i h KENNEMHRLAND 1 DE GROOTE YLOOTPARADE UIT DEN OMTREK TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 20 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 3 HHHHHMMEHHHSHHlHSHiaiaHHHHHEIHHH W.B. THEATER - Peperstr. 15 Beverwijk j| jij (De slag aan het Skagerak) EEEHEHHEEHEEHElEEHglHHEHHEEEaE bloemewdaal R.K.V.V. „Geel-Wit" R. K. Athl. Club „Excelsior" R. K. V. „Zwaluwen" Brabantsche Brieven Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 BEVERWIJK R.K.S.V. „D.E.M." VELSEN IJMUIDEW WIJK AAN ZEE EN DUIN. CASTRICUM HAARLEMMERMEER BENNEBROEK HILLEGOM HEEMSTEDE SPORT EN WEDSTRIJDEN 8CUD, ZILVER i'IJRWERKEN MARKTNÏEUWS OVERVEEN ZATERDAG, ZONDAG en MAANDAG, 8 UUR jjjjj Plaatsbespreking is dus aanbevolen 0 Ons Concert-Orgel illustreert Tg7 TïïT Wij verwachten volle zalen »T~i Zondagmiddag, half 3 Matinée Algemeene R.K. Beverwijksche Gymnastiekclub Wie iets van het rijke Beverwijksche S.S.S. Roomsche leven wil weten, leze dit stukje. Het is ongeveer een jaar geleden, dat onze club toebereidselen maakte voor haar eerste uitvoering. En weder om na een 2 jarig bestaan wil ze haar prestaties haar vorderingen niet binnen de gymzaal laten, maar dit ook aan de buitenwacht toonen Nu echter veel grootscher, want haar krachten zijn beter en S.S.S. heeft zich in dit jaar flink uitgebreid. Bestond de club toen nog uit een mannelij ke afdeeling van 60 leden, nu is ze aangegroeid met een vrouwelijke van ongeveer 80 leden. Was in 1927 de club nog slechts een jong wicht, wat het levenslicht één jaar pas aanschouwde, nu staat zij reeds op stevige beenen om te loopen naar het doel, wat zij zich heeft voorgesteld n.l. te worden een forsch-gespierde mensch. Had zij in den be ginne zelf veel leiding noodig, nu reeds kan zij zich voor een groot deel zelf die leiding geven door twee flinke besturen. En daarom met vol vertrouwen gaat zij de toekomst tegemoet. Op de 1.1. gehouden vergaderingen zijn de besturen voltallig gemaakt, een eigen insigne en reglementboekjes uitgereikt. We gaan dus vooruit en de club is geves tigd. Het is aan onze R. K. jeugd om ze te handhaven en in bloei te doen toenemen. Welnu dan jongens en meisjes, past het Olympiadelied toe op uw club Hop, hop, hop S.S.S.'ers, zet dan toch je beste beentje voor. Koe? Wel door te loopen. Waargeen? Trouw naar de lessen, naar degenen, die nog geen lid zijn, een ieder brengt een lid mede (vi o al de kleinere afdeelingen der meisjes, een ieder gebruikt zijn gespierde beenen om donateurs te werven, die zeker toehappen, als je maar komt, ze komen het niet brengen. Maar de bloei van de club hangt ook nog van iets anders af. Staat die club nu op stevige beenen, sta Zélf ook zoo, gedraag je binnen en buiten als een echt gymnast, die orde en tucht kent, heeft de club nu een kort, maar krachtig reglement, houd u daaraan. E ebben we nu flinke besturen, weet er naar te luisteren, ge hebt ze zelf gekozen. Geen onderlinge verdeeldheid, een goede harmonie, zooals het tot dusverre altijd ge weest is, Dan zal S.S.S. bloeien en waar Beverwijk voor 53% Kath. is, kan ook op dit gebied onze hymvereeniging naar voren treden. Dan zal de zilveren broek al spoedig geheel verzilverd zijn en ten slotte goud worden. Jongens en meisjes, aan t werk dus, ook voor de a.s. uitvoeringen. Reeds hebben we met elkander een algemeen programma opgemaakt, dat klinkt als een klok, maar nu medegewerkt. Degenen, die zich als nieuw lid willen opgeven, komen spoedig om tocg geen enkele les van deze wintermaanden te verliezen. Laat dit stukje weer eens een opwekking zijn voor allen om deze R. K. club direct nuttig voor het lichamelijke, maar indirect ook zeer zeker voor het geestelijk welzijn onzer jeugd, te steunen. Kap. Schretlen. Adres Besturen tot opgave van lidmaat schap Mannen afd. Voqfxitter Chr. van Eerden, Galgenweg Wijk aan Duin secreta ris L. Eiking Hooghof lander weg Wijk aan Duinpenningmeester C. v. d. Wijst, Arendsweg Commis. R. v. Keulen, Noord, weg commis. C. Hinkes. Dames-afdeeling Voorz. C. Admiraal, Breestraat seer. A. Hoogenwerf, Keems. w j penn. M. Modderman, Verl. G. laan comm. A. Braun, Peperstraat en J. de Ruiter, Jan Vermeijenstraat. Lessen Maandag voor meisjes v. 12 17 j. Van 7—7.30 uur. Van 17 j. en verder van 7.45—9 u Zaterdag voor meisjes v. 812 j. Van 2.30—4.30. Donderdag voor jongens van 78.45 en van 8.4510.30. Alle aan de Carel H. Moensstraat. R. K. Vrouwenbond A.s. Dinsdag 23. October 's avonds 8 uur houdt de R. K. Vrouwenbond een ledenvergadering in de bovenzaal der K. S. A. Gezien de belangrijke agenda verwacht het Bestuur een groote opkomst. De Eerw. Geest. Adviseur zal wederom een lezing houden. Een ieder die vorigen winter de vergaderingen bezocht heeft, weet hoe nuttig en leerzaam deze le zingen zijn. Tevens zal het winterprogram besproken worden. Een ieder wordt in de gelegenheid gesteld tegen geringe kosten een of meerdere cursussen te volgen. De Vrouwenbond toont dus, in tegenstel ling met wat sommige leden beweren, ruim schoots gelegenheid tot ontwikkeling te geven. Komt allen op, toont uw belangstelling en waardeering voor het nuttige werk dat de R. K. Vrouwenbond doet. Onderafdeeling St. Jozefgezellen, Beverwijk. Officieel. Contributie betalen des Zaterdagsavonds na 8 uur in de Gezellenzaal en Zondags na d'e Hoogmis. Programma 21 October. Alw. ForwardD. E. M. D. E. M. 2Voorwaarts 1. Het eerste elftal gaat naar Hoorn om partij te geven tegen Alw. Forward. Na het gelijke spel van Zondag zyn wij be nieuwd wat het resultaat van dezen wed strijd zal zijn. Het zal voor Schrama cs. niet meevallen om allebei de punten tc veroveren, te meer nu de weersgesteldheid van dien aard is, dat het terrein nu juist niet zoo schitterend zal zijn. Laten de D. E. M.'ers echter vol moed d'e reis aan vaarden, opdat zij zich zoo goed mogelijk verdedigen. Het reserve-elftal speelt zijn eersten thuiswedstrijd tegen het Langendijksche Voorwaarts. Zullen zij nu weer het stoute kunstje uithalen om ook hen weer te slaan wij gelooven het niet, omdat wij nog goed v/eten, dat 2 jaar geleden het eerste elftal er nog door werd geslagen. Laten jullie je echter van je beste zijde zien, met een ge lijk spel zijn wij al tevreden. Good luck, D, E. M.'ers! W.B. Theater. V/ij vestigèn de aandacht onzer lezers op de advertentie betreffende de film „De groote vlootparade", welke film he den, Zondag en Maandag in het W.B. Thea ter aan de Peperstraat (KS A.-gebouw) zal worden vertoond. Het is een machtig filmwerk, dat niet zoo- als de titel misschien zou doen vermoeden, een militairistische propaganda bedoelt, doch integendeel en duidelijk sprekende propa ganda voor de vredesgedaehte is. Men verzui men niet deze mooie film te gaan zien. Zij wordt wederom geïllustreerd door het groote concert-orgel. De primaire weg. Op 24 October a.s. wordt in het K.S.A.-gebouw een vergadering gehou den, alwaar de plannen van den primairen weg zullen worden besproken. In deze verga dering, waartoe de handeldrijvende en in- dustrieele Middenstand is uitgenoodigd en die uitgeschreven ls door de Breestraatbe- woners, de winkeliersvereehiging en de „Hanze", zullen de heeren Mr. P. Donker en Ir. Lodder een uiteenzetting geven van de plannen. „Katholieke Kring". Het bestuur van de stichting „Katholieke Kring" deelt aan hare leden mede, dat d'e eerste Tooneel- voorstelling zal plaats hebben op Vrijdag 26 October a.s„ des avonds 8 uur in het ge bouw K. S. A. te Beverwijk. Opgevoerd zal worden door „Het Schouw- tooneel" (Dir. Adr. van der Horst en Jan Musch) een vroolijk huwelijksspel in 3 be drijven: „Haar andere man". Er zal gelegenheid zijn tot het introdu- ceeren van familieleden tot en met Don derdag 25 October a.s. Arbeidsbemiddeling. Ingeschreven op 19 Oct. 8 Timmerlieden, 1 opperman, 1 schil der, 4 mach. bankwerkers, 1 bankwerker, 1 kantoorbediende, 2 chauffeurs, 1 elec- tricien, 1 reiziger, 1 autögeenlasscher, 2 bakkers, 1 ijzervlechter, 3 straatmakers, 46 losse arbeiders. Totaal 73. Jubileum De heer Pieter Prins alhier hoopt 10 November den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar m dienst trad als schipper bü de fa. wed. S. I. Groen, alhier. Doortrekking der Kennemerlaan In dertijd hebben de winkeliers in de Kenne merlaan aan den gementeraad gevraagd maatregelen te willen nemen, opdat de doortrekking van de Kennemerlaan zoo spoedig mogelijk tot stand komt. Thans hebben zy van B. en W. bericht ontvangen, dat het verlengde deel van de Kennemer laan tot de Vareniusstraat zal worden aan gelegd door de Maatschappy Oostertuin en dat met den aanleg spoedig een aanvang zal worden gemaakt. Nieuwe kerk Het bouwen van de nieuwe Geref. Kerk met kosterswoning aan den Velserduinweg is opgedragen aan den heer E. Kwant, te Benkum. Bezoek Duitsche kruiser. De Duitsche vls- scherijkruiser „Ziethen" zal van 21 October den. Het marineschip zal ligplaats nemen aan den toeristenstelger in d'e Buitenhaven aldaar en zal vermoedelijk in dit tijdvak uit deze haven eenige kruistochten op de Noordzee maken. Wedden bf) paardenrennen. Voor den politierechter te 's-Gravenhage moest te rechtstaan J. S. G. alhier, die bij de cour ses op Duindigt in September j.l. gelegen heid tot wedden had gegeven. Tegen deAverdachte, die zich bij. zijn aanhouding ernstig bleek verzet te hebben om te voorkomen, dat het boekje, waarin hy zijn aanteekeningen maakte, in beslag werd genomen, eischte het O. M. 6 weken gevangenisstraf. De politierechter legde 3 weken gevangenisstraf op. De gemeentebegrooting voor 1929. In de raadsvergadering van Donderdag j.l. heeft de aanbieding plaats gehad van de begroo ting der gemeente voor het dienstjaar 1929. De begrooting sluit voor zoover den ge wonen dienst betreft, aan ontvangst on uit gaaf met een bedrag van 114.523,80 X- Wij ontleenen er verder de volgende by- zonderheden aan: Onder ae inkomsten wordt allereerst ge raamd een post van 14.452-1614 als batig slot van den gewonen dienst volgens de laatst vastgestelde rekening. Onder het hoofdstuk algemeen beheer wordt de uitkeering van het Rijk aan deze gemeente, velgens de wet 1897, begroot op 6883.82. De kosten van het algemeen be heer worden voor 1929 geraamd op 27.084.14 (vorig jaar 24-055.98). De kosten van „Openbare Veiligheid" wer den in totaal geraamd op 15607.53, (vorig jaar 15096.65). Hierby is begrepen een subsidie aan de Wijk aan Zeeër Reddingsbri gade van 150. Bij het hoofdstuk „Volksgezondhid" wordt 320 begroot voor kosten van Tuberculose- bestryding. Voorts wordt 575 voor kosten Voor het by zonder voorbereidend lager on derwijs is een bedrag van 2400 uitgetrokken voor uitkeering aan de gemeente Beverwijk in de kosten van de R. K. Fröbelschool. Voor het lager nijverheidsonderwijs is 1200 uitgetrokken en voor het middelbaar Nijverheidsonderwijs 450. Van Volksfeesten is ƒ100 op- de begrooting gebracht terwijl voor subsidies aan muziek corpsen ƒ250 is uitgetrokken (vorig jaar 150). Voorts is 25 uitgetrokken voor subsidie aan de R. K. Militairenvefeeniging te Amers foort. Onder het hoofdstuk: ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen is een bedrag van 4800, uitgetrokken voor subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur, (vorig jaar 4300). Voor subsidie aan werkloozenkassen is 1000 uitgetrokken en van kosten der dis- trictsarbeidsbeuren en de intercommunale arbeidsbemiddeling ƒ350.(v. j. ƒ140. Ten behoeve van de bevordering van het vreemdelingenverkeer is 300 uitgetrokken- De opbrengst der belastingen wordt als volgt geraamd: 80 Opcenten op de belasting van gebouw de eigendommen 8572.89 (v. j. 7770.84) 20 opcenten op de belasting van ongebouwde eigendommen 946.25 (v. j. 946.27)50 85 opcenten op de personeele belasting 14000— (v. j. ƒ12000—); 20 opcenten op de Rijksinkomstenbelasting 7800.— (v. j. ƒ9000.—). De opbrengst der gemeentelijke inkom stenbelasting wordt begroot op ƒ78000.,(v.j. ƒ74666 67). De opbrengst der hondenbelas ting tenslotte wordt begroot op ƒ500.—. De uitkeering van het Rijk als aandeel in de kwade posten der directe belastingen wordt geraamd op 10.000 (v. j. ƒ9400. Tenslotte wordt de post onvoorziene uit gaven geraamd op ƒ6076.74x. Ontvlucht. Gisterenmiddag werd te on geveer 1 uur door den rijksveldwachter op den Rijksweg alhier aangetroffen een blijkbaar ontvluchte patiënt van het Pro- vineiaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Onder een gummi regenjas droeg hy d'e gestichts- kleeren. Uit een onderzoek bleek, dat een en ander juist was en dat de patiënt, een jongmensch uit Amsterdam, dien morgen by het verrichten van landwerk was gaan tip pelen. Hij had schoenen èn kousen maar uitgetrokken en weggeworpen. Door een verpleger van het gesticht werd, nadat eerst in het Ziekenhuis Duin en Bosch schoenen en kousen waren gehaald, per trein de patiënt weer overgebracht naar bedoelde inrichting. Zijn vrijheid was dus niet van langen duur geweest. Tentoonstelling. Zijn we wel ingelicht, dan zal d'oor samenwerking van de be sturen van het Wit-Gele Kruis en deh naaikrans St. Anna, onderafdeeling van den R.K. Vrouwenbond, met de Kerstdagen we derom een groote tentoonstelling worden gehoud'en, eensdeels van de vervaardigde ldeedingstukken voor de armlastige paro chianen, anderdeels vdn de nuttige instel lingen enz. van het Wit-Gele Kruis. De baten zijn voor de kassen der deelnemende yereenigingen. Ernstige val. Mej. Justema aan de halte spoorweg Sloterweg (N.)Haarlemmermeer, had het ongeluk in haar dienstwoning, dsor- dat zij een oogenblik het bewustzyn verloor, van de hooge zoldertrap op den steenen vloer te vallen, waardoor zy een schouderfrac vur bekwam. Een brandende lamp welke zy in bescrycang. vooris worac j oio vuui j^aar hand hield, was gelukkig direct gedoofd van een bydrage voor wijkverpleging, zieken-. ;..on(jer brand te veroorzaken. Door het late k nnripr. lmrj wag niet direct iemand aanwezig, die bereid was een dokter te halen, waardoor zij dien nacht veel pyn heeft geleden. Ook had zij nog eenige lichte kwetsuren bekomen dóór den val. Burgerlijke stand van 1618 October Geboren Wdhelmina, d. v. A. H. van der Weele en B. W. Wolthuis Hendricus Paultis, z. v. J. L. Loogman en G. H. Wil- lemse Johannes, z. v. W. Treuwen en L. M. Boelé. Ondertrouwd Wouter Bosman, 24 j. en Catharina Johanna Breedijk, 25 j. Pieter van Beusekom, 20 'j. en Johanna Poortvliet, 23 j. p, Cornelis Tientsra, 24 j. en Trijntje Elisabeth Bras, 18 j. Maarten van Splunter, 25 j. en Maria Rodenburg, 22 j. Jogchem Sluis, 23 j. en Geertrui Groepenhoff, 20 j. Arie Oosterom, 28 j. en Neeltje Kroon, 22 j. Teunis jShannes van Beek, 24 j. en Johanna Marijtje Smorenburg, 19 j. .0». (.net vung Getrouwd: Gerardus Hendricus Fontijn, respectlevelyk 21 j. en Maria Johanna Sophia Smit, 22 j. Eelke Hendrik Boellaard, 25 j. en Trijntje hulsverpleging, kraamyerpleg'ing en kinder- zorg. De kosten ten dienste van de eerste hulp bij ongelukken worden op 100 begroot, ter-- wijl voor subsidie aan de commissie voor de Malaria-bestryding, in Noord-Holland 55 geraamd wordt. Voor het eerst verschijnt op d'e begrooting de subsidie aan het Roode Kruis ziekenhuis, ad 500. De uitgaven voor Openbare Werken wor den als volgt geraamd: 100 voor het onder houd van „torens en poorten"; 7500 voor straten en pleinen; 6000 voor wegen en voetpaden; 200 voor „wandelplaatsen en plantsoenen". De kosten der gemeente-reini ging worden op 2400 geraamd. Deze bedra gen zijn alle hetzelfde als het vorige jaar. Bij de inkomsten onder dit hoofdstuk wordt de opbrengst van de heffing voor ge bruik apenbare gronden, wateren, enz. ge raamd op 2000. Dan volgt 't hoofdstuk „Onderwys". Voor het openbaar lager onderwijs worden de kos ten begroot op 6003.69, waartegen voor in komsten geraamd Wordt 4663.59. (Het vorig jaar waren deze cyfers ----- 8999 90 en 4868.08. De uitgaven voor het by zonder Hartman, 24 j lager onderwijs worden geraamd op 15094.09X 'vorig jaar 14224 88) en de in komsten 2342.91 (vorig jaar 2755.72). De uitgaven voor 't bijzonder uitgebreid Statuten ----- --- lager onderwijs worden begroot op 6292.01 statuten van de Bloembollen-Cultuur-Maat- (vorig jaar 6500.54) en de Inkomsten op schappy, voorheen W. J. Edering en Zn., ge- 3818 89 (3 jaar 3025). vestigd alhier. „De Staaltrein". Wij herinneren er nog even aan, dat morgen, Zondag, in het R.K. Vereenigingsgebouw het tweede deel van „De Staaltrein" geprojecteerd1 wordt. De Staaltrein of de Zonen van een Volk is een film, waard door allen gezien te zien. Voor degenen, die verleden Zondag het eerste deel niet bij konden wonen, bestaat geen bezwaar nu a.s. Zondag tegenwoordig te zijn, daar de zevende acte door een ex plicatie van de vorige zes acten voorafge gaan zal woröten. Wij kunnen dan ook niet anders dan dezen mooien bioscoopavond aanbevelen, te meer, daar men tevens een goed werk ver richt. De opbrengst der plaatsengelden, die zeer laag gesteld' zijn, komen ten goede aan Bennebroeks Roomsche Jeugdorganisaties, die nog wel eenige stijving in hun kas kun nen verdragen. Burgerl. stand Ondertrouwd: H. W. W. Volkermann en M. Schaper. Getrouwd: A. J. van Nobelen en J. M. van Steijn; J. van Nieuwenhuizen en C. A. Paase; C. M. J. Vervat en J. M. van Wij nen; C. G. J. Hekkers en J. M. P. van Wy- nen. Geboren:d.van W. van Trigt-Brouwer; z. van J. Kranenburg-van IJzendoorn; z. van A. J. Scheffers-van Egmond; z. van A. G. Beider.Jacobs; z. van P. 'Admiraal-Dekker. Overleden: J. W. Scheffers, m., 1 d. St. Elisabethsvereenigïng De St. Elisabethsvereeniging te Heemstede hield Donderdag 1.1. haar jaarvergadering. De Geestelijk Adviseur, de Zeereeerw. heer Pastoor IJzermans vereerde de byeenkomst met zyn tegenwbordigheid. Uit het verslag van de penntngmees- teresse bleek, dat er zeer veel voor de zie ken en. kraamvrouwen was uitgegeven; aan vleesch 320,86, melk en eieren 1142,52; luiermandbenoodigdheden 163.22; brood 40.12 en nog eenige diversen tot een be drag van 1666,74. Politiehondenwedstrijd Op 28 October a.s. zal door de politiehondendresseerver- eeniging „Kent u zelf" een wedstrijd gehou den worden in het bosch „Caprera" te Bloe- mendaal. Aan dezen wedstrijd zullen pïm. 20 honden deelemen, welke in drie klassen verdeeld zijn. Hieronder zyn de honden, die in September J.L het certificaat van de K N. P. V. behaald hebben. Door het be stuur zijn 10 fraaie prijzen beschikbaar ge steld. Deze zijn tentoongesteld bij den heer Wisker, rijiwelhandel, Gen. Cronjéstraat 97, Haarlem (Noord). Secr.: L. Margarethastraat 1 Contributie-betalen Zaterdagmiddag van 67 uur in de St. Bavo. Programma 21 Oct. a.s. Geel-Wit I—A.D.O. I te half 3 uur op het Sportpark T. Y. B. B. IllGeel-Wit II te half 3 uur aan den Rijksstraatweg H. B. C. IV—Geel-Wit III te 1 uur op het H. B. C.-terrein aan den Heerenweg Zondag a.s. komt A. D. O. I op bezoek. Dit elftal is tot zeer goede dingen in staat. Zy klopten o.&. India I en Concordia I. Toch geef ik den Geel-Witten een goede kans, maar dan moet er met meer elan gespeeld worden dan tegen India I. Voor het 2e elftal heb ik alleen maar dit advies, blijft spelen op de plaats, die je aan gewezen wordt, dan alleen kunnen jelui suc ces hebben. Het 3e elftal zal z'n nederlagen- reeks voortzetten tegen H. B. C. IV. SECR. Het derde elftal ontvangt de Zandvoort Boys en deze naam is wel eeni^szins vrees achtig voor de Zwaluwen, maar Ik weet waartoe de mannetjes van Ausum in staat zijn. en dit geeft mij weer goeden moed op beide puntjes. Doet je best, hoor! Ten slotte het 4e elftal, speelt ook thuis, en wél tegen de volgelingen van „Mug". Ik weet de prestaties van deze ploeg maar ma tig, en waag mij daarom niet aan een voor spelling, maar zwartjes, met een gel'ik snel ben ik tevreden. Aanpakken en vasthouden is hier de boodschap. De Heeren aanvoerders zorgen wel. dat Ik morgenavond voor 7 uur de weds!rijdforc--yi- lieren thuis heb, en niet zooals de afgeloo- pen week dat ik ze moet komen halen. Bij voorbaat mijn dank. JOOP Secr. K1. Houtstraat 117, rood In verband met de besprekingen op de j.l. ge houden' ledenvergadering is het bestuur nog niet kunnen slagen een geschikt lokaal voor onze indoor training te vinden. Doch wij ver wachten binnen kort hierop een gunstig ant woord te Kunnen geven. Het voorgenomen plan, dat elk lid naar best vermogen een ontwerp zou maken voor onze clubvlag, schijnt ondanks den vrijen tijd, waarover allen nu beschikken, niet erg te willen vlotten. Wacht ons alsflog een prachtcollectie? Ons nieuwe lid A. Heus toonde mij deze week een heel aardig ont werp, dus niemand doet hier voor onder. De datum voor den feestavond is door by- zondere omstandigheden voorloopig op 6 No vember vastgesteld. Verdere bijzonderheden worden zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt. - EN VERTROUWD ADRES EER 'VEEL GEZOCHT is. KAN, Barteljorisstraat, h. Krocht De „Staatscourant" bevat de Secretaris: J. C. Kruijver Jr. Tweede Zuidpolderstraat 16 Zaterdagmiddags oefenen op het Sport park. Hedenavond van 8—9 uur contributie- betalen in ons Gezellenhuis. PROGRAMMA VOOR MORGEN R. K. V. Z. 2—T. Y. B. B 4 2% uur Sportp. R. K. V. Z. 3—T. Z. B. 1 2 uur Sportpark r! K. V. Z. 4H. B. C. 5 1 uur Sportpark Voor den tweeden Zondag is ook het eerste tweemaal achtereen vrijaf. Of dit nu juist bevofderlijk is voor de spieren van v. d. Wou- wer c.s. geloof ik vooralsnog niet, doch mis schien dat zy nu wat meer gebruik maken van de gelegenheid tot trainen. De reserves spelen er maar lustig op los en ik vermoed, dat het vrij goed naar hun zin gaat. Het elftal gaat er met de week op vooruit, en de Yellows zullen morgen een zwaren dobber hebben. Als er echter zoo ge speeld wordt als de vorige wedstrijden, dan kan ik wel op een mageren Zwaluw-zege rekenen. Is 't niet reserves? PURMERËND. Noteering van de „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken" van Vrijdag 19 October. Aardappe len 0.891.34 per 25 K.G. Kleine aardap pelen 0.590.84 ct. per 25 K. G. Tuinboo- nen 5.10—9 per 15 K.G. Aardbeziën per doosje 2634 ct. Tomaten A 6.508.50 per 100 K.G. Id. B. 9.50—12 per 100 K.G. Id. C. 3.50—5 per 100 K.G. Id. Bonken 6—9 per 100 K.G. Bloemkool 3—29 per 100. Roodekool 4.6013.20 per 100. Savoye kool 5.80—11.70 per 100. Spruitkool 1—4.10 per 15 K.G. Boerenkool 1.60—2.40 p. 100 strui ken. Spinazie 1973 ct. per K.G. Sla 0.70 1.80 per 100 krop. Andijvie 0.403.70 per 100 struik. Bieten 617 per 1000. Wortelen 411 per 100 bos. Uien 1.60—1.80 per 25 K.G. Lien Drielingen 1.702 per 25 K.G. Uien Nep 2.253.20 per 25 K.G. Prei 912 ct. per bos. Druiven 5071 per 100 pond. Appels Brabantsche Bellefleu 1824 ct. per K.G. Bismarck-appel 1827 ct. per K.G. Bramley Seedling 17—23 ct. per K.G. Nota ris-appel 1626 ct. per K.G. Present van Engeland 9—35 ct. per K.G. Goud Reinette 1834 ct. per K.G. Oranje Reinette 2036 ct. per K. G. Sterappel 28—32 ct. per K.G. Transparante de Cronsels 2039 ct. per K.G. Peren. V.tte Cozijn 11—13 ct. per K.G. Besy von Schonauwen 411 ct. per K.G. Beürré Clairgeau 6—14 ct. per K.G. Êeurré Lebrun 819 ct. pe^ K.G. Boerengroen 5-5013.80 per 100 K.G. Doyennê du Cornice 22—35 ct. per K.G. Duchess Williams 12—18 ct. per K.G. Gieser Wildeman 11.4015.80 per 100 K.G. St. Germain peer 4.109.20 per 100 K.G. Kamperveen 7.20—11.80 per 100 K.G. Louise Bonne 17—32 <it. per K.G. Maagden peer 14—23 ct. per K.G. Nouveau Poiteau 8—17 ct. per K.G. Soldat Laboureur 1126 per K.G. St. Nicolaaspeer 3.60—13.40 per 100 K.G. Winterlouwtje 11.2013.40 per 100 K G. MEDEMBLlK, 18 Oct. 1928. R.K. Markt- vereeniging „St. Jozef' Aardappelen: Groote Muizen 2.35—2.50, Kleine Muizen 1.501.65, Drielingen 3.754.00; Witte 1.55—1.85, per halve H.L. Kool: Bloemkool 19.80—24, Witte 3.404.80, Roodekool 2.804.90, per 100 stuks. Uien: Groote gele 3.303.55 per halve H.L. Bieten 2.30 3.80; Nep 4.85—5.35, per halve H.L. UITHOORN, 18 Oct. 1928. Kaas. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 66 partijen. Prys Goudsche kaas 1ste soort R.M. 58— 61, idem 2de soort 55—57; zwaardere 63, zonder Ryksmerk 5559. Handel matig. BEVERWIJK, 19 October. R. K. Coöpe ratieve Tuindersver. „Kennemerland". Ca- pucyners, wit 24; Snijboonen 60 cent per K.G.; Spruiten 1823 cent per K. G.; Dikke boonen 60 cent per KG.; Tomaten 716; Spinazie per kist 60—1.35; Sla idem 4080; Andijvie 55—80; Prei per bos 10—18; Selderie idem 46; Pieterselie 34; V/ortelen 714; Bloemkool le soort per 100 24—28; idem 2e soort 12—14; Roode kool 6—11; Groene kool 35; Knolselderie 38. ULVENHOUT, 16 October 1928 Menier, As ge dit briefke leest, amieo, dan f motte maar den ken; Die z'n pet staat scheef! Volop zit Ik dan in d' ak-4 kedeemiefeesten, die Zaterdaggenavend d'r hogtepunt em- men bereikt. Want dat 't er gepeperd en gezouten naar toe zal gaan, da verassereer ik oew. De versierin gen zijn zoo kollesaal rijk over de straten en pleinen aangebracht, da-g-al lol het veur ge één citroentje mee suiker deur oewen hals liet loopen. En dat er heel wa feest- drukte en hospartijen verwacht worden, da- d-eel de stad 'nen biejenkurf zal zijn van feestgezoem, da kunde wel nagaan as ge rekent dat de Koningin mee d'r huishouwen heelemaal in Etten gaat slapen, In d'ren slaapwagen, die z'r ampart veur meebrengt, 't Goeie mensch ee-d-al lank geschoten: in de stad doei ik en m'nen man enJuulejaan- tje gin oog dicht! Ze kent d'r pappers-helmers! 't Valkenberg is verlicht, gillemeneerd, dat et al die dagen gin nacht wordt ennouw nie veur 't een of andermaar da's veur 't „sjekladekaantje" 'nen strop! Kek 's, amico. ik kan de zon iy 't water zien schynen en de maan d'rbij, maar keb vruuger gin feest meegemokt in de stad, of 'k gong veur 't naar-huis-gaan, eerst nog 's naar 't sjekladekaantje om te zten of de of de maan d'r nog sting! Me mokten daar dan 'n paar studies van, Trui wil 't ne- tuurlyk nlemeer weten, die is boven de jaren van maanstudie, en as ze dan mee 'n scheef kopke (de maan, hoor!) daar boven de ouwe boomen naar ons sting te lachen, dan kon ik weer gerust gaan slapen En ik garrendeer oew, 'nen heelen hoop reejenisten, die hier in d'ren tyd as kadèt emmen gediend, ze zullen, as ze van de Stasie komen en deur 't Valken gaan, beslist nog mee 'n schuin ogske naar 't sjeklade kaantje gluren en effekes denken om 't „meske-da-ge-nooit-vergit" (In de hoop, da- ze ze dan maar nie teugenkomen as grot moeder, want dan is heel die illusie veur- goed naar de knoppen!) En, amlco, ik zeg 't mee reden, as ik spreek van 't meske-da-ge- nooit-vergit! Want da zullen me die ouwe grijze ijzervreters toe motten geven en de kraan ten schreven 't zelfs deuze week: de Berdasche meskes zijn bekend als knappe vi-ysterkes. En wa da nou mee d'Akkedeemiefeesten te maken heet? 'n Heelen boel! Want de meeste kedètjes emmen ier nie olleen de sterren weggehaald, amico, zemmen meteen zo'n knap dingeske as zoe- venir meegenomen en zijn d'r mee getrouwd. He'k teveul gezeet, as ik zeg dat de mees ten gryze snorrebaarden mee 'n schuin ogske naar 't sjekladekaantje keken en nog 'seven d'r borst veruit staken en d'ren snor op krulden En daarom was 't 'n goeie gedachte van ons Gemeentebestuur om 't Valkenberg, ds zoo schoon de Akkedeemie omgrenst, 's dik in de blommekes en in de lichtjes te zet ten Want zeggen zooast is, horre, 't Breda- sche Gemeentebestuur ee z'n eigen uitge sloofd om de feesten veur mekaren te stom pen. En de Berdanèèrs nie minder. Eiken avond al 'n maand lank ebben ze, straat veur straat, vergaderd én de feesten besproken en de versieringen ok enas 't aan de kasteleins lag, amico, dan versier den me hier 't heele jaar deur. Elke straat hee-d-hier z'n feestkemissie g'ad en elke feestkëmissle z'n volle porsie en d'r is gin Berdanèèr of hij hee-d-'n funksie van feest- kommesaris of zoo iets of 'nen rol in d'n optocht) of wa-d-ok! Altlj hadden wij hier d'n naam van 't stadje-van-plezier, en die rippetasie, amico, die zumme hoog houwen! Breda is dan wel nie 'n stad van „zelf bewuste inwoners, die wat lastig zijn", zooas meneer de Jong, de waarnemende burge meester van Rotterdam, deus week teugen d'n nieuwen burgemeester Drogeleever For tuin zee, maar 't is er goed om te leven en da kan 'k van Rotterdam nie zeggen! En om daarop deur te gaan, as ier 'nen nieuwen burgemeester wor ingehaald in onze durpen en stejen, dan doen me da hartelij ker en zjovejaler as de Rotterdammers, ami co. Want, eerlijk is eerlijk: toen 'k in de krant las, hoe ze daar d'r nieuw hoofd em men ingestalleerd, dan mot lk zeggen: 't was 'n kouwe, droge boel! Nog veur gin gloske wyn of 'n eenvoudig portje was er gezurgd en meneer de Jong z'n welkomst- 'rede leek wel 'n reekwiezietoor van 'n offi cier van Justisie. En meteen schold ie de Haagenèèrs* uit en da's heelemaal onbe schoft teugenover 'n nieuwen burgemeester, die van den Haag afkomt. Maar da zit er by die Rotterdammers in, amico. Rotterdam is net 'nen rijk-geworden kérel, die nie hebben kan, dat ie nie. zoo deftig is Van komaf as den Haag. En daarom mot ie er op schellen! „Rotterdaöi is gin stad van ren tenierende binnenvetters," zee baas de Jong. Stikt in oewen zak, Droog-Leverke. Maar as le daarmee bedoelt da Rotterdam bestaat uit buïten-vetters, dan ee-t-ie gelyk, want 't is gin propere stad, wa jij? Maar ollee, d'n eersten slag van die eerste Raadszitting was veur d'n Hagenèèr, want deur z'n echte, deftige, Haagsche hou ding, hee-t-ie de Jong 'n leske gegeven. Maar as ze tnijn burgemeester mokten van die stad, amico, dan zee ik teugen Kan: „lk pas veur die kaart. Nim veur da baan tje maar aan de Ginneraal van de rijdende Water- en Vuur-vrouwen!" Neeë, burgemeester-inhalen kennen wy beter! En daarom is 't ok gelukkig da-de Akkedeemie hier staat, want zoo'n honderd jarig* bestaan vieren, daar is meer veur noodig as „zelfbewustheid", gelooft da maar! Daar is Brabaantsch bloed veur noodig, „ok njjvere-werkers-al-te-gader", zooas van- derhummes zeet, maar dan bloed Van 'n wèrme, bruischende soort! Och, 't spokt ier ok nog wel 's. Wij zeggen mekaar ok de waarheid, want d'r is gin eenen Brabaander die van z'n hart 'nen smoorkuil mokt; maar 't leet er aan hoe da-g-et zegt, ee. En op welke plots! Maar iemand z'nen mantel uit kloppen op 'n memènt dat ie veur 't eerst binnenkomt, kek, da's iets damme nie doen. Da's vuil, zou Trui zeggen. Hier in de pervincie emmen 'n smerig akkevietje in Halsteren, 'n Nest, de kaanten van Bergen op Zoom uit. Daar emmen ze d'n Gemeentesikkretaris al 'n paar jaar 't bloed uit z'n teenen gezogen. Keb er al 's meer over geschreven en toen gezeet, dat de gemeenteraad in beroep ging by de Ko ningin van 'n vernietigd raadsbesluit deur de Gedippeteerden. 'k Schreef toen, as ze bij de Koningin komen, op d'r witgeschuur de klompen, zullen ze, daar ok wel 'n neus halen en,, amico, 't is zoo, hoor l Zemmen 'n kokkèr gehaald zoo groot as 'nen klomp en de sikkretaris blyft sikkretaris in Halsteren. Ze mótten 'm pruimen en nouw zijn ze in Staat om in beroep te gaan bij d'n Keizer van Japan. Dat zou 'n goed Idee zijn. Want lest he'k gelezen, dat er iemand 'nen Japannees 'n rekest aan dieën Keizer wou 'geven. Hij dee da op z'n knieën, maar „niet temin en evenwel nochtans," zou onzen meester zeggen, pakten ze 'm bij z'nen Ja- panschen das en stopten 'm in de petoet. As dus de Halstersche Sjeneezen daar 'a willen perbeeren, dan kan» 'k da nie andera as stevig aanrajen. Opgeruimd sta netjes, zeggen ze hier! Zemmen 'n gèèven neus en de onstrante- righeid om naar de Koningin te loopen mee ■d'r ruzie-kes is goed afgestraft.'t Sprikwoord Kom weer uit, amico, „apen die hoog klim men willen, vertoonen vaak Zoo las lk deus week 'n berichje én da dee me al zoo aarig aan. De „Ventiejèm Sie- jèkkel," zooveul as „Twintigste Eeuw", in Brussel, die schreef: uit goeie bron te heb ben vernomen, as dat er by Nieuwpoort gin- «en nuuwen dykdoorbraak ls veurgekomen. Nouw, moe! As ze op 't kentoor van den Siejèkel op 't dak gaan staan, dan kijken ze heel Bellegie ovei! En da motte ze nouw Uit „goeie bron" vernemen! Of 't Sjiena is of Rusland! Maar 't staat gekleed in 't Buitenlaand, da's waar. Want ginnen eenen Engelsman wit waar Brussel leet, dus ze kunnen nouw denken daar: nouw da Bellegie is ok 'n ko lossaal laand, da ze daar goeie bronnen noo dig emmen om er achter te komen of d'nen kelder vol water lopt! Want ge mot nie denken, da'k overdryf: 't ls toch op een van de Zjenijfsche Volks bondvergaderingen veurgekomen, da Lojd Sjors docht as da d'n Haag de hoofdstad was van Amsterdam en da Bellegie begon benoorden Parys. Want in Engeland, amico, daar zyn 't ok aarige gasten. Zoo he'k deus week in de „Nuuwe Haarlemsche Kraant" 'n plot je gezien uit Liverpoel (dieën poel leed-ln Engeland, zooas ge wit),/ en daar stlng 'nén pliesieagent o'p straat, flink in 'nen prikstoel. Daar schijnen de auto's en fietsers zoo .te spatten, dat de verkeersagen ten tot d'r nekharen onder d'n blubber zit ten as ze uit-verkeerd zijn en nouw staan ze in 'nen ronden bak, die veul weg heet van 'n prikstoel. In elk geval, 'n goeie oplossing. As z'm nouw maar nie te hoog maken, want dan ziet le gin bal meer en kan ie z'n èrmen nie meer uitsteken om oew te laten stop pen! Want ze noemen zukke mannen wel ver keersagenten, maar je kon ze beter „stop pers" noemen. En nouw eenmaal in 't Buitenlaand zit tende mee m'nen brief, de Zeppelienj is aangekomen ee, in Amerika. De Amerikanen emmen gejuicht as kinderen, zoo blij as ze waren, toen die groote sigaar boven het Vryheidsbeeld zwoof. Wa zou da toch zyn? Zouwen de Amerikanen zoo stiekum alle maal 'n bietje helmwee emmen naar de ouwe wereld? Want as ge nagaat, hoe te alty op ons schellen en weer blij zijn, as ze wa-d-uit Europa zien versehynen, dan zoude zoo zeg gen da ze stiekum van ons houwen. Net as in den trouw. Hoe meer of ze mekaar afsnauwen, hoe moeilijker of ze van mekaar afkunnen! Maar laat ik nouw nie over da sjapieter beginnen, anders komt er gin end aah deu- zen brief en mijn Amerika sta-d-al te blè ren waar of ik blyf en of ik niks beters te doen eb, dan briefkes te schryven. Daarom, amico, as alty veul groeten van d'n Amerikaan en gin horke minder van oewen, toet a voe, DRé.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7