Verzoek aan onze Adverteerders In nieuwe Banen HUISWERK BIJ HET MIDDELBAAR ONDERWIJS v m. Naar de spits Telegrafisch Weerbericht VRIJDAG 19 OCTOBER 1928 BUREAUX: NASSAULAAIM49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16990 1: I UUÜU.' A yr-ïFTF ,von UP STRAFFE VAN VFPI IPS VAN A> f f'FrHTFN. PFCFH^PEN UITFPLMK DRIFMAAI fT95 VIER EN TWINTIG UREN NA BET ONGEVAL. Een Jan Steen ontdekt? Door een Schilderijen-restau rateur te Den Haag Geen huiswerk-crisis bij het R.K. Lyceum Aan den vooravond van groote veranderingen? Een K.L.M.-vliegtuig ernstig beschadigd Bij het starten na een noodlanding Twee wielrijders door een auto aangereden en ernstig gewond De bouw der nieuwe R.K. kerk te Halfweg Met dezen verzoeken wij onzen Heeren Adverteerders hun speciaal voor de Vrijdag- en Zaterdagnummers bestemde advertentiën EEN DAG TE VOREN tp willen toezenden. Bij tijdige inzending heeft U de zekerheid dat aan de uitvoerin en samenstelling van Uw advertentiën de grootst mogelijke zorg wordt besteed, hetgeen bij late bezorging niet altijd kan worden gegarandeerd. Vrijdag en Zaterdag kunnen na 9 uur slechts bij uitzondering advertentiën worden aangenomen. DE DIRECT»:. llliliH De Kathedraal St. Bavo over een jaar gereed? Het park van Kol te Utrecht Het groote dok voor Singapore De nieuwe burgemeester van Rotterdam bezoekt Mgr. Aengenent Het leekenapostolaat en de Voornaamste Nieuws Algemeene R.K. Propa- gandaclub Dr. I. H. J. Vos, lid der Tweede Kamer De Oceaanvlucht van Kapt. MacDonald Nog steeds geen berichten De filmkeuring in het Zuiden Gaslevering door de Staatsmijnen in Limburg J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem 1 V Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTEIMTIEN 35 ct. p. rege! VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruit bet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fOflflfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken door f 7Efi Dij een ongeval met j o a verlies van belde armen, beide beenen of belde oogen; I ÜU.~ doodelijken afloop; 1 Lult. bjj verlies van een band, 'een voet of een bij verlies van een fCft bij 'n breuk vanf f. fl bij verlies v. een 1 3U." been of arm; 1 4U."s voet of een oog; 1 IZiu. duim of wijsvinger "anderen vinger. Het lijkt hoogstens een paar dagen ge leden, dat Dr. Eckener te Friedrichshafen aan de daar samengekomen journalisten een uiteenzetting gaf van zijn plannen. Van zijn aanstaanden tocht over den Atlantischen Oceaan. Hoe hij daarbij blijk gaf elke wind- strooming op deze aarde te kennen. Vertelde, wanneer men veilig naar Tokio kan vliegen en wanneer niet; wanneer de tornado's woe den en de orkanen; wanneer een luchtschip begunstigd wordt door winden die in naral- lel-richting waaien en wanneer stormen het kunnen belagen. En de aanwezigen voelden, mede door het groote vertrouwen en de diepe overtuiging van dezen zestigjarige, de groote cultuur-taak van de „Graf Zeppelin", op het gebied der luchtscheepvaart. Reeds is het welslagen van den tocht al weer een gebeuren, dat achter ons ligt. Don derdag 11 October, vijf vóór acht, vertrok de „Graf Zeppelin" en na ruim 110 uur in de lucht te zijn geweest, bereikte het gevaarte het einddoel. In een gemakkeliiken stoel gezeten, hebben wij de vele berichten gelezen, met bewon dering voor den moed der mannen, die den tocht meemaakten. In gesprekken is dagen aaneen over de vorderingen van het lucht schip gesproken Met meer dan gewone be langstelling werden de telegrammen g°lezen dip on deze stoute onderneming betrekking fiadden. Voor ons. buitenstaanders, was de vraav: lukt het of lukt het niet, de gewichtigste. En to°n de eerste telegrammen karnen dat de „Graf Zeppelin" boven Amerikaanschen bodem vloog, was de groote snanning weg. bekoelde eenigszins de geestdrift. Hoe weinigen onder ons zullen getracht hebben zich het leven der bemanning aan boo'-d van de ..Graf Zennelln" 'n te denken tijdens den tocht. Gedurende die vele, vele uren boven den Oceaan; een grijze, parel moeren of dienblauwe vlakte of gevangen In de duisternis van den nacht. Honderden meters boven den waterspiegel, waar alle be grip van tijd. afstand en afmeting verloren gaat Te nuddui van d^ "nt""Twimte waarin alleen het gedempte ronken der mo toren hoorbaar is. En steeds de gedachte, die voor de zestig koppen sterke bemanning wel voortdurend een beangstigende moet zijn geweest, te vliegen met, een vaart, sneller dan de snelste auto kan bereiken: boven hen de onmettelijke ruimte, onder hen de on- metel'ike diepte van den Oceaan. Zelfs bij het prachtigste vliegweer moet die gedachte den mensch aangrijpen door zijn rauwe realiteit. Maar gedurende honderd en tien uren blijft het niet aan één stuk mooi weer. Er komen stormen, die het schip doen hellen of neerdrukken. Wolken jagen voorbij Regens kletteren neer op de lichte omspan ning en kunnen zoo licht iets in 't ongereede brengen, wat menschenhanden zoo vernuftig ln elkaar zetten. Zulke oogenblikken moe ten tot ontzag en ernst stemmen. In de moeilijkste momenten, bii het groot ste gevaar moet op de commandobrug de meest mogelijke zelfbeheersching aanwezig zijn. Wij weten, dat midden in den Oceaan, duizenden mijlen van land verwilderd, het schip averij kreeg. En vernemen, hoe moe dige mannen tusschen hemel en aarde zwe vend. de schade herstelden Onder hen was ook de zoon van Dr. Eckener. Onderwiil jaagt het schip, weliswaar met verminderde snelheid door de oneindigheid. Het is om te duizelen. En steeds gaat het schip westwaarts, op vollo snelheid, in verminderde vaart, zwen kend om een gevaarlijke depressie te ver mijden. Onafgebroken werken de radio-installaties Dan komt de Amerikaansche kust in zicht En niet. lang daarna nemen de vage om trekken duidelilken vorm aan. Dat moet verademing hebben gegeven De lang inge houden spanning, de angst, de vrees ontladen zich. Boven Washington huilen als een orkaan de sirenen Dan volgt New-York. Vliegtuigen cirkelen om de „Graf Zeppelin". Het verkeei in de metropool staat stil. Een eerbiedige hulde voor hetgeen werd bereikt. Tot het schip ten slotte in Lakehurst aan landt, het eindpunt. Het weistagen van dezen tocht heeft het luchtverkeer met één slag in nieuwe banen geleid En mogelijkheden geopend, waaraan voorloopig nog niet te denken viel. De eer en dé roem van dit succes vallen in vone mate aan Duitschland toe, aan Duitsche techniek en Duitsche energie. Daaraan valt niet te tomen. Omlijnd de mogelijkheden aan te geven, welke thans, na dit succes in het toekomstig luchtverkeer bereikbaar zullen zijn, kan nog niemand Wat deze tocht bewezen heeft en dat is wel de grootste waarde er van Is de suoerioriteit van het luchtschip bover het vliegtuig in het intercontinentale ver keer. Superioriteit door grootere veiligheio en meer comfort. Voorspellingen zijn gewaagd. Maar on denkbaar is 't niet, dat de grome vaartliinen, wanneer een geregeld intercon tinentaal verkeer per luchtschip eenmaa een relt ls geworden, de dóncurrenrie van het nieuwe vervoermiddel zu.len gaan g voelen, zoodanig dat een ieovganlsatie van den dienst noodwendig wordt c Voor kleinere afstanden blijft vanzelfspre tend het vliegtuig zijn eenmaal ingenomen plaats behouden, niet alleen, maar zal nog steeds zijn terrein uitbreiden. ovpnwpl D» grootere veiligheid en comfo.t even die het luchtschip bieden, zijn een waaroor., voor een verre ontwikeling van het inter continentale verkeer in een nabije toekomst De schilderijen-restaurateur C. B. v. Bo- hemen schrijft aan het Haagsche Corr. bu reau, dat hij onlangs een oud schilderstuk in handen kreeg, waarvan de eigenaar hem vroeg, of dit de kosten van het op knappen nog waard was. De heer v. Bohemen is aan het werk ge togen en bracht een landschap voor den dag. dat hem het vermoeden gaf, van Jan Steen te zijn. Het was een landschap, dat deed denken aan die, waarvoor Jan Steen in de vijftiger jaren, vooral de motieven bij voorkeur aan de omgeving van Warmond ontleende en waarin misschien nog eenige invloed van Adriaan v. Ostade en Jan v. Goyen na werkt. Het torentje in het verschiet ver toont tal van overeenkomsten met het oude Warmondsche. Het is avond. De zon werpt haar laatste stralen op een gezelschap boe ien, dat in de buitenlucht voor de herberg „Het Zwaantje" kegelend en kaartspelend van het milde weer geniet. Over de ooen deur, waarin de waardin met den waard staat te praten, schaduwt een wingerd Daarvóór staat een machtige, door tijd en weer duchtig gehav.ende, prachtig ge schilderde boom, waaraan een uithangbord met een zwaan en een kan hangt, welke samenvoeging er duidelijk op wijst, dat, wie hier den weg over het vlondertje gaat, in ht paradijs der nathalzen belandt. De verschillende typen onder wie men in een pijprookenden man, die een meer toekijkende houding aanneemt, den mees ter zelf meent te herkennen zijn in een kostelijke levensvolheid gesQhilderd. Onder meer kwam voor dsn dag een ruw houten bankje, waarop, den rug naar 't publiek gekeerd, een jongeling zit, die de troeven houdt en waarop de authentieke handteekening „Jan Steen" staat. Het schilderij is hoog 63 c.M. en breed 84 c.M. Dr. Bredius, aan wien de restaurateur dadelijk een foto deed toekomen, rang schikt het schilderij onder het werk uit de vijftiger jaren van 16551660, eer vroeger dan later en acht het een heel belangrijke vondst. Gehoopt wordt, dat het voor ons land be waard blijft. ilUillillillIillilillii lil „Bij 't huidige schoolsysteem", aldus de rector van 't R. K. Lyceum, Drs. N. Th. Vlaar, O.E S.A., „acht ik de benoodigde ken nis en vaardigheid, niet zonder huiswerk be reikbaar en dienvolgens evenmin eind diploma." Acht u overlading door huiswerk niet een voortdurend dreigend gevaar en is in ver band hiermee beperking niet vanzelf sprekend? „Om overlading te voorkomen acht ik nauwkeurig toezien noodig. Op welke wijze beperking is aan te brengen, is op de verga dering van leeraren vaak een punt van be spreking. Bij ons bestaat het systeem van De inzittenden ongedeerd Het K.L.M.-verkeersvliegtuig H.-N.A.D.R. is gisterochtend bij het starten op een ter rein in de gemeente Steelingen nabij Ham burg. waar het gisteren een noodlanding heeft moeten maken, ernstig beschadigd De vlieger Scholte en de werktuigkundige Buitenhuis bleven gelukkig ongedeerd. Omtrent dit vliegongeval vernemen wij het volgende; Het verongelukte vliegtuig vertrok Woens dagmiddag uit Amsterdam naar Hamburg. Zooals gebruikelijk werd een tusschenlan- ding gemaakt in Bremen. Na het vertrek uit Bremen werd het weer zoo slecht, dat het vliegtuig onmogelijk Hamburg kon bereiken. Daarom besloot de piloot Scholte een noodlanding te maken bij 12 het Hagenbeckpark, vlak bij Hamburg. Deze landing slaagde goed en de eenige inzittende passagier kon spoedig per as Hamburg be reiken. Toen het vliegtuig echter gisterechtend wilde starten, kreeg het ernstige schade, vermoedelijk ten gevolge van het drassige terrein. De chef van den technischen dienst van de K. L. M. te Schiphol, de heer Spit, heeft zich vanmorgen direct met de dienstma- chine, die om 9.45 uur naar Malmö ver trok naar Hamburg begeven, om de schade op te nemen en tevens ingelicht te worden omtren de oorzaak van dit vliegongeval Nader wordt gemeld, dat een der vleugels bij den start tegen een boom terecht is ge komen. Ook het landingsgestel is bescha digd. De juiste schade kon men ons nog niet mededeelen. Een Wolff-telegram uit Hamburg meldt nog, dat de linkervleugel is vernield, het landingsgestel zwaar beschadigd en de draagvlakken zijn geknakt. Het vliegtuig zal gedemonteerd moeten worden. Nab(j Zwijndrecht is gisteren de chauffeur W. v. L. uit Gouda, die in de richting Rot terdam reed met zijn auto en verblind werd door het licht van een auto, komende van den anderen kant, gereden op twee wielrij ders, zekeren Verhoeven en diens 18-jarige zuster. De chauffeur remde onmiddellijk doch kon niet verhinderen, dat de beide wielrijders over de straat werden geslingerd. Zij bleken bloedend verwond te zijn en werden per autobus naar hun woning overgebracht. De doktoren achtten overbrenging van het meisje naar het ziekenhuis te Dordrecht noodzakelijk. De auto werd in beslag genomen. De betimmering van de kap van de kerk en van den toren, is thans gereed gekomen. De torenspits zal met koperen platen af gedekt worden. Aan de vier zijden van den toren wordt een wijzerplaat aangebracht, bestaande uit looden plaat met koperen cijfers. In den toren zullen drie klokken worden aangebracht. Naar we vernemen zal met het bestuur van de Gereformeerde Kerk aan den Rijks straatweg overleg worden gepleegd, ten einde de klokken bij gelijktijdig luiden harmonieus te doen samenklinken. Binnenkort zullen de plannen van de omamenteering van het hoofdaltaar, ter bezichtiging achter in de oude kerk worden opgehangen. Indien het noodig mocht blijken, kan de nieuwe kerk naar alle waarschijnlijkheid reeds met Kerstmis in gebruik worden ge nomen. Daar de oude kerk eerst drie maan den later moet gesloopt zijn, zal de inwij ding van de nieuw gebouwde vermoedelijk in het begin van 1929 plaats hebben. Drs. N. Th. Vlaar O. E. S. A. Klasse-vertegenwoordigers, dat zijn de leerlingen, die het klasse-boek bij houden. Zij hebben de opdracht zich met de respectieve leeraren te verstaan, zoodra blijkt, dat voor een of ander vak of voor verschillende vakken overlading dreigt. De leerlingen, die moeilijk meekunnen, hebben wei een zwaar schoolleven, wanneer zij him plicht goed betrachten. Toch komt 't vaak voor, dat deze categorie door ontwikkeling van wilsk-acht het later ver brengt. Deze bijzondere gevallen hebben de aan dacht van rector en leeraren. Direct en indi rect wqrden middelen aangewend, om hun wat verlichting te geven." „In de examen-klasse," gaat pater Vlaar voort, „moet stevig gewerkt worden. Dat is een onvermijdelijke eisch. Als ilc de zaak goed bezie, is hier van huiswerk-crisis geen sprake, behoudens enkele particuliere geval len. Met het oog op de vele vakken moet de gedachte aan beperking bij ons voorzitten; bepaalde vakken uitzonderen gaat m.i. niet, met het oog op het af te werken programma. U vraagt me. of het niet beter is vermoeid heid te voorkomen, dan te verhelpen door lange vacanties? De vacanties zijn historisch gegroeid. Hoe hooger de school, hoe langer de vacantie. Moreel beschouwd acht ik een lange vacantie moeilijkheden opleveren voor hen, wier welstand geen waarborg is voor veel afwisseling en ook voor hen, die zich niet bezig weten te houden. Anderzijds zijn de vacanties zooals ze nu zijn èn voor de leerlingen én voor de docenten noodzakelijk. Het is mijne ervaring, dat buitenstaanders vaak den juisten kijk missen op de psychi sche waarde van de ontspanning." Bestaat er gevaar, dat te veel huiswerk wordt gegeven, doordat over de hoeveelheid door de leeraren onderling geen voeling wordt gehouden? „Gezien de verscheidenheid en de veelvul digheid in de vakken van het leerplan, kan de toestand tamelijk gespannen zijn, vooral in de hoogere klassen, zoodat een kleine onevenwichtigheid reeds oorzaak van overla ding kan worden. Een sterk ontwikkelde ge meenschap is hier dus wel noodig. Verder is het mijn meening, dat de doceer-methode, de lijn, die door het onderwijs loopt ven de geest, die het onderwijs kenmerkt, aan de leerlingen veel verlichting kan geven." Acht u huiswerk uit ethisch oogpunt nut tig? Kunnen de vrije uren nuttig worden besteed, b.v. door piano-studie, het werk der ontwikkelingsclubs? Door persoonlijke leiding der ouders? „Sceptisch sta ik tegenover piano-studie waar het den doorsnee-leerling betreft. Die studie eischt veel inspanning, wordt boven dien nog vaak met tegenzin gedaan, terwijl het resultaat in de meeste gevallen mager is te noemen. Er zijn hier ontspannings- en ontwikkelingsclubs, die bijdragen tot een goede ontwikkeling van het sociaal leerling- leven. Een goed gezinsleven acht ik van groot belang. Mijn persoonlijke ervaring is. dat dit in toonaangevende katholieke krin gen op hoog peil staat en ook elders kreeg ik daar een zeer bevredigenden indruk van." Uit een gesprek, dat hierop volgt, is af te leiden, dat rector Vlaar niet onverdeeld gun stig oordeelt over het tegenwoordige onder- wils-systeem. In dit velband snreekt hij als zijn meening uit. dat wij aan den vooravond staan van een verandering en steunt daarbij op een citaat uit Vera Barclay. Het Verken nen (De Padvindersbeweging) „Een groote geestdrift is aan 't ontwaken. Als de tegenwoordige generatie van kinderen in de schoenen zal staan der huidige vol wassenen, zullen er groote dingen gebeuren. Nu zijn juist genoeg ouderen aan 't werk, om het begin te maken en e§n belangrijk aantal kinderen voor te bereiden. Over 'twintig jaar. als dezen groot geworden zijn en de publieke oniuie geheel op hun hand is, zal de groote stroom loskomen. Misschien zal het een der groote wereldbezielingen blijken te zijn. welke het aanzicht der samenleving veranderen." „Als dit het geval is." gaat pater Vlaar voort, „als deze voorspelling juist is, zal ook het aanzicht van het onderwijs veranderen. De hulpmiddelen bij het onderwijs zullen meer en meer generfectionneerd worden, zoo dat naast den gehoorzin, ook veel meer de gezichtzin een steun zal worden voor het opnemen van kennis. De voortgang der psychisch-paedagogische wetenschap zal ziin invloed on de hervorming doen gelden. Ik wensch verder te verwijzen naar wat Mgr. Snnjrling zegt in Psychologie anpliquée k l'éducation van L. Riboulet: „H nous est permis de croire, que nous sommes tout prés du jour, oü l'on considèrera comme un crime le fait de confier des enfants a ceux, qui ignorent la science et l'art de l'éducation." „En tot slot", besluit pater Vlaar, „verwijs ik met het oog op de huiswerk-misère naar Vondel; „De moeite leert verborgenheden schatten Op haar waardij. Al wat men licht kan vatten Wordt minst geacht en lichtst verroekeloosd." Moet er iets gedaan worden, laten dan de Haarlemsche inrichtingen de handen ineen slaan. Haarlem docet! Haa-lem met zijn oude en gerenommeerde' instellingen van onderwijs en daarnaast de jongere, geve daartoe den stoot." Deze week woei, zooals velen gezien zullen hebben, de vlag van een der torens van de Kathedraal St. Bavo. Dit beteekent, dat men genaderd was tot de kap. Zooals men begrijpt is het werk hiermede niet geëindigd. Aan dezen toren, den Zuid toren zal nog wel voor twee maanden onge veer metselwerk zijn. Wanneer dus vorst en slecht weer den bouw niet vertragen, zal de toren bij het begin van het nieuwe jaar snel zjjn voltooiing naderen. In het geheel heelt men dezen toren 33 M. opgetrokken. De Noordtoren is ongeveer 3 meter lager. Wanneer ook déze voltooid zal zijn, begint men met den bouw van de portalen. Het kan nu nog niet gezegd worden, wanneer het geheele werk gereed zal zijn. Zoowel bij de torens als bij den verderen afbouw, zal men rekening hebben te houden met ver schillende factoren, welke het onmogelijk maken nu te bepalen, wanneer de steigers geheel zullen verdwijnen. Naar men ons mededeelde verwacht men echter niet, dat de bouw nog een jaar zal duren. - Over het algemeen heeft men bij het bou wen tot dusver geen bijzondere tegenspoed ondervonden. Het machtige bouwwerk is ver in den om trek te zien. Hoe hoog de torens zijn, kan men het best op eenigen afstand constatee- ren. Van welken kant men Haarlem nu na dert, overal kan men nu, tegelijk met den koepel, de torens van de Kathedraal zien. Naar het „Hbld." verneemt, zullen van gemeentewege pogingen in het werk wor den gesteld, het fraaie park Van Kol te Utrecht te behouden. Bij aankoop uit de vrije hand. zal echter niet verhinderd kunnen worden, dat een strook langs den Amsterdamschen straatweg als bouwterrein zal worden bestemd, daar de prijs, zonder uitzicht op rendement, voor de gemeente niet te dragen valt. Een gelukwensch van Minister Lambooy Minister Lambooy heeft een telegram gezonden aan L. Smit's Internationale Sleepdienst te Rotterdam, waarin deze uit naam van de Kon. Marine wordt geluk- gewenscht met den voorspoedigen afloop van den sleeptocht met het groote dok voor de Engelsche Marine naar Singapore, welke reis met veel belangstelling is gevolgd en algemeen bewondering heeft gewekt. Een gelukwensch van de Britsche admiraliteit L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst te Rotterdam heeft, naar de „N. R. Ct." meldt, van de Britsche Admiraliteit een tele gram ontvangen, waarin zij de firma en allen, die bijgedragen hebben tot het veilig overbrengen van het dok voor Singapore, gelukwenscht en haar hooge waardeering uitspreekt voor het volbrachte werk. Gisteren heeft de nieuwe burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever For- tuyn, een bezoek gebracht aan Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent ten huize van den H. E. Deken van Rotterdam. Zaterdagmorgen, voor den vastgestelden rondtocht door de Rotterdamsche havens, zal Mgr. Aengenent een tegenbezoek op het stadhuis afleggen. „St. Bavo" bevat het volgend schrijven van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent: Het is bekend, dat een der laatste wen- schen van Onzen Doorluchtigen Voorganger, Mgr. A. J. Callier z.g„ is geweest de oprich ting van het Leekenapostolaat in iedere stadsparochie en grootere buiten-parochie. (Zie Acta et Statuta Conventus Prosyn. Dioc. Harlemensis, 1927). Ten einde dezen wensch van Mgr. Callier, meer dan tot nu toe het geval was, in vervulling te doen gaan, en ook omdat Wij zelf de oprichting van dat apostolaat voora lin onzen tijd van buitengewoon groote beteekenis achten, hebben Wij gemeend goed te doen met het opstellen van een Bisschoppelijk Reglement voor het Leekenapostolaat, dat Wij hier onder laten volgen, en dat van dezen dag af zal gelden. In de daarvoor in aanmerking komende parochies (n.l. iedere stadsparochie en groo tere buiten-parochie), waar het Leekenapos tolaat nog niet mocht zijn opgericht, worde zoo spoedig mogelijk tot de oprichting over gegaan. De Eerwaarde Heeren Pastoors ge lieven vóór I December a.s., aan hunne respectieve Dekens mede te deelen, dat de oprichting vóór dien datum heeft plaats gehad. Uit een door Ons ingesteld onderzoek is Ons gebleken, dat een der redenen, waarom tot nu toe het Leekenapostolaat nog niet zóó heeft gewerkt, als verwacht werd, hierin gelegen is, dat de taak der Algemeene R.K. Propagandaclub niet voldoende onderschei den werd van die van het Leekenapostolaat. Wij hebben daarom nuttig geoordeeld, te vens op te stellen een Bisschoppelijk Regle ment voor de Algemeene R.K. Propaganda- clubs. dat ook van dezen dag af gelden zal. Beide Bisschoppelijke Reglementen zijn te verkrijgen bij het St. Jacobs-Godshuis te Haarlem. Gegeven te Haarlem, den lOen O ai,ober '28. t JOANNES Bisschop van Haarlem Bij dit Bisschoppelijk schrijven zijn tevens afgedrukt de reglementen van „Het Leeken apostolaat" en van de Alg. R.K. Propagan- daclubs. De Tweede Kamer heeft gisteren het wets ontwerp tot wijziging der Indische Staats regeling met 67 tegen 10 stemmen goedge keurd. Het 100-jarig bestaan der Koninklijke Mi litaire Academie te Breda. Commandant Rosendahl vertelt van den tocht van de „Graf Zeppelin" over den Oceaan. Dr. I. H. J. Vos, wethouder te Ams(crdam, is benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer in de vacature WalraveBoissevain. Omtrent de transatlantische vlucht van Kapt. Macdonald zijn geen berichten meer ontvangen. Men begint zich over zijn lot on gerust te maken. Opnieuw een instortingsramp, thans te Vincennes. Een zeven verdiepingen hoog ge bouw stort in. Dertig menschen onder de puinhoopen bedolven. Bij het bergingswerk te Praag werd giste ren het 46ste slachtoffer geborgen. Zware boschbrand in Marokko. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature-Boissevain tot lid van de Tweede Kamer benoemd ver klaard dr. I. H. J. Vos, te Amsterdam Men begint zich ongerust te maken Reuter seint uit Londen: Om 10 uur gister avond was men nog steeds zonder berichten van den Oceaanvlieger MacDonald. Meer dan 27 uren waren reeds verloopen sedert de vlie ger van New Foundland was vertrokken en in luchtvaartkringen begint zich een zekere on gerustheid te openbaren, hoewel het toestel voldoende benzine, om 35 uur ln de lucht te blijven heeft en de weersomstandigheden gun stig blijven. Alle radio-stations op de kust van Ierland en Engeland zijn ingelicht, maar blijktoat heeft geen enkel schip, dat een radio-instal latie heeft, het vliegtuig sedert zijn vertrek gezien, want er is geen enkel bericht ingeko- ,vmjv Alle Hchteu van de vH°rrhayen Orovdou waren aangestoken om MacDonald in staat I te stellen te landen, Indien hij gedurende den nacht te Londen zou aankomen. Volgens nadere berichten uit St. Johns in New-Foundland heeft men langs de geheele kust nasporingen ingesteld, daar men on danks de goede weersomstandigheden met de mogelijkheid van een terugkeer naar New- Foundland rekening houdt. Er werd geen en kel spoor gevonden. MacDonald heeft voor zijn start verklaard, dat h(j voldoende brandstof medenam om zijn doel te bereiken. Voor het geval dat de brandstof niet toereikend mocht blijken zou hij trachten eerst een stoom schip op te zoeken. Hoewel het Donderdag avond op New-Foundland regende gelooft men niet, dat de weersomstandigheden midden op den Atlantischen Oceaan ongunstig zijn geweest en zoolang de 35 uur, die het vlieg tuig in de lucht kan blijven (hij heeft voer zoolang brandstof aan boord) nog niet ver loopen zijn, ondervindt men geen al te groote ongerustheid. Harbout Grace zal hedenavond zijn lichten brandende houden voor het geval de aviateur halverwege rechtsomkeert maakt en terugkeert naar New-Foundland. De berichten blijven uit Uit Londen wordt hedenmorgen geseind: Van den Engelschen vlieger Macdonald blijven nog steeds berichten uit. Gemeld wordt, dat het Nederlandsche s.s. „Harden- berg" Donderdagmorgen op ongeveer.600 mij len ten O. van New-Foundland het vliegtuig heeft waargenomen. Sindsdien is niets meer van het vliegtuig waargenomen of gezien. Aan de Iersche kust is een versterkte wacht dienst Ingesteld. Macdonald had den afstand in 17 tot 20 uur kunnen afleggen, zoodat hij reeds Donderdagmiddag aan de Iersche kust had moeten aankomen. Daar het toestel geen draadlooze installatie aan boord had, wordt alle hoop nog niet opgegeven. (Het s.s. „Har- denberg". toebehoorende aan de Stoomboot maatschappij „Hilligersberg" te Amsterdam, is 11 October van Montreal naar Antwerpen vertrokken. De mogelijkheid, dat het stoom schip het vliegtuig heeft waargenomen, is dus niet uitgesloten. Het s.s. „Hardenberg" heeft een draadlooze installatie aan boord, welke evenwel niet sterk genoeg is, om thans nog van midden op den Oceaan de Iersche kust te bereiken. Wanneer het s.s. „Harden berg" het vliegtuig heeft ontmoet, dan moet liet draadloos bericht, aldus deelt ons de directie der reederij te Amsterdam, die nog geen enkel bericht heeft ontvangen, mede, via een ander schip zijn ontvanger. Op de dezer dagen te Eindhoven gehou den vergadering van Zuidelijke gemeenten, waarbij een 20-tal burgemeesters uit de groote gemeenten tegenwoordig waren, is in zake de Zuideiyke filmkeuring uitgesproken, dat een Centrale Zuideiyke nakeuring ab soluut noodzakelijk blijft. Stappen in deze richting zullen gedaan worden. B. en W. van Eindhoven stellen den raad voor het gas van de Staatsmijnen te betrek ken en daartoe een overeenkomst met die nujnen aan te gaan. Deze overeenkomst geldt voor 20 jaren. Barometerstand 9 uur v.m.: 755 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTE» Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5,24. Hoogste barometerstand 768.2 m.M. te Marseille. Laagste barometerstand 729.8 m.M. te Thorshavn en Lerwick. Verwachting: Matige tot krachtigen Z.-W. wind, meest zwaar bewolkt, later betrok ken met regenbuien, weinig verandering in temperatuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1