I De Ineenstorting van het Kapitalisme HUISWERK BIJ HET MIDDELBAAR ONDERWIJS Telegraphisch Weerbericht f750.- BUREAUX: NASSAULAAN49 DIT MUMMED BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 17 OCTOBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16988 GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De Toekomst der Beschaving DOOR HILAIRE BELLOC De collectie-Six geveild Een totaal-opbrengst van 2 millioen GOEDE MANIER VAN WERKEN. Voornaamste Nieuws Het eerste lustrum der R.K. Universiteit te Nijmegen J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Noodlottig ongeval vereenigt in zich de beide eigenschappen, waarop men bij een tandpasta ten zeerste moet letten: remigingsuermogen en absolute onschadelijkheid. Odol-tandpasta is in haar werking onovertroffen. */i tube 60 cent, tube 35 cent Stijging van het suiker gehalte Auto in brand De vechtpartij in de Gen. de la Reystraat 1 I Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij vooruitbeU Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. £"®fonné 6 -®1* dit Wa? a*Jn lnSevo.ge ci3 vcrzukenngsvoorwaaraen fonnn Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door üen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I üUUU.'* verlies van beide armen, belde beenen of beide oogen; AANGIFTE MOUT. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, Dy een ongeval met t j 9 n verlies van een hand, f'lOC doodelijken afloop; 1^ till."een voet of een oog; 1 \LO," duim of wijsvinger; 1«JU." been of bij verlies van een fCD bij 'n breuk van t i n bij verlies v. een duim of wijsvinger; 1 uu.~ been of arm; 1 trU."anderen vinger. (Auteursrecht voor Nederland bij de Nieuwe Haarlemsche Courant) Het kapitalisme heeft in onzen tijd, al thans in bepaalde landen, en in elk geval in Engeland, zijn hoogtepunt bereikt. Het i geraakt in dat latere stadium, waarin de nadeeien zóó overtuigend aan den dag tre den, dat men de menschheid zou bewegen ze niet langer te dragen en vroeger of later te dreigen met een ineenstorting. De voor- deelen, welke het kapitalisme in zijn eerste periode van ontwikkeling plaatsten boven de soonlijke vrijheid ijdel Is, wanneer wij slaven blijven in economischen zin, wanneer onze persoonlijke vrijheid niet samengaat met het begrip van eigendom en wanneer, ofschoon wij vrjj zijn al of niet een contract aan te gaan met wien ook, die ons beioo- ning voor arbeid biedt, wij in waarheid blij ven overgeleverd aan de genade van de weinige machthebbers. Van den anderen kant, hoe vreemd het moge klinken, heeft voordeelen boven 't kapitalisme: persoon lijke zekerheid en algemeens vastheid voor de slaafsche staat bepaalde economische oudere productie-systemen, waren een zeer „d julst die di dle ,t kapl snelle opeenhooping van rykdom en de e tijdelijke intensievere werking der mensche- lijke energie onder een systeem van onbe perkte concurrentie, dat gebruik maakte van goedkoope werkkracht niet door gilden beschermd en een veel grootere en snellere ontwikkeling in het leven riep, dan de we reld ooit te voren had gezien. Hoe meer echter het kapitalisme zich ontwikkelt, des te gevaarlijker wordt het zelfs voor de menschen, die het leiden en des te on draaglijker voor de geëxploitesrden. De eeuwigdurende concurrentie, toene mende bij elke vermeerdering van energie, heeft steeds tot een chaos in de menschelyke samenleving geleid, zooals nog nooit aan schouwd werd. Niemand is zeker van den dag van morgen: de menschen leven in een staat van voortdurenden angst; voor loon trekkers wordt het voortdurend ongewisser of hun betrekking wordt bestendigd. Hoewel het aantal aandeelhouders toeneemt, wordt de vrijheid van handelen van het individu meer en meer beperkt. De ongestadigheid van den rijkdom is van dien aard, dat zelfs de ryksten minder safe zijn, dan de middel matig rijken een generatie vroeger waren. De heele maatschappij is als een kokende pot: sommigen geraken plotseling van onder op tot grooten rijkdom, om daarna weer te verdwijnen van het toonsel. De geheele staat lijdt onder een toenemend gemis aan vrij heid en een toenemende onrust. En hoe meer de onrust van het kapitalisme toe neemt, des te minder achting genieten of verwerven de weinige bezitters van gróoten rijkdom, des te minder vormen zij een klasse en des te minder handhaven zij een of andere traditie. Terwijl het kapitalisme tot zijn later stadium afzakt, voorziet 't niet uit zichzelf in de instandhouding van da massa van 't volk, in spijt van zijn bijna onbeperkte productie-capaciteit. Dit schijnt oppervlakkig bezien een paradox, maar kan gemakkelijk bewezen worden. Het wezen van liet kapitalisme is goedkoop werkkracht te koopen en hoe meer 't systeem zich ont wikkelt, des te meer worden de kapitalisten gedwongen onder den druk daarvan, de loonen laag te houden. De arbeiders kunnen meer goederen produceeren, dan zij noodig hebben en toch kunnen zij niot voldoende koopen, om in hun behoeften te voorzien. Het kapitalisme veroorzaakt op den duur een vernietiging van de binnen! andscht markt, waar de lage loonen de groote massa van het volk belet te koopen al die goede ren, die zij zouden kunnen produceeren. Dit noodzaakt den kapitalist zijn producten, in het buitenland te verkoopen. Waar de vreemde landen zich in kapitalistischen zin ontwikkelen, lijden zij onder hetzelfde euvel en de vernietiging der binnenlandsche markt wordt gevolgd door een geleidelijke vernieti ging der buitenlandsche markt. Dien stand van zaken noem ik de „kapitalistische para dox", welke insluit, dat 't kapitalisme den weg baant tot rijkdom, die op den duur den menschen verhindert den geproduceerden rijkdom deelachtig te worden en den bezit ter van dien rijkdom verhindert een markt te vinden. Tijdelijk helpende middelen zijn noodzakelijk. Willen de menschen niet ver hongeren, dan moet de kapitalistische staat ze in het leven houden door tegemoetkomin gen hij werkloosheid, ziekte, enz. Maar 't kapitalisme zelf verschaft hun geen be staanszekerheid. Wanneer de concentratie van kapi taal, d. i. de uitbreiding van 't kapitalisme tot zijn uiterste mogelijkheid werd doorge voerd, zouden wij één rijk man hebben, die al hef kapitaal zou beheeren, waarmee hij een onbepaald aantal van al die dingen zou kunnen produceeren, die de menschheid noodig heeft, om te kunnen leven. In dat geval zou hij de keus hebben; óf voldoende te produceeren om aan de geheele mensch heid rijkdom te verschaffen, óf zooveel als een bepaald aantal arbeiders zou hebben te produceeren om zichzelf en zijn familie, benevens een aantal parasitaire afhanke- hjken een bestaan te geven. In waarheid, er zou geen economische reden te vinden zijn, waarom deze ééne man iemand zou onder steunen, behalve zijn eigen arbeiders, zich zelf zijn familie en hen, die zijn rijkdommen beheerden. Maar lang vóór deze situatie (een nood zakelijk gevolg, wanneer het kapitalisme tot het uiterste wordt doorgevoerd) is ontstaan, zal de neiging tot concentratie van het ka pitaal ineenstorten. Dit zal thans plaats vinden door twee oorzaken: ten eerste, om dat het in de natuur der dingen ligt, dat een abnormale neiging tot het verkrijgen van bezit vernietigend werkt voor het verstand. De menschen, die op heden groote massa's kapitaal beheeren, zijn voor het grootste deel dom en worden steeds dommer. Dit zal steeds erge- worden, wij, de macht zich ver- eenigt in minder handen. Ten tweede, uit hoofde dezer domheid, zal de geprikkeldheid by de overheerschte massa toenemen en zij zal voortdurend grooter zekerheid eischen. Het is mogelyk, dat in den loop van de Ineenstorting van het kapitalistisch systeem, onze geheele beschaving in twee deeien zal worden verdeeld. Er zijn slechts twee moge lijkheden: zij wordt óf katholiek, óf niet- katholiek. Het deel, dat niet katholiek zou worden, zou wellicht, als een gevolg naar de vraag om zekerheid, de slaverny In onze moderne wereld herstellen, wat een terug keer zou beteekenen van den tegenwoordi- gen kapitalistischen tot den ouden slaaf- schen staat. Slaverny kan moeliyk tot bloei komen in de katholieke cultuur, welke haar oorspronkelijk uitroeide. Een toekomstige slaafsche staat zou waarschijnlyk beperkt Worden tot die gedeelten van de wereld, die zich van 't katholicisme afwenden. Met onze kapitalistische mentaliteit zyn wy gewoon slaverny te beschouwen als den verschrlkkelyksten toestand, waartoe de menschheid kan geraken. Maar we zijn ge belgd te vergeten, dat al ons besef van per- talisme mist, wanneer 't in zyn latere stadia komt. In den slaafschen staat wordt het werk altyd gedaan en regelmatig gedaan. Deze vastheid en zekerheid, die houders van slaven in sommige oude staten aan het heele volk gaven, hadden een zeer waarde vol effect: de aanwezigheid van rust, die het volk in staat stelde te studeeren, te schry- ven, te bouwen en de staatszaken te leiden zonder haast of zonder de paniek en de dwaasheid van haast. De grootste philosophie, de beste kunst en de mooiste letterkunde van alle tijden waren de vruchten van deze rust. Hoewel dit onmiskenbaar voordeelen zyn van slavernij, geloof ik, dat er maar zeer weinigen zyn, die herstel der slaverny gaar ne zouden zien. Zij kan terugkeeren. wan neer ons kapitalistisch systeem uiteenspat en onze wereld zich afwendt van het ka tholicisme. Dat mag niet en als 't zoover komt, is de eenlg mogeiyke weg voor onze menschheid een terugkeer tot den natuur lijken staat van zaken voor de menschen, tot den distributiestaat. Terwyl in den staat van slavernij de meeste menschen noch vryheid, noch eigendom kennen, heb ben zij in den kapitalistischen staat vryheid, die slechts nutteloos is door het gemis van eigendom. De distributie-staat is de oudste, de meest gewone en da meest natuuriyke toestand in alle systemen, die wy kennen. De menschen voalen zich het gelukkigst onder dit systeem. Het is de staat, waartoe zy altijd trachten terug te keeren, nadat zy de mislukking van eenig ander systeem hebben ondervonden. De menschen bren gen het meest tot stand en zyn het meest zichzelf, wanneer zy bezitters zyn in vry heid. Is het nu mogelijk, dat de tegenwoordige kapitalistische staten zouden terugkeeren tot het distributie-systeem? Het is waar, dat in den distributie-staat de primitieve levensomstandigheden de overhand hebben. In Denemarken zijn niet meer dan 50.000 menschen in kapitalistisch verband werk zaam; de groote massa der bevolking be werkt haar eigen land en zorgt voor haar eigen stoffelyke benoodigdheden ten eigen voordeele. Een der meest gebruikelijke argumenten tegen den distributie-staat is, dat hy te conservatief is: hy is niet geschikt voor de ontdekking van nieuwe dingen en in zoover hij zou beteekenen den terugkeer tot distri butie-productie in plaats van- het tegen woordige specialiseeren van verschillende industrieën, zou hy noodwendig insluiten een vermindering in de productiviteit van den arbeid. Om één reden moet 'tverdeelen van eigendom niet noodzakelijk beteekenen een terugkeer tot distributie-productie. De menschen zouden gelijke deelen in eigen dom kunnen krijgen op dezelfde manier als thans de aandeelhouders van naamlooze vennootschappen. Maar om zoo'n geiyke verdeeling van eigendom in den vorm van aandeelen wezenlyk uit te voeren en te handhaven, zou een belangryke wijziging in ons tegenwoordig systeem moeten worden gemaakt. Ten eerste is de verdeeling van eigendom in aandeelen van geen waarde, tenzij de waarde der aandeelen Is bepaald, in dezelfde mate als de waarde van het geld bestendig op 't zelfde niveau wordt gehouden. Ten tweede is de verdeeling van eigendom van geen waarde, tenzy ze samengaat met de afschaffing van de ge heimhouding van wettig eigendom. In Brittannië b.v. weet niemand hoeveel eigen dom iemand bezit, behalve de beambten van de schatkist. De geheimhouding van wettig eigendom is de sterkste macht der rijken. Wanneer wij dus wenschen te geraken uit de ellende, waarin de kapitalistische staat ons brengt, moeten wij eerst controle van regeeringswege verkrijgen op het doen en laten van de aandeelen-markt en een re gister van eigendom vaststellen, dat voor iedereen open ligt. Gebruik makende van klassieke bena mingen, noemen wij ons tegenwoordig poli tiek systeem „democratie" in tegenstelling tot andere politieke systemen als „oligar chie", feudalisme", „plutocratie" en bedoelen daarmee, dat de contröle op de regeering berust bij de Volksvertegenwoordiging, die op haar beurt gecontroleerd wordt door het volk. Ons tegenwoordig politiek systeem echter heeft niets uitstaande met ware democratie. Zoo is het Lagerhuis in Engeland, hoewel ge kozen door het volk, een schepping van par- tyen en oefent geen uiterste macht uit in het land. Als regeerende macht is het La gerhuis stervende: haar party en vertegen woordigen geen werkelyke verschillen in het land, wat 't best geïllustreerd wordt door het feit, dat de leden der drie partyen vrijelijk hun politieke overtuigingen kunnen verwisselen. Conservatieven en leden der Labourparty kunnen liberaal worden; libe ralen kunnen Labour worden of conser vatief, zonder dat hun meening merkbaar wordt gewijzigd. Ons werkelyk systeem is eer een „plutocratie". De rijken van heden hebben inderdaad heel wat meer macht m handen dan in de dagen van 't donkerste feudalisme. Het Lagerhuis is slechts de schaduw van die weinige en telkens ver anderende beheerders van den eigendom, die, onbewogen door welke verandering ook in de zich zoo noemende regeering, het wer kelyke bestuur van het land ln handen hebben. (Hoewel de oplossing, welke de schryver voor een vervanging van ons maatschappelyk stelsel voorstelt, zeer vaag is en weinig af doende lykt om de behoeften van onze op de mechanische industrie berustende samenle ving te voldoen, meenden wy toch goed te doen dit artikel van den beroemden Engelschen Katholieken schryver te publiceeren, omdat hierin het probleem van de onrust onzer huidige maatschappy zoo scherp wordt ge steld. Redactie N. H. Ct.). Sir Detering schenkt „De Brief" van Gerard Terborgh aan het Mauritshnis Men meldt ons uit Amsterdam: Gistermiddag is by Frederik Muller Co. de veiling van de collectie-Six begonnen waarvoor alom in de geheele kunstwereld groote belangstelling bestaat. Het geldt hier immers den verkoop van een der kostbaar ste kunstschatten, die men in Nederland be zit. Onder de rijke collectie bevinden zich schilderyen, miniaturen, versierde hand schriften, wiegedrukken, teekeningen, pren ten, oude boeken, fraaie meubelen, Chineeseh porselein, Delftsch aardewerk, een zeldzame collectie zilverwerk, beeldhouwwerk en tal rijke andere kostbaarheden. De collectie schilderyen van Hollandsche meesters uit d: zeventiende eeuw, evenals grafische werken en teekeningen van Rembrandt kwamen het eerst onder den hamer. Daar bleven echter den door Rem brandt geschilderde portretten van burge meester Jan Six en van diens moeder Anna Wymer, alsmede nog eenige familie-por tretten die in de Six-stichting voor Amster dam behouden zijn, buiten. Zelden was een zoo groote menigte van belangstellenden op de been. Buiten in de N. Doelenstraat verdrongen honderden zich om een plaatsje machtig te worden. On danks de groote drukte verliep alles ordê- lyk. Toen de veiling aanving was er geen plaats meer onbezet in de groote veiling zaal en zelfs moesten velen zich met een staanplaats tevreden stellen. Onze voormannen uit de kunstwereld, zoo om. de Directeur van het Rijksmuseum, de beer Schmidt Degener, en de oud-directeur Jhr. van Riemsdijk, alsmede de Directeur van het Stedelijk Museum bewogen zich door de massa kunstkenners, waaronder er velen waren uit het buitenland, waarvan o m. op gemerkt werden vertegenwoordigers van het Louvre te Parijs en van bekende kunstzaken uit Londen, met name van de firma's Knoedler, Agnew cn Colnaghi. Precies om half drie las de deurwaarder de veilings- voorwaarden voor. De schilderijen werden nu binnengedragen en de afslager roept in het Fransch de be dragen op, welke de kooplustigen wel wiïler bieden. Een schilderij van van Beerstraaten voorstellende de St. Olofs-Kapel wordt voor f 7800 aan den man gebracht, terwyl voor 'n stuk van Gerrit Adrlaansz Berckheyde, voor stellende het „Kasteel van Heemstede" uit de zeventiende eeuw 17000 opbrengt. Het door Jan de Bray geschilderde portret van Jean de la Chambre (Franschen profes sor te Haarlem) levert 6000 op. „De „Melkventster" van Cornelis Dusart gaat weg voor 11.000, en een schilderij van Quiringh Brekelenham (De slapende Groot moeder) voor 10.000. Om het groote belang als kwestie op zich zelf, zoowel voor de school, het gezin als de studeerende jeugd, mede ter voorlichting van hen, die in verband met „Huiswerk" by de middelbare school direct of indirect moeiiykheden ondervonden, hebben wy ge meend goed te doen eene enquête in te stellen by leidende personen der middelbare inrichtingen te dezer stede omtrent deze ac- tueele kwestie. Wy zullen daartoe de verschillende ziens- wyzen in den vorm van een interview ach tereenvolgens publiceeren, om daarna in een slot-artikel een samenvattende beschouwing over de kwestie te geven. De volgorde is geheel willekeurig geno men. Voor de welwillende medewerking, die wy by ons onderzoek mochten ondervinden, brengen wij te dezer plaatse gaarne dank. De serie wordt geopend met de zienswyze te dezer zake van Ir. W. C. G. H. van Mou- rik Broekman, Directeur H. B. S. Afdee- lingen, Lid van het Directorium van het Gem. Lyceum: Sir Henry Deterding, die op de veiling-Six „De Brief" van Terborch heeft aangekocht als een geschenk voor het Mauritshuis Na de eerste 15 stukken komt nu de groote animo voor het mooie schildery van Jan van der Heyde, voorstellende het prachtig gezicht op het kanaal „Oude Delft". Als de afslager het bod herhaalt van cent milles florins gaat er beweging door de zaal. De bieder van 108.000 wordt de kooper. Het volgende schilderij van Meiöert Hob- bema, "n statig natuurtafereel voorstellende, wordt voor 300.000 verkocht, naar wij meenen te weten aan de Engelsche firma Knoedler. I Een gejuich gaat door de zaal als bekend vordt, dat het Hollandsche interieur van I Pieter de Hoogh" voor 140.000 door dc Vereniging ..Rembrandt" is aangekocht. By deze eene verrassing bleef het echter niet. De kunsthandel Wisselingh kocht ver schillende werken aan voor Nederlandsche rekening. Van de werken, die deze firma kocht noemen wy „De muziekles" door Frans van Mieris voor 36000, „Landelyke Idylle" door Paulus Potter voor 78000, een Sneeuw landschap" door Jacob van Ruisdael voor 37000, de „Maria Kerk te Utrecht" door Pieter Saanredam, welke niet minder dan 61000 opbracht, „Het Strand te Zand- voort" door Adriaan van de Velde voor 62000 en nog enkele andere. Niet zoodra werd het bekend, dat al deze werken voor Nederland behouden zouden biyven of opnieuw barstte een enthousiast applaus uit de zaal los. De spanning steeg ten top toen „De brief" door Gerard Ter borgh verkocht werd voor 290.000. De kooper bleek te zynSir Henry Deter- ding, die het schilderij geschonken heeft aan het Mauritshuis te 's-Gravenhage. Het prachtige „Oestereetstertje" van Jan Steen ging weg voor 190.000, „De visch- bank" door Adriaan van Ostade bracht 47000 op, „De bergstroom" door Jacob van Ruisdael 34000. Het „Maanlandschap" door Aert van den Neer ging voor 44000 van de hand en de twee etsen door Rem brandt van Burgemeester Six brachten res- pectievelyk negentig en acht en twintig dui zend gulden op. De penteekening „Jozef verhaalt zyn droo- men" werd verkocht voor 39000. Onder de koopers bevonden zich verschil lende Nederlandsche makelaars, wat echter nog niet zeggen wil, dat alleen ook voor Nedi r- landsche rekening hebben gekocht. De totale opbrengst van deze velling beliep meer dan twee millioen gulden. Om vyf uur was de veiling welke onge veer zeventig stuks omvatte, geëindigd. Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman „Zonder huiswerk kan het niet", is de meening van den heer Van Mourik Broek man, „in verband met de parate kennis, die moet worden opgedaan en de leerstof, die voorgeschreven is en behandeld moet worden. Het is noodig, dat de leerlingen zich van het gedoceerde stelselmatig reken schap geven. Tydens den oorlog, met den gasnood, hebben wij het huiswerk stop ge zet. In dien tijd moest voor oefening een gedeelte van het lesuur worden afgenomen; het vastleggen der stof kwam in mindering van de les. Na eenige maanden bleek, dat wy verre achter waren by andere jaren." Acht u huiswerk in het welbegrepen be lang van den leerling? „Afgezien van de technische noodzake- lykheid betwijfel ik sterk of het niet heb ben van huiswerk voor de leerlingen heil zaam zou zyn. Voor hen, die er nuttige lief- hebberyen op na houden, zou het zeker aar dig zyn. Ook zouden sommige leerlingen hun vrye uren gebruiken om zich te ontwikke len. Voor de groote meerderheid acht ik het niet goed, daar zij eenvoudig aan ledig gang met al de ongunstige gevolgen prys zou worden gegeven. En dan, het latere le ven, vraagt immers ook geregelden arbeid." ,De moeilijkheid is de goede beperking aan te brengen," gaat de heer Van Mourik Broekman voort. „Door den volkomen uit eenloopenden aanleg der leerlingen is het huiswerk nooit zóó te bepalen, dat het voor ieder passend is. Een bepaalde hoeveelheid, die van den één 1 of IK uur vergt, vraagt van een ander 3 uur. Het huiswerk mag intusschen zeker niet ontaarden in een groote zorg. Het is verkeerd, dat de jongens voor opgaven geplaatst worden, die te zwaar voor hen zyn, met het gevolg, dat zij den ganschen avond zwoegen zonder tot een resultaat te zyn gekomen, en zy ten slotte onbevredigd naar bed gaan. Ik acht het van groot belang, dat het huiswerk in een rus tige gemoedsstemming wordt gemaakt, en dat de avonduren bevrediging over den ver richten arbeid brengen. Het huiswerk moet dus in nauwe aansluiting zyn op de be handelde lessen. In navolging van een Duitsch voorbeeld is de idee aanlokkend, om op Zaterdag geen huiswerk te geven. Het is hard de kinderen te zien zwoegen, terwijl iedereen den „vryen Zaterdag" geniet, is men geneigd te zeggen. Met de leeraren is vroeger wel besproken het huiswerk op den Zaterdag te beperken. De mogeiykheid tot eenige beperking te komen, lykt me niet uitgesloten, maar er is gevaar voor overla ding op de andere dagen." HUISWERKREGELING. „Voor de lagere klassen bestaat een huls werk-regeling. De leerlingen krygen voor niet meer dan drie, hoogstens vier vakken huiswerk. De leeraren noteeren (ook in de hoogere klassen) in een boek den tyd voor het huiswerk benoodigd. Elke leeraar noteert in hetzelfde boek; de totale hoeveelheid huiswerk voor een bepaalden dag kan elke leeraar dus voor elke klasse overzien. De leerlingen mogen hun bezwa ren tegen de opgegeven hoeveelheid huis werk vrij uitspreken, zy zyn vrymoedig ge noeg om daarvan gebruik te maken. Het komt zelden voor, dat by overlading op een bepaalden dag geen overleg wordt gepleegd. Voor den normalen leerling is het huiswerk, bij regelmatige verdeeling daar van, m.i. niet te veel. Toch ben Ik ervan overtuigd, dat er leerlingen zyn, die er te veel tijd aan moeten geven. Dat zyn voor namelijk zij, die een taak nauwgezet ver richten en langzaam werken. Het bepalen van de hoeveelheid huiswerk moet met zorg geschieden; het vormt her haaldelyk een punt van bespreking, ook op de leeraarsvergaderingen. Periodiek wordt een huiswerk-enquête gehouden. Dan wordt nagegaan, hoeveel tijd er voor het huiswerk is besteed en voor welke vakken verminde ring gewenscht is. Meestal biykt, dat het gemiddelde niet te hoog Is, maar dat de uiteenloopende studieaanleg de moeiiykheid biyft. Ik acht het geen verstandige daad het huiswerk af te schaffen." „Van groot belang is, dat de leerling zich de goede manier van werken eigen maakt Ais hy een les bestudeerd heeft, moet hy met gesloten boek, deze trachten te recon- strueeren. Op die manier werkt de studie vormend. By zyn overgang naar de aca demie of by zyn intrede in de maatschappy zal de leerling van een goede methode van werken blyvend voordeel ondervinden." EINDDIPLOMA ALGEMEENE EISCH. By het einde van het onderhoud stipte de heer van Mourik Broekman nog even aan dat het bezit van een einddiploma in den tegenwoordigen tyd byna overal als eisch wordt gesteld, niet alleen voor verdere stu die, maar ook voor elke positie van eenige beteekenis. De waarde van het einddiploma wordt door onze samenleving wel zeer hoog aangeslagen; met mindere eischen van be kwaamheid en kennis dan die, welke voor het eindexamen gesteld worden, schyntmen het niet te kunnen doen. „Zij, die de ei schen van het eindexamen onmatig noe men, mogen daar wel eens aan denken," meende de heer Van Mourik Broekman. By het heengaan deelde de heer Van Mourik Broekman ons nog iets mee, dat ons voor den geest van het onderwys van by- zondere waarde lykt: „De geest, zooals die vroeger in mijn tyd op vele scholen be stond, de geest van „ze moeten het maar kunnen," daarvan is thans geen spoor meer aanwezig. In de plaats daarvan is gekomen een geest van meeleven en tegemoetkoming aan rechtmatige verlangens." Heden wordt te Nymegen het eerste lustrum gevierd van de R. K. Universiteit. Aan dit eerste lustrum hebben wy Zaterdag jj. reeds uitvoerige beschouwingen gewyd. De viering van dit eerste lustrum was iets breeder opgezet, dan die van den gewonen jaarlykschen „dies natalis". Evenwel was aan de herdenking geen uitbundig uiterlyk feestvertoon gegeven en werd het feest binnen zeer bescheiden perken gehouden. De plechtigheden waren niettemin, zooals by iederen dies, openbaar en alle belang stellenden waren, als vanzelfsprekend, hartelyk welkom. Byzondere uitnoodigingen hadden zich beperkt tot personen, die op een of andere wijze onmiddellyk met de Universiteit in verband staan. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, gaf van zyn hooge belangstelling voor dit lustrum biyk door zyn tegenwoordigheid Mgr. droeg hedenmorgen te half 10 een pontificale H. Mis van dankzegging op ui de St. Augustinuskerk, geassisteerd door eerw. hoogleeraren en studenten. Een koor van studenten voerde de gezangen uit, on der leiding van Rev. H. Fortmann, theol. student. Na de H. Mis had de pontificale Inzege ning plaats van de gebouwen der Bibliotheek en der Instituten. Hedenmiddag werd een plechtige aca demische zitting gehouden. Na het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen" by het binnenkomen der auto riteiten en van „Io Vivat" by die der pro fessoren, werd de zitting geopend met ge bed „Veni Sancte Spiritus" muziek van Frey op voortreffelyke wyze gezongen door het koor der St. Franciscuskerk, onder lei ding van den heer Bartels. Daarna hield de rector-magnificus een rede, waarna het genoemde koor het 7- stemmig „Exultate Deo" van Palestrina uit voerde. Na een inleidend woord van den rector, werd door alle aanwezigen gezongen het nieuwe universiteitslied „Laeta flores'". Op de prysvraag dezen zomer voor dit lied uitgeschreven, waren zeven antwoorden binnengekomen. Daarvan was het gedicht van Rev, J. Tesser S. J. bekroond. Prof. Baader had het gedicht getoonzet en thans werd het door alle aanwezigen, onder begeleiding van de harmonie „St. Canisius" spontaan gezongen. Deze academische zitting werd, behalve I door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, de pro fessoren en studenten, door een groot aan tal autoriteiten bygewoond. Ook waren vele telegrafische en schriftelyke geluk- wenschen binnengekomen. De senaat hield na afloop der zitting een receptie waar een groote schare voor aanstaande personen hun gelukwenschen met het eerste lustrum der R. K. Universi teit kwamen aanbieden. Nadere bijzonderheden omtrent den tocht van de „Graf Zeppelin" naar Amerika. De reparatie van het luchtschip zal waarschijn lyk acht dagen duren. De Tweede Kamer heeft besloten het wetsontwerp tot herziening van de finan- cieeie verhouding tusschen Rijk en gemeen ten naar een commissie van voorbereiding te zenden. Deze commissie Is reeds benoemd. De viering van het eerste lustrum der R.-K. Universiteit te Nymegen. De Tweede Kamer heeft een aanvang ge maakt met de behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de Indische Staats regeling. De regeeringscommissie voor de bevol kingsboekhouding is gisteren geïnstalleerd. De veiling der collectie Six heeft meer dan 2 millioen opgebracht. Poincaré bespreekt in den ministerraad de artikelen omtrent de wedertoelating der Congregaties. Een communiqué van den Quai d'Orsay betreffende de zaak Horan. Dc Fransche oorlogsbegrootlng voor 1929 is 849 millioen looger dan die voor 1928. 650000 Hongaarsche arbeiders in Transsyl- vanië verbannen. De begrafenis der slachtoffers van de ta st ortingsramp te Praag; incidenten door co~ tunisten veroorzaakt De uitvaart der Russische koningin-wedu we heeft in allen eenvoud te Kopenhagen plaats gehad. Barometerstand 9 uur vjn.: 7.60, achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten worden opgestoken om 5,28. morgen Hoogste barometerstand 774,8 m.M. te Mtinchen. Laagste barometerstand 730,8 mJd. te Isafjord. Verwachting: meest matige, wellicht tU- deiyk krachtige Z. tot W. wind, zwaar be. wolkt of betrokken, waarschyniyk eenige regen, aanvankelyk iets zachter. In de verkeerde richting afgestapt De elfjarige Jan Staur mocht van een chauffeur in diens vrachtauto meerijden van Halfweg naar Haarlem. Hy zat naast den chauffeur in den bak. Toen de Amster- damsche Poort naderde, wilde hy uitstappen om naar zyn woning te gaan ln de Nyi- straat. Voordat de auto stilstond sprong hy aan den rechterzykant, ln verkeerde richting van de treeplank. De chauffeur waarschuw de hem nog, doch het was reeds te laat. Hy kwam te vallen tusschen voor- en achter wiel en kreeg waarschyniyk een gedeelte van het achterwiel over zyn hoofd. Voorbygangers schoten toe en brachten den jongen naar het polltleposthuis aan de Amsterdamsche Vaart, alwaar een agent van politie hem voorloopig verbond. Daarna is hy per ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. De dokter constateerde een schedelfractuur. Een ga pende hoofdwonde maakte den toestand zeer ernstig. Hedenmorgen kon men niets naders over Het suikergehalte der bleten is nog steeA aan den stygenden kant, zoodat reeds 18 A 19 kon worden opgeteekend. In geen jaren is zoo'n hoog percentage bereikt, hetgeen voor de vele verbouwers een ware uitkomst ls. om dat er van bedryfswinst op dit gewas nu wel sprake zal kunnen zyn. Over den normalen waterstand in den Haarlemmermeerpolder zyn de schipper» tevreden. Zelfs by de doorvaart onder de geniesluis werden nog geen klachten verno men, waaruit kan worden afgeleid, dat het waterpeil op een voor de scheepvaart ge- wenschte hoogte wordt gehouden. De heer V. uit Noordwykerhout reed gis. terenavond ongeveer 6 uur met een nieuwe luxe-auto te Vogelenzang. Ter hoog te van den Tiltenberg vloog plotseling de auto ln brand, vermoedeiyk door een lek in de benzinetank. De auto, welke verzekerd ls, brandde uit. Het verkeer werd door de politie geregeld. 1 I Naar wy vernemen is de 19-jarige N. N. die by de bloedige vechtparty in de de La Reystraat gewond werd, uit het 6t. Elisa- den toestand van het knaapje mededeelen. bethsgasthuis ontslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1