Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON Zeep RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 17 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN Was het zijn misdrijf? HANDEL EN NIJVERHEID Een nieuwe kunstzijdefabriek te Vlodrop? STOOMVAARTLIJNEN VISSCHERIJ. sotssj GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN MARKTNÏEUWS KERKNIEUWS De missionarissen van Mill-Hill andere zeep wordt zooveel éekocht en éeen enkele is zoo èevraaód bij de beroemde actrices en andere mooie vrouwer. van Frankrijk als DE FBANSCHE MINISTERRAAD Poincaré bespreekt de artikelen inzake de congregaties Poincaré heeft in den ministerraad uiteen gezet, dat er ten aanzien van de kwesties bedoeld by de artikelen 70 en 71 geenerlei initiatief was genomen door het presidium van den ministerraad of door het ministerie van financiën. Hy deelde mede, dat de mi nister van buitenlandsche zaken op 26 No vember 1927 aan den minister van binnen- landsche zaken vroeg een artikel te ontwer pen bestemd om machtiging te geven tot te ruggaaf der gesequestreerde eigendommen aan de godsdienstige vereenigingen en hem op 3 Decomber 1927 voorstelde in de wet op de middelen van 1928 een bepaling op te ne men om ze aan de ontbonden congregaties toe te vertrouwen. Poincaré, die hiervan op de hoogte werd gesteld, constateerde met Brland en Sarraut, dat het te laat was een en ander in de wet op de middelen op te nemen. Er diende een aanvallende studie van te worden gemaakt. Poincaré Op 28 Juli 1928 verklaarde Brland er zeer grooten prys op te stellen, dat bedoelde te- palingen in de wet op de middelen van 1929 werden opgenomen. Hi1 legde er daarbij den nadruk op, dat de godsdienstige vereenigin gen overeenkomstig de wet gevormd waren en wees op het belang er van om, zonder aan de leekenwet te raken, de nood 1 ge dien- aten in te stellen voor het functionneeren der Fransche missies, die thans in gevaar verkeerden. Den ernst der aangevoerde re denen kermende, vroeg Poincaré op 11 Aug- 1928 het advies van den minister van bin- nenlandsche zaken, die verklaarde het for meel eens te zijn met den tekst van den Quai dOrsay. De wet op de middelen was bijna afgedrukt, doch het drukken werd op geschort en Poincaré gaf machtiging tot op neming der artikélen in de wet, welke da- deiyk werd afgedrukt en op 22 Augustus aan ministers en parlementsleden werd rondgedeeld. De regeering zal aan de Kamers omtrent een en ander verklaringen afleggen en zal goedvinden om eventueele wyzigingen van den tekst te onderzoeken in staat karakter en strekking der artikelen vast te stellen. Brland verklaarde, dat het onderzoek in de zaak Horan geëindigd is; het dossier is aan den minister van Justitie ter hand ge steld. DE RAMP VAN DE „ONDENE" De minister van marine gaf inlichtingen over het zinken van de „Ondine", hy zette de maatregelen uiteen om de gezinnen der slachtoifers te steunen en de Franscne be langen te waarborgen. De Grioksche consul zal te Rotterdam het officieele onderzoek voortzetten met medewerking van een Ne- derlandsch scheepvaartdsskundige. In een communiqué na afloop van den mi nisterraad verstrekt wordt gezegd, dat de regeering van oordeel Is dat de artikelen 70 en 71 geheel en al in overeenstemming moe ten zyn met den geest der wetten op de godsdienstige vereenigingen en de scheiding van kerk en staat. DE ZAAK-HORAN Een communiqué van den Quai d'Orsay Daar Horan en Hearst gepoogd hbeben in Frankrijk en het buitenland een verkeerde voorstelling te geven van de redenen voor de uitzetting van Horan publiceert het ministe rie van buitenlandsche zaken een communi qué waarin gezegd wordt, dat Horan zelf op 8 October uit eigen beweging op de prefec tuur van politie verklaarde: lo. dat hy na vergeefsche pogingen om zich den tekst van het compromis te ver schaffen zijn bezoldigden correspondent Doleplanque had opgedragen het met spoed te verkrygen en hem in geval van welslagen ongeveer 10.000 francs beloofd had; 2. dat Deleplanque hem twee documen ten, betrekking hebbend op het compromis tér hand stelde en er by vertelde hoe hy er aan gekomen was; 3o. dat hy aan Hearst de documenten ter hand stelde en de herkomst er by vermeldde. Hearst droeg hem op het tweede document dringend naar Amerika te seinen en er zoo veel mogelijk ophef van te maken. Horan vroeg aan de prefectuur van politie om verzachting van de straf dien hy zich op den hals haalde en de verzekering, dat zy cp geenerlei wyze gebruik zouden maken van wat hy verklapt had. De prefectuur eerbie digde dit verzoek, maar Horan onthulde zyn verklaring in het openbaar en trachtte van zijn verklaringen een verkeerde voorstelling te geven ten nader Ie van de Fransche auto riteiten. Hy maakte misbruik van de goede trouw van zün vakvereeniging en verzocht zijn collega's zelfs den wensch uit te spreken, dat zyn verklaring zou worden gepubliceerd. Het bestuur- der Engelsch-Amerikaansche pers deed dit bij brief van 9 Oct. aan Poin caré en Brland en vervolgens op 11 October dor een stap by het ministerie van buiten landsche zaken. DE FRANSCHE OORROOSBEGROOTING VOOR 1929 849 millioen meer dan voor 1928 De oorlogsbegrooting voor 1928 bedraagt 7.680.000 000 francs of 849 millioen meer dan voor 1928: De vermeerdering is evenwel meer schün dan werkelükheid want 289 millioen is bestemd voor verhooging van tract,ementen en soldyen, 98 millioen is een gevolg van prüsstiisringen en 311 millioen is bestemd voor uitvoering van de wet op den diensttyd van een jaar. HONGAARSCHE ARBEIDERS VERBANNEN Op grond van een verordening van den Roemeenschen minister van arbeid zyn 650.000 Hongaarsche arbeiders, onder wie niet minder dan 350.000, die zich reeds ge ruimen tijd geleden hadden laten neutra- llseeren, uit Transsylvanië verbannen. Deze maatregel van de Roemeensche regeering heeft in Hongarye groote ver bittering gewekt. DE RAMP TE PRAAG Incidenten bij de begrafenis der slachtoffers. Hedenmorgen heeft onder zeer groote belangstelling der bevolking, vooral van de arbeiders, de begrafenis plaats gehad van negen slachtoffers van de bouwramp. De door het gemeentebestuur vastgestel de orde voor de begrafenis werd door het verschijnen van groote massa's communis ten verstoord. Tydens de overbrenging van de lijken hadden geen botsingen plaats, of schoon de communisten, die voor den stoet uitliepen, herhaalde ma-en de Interna tionale zongen en verschillende leuzen uit schreeuwden. De dienst werd ingeleid door muziek en zang. Vervolgens hield burgemeester Baxa een rede. Daarop zou opnieuw het koor liederen ten gehoore brengen, doch dit werd door den communistischen afgevaardigde Zapo. tocky verhinderd. HU nam het woord en hield een scherpe tegen het kapitaal ge richte redevoering. Eerst na deze rede begon het koor te zingen, waarop de stoet zich opnieuw in beweging zette. Optreden der communisten Toen de kop van den stoet in de Gersten, gasse aankwam, verbrak een menigte van vele duizenden communistische bouwvakar beiders het politiecordon en drong in den stoet. Men moest halt houden totdat de menschen zich in den stoet geplaatst had den. Hierop werd de tocht naar de begraaf plaats voortgezet. Gedurende den tocht zongen de com. munisten revolutionnal^e liederen en schreeuwden herhaalde malen gezamenltik hun leuzen uit. Zij droegen een' groote doomenkrans met het opschrift: „Het ka. pitaüsme vermoordt de arbeiders" en een aantal vaandels met ophitsende opschrif ten. Een vaandel werd in beslag genomen. DE INDISCHE ONDERKONING Naar vernomen wordt zal, indien de om standigheden in Tndië het toelaten, lord Ir win, de onderkoning van Indue dun volgen den zomer een bezoek aan Engeland bren gen. Tot het onderkoningschap van lord Reading was het regel, dat wanneer de on derkoning Indië verliet tiidens zijn ambts tijd hy ipso facto zün post neerlegde, doch hij de wet van 1924 is een bepaling gemaakt, behelzende dat onderkoningen en gouver neurs tydens hun vyf jaren 'durenden ambts tijd het land voor den tyd van vier maan den mogen verlaten. Uit Kopenhagen wordt gemeid: In alle vroegte werd Zaterdagmorgen dc kist met h»t stoffelijk overschot van dc Russische keizerin-weduwe Maria Feodorov- na zonder eenige ceremoniën naar de Rus sische Alexander-Newsky Kerk te Kopen hagen vervoerd, slechts vergezeld door de naaste verwanten. De teraardebestelling zal Vrijdag a s. te Roskilde plaats hebben. De H. Mis, die In ae Russische kerk zal worden opgedragen zal bygewoond worden door de koninkiyke familie en andere vorstelijke familieleden Namens de Deensche regeering zullen de minister-president en de minister voor bui tenlandsche zaken aanwezig zijn, terwyi voorts een beperkt aantal leden der Russi sche kolonie te Kopenhagen en eenige in tieme vrienden zullen worden toegelaten. Van de kerk, waarvoor de koninmyke lyf- .vacht zal zyn opgesteld, zal het stoffeiyk overschot, slechts vergezeld door de konink iyke familie en haar gasten, naar Ros kilde getransporteerd worden en worden bij gezet in de Frederik V-kapel van de kathe draal, waar een korte rouwdienst zal plaats vinden. Tot nog toe hebben koning Haakon van Noorwegen, de hertog van York en de groot hertog en groothertogin van Meckelenburg bericht van hun komst gestuurd. HET PACT-KELLOGG Twee exemplaren aan Litvinow overhandigd De Fransche gezant te Moskou heeft aan Litvinow twee exemplaren van het pact- Kellogg overhandigd, in de Fransche en En- gelsche taal, die de met eigen hand ge schreven laandteekening van Kellogg droe gen. Herbette verklaarde, dat de overhandiging van deze afschriften beteekent, dat de adhaesie-betuiging der Sovjet Unie met het verdrag is aanvaard. De verplichting der Amerikaansche regee ring, voorzien in paragraaf 3 van het pact, is aldus nagekomen. DE AUSTRALISCHE HAVENSTAKING Het blad „Herald" meldt, dat hit zoo goed als zeker is, dat heden de staking voor ge ëindigd wordt verklaard. De stakers hebben zich opnieuw geroerd. Dinsdagmorgen heeft een troep van drie honderd stakers werkwillige havenarbeiders aangevallen. Een aanzienlijke politiemacht was genoodzaakt een charge met de sabel uit te voeren om de aanvallers uiteen te drijven. Twintig personen werden naar het ziekenhuis gebracht. Groote stukken steen kool werden naar werkwilligen geworpen. Men is thans den toestand volkomen meester. EEN VERKIEZINGSREDE VAN HOOVER LONDEN, I Oct. V. D. De republikein- sche candidaat voor het presidentschap, Hoover, heeft, naar uit Boston gemeld wordt, Maandag aldaar een rede gehouden, in welk Hoover zich verdedigde tegen de beschuldiging van imperialist te zyn, terwijl hy tydens den oorlog en vroeger reeds naar het buitenland is gegaan om maatregelen te nemen in het belang van den buitenland- schen handel en het economische leven van de geheele wereld. Het verleenen van lee ningen aan het buitenland, noemde Hoover een onderdeel van een gezonde economische politiek. De instelling van tarieven kan de kooopkracht van buitenlandsche naties slechts in geringe mate beïnvloeden. Hoo ver bestreed verder, dat Amerika zich door den oorlog verrykt heeft, ofschoon het waar is, dat een aantal personen in de Vereenig- de Staten groote sommen verdiend hebben. De toeneming van de welvaart en de stij ging van de welvaart in dc Vereenigde Staten na den oorlog, is te danken aan den noesten arbeid van het Amerikaansche vols. Amerika heeft van zyn rykdom kapitaal voor den wederopbouw van de door den oorlog verwoeste alnden gegeven. Zonder de grootmoedigheid van het Amerikaansche volk gedurende de laatste jaren, zou de wederopbouw van de oude wereld langer dan een kwart eeuw geduurd hebben. DE NOODTOESTAND VAN DEN DUITSCHEN LANDBOUW De Reichslandbund heeft tot den rijks minister van financiën een adres gericht, waarin wordt gezegd, dat in weerwil van den en deele gunstigen oogst, de landbouwers, niet in staat zijn de talryke achterstallige belastingen te betalen, daar de betere oogst opbrengst door de lage pryzen te nie.t wordt Nachtelijke brand in een ziekenhuis In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in de Parklands Nursing j Home, een ziekenverplegingsinrichting te Sydenham (Londen) vlak by het Crystal Palace. Een der verpleegsters, die haar nachtronde deed, bemerkte den brand, die ontstaan was op de derde verdieping. Zy wekte onmiddel lijk de andere verpleegsters en bedienden, waarop men terstond begon met het naar buiten dragen der patiënten, waaronder twee 80-jarigen. zy werden in naburige hulzen onder dak gebracht. Intusschen bestreden de directrice en haar broeder het vuur met emmers water, totdat de brandweer ariveer- dë, die eerst tegen vier uur den brand mees ter was. Het merkwaardige van het geval was, dat geen der patiënten en geen der verpleegsters of bedienden gewond werd en dat er zelfs geen paniek ontstond. (Naar het EngeLsch) 26 En lachend verwyderde zich de man. Barnes begreep, dat hij er zoo niet kwam en herinnerde rich bovendien, dat het vooral noodig was Ali-Baba in 't oog te houden. Daarom keerde hij naar de balzaal terug, waar Thauret, nu zonder zyn dame, rond liep. Tegen elf uur werd er op een trompet een signaal gegeven en kwam er een man, als Genius gekleed, die aankondigde, dat er iets te rien zou zyn. Onmiddellyk begaven velen rich naar Allodia's grot, die door een gordyn van het paleis van den sultan werd geschei den. terwijl een tableau-vivant weid gear rangeerd. De sulcan zat op een divan, dicht by het gordyn en Shéhézerade zat naast hem op 'n 6atynen kussen op den grond. Verschillende genoodigden, die niet behoef den mede te werken in het tableau, haastten zich naar de deuren der vestibule om goed te kunnen zien. Een zachte muziek liet zich hooren, toen op een teeken het gordyn opging en het pa leis van den sultan door een menigte van riectrische gloeilampjes werd overstraald, 't Tableau stelde Sindbad den Zeeman voor. Barnes zag onmiddellyk, hoe prachtig in deze verlichting de haarspeld schitterde in 't kapsel van Shéhézerade: hy herkende den robyn, dien Mitchel hem had laten zien en later aan zyn aanstaande ten geschenke ge geven. Zij begon de geschiedenis van Sindbad den Zeeman te bespreken, eenmonoloog, waarin de geschiedenis, tot toelichting der tableaux werd verhaald. Haar zegging was uitstekend, zoodat aJlen onder' de diepste stilte en met de grootste aandacht luisterden. Naarmate zy aan de verschillende episoden van de historie kwam, gingen sommige per sonen weg en traden anderen op. Men volgde Sindbad op zijn vêrschillende reizen, totdat aan het slot het gordijn een oogenblik neer ging en daarna weer werd opgehaald, om nog eenmaal alle personen, die een rol hadden vervuld, aan de overigen te presenteeren. Toen trad Sindbad te voorschyn, naderde den sultan en Shéhézerade, bleef by hen staan, boog diep en voegde zich by de toe schouwers voor het volgende tableau. Op de zelfde wyze dc-den alle andere personen. Eenige minuten later begon een nieuwe reeks van voorstellingen, waarby Shéhéze rade weer de toelichting gaf, en deze waren zoo mogelyk nog mooier dan de eerste. Toen weer alle medespelers zich bij de toeschouwers hadden gevoegd, werd er aan gekondigd, dat tot slot vertoond zou worden gedaan. Met het oog daarop dringt het adres aan op nieuw uitstel van betaling. UITVAART DER RUSSISCHE KEIZERIN-WEDUWE de geschiedenis van Ali-Baba en de veertig roovers. Daaraan moest ook Barnes meedoen, maar wijl deze roovers niets dan figuranten waren, was hy in staat een plaats te zoeken, vanwaar hy alles kon zien, zooals hy dat wilde. Hij zorgde steeds In de onmiddellijke nabij heid van Ali-Baba te blijven. Eindeiyk moes ten ook zij hun compliment aan den sultan gaan maken, en stelden zij zich daartoe op een ry op. Barnes besloot onmiddellyk, vlak achter Thauret te gaan, om hem in het ge drang niet uit 't oog te verliezen, maar toen hij aan dit voornemen gevolg wilde geven, bespeurde hy, dat nog twee andaren alle moeite deden om op diezelfde plaats te gaan staan. Na eenig gedrang kwam hij juist tus- schen deze twee mededingers te loopen, zoo dat er een voor en een achter hem ging. Het helle licht, dat de tableaux had be schenen, werd weer uitgedoofd, om aan de salons meer bekoring te geven van een Oos- tersche schemering. Toch was het nog licht genoeg om de personen te kunnen onder scheiden, vooral toen de oogen aan de ver duisternis gewend waren. Ali-Baba naderde, aan het hoofd van de veertig roovers, plechtig den hoek, waar de sultan met Shéhézerade zaten. Hij boog diep en verwijderde zich daarop. Na hem kwam cf« eerste der roovers, die Barnes voorging in de ry. Deze maakte ook een diepe buiging.,. Op dat oogenblik werd er plotseling een ge el ruisch in de zaal gehoord, of er een tafeltje omviel. Allen zagen op en om in de richting, Maatregelen tegen radio-amateurs Sedert de invoering der kortegolftelegrafie heeft de particuliere en vooral de verboden oprichting van zendstations door amateurs een zoodanlgen omvang aangenomen, dat de Duitsche autoriteiten, volgens het „Berl. Tageblatt", hebben besloten krachtige maat regelen te nemen. De „Schwarzsender" sto ren het heele radioverkeer en zy kunnen zelfs het transatlantisch radioverkeer ver lammen. Een groot aantal personen, voor het meerendeel jongelui, bezitten kortegolf- zendstations, waarvan de aanlegkosten be trekkelijk gering zyn. Maandenlang heeft men getracht ze op te sporen en door een vernuftig stelsel is het thans gelukt er 150 te vinden. De meesten hebben zich zelf ver raden door hun namen en adressen op te geven. Zy zullen er wel meer van hooren. Per schoener de wereld rond Edward Miles, die met een 37 voet lan gen schoener, dien hij geheel alleen ontwierp en bouwde, voor een reis om de wereld van 27.000 myi uit New-York uitvoer, is Maan dag te Gibraltar aangekomen. Naar aan het „H'old." gemeld wordt, wat door een groote onderneming het plan opge vat tot het bouwen eener kunstzijdefabriek te Vlodrop (L.) In verband met de Neder- landsche en Duitsche octrooien die de maat- schappy bezit, zou het eene gedeelte der fabriek op Duitsch, het andere op Neder- landsch grondgebied, geplaatst worden. Deze fabriek zou dan zonder eenige kosten te erlangen van omliggende gemeenten In ge reedheid komen. Doch thans is van uit de Mynstreek den fabrikanten het verzoek ge daan, daar hare industrie te vestigen, daar de groote mijnwerkersgezinnen steeds nieuwe werkgelegenheid noodzakeiyk maken. Maar de industrieelen zouden thans om zekere redenen een hoog bedrag (men vertelde 1 millioen gulden) eischen, wanneer zy hun industrie aldaar gingen vestigen. De plannen zyn zoodoende voor korten tijd in beraad ge houden. vanwaar het gedruisch kwam. Ook Barnes deed het een oogenblik. Toen hy rich weer omwendde zag hy, hoe de roover, die weer overeind was gaan staan 'n haastigen greep deed naar het kapsel van Shéhézerade en daarop iets bij zich stak. Op dat oogenblik sloeg de klok twaalf. Barnes begreep bijna onmiddellyk wat er gaande was. Vóór twaalf uur dezen nacht moest Mit chel zyn misdrijf begaan, wilde hij de wed denschap niet verliezen. Bovendien had hy straks reeds gemeend, Mitchel's stem te her kennen en nu bleef er geen andere oplossing mogelijk, dan deze: Mitchel was niet ziek te Philadelphia, maar hier in 't costuum van roover op het feest. Hy had nu den diefstal begaan, die groote opspraak zou geven en waarvoor hy in ge val van ontdekking toch niet zou kunnen worden gestraft, daar zijn aanstaande het slachtoffer was en in afspraak met hem had gehandeld. Dit alles ging door het brein van Barnes, terwyl hij een pas naar voren deed en op zyn beurt een buiging maakte. Maar op hetzelfde oogenblik vatte hy het plan op, Mitchel te ontmaskeren. Juist strekte hy zijn armen uit, om den dief te grypen, toen hy zelf tot zijn grooten schrik door den man die achter hem stond, werd vastgegrepen. Hy worstelde en wrong j zich, maar het was tevergeefsch en in dien tijd verdween de dief in de menigte. Hy had I in alle stilte willen handelen, maar begreep AMSTERDAM, 16 Oct. Aangevoerd door 2 motorbot- ters en afgeslagen aan de Gemeente-vischhal De Ruytcrkade. (besomming der botters/ 93.80143.40) Schar 3,103.40 kl. schol 5G, wijting 1.20—1.90 per kist; kabeljouw ƒ0.901..60 p. stuk; schelvisch i.jo1.60 per 5 stuks; bot 12.50 per kistmidd. tong 3.407, kleine tong f 1.20 2.90 per TO stuks. Uit de hand verkocht op het terrein aal 0.50, bot 0.20—0.40, spiering 0080.12 per pond; versche bokking 3, harde bokking ƒ.3.50—3 per 100 stuks garnalen 34 per mand. ENKHUIZÉN, 15 Oct. Hedenavond hebben 25 vaartui gen hier aangevoerd 4097 pond garnalen, 200 manden nest, 276 pond hoekbot en 84 pond hoekschar. De garnalen gol den 4.204-60 per kist. Nest gold 45 ct. per mand, bot 20.55—21.55, schar 13.40—13.65 per 50 kg. IJMU DEN, 15 Oct. Van haringvisscherij kwamen heden - Eritsche haringdrifters binnen met een aanvoer van Eooo manden versche haring. Geveild werd de vangst van den dat hij nu leven moest maken, opdat de dief niet ontkomen zou. „Draai het licht hooge, sluit de deuren, er Is een diefstal begaan," schreeuwde hij uit alle macht. Op deze woorden ontstond er onder de aan- aanwezige gasten een hevige verwarring, de een liep hier, de ander daar, men drong op elkaar aan, en Barnes zelf geraakte spoedig onder den voet, zoodat enkelen over hem struikelden. De gastheer die ais sultan was verkleed en Barnes' stem herkende als van dengene, die riep, vond het eerst zijn tegenwoordig heid van geest terug, stond op en draaide de uitgedoofde gaslichtjes weer op. Daardoor werd het eerste oogenblik de zaak niet beter, wijl ieder door het plotse- iing hel schitterend licht werd verblind. Zoo gingen tot groot verdriet van Barnes, nogmaals enkele kostbare minuten onge bruikt verloren, terwyl hy zelf werk genoeg had om op de been te komen. Eindelijk be- eikte hy den gastheer en zeiae: „Mejuffrouw Remsen is bestolen. Laat nie mand 't huis verlaten en allen zich démas- queeren." De heer Rawlston haastte zich naar de deur, om die te sluiten, en de meeste bezoe kers groepeerden zich om Emiiie 1 Remsen om haar te beklagen met Iliaar verlies. Barnes zocht onmiddellijk, waar Ali-Baba was gebleven, maar hoe verwon derd was hy, toen hy ontdekte, dat onder 't Een hard stuk Xg, Kfl KJ zeep.dal lot het wJ® Cl laatste vliesje JÊr *r*V8l Gebruikt kan ff» 4* jjjg masker niet Thauret, maar een ander per soon vandaan kwam. „Wie is u?" vroeg hij hem. „Mijn naam is Fisher", antwoordde de man heel beleefd. Barnes zag verbaasd op, maar gevoelde te gelijk een zekere voldoening, dat zijn vermoe dens zoo bewaarheid werden, dat namelyk Fisher een medeplichtige van Thauret zou zijn. Hij liet den man eenvoudig staan, om zijn achterdocht riet te doen blijken en begaf zich naar Emiiie om te kyken, of zy in wer kelijkheid verschrikt was, dan wel, of zij biy- ken gaf, van de zaak af te weten. Als zij op de hoogte was geweest speelde zy haar rol meesterlijk, want zij zag er bleek uit en var- weet in neftige woorden aan de bedienden, die de deur moesten bewaken, dat zy zoo slecht hadden opgelet. Terwijl Barnes stond na te denken, wat hem te doen stond, naderde de gastheer hem vergezeld van Thauret, nu in gekleed cos tuum. „Mijnheer Barnes," zei de heer Rawlston opgewonden, „hoe is 't toch gebeurd? Waar om hebt u 't niet verhinderd?" „Ik heb al myn best gedaan," antwoordde Barnes met een zucht, „maar ik kon het nie' voorkomen. Ik heb echter wel gezien, hoe toeging." (Wordt vervolgd.) ;rd stakers werkwillige havenarbeiders ivallen. Een aanzieniyke politiemacht genoodzaakt een charge met de sabel e voeren om de aanvallers uiteen te :n. Twintig personen werden naar het ihuis gebracht. Groote stukken steen- werden naar werkwilligen geworpen. 1 is thans den toestand volkomen ,er. VERKIEZINGSREDE VAN HOOVER NDEN, 1 Oct. V. D. De republikein- candidaat voor het presidentschap, sr, heeft, naar uit Boston gemeld Maandag aldaar een rede gehouden, ilk Hoover zich verdedigde tegen de uldiging van imperialist te zyn, terwijl jdens den oorlog en vroeger reeds naar uitenland is gegaan om maatregelen te n in het belang van den buitenland- handel en het economische leven van ïheele wereld. Het verleenen van lee- n aan het buitenland, noemde Hoover inderdeel van een gezonde economische ek. De instelling van tarieven kan de 'kracht van buitenlandsche naties :s in geringe mate beïnvloeden. Hoo- estreed verder, dat Amerika zich door lorlog verrykt heeft, ofschoon het waar ,t een aantal- personen in de Vereenlg- taten groote sommen verdiend hebben, toeneming van de welvaart en de sty- van de welvaart in de Vereenigde n na den oorlog, is te danken aan den en arbeid van het Amerikaansche vols. ika heeft van zyn rykdom kapitaal den wederopbouw van de door den verwoeste alnden gegeven. Zonder de moedigheid van het Amerikaansche gedurende de laatste jaren, zou de ropbouw van de oude wereld langer :en kwart eeuw geduurd hebben. Nachtelijke brand in een ziekenhuis den nacht van Zaterdag op Zondag is 1 uitgebroken in de Parklands Nursing i, een ziekenverplegingsinrichting te rham (Londen) vlak by het Crystal :e. 1 der verpleegsters, die haar nachtronde bemerkte den brand, die ontstaan was derde verdieping. Zy wekte onmiddel- 3e andere verpleegsters en bedienden, Dp men terstond begon met het naar ti dragen der patiënten, waaronder twee rigen. zy werden in naburige huizen dak gebracht. Intusschen bestreden rectrice en haar broeder het vuur met jrs water, totdat de brandweer ariveer- le eerst tegen vier uur den brand mees- ?as. t merkwaardige van het geval was, dat der patiënten en geen der verpleegsters idienden gewond werd en dat er zelfs paniek ontstond. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ ADONIS Cidix n. Amst. pass. 15/10 Dungeness. ADONIS 16/10 v. Cadix te Amsterdam. A7AX 15/10 v. Malaga n. Melilla. AMSTERDAM (uitr.) 5/10 te Callao. BERENICE 15/10 v. Valencia te Malaga. CALYPSO 13/10 v. New York n. Haiti. EOS 15'10 v. Alicante n. Carthagena. EUTERPE 15/10 v. Santander n. Musel. HERMES 16/10 v. Algiers te Antw. IRIS La Pallice n. Amsr. pass. 15/10 Ouessant. JASON (uitr.) 15/10 v. Valparaiso n. San Antonio. NERO 15/10 v. Amst. te Danzig. NOTOS 15/10 v. Piraeus n. Volo. PERSEUS 15/10 v. Catania n. Messina. PET WORTH 15/10 v. Lissabon n. Cadix* PLUTO 15/10 v. Hamburg n. Amst. TELAMON 15/10 v. Havre n. Amst.; TRITON 15/10 v. Mitylene n. Algiers. KON. HOLL. LLOYD ZEELANDIA (uitr.) 15/10 v. Rio Janeiro. HOLLAND—AFRIKA LIJN RANDFONTEIN (thuisr.) 15/10 te Durban. VECHTDIJK (thuisr.) 15/10 te Dar es Salaam. HOLLAND—AMERIKA LIJN EDAM Rott. n. New Orleans 13/10 v. Tampico. WESTERDIJK 15/10 v. Philadelphia te Baltimore. HOLLAND—OOST-AZlE LIJN OUDERKERK ï6^io v. O. Azig te Amsterdam. HOLLAND—-BRITSCH-INDIE LIJN KOUDEKERK X5/X0 te P. Soedan. SOMMELSDIJK (uitr.) 15/10 te Calcutta. HOLï.ANC AUSTRALIË LIJN DJEMBER (uitr.) pass, x ./io Gibraltar. JAVA—NEW-YORK LIJN SIMALOER 15/10 v. Batavia te New Yrrk. rotterdamsche lloyd DTAMBI 16/10 v. Batavia te Soerabaja. KEDOE (thuisr.) oass. 15/10 Pantellaria. KERTOSONO 15/10 v. Rott. te Batavia. KOTA RAD A (thuisr.) 15/10 v. Singapore. PATRIA (uitr.) 15/xp te Sabang. SOEKABOEMI (uitr.) pass. 15/10 Finisterrc. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALCHTBA (thuisr.) 15/10 v. Santos. ALCOR (thuisr.) 14/10 v. Paranagua. ALPHACCA 16/10 v. B. Ayres te Rottterdam. ZIJLDIJK 16/10 v. Rott. n. Hamburg. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS Kott. n. Bareel na, pass. 15/10 Finistere sONGE MARIA 15/xo v. Napels n. Valencia. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ANTWERPEN ms. 15/10 te Londen uitgekl. n. Antw. ALBATROS ms. 15/10 v. Antw. te Londen. AMSTEL 16/10 Holtenau gep., Sundsvall n. Rott. B ATAVIER III 16/10 v.m. 8 u. 30 v. Rott. te Gravesend. BROEDERTROUW ms. 15/10 v. Antw. te Southend. BRUNSWIJK 14/ro Fayal «rep., Cuba n. Bordeaux. CALEDONIA 15/10 v, Middlesbro n. Rott. CORNELIA ms. 15/10 te Londen uitgekl. n. Antwerpen. DE MARNE ms. 15/10 v. Nakskov te Holtenau. ELLA, m.?., 15/10 te Southend uitgekl. n. Poortershaven. ENGELINA II ms. 13/10 v. Nijmegen te Rochester. GOUWE 16/10 v, Rott. te Hernosand. HENDRIKA JOHANNA, ra.s., 15/xo te Londen uitgekl. r». Ostende. KATENDRECHT 14/10 v. Londen te Batoemi. KATRIENA, m.s. 15/10 v. Antw. tc Londen. KEILEHAVEN 15/xo Lodingen gep. Kirkenase n. Stettin, MARKEN 15/10 v. Monteral n. Antwerpen. NEPTUNUS, Oosterhuis, 14/xo Holtenau gep., Londen n. Shuts kar. NIEUWENDAM, m.s., 15/10 te Londen uitgekl. n. Am sterdam. NOQRD FRIESLAND, m.s., 15/xo v. Ostende te Londen. ROSSUM 15/10 Brünsbuttekoog gep., Wal kon n. Zaandam. ROTTUM, Boerma, 13/10 Dungeness gep.. Delfzijl n. Exe er. ROZENBURG 15/10 v, Rott. te Kemi. STAD ZWOLLE 15/xo v. Lissabon te Galta Caballo. STOLWIJK 15/10 v. Philippeville te Marbella. SURQDAN ms. 13,'xo v. Utrecht te Rochester; THEANO 16/10 v. Barrow te Antwerpep. THEMTfTO 14/10 v. Rott. te Montreal. TWEED 15/10 Ouessant gep., Melilla n. Pott. VLEDDEREN m.s. 15/10 v. Gothenburg te Londen. VRIJHEID m.s. 15/10 v. Nieuwpoort te Londen. ZEEHOND, Nooitgedacht, 14/10 v. Londen te Niel. ZEELAND m.s, 13,10 te Londen uitgekl. n. Antw. ZWALUW m.s. 15.10 v. Nieuwpoort te Londen. AMSTERDAM, x6 Oct. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 3.603.75, blau wen f 3.603.75, bl. Eigenheimers f 3.253*35, roodstar f 2.502.75/ per hl. Juin f 4 per 50 kg. Eigenheimers f 3.803.10, Eigenheimer poters df 2.753blauwe ooters f 2.502.75, bonte poters f 2.502.75, IJpolder Eigenheimers f 2.702.80, blauwe Figenheimers f 3.25 3.35, Eigenheimer poters f 2.502.7**, roodstar f 2.50 2.75, Be -elanders f 2.702.75, Noord-Holl. blauwe Eigenh. f 3.303.40, ronde star f 2.502.75, Anna Pau- lowna zand f 37.50, FiMegommer f 3?.50, drielingen f 2.-o3.15, Drentsche Figenheimers f 2.503-50, Flak- keesche Eigenheimers f 2.903, Eigenh. poters f 2.103 per hl. 's-HERTOGENBOSCH, 16 Oct. Botermiin. Aanvoer 22.350 kg, hoogste prijs f 2.18, laagste f 2.05, midden f 2.14. ROTTERDAM, 16 October. Vee. Ter markt waren aan<?evoerd 180 paarden, 37 veulens. 21 p5 magere runderen 763 vette runderen, nip vette of eraskalveren, 621 nuch tere kalveren, 285 schapen en lammeren, 14 varkens, 304 biggen. De priisen waren als volgt koeien ie aual. 100 ro5 c., 2« aual. 92ae oual. 7565 c., ossen re oual. 93*4—97*4 c., 2e quai. oo—80 c., 3e oual. 70—60 c., stieren ie oual. c., 2e oual. c., 3e oual. c. per kg; vette kalveren ie quai. 145165 c-, 2e oual. i?5—110 c., 3e oual. o*80 c., melkkoeien f 185385, kalflcoeien f ipo395, stieren f 180—380, pinken f 145—165, gras- kalveren f 50—xi5, vaarzen f i5o—175, werkpaarden f 100300, slachtoaarden f 95160, hitten f 95175, nuchtere kalveren f o15, fok f 172 biggen f 1018, ovcrlonpers f 2232. Vet vee en vette kalveren met iets williger handel. Melk en kalf koeien matig verhandeld. Nuchtere kalveren redelijk verhandeld. Graskalveren met redelijken handel, prima soorten iets hooger in prijs. Bigeen en overloopers zeer matig en paarden matig verhandeld. BODEGRAVEN, 16 OrT. Kaas. Ter markt waren 454 wagens f 5660. Prijzen riiksmerk ie so -rt f 6163, 2e s. f 57— «ro, zware f 65. Handel matig. AMSTERDAM, 15 Oct. (Noteering v/h. Veilinggebouw De Tong Koene). Fruit. Druiven Frankenthalers f 68— 78, alicanten f 62—70, rerziken extra f 18—26, id.I f 10- 16, meloenen karbonkels f 2844, suike meloenen f 23 dB, net-meloenen f 1832, ananasmeloenen f 16—30. Appelen. Goudreinetten extra f 3644, idem I f a632, sterappelen extra f 3642, idem I f 2834, Groninger kroon f 24—22, Bramlij See ilitip f '«»o-.8. Present van Engeland f 2636, Bismarck f 1624, C dl*n K swick f 2230. Transparant de Cronsel f 3648. blomé f 22-r 28, zoete appelen f 1624, Hollemans f 20—26, Bcnder- zoet f 1924, Dijkman zoet f 1822, lotarisappel f 28 34. Peren. William Puches>e extra f 3038, idem T f 18 22, Beurré Hardy extra f 28>6, idem I f 2226, Bonne Louise d'Avrancbes f 3450, Triumpff de Vienne. f 24 36, Beurré d'Amalie f 2028, Feurré Le Brun f 2028, Bon Crétien Williams f 22—28, Doyenne du Commice f so60, Leghipons f 26—32, maacdenperen f 1824, diamantperen f 1216, Calebas de Tirlemont f 1626, Beurré Claifreau f 1420, Conseiller de la Cour f 2226, Marillat f 2032, Soldat Laboureur f 2232, bergam *t f 1012, Farmscnneren f ro14, alles per 100 kg. Groen ten. Bloemkool extra f 2023, idem I f 1318, kassnii- boonen f 3644, snuboonen f 1826, enkele spercie- boonen f 2848, dubbele socrciebo nen f 18?6, spinazie f 610, postelein f 612, tomaten f 1218, alles oer 100 kg. Peen f 10x8, prei f 1014, selderie f 36, pieterselie f 24, raapstelen f 23 per 100 bos. Sla extra f 45.50, andijvie f 23.20 per too krop. Komkommers geel f 6o, idem wit f 57 P. 100 stuks. Augurken fijn fijn f 38—4**, idem fijn f 2432, idem basterd f 1420, idem grof f 7oer 100 kg. PUPME^END, 15 Oct. (Afslagver. Beemster, Pur- merend en Omstreken). Aardappelen f 0.701.28, kleine aardappelen f 0.60per zak (25 ke); s'aboonen f 2.50 5.25, snijboonen f 3.608.10 per zak (15 kg): tomaten A f o14, id. B f 1016, id. C f 48, id. bonken f 7to per 100 kg; bloemkool f 210, roode kool f 7.5012, savoye kool f 712.50 er 100 kg; spruftkool f r.403.30 per 15 k*: spina-it f 0.73 per mand (6 kg): sla f o.so T.xo, andiivie f 1.404 per 100 kroo; raoen f 6-> per 100 bieten f 612 per 1000: wortelen f 612 per 100 bos; uien f r.40— t.6o; id. drietinven f l.403, id. net) f 2.20a.io per 25 kg: a^els, Westlands'he bellefleur f 1610, Bra- bantsche bellefleur f 1722, Bismarck-apoel f t5?a, Bramtev See- ling f 1725, Cox pomona f 21, Fisher's ecsfimg f 1622, Groninger kroon f 1824, keizer Alexander f 22, Luntersche pippeling f T521, present van Fnve^nd nrincesse noble f 24, reinette, g .ud f 1624, er 100 neren, beurré Clafrceau f 1110, beurré Lebrun f 1016, b-»erenpToen f 13.-0, comte^se de Paris f 9—14, Gierer wildeman f O16.30, St. Germain peer f 6ix.qo* Kamperveen f 7. oi?.io, Louisse b-nne f 20—jo, maagdenreer f ia2X,- nouveau Poiteau f tot6, soldat T aooureur f 1218, winterjan f 9X3.40, wtp+»i>v"«iwt!* f 10t4.50 ner too k<*. BEVEPWITK, t5 Oct. (P.Tv. Coöp. Tuinderev. „Ken- nemerland." Sniiboonen 2552 ct., trosboonen 3350 ct., tomaten 612 ct. per kg; spinazie 80125 ct., sla so 60 ct., postelein 50ao ct., andiivie 4<80 ct. per kist; raapstelen 5 ct., prei 1216 ct., selderie 3ct., pieter selie 4 ct., wortelen 1016 cf. rer bos: bloemkool xe soort f i824, ?e srt. f to12, roode kool f 812, groene kool f otrnolselderie f ato rer 100. TEXEL, is Oct. Eieren. Aangevoerd 23.416 kinnen- eieren. Priis bruin f o10.20, wit f Q.so9.20, middelorus bruin f 0.26, wit f o; 43 eenden eieren, f 7.40puleieren* f A.*o7.70. 4ifes ner too stuks. GRONINGEN, ï6 Oct. V*e. Kalf- en melkkoeien ie soort f 370ao o, 2e soort f 280300, 28 soort f iqo220: vroede melkkoeien Te soort f 225—275, 2e soort f 200 aor>: kalfvaarzen ie soort f 290ado, 2e soort f iqo2-0*- stieren ie soort f mvS0.80, oe soort f 0,^8—0.70, slacht vee te soort f o,p6—o.oo, 2e soort f 0.78—0.82 ner kg. slachtoew.; melkschjmen f 4060, vette schanen ie soort f 22—38, gg soort f 25so, weideschanen ie s^ort f 26—38, 2e soort f 2522, weMelammeren f 1520, vette lammeren f 22—25, vette kalveren f x.aot.as, ?e soort f 1.20 1.25 oer kg; vette varkens ie soort f 0.75—0.-77, 2e soort f 0.68—0.7?, zouters f 0.620.67 ner kg: bigcen f 812, f t."»5T.75 rer v»eek. Aanvoer i<*» vette koefen, T77 kalveren, 422 ka1f- en melkvee, 51 stieren, 022 scha pen, ot~ vette en Londensche varkens, 354 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd bü Berinnen aanvoer lang zaam, maar ruim priishoudenö opgeruimd. Voor het slacht vee waren mede oriiren iets v»sfer. Stieren gingen prijs houdend van de h?nd. Vette kalveren bii geringen aanvoer vlug en aanmerkelijk hooger. Nuchtere kalveren nauwelijks pr'ishoudend. De wolveehandel had in alle soorten een niet vlug, maar prijshoudend vertoon. Vette varkens vlug en hooger. Zouters en biggen minder vlug on hi-er. ENXHUT7EN, 15 Oct. Aardappelen. Men besteedde he den Figenheimers ƒ2.652.80, bravo's f2.202...20, kleine bravo's f 1.7.51.25 per baal (50 kg.) Slabo-nen 2.5e 3 oer zak (x 5 kg.> VENLO, t5 Oct. Eieren. (C060. VeilincsVer.) Aangevoerd 400.000 st. Kippen- f 0./10—9.80, kleine 69.20, eenden f 7.00—3.-*o, garden f to6o.' PT.TRMEREND, x6 Oct. Kaas. Aanvoer 40.000 kg. a's 23 stapels boerenkaas met merk f52, 2? st. fabriefrskaas f 52.5p, i stanet commissie lcias 3, x st. Goudsche kaas ƒ58 Boter. Aanvoer 1318 k^. f 2,05?.ao. Vee. Aanvoer <40 runderen, waaronder 300 vette koeien f o.n5T.o5 ner kg. 155 melkk. en geldek-eien f 135350 20 vette kalveren f 1.351.50 per k?: x '6 nuc' tere kalve -en f to42: ?6 stieren en 10 paarden f too?oo: t?05 schaoen en overhouders f ia?o, soo lammeren f ia32 slacbtlammeren f pt26: *00 vette varkens: slachtvarkens f 0.700.71, zouters f 0.640.68 per kg; 35 magere var kens f ?o38, T7g biggen f ia?o. Handel in runderen matig teven vriiwel zelfde priizen, in varkens vlug en prijshoudend, schapen iets hooger, in vette kalveren, matig. Fieren. Kippen- f 9.2510.50, eenden- f 6.20 per 100 Sttlks. Pluimvee. Aangevoerd 258 ganzen f 4.505.75. PURMEREND, 16 Oct. Eierveiling. Aanvoer .-2000. kippen- f 6.2010.90, 31.000 eenden- f 6.406.70 DONDERDAG x8 OCTOBER. HILVERSUM, 1071 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek door het Trio Sjouwerman. s.50—7.15 Concert door het Omroep-orkest. (6.006.30 Pianoconcert door Susie Minden). 7.157.45 Engelsche les conversatie. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw-orkest o. 1. v. Pierre Monteux. Rosette Anday-zangeres. 10.30—11.30 Dansmuziek door Rentmeester's band. HUIZEN, 340.9M. (Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend N.C.R.V uitz. 12.30—i.45 Concert. Mevr. T. Mulder-Belscr-alt mezzo. M.E.A.v.Oppen-bas. F. Uyttenboogaard-orgel en piano. 2.002.30 Schooluitzending. Aardrijkskunde Palestina als het land van den Bijbel, door Dr. G. P. Ma- rang. 5.50—7.00 Concert, Hef Chr. Padio-orkest o.l.v. Jan Pouwels. 7.00—7.30 Boekhoudles. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.ro Gramo- foonmuziek. 2.50 Voor de scholen. 3.10 Muziek. 3.20 Vesper van de Westminster Abbey. a.05 Causerie 4.20 Concert. C. Windeatts's octet en sopraan. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Radiobericht. 6.35 Nieuwsb. 6.50 Landbouwber. 6.55 Muziek. 7.05 Schubert's piano-sonaten. 7.20 Novellenvoorlezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing Life in Roman Britain. 8.05 Halle Concert van Manchester. Hef HalJe-orkost o. I. v. Sir. Ham Harty. (I. d. pauze om 8.55 H.Henschel-sopraan 10.00 Nieuwsber. 10.15 Lezing The way of the world 10.30 Nieuwsber. 10.35 Koorzang. Studenten-liedjes o. 1. v. S. Robinson. 10.50—12.20 Dansmuziek. PARIJS RADIO PARIS," 1750 M. 12.502.10 Orkest- concert. 4.055.05 Symphonieconcert. Zang en dans.- 8.5°11.20 „Le Proces de Danton," radio-tooneel Daarna muziek en zang. LANGENBERG, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 5.05—5.50 Orkestconcert. 7.20 Concert. Werken van beroemde componisten. Strijk kwartet van Diisseldorf. E. Kabisch-bas. H. Siebdraht- clarinet. P. Helsinger en E. Kleina-del- hobo. W. Vaddcr- Engelsche hoorn. M. Rausch en A. Schön-hoorn. H. Flohr-piano. Westduitsche Vocaal kwartet. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN (XONIGWUSTERHAUSEN), 1250 M. 11.20- 4.2oLezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Concert. Marg.Hruby en Helm Krauss. 8.20 M. Lewandowski-bariton 8.50 Lezing, voor art sen. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 3.35 Voorlezing. 5.20 Orkestcon- ceert. 7.20 „Inske," spel in 3 <jeelen van Jan Fabricius. Daarna tot 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Orkestcon cert. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert Mlie. Tragin-zangeres. 10.35 Sluiten. Britschen stoomdrifter Y. H. 479 (Young John) met eene besomming van 3x13. IJMUIDEN, 15 Oct. Heden kwamen van de treil issche- rij aan den afslag de stoomtreilers IJ. M. 101 (Gerbris) met /3975; ÏJ. M. 2 (Christine) met 52 1; IJ. M. 119 (Mies en Truus) met ƒ4002; IJ. M. 143 (Balder) met ƒ2933; IJ.M. 325 (Gloria) met ƒ1793; IJ. M. 165 (Martha) met 234a; IJ. M. 272 (Derika XV) met ƒ2805; IJ. M. 74 (Poseidon) met 3349; IJ.M. 84 (Pallas) met 2010; IJ. M. 44 (Pleja den) met 5639; IJ. M» 384 (Erix) met 4965; IJ. M. 491 (Timor) met 1376; IJ. M. 95 (Maria) met ƒ4084; IJ. M. 41 (Roode Zee) met 2793; IJ. M. 52 (Dordrecht) met f 2713 IJ. M. 82 (Aneta) met 3794; IT. M. 13 (Christina Cathari- na) met 5244; IJ. M. 54 (Limburgia) met ƒ1893; IT. M. 22 (Ita) met 3815; IJ' M. 195 (Azimuth) met 4858; IJ. M, 12 (Johanna) met ƒ30x8; IJ. M. 136 (Lobelia met-/ 2460; IJ. M. 133 (Clyvia) met ƒ2264; IJ. M. 155 (Forward) met 22S8; IJ. M. 28 (Walrust) met 3522; IJ. M. 323 (Walvisch met 1974; IJ- M. 159 (Julie Streyff) met ƒ2727; IJ. M. 192 (Pelikaan) met ƒ1950; IJ. M. 168 (Odin) met ƒ3596; IJ. M. 124 (Derika XI) met ƒ3025; IJ. M. 36 (Proef) met ƒ2978; IJ. M. 134 (Lewiti) met 3174 en IJ. M. 130 (Een dracht) met 2338 aan besomming. IJMUIDEN, 15 Oct. De vrachtlogger IJ. M. ix (P. Jt van Leeuwen) kwam heden van Lowestoft hier binnen me* een aanvoer van 677 vaten gezouten haring. IJMUTDEN, 15 Oct. Heden waren aan den Rijksvtschaf- slag 33 stoomtreilers^ De prijzen waren als volgtTarbot 1.40—1.25, tongen 3—1.80 per kg.; griet 5226, gr. schol ƒ5550, mc. schol ƒ4642, zetschol ƒ4435, kl. schol 2518, 145, scharren 207 per 50 kg.; roggen 20—13 per koop; vleet ƒ1.80 per stuk; makreel 208, pieterman en poon 143, gr. schelvisch 3931, md. schel visch 2624, k. md. schelvisch f ig14, kl. schel 11ƒ7.504 per 50 kf.; kabeljauw ƒ4944 rer 125 kg. gr. gullen 19—17, kl. gullen ƒ9•5o8.50, wijting 63 per 50 kg. Nog deze maand zullen twaalf priesters, vyf broeders en drie zusters van de Sint Josephcongregatie, van Mill-Hill, naar de missie vertrekken. Z. D. H. Mgr. Biermans, algemeen overste van de congregatie, wijdde onlangs nog veertien studenten tot diaken; dezen zullen in Juli a.s. priet-er zyn. Momenteel heeft de congregatie 501 studenten, daarvan studeeren er 101 theolo gie en óaarv n bergt Mill-Hill er voor den eersten keer in zyn geschiedenis 100. Er zijn nog 95 studenten in de filosofie en de restende 401 jongeiui-studenten in de ver schillende opleidings-instituten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10