Telegraphisch Weerbericht MAANDAG 22 OCTOBER 1928 °i48. OM DE ROOMSCHE BRUID! BUREAUX:NASSAÜLAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN ;WEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16992 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN A1.LE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. R. K. Kamer-Centrale Haarlem Behandeling Program Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Oroote Houtstraat 166 Haarlem Audiëntie R.K. Kamer-centrale, Leiden De Graf Zeppelin te Lakehurst Dinsdag zullen de herstellingen gereed komen Door de lucht naar Indië De H.-NAEN te Bushir aangekomen Onder een auto geraakt Een auto in de sloot Een dronken chauffeur Telefoon No. 13866 (drie"lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem én (Agentschappen: per week 25 ct.; per {mariaal i 3.25; per post, per kwartaa| (f 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE C ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, i 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer t5 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct. per regel. Alle abonne's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f3000. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f71bi) een ongeval met fOEfj bij verlies van een hand, fJOC bij verlies van een f Cfl M 'n tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen: 1 OUUU.^ verlies van beide armen, belde beenen of belde oogen; 1 3U."doodelijken afloopl LtóW. een voet of een oog; 1 IL«J. duim of wijsvinger, bij verlies v. ees 'anderen vinger. Zoo zoetjes-aan wordt de publieke belang stelling in Nederland weer getrokken naar den grooten stembusstrijd, welke in den voor zomer van 1929 zal gestreden worden. Het is gebruikelijk, dat de begrootings- debatten in het parlement daarvan de voor postgevechten leveren in de laatste ronde van een regeeringsperiode. Meestal is dan de aan het bewind zijnde regeering de inzet van den strijd, gaat het om behoud of val van het zittende kabinet. Dit is nu niet het geval. Het kabinet-de Geer is, naar eigen verkla ring, slechts een „noodhulp", een tijdelijk bewind, dat het alleen daarom zoo lang heeft uitgehouden, omdat het zieke parlement geen beginsel-vaste hand verdragen kon. Vanzelfsprekend gaat dan ook de ko mende politieke strijd langs de tegenwoordige regeering heen. Zij is er slechts in zooverre bij betrokken, dat alle politiek-invloedrijken zich afvragen: wat moet er gebeuren, opdat wjj niet opnieuw ons met zulk een noodhulp zullen moeten behelpen? De eerste officieele schermutselingen zijn in de afdeelingen der Tweede Kamer gele verd. Het Zaterdag j.l. verschenen „Voorloo- pig Verslag op het Eerste Hoofdstuk der Staatsbegrooting" geeft daarvan een getrouw beeld. Slechts weinig woorden worden, be schuldigend of verontschuldigend, aan het adres van het Kabinet-de Geer gewijd. Het laat zich aanzien, dat de ministers goeddeels zwijgende toehoorders kunnen zijn bij de straks te voeren „Algemeene Beschouwingen". Het dispuut toch in het Algemeen Verslag wordt voornamelijk tusschen de partijen zelf gevoerd. Men voelt 'elkander aan den tand, wat er in 1929 na den uitslag der stembus zal moeten gebeuren. Natuurlijk voeren de sociaal-democraten daarbij weer den grootsten mond. Zij leveren eerst een vrijwel overbodig betoog over de gewenschtheid en noodzakelijkheid van een parlementair kabinet in tegenstelling met de intermezzo-regeering, welke wü nu hebben en die door aard en wezen, samenstelling en oorsprong verplicht is alle principieele poli tiek buiten haar program te laten. Een overbodig betoog! Immers, het tegen gestelde wordt niet meer verdedigd. Geen enkele politieke partij, geen enkele politicus met verantwoordelijkheidsgevoel durft voort zetting van extra-parlementaire regeeringen aan te bevelen. Misschien heeft bij dezen of genen in het begin van de tegenwoordige re- geeimgsperiode daartoe nog min of meer hei melijk lust bestaan. De ervaring heeft wel geleerd, dat het parlement op den duur met extra-parlementaire regeeringen zijn eigen afbraak voorbereidt. Bij gebrek aan beter verkiezingsmateriaal kunnen wij er ons ech ter op voorbereiden, dat van sociaal-demo cratische zijde een felle campagne tegen extra-parlementaire kabinetten en vóór een parlementaire regeering zal worden opgezet. Hiermede immers wordt bij de massa de in druk gewekt, alsof andere partijen van die buiten-parlementaire regeeringen, niet „steu nende op den volkswil", niet zoo erg afkee- rig zijn. En die suggestie heeft in een ver kiezingstijd ook haar waarde! In tusschen, die opzet is nog vrij onschul dig en iedere partij, welke eerlijk vóór een parlementair kabinet voelt, is in staat om den rooden humbug bij eigen kiezers te neutrali seeren. Er is echter een minder onschuldige aanval van sociaal-democratischen kant In het Algemeen Verslag gedaan, welke wel niet voor den eersten keer vertoond wordt, maar waartegen wij ons toch in den komenden verkiezingsstrijd zullen moeten wapenen. Hoewel Immers ons aller voorkeur naar een parlementaire regeering uitgaat, bestaat he laas de kans, dat ook de stembus van 1929 geen homogene meerderheid in de Tweede Kamer oplevert, dat er wederom geen regee- ringsmeerderheid aanwezig zal zijn. Met die mogelijkheid dienen wij althans rekening te houden. Dat doen ook de sociaal-democraten, die in het Voorloopig Verslag zeggen: „De tijd, dat in Nederland met een homogene meerderheid kon worden geregeerd,- is voor bij. Alleen de sociaal-democratische partij mag op voortdurenden groei hopen en zelfs rekenen, zoodat zij in de toekomst de meer derheid zal verwerven. Dan zal opnieuw een homogeen parlementair Kabinet mogelijk zjjn!" Bescheidenheid is nu eenmaal niet de deugd van de roode broeders! Intusschen, voegen zij er in één adem aan toe, zijn in het tegenwoordige tijdperk coa lities nu eenmaal onvermijdelijk. Zonder de R.-K. Staatspartij is in Nederland geen ste vige regeering mogelijk. Duszullen de heeren het nog eens probeeren een vrijage met de Roomsche bruid aan te gaan. Het grootste deel van het Voorloopig Verslag wordt met deze poging ingenomen; onze par ty kan zich dus by de a.s. begrootingsdebatten op een vurige omhelzing van de roode groep voorbereiden. Is het aanzoek werkelijk gemeend? Er zijn vele aanwijzingen, die het tegendeel doen vermoeden. Toen, nu vier jaren geleden, de sociaal-dem. Tweede Kamer-fractie meehielp om het gezantschap by den Paus af te schaf fen, was het kenneiyk doel de rechtsche coa litie te breken en een „democratisch bloc" van Katholieken, sociaal- en vrijzinnig-demo craten te vormen. Die opzet mislukte en na de verklaring van Mgr. Nolens over „de uiterste noodzaak" bekoelde by de roode hee ren hoe langer hoe meer de lust naar een rood-roomsch verbond. Menige uiting in het openbaar, menig artikel van vooraanstaande socialistëh sindsdien wees er op, dat men in die kringen de vurig gehoopte nieuwe coalitie voor de liaaste toekomst niet te verwezen- ïyken achtte. En men kon er zich gemakke lijk mee troosten. Immers, in eigen kringen ging een storm tegen het voorgenomen bond genootschap op. De linkervleugel der S.D.A.P. kreeg door de tactiek der roode Kamerfractie wind in de zeilen. Het groote meeningsverschil in de gelede ren der S. D. A. P. is juist de vraag, of de partij voort moet gaan op den weg van alle heil in het parlementarisme te zoeken, of dat meer gestreefd moet woeden naar een sociale revolutie met en door de vakvereenigingen. Een roomseh-rood verbond in de politiek gaat rechtstreeks tegen de inzichten van een deel der S. D. A. P. in. Dit bleek wel, toen de heer Albarda in het Februari-nummer van „de Socialistische Gids" van j.l. zijn inzichten omtrent de nood zakelijkheid van een roomsch-roode coalitie bekend had gemaakt. De partyleiding heeft die verklaringen toen zoo'n beetje verdoezeld en in het laatste nummer van „de So cialist" (het pas geboren oppositie-blad der S. D. A. P.) beroepen de malcontenten er zich op, dat het partijbestuur den leider, wat dit groote punt betreft, in den steek had ge laten. Men vraagt zich dus af: wat beteekent nu dat opzienbarende werven om de roomsche bruid in het Voorloopig Verslag? Is het ge meend, of is het zuiver politiek spel, verkie- zingslectuur, om in de propaganda twee kan ten uit te kunnen? Eenerzijds: als de Katho lieken maar „echte" democraten waren, wat zouden wij veel kunnen doen voor de arbei ders! En anderzyds: wij blijven zelfstandig en vol moed; want eens komt de dag, dat wij alleen, zonder hulp van anderen, een regee ring kunnen vormen! Men zou byna geneigd zijn aan zulk dubbel spel te gelooven. Immers, wat zegt men van dit zinnetje in het Voorloopig Verslag, daar, waar de sociaal-democraten aan het woord znn: De praktijk in andere landen heeft ge leerd, dat tydeiyke samenwerking van Katholieken met sociaal-democraten zeer wel mogelijk is. Hier te lande zijn echter de invloed en de zelfstandigheid der Ka tholieke demokraten te gering om zooda nige samenwerking aanstaande te mogen achten. De demokratische Katholieken dragen ook de verantwoordeiykheid, wan neer na de verkiezingen* een rechtsch koalitie-Kabinet of een extra-parlemen tair Kabinet verschynt. Zie, zoo wordt al bij voorbaat aan de Ka-, tholieken de schuld der mislukking van een „democratisch bloc" gegeven en dit, nadat 't concept-R.-K. verkiezingsprogram 1929 reeds is verschenen, waarin uitdrukkelijk vrijheid van handelen tot n a de verkiezingen gelaten wordt. Bovendien volgt onmiddellijk na den trap tegen de „slappe Katholieke democra ten" de uiteenzetting van een rood program, waarop een „democratische" regeering zou te vormen zijn. Onder die eischen behooren als onafwijsbaar oun. staatspensioen en eenzü- dige, nationale ontwapening. Een ieder weet, dat op dergelijke grondslagen nooit een ac- coord met een belangrijk deel der Katho lieke Staatspartij te verkrijgen is. Bij een dergelijke vryage zien wij dan ook in 1929 nog heel weinig komen van een poli tiek huwelijk tusschen Katholieke Staatspartij en S. D. A. P. Wil het er ooit van komen, dan zal de roode vrijer toch eerst andere manieren moeten leeren! In gebouw St. Bavo te Haarlem verga derde Zaterdagmiddag de R.-K. Kamer-Cen trale Haarlem, onder voorzitterschap van mr. J. n. J. E. Heerkens Thyssen, wethou der van Haarlem. Deze opende met den christeiyken groet en las eenige berichten van verhindering voor. De secretaris, de heer J. J. Brinkman, las vervolgens de notulen van de vorige bü- eenkomst, welke onder dankzegging aan den secretaris werden vastgesteld. De secretaris deed daarop eenige mede- deelingen omtrent de actie voor het Dr. Schaepmanfonds. Spr. zegt, dat de kiesver- eenigingen alle moeite hebben gedaan om het bedrag, dat men zich per kiezer voor stelde, bijeen te brengen, n.l. 1, te ver zamelen. Omstandigheden zijn oorzaak, dat men hierin niet is geslaagd. Gemiddeld is 0.50 per kiezer opgebracht, hetgeen geen maatstaf mag zijn ter beoordeeling van het werk, dat door de kiesvereenigingen is ver richt. In 't geheel is nu 16.141 opgebracht. Sommige afdeelingen moeten nog afdragen, van enkele heeft men nog niets gehoord. De voorzitter noemt het beschamend, dat door de Centrale Haarlem niet meer Is bij eengebracht. Het doel kan niet bereikt wor den, indien allen niet samenwerken. Er wordt overal elders in het land hard gewerkt, spr. spoort allen krachtig aan om alles in het werk te stellen. Wanneer de kiezers slechts begrijpen waar het om gaat, zal men ongetwijfeld medewerken om het voorgestel de doel te bereiken. Spr. richt zich vooral tot de afdeelingen, van welke nog niets is gehoord. Misschien is er daar wel iets ge daan, maar de secretaris zou het dan gaar ne vernemen. Het biykt, dat door sommige afdeelingen wel actie is gevoerd, doch door omstandig heden buiten weten van den secretaris. De secretaris dringt aan op inzending van de eindrapporten. In de vergadering van den Partyraad in November zulle» nadere mededeelingen over het Dr. Schaepmanfonds worden gedaan. Ingekomen voorstellen voor den Partijraad 's Graveland had een motie ingediend, be helzende de hoop, dat door de R.-K. Kamer fractie zal worden: gestreefd om het wets ontwerp betreffende de financieele regeling van Ryk en Gemeente, in het zittingsjaar tot wet verheven te krijgen. De afgevaardigde licht nader toe, waarom het wenscheiyk is, dat in dezen aandrang op de Kamerfractie wordt uitgeoefend. De voorzitter acht dit ook wenschelijk, doch wil den vorm der motie aldus veran deren De Kamercentrale Haarlem spreekt de hoop uit, dat de R.-K. Kamerfractie haar volle medewerking zal verieenen, dat het voorstel in dit zittingsjaar tot wet verheven wordt. De motie wordt aangenomen. Amendementen op het Ontwerp-Program De voorzitter noemt het verheugend, dat er bewijzen zijn, dat door de kiesvereenigin gen veel aandacht is besteed aan het ont- werp-program van de R.-K. Staatsparty. De volgende amendementen worden dan behan deld: Art. I. Hilversum: In par. I worde punt 2, „Her ziening van het huwelijksgoederenreeht", geschrapt en overgebracht naar een zelfstan dige paragraaf. De heer Hermans zegt, dat dit onderwerp van specifiek-juridischen aard niet op deze plaats in het ontwerp-program behoort. Men besluit voor te stellen het punt over te brengen naar par. 8. 's Graveland: Hoofdstuk I bij punt 4 wor de ingelascht tusschen „worden" en „wegge nomen" het woordje „onverwijld". De voorzitter zegt, dat men ten opzichte hiervan (de Kath. Missie in Indië) zeer voorzichtig moet zün. In dezen geest wordt besloten. Beverwijk: Bij Hoofdstuk I aan punt 4 te laten voorafgaan: „Opheffing van het pro cessie-verbod". De voorzitter zegt, dat zelfs van de gees telijkheid bezwaren zouden worden gemaakt tegen opheffing. Opheffing wordt niet alge meen gewenscht. Men gaat hiermede accoord. Art. II. Haarlem: By par. II sub I achter hand having te plaatsen „en doorvoering' Bussum: Art. II sub 3 te lezen: Toepas sing der gelijkstelling voor het voorberei dend-, nijverheids-, vervolg- en het buiten gewoon lager onderwijs. Op voorstel van den voorzitter wordt het amendement-Bussum aangenomen; Haarlem gaat hiermede accoord. Hilversum: In par. 2 punt 3 wordt aange vuld met de woorden: Sterke uitbreiding van het ambachtsonderwijs (met intrekking van het stopwetj). Men besluit achter punt 3 te amendeeren: intrekking van het stopwetje. 'sGraveland: Hoofdstuk II bij punt 4 nog toe te voegen: „en herziening der school geldregeling". De voorzitter prefereert het amendement- Bussum: sub 6 „Herziening der schoolgeld regeling ten einde de op de groote gezinnen drukkende lasten te verminderen". Dit wordt aangenomen, het amendement- 's Graveland verworpen. Hilversum: In par. 2 worde bij punt 5, na de woorden „vrije en zelfstandige ontwikke ling der maatschappelijke krachten" inge lascht de beperking „voorzoover niet strij dend met de openbare orde of goede zeden". Aldus besloten. Art. III. Hilversum: In par. 3 worde by punt 4 de woorden „gemak en" geschrapt. De voorzitter zegt, na toelichting door Hil versum, dat overal en door iedereen het verschil tusschen gemak en weelde anders is. De grens is niet te trekken. De heer v. Liemt is vóór het amendement en licht zijn meening toe. Het amendement wordt aangenomen. Bussum Art. III sub 5: Te schrappen het woord „geleidelijke". Na eenige bespreking wordt dit amende ment verworpen. Beverwük: Art. III als punt 8 te plaatsen: „Herstel van het bezoldigingsbesluit". De voorzitter ontraadde aanneming van het amendement. Beverwük verdedigde zün zienswüze. De heer Adelaar stelde voor te lezen: spoedige herziening enz. De voorzitter achtte dit voorstel niet re glementair ingediend, hoezc°T hij van mee ning is, dat de bedoeling r -jk is: „spoe dige herziening". De vergadering vereeni-c.zich na eenige discussie met de meening van den voorzit ter, de afgevaardigden ter algemeene verga dering zuulen den gedachtengang overbren gen. Bussum: Art. III sub 11 aan te vullen als volgt: het wegnemen van financieele be lemmeringen tot het in het leven roepen van stichtingen voor sociale of charitatieve doel einden ten aigemeenen nutte. De voorzitter gaf den raad het program niet al te lang te maken, waarmede Bussum zich vereenigde, mits de voorzitter aangeeft tot welk programpunt deze kwestie behoort. Het voorstel-Bussum werd niet aangeno men. Bussum: Art. III sub 12 als volgt aan te vullen: de geoorloofde aftrek van het be lastbaar inkomen wegens levensverzekering belangrük verhoogen. Ook dit amendement werd niet overgeno men om het program niet ai te zeer te verlengen. Hoofddorp: Aan Hoofdstuk IV toe te voe gen: „Bevordering van den rechtstreekschen invloed der volkeren op den vredesarbeid van den Volkenbond". De voorstellers wenschen rechtstreeksche afvaardiging van personen, die met werke lijke vredesidealen bezield zijn (Vredesbon- den). Deze toevoeging wordt niet door de ver gadering aangenomen. Haarlem: Par. VII sub I achter het woord invoerrechten te plaatsen retorsiemaatrege len. Dit was nog geen officieel amendement, maar was op de agenda gezet om inlichtin gen te kunnen vragen. De heer Van Liemt, Haarlem, vraagt of onder het invoeren van bijzondere invoer rechten ook te verstaan is het invoeren van retorsiemaatregelen. Het scheppen van de mogeiykheid tot het nemen van retorsie maatregelen bepleit de heer Van Liemt uit voerig. De voorzitter, zün persooniyke meening gevend, beantwoordt de vraag van den heer Van Liemt bevestigend. De heer Van Liemt neemt met deze verklaring genoegen. Hilversum: Paragraaf 7 punt 3 aan te vul len met de woorden: „en op kartels en trusts". Het zou dus alsdan luiden: „Toe zicht op het bankwezen en op kartels en trusts". Na eenige discussie wordt het voorstel aangenomen. Bovenkerk: Hoofdstuk VIII een nieuw punt 3 toe te voegen: bevordering van goed koop en sneller rechtspraak. Dit amendement wordt niet aangenomen, omdat het desideratum reeds in een vroeger program is opgenomen. Haarlem: par. V: Toevoegen tusschen 5 en 6 de volgende zinsnede: Betere voorzie ning der ouderdoms- en invaliditeitsrente. In de toelichting wordt gezegd, dat de uit- keeringen nog niet voldoen aan de redeiyke eischen, welke daaraan gesteld kunnen wor den. De heer Loerakker merkt o.m. op, dat in de Kiesvereeniging Haarlem het denkbeeld geventileerd is, dat de uitkeering van 3. zeker niet tot 1842 voldoende is. Het voorstel wordt aangenomen. Hilversum: Paragraaf 10 punt 6 worde aangevuld door de invoeging achter het jaar- 1919 van de woorden: toepassing der wet op de handels-, kantoor- en winkelbedienden", zoodat punt 6 alsdan luidt: „Doorvoering van de Arbeidswet 1919, toepassing der wet op de handels-, kantoor- en winkelbedienden en uitbreiding voor zoover noodig van de arbeidsinspectie". Aangenomen. 'sGraveland: Hoofdstuk X bij punt 8: en verbod van arbeid der gehuwde vrouw in fa brieken, werkplaatsen en scholen. Niet aangenomen omdat de wenschen reeds op andere wijze zyn geuit. Bussum: Art. X sub 9 te lezen als volgt: Bescherming van landarbeiders en zeelieden. Dit voorstel wordt aangenomen. Haarlem: Aan het slot van paragraaf X toevoegen: wijziging der Armenwet. Toelich ting: Zooals het nu gaat, moeten specifiek door de bijz. Armenbesturen hunne giften zoodanig aan bchoeftigen worden gegeven, dat hierop dan de Burgerlijke Armbesturen zich niet m^er kunnen beroepen. Het komt voor, dat de B. A. hun taak opvatten zóó, dat giften, door de büzondere armbesturen gegeven, worden afgetrokken van den steun door hen te geven. Het voorstel wordt ontraden door den voorzitter en verdedigd door den heer M. L. A. Klein, Haarlem. Een uitvoerige discussie ontstond over de kwestie. Ten slotte werd het voorstel-Haar- lem aldus aangenomen: „Verbetering van de Armenwet met behoud van het thans ge huldigd beginsel: „de ondersteuning der ar men woi-dt in hoofdzaak overgelaten aan de kerkelijke en bijzondere instellingen vsn weldadigheid." Haarlem: Aan sub 10 toevoegen, hetgeen genoemd wordt in par. VII van hét ónfwérp- program 1922 in sub 6. De redactie wordt overgelaten aan het bestuur. Hilversum stelt voor aan het ontwerp- program toe te voegen een paragraaf 13, lui denden: „Volkshuisvesting". 1. Ruimere uit voering der Woningwet in dezen zin, dat niet alleen Rijksvoorschotten worden verleend voor krot-opruiming, maar eveneens ter voor ziening in de behoefte van behooriyke ar beiderswoningen. 2. Speciale zorg voor de huisvesting der groote gezinnen. 3. Bevor dering van het verkregen eener eigen wo ning, o.m. dor het verruimen van de Land- arbeiderswet. Dit voorstel-Hilversum wordt door de ver gadering overgenomen. Bussum: Toe te voegen sub 11: invoering van spaarplicht voor ongehuwde loontrek kers en loontreksters. Om overlading te voorkomen werd dit voorstel niet aangenomen. Hilversum: Paragraaf 10 worde aangevuld met: 11. wettelijke regeling van de vacantie der loontrekkenden. 12. billüke regeling van het pensioen der oud-gepensionneerden. Om dezelfde redenen als het voorgaande voorstel niet aangenomen. Hilversum: Aan het ontwerp-program worde toegevoegd een paragraaf 12, luidende: „krachtige medewerking tot het doen ver dwenen der tollen". Het voorstel wordt niet aangenomen. Haarlem vraagt wettelijke regeling van de Lijkverbranding. Het voorstel wordt aangenomen. De vertegenwoordiger van Zandvoort dringt er op aan, dat bü het treffen van sociale maatregelen de kleine middenstand, de kleine werkgever zooveel mogeiyk wórde ontzien, b.v. door het vrystellen van premie betaling. De lasten zijn te zwaar voor hen. Zandvoort heeft van deze denkbeelden geen amendement gemaakt, doch wenscht deze opmerking te plaatsen. De heer Loerakker meent, dat een vrucht bare discussie slechts kan volgen, wanneer het denkbeeld in eigen kring wordt bespro ken en in concreten vorm gegoten. De voorzitter vestigt de aandacht op het kiezen bü volmacht. Bij de rondvraag vroeg de heer Dyt bij de bespreking der candidaten de aandacht gevestigd te houden op de cumulatie van betrekkingen. Hierna volgde de sluiting. gekweten heeft. In een schrijven wordt de vergadering er op gewezen, dat de S.D.A.P. reeds met een verkiezings-campagne is be gonnen, met behulp van een z.g. „Roode auto", waaruit pamfletten verspreid worden. De voorz. doet een beroeo op de leden, principieele bestrijders te zijn en te blijven. Punt 4 van de agenda. Bespreking der in gediende amendementen op het ontwerp- program 1929. In een keurig boekje had de secretaris de voorgestelde wijzigingen laten drukken. Met bijzondere waardeering heeft het be stuur de verschillende amendementen ont vangen. Wanneer het bestuur niet met alle voor stellen mee kan gaan, moet dit beschouwd worden als gebrek aan waardeering. Hoofdstuk I van het program: Warmond stelt voor sub 1 bij te voegen: De bescher ming van kinderrijke gezinnen. Het bestuur is van oordeel dat deze toevoeging overbodig is. daar alle R.K. gezinnen recht op be scherming hebben. Ingetrokken. Gouda wil bij sub 4 „onverwijld" voegen, de belemmering der missioneering onver wijld op te heffen. Na stemming aange nomen. Gouda stelt voor Hoofdstuk I aan te vul len met: Herstel van de Legatie bij den H. Stoel. Verworpen. Hoofdstuk II. Alphen a.d. Rijn stelt voor te lezen: „Handhaving en volledige door voering", enz. Voorburg stelt voor: „Handhaving en door voering". Ingetrokken. Een aanvulling voorgesteld door Gouda en Oudewater wordt ingetrokken. Hoofdstuk III. Een aanvulling sub 2a. voor gesteld door Alphen a. d. Rijn wordt inge trokken. Sub. 3a. voorstel van Leiden: Herziening van de schoolgeldregeling teneinde de op groote gezinnen drukkende lasten te ver minderen. Aangenomen. Voorstel Gouda sub. 4, ingetrokken, sub. 8 verworpen. Een aanvulling voorgesteld door Gouda, verworpen. Hoofdstuk VII. Voorstel Gouda, sub 1 in getrokken. Aanvulling Gouda: a. Bevorde ring van het gebruik van Ned. fabrikaat, ook door de organen der overheid en door de overheids- en daarmee gelijk te stellen be drijven. Bij stemming aangenomen, b. Inge- trokken Hoofdstuk VIII. Sub. 2. Voorstel Gouda, ingetrokken. Aanvulling Gouda, ingetrokken. Hoofdstuk IX. Reeuwyk stelt voor aan vulling met: a. Instelling van een afzonder lijk Departement van Land- en Tuinbouw. Aangenomen, b. Een krachtige politiek worde gevoerd voor aanwijzing van cultuurgronden. Aangenomen. Hoofdstuk V. Voorstel Gouda sub. 1, ver worpen. Voorstellen Voorburg en Pijnacker sub. 7, ingetrokken. Voorstellen Gouda en Leiden sub. 8: Wet telijke regeling der rechtspositie van de be dienden. Aangenomen. Aanvulling: Voorstel Leiden en Gouda. Verbod (op voorstel van bestuur veranderd in regeling) van arbeid door gehuwde vrou wen in fabrieken en werkplaatsen. Aangeno- en. Ingediende moties van Pijnacker en Hil- legersberg ingetrokken. De vraag van Pijnacker: „Heeft de R. K. Staatsparty hare houding bepaald inzake vrijhandel of protectie en is zij wellicht ge- J neigd haar standpunt nader uiteen te zet ten". is doorgegeven aan de R. K. Staats partij. Voorstel van Gouda om adhaesie te be tuigen aan een motie Wormer en Amster dam. Verworpen. Daarna volgde rondvraag en sluiting met den Chr. groet, zooals geopend was. Mgr. dr. Jan 01av»Smit is naar Rome beroepen om daar den Apostolischen Stoel voor bepaalde werkzaamheden dienstbaar te zijn. Verschenen is het verslag' van den toe stand in de Staatsmijnen gedurende 1927. De H.-N.A.E.N. is te Karachi aangekomen Door den minister van Waterstaat is een commissie ingesteld voor overleg inzake de wegenverbetering. De Psychopatenwet zal 1 November 1928 in werking treden. De besprekingen der deskundigen inzake de onderhandelingen tusschen Nederland en België zijn beëindigd. De besprekingen te Parijs tusschen Poin- caré, Churchill en Parker Gilbert. Hugenberg, de Duitsche krantenkoning, ge kozen tot voorzitter der Duitsch Nationale partij. Dr Marx treedt af als voorzitter der Centrum-partij. De instortingsramp te Vincennes; thans 18 slachtoffers geborgen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.55, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.18. Hoogste barometerstand 761,1 m.M. te Breslau en Danzig. Laagste barometerstand 736.3 m.M. te Sey- disfjord. Verwachting: Zwakke tot matigen Z. tot Z. W. wind, zwaar bewolkt met tijdelyke opklaring, waarschynlijk enkele regen- of hagelbuitjes, weinig verandering in tem peratuur. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem is he den, Woensdag en Donderdag verhinderd audiëntie te verieenen. Amendementen op het ontwerp-program 1929 In café „Zomerzorg" te Leiden vergaderde Zaterdagmiddag de R.K. Kiesvereenigingen aangesloten bij de R.K. Kamer Centrale te Leiden. De voorzitter, de heer J. P. Gouverneur, opent met een woord van welkom tot de vele opgekomen afgevaardigden. Het program van de R. K. Staatspartij vormt tot in de kleinste kiesvereenigingen een punt van bespreking. De ingekomen amen dementen getuigen daarvan. De notulen worden voorgelezen en behou dens een kleine wijziging goedgekeurd. Eeni ge mededeelingen volgen, waaronder een schrijven van een afgevaardigde van de kiesver. Berkel-Rodewys, welke ontslag heeft genomen. Door den heer H. Schöhrisch te Warmond, wordt dan het verslag voorgelezen van de vierde vergadering v. den Partyraad, gehou den te Utrecht 18 en 19 Mei 1928. De voor zitter dankt verslaggever voor de buiten gewone wijze waarop hy zich van zün taak Een H. N.-telegram meldt: Naar uit Lakehurst wordt geseind, zal Voor de terugreis van de Zeppelin een Ameri- kaansch gas worden gebruikt, dat iets zwaar der is dan het blauwgas, dat op de heenreis is gebruikt. Te Lakehurst zün de eerste proeven met dit gas genomen, die een bevredigend resul taat hebben opgeleverd. Het luchtschip zal thans groote hoeveel heden van dit gas aan boord nemen. Naar uit New-York wordt gemeld, hebben de posteryen bekend gemaakt, dat vöor de postzendlngen, welke met de „Graf Zeppe lin" naar Europa zullen worden medegege ven, geen speciale postzegels zulen worden verstrekt. Voor de brieven zal het tarief een dollar, voor briefkaarten 'n halven dollar bedragen boven het gewone posttarief. Naar uit Lakehurst gemeld wordt zijn de herstellingen aan de „Graf Zeppelin" thans zoover gevorderd, dat zij Dinsdag geheel ge reed zullen komen. Volgens bij de K. L. M. ingekomen bericht is 't vijfde vliegtuig, de H-NAEN Zaterdag morgen te 6.07 pl. tijd uit Bagdad vertrok ken en te 11.17 uur pl. tyd te Bushir aange komen. Te Karachi Naar V. D. meldt is Zondag by de K. L. M. uit Karachi het volgende telegram van dé H.-N.A.E.N. binnengekomen: „Wü zijn om 6.40 uit Bender Abbas vertrok ken en te 16.25 te Karachi aangekomen. Alles is wel aan boord. Morgen gaan w' waarschijnlijk door naar Cawnpore". Omtrent een Vrydagavond omstreeks half acht op den Kruisweg te Hoofddorp plaats gehad hebbende ernstige aanrijding werd ons het volgende medegedeeld. Terwyl de directeur van het Fanfarekorps „Excelsior" zich aldaar op het trottoir be vond en een der leden, de 17-jarige C. d. H., voorzien van rijwiel en muziekinstrument, naast hem liep, werd deze knaap plotseling aangereden door een auto, waarvan de be stuurder vermoedeiyk niet voldoende heeft uitgeweken, d. H. kwam zoodanig te vallen, dat hy onder het motorrytuig geraakte en zyn fiets en muziekinstrument deeriyk wer den gehavend. Aan het hoofd verwond werd hy opgenomen en na door een ontboden geneesheer voorloopig verbonden te zijn, naar een ziekenhuis in Haarlem overge bracht, alwaar de wond werd gehecht. Zijn toestand liet zich toen zoo bevredigend aan zien, dat hy denzelfden avond weder huis waarts kon keeren. De politie stelde naar de oorzaak van het gebeurde een onderzoek in. Een particuliere auto, die Zaterdag via Sloterdyk naar Zaandam ging, om passa giers te halen, is aan den Hornweg in een sloot geraakt. Een wielryder reed links van den weg, waardoor de chauffeur genood zaakt werd plotseling uit te halen. Door dé gladheid van den weg wegens het ryden met bietenkarren slipte de wagen en kwam eerst in aanraking met een steun van een telegraafpaal. Vervolgens ging hij de sloot in, die langs den weg loopt. Door den red dingwagen van de Amsterdamsche brand weer werd de 1200 K.G. zware SVudebaker op den weg gehaald. De wagen had weinir schade. De chauffeur H. v. B. van den autodiensi KatwijkIJmuiden landde op zijn reis naar IJmuiden aan in café De Nachtegaal te Noordwyk. Zijn eenigste passagier, ook een Katwijker geraakte aan het fuiven, dat de kastelein beiden ten slotte uit zyn café moest verwyderen. Zij waren echter zoo onder den invloed geraakt, dat de chauffeur blykbaar niet goed den weg naar IJmuiden meer wist. Inplaats van den grooten weg te houden tufte hij de laan van Dijk en Burg in een kwam aan den Achterweg terecht. Daar reed hy eerst tegen een boom en kwam toen in het bollenland terecht van den bloemist E. Oostdam. De autobus werd danig vernield. De passagier en chauffeur rolden in het zand. Eindelijk kwam de politie er aan te pas, die de beide heeren in arrest stelde en later met een luxe-auto naar Noordwyk liet bren gen, waar beide gelegenheid kregen om eerst hun roes uit te slapen, waarna proces-ver baal werd opgemaakt, zoodat dit muisje hen nog wel een staartje zal hebbern

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1