Stadsnieuws EEN VERZEKERDE TOEKOMST E. R. K. Films van NIGHT CAI CHEQUE-KÖERSEH 1 TeSegrapfiisch Weerbericht Heringa Wuthrich, Haarlem Exide batterijen - Ook reparaties Levensverzekering Mij. Nassausingel 3 te Nijmegen EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 20 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 21 October Agenda Agenda 22 October Actie tegen de zakelijke belasting op het bedrijf Onze winkelstand GEMEENTERAAD Verkeersongevallen De honden op de Groentenmarkt HEBT GIJ, ALS GIJ IN HET BEZIT ZIJT VAN EEN POLIS BER VRAAGT INLICHTINGEN. Cinema-Palace Een Bruine Boonen-dlef! Rembrandt-Theater WEGENBELASTING Blauwe Maand-actie Luxor Theater Z.O.GEN EVER iTtuie m&n/i 6 NJKfTCA?! DAMMEN De St. Bavo-Bekerwedstrijden „De Spaarnestad" LAATSTE NIEUWS Ernstige- vechtpartij te Ss Hertogen doscïi Autobus diensten Burgerlijke Stand Herdenking; B. Langeveld Gemeentezaken Voor het gebouw van „Caecüfa" Eén man gedood, twee personen gewond De daders zijn gearresteerd De ramp te Vincennes Brutale overvallen van roovers Nationaal Congres Binnenscheepvaart MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 8 uur Jaarfeest R.K. Sociëteit „St. Bavo' Volksbond. St. Josephsgezellen-vereeniging Jansstraat 59, Van 12 tot 2 uur en van nalf 6 tot 10 uur geopend Van 8 tot half 10 uur vet- plichte opkomst - 3 uur Spaarxas. Gemeente-Concertzaal Lange Begijnestraat half 3 uur Middagconcert H.O.V. Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas senen). Rembrandt-Theater Groote Markt 7 uur en 9tf uur bioscoopvoorstellingen (alleen voor volwassenen). Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Bestuur R.K. Metaalbewerkers 8 uur R. K. Pluimvee- vereeniging 8 uur Tooneelclub R.K. Vrouwenbond 3 uur Bevolkingsburcau. St. Josephsgezellen-vereeniging Jansstraat 59, van 8 tot 10 uur clubavond damclub „T. en P." van 8 tot 10 uur Repetitie Rederijkers ,St. Genesius." Cinema-Palace Grocte Houtstraat --8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voir volwas senen) Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en 9 uur bioscoopvoorstellingen (alleen voor vol wassenen). Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas senen) APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door: R. Th. A. v. Rijn, KI. Houtweg 15. Tel. 10539; de firma O. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 22. Tel. 12495 en de Schoterbosch- Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. ST. VINCENTIUS-BIBLIOTHEEK. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur. Klarcnbeekstraat 60: Woensdagavond van half 8 tot 9 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur en Woensdagmiddag van half 3 tot 4 uur alleen voor jongens en meisjes beneden 15 jaar. Gen. de la Reijstraat 17: Dinsdag- en Vrij dagavond van half 9 tot half 10 uur. Men schrijft ons: De actie tegen de zakelijke bedrijfsbelas ting, welke eenige jaren geleden zoowel op tal van plaatsen door locale comité's als door een algmeen landelijk comité met kracht werd gevoerd, ls in den laatsten tijd weer sterk verlevendigd. Hieruit blijkt dat de tegenzin van de industrieele» voor het opbrengen van deze onrechtvaardige en on billijke belasting nog onverminderd be staat. In den loop der jaren is de heffing in tal van groote en kleine gemeenten afge schaft (laatstelijk te 's-Gravenhage) en hier en daar ondernomen pogingen om haar na afschaffing opnieuw in te voeren, zijn zonder uitzondering alle mislukt. Helaas bestaat te Haarlem deze gewraakte belas ting nog steeds, doch wij vernemen, dat "iet plaatselijk comité van actie nog geenszins de hoop en den moed heeft opgegeven, dat. men ook hiep tot betere inzichten zal ko men. Wij vernemen, dat eerstdaags opnieuw om afschaffing bij den gemeenteraad zal worden gerekwestreerd. Intusschen heeft het algemeen bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond in zijn laatstgehouden vergadering een com missie ter bevordering van de afschaffing der Zakelijke Bedrijfsbelasting ingesteld. Deze commissie bestaat uit de heeren S. P. Laps, 's-Gravenhage, voorzitter; R. J. Koopmeniers, Rotterdam; M. A. Jacobson, Haarlem; D. C. Zuidam, Utrecht en W. J. v. d. Meer, 's-Gravenhage, secretaris. De heer M. A. Jacobson is, zooals men weet, voorzitter van het Haarlemsche comité van actie. Op Vrijdag 26 October zal de commissie te Rotterdam een openbare vergadering be leggen, waar het oud-lid der Tweede Ka mer, de heer W. O. A. Koster als inleider zal optreden. Tevens zal op 25 October a.s. een openbare vergadering plaats vinden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht- Ook hier zal de heer Koster als spreker optreden. Heeren-Kleedinghuis Is. van Emmen Het is een goede gedachte geweest van den heer Is. van Emmen zijn bekend heeren- kleedinghuis voor fijne kleeding te verplaat sen van de Bakenessergracht naar de Ged. Oudegracht 20. De zaak ligt nu meer in het brandpunt van het verkeer en menig voor bijganger zal getrokken worden door de smaakvolle etalage, waaruit men kan opma ken met een eerste klas-firma te doen te hebben. De nieuwste winterdessins zijn voor radig; men kan kleeding in eiken prijs ver krijgen, zoodat zoowel de werkman als de gentleman zich de weelde zal kunnen veroor- looven, een costuum of jas naar maat aan te schaffen. De Ged. Oudegracht, die zoo langzamerhand een woordje mee gaat spre ken met onzen winkelstand, is met de nieuwe zaak van den heer van Emmen zeer zeker verrijkt. Vergadering van den raad der geméente Haarlem, op Woensdag 24 October 1928, des namiddags te half 2 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 ure, in de Sta tenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift C. J. Knop om ont slag als onderwijzer school 32. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw lid. 3. Balans 1927 enz. Woningbouwver. a. „Rosehaghe" b. „Bloemhof" 4 le Suppletoire kohier Zakelijke Belasting op het Bedrijf, dienst 1928. 5. Aanschaffing lichtdrukmachine Open bare Werken. 6. Aankoop grond ten zuiden van dei- Slaperdijk. 7. Aankoop grond, enz. Zakstraat. 8. Verleenen medewerking aanschaffing leermiddelen enz. R.K. Bijzondere School Kleine Houtweg 22. 9. Verleenen medewerking stichting R.K. bijzondere school Heerensingel. 10. Verleenen medewerking aanschaffing leermiddelen R.K. Bijzondere School Antc- niestraat. 11. Verzoekschrift bewoners Houtvaartpad om doortrekking gasleiding en aanbrenging verlichting. 12. Motie-Van Kessel en terzake ingeko men adressen betreffende het losloopen van honden op de groentenmarkt. 13. Verkoop grond: a. Zomervaart (N.V. „Persevero") b. Jelgersmastraat (P. Philips) c. Jelgersmastraat (Hüeker en Joosten) d. Engelszstraat (D. A. Appelboom) 14. Verbetering bestrating tusschen Gra- vesteenenbrug en Damstraat. 15. Uitgifte grond in erfpacht Slachhuis- straat (Th. H. M. Bosse) 16. Benoeming: a. tijd. leeraar H. B. S. B met 5-j. cursus b. onderwijzeres nuttige handwerken c. personeel vervolgcursus d. tijd. leeraar H. B. S. met 5-j. cur sus e. onderwijzer school no. 33 f. 2 onderwijzeressen school no. 40. IN DE SLOOT Gisteravond omstreeks half ejf kwam de landbouwer Chr. Redenburg met vrouw en kind en zijn zwager, den landbouwer Splun- ter, met paard en wagen door Vijfhuizen ge reden. Nabij 't postkantoor gekomen, kwam er een auto bij den heer J. Bonsing de werf afrijden. Het paard schijnt door het lioht, waarin het in eens kwam te staan, geschrok ken te zijn en sprong in de sloot. Met veel moeite wisten de inzittenden uit 't rijtuig te komen, dat geheel omgeslagen in het water lag. Behouden een nat pak en den schrik, waren ze er verder goed afgekomen. Het paard is later op het droge gehaald. Met een auto is de familie verder naar huis gebracht. De heer J. G. v. Kessel heeft indertijd in den gemeenteraad een motie ingediend om B. en W. uit te noodigen zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen dat de poli tieverordening in dien geest worde aange vuld, dat verontreiniging der producten op de groentenmarkt door losloopende honden, wordt voorkomen. Door de afd. Haarlem der Ned. Vereeni- ging van Huisvrouwen is nu bij den raad een adres ingediend, waarin wordt gecon stateerd, dat er eenige verbetering in den toestand op de Groentenmarkt is gekomen door den goeden wil der hondeneigenaars. Het is echter niet zeker, dat deze verbete ring blijvend is, waarom adressante er met klem op aandringt krachtige maatre gelen te treffen om herhaling van den vroe- geren onduldbaren toestand te voorkomen. D Een aantal bewoners van Donkere Spaarne "raklljii-CXamenS en Koudenhorn heeft een vereoek bij den Het 20ste Praktijk-examen in Boekhouden, raa(j ingediend, om te bepalen, dat de hon- Handelscorrespondentie (8 talen) en Steno- den, ZOolang de eigenaars op de markt hun grafie (elk stelsel) vanwege Het Nederland- zaken doen, worden opgeborgen in enkele sche Handels-Instituut zal gehouden worden leegstaande huisjes van Rave- of Banne- op 7, 8 en 9 Januari a.s., in de plaatsen in steeg Vlammende vleugels 't Is een wel Zeer bijzondere film, welke dezer dagen in het Cinema-theater gaat. Bijzonder om meer dan een reden: voor het eerst toch wordt hier in Haarlem gebruik gemaakt van de „Magnoscoop," dat niets anders is dan een projectie-doek van buiten gewone afmetingen. Bovendien heeft men de radio te hulp geroepen ten einde de geluids effecten, die deze film nog aangrijpender doen zijn, te versterken. Het technisch bureau v. d. Berg a/d Zijlstraat leverde daarvoor de benoodigde electro-dynamische luidsprekers. Het bijzondere aan de film zelf bestaat niet zoo zeer uit het scenario zelf, dat vrij onbeholpen en echt Ameri- kaansch oppervlakkig is, als wel uit de fraaie opnamen van de luchtgevechten waarvoor het groote projectiedoek voornamelijk dienst doet, en uit de vaak diep aangrijpende scènes uit den grooten wereldoorlog, welke even schitterend zijn geënsceneerd als opgenomen. Keel de film is eigenlijk niets anders dan het stille protest van het trillende beeld, één machtige aanklacht tegen den vreeselijken modernen oorlog, met al zijn verschrik kingen op het land zoowel als in de lucht. De figuren in het nogal ingewikkelde scenario zijn verre van sterk geteekend, en zeker schiet de uitbeelding van een der beide vrienden-medeminnaars in kracht te kort. Het tragische slot, waarbij de eene vliegenier, zonder het te weten, de moordenaar wordt van zijn collega, is wel een der beste vondsten in dezen oorlogst! 1. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de directie van Cinema- Palace heeft met deze film een goede keus gedaan en aan het in opwinding en spanning meelevende publiek konden we goed be merken, dat deze film inderdaad een aan grijpenden indruk maakte. Behalve het altijd goede Metro-Goldwyn- Wereld-nieuws ging vóór de groote Para mount-film een inderdaad „geweldige" klucht: De Taarten-oorlog. Hierbij is ge gierd van 't lachen, om de verrassende wijze waarop telkens een nieuw slachtoffer kennis maakt met de gevolgen van de woede van een verbolgen taaitjesjongen. Een avond dus van dolle, komische situaties en diepen tragischen ernst, den ernst van den oorlog, waar ongetwijfeld velen in de komende dagen heen zullen trekken. Om 'n enkele zwoele scene uit het Parijsche caféleven moet het zien van de oorlogsfilm „Vlammende Vleugels" voor anderen dan volwassenen worden ontraden. De directeur, de heer W. Bakker, waarvan 't plan en het ontwerp van den proloog is, kan met voldoening op zijn werk neerzien en wij twijfelen niet of deze nieuwigheid voor Haarlem zal zeker door de bezoekers van Rembrandt ten zeerste worden geapprecieerd De overgroote belangstelling welke giste renavond reeds bestond, getuigde van de in genomenheid van het publiek en zijn wensch om dit feest mee te vieren. De film zelf, welke een Fox-productie is, bedoelt in hoofdzaak weer te geven de prac- tische onmogelijkheid welke bestaat, dat een Oosterling die de gebruiken en zeden van zijn land blijft aanhangen, In het huwelijk kan treden met een beschaafd Europeesch meisje. Het contrast tusschen beide karakters wordt sterk weergegeven, terwijl het verschil van opvatting der beide rassen herhaaldelijk tot liefdestwisten aanleiding geeft. Bijzonder fraaie opnamen merkt men in deze film op en hoewel wij vanwege de Oostersche gewoon ten van harem en anderszins een sterk voor behoud voor volwassenen moeten maken, daar slechts zij een voldoende onderscheid zullen laten gelden, meenen we wel dat velen deze film met genoegen zullen aanschouwen. Een aardige klucht met geestige vondsten: „Geef hem een schop", gaat vooraf, alsmede het gebruikelijke Rembrandt-nieuws. De mu zikale composities en arrangementen van den orkestleider Snoeck, getuigen van de groo te zorg welke door hem aan het muzikale gedeelte besteed wordt. Den heer Snoeck werd dan ook gisteravond ter gelegenheid van het feit, dat hij 20 jaar in de muziek-wereld verkeert, namens de or kestleden een fraaie krans aangeboden, ter wijl hem namens de directie met een passend woord een fraai bloemstuk'werd overhandigd, Nog kunnen we vermelden, dat de drie eigenaren van het Rembrandt-theater, de heeren Hamburger, Adam en Maas bij dit een-jarig bestaan waren overgekomen en hunne tevredenheid uitspraken over de sym pathie welke zij van het Haarlemsche publiek mochten ondervinden. Hoogste Barometerstand 766.3 m.M. te Weenen. Laagste Barometerstand 718.8 m.M. te Stornoway. Verwachting: Krachtige, wellicht tijdelijk stormachtige Z. tot W. wind, meest zwaar bewolkt o-f betrokken, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in tempera tuur. Voor het repetitielokaal bood de heer v. d- Weyden een portret aan van den dirigent Nico Hoogerwerf, dat door een onbekenden gever is geschonken. De heer J. Koper, voorzitter, dankte de leden voor de huldeblijken voor het eigen gebouw en zeide het zeer te waardeeren dat tegelijk met de ledenkast, zinnebeeld van Caecilia, het portret van den dirigent was aangeboden. Hoewel er nog niet veel koude dagen ge weest zijn voor boerenkool en bruine boo- nen, achten liefhebbers van d'eze winter- lekkernij de maand October toch al ge schikt om hun maag te streelen met denzoo lang verlangden boonenkost. Het soldaten liedje ,,'t Is kost met bruine boenen" is een sprekend bewijs voor de populariteit van het lichtbruine ovale voedingsmiddel. Een familie hier ter stede, misschien wej een gezin met strategische fundeeringen, wenschte met algemeene stemmen bruine boonen te eten. De verlangde kost werd met ponden ingeslagen en de dag was daar, waarop met luid' gejubel een dampende pot met smeuige, zuiver-riekende boonen ter tafel zou verschijnen. Helaas, het mocht niet zijn. Door toe vallige omstandigheden, kwam de pan in het voortuintje van de woning terecht. Dit ontdekte een wreede onbekende. En hij sloop naderbij, blikte schuw met zijn oogen in het rond en maakte zich meester van meergenoemd'e boonen met pan. Groote ontsteltenis van moeder de vrouw, hevige verontwaardiging van het gansche huisge zin. Wie kon het nou helpen? Er worden wel rijwielen bij bosjes ontvreemd, doch van pannen bruine boonen gewaagde het poli tierapport nog niet. Hoe het ook zij, de diefstal is een feit en hoogstwaarschijnlijk rusten de boonen al heel behagejijk In ö'e maag van den onbekenden dader. Eenjarig bestaan Feestelijk versierd en zwaar geïllumineerd stak gisterenavond de voorgevel van het Rembrandt-Theater op tegen de andere hui zen op de Groote Markt. En niet alleen van buiten, ook het intérieur was geheel is feest dos gestoken en het toch reeds zoo warm getinte theater was, door de zware tapijt- bekleeding als 't ware in een Oostersch paleis herschapen. Aan het eenjarig bestaan is hiermede op waardige wijze herinnerd. Ook het programma stond dezen keer in het teeken van het jubilé. De hoofdfilm: „Oostersche Passie" werd voorafgegeaan door een proloog in 4 deelen, waarin getracht werd een sfeer te scheppen welke de komende film voor zich eischt. Hierin is men uitstekend geslaagd. Met bij zondere zorg was aan de décors en de arran gementen gewerkt en het effect in de zaal was buiten verwachting. Het meest frappeerde ons de Oostersche _T - - - - nacht, waarin het sterrengetwinkel en dep i ,zaken d.oen: worden opgeborgen mjmkele maanzang werkeiijk een verrassing waren. Het welslagen van het geheel is in niet ge ringe mate te danken aan den bekenden Hongaarschen zanger Oscar Huszar, die uit- j stekend zong. een prospectus genoemd. Dit prospectus is gratis verkrijgbaar bij de bekende boekhan delaren en bij het secretariaat, Kleverpark weg 142, Haarlem, De inschrijving sluit 20 December a.s. Gedurende de markt heerscht er n.I. enkele uren een vreeselijk lawaai van blaf fende honden, welke onder de leege karren blijven aangespannen en iederen voorbij komenden hond, heftig aanblaffen, Om aan Ook zullen op die data worden afgenomen j Onnoodig en hinderlijk lawaai een einde de Leeraars-examens in Handelscorrespon- nuiken da hygiëne op de markt te be- dentie en Stenografie, zoomede de examens vorderen, verzoeken de bewoners een doel- Privaat-Docent Boekhouden (Vakleeraar), j treffend besluit te nemen. Febriaks-Boekhouden, Rekening-Courant- j B en w meenen, dat het geen aanbe- Boekhouden en Voorbereidend Praktijk- veling verdient de gevraagde maatregelen te qcamen, treffen, en stellen«voor de ingekomen adres sen voor kennisgeving aan te nemen. De noodzakelijke verbetering in den toestand is verkregen zonder een bepaling in de Alg. Op het laatst der maand October zijn 1 P°l- Verordening op te nemen, terwijl aap de vervallen de wegenbelastingkaarten, afgege- j eigenaars is verzocht hun honden tijdens de ven en geldig voor het kwartaal 1 Aug. markturen vast te houden. Over het alge- 31 Oct. 1928 en de z.g. 60-dagenkaarten, af- meen wordt aan dit verzoek goed voldaan, gegeven in de maand October 1927. Mocht men opnieuw na 31 Oct. a.s. met zijn motorrijtuig op den 'Openbaren weg willen rijden of doen rijden, dan moet daar voor vooraf aangifte worden gedaan ten kantore van den Ontvanger der Wegen belasting, KI, Heiligland 84 te Haarlem. Wij vernamen, dat een zeer groot aantal houders van motorrijtuigen zich van een nieuwe kaart heeft te voorzien. Terzake zijn deze houders daarvan dezer dagen door toe zending van een kaart (Wegenbelasting 18) herinnerd. Allen worden ter voorkoming van opont houd en zeer lang wachten, vóór men gehol pen kan worden, evenals het vorig kwartaal geraden nu reeds de aangiften in te leve ren en daarbij dan tevens over te leggen de ontvangen kennisgeving, Wegenbelasting 18. Men zal dan tijdig van het ontvang kantoor, zooals (In het belang van het pu bliek) is medegedeeld, een kennisgeving ont vangen, dat de kaart ter afhaling gereed ligt. zoodat. B en W. voorstellen niet over te gaan tot een betreffende wijziging van de Alg. Pol Verordening. Op Dinsdag 23 October a.s. zal in het ge bouw der R. K. Militairenvereeniging, Zoe- testraat, te 8 uur n.m. de sluiting der B. M. A. plaats hebben. Deze sluiting heeft niets plechtigs, maar belooft door de goede zorgen van het organiseerend comité een waardig slot van de reeks propaganda- avonden te worden. Als spr. treedt op de heer H. B. v. d. Sande, die in een korte rede een samenvatting van de gevoerde actie zal geven en daarna „een voorspelling" zal be handelen. De opluistering van dezen avond is weer toevertrouwd aan de dames-tooneelvereen. „Victoria", welke een boeiend en pakkend tooneelstuk, getiteld „De Pleegdochter", zal In dit geval heeft men dus zeker tijdig j opvoeren. Ongetwijfeld zal dit programma zijn nieuwe kaart; oponthoud en wachten vejgn er toe brengen, om ook dezen laatsten propaganda-avond der R. K. Drankbestrij ding bij te wonen. Het comité verwacht, dat zü, die den „Borromeus-avond" hebben bijgewoond en daar een biljet invulden, dat niet meer kon worden opgehaald, zeker tot de bezoe- slaagde aan de Universiteit te Leiden de kers(sters) zullen behooren. Dezen zullen J. H. Ressing, alhier. ook op de eerste plaats welkom zijn! Wintersport in Garnisch Partenkirchen vormt het eerste nummer van het nieuwe programma, dat Luxor zijn bezoekers aan biedt. Een uitgebreide serie projecties van winterleven en wintersport, met prachtige opnamen van het imposante hooggebergte is als eerste nummer een goed gekozen inzet, j Het daarop volgende „Derby" is het eerste i hoofdnummer vóór de pauze. „Derby" ver- j plaatst ons in de wereld der courses en is als zoodanig reeds een welkome afwisseling op de vele films, die zich afspelen in mon daine milieus. De intrigue wordt in haar j rauwe perversiteit, in de persoon van Kitty Roy, goed gespeeld. Een intrigue, die Arpad Varady, die langen tijd in Kitty's macht is geweest, ten slotte het wreede en hartelooze van dit schepsel doet inzien. Met al haar kuiperijen, lukt het haar niet Varady de overwinning op de Derby-rennen te ontfutselen en den baron, wiens vermogen door de kunstgrepen der nobele vrouw leelijk geslonken is, nog verder te dupeeren. Het renpaard „Isabel" wint en daardoor wordt de baron in staat gesteld met Edith, zijn eigenlijke liefde, te huwen. Luxor-Nieuws gaf interessante projecties, maar weinig actualiteiten, vermoedelijk om dat er weinig actueels gebeurt. Het hoofdnummer na de pauze met Mady Christians in de hoofdrol: „Juffrouw pas op je stuur" heeft, zooals de titel reeds doet vermoeden een comisch karakter. I Het is het verhaal van een bankiersdochter, j die door het faillissement van haar vader j genoodzaakt wordt een bestaan te zoeken. J Als vrouwelijk chauffeur slaagt zij daarin j niet. En daarom zal ze, met behulp van de papieren van een vriend, als travestie trachten j te bereiken, wat ze beoogt. Dat is niet alleen een bestaan. Haar vrouwelijke tact weet ook een man te veroveren. Voor 't zoo ver is komen er allerlei grappige scènes, waarvan enkele geestig gevonden zijn. Het is pittig en goed spel, geheel passend bij het karakter dezer comedie. CONCERT „SANTA LUCIA" Ter gelegenheid van haar 12 Va-jarig be staan biedt de R.K. Mandolineclub Santa Lucia op a.s. Dinsdagavond in de Gem. Concertzaal een zeer bijzonder feestcoiicert aan. Het is een van die welbekende con certen, zooals de Mandolineclub er drie per seizoen voor haar donateurs en verdere be langstellenden geeft en zooals zij er in den loop der jaren reeds 26 heeft geboden. Maar dezen keer belooft het toch wel iets buitengewoons te worden. Het bestuur heeft zich n.I. de medewerking verzekerd van het knapen- en mannenkoor „Te Deum Laudamus" onder directie van Jos de Klerk. Dit koor, zooals men weet gespecialiseerd in Palestrijnsche muziek, zal werken uitvoeren van Palestrina, Orlando Lasso, Vittoria, Roselll, Jos de Klerk, Gevaert en Ma- rentio. De mandolineclub zelve zal weer enkele mooie orkestnummers ten gehoore brengen en zoo kan men er zeker van zijn, dat het geheel een avond van waar kunstgenot zal zijn, waartoe wij gaarne onze aanbeveling geven. Het concert is voor het publiek toegan kelijk; voor verdere bijzonderheden verwij zen wü naar de advertentie in dit nummer. ZZil Gisteravond speelde T.E.P. de bekerhoudster 1927—28, tegen St. Bavo, in het R.K. Ver- eenigingsgeoouw te Heemstede. Gezien den uitslag van deze ontmoeting, zullen wij geen gedetailleerd overzicht hier van geven. Het thans verzwakte T. E. P., dat bovendien nog geen gelukkigen wed strijd speeide, moest met niet minder dan 19—1 het onderspit deiven, en zal hierdoor den beker aan den nog te beslissen winnaar moeten afstaan. Naar wij vernemen, zal bovengenoemde damclub binnenkort een vriendschappeiyken wedstrijd spelen tegen den huidlgen club kampioen van het district H. en O., Gezellig Samenzijn uit Lisse. Daar beide ploegen over goede krachten beschikken, belooft het een interessante ontmoeting te worden. worden dan voorkomen. PERSONALIA. Voor het candidaats-examen geneeskunde Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard' het beroep, ingesteld door J. Davidzon te Westzaan tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland van 8 Juni 1927. waarbij zijn verzoek om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Zaandam en het station Koog- Zaand'ijk over Westzaan is afgewezen. Ondertrouwd: 19 October. G. v. d. Berg en G. Boele. H. Giesbers en C. v. d. Willigen. Geboren: 17 October, z. van J. J. de Ridder —Mulder. z. van E. C. Heulev. Raalte. z. van C. W. H. v. d. Puttenv. Wooning. d, van A. G. v. BerkelTimmer. 18 October, d. van A. DirksHaven. 19 Oc tober. z. van R. AgricolaHoutsma. Overleden: 17 October. Z. Boerman, 67 j„ lordensstraat. E. DonkerVerkes, 77 j., Nassaulaan, 18 October. C. Poortman Duijm, 77 j„ Kamperlaan G. F. Driessen Tempel, 55 j„ Donkere Begijnhof. In het gebouw van Zang en Vriendschap is Donderdagavond wijlen de heer B. Lan geveld door de Liedertafel herdacht. Op het podium van het repetitielokaal was 't portret van het overleden lid geplaatst, versierd met rouwfloers, palmen en witte bloemen. De vlag hing halfstok van het gebouw alsmede van het gebouw van het mannenkoor Cae cilia. Dr. G. A. E. Broese-v. Groenou, voorzit ter, hield een korte herdenkingsrede. De oudere leden, aldus deze kenden hem goed, en weten wat Langeveld voor de Liedeertafel geweest is, hoeveel werk hij er voor verzet heeft. Alles wist hij, alles deed hij. Bij Lan geveld was Zang en Vriendschap altijd num mer één. Zoo'n werker zullen zij nooit meer terug'krijgen. Hij werkte ook altijd met opge wektheid. Wii verliezen veel bijzonder veel in hem en tel kens bij belangrijke besprekingen in bestuurs vergaderingen zuilen wij zijn raad missen. Wij kunnen niet anders, dan den grooten man blijven gedenken op wien Zang en Vriendschap steunde, die zijn heeie leven gegeven heeft voor „Hoog de Vaan". Door de leden werd daarop „Beati Mortui" van Mendelssohn gezongen met begeleiding van den heer Sturm. De heer Kuiper, vice-voorzitter, sprak ver volgens nog enkele herinneringswoo^den, waarna de leden huiswaarts gingen. De repe titie werd niet- gehouden- B. en W. hebben ter voorziening in twee vacatures aan school No. 40 de volgende voordrachten opgemaakt mej. H. de Langen te Exteryeen.mej.M. de Jonge te Groningen, mej. M. Mars te Uit hoorn, en mej. J. Bruünsteen te Limmen, mej. M. Misset te Haarlem, mej. F. v. Nop te Haarlem. Ter voorziening in een vacature van on derwijzer aan school No. 33 hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: F. Wiessing te Amersfoort, B. Veurman te Haarlem en D. Querner te Haarlem. Tijdens dp repetitie van het mannenkoor „Caecilia" hebben de leden een huldeblijk aangeboden aan het bestuur en den dirigent, bestaande uit een artistieke kasj, met glazen wand en een voorstelling van „St. Caecilia", In deze muurkast zullen de namen der leden worden opgeteekend. De kast ls uitgevoerd door de heeren J. Pronk en E. v, Bommel. De heer Singer voerde bij de aanbieding het woord HET BRQKKENHUIS KINDERHUIS VEST Het Bestuur van bovengenoemde ver- eeniging doet, in verband met de vele dringende aanvragen om hulp, die de laatste weken weder worden ontvangen, nogmaals een vriendelijk, doch krachtig beroep op de ingezetenen van Haarlem en Omstreken om steun en medewerking tot leniging van den nood, die in vele gezinnen weder hoog is gestegen. Deze groote toename van aan vragen, moet worden toegeschreven aan het jaargetijde en de heerschende werkloosheid, die hiermede gewoonlijk gepaard gaat. Tal rijk zijn de verzoeken om verstrekking van beddegoed, warme onder- en bovenkleeding enkachels. Hieraan vooral is groot ge brek. Hoewel de laatste weken weer een groot aantal gezinnen goed geholpen konden worden, blijft het aantal, dat nog steeds op hulp wacht, nog zeer groot en ook dezen Zouden we zoo gaarne willen helpen. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, wordt alleen na verkregen onderzoek steun verstrekt, zoo- het bestuur zooveel mogelijk tracht alleen dan hulp te verleenen, waar dit ook werke lijk noodig en goed besteed is. Laat nu een ieder zijn garderobe of linnenkast nogeens terdege nakijken of er niet iets is op te ruimen, dat nog van eenige waarde voor de betrokken gezinnen kan zijn U steunt hiermede een mooi en nuttig doel. Alle goederen en voor werpen zijn welkom. Ook- speelgoed wordt dankbaar aanvaard, daar het in de bedoeling ligt, dit tegen St. Nicolaas aan de gezinnen, die hiervoor in aanmerking komen, uit te reiken, De laatste 3 weken werd verder in vriendelijken dank ontvangen van Mevr. M. 3 stoelen, 1 mat en 1 pak goed van Mevr. W. 1 pakje goed van N.N. 1 pakje goed van Ds. van P, 2 eostuums 1 pr. schoenen yan Mevr, v, N, 1 pakje goed en 1 petro leumkachel van Mevr. C. 1 pakje goed van Mevr. v. L. 1 fornuis met pijp 5 van Mevr. v. 0.1 pakje goed van Mevr. C. te Heemste de 2 doozen met goed en 1 koffer met goed van Mevr. v, d, M. 2 doozen met goed en diversen van Mevr. de K. verschillende goederen van Mevr. v.d. M. 1 gaskachel van Mevr. G. 1 waschtafelvan Mevr. L. 1 kachel van Mevr. Dr. S. 1 pak kleeren en diversen van Mevr. v.d. V. goederen van Mevr. L. 1 kinderledikant van Mevr. R. x karpet van Mevr. S. te Heemstede, goederen van Mevr. S. 2 doozen goed en 1 groot poppenhuis van Mevr. C. 1 for nuis van den heer v. V. diverse goederen van N. N. goederen j van Mevr. P. te Bloe- mendaal, 1 kinderwagen van Mevr. B. i pak goed van Mevr. L. te Bloemendaal, eenige kleedingstukken van Mevr. v. D. 1 pakje goed van Mevr. v. M. diverse goe deren van den heer J. ledikanten en bedde- gbed van Mevr. S. goederen en van Mevr. de wed. H. 1 ijzeren ledikantvan Mej. J. 2 paar schoenen, 1 mantel en 1 japon, ter wijl van de St. Martha-Vereeniging eenige waschtafels en ledikanten werden ontvangen. Verder mochten we van andere zijden nog eenige goederen en schoeisel in ontvangst nemen. Gaarne worden nog goederen en voorwer pen van allerlei aard ingewacht. De adressen van het afhalen der goederen, kunnen schrif telijk opgegeven worden aan het adres Kin- derhuisvest en telefonisch voor Haarlem bij Mevr. G. N. v.d. Vangstde Gilde, Br-ede- rodestraat 14, tel. no. 11702 en bij Mevr. G. S. de VeerBlok Wijbrandi, Kleverlaan 80, tel, 12998 en te Bloemendaal bij Mevr, Lioni—Jungblut, Rijperweg 1, te). 22115. HET BESTUUR VAN HET BROKKENHUIS Men meldt ons uit 's-Hertogenbesch: In den afgeloopen nacht omstreeks het middernachtelijk uur, heeft in de Walpoort te Den Bosch, een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij één persoon het leven heelt gelaten en één man en één vrouw verwon dingen opliepen. Omstreeks 12 uur ontmoette de 26-jarige N. Damen in genoemde straat den 44-jari- gen E. Thijssen. Er schijnt een woorden wisseling te hebben plaats gehad, waarna D. den ander met een mes aanvw". en hem zulke ernstige verwondingen toebracht, dat hij eenige oogenblikken later is overleden. In de vechtpartij mengden zich ook de 36-jarige C. Reijnders, de 26-jarige J. M. van der Oord en diens vrouw, de 26-jarige F, Peijnenburg, Hoe de ware toedracht van de zaak ia, is nog niet bekend. R. was gewapend met een open zeis en het duurde nist lang of Van den O. had ernstige sneden aan hoofd en schouders. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd en is opgenomen, Zijn vrouw kreeg minder ernstige ver wondingen. De daders N. Damen en C. Reijnders wer den door de marechaussee en de gemeente politie gearresteerd. Een onderzoek naar de toedracht der zaak wordt ingesteld. 14 dooden geborgen PARIJS, 20 October De ramp te Vin cennes heeft met het overlijden van den Vrijdagavond uit de puinhoopen geborgen arbeider Nizelli veertien dooden geëischt. De opruimingswerkzaamheden gaan thans zeer snel. In de woning van den bouwer deed men een zeer bijzondere vondst. Behalve meubelen, kleeren, keukengerei, enz. ont dekte men 3 Mausergeweren, een karabijn, revolvers en een machine-geweer. Behalve de bouwer is ook de leider der bouwwerkzaamheden, Toscani, gearresteerd. Zij zijn in het huis van bewaring opgesloten. LONDEN, 20 October In het bergland van Stara Planina op de grens tusschen Bul garije en Joegoslavië zijn volgens berichten uit Sophia talrijke overvallen gepleegd. Bin nen vijf uur werden door in de bergen wo nende roovers in totaal 130 reizigers beroofd van hun kleeren, geld en voorwerpen van waarde. De beroofden moesten zich midden op den weg uren lang op den buik leggen. Ook auto's werden aangehouden en geplun derd. Zij werden onklaar gemaakt, om te voorkomen, dat de politie kon worden ge waarschuwd. BRUSSEL, 20 October. Van 3—5 No vember wordt in de Academie te Brussel het Nationaal Congres voor Binnenscheepvaart 1928 gehouden. De eerste zitting zal plaats hebben in tegenwoordigheid van den Koning en verscheidene ministers. Men hecht aan dit congres met het oog op de besprekingen tusschen Nederland en België, die op het oogenblik plaats hebben, groote beteekenls. ZATERDAG 20 OCTOBER. 59,35 59.45 9.70 9.80 Brussel 34.60 34.70 12.09 12.10 48.— 48.10 Kome 13. - 13.10 40.15 40.30 35.05 35.15 New-Vork loablei 2.49 2.50 Praag 7.30 7.45 27.- 27.10 66.45 66.55 66.45 66.55 66.65 66.75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2