Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 18 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 Staten-Generaal Tweede Kamer De bruinkool-exploitatie in den crisistijd De kwestie der Louise-groeve- De Communistische Partij De Vrijheidsbond en het Staatspensioen Besmettelijke ziekten Een Pauselijke onder scheiding Het Centraal Stembureau De malversaties te Meppel Gedep. Staten van Zuid- Holland Het Kamerlid J. B. van Dijk Het vergaan van den Franschen onderzeeër „Ondine" Mr. O. W. Sipkes t De geweigerde autobus concessies tusschen Utrechtde BiltZeist DriebergenDoorn De Rijksmiddelen in Sept. Onbewoonbaarverklaring van 93 woningen Bij de liberalen Een „ingenieur"-oplichter Zal het oude stadion te Amsterdam geslooptworden? Kleine oorzaken, groote gevolgen Roodvonk te Leeuwarden Gevaarlijk speelgoed De twee heeren in den auto Een kraan achterover geslagen Een brutale inbraak Tusschen hek en auto beklemd Roodvonk te Arnhem UIT ONZE WEST Nederlandsch initiatief gewenscht UIT ONZE OOST Een suppletoire begrooting De najaarszitting van den Volksraad geopend i i dat reeds door 7000 Zeisternaren is onder- i teekend. In de overige buitengemeenten zal een dergelijk petitionnement worden opgesteld. De verontwardiging te Utreek t en om geving is zeer groot. De wijziging der Indische Staatsbegrooting In de vergadering der Tweede Kamer, on der voorzitterschap van jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck was bij den aanvang der bijeenkomst gisteren aan de orde het ver zoek van den heer L. L. H. DE VISSER (C.P.) om verlof tot het -richten van vra gen aan de regeering in verband met de toestanden, die blijken te bestaan in het interneeringskamp Boven-Digoel. De heer L. DE VISSER (C.P.) zeide, dat het hem uit de gesprekken met den voorzit ter en den minister gebleken is, dat de mi nister nog niet op verschillende vragen zal kunnen antwoorden, aangezien hij nog niet de inlichtingen heeft ontvangen, welke hij gevraagd heeft in verband met schriftelijk gestelde vragen van den heer Cramer. Dien tengevolge verzoekt spr. de beslissing over het toestaan dezer interpellatie aan te hou den. Aldus wordt besloten. Daarna werden de beschouwingen over de wijziging van eenige artikelen der Indische Staatsregeling voortgezet. De heer ALBARDA (S. D. A. P.) merkt naar aanleiding van het betoog van den heer Beumer op, dat de amendementen van den heer Feber op het allerlaatste oogenblik werden ingediend, zoodat van voorbereiding geen sprake was geweest, hoewel toch een dezer amendementen een totalen ommekeer teweegbracht. In deze omstandigheden kon toch zeker van overrompeling worden ge sproken. Spr. gaat hierna uitvoerig na de behandeling der amendementen in 1925. Wat de verontwaardiging be'reft in Indië is het duidelijk, dat niet iedere inlander daarover gesproken of geschreven heeft. De heer L. L. H. DE VISSER (C.P.) be toogt, dat de inhoud van dit wetsontwerp niets beteekent voor het Indonesische volk. Die beteekenis hangt samen met de eeuwen lange overheersching, waaraan dat volk is onderworpen. Dit ontwerp is weder een po ging om de duurzame onderdrukking voort te zetten. De sociaal-democraten zijn wel diep af gezakt van het ware socialisme. Zij trachten nu door hun gematigdheid het vertrouwen te winnen van de bourgeoisie, ten einde zich ee reed te kunnen maken voor de regeertaak. De sociaal-democraten stellen als perspectief voor de Indonesiërs de toestanden in Britsch- Indië. maar vergeten, dat in Britsch-Indië het volk voortdurend in opstand is geweest, wegens de misdaden van de Engelsche machthebbers. De VOORZITTER: Ik roep U tot de orde! De heer L. DE VISSER: Dat spijt mij zeer! De sociaal-democraten zijn geen haar beter dan de eerste de beste burg err-on. An ders hadden zij de beteekenis van dit ont werp niet verdedigd. Die beteekenis zit dus niet in den inhoud, maar in de bedoeling, die er niet in staat. Men wil het vertrouwen van het Indonesische volk niet storen. Maar dit vertrouwen is er nooit geweest, waarvan oorzaak is de gruwelijke historie van de ko loniale overheersching. Er is geen mogelijk heid het vertrouwen -te herwinnen met dit wetsontwerp. Met dit politieke spel van misleiding en bedrog wil spreker niet meedoen. De VOORZITTER hamert. De heer DE VISSER zegt nogmaals, dat hij aan die volksmisleiding niet meedoet. De heer De Visser leest nu voor hetgeen hij zeide over de Indische toestanden in 1925. De VOORZITTER zegt, dat de spreke:4 veel te uitvoerig is en buiten de orde komt. De heer DE VISSER gaat voort. De VOORZITTER: Als dit zoo doorgaat, ontneem ik U het woord. De heer DE VISSER: Dat zou een on rechtmatige daad zijn. Spr. stelt nu een lange notie voor, waarin aan de Regeering gevraagd wordt het ontwerp terug te nemen en oogenbiikkelijk al die maatregelen voor te bereiden, waardoor een volkomen onaf hankelijk en zelfstandig Indonesië gewaar borgd wordt door formatie van een inheem- sche regeering, gekozen volgens algemeen kiesrecht voor personen boven 18 jaar. De motie wordt niet ondersteund er^ maakt dus geen onderwerp van beraadsla ging uit. De heer DROOGLEEVER FORTUYN (V.B.) merkt op, dat het amendement-Fe- ber indertijd uit de lucht is komen vallen. De omstandigheden, waaronder het tot stand kwam, waren dus wel bezwaarlijk. Thans wordt weder voorgesteld den toen genomen maatregel teniet te doen. Daarbij moet men wel bedenken, dat voor Indië nog meer dan voor Nederland een vast beleid noodzake lijk is. Anders maakt men de bevolking on gerust en de ambtenaren onzeker. Daarom wil spr. nu niet, aandringen op instelling van de Staatscommissie, die de heer Cra mer wilde. Sprekers indruk van de verhouding tus- schen de Indische regeering en het departe ment geeft hem aanleiding op te merken, dat bij de toenemende zelfstandigheid van Indië de beteekenis van het Departement niet moet worden verkleind. De leiding moet blijven op het Flein en niet te Buitenzorg, ook met het oog op de internationale kolo niale politiek. In dit verband dringt spr. aan op vertegenwoordiging op de a.s. con ferentie te Genève betreffende den arbeiq van inheemschen, door iemand, die vol komen met Indië op de hoogte is. De Mi nister van Koloniën moet hier de leiding houden, en die niet overgeven aan Buiten- landsche Zaken. De heer BIJLEVELD (A.R.) sluit zich aan bij den heer Beumer, waar die bezwaren opperde tegen de totstandkoming van dit ontwerp. De argumentatie voor de uitbreiding van den raad van Indië met twee Inlandsche leden komt spr. zeer wonderlijk voor en maakt het hem moeilijk zijn stem aan het ontwerp te geven. De heer JOEKES (V.B.) is van oordeel, dat in beginsel de wijziging der samenstel ling van den raad van Indië van niet min der beteekenis is dan die der samenstelling van den Volksraad en wijst er voorts op, dat het reeds van belang is, dat de werk zaamheden over meer leden verdeeld kunnen worden, terwijl 't ook in den raad van Indië van beteekenis is, dat men contact heeft met de bevolking, zoodat men weet hoe maatregelen in verschillende lagen der be volking ontvangen worden. Dat van dit ontwerp scherpe tegenstelling tusschen blank en bruin te vreezen is en blokvorming der Inlanders, gelooft spr. niet. Juist integendeel, wanneer de Inlanders in de minafcrheid blijven en dit als een onrecht voelen, zullen zy te hoop loopen. In zijn antwoord bespreekt de MINISTER VAN KOLONIËN, de heer KONINGSBER GER, eerst de uitbreiding van het aantal leden van den raad van Indië, waartegen de heeren van Boetzelaer en Bijleveld be zwaar maakten. In deze uitbreiding moet geen diskwalificatie gezien worden van de zittende Nederlandsche leden of van de ge- wenschte Inlandsche leden. t Weliswaar worden voor den raad lederi gekozen van bijzondere deskundigheid op bepaalde gebieden, maar de leden werken allen mee aan de adviezen en het is dan ook niet de bedoeling, dat de Inlandsche leden als minderwaardige leden, als bijzit ters worden beschouwd. Het moet beschouwd worden als een daad van goede politiek, het hoogste college ook open te stellen voor vertegenwoordigers der inheemsche bevol- j king. Wat de opmerkingen van den heer Droog- leever Fortuyn betreft aangaande de leiding van de koloniale politiek, die op het Plein moet zijn en niet in Buitenzorg, zegt spr., dat de groote lijnen der koloniale politiek zijn voortdurende aandacht hebben. Het maakt reeds lang een onderwerp van be spreking uit om aan onze delegatie het vol gend jaar naar Genève een vertegenwoor diger van Indië toe te voegen. Spr. breekt zijn rede hier af. Hierna wordt de vergadering tot heden middag verdaagd. De N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het bruinkolenconcessieveld „Herman" te Eygelshoven heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht te willen bevorde ren, dat adressante een vergoeding wordt toegekend voor de door haar ter zake van haar bruinkool-exploitatie in den crisistijd geleden schade. een logisch stratenplan, in het bijzonder wat betreft de wegen in de richting Noord. Zuid. Waar nu, wat de belangen der Gemeente j betreft, het oude stadion den geprojecteer- den bebouwingsplannen ter plaatse in ''en weg staat, en het Sportpark met klem aan dringt op het nakomen van de met haar eertijds gesloten overeenkomst, omdat het anders voorziet, dat door het in gebruik geven van het oude stadion aan de volks- sportorganisaties de exploitatie van het duurdere nieuwe stadion, welke het reeds met groote zorg op zich heeft genomen, nog zou worden verzwaard, stellen B. en W. den Raad voor het voorstel Ed. Polak c.s. niet aan te nemen. De Minister van Financiën heeft aan de i Tweede Kamer doen toekomen een Nota van inlichtingen met betrekking tot de in het door de Tweede Kamer op 15 Juni j.l. ge nomen besluit vervatte vraag, betrekking hebbende op de bekende adressen van F. Smith, directeur der N. V. Exploitatie Louise-Groeve te 's-Gravenhage. Deze nota is vergezeld van een tweetal rapporten resp. van den lands-advocaat mr. Telders en van den oud-directeur der Rijks- kolen-distributie, mr. Frowein, waaraan is toegevoegd het volledige dossier van het j arbitrage-proces. Het Partijbestuur der C. P. H. heeft voor de a.s. Kamerverkiezingen een advies sa mengesteld en naar de afdeelingen en dis tricten gezonden. Onder de zes eerst ge noemde candidaten zijn drie Indonesische bannelingen, namelijk Darsono, Moeso en Alimin, die zooals men weet, door de Ne derlandsche regeering uit Indonesië worden geweerd. Naar de „N.RC." verneemt, zal de vol gende week een rapport worden gepubli ceerd, uitgebracht door de sociale commis sie uit den Vrijheidsbond over de wensche- lykheid en de mogelijkheid van staatspen- sionneering. Van die, uit zeven leden be staande commissie (voorzitter dr. C. Lely, rapporteur mej. mr. E. C. van Dorp) ver klaart de grootst mogelijke meerderheid zich, op de basis van punt 7 van het Program van actie van 1922 voor invoering van pre- mievrij ouderdomspensioen. In de toelichting wordt o.a. betoogd, dat het vooruitzicht van de kleine uitkeering de neiging om iets er bij te sparen ver groot; dat van het in 1913 ingevoerde (al lengs uitstervende) staatspensioen een merkbare invloed ten goede is uitgegaan op verhouding tusschen ouders en kinderen; en dat de gehuwde vrouwen er bij de be staande arbeidersverzekering, ondanks de weduwenrente,het slechtst afkomen. Be toogd wordt, dat de lasten van de beoogde regeling niet overmatig zullen zijn. De wei standsgrens zal echter anders moeten wor den geregeld dan bij het overgangsstelsel van minister Aalberse het geval is. In Stct. 203 wordt medegedeeld eene opga ve van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten (bedoeld in de wet van 4 December 1872, Staatsblad 134, zooals de ze gewijzigd is laatstelijk bij de wet van 11 Februari 1928, Staatsblad 29), over de week van 7 tot en met 13 October 1928. In deze week werd afgeleverd door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 2075, te Rotterdam voor 95 en te Gro ningen voor 23, totaal voor 2192 personen. In de week van 7 tot en met 13 October 1928, zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomen. De heer G. H. A. Habets, burgemeester van Kerkrade, is door Z. H. den Paus be noemd tot ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. Bij Kon. Besl. is aan mr. dr. G. F. M, baron van Hugenpoth tot Aerdt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het Centraal Stembureau, bedoeld in arti kel 32 der Kieswet, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is in dat stembureau benoemd tot lid mr. dr. A. B. G. van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, thans plaatsvervangend lid, en tot plaats vervangend lid mr. J. R. H. van Schalk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Misplaatst vertrouwen in den gemeentesecretaris De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw deelt in antwoord op vragen van den heer Schaper betreffende het verstrek ken van een beknopt overzicht van de in de laatste maanden gepleegde malversaties en ongeoorloofde handelingen en nalatig heden door het dagelijksch bestuur der ge meente Meppel en de verantwoordelijkheid daarvoor van den burgemeester dier ge meente, nog het volgende mede: Het rapport aangaande het financieel en geldelijk beheer der gemeente Meppel, uitge bracht door het Centraal Bureau voor veri ficatie en financieele adviezen der Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten, wordt ter definitieve beantwoording van de ge stelde vragen overgelegd ter griffie. Gelijk hieruit moge blijken, heeft bovenal misplaatst vertrouwen in den gemeente secretaris, den burgemeester en andere leden van het gemeentebestuur geleid tot hande lingen en verzuimen, die op ernstige schade voor de gemeente zijn uitgeloopen. De burgemeester heeft zich bereid ver klaard die schade, voor zooveel zij aan zijn schuld is te wijten, te vergoeden. Aangezien aan kwade trouw van 's burgemeesters zijde niet valt te denken, acht de ondergeteekende onder deze omstandigheden geen voldoenden grond aanwezig een ongevraagd ontslag te bevorderen. Gec', Staten van Zuid-Holland brengen in een prov. blad ter kennis, dat hun college uit twee afdeeiingen A en B. zal bestaan, wier werkzaamheden als volgc verdeeld zjn: Afd. A: provinciale en gemeentelijke fi nanciën, betastingen, provinciaal personeel, bezoldiging, gemeente-personeel, onderwijs, land- en tuinbouw, wet op de paardenfok kerij 1918, armwezen, krankzinnigenwezen, jachtwet 1913, warenwet, vleeschkeurings- wet, veeartsen, drankwet, tiendwet, pand- huiswet, gemeente-borgtochtwet, en pensi oenwet 1922 voor zoover aie niet aan aid. B is opgedragen; Afd. B: gemeentezaken, voor zoover niet aan afd. A opgedragen, plaatselijke straf verordeningen, kerkelijke zaken, waterstaat en wegen, waterschapsaangelegenheden, pensioenwet 1922 voor zooveel de water schappen betreft, gezondheidswet, begraaf- wet, nijverheid, ijkwet, dienstpichtwet, wo ningwet, bioscoopwet, trekhondenwet, wet openbare vervoermiddelen, motor- en rij- wielw^t, ongevallenwet, landarbeiderswet, strandvonderij, drinkwatervoorziening, gas- voorziening en electriciteitsvoorziening, ruil- verkavelingswet, veewet en marktwezen, subsidies voor geneeskundige, hygiënische en maatschappelijke doeleinden. Tot leden van afd. A zijn benoemd de heeren H. J. Borghols, Th. Heukels en mr. A. C. Crena de Jongh; tot leden van afd. B de heeren jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, H. van Boeijen en J. H. A. Schaper. Bij het bestuur van de R. K. Kiesvereeni- ging te Amsterdam is het volgend schrijven ingekomen van net Tweede Kamerlid den heer J. B. van Dijk: Aan het bestuur der R. K. Kiesvereeni- ging in den Rijkskieskring Amsterdam, Hoewel de kans loopende dat deze mijn mededeeling als voorbarig zal worden be schouwd, acht ik mij toch verplicht, nu de verkiezingscampagne wordt ingezet, U te berichten, dat ik mijn mandaat voor de Tweede Kamer, dat in 1929 afloopt, alsdan niet wensch te zien vernieuwd en aldus door mij een eventueele candidatuur bij de ko mende verkiezingen niet zal worden aan vaard. Hoogst gaarne voeg ik hierbij een woord van oprechten en zeer hartelijken dank aan de leden van het Kringbestuur, in zooverre zij bij de vorige gelegenheden mijn candi datuur hebben verdedigd, voor den onder vonden steun. Een niet minderen dank veroorloof ik mij te brengen aan de kiezers van Katholiek Amsterdam, welke driemaal, haast zonder uitzondering toonden een zoo bijzonder groot vertrouwen in mij te stellen. Mijnerzijds ge voelde ik mij steeds door een zeer sterken band van samenhoorigheid met hen ver- eenigd. Wilt de betuiging mijner oprechte hoog achting aanvaarden en gelooft mij steeds gaarne. U Ed. dw. dr. (wg.) J. B. v. DIJK. In opdracht van den minister van Defen sie heeft de luitenant-ter-zee Bollaan een bezoek afgelegd bij den Franschen ge zant te 's-Gravenhage den heer De Mas- signy om dezen namens de regeering deelne ming te betuigen met de ramp, welke de Fransche onderzeeboot „Ondine" heeft ge troffen. Tevens heeft de chef van den Marinestaf, schout-bü-nacht, mr. Jager telegrafisch de deelneming der Ned. Marine betuigd aan den marine-attaché der Fransche legatie, corvet-kapitein Trolley de Privaux, die standplaats heeft te Berlijn, waar hij de zelfde functie bij de Fransche ambassade uitoefent. Te 's-Gravenhage is op 64-jarigen leeftijd overleden mr. O. W. Sipkes, raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage. De teraarde bestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Vrijdag plaats hebben op „Nieuw Eik en Duinen. Ten bureele der Vereeniging Vreemde lingenverkeer te Utrecht, werd met de or- genisaties van Vreemdelingenverkeer te De Bilt, Bilthoven, Zeist, Driebergen Doom en Amersfoort, een gecombineerde verga- I dering gehouden, ter bespreking van wat moet geschieden in het belang der autobus ondernemers, nu door de Kroon de concessies zijn geweigerd op de trajecten UtrechtDe BiltZeistDriebergDoom. Besloten werd, dat elke vereeniging een lid zal aanwijzen ter vorming van een commissie, welke de gezamenlijke actie van Vreemdelingenverkeer leiden zal. Zitting namen in deze commissie mr. J. J. de Waal Malefijt te Utrecht, de heer W. L. van Nieuwenhuizen te Doorn, mr. T. A. Beunke te Zeist, de heer H. van Krugten te De Bilt, de heer H. Troostheide te Bilthoven en de heer A. van Dam te Rijsenburg. De commissie stelt zich voor alle moge lijke middelen te benutten om het gevaar, dat de streek bedreigt, te weren. Te Zeist doet thans een petitionnement aangaande deze aangelegenheid de ronde, In September hebben de Rijksmiddelen, voor zoover cie gewone bronnen betreft 36.2 millioen gebracht, of 3)1 millioeh minder dan in dezelfde maand van 't vo rige jaar. (In September j.l. was de op brengst 36.227.490 en in September 1927 39.980.161). Sedert 1 Januari j.l. bedraagt de op brengst 375 X' millioen en de verminde ring tegenover verleden jaar ruim 9.6 millioen. Hieronder volgt dl opbrengst der ver schillende middelen in September van dit jaar en in September van het vorige jaar. Sept. 1928 Sept. 1927 Grondbelasting 953.423 934.528 Personeeie belasting 3.220.787 3.517.142 Inkomstenbelasting 4.206.573 6.191.109 Vermogensbelasting 560.614 663.093 Dividend- en tantième belasting 695.824 1.001.569 Rechten op den inv. 5.322.965 5.291.135 Suiker 4.132.032 4.485.759 Wijn 604.834 594.573 Gedistilleerd 3.573.917 4.126.967 Zout 126.253 163.042 Bier 1.603.953 1.189.897 Geslacht 955.174 919.969 Tabak 1.996.643 2.139.219 Rijwielen 6.031 5.750 Zegelrechten 1.965.831 2.279.921 Registratierechten 1.458.866 1.721.308 Successierechten 3.597.169 3.621.775 Statistiekrecht 399.745 391.267 Belasting op gouden en zilveren werken 88.978 82.489 Domeinen enz. 328.379 213.176 Opbrengst Staatsloterij 16.971 16.991 Opbrengst akten voor de jacht en visschery 39.803 35.996 Opbr. der loodsgelden 372.695 390.286 B. en W. van Amsterdam stellen <"en Raad hunneV gemeente voor, 93 woningen, gelegen aan den N. Z. Voorburgwal, Sint Geertruidensteeg, St. Nicolaasstraat en St. Jacobstraat, onbewoonbaar te verklaren. De vrijzinnige Groene „Amsterdammer" schrijft het volgend stukje over de Liberalen, in den vorm van een telefoongesprek met Dh. Posthuma, die aangezocht is, om de leider der Partij te worden: Hallo, met den ex-Levensmiddelen- Dictator? Heelemaal niet hatelijk. Zou zonder onze Vet-Mussolini ons halve volk niet ver hongerd zijn? Of dat alles is wat ik zeggen wou? Heelemaal niet. Ik kwam u eens even de telefonische hand drukken over uw besluit om in de Kamer de leider der liberalen te worden. Hoe ik het vind? Een bewijs van per soonlijken moed. Om met het handjevol dat er van de liberale legioenen is overgebleven, stand te houden tegen zooveel moderner uitgeruste tegenstanders! U moet het me niet kwalijk nemen maar er zit iets voorhistorisch in jullie. Zoo iets van den holbewoner die in zijn dierenhuid en met zijn knods tegen een mitrailleur optrekt. Wat is er overgebleven van jullie „Vrije Geest", „Vrije School" en „Vrije handel"? Zijn jullie niet voorstanders van het keuren der films? En zoo'n gesubsidieerd tooneelgezel- sehap is dat ook erg vrij? En wat is er terecht gekomen van jullie troetelkind, de openbare school? Nog een paar jaar en de bijzondere school zal de openbare school zijn en de openbare Ja, het is een belabberde boel. En het dogma van den Vrijhandel? Zou er nog één overtuigde vrijhande laar zijn? De laatste der Mohicanen! Laat hem opzetten! Aan Hilversum en Gouda is de eer te beurt gevallen van een bezoek van een i sluw oplichter. j Maandagmiddag werd een garagehouder I te Hilversum opgebeld door iemand, die zeide, dat hij als ingenieur in dienst was van de firma Stork te Hengelo en tijdelijk werkzaam aan de gasfabriek te Hilver sum. Mijnheer moest op reis naar Woerden en zou te 2 uur per auto vertrekken, hetgeen ook inderdaad geschied is. Na een kort verblijf te Woerden ver langde mijnheer naar Gouda te gaan en leende even 4.van den chauffeur, want hij had alleen groot geld bij zich. Te Gouda had de ingenieur ook eenige zaken te verrichten, keerde ten slotte in een hotel terug, verteerde daar nog het een en ander en ging naar bed. Ook de chauf feur bleef op de kosten van mijnheer logeeren. Dinsdagochtend, te kwart voor 8 uur, verscheen de gast beneden en verlangde te ontbijten. Toen dit nog gereed gemaakt moest worden, ging hij alvast de stad in, na nog uitdrukkelijk verzocht te hebben, om den chauffeur niet voor acht uur te j wekken en hem de boodschap te geven, dat dadelijk 50 liter benzine moest worden ge laden, omdat hy nog ver moest -eizen. De rijke ingenieur, met aheen groot geld bij zich, is niet meer teruggekomen. De hotelhouder ^it met een onbetaalde reke ning, de garagehouder te Hilversum even eens en de chauffeur is zijn voorgeschoten geld kwijt. De Goudsche politie is op zoek naar den pseudo-ingenieur, in wien zij een bekende vermoedt. Nieuw leven er in brengen? In hun prae-advies op het voorstel van de Amsterdamsche raadsleden E. Polak c.s., het z.g. oude stadion niet aanstonds na 'l Januari ars. te sloopen, doch het in ge bruik te geven aan de volkssportorganisa ties, herinneren B. en W. van Amsterdam er in de eerste plaats aan, dat de terreinen van het oude stadion een ongeveer 600 M. diepe insnijding vormen in het gebied, dat ten gevolge van de snelle uitbreding der bebouwing in de uitbreding Zuid in de i naaste toekomst zal worden bebouwd, het- I gen ongetwijfeld moeilijkheden geeft voor Ja, ja, Vosje zal een sieraad van de l fractie zijn. Hij laat bij ons Amsterdammers als wethouder een mooie herinnering na, ook in de begrooting onder den post; „wet- hou -"spensioenen." Hoe kom je er bij! Als er één wethou der zijn pensioen verdiend heeft, dan hij! Neen, de politiek is heusch niet zoo zonder vooruitzichten. Als ik een jongen had die een beetje moeilijk leerde, dan wist ik het wel. Twee cursussen: „hoe spreek ik zonder te stotteren en je bent klaar. De rest komt van zelf. Intusschen nogmaals een poot en sterkte! En als het kan, laat je dan nog boven nummero 1 zetten want Want ze mompelen dat zelfs nummero 1 op jullie lijst nog niet zoo heel safe is! Adieu 1 mobielen. De vrachtauto van de wolfabriek te Veenendaal reed van den Dreyenschen weg den Amsterdamschen weg op en wilde naar de richting Ede afslaan, toen de be stuurder een in snelle vaart naderenden wagen opmerkte. Hij stopte midden op den weg in de meening, dat de in aantocht zijnde wagen hem nog wel voorlangs kon passeeren. De auto, een wagen uit Gronin gen, die met een snelheid van 50 a 65 k.m. reed, zocht echter doortocht langs den ach terkant van den vrachtauto. Dit lukte niet en de wagen werd tusschen een hek en den vrachtauto geklemd met het gevolg, dat er een zeer ernstige beschadiging volgde. De bestuurder en een passagier bleven ongedeerd. De wagen was totaal ontredderd en moest naar Oosterbeek gesleept worden. De be stuurder en zijn passagier gingen te voet naar Arnhem. De vrachtauto is eenigszins beschadigd. Te Drunen is een dochter van den land bouwer H. Halderen, die dezer dagen een wondie aan het gelaat openkrabde, aan bloedvergiftiging overïeden. In verband met de uitbreiding der rood vonk te Leeuwarden is de bewaarschool No. 3 aldaar, gesloten. Door het spelen met lucifers door kinde ren geraakten te Ede eenige hooibergen van den landbouwer C. Rosenboom in brand. De brandweer wist de belendende perceelen te behouden. Een Indische familie te Zwolle ontving dezer dagen bezoek van twee heeren, die in een luxe-auto kwamen voorrijden. De een sprak vloeiend Fransch, samen spraken zij Maleisch. Zij hadden een ten toonstelling in ons land gehouden van Indi sche artikelen en Belgische stoffen. Bij terugzending naar België zou van de stoffen 75 pet. invoerrechten betaald moeten wor den. Daarom boden zij de coupons aan voor 50 per stuk. Zij lieten heel aardige Indi sche artikelen zien en ook verscheidene cou pons. Bij niet bevallen zou een kleermaker te Kampen, met name genoemd, bereid zijn de coupons tegen 75 terug te nemen. De heer des huizes ging weg en mevrouw on derhandelde verder met de heeren. Een van hen, ging even met den auto naar een andere familie, ook met name genoemd, waar hij voor 1500 aan stoffen zou geleverd hebben. Mevrouw kocht daarop 25 coupons en gaf een chèque af op de bank te Zwolle. De heeren reden naar de bank, de een liet zijn pas zien, ten name van E. de Winter, de foto op de pas klopte, de handteekening eveneens, zoodat de cheque werd uitbetaald en de heeren vertrokken. De heer des huizes vertoonde later de coupons aan 'n Zwolschen kleermaker. Het was slechts Tilburgsche stof, nog geen 20. per coupon waard. De kraan-machinist te water gevallen en verdronken Op het terrein van de werf „Feijenoord" te Rotterdam is gistermiddag door tot nog toe onbekende oorzaak een rijdende stoomkraan achterover te water geraakt. De kraan-machinist, de ongeveer 45-jarige G. viel eveneens te water, doch na een val van ongeveer zes meter (het was juist laag wa ter) was hy vermoedelijk reeds te zeer ge kwetst of zijn tegenwoordigheid van geest kwijt, om een boei, welke men hem van den hoogen wallekant toegooide, te grijpen. De man verdween in de diepte en verdronk jammerlijk. Door de rivierpolitie werd het lijk korten tijd later opgehaald. Hoe dit ongeluk is geschied, is moeilijk uit te maken. De machinist had juist een zware last ijzeren balken met den kraanarm ge grepen, toen de heele machine plotseling achterwaarts ging, tegen elke verwachting in en achterover van den wal stortte. Men schrijft uit Megen aan het „Huis gezin": In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het kantoor van den heer Koeken, gem.- ontvanger en administreerend armmeester van het Burgerlijk Armbestuur. In 't voor jaar is aldaar een dergelijke inbraak ge pleegd, waarbij de gemeentebrandkast werd geplunderd. De dieven hebben zich op de zelfde wijze als toen toegang tot de woning verschaft. Door het opgeschoven raam, na dat door een boring de sluiting was ver broken, zijn ze binnengekomen. Ze hebben toen de brandkast van het Armbestuur mee genomen, door eerst de voordeur te openen. Des morgens vroeg is de brandkast gevon den bij den molen. Met een kruiwagen, die op eenigen afstand stond, hebben ze de kast daarheen vervoerd, die geheel verbroken was en met veel geweld moet zijn opengebroken. De gelden zijn eruit ontvreemd tot een be drag van ongeveer 1100 gulden. Papieren en bescheiden lagen wanordelijk dooreen naast de kast. De politie stelt een ijverig onder zoek in. Te Arnhem heeft gisteren een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen twee auto- Een der patiënten overleden Te Arnhem heerscht momenteel in niet onbeduidende mate de roodvonk. Gisteren is aan het Roermondsplein eed school als tij delijk zieken verblijf ingericht teneinde alle patiënten daar te kunnen onderbrengen. Een patiënt is gisteren overleden. Van de 42 patiënten zy'n vijf roodvonklijders boven de 18 jaar. Onder dit hoofd schrijft „De West" van 27 September een hoofdartikel, waarin o-m. het volgende gezegd wordt: „De geruchten, dat van Amerikaansche zijde plannen bestaan om den bestaanden vliegdienst uit te breiden naar West-indië, worden van bevoegde zijde bevestigd De plannen in dit opzicht van de Aviation Cor poration of America schijnen reeds in ver gevorderden staat van voorbereiding te ver- keeren. Er bestaat een Amerikaansche vliegdienst tusschen Key West en Havana. Deze dienst zal spoedig worden uitgebreid tot Ceiorr eenerzijds, terwijl in den loop van 1929 deze dienst in de .andere richting zou worden uitgebreid tot Suriname via Cartagene, Maracaibo, Curasao, La Guiara, Trinidad en Demerara. Verheugen wij ons aan den eenen kant, dat Suriname goede kans heeft vlugger ver binding te krijgen met de buitenwereld, aan den anderen kant meenen wU er nogmaal op te moeten wijzen, dat het niet gewenscht is, dat Nederland zich ook in deze het initia tief uit handen laat nemen. De uitbreiding van dezen dienst van Amerikaansche zijde, is een nieuw bewijs, dat men doende is de he gemonie te bevechten in West-lndië. Aneta seint uit Batavia: Bij suppletoire begrooting wordt meer aan gevraagd voor: uitbreiding van de Weeska mers in verband met de werkzaamheden voor de voogdij 12.159, voor de landsop- voedingsgestichten 32.580, voor het tucht- en opvoedingswezen 40.000, voor gebouwen, voor den pandhuisdienst 200.000, voor op leiding van inlandsche onderwijzers tot het verkrijgen van acten in inheemsche talen 19.000, voor een aandeel in de kosten van de opleiding tot officier 84.000, voor ma- gazijnsgcederen voor de artillerie 1.250.500 voor magazijngoederen voor die luchtvaart- afdeeling 33.800, voor materiaal voor de kustbatterijen 250.000. Aneta seint uit Batavia: Bij de opening van de najaarszitting van den Volksraad zijn de heeren Engelenberg, Wiranata Koesoema, en dr. Schmutzer weer aanwezig. De voorzitter, mr. Neytzell de Wilde, wijst in zijn openingsrede op het belang van dezen openingsdag, die samenvalt met den aanvang van de behandeling van het voorstel tot wijziging van de Indische Staatsregeling in de Tweede Kamer. Dit wetsvoorstel heeft de belangstelling voor de Indische politiek in algemeenen zin hier te lande, doch ook en vóóral in Neder land, meer dan gewoon geprikkeld. Dat blijkt, behalve uit tallooze artikelen in de dagbladpers en in de periodieken, o m. uit de tot blijdschap stemmende overkomst van ervaren Nederlandsche journalisten en vooraanstaande politici, en zeker niet in de laatste plaats uit de ongekende vraag naar de brochure van den heer Colijn. Op den dag, waarop in het Nederlandsche parlement de debatten tot wijziging van ds Indische Staatsregeling aanvangen, worden hier de eigen werkzaamheden begonnen, waarvan de behandeling van de aanvullings- begrooting den hoofdschotel vormt. Voorts moet behandeld worden de inheem sche rechtspraak in direct bestuurd gebied. Het verslag van de commissie van voorberei ding kon niet zoo tijdig worden verstrekt, dat het afdeelingsonderzoek van deze zitting met dit onderwerp zou kunnen aanvangen. Het ontwerp zal vermoedelijk in deze zitting niet in openbare vergadering komen, wat in zooverre zijn goede zijde heeft, dat schrifte lijke gedachtenwisseling mogelijk een stoot tot meer publicaties zal geven, waarbij de stof ook van bepaald deskundigen kant belicht zal kunnen worden, alvorens daaromtrent een meer definitieve beslissing moet worden genomen. De voorzitter verklaarde tenslotte bij het einde van zy'n rede de overtuiging te bezit ten, dat de Volksraad ook in deze zitting zich zal houden aan de richtlijnen voor de bespre kingen, het vorige jaar door de Commissie van Overleg aangegeven. Hij verklaarde de zitting hierna voor geopend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10