Neojverkoudheid Schijn en wezen in de Russische Industrie Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49j 1 f AD VERTE IMTI EN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 23 OCTOBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16993 1 dUUll. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL, Benoemingen Paters Dominicanen De strafzaak der Veendammer Hypotheekbank Heden in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam De kwestie NederlandBelgië De Graf Zeppelin Dr. Eckener te Chicago Een woonhuis in Haar lemmermeer afgebrand Treinbotsing op het station Rotterdam D.P. Een bestuurder ernstig en twee passagiers licht gewond Voornaamste Nieuws Vingers afgehakt De bietencampagne De winterdienst der K.L.M. Capt. Macdonald verloren beschouwd Verlaging der tarieven van het P. E. N. De bioscoopkwestie te Leiden Wijziging der frankeerzegels N.V. Philips' Gloeilampen fabriek Een groote opslagplaats van kermis-materiaal in vlammen opgegaan Alarmpistolen zijn geen vuurwapenen, concludeert de Hooge Raad Groote Houtstraat 166 Haarlem Doos 45 ct* De schatkistbiljetten en -promessen Het auto-ongeval op den Rijksstraatweg Amsterdam- Haarlem Het groote dok voor Singapore Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, t4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regei. r* Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f onnn tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geiieeie ongescniktlieid tot werken door 4*yen DU een ongeval met oen bij verlies van een band, f IOC bij verlies van een fCrt verlies van belde armen, belde beenen of belde oogen; 1 3u."doodeHjken afloop; lZüU."een voet of een oog; 1 IZu.' duim of wijsvinger; 1 Ju. b j *n breuk van been of arm; een voet of een oog by verlies v. eer "anderen vinger. IL Aldus sprak de Satan tot de twee wereld, hervormers: „Waarvan zoudt gij afstand doen, wanneer gij voor de keus werd ge steld, van het woord of van de daad?" De eerste en goed-meenende man ant woordde; „Van het woord, want het woord gaat voorbij en de daad Is duurzaam." Hij was niet heftig noch hartstochtelijk, maar zijn stille lach omsloot de beteekenis van leven en dood en zijn klare oogen ver rieden achter het sterke voorhoofd, dat vastberaden en onbuigzame iets, dat de menschen gewoonlijk „beginsel" noemen. „En gij?" „Van de daad," antwoordde de tweede en zijn oogen spraken slechts van haat, „want het woord is gemakkelijker gesproken dan de daad gesteld en daar de daad toch duur zaam is, kan ik die altijd nog stellen." Hij was een Russisch communist. „Maar veronderstel, dat gij door zoo te handelen, gevaar zoudt loopen, uw doel te missen," grijnsde de geest. De eerste lachte 'n wijzen lach en tartte het noodlot in rustige zekerheid. „Ik zou," zei de tweede, „in gedachten de daad stellen, om mijzelf er van te overtui gen, dat zij ook werkelijk bestaat en na mij zelf, zou ik dit ook anderen op de mouw spelden." „Gij hebt het gewonnen," luidde het ant woord, „want zij, die de kunst verstaan zichzelf en anderen te beliegen, kunnen voor mij iets uitdragen in deze wereld, im mers: Mundus vult declpi, ergo(De we reld wil bedrogen worden). Thans de beloofde anatomische sectie op het uitgeteerde lichaam der Sovjet-Russische industrie, welker ongekende bloei alleen in communistische hersenschimmen bestaat en die voor ons werkelijk on-gekend is. Lang voor de zegenrijke omwenteling van 1917, reeds ver terug in 't duistere tsaristische tydperk, in 1890, bereikte de nijverheid een productiecijfer van 1,5 milliard. En ten spijt van bolsjewistisch gehuil, dat tsarenwanbe- heer en oorlogsverwoestingen de schuld dra gen van de débacle, liep dit productiecyfer ook in den oorlog gestadig omhoog: 1913 - 6,6; 1915 - 6,4; 1916 - 6,8 milliard. Eerst het heilbrengende 1917 sloeg de In dustrie neer op het plan van tientallen ja ren terug. Metaal- en mijnindustrie duizel den omlaag en vonden zichzelf eerst terug bij Catherina IIeen eeuw achterwaarts. Zij werden vergezeld door de goudproductie, eens Ruslands glorie, en zeven jaar na den val, in 1924, was deze nog slechts 20 jaar omhoog gekropen en stond met een produc tie, die 16 pet. van de vóór-oorlogsche be droeg, op het peil van 80 jaar geleden. Wat leert de Sovjet-pers zelf? „Ekonomi tcheskaia Jizn", In meer verstaanbare ter men „Het Economische Lever" o-eheeten, is een officieel Moskousch blad: „De totale tn- dustrieele productie van 1.458 millioen roebel in 1924 vertegenwoordigt A gedeelte van die in 1913." En jubelend bezingt de Sovjet-lier den bloei der gietijzer- en naphta-nijverheid, welvaart intusschen, die wordt uitgedrukt in ie sobere vergelijking: 1924 haalde, wat. gietyzer aangaat, 15,5 pet. van de opbrengst in 1913 en stond even hoog als 80 jaar ge leden; de naphta was minder diep gevallen en wist zich te handhaven op het peil van 1895. Als een schetterende trompet kondigt de Russische stand der Keulsche Pressa den meest bloeienden tak der bolsjewistische nij verheid aan, dien van 't katoen: 169 fabrie ken in 1922 en 258 in 1926. Wij beschikken niet over het productiecyfer 1926, maar la ten wij veronderstellen, dat dus in 1924 on geveer 213 fabrieken werkten. Werkelijk 'n geweldige opbloei in twee jaar, maar de aar digheid gaat van de reclame af, als wij hooren, (niet op de Pressa natuurlyk, niet in 't publiek), dat niettemin de productie maar 19,1 pet. van 1913 haalde en op de zelfde hoogte stond als in 1884. „Suikerfabrieken" lawaait de Pressa-ver- tooning der bolsjewiki, „110 stuks in 1923 en 182 in 1926." Maarin 1924 leverde Rusland slechts 23 pet. van zijn vóóroorlog- sche hoeveelheid suiker. En de tabaksindustrie bracht het in het zelfde jaar tot 10 pet. van 1913. Waar zit de kneep in de reclame-cam pagne op de Pressa? 't Lijkt zoo toch een heele sprong naar voren, dat aantal fabrie ken. Een heel verklaarbaar menschelijk zwak is de vergeetachtigheid ten opzichte van dingen, die minder prettig zijn. En daar ligt de oplossing van het raadsel tusschen schijn en wezen. Met een vaardigheid, die als een eisch van het vak mag gelden, schilderden de reclame-kunstenaars wel de cijfers van 1922 en 1926, maar vergaten door de drukte te vertellen, wat er in 1913 zoo- al gebeurde. Om in volle oprechtheid S. E. et O. onder de balans te kunnen zetten, mogen we deze kleinigheid zeker wel even rectificeeren. Een greep maar uit de onmis bare levensbehoeften: als we de opbrengst in 1913 100 pet. stellen, dan beschikte de Sovjet-Unie in 1924 over 23 pet. der suiker, 60 pet. van het zout, 44 pet. van de zeep, 41 pet. van de lucifers en 10 pet. van het vaatwerk, dat toen werd voortgebracht. Deze cijfers staven Trotsky's bewering, dat de landbouw en dus de meerderheid der be volking gebrek lijdt. Bepaald een verrassend contrast, jammer genoeg niet te vinden op de Pressa of in „De Tribune". De Unie der Socialistische Sovjet-Repu blieken, het paradijs aller arbeiders en boerengeneugten en het vaderland aller pro- letaren, fabriceerde in 1924 met haar bloeiende industrie ten behoeve van ruim 80 pet. der bevolking, de boeren, de volgen de reeks voor den landbouw bestemde werk tuigen, inderdaad een aantal, dat naast de cijfers van 1913 op een enormen achteruit gang WijSt. 1924. 1913. Spoorw egwagons 527 20.439 Locomotieven 177 609 Ploegen 129.000 667.000 Eggen 29.000 126.000 Maaimachines 14.000 111.000 Dorschmachines 0 110.000 Zaaimachines 9.000 68.000 De waarde der totale productie aan land bouwwerktuigen bedroeg 10 pet. van vóór den oorlog. Heeft Trotsky te veel gezegd? „Ja, maar," zegt dan De Tribune, zooals b.v. in het nummer van 20 Sept. j.l., „U moet nu eens niet vergeten, in welken slech ten toestand de erfenis der Tsaristische in dustrie verkeerde." Zoo, wü kunnen daarop geen ander ant woord geven, dan dat die toestand, zoo slecht als hy was, onder het socialistisch bewind, dus blykbaar nog van kwaad tot erger vervallen is, want de Russische in dustrie levert nog maar deel van de op brengst op het oogenblik der overname in 1916. Dit communistisch argument is er dus een van de beste stuurlui, die aan wal staan. „Maar u vergeet den verwoestenden oor log en burgeroorlog". Of de bolsjewiki ken nen zelf de geschiedenis van den oorlog niet, óf ze denken, dat de groote industrie centra nooit het tooneel van den stryd zyn geweest en dat alleen de myn- en metaal industrie op sommige plaatsen in de ge vechtszone heeft gelegen, b.v. in het Do- netzbekken; hierdoor hebben deze Indus trieën wel eenigen tijd stil gelegen, maar hun uitrusting heeft niets te lijden gehad. Als de bolsjewiki, ondanks him reclame over den bloei der nijverheid, deze bewering tenslotte niet meer kunnen handhaven, dan komen zij met argumenten, als boven aan gegeven en speculeeren op de domheid hun ner proletarische hoorders, waarbij zy op zoo'n naïeve manier te werk gaan, dat het byna niet de moeite waard is er op te rea- geeren, of het moest zijn uit humoristisch oogpunt. De delegatie der Engelsche vakvereenigin- gen, die indertijd Rusland bezocht, werd b.v. vergast op het volgende „steekhoudende' betoog; „De deplorabele toestand, waarin de Russische nijverheid verkeert is een gevolg van de blokkade, waaraan Rusland van de zyde der kapitalistische landen blootstaat; zoo b.v. wordt onze texielny verheid aanban den gelegd door het afsnijden van de toe gangswegen, waarlangs de ruwe katoen uit Turkestan moet komen." Had een der En gelsche „bewusten" het sluwe Britsch idee gehad er eens een landkaart over te raad plegen, dan zou hy ontdekt hebben, dat Rusland met Turkestan verbonden is door spoorwegen, die uitsluitend over Russisch grondgebied loopen en wij zouden er hem nog bij kunnen vertellen, dat dit reeds se dert tientallen van jaren het geval is. Echt bolsjewistische tactiek intusschen; als ze er zich heelemaal niet meer uit weten te redden, dan maar liegen, liegen outrance. Misschien is er wel een gek onder, die her gelooft. In een volgend artikel eenige bijzonderhe den over den toestand der industrie in de jaren 1926 en 1927. Op 16 Juli 1-1. wees de Rechtbank vonnis. Daarbij werden de verdachten mr. Korten- oever en Möhring vrijgesproken, en wel over de geheele linie, terwijl de verdachten Wolt- man Sr. en Woltman Jr. terzake van het ten laste gèlegde sub 1. (bedrieglijke bankbreuk) werden veroordeeld resp. tot vier jaar en één jaar gevangenisstraf. De rechtbank nam aan dat Kortenoever en Möhring te goeder trouw hadden deelgenomen; zij overwoog voorts dat deWoltmans gemeenschappelijk en te zamen hebben gehandeld. Zij verklaarden voorts niet bewezen wat overigens aan beide laat- sten was ten laste gelegd en sprak hen daar van vry. Vader en zoon Woltman gingen van dit vonnis in hooger beroep; de officier deed dit ten aanzien van de heeren Woltman Sr. en Möhring. Tot pastoor te Utrecht, H. Dominicus, is benoemd pater G. A. M. Peeters; te kape laan te Amsterdam, H. Dominicus, pater J. Knippenburg, tot kapelaan te Amster dam, H. Thomas van Aquine, pater A. M. J. A. Janssens, tot kapelaan te Alk maar, H. Dominicus, pater J- J. P- Fréhe, tot kapelaan te Schiedam, H. Joannes de Dooper, pater L. C. Biesta, tot assistent te Nijmegen, H. Dominicus, pater E. Teppema. Versch ligt nog in het geheugen de ge ruchtmakende strafzaak der „Veendammer Hypotheekbank", aan welker behandeling de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam niet minder dan 12 lange zittingen heeft moe ten wijden alvorens zy de beschikking had gekregen over genoegzaam deugdelijk materi aal voor de samenstelling van het uitvoerige vonnis. En hedenmorgen, ruim drie maanden na de uitspraak der Rechtbank, is ten opzichte van drie verdachten voor het Amsterdamsche Gerechtshof de behandeling van het hooger beroep aangevangen. In vier dagen hoopt het Hof zijn onderzoek betreffende de ge pleegde malversaties, welke niet alleen in Veendam en omgeving, doch in financieele kringen van het geheele land een geweldigen schok hebben teweeggebracht, te voltooien. Verdachten voor de Rechtbank waren naar men weet de heeren J. J. Woltman, 52 jaar, zijn zoon J. P. H. Woltman, 25 jaar beiden te Hilversum woonachtig, A. C. Möh ring, accountant, 39 jaar en mr. E. M. B. Kortenoever, 41 jaar, advocaat en procureur, beiden te 's-Gravenhage. De uitvoerige ten lastelegging komt ln het kort hierop neer, dat verdachten zich te zamen of in vereeniging of ieder afzonder lek hebben schuldig gemaakt aan bedriege- lijke verkorting van de rechten der schuld- eischers, van de op 5 Januari 1.1. door de Am sterdamsche Rechtbank in staat van faillis sement verklaarde „Veendammer Hypotheek bank", behalve verschillende goederen als villa's, auto's en vorderingen, 26 hypothe caire schuldvorderingen ten bedrage van ruim twee millioen gulden aan den boedel onttrokken, althans om niet of beneden de waarde vervreemd. Subsidiair was aan de Woltmans ten laste gelegd, het plegen van de bovenbeschreven feiten te hebben uitgelokt; terwyi subsidiair alle vier verdachten ervan beschuldigd wer den, dat zij gezamenlijk die verschillende goederen hebben verduisterd. Voorts werd aan verd. Möhring afzonderiyk ten laste gelegd bedrieglijke bankbreuk, n.l. doordat hij, nadat het faillissement der „Veendammer" was uitgesproken, als direc teur dezer Bank bedragen heeft onttrokken, door deze af te geven aan Salomon Lieber- mann en aan Paardekooper, directeur der Buitenlandsehe Handelsbank. Woltman Sr. was ten slotte verduistering ten laste gelegd, doordat hij van anderen vol gestorte aandeelen heeft overgenomen en zich de op die aandeelen vrywillig gestorte 90 pCt. door de „Veendammer Hypotheekbank" heeft doen uitbetalen. Zooals men zich herinnert is mr. Korten oever op.20 Juni 1.1. tijdens de ^achtste zit ting, door de Rechtbank uit de voorloopige hechtenis ontslagen; daar zij toen reeds den indruk had, dat mr. K. de speelbal is ge weest van gewetenlooze lieden. Ten aanzien van hem vorderde het O.M. mr. D. Reilingh Wzn. op 29 Juni vryspraak. Tegen Woltman Sr., Woltman Jr. en Möh ring, wier schuld de officier bewezen achtte, eischte hy resp. zes jaren, een jaar en drie T.aanden en een eveneens een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Hebben de deskundigen-besprekingen niet het gewenschte resultaat gehad? Een B. T. A.-telegram uit Brussel meldt ons d.d. 22 dezer: De „Vingtième Siècle" schryft: De bespre kingen tusschen de Nederlandsche en Bel gische deskundigen schijnen niet tot het ver hoopte resultaat geleid te hebben. Van beide zyden werden voorstellen gedaan, maar te genover de Belgische wenschen, welke zeer bescheiden waren, werden andere wenschen kenbaar gemaakt, met name ten opzichte van de verbinding van België met den Ryn, wel ke voor de Belgische deskundigen onaan vaardbaar waren. Het is dan ook te vree zen, dat de officieele onderhandelingen tus schen België en Nederland op ernstige moei lijkheden zullen stuiten. België heeft dan ook aan de Nederlandsche regeering te kennen gegeven, dat zy van haar eischen, welke een minimum zyn, geen afstand kan doen, zon der groote belangen op het spel te zetten. De Belgische regeering zal zich dan ook daaraan houden. Hugenberg, de nieuwe voorzitter der Duitsch- Nationaie partij, als opvolger van graaf Westarp. Naar N. T. A. meldt, zyn Dr. Eckener en de bemanning van de Graf Zeppelin te Chicago aangekomen en werden door burge meester Thompson en een op 120.000 men schen geschatte menigte enthousiast ont vangen. Ter eere der bemanning had des avonds een feestdiner plaats, dat gevolgd werd door een bezoek aan het Duitsche theater. Het eerste passage-bureau voor luchtscheepvaart. de Naar H. N. uit New-York verneemt, heeft de bekende firma Thomas Cook Sonn een overeenkomst met de Goodyear Zeppelin Maatschappij getroffen voor den verkoop van plaatskaarten voor de terugreis van de Zep pelin naar Duitschland. Hiermede is zoo te zeggen het eerste passagebureau voor de luchtscheepvaart geopend. Tot nu toe is niet nauwkeurig bepaald hoeveel passagiers meegenomen zullen wor den. Naar verluidt zijn reeds meer dan 10( aanvragen ingekomen, terwyl ongeveer U plaatsen beschikbaar zullen zijn. De prys voor een biljet bedraagt 3.000 dollar. Maandagnacht werden de bewoners van het aan den Aalsmeerderweg naby den Ben- nebroekerweg in Haarlemmermeer staande huis, bewoond door het gezin van W. van Essen, wakker door het geschreeuw der kin deren. Ze bemerkten toen dat het huis vol rook stond en zagen ook spoedig in een der yertrekken, dat er brand was uitgebroken. Het vuur had reeds zóó snel om zich heen gegrepen, dat er aan redden niet meer viel te denken en de bewoners zich niet dan met moeite in veiligheid konden brengen. Direct werd de brandweer van Hoofddorp gealar meerd, die spoedig met de autospuit arri veerde en er in slaagde de in de nabyheid staande boerdery te behouden. De arbeiderswoning brandde tot den grond toe af, terwyi ook de inboedel door het vuur werd vernield. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Belangrijke materieele schade. Hedennacht te half twee heeft op het station Rotterdam D. P. tusschen een bin nenkomenden en een stilstaanden trein een botsing plaats gehad. De electrische trein no. 1147, die te 0.38 te Rotterdam DJ. moet aankomen, kwam in botsing met een motorwagen van een op een naastliggend spoor stilstaanden electrischen trein. De motorwagen van den binnenkomen den trein drong in dien van den stilstaan den trein. De bestuurder Dykman raakte bekneld en moest later door het treinperso neel worden uitgezaagd. Een dame in den achtersten wagen, die gereedstond om uit te stappen, werd door den schok van de botsing omvergeworpen en viel tegen een der banken. In een ander rij tuig viel een heer. De dame en heer werden beiden licht gewond. De bestuurder Dykman bleek er ernstiger aan toe te zyn. Hij heeft een kuitbeen gebroken. De drie gewonden werden naar het ziekenhuis aan den Cool- singel te Rotterdam overgebracht, waar de heer Dijkman werd opgenomen. De dame en heer konden, na verbonden te zyn, naar huis worden overgebracht. Van den stilstaanden trein zyn eenige wagens ernstig beschadigd. Het motorrijtuig, dat in directe botsing kwam is zwaar gehavend. Eenige wagens ontspoor den en liepen schade op door het breken van ruiten en buffers. Den geheelen nacht is men bezig geweest met het opruimingswerk en tegen hedenmor gen half negen was het spoor weer vrij. Door het laten vertrekken van andere per rons heeft het treinverkeer geen stagnatie ondergaan. De heer Dijkman heeft in het zie kenhuis aan den Coolsingel een rustigen nacht doorgebracht. De Brabantsche arbeider S. had by het bietenrooien in den Haarl.meerpolder het ongeluk zoodanig in zyn hand te hakken, dat een tweetal vingers nagenoeg geheel werd afgesneden. Geneeskundig® hulp kon spoedig worden verleend. Met het rooien en vervoeren van. bieten worden in den Haarlemmermeerpolder flinke vorderingen gemaakt. De aanvoer is thans zoo groot, dat de fabriek „Holland" te Half weg met volle kracht kan werken. Het suiker gehalte varieert nog steeds tusschen de 16 18 pet., hetgeen voor de vele verbouwers een buitenkansje is en ook voor de fabriek te meer aandacht zal vragen om .zuinig te draaien". De K. L. M. deelt ons mede, dat de over gang van den zomerdienst in den winter dienst dit jaar byzonder geleideiyk verloopt. Moet dit ongetwijfeld voor een deel worden toegeschreven aan het gunstige najaar, aan den anderen kant blijkt uit de vervoer- cyfers duidelijk, dat van het luchtverkeer ook in den winter een steeds toenemend gebruik zal worden gemaakt. Passagiersver voer en lading handhaven zich in het al gemeen goed. Op de lijnen naar Parijs en Londen is het zelfs zeer druk, terwyl dage lijks volle ladingen op deze routes worden overgebracht. Op de iyn naar Scandinavië is het aanbod van lading bevredigend, maar onbekendheid bij 't publiek, dat de hjn naar Malmö thans ook gedurende den winter geëxploiteerd wordt, maakt het reizigersvervoer op deze route nog onbevredigend. Een H. N. telegram uit Londen meldt: Omtrent den vlieger Macdonald zijn nog steeds geen nadere berichten ontvangen. Het radiostation van Portishead ontving gisteren van het stoomschip Mirach bericht dat dit stoomschip op 53 graden 3 minuten N. B. en 43 graden 42 minuten W. L. een licht- verschynsel heeft gezien, dat waarschijnlijk door een ontploffing werd veroorzaakt. Het tydstip waarop dit waargenomen is, valt echter een uur voor het oogenblik, waarop 't vliegtuig van Macdonald door het Neder landsche stoomschip is gesignaleerd. Sir Sefton Branker, de directeur van de burgerlyke luchtvaart, houdt nog rekening met de mogeiykheid, dat Macdonald een noodlanding in Noorwegen heeft gedaan. Algemeen wordt thans echter aangenomen, dat Capt. Macdonald als verloren is te be schouwen. Ged. Staten hebben ter goedkeuring ont vangen van het P. E. N. een plan om voor een aantal gemeenten, die nog een oude IC. E. M.-concessie hebben, de electriciteits- tarieven te verlagen. Dit geldt echter alleen voor die gemeenten, waar het P. E. N. rechtstreeks aan de afnemers levert, dus niet via het gemeentebestuur. Men wil een verlaging toestaan van 5 cent per K. W. U., waardoor de prys gebracht wordt van 0.35 op 0.30 voor de gewone metertarieven en van 0.10 op 0.05 voor de vastrechttarieven. Deze ver laging zou 1 Jan. a.s. ingevoerd worden De advocaat-generaal bjj den Hoogen Raad concludeert tot verwerping van het beroep De advocaat-generaal by den Hoogen Raad, mr. Van Lier, heeft conclusie geno men in de zaak van R. Uges, bioscoophou der te Leiden, die door den Kantonrechter aldaar was veroordeeld tot 1 boete we gens overtreding van art. 4 der Zondagswet op Eersten Paaschdag 1928. Voor de muziek hebben B. en W. geen toestemming gege ven. De bioscoophouder was evenwel de meening toegedaan, dat hy zich alleen aan de Bioscoopwet te houden had. De advocaat-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Het arrest van den Hoogen Raad werd bepaald op 3 December. In verband met de nieuwe verlaging der posttarieven ingaande 1 November a.s. zul len de volgende wijzigingen in de frankeer zegels worden gebracht. Ie wordt ingevoerd een nieuw zegel van 27 A cent van grijze kleur (als van het A cent zegel). 2e. de frankeerzegels van 12K cent worden voortaan uitgegeven in blauwe kleer en die van 7 A cent in rood. 3e. de zegels van 15 cent en 10 cent krygen in verband hiermede de kleur resp. van het 12 A cent en van het 7 A cent zegel. 4e. postzegelboekjes met 24 zegels van 15 cent worden niet meer aangemaakt; inplaats hiervan worden boekjes met 24 zegels van 12 A cent verkrijgbaar gesteld. De aanwezige voorraad van de bestaande zegels zal worden opgebruikt. De besprekingen der deskundigen inzake de kwestie NederlandBelgië zouden vol gens de Vingtième Siècle niet 't gewenschte resultaat gehad hebben. Verschenen is het verslag 1926 der Rijks verzekeringsbank. Het totaal-overschot van het ongevallenfonds bedraagt ruim 11 millioen. In het Concertgebouw te Amsterdam heeft In tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, de stichtingsvergadering plaats gehad van „Katholiek Amsterdam". Volgens 'n uitspraak van den Hoogen Raad worden alarmpistolen niet tot de vuurwape nen gerekend. Voor het Gerechtshof te Amsterdam is heden de behandeling in hooger beroep aangevangen van de strafzaak der Veen dammer Hypotheekbank. Het Engelsche Witboek gepubliceerd. Een cycloon woedt boven Londen. Belgisch-Hollandsche onderhandelingen over een kanaalverbinding tusschen Ant werpen en den Rijn zonder succes gebleven. De benoeming van Dr. Hugenberg tot voorzitter der Duitsch Nationale partij acht Dr. Marx een bedreiging van den binnen- landschen vrede. Op het station Rotterdam D. P. heeft hedennacht een botsing plaats gehad tus schen een binnenkomenden en een stilstaan- den trein. De bestuurder van den binnen komenden trein werd ernstig, twee passa giers licht gewond. Kapitaalsverhooging. In de gisteren onder voorzitterschap van dr. F. G. Waller gehouden buitengewone ver gadering van aandeelhouders, waren verte genwoordigd 24.429 aandeelen. uitbrengende 59 stemmen. Aan de orde was het voorstel van directie en commissarissen tot wyziging van art. 4 der statuten, dat voortaan als volgt zal lul den: Het kapitaal der vennootschap bedraagt 100 millioen, verdeeld in 100.000 aandeelen elk groot 1000. Van deze aandeelen zijn 25.000 cum. preferente aandeelen en 75.000 gewone aandeelen. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. De schade beloopt duizenden Men meldt ons uit Roermond: Maandagavond tegen 10 uur brak te Roer mond brand uit in de groote opslagplaats van den heer Kunkels. kermis-exploitant. gelegen aan den Maasnielerweg. De groote loods, waarin o.a. geborgen wa ren twee locomobielen, vier orgels, een auto- caroussel, een vliegmolen, 12 pakwagens, 2 vrachtauto's en een tractor gingen in de vlammen verloren. De schade is aanzienlijk en beloopt duizenden. Verzekering dekt de schade. Door den Hoogen Raad is, uitspraak doende in de zaak van den wapenhande laar v. D., te Rotterdam, uitgemaakt, dat de alarmpistolen niet tot de vuurwapenen ge rekend behooren te worden en de verkoop ervan dus niet valt onder de wet op de vuur wapenen. De Hooge Raad baseerde zijn uitspraak op de overweging, dat volgens de algemeen gang bare opvatting een vuurwapen dient tot 't toebrengen van lichameiyk letsel, terwijl een alarmpistool bedoelt schrikaanjaging. Deze uitspraak in hoogste instantie is uitgelokt, omdat de Rotterdamsche politie zich op het standpunt had gesteld den ver koop van de moderne alarmpistolen, die in vorm byna geheel met de gewone pistolen overeenkomen, te moeten verbieden. Barometerstand 9 uur v.m. 7.50. Achteruit. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.16. Voor ruim 103 millioen Ingeschreven By de gisteren gehouden inschryving op 65 millioen schatkistpromessen en biljet ten werd ingeschreven aan 3 maandspromes- sen 24.600.000, aan 6 maandspromessen 7.220.000 en aan biljetten 71.727.000. To taal 103.547.000 tegen prijzen van resp. 992 34, 988.24, 982.50, 977.90 en ƒ1040—1000. Toegewezen zyn aan 3 maandspromessen 5.790.000 tegen 989.05, aan 6 maands promessen 4.020.000 tegen 978.60 en aan biljetten f 55.190.000 tegen 1000.25. Totaal 65.000.000. In Amsterdam werd ingeschreven aan 3 maandspromessen 23.130.000, aan 6 maands promessen 4.040.000 en aan biljetten 63.279.000. Totaal 90.449.000 Hoogste Barometerstand 765.6 m.M. te Vardö. Laagste Barometerstand 737.6 m_M. te Vestmanör. Verwachting: Matige, later weer toene- nemende, W. tot Z. wind, tydelijk opklarend, later waarschijnlyk regen, weinig verande ring. in temperatuur. Nadat door de politie een verhoor was afgenomen, is de bestuurder L. H. in vryheid gesteld. Proces-verbaal is opgemaakt wegens overtreding van art. 22 der Motor- en Ry- wielwet. Bij informatie werd ons hedenmor gen door het St. Elisabeths Gasthuis mede gedeeld, dat de echtgenoote van L. H. is ontslagen. De andere patiënten maken het redeiyk, doch moeten nog in het Gasthuis biyven. Door het hoofdbestuur der Vereeniging Nederland in den Vreemde is aan de wak kere bemanning van de Nederlandsche sleep, booten, die met het Engelsche dok te Singapore zyn aangekomen, het volgende telegram gezonden: „Hoofdbestuur Vereeniging Nederland in den Vreemde brengt waarmen dans aan be manning sleepbooten voor prachtige by- drage goeden naam Nederland in den vreemde."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1