KENNEMERLAND UIT DEN OMTREK CHEQUE-KOERSEN DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 24 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 3 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 GEMEENTERAAD VAN VELSEN-. De subsidieering van het bewaarschool-onderwijs „und kein entfe". De behandeling geschorst. De stichting van een openbare U. L. O.- school te IJmuiden. Het voorstel inzake beschikbaarstelling van een studiebeurs aangehouden. CASTRICUM SANTPOORT IJMUIDEN Stofzuigerhuis MAERTENS Earteljorisstr. 16 Tel. No. 1C756 VELSEN Marktbericht Rijksvischafslag HAARLEMMERMEER NIEUW-VENNEP VOGELENZANG LANDBOUW EN VISSCHERIJ Staat van Besommingen Machinaal verplanten van koren MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam HEEMSTEDE Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer Krijger. Besloten wordt om tot half elf te verga deren en, wanneer de agenda niet afgewerkt komt, de vergadering over een week voort te zetten. Over 14 dagen zal een nieuwe ver gadering gehouden worden. Hypothecair voorschot. B. en W. stellen voor aan M. C. Maar schalk, te Santpoort, een hypothecair voor schot te verleenen. De heer SLUITERS vraagt of B. en W. al weten bij welke assurantie-Mij. de huizen verzekerd zijn. Wethouder NIJSSEN antwoordt, dat de polis der perceelen in handen der gemeente komt. De maatschappij moet naar genoegen der gemeente zijn. Het voorstel wordt goedgekeurd. Alvorens tot de behandeling der voorstel len betreffende het bewaarschoolonderwijs wordt overgegaan, licht de wethouder van onderwijs toe, waarom het beter is het voor stel tot vaststelling van een regeling betref fende het verleenen van bijdragen uit de gemeentekas, ten behoeve van bijzondere niet gesubsidieerde bewaarscholen, eerst te behandelen vóór de vaststelling der ver ordeningen betreffende het openbaar en bijzonder bewaarschoolonderwijs. Spr. wijst er op, dat, toen hij wethouder werd, verschil lende scholen niet voor subsidie in aanmer king konden komen. Er was een nieuwe ver ordening noodig, omdat verschillende scho len, die goed werkten, subsidie noodig had den. Om verzekerd te zijn wat er met de thans niet gesubsidieerde bijzondere be waarscholen gaat gebeuren, is het noodig deze regeling eerst te behandelen. De heer DALMEIJER wijst er op, dat in de vergadering van 24 Juli besloten werd om eerst de verordeningen vast te stellen. Spr. vindt de zwenking zwak gemotiveerd. Spr. stelt voor eerst de verordeningen te behandelen. De heer VERMEULEN spreekt in den zelfden geest. Het komt spr. ongewenscht voor, eerst de uitzondering te behandelen en dan den regel. De heer MAAS vindt het een „zwaai" in de goede richting. De regeling moet los blijven van de verordeningen. Verschillende andere leden voeren hier over nog het woord, waarna het voorstel van den heer Dalmeijer verworpen wordt met 18 tegen 6 stemmen. Thans komt dus in behandeling Subsidieering bewaarscholen B. en W. bieden ter vaststelling aan een regeling, betreffende het verleenen van bij dragen uit de gemeentekas ten behoeve van bijzonder niet gesubsidieerde bewaar scholen. Door den raad werd den 24 Juli jj. op voorstel van de leden, de heeren F. P. Ver meulen, H. Homburg en A. Krijger besloten het College uit te noodigen in de volgende vergadering aan de orde te stellen de in gediende voorstellen tot herziening der ver ordeningen inzake het bewaarschoolonder wijs, en om nadien eene beslissing te nemen over de toewijzing der subsidiën waarvoor f 10.000.is gevoteerd, (f 5000.bij zonder bewaarschoolonderwijs f 5000. openbaar bewaarschoolonderwijs). B. en W. meenen goed te doen reeds thans een ontwerp der bovengenoemde regeling ter vaststelling aan te bieden. Naar hunne meening dient de behandeling van de voordracht vooraf te gaan aan de be handeling van de ontworpen verordeningen en het daarop betrekking hebbend prae- advies, omdat daardoor vermoedelijk de be slissing inzake de nieuwe verordeningen kan worden vergemakkelijkt. De drang om nieuwe verordeningen vast te stellen vindt toch voornamelijk zijn grond in de omstandigheid, dat verschillende bewaarscholen tot heden niet voor subsidie in aanmerking kwamen. De door B. en W. voorgestelde regeling vordert een uitgaaf van pl. m. f 6132.per jaar. Daar op de begrooting voot 1928 slechts een bedrag van f 5000.is uitgetrokken, stellen B. en W. voor de regeling te doen in gaan op 1 Maart j.l. Voorts stellen zij voor te beslissen, dat het op de begrooting uitgetrokken extra-bedrag van f 5000.—voor het openbaar voorbereidend onderwijs, zal dienen tot gedeeltelijke be strijding der kosten van verbouw der thans opgeheven school BI tot bewaarschool, welke kosten zijn geraamd op f 12850. waardoor deze school met één klas wordt uitgebreid en voor vermeerdering van het personeel aan die school met één leerkracht. De heer DALMEIJER wenscht de zeker heid te ontvangen, dat de gelden gebruikt worden ten behoeve van de verbetering der scholen. De voorgestelde regeling spreekt van het gebruik ten behoeve der school. De heer BAARD A is van hetzelfde ge voelen. De voorgestelde regeling dient zoo danig te worden gewijzigd, dat zij de volle zekerheid geeft van een goed gebruik. Anders krijgt men vele inrichtingen van minimum gehalte. De heer DE NOBEL merkt op, dat de raad hiermede een regeling krijgt, waarom hij niet gevraagd heeft. Het voorstel is fei telijk een consolideering van een besluit, waaraan het vorige jaar een tijdelijk karakter is gegeven. De heer ROELSE wijst erop, dat de ten- denz van dit voorstel funest is. Het opent de gelegenheid voor alle mogelijke schooltjes om recht op subsidie te krijgen, zonder dat ook maar een enkele eisch wordt gesteld, betreffende de hoedanigheid van de school. De heer TEN BROEKE gelooft niet, dat men daarvoor behoeft te vreezen. Spr. heeft het zóó opgevat, dat het voorstel gaat over de thans bestaande scholen en niet over nog op te richten scholen. Voor de be staande scholen hebben de besturen veel ge daan tot verbetering zonder geld van de gemeente. Aan hen brengt spr. een eere- saluut. Btf De heer MAAS betoogt, dat de goede wil van den raad ten opzichte van het open baar onderwijs is gebleken gedurende de laatste jaren. Hij heeft toch goedgevonden, dat de eene openbare school naast de andere werd gebouwd. De heer VERMEULEN brengt ook hulde aan die menschen, die uit eigen portemonniie betaalden voor het onderwijs. Nu moet men niet trachten om de door hen gestichte scholen te doen uitsterven maar wel; ze op peil te brengen. Daarom wil spr. zijn medewerking geven aan de totstandkoming van regelen, voor de ondersteuning van nog niet gesub sidieerde scholen. De wijze, waarop deze zaak is getraineerd, is beneden alle critiek. Spr. wil niet spreken van de argumenten, die hij achterom gehoord heeft, maar toen hij de regeling voor zich kreeg, kreeg hij het gevoel van een potverdeeling en wel in den allerslechtsten vorm. De post van f 10.000.was niet een losse post, maar de eerste stap op de ladder naar de volgende verdieping. Dit geld moet worden besteed tot verbetering van het onder wijs en dat wordt in de voorgestelde regeling nog niet uitgesproken. Deze regeling is maar voor alle scholen van toepassing gemaakt, Spr. had willen zien, dat de scholen, opge richt na het tot stand komen van het besluit, met de hoop op subsidie-verleening, uit gesloten waren. Er worden geen eischen gesteld aan de leerkrachten, terwijl in de regeling verder absoluut geen rekening wordt gehouden met de omstandigheden, waarin de scholen verkeeren. Spr. vindt de regeling buiten gewoon slecht. Wethouder DUNNEBIER zegt, dat het gemakkelijk is, iemands werk te becriti- seeren. De onderwijscommissie wist niet, hoe een regeling voor deze zaak te maken, Ten opzicihte van de door den heer Dalmeijer bedoelde voorwaarde, dit is meten met twee maten. Het gemeentebestuur stelt voor de f 5000.voor het openbaar onderwijs voor verbouw van de school te gebruiken. Nu kan men aan de bijzondere scholen niet decreteeren ge moet het voor de inrichting van het onderwijs gebruiken. De wethouder van Onderwijs, de heer TUSENIUS antwoordt, dat het er om gaat tijdelijk een bijdrage te geven aan de scho len die er zijn. Er is nood bij die scholen en ze dreigen te verdwijnen. Nu zou spr. het niet erg vinden wanneer ze verdwenen, als onmiddellijk daarnaast openbare scholen konden verrijzen volgens het plan der com missie. Maar dat kan nu eenmaal niet. Daar om moet men trachten te bereiken, wat mo gelijk is. Spr. betoogt dat er geen regelen, als door den heer Vermeulen bedacht, gesteld kun nen worden. Spr.'s bedoeling is nooit ge weest om deze regeling te beperken tot de bestaande scholen. Wanneer een groep van onze voortdurend uitbreidende bevolking een school wil gaan oprichten (er zullen er noodig zijn) dan kan spr. die inrichting niet uitsluiten. Het staat niet vast, dat er scholen opgericht worden die niet aan de eischen voldoen. De bedoeling, alleen de nu be staande scholen te ondersteunen vindt spr. oneerlijk tegenover de belastingbetalers. Spr. heeft gemeend met dit voorstel te brengen, wat er gebracht kon worden. Wat de raad er nu verder van maken wil laat spr. eigenlijk koud. Wanneer de verordeningen straks vastgesteld worden maakt de raad een grootsch gebaar. Maar men kan toch niet verder gaan dan er geld zal zijn. Na uitvoerige repliek wordt tot artikel- gewijze behandeling overgegaan. De heer BAARDA stelt bij art. 1 voor de regeling alleen te doen gelden voor de thans bestaande scholen. De heer VERMEULEN ondersteunt dit voorstel. Weth. TUSENIUS bestrijdt dit voorstel. Spr. wenscht de kinderen, waarvoor men een school zal gaan stichten, niet in een hut te zien ondergebracht. Men moet die scholen ook een vergoeding kunnen geven. Er is niets tegen. De heer MAAS zegt dat deze scholen niet den voorrang mogen genieten. Het amendement wordt hierna verworpen met 13 tegen 11 stemmen. Voor stemden de heeren Baarda, Groene- veld, Roelse, de Nobel, Bosman, Visser, Homburg, Schaar, de Vries, Vermeulen en Mevr. van Veen. Over art. 1 wordt hierna gestemd. De stemmen staken, zoodat in de vol gende vergadering hierover opnieuw ge stemd moet worden. Op voorstel van den heer TUSENIUS wordt hierna met 13 tegen 11 stemmen be sloten de behandeling van dit en het vol gende punt der agenda te schorsen. Stichting U.L.O.-school. Den 24 April j.l. werd door den raad be sloten ie. op het aan de gemeente in eigendom toebehoore/id terrein, gelegen aan de Pia- tanenstraat, te st.chten een schooi voor uit gebreid lager onderwijs, omvattende 8 les lokalen, een natuurkundezaal, een teeken zaal en een gymnastieklokaal 2e. het college uit te noodigen een plan voor dezen bouw, met kostenbegrooting in te dienen. Ter voldoening aan de sub 2e bedoelde uitnoodiging bieden B. en W. thans aan het bij de stukken gevoegde plan mei kosten begrooting. In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen B. en W. voor, be doeld plan goed te keuren en hun onder ver leening van het noodige crediet, de ver- eischte machtiging tot uitvoering daarvan te verleenen. De Commissie van bijstand voor de finan ciën schrijft ten aanzien hieraan het volgende: „Wij hebben de eer u mede te dealen, dat in onze heden gehouden vergadering is be handeld uw voordracht aan den Raad inzake het plan voor den bouw van een school voor openbaar uitgebreid lager onderwijs te IJmuiden. Na uitvoerige besprekingen sprak de commissie als haar oordeel uit, dat eene alge- meene regeling voor scholenbouw gewenscht is, zulks met het oog op den uitbouw van het onderwijs, zooals in den Raad reeds meermalen naar voren is gebracht. De Commissie adviseert u dan ook een gemiddelde per leslokaal te stellen, waarin dan ook begrepen zijn de nevenvertrekken, van f 7000.tot f 7500.welke bedragen ongeveer de bouwkosten aangeven per les lokaal van de in den laatsten tijd in de ge meente gebouwde scholen en verzoekt u het thans voorgestelde plan daarmede in over eenstemming te brengen." De heer VERMEULEN betreurt het, dat in het raadstuk geen omschrijving is gege ven van het voorstel, zoodat het publiek de bijzonderheden kon weten over dit voorstel. Spr. stelt voor dit voorstel terug te nemen en naar Openbare Werken te renvoyeeren ter bezuiniging. Er moet op dit plan dus 25 mille bezuinigd worden. De heer ROELSE zegt, dat de onderwijs commissie gehoord had moeten worden. Spr. ondersteunt het voorstel-Vermeulen. Er is op onderwijsgebied in deze gemeente nog veel te doen. Het plan moet binnen de nor men blijven door het Rij k voor deze scholen gesteld. Bovendien moet men er mede re kening houden dat er mogelijk een bijzon dere U.L.O.-school gesticht zal worden. De heer BOSMAN zegt, dat het plan zóó geworden is omdat de plaats, waar men de school wil stichten een monumentaal ge bouw vraagt. Daarom heeft de commissie voor O.W. haar stem aan het voorste! ge geven. Spr. wil wel het voorstel aanhouden, doch niet om er een stumperig gebouw neer te zetten. De heer TEN BROEKE ziet geen heil in terugzending naar B. en W. Spr.'s indruk is, dat de begrooting te hoog is. Volgens spr. kan volstaan worden met f 7"oo.per lo kaal. Spr. vraagt den heer Vermeulen zijn voorstel in dien zin te wijzigen, dat aan B. en W. een crediet in dezen zin kan worden verleend en dus de zaak niet behoeft te wor den aangehouden. De bezuiniging moet ge vonden worden binnen in het gebouw. De heer MAAS vindt het plan te luxueus opgezet, Spr. hoopt, dat men tot richtsnoer zal nemen zoo goed en goedkoop mogelijk, want de bijzondere nemen de openbare tot voorbeeld. De heer DE NOBEL vraagt of B. en W. onder het oog willen zien de kwestie van de inrichting van een terrein voor lichamelijke oefening. De heer VERMEULEN wijzigt het voor stel der financieele commissie volgens het verzoek van den heer ten Broeke, zoodat dus een limiet vastgesteld wordt van f 97500. (13 leslokalen a f 7500.—) zonder den grond prijs. De heer BOSMAN wijst er op dat de cij fers der begrooting van het plan juist niet in het raadstuk moeten worden opgenomen, gelijk de heer Vermeulen wil. Daarmede moet men voorzichtig zijn, want anders wordt er rekening mede gehouden bij de in schrijving. Wethouder TUSENIUS verdedigt het voorstel van B. en W. Spr. is ook voor niet te luxueuzen bouw. De Chr. school te Sant poort b.v. kan niet luxieuser gebouwd zijn. Er zal in de toekomst paal en perk gesteld moeten worden aan de begrootingen. Wethouder DUNNEBIER is tegen het stellen van een limiet. De raad kan toch altijd de gunning aan zich houden. De heer VERMEULEN zegt, dat B. enW. den raad in besloten zitting gelegenheid moeten geven om over de cijfers te spreken. De fout is, dat de opzet van begin af aan te hoog wordt genomen waarna de raad het maar moet slikken, terwijl de wethouder maar tracht kromme dingen recht te praten. De VOORZITTER zegt, dergelijke uit drukkingen niet te kunnen laten passeeren. Wethouder DUNNEBIER merkt op, dat hij nu 9 jaar wethouder van Openbare Wer ken is. En al dien tijd heeft de heer Ver meulen zitten hakken op Openbare Werken. Spr. heeft steeds naar bezuiniging gestreefd openbare werken maakt goed werk. Dat zij duurder werk maakt dan anderen, ontkent spr. ten stelligste. Na nog eenige discussie wordt op voorstel van den heer Dunnebier besloten nog geen vast bedrag te noemen, maar eerst de aan besteding af te wachten. Tegen stemden de heeren Vermeulen en Homburg. De studiebeurs Het voorstel inzake de beschikbaarstelling van een studiebeurs wordt aangehouden. Ingekomen stukken Ingekomen zijn adressen, houdende bezwaren tegen plan I tot herziening van het uitbreidingsplan, als mede verschillende adhaesiebetuigingen (in handen van B. en W. gesteld om advies) een verzoek van M. Visser te Santpoort, om de naast zijne woning Burgemeester Enschedélaan No. 26 te Santpoort gepro jecteerde straat vlak te maken (in handen van B. en W. gesteld ter afdoening een verzoek van W. van Heijst, om ver gunning tot het aanleggen van wegen al daar (in handen van B. en W. gesteld om advies). Eenige verzoeken om subsidie werden uit gesteld tot de behandeling der begrooting. Vervolg ingekomen stukken een schrijven van J. de Crasta te Driehuis houdende verzoek, over te gaan tot instelling van een 4e en 5e klasse aan de openbare lagere school E te IJmuiden. B. en W. deelen mede, dat zij op een gelijksoortig aan hen gericht verzoek afwijzend hebben beschikt. Ingevolge artikel 5 der Verordening tot regeling van het Lager onderwijs behoort de plaatsing der leerlingen op de scholen, tot de taak van het College. Aangezien door den raad dus terzake geen beslissing kan worden genomen, stellen zij voor, dit aan adressant te berichten. Aldus besloten een adres van den Alg. Nederlandschen, Straatmakersbond en aanverwante vakken, houdende verzoek, maatregelen te treffen, waardoor steeds over voldoend geschoold straatmakerspersoneel kan worden beschikt, en in de gemeentelijke bestekken voor uit voering van bestratingswerken op te nemen een bepaling, dat, wanneer in tarief wordt gewerkt, de tarieven niet lager mogen zijn dan die, welke de gemeente voor eigen beheer heeft vastgesteld. In handen van B. en W. gesteld ter afdoening een schrijven van P. Dijkstra, gymnastiek- onderwijzer aan de openbare lagere scholen, houdende verzoek B. en W. uit te noodigen alsnog met plannen te komen, opdat de te stichten school voor uitgebreid lager onder wijs een terrein voor lichamelijke oefening deelachtig wordt. B. en W. stellen voor, aan dit verzoek geen gevolg te geven en het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. een adres van H. A. Graman e.a., bewo ners van den Zeeweg, met verzoek een betere straatverlichting aan te brengen in verband met het opbreken van dien weg voor het leggen van rioleering en bestrating. Hiertoe is door B. en W. reeds opdracht gegeven, voordat het adres werd ontvangen. Zij stel len voor, hiervan aan adressanten mede deeling te doen. Aldus besloten. Rondvraag. Door den heer NOBEL waren aan B. en W. enkele vragen gesteld inzake de verwij dering van populieren, waaromtrent door een ingezetene een verzoek was gedaan. Wethouder DUNNEBIER antwoordt dat op de bedoelde plaats geen populieren staan. De heer DE NOBEL maar ik heb daar toch boomen zien staan. De wethouder Ja. maar dat zijn geen populieren. De heer DE N03EL verwacht zulk een antwoord van een schoolmeester, maar niet van een wethouder. De VOORZITTER het wordt aan een schoolmeester gegeven 1 De heer DE N03EL vindt het geen ant woord. Spr. becritiseert de manier waarop he verzoek is behandeld. Adressant is niet eens een antwoord op zijn brief gegeven. Wethouder DUNNEBIER merkt op, dat de heer de Nobel hem niet heeft laten uit spreken. Spr. geeft een resumé van het geval, waaruit blijkt, dat op verzoek van adressant de bedoelde boomen opgesnoeid zijn. Daar van is aan adressant kennisgeving gedaan. Daarop kwam een verzoek om de boomen te verwijderen. De argumenten van dit ver zoek waren óf onjuist óf sterk overdreven, zoodat B. en W. geen aanleiding hebben gi- vonden om aan het verzoek gevolg te geven. De VOORZITTER merkt op, dat de heer de Nobel zich als loopjongen heeft laten gebruiken. Wanneer hij den wethouder even gevraagd had was alles hem direct medege deeld. De heer DE NOBEL wenscht het woord voor een persoonlijk feit. Spr. heeft als raads lid het recht vragen te stellen en al is hij dan „loopjongen", spr. zal van zijn recht blijven gebruik maken. De VOORZITTER natuurlijk kunt u dat, maar of het verstandig is blijft een andere kwestie 1 De heer VERMEULEN vraagt om de adressen tegen het uitbreidingsplan in druk te laten verschijnen. De heer MAAS vraagt of B. en W. vooral nu de winter er is, krachtig willen handhaven de bepaling, dat bij alle werken 80 der werklieden ingezetenen der gemeente Velsen moeten zijn. Het is spr. bekend dat Velse- naren ontslagen worden om plaats te maken voor vreemde werkkrachten. Verder vraagt spr. of B. en W. bij de be trokken autoriteiten Willen vragen om de zomerdienstregeling der ponten wederom in te voeren. Zulks met het oog op de talrijke arbeiders, die 's ochtends en 's avonds naar den overkant moeten. Hierna volgt sluiting. Roode Kruiscollecte De bloempjes dag, gehouden ten bate van het Roode Kruis op Zondog j.l. heeft opgebracht f 110.78. R. K. Statenkieskring Zaandam Het lid van het bestuur van den R.K. Staten kieskring Zaandam de heer Dr. Rive te Uit geest die de functie van penningmeester ver vulden heeft in verband met zijn vertrek naar den Haag als zoodanig bedankt. In de Zaterdag te houden vergadering van dezen kieskring zal zijn opvolger als bestuurs lid de heer C. Pepping van Limmen, wethou der aldaar als zoodanig geïnstalleerd worden, terwijl dan tevens de functie voor het penning meesterschap zal moeten worden vervuld. Castricum Vooruit 31 October a. s. zal in de zaal van Stuijt, cafe de Vriendschap, een algemeene vergadering worden gehouden van bovenstaande vereenigmg waar belang rijke belangen betreffende de vooruitgang van Castricum zullen worden besproken O. m. zal aan de orde komen de kwestie van het ge sloten zijn van den Ouden Schulpweg en waaromtrent een gerechtelijke actie loopende is. terwijl ook een uiteenzetting zal plaats hebben van de omlegging buiten de bestaande dorpskom om van het tracé van den Rijksweg. Een en ander zal uitvoerig worden toegelicht. Voorst zal worden besproken pogin gen in het werk te stellen om de lossing van mest op het stationemplacement gewijzigd te krijgen, terwijl voorts de actie zal besproken worden betreffende het opstapelen van sintels langs de spoorlijn aan de Mient. Ongeluk voorkomen. Dinsdagmiddag, b(j het uitgaan der R. K. School te Driehuis, geraakte bijna een der kinderen onder een kalm rijdenden auto. De chauffeur remde krachtig en wierp het stuur naar rechts, waardoor de auto in de sloot reed. Een auto van een ijsfabriek te IJmuiden moest er aan te pas komen, om den wagen weer op den weg te krijgen. Zoo verliep dit geval zonder persoonlijke ongelukken en zonder schade. Opdracht Door de directie der Neder- landsche Spoorwegen is het wijzigen van sporen en wissels op het emplacement al hier opgedragen aan den heer H. W. Klas te Baarn voor 12745. Nieuwe stoomtrawler Door de Scheeps- exploitatie Mij. de Marezaten, alhier, is aan de fa. Tannes te Alphen aan den Rijn op dracht gegeven tot den bouw van een nieuwen stoomtrawler. Machine en ketel zullen geleverd worden door de N. V. Hera, alhier. R. K. Metaalbewerkersbond Gister, avond vergaderden de leden van deze orga nisatie in de achterzaal van het Patro naatsgebouw te IJmuiden-Oost. Te ruim half 8 opende de voorzitter, de heer F. Strijbosch deze bijeenkomst met den chr. groet, en hette allen welkom, in het bijzonder den hoofdbestuurder Stein metz. Alsdan memoreerde spr. in het kort het loodgieters- en het Schelde-conflict, welke conflicten thans weer tot het verleden be- hooren. Hierna werden door den secretaris de no tulen der laatst gehouden ledenvergadering voorgelezen, welke onder dankzegging wer den goedgekeurd. Door den voorzitter werd een kort verslag uitgebracht van de bestuursvergadering op 15 October j.l., alwaar het winterprogram, opgesteld door den R. K. Volksbond, afd. Velsen, is besproken. Spr. deelde mede, dat het winterprogram als volgt is samengesteld: In den komenden winter zullen worden gegeven drie avonden Apologie door Pater Alexander; twee avonden Kerkgeschiedenis door Pater Ernetus (vicaris); twee avon den Sociale Economie door Pater Fabianus (rector). Te IJmuiden zullen de lessen in Apologie worden gegeven door Kapelaan Heygemann. Zij, die wonen te Velsen-Noord kunnen de lessen in Apologie bijwonen te Velsen-Noord, die daar zullen worden gege ven door de parochie-geestelijken. Ook zullen er lessen worden gegeven voor lager onderwijs door de heeren Van Grimbergen en v. d. Zee, terwijl vakonder wijs voor de bouwvakarbeiders wordt gege ven door den heer Verzijlberg, en voor me taalarbeiders door den heer Balm. Te Velsen-Noord zal de geschiedenis der vakbeweging worden beoandeld doo? een hoofdbestuurder van den R. K. Fabrieks- arbeidersbond, den heer Van Drussel. Voor dit mooie winterprogram vraagt de voorzitter aller medewerking om toch bij de lessen aanwezig te zijn. opdat de kennis der leden in ruime mate worde verrijkt. Door den voorzitter wordt alsdan mede gedeeld, dat op 25 November a. s. een bui tengewone propaganda-avond zal worden gehouden in het R. K. Vereenigingsgebouw te IJmuiden. De jeugdafdeeling zal dezen avond opluisteren met het geven van eenige I voordrachten, zoodat spr. er op rekent, dat alle R. K. metaalbewerkers hier aanwezig zullen zijn met eenige ongeorganiseerde col lega's. De heer J. Mors heeft zich bereid ver klaard de functie van tweeden penningmees ter op zich te nemen, gezien de heer C. van Ginniken als tweede penningmeester per 1 Januari 1929 heeft bedankt. Inmiddels was de Geestelijk Adviseur ter vergadering gekomen, die door den voorzit- I ter werd welkom geheeten, temeer daar Z. Eerw. zich nog eenige offertjes heeft ge- troost om op deze vergadering aanwezig te zijn. Ter aanvulling van een vacante plaats in het bestuur werd bij acclamatie gekozen de j heer Scheenhart. Hierna verkrijgt de hoofdbestuurder Stein- metz het woord. Spr. wil, nadat er al veel over propaganda is gesproken nog iets zeg gen. Reeds kunnen wij zien, dat ons leden tal steeds toeneemt door de prop. a'ie er wordt gevoerd, doch dit is niet voldoende, gezien de vele ongeorganiseerde R. K. Me taalbewerkers die er nog rondloopen. Het hoofdbestuur is daarom van meening in de komende dagen eens flink propagan da te moeten voeren, waarvoor spr. aller medewerking vraagt. De propaganda zal ge voerd worden door het verspreiden van bro chures en huisbezoek; ook het verzamelen van adressen van ongeorganiseerde arbei ders, kan veel nut hebben voor de propa- gandaclub. Spr. hoopt dat allen hierin mede zullen werken in het belang van de R. K. vakbeweging (applaus). De Geestelijke Adviseur, het woord ver krijgende, dankte den hoofdbestuurder voor het gesprokenne. Toch wilde Zijneerw. nog een enkel woord zeggen aangaande de pro paganda en haalde daarom eenige woorden aan, gesproken door Pate% Borromeus de Greeve. Laten toch vooral de jongeren onder ons met de ouderen medewerken voor de R. K. zaak, opdat door gezamenlijk werken de bond moge groeien en bloeien (applaus). De voorzitter meende de tolk van de ver gadering te zijn, door de beide sprekers te bedanken voor hun kernachtig woord en hoopte dat het zijn resultaat mocht ople veren. Het volgende agendapunt was een mede- deeling betreffende het Vaandelfonds; uit geloot waren de rentelooze aandeelen No. 16, 17, 29, 71 en 93. De penningmeester wil de collecte voor het vaandel in aller milddadig heid aanbevelen, opdat binnen zeer korten tijd tot den aankoop van een vaandel kan worden overgegaan. Hierna volgde de rondvraag, waarvan door eenige leden ruim gebruik werd gemaakt, waarna de voorzitter allen voor hun op komst bedankte en de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. Stoomtrauwler. Gisteren had te Am sterdam de verkooping plaats van de Engel- sche stoomtrawler „Argo", welke verleden jaar door den IJmuidenschen stoomtrawler Pieter" alhier werd binnengesleept, waarna het schip te Amsterdam was opge legd. Het schip Is gekocht door de Fa. Ernst en Weiman, alhier voor 9700. Apex Electrische Waschmachines f 275." Beperking van het aantal collectes. In verband met de vele klachten welke bij Burgemeester en wethouders zijn ingekomen omtrent het groote aantal collecten in de gemeente is door dit college besloten voor taan slechts bij hooge uitzondering een ver zoek tot het houden eener collecte toe te staan. B. en W. merken hierbij op, dat het toege laten is, dat b.v. aan de ouders van leer lingen eener vereeniging en aan de leden eener vereeniging bedragen gevraagd worden voor een bepaald doel, die vereeniging betref fende, zonder dat hiervoor toestemming van het gemeentebestuur noodig is. IJMUIDEN, 24 October 1928. Tarbot, per k.g. 1.70 0.60 Griet per 50 k.g. 60.— 39.— Tong per k.g. 3.50 1.95 Middel schol per 50 k.g. 56.— Zet schol per 50 k.g. 65.— 57.— Kleine schol per 50 k.g. 31.— 6.50 Schar per 50 k.g. 25.— 3.— Rog per 20 stuks 35.— 20.— Vleet per stuk 4.85 1.10 Pieterman en Poon per 50 k.g. 18.— 2.30 Groote schelvisch per 50 k.g. 62.— 44.— Middel schelvisch per 50 k.g. 50.— 31.— KI. midd. schelvisch per 50 k.g. 31.— 22.— Kleine schelvisch per 50 k.g. 19.— 9.— Kabeljauw per 125 k.g. 79 64.— Gullen per 50 k.g. 29.— 10.— Leng per stuk 2.30 1.25 Heilbot per k.g. 2.10 1.55 Wijting per 50 k.g. 11.50 5.40 Koolvisch per stuk 2.20 0.60 Makreel per 50 k.g. 20.— 12.50 Overleden: M. Jansen Hendriks, 38 jaar, echtgen. van P. J. de Groot. Jac. Smit, 85 j. Intijds gered Een 2-jarig zoontje van den heer C., dat nabij den Bennebroekerweg op den Ringdijk liep te spelen, geraakte in een onbewaakt oogenblik in de Ringvaart. Een voorbijganger, die het ongeluk zag gebeuren, slaagde er in het kind dat reeds in zinkenden toestand verkeerde, nog intijds behouden op het droge te brengen. Personalia De heer P. Blom, opzichter van weg en .verken bij de Nederlandsche spoorwegen is met ingang van 1 November as. van Hoofddorp overgeplaatst naar Zaandam. Gouden echtpaar Dinsdag herdacht het echtpaar D. Koolhaas-G. Bokhorst, wonende aan 't Kabel te Nieuw-Vennep onder veel blijken van belangstelling zijn 50-jarige echtvereeniging. De oudjes, die nog zeer kras zijn en zich in een goede gezondheid mogen verheugen, werden door burgemeester mr. A. Slob per soonlijk geluk gewenscht. Eierenveiling E. N. V. Hotel J. de Groot, aanvoer 4825 eieren, 4700 kipeieren 10.50 11.70 per 100; 125 eendeieren 9—9.20 per 100; konijnen 1.151.70; slachtkip- pen 0.50—1.15, hanen 1.25, handel vlug. R. K. Volksbond. Gisteravond hie!d,de R. K. Volksbond afdesling Vogelenzang een gewone ledenvergadering. Te 7 uur opende de voorzitter deze goed bezochte vergade ring met den chr. groet en heette allen wel kom. Daarna werden door den secretaris de notulen gelezen en onder dankzegigng goedge keurd. Hierna installeerde de voorzitter vier nieuwe leden en sprak den wensch uit, dat zij vele jaren trouwe leden zullen zijn. Door het overlijden van den heer Bouw huizen is een vacature ontstaan in de feest commissie en Herwonnen Levenskracht. Ge kozen in de feestcommissie werd de heer E. Warmerdam, en in het bestuur van Herwon nen Levenskracht de heer N. WaasJlorp. De geestelijke adviseur komt ter vergadering en wordt hartelijk welkom geheeten door den voorzitter. Hierna neemt de geestelijke adviseur het woord. Spr. zegt verheugd te zijn als ad viseur hier te zijn om twee redenen,ten 1ste dat allen parochianen zijn en ten tweede dat allen trouwe leden zijn van een zoo mooie vereeniging als den R. K. Volksbond. De voorzitter dankt den geestelijken adviseur, waarna deze de vergadering verlaat. Hierna zet de voorzitter het winterpro gram uiteen en deelde mede dat er 4 Nov. een wedstrijd zal gehouden worden van drie uur tot zes uur. Dan zal op Zondag 18 Nov. een H. Mis opgedragen worden met alge meene H. Communie voor de leden, des avonds zal de tooneeivereeniging een uitvoe ring geven. Op Donderdag 22 Nov. zal er een uitvoering gegeven worden voor de leden met hun dames. Dan zal er 17 Dec. een vergade ring worden gehouden met een spreker en 23 Dec. weer een wedstrijd; het verc>re pro gramma zal nader worden bekend gemaakt. Ook werd besproken om eens in het jaar een gezamenlijk ontbijt te houden na een algemeene H. Communie Er waren nu al 20 leden die zich opgaven Als er nog leden zijn die daar aan mee willen doen, kunnen zij zich aanmelden bij den heer J. de Winter, Graaf Florislaan. Nu had er een vrije verloting plaats; de prijs was een vrijkaart voor de retraite; win naar was de heer L. Mtnck en als plaatsver vanger de heer M. v. Duin. De heer E. Warmerdam vroeg een graf steen te plaatsen voor den heer Bouwhuizen. Besloten werd om nogmaals een H. Mis te laten lezen met algemeene H. Communie. De heer Zomer gaf in overweging om een Propaganda-avond te houden mei een spre ker. Daarna sluiting. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: S. D. 115 ƒ6000; Shamrock ƒ2700; Hen- rlëtte Jacoba ƒ6600; Joh. Elisabeth ƒ3500; Ommering ƒ3900; Pallas ƒ2800; Poseidon ƒ2400; Alcmaria ƒ3100; Cornells ƒ3100; Hoop op Zegen Z.K. 6 ƒ2241; Dorothea 3200; Johanna ƒ2100; VI. 10 Jeanne ƒ2900; Forward ƒ2800; Kennemerduin 3000; Louise 3700; Azalia 3500; Infiërno ƒ3300; Bergen ƒ5500; Zaanstroom I ƒ2700; Julie Streiff ƒ2500; Flamingo ƒ2900; Zee leeuw ƒ3300; Hoop H ƒ2200. Versche haring. U. H. 997 ƒ2203. Men schrijft aan het „Vad.": Krapotkin en Justus Liebig hebben bei den reeds gewezen op de voordeelen, die behaald worden bij het verplanten van koren. Het is een feit, dat de Chineezen reeds van ouds dit systeem met hun zaai sel toepasten. Thans vindt het systeem ook reeds toe passing in Duitschland, maar de handen arbeid der Chineezen is thans overbodig door de uitvinding van de Blass'sche For- tuna-plantmachine [Ottmar Heinze, Berlin S.W. 61, Lankwitzstr. 4). De werkwijze is als volgt: Het koren wordt uitgezaaid op goed gemest land. Als de planten ongeveer 15 c.M. hoog zijn, wor den ze uitgetrokken en met de plantmachi- ne op den akker verplant, 10 tot 20 plan ten op een vierkanten meter en 2 c.M. onder den eersten stengelknoop in den grond gezet. Daardoor kan het tweecte wortelgestel zich ontwikkelen. Het aantal halmen dat dan naar boven gedreven wordt is 5 tot 10 maal grooter dan bij de oude methode. Een plantmachine levert tweerijig 10.000 tot 20.000 planten per uur af, dat is per achturendag ongeveer 2 morgen land. Op het proefstation van Saksen is het Fortuna-systeem beproefd. Per H. A. werd slechts 5 KG. gezaaid, dat is een twin- tigsie deel van het gewone gewicht. De opbrengst was driemaal zoo groot als van een gewonen oogst. Opviel, dat de korrels ook giooter waren. WOENSDAG 24 OCTOBER. Burgerl. Stand Ondertrouwd: A. E. ZwarterA. J. Vosse, Th. ZeilmakerP. Jansen. Getrouwd: J. B. de WolffT. Schenk, J. W. v. HezelE. A. Dollekamp. Geboren: G. E. v. Runt—Kooiman, z. 59.40 £9.50 9.70 9.80 24.60 24.70 Lenden 12.09 12.10 48.— 48.10 Rome 13.— 13.10 Madrid 39.95 40.05 35.— 35.15 New-York (cable) 2.49 2.50 7.30 7.45 27.— 27.10 66.45 66.55 66.45 66.55 Stockholm 66.60 66.70 N

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11