DE ONGEZIENE WERELD OF HET LEVEN NA DEN DOOD Buitenlandsch Nieuws ovèrwer IJ%piRandh 'wmmkS&lhn VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 20 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 C3 de ontruiming van het rijnland GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN XXVII GODS EIGENSCHAPPEN Jods wezen is oneindig rechtvaardig Je goddelijke Ordenaar van het heelal herft in Zijn wijze voorzienigheid alles met miat, getal en gewicht bepaald, zoodat heel h(t wereldgebeuren de uitwerking is van Zijn eeuwig onveranderlijk plan. Dat goddelijk pbn is niet gevormd naar willekeur, maar naax de hoogste wijsheid en de hoogste o/ie, zoodat Hij telkens gewicht, getal en jnsat in evenwicht herstelt, wanneer dit do>r verwarring of zonde wordt verbroken. Di: getrouwheid in de uitvoering van Zijn eetwig plan en raadsbesluit is Gods onein dige rechtvaardigheid. Het evenwichtsherstel 'vraagt belooning voor de deugd en eischt straf voor de zonden (J. van Santé: Korte Overwegingen over God). Rauwelijks had God Zijn grootsch en hesrlijk scheppingsplan verwezenlijkt, of de eerste mensch kwam die schoone harmonie wreed verstoren door z'n ondankbare on- t trouw. Om dit geschokte evenwicht te her stellen, kon er voor de oneindige, godde lijke Rechtvaardigheid maar éen middel bestaan: de oneindige verzoening van Zijn oneindigen, eenigen Zoon kon alleen het oneindig vergrijp van dat. eerste ondank bare menschenpaar herstellen en ten volle goed maken. Eerst dan zou aan de onver biddelijke eischen van de goddelijke Recht vaardigheid zijn Yoldaan et verbum caro factum est et habitavit in nobis en het Woord is vleesch geworden en heeft midden onder ons gewoond! Het evenwichtsherstelzeiden wij, vraagt belooriing voor de deugd en straf voor de zonde. De mensdi is naar ziel en lichaam het absolute eigendom van God. Als vol ledig eigendom van God zou de mensch ook i zonder beloofd :oon verplicht zijn, God als zijn Heer en Meester te dienen. Gods vrij gevige goedhein stelde echter een over vloedig loon vast voor volbrachten dienst, waartoe Hij (eenszins verplicht was. Had Hü ons enkd tot de „natuurlijke" orde verheven, zou slechts een „natuurlijk" geluk ons loon zijn geweest. Maar Hij schiep diep in 's menschel wezen een onweerstaanbaren drang naar etn blijvend, oneindig, volmaakt geluk als de zekere belofte van de eeuwige glorie ons wichtend na dit aardsche leven, waarin ons jeluk zoo onvolmaakt en on bestendig is, sn in Zijn eeuwige liefde ver hief Hij den nanseh tot de „bovennatuur lijke" orde, zooda; hij als loon voor de bovennatuurlijke joede werken zou worden toegelaten tot dt aanschouwing van het goddelijk Wezen, waardoor de mensch aan Gods zaligheid ieelachtig zou women. Eischt Gods -echtvaardigheid de deugd te beloonen, ze dscht eveneens de zonde te straffen en niet enkel de uitwendige daad die strijdt met 3ods eeuwige wetten, wordt door Hem gestoft, doch ook de inwendige gedachten, veitangens' en begeerten zullen hun gerechte ;traf niet missen, zoodra ze onvereenigbaar zijn met Gods diepste Wezen. Wat nu die goddelijke vergelding betreft, kunnen we oimerken, dat God loont of straft naar ëders verdiensten, bij Hem is geen aanzien des persoons; Hij vergeldt ieder naar zin werken (Rom. II - 5). Die vergeliing is dus strikt rechtvaardig! Die vergeding, die hier slechts gedeelte lijk zal plats hebben, zal eerst in het andere levn volledig worden. Hier op larde zegeviert meestal de boos heid en mrechtvaardigheid en worden de deugd en Ie onschuld verdrukt. Gods molen maalt langzaam, maar zeker! God heeft een eeuwigheid tot Zijn beschikking om ieder narr zijn werken te vergelden; hier mee krijit de zondaar gelegenheid om zich te bekea-en en de rechtvaardige om nog meer te verdienen. Dit leert ons de diep zinnige parabel van den gevierden rijkaard en den gesmaden Lazarus (Luc. XVI - 19) Rechtvaardig zijt Gij, o God en al Uwe oordeebn zijn gerecht! (Tob. III - 2). Cods wezen is oneindig liefderijk O Heer, Gij mint in ons alleen Uw eigenzelvig wezen, Bat, duizendvoudig afgeprent, Staat overal te lezen. En wij, in al dat minlijk is, Zijn schuldig U te minnen, Die aller liefde oneindiglijk Het eind zijt en 't beginnen. Gij mint in ons U Zeiven, want Wat wij zijn, al te zamen, Als 't geen dat Gij ons wildet, toen Uit Uwer hand wij kwamen. Een beeld, hoe verre uw' heerlijkheid, Hoe eindloos verre, ontwijkend, Een beeld toch Uwer, god'lijkheid En U, o, God, gelijkend! (Guido Gezelle). Wie niet bemint, kent God niet, want God is liefde, zegt Sint Jan de Apostel der Liefde! (I - 4, 16). Met deze laatste eigenschap raken wij het Hart der godheid, Zijn diepste wezen! Wie niet bemint, kent God niet! Ieder menschen-hart is immers slechts 'n zwakke copie van dat eeuwig-brandend goddelijk Hart, waarin de Bronaar welt, die aan alle aardsche .liefde vorm en inhoud geeft. Maar wat kan die liefde in een menschen-hart al hecht en sterk zijn! Lees maar eens in het oude Boek der Koningen over de edele liefde tusschen David den Herders zoon en Prins Jonathas, Saul's zoon! Hoe klagend klinkt in 't „Lied van den Boog" z'n droeve klacht over Israëls heuve len, als de jonge held gevallen is op de vlakte van Geiboë! „Jonathas, m'n vriend, Jonathas door uw sneuvelen ben ik gedood! Bergen van Geiboë, dauw noch regen kome over U! Jonathas om uw dood ben ik droef te moede! Gij waart mij zoo onuitsprekelijk lief! Uw liefde gold mij meer dan alle vrouwen-liefde Gelijk een moeder haar eenigen zoon bemint, zoo had ik u lief." (II Kon.). Wat is er teederder dan moeder-liefde Reikt ze niet tot over de grenzen van het graf? Lezen we niet in het Boek der Ko ningen van een moeder Rapsa, die een rouw-gewaad uitspreidde over de kale rot sen, om daarop de wacht te houden, dagen en nachten, bij de lijken van haar zonen aan de galg opdat de vogelen hen niet zouden naderen? Hoe heerlijk schoon wordt in het Hoog lied de liefde van bruid tot bruidegom bezongen! „Uw liefde is kostelijker dan wijn „En zoet als de geur van welriekende balsem!" Wie niet bemint, kent God niet! Als er in het kleine, onstandvastige menschen- hart reeds zooveel liefde kan wonen, wat moet dan dat onmetelijk diepe Hart, dat eens klopte in den God-mensch, niet aan liefde bevatten? In God is liefde geen „eigenschap", zooals bij ons, maar „wezen". Deus charitas est God is liefde! Wij kunnen enkel liefde „hebben", nooit liefde „zijn". Bij God is liefde wezen en natuur! Bij dien eeuwigen gloed van liefde is de machtige liefde-vlam der Cherubijnen en Seraphijnen nog maar zwakke adem tocht. In het gloeiend Hart der Godheid is de liefde zóó krachtig en machtig, dat de liefde van Vader tot Zoon in staat was van alle eeuwigheid af een derde oneindig- levends Persoonlijkheid voort te brengen, n.l. den H. Geest, de goddelijke vrucht van Vaders liefde tot den Zoon! God Is liefde! Alles buiten God is het werk zijner liefde. Maar God schiep de we reld niet uit blinde noodzakelijkheid, maar zij ontstond uit een vrij besluit van Zijn Heiligen Wil! Het was de liefde, waarmee God noodzakelijk Zijn eigen goddelijk Wezen bemint, Die hemel en aarde met alles wat ze bevatten, het aanschijn schonk, om in - die schepping Zijn volmaakte heerlijkheid te openbaren. „En God zag alles, wat hij gemaakt had en het was zeer goed!" (Gen. I - 31) „Gij toch bemint al wat is en haat niets van hetgeen Gij gemaakt hebt." (Sap. XI - 25). Maar die liefde ging nog verder! Ze ver hief Engelen en menschen tot een orde, die ver boven hun natuurlijke krachten zou uit gaan. Hun ziel, toegerust met boven natuurlijke krachten, zou Hem eens geeste lijk bezitten, zooals Hij alleen van nature Zichzelf bezit, door de onmiddellijke aan schouwing van Zijn eindeloos Wezen van aangezicht tot aangezieht, als deelgenooten van Zijn goddelijke natuur. „Ziet eens, welk een liefde ons de Vader heeft toege dragen," roept Sint Jan vol heilige geest verrukking uit, „dat v/ij Kinderen Gods hee- ten en ook zijn" (I Joan. Ill - 1). Opdat wij daardoor deelachtig zouden worden aan de goddelijke natuur (II Petr. 1-4). Maar hiermee was de liefde van God nóg niet uitgeput! Zoo zeer heeft God de wereld bemind, dat Hij Zijn eeniggeboren Zoon ons heeft gegeven (Joan III - 16). Hierdoor heeft God Zijn liefde tot ons getoond, dat Hij Zijn eenigen Zoon naar de wereld heeft gezonden, opdat wij door Hem zouden leven; hierin bestaat die liefde: niet, dat wij God bemind hebben, maar dat Hij ons bemind heeft en Zijn Zoon gezonden heeft als een verzoening voor onze zonden (I Joan. IV - 8). O, al te kleene en korte stonden, Dat ik U, eer mijn' stervensdag, Te laat gezocht, te laat gevonden, U goeden God, beminnen mag! (Guido Gezelle) De „Times" meent, dat moet worden na gegaan of het thans goed is besprekingen te houden over de vaststelling van de totale verplichtingen van Duitschland. Parker Gil bert, Poinearè en vele Duitsche staatslieden beantwoorden deze vraag bevestigend en 'n groot aantal invloedrijke Amerikanen neigt tot dezelfde meening. Het blad meent, dat het standpunt van de Britsche regeering in deze van groote beteekenis is. DE BESPREKINGEN VAN PARKER GILBERT IN PARIJS. PARIJS, 19 Oct. (V.D. Een ambtelijke mededeeling bevestigt, dat Poincaré Vrij dagmorgen met den Engelschen kanselier van de schatkist Churchill en den agent van de reparatiën Parker Gilbert een on derhoud gehad heeft betreffende d'e vor ming van een commissie van deskundigen, zooals die kort geleden te Genève bespro ken werd. De meded'eeling zegt verder, dat de uitwisseling van gedachten tusschen alle betrokken regeeringen in de eerstvolgende dagen zal worden voortgezet. In verband met a'eze officieele mededee ling schrijft de Temps, dat men uiterst tactisch moet staan tegenover de officieele mededeelingen betreffende de onderhande lingen van Parker Gilbert, d'aar deze streng geheim worden gehouden. Het was te vroeg om met k&is op succes te Onderhandelen over regelingen. In Ge nève was in principe besloten om een des kundigencommissie te benoemen om de technische zijde van de kwestie te onder zoeken. Daarom kon het het oogenblik, zoo schijnt het tenminste, slechts sprake zijn van het eens word'en over de voorwaarden, waaronder deze commissie gevormd zal worden. Men kon er zeker van zijn, dat dit een uiterst precaire kwestie was, welker oplos sing eenigen tijd zou kosten. Onmiddellijk succes te verwachten was niet verstandig, alü'us de Temps. Goes, C. VIS, Rector DE CATASTROPHE TE VINCENNES Nadere bijzonderheden. Tot nu toe 7 dooden geborgen PARIJS, 19 Oct. (V.D.)Het bericht van de catastrophe te Vincennes, dat zich Donder- dagvond als een loopend vuur door Parijs verspreidde, heeft overal groote opschudding veroorzaakt. Het opruimingswerk van de puinhoopen werd onmiddellijk door de brandweer, mili tairen en politie aangevangen. Spoedig waren 5 dooden en 4 gewonden geborgen. De gewon den hadden meest zware beenbreuken en schedelverwondingen, zoodat verwacht kan worden, dat vele gewonden niet in het leven te houden zijn Van de dooden konden drie geïdentificeerd worden Daar de instorting van het gebouw in enkele oogenblikken plaats had, gelukte het slechts aan enkelen der dertig arbeiders die er werkzaam waren, aan de catastrophe te ontsnappen Onder de puinhoopen zijn voornamelijk de arbeiders, die op de tweede verdieping werkzaam waren, terechtgeko men, terwijl de meeste arbeiders, die op de derde verdieping werkten, op straat geslin gerd werden De meeste slachtoffers zijn Ita lianen. Twee arbeiders, die op de zesde ver dieping werkten, zijn aan den dood ontsnapt, doordat zij op straat geslingerd werden en wonder boven wonder slechts lichte verwon dingen kregen Een bewoner van een tegenover de plaats des onheils gelegen perceel verklaarde, dat hij bemerkte, dat het huis in het midden begon in te storten Een seconde slingerde het gebouw om daarna als een trekharmo- nica onder een geweldig gekraak en een vree- selijke stofwolk geheel in te storten. Het ge bouw behoorde aan een Italiaanschen bou wer Provini, die het met den steun van een hypotheekbank volgens de aanwijzingen van een vriend en zonder medewerking van des kundigen liet bouwen. Een architect van de hypotheekbank bezichtigde nu en dan het bouwwerk. De bouwer had reeds zijn intrek in de benedenverdieping van het gebouw ge nomen. Daar hem de meeste schuld treft, zal een justieele vervolging tegen hem worden ingesteld. Hij werd naar het politie bureau gebracht. Onderweg trachtte hij zelf moord te plegen. Provini zegt, dat de hevige regens van de laatste dagen de oorzaak van de catastrophe zijn, waardoor groote hoeveelheden water in het bouwwerk zijn gedrongen. Hierdoor zijn scheuren ontstaan, die waarschijnlijk te snel zijn hersteld. Ook de onderbouw van het huis schijnt niet vakkundig te zijn gemaakt. Het opruimingswerk had plaats onder lei ding van den prefect van politie van Parijs en in tegenwoordigheid van den minister van binnenlandsche zaken Sarraut.Talrijke schijn werpers en fakkels dienden als verlichting. Het opruimingswerk ging met groote ge varen gepaard. Men vreesde nieuwe instor tingen en moest zeer voorzichtig te werk gaan. Nu en dan werd het opruimingswerk gestaakt om te hooren van waar onder de puinhoopen hulpgeroep kwam. Volgens de laatste berichten zijn tot nu toe zeven dooden geborgen. Er zijn thans negen dooden en vier ge wonden uit de puinhoopen te voorschijn ge haald. Er zouden zich nog 12 tot 15 slacht offers onder bevinden. Van de zeven verdiepingen van het ge bouw resten nog slechts puinhÓopen van een meter hoogte. Het reddingswerk bepaalt zich op het oogenblik tot de redding van den arbeider Nicolli, die levend is bedolven en wiens hoofd en arm men door een gat van 80 centimeter kan waarnemen. Om half negen werd het gekreun, dat uit de diepte kwam, steeds zwakker. De hoop, de bedolven arbeiders te redden vermindert elk uur. PARIJS, 19 Oct. (V. D.) De opruimings werkzaamheden op de plaats van de instor ting te Vincennes werden den geheelen dag en oqh heden met groote energie voortgezet. In de ochtenduren waren zeven dooden en vier gewonden geborgen. Men vreest, dat zich nog twaalf arbeiders onder de puinhoopen bevinden. De toestand der gewonden is zoo T.echt, dat men voor hen het ergste vreest De lijken der slachtoffers zijn in het stad huis van Vincennes opgebaard. PARIJS, 19 Oct. (V. D.) Het lot van den 18-jarigen Nizelli verontrust de bevolking ten zeerste. Tot nog toe is het niet gelukt den jongen arbeider uit de puinen te bevrijden. In den loop van den ochtend was 't intusschen gelukt zijn bovenlichaam en de armen, waar van een gebroken is te bevrijden. De werk zaamheden van de brandweer en van zijn vrienden konden echter slechts langzaam voortgang maken, daar ieder oogenblik een nieuwe instorting dreigde. In de eerste na middaguren werd zijn lichaam tot de dijen vrijgemaakt. De toestand van den bedolvene was echter zorgwekkend. Zijn vader en broe der, die voortdurend bij hem zijn, pogen hem te troosten en te kalmeeren. Zijn gelaat, dat teekens van pijn vertoont is, om zijn oogen voor het stof te beschermen, met een doek bedekt. De aanwezige geneesheer heeft kam- ferinspuitingen toegediend. Zijn oordeel is, dat wanneer niet binnen eenige uren bevrij ding volgt, de ongelukkige den avond niet zal overleven. In de vroege avonduren werden eindelijk 'de laatste deeien opgeruimd. Toch is de toestand van Nizelli, die aan overgroote zwakte lijdt, uiterst zorgwekkend. De bladen geven thans een overzicht van het ongeluk. Van de 28 aan het gebouw werk zame arbeiders, werden er 7 dood uit de pui nen te voorschijn gehaald, 16 arbeiders moe ten nog onder de puinen begraven liggen. Volgens een andere berekening echter zijn er nog slechts 11 bedolven. Er bestaat geen enkele hoop meer dat nog een van deze en- gelukkigen gered zal kunnen worden, daar sedert de instorting reeds 24 uur verloopen zijn. Van de 4 gewonden, die in het zieleen- huis St. Antoine zijn ondergebracht verluidt, dat hun verwondingen op een na niet al te zwaar zijn. DE BESPREKINGEN VAN PARKER GILBERT TE LONDEN De schadevergoedingskwestie LONDEN, 19 Oct. De besprekingen van den agent-generaal van de schadevergoe dingsbetalingen Parker Gilbert te Londen hebben naar thans bekend wordt be halve op hèt schadevergoedingsvraagstuk in het algemeen ook betrekking gehad op de besluiten van Genève, inzake de vorming van eën commissie van financieele deskun digen. De besprekingen te Londen met Churcniii en den premier Baldwin, evenals met de vooraanstaande persoonlijkheden van het ministerie van financiën en van de Bank van Engeland hebben, naar thans na het vertrek van Parker Gilbert naar Parijs wordt vastgesteld, een zeer bevredigend verloop ge had. In een uitvoerig overzicht over den hul digen stand van het schadevergoedings vraagstuk verklaart de „Times" o-a. dat de aanstaande onderhandelingen van de des kundigen een nieuwen stap beteekenen in cle richting van den wederopbouw van Europa. De oorsprong van deze onderhandelingen ligt woeden rkt d Buisde 75ct Bij Apoth en Drogisten. de vastgehouden. Hij zal vervolgd worden wegens dood door schuld. Op de plaats des onheils spelen zich vree- selijke tooneelen af. Een groot aantal familieleden en vrienden van de slachtoffers en vermisten is te za men gestroomd, die vol angst het opruimings werk volgen. De brandweerlieden en vrijwilli gers, die aan het opruimingswerk deelnemen, zijn zeer vermoeid, daar zij sinds gisteren middag niet gerust hebben. Onder de puinhoopen heeft men een jon gen arbeider, Nizelli geheeten, gevonden, die nog in leven is. Er bestaat hoop hem binnen eenige uren te bevrijden. mann met Poincaré en Briand. Destijds heeft Poincaré toegegeven, dat de geheele ontruiming van het Rijnland wenschelijk is, doch betoogd, dat de ontruiming nauw --- - met de kwestie der schadevergoedingen ver- naam van Graaf Julius Karolyi band houdt Lord Cushendun heeft in Sep- opvolger genoemd. Ook wordt de tember toen de kwestie opnieuw ter sprake minister van financiën Alexander kwam,'dit standpunt tot het zijne gemaakt als zijn opvolger aangeduid, en heeft daarvan den Duitschen Rijkskanse lier in kennis gesteld. De overeenkomst van Londen van 1924, is noch door de deskundi gen, die haar hebben samengesteld, noch door de regeeringen, die haar hebben aan vaard, beschouwd als meer dan een tilaeiU- ke maatregel, die Europa de mogelijkheid en tijd tot herstel zou geven. Parker Gilbert, heeft intusschen meermalen op de noodza- CHURCHILL'S ONDERHOUD MET POINCARé BERLIJN, 19 Oct. Naan Berlijnsche bladen vernemen in verband met onder houd van Churchill en Parker, is het be zoek officietj aan de Duitathe regeering medegedeeld. Men hecht te meer waarde aan de gemeenschappelijke reis van Chur chill en Parker Gilbert omdat volgens de Lokal Anzeiger de eerste reis van Gilbert zoo weinig succes had. Men meent in het gemeenschappelijk onderhoud een factor te kunnen zien, die een vooruitgang aan zou kunnen duiden van de algemeene stre vingen betreffende de regeling van d'e re paratie. De Deutsche Algemeene Zeitung is van meening, dat de tevredenheid der regeeringskringen over het bezoek van Churchill in Parijs voorbarig is. Men ziet niet in waarin een vooruitgang te ontwa ren zou zijn. De Rijnlandcommissie te Koblenz heeft met de Duitsche autoriteiten van gedach ten gewisseld over haar toekomstigen ze tel, voor het geval, dat de tweede bezet tingszone spoedig wordt ontruimd. Zij heeft drie steden genoemd, welke eventueel haar goedkeuring zouden wegdragen, nl. Wies- baden, Mainz en Spiers. Vóór een beslissing kan worden genomen, moeten deze steden worden gehoord. EEN ROOVER AAN HET WERK Donderdagavond tegen 10 uur is de Kur- fürstendamm hoek Schlüterstrasse te Berlijn het tooneel geweest van een brutale bandie- tenstreek. Voor het bontmagazijn Bieber, welks etalageramen door groote lampen helder verlicht waren, bleef een elegante particu liere auto stilstaan. Er stapte een goedge- kleed man uit, die een pakje onder den arm droeg. Dit pakje, waarin zich, zooals later bleek een zware steen bevond, slin gerde hij, ofschoon het op het trottoir voor den winkel zeer druk was, plotseling door het etaiageraam. Daarop sprong hij in de uitstalkast, waar hij een bontmantel van groote waarde greep. De eigenaar der zaak, die toevallig nog in den winkel aanwezig was, kwam op het rinkelen van het glas toeloopen. Toen de roover hem zag aan komen, wierp hij zich met den bontmantel in de hand weer in de auto, reed ijlings weg en ontkwam. Het geheele geval had zich binnen enkele seconden afgespeeld. DE ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN MET POLEN AFGEBROKEN De Duitsche delegatie teruggeroepen BERLIJN, 19 October (V. D.) De Duit sche delegatie voor de onderhandelingen over een handelsverdrag met Polen heeft he den instructie ontvangen naar Berlijn te rug te keeren. Medegedeeld wordt, dat er een pauze in de onderhandelingen is ingetreden. Het zal' van Polen afhangen, of de onderhandelin gen later al dan niet zullen worden her- vat. TREEDT GRAAF BETHLEN AF? WEENEN, 19 Oct. (V. D.) Naar de „Stun- de" uit Boedapest meldt, verluidt in goed tionale protest-vergadering te organiseeren. De Metropoliet Mgr. Francesco Pierini en de Aartsbisschop van Ossirinco, Mgr. Victor Avrien, stonden aan het hoofd van het uit voerend comité, dat met de voorbereidende werkzaamheden was belast. Uit alle deeien des lands, uit alle steden en dorpen kwam bericht van sympathie en volledige medewerking, om op een bepaalden dag in liet geheele land zijn stem te ver heffen als een eenparig protest tegen het misdadig stilzwijgen der groote persbureaux. Alle katholieke organisaties en vereenigin- gen hadden eenparig besloten, om zoo geest driftig mogelijk te beantwoorden aan de uitnoodiging van het uitvoerend comité. In Santa Cruz de la Sierra hield de Deken van het Amerikaansche Episcopaat, Mgr. Belisario Santisteon, een groote rede voering. Aan het slot van zijn schitterende toespraak zei hij„Het zou mij te ver voe ren, wanneer ik een juiste opsomming moest gev en van de ongerechtigheden en misdaden, die men de bisschoppen, priesters en ge- loovigen van Mexico aangedaan heeft, men schen, die men niets anders ten laste kan leggen, dan dat zij met een heldhaftige standvastigheid zijn trouw gebleven aan het Katholieke Geloof. Deze overwegingen in aanmerking genomen, gehoor gevend aan de uitnoodiging van onzen Aartsbisschop, aan gemoedigd door het edele voorbeeld van Chili, Argentinië en andere Amerikaansche staten, willen ook wij een woord van be moediging spreken tot onze vervolgde broe ders, ter eere van onze christelijke kruis banier, waaronder de groote helden aller eeuwen zich steeds geschaard hebben en waartegen zich steeds alle gemeenheden en schanddaden van alle tyrannen richtten. In La Paz was het vooral de katholieke jeugdorganisatie, waarbij zich ook de stu- dentenvereenigingen hadden aangesloten, die aan deze protestmeeting een zeker fees telijk karakter had weten te geven. De slot vergadering, die buitengewoon belangrijk was, werd bijgewoond door 15.000 menschen. Hier werd ook nog een schrijven voorgelezen van senator Dr. Roman Paz, den voorzitter van het Parlement, waarin deze zijn groote verontwaardiging te kennen gaf over de Mexicaansche gruweldaden. De meest belangrijke vergadering was on getwijfeld de bijeenkomst in Sucre, waar afgevaardigden uit alle oorden des lands waren samengestroomd. De groote basiliek was tot in de uiterste hoeken gevuld. Aan den president der republiek werd een telegram verzonden met het verzoek om bij de Mexi caansche regeering een voorstel te doen. om de kerkvervolging te willen beëindigen. Aan den minister van buitenlandsche zaken en aan de Kamer van afgevaardigden, werd een telegram van gelijken inhoud gericht. De minister van buitenlandsche zaken deed hierna mededeeling, dat hjj het ver zoek der katholieken van Bolivia, dat geheel in overeenstemming was met de wetten van rechtvaardigheid en humaniteit, aan de Mexicaansche regeering zou bekend maken en ondersteunen. UIT BRITSCII-INDIë Dreigende Hongersnood Men schrijft ons uit Punjab: In heel Indië dreigt weer een verschrik kelijke hongersnood, omdat het niet wil regenen. In gewone jaren begint de regen periode reeds in de tweede helft van Juni, maar thans ligt het land daar dor en ver schroeid door de alles verzengende, gloeien de zon; wel heeft het hier en daar geregend, maar dat is niet voldoende en het laat zich aanzien, dat er ook geen voldoende regen meer zal vallen, voor den eerstvolgenden zomer. Alleen een cycloon zou nog redding kun nen brengen in dezen toestandmaar ook dat is niet waarschijnlijk. Een groot ge deelte van Bengalen, Bikar, Punjab, Orissa enz., een streek met een bevolking van meer dan honderd millioen, ziet met angst en vrees de toekomst tegemoet. De hongersnood in Indië ging meestal ge paard met politieke beroering en verwarring, met vechtpartijen tusschen Hindies en Mo hammedanen. Sedert Engeland Indië bestuurt d. i. reeds 140 jaar, was Indië reeds 19 keer het tooneel van een verschrikkelijken hongersnood. Tij dens den hongersnood van 1769 stierven alleen in Bengalen 70 millioen menschen tengevolge van den honger. Ook in 1790 tot 1792 heerschte er een verschrikkelijke toestand in Indië, de geraamten der slacht offers lagen te verbleeken langs den weg en deze hongerdood word nog heden ten dage door de Hindoes: „een hongersnood der doodshoofden" genoemd. De hongersnood van 18761878 was een der geweldigste van heel de 19e eeuw: ln drie provincies stierven alleen reeds 5 mil lioen menschen. Sinds dien tijd werd een geheel nieuw kunstmatig bevloeiingsplan ontworpen, terwijl ook het spoorwegnet aanmerkelijk werd uitgebreid, om in geval van hongersdood de levensmiddelen zoo snel mogelijk te kunnen aanvoeren. Hieraan was het dan ook te danken, dat er bij den hongersnood van 18991901, „slechts" een millioen menschen van honger omkwamen. het Sovjet-bestuur een petitie in te dienen, waarin verzocht werd vrijheid van het ge schreven en gesproken wcord te verleenen, en dat was genoeg om een koele verstana- houding te doen ontstaan tusschen den be roemden schrijver en de Sovjets. Uit Frankrijk. Aan de nieuwste officieele statistiek van het Fransche ministerie van arbeid ont- leenen wij de volgende interessante cijfers: Het aantal huwelijken' is weer gedaald; in 1926: 348.126 en in 1927: 337.864 dus een achteruitgang van 8262. De cijfers d'er laatste jaren wijzen telkens op een ach teruitgang, want in 1924 waren er 355.920 huwelijken gesloten, in 1925: 352.830. Het laagste cijfer werd bereikt in 1913 met 312.036 gesloten huwelijken. Maar ook het aantal echtscheidingen is gelukkig gedaald. Hun hoogtepunt bereikten zij in 1921 met 32.472. Sindsdien is het cij fer steeds teruggeloopen op 18.487 in 1927. Het aantal levend geborenen is weer sterk gedaald n.l. van 766.226 in 1926 tot 741.708 over 1927. Maar ook het sterftecijfer is aanmerkelijk gedaald: in 1926 713.458 en in 1927: 676.666. Het sterftecijfer van kinderen beneden den eenjarigen leeftijd is teruggeloopen van 74.693 tot 61.817. Behalve Italië is Frankrijk het eenige land waarin in het 1927 het geboorten- overschot het aantal sterfgevallen over treft. In alle andere landen waarvan de sta tistiek over 1927 reeds is verschenen, is het geboorte-overschot teruggeloopen en wel in. Engeland van 241.000 op 170.000; in Noor wegen van 25.000 op 21.000; in Nederland- van 104.000 op 97.000 in Spanje vaiu 242.000 op 216.000. Als men de cijfers van voor den oorlog' beschouwt, aan is er overal een geweldige teruggang van het geboortecijfer te con- stateeren. Men had een geboorte-overschot Duitschland Engeland Oostenrijk Italië Zweden in 1913 879.000 377.000 35.000 459.000 53.000 in 1929" 491.000 241.000 28.000 419.000 31.000 Tjp norsnronec van ueae - in de besprekingen te Parijs van dr. Strese- ingelichte politieke kringen aldaar, dat de r T-»..:a rioctiiric wfnipfav-nvocHpnl", Gmaf Bethlen. binnen- minister-president, Graaf Bethlen, binnen kort in verband met zijn gezondheidstoe stand zal aftreden. In parlementaire kringen wordt reeds de als zijn nieuwe minister van financiën Alexander Weckerle DE EXTERRITORIALITEIT PEKING, 19 October (V.D.) Naar uit Nanking gemeld wordt, publiceert het Chi- neesche officieele telegraaf agentschap „Go- min" een nota van de Chineesche regeering aan de groote machten, waarin het onmid- heeft intusschen meermalen op de noo z - dellyk afstand doen van de exterritoriale kelijkheid van een definitieve regeling rechten in China verlangd wordt. K.CI1JIVIICJU. Vftii - het schadevergoedingsvraagstuk gewezen In ziin rapport van 10 December 1927 heeft hij opnieuw betoogd, dat noch het schadevergoedingsvraagstuk, nodh de andere daarmede in verband staande kwesties defi nitief kunnen worden geregeld, zoolang Duitschland niet verplicht wordt op eigen verantwoordelijkheid, zonder buitenlandsch echt, aat men voor nen net, ergsie virrei. De bouwer wordt nog steeds door de poli- controle en zonder verdere transfer-bes j... mprlp t,P WPl'lcen. ming aan de oplossing mede te werken. Na de besprekingen te Genève hebben de geallieerden schijnbaar het tijdstip aange broken geacht in den geest van den agent- generaal van de schadevergoedingsbetahn- gen een stap verder te gaan. Intusschen heeft een belangrijke gedachtenwisseling tusschen de betrokken regeeringen plaats gevonden. Baldwin heeft in aansluiting aan zijn verlof voor zijn terugkeer naar Londen met Poin caré en Parker Gilbert over deze kwes tie is gesproken. Thans blijft de kwestie te regelen welke regeering het initiatief tot de instelling van een commissie van deskundi gen zal nemen. rechten in China verlangd wordt De Chineesche regeering verklaart, dat zij alle voorrechten der buitenlanders in China zal afschaffen en hen aan de Chi neesche rechtspraak zal onderwerpen. DE AUSTRALISCHE HAVENSTAKING GEëINDIGD De havenarbeidersstaking is thans in ge heel Australië geëindigd. Men hoopt dat de vrede in de havens thans van blijvenden aard zal zijn. DE STEM VAN EEN GEHEEL VOLK Een protest uit Bolivia tegen de Kerk. vervolging in Mexico Over geheel Bolivia heeft men enkele weken geleden een geweldig protest doen i hooren tegen de gruwelijke vervolgingen in Mexico. Reeds in de eerste weken van Augustus was men begonnen i om deze ria- Maxim Gorki gaat het Roode Para dijs verlaten. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de bekende Russische 'schrijver Maxim Gorki besloten heeft om Rusland te ver laten. In den laatsten tijd hebben de Sov jet-autoriteiten hem zoo voorkomend mo gelijk behandeld. De volkscommissarissen hebben alle moeite gedaan om hem een te rugkeer naar Italië te ontraden. Ongeveer vier maanden geleden was deze beroemde schrijver op herhaald en dringend verzoek van Lunartschasky vanuit Italië naar Rus land teruggekeerd, waar hem een schitte rende ontvangst, een ware triomftocht be reid werd. Een extra trein stond voor hem aan de grens gereed en vandaar tot aan de hoofdstad werd hij geregeld begeleid door een eerewacht. Nog maar enkele we ken geleden begon hij in Moskou met een publicatie van 'zijn dagboek, dat tot op schrift droeg: „Het werk voltooid!" en dat heeiemaal gewijd was aan de verheerlijking van het succes van het Sovjet-regime. Maar- enkele dagen geleden heeft hij aan zijn medewerkers ontslag verleend met de me dedeeling dat hij hun geen manuscripten meer zou zenden. Sommigen beweren, dat Maxim Gorki om gezondheidsredenen weer naar Italië te rugkeert, waar- het warme klimaat hem weer herstel van krachten en genezing- schenken zou. Maar het is een publiek ge heim, dat de Sovjet-autoriteiten alle mo gelijke moeite, gedaan hebben om hem in Rusland te houden. Zij hebben den be roemden schrijver een schitterend verblijf in de Krim of in den Kaukasus aangebo den, waar het klimaat zeker zoo goed is voor hem als in Italië. Maar er gaan ook geruchten in Moskou, dat Maxim Gorki zich niet tevreden stelde met het Sovjet regime te prijzen, hij had ook een voorstel gedaan aan de Russische schrijvers om bij Alleen in Nederland en Spanje is het ge boorte-overschot gestegen en wel voor Ne derland van 28.000 op 104.000 en voor Spanje van 169.000 op 242.000. Glazen telefoon-automaten in Hamburg. De „Oberpostairektion" te Hamburg heeft dezer dagen op de „Eimsbutteler Markt" en op de „Reperbahn" de eerste geheel en al van glas gebouwde telefooneellen opge richt. Deze eerstelingen zullen binnenkort worden gevolgd do6r verdere 30 zulke ge legenheden. In vergelijking met de oude bieden de nieuwe cellen zoowel voor de pesterijen als aan het reizend publiek bij zondere voordeelen. Daar zij zoodra heu donker wordt zonder onderbreking worden verlicht, dienen zij tevens ais straatlan tarens. Het „Socialistisch Huis" De Fransche sociaal-democratische par tij heeft een fraai huis in Renaissance stijl aangekocht, om er haar zetel te ves tigen. De gevel is zóó mooi, dat Théophile Gauthier er in zijn „NIaisons Elodemes eenige woorden aan wijdde; hij bevat kun stig" beeldhouwwerk en zeer bijzondere fresco's. Heel goed, zegt de „Temps" ironisch, 't is lang niet kwaad, dat de socialistische partij haar eigen woning heeft, en men kan zich er niet over verwonderen, dat zij een mooi huis heeft gekozen, daar de partij onder haar leiders groote bourgeois telt, die een fijnen en zekeren smaak bezitten. Mis schien draagt dit bezit er toe bij, haar denzelfden zin voor de werkelijkheid te geven als eenige andere partijen in het bui tenland reeds hebben, zooals de Duitsche socialisten. En misschien zullen de socialis ten voortaan iets meer eerbied hebben voor het regime van den individueelen eigendom, dank zij welken eertijds zulke kostbare huizen konden worden gebouwd. Trouwens, aldus de „Temps" doen de apostelen der toekomststad ooit anders dan profiteeren van de bouwwerken van het ka pitalisme? Wij zien het in Rusland, waar de bolsje wistische revolutie slechts leeft van de res ten der bourgeois-maatschappij, die zij niet vermocht te vernietigen, zonder zelf er in te slagen iets nieuws te creëeren. Misschien gebeurt het nog eens, dat de communisten op een goeden dag de socialisten uit hun huis zetten om er zelf in te trekken! De daad van een werklooze. Hij biedt zijn lichaam te koop. Een mijnwerker in Zuid-Wales, die al meer dan twee jaar (zooals zoovele andere mijnwerkers) volstrekt werkloos is en zijn laatste spaarpenningen heeft ingeteerd, heeft aan een Londensch blad een brief ge schreven, waarin hij, ter voorziening in het onderhoud van zijn vrouw en kinderen, zijn lichaam voor wetenschappelijk onderzoek te koop aanbiedt. Hij schrijft: „Ik ben bereid toe te stem men in injecties met kanker-, typhus, of malaria-bacillen, of mij te onderwerpen aan een of anderen vorm van chirurgie: alleen wensch ik niet blind te worden, daar dit, geloof ik, mij het verstand zou bene men. De eenige voorwaarde, die ik stel, is: dat het ministerie van gezondheid, ingeval ik bezwijk, mijn vrouw en kinderen niet he* weduwen- en weezenpensioen zal onthou den. De man voegt er aan toe, dat vleesch, viseh en spek niet meer over zijn drempel komen, en dat kaas of jam een zeldzaam heid in zijn huis is. Hoover Britsch onderdaan.' Aan Herbert Hoover wordt het recht ont zegd. aanspraak te maken op het presi dentschap der Vereenigde Staten. Hij zou n.l. in het begin dezer eeuw, bij een bezoek aan Transvaal, deelgenomen hebben aan een daar gehouden verkiezing en zoodoende de Britsche nationaliteit hebben aanvaard. Dit is n.l. de inhoud van een brief, dien de burgemeester van Johannesburg heeft ont vangen van een Amerikaan, die hem ver zocht de juistheid van deze bewering te willen verifieeren. De kiezerslijsten van bedoelde periode blijken echter niet ver krijgbaar, zoodat de burgemeester geen uit sluitsel kan geven. Uit New-York wordt intusschen gemeld, dat Hoover zelf nadrukkelijk ontkent, dat hij ooit in een ander land dan de Ver eenigde Staten aan een verkiezing heeft deelgenomen. Hij verklaart, dat hij in zijn heele leven slechts drie weken in Trans vaal is geweest en daarom met geen moge lijkheid daar zijn domicilie kan hebben ge had of wettig aan een verkiezing kan heb ben deelgnomen. Hoover wijst er verder op, dat hij, indien hij als Amerikaansch burger aan verkiezingen in een vreemd land zou hebben deelgenomen, hij deswege zou zijn gestraft. Verder verklaart hu, dat geduren de zijn kort verblijf in Transvaal, daar geen verkiezingen hebben plaats gehad. Indien Hoover zich aan het geïncrimi neerde feit zou hebben schuldig gemaakt, zou hij krachtens artikel 2 van de Ameri kaansche Constitutie niet de functie van president der Ver. Staten kunnen be- kleeden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13