Sport en Wedstrijden UIT OEI OMTREK R. K. MARINEVEREENIGING „ST. CHRISTOPHORUS" TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 16 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 3 Aan Roodvonk lijdende landverhuizers Uit de Oostenrijksche Sportwereld Een ongelukkige samenloop van omstandigheden Vechtersbazen LEGER EN VLOOT Plet 100-jarig jubileum der Kon. Militaire Academie KUNST EN KENNIS Kon. Ned. Toonkunstenaars- vereeniging VERKEER EN POSTERIJEN De gelukstelegrammen D. H. V. B. VOETBAL Uit het Geel Zwart-kamp R.K.V.V. „B.S.M." N. V. B. SchotenD. W. V. 7-0 R.K.V.V. „Santpoort" R.K.V.V. „D.S.S." R.K.V.V- „A.D.O" R. K. V. Zwaluwen. DAMMEN WIELRENNEN CASTRICUM ENKHUIZEN HOORN Hollandia nieuws KOOG AAN DE ZAAN K.F.C. I (Koog a.d. Zaan) Hollandia I 5-3 INGEZONDEN MARKTNIEUWS Maatregelen van den Geneeskundigen Dienst te Amsterdam Zondagavond is te IJmuiden gearriveerd het Engelsche stoomschip „Smolensk" dat, behalve eenige voor Nederland bestemde lading, ongeveer zeshonderd landverhuizers, die in het hotel aan de Oostelijke Handels kade te Amsterdam van de Koninklijke Hol- landsche Lloyd moesten worden onderge bracht, aan boord had. Naar de> gezagvoerder van het schip telegrafisch van uit zee had medegedeeld, kwam er onder deze landver huizers gevallen van roodvonk voor. Toen de „Smolensk" buiten de pieren voor anker was gegaan, begaven zich de directeur yan den Geneeskundigen Dienst in de hoofdstad, de heer dr. L. Heyermans, vergezeld van een geneesheer van dezen dienst en den haven arts te IJmuiden, aan boord. Alle landver huizers werden aan het medisch onderzoek onderworpen en het bleek, dat twee kinderen aan de gevreesde ziekte lijdende waren. Zij zijn met de ambulanceboot van den Genees kundigen Dienst naar het Wilhelminagast- huis te Amsterdam gebracht, evenals de ouders der kinderen, die ter observatie zijn opgenomen in de quarantaine inrichting te Zeeburg. Toen daarna de „Smolensk" naar IJmuiden was opgestoomd, zijn de overige landverhuizers .meest Polen, per Alkmaar Packet naar de Hoofdstad gebracht, waar zij in het Lloyd Hotel gehuisvest werden. De „Smolensk" heeft de voor Holland be stemde lading gelost, waarna zij naar Lon den is vertrrokken. Hoe 't vroeger was en thans is De groote zorg voor de ama. teursen de resultaten Een drievoudig succes, besloten met een Wiener Wals. Naast zoovele gebeurtenissen eischt ook het in het buitenland steeds voortijlende sportleven hoe langer hoe meer onze be. langstelling. Zoo brachten wij u de beide vorige malen al kiekjes uit de Engelsche en Duitsche sportwereld. Wij hadden daar nog enkele imposante evenementen aan willen toevoegen, doch de plaatsruimte gebood ons onze pen neer te leggen. Ook ditmaal mo gen wij er nog niet aan toekomen, omdat enkele belangrijke gebeurtenissen in Oosten rijk thans weer den voorrang eischen. Vroeger reeds mochten wij in deze kolom men beitoogen, dat 't met het Oostenrijksche sportleven een tijdlang recht treurig gesteld was. Wellicht herinneren de lezers zich de oorzaken nog wel, maar om het geheugen I nog even op te frisschen, roepen wij ons de i periode voor den geest van den geweldigen omkeer, toen het beroepsvoetbal openlijk er- Te Rijsoord is op den Rijksstraatweg een 14-jarige jongen Nooteboom, wonende te Ba- rendrecht, die op een rijwiel reed, waarop een pak manufacturen was gebonden, door dat hij plotseling zijn stuur kwijt raakte, tegen een boom geslingerd en gevallen voor een juist passeerenden vrachtauto, geladen met steenen. Hij werd gegrepen en gedood. De politie onderzoekt het geval. Te Scheveningen is het Zondagavond nogal rumoerig geweest. Enkele vechtpar tijen hadden plaats, waarbij de politie tel kens moest Ingrijpen. Bij één dezer vecht partijen is de 21-jarige P. v. J. met een mes in den rug gestoken. Zijn verwondingen zijn niet van emstigen aard. De Minister van Defensie, de heer Lam- booy, zal Donderdag en Vrijdag, vergezeld door zijn landmacht-adjudant, kapitein van den Generalen Staf, van Weel, de feestelijk heden ter gelegenheid van het jubileum der K. M. A. bijwonen. Te Utrecht is een buitengewone aïgemeene vergadering gehouden van de Koninklijke Nederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging, welke vergadering ten doel had de voorstellen van het bestuur betreffende een fusie met het „Muziekpaedagogisch Verbond" en de „Nederl. Organisatie van Toonkunstenaren" te behandelen en het nog hangende conflict in het bestuur tot oplossing te brengen. Er waren 85 leden aanwezig. Er werden eenige aïgemeene beschouwingen over de fusieplan nen gehouden. Over de vraag of de leden van de twee andere vereeniglngen „en bloc" bij de K. N. T. V. zullen kunnen toetreden werd uitvoterig gediscussieerd, waarbij o.a. mej. Bommel v. Vloten en de heeren Koer man, dr. Wagenaar en Brandts Buys het woord voerden. Uit de stemming (45 vóór en 38 tegen) bleek, dat deze vraag bevestigend beant woord is. Besloten werd, dat by de samenstelling alle bestuursleden zullen aftreden en er een be stuur van vijf of zeven leden zal gekozen worden, waarvan de meerderheid niet mag gevormd worden door bestuursleden uit de zelfde stad. De bepaling, dat leden van af- deelingsbesturen niet in het hoofdbestuur zitting mogen hebben, zal vervallen. Een en ander zal met de besturen der andere ver- eenigingen verder worden uitgewerkt. By de behandeling van het bestuursconflict voerden verscheidene leden het woord. Het resultaat was, dat de heeren v. Milligen, Dresden, Paxtor en v. Beynum met groote meerderheid werden herkozen, nadat de heer Amory had verklaard met hen de fusieplan nen verder te willen uitwerken. Hierna sloot de voorzitter, de heer Van Milligen, de vergadering. kend werd. Men had van den nieuwen toe stand hooge verwachtingen, doch 't werd een bittere deceptie. Ongelukkiger oogen- blik had men dan ook werkelijk niet kun nen uitkiezen. Het economische leven bleek ontwricht, er heerschte werkloosheid en armoede en dat in de eerste plaats de be langstelling voor sport hieronder te lijden had, ts geen ingewikkeld probleem. Doch het spel was ingevoerd, de vereenigingen had den contracten gesloten, moesten de gages betalen, doch waarvan? De recettes bleken by lange na niet toereikend, er werden lee ningen gesloten in de hoop op een betere toekomst, doch in plaats daarvan werd de toestand steeds treuriger. De velden en tribunes waren in verval, de vereenigingen stonden voor groote schuldenlasten en de stemming onder de spelers was begrypelijk weinig rooskleurig. Tja, Oostenrijk heeft toen wel een miserabelen toestand doorleefd. Doch overleefd. Wel zijn er enkele vereenl gingen gesneuveld, doch met het herstel van het economische leven brak er ook een nieuwe en betere toekomst voor de sport aan. Toch ging de competitie er niet meer zoo „in" als voorheen, doch in plaats daarvan kreeg men den grooten kamp om de Mid- den-Europeesche Cup. Op dit belangrijke onderdeel van het Oostenrijksche sportleven komen wy in een afzonderiyk artikel nog wel uitvoeriger terug. Door dezen beker werd de sportbeweging in nieuwe banen geleid en hoewel de orga nisatie daarvan, juist door het contact met het buitenland, groote beslommeringen met zich meebracht, was daarnaast de grootste zorg der leiders den geschokten amateuris- tlschen staat weer op te bouwen. En daar is men magnifiek in geslaagd. Men begrijpt, dat door de invoering van het beroepsspel het amateurisme een ge duchte aderlating onderging. Met kennis van zakep werden jongelui onder leiding van bekwame oefemjieesters gesteld, waarbij de leeftijdsgrens varieerde van twaalf tot achttien jaren. Reeds enkele jaren vinden thans deze oefeningen plaats welke inderdaad schitte rende vruchten hebben afgeworpen. Heel langzaam is men gekomen tot een selectie onder deze jongelui, waaruit een junioren, elftal is voortgesproten, dat met groot suc ces reeds eenige toumées in Europa heeft gemaakt. Verleden jaar klopte dit team reeds op vreemden grond België en Frankrijk, terwijl voor drie weken een Keulsche juniorenploeg er met 81 aan moest gelooven. Hun spel trok in Duitschland zóó de aan dacht, dat onmiddellijk uitnoodigingen voor Zuid-Duitschland volgden. Nu vond jongstleden Zondag een drievou dig treffen plaats tusschen Oostenrijk en Hongarye. De hoofdstrijd ging tusschen de profs, verder streden de amateurs tegen el kander en tot slot een stedenontmoeting tus schen Weenen en Budapest. De amateurs konden niet zulk 'n écla tante zege boeken als voor veertien dagen in Keulen. De Hongaarsche jeugd bood geweldi gen tegenstand, zoodat de Oostenrykers slechts met 31 wonnen. 1 Het Weensche stadselftal deed eveneens van zich spreken en won te Budapest met 82. Doch den hoofdschotel van het menu vormde natuurlijk de groote kamp tusschen de profs. De uitslag viel ook hier ten gunste van de Oostenrykers uit, die met 51 zegevierden. De stryd, welke door den Duitscher Al fred Beiiem, bekend van de Olympische Spelen, igearbitreerd werd, was rykeiyk hard, speciaal van Hongaarsche zyde. Op een gegeven oogenblik werd 't een toe schouwer al te machtig, hy klom over de omrastering en wilde zich in de recht spraak mengen, doch de spelers in eerste instantie en de ook ylings toegeschoten po litie, brachten den indringer op veiliger plaats. De eerste helft was overigens vol van spannende momenten, maar toen de kamp 3i in het voordeel van de gasthee- ren stond, bleek de Hongaarsche tegen stand gebroken en werd de score tot 51 opgevoerd. Dat de Oostenrijkers met deze drievou dige overwinning buitengewoon in hun nopjes waren, laat zich gemakkelyk raden en menig Strauss-walsje zal dien avond in Hotel Metropole de vreugde tot een uitbun dig jolijt hebben opgevoerd, in die aloude Donaustad! Bij de invoering der geluktelegrammen op 25 December 1924 is omtrent de verdeeling van de opbrengst bepaald dat van elke veer tig cent welke een geluktelegram extra kost het Nederlandsche Jeugdleidersinstituut der tig cent en het Staatsbedrijf tien cent zou ontvangen. Aangezien nader bleek dat het Staatsbe drijf met dit aandeel geen voldoende vergoe ding kreeg van meer werkzaamheden aan de geluktelegrammen verbonden is met ingang van 1 Januari 1927 met instemming van het Jeugdleidersinstituut het aandeel voor ieder op twintig cent vastgesteld met bovendien een garantie van de zijde van het Staatsbedrijf voor wat betreft de opbrengst over het tijdvak 1 Juli 1926—30 Juni 1927. Daar de verwachting van het Jeugdleiders instituut, dat door stijging van het aantal geluktelegrammen relatief geen teruggang in zijn ontvangsten zou ontstaan, niet werd bewaarheid heeft het in den loop van dit jaar aan 't hoofdbestuur der P. en T. verzocht zoo mogelijk in eenigerlei vorm aan de vermin derde stijging der ontvangsten waarop niet was gerekend tegemoet te willen komen. Omtrent dit verzoek is nog geen beslissing genomen. seelal niet, en in het laatste geval redt Boe ver. Dan is het Kabel die met een goed schot er 40 van maakt. Uit een corner van links doelpunf de midhaif van Schoten no. 5. Steeds trekt Schoten ten aanval. Een mis verstand in de achterhoede der gasten en Philippo scoort no. 6. Cijon maakt even daar na no. 7. De gasten werken haid om de eer te redden, maar niets mag baten. Als scheids rechter de Korte (die heel goed leidde), het einde aankondigt heeft Schoten dezen nut tigen wedstrijd verdiend gewonnen. Uitslagen van gisteren T.IJ.B.B. 2—H.B.C. 2 3—4 T.IJ.B.B. 5—Santpoort 4 7—1 T.IJ.B.B. 6B.S.M. 4 8—1 Met onze reserves wil het nog maar steeds niet Ook nu moesten zij in de H.B.C.- reserves hun meerderen erkennen. De over winning was door de Heemstedenaren dubbel en dwars verdiend en ware het geel-zwarte achtertrio niet zoo goed op dreef geweest, vast en zeker had het dan niet bij vier doel punten gebleven. De rust ging in met 2'1 in het voordeel der bezoekers. Na de thee maakte H.B.C. er spoedig 31 van, doch Put en v. Dijk brachten de partijen weer op gelijken voet. Na den gelijkmaker ontstond 'n spannende strijd om de leiding, doch de zwart-witten hadden nu ongetwijfeld het beste van het spel. Een minuut of tien voor het einde brachten zij de stand op 43 waar mede het einde kwam. Scheidsrechter Smit had den zeer vlug gespeelden wedstrijd geheel in zijn macht. Intusschen wordt het zoo langzamerhand tijd dat Mulders c.s. eens uit een ander vaatje gaan tappen. Op het oogenblik gaan zij met een sneltreinvaartje op de laatste plaats af. Brrrr Voor onze „spes patria" was het een suc cesdag. De oudsten boekten een 71 overwin ning op Santpoort 4, terwijl de „mannen be neden de een meter" ook nu weer toonden niet voor de poes te zijn. Hier werd B.S.M. 4 het slachtoffer met 8—1. De benjamins hebben thans in hun drie gespeelde en ge wonnen wedstrijden een doelgemiddelde van. 24 voor en 2 tegen waar moet dat naar toe Het eerste elftal speelt a.s. Zondag tegen L. en S. I in Den Haag. Supporters die de reis op het gezelschapsbiljet wenschen mede te maken worden vriendelijk verzocht zich uiterlijk Donderdagavond op den club avond op te geven. HENK. Uitslagen van Zondag 14 Oct. Alliance I—B. S. M. I B. 8. M. IIR. K. V. Z. II V. V. L. II—B. S. M. in T. Y. B. B. VI—B. S. M. IV 2—7 1—3 7—1 8—1 Als bestuurslid van den N. V. B. Is, vol gens de Sportkroniek, in de vacature- Verwoerd de heer Moorman gekozen. Dr. Van Prooye werd herkozen. VRIENDSCHAPPELIJK Schoten benutte haar vrijen Zondag van de competitie, tot het spelen van een vriend- schappelijken wedstrijd tegen D.W.V. uit Amsterdam. Scholen heeft 2 invallers. Doch niettegen staande dat, neemt Schoten het spel in han den en is voortdurend sterker. Toch duurt het nog geruimen tijd eer Cijon een goed aangegeven bal benut. (10). Er wordt van beide zijden heel goed gevoetbald. Schoten is technisch beter en het samenspel is prach tig. Uit een voorzet van links doelpunt Koe- lcman (20). Niet lang daarna moet de Am- sterdamsche keeper no. 3 uit het net halen. Ondanks den goeden keeper en een hecht backstel,voert Schoten haar score op. Doch voor rust blijft de stand ongewijzigd. Na de thee pakken dë gasten flink aan maar verder dedan beide backs komen zij Alzoo van Zondag niet véél puntjes, maar toch een schitterend resultaat, doordat het eerste op zoo een eervolle wyze het sterke en gevreesde Alliance I In eigen home een 7_2-nederlaag wist toe te brengen. Bravo, jongens, en als gy steeds de naam spreuk uwer vereeniging blijft volgen (blijf steeds moedig), zullen er nog wel verrassin gen volgen. Het tweede leed een onverdiende neder laag tegen R. K. V. Z. II. Den geheelen wed stryd was B. 8. M. In de meerderheid, maar voor doel faalde alles, doordat R K. V. Z. II een doelverdediger bezit, die zijn vak goed verstaat. Het derde kon het tegen de stoere Voor schotenaren ook niet redden, zeker een beetje bangerig geweest voor die groote kerels. Het 4de leed ook een gevoelige nederlaag tegen de jongste The Yellows. Jullie waren zeker een beetje te vermoeid van den verren fietstocht. Als het weer gebeurt, dan gaan we met een auto, hoor. Santpoort mO. G. n 24 Santpoort IIVictrix I 61 T. Y. B. B. VSantpoort IV 71 Tydens de wedstrijden bereikte ons het treurige bericht van het overly den van de echtgenoote van onzen voorzitter. Namens de vereeniging betuig ik op deze plaats onze harteiyke deelneming. Dat zy ruste in vrede. SEOR. Uitslag 14 October H. B. C. 3—D. S. S. 2: 1—3 Het, is het tweede elftal gelukt H B. C. 3 te kloppen in een spannenden stryd. Vanaf den aftrap is D. S. S. sterk in den aanval, toch duurt het vry lang eer de midvoor met een goed schot D, S. S. de leiding geeft. De voorhoede biykt nu den smaak te pak ken te hebben, want kort hierop schiet de rechtsbinnen uit een voorzet van links den bal ineens in het H. B. C.-doel. Met een veiligen 20-voorsprong voor D. S. S. breekt de rust aan. Na de hervatting is het de linksbuiten, welke naar binnen zwenkend, het derde doelpunt scoort. Verwoed valt H. B. C. aan en het gelukt hun eerst tegen het einde den keurig spe lenden D. S. S.-keeper te passeeren. Scheidsrechter Th. Karskens leidde uit stekend. Copie 'in het vervolg op Zondagavond in zenden. Op Dinsdag wordt geen officieel nieuws uit Haarlem meer geplaatst Red. Uitslagen 14 October A. D. O. 1Concordia 1 11—2 Vitesse 1—A. D. O. 2 6—0 A. D. O. 3—A. R. C. 3 4—2 A.D.O. 1 behaalde een schitterende over winning op Concordia. In de eerste helft is A.D.O. ver in de meerderheid en wist 4 maal te scoren. Concordia wist echter de eer ook nog te redden. Met 41 is het rusten. Na rust is Concordia er beter in en komt nogal eens voor het A. D. O.-doel, waar Bleyendaal eenige schoten te verwerken krygt. Allengs begint Concordia te verslap pen en A. D. O. de score op te voeren tot 91; nu is het weer de beurt aan Concordia, welke Bleijendaal voor de tweede maal pas seert; in de laatste minuten is Concordia er finaal uit, waar A. D. O. een dankbaar ge bruik van maakt door nog tweemaal te doelpunten. A. D. O. 2 schijnt te zwak voor de 2e klas, hoewel een 60-nederlaag tegen Vitesse 1 nog lang niet slecht is. We zullen hopen dat het beter wordt. Ook A. D. O. 3 begon de competitie met een nederlaag.' Een geliik spel was hier de juiste verhouding geweest. Secretaris J. C. Kruijver Jr. Tweede Zuidpolderstraat 16 Uitslagen, Zondag 14 October B.S.M. 2—R.K.V.Z. 2 1—3 Alliance 3—R.K.V.Z. 3 1—3 R.K.V.Z. 4—Alliance 4 2—6 De reserves zijn zooals ik verwachtte op het goede pad voortgegaan en thans was B.S.M. 2 hun slachtoffer. Eindelijk dan na twee jaar zijn de Zwaluw reserve's weer in aanzien gekomen en ik verwacht thans nog meerdere successen. Het elftal heeft weer goed voldaan en de achterhoede blijft het struikelblok voor de beste tegenpartijen. Volgende week ben ik ook present. Het derde elftal won ook haar derden wedstrijd in successie en het Alliance team wordt met een door hen niet verwachte nederlaag naar huis gestuurd. Bravo zwartjes, 't gaat bij jullie als gesmeerd. De jongste spruiten, welke de vorige week zoo'n prachtigen indruk maakten en de Concordianen met' een zwaren nederlaag terug stuurden, was thans in minder goede conditie en moesten zelf met groote cijfers het loodje leggen. Het dient echter erkend, dat de Lyceïsten een keurig elftal hebben, waar de Zwaarste tegenstanders moeite mee zullen hebben. Tot a.s. Zaterdag op het Sportpark, want dan zullen we weer eens flink trainen. Copie in het vervolg Zondagavond inzen den. Op Dinsdag wordt geen officieel nieuws uit Haarlem meer geplaatst. Red. Het wereldkampioenschap Zaterdagmorgen a.s. zullen de deel nemers aan den wedstrijd om het wereld kampioenschap, de juryleden en het bestuur van den Nederlandschen Dambond officieel ten stadhuize ontvangen worden door het gemeentebestuur van Amsterdam. Zaterdagmiddag a's' zal de wedstrijd offi cieel worden geopend. Vrijdagavond a.s. zullen de Fransche deel nemers te Amsterdam arriveeren. De Hollandsche meester de Haas heeft Zich thans definitief teruggetrokken omdat het bestuur van den Nederl. Dambond zijne eischen (het spelen van slechts één partij per dag met een tempo van minder dan 25 zetten per uur) niet heeft kunnen inwilligen. Meer dan waarschijnlijk zal thans de jeug dige meester W. Rustenburg („Gezellig Samenzijn", Amsterdam) deze opengevallen plaats innemen. Begunstigd door fraai najaarsweer ver reden wij pl.m. 36 K. M. met 6 klassementen voor de A. klasse. Hiervoor startten Schij- venaar, Sijpestein, Coster, Egmond, Kruid, de Bree en Koper. Sijpestein wist op fraaie wijze alle klassementen te winnen. 2. Schij- venaar. 3. Egmond. Voor de B.-klasse was de afstand pl.m. 22 K.M., waarvoor aan den start kwamen Baak, Schel, Bonte, de Groot, Fabel, Wolters en Poelman. Na dat er 3 klassementen ver reden waren en de stand was Fabel 3x1, Baak 3x2, moest de wedstrijd wegens om standigheden afgelast worden, welke op een nader te bepalen datum uitgereden zal worden. Door een sportvriend werd mij 5 gulden ter hand gesteld voor een len prijs voor a.s. Zondag, waarvoor onzen hartelijken dank. Heeren-leden en donateurs, Dinsdag 23 Oct. prijsuitreiking in ons nieuwe club lokaal „het Hof van Haarlem, Tempeliers straat. Autobusdienst BakkumCastricum Door de firma Olgers en Zonen is met ver gunning van het gemeentebestuur een autobusdienst ingevoerd van Bakkum daar Castricum, en wel op Zondagen, bedoeld als gemakkelijk vervoermiddel voor de kerk gangers. De bus rijdt vanaf den hoek Bak- kummerwegBleumerof Veldweg, naby W. Schermer, terwijl mede op Zondagen een busdienst op de treinen is ingesteld. De vervoerprys is laag gesteld. Reeds Zon dag is met dezen dienst aangevangen en het publiek heeft blijk gegeven prys te stel len op deze regeling, want vooral voor de vroeg-kerkdiensten was het aantal passa giers meer dan voldoende. Vervolgonderwijs Dat het geven van vervolgonderwys op prys wordt gesteld blijkt wel hieruit, dat het getal leerlingen van dat onderwijs, hetgeen gegeven wordt vanwege het R. K. Patronaat, meer dan 40 bedraagt. De ouders komen steeds meer tot de overtuiging, dat het volgen van dergelyk onderwijs voor de schoolvrije jeugd zeer goed is en aanbeveling verdient. Onderhandsche verkoop Naar wij ver nemen is het woonhuis, eigendom van het R. K. Kerkbestuur, nabij het café Sport- rust, by onderhandschen verkoop overge gaan In handen van J. Th. Kullboer, die eerlang zijn bakkersbedryf in andere han den zal overgeven. „Wat niet sterven kan" Voor den der den keer ging Zondagavond in het St. Go- I marusgebouw het bekende tooneelspel van Gerard Nielen „Wat niet sterven kan". De tooneelvereeniging Pius XI had ook Zondag weer een aardig succes. De St. Gomarus- zaal was zoo goed als geheel gevuld en even als de beide eerste opvoeringen is door de be zoekers een mooie avond medegemaakt. De tooneelisten gaven zich weder geheel. Zelfs een groote teleurstelling, n.l. dat een der spelers, die de rol van den huisknecht Huib j vervulde, plotseling door een ongesteldheid was getroffen, werd glansrijk overwonnen, doordat de heer Jb. P'eerdeman te elfder ure j dezen rol in studie nam en een richtigen loop van het spel waarborgde Maandagmorgen Maandag werd de 14e jaarvergadering der Ned. R.K. Vereeniging van Marineperso neel voortgezet in gebouw St. Bavo te Haar lem. Des morgens te half negen opende de voorzitter de vergadering, waarbij hij mede deelde, dat de commissie betreffende de c&n- tributieverhooging meende, dat het hoofd bestuur geen machtiging van noode had. De Zeereerw. Pater Van der Geest O. P., pastoor aan de „Steiger-kerk" te Rotterdam, werd benoemd tot eerelid der vereeniging. In verband met het vraagstuk van aan stelling van een vast secretariaat in ïndië, wat noodig is voor het behoud van vele le den, die anders verloren gaan. Het is niet de bedoeling dat daar iemand wordt ge plaatst die nog actief-dienend is. Men meent het beste te kunnen doen door de Tehuisbeheerder aldaar te belasten met de propaganda en anderszins. Aan het hoofd bestuur werden door de afgevaardigden te dien aanzien verschillende wenken gegeven. De machtiging om aan deze zaak voort te werken, wordt aan het hoofdbestuur ver leend. Ten aanzien van verbetering c.q. uitbrei ding van het orgaan, meent de aïgemeene vergadering, dat in verband met den finan- cieelen toestand dit niet kan plaats hebben. Ten aanzien van de promotiekansen wor den verschillende wenschen geuit. Vooral werd geklaagd over betrekkingen, die door burgers worden waargenomen. Vooral werd daarbij gewezen op het feit, dat daarvoor reeds gepensionneerde marinemenschen wor den aangenomen, die dan naast hun soms groot pensioen ook hun salaris hebben. Van de zijde van het bestuur wordt opgemerkt, dat, wanneer eenmaal het departement van Defensie gestabiliseerd is de promotiekansen beter zouden kunnen worden, king van het gouvernement moet komen; eerder zal de mentaliteit niet verdwynen welke nu nog heerscht, dat n.l. een marine man als minderwaardig wordt beschouwd, met wien een dame eigenlijk niet kan uit gaan. De heer H. Boerke (Ver. van Technici by de Marine) meende, dat verbetering zal komen, wanneer de scheiding van vóór en achter den mast niet zoo streng wordt door gevoerd als nu. Wanneer officieren zich niet zoo streng afscheiden van de minderen, zal de aïgemeene mentaliteit ook veranderen. Bij de katholieke organisatie is het spr. op gevallen dat de verhouding tusschen offi cier en mindere veel beter is. De afd. Helder verzocht te bewerken dat bij uitreiking van een medaille voor trouwen dienst een gratificatie wordt gegeven. De voorzitter acht het niet tactisch op deze wijze te werken, het salaris is by de marine niet goed, maar op deze manier moet een toestand niet verbeterd trachten te worden. Het voorstel wordt verworpen. Wel werden bezwaren gemaakt door zoo genaamde „overdieners", (reeds pensioenge rechtigden, die blijven doordienen). Het hoofdbestuur zal te dien aanzien even wel stappen ondernemen. Ook de promo tiekansen by den vliegdienst werd aan een ernstige bespreking onderworpen. De voorzitter deelde mede, dat de vloot voogd in Ned.-ïndië het dragen van burger- kleeding in Indië niet toestaat. Als argument wordt o.a. aangevoerd, dat het dan ook moet worden toegestaan aan inlandsche schepelin gen. Iedereen die den toestand in Indië kent, aldus de voorzitter, weet, dat dit argu ment niet steekhoudend is. Het bestuur zal intusschen moeite doen om verbetering te brengen. De heer Gerritse zeide, dat meer medewer- De afd. Helder verzocht te bewerken, dat aan provoost-arrestanten aan boord of aan wal de regeling van het provoosthuis te Willemsoord omtrent lectuurvoorziening wordt toegepast. De afd. licht toe, dat op oorlogsschepen katholieken alleen den scheepsbybel kunnen krijgen bij straf. De voorzitter meent, dat er ook katho lieke lectuur wordt verschaft. Er is boven dien een bibliotheek-commissie gesticht, die ongetwijfeld ook op dit gebied zal werken. De afd. Helder verzocht te bewerken, dat eenmaal ondergane straf als afgedaan wordt beschouwd. De voorzitter zegt, dat straf geen invloed mag hebben op bevordering. De afd. Helder wijst op enkele gevallen, dat straf bevordering verhinderde. De voorzitter vroeg eventueele gevallen ter kennis te brengen aan het hoofdbestuur, dat dikwijls succes in dit opzicht heeft gehad. Spr. zeide, dat men niet verlangen kan, dat bijv. het Tuchtrecht veranderd wordt. Er kan niet vastgesteld worden dat voor een bepaald feit een bepaalde straf wordt opgelegd. Indien men ,denkt onbillijk behandeld te zyn, is er beroep. De secretaris richtte tot de vergadering een korte aansporing om de organisatie te versterken. De afd. Vlissingen vroeg het hoofdbestuur te ijveren voor betere ligging aan boord van de „Noord-Brabant". De afd. licht toe, dat de toestand daar zeer slecht Is en wenscht, dat aan den com mandant zal worden gevraagd om de jonge lui van de opleiding ook te verdeelen over tusschendek en kruldek. De voorzitter zeide, dat het bestuur reeds aandacht aan deze kwestie heeft gegeven. De afd. Vlissingen wijst op den slechten toestand van de zweminrichting te Vlissin gen. Er is betere gelegenheid op het zwem schip aldaar, maar de commandant vond den afstand te groot. De afd. Helder zegt, dat het uit hygië nisch oogpunt zeer wenscheiyk is dat in de marinekazerne te Helder voor het eten ta- felkleeden worden verstrekt. Een lid van het bestuur zegt, dat de tafelk'eeden zijn afgeschaft, omdat ze niet aan hun doel beantwoordden en dat er nu broodplankjes worden gegeven. Aan de zin delijkheid wordt streng de hand gehouden. De voorzitter zegt, dat eerst de betrokke nen een verzoek moeten indienen bij den commandant; gelukt dit niet, dan kan de organisatie pogingen voor verbeteringen aanwenden. De afd. Helder verlangt de oprichting van een spaarkas voor de leden. De voorzitter is het met voorstellers eens, dat de oprichting van een spaarkas van groot belang is. Het hoofdbestuur zal trach ten er een te vormen; de vergadering gaat hiermede accoord. De voorzitter acht het 't beste dat men geleidelijk tracht te bereiken dat voor retrai teverlof geen verlofdagen worden afgetrok ken; het is beter dat men deze zaak niet forceert. De heer Boerke (federatie) zegt weer on dervonden te hebben, dat alle marineman nen van alle richting voordeel hebben van de actie voor de geestelyke belangen, welke St. Cbristophorus voert. De mentaliteit ten opzichte van de geheele marine verbetert daardoor. Spr. zegt den steun van zyn orga nisatie aan Christophorus toe, waar samen werking mogelijk is en dankt St. Christo phorus en katholiek Haarlem voor de ont vangst. De vertegenwoordiger van den Christeiy- ken Bond sluit zich hierby aan. (Applaus). De voorzitter brengt dank voor deze woor den. De afd. Vlissingen vroeg de sympathie van allen voor deze afdeeling; spr. zegt dat het voor.de katholieken op de „Noord-Brabant" nog steeds, een hel is. Uit de vergadering wordt dank gebracht aan het hoofdbestuur voor het vele werk aan deze jaarvergadering verbonden. De voorzitter was overtuigd, dat de jaar vergadering zeer zeker allen heeft voldaan. Men vindt geen woorden om tot uitdruk king te brengen de groote dankbaarheid Je gens Haarlems katholieken. Spr. brengt ook warmen dank aan het eere- en uitvoerend comité en den R.K. Volksbond, voor de be schikbaarstelling van het vergadergebouw, den Zeereerw. Heer Pastoor J. P. Reynen- berg en sloot de vergadering met den Chris- telijken groet. Des middags werd een bezoek gebracht aan de Kathedrale Kerk St. Bavo en het Frans Halsmuseum. In het Sportpark bonden Zondagmiddag de Hollandia-reserves den stryd aan tegen A. F. C. III uit Amsterdam. Met 4—1 werd de wedstryd gewonnen door de rood-witten. hoewel 4—3 een juister uitslag was geweest. De Amsterdammers vormden een pittige ploeg, waarin speciaal de rechtsback uit blonk. Ook Hollandia heeft een aantrekke- lijken wedstrijd gespeeld, hoewel 't backstel minder robust behoeft te spelen, dit was op sommigg momenten op zijn zachtst uitge drukt onbehoorlyk. In de voorhoede blonk Hendriks uit. Met halftime was de stand 2—0 in het voordeel van de Hollandia-reserves. Na de thee wisten ze den voorsprong tot 40 te ver- grooten, terwijl een kwartier voor het einde A. F. C. de eer wist te redden. Burgerlijke Stand Geboren; Cornelia, z. v. J. Heikens en A. Meulenberg, Drieboom- laan 34. Apollonia. Engelina Catharina, d. v. J. H. N. v. 't Hof en A. C. Houniet, Merensstraat 41. Trijntje, d. v. J. v. 't Hot en T. Tiet, wonende te Venhuizen. Nico- laas, z. v. P. Buis en C. C. de Jong, Berk- houterweg 10. Overleden: Petronella Maria Schel, 81 J- weduwe van G. Mol, Achteram 3. Geertrui Maria Wennegers, 74 j., weduwe van P. V. d. Velde, Munn. veld. Levenloos aangege ven kind van het manneiyk geslacht van S. Appel en T. Brouwer, Achterom 31. Geert Emmens. 75 j., weduwnaar van H. K. Bou- we3, Holenweg 1. Margaretha Mulle, 40 j., echtgenoote van G. Haas, Gerritsland 1L Ondertrouwd: Jacobus H. Brandt (Appel- steeg 8) en Alida Schotten (Kuil 9). Everhardus Tiggeiman (Appelhaven 24) en Francises J. v. d. Noort (Korenmarkt 14). Reider Groot (Gouwe 32) en Catharina Ver beek (Ged. Turfhaven 34) Gerardus B. J. de Barbanson (Zwolle) en Elisabeth J. A. Blom (Drieboomlaan 13). Jacobus Cocks (Amsterdam) en Petronella Boorsma (Ged. Appelhaven 22). Klaas Eilander (Boven- carspel) en Klazina Koster (Bobeldykerweg 1(. Getrouwd: Antonius H. Wyers en Petro nella M. Laan (Drieboomlaan 39). Cor nelia van Beek en Frederika M. Swart J. Pzn. Coenstraat 30). Pieter Scheringa en Maartje Kleypoel (Enkhuizen, Paulus Pot terstraat. Voormarkt De Voormarkt zal worden gehouden Woensdag 24 October as. te Hoom. Deze markt is voor eenige jaren op initiatief van de afd. Hoorn en Omstreken van de Holl. Maatschappy van Landbouw ingesteld. De aanvoer wordt elk jaar grooter en bedroeg het vorig jaar 1065 stuks. Collecte De collecte in onze parochie kerk gehouden door den Zeereerw. heer Pas toor van een nieuwe parochie in Rotterdam heeft opgebracht 630. Met een geheel nieuwe opstelling vertrok Hollandia naar Koog aan de Zaan om K. F. C. te bekampen. Met 53 moest Hollandia de eer aan de £oogers laten. Freezen, die op de buitenplré ts stond, speelde een schit terenden wedstryd en nam 2 doelpunten voor zyn rekening. Kroes, een nieuwe speler in de voorhoede, bleek geen openbaring. Hollandia nam de leiding, doch de Koogers wisten nog voor half time met 21 voor te komen. Na de thee voerden ze dit op tot 51, waarna Hollandia nog tot 5—3 wist op te halen. In tusschen weer twee verllespunten. Onbegrij pelijk is 't, dat de elftalcommissie geen spe ler als Hendriks in het 1ste laat spelen. Men ziet toch, dat hierin een voetballer schuilt. Zijn debuut tegen Z. V. V. was een openba ring. Snel, doortastend en met 'n goeden kyk op het spel is het een absoluut bruikbare kracht. Geeft jonge krachten toch een kans en laat men zich toch niet blind staren op het feit, dat een enkele wedstryd, waarin deze speler niet voldoet, hem weer moet pas seeren. We willen niets van v. Duimen zeggen, doch zyn capaciteiten zyn niet groot meer genoeg om in deze zware afdeeling medé te komen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk L. S. St. Nicolaas begint weer toebereidselen te maken om de armen en de groote gezinnen op 6 December een biyde verrassing te bezorgen. Ook uwe gewaardeerde hulp, die hy al zoo menig jaar mocht ondervinden, komen wij weer met vertrouwen inroepen. Snuffelt u eens met Pieterman in uwe magazynen, en blij zult u onze huismoeders verrassen. Uit naam der armen zeg ik u by voorbaW hartelijk dahk. Hoogachtend Uw dienstw. Z. Maria Ancffla St. Agathagesticht, Lisse, 10 October 1928. OUDEWATER, 15 Oct. Kaasmarkt Aangevoerd 114 partijen, 5130 stuks, 25650 K.G. Prijs Goudsche kaas, le soort, iret rijksmerk 5863, 2e soort 54—58. Han del vlug. PURMEREND, 13 Oct. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Augurken. Aanvoer 350 manden. Midc'el 0.53—0.65, Basterd 0.93—1.15, Grof F in 0.80—2.35, Fyn Fyn 1.80—3.15, St k 0.46—0.65, Bommen 0.37. VOLENDAM, 13 Oct. Men besteedde in <ts afgeloopen week aan den vischafslag voor dikke aal 6884 cent, kwakaal 3866 oe;it bot 1836 cent per pond, voor garnalen 2.25—3.75 per lit. De garnalenvangst was vry goed, bob vangst matig, aalvangst gering. Door meer deren aanvoer van schelvisch op de markt was de opbrengst der bot aanmerkeiyk lager. MONNIKENDAM, 13 Oct. In de afgeloopen week is aan den vischafslag aangevoerd: 3493 pond fuikaal 26—88 cent. 221 pond lyn- aal 4969 cent, 9 pond kuilaal 44 oent 243 pond zydenettenbot 1532 cent, 250 pd. sleepbot 23—34 cent, 300 pond schelvisch 18 22 cent per pond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7