Stadsnieuws Horinga Wut^rici], Haarlem Langs de Straat THIRTO0ËNE Centrale Verwarming EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 22 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 lommissie van overleg voor de ambtenaarszaken De torens der Kathedrale Kerk Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest ErnsfciD auto onrelük op de Rijksstraatweg Amsterdam - Haarlem Drie personen vervoerd naar het St. Elisabets Gasthuis Missiestatie Puoly door movers overvallen Het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" Arbeidsbemiddeling naar België De inbraak te Vogelenzang Kennemer Vereeniging voor Jeugdherbergen Verkeersongevallen Weer een inbraak te IJmuiden De restauratie van de Spaarnekerk Gevonden Dieren en Voorwerpen Het conflict bij de Coöp. Suikerfabriek Roosendaal ^RA^rM-vANVALKEilBÜRQ'f LEEUWARDEN Slofzuigerbuis MAERTENS Sarteijorisstr. 18 Tel. Ne. 10756 4pex Klcp-Vesg Stofzuigers f175 LAATSTE NIEUWS Herstemmingen algemeens De instortingsramp te Vincennes Vrijdagmorgen vergaderde de Commissie /an Overleg voor de Ambtenaarszaken onder leiding van Mr. J. perritsz. Uit de mededeelingen bleek o.a., dat door Burgemeester en Wethouders zijn ingesteld dienstcommissies voor de ambtenaren van den dienst van Openbare Werken en voor die van de Gemeênteüjke Duinwaterleiding. Geen overeenstemming werd bereikt ten opzichte van een schrijven van de ambtenaren organisaties met betrekking tot de gratifi caties, verleend in verband met bizondere werkzaamheden bij de annexatie de orga nisaties vereenigden zich met een voorstel, om een nader onderzoek te doen instellen, om na te gaan, of meer uitbreiding, ook voor andere diensten en bedrijven dan de Ge meente-Secretarie billijk ware, het Gemeente bestuur stelde zich op het standpunt, dat de beslissing van den Raad in dat opzicht zulk een onderzoek uitsluit. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten. In aansluiting met het bericht in ons num mer van Vrijdag laten wij hieronder nog volgen, wat de „DeKathedraal", het parochie blad der Kathedrale Kerk, over den afbouw der torens schrijft. Ket stuk bevat voor het grootste deel bijzonderheden, die wij reeds eerder publiceerden, doch vooral onze vele nieuwe abonné's zullen er met genoegen, dunkt ons, kennis van nemen. De redactie schrijft als volgt Hebt u deze week de vlag zien staan boven op een der torens van onze Kathedraal Het verschijnen van onze Nederlandsche driekleur daar hoog in de lucht is overal met belang stelling waargenomen en met vreugde begroet; 't kon immers niet anders beduiden, dan dat een onzer torens op hoogte is en dus zijne voltooiing nabij. En dit is zeker een geluk- wensch aan onze Parochianen waard; want op 15 Juni werd met het metselwerk van beide torens begonnen en op 15 October dus slechts vier maanden later, was een der torens van 23 M. op 52 M. hoogte gebracht. Dit mag toch zeker een voorspoedige bouw en een gezegend werk genoemd worden 1 Men zal zich nog herinneren uit een verslag van den hoofdopzichter in no. 40 van „De Kathedraal", dat het metselwerk der torens op verschillende plaatsen horizontaal moe^t verankerd wordenhiervoor werden de gewapend betonvloeren der verdiepingen benut, die van extra ijzeren staven voorzien werden. Zulke vloeren werden aangebracht in den Zuidtoren op 23 M., 26 M., 33 M., 38 M. (vloer van speelkamer voor carillon), 42 M. (vloer van carillonruimte) en de laatste vloer op 52 M. deze laatste vloer dient tevens voor afdekking van den toren. Tot zoover is men met den bouw nu gereed. Nu komen er nog bij de balustrade en de vier granieten hoeksteenen, elk wegend 2000 Kilo, waardoor de toren nog 3 M. zal rijzen de totaalhoogte is dan 54 M. In afwijking dus van het oorspronkelijk pian worden de beide torens niet afgedekt door koepelvormige daken, terwijl de hoogte blijft beneden die van den grooten koepel (60 M.) deze veranderingen werden noodzakelijk geacht om te voorkomen, dat de groote koepel zijn domineerend karakter over den geheelen bouw zou verliezen. De bouw van den anderen toren is nu gevorderd tot een hoogte van 47 M. Men is daar bezig met het stellen van de wijzerplaten, want deze toren aan de Noordzijde zal het uurwerk dragen, terwijl-die aan de Zuidzijde voor de groote klokken en het carillon be stemd is. Elk dezer vier wijzerplaten bestaat uit 20 stukken bewerkte kalksteen, die te zamen wegen 12000 Kilo per wijzerplaat. De uren zullen worden aangegeven niet met cijfers, doch met vergulde stippen, die, evenals de verguld-ijzeren wijzers, des avonds kunnen verlicht worden. De witte stukken, waarmede men nu vanaf den beganen grond de werklieden bezig ziet, zijn dus de blokken kalksteen, waaruit de wijzerplaten worden opgebouwd. De hocgte en de afsluiting van dezen toren zullen gelijk zijn aan die van den Zuidtoren, Zooals wij dit boven beschreven hebben. Als een merkwaardigheid kan worden vermeld, dat op de buitenste hoeken aan de voorzijde van eiken toren zal worden geplaatst een vlaggestok van 16 M. lengte deze lange stokken zullen echter niet worden gestreken of schuins ingehaald, maar zinken rechtstandg weg in de buis, die daartoe in eiken toren is ingemetseld. Daarenboven wordt de vlag zóó aan den stok bevestigd, dat zij in alle richtin- geh draaien kan, zonder zich om den stok heen te winden. Reeds meerdere malen hoorden wij van deskundigen een woord van hoogen lof over het prachtige steigerwerk, dat rondom de torens is opgetrokken. Ook den leek in het vak za! het niet ontgaan zijn hoe bewonde renswaardig regelmatig paal aan paal is vast gesnoerd en verdieping op verdieping is opgebouwd en wat de hechtheid betreft, deze wordt toch zeker overduidelijk bewezen doordat stukken steen van duizenden Kilo's gewicht naar boven worden geheschen, zonder dat ook maar een enkele afwijking te constateeren valt. En toch bestaat dit steiger- werk uit wel duizend palen van 12 a 13 M., lengte, terwijl er aan korte stukken paal (kortelingen), steigerplanken enz. zeker vierduizend stuks verwerkt zijn. Hoe mooi de steigers echter ook zijn, wij Zien allen met verlangen uit naar den dag, waarop onze torens van hunne ommanteling zullen ontdaan zijn en de schoonheid van dit rijke bouwwerk in volle pracht voor ons oog zal openhoeien. Dit zal echter nog eenige maanden luren, want tegelijk met het zakken van he" s>: ïigerwerk moeten de torens geheel worder ,'fgewerkt door het voegen, het dichtmctsclen van de gaten der palen enz. Men schat dat in begin Februari 1929 de torens ge.ieel afgebouwd zullen zijn en de steigers weggebroken. Het totaal gewicht van eiken toren zal dan zijn vier millioen kilogram, gedragen door 360 palen van ongeveer 14 M. lengte. De hoogte van eiken toren is dan 54 M., terwijl de hoogte van den grooten koepel 60 M. bedraagt. En dan krijgen wij de gelegenheid om de torens te bestijgen, ten einde te genieten van het verrukkelijk panorama 't welk daarboven rondom ons ligt. Want in eiken toren is een wenteltrap gemaakt, die ten laatste toegang geeft tot de bovenste afdekking, die, be schermd door de steenen balustraden, als platform is ingericht. Men heeft daar 'n heerlijk vergezicht over den geheelen omtrek Amsterdam, Beverwijk, IJmuiden, Noord- wijk zijn alle goed zichtbaar, terwijl tot in het verre verschiet de Noordzee voor ons open ligt. Menigeen zal er het vermoeiende klim men en draaien maar boven langs de wentel trappen voor over hebben, maar niemand zal met meer blijheid en fierheid het hoofd heffen uit de laatste trap-opening en de oogen laten schouwen over den wijden omtrek dan de Parochianen van Sint Bavo, die dan weer meer dan ooit zullen waardeeren hun groote voorrecht zulk een grootsche en machtige Kathedraal hunne Parochiekerk te noemen. Als iemand ons vraagt welke toren is nu eigenlijk het eerst op hoogte, de mannen- of de vrouwentoren, met andere woorden, wie hebben het gewonnen, de mannen of de vrouwen, dan is het antwoord (natuurlijk de mannen! Dat dit echter verklaard meet worden hierdoor, dat de vrouwen minder hebben geofferd voor den torenbouw dan de mannen, wij zouden het niet gaarne durven beweren. In elk geval, de vrouwentoren zal niet lang na dien van de mannen voltooid zijn, en dan symboliseeren beide op even schoone wijze de levenstaak, welke God aan den man en aan de vrouw geschonken heeft. De mannentoren zal dragen in 't hart de groote klokken en het carillon, die in volko men harmonie hunne sterkte en welluidende klanken zullen uitzenden over de aarde en de menschen, of zij willen luisteren of niet, zullen spreken van hooge en hemelsche din gen. De vrouwentoren echter staat daar in stille pracht, dragend het uurwerk, dat, met gouden vingeren de uren wijzend, de men schen zal roepen tot hun plicht en de dagelijksche bezigheden zal regelen. Zoo zal iedere goed katholieke man de geloofsovertuiging, welke hij draagt in 't hart, door zijn schoone daden die alle, tot de kleinste toe, in volkomen harmonie zijn met elkander, uitzingen en uitjubelen over heel zijn omgeving en allen, met wie hij in aanra king komt, of zij gewillig zijn of onwillig, spreken van de dingen, die van omhoog zijn. j Terwijl de Roomsche vrouw, levend en j werkend in stille bescheidenheid, zonder het stellen van daden die luide spreken naar j buiten, toch met de onweerstaanbare kracht van hare liefde de haar toevertrouwden brengt tot stipte vervulling hunner plichten, alles I regelend en leidend zooals het voor ieder het I beste is. Ziedaar de tweevoudige symbolische gedachte, welke er toe heeft geleid den eenen toren „mannen-toren" en den anderen „vrouwen-toren" te noemen. Ziedaar ook de verklaring van het dobbele opschrift, dat geplaatst is op de ons zoo goed bekende torenbussen. En nu de vlag is geplaatst op den welhaast afgebouwden mannentoren, terwijl na niet langen tijd ook van den vrouwentoren de vlag als een zegeteeken ons tegenwapperen zal, mogen wij blijde vaststellen dat ook nu in vervulling ging het Schriftuurwoord dat staat midden op de toren-spaarbus „Alle mannen en vrouwen brachten met offervaar dig gemoed hunne gaven, opdat het werk mocht worden voltooid." Moge de hoog geheven vlag ons het fc ij le teeken zijn, dat de 'baan veilig is om voort te gaan, neen voort te snellen op den weg van de Katholieke offervaardigheid, opdat zoo spoedig mogelijk het einddoel bereikt worde en onze heerlijke Kathedraal in den vollen zin, in- en uitwendig worde voltooid. Orgelbazen en Oempa's De beteekenis van muziek in 's menschen leven is door de vele philosofen reeds door alle eeuwen in zwaarwichtige artikelen be zongen. Het muzikaal gevoel van den eenen mensch kan ver uit.eenioopen me' dat van den an deren. Een hoogstaand muziekliefhebber dweept met symphonieën, dan volgt de minnaar dev klassieke muziek en een heel eicel verder de aanbidder van straatmoppen en ruccescleuntjes. De ïaamte categorie geeft stof voor een man, welke langs de straat pleegt te slenteren. Wat schuilt er niet een heerlijke poëzie in een straatorgel of piere ment? Wat zit er niet een groote opwek kende kracht in zoo'n pij instrument? Vraag don raseehten kantoorbed'ende wat hij denkt van een orge' en hij zal een vrooliik gezicht zetten en antwoorden: Zaterdagsmorgens of Dinsdagsmiddags komt de Lange Daan of Kromme Frank of wie dan ook, vóór het kantoer spelen, dan is net feest, dan gaat het raam op een kier al is 't nog zoo koud. Een orgel: De ,eugd danst op de Schone blaue Do- nau", op „Grootmoedertje" of de „Ouverture Dichter und Bauer". Met plezier worden een paar centen aan den orgelbaas gegeven, overal waar hij komt is hij welkom, daar profiteert hij van. En menschen, die den neus ophalen voor het mooi opgetuigde ker- misinstrument, verloochenen hun humeur. Wat wordt het orgel niet graag gezien op het ijs, op de ijsbaan, waar men lustig een baantje rijdt op de vroolijke tonen van een militairen marsch of een nieuwe creatie van Paul Whiteman. Vanmorgen speelde het or gel in de Jacobijnestraat. Er omheen loop jongens met groote fluitcapaciteiten, welke zij welig botvieren. Deftige heeren passee- ren de Oude Gracht, kijken naar den draaienden orgelman, neuriën zachtjes mee met de muziek en genieten meer dan in een Bach-concert, waar ze muisstil moeren luis teren en geperst zijn in een keurig avond- costuum. Een orgel! Wat zou de wereld zon der straatorgel zijn? De Duitsche Oempa's, bestaande uit Hol- landsche muzikanten, zijn ook zeer gezien bij jong en oud. Met opgeblazen wangen persen ze de muziek uit de koperinstrumeu ten, met vasten slag beukt de slag /'ei ker op de groote trom en met nog meer ijver verzamelen de geldophalers de koperen be looningen. Alles ligt stil als de Oempa's in de straat komen. De stofzuigers worden door de huis vrouwen stilgezet, de klanten in de winkels krijgen te veel geld terug van de juffrouw in charleston-stemming, de kleintjes laten het speelgoed in den steek om te kijken naar de vroolijke muzikanten. Wij, moderne menschen, opgevoed door nooit-stilstaande, gillende radio's, wij men schen, liefhebbers van strijkjes en kerkcon- certen, wij, blijven even staan bij het spel van een straatorgel of het getoeter van de Oempa's. Laten we ons daar niet voor schamen! Het kenmerkt de tevredenheid. besirijdï met succes Bij Apothekers en Drogisten heele doos f 0.75haloe doos f 0 45 Det bestuurder door de politie in bewaring gesteld In den afgeloopen nacht, omstreeks kwart over twaalf, reden twee auto's elkaar tege moet op de Rijksstraatweg Amsterdam Haarlem, nabij den overgang van den spoor lijn naar Haarlemmermeer. De auto komen de van Amsterdam werd bestuurd door J. v. d. M. te IJmuiden. De auto kamende van Haarlem en bestuurd door L. H. te Amster dam ging zigzag over den weg. Een botsing was onvermijdelijk. Na de aanrijding stond de wagen van L. H. dwars over den weg. De vier inzittenden bekwamen allen verwondin gen. L. H„ echtgenoote van den bestuurder moest in bewustelooze toestand per zieken auto naar het St. Elisabeths Gasthuis ver voerd worden. Een andere inzittende, B. S. staat van dronkenschap en werd vervoerd naar het politieposthuis Amsterdamsche Vaart, daarna evenzoo naar het gasthuis per auto van Mathot. Hij heeft een kneuzing aan de longen bekomen. Bovendien zat in de auto N. v. d. P. te Amsterdam, die zijn rechter schouder en rechterbeen gebroken heeft. Ook voor hem was overbrenging naar het St. Elisabeths Gasthuis noodzakelijk. De auto is zwaar beschadigd en weggesleept. De bestuurder L. H. is door de politie in ver zekerde bewaring'gesteld. De bestuurder van de andere auto treft geen schuld en werd niet gedeerd. De politie zal een en ander nader onder zoeken. Door Pater P. Anton Wervel, Missionaris Tot overste van het ziekenhuis „St. Jo annes de Deo" te Haarlem is benoemd de Eerw. Broeder Victorianus, tot op heden overste van Huize „Kalorama" te Beek bij Nijmegen. In de afgeloopen week vertrokken met een verwijzingskaart van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier naar aanleiding van de mededeelingen van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling inzake arbeid in België, vier betonsjou- werlieden naar Namen en één metselaar en één opperman naar Brussel, terwijl heden af reizen drie betonsjouwerlieden naar Namen en vier huisschilders naar Brussel. In totaal verleenden de Rijksdienst van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier gedurende de maand October hun bemiddeling voor het vertrek van in tottaai 37 arbeiders naar i België. De daders, twee oude bekenden, gevat Hoewel er reeds eenige weken verloopen zijn, ligt de brutale inbraak, in het café „Goemans" gepleegd, bij alle bewoners van Vogelenzang, waar overigens nooit iets van misdadigen aard is voorgevallen, in die om geving nog versch in het geheugen. Door zeer velen is, en niet geheel ten on rechte, om de beide geheelonthouders, die zich met een flesch Ranja sterkten, hartelijk gelachen en is de gevolgtrekking niet uitge bleven, dat men hier met een vreesaanja gende grap te doen heeft gehad. Dat dit niet het geval was, schreven wij reeds eerder, daar de politie vermoedde met twee oude bekenden te doen te hebben. Vorige week zijn, naar men ons meldt, in Voorburg twee inbrekers in hun nachtelijken arbeid op heeterdaad betrapt en zijn thans in voorarrest te den Haag. "Aan het signalement, door de Bloemen- daalsche politie bekend gemaakt;, beant woordend, hebben zij na hun herkenning door de Bloemendaalsche recherche een vol ledige bekentenis afgelegd. De vingerafdruk ken, op de ledige flesch Ranja achtergelaten, hebben hier nuttig werk verricht. Slechts 65 cent is hun dien nacht ten deel gevallen, naar zij bekenden. Na deze open baring zal Vogelenzang dan ook 's nachts wel niet meer bezocht worden. T. en R. bleken goede bekenden te zijn en hebben waarschijnlijk nog wel meer op hun kerfstok, wat hun verblijf in de gevan genis nog wel eenigermate zal rekken. Niettemin heeft deze arrestatie een ware opluchting onder Vogeienzangs inwoners ge bracht en kan, naar wij uit betrouwbare bron vernemen, de heer D. O. zich weder boven zijn be£ ter ruste nederleggen Vrijdagavond vergaderde het comité tot oprichting van bovengenoemde vereeniging in café Brinkmann. Vele afgevaardigden van jeugdorganisaties, natuurvrienden en belang stellenden waren aanwezig. Namens de commissie voor R. K. Jeugd organisatie waren aanwezig de Weleerw. Pater J. J. C. Hentzen, voorzitter dier orga nisatie en de heer H. M. M, van Os, secre taris. Alsmede de Zeereerw. Zeergel. Pater Dr Th. Vlaar O.E.S.A. Pater Kentzen deed mededeeling dat de katholieken binnenka mers zullen overwegen of het raadzaam is aan de Jeugdherberg-beweging deel te nemen. Z.Eerw. was aanwezig om zich van voorlich ting te laten dienen. Door den heer van Dam werden de nadeelen van de Jeugdherbergen in Duitschland geschetst. De vereeniging werd opgericht, de sta tuten werden na verschillende wijzigingen goedgekeurd. As gebroken. Vrijdagavond kwart over acht brak in de Damstraat de achteras van een vierwieligen vrachtwagen. De wagen was met ijzeren platen beladen en moest worden afgeladen Daar het ongeval midden op de rails ge beurde, ondervond het tramverkeer twaalf minuten vertraging. Hebben wij Vrijdag bericht, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag in de ge-j rneente Velsen eenige inbraken zijn ge pleegd, in den nacht van Zaterdag op Zon- dag heeft wederom c-en brutale inbreker zijn slag geslagen in een perceel aan de Ratelstraat te IJmuiden-Oost, bewoond door den heer S. Des nachts te circa half drie hoorde de vrouw des huizes in de voorkamer, naast het slaapvertrek gelegen, gerommel. Zij i wekte haar man, die onmiddellijk naar voren ging, doch de dief was toen verdwe, nen. De heer S. waarschuwde de politie, die j direct een uitgebreid onde-viek instelde, welk onderzoek geleid werd door den hoofd inspecteur Kipp en den inspecteur E. Tuin- stra. De heer S., die bestuurslid is van den R. K. Bouwvakarbeidersbond, had van de zen bond een bedrag aan geld in huis. De dief, die zéér brutaal te werk is gegaan, heeft zeer waarschijnlijk de deur met een val- schen sleutel geopend, waarna hij in de voorkamer een kastje heeft opengebroken, waaruit is gestolen een schrift, een porte feuille en 49.50, welk bedrag behoorde aan genoemde organisatie. Opmerkelijk is het, dat de inbraak, welke Donderdagnacht te Velsen is gepleegd, bij een bestuurslid van een T. B. C.-vereeni ging was. De penningmeesters mogen dus op hun hoede zijn. Ook ue pastorie krijgt een beurt Men is nog steeds bezig met de restaura tie vande O. L. Vr-kerk aan het Spaarne. Binnenkort hoopt men me tde verfraaiing gereed te zijn, waarna naar wij vernamen de pastorie een beurt zal krijgen. Terug te bekomen bij Bur. v. Politie Smedestraat, autobandbeschermer, brilP. Blitz, Spaarne 92, kinderarmbandje A, Busweiler, Kennemerstraat 4, blauwe cein tuur R. Boekelaar, v. O. de Bruijnstr. 81, dommekracht H. A. Spijker, K. v. Mander- straat 95, fazant (levende hen) C. Audolf, Eendrachtstraat 54, hamer O, Janssen, Witte Heerenstraat 57, bruine hond Ken nel „Fauna", Parklaan zwartbruine hond, gebracht door De Jong, Lombokstraat 18, herdershond, gebracht door Cassee, Jans- weg 43, grijswitte kat gebracht door Suer- hoff, Zijlvest 23, Kottman, V/ouwermanstraat 21, ziekenfondskaart Mevr. Muller, Zomer- luststraat 25, zwartwitte kat Pardoen, Gen. de la Reijstraat 47, jas v. d. Meij, Jan Steen straat 25, bruine jongensjekker J. Essen- berg, Magdalenastraat 18rd„ zwarte muts J. Milatz, Oranjestraat 57, portemonnaie met inhoud A. Miolee, Garenkokerskade 31, bruine portemonnaie, met inhoud; J. Honkoop, Scheldestraat 30, paraplu G. v. d. Werf, Aelbertsbergstr. 43, rozenkrans S. Tangerman, Begijnesteeg 4, rozenkrans Bur. v. Politie, Smedestraat, huissleutel en Lipssleutel H. Holit, Ripperdapark 21, zwarte gymnastiekschoen H. Cornet, Graaf Willemstr. 12, sponsen aan een touwtje J, Tabak, Nagtzaamsplein 19, kluwen touw. Terug te bekomen bij Kohier, Rijks straatweg 119, armbandhorloge v'. d. Leek, Uitenboscbstraat 17, bankbiljet C"~"o.e- veld, Waldeck Pyrmontstr. 51, dam ha 1- schoen Teeuwcn, Spaarnoogstra t 26 handschoen Burggraaf, St. Anthoniesteeg 19, handschoen Ókker, Gen. Joubertstr. 78zw., wollen kinderhandschoen Kennel „Fauna", Parklaan hond (fox), gebracht door Borremans, Pladellastraat 10 zwart bruin hondje, gebracht door Salman, H. v. Alphenstraat 14zwarte kat, gebracht door Lenaarts, Bloemertsteeg 7 grijswitte kat, gebracht door De Lugt, Maraisstraat 5 Bakkenhoven, Vroomstraat 8, wollen kleedje Voskuijl, v. Heijthuizenweg 15, witte kat Prins, Oudeweg 69, lederen koffer; Bakkenhoven, Vroomstraat 8, medaille R. K. Mariacongregatie De Haas, Schoterweg 164zw., kinderportemonnaie De Boer, Wa- genmakerslaan 11, damespprtemonnaie met inhoud Vos, KI. Heiligland 67rd„ kinder rijwiel (3 wieier) Vogel, Spaarnwouder- straat 37, gouden ring Bruijnzéel, Leidsche- straat 102, damesrok Cassee, Ostadestraat 3, rijwielbelastingmerk in étuiBijus, Een drachtstraat 56, sporthemd met boorden Holtens, Brouwersstraat 94, bocdschappen- tasch Kaandorp, Jan Steenstraat 59, vul penhouder Smits, Leidschevaart 246, vrij kaart N.Z.H.T.M'. Terug te bekomen bij C. v. Hurik, Heerenweg 22, zilv. damesarmbandhorloge Bur. v. Politie, Smedestraat, bril H. Seig- nette, Adr. Pauwlaan 21 Heemstede, glas van autolamp Hehlen'prink, Ramplaan 3, gele herdershond Ran, Olycanstraat 33, damesportemonnaie (knip) Schutterop, Laurierstraat 6, damesportemonnaie met in houd C. Koerd, Colensostraat 2ird„ hon denpenning Rolvers, Houtvaartpad 184, hondenpenningB. v. Kampen, Emaus- laan 6, rijwielbelastingmerk in etui P. J. Smid, Graaf v. Wiedstraat 19, rijwielbelas- '"•ngmerk in etui W. C, "Oikkeboom, O njeboomst ast 126, rijwieL 1 i g lerk r-nilippo, Teijlerplein 41, rijwieipaasting- merk Bur. v. Politie, Smedestraat, huissleu tel en sierspeld W. Platei, Colensostraat 16, schildersgereedschap, H. W. v. Aalst, Iepen straat 32, zakje met geld. Naar aanleiding van het bericht, dat een dreigend arbeidersconflict hij de Coöpera tieve Suikerfabriek Roosendaal door het optreden van den Rijksbemiddelaar zou zijn voorkomen, wordt ons medegedeeld, dat de Rijksbemiddelaar geen pogingen tot voor koming van het geschil heeft behoeven te doen, doordat nartijen door rechtstreek- sche onderhandelingen tot een bevredigend accoord zijn gekomen. Pater Anton Wervel s nu sedert 40 jaar als m ssionaris van het Missiehuis Steijl, werkzaam in Ch na en is met Bisschoo Henning Laros de oudste Missionaris dezei Missie in China. Ondanks zijn groote l efde voor Westfalen, zijn vaderland, heeft hij Du'tschland sedert zijn vertrek in de negen tiger jaren niet meer gezien. In den Boxersopstand on kwam hij nauwe lijks aan de» dood. De zegen Gods lag zicht baar op zijn werken in de Missie. Puoly, 26 Febr. 1928. Te-wijl in China de Burgeroorlog woedde en de roovers overal hun misdaden bedreven, verheugde zich de Missiestatie Puoly in vol komen rust en ongestoorden vrede, Plotseling, op Zaterdag 14 Januari, nadat schrijver dezes met rector Joseph Stangier had biecht gehoord en zich daarna om 4 uur naar Taugchuang begeven had om den Zon dag door te brengen, verschenen tegen acht uur des avonds geruischloos eenige mannen voor de deur van den missiepost, die verlang den binn ngelaten te worden, zeggend, dat zij een gewichtig telegram van Tsinansu hadden. De argelooze portier opende zonder be denken de deur en nu drongen er ongeveer 40 gewapende roovers binnen en kort daarna volgden er nog 60. Zij verlangden naar den rector gebracht te worden en toen de portier dit w igerde, stieten zij hem met een lans- stoot neder en lieten zich door den tweeden portier naar de slaapplaatsen van de arbei ders brengen. Nadat zij zich overtuigd hadden dat deze ongewapend waren, drongen zij met geweld n de kamer der beide broeders Rogatus en I Veronus binnen, en boeiden hen aan handen en voeten. Dan ontmoetten zij rector Stangier, die uit de kerk kwam en dwongen hem hen naar zijn kamer te brengen. Daar eischten zij met de revolver in de hand van hem geld 1 en wapenen. Zoodra de roovers wapens zagen, zochten zij de beste er uit, zocdat Pater Rector kans had om de kamer te ver- laten en zich op den bovensten zolder van den I toren te verbergen. Toen begon het rooven. Alle dingen van waarde, wapens, geld, kleeding, kelken, cibories, monstransen, Misgewaden, kisten, kasten, laden werden met geweld vernield, deuren en vensters met bijlslagen geopend, Alles, ook wat voor hen niet de minste waarde had, namen zij mee of vernielden het, Mis wijn en kaarsen zelfs niet uitgezonderd._ Den geheelen nacht gingen zij door. Eenige broeders spoorden de zusters aan zich door de vlucht te redden, doch dezen verk'aarden dar zij liever wilden sterven dan de arme wee- zen te verlaten en bleven bij de kinderen. Toen de roovers met de p'undering van dit gedeelte klaar waren, drongen zij n het weeshuis binnen waar zij een paniek veroor zaakten. Ook hier doorzochten de roovers alle kamers, kisten en kasten, eveneens de provisiekamers en roofden alles weg, zelfs de kleeren en dekens der weerlooze weesme's- jes. Zelfs het Tabernakel in de kerk braken zij open, schudden de H. Hosties uit en namen cibories, monstransen en alle paramenten en lijnwaad mee. Sedert lange jaren bleef nu voor de eerste maal op dezen Zondag de H. Mis achter wege. Evenals op alle dagen dat de roovers huis hielden drie w ken lang. Nog ri den nach pakten de roovers alle geroofde goederen op een wagen en lieten ze door hun mannen in hun woonplaats bren- g n, twee uur van Puoly verwijderd. Nu was het klaar,het eten was bereid, de roovers (jeten het zich goed smaken. Onder dén maaltijd deed een aanvoerder het voorstel daar te blijven en Nieuwjaar te vieren 26 Jan.) Allen stemden toe en nu richtten zij zich heelemaal in. De zes aan- voerders die zich commandant (Siling) 1 noemden, betrokkèn de kamers der priesters en broeders. Chaosiling en andere „Siling" namen het j huis der Zusters in beslag en verjoegen de arme zusters naa de slaapzaal der wees- kinderen, en die werden op de Noorde'ijke werkkamer samengepak', waar zij zonder I dekens de koude nachten doorbrachten, j De zusters lieten zij hun kleeren en 'eder j een deken. Maar de twee broeders trokken zij hun warme kleeren van het lijf en gaven htm hiervoor een wollen jas in de plaats. Zij wezen hun de Noordelijke hoekkamer van hef schoolgebouw als verblijfplaats aan, waar zij streng bewaakt werden. Den derden dag na den overval kon Pater Rector het niet meer uithouden in zijn schuil plaats onder den bloo'en hemel. Bevroren en uitgehongerd g ng hij naar beneden en levér de zich over aan de roovers. Deze, zeer v rheugd over deze vangst, toonden eerst een soort medelijden en lieten hem warm eten toebereiden. Maar des mid dags trokken zij hem reeds de warme kleeren i uit en begonnen hem te folteren, tot hij de plaat noemde waar nog geld verborgen was. Dan brachten zij hem gekleed in een korte "'as, geboeid naar de hoekkamer waar de beide Broeders verbleven. Medelijdende arbeiders en christenen uit hét dorp gaven den Pater en de Broeders warmere wollen kleeren. In het begin werden de drie missionarissen hard ge slagen en brutaal behandeld, wel 8 dagen lang. Toen werden de boeien losser gemaakt en zij konden zich vrij door de kamer be- j geven. Over het behandelen der Zusters heb ik geen nadere berichten. Ik hoorde alleen dat de Overste Blandina meermalen werd gesla gen en hare handen een tijdlang gebce d waren. .Otnda: de ziekenzusters echter eenige in den trijd gewonde roovers verpleegden en hunne wonden verbonden had werd de behandeling beter. Omdat onze arbeiders zagen, dat zij niets konden doen t r verlichting van het smartelijk lot der gevangenen, gingen zij langzamerhand allemaal weg zoo gauw er gelegenheid was. Slechts de koks- en weesjongens en wees- me sjes, en de oude mannen en vrouwen bleven in de missie zij werden tamelijk go-d ehandeld maar zij moesten al het werk doen. Zooals ik reeds vertelde was ik kort voor den overva naar Tsingchang gereisd om daar den Zondag te vieren en was dus, dank zij de Goddelijke Voo zienigheid gespaard gebleven van den schrik van den overval, van het lijden en de koude, de gevangenschap en d kwellingen en folteringen der roo vers Reeds voor middernacht bracht een wees jongen mij het nieuws. Ik liet de christenen wekken die na kor e beraad laging 20 gewa pende Christenen en heidenen bijeenr epen. Ondertusschen had ik per brief het nieuws van den overval aan Pater Weisz in de stad Janghai medegedeeld. Daarna ging k midden in den nach met de gewapende lui naar P ngschuichen, dicht bij Puoly, om zoo mogelijk na het vertrek der roovers in Puoly nog de H. Mis te lezen. He'aas, dat ging niet, want de roovers hadden zich vast in de Statie gevestigd. Dus moest ik, omdat de weinige strijders niet opgewassen waren tegen de overmacht der roovers, wee- terugkeeren en reikte in Tunghuang de H. Communie uit en droeg daar de H. Mis op, waaronder ik een pred catie hield. In den voormiddag kwam Peter Joseph Weisz aan en wij overlegden wat er gedaan kon worden. Per brief rich ten wij ons tot den krijgsmanderijn van Janghu en tot den Dauta in Tungchansu en eveneens naar den pro-vicarius der Franciscanen aldaar, Pater Kuo Petrus en verzochten om spoedige hulp. Een vertrouwbaar Christen van Puoly Tschangwechsien, ging zelf naar Tungchansu, telegr-feerde naar onzen Bisschop Aug. Heuninghaus en gaf toen bericht van den overval in de Puoly Missie aan den Dauta. Deze goede ambtenaar nam de zaak ernstig op en telegrafeerde naar den Gouverneur van Tsinansee. Dadelijk kreeg hij van den gouverneur bevel, dat hij met alle kracht zou werken voor de redding dér drie gevangen Missionarissen, 6 Zusters en meer dan 100 weesk nderen. Daarop stuurde Dauda bevel aan den manderijn in Janhu, dat hij alle mili tairen zou oproepen om de roovers te ver drijven. De voorbereidingen duurden zeer lang. Toen ik den derden dag na den overval hoor de van de foltering van Pater Stangier liet het mij geen ust meer. 's-Morgens vroeg ging ik naar Pungchan- su, 6 uur ve naar den Dauta en stelde hem den gevaa lijken toestand van de gevangenen in Puoly voor. Hij beloofde alles te doen, wat in zijn macht was. Met goede hoop bezield ging ik naar huis, maar kreeg echter spoedig skcht n'euws, Pater Bruns en Pater Weisz waren op hv?t nieuws, dat van Jangsu ongeveer 200 soldaterj naar Pangschinchen gezonden waren om de roevers vrees aan e jagen, ook daarheen gegaan om zoo mogelijk de zaak op een vreed zame manier bij te leggen. De roovers, die meenden dat he tot een gevecht zou komen, dwongen de Overs e Blandina om met het geweer in de hand de soldaten tegemoet te gaan. Weenend en met gebogen hoofd ging de arme zuster naar de kampplaats, door een vrouw begeleid. Acht vermetele roovers begonnen den strijd met de laffe soldaten. Deze schoten hun geweren af en liepen weg. De roovers hen achterna. Zij verwondden een militairen manderijn, vervolgden de af trekkende missionarissen met vele schoten, waarvan Goddank geen enkele raak was en namen twee so daten-manderijnen a s ge vangenen mee naar Puoly. Dadelijk deelden wij den uitslag van dit gevecht mee aan den Mandarijn. Na deze schermutseling begonnen de vredesonder handelingen. Vooreerst eischten de roovers 10.00Q dol'ar, daarna 15.000 en en s otte 500.000 dollar, een verschrikkelijke som, die noch de Missie, noch de overhe d be talen kon noch w 1de. Bovendien zeiden de brutale roovers, dat zij het losgeld, x 0.000 dollar, slechts voor voorloopig onderhoud gebruiken wilden, aan ve trekken dachten zij niet. Ook hadden zij geen ver rouwen in de nlandsche onderhandeiaa s over den vrede. (Een dezer bemidde aars hadden zij doodgeschoten) de bemiddelaar zou zelf met hen onderhandelen. Ook Rector Stangier schreef mij meerma len op bevel van de roovers dat k naa Puoly zou komen, als onderhandelaar had ik niets te vreezen, A len echter Christenen, Heide nen en medebroeders raadden mij aan, in geen geval te gaan, de roovers wilden mij als gijzelaar houden om nog meer geld te kunnen afpersen. Daarom verzochten wij den Chi- neeschen Pater Kru Anton, met ezn inland- schen bemiddelaar naar Puoly te garoi, ora met de roovers over het losge d r-s onderhan delen. De aanvoerder ging echter op geen enkel voorstel in en eis lite directe betaling van 15.000 dollar voo onderhoud en later bij vertrek nog 500.000 dollar. Er was dus niets aan te doen. Daarom ging ook Pater Bruns naar den Dauta en eenige dagen daarna weer Pater Kru Anton, om hem tot een snelle afwikkeling dezer zaak te bewegen. Het bleef slechts bij besprek ngen. Gedurende deze twee weken hadden de roovers voortdurend gewerkt. Zij roofden het graan en vele geweren der rijke heidenen en christenen van het dorp Puo y en eenige naburige dorpen. Ja, zij hadden zelfs eenige menschen met list en gewe d als recruten aangeworven. In de Missie roofden zij wat zij wilden. Ossen, varkens, chapen, kippen, eenden, ganzen slachtten zij achter elkaar en 1 efden in overdaad en braspartijen. Om zich bemind te maken gaven zij aan ve'e armen r.jke aalmoezen in graan, da zij in de ver sch liende dorpen zelf aan de bedelaars uit deelden. Toen de roovers nu inzagen, dat het met bemiddelen niets uithaalde, legden zij Pa er Rector weer op de foltertafel. Daags daarna schreef hij ons, dat hij de buitengewoon pijnlijke folteringen niet meer kon verdra gen, wij moesten och medelijden met hem hebben en het losgeld sturen. Men schreef nu weer naar Mgr. Henningshaus en aan den Duitschen Con ul in Tsinausu, Dr. Fr. Siekest dat wij meer dan twee weken tever geefs op de hulp van den Dauta gehoopt had den en vroeg dringend om militairen met kanonnen uit Tsinausu te zenden. Spoedig daarop kwamen nu verschillende honderden goed gewapende soldaten met auto's en rukten tegen Puoly op. Tegelijk trok ook de Dauta met meer dan 1000 sol daten naar Puoiy en beproefde eerst op vriend schappelijke manier de bevrijding der Missio narissen en weeskinderen te verzoeken. Daar echter deze onderhandelingen tot geen resultaat voerden, werd Puoly en zijne Missie door de vereenigden dadelijk bele gerd. Van beide zijden vielen dooden en gewonden. Den derden dag der belegering Zou de beslissende strijd geleverd worden. (Slot volgt). Geen wijziging van beteekenis PARIJS, 22 October De herstemmingen voor de algemeene en arrondissemtnsraden zijn, zonder incidenten verloopen. Ook de herstemming bracht geen wijziging van be teekenis in de samenstelling' dezer raden. Volgens het voorloopig definitief resultaat hebben de republikeinsch democratische Unie 2 6zetels, de republikeinsch socialisten en onafhankelijk socialisten 5 zetels en de socialisten 5 zetels en de socialisten S.F.Ï.O. 16 zetels gewonnen. De linksche republikei nen verloren 18 en de radicalen en radicaal socialisten 26 zetels. Het laatste slachtoffer, het negentiende, geborgen PARIJS, 22 October Bij de opruimings werkzaamheden te Vincennes is het Zondag avond gelukt het laatste slachtoffer te ber gen. Er zijn in totaal 19 dooden en 3 ernstig gewonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2