Ut WIE ZEGT DE AMSTERDAMSCHE IXfenct Levensverzekering Zecjt HEEREN-BAA1 DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 20 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 3 Kind verdronken Zeven schapen doodgereden Voor den derden keer Aan een wissen dood ontsnapt Door vallënd gesteente getroffen i 2850 verduisterd en verbrast De auto-maniak eindelijk gearresteerd te Hilvarenbeek ONDERWIJS Het gouden feest der Middelbare Technische School „Amsterdam" SOCIAAL LEVEN Dë technische salaris herziening van de Rijksambtenaren R. K. Bond van loodgieters- en koperslagerspatroons Het groote Woudhuis Een dreigend conflict voorkomen SPORT EN WEDSTRIJDEN VOETBAL R.C.H. II-Ajax II Stormvogels—Sparta HOCKEY De competitie begint: De eerste wedstrijden Bloemendaal- en Tresling- beker Promotie en degradatie Internationale wedstrijden BILJARTEN De komende wedstrijden KEGELEN INGEZONDEN Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. Nc. 10756 Apei Klop-Yeeg-Stofzulgers f175 - SANTPOORT VIJFHUIZEN ZANDVOORT 81 STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS Gistermiddag te half vier is te Oostendam gem. Ridderkerk, het 4-jarig zoontje van den arbeider v. d. B., in de haven gevallen en verdronken. Het kind stortte van de vier meter hooge schutsluis. De kleine werd onmiddellijk opgehaald, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Door den trein EdeBarneveld zijn zeven schapen #van den landbouwer K. uit Over- woud, die over de rails liepen, doodgereden. Heydeman, te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Luid applaus steeg op, toen de heer de Groot mededeeling deed van deze Ko ninklijke onderscheiding, j Nog verschillende sprekers voerden het woord. Niet minder dan 120 oud-leerlingen der I jubileerende Middelbare i^..msche School ..Amsterdam" waren gisteravond van hein de en ver in het Amstel-Hotel te dezer stede bijeengekomen om aan een gezelligen feestmaaltijd oude herinneringen op te ha len en nieuwe vriendschapsbanden aan te knoopen. Vele hartelijke toespraken wei-den daar gewisseld. Dat een fruitboom tweemaal in een jaar jloeit is wel geen buitengewoon iets meer. Thans bloeit echter in den tuin van den heer H. te Tubbergen een appelboompje dit jaar voor den derden keer. Vruchten heeft het boompje niet gedragen. Men meldt uit Zuid-Scharwoude aan de Msb. Toen de tuinder B. met een wagen met kool naar de veiling te Noord-Scharwoude reed, kwam de trein uit de richting Den Helder, terwijl het paard zich reeds op de spoorbaan bevond bij den onbewaakten overweg in de nabijheid van deze gemeente. Door krachtig remmen van den machinist, die signaal gaf, en doordien de voerman van den wagen sprong en zijn paard nog iets wist achteruit te krijgen, liep dit on geluk betrekkelijk nog goed af. Het paard kreeg eenige verwondingen, terwijl het le- moen totaal versplinterd werd. Op de Staatsmijn „Maurits" is de slee per J. W. uit Obbicht d'oor afvallend ge steente zoodanig getroffen, dat hij ernstig verwond in het hospitaal te Sittard moest worden opgenomen. Dezer dagen is aan het licht gekomen, dat de 21-jarige J. P. C., werkzaam als boekhouder bij de kleermakerij Van Zanten en Zoons te Zeist, zich in korten tijd' on geveer 2850 heeft toegeëigend door val- sche boekingen van diverse bedragen. Toen C. Maandagmorgen wegbleef van kantoor, en het bleek, dat hij ook niet thuis was, bleek al gauw, dat ongeveer 1000 werden vermist, waarvan aangifte werd gedaan bij de politie, meldt het U. D. Bij het onderzoek trof deze den ontrou wen boekhouder ten huize van zijn ouders aart waarop arrestatie volgde. Bij zijn verhoor bekende C. veel geld te hebben uitgegeven in dancings enz. te Utrecht. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft de marechaussee te Hilvarenbeek aangehouden den electro-technicus P. M. K. F., gedomici lieerd te Utrecht. Deze man heeft zich sedert geruimen tijd uitgegeven voor dokter, voor ingenieur of of ficier. Hij maakte er zijn werk van, autoga ragehouders op te lichten. Hij huurde een auto, liet zich van de eene stad naar de an dere rijden en verdween zonder te betalen. Ook de hotelrekening van hem en den chauf feur bleef hij meestal schuldig. Zooals wij gis teren hebben gemeld, is hij ook te Rotterdam ■werkzaam geweest. Met een auto van een garagehouder uit het Noordelijk stadsdeel is hij, via Klaaswaal, Willemstad en Zevenber gen naar Breda gegaan. Daar heeft hij in een hotel kamers besproken voor zich en den chauffeur, waarna hij spoorloos is verdwenen. Den volgenden dag is gebleken, dat hij met een auto van een garagehouder te Breda naar Eindhoven was gereden. Daar heeft hij opnieuw den chauffeur in den steek gelaten, om wederom een auto te huren. Met dezen auto is hij door Hilvarenbeek gekomen, waai de marechaussee hem heeft gearresteerd. Hij is naar Eindhoven op transport gesteld. De feestelijkheden ter gelegenheid van het '50-jarige bestaan der Middelbare Technische school „Amsterdam" (tevens kweekschool voor machinisten) werden gis teren ingezet met eenige intieme bijeen komsten van het bestuur der school met oud-leerlingen, de leeraren en deputaties van de tegenwoordige leerlingen. In het voorportaal kwamen de leden der commissie uit de oud-leerlingen der af- deeling „Technici" en uit de oud-leerlingen der afdeeiing „scheepsmachinisten" bijeen Waar een marmeren gedenkplaat werd aan geboden. In de directiekamer heeft vervolgens de heer Eldering namens de leeraren en het Personeel der school voor deze kamer en schilderstuk aangeboden van prof. H. J. Wolter, voorstellende een plattelandssme- denj. De heer J. Visser, voorzitter van het corps van leerlingen der M. T. S. heeft daarna in een aardige speech, namens alle leerlingen der school een speciale staande klok aangeboden. In de Koningszaal van Artis had 's mid dags een feestelijke bijeenkomst plaats. Er Waren vele autoriteiten aanwezig, onder Wie opgemerkt werden de heeren De Groot, Vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, K. en W. Jhr. mr. dr. A. Roëli, commissaris van de Koningin in Noord- Holland en wethouder Th. M. Ketelaar. Nadat de gasten door den voorzitter van het bestuur der M. T. S., den heer Th. F. A. Delprat waren verwelkomd, was het Woord aan den heer prof. ir. D. Dresden, °Ud-leerling der school, die een overzicht Saf van de geschiedenis der school. De inspecteur-generaal van het Nijver heidsonderwijs, de heer H. J. de Groot, Wenschte het schoolbestuur, namens den Minister van Onderwijs, geluk en huldigde Verder den directeur en leeraren, die zoo veel hebben bijgedragen tot den bloei van heze school en deelde aan het slot van zijn gespraak mede, dat het de koningin heeft hehaagd den directeur, den heer W. J. Een advies aan den voorzitter der Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg In hare slotvergadering van gisteren bracht de sub-commissie voor de technische salarisherziening der burgerlijke rijksamb tenaren, samengesteld uit vertegenwoordi gers van alle in'tde Centrale Commissie voor Georganiserd Overleg zitting hebbende or ganisaties en een lid ad hoe als vertegen woordiger der gezamenlijke onderwijzers organisaties, een eenparig advies te dezer zake uit aan den voorzitter der Centrale Commissie. De wensch werd daarbij uitgesproken, dat in de binnenkort te houden vergadering van de Centrale Commissie dit advies zal worden behandeld. In de voortgezette vergadering te Eindho ven van den R.K. bond van loodgieters en koperslagerspatroons werden eenige voorstel len der afdeelingen behandeld, o.m. een voorstel der afdeeiing Tilburg, hetwelk con stateerde, dat dikwijls na afloop der dagtaak en op Zaterdagmiddag door gezellen en par ticulieren werkzaamheden worden uitge voerd. waarbij de benoodigde materialen in de kleinst mogelijke hoeveelheden door de grossiers, voor dikwijls dezelfde prijzen, aan hen worden afgeleverd. De afjd. verzocht het hoofdbestuur uit euvel te bestrijden. Het hoofdbestuur was van meening, dat dergelijke kwesties het best plaatselijk gere geld konden worden, dooi- overleg met ae betrokken grossiers. Bovendien zou 't hoofd bestuur deze kweste in den vakraad aan hangig maken, omdat het gewenscht is, dat hier een boetebepaling in het collectief con tract wordt opgenomen. Hierover ontspon zich eenige gedachten wisseling. Door de afd. Amsterdam was een schrifte lijke vraag ingezonden over de werkwijze der evenwichtige besturen bij het uitvoeren van werken voor katholieke instellingen. De voorzitter deelde hierop mee, dat er door het Doorluchtig Episcopaat een beslissing is ge nomen, dat alleen R.K. onderaannemers, in geschreven bij R.K. Stands- en Vakorgani saties, het werk voor katholieke instellingen mogen verrichten. De voorzitter lichtte enkele kwesties nader toe. Na rondvraag en een opwekkend woord van den geestelijk adviseur werd de verga dering gesloten, waarna een excursie per autocars naar Philipsdorp plaats had. Heden wordt het 25-jarig bestaan van het „Groote Woudhuis" te Apeldoorn, een afdeeiing van het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering van ontslagen gevan genen, herdacht. In deze reclasseringsinrichting worden voorwaardelijk.veroordeelden en in-vrijheidi- gestelden opgenomen. Dezer dagen hebben de besturen van den R. K. Fabrieksarbeidersbond en van den R. K. Landarbeidersbond een conferentie gehad met den Rijksbemiddelaar, Mr P. J. M. Aalberse te Den Haag, inzake een drei. gend conflict aan de Coöp. Suikerfabriek te Roosendaal. Dank zij het bemiddelend optreden van den Rijksbemiddelaar, prof. mr. P. J. M. Aalberse, zijn partijen tot elkaar gekomen en is inzake het loonvraagstuk een volledige overeenstemming bereikt op de basis van het collectief contract, dat zelf eerst op 1 Januari 1929 in werking zou treden. De reserves van R. C. H. krijgen Zondag bezoek van het sterke Ajax 2. R. C. H. 2 zal uitkomen met de volgende spelers: Kruyer, Kuit, Van Es, de Vos, Nieuwenhuis, Prevost, Warren, v. Dam, Nachtegeller, Kedde, Spoor Stormvogels komt morgen als volgt uit: Thijssen Walst, Koster Effem, Haak, Van der Velde, Van Es, Van Pel, Wijnkoop, Kuikens, De Jonge De 3 ex-Spartanen spelen dus mede. Nadat de hockeybal al sinds eenige weken over onze Hollandsche velden rolt, begint toch Zondag a.s. eerst de competitie. De vrij lan ge termijn, waarin dit jaar is geoefend voor dat de competitie begon, heeft den clubs ge legenheid gegeven zich volkomen in te spelen, zoodat ook van de sterkte der diverse elftal len meer bekend is, dan andere- jaren. Het hockey-seizoen 1928-29 heeft een lange voor bereiding genoten, zelden ook is een hockey- seizoen zoo enthousiast ingeluid als thans. De propaganda van de hockey-Olympiade res sorteert nu reeds een belangrijk nuttig effect! Het programma voor onze Haarlemsche teams is voor den eersten Zondag aidus opge steld: le klasse: Hilversum—Bloemendaal, M.H.C. Gooi. 2e klasse: Amsterdam IIBloemendaal II, Delftsche Studenten—M. H. C. II. 3e klasse: Bloemendaal IHKieviten, H. B. C.—A. V. 1923. Normaliter gesproken, moeten de beide wed strijden in de eerste klasse op overwinningen voor de beide thuisclubs uitloopen. De Bloe- mendaalsche voorhoede zal tegen de Hilver- sumsche verdediging geen schijn van een kans krijgen. Omgekeerd zal'de Hilversumsche aan val wel moeite hebben met de verdediging der gasten, doch deze zal wel eenige malen moe ten zwichten. Een 2—0 of 3—0 overwinning voor de gastheeren is het meest waarschijn lijke. De Musschen kunnen in hun eersten thuis»- wedstrijd de twee punten en een behoorlijk doel-average behalen. Gezien de concurren tie in de hoogere plaatsen van de ranglijst, waar M.H.C. zeker ook dit jaar weer in aan merking voor komt, is het goed van meet af aan alle zeilen op te zetten. De M.H.C.Gooi wedstrijden van vorige jaren onderscheidden zich wel eens door te fanatiek spel. De scheidsrechters zullen thans wel den enthou siasten aanval der Musschen en de heftige verdediging der Gooischen in bedwank kun nen houden. Voor de reserve-ploegen der beide Haarlem sche teams in de tweede klasse schijnt voor Zondag een zelfde lot beschoren als hun res pectievelijke hoogere teams. Amsterdam II lijkt toch wat sterker dan Bloemendaal II, M.H.C. II heeft gelegenheid voor een flinke zege op de Delftsche Studs. In de derde klasse gaat H.BB. zijn eerste overwinning behalen op A. V. 1923, het derde team van Bloemendaal zal zijn oranje kleu ren met succes kunnen verdedigen tegen Kie viten. Deze bekers zullen dit jaar wederom ver speeld worden. De inschrijving voor den Bloe- mendaal-beker staat open voor alle elftallen, die in den Nederlandschen Hockey-Bond spe len, in tegenstelling met den Tresling-beker, die alleen door tweede- of derde klasse elf tallen kan veroverd worden. Er is geen inleg- geld verschuldigd. Van de twee eerste ron den voor den Bloemendaal-beker zijn de eer ste klasse teams vrijgesteld. Opgepast Bloemendaal! Het Bondsbestuur heeft besloten, zulks In overleg met de tien eerste klassè vereeni- gingen, dat aan het eind van het seizoen >928/29 de twee nummers laatst van de Westelijke eerste klasse met nummer een van de geheele tweede klasse (mits geen reserve-elftal) om een plaats zullen spelen in de eerste klasse. Deze regeling zal ook toegepast worden aan het einde van het seizoen 1929/30, zoodat het seizoen 1930/31 met acht eerste klasse elftallen begint, die dan een volle competitie zullen spelen. De promotie en degradatie-regeling in de tweede en derde klasse blijft ongewijzigd. De zware degradatie-regeling in de eerste klasse kon voor het verzwakte Bloemendaal wel eens fataal worden; het zou jammer zijn voor de sympatieke club van Mr. Geyl c.s. Bloemendaal weet echter nu reeds van het dreigende gevaar; stevig aanpakken is zaak; tracht de laatste twee plaatsen van de ranglijst te ontloopen! Het programma der wedstrijden van Hol land tegen buitenlandsche hockey-teams ge durende het seizoen 1928/29 telt op het oogenblik drie vastgestelde wedstrijden en wel: 9 December: EngelandHoland. 24 Maart: Holland—België te Amsterdam. 13 April: België—Holland te Antwerpen. De datum van den wedstrijd tegen Duit chland die dit jaar weer uit gespeeld moet worden, is momenteel nog niet offi cieel bekend. Holland heeft dit seizoen een zwaar inter nationaal programma, daar drie van de vier wedstrijden in vreemde omgeving gespeeld moeten worden. Voor de hoogste klasse staat er wederom 1 wedstrijd op 't programma, n.m. H. B. C. Xoiympia. Het eerste A-drietal van de H. B. C. lijkt ons zeer sterk, zoodat de baby's uit de A.-klasse het niet gemakke lijk zullen winnen. De match vindt plaats in café „De Wijnberg" aan de Barteljoris- straat op Maandag 22 Oct. a.s. Ook voor de B.-klasse speelt H. B. C. in eigen home en wel op Woensdag 24 dezer tegen de reserveploeg van Vriendenkring. Het vorige seizoen waren de ontmoetingen tusschen deze beide teams uitermate span nend, zoodat we ons niet aan een voor spelling zullen wagen. In het lokaal van den heer Metz vindt verder Donderdag 25 Oct. a.s. een treffen plaats tusschen de C.-viertallen van beide bovengenoemde clubs. We houden het hier op de thuisclub. De tweede C.-ploeg van Vriendenkring zal 't in haar clublokaal café ,.De Doelen" aan de Doelstraat, Vrijdag a.s. niet gemak kelijk hebben. Excelsior uit Wijkeroog zal de overwinning wel mee naar „het noorden" nemen. Excelsior II, hetwelk denzelfden dag in 't gebouw „Olympia" aan den Kinderhuissin gel tegen de club van dien naam moet spe len, geven wij veel minder kans. De wedstrijden beginnen alle te 8 uur. De uitslagen van het concours in het Kegelhuis te Amsterdam luiden als volgt Clubkampioenschap van Amsterdam en korpswedstrijd. Kampioen Nooit Gedacht, Amsterdam, 300, 48 treffers. Korpsprijzen s le prijs Koekoek I, Alkmaar, 300, 47 tr. 2. 't Zal wel gaan, Amsterdam, 298 3. O.D.O.I. Haarlem, 286 4. Houdt Plank, Den Haag 280 5. Gooi Geen Poedel, id., 278, 47 tr. 6. De Prins I, Haarlem, 278, 44 tr. 7. U.D J., Amsterdam, 278 8. Richten en Rollen, Haarlem, 273, 46 tr. 9. 't Spaarne I, id., 273, 45 tr.10. De Krans, Schiedam, 272, 47 tr. Hoogste korpswerpers 1. L. Vischschra- per, Amsterdam 83 2. N. Tummè, Haarlem, 76 3. A. M. Stevens, Utrecht, 75 4. C. de Jager, Amersfoort, 75 5. J. Limburg, Amsterdam, 72. Extra korpsprijzen. Treffersprijs Nooit Gedacht, Amsterdam, 48 treffers Negenprijs U.D.I., Amersfoort, 11 negens. Zevenprijs Baas Boven Baas, Amsterdam, 13 zevens (45 Gecombineerd (2 vijftallen) le prijs, cD.O. Haarlem, 541 2. Koekoek, Alkmaar 526 3. 2x 13, Den Haag, 521. Dameskorps le prijs Houdt Plank II, Haarlem, 273 2. Diana, Amsterdam, 232 3. Houdt Plank I, Haarlem, 229. Hoogste korp: werpster mevr. Stuivinga, Haarlem 71. Persoonlijk kampioenschap van Amsterdam Kampioen G. Nieman, Diemen, 80 (6) 2. de Bruin, Haarlem, 30 (5)3. I. Ketellapper Sr., 77 (7.7) 4. J. Koning, Haarlem, 77 (6.7); 5. Frijn, Amsterdam, 76 (9.9). Personeele wedstrijd le prijs Bechthold, Amsterdam, 43 2. J. M.Coffing, id., 40 (8) 3. v. Drunen, Geldrop, 40 (7) 4. W. C. Muller Jr., Bussum 39 5. W. Tulp, Amsterd. 38 (9). De prijsuitdeeling zal plaats hebben op Zaterdag 20 Oct., 's avonds half negen in 't Kegelhuis. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk WELDADIGHEIDSDAG Haarlemsche Jongelui, Zaterdag, 27 October a.s., houdt het Ne. üerlandsche Roode Kruis te Haarlem we derom zijn gewone jaarlijksche collecte, dezen keer ten bate van het Park-Herstel lingsoord, dat in November a.s. zal ge opend worden. Dit herstellingsoord zal voorloopig een 30-tal patiënten kunnen op nemen, die uit de ziekenhuizen ontslagen, nog rust en versterking noodig hebben, om den strijd voor het bestaan weer ten volle te kunnen voeren. Op den collectedag zal het voor belangstellenden te bezichtigen zijn. Veel geld hebben wij nog noodig, dat wij uit dé collecte hopen binnen te krijgen. Daarvoor moeten wij kunnen rekenen cp veler steun om haar te doen slagen. Nim mer hebt gij ons in den steek gelaten en wij vertrouwen, dat gij thans ook weer in groo- ten getale bereid zult zijn om ons te hel pen. Meldt u daarom zoo spoedig mogelijk aan persoonlijk aan het Roode-Kruls- gébouw, Kenaustraat no. 9. Tv#ij doen ook een beroep op jongelui, die per fiets de collectanten willen helpen „pad vinden". Het zal een mooie dag kunnen worden, als velen, zeer velen uwer van harte naar vermogen willen meehelpen. Daarop vertrouwen wij. Het Comité voor de Roodci-Krai3-ColIee(||e *en bate van het Park-Herstellingsoord. DE KENNEMER VEREENIGING VOOR JEUGDHERBERGEN Naar aanleiding van het artikel van Mr. L. G. van Dam in de Nieuwe Haarlemsche Courant van gisteravond, willen wij, teneinde uw. lezers een objectieven kijk op de lande lijke voorgeschiedenis te geven, het volgende opmerken. Reeds geruimen tiid bestaat er een drang naar Jeugdherbergen in ons land. Daar er van verscheidene kanten pogingen in het werk werden gesteld om iets op dit gebied tot stand te brengen en er over deze zaak werd geschreven en gesproken, heeft men in Juni 1927 de eerste meer algemeene verga dering belegd. Hierop werd door het Ned. Jeugdleiders Instituut een voorstel gedaan om een stichting in het leven te roepen, waarbij het N. J. I. zich de meerderheid in het bestuur zou zien toegewezen. Van verscheidene kanten kwam hiertegen protest. Niet alleen werd geprotesteerd tegen het feit, dat het N. J. I. de meerderheid der zetels eischte, ook den stichtingsvorm vonden velen onaanvaardbaar. De geleverde kritiek was intusschen vol doende om bet N. J, I. een nieuw concept plan te doentoezeggen; de vergadering hiervoor zou in het najaar van 1927 worden gehouden. Deze kwam echter niet. In April '28 deelde het N. J. I. mee, dat het „wegens interne (financiëele) moeilijkheden," niet in staat was de organisatie der J. H. verder ter hand te nemen. Hierna werden van ver schillende kanten acties op touw gezet om aan dit werk te beginnen. Als resultaat werd op 1 September een vergadering belegd door het Comité van Voorbereiding om den Bond van Nederl. jeugdherbergen op te richten. Hierop noo- digde men ook het N. J. I. als zoodanig uit. Op deze vergadering is zeer heftig gespro ken. Ook deze vergadering had geen resultaat. Daar echter de voorbereiders de medewer king van het N. J. I. toch, indien mogelijk, wilden aanvaarden, werd besloten, dat de Bond voor Ned. J. H. niet zou worden opge richt, indien het N. J. I. voor 1 October een vergadering zou beleggen. Ook die vergadering werd gehouden, en ook zij had geen resultaat. Zelfs was de toe stand zoo, dat het Dagelijksch Bestuur van het N. J. I. de vergadering drie uur liet spreken tot een der aanwezigen, lid van het N. J. I., de opzienbare mededeeling deed, dat het N. J, I. zelf van stichting tot veree.ii- ging was omgezet. Deze woorden veroor zaakten begrijpelijkerwijs verwarring; er werd besloten, dat het N. J. I. weer e?n vergadering zou uitschrijven, waar men met een nieuw plan zou komen. die D. E. Heerenbaai rookt om eens Uw pijp te mogen stoppen met zijn tabak. Haar heerlijke geur en zachte smaak zullen U. voor goed dit merk doen kiezen. ECHTE FRIESCHE Melange pan rijpe tabakken. 'Reeds vanaf 50 ct. per pond 20 ct. per ons - 10 ct. per ons Dit alles is voor Mr. van Dam niet vol doende om, wars van al deze vergaderingen, Jeugdherbergen te bouwen. Mr. van Dam is, blijkens zijn ingezonden stuk, genegen nog vele vergaderingen op deze wijze bij te wonen. Welnu, wij zijn van meening, dat thans daadwerkelijk moet worden gehandeld. Er moeten Jeugdherbergen komen, die, alkohol- en nicotinevrij, de jeugd van alle bevolkings groepen een welkom onderdak tijdens voet reizen, fiets- of boottochten, zullen verschaf fen. Dit werk stelt hooge eischen In de eerste plaats moet de organisatie voor het stichten van de Jeugdherberg grondig voorbereid geschieden. Het zou voor de reputatie der J. H. funeste gevolgen kunnen hebben, indien deze arbeid overijld zo zou geschieden. Echter: snelle, bekwame voorbereiding, een werkplan gevormd, door menschen die de zaken serieus en actief aanpakken is nog geen overijling In de tweede plaats moet de te stichten J. H. worden geleid door een Herbergsvader en I-ïerbergsmoeder, die voor hun taak zijn berekend. Zij moeten worden bijgestaan door een Commissie van Toezicht, die, gevormd uit opvoedkundigen, jeugdleiders en menschen met practische kijk, zich naliw- gezet van haar taak zal kwijten. In de J. H. zullen strikte orde en tucht heerschen, onregelmatigheden worden geweerd, en een waakzaam oog gehouden worden op de mogelijkheden der gevaren en nadeelen die zich sporadisch in de Duitsche J. H. hebben voorgedaan. In de derde plaats staan wij voor de finan- tieele moeilijkheden Een J. H. komt er niet vanzelfVele beurzen ondergaan een aderlating, vele toezeggingen worden ge daan, subsidies worden aangevraagd; kortom er zal zoodanig worden gewerkt dat de zaak tenslotte stevig is gefundeerd. Loopt eenmaal de J. H., zijn de eerste uitgaven tót oprichfing en inrichting gedaan, dan moeten de J. H. zichzelf kunnen bedruipen. De aandachtige lezer bemerkt dus, dat de voorbereiding zeker wel op absoluut stevigen bodem moet geschieden (en dat het Comité tot oprichting daar ook zeer ernstig rekening mee heeft gehouden), wil zij goede kans van slagen hebben. Dit vooropgesteld, staat de kwestie thans zoo, dat er in Haarlem positieve plannen be staan om een J. H. te stichten. Deze plannen Zijn even opgehouden door de September- vergadering te A'dam omdat wij het liefst wilden werken als afdeeiing der Centrale voor Jeugdherbergen. Daar echter ook deze vergadering het lot der andere vergaderingen deelde, hebben wij besloten niet langer te wachten, maar over te gaan tot het oprichten der Kennemer Ver- eeniging voor Jeugdherbergen, om zoodoen de te voorkomen, dat er door particulieren, ondoordacht en met onvoldoende kennis van zaken het J. H.-werk ter plaatse wordt aangevat. Dit in verband met de hierboven geken schetste voorwaarden en het feit, dat de J. H. het volgend voorjaar in gebruik zal moeten worden genomen. De samenwerking met 'alle jeugdorgani saties wordt door ons op hoogen prijs gesteld, alle zijn zij reeds aangezocht de vergadering tot oprichting bij te wonen. Verder moet ik nog scherp protesteeren tegen het onvolledig citeeren onzer Statuten en het stemming wekken door onjuiste voor stellingen door den heer Mr. van Dam. Hij schrijft „hiertegen wilden de aanhangers der andere groep, dat de zeggingschap groo- tendeels zou berusten bij de gebruikers der J. H. zelve. De Haarlemsche concept statuten b.v. geven aan de algemeene leden vergadering tot taak vast te stellen: a. de bepalingen, waaraan de J. H. moeten vol doen" enz. In onze statuten is vermeld: de leden vergadering stelt vast, zooveel mogelijk in overeenstemming met landelijke bepalingen (cursiveering van mij). Bovendien weer spreken onze concept-statuten volledig de voorstelling, alsof de gebruikers der J. H. grootendeels zelf de zeggingschap zullen uitoefenen, afgezien nog van het feit, dat het Haarlemsch Comité niet identiek is met „de andere richting." Verder is het absoluut onjuist, dat Mr. van Dam van het Haarlemsch Comité geen toezegging heeft kunnen krijgen, dat er geen J. H. zal worden geopend, voordat omtrent toelating, inrichting en organisatie der J. H. een regeling is getroffen, welke de goed keuring der jeugdbeweging, zooals zij in het N. J. I. is georganiseerd, wegdraagt. Mr. van Dam heeft ons dusdanige toezegging nimmer gevraagd, terwijl ons werkplan geheel van dien aard is, dat alles zooveel mogelijk in overleg met de daardoor in aanmerking komende personen en lichamen zal geschie den. Ten slotte vestigen wij er de aandacht op, dat de beste paedagogen, die de stad Haarlem onder haar inwoners telt, hun naam aan de Kenn. Ver. voor J. H. hebben gegeven. Er mag toch niet verwacht worden, dat deze personen zonder voor hen voldoende kennis van zaken, maar bovenal, zonder vol doend vertrouwen in het Comité voor Op richting, toegestaan zouden hebben, dat wij van den goeden klank van hun naam ge bruik zouden hebben gemaakt. Vooral voor deze notabelen, wien wij sterke achting toedragen, komen wij op tegen de onjuiste en ontaktische wijze, waarop de heer Mr. van Dam meent te moeten ageeren. Namens het Comité tot Oprichting: K. ROOSE. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van het „Eigen Gebouw", alhier. „Dorp Vijfhuizen" Op de gehouden be- stuursvergadering van de dorpsvereeniging „Dorp Vijfhuizen" is beslot-en de algemeene jaarvergadering te houden op Vrijdag 2 November. VERKOOPING Ten overstaan van notaris mr. J. de la Hayze is gisteren in hotel „Zomerlust" ver kocht het Heerenhuis met schuur en tuin aan de Potstraat no. 9, voor 5100 aan C. J. Faber; Het huis met erf aan de Schoolstraat 1 en het huis met erf, aan de Schoolstraat 3, in combinatie voor 11.327 aan H. v. d. Mey. Hij wilde toch zoo graag die betrekking hebben. Hu had al zoo vaak gesolliciteerd. Hij was er knap genoeg voor. Dat voelde hij zelf, en, tot zijn eer gezegd, ook anderen dachten dat het hem toekwam. Hij was nu lang genoeg ondergeschikt geweest: hij had zijn best gedaan; had goede getuigschriften... En tochentoch Er waren zooveel candidaten, ziet u. En de meesten hadden fijngesmeerde kruiwagens, die onmisbare vervoermiddelen voor Iemand die hooger op wil. Hij zat in spanning en sprak er natuurlijk met iedereen over. Ten slotte liep hij tegen den rechten man aan. „Zoo, kerel, wil je zóó graag dat baantje hebben? Niks geen kunst, hoor." Groote oogen, ongeloovige glimlach. „Echt waar hoor. Ik begrijp niet waarom je jezelf zoo zenuwachtig maakt." „Heb jij dan 'n kruiwagen voor me?" „Niet alleen een kruiwagen, man. Een rijtuig, een auto, neen een vliegmachine. Zoo hard gaat het." Weer hetzelfde glimlachje. De ander schuift naderbij en zegt: „Ke rel, beloof wat aan het Missiehuis in Hoorn. Zeg dat je Stichter zult worden. En het zaakje is gezond. Die Father Liefhebber met z'n jongens staat nergens voor." Hij heeft den raad gevolgd. Als u in het vervolg aan hem schrijven moet, zorgt dan dat u -den Edelgestrengen Heer schrijft want hij is sinds zijn belofte een heele Piet geworden. Het besluit uit dit verhaal trekt u zeli wel? Missiehuis,- Hoorn Father LEFEBER Postrek. 120937 Directeur. U weet dat u Stichter(es) wordt van dit tobbende Missiehuis door ineens of bij ge deelten honderd gulden te schenken. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND ENGGANO (uitr.) iS'io v. Belawan. MANOERAN (thuisr.) 18/10 v. Singapore. MOENA (thuisr.) 18/10 te Suez. PRINSES JULIANA (uitr.) 18/10 te Genua. ROEPAT 18/10 v. Hamburg te Bremen. KON. HOLL. LLOYD FLANDRA (thuisr.) 20/10 nam. 12 u. te IJmuiden verw ORANIA (uitr.) 18/10 te en v. Southampton. KON. NED. STOOMBOOT-MAATSCHAPPIJ ACHILLES 19T0 v. Jacksonville 1. v. Londen te Rottedam AGAMEMNON 18/10 v. Lissabon n. Tanger. AJAX 18/10 v. Alicante n. Barcelona. ALMELO 19/10 v. Amst. tn. Chili. AMSTERDAM (uitr.) 17/10 v. Callao n. Cerro Azul ARES 19/10 V. Hamburg te Amsterdam. ARLADNE 19/10 v. Hamburg te Amsterdam. EOS 1S/10 v. Carthagena te Malaga. EUTERPE 18/10 v. Musel te Oporto. HANS ARP Amst. n. Barbados, pass. 17/10 Azoren. ILOS 18/10 v. Rott. te Sevilla. JAN VAN NASSAU (thuisr.) gesign. 18/10 op 500 mij afstand v. Lizard 23/lQ te Esbjerg verwacht. MEDEA 18/10 v. Kopenhagen te Stettin. NEREUS 19/10 v/d. Middeli. Zee te Amst. ORION 18/to v. Piraeus n. Smyrna. ORPHEUS 18(10 v. Kopenhagen n. Aarhuus. PETWORTH 18/JO V. Cadiz n. Ceuta. PEURSUM 18/30 v. Piraeus n. Smyrna. THESEUS 18/10 v. Genua te Genua. AURORA 19/10 v. Amsterdam te Rotterdam. VENEZUELA 19/to v. Amsterd. n. Hamburg. VESTA tuitr.) 38/10 te San Juan de Porto Rico. HOLLAND—AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN (thuisr.) 17(10 v. FGenuan. Marseille. RIJPERKERK (uitr.) pass. 17/30 Dakar. HOLLAND—AMERIKA LIJN BURGERDIJK 16/10 v. Norfolk n. Baltimore. DJEMBER (uitr.) 19/10 te Genua. MOERDIJK Londen n-'d. Pacifickust, 18/10 te Cristobal. NARENTE Vancouver n. Rott. 17/10 te Portland tO.) VOLENDAM Rott. n. New York, 18/10 v. Halifax. hOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN IJSELKERK 18/10 v. Rott. te Hamburg. JAVA—NEW-YORK LIJN BUITENZORG Java n. New York, 19/10 te Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD KEDOE (thuisr.) pass. 19/10 Gibraltar. 1NSULINDE (thuisr.) 19/10 nam. 7 u. te Marseille verw (Verb.) MEDAN 18/10 v. Rott. n. Hamburg. PALEMBANG (thuisr.) 19/10 te Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALGEN IB 19/xo v. Rott. n. Rio Janeiro. ALWAKI (thuisr.) pass. 18/10 Teneriffe. STOOMVAART MIJ. OCEAAN TELEMACHUS 19/19 v. Hamburg te Amst. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALBATROS ms. 1810 v. Gravesend n. Antwerpen. ALDERAMIN 18/10 v. Montreal n. Hamburg. ANNA ms. 18/10 v. Antwerpen te Londen. ANTWERPEN ms. 18.10 v. Gravesend n. Antw. COLYTTO 18/10 v. Montreal n. Rotterdam. DORDRECHT 18(10 Lizard gep., v. Rott. n. Philadelphia. DRENTE ms. 18/10 te Londen uitgekl. n. Arnhem. DUIVENDRECHT 19/10 v. Texas City te Lond. GRIETJE ms. 18/10 te Londen uitgekl. n. Antw. HENDRIKA JOHANNA ms. 18/10 v. Gravesend n. Ostende. JEANETTE 17/10 v. Antw. te Exmouth. KATRIENA ms. 18,To te Londen uitgekl. n. Brussel. MERWEDE 17/10 v. Portsmouth n. Gorinchem. NEERLANDIA lichter, 18/10 v. Dover, v. Sheerness n. Sharpness, per sleepb. Zeeland. ORION ms. 18/10 te Londen uitgekl. n. Brussel. POOLSTER nis. 18/10 v. Antiv. te Londen. RIJNDIJK t8/to v. Hamburg te Earry. SL1EDRECHT 19/10 v. Constanza te Antw. STAD ZALTBOMMEL 18/10 v. Decido n. Rott. STRIJPE 18/10 v. Cardiff te Swansea. SURODAN ms. 18/10 te Londen uitgekl. n. Brussel. VREDENBURG 18/10 v. Quebec n. Rott. WINTERSWIJK 18/10 v. Norfolk n. San Domingo. WOLSUM 19/10 v. Antw. n. Montreal. IJSSEL 18/10 V. Lulea n. Skellefta. WEST VLAANDEREN ms. 18/10 Horse Sand Fort. gep. om de West. ZEEMEEUW ms. 18/10 te Cuxhaven. ZUID-HOLLAND 18/10 v. Rotterdam te Londen. AMSTERDAM, 19 Oct. Aardappelen. (Bericht v/d mak Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten t ?.5o—3-75» blauwe 3.603.75. bl. Eigenheimers 3.30-—3.40, roodstar/ 2.50 2.75, per hl. Juin f 3.80—4 per 50 kg. Eigenheimers 2.90 3.10, Eigenheimers poters 1 2.502V75» blauwe poters a.50 2.75, bonte poters 2.50—2.75* IJpolder Eigenheimers 2.502.90, blauwe Eigenheimers 3.303*4°» Eigeni.e- mers poters 2.502.75, roodstar 2.502.75» Bevelanders 2.70—2.80, Noord-Hol!, blauwe Eigenheimers/ 3.303 40 Anna Paulowna Zand '3—3-50' Drentsche Eigenhetro rs 2.80—3.50, Flakkeesche Eigenheimers 2.90—3» &8e pofers 3.804 per hi. Juin t 3.804 per 50 kg. E NKHUIZEN, 18 Oct. Aardappelen bravo s 2.20—2. baai (50 kg.; slaboonen 3.604 per zak (15 kg.) ALKMAAR, 19 Oct. Kaas. Aangevoerd 160 partij n, wegende 162.000 kg. Fabriekskaas kleine 53, id. commir ;ie 55, boerenkaas 52, idem commissie 57. Handel go d. 's-HERTOGENBOSCH, 19 Oer. Botermijn. Aanv er 23.500 kg. Hoogste prijs/2.15, middenprijs 2.II, laag te j 2.04. VI SSCHERIJ. AMSTERDAM, 19 Oct. Aangevoerd door 22 motort et ters en afgeslagen aan de Gemeente Vischhal. (Besomming der botters ao.60413-75) Schar 1.903, kl. schol 4.4c 10.50, wijting 1.702.20, handschol 1217/ bot 4-9?— 8 per kist. Gr. tong 810 midd. tong 3.406, kleine tong op het terrein Bot 0.200.40, spiering 0.070.10 per pond. Vcrsche bokking /3.253.50, harde bokkig 22.75 per 100. Garnalen 2.503.50 per mand. ENKHUIZEN, 18 Oct. De Zuiderzeevisscherij were heden door het omstuimige weer ernstig belemmerd.Heden avond kwamen hier slechts 4 garnalenvaartuigen bvnnen. D( vangst bedroeg 467 pond garnalen, prijs 4.35 P« kist Hoekschar 223 pond van 2 vaartuigen, gold 15-45—*13-1 per 50 k. g

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11