Stadsnieuws AMSTERDAMSCHE BEÜRS JL (De Leidsche Courant r~ DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 17 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 3 -M Faillissementen van 16 October 1928 De Wethouders- vacature Schoorsteenbrandje H. O. V. Jubileum J. J. C. Wullings Roode Kruis Vervolgcursus voor niet-katholieken R. K. Smedenpatroonsbond „St. Eligius" De Rijwielenjager Oasverbruikers, opgepast! F. K. Sportvereeniging „Leonfdas" Rijwieldieï aangehouden St. Augustinus Wenschen voor de halte Heemstede School-excursie naar de Groote Kerk BLOEMENDAAL HEEMSTEDE BENNEBROEK EEN DER VELE INBRAKEN .TE BENNEBROEK OPGEHELDERD, DE INBREKER GEVAT De auto stond zóó spoedig in lichter laaie, dat de bestuurder zich nauwelijks uit de brandende massa redden kon. DAMMEN WIELRENNEN Een ets van Rembrandt verkocht voor f 90.000 De hoogste prijs, die ooit voor een ets betaald werd Tragische brand te Venray De Duitsche herstel betalingen Amnestie in Griekenland Drie en een half jaar gevangenisstraf geëischt INGEZONDEN SPORT EN WEDSTRIJDEN N. V. B. VRIENDSCHAPPELIJK Schoten—D. W. V. 7-0 LAATSTE NIEUWS Het eerste lustrum der R.K. Universiteit te Nijmegen De Duitsch-Poolsche onderhandelingen De dood van Maria Feodorowna Autobotsing Vechtersbazen MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam De zaak Horan Twist onder de Macedoniërs Een wereld-af stands-record verbeterd Trein ontspoord Verduistering is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan- gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIËN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR. 't -'(4 io3/16 1 6v; De brandende gasbron bij Pangkalan Soesoe K. G. Slagt, bakker te Beverwijk, Breestr. 34: curator Mr. mej. E. A. Wagemaker alhier; de Uaamlooze Vennootschap Eerste Amster- damsche Asphalt Company, gevestigd te Haarlemmerliede c.a.; curator Mr. W. de Rijke alhier; W. G. Engelsman, vroeger win kel'er, thans kantoorbediende te Zaandam, Zaagselpad 4 a; curator Mr. W. de Rijke alhier; K. Stroo, chocolademaker te Enge Wormer, Bartelssluis; curator mej. mr. E. A. Wagemaker alhier. Opgeheven werd het faillissement van P Kerkhoven te Wormer, curator mr. H. H. Riepma te Edam. Vernietigd werden de faillissementen van: H. Th. den Blanken, broodbakker te Wijk aan Zee en Duin, curator mevr. Scheltema Cenradi alhier; W. Smit Hzn., koopman in motoror.derdeelen, wonende te Haarlem curator mr. W. A. J. Stortenbeker alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden dér uitdeelingslijst van: M. Vermeer, lettergieter, wonende te Haar lem en van diens echtgenoote M. F. Jansen, handelaarster in manufacturen te Haarlem curator mr. dr. A. F. H. Schreurs alhier; J. Hellingman te Hillegom, curator mr. G. E Meileman alhier; A. Oepkes, photograaf destijds te Eïoemendaal, curator mr. C. Blankevoort alhier; P. Mooy, vischhandelaar te IJmuiden, curator mr. B. Eouman alhier; J. Kelsdingen, te Egmond aan Zee, curator mr. J. Gerritsz alhier; J. Steenman, winke lier te IJmuiden, curator mr. F. van der Goot alhier; M. J. C. Noiet, timmerman te Haarlem, curator mr. dr. A. F. H. Schreurs alhier; de N.V. Beverwijksche Melkinrichting „Juliana", curator mr. K. Westerling te IJmuiden. Beëedigd Als translatrice voor de Engelsche taal werd door de Rechtbank alhier beëedigd mej. E. V. Schotel, Zocherstraat 59 alhier. Bespreking in de rechtsche raadsfractie Naar wij vernemen, zal a.s. Vrijdagavond de rechtsche raadsfractie vergaderen ter be spreking van de wethoudersvacature, ont staan door de verkiezing van mr. Bruch tot lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Gisteravond zeven uur ontstond een schoorsteenbrandje in het perceel Slaperdijk 78. De brandweer was spoedig ter plaatse, verwijderde het overtollige roet uit den schoorsteen en kon weer inrukken. Donderdag 18 October a.s. geeft de Haar- lemsche Orkestvereeniging een ledenconcert in de Gemeentelijke Concertzaal te uur precies. Als solisten zullen optreden Willem in Hendrik Andriessen (plano). Gisteren herdacht de heer J. J. C. Wul lings het feit, dat hij voor 25 jaar in dienst trad als beambte bij de Ned. Posterijen. De heer Wullings heeft zijn eerste dienst jaren te Veisen doorgebracht en kwam in Januari 1912 naar hier. Ongeveer een jaar was hij hier brieven besteller, van 1913—1922 was hij werkzaam op de expeditie en daarna tot heden, ver richt hij zijn werkzaamheden op het bij kantoor in de Frans Halsstraat. De heer Wullings is onder zijn collega's zeer gezien. Hij mocht dan ook van het personeel, ter gelegenheid van zijn diens'c- jubileum een fraaie pendule ontvangen. In de zangerswereld hier ter stede is de heer Wullings ook welbekend. Onder zijn voorzitterschap is o. a. het R. K. Mannen koor „8t. Caecilia" opgericht, waarvan hij thans nog werkend lid is, alsook van het Gem. dubbel kwartet „Zang en Vriend schap". Van genoemd kwartet mocht hij een fraaie bloemenmand ontvangen. 's Avonds brachten eenige zangersvrien den ten huize van den jubilaris eenige fraaie liederen ten gehoore. Het feest is geheel in huiselijken kring gevierd. De heer Wullings mocht in den ioop der aag nog tal van persoonlijke en schrifte lijke felicitaties in ontvangst nemen. Vcor den nieuwen cursus Transportcolonne kan men zich Woensdagavond 14 October van 79 uur opgeven aan het Roode Kruis- gebouw in de Kenaustraat 9. Gisteren is de laatste der lezingen voor niet-katho'ieken, gegeven door pater Wijnand Slu's O.F.M., gegeven. De lezingen zijn een groot succes geworden en er zal claarom een vervolgcursus voor niet-katho lieken gehouden worden. In dien cursus za! de katholieke geloofsleer verder behandeld worden. Debat zal niet zijn toegestaan, maar wel zullen vragen gesteld mogen worden. De Kring Haarlem houdt morgenavond een belangrijke ledenvergadering in „St. Bavo" en wel 's avonds half acht. Behalve de installatie van nieuwe leden, vermeldt de agenda bespreking bestuursraad op 17 November a.s. te 's-Hertogenbosch, alwaar o.m. dr. van Beurden is uitgenoodigd tot het uiteenzetten van het bedrijfsraden- stelsel. Door den voorzitter zal een en ander wor den uiteengezet. Tevens vindt plaats de bespreking van de Wintercampagne; cursus autogeenlasschen, alsmede eenige belangrijke ingekomen stuk ken. Het bestuur vertrouwd, dat alle leden op tijd aanwezig zullen zijn. Bij de politie is aangifte gedaan, dat een rijwiel, staande bij een bouwwerk aan de Amsterdamsche Vaart ontvreemd is. Eveneens een damesrijwiel, staande voor een kapperszaak in de Groote Houtstraat, Een gewaarschuwd man telt voor twee. Een onbekende, die voorgeeft, verbonden te zijn aan het gemeente-gasbedrijf, biedt aan gasverbruikers zgn. bezuinigingsappara ten te koop aan en beveelt zich aan voor reparaties van gaskomforen, gasfornuizen, enz., voor welke diensten hij geld vraagt. Men informcere eerst eens bij het gasbe drijf, alvorens den man de „klandizie" te gunnen. Daarenboven is iedere fitter van het gasbedrijf voorzien van een legitimatiekaart. Tijdelijk secr. Rijksstraatweg 20, alhier Wij willen sommige leden er nog eens op attent maken, dat hedenavond (Woensdag 17 dezer) de algemeene jaarlijksche ledenver gadering zal plaats hebben en verzoeken daarom aller opkomst. Lesavonden (middagen) Voor de dames 's Maandags ln de school aan de Overtonstraat van 8 tot 10 uur. Voor de meisjes-aspiranten (van 10 tot 16 jaar! 's Maandags in de school aan de Over tonstraat van 6 30 tot 8 uur. Voor de heeren 's Woensdags in de school aan de Soendastraat van 8 tot 10 uur. Voor de jongens-asp'ranten (van 10 tot 16 jaar) 's Zaterdags aan de school in de Over tonstraat van 2.30 tot 4.30. Ieder, die zich als nieuw lid wenscht op te geven kan zich aan de desbetreffende scholen aanmelden gedurende dien tijd, dat er gymnastiekpefeningen plaats hebben. Het Bestuur. Voorlooplg negen rijwielen ontvreemd Door de recherche alhier is gisteren aan gehouden J. c. F. d„ reiziger, wonende te Haarlem. Hij heeft bekend, gedurende de laatste 14 dagen in Haarlem vier rijwielen te hebben ontvreemd, welke in beslag zijn ge nomen. In Santpoort zijn twee rijwielen in beslag genomen, welke hij te Utrecht had ont vreemd. Hij bekende tevens 5 October In Utrecht een rijwiel te hebben ontvreemd en verkocht, bovendien had hij aldaar een rijwiel en 30 verduisterd. In het begin van 1927 had hij ln Den Haag een rijwiel als zijn onrechtmatig eigendom beschouwd. Wellicht komen er meerdere bekentenissen. Intusschen is er voor de be- naöeele nog geen reden tot overmatig jube len. De twee rijwielen welke gisteren ver dwenen waren, moeten door een anderen rijwieljager gestolen zijn, daar bovenstaande mijnheer toen reeds in verzekerde bewaring was gesteld. Dinsdagavond vergaderden onder leiding van den voorzitter, den heer L. Geers, de de R. K. Trammannen. Na opening met den Chr. Groet heette de voorzitter de aanwezi gen hartelijk welkom en sprak er zijn vreug de over uit, dat de opkomst schitterend ge noemd mocht worden alvorens tot het verslag der conferentie met de directie der N. Z. H. over te gaan, deed hij mededeelihg dat een tiental trammannen van 23 tot en met 26 October de retraite te Amersfoort, behoudens onvoorziene omstandigheden zul len medemaken. Hij sprak hierover zijn groote vreugde uit en uitte den wensch, dat het volgend jaar nog meer aan deze geeste lijke oefenir/, zouden deelnemen. Men kan zich hiervoor aanmelden bij de heeren Giezen, Geers of Westbroek en dan wekelijks 15 ets. contributie storten. Een tweede mededeeling was, dat op de vergadering van het Mgr. Mutsacrs-oord op 14 October te Utrecht, de heer Geers als bestuurslid werd gekozen. Beide mededeelingen ontlokten applaus. Vervolgens werd door spreker verslag uitgebracht der conferentie, waarop 13 pun ten werden behandeld met de directie (zie elders in dit nummer). Met recht mocht de voorzitter gewagen van het groote belang dezer conferentie. Door den secretaris, den heer Herbers, werd een kort verslag uitgebracht over de vergadering van 14 October, waarna werd aangewezen een afgevaardigde voor de vergadering der vakafdeeling te houden op 28 October te Nijmegen, alsmede voor de vergadering van den raad van afgevaar digden, welke te Groningen zal gehouden worden op 12 en 13 November a.s.. Na een aansporing de vergaderingen trouw te bezoeken en een woord van dank, sloot de voorzitter deze goed geslaagde ver gadering met den Chr. Groet. Geen vrouwelijke beambte meer Nu het station Heemstede—Aerdenhout eenigen tijd ln gebruik is, kan men oordee- len of het aan het gestelde doel beantwoordt n.l. of de forensen er werkelijk gebruik van maken. Vooral met de treinen omstreeks 8 uur is het er druk. Omtrent het vervoer van andere reizigers kan nog geen Juist oordeel gevormd worden in verband met het seizoen. Het is, echter te verwachten dat het vervoer drukker zal worden. Door het publiek is de wensch geuit dat de gelegenheid zal worden geopend om vanaf het nieuwe stationnetje bestelgoederen te verzenden. Naar wij vernemen, is het echter niet te verwachten dat men vooreerst hier toe zal overgaan. Mej. Hoebeke, die het station bediende, is op haar verzoek van deze functie onthe ven en vervangen door den heer T. v. Gei tenbeek. Terecht uit men wel eens de klacht, dat schoolreisjes meer en meer ontaarden in ple zierreisjes, zoodat van den oorspronkelijken opzet als leerreisjes niet veel terecht komt. Tegelijkertijd hoort men vaak de klacht, dat het jonge geslacht zoo weinig van de ge schiedenis in historische schoonheid zijner eigen vaderstad afweet. Het was daarom een goede gedachte, toen het bestuur der St. Veronicaschool in de Anthoniestraat alhier, voor de meisjes der kopklasse (4e leerjaar) een excursie organi seerde naar de Groote Kerk, bijzonder met het doel daar terug te zien of terug te den ken, hoe de oude St. Bavokerk er inwendig moet hebben uitgezien vóór 1578. Na een voorbereidende les, vooral over de rijke historie van het trotsche kerkgebouw, hebben de meisjes Dinsdagmorgen j.l. onder bekwame leiding den ouden tempel van St. Baaf bezichtigd, de inrichting van het koor, de ligging van de talrijke altaren en van de kapeuen, de plaatsing van de schoone beel den van Christus, Maria, Apostelen en van vaderlandsche en vreemde heiligen enz. Dat zulk een leerzame tocht geenszins een ver velende droge excursie behoeft te zijn, is wel duidelijk gebleken door de blije belangstel ling en kinderlijke opgetogenheid waarmee de meisje ruim anderhalf uur haar inge spannen aandacht aan deze interessante be zichtiging hebben Ka»*"»» Tuinbouw en Plantkunde. De October- vergadering van Tuinbouw- en Plantkunde gisteravond in „Vreeburg" gehouden, was niet zeer druk bezocht. Als verontschuldiging mag misschien gelden, dat de agenda weinig belangrijks bevatte uitgezonderd dan de le zing van den heer B. S. Vader over: „De cultuur van Lathyrus." Deze lezing werd met groote aandacht ge volgd, door de vergadering beapplaudiseerd en door den voorzitter genoemd als leerzaam en belangwekkend. De heer Beunder sprak de wenschelijkheid uit dat deze lezing in een of anderen vorm van druk zal verschijnen en tegen geringe vergoeding voor de leden verkrijgbaar zal worden gesteld. De heer Vader zal die volgens zijn lezing in beknopten vorm laten typen en verme nigvuldigen. Vervolgens kwam de Lathyrusprijsvraag ter sprake. Voor dezen wedstrijd heeft de heer Vader een lijst van 10 soorten samengesteld, welke z. i. 't best voor de prijsvraag in aan merking komen. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor de 73ste Alg. Vergadering van de Maatschap pij voor T. en P. op 24 October te houden behandeld. Met de benoeming van een propagandist voor de afdeeling had de vergadering niet veel succes. Geen der aanwezigen stelde zich als zoodanig beschikbaar. R.-K. Volksbond Hedenavond houdt de afd. Heemstede van den Ned. R.-K. Volks bond een ledenvergadering. De heer J. v. d. Weiden Az. zal een lezing houden. Daar de heer v. d. Weiden in de afdeeling geen onbekende is en reeds meermalen op zijn bekende en leerzame wijze de leden een prettigen avond wist te bezorgen, zal de be langstelling zeker groot zijn. Dammen. Om den St. Bavobeker Voor den wisselbeker, uitgeloofd door de damclub St. Bavo" alhier, wordt Vrijdagavond in het R.-K. Vereenigingsgebouw gespeeld tusschen St. Bavo en T.E.P. Dinsdag 23 October zal gespeeld worden tusschen Gezellig Samenzijn en S.D.O., wel ke wedstrijd eveneens gespeeld wordt te Heemstede. Vermoedelijk zal Vrijdag 26 October de finale gespeeld worden. Een gedeelte van den buit teruggevonden De inbreker, D. S. genaamd, die, zooais wij reeds eerder vermeldden, in de maand Augustus bij den heer van Es, hoofd der christelijke school te Bennebroek, de gele genheid te baat had genomen om zilver, kleedingstukken en wat meer van zijn ga ding was, in zijn zakken te doen verdwij nen, had de wijk naar België genomen. Voor eenige dagen is het de politie echter gelukt D. S. in België te arresteeren. Gisteren is D. S. uitgeleverd en door de politie naar Haarlem overgebracht. Naar wij vernemen, is reeds een gedeelte van het zilver opgespoord. D. S. heeft een volledige bekentenis af gelegd. VERKEERSONGEVALLEN Auto in brand Gisterenavond geraakte de luxe-auto van de gebrs. Van Brugge op den Zilker- weg, gemeente Bloemendaal, in brand. Vermoedelijk was kortsluiting hiervan de oorzaak. Een fantastisch schouwspel leverde de brand in den maneschijn op. Na een half uur reeds was 't schouwspel in eenig zwart geblakerd blik veranderd. De rest was in de vlammen opgegaan. seelal niet, en in het laatste geval redt Boe ver. Dan is het Kabel die met een goed schot er 40 van maakt. Uit een corner van links doelpunt de midhalf van Schoten no. 5 Steeds trekt Schoten ten aanval. Een mis verstand in de achterhoede der gasten en Philippo scoort no. 6. Cijon maakt even daar na no. 7. De gasten werken haid om de eer te redden, maar niets mag baten. Als scheids rechter de Korte (die heel goed leidde), het einde aankondigt heeft Schoten dezen nut tigen wedstrijd verdiend gewonnen. Het wereldkampioenschap Zaterdagmorgen a.s. zullen de deel nemers aan den wedstrijd om het wereld kampioenschap, de juryleden en het bestuur van den Nederlandschen Dambond officieel ten stadhuize ontvangen worden door het gemeentebestuur van Amsterdam. Zaterdagmiddag a's' zal de wedstrijd offi cieel worden geopend. Vrijdagavond a.s. zullen de Fransche deel nemers te Amsterdam arriveeren. De Hollandsche meester de Haas heeft zich thans definitief teruggetrokken omdat het bestuur van den Nederl. Dambond zijne eischen (het spelen van slechts één partij per dag met een tempo van minder dan 25 zetten per uur) niet heeft kunnen inwilligen. Meer dan waarschijnlijk zal thans de jeug dige meester W. Rustenburg („Gezellig Samenzijn", Amsterdam) deze opengevallen plaats innemen. Begunstigd door fraai najaarsweer ver reden wij pl.m. 36 K. M. tnet 6 klassementen voor de A. klasse. Hiervoor startten Schij- venaar, Sijpestein, Coster, Egmond, Kruid, de Bree en Koper. Sijpestein wist op fraaie wijze alle klassementen te winnen. 2. Schij- venaar. 3. Egmond. Voor de B.-klasse was de afstand pl.m. 22 K.M., waarvoor aan den start kwamen Baak, Schel, Bonte, de Groot, Fabel, Wolters en Poelman. Na dat er 3 klassementen ver reden waren en de stand was Fabel 3x1, Baak 3x2, moest de wedstrijd wegens om standigheden afgelast worden, welke op een nader te bepalen datum uitgereden zal worden. Door een sportvriend werd mij 5 gulden ter hand gesteld voor een len prijs voor a.s. Zondag, waarvoor onzen hartelijken dank. Heeren-leden en donateurs, Dinsdag 23 Oct. prijsuitreiking in ons nieuwe club lokaal „het Hof van Haarlem, Tempeliers straat. Gisteren is bij de veiling van de collectie Six bij Fred. Muller en Co. de ets van Rembrandt, voorstellende het portret van burgemeester Six voor ƒ90.000 verkocht. Naar wü vernemen is dit de hoogste prijs, die ooit ter wereld voor een ets is betaald. Een 25-jarig meisje in de vlammen omgekomen Hedenmorgen is te Venray op het gehucht Veulen de boerderij van Schreurs afgebfand, waarbij de 25-jarige dochter M. in de vlam men is omgekomen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. BERLUN, 17 October Volgens een be. richt uit Londen zou Parker Gilbert met den Engelschen Kanselier der schatkist, minister Chuihhill op diens landgoed Chesterham een onderhoud gehad hebben over de Duitsche herstelbetalingen, welk onderhoud bevredigend zou zijn verloopen. LONDEN, 17 October. Uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksche regeering beslo ten heeft amnestie te verleenen aan alle sinds 1925 wegens politieke misdrijven ver oordeelde personen. De amnestie zal ook betrekking hebben cp den tijd van de dictatuur van Pangalos. De Grieksche Kamer heeft een commissie ingesteld, om het verschil te definiseren tusschen politieke misdrijven en vergrijpen tegen de openbare orde. BATAVIA, 16 Oct. (Aneta). Tegen den heer Stikkel, oud-boekhouder-kassier bij de firma gebr. Dull, is wegens verduistering van 36.000 drie jaar en zes maanden ge vangenisstraf geëischt. De uitspraak is bepaald op 23 October. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk M. de R. Verleden week las ik in uw blad, dat de stratenmakersbond zich uitsprak, dat een straatweg van gewone straatsteen beter is dan een bitumenweg. Nu is men te Hillegom bezig, het rijk te bewegen, ook een bitumenweg te verkrijgen. Maar weet men te Hillegom dan niet, dat het meer dan tijd is, de dorpsstraat als verkeers weg uit te schakelen, en daarvoor in plaats te stellen de Van Endelaan Van deze laan kan een modelweg gemaakt worden, twee wegen, een rechts en een links, met flinke keibestra ting en een trottoir in het midden. Als nu de gemeente Hillegom eenvoudig, de Van Endelaan aan het Rijk overdraagt en de dorpsstraat in eigen beheer neemt, dan kan men die straat maken zooals men dat wenscht. Als men toch een asphaltweg verlangt, zou het dan niet aan te bevelen zijn, voor den onder bouw van een asphaltweg geen oud kalkpuin en oude steen van onbewoonbaare huizen te gebruiken, maar 'n laagje zuivere bazaltsteen? De gemeente zou dan zelf die werken kun nen uitvoeren, een machine aanschaffen en de andere wegen ook een beurt geven, zooals de Meerlaan e.a. Hillegommer Als bestuurslid van den N. V. B. is, vol gens de Sportkroniek, in de vacature- Veirwoerd de heer Moorman gekozen. Dr. Van Prooye werd herkozen. Schoten benutte haar vrijen Zondag van de competitie, tot het spelen van een vriend- schappelijken wedstrijd tegen D.W.V. uit Amsterdam. Schoten heeft 2 invallers. Doch niettegen staande dat, neemt Schoten het spel in han den en is voortdurend sterker. Toch duurt het nog geruimen tijd eer Cijon een goed aangegeven bal benut. (10). Er wordt van beide zijden heel goed gevoetbald. Schoten is technisch beter en het samenspel is prach tig. Uit een voorzet van links doelpunt Koe- leman (20). Niet lang daarna moet de Am sterdamsche keeper no. 3 uit het net halen. Ondanks den goeden keeper en een hecht backstel,voert Schoten haar score op. Doch voor rust blijft de stand ongewijzigd. Na de thee pakken de gasten flink aan maar verder dan de beide backs komen zij De plechtige viering Omtrent de viering van het eerste lustrum der R.K. Universiteit, meldt men ons uit Nijmegen nog het volgende: Heden had te Nijmegen in stille plechtig' heid de viering plaats van het eerste lus trum der R.K. Universiteit. Z. D. H. Mgr. Am. Diepen, bisschop van 's-Bosch, bezocht de Nijmeegsche Universi teitsstad en droeg om half tien in de Uni- versiteitskerk van St Augustinus een ponti ficale H. Mis van dankzegging op, ge assisteerd door priesterprofessoren en pries terstudenten der R.K. Universiteit. Een koor van priesterstudenten, onder lei ding van den Weleerw. Heer H. Fortmann, theol. Stud., voerde op stemmige wijze de misgezangen uit. Z. EXc. Minister Waszink, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, le den van het curatorium w.o. de burgemees ter van Nijmegen, de heer F. M. H. van Schaek Mathon, Dr. F. Banning, Mr. van Lanschot en den secretaris mr. O. Prinzen, bijna alle professoren en talrijke studenten Waren aanwezig. Na de plechtige H. Mis begaf mgr. Arn. Diepen zich naar de nieuwe, uitgebreide gebouwen der bibliotheek der R.K. Univer siteit. De bibliotheeks- en institutengebou- wen vormen een grootsch ruim gebouw dat zich uitstrekt van Platenmakerstraat, langs Snijderstraat tot bijna op de Utrechter straat. Het bevat een schat van duizenden en duizenden boeken, met uitleenbibliotheek, het aantal boeken gaat over de 70.000. Bi bliothecaris is de heer mr. Cornelisse. Mgr. Arn. Diepen wijdde de gebouwen in en het Mariabeeld de Sedes Sapientae. De bibliothecaris mr. Cornelissen en prof. dr. R. Jansen O. P., dir. van het theologisch Insti tuut voerde het woord. Om half drie werd in de vereeniging de plechtige academische zitting gehouden van den senaat. Hiervoor werd uit heel Katholiek Neder land groote belangstelling getoond. Tegen woordig waren o.m. mgr. Am. Diepen, jhr. Paul van Nispen tot Sevenaer, lid van het bestuur der St. Radboudstichting. het cura torium der R.K. Universiteit, het Dagelijksch bestuur der gemeente Nijmegen, mgr. C. A. van Son, deken van Nijmegen, mgr. B. Eras, procurator van het Ned. Episcopaat, prof. Symons, voorzitter van den Onderwijsraad, mr. Romme van de commissie van toezicht op de Bijzondere Universiteiten. O. Dobbel- man, lid der Eerste Kamer, mr. Fleskens, vertegenwoordiger van den C. C. B. te Eind hoven, en verder afgevaardigden van R.K. Werkliedenverbond, van A. B. T. B„ van R.K. Vrouwenbond, van R.K. Middenstands bond, enz. Verder waren o.m. vertegenwoordigd alle geestelijke orden, welke in Nijmegen hun studiehuizen hebben. De lustrum-herden- knigsrede werd uitgesproken door den rector magnificus prof. dr. J. Hoogveld over den Opgang naar de Eenheid op wetenschappe lijk godsdienstig gebied. Men verlleze zich niet ln allerlei specialistische details, welke den blik op de hoogste wetenschap, welke in God gevonden wordt, niet verruimt, maar vlnde boven alles zijn kracht in de synthe sis, welk ln de Alma Mater de R.K. Uni versiteit haar belichaming vindt en In de theologie de onmisbare basis voor dieper, breeder, synthetische studie. Hooge karakter vorming, door beginselvaste opvoeding en diepgaande veelzijdige wetenschap zij een der hoofdmotieven van de katholieke uni versitaire wetenschap. WARSCHAU, 17 October. Naar de offi cieuze „Epoca" meldt, is de leider van de Duitsche handelsdelegatie, minister Hermes, Dinsdagavond naar Berlijn vertrokken. Een Koninklijke boodschap aan het Deensche perlement. KOPENHAGEN, 17 October. In de gisteren gehouden vergadering van het Deensche Folketing, deed de Minister president voorlezing van een koninklijke boodschap, waarbij hét parlement offi cieel mededeeling werd gedaan van den dood van H. M. de Keizerin-Weduwe Maria Feodorowna. De voorzitter Hansen sprak namens het Huis zijn deelneming uit» SOLO, 16 Oct. (Aneta). De auto van den heer Karei Wybrands, directeur van het Nieuws van den Dag voor Ned.-Indië, is gisterenmiddag nabij Ngawi in de richting Solo teben een Eessex-auto van een Chinees gereden. De beide auto's werden zwaar be schadigd. De Chinees werd door glasscher ven licht gewond, terwijl de heer Karei Wybrands en zijn reisgezelschap ongedeerd bleven. Zij vervolgden hun reis naar Solo in een autobus. Te Scheveningen is het Zondagavond nogal rumoerig geweest. Enkele vechtpar tijen hadden plaats, waarbij de politie tel kens moest ingrijpen. Bij één dezer vecht partijen is de 21-jarige P. v. J. met een mes in den rug gestoken. Zijn verwondingen zijn niet van ernstigen aard. WOENSDAG 17 OCTOBER. Koersen Heden opening PARUS, 17 October. In de zaak Horan word't nog bekend, dat de pers-attaché van het ministerie van buitënlandsche zaken, de Noblet, in afwijking van de verklaringen van den Franschen journalist Deleplanque, heeft medegedeeld, dat hij cfezen slechts het document ter hand heeft gesteld, om zich een Indruk d'aarvan te geven, zonder notities te maken of het document over te schrijven. De Noblet heeft hem niet ge machtigd het document mede te nemen en over te schrijven. Zijn fout heeft daarin bestaan, dat hij verzuimd heeft zich er van te vergewissen of Dleplanque het docu ment vóór zijn vertrek weer in den aeten- bundel had gedaan. BERLUN, 17 October. Naar uit Belgrado gemeld wordt, heerscht tusschen de Mace donische revolutionnairen en wel tusschen de aanhangers van Protogeroff en die van Michailoff hevige twist. Naar de bladen melden heeft Zankoff verscheidene brie ven ontvangen van Michailoff waarin wordt medegedeeld, dat hij wegens zijn steun aan Protogeroff ter dood veroordeeld is. De vrienden van Zankoff bewaken zorgvuldig zijn huis, dat lil) sinds eenige dagen niet verlaten heeft. STUTTGART, 17 October De Zwitser- sche kapitein-vlieger Wirth heeft Dinsdag 't bestaande wereld-afstandsrecord voor lichte tweepersoonsvliegtuigen met zijn Klemm- toestel verbeterd, door het traject Stuttgart —Wilna, een afstand van 1250 K.M. zonder tusschenlanding af te leggen. MILAAN, 17 October. Gemeld wordt, dat Dinsdag de sneltrein AgramSpalato ont spoord is* De locomotief en eenige wagons werden ernstig beschadigd. Er zijn geen slachtoffers. SOERABAJA, 16 Oct. (Aneta). Tegen den heer Carll, employé bij een suikerfabriek, is wegens verduistering één jaar gevangenis straf geëischt, onder aftrek van preventief. I btaatsleeningen. 101 Nederland 1911 5% Nederland 191S 101 1% Nederl. :91r lOOVs 6% N.-lndië 1923 E 10IV. i'A N.Ind. 1926 E 995/ j6 Banken. Koloniale Bank 238% 238 1611/4 163 Cert. Handel Mij 17215/16 173 Resc. Dito 173% Industrieën. Marg. Unie 242 244% Nederl. Kunstzijde 421 422 191 191 Holl. Kunstzijde 208 210 Oude Philips 780 1 7801 Nieuwe Philips 772% 770 Indnstr. Buitenland Anaconda 167 D. 8. Steel 163 Snia Vlscosa 99 22% Handelsondem. Comp.comm. du Uége 245 Mijnbouw. Boeton Mijnbouw... 200 198% Redjang Lebong 148% 148 Petroleum. Dorische Petr. 443% 445 b Geconsolideerde 211 b 465% 467 Perlak a............... 99% 94% Rubber. A'dam Rubber 239 236 Dell Batavia Rub 162% Java Rubber 65% Serbadjadl 185 Silau 98% VI. C. O. 137 131 70% 70 Xntercontin Rubber Scheepvaart. aé Holl. Amerika Lijn 75% dito Gem. Eigend 71 Kon. Ned. Stoomb 85 7 g Kon. Paketvaart 227 199 186 Scheepvaart-CJnle 201% 201 t 7 383/8 38 Suiker. ft. VA. 655% 659 b Java Cultuur 363% 368 98% 156 157 137 138 Tabak. 527% 520 Oude Dell 428% 429 183 34 179 Senembah 504 499 Spoorwegen. Southern Ralls 144 198 199 78s/g 73% Chic. Mllw. St Paul. 3415/16 34%, Kansas City South 613/8 64% 58 60 Prolongatie 4% 4% Een koelie verbrand, één nog vermist MEDAN, 16 Oct. (Aneta). De autoriteiten van de Bataafsche Petroleum Mij. beramen plannen om de nog steeds brandende tweede gasbron, gelegen op het terrein ven de Ned. Indische Aard-Olie-Maatschappij bij Pang kalan Soesoe, te blusschen. Dit gaat echter met veel moeilijkheden' gepaard. Een van de vier koelies, die bij dezen brand zwaar ge wond werden, is hedenmorgen overleden. Eén koelie wordt nog vermist. De vlammen bereiken een hoogte tot zestig meter, terwijl de brand met een krachtig loeiend geluid gepaard gaat, wat soms te Pangkalan Bran- dan te hooren is. De vermoedelijke oorzaak is een vonk, welke afkomstig was van eenig» met kracht uitgestooten steenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11