Verzoek aan onze Adverteerders SCHIJN EN WEZEN IN SOVJET RUSLAND Het 1OO-jarig jubileum der Koninkl. Militaire Academie te Breda Telegraphisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT LIT DRIE BLADEN DONDERDAG 18 OCTOBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16989 1 S T ;i U J.' AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De economische toestand der Sovjet-Unie Het leekenapostolaat SI Met dezen verzoeken wij onzen Heeren Adverteerders hun speciaal voor de Vrijdag, en Zaterdagnummers bestemde advertentiën EEN DAG TE VOREN te willen toezenden. Bij tijdige inzending heeft U de zekerheid dat aan de uitvoering en samenstelling van Uw advertentiën de grootst mogelijke zorg wordt besteed, hetgeen bij late bezorging niet altijd kan worden gegarandeerd. Vrijdag en Zaterdag kunnen na 9 uur slechts bij uitzondering advertentiën worden aangenomen. DE DIRECTIE. De stad in feesttooi Weer een Oceaanvlucht Kapt. Macdonald van New Foundland naar Engeland gestart No. 4711 Vliegtuigbotsing te Schellingwoude Geen persoonlijke ongelukken Geestelijke verzorging van Katholieke emigranten Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Het Katholicisme in China Electrisch mijntoestel in de Rijksvischhal te IJmuiden Doodslag op zijn vrouw BUREAUX N ASS AULA AN 49. Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regels VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, t 4 regels 69 ct. p. plaatsing; elke rege! meer 15 ct-, bij vooruitbel. Bij conlract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den teksl 60 ct. per regel, r Aiie abonne's op dit blad zyn ingevolge do veraekenngsvoorwaaraen f aaaii tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OuUU.' Leven&.i.uge geaeeie ongeschiktheid tot werken door fyc.i du een ongeval met ft (1 bij verlies van een hand, fTOC bij verlies van een fCfj verlies van beide armen, beide bcencn of beide oogen; 1 3U."" doodelijken afloop; 1^«U." een voet of een oog; 1 lua.' duim of wijsvinger; I Uil." been of arm; bij 'n breuk van bij ver.ies v. een 'anderen vinger. „De algemeene stijging van den welstand in Sovjet-Rusland drukt zich ook uit in de geheele levenswijze der bevolking." Deze meesterlijke zin en nog een halve kolom vor men voor „De Tribune" van 19 September 1928 de aanleiding om te schrijven: „Dit alles bewijst den geweldigen vooruit gang, die in de laatste jaren heeft plaats gevonden." En om de superioriteit van het communis tische stelsel den lezers in nog feller kleuren voor oogen te schilderen, voegt het Revolu- tionnaire Volksblad er In Ciceroniaanschen trant nog aan toe: „En dat na een verwoestenden oorlog en nog verwoestender burgeroorlog, na een (èén???) jaar van hongersnood en tien jaar van uitsluiting, isolement, sabotage en druk Van alle kanten!" Deze gevoelvolle ontboezeming is aan de roode pen ontvloeid, naar aanleiding van het onlangs gehouden Vie Wereldcongres der Communistische Internationale. De redactie op den Amstel 85 houde het ons ten goede, dat wü, ondanks haar categori sche uitspraak, bij haar meesterswoord niet kunnen zweren, zelf op onderzoek uitgaan en het hoor en wederhoor toepassen. Of eigenlijk is dit laatste nog niet eens noodig. Om iets meer te weten te komen omtrent den bloeienden welstand van het Russische proletarendom, behoeven wij slechts de offi- cleele Sovjet-statistieken en bladen op te slaan. Wij zullen daarvan In het verdere ver loop dezer artikelen dan ook een dankbaar gebruik maken, ten einde te voorkomen, dat onze opponent reden heeft ons te verwijten, dat wij uit verdachte en anti-communistische bron putten. Neen, wij binden een openlijken strijd aan, te voeren met eerlijke wapenen, In het stellige vertrouwen, dat wij hetzelfde mogen verwachten, zij het dan ook, omdat sulks nu eenmaal in de revolutionnalre jour nalistiek gebruikelijk Is, met het wapen der woorden, die meer aan een kijvende Jor- daansche dan aan een hoofdredacteur doen denken, 's Lands wijs, 's Lands eer! Als wij echter plechtig beloven onze ge gevens uit communistische bronnen te put ten, dan moeten wij toch één restrictie maken. Er is namelijk tweeërlei communis tische pers, waartusschen het onderscheid het duidelijkst in Rusland zelf aan den dag treedt. De eerste soort is slechts bestemd voor enkele ingewijden, die krachtens hun positie het naadje van de kous mogen weten, terwijl de tweede categorie haar afzetgebied meer vindt onder de communistische bewus- ten van alle landen ter wereld en derhalve in dienst staat van de bekende wereldpro- paganda- en agitatiecampagne, die zich de wereldrevolutie als eenlg doel en ideaal stelt. Begrijpelijkerwijze worden minder fraaie en aangename onthullingen over de bolsje- vistische experimenten, als minder geëigend tot het doel, niet aan de proletarische we reldopinie prijsgegeven. Daar wij echter niet behcoren tot de uitgelezen schare, wier taak het is, vroeg of laat de wereld op haar kop te zetten, en daarenboven zoo vrij zijn ons te rekenen tot de insiders, die er meer van mogen weten, zullen wij ons zorgvuldig be palen tot de eerste der twee soorten, die intusschen niet minder bolsjevistisch is. Uit het geheele economisch complex lich ten wij dezen keer de industrie, om daarop een nauwgezette anatomische sectie te ver richten. Het is ondoenlijk in de beperkte ruimte van een dagbladartikel het geheele economische leven eenigermate volledig na te gaan. Voor belangstellenden zijn we gaarne bereid, gegevens te verschaffen aangaande andere terreinen van het maatschappelijk leven, als b.v. den toestand der Russische arbeiders, den landbouw, den handel, e.d. Een zeer gezaghebbende communistische figuur, Trotsky, veroordeelt de geheele in richting der bolsjevistische industrie als hij zegt: „De industrie is niet in staat voldoende waren tegen voldoende billijken prijs te leve ren, om den landbouw tot volledigen bloei te doen komen." (Plattform der Russische Opposition) Ais wij voor oogen houden, dat de Sovjet- Unie is aangewezen op den landbouw, dat meer dan 80 pet. der inwoners uit landbou wende boeren bestaat en dat Rusland eens de graanschuur van Europa was, dan is een scherper veroordeeling haast niet denkbaar. Staat de waarheid van Trotsky's uitspraak dus vast, dan is daarmee meteen bewezen, dat de landbouw en dus het cvergroote deel der Russische bevolking in behoeftige om standigheden verkeert. Na eenige cijfers gegeven te hebben over het verschil tusschen den vóór-oorlogschen en den na-oorlogschen landbouw, zet onze zegsman deze omstandigheden wat nader uiteen, als hij voortgaat: „Het oude pacht- systeem neemt steeds uitgebreider vormen aan. Zeer veel boeren, die geen eigen land bouwwerktuigen en vee bezitten, zijn ge dwongen, deze tegen slaafsche voorwaarden te huren van de rijke boeren (kulaki), die machines en geld in handen hebben. De zoo gehate heerendiensten en de geldwoeker nemen dientengevolge hand over hand toe. De werkloosheid van de plattelanders wordt steeds grooter, waardoor tallooze boeren naar de steden trekken, waar in de ont wrichte industrie ook geen werk voor hen la." Al deze wantoestanden, waartegen de j communisten in andere landen zoo te keer kunnen gaan, zouden dus voor een groot ge- deelte het gevolg zijn van den ellendigen toestand, waarin de nijverheid van het oude Rusland door de Sovjet-heerschappij ge bracht is. Maar niet alleen op den landbouw deed deze toestand terugslag gevoelen, het geheele maatschappelijke leven werd er door ontwricht. Dienaangaande geeft Trotsky de volgende opsomming van verschijnselen, die alle samenhangen met den toestand der in dustrie en daaruit volgens economische wet ten noodzakelijk voortvloeien. „Het chronische achterblijven der industrie bij de behoeften van het volk belemmert den import, drijft den kostprijs omhoog, veroorzaakt de labiliteit van den Roebel- Tchernowetz, remt de ontwikkeling der pro ductiekrachten, vertraagt den groei van den materieelen welstand van het proletariaat, voert tot werkloosheid, verslechtert de wo ningtoestanden, ondergraaft de samenwer king tusschen industrie en landbouw en ver zwakt de verdedigingskracht." Wij behoeven deze gevolgtrekkingen zeker niet stuk voor stuk te bewijzen, want met een weinig economisch inzicht zijn de samenhang tusschen bovengenoemde facto ren en causaal verband tusschen hen en den toestand der industrie gemakkelijk te onder kennen. Als wij dus na deze inleiding in volgende artikelen gaan bewijzen, dat de staat waarin de Sovjet-Russische nijverheid verkeert alles te wenschen overlaat, dan zal het niet moei lijk vallen, aan de hand van bovengenoemde j opsomming en langs eenvoudige economische j wetten af te leiden, dat van de „algemeen I stijging van den welstand", waarvan „de j Tribune" spreekt, bitter weinig overblijft. Trotsky moge dan een tegenstander zijn van het huidige Stalinistische bewind in Sovjet macht over het toestel kwijt, met het ge volg, dat hij tegen de W. 58, die gemeerd lag, aanvloog. Beide toestellen werden ern stig beschadigd; door ze goed vast te meeren kon zinken worden voorkomen. De officier-vlieger Stemmerik, die verge zeld v/as van den matroos-vliegtuigmaker A. H. Kuleman, bleef evenais zijn metgezel on- ged'eerd. De bestuurder van de W. 58, de vlieger-officier D. J. R. Beugeling en de korporaal-vliegtuigmalcer van den Koppel, bevonden zich tijdens de botsing niet in het toestel. Beide vliegtuigen zullen zeer waarschijn lijk heden worden gedemonteerd en naar het vliegkamp De Mok worden teruggezon den- Een schrijven van Z. D. II. Mgr. L Aengenent De „Kath. Garde" bevat een schrijven van Mgr. Aengenent over het Leekenapostolaat. Het luidt als volgt: Door bemiddeling van onzen Algemeenen Adviseur bereikt het hoofdbestuur het vol gend schrijven van Z. D. H. Mgr. J. D. Aengenent, Bisschop van Haarlem: „Bij dezen deelen wij U mede, dat wij thkns na rijp beraad hebben vastgesteld, dat het leekenapostolaat ligt buiten de actie der propagandaclubs. Binnen een paar weken zal in de St. Bavo een bisschoppelijk reglement worden gepu bliceerd over het Leekenapostolaat, waarin een duidelijke omschrijving zal worden ge geven van de taak van dit apostolaat. Dit reglement zal reeds voldoende zijn om U te overtuigen, dat de taak der propaganda clubs een geheel andere is. Breda viert feest, want thans wordt het 100-jarig jubileum der Koninklijke Militaire j Academie gevierd. Heel de stad is in feest- Eenigen tijd daa:na zal een bisschoppelijk tooi. Men heeft blijkbaar kosten nog moe ten reglement worden gepubliceerd, ook in St. j gespaard om aan de feestviering ter gelegen- Bavo, ten einde de propaganda nog duide- heid van dit eeuwgetij een karakter te ge- Rusland, er kan niet worden ontkend, dat hij in bovenstaande uitspraak deduceert langs wetten, die voor kapitalisme en com munisme onveranderlijk dezelfde zijn. ven, de stad Breda waardig. Immers, waar men ook de stad doorkruist, overal grospeeren zich langs de straten fraaie guirlandes van groen. Van de meeste huizen waait de vaderlandsche driekleur en op zeer vele Plaatsen in de binnenstad, zoo wel als In de buitenwijken, zijn kostbare bloemversiaringen aangebracht. Boven dat alles straalt de majestueuze toren der Groo- De redactie teekent er oa bü aan: te Kerk uit Hoog boven het stadsgewoel Roma loeuta, causa finita wat eenigszins waar, liet rood^ wit en b^auw. Aan den voet vrij vertaald wil zeggen: de Bisschop van het ljjker te omschrijven. U gelieve van dit schrijven aan het bestuur der propagandaclubs zoo spoedig mogelijk medsdeeling te doen. Met hoogachting, (w.g) JOANNES, Bisschop van Haarlem. Reuter seint uit St. Johns (New Found land) De eerste poging om den Atlantischen Oceaan over te vliegen met een machine van licht kaliber, is heden ondernomen door den korvet-kapitein H, C. Macdonald, officier der Britsche marine, die ontslag als zoodanig genomen heeft. Hij steeg op om 16,51 uur (Greenwich- tijd) mét een klein vliegtuig, een Havilland Gipsy Moth, waarvan de spanning slechts 7,93 meter bedraagt. Macdonald wachtte op gunstig weer en zijn vertrek was sensationeel, wijl het zoo onverwacht plaats vond. De vlieger is 28 jaar oud, heeft geen met gezel aan boord, bezit geen draadlooze in stallatie, terwijl de machine ook niet van drijvers is voorzien. Het toestel heeft brand stof ingenomen voldoende voor ongeveer 3600 mijl te vliegen en om 35 uur in de lucht te blijven. Reuter seint nader, dat de bestemming van den vlieger Macdonald waarschijnlijk Engeland is, zoodat hij dus te Croydon bij Londen zal dalen. Het Amerikaansche weerkundige expert- bureau deelt mede, dat het weer buitenge woon gunstig is voor de vlucht. Er is hoe genaamd geen onweersachtige streek en de vlieger heeft bovendien nog het voordeel van een wind van 30 K.M. snelheid. diocees, de hoogste kerkelijke autoriteit in deze materie heeft gesproken en daarmede is de zaak uit. Daarbij komt nog, dat dit schrijven aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat en voor een ieder klaar aangeeft wat Z. D. H. in deze wil. De taak van het leekenapostolaat, de gees telijke leekenhulp van de Pastoors der parochie valt buiten den werkkring van de propagandaclubs. Ons hoofdbestuur heeft aan dit bisschop pelijk schrijven onmiddellijk uitvoering ge geven en zien van aeze taak, door Mgr. Callier opgedragen, losgemaakt. gewaad, overladen met bloemen, groen en vlaggendoek. Te midden verheft zich de kiosk op een berg van oranjekleurige asters en in drie rijen staan over de Markt de decoratieve zullen geschaard, gedekt door een fletsroode kap, met tronkelende lichtjes. Van zuil naar zuil slingeren guirlandes van sparregroen, terwijl rond het voetstuk der zuilen groote bloembakken zijn aangebracht vol bronzend plaats hebben, te geven door de stafmuziek Gouverneur der K. M. A„ generaal-majoor G. G. van Everdingen. De burgemeester sprak een sympathiek woord, waarna de Gouverneur hartelijk dankte. Bij de officieeie opening der feesten heeft de burgemeester tevens een rede uitgespro ken. Hierna vond de uitvoering plaats van den K. M. A.-marsch door alle Bredasche mu ziek- en zangvereenigingen. Deze feest- marsch is, zooals wij hierboven reeds zeiden, gecomponeerd door den heer Louis de Mo rés, kapelmeester van de Stafmuziek van het 6e Reg. Inf. De woorden hiervan zijn van den heer ir. A. M. J. Smit. De feestmarsch werd op de Groote Markt herhaald, waarna een muziek uitvoering plaats vond. Heel den avond was het feest in de stad. De illuminatie van verschillende officieeie gebouwen werd zeer bewonderd. Hedenmorgen was Breda reeds vroeg in feeststemming. Reeds voor acht uur neerschte er op de markt en in de aangren zende straten een voor dit uur ongekende drukte. Immers, om acht uur zou de reveille De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft in raadkamer behandeld een merkenkwestie, waarvoor in de kringen van tabakshande laren veel belangstelling bestaat. De heer Martijn van Dam wilde een nieuw merk sigaren invoeren en koos daar voor als merk „No. 4711", hetwelk hij liet inschrijven. Tegen deze inschrijving werd echter opge komen door de Eau de Cologne- en Par- fumeriefabrik Ferd. Mühlens in Keulen en den heer Van Dam werd verzocht het merk weer door te halen. Deze voldeed echter niet aan dat ver zoek, met het gevolg, dat hij voor den rechter werd gedaagd. Voor de eau de cologne-fabriek trad he den op mr. Van Prondjuist, Amsterdam en voor den heer Van Dam mr. Pastoor uit Eindhoven. De beschikking volgt later. Bij het Marine-vliegstation te Schelling woude waren twee Nederlandsche water vliegtuigen aangekomen. Deze konden ten gevolge van den mist niet vertrekken. Er werd een poging gedaan te vliegen, doch er moest een noodlanding gemaakt worden. Hierbij kwam het vliegtuig, bestuurd door den Officier-vlieger 2e klasse W. J. Stem merik in botsing met het andere vliegtuig. Beide vliegtuigen werden beschadigd. Er zijn geen persoonlijke ongevallen. Omtrent dit vliegongeval vernemen wij nog het volgende: Gistermorgen waren de watervliegtuigen W. 58 en W. 60 van het vliegkamp De Mok vertrokken voor een navigatietocht boven de Zuiderzee. Er werd doorgevlogen naar Schellingwoude om benzine in te nemen. Intusschen was een dichte mist komen opzetten, waardoor het vertrek bemoeilijkt werd. Omstreeks twee uur gistermiddag steeg de officier-vlieger W. J. Stemmerik met de W. 60 op om te onderzoeken of de mist boven de Zuiderzee wellicht minder was dan boven de stad. Het bleek evenwel dat de mist op de Zuiderzee minstens even dicht was en de bestuurder besloot naar Schellingwoude terug te keeren. Het toe stel moest laag vliegen in verband met den mist en kwam dientengevolge in de remous van den hangar. De bestuurder raakte de Naar aanleiding van een inleiding, door den huidigen Bisschop van Haarlem, Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, toen nog pro fessor te Warmond, gehouden op het R. K. Emigratie-Congres, hetwelk op 15 Novem ber 1927 te 's-Gravenhage plaats vond, is door bemiddeling van den Hoogeerw. Deken P. Stroomer te Amsterdam, in de hoofdstad een comité gevormd, hetwelk zich belasten zal met de organisatie van de geestelijke verzorging der Katholieke buitenlandsche emigranten, welke van de Amsterdamsche havens uit vertrekken. Het comité is samengesteld uit de heeren Kapelaan A. Snigt, C. Eskes, P. J. L. Kinz, A. Kusters en W. Snijders. Deze oprichting is geschied in navolging van de geestelijke verzorging der Katho- Adre Loyens, meubelfabrikant te Breda. De eikenblad en gele asters. De gevelversiering van het oude stadhuis sluit z'ch hierbij aan en zal vooral bij avond haar charme toonen, als de contouren gloeien dor de electrische filigrainverlichting Al de straten, die op de Markt uitloopen of er aan grenzen, hebben door de versiering hun eigen karakter ge kregen. Zoo staat heel Breda in het teeken van het eeuwfeest. De honderden uit den lande, die het feest komen bijwonen, betreden de stad reeds vanuit het eveneens versierde stationsge bouw en aanschouwen bij hun entrée het sierlijke Stationsplein, dat de verwachtingen voor wat Breda aan feestelijk karakter zal bieden, waardig inluidt. Grootsch is de herdenking van het jubi leum der K. M. A. opgezet. Een geheele feestweek bijna is georganiseerd, welke voor bereid is door tal van ijverige commissies. Aan het hoofd staat het eere-comité, waar in vele autoritei-en zitting hebben, zooals Z. K. H. Prins Hendrik, eere-voorzitter, J. M. J. H. Lambooy, minister van Defensie, dr. J. C. Königsberger, min ster van Koloniën, mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, Com missaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant, Mgr. P. A. W. Hopmans, bisschop van Breda, G. G. van Everdingen, generaal-majoor, gouverneur der IC. M. A., mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burgemees ter van Breda, beschermheer van het Oranje- Comité, A. J. A. Verschraage, notaris, eere voorzitter van het Oranje-Comité, en verder vele vooraanstaande personen van Breda. „Breda! Viert faest! Zet vlaggen in de steunen. Laat wapp'ren in den wind het trouwe „rood-wit-blauw". Dit is de aanhef van de feestmarsch, ge componeerd door kapelmeester de Morée van het Zesde en gedicht door ir. Smits, dit j alles ter ecre van het jubileum der IC. M. A. Onder ontzaglijke belangstelling is het feest gisteravond ingezet. De opening had te 8 uur plaats op het voorplein dar Kon. Militaire Academie. Te voren had om 7 uur in het gebouw der IC.M.A. de aanbieding plaats gevonden van het geschenk der Bredasche burgerij aan de jubileerende instelling. Dit geschenk, be staande uit een volledig ameublement voor de receptiezaal Is vervaardigd door de firma van 6 R. I. en het muziekcorps van 2 H. R. huzaren, ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Koninklijke Militaire Academie. Op het bordes van Let stadhuis stonden de bur gemeester, de leden van het Oranje-comité en tal van militaire- en burgerlijke autori teiten opgesteld. Indrukwekkend klonk het Wilhelmus, waarna een driewerf „Hoera!" voor de Koningin opsteeg. Na afloop der reveille bracht de stafmu ziek een ochtendgroet aan de Academie en vereenigde de heer Charles Smits, voorzitter van het Oranje-comite, de leden totaal een tachtigtal aan een dejeuner in de Beurs. Hierna hebben de leden van het Oranje-comité een bezoek gebracht aan ver schillende straten der stad, ten einde de ver- s'eringen in oogenschouw te nemen. Om half elf arriveerden onder enorme belangstelling de reünisten aan het station. Ook hier was de stafmuziek van 6 R. I. op het appèl. De begroeting was zeer hartelijk en de intocht der reünisten werd een ware zegetocht. Voorop schreed het studentenmuziekcorps. Het publiek juichte de honderden bezoekers hartelijk toe. Langs Willemstraat, Sophia- straat, Boschstraat, Catharinastraat en Kas teelplein ging het naar de Koninklijke Mili taire Academie. Hier werden de reünisten door den gouverneur ontvangen. Te half twaalf had de aanbieding plaats van geschenken aan de jubileerende instel ling, door de commissie, gevormd uit de offi cieren van het Nederlandsche en het Neder- Irmdsch-Indische leger, de commissie, ge- vSrmd uit de officieren van het garnizoen Breda en de Kon. Vereenlging Ons Leger. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling voortgezet van het wetsontwerp 1 tot wijziging der Indische Staatsregeling. De viering van het eeuwfeest der Koninklijke Militaire Academie te Breda. De herstellingen aan het luchtschip „Graf i Zeppelin" zullen waarschijnlijk reeds binnen 4 dagen gereed zijn. Het oordeel van den directeur der K. L. M., den heer Plesman, over het onfortuinlijk einde der vierde postvlucht naar Indië. De najaarszitting van den Indischen Volks raad is geopend. De heer 3. B. van Dijk heeft thans officieel bedankt voor een nieuwe candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Het Kon. Ned. Landbouw-comité heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden inzake de Staatsbegrooting 1929, afdeeling Landbouw. Het eerste lustrum der R. K. Universiteit te Nijmegen. Een gelukwensch namens het Nederlandsche Episcopaat. De veiling der collectie-Six. Een onderhoud met den directeur van het Mauritsliuis. Kapt. Macdonald is met een klein vlieg tuig gisteren van New I oundland vertrokken voor een vlucht over den Atlantischen Oceaan. Te Londen Is een huls ingestort; twee doo- den, zeven gewonden. Lord Feels zal tot opvolger van Lord Bir kenhead ais minister van Indië worden be noen:)!. BU het bergingswerk te Praag werden de laatste dagen nog 4 lijken gevonden. To taal aantal verongelukten thans 44. In Bulgarije waargenomen. zijn nieuwe aardschokken Zuidwest-Rusland geteisterd door een or kaan. Aanvaring tusschen twee Chlneesche stoomschepen; 10 leden der bemanning en 74 passagiers omgekomen. Hogcrsnood In de Chlneesche provincie Sjansi. Reeds zijn 3000 personen omgeko men. Barometerstand 9 uur v.m. 7.64, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTE?' Licht op: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.26 uur. De „Catholic Times" meldt, dat de voori uitzichten van de Kerk in de provincie Chi- uitstekend zijn. De missionarissen he'obeli Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijken .1 wind zwaar bewolkt tot betrokken, eenige handen vol werk om catechumenen voor te I lieke emigranten, zooals die thans in Rot terdam geschiedt. De Zeereerw. Pater B. Mazurowski, aan wien reeds jarenlang de geestelijke ver- zorging der Poolsche emigranten, die van Rotterdam uit worden verscheept, was toe vertrouwd, en die de R. K. Emigratie-ver- eeniging bij de voorbereiding van dit nieuwe werk heeft bijgestaan, heeft zich belast met de taak van zielzorger. Evenwel zal zeer waarschijnlijk spoedig een andere geestelijke verzorger worden aangewezen daar Pater Mazurowski te Rotterdam reeds een uitgebreide taak heeft. In den loop van het volgend jaar, wel licht reeds Maart of April, zal in IJmuiden een electrisch mijntoestel in de vischhal ge plaatst worden. Het toestel zal een plaatsje vinden in het bovenlokaal van hal C. Op 't oogenblik wordt dit lokaal voor andere doel einden gebruikt, doch het zal ontruimd wor den en voor de plaatsing van het mijntoestel gereed 'worden gemaakt. aanbieding geschiedde door den burgemees ter, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek aan den bereiden. De regel is, dat twee jaar voorberen ding het Doopsel rrioet vooraf gaan en gedu rende dien tijd worden deze catechumenen niet meegeteld in de Missie-stastistieken. In 1926 waren er in China ongeveer 2.395.000 Katholieken. Er zijn er nu zeker ruim twee em half millioen en met de catechumenen mee wel drie millioen. Op verschillende plaatsen zijn er meer cate chumenen dan gedoopte Katholieken 1 regen, zelfde temperatuur. Het Haagsche Hof heeft bevestigd het von nis van de Rechtbank te Rotterdam, waarbij een expeditieknecht te Rotterdam, wegens poging tot doodslag, gepleegd op zijn vrouw, is veroordeeld tot acht maanden gevangenis- Je keelontsrr.'cttende tabletten* Voorkomt besmettingsgevaar bij: 1 Griep Influen. Roodvonk y, en andere besmettelijk-? ziekten. Bij alle Apotfiekeri en Drogisterijen 4/1.per flesch. De Koninklijke Militaire Academie te Breda

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1