RADIO-OMROEP WAARIN DE RADIO-AMATEUR BELANG STELT Nieuwe Spoelmodellen f¥0$0^ Koninklijke belangstelling voor de radio Kalundborg aan den wandel Sdatsïr. 99 RADIO MOORS Radio en Luchtvaart Radio - tentoon stellingen Nairobi verandert van golflengte TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 20 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 ELCK wat wils Trekjes No. 572 Wie hëlpt ons Königswusterhausen veran dert van golflengte veeren, hetgeen officieel door de Unie is goedgekeurd. De Duitsche radio-autoriteiten zien met bezorgdheid de uitzendingen op de nieuwe golflengte tegemoet, want door het eigen machtig optreden van de Deensche Omroep- leiding dreigt de ontvangst van de 1649- metergolf van den Deutschlandsender ern stig gestoord te worden. Ook door andere zenders zal de Duitsche zender waarschijn lijk gestoord worden. Met het oog hierop heeft de Duitsche Rijkspost besloten om ge durende de periode, dat nog niet alle Euro- peesche zenders in het golfbereik van 1340— 1875 zijn ingedeeld en nog op de oude golf lengten werken, den ouden Deutschlandsen der te Wönigswusterhausen op lengte 1250 M. te laten zenden, waardoor het mogelijk wordt om bij storing van de nieuwe golflengte toch goed te kunnen ontvangen, zij het dan niet zoo krachtig als anders het geval is. Naar wij nog vernemen, is men te Genève over het eigenmachtig optreden van de Deensche autoriteiten niet weinig verstoord en heeft men reeds order gegeven om op de oude 'engte terug te gaan. Koning Alexander van Servië is een en thousiast rauioiuisteraar. Hij is in het bezit van een zeven-lampstoestel, waarmee hij in den huiselijken kring geheele avonden bezig is. Hij heeft reeds de meeste Europeesche omroepstations beluisterd, doch betreurt het, dat de ontvangst van Daventry en Parijs zoo slecht is. De Koning heeft zich een klein radiolabo ratorium laten inrichten, waar hij onder lei ding van een ingenieur verschillende toestel len ontwerpt en samenstelt. Op het oogen- blik is hij bezig met den bouw van een korte- golftoestel, dat hem in staat zal stellen Amerika te ontvangen. Naar wij vernemen is het Deensche station Kalundborg in verband met de vele storin gen, welke het van Königswusterhausen en Warschau te verduren had, van golflengte veranderd en zendt het station tegenwoor dig op een lengte uit van 1680 meter. Warschau heeft door deze golflengte-ver schuiving het meeste baat gevonden, doch ook Kalundborg heeft voordeel van de ver andering. Of de ontvangst van Daventry er op vooruit zal gaan, meenen wij te moeten betwijfelen De Union van Genève heeft tot het ver anderen van golflengte geen toestemming verleend. ZONDAG 21 OCTOBER. HILVERSUM. 1071 M. 10.30 V.P.R.O. 1.00—2.30 Lunchmuziek door het Trio Rentmeester. 2.303.30 Gramofoomnuziek. 3»305-°o Concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Elize de Haas-sopraan. 5.00—7.30 Concert door het Royal-Orkest o. I. v. H. de Groot.8.00 Persber. Sport-uitslagen. 8.15 „Carmen", opera van Meilhac en Halevy. Muziek van G. Bizet, met medew. van Greta Santhagens-Manders, Lea Fuldauer, Paul Pul, Ed. v. d. Ploeg e. a. Orkest o.v. A. v. Raaite. HUIZEN 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M. 8.30—9.30 K.R.O. Morgenwijding door P. de WaartDrie Levensvragen. 9.50 N.C.R.V. 12.30—1.30 K.R.O. Lunchmuziek. !.3o2.00 K. R. O. Godsdiensonderricht voor ouderen door D. Bont. 2.002.30 K.R.O. Spr. J. Engelman De Poëzie van Henriëtte Roland Holst-v. d. Schalk. 2.304.30 Concert K. R. O. De Patronaats Harmonie St. Catharina in Den Bosch. 4.305.00 K.R.O. Ziekenhalfuurtje door Mevr. E. Russe. 5.50 N.C.R.V. 7.30 K.R.O. Uitzending uit Emmerik. Concert. Het St. Aldegundis kerkkoor Emmerik o. 1. v. Joh. Heister. Leo Deutzenberg-viool. Jac. Düppengiesser- piano. Stolberger Orkestvereeniging. Muziekver. „St. Caecilia", Ulft (50 Musici) Th Schmitz-orgclbegel. Toespraak door Deken Sprünken. 10.00 Persber. 10.45 K.R.O. Epiloog door het Klem-koor o. I. v. Jos. H. Pickers. 8.15 K.R.O. Intenties van het Apostolaat des Gebeds). DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Concert. De militaire kapel. L. Seymour-alt. M. Cole-piano. 5.20 Kinder-kerkdienst. 5.50 Voorlezing van „The Valley of Humiliation," uit „Bunyann's „The Pilgrim's .progress." 6.05 Bach's kerkcantate no. 180, voor orkest en solostemmen. 8.20 Kerkdienst 9.05 Liefdadigheidsomroep. 9-10 Nieuwsber. 9.25 Orkestconcert. M. Huxley-sopraan. R Palmer-bariton. Orkest 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.20 Religieuze causerie. 1.052.10 Orkestconcert. 4.505.50 Dansmuziek. 8.05 Circus „Radio-Paris." 8.50 ij.20 Symphonieconcert. LANGENBERG, 469 M. 8.209.20 Morgenwijding. 10.5011.30 Schubert's liederen voor alt en piano. 12.201.50 Orkestconcert. 3.50—5.20 Concert. Orkest en dubbel kwartet 7.20 „Der Freischütz," rom. opera 3 acten van Weber. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). 5.20 Morgenwijding. 10.50 Concert. Universum Symphoni- ker. 3.50 Gramofoomnuziek (Rich Tauber.) 7.20 „Der Freischütz", opera in 3 acten van Weber. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 8.35 Morgenwijding. n-35 Decla maties en pianomuziek. 12.25 Orkestconcert. 2.20 Orkestconcert. 3.50 Vroolijk concert. 5.20 Solisten- concert. 7.20 Concert. Orkest en solisten. Daarna tot 10.20 Cabaret. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek 6.20 Kinderma tinee. 6.50 Trioconcert. 8.35io;35 Orkestconcert Mms. Boons-zangeres. Steeds Aet JV/euwste 1st Radto. r, -yg-* Vh/c/:unrf/$re /ïer$te/77/'Z<?cft (7ew2ar6c>fyd^ MAANDAG 22 OCTOBER. ILVERSUM, 1071 M. 12.30—-2.00 Lunchmuziek door het Trio Sjouwerman. 5 006.00 Kinderuurtje. De Blijdemanneties. 6.007.15 Concert door het Kwar tet Rentmeester. 7.157-45 Engelsche les, beginners. 8 0511.00 Concert door het Omroep-orkest o. I. v. Nico H Treep. Alex. Moszkowsky-viool. Olga Moszkowsly- Elias-piano. 10.co Persber. HUIZEN, 340.9M. (Na 6 uur 1870M. Uitsluitend N.C.R.V. uitz.). 12.301.45 N.C.R.V. Concert. Mej. Möllenkamp- alt. T. Bas-tenor. J. v. Duinen-orgel en piano. 2.00 2.30 School-uitzending.Zangles door J. A. Stemz. 4.005.00 Ziekenuurtje o. 1. v. Ds. H. Siegers. J. H. Smit Duyzentkunst-banton en orgel. H. Smit-Duyzentkunst- begcl. 7.007.30 Stenografieles. 7.308.00 Spr. G. v. Ravenzwaay Muziek 8.00 Concert in het Geb „De Eendracht" te Rotterdam. Sprs.Ds. J. H. F Rerame.Opgang. Ds. M. v. Grieken :Vergaren is be waren. Opening door Z. H. de Groot. Mannenkwartet „Sonore." J. Tertolen-bariton. T. de Bruin-declamatie. C. E. L. Simons-viool. J. C. de Graaf-piano. Daarna Persber. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramo foomnuziek. 12.20 Concert (tenor-sopraan) 12.50 Aanbieding van de „Freedom of the city of London." i.ioMuziek. 1.20 Orgelconcert. 2.20 Lezing voor de scholen. 2.40 Muziek. 2.50 Lezing. 3.20 Muziek. 3.25 Vertellingen. 3-35 Berichten. 3.40 Concert (alt cello-hobo.) 4.35 Orkestconcert. 15.35 Kinderuurtje. 6.20 Huishoudpraatje. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Voor de padvinders. 7.05 „Schubert's Winterreise," voor tenor. 7.20 Litter. Critiek.7.35 Muziek. 7.45 Fran- sche causerie. 8.05 Vaudeville. Dans-orkest. en variété. 9.20 Nieuwsber. 9.40 St. Jamas Strijkkwartet. 9.55 Debat tusschen Miss Fry en Capt. Evans Should capital punishment be abolished 10.55 St. James strijkkwar tet. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS," 1750 M. 12.502.10 Orkest- concert. 4.055.05 Symphonieconcert. Zang en dans.- 8.35 Radiotooneel en muziek. Het gezelschap Colin en solisten. Orkest. LANGENBERG, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 1.5012.10 Choralen en volksliederen. 12.25i*5<> Orkestconcert. 3.554.20 Voorlezing. 5.055.50 Trroconcert. 7.208.15 Orkestconcert. 8.20 Het Duitsche volkslied (1). 8.5010.10 Kamermuziek. Het Pozniaktrio (Piano-viool-cello) Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGWUSTERHAUSEN, 1250M. (ZEESEN) 11.20— 4.20 Lezingen.4.205.20 Orkestconcert.5.207.05 Lezingen. 7.20 „Partie verspielt," radio-novelle van G. Pohl. 8.20 Moderne muziek. Joh. Strauss-piano. Prof Deman en E. Kornsand-viool. K. Reitz-viola. 9.00 Causerie. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 4.20 Dansmuziek. 5.20 Vroolijk concert. 7.20 Hermann Claudius-avond. Concert. Orkest, vocale en instrumentale solisten. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Lezing Manneken-Pis. 6.35 Aardrijkskunde. Lezing. 6.50 Trioconcert. 7.20 Gramofoomnuziek. 8.35 Orkestconcert. PHILIPS, Telefunken en R. M. Toestellen SPECIALISTEN - TeL 14609 - HAARLEM Ten behoeve van de luchtvaart, zullen te Karachi (Britsch-Indië) eenige kortegolf- installaties worden geplaatst. Van 1620 October wordt te Guildford een radio-tentoonstelling gehouden, waar op o. a. door de Baird Television Develop ment Co. een televisie-demonstratie zal wor den gegeven.4 Op de Manchester radiotentoonstelling van 22 Oct..3 Nov. zal een foto-telegrafie worden gedemonstreerd. Het kortelings in gebruik genomen sta tion te Nairobi (Kenya Kolonie), dat op 90 m. experimenteerde, zendt thans op twee verschillende golflengten uit, n.l. op 35 en 400 M. Een derde inbouwspoel behoeft hier ter plaatse slechts een kleine herinnering. Wij bedoelen de Baltic spoel S. P. M. Bij deze kan men 3 golfbereiken instellen (n. I. 180 500 M. 4001200 M. en van 7002200 M.) terwijl'voor terugkoppeling een'passende le- rugkoppelspoel is ingebouwd. Deze spoel vertoont verder veel overeenkomst met de Sinusafstem eenheden (of is t omgekeerd ook bij de Balticspoel S. P. M. is alles ter verkrijging van groote selectiviteit en stor tingsvrijheid in een metalen doos ingebouwd. Figuur 3 toont de spoelen in coSbinatie met den schakelaar en de terug koppelspoel. Wij willen niet beweren, dat hiermede alle in den handel gebrachte speciale en nieuw spoelmodellen ter vervanging van de oude beproefde honigraatspoel de revue gepasseerd zijn, verre van dat. Maar wij hebben wel eenige nieuwe principes naar voren gebracht. Toch zal het nog voorkomen, dat er onder de lezers volbloedamateurs zijn, die een eieen idee willen uitwerken en daartoe zelf spoelen moeten maken. Voor hen dienen onderstaande De meest eenvoudige spoel is die, welke op een ebonieten of kartonnen cylinder ge wikkeld is, de draden netjes naast elkaar. Eenvoudig is het wel, maar toch vereischt ook dit werkie eenige routine. Belangrijke punten zijn De dikte van den draad, een bepaald aantal windingen en een bepaald aantal windingen per strekkende spoellengte. Als regel neemt men draad van 0.3 of 0.4 mm. diameter; aanbeveling ver dient 2 x katoen omsponnen draad. Uit is daarom aan te bevelen, omdat, ter ver- krijeing van een bepaald en constant aantal windingen per dm., het de voorkeur verdient de windingen onderling aansluitend te w'kke len; de dubbele katoenomsptnning geett aan een ruim voldoende isolatie. Dit wikkelen op- zich zelf moet met overleg gebeuren. De^voor keur verdient wikkelen onder met te groote Droog brood Het gezin Kemmer „mocht er wezen", zooals men dat noemt. Er waren zeven kinderen, die er altijd keurig netjes uitzagen. En toch waren de inkomsten maar heel, héél gewoontjes De man was loopknechtkarre-knecht zou je eigenlijk moeten zeggenIk weet niet precies hoe ze zoo iemand noemen, die de heele dag achter 'n handwagen loopt, om stadsbestellingen voor 'n groote grossier- derij in grutterswaren rond te brengen. Afijn, dat deed vader Kemmer dan. En hij verdiende elf gulden. Voor die tijd 'n twintig jaar geleden was dat geloof 'k 'n behoorlijk loon. Maarin 'n gezin van zeven kinderen zoo'n echt éérlijk Roomsch gezin, waar mee ook toen al gespot werd kon je zelfs in die goedkoope tijd met elf gulden nog geen bokkesprongen maken. Nog minder, als de oudste van die zeven nog scholier was. 't Moest alles van die elf gulden komen en dat viel niet mee. Maar moeder Kemmer was 'n dapper wijf je, zoo mager en klein als ze d'r bij liep. Ze verzette werk voor driestopte, naaide, waschte, streek, verstelde tot drie uur in de nacht en verstond prachtig de kunst, om. van oud nieuw te maken. En of 't Maandag was, of Donderdag, of Dank zii den noesten arbeid van „St Raphaël" zal binnenkort met den bouw begonnen worden van het Mgr. Mutsaers-oord, het rust- en herstellingsoord voor de leden der RK. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St Raphaël". Het terrein, op een der mooiste plekjes van Venlo, is reeds beschikbaar en de hierbij afgedrukte tcekening geeft een goed overzicht van de plannen, zooals men die hoopt te verwezenlijken. De totale kosten van den bouw zullen ongeveer 250.000 bedragen Zaterdag, altijd mocht je haar en de kinde ren zien...A alles, wat er gedragen werd, was heel en schoonUit 'n ouwe mantel too- verde ze twee jongensbroekjes. en 'n rokje nog voor de allerkleinsteen van 'n gekregen hoed maakte ze 'n Zondagsche voor Mientje of Treesje. Vader Kemmer zat thuis ook niet stil. Hij was schoenmaker, timmerman, lood gieter, meubelmaker, behanger, metselaar en alleshij pakte maar aanen al kostte 't hem soms menig zweetdruppeltje, hij boks te; 't voor-mekaaren heel vaak gebeurde het, dat ze met hun tweeën de helft van hun nachtrust opofferden om de zaak net jes in orde te houden. En als 't heusch wel es wat moeilijk, wat erg zwaar werd voor allebeials moeder Kemmer zuchtend op 'n stoel viel na '11 lan ge werkdag...!., en dan met 'n moe lachje wees op 'n stapel versteigoed en kousen met gaten'n stapel van 'n halve meter hoog.. als vader, na 'n moordende hitte-dag, bijna te slap was om 'n stuk brood te kauwen en dan nog voor 'n drie of vier huishoudelijke klusjes stond, die af moestendan bemoe digden ze elkaar met 't vooruitzicht, dat Henk de oudste, over 'n half jaartje schoolvrij zou zijn en wellicht iets zou gaan mee-verdie- nen...... en als Annie, dan 'n dingetje kon krijgen als dagmeisje of zoo ietsof op 'n atelier 't Was nou eenmaal ploeteren als je, als werkmansgezin, in de kleine kinderen zat...... daar was niks aan te veranderenmaar later werd dat beterdan zouden ze 't rustiger krijgen en de zorgen zouden minder worden. En met die prettige, troost-brengende toe komst-gedachten gingen ze dan maar weer aan hun arbeid. Maar tegen 't eindigen der schooljaren kwam Henk met 'n nieuwtje, dat, hoe mooi 't ook was, 'n zucht van donkere bezorgdheid bracht. 't Hoofd der school had gezegd, dat er in hem wel iets beters zat, dan winkelbediende of iets dergelijks. Z'n rapporten waren altijd prachtig geweest en *t zou wel 'n beetje jam mer zijn als 't er zóó maar bij blijven moest., of ie geen zin had, om bij 't onderwijs te gaan Henk glom, toen ie zoo werd aangesproken. Onderwijzer! En hij zag zich al staan voor de klas als 'n man'11 meneerwaardig'n tikje strengde Onderwijzer! Jazoo nu en dan had ie er wel es over gedachtmaar 't niet durven uit sprekenwant hü wist, dat 't thuis „geef ons heden" wasen dat studeeren geld kostte En aan de aarzeling met z'n antwoord had de hoofdonderwijzer wel gemerkt welke kant 't op moesthij wist trouwens best, hoe 't met 't gezin Kemmer stonden zou Henk niet die wenk hebben gegeven als te niet vooruit 'n groote verlichting der teer kosten in 't uitzicht had kunnen stellen. „Ik begrijp wel, wat je bedoelt, jongen" maakte hij Henk 't antwoord gemakkelijker „maar als jij zin hebten naar de kweekschool wiltdan zal ik wel zorgen dat de financieele kwestie in 't reine komt... Ja, natuurlijkheelemaal voor niets zal 't niet gaandat wil zeggen: er zijn altijd bijkomende dingetjes, die niet in 'n studie beurs begrepen zijnenfinpraat er thuis maar es overen als je 't er door krijgt, dan moet je vader maar es komen praten." Dit was zoo ongeveer de inhoud van Henk's nieuwtje. En daar zaten vader en moeder Kemmer. Och ja, wat hadden ze ook 'n illusies ge maakt zonder te weten wat de jongen in zich omdroeg en wat z'n bestemming zou moeten zijn. Vader had nota bene al gevraagd aan z'n patroon, of er „tegen die tijd" misschien 'n plaatsje zou zijn op 't kantoor voor z'n oudsteen de patroon had lang geen af wijzend antwoord gegevenAls 't 'n beetje meeviel kon Henk de helft van de huur ver dienenen als ie z'n best deeden op slag kreeg En nou kwam de jongen met deze bood schap. O, nee. voor geen rijkdom van de wereld wilden ze 't tegenhoudenals 't de jongen z'n roeping was, dan moesten ze 't doorzet tenliever nog méér offers, dan Henk's toekomst 'n onherstelbare knoei te geven. En de vader ging praten met de hoofdon derwijzer. Henk zou naar 'n internaat moeten daar was 'n studie-beurs beschikbaarde ouders hadden dan te zorgen voor de uitrus ting en 'n paar andere kleinigheden. Er werd gepraat en gerekendthuis werd er ook gepraat en gerekenden ge zuchterg veel gezucht En bij die zuchten kwamen nieuwe Want die uitrusting kwam op 'n paar hon derd gulden't geld moest er voor geleend worden en wekelijks worden afbetaald En toen Henk eenmaal daarginds was, kwam er nog telkens van alles kijken Zwaar, heel zwaar werd 'tmaar met prachtige ouderliefde werden zonder moeite de vele offers gebracht. En echte, stille armoe werd er geleden ln het gezin Kemmersom Henk, die onder wijzer zou worden En niemand wist, dat die vader en die moe der droog brood atenom hémdroog brood, om de oude schuld te kunnen afdoen., en om voor nieuwe kleeren, schoeisel en 'n zakcentje te kunnen zorgen. Ochwat zou dat droge brood anders, bitter gesmaakt hebben, als die ouders gewe ten hadden, dat Henk hen later 'n verdriet in 't hart zou smijten, dat héél hun leven 'n open wonde zou blijven. Met één zinnetjeéén enkel zinnetje van laffe, valsche schaamte, gaf Henk z'n ouders 'n slag, die ze telkens wéér voelden als ze hem zagen. Jaren hadden ze voor 'm gezwoegd, getobd, zich 'n schrap boter en 'n plakje kaas of worst ontzegdmaar éindelijk dan toch kwam het groote geluk en werden de zorgen weggenomenHenk was onderwijzer kwam thuis als 'n heerverdiende geld en kon z'n ouders iets teruggeven van alles wat ze voor hem hadden ten koste gelegd. En als heer liep hij eens te wandelen met 'n andere heer'n collega van 'm, die onder 'n praatje met 'm was opgeloopen. En toen kwamen ze Henk's vader tegen. Gebogen liep ie achter de handwagen, die zwaar geladen was met zakken erwten, boo- nen en fourage. De man groette glimlachend, 'n beetje ver legen om z'n vuile handen en z'n zweet-ge zichten nam z'n pet af voor de vreem de heer, die naast z'n zoon liep. „Wie is dat?" vroeg Henk's collega zoo onder 't praten door. En Henk, die 'n kleur tot in z'n nek ge kregen had, antwoordde: „Odat is zoo'n mannetje, dat bij ons thuis wel es 'n karwei tje opknapt, om 'r wat bij te verdienen." De ouders van Henk kwamen er maanden later toevallig achter, dat de jongen zóó z'n vader had verloochend. Ze keken elkaar aan, zoo droevig en onge lukkig, dat t' koudste hart er week van zou zijn geworden. En de vader zei: „Daar hebben we droog brood voor gegeten." Henk maakte z'n excuus, toen ie wist, dat ze kennis droegen van z'n daad. Hij zei, dat ie er spijt van haddat ie er niet bij had nagedacht. Zou ie dat óók gezegd hebben als 't voor z'n ouders geheim was gebleven? Henkje bent de eenigste niet, die ver gat, dat je opvoeding je ouders bloed heeft gekostdie vergat, wie van jou zoo'n „me neer" hebben gemaakt. Ook andere ouders ondervinden het zoo nu en danen nog grlevenderen herh&Al- _de/(jken met fellere steken. En wat zei de moeder van Henk, na dat excuus? „Hij zal 't zoo e»g niet bedoeld hebben en van dat droge brooddat wist hij toch niet Zoo spreekt 'n moeder, dan nog. G. N. Belofte maakt schuld. In een onzer vorige artikelen zegden wij toe, spoelmodellen, die ontworpen waren ter vervanging van de oude trouwe honingraatspoelen, hier ter plaatse te bespreken. De faarbeurs met de nieuwste snufjes heeft het uitkomen van dit artikel vertraagd. Reeds eenigen tijd worden de H. R. S.- spoelen in den handel gebracht, nieuw zijn deze spoelen dan ook niet, ze hebben daar entegen in de praktijk bewezen, volkomen aan hun doel te beantwoorden. De H. R. S. spoelenserie D is ontworpen voor het bekende inductieve schema met detector en laagfrequentversterking. Deze serie bestaat uit een tweetal spoelstellen, één voor golven tusschen 200 en 600 M. en één voor golven tusschen 800 en 2000 M. door middel van een 4-poligen rolschakelaar is één dezer spoelstellen in te schakelen. De spoelen staan ten opzichte van elkaar vast, wat bij de oude honingraatspoelen niet het geval is. Bij de laatste toch staat de secundaire alleen vast, terwijl én primaire én terug koppelspoel beide draaibaar zijn, ieder aan een kant. De H. R. S.-spoelen daaren tegen hebben een zeer losse koppeling tus schen de primaire en de secundaire spoelen de spoelen jj staan loodrecht op elkaar en een zeer vaste koppeling "tusschen de se- cundairen- en de terugkoppelspoel. De terug koppeling wordt hieroij dus gegeven door middel van een variabelen condensator. Bijgaand schema is ontworpen voor toepas sing van spoelen-serie D. Het laagfrequent gedeelte is zoowel voor transformator-ver-' sterking als voor weerstand-versterking ge geven, van de drie punten'X worden bij toepas sing van weerstand-versterking de twee onder ste met de overeenkomstige puntenx van het weerstandkoppeling-schema verbonden, wat men eveneens met de punten Y moet doen. In het schema komt geen condensator in de antenneleiding voor: t verdient echter aanbe veling hierin een ter waarde van 200 cM. op te nemen. Bij toepassing van goede onderdeelen (con densatoren met fijnregeling en 'n goeden rol schakelaar) kan men uitstekende resultaten bereiken, de afstemming moet echter nauw keurig geschieden, daar de selectiviteit zeer groot is, een overigens met te miskennen voordeel. spanning van den draad, zoodat het mogelijk is na eenige windingen te hebben gewikkeld deze met de hand naar elkaar toe te brengen om daarna de wikkelspanning even iets te verhoogen, waardoor ze ook aangesloten blijven. Is een spoel geheel klaar, dan komen de „zorgen voor morgen." De windingen moe ten ook in het gebruik, niet meer van hun plaats kunnen. Daartoe moet de spoel een „bad" hebben (impregneeren) Als „badwater" dient dan een oplossing van celluloid in een lmengsel van aceton amyl acetaat. Deze op- dossing moet goed dun zijn, opdat ze kan koordringen in de katoenisolatie rond het isoperdraad, waardoor in de eerste plaats het dolatievermogen grooter wor.dt, maar tevens we windingen als het ware aan elkaar geplakt orden. Fig. 2. Spoelenserie D, lange golf na gebruik weggooien is geen bezwaar. Ze zijn goedkoop genoeg. Wij ontvingen reeds eenige brieven van Radio-amateurs, handelende over schema's die voor de amateurs voordeelen, zelfs groo te voordeelen opleveren. 0.a. ontvangst zonder antenne en ontvangst met zeer lage anode-spanning. Wij zouden deze belang stellende lezers willen verzoeken, ons het schema met technische beschrijving toe te zenden, met de toestemming, van deze ge gevens gebruik te mogen maken ter voorlich ting van hunne medelezers-radio-amateurs. Bij voorbaat onzen dank. *RAN5F0fl*AT0RK0PPCLiNG ft'EE*5TaN05K0PPCLfNG Fig. 1. Het schakelschema heAceton verdampt vrij snel, de flesch, waarin vut mengsel bewaard wordt, moet dus zorg- mldig gesloten blijven. Amyl acetaat is binder vluchtig, gebruik makend van deze seide eigenschappen kan men dus de oplos ing minder vlug dan wel vlugger „indrogend" maken, terwijl de „dunvloeibaarheid" te rege len valt door in dit mengsel meer of minder celluloid op te lossen. Een laagje van dit bindmiddel over de draden van de spoel beschermt deze tevens eenigszins tegen beschadiging. Ten slotte nog deze praktische wenk. Gebruik voor het opbrengen ervan geen kwast of borsteltje, het is buitengewoon moeilijk deze weer voor hetzelfde (of een ander) doel bruikbaar te maken. Pijpreinigers, dubbel gevouwen.kunnen hiervoor uitstekend dienen. In navolging van den Deenschen zender Kalundborg zal de Deutschlandsender Kö nigswusterhausen nog in deze maand van golflengte veranderen en op een lengte van 1649 meter gaan uitzenden. Dit staat in ver band met de besluiten van de Conferentie van Washington, volgens welke het golfge- 'oied voor zenders boven 1000 meter op 1340—1875 is gebracht. Onmiddellijk nadat deze besluiten geno men waren, had de Duitsche omroepleiding te Genève de golflengte van 1649 laten reser- Fig. 3. De Balticspoel S. P. M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5