Stadsnieuws tano'ö Instrumenten Kamer van .IERINGA WUTÜRICHj Da postbestelling te Groote sorteering Stofzulgerlmis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. Ho. 1H756 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 17 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 Fjimp S KadiO- 1 oesieiien j Haarfem Agenda 13 October De Winkelsluiting. Da vierde postbestelling te Haarlem Invoering van de 4de post bestelling gevraagd Zijltueg 57 Haarlem Raad voor de Scheepvaart Wegverbetering van het Spaarne Nieuwe bestrating en trottoirs Autobus HaarlemLeiden Voordrachtavond uit de nieuwere Friesche literatuur Santa Lucia De Stads-autobussen Ontsporing te Vijfhuizen KANTONGERECHT. Verkeersongevallen Onbestelbare poststukken Gemeentezaken Bl'RGERIJJKE STAND Kastekort te Zaandam BIOSCOOP Rembrantét-theatsr Programma Badhuizen „Witte Kruis" Conferentïs met de Directie der N.Z.H.T.M. Een forensenkwestic WIELRENNEN De Kampioen SGo:„t;li „St. Havo" 8 uur Bsstuur R.-K. Smedenpatroons 8 uur Proza en Poë zie X. uur Cursus R.-K. Banketbakkers 8 uur Ledenvergadering Cpoor en Tram. St. Joscplirgezelleavcreoniging, Jahcstraat 59 Zaal voor do gezellen gesleten. Gr^cto Kerk van 84 uur Orgelbespeling door den heer Georgs Robert. Gemeentelijke Ccneortaaal kwart over 8 uur Ledencznccrt H. O. V. Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Eiosocopveorstelling (alleen voor volwas senen) Luxor-ïkeater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas senen) In de gisteravond onder voorzitterschap van den heer E. H. Kre'.age gehouden ver gadering der Haar'.emsehe Kamer van Koop handel werd een aantal ingekomen stukken voor kennrgsimg ai*:genomen. De heer Treur werd door den VOORZIT TER geluk gewenscht met zjjn herstel van een langdurige ziekte. Secretariaat Commissie Ilavenplannen Van Burgemeester en Wethouders der ge meente Haarlem is bericht ingekomen, dat aan de Commissie der Havenplannen zijn toegevoegd a's secretaris de Secretaris der gemeente en ais adjunct-seeretarisscn de referendaris, chef der afdseiing Openbare Werken van de gemeente-secretarie en de secretaris dor Kamer van Koophandel. Deelnemers cursussen der Kamer Het aantal cursisten, hetwelk op net oogen'olik de verschillende door de Kamer ingestelde cursussen medemaakt, bodraagt: Boekhouden: 25 personen. Spaansoh: le leerjaar 13 personen, 2e leer jaar 5 personen. Zweedsch: le leerjaar: 14 personen, 2e leerjaar 4 personen. Handel en recht: 42 personen. Maleiseh: 4 personen. In handen der Commissie voor Verkeer en Vervoer werd gesteld een schrijven van het Hoofdbestuur der Foster/en en Tele grafie betreffende de herziening der rijks telefoontarieven. Voer de te Hülegom te houden jubileum- bloemententcorstelling werd een bsdrag van 55 beschikbaar gesteld voor de beschik baarstelling van een medaille. Innen kleir.s vorderingen Het bureau stelt voor, aan den Minister van Justitie een odrss te zenden, waarin dringend verzocht wordt ten aanzien van het innen van kleine vorderingen onverwijld bij zondere voorzieningen te treffen, aangezien het verkrijgen van snel en goedkoop recht voor een industrieel en handelsman van overwegend belang is. Aldus besloten. Dc winkelsluiting Besloten werd tot het zenden van een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarin gevraagd wordt, in het wetsontwerp inzake de winkelsluiting een bepaling op te nemen, waarbij B. en W. slechts ontheffingen voor veilingen van on roerende goederen kunnen geven en de win kelsluiting ook van toepassing te verklaren op het bedrijf van houders van vergunnin gen A en B, voor verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop. Instelling staatsdiploma drogisten Het Kleinbedrijf stolt voor een schr'iven te richten aan den Alg. Nsd. Drogistenbond waarin medegedeeld wordt, dat de Kamer geen medewerking kan verieenen tot de in stelling van een staatsdiploma voor drogis ten. doch wèl haar instemming kan ver ieenen met het verzoek om aan de examen commissie van den A'g. Ned. Drogistenbond een rijksgecommitteerde toe te voegen. Aldus besloten. Wijziging lijst geneesmiddelen Het Kleinbedrijf stelt voor een schrijven te richten aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin gevraagd wordt wijziging van lijst C van geneesmiddelen, waardoor nog niet opgenomen geneesmidde len en praeparaten op die lijst worden ge plaatst en anderen worden afgevoerd. Verder wordt gevraagd, de Commissie van Advies, belast met de samenstelling van voormelde lijst, met één, zoo mogelijk met enkele drogist-leden uit te breiden. Aldus besloten. Locaal port Haarlemmermeer Het Bureau stelt voor, opnieuw een adres te zenden aan den directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, waarin herhaald wordt het reeds gedane verzoek, locaal port voor den geheelen Haarlemmer meer In te voeren. Aldus besloten. Openstelling telefoondienst Het Bureau stelt voor, een schrijven aan B. en W. van Lisso, Sassênhelm en Noord- Wü'kerhout te zenden, waarin gevraagd wordt, het daartoe te lelden, dat e. en ais te Hillegom de telefoondienst voortdurend opeifgesteld wordt, zoodat den geheelen dag en ook des nachts en des Zondags getelefo neerd kan worden. Aldus besloten. De 4e postbestelling in Haarlem Het Bureau stelt voor een schrijven te rich,en aan cien directs.a-generaal dar Pos terijen. Telegrafie en Telefonie, waarin ge vraagd wordt, met aandrang te willen be vorderen, dat te Haarlem de 4e postbestel ling weder wordt ingevoerd. Aldus besloten. Rondvraag De heer TREUR dankt voor de vriende lijke woorden, tot hem gericht. De Kamer gaat dan in geheime vergade ring. De Kamer van Koophandel besloot gister avond, het volgende adres te zenden aan den directeur-generaal der Posterijen, Tele grafie en Telefonie: Op 9 December 1925 verzond onze Ka mer aan den Inspecteur der 1-ozteia.en en Telegrafie te Haarlem een schrijven, waarin o. m. werd medegedeeld: ,dat zij in de gegeven omstandigheden geen bezwaar wil maken tegen de inkrimping van het aan tal postbestellingen tot 3." Het aantal klachten, hetwelk na een er varing van ruim anderhalf jaar te onzer kennis is gebracht, naar aanleiding van de afschaffing der vierde bestelling en de uit breiding van de grenzen dezer stad, in ver band met de gunstige uitkemsten van 't be drijf der Posterijen en Telegrafie, geven onze Kamer thans aanleiding 'n.lans te breken voor de wederinvoering der vierde bestelling. De afschaffing dezer bestelling in onze otad is destijds o. ra. gemotiveerd docr de daar door te verkrijgen bezuiniging, welke nood zakelijk was om te komen tot een voor genomen tariefverlaging. Boor dit voor uitzicht werd door velen noodgedwongen genoegen genomen met de afschafing der vierde bestelling, doch ongetwijfeld zouden zj daar anders tegenover hebben gestaan, indien men destijds geweien had, dat het batig saldo van den geheelen di°r.st over 1026 ruim S'A millicen bedraagt en dat men de vermindering van inkomsten ais ge volg van tariéfveriaglng destijds, op circa 2 y2 millicen gulden schatte. Haarlem met 113.000 inwoners, centrum van een bloeiend gewest en van een zien voortdurend uitbreidend industrieel en handelsdistrict, kan volgens het oordeel onzer Kamar evenmin als de grootte ge meente des lands de 4e bestelling ontberen. Al moge het huren van een postbox de ge legenheid bieden om de aankomende post stukten spoediger in zijn bezit te hebben, blijkbaar wegens het hcoge tarief, wordt hiervan te Haarlem betrekkelijk weinig ge bruik gemaakt. Zelfs toch na de afschaf fing van de <de besteliing, is het aantal postbox-houders slechts zeer weinig ver meerderd. Nog altijd worden in groote gedeelten dezer gemeente de stukken, welke in de eerste postbestelling zijn opgenomen, niet vroegtijdig genoeg bezorgd. Menig kantoor is reeds in vollen gang, voordat de post ia zijn bezit is. Ook de bezorging van de stukken uit de tweede bestelling, ondervindt dikwijls vertraging en cr zijn zelfs kantoren, welke deze peet eerst zoo laat in dan mid dag in ontvangst kunnen nemen, dat van een zorgvuldige behandeling dikwijls geen sprake meer is. Over de derde bestelling zij slechts op gemerkt. dat voer die handelskantoren, welke tc 5 of C uur sluiten, de bezorging van de stukken uit deze laatste bestelling van geen betcekcnis meer is; slechts voor dzn winkelier in algemzenen zin, hzeft deze derde bestelling nog nut en dan ook maar alleen, wanneer deze voor 8 uur bezorgd is. Ook daaraan ontbreekt nog wel eens het een en ander. Onze Kamer meent, dat door de weder invoering van de vierde bestelling aan deze bezwaren tegemoet gekomen kan worden. Dan toch zal het mogelijk zijn om de drie bestellingen, weike thans in Haarlem be staan, te vervroegen en iederen handelsman in de gelegenheid te stollen, drie posten per dag te behandelen, tcrw.l dan voor den middenstónd de mogelijkheid nog bestaat, om cols do stukken uit de laatste postbe stelling af te wikkelen. Met deze wijze van werken zal niet al leen de groothandel, doeh ook het indus- trieele leven in Haarlem gediend zün, terwijl tevens de kleinhandel en bijv. ook alle handelsreizigers, verzekorings- en handels agenten hiermede gebaat zullen zullen zijn. Wij verzoeken u derhalve met aandrang to vallen bevorderen, dat te Haarlem de vierde postbestelling weder wordt inge voerd. Wat verder te vertellen van den gemoe- dei ijken, lang gekenden en geliefden Frie- schen volkszang, die tusschen de voordracht door even wisseling bracht. Het is goed, die Friesche wijzen en woorden te doen dave ren, eigen leut en eigen schoon uit het eigen, dierbaar land en in de eigen taal. De aanvaring door de „Marie Sprenger" Betreffende de aanvar ng van het stoomvis- schersvaartuig „Oceaan II" IJM 92 met het Duitsche t oom visschers vaartuig .„Marie Spren.ger" BX 163 is de Raad met den hoofd inspecteur voor de Scheepvaart van oordeel, dat het ongeval geheel is te wijten aan de „Marie Strenger". Te oordoelen naar de verklaringen van de „Oceaan II" heeft de „Marie Sprenger" ge handeld in strijd met art. 18 2e en 4e lid v. d bep. ter voorkom'ng van aanvaringen op zee. Ook indien de „Marie Sprenger" reeds den koers O.t.Z. was gaan sturen (dus S.B.-roer had gegeven), voordat zij de „Oceaan II" rsg, had zij bij het zien van de „Oceaan II" niet mogen doo-stoomen, gezien de ge steldheid van de haven van Grimsby met hare verschillende toegangen. Er heeft dan door de „Maria Sprenger" ove-.'recling Plaats gehad van art. 29 der ge- me'de bepalingen. De „Marie Sprenger" stoomde „volle kracht" de haven u't, dit was met het oog op den koe~s O. t. Z., welken zij wilde opgaan onvoorzichtig; men heeft, anders dan bij de haven van het meer naar binnen gelegen Immlngham bij het uitgaan van de haven van Grimsby nimmer met een bijzonder ster ken stroom rekening te houden. Trouwens a's de „Ma-ie Sprenger" met volle vaart het ..Royal Dock" vilde uitstoomen, had zij niet rnet den koers O.t.Z. langs den ingang van de Vlssehershaven mogen gaan. Aangenomen dat een fluitsein door de Marie Spreng'r" is gegeven, worden hier door de handelingen van de „Marie Spren ger" g-ensr'ns gerechtvaardigd, noch had het voor de „Oceaan II". JncMen deze het had gehoord, f.nle'ding kunnen zijn, anders te handelen dan zij deed. De keibestratingen van het Spaame tus schen de Damstraat en de Gravesteenenbrug i zyn zeer slecht. Zoowel voor het voetgan- I gersverkeer als voor het rijverkeer is ter plaatse verbetering ten zeerste gewenscht. De voetgangers kunnen zich slechts op de aldaar aanwezige harösteenen stoepen te gen aanrijding beveiligen. Een trottoir van pl.m. 2 M. breedte is naar onze meening al daar dan ook noodzakelijk. Ten einde het aspect der woningen en van het Teylers Museum te behouden, is ,be- strating met z.g. drielingen, in plaats van trottoir-tegels, gewenscht, schrijven B. en W. aan den Raad. De vóór het museum aan wezige tegeltjes kunnen met hardsteenen afzetting in het trottoir worden opgenomen. De rijweg is thans met oude, zeer onregel matige keien bestraat, terwijl de los. en laadplaats aan den walkant er nog erger i aan toe is. j Ophalen van zonken en gaten of verstra- ten met uitkomend materiaal zal weinig verbetering brengen. Verbetering is alleen te verkrijgen, door den rijweg met nieuwe keien i te bestraten. De uitkomende oude keien kunnen dan langs den walkant worden ge bruikt. De kosten voor uitvoering van deze wer ken zijn geraamd op 11.000. B. en W. stellen den raad voor dit bedrag ■te hunner beschikking te stellen. Amsterdam Nieuwendijk 225229 Utrecht Oude Gracht 151 De autobusverbinding op Leiden werd sinds geruimen tijd onderhouden door de Haarlemsche Brockway-Maatschappij en d~ N. V. De Sleutelstad, tusschen welke maat schappijen sinds eenigsn tijd een belangen gemeenschap was entstaan. Naar wij thans vernemen, werden sinds 'enigen tijd onderhandelingen gevoerd over de overname der Sleutelstad door de Brock- way-maatscbe.nn'1, welke cr.dsrhande'ir'tóh thans een definitief resultaat hebben verkre gen doordat de Brockway-Maatschappij de diensten van de Sleutelstad heeft overge nomen. Maandagavond hield in een der zalen van hei gemeentelijk concertgebouw voor de plaatselijke Friesche verecniging Gijsbert Japicx Mevrouw Quarles van ui. or cl-mma een voordracht uit de nieuwere Friesche pro- za-schrijvers en dichters. Een uitzondering makend voor de fleurige muziek van de Spyiljue, was de geheeie avend aan de deeiamatrice, die een alles zins bevoegde bleek. In het opsnmgswoord van den voorzitter valt eindelijk ten aanzien van de Friesche taa.ikwestie eenig optimisme te bespeuren. Ljochte dage riist! In ongeveer 40 scholen wordt op het oogenbïik officieel in 't Frissen enderwijs gegeven, terwijl de Frov. Staten een om te beginnen mooi bedrag hiervoor heb'cen uitgetrokken. Dan stelde voorzitter de spreekster voor, „ien fen de warberste strlidsters" voor de Friesche zaak. Het is ten mooie avond geweest. De groote stampvolle zaal was al den tijd ge bonden dour de doorleefde voordracht van de verschillende gedichten en proza-frag- men.en. Verschillende verzen van den jongeren Frieschen dichter F. Schurer komen op ae wirklist voor. De kennismaking mat dezen jongere leerde ons iiem kennen aio een neer begaafd opmerker en tekijker van het tragische en het romantische in het volksleven, met zin voor 't lyrische, terwijl zijn Striidsangen, net laatste nummer, in stoer pathos den oer ouden en diep-levenden vrijheidsdrang van 't Friezenvolk uitzingen. Die gedichten van Troelstra, Pieter Jelles bij de Friezen, welk een kracht van gedach- tenbeelding hebben ze. Zjn „de nje Tiid" is van bijna visionnaire praal en plechtig voortschrijdende pracht van rythme en klank. De Psalm 19, 'n patriarchaal uitge zegd gebed, met omhoogstijgend voortgaan van gebeeldhouwde verzen. Volgt een stuk proza van S. Kloosterman, een Friesche schrijfster van bijzondere ga ven. Het fragment, voorgedragen uit It Ju- beljier is van een gedragen en breed door voelde woordkunst, gelijkwaardig te stellen aan het proza van Marie Koenen. De verzen van onzen stadgenoot, den eere- voorzltter der verecniging, Dr. J. B. Sche pers, zijn ons door de voordracht van Mevr. Quarles in zulk een schoonheid en gaafheid van dicht en klank gezegd, als nooit te voren. Het was bijna ongedacht, de rijkdommen van schoon, die zulk een zegging weet te stellen voor den luisteraar, die ze lang ken de, maar dit, zóóveel, niet vermoed had. Bezen avond is aan do Iiaarlemecne Frio.en veel geschonken. De genieting van deze wer kelijke kunst is ons geschenken door een dcciamatrice, dochter van ouden Frieschen stam, die vol en echt bleek te leven in wat er schoons en groots is in Frieslanüs volk en verleden. Het is hiervoor, dat we ons aan haar grooten dank verschuldigd weten. 12 Yt jarig bestaan Ook zonder nadere aanduiding weet heel Roomsch Haarlem wel, dat „Santa Lucia" TL M;nd5lin3cïub Is en wie het nu:- icRlevsn in onza stad medeeft k&n u over :.e betoekenis van deze vereeniglng nog heel rr.s^r vcrtell-n. Inderdaad heeft „Santa Lucia" beteekenis n meer dan In éin opzicht. Voortgekomen i-it een club leden van Gezellenvereeniging en Patronaat, ijverige beoefenaars van het •nandolinespel, meewerkend aan de opluis tering ven eenvoudige feestavonden in klei nen kring, is het langzamerhand uitgegroeid -'C*"' een d"'a mcetric. Hot heeft altijd goede leiding gehad. De dirigent, de heer A. J. p. Hakkenberg van -jraasboek, vatte zijn taak ernstig op en hij mocht de voldoening smaken, dat de besten van zijn jongens die nu reeds lang vol wassen en bedreven muzikanten zijn de ''eb trouw bleven en haar een o-htsrw/acr- dig stempel gaven. Maar niet alleen de mu zikale leiding was in erde. De club stond steeds onder een bestuur, dat voortdurend naar hooger streefde, dat tegen geen offer of moeilijkheid opzag, om de concerten cp hoog peil te brengen en den geest in de vereeniging daarmee in overeen stemming te houden. Het bestuur heeft-bij dat pogen steeds de medewerking gehad van do pras3ides der Gezellenvereeniging van de Spaameparöebie Fen deze-, do Wel- cerw. heer J. A. J. de Rooy, wordt wel zeer bijzonder herdacht en is nog heden eere- voerzitter der Mandolineclub. Nu viert „Santa Lucia" haar twaalf-en- een-half-jarig bestaan. Dit koperen feest was eigenlijx een openlijke viering waard. Want in die 12 jaar is er veel gebeurd: dc verceniging kan bogen op een rijken staat van dienst. Op de eerste plaats zouden we willen noe- 'tón het werken In eigen kring. Men moet de beteekenis hieraan niet onderschatten. Het beteekent wel leus als zoon club van jonge menechen in vrijen tijd en op serieuze vjjze zich bezighoudt met nobele kunstoefe ning. Op de tweede plaats gaat er van zoo'n club een verheffenden invloed uit op de velen, die van haar werk genieten. „Santa Lucia" heeft vsl'n tot betere waardeering van de kunst gebracht door zijn concerten, ■vaaraan telkens weer kunstenaars en kun stenaressen van naam meewerken, en waar- toe velen getrokken worden, die anders dat verheffend genot zouden missen. Ten slotte Is cr ook nog de charitatieve arbeid van de slub; meermalen gaf zij uitvoeringen in zie kenhuis, gevangenis en voor andere lief- ladige doeleinden. Toch zal „Santa Lucia" zijn koperen feest niet luidruchtig herdenken. In een circulaire aan de donateurs gericht, lezen wij, dat do geldmiddelen der club het niet toelaten. Dit laatste betreuren wij en we zouden onzen lezers willen verzoeken eens na te gaan, of wj indien ze het niet e;'n geen aan drang gevoelen om met het donateurssohap deze verdienstelijke vereen.: ging te steunen Dat beteekent geen gave want ..Santa Luci" betaalt met zijn concerten die bij dragen ruimschoo-s terug Dat er geen feest gevierd wordt behoeven r/!j overigens niet tc betreuren: er zijn tegen woordig eerder feesten te veel dan te weinig. En „Santa Lucia" hedenkt zün 12 -jarig bestaan toch c-n wel op kunstz.nnige wijze: met een zeer bizonder concert op Dinsdag 23 Octoboi as. in de Gem. Concertzaal. Op het rijke programma komen wij nog terug. Voor- loopig wenschten wij alleen de aandacht te vestigen op de jubilcerende Mandolineclub, die wij gaarne greoten bloei en immer groeiende waardeering van de zijde van muziek-minnend Haarlem toewenschen! Zocals ook wel ts verwachten Is geweest, heeft zich een groot aantal sollicitcrten aan gemeld bij ele directie van de Brcckway Mij. om geplaatst te kunnen worden on d~ st-ds- autobussen. Naar verwacht wordt zal pl.m. een 30-tal chauffeurs veor de stads-autobus sen in dienst worden genomen, doch eek onder de chauffeurs, die thans rijden op de lijnen Haarlem-Leiden cn Haarlem-IJmui- den bestaat groote animo om overgeplaatst te worden op de stads-autobuslbnen, daar algemeen verwacht wordt, dat de arbeids voorwaarden op de stadsbussen beter zullen worden- clan op de andere lijnen Daarnaast ral de sollicitantenlijst eerst -nog ter inzage verstrekt moeten worden aan de politie autoriteiten, daar dit in de concessievoor waarden staat voorgeschreven. Gisteravond omstreeks 9 uur ontspoorde te Vijfhuizen nabij de veelading een ledige wagon van een goederentrein. De machinist merkte het dadelijk en stopte den trein. Zeer spoedig was materieel en oersoneel ter plaatse, ook van Hoofddorp. Met man en macht is men toen begonnen den ont spoorden wagon op te vijzelen, doch het duurde ongeveer drie uur eer men daarmede klaar was. De laatste trein van Haarlem ondervond te Vijfhuizen hierdor ruim een uur vertraging. Er is weinig materieele schade. WTE VAN RECHTS KOMT, GAAT VOOR Voor het kantongerecht stond heden te recht mr. J. B. Verd. zou on don Sent, op de Kleine Houtbrug bij de Paviljoenslaan een auto, komende van rechts, niet voor hebben laten gaan. Een botsing zou onver mijdelijk geweest zijn, indien mr. B. niet het trottoir was opgereden. De andere automo bilist maakte een bocht, in plaa'.s van recht door te gaan. Toen mr. B. van het trottoir a'reecl, reed h'tóen Jongen aan. die on eon rijwiel voorbij kwam. De. jongen kwam te vallen, terwijl zijn vader eveneens aangere den was. De fiets was zwaar beschadigd. De gedupeerde was tóen naar het huls van mr. B. gegaan, alwaar hij zeer onh"usoh beje gend was. Men beweerde daar, dat er geen menochen gezien waren, welks waren aan- goredon. VHf getuigen waren cchtór b'i hot onverkwikkelijke geval tegenwoordig geweest. De eisch luidde 25 of 5 dagen veor hc-t ni°t doorlaten van den auto, komende van rechts. 40 of 10 dagen voor de aanrijding met toekenning van een vordering van 14 50. Do uitspraak: tweemaal 25 subs. 10 da gen hechtenis met toewijzing der verorde ring. Paard en wagen te watei Een voor een wagen gespannen paard van een kcopman uit Haarlem werd. Dinsdag op den Kruisweg te Hoofddorp schichtig en liep plotseling zoover achteruit, dat het geheeie gerij in de diepe wegsloot terechtkwam. De bestuurder wist zich tijdig in veiligheid te brengen en kwam met den schrik vrij. Met groote moeite kon het paard gered worden en met de kar weder op het droge worden gebracht. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de eerste helft van de maand October 1928. Binnenlandsche brieven Piet van Aar P. Aha, Rotterdam Bu reau Kaarlem's Dagblad, Kaarlem idem, Haarlem idem, Haarlem Nelly Boeree, Haarlem Mej. A. Booy, Enschedé Bestuur Rijksverzekeringsbank, Amsterdam Be stuur Gymnasiale muziekvereniging „Linus" Haarlem Directe Belastingen, Haarlem Jongeh. G. van Emden, Nijmegen P. P. Gras, Haarlem N. Genetse, H elder Mevr. I-faarlemWed. H'ilbrink, Am- I sterdam Mej. D. de Jongb, Utrecht Laar hoven, A'dam {Min. v. Justitie, 'sGravenhage Dr. van Nes, 's GravenlageMevr. T. Post-van Dijk, 'den Haag Mej. Annie Spierenburg, een I 'aagMej. Schaap' Haarlem Mej. I-ToL a Scl cuten, Amsterdam firma W. van Son, Apeldccm directeur der firma Stokvis, AmsterdamMej. Henny Peller, Amsterdam. Binnenlandsche briefkaarten J. Burrij, Heumen A, Boelens, Joure I Zuster Blazer, Leiden Mr. H. de Bruyn, I Amsterdam j P. C. van Dijk, Mechelen Mej. Rina van Essen, den Haag Mej. C. i Gallen, HilversumMr. Joh. M. Jolles, den Haag C. de Klerk, Vlissingen Mil. R. de Kruyf, Limburg M. J. Mienso, Ber gen op Zoom Piet Roeland, Amster dam ID. Ruyter, AmsterdamZuster J. M. la I Rivière, den Haag C. Timmermans, Am- steidamGeertje de Vries, Amsterdam; A. J. P. v. d. Velde, Amster dam familie Uykhout, Amsterdam Mej. J. v. Zanten Buitenlandsche brieven Mr. K. E. Andreas, Vancouver J. Mons, Blanckenhagen, Eruxelles idem, Eruxelles Mens. Clement, St. Malo Miss Hickey, Worcester Mr. A. Lee, New York Ds.- J. W'. Fccrt, Bad Ems J. Witkamp, Inter- lalcn; Mis. V iccei;cr.-lt r.ge, E'trrp stead Zitsergren, Fr. Augusta Gavle Buitenlandsche briefkaarten W'ilh. Arndt, Kuhlen J. W. U. van der Breggen, Bouillon M.cnsieur Cruys, Bruxei- ies, Helmut Golich BeilinFrl. Annie Fiisgen, Ead Orb. Mej. Stefi Juneiek, When de Knokke-v. d. Meulen, Bad Wildiungen Elisabeth Schrade, Schwanenhof K. Staudt, Bremen L. Zwiklter, Coblenz. 8 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij on bestelbaarheid kunnen worden teruggezon den. Voorts is Let gewenscht alle per post te verzenden stukken van een volledig adr, straatnaam en huisnummer te voorzien. B. en W. stellen veor, ln te willieen het verzoek van het bestuur der St. Thsres'a- school om toekenning van een vergoeding voor de aanschaffing van nieuwe leermidde len en boeken. C. J. Knop verzoekt eervol ontslag a's onderwijzer aan school no. 32, wegens be- noaming te Gouda. B. en W. stellen voor, te benoemen tot tljdeHJk leevaar in de Ned. Taal en Aard rijkskunde aan de H. B. S. met 5-j. cursus den heer J. v .Daalen. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balans met winst- en 'verliesrekening per 31 Dsc. 1927 betreffende 50 en 48 arbeiders woningen van de V/oningbouwverseniging „Bloemenhof". B. en V/. stellen voor, goed te keuren de balans met winst- en verliesrekening por 31 December 1927 betreffende de 139 arbe'dors- woningen van de V/oningbouwvereenlging „Rosehaghe". Geboren: 15 October M. J. de Kruijff-Hee- rens, d 15 October M. F. J. v. Santcn-v. d Vliet, z.; 15 October II. L. Hora Siccama- Pélerin, d.; 10 October A. Kolc-Mcijer, d.; IC October G. M. Hooij-Spekman, z. Overleden: 14 October B. Langeveld, 70 j Gr Houtstraat. De beambte J. v. B. ontslagen In d-e kas der gemeentelijke lichtbedrijven te Zaandam is een tekort ontdekt van onge veer 8000. In verband hiermede hebben 3. en \V den kassier J. v. Bdie met het beheer der gelden was belast, wegens ver duistering ontslagen. De bioscoop op de Groote Markt, waar do heer Bakker den soepter zwaait, bestaat 19 Ooiober één Jaar. To dier gelegenheid heeft de altijd actieve Directie een alleraardigst feestprogramma samengesteld, dat in "duizendtallen door de stad verspreid is. Het bevat de portretten van de artisten, die in de Fox-, de Ufa- en de Aafa-films optreden. We zien er tal van bekende en minder bekende fiim-groo.en. Het jubileum-feestprogramma, dat Vr':dag 19 October inzet, brengt een nieuwe Fox film, die speelt in Oostersche omgeving, en waarin de hoofdrollen vervuld worden door Charles Farrell, de bekende filmartist uit „Twee Menschen" en „Straatengel", en Greta Niszen. de bekende Noorsche filmster. Dit buitengewone filmwerk wordt vooraf gegaan door een schitterenden proloog op het tooneel. De solopartijen worden vertolkt door den bakenden Hongaarschen heldentenor Óscar Huszar, de gevierde zangeres der Ned. Opera Annie Ligthart en de Prima Ballerina Mad. Rezalba. Een groot koor met ver; cr t or kest, het geheel onder leiding van kapel meester N. Snoeck, zal het geheel opluiste ren. Voorwaar een practlsche herinnering aan de bezoekers van de Rembrandt-Bioscoop aan het ééntarig bestaan, waarvoor de direc tie alle hulde toekomt. der Orgelbespeling m de Groote of St. Bavo- lcerk te Haarlem, op Donderdag 13 October 1928 de3 namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. 1. Maestoso en Allegro uit het concert c. kl. t. G„ F. Handel 2. FUge as moll, Joh. Brahms 3. Choral II, Cesar Franck. 4. Hymne: Ave Maris Stella (Trois Ver sets), M. Dupré 5. Toccata, Th. Dubois. Het aantel baden in de ai'geloopen maand was: Badhuis Koudenhom 1347 mannen, 487 vrouwen, totaal 1837. Badhuis Leidschcpieln 2439 mannen, 1073 vrouwen 633 schoolbaden, totaal 4145. Badhuis Schotercingel 2194 mannen, 1100 vrouwen, 471 schoolbaden, totaal 4123. Badhuis Hofdijkplein 1059 mannen, 610 vrouwen, 908 schoolbaden, totaal 3267. Apex Electrische Waschmachines f 275.* Maandagmiddag werd te 2 uur in het hoofdkantoor van de N. Z. H. T. M. aan den Jansweg de uitgestelde September- conference met de vakorganisaties gehou den. Met beperking tot de voornaamste onder werpen, die een punt van bespreking uit maakten, kan worden medegedeeld, dat de directeur der N. Z. H. T. M. aanving met de kennisgeving, dat de voorbereiding van da v. n-en in het Reg em ent Dienst- voorwaarden een der voornaamste dier wijzigingen is de invoering van de Com missie van Advies in geval van dienstop zegging en onthouden van periodieke ver- hocging thans zoover is gevorderd, dat deze zullen kunnen worden besproken, ;n de eerstvolgende conferentie in December en ingevoerd op 1 Januari 1929. Bij meer langdurige ziekte kan volgens het reglement diens tvoorwaarden een pe riodieke verhooging verschoven worden. De directie was bereid den tegenwoordi- gen ziekteduur van 3 maanden, welke ver band houdt met de vroegere, doch sedert gewyzigde driemaandelijksche verhoogings- datums, te verlengen tot 6 maanden, omdat tegenwoordig slechts twee halfjaarlijksche verhooglng? datums voor de beambten, ni. Januari en Juli, bestaan. Thans zal dus eerst bij een ziekteduur van 6 maanden of langer het toekennen van de periodieke verhooging verschoven worden. Sinds verleden jaar bestaat het instituut ziekte-reserve, d. w. z. de Maatschappij stort telkens een zeker percentage van het loon in een fonds, waaruit de ziekte- uitkeerir.gen geschieden. Bestaat aan het einde van het jaar in dit fonds een over schot, dan wordt dit, na aftrek van een ze ker percentage voor de maatschappij, on der de betrokken beambten verdeeld naar gelang van e'ks aantel ziektegevallen en ziektedagen. Het personeel zou gaarne zien, dat de verdeeling zoodanig geschiedde, dat meer re':"n r- wordt gebeden met het aantal ziektedagen dan met het aantal ziektegevallen. De directie kan daartoe niet besluiten, van oordeel zijnde, dat de beide factoren, die verleden jaar werden vastge- s'.eld de juiste zijn en dus gehandhaafd moeten worden. Het hulppersoneel geniet voor het ver richten van conducteurs-, res. wagenvocr- deredienst, een vergoeding per uur, die voor "*-.i werkdag minder bedraagt dan voor een Zondag. Een der vakorganisaties verzocht om deze vergoeding meer in overeenstemming te brengen met het minimum-loon van het vaste personeel. Do directie e"'-ends de billijkheid van dit verzoek en zegde een bepaalde tegemoet koming toe. Bij meer langdurige ziekte vo ar name lijk bij sanatoriumverpleging van perso neelleden, wier bezoldiging voor een gedeel te uit zgn. kierdir.gicon beste/ heeft de be trokkene de keuze tusschen de inname van de dienstkleeding, gepaard gaande met de ultkeering van het kleedinglcon en met evenredige verlenging van de periode van klsedingverstrckking eer.crzijds en het be houden van de dienstkleeding, doch zonder vorenbedoelde uitkèering en verlenging an derzijds. Het personeel zou gaarne zien, dat deze interne regeling aan hen werd be kend gemaakt, waartegen de directie geeji bezwaar had. Een lang debat ontspon zich bij de behan deling van de instelling van „dienstcommis sies," waarin de belanghebbenden met hun afdeelingschef omtrent de wenschen en de bezwaren, uitsluitend de dienstindeeling be treffende, kunnen overleggen, waartoe het personeel in verscheidene groepen wordt verdeeld. De directie was van meening, dat, indien een zeker percentage als tegemoet koming tegen het bezwaar verhoogde dc directie staande de conferentie het percen tage van 10 tot 25 van de leden, die tot 5én groep behooren, niet georganiseerd is, ooi: deze billijkheidshalve een vertegenwoor diger in de dienstcommissie mogen aanwij zen. Het Resultaat van de besprekingen was, dat de directie hare zienswijze handhaafde, doch toezegde de regeling te zullen herzien, indien t.z.t. mocht blijken, dat dergelijke aanwü zingen zich practisch niet voordoen. Er wordt scheiding gemaakt tusschen het personeel van de remise Leidschevaart en dat van de remise Soendaplein. Aangetoond v/erd, dat deze scheiding in geval van oevor- doring minder juist genoemd kan worden, b.v. een remisebeanbte to Soendaplein met ongeveer gelijk dienstverband als een te Leidschevaart, was reeds bevorderd tot wa genvoerder, terwijl voor den laatstbedoelde daarop nog geen uitzicht bestaat. De direc tie, voorop stellende, dat deze scheiding voortsproot uit den vroegeren wonseh van het personeel, zag in het medegedeelde vol doenden grond om aio scheiding op te hef fen bij een toekomstige vacature te Soenda plein resp. te Leidschevaart. Een staaltje van ïorensenbelasting Ten slotte kwam ooit neg ter sprake het absurde feit, dat sommige gemeenten sinds kort het rijdend personeel aanslaat in de forensenbslasiing cp grond van de omstan digheid, dat zij gedurende meer dan 90 da gen door zoodanige gemeente rüden, niette genstaande deze aanslag geacht wordt in strüd te zijn met de bedoeling van den wet gever, zoodat bereids een wetswijziging ter voorkoming van dergelijke aanslagen aan hangig Is gemaakt. Aangezien het personeel bij het in dienst treden niet bekend was met de mogelijkheid van deze belastinghcffen, meende het aanspraak te kunnen maken op terugbetaling van deze belastinggelden door de Maatschappij. De directie was daarente» gen van oordeel, dat terugbetaling niet juist zou zijn, omdat evenmin elke belastingver- hooging aanleiding kan zijn tot loonsverhoo- ging en bovendien hst personeel den drang moet behouden om door tosschenkomst van 2ün vakorganisaties bij de Regeering te blij ven aandringen, een einde te maken aan dezen onaewenschten toestand. De directie deelde mede te hebben vernomen, dat de be lastingautoriteiten ln het feit, dat bereids sommige gemeenten besloten tot vorenbe doelde terugbetaling, eene aanleiding vonden om over te gaan tot een navordering van forensenbelastingpenningen van 1925 af. Op verzoek van de vakorganisaties zal de Maat schappij overwegen een schrijven te richten tot den Minister ter opheffing van de be zwaren. Zondag 21 October zal bovengenoemde verceniging deelnemen aan de Eemnes- bckerrlt, recordrit over plm. 60 KM. uit geschreven door de Federatie van Wieler clubs in Noord-Holland. Leden of donateurs welke als supporters de reis tegen een kleine vergoeding wenschen mede te maken, kun- 1'en zich vervoegen bij den heer Hoekstra Leidschestraat 60. Er wordt gereden 2 maal rond hef. vliegveld Soesterberg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2