Naar Maria-Stichting ekkere smaak, Na de behouden aankomst van de Graf Zeppelin op Lakehurst PEPERMUNT TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 17 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 „ik meende, dat ik geen pepermunt lustte, maar se- heb geproefd, vind ik ze heerlijk!" Wat de passagiers van den Oceaantocht vertellen LUCHTVERKEER De luchtverbinding tusschen Engeland en Indië SOCIAAL LEVEN Ned. R.K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkel bedienden VERKEER EN POSTERIJEN Onrechtmatige portvrijdom pji Telefoneeren met Portugal lederen m i d d a g van 2-3 uur Polikliniek De Graf Zeppelin boven New York IX. Sydney, 3 Sept. 1928. M'n eerste treinreis in Australië heb ik gehad en wat voor een! Om 8.40 's avonds stopte ik in Adelaide in den trein, zooeven, Maandagmiddag half twee, stapte ik er hier in Sydney weer uit! Ik verzeker u, dat het geen pretje was, ook al heb ik, tenminste den eersten nacht, goed kunnen slapen. Die late aankomst in Sydney we had den hier eigenlijk al vanmorgen om 10 uur moeten zijn was een gevolg van de druk te door het Eucharistisch Congres veroor zaakt. De trein, waarmee ik uit Adelaide vertrok was n.l. niet de gewone, die was, naar ons door de spoorwegdirectie reeds radiografisch op de boot was gemeld, „to taal uitverkocht", waarom, bijna vier uren later, een extra-trein zou loopen. Met dezen konden de passagiers van de „Narkunda" mee. Goed, ik besprak mijn plaats in dien trein, die slechts tot Melbourne zou gaan, maar welke aansluiting had met den trein naar Sydney. Ja, dat is een typische eigen aardigheid van Australië, doorgaande trei nen heb je er niet op lange afstanden, om de eenvoudige reden dat die onmogelijk zijn. Tn eiken staat is n.l. de spoorbreedte an ders, zoodat dus de wagens uit Zuid-Au- stralië, niet op de rails van Victoria kun nen rijden, enz., wat dus herhaaldelijk overstappen noodig maakt. Een maatregel, indertijd uit onderlingen naijver genomen, maar die nu, te laat ernstig betreurd wordt. Enfin, ik ben er gekomen, maar ik zou de reis niet graag nogmaals doen en kan nu begrijpen, waarom zooveel passagiers lie ver een paar dagen later aankomen en op de boot blijven tot Sydney, dan een deel over land af te leggen. Ik zal maar geen geregeld verslag geven van de reis, dat zou veel te eentonig wor den, want afwisseling was er heelemaal niet. Ik had altijd gehoord van de mooie na tuur in Australië en ook op de boot had den Australiërs mij nog met trots over hun prachtige land gesproken, en nu? Wat viel me dat geweldig tegen. Een kale, grauwe vlakte, hier en daar wat oploopend, soms met een kleinen heuvel er in, waarin een zaam wat schrale eucalyptus-boomen groeien en die op sommige plekken een beetje werd opgevroolijkt door struiken en boomen met goudgele bloemen, die ze hier „golden wattle" noemen, en anders heb ik niet gezien. Behalve dan nu en dan een troepje schapen, die trachtten op den dor ren grond nog iets te eten te vinden. Ik kan het me nu begrijpen, dat de eer ste ontdekkers van het land er zulke ont moedigende ?bpporten over schreven, dat anderen vaak de lust verging er heen te gaan, waardoor het zoo lang geduurd heeft, alvorens de eigenlijke kolonisatie van Au stralië begon. Was dat nu dat zoo veel geroemde Au stralië? Neen, zeiden Australiërs in den trein, dat was Australië niet; wat wij nu doortrokken, was Australië op z'n slechtst. Maar dan moet u eens gaan naarEn er volgde een stortvloed van namen van plaatsen, die geen sterveling zou kunnen onthouden, maar die ik beloofde allemaal te zullen gaan bekijken. Als ik het werkelijk deed, dan was ik over een maand of acht nog niet weer thuis, en dat duurt me te lang. Het gedeelte waar de trein tusschen Ade laide en Sydney door rijdt is eigenlijk een voortzetting van de Australische woestijn tusschen Perth en Adelaide, die men ty pisch „Nulla Arbor" noemt, omdat er nu letterlijk geen enkele boom in kan groeien. In de treinen hier gaat het anders toe dan bij ons in Holland. De meeste, ook die op lange afstanden, hebben geen res tauratie-rijtuig, zoo ook de trein waar ik mee reisde. Togh vinden de passagiers, die 41 uren achtereen in den wagen zitten, het wel wenschelijk, om nu en dan eens wat te eten of te drinken en daarom stopt de trein zoo tegen ontbijt-, lunch-, thee-, of diner- tijd aan een of ander station en de con ducteur roept: „Twenty minutes stop for breakfast." Alles stormt dan den trein uit en de stations-restauratie binnen, waar ont bijt, lunch, thee of diner klaar staat. Je hebt maar aan te vallen en te betalen en vooral, te zorgen dat je in 20 minuten je portie naar binnen gewerkt hebt. En dan gaat het maar weer verder, de troostelooze ruimte in. In Albony, tusschen Melbourne en Sydney had ik de onaangenaamste gewaarwording van de heele reis. Dat was een van die be ruchte overstapstations, waar we allemaal naar een anderen trein moesten verhuizen. Ik had, zooals iedereen, in Melbourne een besproken plaats genomen, óók voor dien trein, maar nu geviel het, dat er zóóveel reizigers waren die van Albony uit naar Sydney gingen, om het Eucharistisch Con gres bij te wonen, dat de gewone trein ze lang niet allemaal kon bevatten; er gingen dus in plaats van één, vier treinen met een half uur tusschenruimte achter elkaar. En... mijn besproken plaats was voor wagon 21, die in den laatsten trein liep. We waren om half tien 's avonds aangekomen en eerst om half twaalf vertrok mijn trein, zoodat ik, met vele anderen, twee uren lang in vinnige kou op het tochtige perron op m'n koffers heb moeten zitten. Wat geen pretje was. Dat het hier ook koud kan zijn 's nachts, bleek wel uit het feit, dat, toen het des morgens om half zes licht werd en je weer naar buiten kon zien, daar alles dik berijpt was. En tusschen de bergen in de verte en de heuvels dichtbij hing een zware mist, die echter spoedig weer optrok, zoodat je de kale bergen en de dorre boomen weer kon zien. Ik zei het reeds, heel veel boomen staan De dorre boomen! er niet en van die er dan nog staan zijn der bast. Maar die zijn niet dood gegaan, die zijn dood gemaakt door de menschen, die het jammer vinden, dat die boomen het beetje voedsel, dat er nog in den grond zit, daaraan onttrekken zij gunnen het liever hun schapen, die ze er laten grazen. Toch wonen er menschen. Zoo hier en daar zie je een farmhouse, meestal een ruw van planken opgetrokken gebouw met ge golfd-ijzeren dak, dat d'aar in de barre een zaamheid naast een paar magere boomen staat en ik heb me laten vertellen, dat ge woonlijk bij zoo'n huis een stuk grond be hoort van ongeveer 15.000 acres of meer. Door dit kale land loopt een mooie bitu men auto-weg, dien ze op verschillende plaatsen aan 't repareeren waren. Op zoo'n plaats stond dan een lange rij tenten dat was het wegwerkerskamp, waar de mannen, bezig met het herstel van den weg, woonden, zoolang de arbeid duurde. En was die afgeloopen, dan werd het heele kamp verplaatst naar verderop. Maar dat was dan ook alle afwisseling die ik te zien kreeg. Eerst toen we Sydney naderden, werd het landschap wat beter. Kort voor het 2980 voet hoog gelegen Exeter zag ik voor het eerst hier en daar boschjes, en nog wat verder zelfs bosschen en daarna mooie, malsche weiden, waar honderden, niet al te vette, koeien en duizenden schapen graas den. En het aantal farms altijd kleine werd grooter. En hoe dichter we bij Syd ney kwamen, hoe weelderiger de planten groei werd, tot we eindelijk tusschen twee hagen van mooie Oostersche planten de eerste voorstad van de grootste stad van Australië binnenstoomden. Nog een kwartiertje en we waren in het iy, millioen inwoners tellende Sydney. Nog een kleine bijzonderheid, die ik van middag vernam: Van die 1% millioen men schen die hier wonen zijn er ongeveer 20 zegge twintig Nederlanders. En dat zijn nog wel de menschen, die Australië ontdekt hebben! 4 September. En nu zit ik in Sydney, waar alles ge weldig duur is. In de hotels vragen ze je zonder blikken of blozen een pond voor lo gies met ontbijt. Dat vond ik toch wel wat al te bar en daarom was een van m'n eer ste gangen naar het huisvestingsbureau, waar ik vroeg, of ze me niet bij particulie ren konden onderdak brengen. Dat ging. En ik heb nu een kamer bij eenvoudige menschen in een der voorste den, Randwick. Een doodeenvoudige kamer, maar zinde lijk enfin, voldoende om te slapen (over dag ben ik er toch niet) en heel wat bil lijker. En zoo goed als een hut aan boord is ze zeker, zoodat ik er niet op achteruit ga. mm TONNEMA'S CONFECTIONERY WODKS Voor H.H. Winkeliers bij: Fa. C. H. S. HF.H.KEK Haarlem De Kathedraal te Sydney, zooals ze er na de algeheele voltooiing zal uitzien. De spit sen der hoofdtorens ontbreken nog Er hebben intusschen, al opent het Con gres ook eerst morgenmiddag, toch al eeni- ge plechtigheden plaats gehad in verband met het consjes. Zoo is Zondag, in tegen-, woordigheid van duizenden en duizenden de nieuwe kathedraal van St. Mary geopend en gewijd door kardinaal Ceretti, den Pau selijken legaat. Een klein gedeelte van de Kathedraal, een prachtgebouw in Gothi- schen stijl, bestond reeds, maar juist nu was een nieuw gedeelte met de twee to rens, waaraan echter de spitsen nog ont breken, gereed gekomen. Wat er nu staat zie een der bijgaande foto's heeft maar even ruim acht millioen Hollandsche gul dens gekost. De kardinaal-legaat opende de deuren met een gouden sleutel, door de ar chitecten van het gebouw daarvoor aan geboden. Heel veel zal ik van deze plechtigheid, die ik natuurlijk niet bijwoonde, omdat ik nog niet in Sydney was, niet vertellen kan ik trouwens niet, daar aanstonds de mail sluit naar Europa en ik den brief toch zoo gauw mogelijk weg wil hebben. Maar indrukwek kend. moet ze geweest zijn, iedereen spreekt er over, ook niet-Katholieken. En zelfs zijn in een van de protestantsche kerken hier van den kansel den protestanten de Katho lieken ten voorbeeld gesteld die bézaten een geloof, dat met recht geloof genoemd' mocht worden, een geloof, dat tot uiting kwam in hun offervaardigheid en him op offeringen ter wille van Christus. Voor de Kathedraal staat een groot bron zen standbeeld van Kardinaal Morren, die het eerste gedeelte van de Kathedraal bouwde, een standbeeld ik zeg dat al leen om u een idee te geven, hoe duur hier alles is dat ongeveer een millioen gulden gekost heeft. Ook dit is eerst dezer dagen plechtig onthuld. De eerste plechtigheid die ik meemaakte, was de receptie van den Pauselijken legaat in de feesthal van het stadhuis hier. Ik was nog maar een paar uren in de stad, de meeste dood heelemaal kaal en zon- maar dat wilde ik toch zien. En het was grootsch. In de feestelijk met groen en de Pauselijke kleuren versierde zaal zat de Kardinaal omringd door aarts bisschoppen, bisschoppen en lagere geeste lijken, en zegende de langs hem trekkende menigte, die uit vele duizenden bestond. Voortdurend stroomden de menschen naar binnen bij duizenden wachtten ze buifcn hun beurt af en het was een onafgebroken stroom, uren achtereen, die, eerbiedig het hoofd buigend, langs den Kardinaal trok. Maar dat was allemaal nog maar het voor spel morgen is de eigenlijke opening van het Congres. ARTHUR TERVOOREN. Een R. O.-telegram uit Bassorah meldt: Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat de Imperial Airways Maatschappij besloot den dienst CairoBassorah te verlengen tot Engelsch-Indië voor of in den loop van de maand Januari a.s. Het gedeelte CairoLonden zal in April gereed zijn. De geheele reis van Indië naar Londen zal vier dagen in beslag nemen en 112 pond kosten. Tusschenlandingen zullen plaats hebben te Boushir, Bassorah, Cairo, Alexandrië en Genua, waarvan de halten te Boushir en Alexandrië alleen dienen voor het bijvullen van brandstof. In verband met een persbericht, waarin wordt medegedeeld, dat op voorstel van de centrale afdeeling het wetsontwerp in zake winkelsluiting nog niet naar de afdeelingen is gezonden, waardoor de Tweede Kamer eerst gelegenheid zal hebben zoo mogelijk ver in het voorjaar dit wetsontwerp te kun- nen behandelen, heeft het hoofdbestuur van bovengenoemden bond zich met een uitvoerig gemotiveerd schrijven gewend tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, met het verzoek om het daar heen te willen leiden, dat alvast per 1 Ja nuari 1929 de werktijdenbesluiten voor de winkels worden uitgevaardigd en in wer king gesteld. Door den heer Van Braambeek zijn tot den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het den Minister bekend, dat aan het postkantoor te Apeldoorn eenige malen een aantal exemplaren van het Christelijk Volksblad, welke artikelen ter aanbeveling van den bijzonderen vrijwilligen landstorm bevatten, ter verzending zijn aangeboden, welke verzending daarna portvrij plaats had? Indien deze mededeeling juist is, wil de Minister dan doen weten op grond waarvan die portvrijdom is verleend? Zoo deze verzending niet overeenkomstig de bepalingen is, wil de Minister dan be letten, dat deze voortaan portvrij geschiedt? ••C -< :V, 1 Zondag is de geregelde telefoondienst tusschen Nederland en Portugal geopend. De heer F. dos Santos Tavares, gezant van Portugal te 's-Gravenhage, heeft, op uit- noodiging van den Rijkstelefoondienst het i eerste gesprek gevoerd van het gebouw van het gezantschap uit. De gezant heeft ge sproken met den minister van buitenland- sche zaken te Lissabon. De verbinding was in ieder opzicht volmaakt en liet aan dui delijkheid niets te wenschen. De minister van buitenlandsche zaken te Lissabon maakte van de gelegenheid ge bruik om door bemiddeling van zijn ver tegenwoordiger de groeten van het gouver nement der republiek Portugal aan de regeering van Nederland over te brengen. Murray street, een der fraaie straten in Perth Begrijpelijkerwijs is de aankomst van de „Graf Zeppelin" in Amerika aanleiding ge worden voor veel commentaar. Een N. T. A.-telegram uit New-York meldt, dat de Amerikaansche bladen uit voerige beschrijvingen geven van de aan komst der „Graf Zeppelin", die verscheidene bladzijden beslaan. Vele bladen in New- York, Washington en Philadelphia brengen zeven bladzijden nieuws over de aankomst van het luchtschip en photo's van de reis. De in de pers gepubliceerde uitingen van de passagiers schetsen den tocht als aan genaam, niettegenstaande de kleine op winding van Zaterdag. De New-York Times brengt uit den mond van een passagier de volgende episode. Gedurende het geheele eerste gedeelte van den tocht hadden wij, speciaal bij de Ber muda-eilanden, met tegenwind te kampen. Wegens de beschadiging van het stabilisee- ringsvlak, konden wij niet erg snel vlie gen. Wij, passagiers, maakten ons om het slechte weer eenigszins bezorgd, toen dr. Eckener plotseling van de commandobrug afkwam, even het kanarievogeltje toe sprak en zijn cabine inging. Wij her ademden, want nu wisten wij, dat op het oogenblik, dat dr. Eckener de commando brug afkwam, het ergste achter den rug was. Lady Drummond Hay aan het woord Lady Drummond Hay, de eenige vrou welijke passagier van de „Graf Zeppelin", verklaarde, dat de reis buitengewoon inte ressant en aangenaam was. Zfj had slechts in geringe mate last van luchtziekte gehad. Zij verklaarde, dat de passagiers alleen een weinig ongerust waren, toen bleek, dat het horizontale stabiliseeringsvlak was be schadigd. Nog voor 60 uren brandstof N. T. A. meldt uit Parijs: Volgens een door de New-York Herald gepubliceerd bericht, had de „Graf Zeppe lin" op het oogenblik van aankomst in Lakehurst nog voor 60 vlieguren brandstof aan boord. Wat de Engelsche bladen zeggen De Engelsche bladen brengen uitvoerige beschrijvingen van hun Amerikaansche cor respondenten over den tocht en de landing van de „Graf Zeppelin". Verschillende bla den wijden hoofdartikelen aan deze gebeur tenis. De Times verklaart, dat de gelukwenschen van president Coolidge aan dr. Eckener, warmen weerklank ook in Engeland hebben gevonden. De tocht heeft getoond, dat de veiligheid van het luchtscheepvaartverkeer is toegenomen. De vastgestelde vliegtijden heeft men echter nog niet kunnen hand haven. De dagen, dat luchtreizen naar New-York als een geheel natuurlijke zaak zullen worden beschouwd, zijn blijkbaar nog ver verwijderd, in ieder geval heeft deze tocht echter de ontwikkeling van de luchtscheepvaart getoond en wekt voor de toekomst de grootste verwachtingen. De „Daily Tel." verklaart, dat de „Graf Zeppelin" weliswaar nog niet sterk genoeg is om door slechte weersomstandigheden heen te dringen, doch tot nu toe is er geen luchtschip geweest, dat met zooveel succes tegen 't slechte weer gestreden heeft. Dit is geen slecht begin voor een personendienst over den Atlantischen Oceaan, als de stich ter waarvan dr. Eckener steeds in herinne ring zal blijven. De „Morningpost" wenscht den comman dant en de bemanning van het luchtschip namens Groot Brittannië geluk. Het blad betoogt evenwel, dat zakelijk de toekomst van het luchtschip noch te optimistisch, noch te pessimistischbeoordeeld mag wor den. Voor het veilige vervoer van personen en post zal het stoomschip nog gedurende vele jaren geen invloed ondervinden van het luchtschip en als oorlogsinstrument komt het luchtschip reeds niet meer in aanmer king. De „Daily Express" is optimistischer en i verwacht veel van de toekomst van het groote luchtschip, zooals de beide in aan bouw zijnde Engelsche luchtschepen. De moeilijke tocht van de „Graf Zeppelin" heeft ervaringen opgeleverd, die spoedig zullen leiden tot het vervoer van personen, mail en goederen per luchtschip over den Atlan tischen Oceaan. De „Graf Zeppelin" door Spanje gecharterd? Volgens een telegram van de Associated press uit Lakehurst verklaarde kolonel Herrera, die de reis met de Zeppelin heeft meegemaakt, dat Spaansche belanghebben den een optierecht hebben voor het aankoo- pen van het luchtschip en dat de desbetref fende maatschappijen, die een dienst Sevilla- Buenos-Ayres willen openen, het schip voor een tijd van twee jaar willen charteren. De kolonel geloofde, dat het reizen per lucht schip spoedig populair zal worden. „Toch kun je het beter" Kapitein Koehl wien als eerste de over tocht over den Oceaan per vliegtuig van het Oosten naar het Westerf gelukte, zond naar aanleiding van de gelukkige landing van de „Graf Zeppelin" in Amerika het vol gende telegram aan dr. Eckener: „Graf Zeppelin, toch kun je het beter. Hartelijke gelukwenschen. Koehl". Eenige technische bijzonderheden Eenige technische vergelijkingen, welke het „Vad." maakt, geven interessante cij fers. Het blad houdt zich eerst bezig met de vraag: geeft de tochtvan de Graf Zeppelin iets nieuws vergeleken met den tocht van de Z.R. III? Inderdaad. Vooreerst zijn de motoren thans grooten- deels met andere brandstof gevoed; het z.g. blauwgas is ingevoerd. Met 30.000 kub. meter gas en 15.000 kg. benzine is het luchtschip omhoog gegaan. In de tweede plaats had dit schip veel grooter draag vermogen, bijna tweemaal zooveel als de Z.R. Ill, die tegenwoordig Los Angelos heet. Daardoor is de vliegkring veel grooter, 16 tot 20.000 K.M. kan men er nu mee af leggen. Na den tocht van 111 uur was de brandstof nog lang niet verbruikt. Wil men enkele bijzonderheden in over- zichtelijken vorm bijeen, dan raadplege men bijgaand staatje, dat de Z.R. III en de Graf Zeppelin vergelijkt met het in aanbouw zijnde Engelsche luchtschip R 100. Dit Engelsche schip heeft geen geraamte van duraluminium, maar van staal, waar door het veel zwaarder is. Het schip is c-r ook niet op gemaakt zulke groote afstan den af 4e leggen als Epkener met zijn Zenneiin heeft gedaan. Z.R. Ill Graf. Zepp. R. 100 Lengte 200 M. 236 M. 216 M. Gew. 41.000 K.G. 58.000 K.G. 70.000 K.G. Nutt. last 8000 K.G. 15.000 K.G. 24.000 K.G. Motoren 2000 P.K. 2650 P.K. 4200 P.K. Passagiers 20 pers. 20 pers. 100 pers. bij een reis van 10.000 K.M. 16 a 20.000 6400 K.M. K.M. Norm. snelh. 103 K.M. 120 K.M. Doorsnee 27,6 M. 30,5 M. Inhoud 70.000 105.000 Kub. M. Kub. M. Bemanning 24 man 40 man Brandstof 40.000 L. 1500 K.G. benzine 30.000 M3 gas Draadlooze zender 2000 K.M. 2500 K.M. ontv. 4000 K.M. 4000 K.M. 125 K.M. 39,6 M. 140.000 Kub. M. 50 man 36.000 De reparatie zal 8 dagen duren. Een Reuter-telegram uit New-York meldt: De datum van den terugkeer van de Zep pelin naar Duitschland is nog niet vastge steld, doch dr. Eckener hoopt binnen 10 dagen weer te vertrekken. Het reparatiewerk aan den beschadigden stabilisator zal, naar men verwacht, een week duren. Ontevredenheid onder de passagiers. Een W. B.-telegram uit Berlijn meldt dd. 16 Oct.; De Pruisische minister van buitenland sche zaken, die als vertegenwoordiger der Pruisische regeering den Zeppelin-tocht meemaakte, heeft volgens de Vorwarts ver teld, dat op de heele reis niemand der pas sagiers ongerustheid heeft gevoeld, zelfs niet toen het luchtschip bij het scheuren der bespanningstof aan het horizontale roer door een plotselingen windstoot met de spits naar omlaag zakte en zich kort daar op met de spits naar boven richtte. Zelfs op dat oogenblik ontstond er gee nerlei paniek, want de afwijking nabij den asgordel van de horizontale richting was, ondanks alles, betrekkelijk gering. Ook in den stérksten wind lag het lucht schip rustig. Er was noch van slingeren, noch van stampen, zooals dat bij zeesche pen voorkomt, iets te merken. de stad New-York door burgemeester Wal ker plaats heeft. Des avonds zullen opnamen van de vaart van de Zeppelin boven Amerika, in het bij zonder boven het Kapitool te Washington worden vertoond. Hoe de aankomst draadloos via Königswusterhausen werd uitgezonden Maandagavond heeft het Duitsche station Königswusterhausen via Schenectady den Europeesche luisteraars gelegenheid gegeven het verslag van de aankomst van de Zep pelin onmiddellijk te hooren, zooals het door de ooggetuigen op het dak van de National Broadcasting Company te New York door de microfoon verteld werd. De Duitsche spre ker te Königswusterhausen deelde te 9 uur 40 (Ned. tijd) mede dat men te Berlijn be halve onbestemd rumoer en brokstukken van zinnen niet zeer gelukkig was geweest met de ontvangst, maar te Rotterdam kon den wij, aldus de „N. R. Crt.", behoudens enkele korte storingen het verslag uitmun tend volgen. De spreker te New-Yerk zeide te 9 uur 15 (Ned. tijd): Dames en Heeren, hier is de National Broadcasting Company te New York. Wij be vinden ons op het dak en zien zoo juist de Zeppelin uit het Zuidoosten over Brooklyn naderen. Het is prachtig weer en het uit zicht is, behalve laag aan den horizon zeer goed. Het luchtschip wordt omringd door een zoo groote menigte vliegtuigen, dat wij ze niet zullen kunnen tellen. Ter rechterzijde, van hier gezien, vlak bij het omhulsel, tellen we zeven vliegmachines, en hoog boven de Zeppelin vliegt een groote witte Junkers- machine Het publiek in de straten van Brooklyn begint het luchtschip in de gaten te krfjgen, en wij hooren de eerste saluut schoten van de schepen, die in de Oost-Ri vier liggen. Mijnheer Rodman schat de snel heid, waarmee het luchtschip nadert, op 60 mijl per uur. Het is een buitengewoon im posant gezicht, en het doet ons volkomen vergeten ,dat we hier al bijna twee dagen, elkander afwisselend, op het dak zitten om het eerste bericht onmiddellijk te kunnen doorgeven. Hier onderbrak een andere stem, die in het Duitsch de woorden riep: „Achtung Deutsch- land, Achtung! Der Zeppelin ist über New- York City! Daarna ging de Amerikaan weer voort: Het luchtschip draait naar het Westen en vliegt de Oost-Rivier over bij de 55ste Street. Het gejuich van beneden is op ons dak te hooren. De sirene's van alle schepen gillen en van alle kanten worden begroetings- schoten gelost. De menschen in de straten zwaaien en gillen en alle daken in onze om ving zijn eensklaps zwart van de menschen. Het luchtschip vliegt nu dwars over Central Park en nu het zooveel dichterbij is, schat de heer Rodman de snelheid op ten minste 80 mfjl. De Zeppelin vliegt nu al over de Hudson waar het rumoer der schepen nog oorverdoo- vender is, dan over de Oost Rivier. Aan den overkant van de Hudson vliegt het lucht schip nu, naar onzen indruk, vlak boven Pal- lisade Park, waar op de hooge rotsen dui zenden toeschouwers een plaats hebben ge vonden. Volgens onze berekening zal het luchtschip over twee uur veilig en wel aan den mast te Lakehurst vastgemaakt zijn. Wij krfjgeD zoo juist de mededeeling, dat de Zeppelin van Washington komend, over Philadelphia ge vlogen is en reeds vlak bij Lakehurst ge weest is, zoodat dr. Eckener een omweg ge maakt heeft, waarvoor wij en de miljoenen van New-York hem wel dankbaar mogen zijn. Het is niet onwaarschijnlijk, dat, na de aankomst, de commandant, dr. Eckener, of één der passagiers van Lakehurst uit een kort woord voor de microfoon zal spre ken. Het luchtschip is nu in Westelijke rich ting uit ons gezicht verdwenen. Het is van onze standplaats uit precies 17 minuten bo- j ven Grot-New-York zichtbaar geweest. Straks Dr. Eckener Van de passagiers is niemand luchtziek geworden. Ook de slaap der luchtreizigers was uitstekend, daar elke trilling van den scheepsgondel ontbrak. Behalve de sterke luchtstoot, die het hoogtestuur beschadigde, was gedurende de heele vaart geen stormwind in staat ge weest, het luchtschip uit den evenwichts- stand te brengen. Na het verlaten van het luchtschip in Lakehurst, dat den reizigers eerst na een uür wachtens werd toegestaan, moesten de passagiers tot hun verwondering eenige on aangename indrukken opdoen.. Wij werden namelijk door een cordon agenten omringd en naar de douaneloods gebracht. Verschillende passagiers werden geduwd en gestooten en één kreeg zelfs een vuistslag in het gezicht. De Duitsche con sul-generaal Lewinski behoorde onder hen die aldus behandeld werden. De Amerikanen zullen meenen, dat de agenten ons zeker niet met boos opzet, al dus behandeld hebben, en dat hun optreden slechts het gevolg is van de gebrekkige scholing. Als zoo iets echter in Pruisen was gebeurd, zouden de politiemannen nog den zelfden dag uit den dienst ontslagen zijn. De stormschade. N. T. A. seint uit New-York: Naar uit Lakehurst aan de Associated Press wordt gemeld, heeft men hedenmor gen vroeg de stormschade van de Zeppelin in oogenschouw kunnen nemen. De storm had blijkbaar door een kleine opening vat op den onderkant van de bak boordvin gekregen en een stuk stof afge scheurd, dat een gat van 15 bij 7J4 meter deed ontstaan. Met beddedekens werd aanvankelijk de opening, waardoor de wind eventueel toe gang tot het inwendige van het luchtschip zou gekregen hebben, gestopt. Op de verbindingsplaats van de vin met den scheepsromp bleef een opening. Er wer den acht dekens samengenaaid en daarmee werd een voorloopige wand gevormd. Bij het zien der averij aan de zijde van het luchtschip wordt het duidelijk, waarom de snelheid sinds het ongeval afnam en blijkt het, hod voorzichtig de leidin f te werk ging. Da. manschappen hebben ladders tegen het luchtschip opgesteld om de definitieve reparaties te beginnen. De reparaties. Een H. N.-telegram meldt: De herstellingen aan het luchtschip zul len waarschijnlijk 8 dagen duren, daar het linnen, dat men noodig heeft, eerst noch een bijzondere werking moet ondergaan. Alles wijst er op, dat New-York een twee de Bremenweek zal beleven. Een uitgebreid programma van feestelijkheden is reeds op gemaakt. Het glanspunt in de feesten vormt de optocht langs Broadway naar het stad huis. waar een officieele ontvangst namens hopen we van de aankomst te Lakehurst te vertellen. Hierna schakelde Berlijn weer over en deelde mee, dat de ontvangst in Zuid- Duitschland en vooral te Stuttgart, uit reeds ingekomen berichten, veel beter was geweest, dan te Berlijn, waar men het laat ste deel van het gesprokene echter ook beter verstaan had dan het begin. Schenectady gaf nu ter afwisseling een paar nummertjes Jazz-muziek, van welke gelegenheid Königswusterhausen gebruik maakte om den tekst te publiceeren van de beide telegrammen, die president Coolidge aan Hindenburg en dr. Eckener aan Coolid ge gezonden bleken te hebben. Schenectady gaf nu een beschrijving van de afmetingen van de Zeppelin, in verge lijking met de Los Angelos en andere lucht schepen, totdat te 10.40 een stem uit Lake hurst onderbrak met de mededeeling „het luchtschip is nog één mijl van den mast ver wijderd. De menigte begint te juichen" De „Graf Zeppelin" is om 5.10 (10.30 Amer. tfjd) boven Lakehurst aangekomen. Alles bood een beeld van zorgzame en volledige voorbereiding voor de ontvangst van het luchtschip. Tegenover den ingang van de hal bevonden zich o.a. graaf Kiep. consul-gene raal Lewinaski; de chef van den marinestaf, admiraal Hughes; de leider van het marine- vliegwezen, vice-admiraal Moffet, de onder staatssecretaris van het departement van marine, Warner en senator Bingham uit Connecticut, voorzitter van de Amerikaansche vliegmaatschappij Te 10 uur 40 deelde een stem uit Lake hurst mee, dat de Zeppelin nog 50 voet van de aarde verwijderd was, dat touwen uitge gooid werden en het luchtschip klaarblijke lijk reeds stevig aan den ring van den mast te Lakehurst bevestigd zat. Tot groote spijt van den spreker begon de duisternis echter in te vallen en zijn standplaats was op een hoog huis in de nabijheid van het landings terrein, waar vandaan hij de details der lan ding niet goed kon waarnemen. Men had aan alles gedacht behalve, blijkbaar, aan het plaatsen van een microfoon op het landings terrein, zoodat de spreker, na eenige slecht verstaanbare bijzonderheden van techni- schen aard gegeven te hebben, zijn beschrij ving precies te 11 uur 8 minuten besloot met de vrij lakonieke mededeeling: De „Graf Zeppelin* is op dit moment veilig en wel ge land. Een oogenblik iter zeide dezelfde stem: De passagiers zijn utgestapt en worden door de douane-ambtenaren terloops even onder vraagd, niet onderzocht. Er heeft geen enkel ongeval plaats gehad op den tocht, die pre cies honderd en elf uur geduurd heeft en ook de kanarievogel die juist door een der passagiers, met opgeheven hand, in zijn kooitje getoond wordt, heeft de reis klaar blijkelijk goed volbracht Onmiddellijk daarna schakelde Königwus- terhausen over en een Duitsch spreker, die zeide een „Schwab" te zijn, hield een korto rede, waarin hij den trots en voldoening van alle Duitschers uitdrukte over het welslagen van de groote onderneming. Met het driemaal spelen door het orkest van het lied „Deutschland über Alles", werd de overbrenging van Schenectady precies te half twaalf door de Duitsche zendstations - besloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5