rinar .Sydney Fijn in rug en lendenen Kloosierbalsem DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 16 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 vin „Geen goud zoo goed" KERKNIEUWS Mgr. van Velsen LUCHTVERKEER Door de lucht naar Indië De tocht van de H.-NAEN Kostbare luchtschepen Mgr. Aengenent brengt een bezoek ten stadhuize te Rotterdam De Zusters van het arme Kind Jesus te Simpelveld Full speed Steeds minder LANDBOUW EN VISSCHERIJ Gewicht en gehalte der suikerbieten Naar de Missie Het landelijk collectief contract in de bouwbedrijven Arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten SOCIAAL LEVEN J. Hellemons Het Mgr. Mutsaers-oord te Venlo RECHTSZAKEN De Haagsche sigaretten automaat-kwestie INGEZONDEN. Vóór Kaap Leeuwin, 29 Aug. 1928 Gistermorgen zijn we dan toch eindelijk in de eerste Australische haven, Fremantle, aangekomen en natuurlijk heb ik er een kijkje aan wal genomen. Dat wil heel wat meer zeggen, dan hier staat dat wil zeggen, dat ik veilig door de hier uiterst strenge pas-contröle ben geko men, al ontbrak dan ook elk visum en dat ik de geneeskundige controle, die ieder pas sagier moet ondergaan, alvorens het schip te mogen verlaten, goed doorstaan heb. Het gevolg van al dat gecontroleer van zoo veel menschen was natuurlijk weer een paar uren tijdverlies, maar dat was in dit geval niet zoo erg, daar toch de „Narkunda" hier tot 's avonds elf uur zou blijven liggen en het, toen eindelijk de toestemming werd ge geven aan wal te gaan, pas tien uur 's mor gens was. Het ontbijt was, met het oog op het hooge bezoek van pas- en geneeskundige autoritei ten, een half uur vervroegd, maar heel veel passagiers verschenen er niet aan de ontbijt tafel. Het had nj. 's nachts leelijk gespookt, de boot had aardig gerold en velen waren zelfs in hun bed drijfnat geworden, doordat de golven door de patrijspoortjes naar bin nen sloegen. Ik zelf had daar gelukkig geen last van; wel kwam het water in m'n hut, maar niet in m'n bed, dat vrij ver van het patrijspoortje" af staat. Ik vond het evenwel toch maar veiliger om het te sluiten, toen ik midden in den nacht wakker werd van het geschreeuw van m'n buurman in de aangren zende hut, die een puts koud zeewater over ï'n pyama gekregen had. Dat belette hem echter niet, om later, 8 nur 's morgens, aan het ontbijt te verschij nen, maar er waren er, voor wie het ruwe weer andere gevolgen had, die men het beste het omgekeerde van eten zou kunnen noemen en om die achterstevoren afgedraaide film niet nog langer te maken, aten ze maar liever niet. Maar toen het half negen was en de boot stil lag, om den dokter en den passenmeneer. die met een wild op de golven dansend en nu en dan zelfs heelemaal er achter verdwijnend bootje van den wal op ons af kwamen, aan boord te nemen, kikkerden de meesten dade lijk weer op. Ja, nu hadden ze wel trek, nu wilden ze wel wat eten. maar nu moesten' ze naar boven voor de inspectie, want ze zijn hier in Australië niet voor de poes; die niet op tijd aanwezig was, aldus was iederen pas sagier een paar dagen te voren per circulaire aangezegd, zou tien pond boete krijgen, ter wijl de kapitein, als de verantwoordelijke man op het schip, nog een 50 pond zou moeten betalen. U begrijpt, dat er achterheen gezeten werd, dat iedereen op z'n post was. Om ruim 10 uur stond ik eindelijk, naast mij de beide Amerikaansche pastoors, aan den wak Of beter gezegd, in de Australi sche modder. Want het regende geweldig en, is dat in warmere streken al niet aangenaam, hier, bij een temperatuur van 55 gr., was het bepaald onaangenaam. Maar regen of geen regen en kou of geen kou, we wilden Fremantle zien, die plek, waar op den 18den Juni 1829, dus nog geen eeuw geleden, de eerste kolonisten aan de Swan- rivier zich vestigden en die nu een van de prachtigste en veiligste, door menschenhan- den gemaakte havens van Australië is. In Fremantle ben je echter gauw uitge keken. Want als haven mag het schitterend Zijn, met zijn reusachtige pieren en golfbre kers, als stad is het niet veel; je hebt er de Highstreet, die er behoorlijk uitziet en verder nog eenige straten, waarin alle huizen vuil- aehtig en verveloos zijn en in de winkels bijvoorbeeld haring en tabak of dergelijke ongelijksoortige dingen bij elkaar verkocht Worden. Maar toen we die straten dan zoowat door- geloopen waren, bij welke gelegenheid m'n regenjas voor het eerst sedert m'n vertrek uit Haarlem weer eens goede diensten had gedaan, gingen we per autobus naar het 12 mijlen ten N. O. van Fremantle gelegen Perth. Geen eenmansbus, zooals we die bij ons kennen, maar een man-en-vrouw-bus een man die chauffeert en een vrouw die de kaartjes yerkoopt, beiden in keurige lichte uniformen. Trouwens, de bussen zelf die een zesminutendienst tusschen Fremantle en Perth onderhouden zijn ook keurig en uitstekend onderhouden. Na een rit van drie kwartier, waarvoor je 1 shilling en 3 pence, dus 75 cent betaalt, kom je in Perth aan, na je onderweg ver lustigd te hebben aan met groote roode bloe men bloeiende bcomen en aan de vriende lijke bungalows, die er overal in groepjes te zien zijn, en je te hebben verbaasd, dat de daken dier aardige huisjes bijna alle ge maakt zijn van gegolfd plaatijzer, wat in den zomer toch wel buitengewoon warm moet zijn. Maar daarvoor hebben ze dan ook allemaal groote open veranda's voor galerijen, zouden ze in Indië zeggen. We waren dus in Perth aangekomen. Als Je nu in een of anderen officieelen gids kijkt, dan zie je dat er een „Art Gallery" en een museum is, een Openbare leeszaal en een Parlementsgebouw het is de hoofdstad van West-Australië een observatorium en eer muntgebouw, enz., dingen die ik allemaal we! geloof, maar die me in den regel niet inte resseeren, wanneer ik maar eenige uren ir. een stad kan zijn. Maar dan lees je ook, en daar beginnen alle beschrijvingen van Perth mee, dat de stad door de natuur gezegend is met een prachtig klimaat en overwelfd is door een lucht, blauw als de Middellandsche Zee. Als dat geen opsnijderij is, dan heb ik het al heel ongelukkig getroffen, want het was er koud en de lucht was zoo grauw als een Hollandsche Novemberlucht. En het re gende. Dat neemt echter niet weg, dat ik, m'n gewoonte getrouw, gewandeld heb en de auto's, die er bij massa's te krijgen waren, maar voor anderen gelaten heb. Gelukkig had ik in een van m'n pastoors de eeht- Amerikaansche hierin een medestander, de andere, de Hollandsche Amerikaan, zou liever voortdurend in een auto zitten, maar hij moest zich wel schikken twee tegen een, nietwaar. En de Amerikaansche Ame rikaan heeft me wel een paar keer gezegd, dat hij toch zoo dankbaar was, dat ik met hem was meegegaan, want nu kon hij ten minste ook eens loopen: „Als Janssens met mij alleen gaat en ik wil loopen, dan blijft hij na een kwartier gewóonweg staan en je krijgt hem niet verder, vóór je een auto hebt aangeroepen." We wandelden dus de stad eens door en dat moet ik zeggen, ze maakte een uit stekenden indruk met haar groote en groot- sche gebouwen, haar mooie parken met een Oostersche plantenweelde en haar druk ver keer. Na in een groot hotel „West-Australia" geluncht te hebben, waar het werkelijk keu rig, en voor Australië, naar ik later vernam, volstrekt niet duur was, zetten we onze wandeling voort. Maar gek, we kwamen tel kens weer in dezelfde straat uit en pastoor Janssens, die het loopen al lang moe was, stelde voor: „Als jelui geen auto willen ne men, laten we dan tenminste een ritje per tram maken, om zoo ook andere wijken van de stad te zien." Nou, als Je samen uit bent, moet je je wel eens naar een ander schikken; we zouden dus trammen. Maar welke tram te nemen? We zagen verschillende lijn-num- mers en om te weten welke het beste voor ons doel geschikt zou zijn, vrceg ik er een op het kruispunt van eenige straten staan- den verkeersagent naar. En wat denkt u dat de man antwoordde? „Wilt u de stad zien? Gaat u dan maar hier naast me staan, kijk naar alle kanten en u hebt ze heelemaal gezien." Dat was nu wel een beetje erg overdre ven, maar toen we dan maar weer aan het wandelen gingen bleek ons toch wel, dat de eigenlijke stad niet erg groot was; als je er een kwartier geloopen had, kwam je steeds je zelf weer tegen. Of je stuit tegen de Swan-rivier, die zich hier in het z.g. Ferth- water tot een soort meer verbreedt. Toch zijn we nog in een tram terecht ge komen, een die naar een klein' voorstadje reed, Inglewood geloof ik dat het heet, maar heelemaal zeker ben ik daar niet van. Father Janssens vond dat beslist noodzakelijk, na zoo'n wandeling en het was maar goed ook, dat we hem z n zin gaven, want kort nadat we waren ingestapt nam de regen, die tot nog toe bij nu en dan een flinke bui ge bleven was, zulke tropische allures aan en dat in de ko-u! dat we, toen we na 25 minuten het eindpunt bereikt hadden, maar niet uitstapten en eenige minuten later met denzelfden wagen weer terug tramden. En toen we weer in Perth kwamen, scheen de zon. Gezellige café's zooals bij ons, waar je eens even kan gaan zitten, heb je hier al evenmin als bijvoorbeeld in Londen, daarin zijn ze hier trouwens in heel veel andere dingen ook volkomen Engelsch, maar we vonden daar toch een lokaaltje, waar we onze in een soort bazar gekochte prent briefkaarten konden volschrijven en toen we weer buiten kwamen om ze te posten, was het al vrijwel"donker. Nog even de stad bij avondlicht bekeken ze maakt dan een heel gezelligen indruk en toen maar weer in de bus naar Fre mantle en naar de „Narkunda", waar we nog juist voor ainner-time terug waren. Hoe laat we vannacht weer zijn wegge varen weet ik niet; het zou elf uur gister avond zijn, maar om tien uur zag ik wel, aan wat er nog te lossen en te laden was, dat daar, zooals gewoonlijk, niets van zou ko men. Ik ging dus maar naar bed en sliep, niettegenstaande het geweldig lawaai van de lieren en het helsche geschreeuw der Las karen, die bij het lossen en laden hielpen, al heel gauw. En toen ik den volgenden morgen wakker werd en uit bed stapte, schommelde de boot zóó, dat ik al m'n zee- mansbeenen noodig had om te kunnen blij ven staan. Alle patrijspoorten aan stuur boord (mijn hut is gelukkig aan bakboord) waren geblindeerd', om te voorkomen dat he i: woedende water de ruiten die toch aar dig dik zijn zou stuk slaan. Ik heb in den aanvang al gezegd, dat er maar weinigen aan het ontbijt verschenen. Aan de lunch en aan het diner was het niet heel veel beter, want het is den heelen dag blijven spoken, terwijl de regen en de wind het verblijf op het dek aan stuux-boord-zijde herhaaldelijk onmogelijk maakten. Nu ik dezen brief, waarvan ik het eerste gedeelte vanmiddag omstreeks half een schreef, eindig, is het avond en zijn we Kaap Leeuwin al lang voorbij. Het is wel iets kólmer en om me heen zitten verschillende groepjes te kaarten en liggen andere passa giers in luie stoelen of op sofas te lezen. Maar we naderen nu de Groote Australische Bocht, die in geen al te goeden reuk staat. Wat we dus nog te wachten hebben? Dat vertel ik u nog wel, als het achter den rug is. Gr. Austr. Bocht, 31 Augustus. Die Groote Australische Bocht is me erg tegengevallen dat wil dus zeggen mee gevallen. Naar wat ik ervan gehoord en ge lezen had, moet het daar geweldig kunnen spoken en dus had ik me daar al op voor bereid. En hoe was het er? Kalmer en mooier weer dan we den laat- sten tijd gehad hebben, toen de „Narkunda" haar voorsteven telkens weer een meter of vier, vijf onder water dompelde, zoodat het water over het dek sloeg, om weer weg te loopen als het schip zich weer oprichtte. De verwachting viel dus tegen, maar de wer kelijkheid mee. Enfin, beter zoo, ofschoon, zoo'n klein stormpje had misschien weer stof gegeven voor een artikel, dat u nu zult moe ten missen. Wat wel niet meevalt, na de warmte die we gehad hebben het is hier koud, 58 gr., zoodat ik m'n flanelletje en m'n gewone Haarlemsche pak maar weer heb aangedaan. Sedert we Fremantle verlaten hebben, wordt het schip voortdurend gevolgd door een troep albatrossen, waaronder er zijn met 'n vlucht van wel anderhalven meter, en een groot soort meeuwen, die azen op den scheepsafval. Die dieren hebben het goed, want na de maaltijden gaat er nogal zoowat het water in en daar vallen ze dan m groote troepen op aan en gulzig slokken ze, zittend op het water, de brokken in. En dan vliegen ze maar weer verder mee, vóór en achter en naast het schip, tot er weer wat komt. Gistermiddag ook voor het eerst op deze reis een walvisch gezien. Het dier was ech ter nog al ver af zoodat alleen de water- fontijnen, er dor opgespoten, goed te zien waren. Zoo'n visch in het water! Eigenlijk niets bijzonders. En toch, als je zoo dag in dag uit op de bot zit, altijd hetzelfde ziet, al tijd hetzelfde hoort, altijd hetzelfde eet kortom, altijd hetzelfde doet. dan is alles wat maar even anders is, iets bijzonders, waar je naar kijkt, alsof het 't grootste won der is. En is het dan weer verdwenen, dat bijzondere, dan wordt er nog een minuut of tien, een kwartier, over gepraat en het leventje van allen dag wordt weer voortgezet. Morgen wordt het voor mij echter weer landleven gelukkig dus weer wat anders: ARTHUR TERVOOREN Mijn laatsten avond aan boord heb ik ge noten. Het was volle maan en aan den helderen hemel schitterde het Zuider Kruis in volle glorie. Heel de wijde watervlakte vóór het schip was één zee van gesmolten zilver, als het ware een verlichte baan vormend voor de „Narkunda". Want juist recht voor den boeg stond, hoog aan den hemel, de hel dere schijf haar licht uit te storten en tot aan den horizon was de zee blank verlicht. Een maannacht zooals je dien zoo heerlijk hebt in Indië, alleen maar kouder. Verschillende passagiers bleven geruimen tjjd, over de verschansing geleund, zich ver lustigen in den eenigen aanblik heel den avond hetzelfde, maar toch niet vermoeiend, men bleef er naar kijken en men bleef ge nieten. Behalve dan die voor-het-moole-gevoelloo- zen, die, verslaafd aan bridge of dans, maar bleven kaarten, maar bleven schuifelen 'die zin-looze passen, die ze tegenwoordig mo derne dansen noemen. Blijf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting, kalmte en rust bezorgen. En de muziek, die krijschende, disso- neerende muziek, die bij die dansen hoort, klonk als het geluid van een maanzieken hond. Maar de maan stoorde zich niet aan die onverschilligen en bleef haar zilveren pracht uitstorten voor die ervan genieten wilden opgetogen en dankbaar. ARTHUR TERVOOREN. Mgr. Van Velsen brengt dezer dagen, zoo meldde „de Koerier" van 15 September, een a-scheidsbezoek aan Madioen, hetwelk bin nenkort wordt ingedeeld bij het diocees Oost-Java. Madioen zal geheel worden be diend door de Lazaristen. Pastoor Matthijsen S J. vertrekt naar Salatiga. Ongetwijfeld kan de Jezuïeten-orde met voldoening terugzien op den in dit gewest en vroeger ook van hieruit in Kediri verrichten geestelijken ar- heid. Naar wij vernemen, wordt te Madioen geplaatst Pastoor Klamer, thans te Soerabia. De K. L. M. heeft heden uit Bagdad van het 5de vliegtuig H-NAEN een telegram ontvangen, meldende, dat de beschadiging bfj het landen te Bagdad bekomen, reeds in zooverre hersteld is, dat het vliegtuig naar hej vliegveld Hinardi, nabij Bagdad is ge vlogen, ten einde daar de herstelling te ondergaan. Nader wordt nog gemeld, dat de repa ratie van het vijfde vliegtuig naar schat ting ten hoogste vier dagen zal duren. De H-NAFD. Het vierde postvliegtuig naar. Indië, de H-NAFD, is gisteren van Akyab vertrokken en te 4.36 uur te Rangoon aangekomen. Vandaag wordt de reis voortgezet naar Sengora. Naar gemeld wordt, krijgen de beide lucht schepen, die de Amerikaansche Marine bij de Goodyear Zeppelin Corp. in bouw heeft gegeven, elk een inhoud van niet minder dan 182.000 M3. (De „Graf Zeppelin", de grootste ter wereld, heeft 105.000 M3. in houd). De schepen worden 239 meter lang en worden voorzien van vijf motoren van totaal 4480 p.k. (De „Graf Zeppelin" heeft 2650 p.k.). Hun werkingsstraal zal 17.000 kilo meter bedragen. Het eerste schip, dat In verband met de kostbare voorbereidingswerk- zaamheden het duurste wordt, zal 5.375.000 dollar, of te wel een kleine 131/2 millioen Nederlandsche guldens kosten, terwijl de bouwkosten van den tweeden luchtreus 2.450.000 dollar zullen bedragen. Gistermorgen heeft Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent een tegenbezoek gebracht aan den waarnemend burgemeester van Rotter dam, mr. A. de Jong op het stadhuis, aldaar. Mgr. was vergezeld van den H. E. Deken J. W. van Heeswijk en zijn secretaris. Zondag werd te Simpelveid op feestelijke wijze herdacht de dag, waarop vóór een halve eeuw de Eerw. Zusters van het Arme Kind Jesus zich aldaar hebben gevestigd. Stichteres der Congregatie is de Eerw. Moeder Clara. Clara Fey was de dochter van den vromen Akenschen wever Fey. In de Ja- cobstraat te Aken verrees het Moederhuis van Clara's stichting, toen zij den leeftijd van 31 jaren had bereikt. In 1872 telde de Congregatie reeds 25 huizen in Pruisen, 1 in Beieren, Luxemburg en Oostenrijk. Het aan tal Zusters bedroeg 600. Onderhouden wer den 1500 arme meisjes, 500 weezen en in de scholen werd onderricht gegeven aan 12.000 kinderen. De Kulturkampf dreef de Zus ters over de grenzen naar het gastvrije Ne derland, in casu het landelijke Simpelveld, bijna onder den rook van Aken gelegen. Reeds op 2 October 1875 was door den ver bannen bisschop van Luxemburg Mgr. Lau rent de eerste steen gelegd voor het Moe derhuis, welks plannen breed en flink wer den opgezet. In Februari 1877 waren de beide vleugels reeds onder dak en aan de ontgin ning der terreinen werd door de Zusters zelf -net energie gewerkt. Op den feestdag van de H. H Engelen in September 1878 hield Moeder Clara haar in tocht in Simrie'vald. Dien bewogen had d" bevolking van Aken afscheid genomen van de arme pleegkinderen: velen droegen haar speelpop in de hand. Dan volgden de pen- s'unnairen en novicen en vele Zusters. Huize Loreto is bekend om zijn gastvrij heid. Steeds waren en zijn de Zusters bereid om eiken vermoeide, die aanklopt te sterken de dorstigen te laven, de hongerigen te spij- ri^en. Mgr. Laurent, die door de actie der vrij metselarij uit zijn diocees Luxemburg werd gebannen en als banneling in zijn geboorte stad Aken vertoefde, was de eerste, die de !dee kreeg om uit het kleine weldadige ge selschap zusterkens, die een armenschooltje hielden en zich met charitatieve werkzaam heden onledig hielden, een religieuze con gregatie te stichten. Veertig jaren lang bleef hij voor de congregatie een sterke steun, een veilige raadgever. Zbrt laatste levensleren toen hij oud en ziekelijk was, bracht hij in het klooster door. Zijn gebeente rust op het kerkhof van het klooster. Groote niet te onderschatten verdiensten hebben de Zusters verworven door het geven van onderwijs De schilderkunst wordt in Simpelvelds klooster met groot succes be oefend. In de paramentiek viert de Simpel- veldsche kunst hoogtij. Ten slotte nog iets over de bezigheden der Congregatie zooals ze in de Regels en Sta tuten beschreven staan. Haar voornaamste bezigheid is: arme en verlaten meisjes, wier viel in gevaar verkeert, in haar huizen op te nemen, te verplegen, op te voeden, te onder wijzen. Haar goede manieren en zeden te leeren en voor te bereiden tot een eerzamen levensstaat. De Zusters moeten er steeds op uit zijn zooveel kinderen in haar huizen op te ne men, ook van den teedersten leeftijd, als zij maar eenigszins kunnen. Verder houden de Zusters ook externe meisjesscholen, bij voor keur voor armen. Ze nemen ook kinderen van beteren stand aan. In de groote huizen der congregatie, vooral in 't Moederhuis, houden Je Zusters zich bovendien bezig mei- het vervaal digen van paramenten en andere kerkbenoodigdheden, de Zusters moeten zich ook u.fb ijver tcelp„ rn op den kerkzang. In ons land zijn de Zusters van net Arme Kind Jesus reeds gevestigd in Maastricht, Roermond en Swalmen; in Slagharen (O te Naarden, Castricum, IJmuiden, Velsen, Vel- seroord en in Den Haag. 't Zijn meest ar menscholen, bewaarschooltjes en gestichten voor voogdijkinderen, die haar worden toe vertrouwd. Maar verder hebben ze ook onder haar beheer kweekscholen voor ondérwijze- ressen, pensionaten en Mulo-scholen voor meisjes. Het Noviciaat der Nederlandsche provincie is gevestigd te Caberg bij Maas tricht. Een draadloos telegram uit Londen meldt, dat het Britsche luchtschip de R 100, het welk thans te Howden (Yorkshire) wordt gebouwd vóór Kerstmis gereed zal zijn. Het luchtschip zal wellicht een vlucht naar Amerika maken en men is van plan er later een EngelandAmerlka-dienst mede te on derhouden. Hoewel de lengte der R 100 niet zoo groot is als van de Graf Zeppelin kan ze 100 passagiers meevoeren. De tarieven op de LondenParijs lijn heb ben, naar het „Hbld." meldt, opnieuw een verlaging ondergaan. Gedurende de winter maanden kost thans een reis met den „Sil ver Wing" dienst der Imperial Airways, in- stede 69 gld., 57 gld., terwijl een enkele reis LondenParijs met den gewonen vliegdienst instede van bijna 57 gld., thans 45 gld. kost. Ook de Fransche Air Union heeft voor den winter een standaard-tarief aangenomen van 45 gld. Negen jaar geleden kostte een luchtreis LondenParijs meer dan 250 gul den! Op I October 1928 Het onderstaand overzicht betreffende ge wicht en gehalte van de suikerbleten op 1 October 1928 is samengesteld op grond van de resultaten, verkregen bij de monsterne ming, welke verricht wordt door de corres pondenten der Directie van den Landbouw in onderscheiden deelen des lands, waar de teelt van suikerbieten van beteekenis is. en bij het onderzoek der monsters aan de fa brieken. die daar toe door de organisaties van beetwortelsüikerfabrieken zijn aange wezen. De derde monsterneming, waarbij de mon sters voor het overgroote deel afkomstig zijn van dezelfde ncv e'len a!s m 16 Augustus en 10 September van dit jaar, werd verricht door 159 medewerkers. In tabelvorm volgt hieronder een overzicht van de ver kregen uitkomsten, waarbij ter vergelijking i zijn opgenomen de totaal uitkomsten van de beide vorige monsternemingen en van die in 1927. 1 October 1928. Aan het openingswoord van den voorzit ter is het volgende ontleend: „De <ïag van heden is voor onze vereeni- ging van groot gewicht, omdat zij zal heb ben te beslissen over hare toekomst. O.a. prijkt op den beschrijvingsbrief verkiezing van een definitief bestuur. Deze vergadering is ook daarom van belang omdat thans wordt afgesloten een periode, waarin veel een min of meer voorloopigen vorm had en wij na heden een tijdperk ingaan, waarin alles zijn normalen loop zal krijgen. Nu dit voorloopige tijdperk gaat afgesloten worden, moge ik heel in 't kort daaraan eenige woorden wijden. Ik moet beginnen met grooten dank te brengen aan O. L. Heer voor den zichtbaren zegen, welken Hij op ons aller werk heeft willen laten neerkomen. Immers in Septem ber 1925 kwam de eerste deelnemer opzet ten en na nauwelijks drie jaren werkens, hebben wij een bezit, dat de 100.000 gulden aardig begint te naderen; wij hebben de be schikking over een groot prachtig gelegen en voor ons doel uitermate geschikt terrein en wat meer zegt, wij hebben een goed gefun deerde, administratief en organisatorisch puik ingerichte, thans reeds ruim 7300 leden tellende vereeniging, welke in het eerste jaar van haar bestaan reeds op schitterende wijze aan haar eigenlijke doel beantwoordde en daarmee haar noodzakelijkheid en nut be wees op overduidelijke wijze. Dank breng ik de tientallen ijverige, be- ginseltrouwe en vaste medewerkers in de af- deelingen. Want als morgen de eerste spade in den grond gaat voor den bouw van onze beide herstellingsoorden, ons „Mgr. Mut- saersoord" en ons „Kinderhuis", dan moet getuigd, dat deze schitterende resultaten slechts, behalve aan Gods milden zegen, te danken zijn, aan de noeste werkers in onze afdeelingen. De voorzitter deelde vervolgens mede; dat het hoofdbestuur van St. Raphael be reid is aan de Herstellingsoord-Vereeniging een bedrag te leenen van 40.000 4 pet. en garant te blijven voor rente en aflossing eener leening, groot 100.000, af te sluiten bij de Centrale Volksbank; dat de bouw van 't Mgr. Mutsaersoord en het Kinderhuis is gegund aan de aannemers Spreeuwenberg en Rongen te Venlo voor de som van 182.700; het in orde brengen van het terrein is opgedragen aan de Ned. Hei demaatschappij. dat 't voorloopig bestuur zoo goed als ze ker geslaagd is in het vinden eener zuster congregatie welke het bestier der herstel lingsoorden op zich zal nemen, en door het hoofdbestuur van St. Raphael als bestuurs leden der vereeniging zijn aangewezen de heeren J. Hellemons, H. F. P. Donné en F. L. D. Nivard. Het jaarverslag van den secretaris, den heer C. J. Prust, wees aan dat op I Oct. j.l. 156 afdeelingen waren aangesloten met totaal 7200 leden. Het bestuur besloot het Mgr. Mutsaersoord en het Kinderhuis tegelijk te doen bouwen. Het Mgr. Mutsaersoord is berekend op 45 volwassenen en het Kinder huis op 60 kinderen. De keuze is gevallen op het ontwerp van den architect ir. J. Kay- zer te Venlo. Voor rekening der vereeniging werden reeds 134 personen uitgezonden. Het financieel verslag van den penning meester den heer J. T. C. Wigman, wees er op, dat het met den verkoop der loten nog niet geheel naar wensch gaat. De monu ment-actie is 1 Mei j.l. afgesloten en een eerste kapitaal van 70.356.66 kon worden geboekt. Vermoed wordt, dat aan het einde van het jaar het bouwfonds pl.m. 88.000 zal bedragen. Het bestuursvoorstel om de contributie vast te stellen op 45 cent per maand per lid werd daarna goedgekeurd terwijl de begroo ting werd vastgesteld op een eindbedrag van 42.470. In de vorige vergadering werd het bestuur gemachtigd een leening aan te gaan van 125.000. Het bestuur verwacht echter, dat 150.000 zal noodig zijn, waarom het bestuur thans werd gemachtigd alsnog 25.000 te leenen. Daar werd verwacht dat de bouw van het herstellingsoord tegen het einde van het vol gend jaar zal gereed zijn, besloot men de volgende algemeene vergadering te Venlo te houden. Daarna werd het definitief bestuur bij stemming als volgt gevormd: namens het hoofdbestuur van St. Raphaël de heeren G. Hellemons, F L. D. Nivard en F. P. Donné sn verder de heeren H. F. Timmermans. Utrecht; Jos. Harven, Tilburg; H. Wet «rings, Utrecht; J. J. Tuilings, Roermond; Jos. van Hest, Tilburg; C. G. L. v. d. Broek, den Haag; H. C. de Jong, Nijmegen; L. L. M. Geers, Zandvoort. Na eenige bespreking volgde sluiting der vergadering. Zaterdag 13 October zijn vertrokken van uit Marseille naar de Goudkust (West- Afrika) Pater B. Dodebier uit Nijmegen en Pater H. v. d. Ven uit Helmond. Zijn vertrokken naar den Beneden Volta (W.A.): Pater J. Verheugd uit Amsterdam en Pater A. Roelofs uit Sint Jansteen (Z.) Allen behooren tot de Sociëteit der Afri- kaansche Ge Sul- Aant. Gebied, waarop wicht ker mon de opgaven per ge sters betrekking hebben biet halte gr. pet. 29 Groningen en Friesland (1) 650 18.97 Noord-Holland 25 Zvidelük Z"M-Holland 311 19.25 45 Zeeuwsche eilanden 799 18.18 29 Zeeuveob-Var nd eren 775 19.2'! 31 Noord-Brabant (2) 799 17.83 159 Nederland 756 18.50 (1) Enkele monsters uit Drenthe. (2) Enkele monsters uit Zuidelijk Gelder land. Te Utrecht vergaderden naar de „Volkskr." meldt, de vertegenwoordigers der afdeelingen van den Nederl. R K. Bouwvak- arbeidersbond „St. Joseph" betrokken bü het landelijk collectief contract voor de bouwbe drijven. Aan de orde was de opzegging van het ge noemde contract en de behandeling van de voorstellen tot wijziging daarvan. De bestuursvoorstellen werden aanvaard, terwijl uit de vergadering krachtige plei dooien voor de vacantie en loon sverhooging met name voor bepaalde plaatsen werden gehouden. Aanstaanden Donderdag komen de hoofdbesturen der bouwvakarbeiders- organisaties bijeen om de voorstellen te for muleeren en aan de besturen der werkgevers organisaties op te zenden. 1928 Nederland. 16 Aug. gewicht 476 gram, gehalte 14.77 pet. 10 Sept. gewicht 671 gram, gehalte 17.48 pet. 1 Oct. gewicht 756 gram, gehalte 18.50 pet. 1927 Nederland. 15 Aug. gewicht 360 gram, gehalte 12.48 pet. 7 Sept. gewicht 545 gram, gehalte 14.83 pet. 27 Sept. gewicht 637 gram, gehalte 16.49 pet. j De duur der A. V. O.-tentoonstelling ih het Stedelijk Museum te Amsterdam zal wegens de groote belangstelling, die het pu bliek voor het geëxposeerde toont zoo waren er j.l. Zaterdag 1324 betalende bezoe kers worden verlengd tot 27 October. De heer J. Hellemons, voorzitter van den R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël, is 8 November a.s. 25 jaar lid van het hoofdbestuur van dien Bond. Te Utrecht heeft onder leiding van den heer H. F. Timmermans de R.K. Herstel- lingsoordvereeniging voor Spoor- en Tram wegpersoneel „Mgr. Mutsaers" vergaderd; 156 afdeelingen waren ter bijeenkomst ver tegenwoordigd. De Hooge Raad behandelde te 's-Graven- hage de zaak tegen den winkelier A B., wien ten laste was gelegd het zonder vergunning van B. en W. aan de straatdeur van zijn winkel, op de openbare straat, terwijl de deur gesloten was, hebben hangen van een automaatkast en voorts het verstrekken aan iemand kneden den 14-jarigen leeftijd van sigaretten uit die automaat. De Haagsche kantonrechter had verdachte vrijgesproken van het subsidiair ten laste ge legde en hem veroordeeld voor het primaire feit, echter zonder daarbij straf toe te pas sen. De rechtbank heeft het vonnis quo ge heel vernietigd en niet bewezen verklaard het eerste feit, met name niet, dat de auto maatkast op de „openbare" straat zou heb ben gehangen. Van dit.feit werd verdachte dus vrijgesproken. Wat het tweede feit betreft, meende de rechtbank, dat aan het begrip „verstrekken" zoodanige ruime beteekenis moest worden gegeven, dat dit ook door middel van een automaat kan geschieden. Voor dit feit werd B. veroordeeld tot een boete van 1. De gemachtigde van B., mr. v. Deventer, lichtte voor den Hoogen Raad een aantal cassatiemiddelen toe. Spr. legde den nadruk op art. 47 van het Strafwetboek, dat onderstelt een willend persoon, terwijl in casu de wil van requirant geheel was uitgeschakeld. Verder heeft de rechtbank schuldig verklaard omdat hier een koopovereenkomst gesloten zou zijn. Dit leek pleiter niet juist omdat de wilsovereenstem ming ontbreekt. Bovendien stond op de automaat, dat voor kinderen beneden de 14 jaar de automaat niet bestemd was. Pleiter vroeg op deze gronden vrjjspraak ten principale. De conclusie van het O. M. is bepaald op 29 October. Voor den Inhoud van deze rnbriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk KATHOLIEKE RADIO-OMROEP Men schrijft ons: Er blijkt onder de kath. luisteraars nog veel misverstand te bestaan inzake den Ka tholieken Radio-Omroep en den Katholie ken Radiogids. Er is n.l. een categorie van personen, die meent, dat. wanneer men abonné is van den Kath. Radiogids, men de Katholieke Radio zaak ten volle heeft gediend. Dit nu is een geheel verkeerd denkbeeld. Men denke toch vooral niet, dat van de abonnementsgelden voor den Kath. Radiogids met zijn 62 pa gina's druk voldoende wordt overgehouden, waarmede de uitzendingen van de K. R. O. kunnen worden gefinancierd. De abonne mentsprijs van den K. R.-gids is zeer laag gesteld, waardoor een loonende exploitatie is uitgesloten. Men zij er toch van doordron gen, dat het exploiteeren van een radioblad niet zonder hooge kosten gepaard gaat. Men sla er zeif den radiogids maar eens op na en late eens zijn gedachten gaan wat al werkzaamheden er moeten worden verricht, alvorens het mogelijk is dat de Kath. Radiogids zich bij enkele kath. luiste raars kan presenteeren. Men zal dan spoedig tot het besef komen, dat een abonnement op den Radiogids bij lange na niet voldoende kan zijn om de katholieke uitzendingen te bekostigen. Neen, dan zal er iets meer gedaan moeten worden. En hiermede komen wij vanzelf tot een uit eenzetting, tot welk doel de stichting Katho lieke Radio-Omroep in het leven werd ge roepen. De Katholieke Radio-Omroep is opgericht op het verlangen van het Doorluchtig Epis copaat van Nederland, in Mei 1926. Als orga nisatie heeft hij den vorm van een stichting, niet een vast bestuur, bestaande uit de afge vaardigden der volgende katholieke instellin gen: De Bond van Katholieke Radio-vereeni- gingen; De Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius"; de R.K. Staatspartij; de Senaat der Katholieke Universiteit te Nijme gen; de Algemeene R.K. Werkgeversvereni gingen; het R.K. Werkliedenverbond: de Hanzebond; de R.K. Boeren- en Tuinders- bond; de Federatie van Dioc. R.K. Vrou wenbonden; de Nederl. St. Gregorlusvereenl- ging en de RK. Journalisten vereeniging. Het dagelijksch bestuur, dat zich belast met de werkzaamheden der stichting, is sa mengesteld uit den voorzitter van den K. R. O., pastoor L. H. Percmin (tevens Voorzitter van het „Bureau Catholique International de Radiophonie" te Keulen), aan wien toe gevoegd is een gesalarieerde secretaris, de heer Paul A. M. Speet; een ondervoorzitter, de heer G. W. Kampschoër, lid van de Tweede Kamer, en de heer Constant Twaalf hoven als penningmeester. Het dagelijksch bestuur zetelt te Amsterdam, Heerengracht 46, waar de kantoren zijn en tevens de stu dio's, waaruit gewoonlijk de uitzendingen plaats hebben. De geldmiddelen, waaruit de uitzendingen bekostigd worden, zijn de vrijwillige bijdra gen der katholieken van Nederland, voor namelijk der luisteraars. Z'i zijn voor gewoon contribuant ƒ5.per jaar en voor dona teurs of donatrices minstens 10 per jaar, voor welke bedragen een luisterkaart wordt verstrekt. Ook mindere jaarlijksche bijdragen worden gaarne ontvangen. Grootere giften worden gestort in een reservefonds. Het Telefoonnummer van den K. R. O. Is Amsterdam 49687; het Gironummer 49744. Voor de uitzendingen maakt de K. R. O. gebruik van den zender te Huizen, die geëx ploiteerd wordt door een N. V. genaamd de „Nederlandsche Draadlooze Omroep", waarin de K. R. O. voor een derde aandeelen heeft. De K. R. O. zendt uit Dinsdags, Vrijdags, Zaterdags en Zondags op nader aangegeven uren. Onder deze uitzendingen nemen een voorname plaats in de kerkdiensten en mor genwijdingen des Zondags ieder om de veertien dagen, de sprekers op alle katholiek gods dienstig en cultureel gebied, de muziek en de lessen en cursussen, welke in verscheidenheid gegeven worden. Voor hen, die nog niet zijn geabonneerd op den Kath. Radiogids zij nog medegedeeld, dat de K. R. O. uitgeeft een wekelijksch volledig programma van de voornaamste Europeesche stations en een meer uitgebreid programma van eigen uitzendingen, en is genaamd de „Katholieke Radiogids". Dit weekblad be slaat 62 pagina's en bevat behalve strijdarti- kelen, technische en muzikale stukken, foto's van verschillende personen en gezelschappen, welke gedurende de week voor den microfoon optreden. Het kost voor aangeslotenen bij den K. R. O. 2.75 per half jaar, franco per post. Het is het goedkoopste radio-programma-blad in Nederland. Proefnummers worden gratis toegezonden. De redactie en administratie is Heerengracht 46 te Amsterdam. Telefoon 35253. Giro; 127836. Het doel der K. R. O.-stichting Dit staat in de statuten aangegeven onder deze korte en allesomvattende formule; „De Stichting heeft ten doel de Roomsch-Katho- lieke Levensstrooming in al hare breedte tot uiting te brengen." Zü beoogt dus niets anders dan In het moderne leven met de modernste middelen, radio-telefonie, het groote beschavingswerk der Katholieke Kerk op stoffeiyk en geeste lijk gebied voort te zetten. En aangezien de radio-omroep mogeiyk maakt nog meer dan welk communicatie middel ook duizenden te bereiken van iedere levensbeschouwing, moet deze door leder katholiek beschouwd worden als het voor werp van zijn allereerste zerg en van het al lergrootste belang. Geen katholiek mag dus verzuimen den K. R. O. te steunen, hetzy moreel of finan- tleel. Doe het dus en doe het nu! Het adres voor Haarlem en Omgeving is Voorhelmstraat 61, alwaar men alle inlich tingen kan verkrijgen en zich als lid en als abonné kan opgeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9