Stadsnieuws Heringa Wulhrlcli, Haarlem Maria-Stichting KINADRUPPELS fillksemiieYeillgiog NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DONDERDAG 18 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 Agenda 19 October Haarlem's R. K. Bureau voor Beroepskeuze Brand te Zwanenburg Vacature kantonrechter BURGERLIJKE STAND Een woningkwestie te Zaandijk Behandeling voor Ged. Staten Doodelijk ongeval Verkeersongevallen Auto geslipt Benoeming lid van den gemeenteraad JEUGDHERBERGEN Verlof Drankwet VAN ONZE RECHTBANK Haarlemsche Postduivenbond Haarlemsche Pluimvee- en Konijnen-vereeniging „Nut en Sport" Cursussen Kamer van Koophandel DAMMEN lederen m i d d a g van 2-3 uur Polikliniek Haarlemsch Gemengd Koor Willen is Kunnen Besmettelijke ziekte Het.ongeval op de Amsterdamsche Vaart Gevonden dieren en voorwerpen Dr N.NANISING'S EETLU5T-0PWEKKEND. /l.30p.fl- j "•ersonalia HEEMSTEDE Sociëteit „St. Bavo" 8 uur, Haarl. In. koop-Combinatie 6 uur, Kinderkoor „Inter Noe" 8 uur, Afgevaardigden Prov. Kieskring 8 uur, Jaarfeest R. K. Volksbond. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstr. 59 half 9 uur, repetitie za*gclub „Sursura Corda". Stadsschouwburg, Wilsonsplein 8 uur, le Abonnementsconcert Ilona Durigo, alt-zangeres. Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur, Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas senen). luxor-Theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas- senent De commissie schrijft ons: Menig zorgelijk uurtje heeft het toe- komstvraagstuk der kinderen den meesten ouders bezorgd. Overwogei} wordt, aan den toets eener rijpe ervaring, hoe het hun zelf vargaan is en men tracht uit te vor- schen hoe men zijn kinderen tot waardige leden der maatschappij zal opkweeken. Ieder lid is een probleem op zichzelf en yraagt een eigen oplossing. In onzen tijd van vergevorderde studies op physisch en psychisch gebied, is men ook yeel aandacht gaan wijden aan de zielkun dige vraagstukken, die samenhangen met de beroepskeuze. In zeer vele plaatsen van ons land hebben de gemeentebesturen het nut van instellin gen, die zich bezighouden met de oplossing dezer problemen, ingezien en zijn er Bureaux van Beroepskeuze opgericht, waar een ieder zich om advies kan vervoegen. Wijl echter sommige beroepen het zielen heil in gevaar brengen is de noodzakelijkheid gebleken om tot de oprichting te geraken van R. K. Bureaux van Beroepskeuze. Ruim een jaar geleden werd eveneens te Haarlem een R. K. Bureau voor Beroepskeuze opge richt en heeft dit, ondanks zijn 'weinige be kendheid, toch reeds veel en nuttig werk yerricht. Wij schrijven het toe aan een gebrek aan Inzicht van het nut van ons werk, dat nog slechts enkele tientallen zich tot ons hebben gewend. Een korte uiteenzetting van ons •doel en werken moge de R. K. ouders er toe brengen zich met vertrouwen tot ons te wenden voor het geval zij zekerheid willen hebben, of hun jongens of meisjes aanleg hebben voor het gekozen beroep, of indien voor hen de keuze moeilijk is. Ons doel Is kortom omvat in deze woorden van Dr. v. Ginneken: Den rechten man te brengen op de rechte plaats. Wenscht iemand nu te weten of zijn jjongen geschikt is voor een bepaald vak, to.v. timmerman, dan kan hij zich wenden tot ons Bureau, waar onze psychologische adviseur, Dr. L. Berger, sexoloog uit Am sterdam, van tijd tot tijd zitting houdt. Na een voorafgaand onderzoek wordt na het tweede onderzoek het eindadvies uitgebracht en heeft men zekerheid omtrent de beroeps vaardigheid van zijn jongen. Katholieken van Haarlem, begrijpt ons yverk en doet er uw voordeel mee. Een volgende maal hopen wij u onze werk- jwijze uiteen te zetten. Mocht u eventueel advies wenschen, meldt u dan aan aan ons secretariaat, Tetterode straat 10 A, vanwaa.- u bericht zal worden gezonden omtrent plaats en tijd van het consult. Mogen de enkele tientallen gevallen, die wij te behandelen kregen, spoedig groeien tot enkele honderdtallen. Hedenmorgen omstreeks 9 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in den hooi schuur van den heer v. d. Helm aan de Do- miné'slaan te Zwanenburg. De handbrand spuit en de motorspuit van Hoofddorp waren spoedig ter plaatse. De hooischuur brandde echter geheel uit; het aangrenzende woonhuis kon behouden blijvdh. Door de arrondissementsrechtbank te Alkmaar is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Hoorn, de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling opge maakt: Jhr. mr. dr. B. van den Brandeler, sub. stituut-grlffier bij de arrondissements rechtbank te Haarlem; Mr. H. Ferguson, griffier bij het kanton gerecht te Apeldoorn; Mr. H. M. Fruin, griffier bij het kanton gerecht te Hoorn. Ondertrouwd: 17 October J. Glandorf en M. J. v. Veen; A. A. E. v. d. Eijnde en J. L. Polfliet; C. W. Breems en P. E. Jansen; A. J. J. Zonneveld en A. de Vos; C. Mars en A. M. v. Westerhoven; C. N. Hermeling en A- Droog; W. F. Claus en A. Studhalter; B. Ox- sener en C. M. Besteman;' J. G. v. Niekerken en A. M. H. A. Linnenbrink; J. F. v. d. Berg en A. G cie Jeu; J. J. J. Koelernan en M. J. H. v. Leeuwen; G. L. de Graaff en A. C. v. Tessel; G. v. d. Kort en J. G. E. A. v. d. Reep; M. de Jong en G. J. Frerlchs; N. Bank en H. F. C. Groot. Getrouwd 17 October: W. H. v. Vessum en J. C. Liotart; J. F. A. Fuchten en A. W. Kromminga; H. v. Honschoten en A. Hensen; S. Heeremans en J. J. Kaandorp; A. T. v. Leeuwen en A. Pieren; J. J. G. v. d. Put en J. C. Staal; H. Klingers en G, J. Duits; P. J. v. Es en A. P M. Weber; B. Bonkerk en E. B. Moerke- k- M. Dondorp en J. W. Bonsen; A. P. C. F.ip-.t en M. M. Schavemaker; C. E. W. v. Huét ia G. Daman; C. L. de Veer en M. Gazan; 1). v. Kampen en A. Krufjt; R- v. Beuzekcm en H. Tichelaar. Geboren: IS October: B. A. de Kadt-de Jong, z.; H, van Kouteren-Venings, d.; H. Houweling-7->rk, d.; C. Biok-Suwijn, z.; 17 October T. A. du Fijan- Schiltman, d.; 16 October W. v, d. Boon-Siebelink, z. Overleden 18 October: A. v. Zijp, 89 jaar, <7ude Raamstraat. In een openbare vergadering van Ged'. Staten van Noord-Holland zijn gisterenmid dag de bezwaren toegelicht, door de raacls- minderheicï en een aantal ingezetenen te Zaandijk ingebracht tegen het raadsbesluit van Mei 1928, waarbij werd ingetrokken het besluit van Maart 1927, bepalende dat de door de Woningbouwver. „Zaandijk" be heerde 63 woningen en 1 winkelhuis in den vervolge door de gemeente zullen beheerd worden. De voorzitter, de commissaris der Konin gin, jhr. mr. ar. A. Röell, gaf een samenvat ting van de stukken, waaruit bleek, dat de Raad', die begin 1927 nog een „burgerlijke" meerderheid had, het beheer over de ge noemde woningen niet meer aan de Ver. „Zaandijk" wenschte toe te vertrouwen, om dat op het beheer deser vereeniging veel viel aan te merken. De gemeente zou dus in d'en vervolge dit beheer voeren. Maar toen er in September 1927 een soc.-dem. meerderheid kwam, wenschte zij dit besluit weer onge daan te maken. In het nieuwe besluit van Mei 1928 werd echter niet uitgesproken, dat de Ver. „Zaandijk" de beheerster zou worden, maar „een woningbouwvereeniging." Ter toelichting van de bezwaren tegen dit laatste raadsbesluit waren gisteren versche nen de raadsleden D. Witbaard en R. Bets Pzn. en cie heer D. Kleiman; namens het ge meentebestuur waren gekomen de burge meester, de heer D. J. J. Hellema en de wet houders de heeren H. Rem en P. Brand. Door den voorzitter werd nog voorlezing gedaan van een rapport van den inspecteur der volksgezondheid, den heer De Graaf, waarin er o.a. op wordt gewezen, dat van de Ver. „Zaandijk" geen zuinig beheer kan wor den verwacht, dat B. en W. geen invloed hebben op het bestuur der vereeniging. De nieuwe regeling is dus, op papier, een ach teruitgang bij die van 1927. Een advies om het beheer aan „Zaandijk" te onthouden, geeft de inspecteur niet, maar wel spreekt hfj de verwachting uit, dat de resultaten bedroevend zullen ziin. De heer Witbaard maakte de opmerking, dat wanneer bij elke verandering in de rich ting van het gemeentebestuur ook het be heer over deze woningen verandert, het een chaos wordt. Spr. zegt, dat men voor groote tekorten staat en dat het niet in het be lang van de woningen is als „Zaandijk" ze in beheer krijgt. De heer Kleiman liet nog eens uitkomen, waarom men met deze huizen in de misère is geraakt. Twee wethouders waren bestuurs leden van de Ver. „Zaandijk", „dus zij lapten alles aan hun laars wat B. en W. besloten." Bovendien waren drie raadsleden bewoners van de huizen. Er was zelfs geen commis saris; die is pas benoemd toen alles in orde was. De huren van de woningen ziin veel te laag, zoodat men niet kan uitkomen. Ook de heer Bets noemde het noodzake lijk. dat er minimum- en maximumhuurprij- _er. komen. Er wonen nu menschen in deze woningen, die veel meer kunnen betalen dan gevraagd wordt. Geen der bestuurders heeft de noodige capaciteit om de wonineen te be sturen. De heer Rem meende te kunnen consta- steeren, dat het niet gaat om het belang van de woningen, maar dat het een hetze Is tegen het gemeentebestuur, nu dit van een andere richting is geworden. De voorzitter: „Staat het vast, als dit raadsbesluit wordt goedgekeurd, dat de Ver, „Zaandijk" het beheer kriigt?" De heer Rem: „Als de woningbouwver. de voorwaarden, door B. en W. te stellen, aan vaardt." Op een vraag van den voorzitter of er aan leiding was om terug te komen op het be sluit van Maart 1927. dat met zooveel moeite genomen was, antwoordde de burgemeester dat de bedoeling alleen was om het beheer aan de Ver. „Zaandijk" terug te geven. De voorzitter; „Waarom staat dal dan niet in het besluit?" De burgemeester: „Dat kan ik niet zeggen." De voorzitter: „Maar wat was dan de aan leiding tot dat besluit?" De burgemeester: „Om het beheer aan „Zaandijk" te geven." De voorzitter: „Nee, dat was het oogmerk." De heer Hem verklaarde, dat. de aanleiding was dat „Zaandijk" goedkooper kon behee- ren dan de gemeente. De voorzitter: „Maar er kan met het nieu we beheer, van September tot Maart, toch nog geen ervaring zijn opgedaan." De heer Rem meende, d'at dit wel zoo was, waarop de voorzitter uit het betreffende raadsverslag gedeelten voorlas, die z.l. doen blijken, dat alles opzet was om het raadsbe sluit van Maart 1927 ongedaan te maken. De burgemeester en wethouder Rem be vestigen dit. De voorzitter stelt den burgemeester nog de vraag waarom B. en W. niet een met redenen omkleed advies aan Ged. Staten hebben gezonden bij het rapport van d'en in specteur der volksgezondheid. De burgemeester: „Dat is zoo vastgesteld in B. en W. Met de bezwaren zouden we later kunnen rekening houden." De voorzitter: „Maar u zult u toch moeten houden aan de voorwaarden, door den raad vastgesteld." Nadat nog enkele toelichtingen door ver schillende sprekers waren gegeven, werden de beraadslagingen gesloten. Ged. Staten zullen later beslissen. Gisterenavond is te Hlllegom de arbei der Holle, wonende te Leiden, van een hijschkraan, ter hoogte van 8 meter op den grond gevallen en daarbij tevens met een electrischen draad in aanraking gekomen. Hij kreeg een zware schedelbreuk en ern stige brandwonden en is naar het acade misch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hij gisterenavond om 9 uur aan de gevolgen is overleden. Gisteravond omstreeks zes uur reed met groote snelheid een Ford-auto uit de rich ting Vogelenzang naar Aerdenhout. Bij de bocht van de Amsterdamsche Waterleiding slipte de auto wegens de gladheid en viel ondersteboven waarbij alle ruiten ver brijzeld werden. De auto werd met vereen de krachten weer overeind gezet en kon langzaam de reis voortzetten. De Voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Haarlem maakt be kend, dat van heden af ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is neder- gelegd zijn besluit tot benoemd-verklaring van den heer O. M. J. Baas, tot lid van den gemeenteraad, noodzakelijk geworden door de benoeming van den heer Mr. A. Bruch tot lid van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noordholland. Mr. L. G. van Dam, voorzitter der Federa tie van Jeugdwerkbesturen, schrijft: In de Haarlemsche bladen van Zaterdag stond een circulaire afgedrukt betreffende de oprichting eener Kennemer Vereeniging voor Jeugdherbergen te Haarlem, met vermelding van een comité van aanbeveling, waarin tal van vooraanstaande Haarlemmers van alle richting zitting hebben. In dat comité zal de nauwgezette lezer eiken representant der groote jeugdvereenigingen hebben gemist. De zaak Ifjkt mij van genoeg belang, om de gronden mede te deelen, waarom ik gemeend heb op de driemaal tot mij gerichte vraag, om mijn naam voor dit comité te willen geven, even zoovele malen een ontkennend antwoord te moeten geven. Mii bereiken als voorz. der Federatie van Jeugdwerkbesturen herhaaldelijk vragen om zitting te nemen in comité's van aanbeveling enz. Bij de beoordeeling van de vraag of ik in deze comité's zou zitting nemen, heb ik steeds gemeend persoonlijke sympathieën en overtuiging te moeten ter zijde laten, zoodat ik niet beoordeelde, of de betrokken vereeni ging mij persoonlijk sympathiek was. Slechts de vraag, of de vereeniging uit een algemeen jeugdwerkoogpunt steun verdiende, meende ik te moeten beoordeelen. Op hetzelfde standpunt heb ik mij gesteld bij het beoor deelen der vragen betreffende het comité van aanbeveling voor de Kennemer Vereeniging voor Jeugdherbergen. Voor de bedoeling dezer vereeniging en hare plannen gevoel ik persoonlijk groote sympathie. Nu ik des ondanks geweigerd heb in het comité zitting te nemen, meen ik daarom belangstellenden de gronden daarvoor niet te mogen onthou den, te meer nu zoovele invloedrijke stadge- nooten, waarschijnlijk meerendeels niet vol ledig den stand van het vraagstuk der jeugd herbergen in Nederland kennend, hunne namen aan de nieuwe vereeniging hebben gegeven. Ziehier dan de kwestie: Nadat in Duitschland met steun der over heid een machtig Jeugdherbergermet was tot stand gekomen, maakten daar verschil lende Nederlanders kennis met het Jeugd- herbergenwerk. Hierdoor ontstond de wensch ook in Nederland jeugdherbefgen te bezitten. De finantieele moeilijkheden zouden voor Nederland, waar de schoolreisjes een veel minder belangrijke plaats innemen dan in Duitschland, grooter zijn, doch daartegen over stond de verwachting, dat vele Duitsche trekkers de Nederlandsche jeugdherbergen, die een net zouden moeten vormen van de grens tot de zee, zouden komen bezoeken. De practijk in Duitschland heeft echter be wezen, dat naast groote voordeelen, ook niet onbelangrijke nadeelen, paedagogische en moreele, kleven aan het gebruik maken van Jeugdherbergen. Deze nadeelen, die men hier en daar zelfs gevaren kan noemen, zijn zoo groot, dat het zeker op den weg van de ver antwoordelijke leiding der Nederlandsche Jeugd geacht kan worden te liggen, deze nadeelen ernstig onder de oogen te zien. Dit vooropstellende hebben voorzitter en secretaris van het Nederlandsche Jeugdlei ders Instituut (de heeren Dr. C. P. Gunning en H. L. F. J. Deelen, inspecteur der Vrije Jeugdvorming van de gemeente Amsterdam) gemeend, daarbij geholpen door enkele be langstellenden in het werk der Jeugdher bergen, deze materie in studie te moeten nemen, daarbij overwegende, dat de naam van het Nederlandsche Jeugdwerk bij een minder goed doordacht opzetten der Jeugd herbergen ernstig gevaar zou loopen (de be woordingen zijn van het bestuur van het Nederl. Jeugdleiders Instituut). Het was dus zaak van de ervaringen in Duitschland ge bruik te maken om bij de organisatie in Nederland de gebleken gevaren te vermijden. Vóór den weg daartoe is gevonden, mag de verantwoordelijke Nederlandsche Jeugdbewe ging haar naam niet in de waagschaal stel len. Nadat in Juni 1927 het Nederlandsche Jeugdleiders Instituut, dat de zaak der Jeugdherbergen thans voorbereidt, de eerste stappen hiertoe deed, zijn er echter moeilijk heden van organisatorischen aard gerezen. Een groep belangstellenden, waaronder ook eenige leden van het thans gevormde Haar lemsche comité, riep een vergadering bijeen, om tot een vereeniging voor Jeugdherbergen (buiten het Nederl. Jeugdl. Inst.) te geraken en van allerlei andere kanten kwamen plan nen. Het is niet noodig op de verschillende kwesties thans in te gaan; slechts vermeld ik, dat het groote verschil tusschen al deze pogingen en het Ned. Jeugdl. Inst. is, dat het Ned. Jeugdl. Inst. de beslissing over de bepalingen betreffende inrichting van en toelating tot de Jeugdherbergen in handen wilde leggen van een stichtingsbestuur, be staande uit 3 afgevaardigden van Jeugdver eenigingen, aan te wijzen door het N. J. I., 3 aan te wijzen door vereenigingen buiten het N. J. I. en I voorzitter door de zes afgevaar digden aan te wijzen. Hierbij zou dus de lei- amg geheel berusten bij de vertegenwoordi gers der groote organisaties op dit terrein. Hiertegenover wilden de aanhangers der andere groep, dat de zeggenschap grooten- deels zou berusten bij de gebruikers der jeugdherbergen zelve. De Haarlemsche con cept-statuten b.v. geven aan de algemeene ledenvergadering tot taak vast te stellen: a. de bepalingen, waaraan de Jeugdher bergen moeten voldoen; b. welke personen toegang hebben tot de jeugdherbergen; c. de instructie voor de jeugdherberglei ders; d. reglement van orde voor de bezoekers der Jeugdherbergen. Bij de-besprekingen in het N. J. I. is geble ken, dat dit verschil niet alleen theoretische beteekenis heefter bleek reeds terstond mee- nlngsverschil tusschen de „oppositie" en het bestuur van het N. J. I. over de door het N. J. I. voorloopig voorgestelde algemeene voorwaarden voor toelating tot de jeugdher bergen. In deze omstandigheden schijnt het mij het meest gewenscht toe. dat b.v. de Centrale Jeugdraad, zooals ook reeds voor het kam peeren is geschied, algemeene regels voor de jeugdherbergen vaststelt. In elk geval zal eerst een bevredigende oplossing hiervoor moe ten worden gevonden, vóórdat de georgani seerde jeugdbeweging haar steun geeft aan jeugdherbergen. Daar ik van het Haarlemsche comité niet de toezegging heb kunnen verkrijgen, dat geen jeugdherberg zou worden gepoend, voor dat omtrent organisatie, inrichting en toe lating een regeling is getroffen, welke de goedkeuring der Jeugdoeweging, zooals zij in het Nederl. Jeugdleiders Instituut is gefede reerd, wegdraagt, heb ik gemeend voorloopig geen medewerking te moeten verleenen. Men begrijpe dus, dat mijne weigering over welke ik intusschen geenerlei overleg pleegde met mijn medebestuursleden of met de bij de Federatie aangesloten vereenigingen, zoodat het bovenstaands slechts mijn individueele meening weergeeft, niet voortkomt uit ge brek aan sympathie voor het jeugdherbergen- werk, doch uitsluitend zich richt tegen on tijdig en gevaarlijk overhaasten, dat de zaak slechts kan schaden. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is inge komen een verzoekschrift van A. L. M. Vige om verlof, Ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank an deren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Kleins Houtstraat 79. Mishandeling door een agent van politie. C Onder zeer groote belangstelling van de zijde van het Haarlemsohe politiekorps stond heden terecht J. W. J., agent van politie te Haarlem, 27 jaar. Verd. staat terecht daar hij op 30 Juli j.l. met opzet en geweld', zonder noodzaak, W. Th. M. toen deze door hem, verd., en een drietal andere agenten van politie werd gearresteerd en hij zich tegen deze arrestatie verzette, cfoor op den grond te gaan liggen, meerdere, althans één schop, althans een trap met zijn voet tegen diens hoofd heeft toegebracht, waardoor M. pijnlijk was aangedaan. In de Groote Houtstraat werd iemand door twee agenten uit een winkel gehaald en naar den post Proveniershuis gebracht. Een groote menigte menschen verzamelde zich daar en onder hen genoemde M. Hem werd verzocht door te loopen, hij scheen daar geen lust in te hebben, zoodat agent J. besloot hem naar het bureau te leiden. M. verzette zich hevig en een flinke vecht partij ontstond. De vrouw van M. sprong op den rug van J„ sloeg de pet van zijn hoofd en bemoeilijkte zijn bewegingen. M. liet zich op den grond vallen en zette zijn nagels in de enkels van J., die zijn gummi stok ging gebruiken en M. een schop moet hebben toegebracht, waardoor zijn wang ge schaafd was. Met assistentie van drie andere agenten werd M. toen naar de Smedestraat ge bracht. Het publiek was zeer lastig en stel de zich aan de zijde van M. Op het bureau in de Smedestraat was M. zeer kalm en zei zelfs, dat de agenten er niets aan konden doen, daar die hun plicht gedaan hadden. Verschillende getuigen, omstanders en po litieagenten gaven uitleg van het geval en hetgeen zij gezien hadden. Het O. M. achtte de mishandeling niet bewezen, en stelde de Rechtbank de situatie voor van een agent, welke midden in een joelende menigte geschopt en geslagen wordt. De agent moet dan zijn kalmte maar be houden en wanneer hij even buiten zijn boekje gaat volgt een aanklacht. Het O. M. besluit dan tot vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. Als verdediger trad op Mr. J. de Vrieze uit Amsterdam. Pleiter achtte het gepleegde feit niet zoo belangrijk:. Het anti-maatschap pelijk optreden van dpn mishandelde is de aanleiding geweest van de daad van verd., althans wanneer er eenige sprake kan zijn van opzettelijk mishandelen. In een uitvoe rig pleidooi schetste pleiter de psychologi sche gesteldheid van een agent, wanneer hij zich midden in een dreigende menigte bevindt. Pleiter concludeerde dat alleen een vrijspraak kan volgen en verzocht de Recht bank aldus te besluiten. Uitspraak X No vember as. Door bovengenoemden Bond is besloten de jaarlijksche tentoonstelling te houden op 24 en 25 November a.s. Deze tentoonstelling zal worden gehouden in de groote zaal van de voormalige Infanteriekazeme aan den Kou- denhorn, welke zaal welwillend door den Garnizoenscommandant voor dit doel is af gestaan. Vele eere-prijzen zijn reeds toege zegd. Secretaris-penningmeester van de ten toonstelling is de heer C. H. Boeree, Bake- nessergracht 47, Op Maandag 22 Oct. a.s. houdt boven genoemde vereeniging een lezing in ge&ouw St. Bavo, Smedestraat, te 8 uur. Als spreker Zal dezen avond fungeeren de heer B. van Asperren Vervenne, Rijks pluimveeconsu lent, uit den Haag met het onderwerp de Pluimveeteelt in het algemeen, wat tevens met lichtbeelden zal worden voorgesteld. De toegang der lezing is voor iederen be zoeker vrij. Dus fokkers van Pluimvee en Konijnen, komt allen deze lezing bijwonen. Ze is zeer nuttig en leerzaam voor iedereen. Dezer dagen is aangevangen de nieuwe cursus „Handel en Recht" van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, welke gegeven wordt door Mr. F. van der Goot, advocaat en procureur te Haarlem. De Voorzitter der Kamer, de heer E. H. Krelage, leidde den cursusleider in met een openingswoord, waarin hij onder meer wees op de waarde van eenvoudige rechtskennis voor den zakenman. Spr. constateerde met ingenomenheid, dat de groote belangstelling voor dezen cursus bewees, dat de Kamer hier mede in een bestaande behoefte voorziet. Omtrent de andere cursussen kan nog worden medegedeeld, dat het aantal deel nemers voor den cursus Boekhouden (leider de heer J. J. Vroom) dezer dagen een split sing in twee leergangen noodzakelijk maakte, terwijl tot de tweejaarlijksche cursussen in het Spaansch en het Zweedsch de vorige maand wederom nieuwe groepen leerlingen toetraden. Het wereld kampioenschap. De twaalfde deelnemer. Als twaalfde deelnemer aan den a. s. wed strijd om het wereldkampioenschap is aange wezen G. Ris te Wormerveer (lid van de Damclub „Wormerveer" en van „Gezellig Samenzijn," Amsterdam.) Ris behaalde Zondag jl. in den wedstrijd om het nationaal kampioenschap (tevens voor wedstrijd voor het wereldkampioenschap) den eersten prijs en verwierf hierdoor het recht aan den wedstrijd om het wereldkampioen schap deel te nemen. Voor dezen Zaanlandschen hoofdklasser een gewichtige onderscheiding. Of hij het echter tegen de Hollandsche en Fransche meesters zal bolwerken, zal de ondervinding moeten leeren. Probeer en zal hij het wel, daarvoor kennen wij Ris te goed als een enthousiast en vurig speler met meer dan gewone hoofdklasse capaciteiten. Kr Die Schöpfung Zooals reeds is medegedeeld wordt op 25 dezer uitgevoerd „Die Schöpfung". Hoewel dit werk niet geheel onbekend is, laten wij hieronder een overzicht van deze mooie compositie van Haydn volgen. Ons treft bij den aanvang (de Ouverture) reeds de wijze, waarop Haydn den chaos, den toestand van verwarring, voordat Gods scheppend en ordenend woord had geklonken schildert. Op geniale wijze wordt deze weer gegeven. Met al de middelen, welke harmonie, melo die en rhythmus hem ter beschikking stelden, heeft de meester een wonderbaar weefsel van tonen en accoorden weten te ontwerpen, die de partituur een bont aanzien geeft. De dissoneerende harmonieën, die zich telkens herhalen, schilderen den strijd van de duister nis tegen het licht op de meest pakkende wijze. Onderwijl begint het eerste deel de aartsengel Raphael (bas) het verhaal van Gods Scheppingsdaad met het recitatief „lm Anfange schuf Gott" enz. Nu eens Zonder begeleiding, dan weer met gedempte viooltonen wordt in weinige accoorden de vormlooze, woeste aarde geteekend. Met de woorden der H. Schrift „Und der Geist Gottes" enz. treedt het koor op in een zeer eenvoudige harmonie met lichte begeleiding van strijkkwartet. Daarop volgt dan, eveneens hoogst eenvoudig, het slot van dezen Satz met de woorden „Und es ward Licht." Op het laatste accoord daarvan valt het geheele orkest fortissimo in, de zegepraal verkondi gend van het licht over de duisternis. De schepping der plantenwereld wordt door Gabriël (sopraan) verhaald in een kort recitatief, waarbij zich de lieflijke, met klein orkest begeleide aria aansluit „Nun beut die Flur das frissche Grün" enz. terwijl een heerlijk koor dit geheel afsluit. In een verder recitatief maakt de Engel opmerkzaam op de „lichten des hemels" en het nu volgende tusschenspel schildert met zijn stijgende heele tonen den opgang der zon. Het eerste gedeelte wordt gesloten door het meest beroemde koor van het geheele werk „Die Himmel erzahlen die Ehre Gottes" enz., waarin vootal de zeer belangwekkende fuga met het eenvoudige thema „Und Seiner Hande zeigt an das Firmament" de aandacht verdient. De instrumentatie is rijk en levendig. In het tweede gedeelte schildert Gapriël de schepping der dierenwereld vanarend, leeuwerik, duif en nachtegaal. Overweldigd door de beschouwing van Gods werken, vereenigen zich de Engelen in een fugatisch bewerkt terzet„Wie viel sind deiner Werk, o Gott 1" enz. Na een kort tusschenspel volgt het machtige koor met het steeds wederkeerend motief „Der Herr ist gross in seiner Macht" enz. Van de volgende twee recitatieven van Raphaël bevat het laatste een reeks belang wekkende toonschilderingen, zoo bijv. het gebrul van een leeuw, de snelle vlucht des tijgers, het springen van een hert. De schepping van den mensch, verhaald door Uriel (tenor), geeft den toondichter nieuwe stof tot verrukkelijke melodieën. Het eerste gedeelte der aria „Mit Würd und Hoheit angethan" enz. wordt bezield door een waarlijk majestueuzen geest, tot aan de plaats, waar de „vrouw vol aanminnigheid" verschijnt en ook in de melodie de liefelijke aanminnigheid op den voorgrond treedt. Een machtig jubelkoor „Vollendet ist das grosse Werk" sluit het einde van den zesden dag. Het derde gedeelte wordt nagenoeg geheel ingenomen door een heerlijk duet tusschen Adam en Eva, terwijl hier en daar het koor zich bij hun lofprijzing van des scheppers grootheid en goedheid aansluit. Na al het geschapene te hebben aangespoord tot verheerlijking van 's Heeren naam, begroet de eerste mensch zijn gade met de woorden „Nun ist die erste Pflicht erfüllt, dem Schöp- fer haben wir gedankt" enz. De muzikale schildering van het hemelsche geluk der eerste menschen klimt voortdurend bij elke periode en bereikt na een kort tusschenspel haar hoogste punt bij de woorden „Mit dir, mit dir 1 erhöht sich jede Freude." Het jubelen neemt geen einde en telkens herhaalt zich, in de rijkste verscheidenheid, de aange duide muzikale Satz, om te eindigen in een korte orgelpunt. Na een recitatief van Uriel vallen zonder voorspel, maar met vol orkest, koor en soli in, terwijl een schitterende fuga het geheele scheppingswerk als 't ware resumeert met de woorden „Des Herren Ruhm, er bleibt in Ewigkeit, Amen." Naar men ons mededeelt bestaan er plan nen om de muziekvereeniging „Willen is Kunnen" weder op te richten. De bedoeling is om zoo mogelijk in Haarlem-Noord te blijven. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren: D. H. Smit, Gen. Cronjéstraat 4 rood; G. W. v. Nes, Middenweg 48; S. v. Nes, Middenweg 48. In de week van 7 tot 13 October hebben zich in deze gemeente 4 gevallen van rood vonk en 4 gevallen van diphtheritis voorge daan. Naar wfj vernemen, is de toestand van den 11-jarigen J. Stam, die op de Amster damsche Vaart in een verkeerde richting uit een auto sprong, en daarbij een sche delbreuk bekwam, iets beter. Terug te bekomen bij Bur. v. Politie, Smedestraat, bal; Versterre, Gasthuislaan 1, bruine hond; Van Beem, Vooruitgangstraat 80, zilveren damesarmbandhorloge; Post kantoor, Ged. Oudegracht, gouden dames armbandhorloge; Teeuwen, Spoorwegstraat 26, br. heerenhandschoen; Van Delden, Arnnlfstraat 15, wollen kinderhandschoen tje; De Bruin, Kruistochtstr. 40, kop van lantaarn; Hoek, J. de Braijstraat, hondeket ting; Kennel „Fauna," Parklaan zwartwit katje, gebracht door Jung, Anslijnstraat 41; grijze kat, gebracht door Smit, Ripperdapark 29; v. d. Reep, Amsterdamstr. 3B, kaarslan taarn; Groot, Rustenburgerlaan 67, lorgnet; Moss, Zijlweg 248, bruine heerenportemon- naie met inhoud; Verloop, Tulpenstr. 8rood, heerenportemonnaie m. inh.; Hulshoff, Ga- renkokerskade 17, kinderportemonnaie met rozenkrans; Kortman, Oude Raamstr. lOzw., grijze, pet; Bur. v. Politie, Smedestraat, num mer;: hat G. 45341; Van Muijen, Leidsche- vaartweg 251zw., rijwielbelastingmerk in etui; Horsten, Allanstraat 70, rijwielbelas tingmerk; Giessen, Spaarne 102, kinder schortje; IJffs, Spaarnschevaartstr. 12, twee sleuteltjes; Vernout, Nijlstraat 13, pr. bruine jongensschoenen; Sweerts, KI. Floutstraat 117rd., rijwieltasch, inh. een flesch en brood; Baars, Schaepmanstraat 9, bruine damestasch met inhoud; Bureau v. Pol., Smedestraat, kinderwantje; Thijn, Nw. Kruisstraat 11, gonje-zakken. Terug te bekomen bijBureau van Politie Smedestraat, boodschappenboekje ten name van Pels; Van Thiel, Parklaan 77, collier; H. de Vries, Merwedestraat 2, duo-zitting; Beeck Cal koen,Tollenslaan i5,Bl'daal, doublé armbandhorloge; Plantinga, Timorstraat 161, glacé heer.handschoenen; H. Lenoble, Feith- straat, 9 paar grijze dameshandschoenen; P. Pelser, Omvalspoort 9, idem; E. Hooglugt, Colensostraat 15 zw., geborduurde d. hand schoen; Heeremans, Wouwermanstraat 52, donkergrijze handschoen; A. Huizinga, Lange Poellaan 15F, zwart hondje; Pietersen Frans Halsstraat 35, haarkam; Kollaard, Eikenstraat 30a, ijzeren ketting; A. v. d. Ham, Lg. Marga- rethastr. 4od, konijn; G. de Vries, W. Heeren straat 41, R.K. kerkboek; M. Janus, Esschil- derstraat xa, beige wollen kindermuts; Bur. v. politie Smedestraat, bruine kinderportemon naie, hondepenning 0234, rijwielpomp, ro zenkrans in etui; Vogel Ged. Voldersgracht 43, heerenportemonnaie m. inhoud; Corijnes Riouwstr. 22, bruine idem; Kuijl, Saenredam- straat 54 zw. idem idem; K. v. Beau mont, v. d. Hulststr 17, bruine kinderporte monnaie; M. Bos, Cronjéstraat 125 rd, bruine portemonnaie m. inh.; J. van Looij, Gen. Bothastraat 79, id. id. id.; W. Badenhu jsen, Oranje Nassaulaan i43,kind.portemonnaie m. inh.; Steijnman, Heerensingel 71 J., rijwielbe lastingmerk; Duim, Slachthuisstraat 103 rd., rijwielbelastingmerk; H. Beenhakker, Voor uitgangstraat 5, rozenkrans; Van Mourik, Minahassastr. 11 rd., schooltasch met boeken; H. Ploeg, Mr. Joostenlaan 19, lederen tabaks zak; C. Meijers, Bellamystr. 13, toegangsbe wijs zangconcours; A. v. Wienen, Spaarnwou- derstraat 45, blauw taschje met inhoud; R. Groos Begijnhof 29, rood taschje met inhoud; Somers, Stationsplein 13 rd., zakdoek. Terug te bekomen bij Bur. v. Politie Smedestraat, doublé broche met portret; H. de Zeijs Kloppersingel 91, bruine cein tuur met gesp; M. Banken Brouwersplein 39, etui met schrijfgereedschap; J. Rosback Fr. Halsstraat 21, geldstuk; Kennel „Fauna," Parklaan: zwartbruine hond,gebracht door De Haas, Schoterweg 164 zwaert; herdershond, gebracht door v. d. Ouw, Oosterstraat 39; herdershond, gebracht door Verbeek, 2de Zuidpolderstraat 18; zwartwit katje, gebracht door Diekeman, Voorzorgstraat 90 rd.; Swart, Lange Lakenstr. 4rd. 3 plaats kaart.; W. Koer. Rollandstr. 74, regenjas; A. Konings, Eiken straat 7, witte ijsmuts; Bur. v. Politie, Smede straat, fantasie-medaillon; Arink, Kopsstraat 6rd. bruine d. portemonnaie m. inh.; Jt Vreeken, Gasthuislaan 139, bruine h. porte monnaie m. inh. M. Schuurman, Bus ken Huetsfr. 3. hondenpenning No. 272; E. Wink ler, Gen. de Wetstraat 35, damesportemonnaie Dr. Maschhaupt, Westerhoutstr. 42, porte monnaie met inhoud; G. Burggraaf, iste Zuidpolderstr. 46, plank; J. de Grcot, Anto- niestraat 1, rijwielbelastingmerk in etui; D. W. Lapere, Z.B. Spaarne 162 idem, idem; L. Bentum, Floresstraat 9, idem, idem; G. v. Andei, Sparrestr. 26 ,idetn, idem; G.Bergman, Eschdoornstraat 37, idem, idem; J. Roosman, Javastraat 22, rijwielbelastingmerk; E. Filippo Teylerplein 41, rozenkrans; Sternveld, Klop persingel 97, doublé speld; Joustra, Ju iana- laan 122, O verveen, huissleutel; C. Kollaard, Oranjestraat 102 bruine actetasch met boeken T. Neeven Bissch. Ottostr. 14 bruine dames tasch met inh.; T. Bunning, N. Groenmarkt 26, zilveren vulpotlood; Lunenburg Duven- voordestraat 23 wandelstok. Voor het machinisten-examen diploma B slaagde te 's Gravenhage de heer P. B. Struiver, alhier. R. K. Jongemanneavereeniging „St. Gerardus Majella" Gisterenavond werd in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede het winterseizoen geopend door den voorzitter den heer J. van der Weiden en vond tevens de installatie plaats van den nieuw benoemden moderator den Weleerw. heer A. J. van Schaik. De voorzitter heette in z'n inleidingswoord, allen ^hartelijk welkom en spoorde de leden aan, om,'evenals vorige jaren steun en mede werking te verleenen, om gezamenlijk de be langen onzer vereeniging te behartigen en haar naam hoog te houden. Het vorige sei zoen is succesvol geweest, en ook nu kan met vertrouwen de toekomst tegemoet worden gezien. Vervolgens richtte hij het woord tot den nieuwen moderator. Het deed spreker genoegen kapelaan van Schaik heden als moderator van onze vereeniging te mogen installeeren. In 't kort memoreerde hij de geschiedenis der vereeniging, wees op de aangename samenwerking welke er steeds tusschen geestelijkheid, bestuur en leden heeft bestaan, hetgeen zeer veel tot den bloei der vereeniging heeft bijgedragen en sprak, den wensch uit, dat ook kapelaan van Schaik zijn beste krachten zal wijden, opdat de groei der vereeniging bestendigd moge blijven. Vervolgens besprak de voorzitter nog de plannen van dit seizoen en deelde de leden mede dat het volledige programma, één dezer dagen zou worden toegezonden. Hierna werd het woord gegeven aan kapelaan van Schaick. Deze gaf te kennen dat hij als nieuw benoemd moderator, nog geheel vreemd tegenover de vereeniging staat, doch hij hoopte spoedig'n goeden kern van medeleven de leden te ontdekken, die hem den moed zullen geven aan den bloei der vereeniging te arbeiden. Want vooral, bestuur en leden moeten met de vereeniging medeleven. En, om hiertoe te geraken moet zich de kath. geest eigendom gemaakt hebben. De onder grond moet zijn het godsdienstig element, d.w.z. de leden moeten hun geloofsuiting naar buiten willen uitdragen en trachten leden aan te werven., hetgeen ze vooral kunnen doen door hun goede voorbeeld. Over de recreatieavonden sprekende, laat de Eerw. Moderator uitkomen dat ontspan ning eerst kan bestaan na inspanning en wees hun op de taak welke zij in hun maat schappelijke positie hadden te vervullen. Voorts moet deze ontspanning wederom be antwoorden aan het katholieke beginsel. Tenslotte hoopt hij de vereeniging dat gene te geven wat als priester-moderator van hem wordt gevergd, en aller vertrouwen te mogen genieten. De voorzitter dankte den Eerw. Moderator voor z'n in 't belang der vereeniging gespro ken woorden, en doet nog eenige medeaee- lingen, waaronder ook het zenden van eenige bestuursleden naar de algemeene vergadering van afgevaardigden van Jeugdorganisaties van den R. K. Jonge Middenstand, welke tot doel heeft te geraken tot een groote demon stratie van jeugdorganisaties welke men zich voorstelt in Aug. 1929 te houden. Na de rondvraag welke geen bijzonderheden op leverde werd deze vergadering met dea christelijken groet gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2