mm Verzoek aan onze Adverteerders Is partij-groepeering naar godsdienstige beginselen voor de Katholieken overal aangewezen r k: Telegraphisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VRIJDAG 26 OCTOBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16996 i: i oUuli. Hoog bezoek aan de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" Met dezen verzoeken wij onzen Heeren Adverteerders hun speciaal voor de Vrijdag, en Zaterdagnummers bestemde advertentiën EEN DAG TE VOREN te willen toezenden. Bij tijdige inzending heeft U de zekerheid dat aan de uitvoering en samenstelling van Uw advertentiën de grootst mogelijke zorg wordt besteed, hetgeen bij late bezorging niet altijd kan worden gegarandeerd. Vrijdag en Zaterdag kunnen na 9 uur slechts bij uitzondering advertentiën worden aangenomen. DE DIRECTIE. Een magistraten-familie Voornaamste Nieuws Het Lorentz - gedenkteeken Het Katholieke vereenigings- leven in het bisdom Haarlem Door de lucht naar Indië J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem heeft een desinfecteerende werking, voorkomt tandaanslag, heeft frisschen mond en zuiveren adem. [BUREAUX: NASSAU LAAN 43 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. 1 t ADVERTENTIEN 35 ct.p. regel,, VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; .elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. n Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzeKermgsvcorwaaraen 'J f; o n fa Levenslange geneeie ongesehiatheid tot werken door f^Cfl oij een ongeval met fO.-vfl i; 1 wU." doodelijken afloop; 1 ZoU.' bij verlies van een band, flOC bij verbes vab een f*Cft bij 'n breuk vanf 1(| bij verlies v. een een voet of een oog; 1 IZU." duim of wijsvinger; 1 JU.' been of arm; 1 vJ.'anderen vinger. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 ÜUUU." verlies van beide armen, belde beenen of beide oogen; 11 «JU."" doodelijken afloop; 1£«!U ."een voet of een oog; 11£U." duim of wijsvinger; ldU.' been of arm AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN AO F RFCBTEN. GESCHIEDEN UITER!JAK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. (Ingezonden) In „de Maasbode" van 23 October j.l. (Avondblad) treffen wij een artikel aan van de hand des heeren P. K., over staatkundige groepeering en over datgene wat Amerika en Engeland volgens den schrijver op dit ge bied zouden te leeren geven. In dit artikel wordt de aandacht geves tigd op twee feiten, welke op zichzelf juist zijn, n.l. dat Al. Smith als candidaat voor het presidentschap in de Vereenigde Staten fel bestreden wordt om zijn katholiciteic en dat er op het gebied van de schoolwetge ving in Engeland, ook ten aanzien van katholiek onderwijs, nog een schromelijke ongelijkheid bestaat. Hieruit wil de schrijver dan blijkbaar con- cludeeren, dat deze feiten een gevolg zijn van de omstandigheid, dat de katholieken zoowel in Engeland als in Amerika in staat kundig opzicht niet naar godsdienstige be ginselen zijn gegroepeerd. Hij is blijkbaar van oordeel, dat het ook in die landen wel tot een groepeering volgens godsdienstige beginselen zal moeten komen en hij ziet in zijn verbeelding reeds de eerste teekenen van een op handen zijnde wijziging in het standpunt der katholieken in die landen. Hij eindigt zijn beschouwing met den na volgenden zin: „Zij (dat zijn de gebeurtenis sen, die P. K. elders meent waar te nemen) bewijzen, dat hetgeen in ons land door ver- vooruitziende katholieke staatslieden gedaan werd (op het punt van groepeering naar godsdienstige beginselen), goed werk is ge weest." Met dezen laatsten zin, voor zoover daarin betoogd wordt, dat wij in Nederland goed deden ons op staatkundig gebied naar gods dienstige beginselen te organiseeren, gaan wij onvoorwaardelijk accoord. Maar dit is dan ook vrijwel het eenige in het Maasbode-artikel, waarmee wij ons vereenigen kunnen. In de eerste plaats hebben wij bezwaar tegen de motiveering. Uit het feit der bestrijding van Smith en verder uit het feit, dat het op onderwijsge bied in Engeland lang geen koek en ei is, wordt hier de conclusie getrokken, dat de groepeering der katholieken in die landen niet deugt. Het zou een heel klein kunstje zijn, om .daarnaast deze redeneering te plaatsen; In Nederland ontbreken missie-vrijheid, proces sievrijheid, contact met het vaticaan, vrij heid voor den priester bij een huwelijk in extremis, daaruit blijkt, dat de groepeering der katholieken in Nederland niet deugt. Deze redeneering zou evenzeer onjuist zijn, als de redeneering van „de Maasbode" ten aanzien van Engeland en Amerika. De vraag is immers veel meer; hoe zou de toestand in Engeland en Amerika nu zijn, wanneer de katholieken daar naar gods dienstige beginselen waren gegroepeerd? Zou de toestand dan beter zijn? Indien men deze vraag bevestigend kan beantwoorden, staat men sterk in zijn betoog ten gunste eener andere partijgroepeering. Maar daar van is in het Maasbode-artikel zelfs geen sprake. In Nederland is de toestand geheel an ders, daar kan men wel met de feiten in de hand aantoonen, dat het er veel slechter voor ons zou hebben uitgezien, wanneer wij staatkundig niet zuiver katholiek waren ge organiseerd. Maar men vergete niet, dat wij hier te lande min of meer een uitzonderlijke positie innemen; Nederland is nagenoeg het eenige land ter wereld, waar men op poli tiek terrein ééne enkele Katholieke groe peering kent. Nu zien wij den toestand internationaal geheel anders dan P. K.; wij zien volstrekt geen gebeurtenissen in aantocht, welke er op zouden wijzen, dat men elders voornemens zou zijn van gedragslijn te veranderen, zelfs meenen wij duidelijk waar te nemen, dat Rome, groepeering als in Nederland op grond van de omstandigheden en als uitzondering volkomen billijkende, toch allerminst zou be- geeren, dat deze noodzakelijke uitzondering regel werd. Wat „de Maasbode" blijkbaar wenscht, lijkt ons niet in overeenstemming met de lijn, welke Rome zelf herhaaldelijk heeft aangegeven. Wij meenen dat Rome in het algemeen wenscht een bloeiende katholieke actie, een leekenapostolaat, maar ook een afzijdig blij ven van den godsdienst inzake politiek. Dit belet natuurlijk niet, dat de katholiek zich moet verweren, daar waar de politiek met verkeerde oogmerken het altaar zou naderen. Trouwens, wanneer men weet, met welke schandelijke practijken de verkiezings-eam- pagnes ln Amerika doorgaans gepaard gaan, kan men het toch waarlijk niet betreuren, dat een zoodanige campagne niet in eenig opzicht aan den katholieken godsdienst als zoodanig is gelieerd. Men vindt dit interessante vraagstuk ook behandeld ln een kort geleden, onder den titel „Zwischen Kirche nnd Welt", versche nen bewerking van geschriften van wijlen den vermaarden pastoor dr. Karl Neundör- fer van Mainz. In dit boek vindt men be langrijke mededeelingen, juist over de lan den, waarover P. K. in zijn artikel spreekt, doch in flagrant tegenovergestelde richting. De Kerk bemoeit zich niet met zuiver- politieke en zuiver-economische vraagstuk ken. Leo XIII schreef daarover: „Wanneer het over zuiver-politieke vraag stukken gaat, over den besten vorm der Regeering, over het een of ander systeem van -burgerlijk bestuur, dan zijn meenings- verschillen in alle eere geoorloofdEn het kan aan geen t.wijfel onderhevig zijn, dat het zonder de rechten van rechtvaar digheid en waarheid aan te tasten geoor loofd is, te streven naar de verwezenlijking van die gedachten, van welke men overtuigd is, dat zij krachtiger dan andere het alge meen welzijn zullen dienen." (Osservatore Romano 10 April 1926). Op 26 Februari 1926 schreef de Osservatore Romano: „Het is een fundamenteele waarheid, dat er op het gebied der politiek, evenals op dat der economie, vele vraagstukken bestaan en vele handelingen voorkomen van techni- schen en tactischen aard, waarbij geen mo- reele beginselen en godsdienstige belangen betrokken zijn; bovendien zijn er nog andere vraagstukken, welke daarmee slechts een zoozeer verwijderd verband houden, dat ervan niet publiek blijkt. Deze vraagstukken geven daarom de gelegenheid tot vrije discussie en tot meeningsverschil len ook onder katholieken en kunnen dik wijls aanleiding geven tot scheuring, welke te vermijden ware. Deze vraagstukken en handelingen vormen de onderwerpen, waar omtrent de partijen bevoegd zijn." Wel kan in een bepaald geval bijv. wan neer er beslist een kerkelijke strijd op poli tiek terrein wordt gevoerd natuurlijk voor den katholiek de plicht ontstaan om zuiver politieke overtuigingen en doeleinden achter te stellen bij de bescherming van de bedreigde kerk. „De katholiek, die voor de Kerk strijdt, die ook zeer goed aan het partijleven kan deelnemen, leeft echter onder een discipli nair verband, hetwelk de volkomen overeen stemming van zijn politiek optreden met zijn geloof, met de katholiek-sociale doctrine en met de hoogste geestelijke doeleinden, naar welke de kerk de maatschappij leidt, verze kert." (Osservatore Romano, 11 April 1926). Volgens de meer aangehaalde Osservatore Romano van 10 April 1926 schreef Leo XIII; XlIIe: „De Kerk zelf in de paim twisten te trek ken en te trachten zich van hare hulp te bedienen, om een gemakkelijker overwinning over den eigen tegenstander te behalen, is een aanmatigend gebruik van den gods dienst." Kardinaal Ferrata, gedurende vele jaren, onder Leo XIII, nuntius te Parijs, sprak het eens publiek uit; „Gelijk eens het pausdom ten tijde der absolute monarchie verhinderde, dat de Kerk tot een zaak van den Staat werd, moet zij nu onder de heerschappij der democratie verhinderen, dat zij en hare belangen partijzaken worden." Hij formuleerde het voornaamste begin sel der Kerk tegenover alle partijen als volgt: „Het zielenheil staat boven de partijbelan gen." Meermalen wordt de behoefte aan een katholiek eenheidsfront op politiek gebied bepleit met het argument, dat de kerkelijke vrijheden der katholieken en de godsdien stige belangen steeds worden bedreigd en dat men hieraan alleen weerstand kan bieden door een politiek eenheidsfront. Hiertegen over valt op te merken, dat de H. Stoel nog kort geleden met alle scherpte den eisch om zich boven de partijen te houden heeft voor geschreven voor een land, dat juist te mid den van een zwaren godsdienststrijd staat, n.l. voor Mexico. Op 2 Februari 1926 schreef Paus Pius XI aan het Mexicaansche episco paat: „Wij richten in de eerste plaats ons vaderlijk woord tot u, om u die onderrichtin gen te geven, welke gij in de tegenwoordige moeilijkheden van ons verwacht en welke men kan samenvatten in de vermaning om eendrachtig en gedisciplineerd te werken aan de katholieke actie onder de geloovi- gen, welke aan Uwe herderlijke zorgen zijn toevertrouwd. Wij spraken van katholieke actie, want in de moeilijke verhoudingen, waarin gij U bevindt, is het meer dan ooit noodzakelijk, dat Gij zoowel als Uwe geheele geestelijkheid en de katholieke vereenigingen, U geheel houdt buiten elke politieke partij, ook om den tegenstanders geen voorwendsel te geven, Uw geloof met de een of andere partij, of met den een of anderen hartstocht te verwisselen. Daarom moeten in de repu bliek Mexico de katholieken als zoodanig geen partij vormen, welke zich katholiek noemt; vooral de bisschoppen en de pries ters en Wij weten dat zij dat reeds op prijzenswaardige wijze doen moeten zich bij geen politieke partij aansluiten, noch aan partijbladen meewerken; hun ambt is immers noodzakelijk een algemeen ambt.' Deze aanwijzingen werden door de Mexi caansche bisschoppen opgevolgd in hun herderlijk schrijven van 21 April 1926. Daarin zeggen zij: „Op sociaal en economisch gebied worden de katholieken aangespoord trouw te blijven aan de encyclieken „Immortale Dei" en „Rerum Novarum" en er steeds voor te zorgen, dat alle organisaties, welke op dit gebied werkzaam zijn, zich ten strengste buiten en boven de politieke partijen hou den, zooals de H. Vader Pius XI het be veelt." Overal waar wij de blikken wenden, ont waren wij een zekere angstvalligheid om de belangen van godsdienst en politiek niet te vermengen. Dit zien wij zoowel te Rome als bij de hooge kerkelijke vertegenwoordigers in de verschillende landen. Van eene verandering van richting, welke „de Maasbode" in dit opzicht schijnt te bespeuren, ontdekken wij bij de kerkelijke overheid niets. In ons land is een andere weg proefhou dend juist gebleken; die weg zal natuurlijk in de naaste toekomst blijven bewandeld, maar er lijkt ons geen sprake van, dat de Nederlandscheuitzondering, welke hier eene gelukkige is, ook in het buitenland ingang zal vinden. Zijn zaligheid Mgr. Paul Pierre XIII Ter zian, patriarch van Cilicië, bracht heden morgen oen bezoek aan de N.V. Drukkerij „De Spaamcstad". Bovenstaande foto werd. genomen in de directiekamer. In 't midden Mgr. Terzian, rechts van hem de directeuren, de heeren L. M. Weterings en C. Ooms, links zijn waarnemend secreta ris, de weleerw. heer P. Kedidjian uit Parijs en de heeren W. de Ruij#r en W. Boogaard. Hedenmorgen bracht Zijne Zaligheid Mgr. Paul Pierre XIII Terzian, patriarch van Cilicië, een bezoek aan de N. V. Drukkerij „De Spaarnestad". De hooge bezoeker, een eerbiedwaardige, doch nog zeer krachtige verschijning, on danks zijn 75-jaren, was vergezeld van zijn waarnemend secretaris, den Weleerw. heer P. Kédidjian uit Parijs en van de heeren W. de Ruijter en W. Boogaard. De directie van de Spaarnestad ontving de gasten in de directiekamer, waar Z. Z. allereerst met veel liefde over zijn Armeniërs vertelde en het doel van zijn komst in Nederland uit- QQp Daarna werden onze gebouwen bezich tigd en het machtige bedrijf in oogenschouw genomen. Z. Z. was vol lof en bewondering over wat hij te zien kreeg en sprak schertsend de hoop uit, dat het comité er in zou slagen voor hem in Syrië nog eens zoo'n drukkerij te bouwen. Bij het afscheid voerde de secretaris van Mgr. het woord en zeide oa. dat Mgr. en spr. missionarissen zijn. De Pers heeft de zelfde zending te vervullen, maar niet ge noeg kan bewonderd worden de wijze waarop de Pers in Nederland die roeping ver. vult. Wat de bezoekers hedenmorgen daarvan zagen, had hen in die overtuiging versterkt. De heer Weterings beantwoordde de vrien delijke toespraak en beloofde Mgr. allen steun in de uitgaven van „De Spaarne stad". Heden zou Mgr. nog bezoeken afleggen bij den Hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt en bij den heer J. W. A. Beijnes. Dinsdag heeft Z. Z. een bezoek gebracht bij Z. D. H. Mgr. Aengenent, den Bisschop van Haarlem, Die den hoogen kerkvorst met veel liefde ontving en met belangstel ling van zijn mededeelingen kennis nam. Zijn groote sympathie uitte onze Bisschop o.m. door het geven van een ruime gift voor het mooie werk van den Cilicischen Pa triarch. Ter publicatie liet Mgr. Terzian ons deze mededeeling achter; Sedert de droevige gebeurtenissen van 1914 en nadat Wij hadden gezien, welke betreu renswaardige verwoestingen in ons arm Patriarchaat waren aangericht, hebben Wij met veel kommer gewacht op het herstel van onze Armeensche Hiërarchie, die reeds eeuwenlang in het Oosten zooveel diensten aan de Heilige Kerk had bewezen. En Wij zijn niet bedrogen geworden in onze stellige hoop en ons vast vertrouwen op God.. Op den 6en Mei van dit jaar 1928 had te Rome onze Bisschopsvergadering plaats. Daar hadden Wij het geluk en de groote vreugde, herhaaldelijk de heilige, apostolische en be moedigende woorden te mogen hooren van onzen H. Vader Pius XI, en dagelijks de wijze raadgevingen en vaderlijke opwekkingen te ontvangen van onzen Doorluchtigen voor zitter, Kardinaal Louis Sincero, secretaris van de H. Congregatie der Oostersche Kerk Aldus is in ons Patriarchaat de kerkelijke regeling hersteld; eerstens doordat onze Patriarchale Zetel werd overgebracht van Constar.tinopel naar Beyrouth in Syrië; en vervolgens, doordat voor de opengevallen zetels nieuwe Patriarchale Vicarissen en uit stekende Bisschoppen werden benoemd. Nadat Wij wettelijk w ven georganiseerd konden Wij eindelijk terugkeeren naar onze nieuwe Zetelstad, ten einde daar onze Curie te vormen en het zoo langbegeerde Werk op nieuw te beginnen, ten bate van onze t>.erk en geheel ons Volk, en aldus, met de genade Gods, het onze bij te dragen tot de eenheid der Katholieke Kerk. Het is dus onze plicht, getrouw de be palingen na te komen van onze Synode van 1911 en van bovengenoemde vergadering en al e offers te brengen, die van ons gevraagd worden, om trouw te zijn aan onze zending en onze herderlijke plichten. Wij zullen wer- i ken en lijden, te zamen met onze hoogwaar- j dige Aartsbisschoppen en Bisschoppen met i onze hooggeachte missionarissen, met onze j zoo uitstekende Reguliere en Seculiere Gees- i telijkheid, met onze goede Armeensche kloos terzusters; zij allen toch zijn ware belijders van het Geloof in het Oosten en waardige kinderen van een voorgeslacht, waaruit reeds eeuwenlang martelaren zijn voorgekomen. Echter is het ons onmogelijk schadever goeding te krijgen voor onze kerkelijke goe deren in Turkije, die verwoest, verbrand of in beslag genomen zijn; onze geloovigen, even eens van al hun bezittingen beroofd en uit I hun haardsteden verdreven, zijn niet meer in staat de aangerichte schade M herstellen en de kosten van den eerediehst tfl dragen. Zoo blijft ons dan voor de oprichting van ons patriarchaat in Syrië geen ander middel over, dan onze toevlucht te nemen tot de liefdadigheid van onze vrienden en weldoe ners in de landen der christenheid. Daarom hebben Wij dan ook, ondanks onzen hoogen leeftijd, zelf deze lange, moei zame reis ondernomen, voorzien van den Zegen van onzen H. Vader den Paus, en vol vertrouwen op den bijstand Gods en de vronie gevoelens van uw medelijdend hart. Vóór alles is er noodig: lo. Een Patriarchale Residentie te Beyrouth; 2o. Een Kathedrale Kerk; 3o. Een Weeshuis en een Moederhuis voor onze Kloosterzusters, zonder nog te spreken van de dringende behoeften onzer zoo dood arme missies. Uit dankbaarheid zullen wij eiken dag voor u bidden in het H. Misoffer, terwijl ook in onze weeshuizen en andere inrichtin gen veel voor u zal worden gebeden. Terwijl wij reeds nu de hemelsche zegenin gen v. Jezus' Goddelijk Hart afsmeeken over u en de uwen, bieden wij u de verzekering aan van onze hoogachting en innige dank baarheid. PAUL PIERRE XIII TERZIAN Patriarche Arm. de Cilicië. ■■■■■■■■II! MiiiHimnnHcmmimiiimum: De nieuwe burgemeester van Hillegom. Na de levensbijzonderheden van mr. D. F. Pont, welke wij gisteren publiceerden, heb ben wij in een onderhoud met den nieuwen burgemeseter van Hillegom een en ander vernomen over zijn inzichten en ideeën ten opzichte van het burgemeestersambt en het geen hij in Uithoorn als hoofd der gemeente heeft bereikt. Mr. D. F. Pont, is, hoewel hij zich aange trokken gevoelde tot de ambtelijke loop baan, niet van den beginne af den weg ingeslagen die naar de magistraten-kamer leidt. Na beëindiging van zijn rechtskundige studies te Leiden, trad mr. Pont in dienst der Amsterdamsche Bank, waar hij spoedig werd aangesteld als secretaris der directie, zooals wij reeds in het nummer van giste ren mededeelden. Niettemin behoeft het geen verwondering te verwekken, dat mr. Pont de ambtelijke loopbaan ambieerde. Hij stamt uit een magistraten-familie. Sinds ongeveer 1500 reeds zijn de voorvaders van den nieuwen burgemeester van Hille gom, burgemeester van Edam geweest. Zij bekleedden deze functie tot omstreeks 1749. „Daarna", vertelde mr. Pont in een onder houd, dat hij ons in zijn woning te Uithoorn toestond, „zijn verschillende leden der fa milie Pont burgemeester geweest van Me- demblik en Alkmaar, waar tot omstrèeks 1900 de heer A. Maclaine Pont burgemeester is geweest. De functie aan de Amsterdamsche Bank, ofschoon op zich zeer mooi, voldeed mij niet, waarom ik den raad opvolgde van prof. Krabbe, die mij reeds gedurende mijn stu dietijd te Leiden voor de ambtelijke loop baan geanimeerd had, en op de secretarie van Halfweg kwam. Daarna ben Ik werk zaam geweest bij Publieke Werken te Am sterdam, onder leiding van den tegenwoor- digen gemeente-secretaris Roovers. Bij mijn eerste sollicitatie naar een burgemeesters plaats had ik succes, en ik. werd benoemd te Uithoorn." „Hebt u bepaalde plannen en Inzichten omtrent uw nieuwe standplaats?" „Ofschoon ik nu meer omtrent Hillegom I weet dan indertijd omtrent Uithoorn, kan ik natuurlijk geen bepaalde opinie over Hillegom hebben. De benoeming is me aan-j genaam, omdat Hillegom'n flinke, floriccante gemeente is. In zoo'n gemeente moet het prettig arbeiden zijn. Ik heb naar de va cante plaats gesolliciteerd en natuurlijk doet het aangenaam aan als men uit de vele sollicitanten benoemd wordt." Uit den loop van het gesprek bleek voorts, dat mr. Pont, die Katholiek is het standpunt inneemt, dat een burgemees ter boven de partijen staat. Er is slechts één uitgangspunt en één leidraad: het be lang van gemeente en ingezetenen. „Heeft, na nu uw goede administratieve opleiding het burgemeestersambt u voldoe ning geschonken?" „Ja, er is in de drie jaar; dat ik burge meester van Uithoorn ben geweest, zeer veel hier bereikt. Om een idee te geven van de werkzaamheden, welke een ge meente als Uithoorn medebrengt diene, dat jaarlijks 7000 a 8000 brieven de secretarie verlaten. In December 1927 werd hier het Openbaar Slachthuis geopend waar per week ongeveer 500 varkens en 100 runderen worden geslacht, ook voor den export. Een ander belangrijk feit was de overdracht van de waterleiding aan het Provinciaal Bedrijf. Met ingang van 1 October j.l. hebben wij voorts het Electriciteitsbedrijf overgedragen aan het P. E. N. Ofschoon het gemeentelijk bedrijf in gunstigen toestand was, heb ik er sterk voor geijverd het aan het P. E N. over te dragen, omdat dit een zeer goed aanbod deed en de verlaging der tarieven aanstaande was, welke nu 1 Jan. a.s. In gaat. Ongeveer alle verordeningen zijn ver anderd en aan de tijdsomstandigheden aangepast" Burgemeester Pont heeft in Uithoorn ten slotte steeds op de bres gestaan voor de aesthetische belangen der gemeente. Geen monument van schoonheid t en historische waarde zal hij, indien eenigszins mogelijk, verloren laten gaan. Ieder bouwplan voor Uithoorn werd om advies naar Heemschut of een dergelijk lichaam gezonden. Een belangrijke bijdrage van H. K. H. Prinses Juliana H. K. H. Prinses Juliana heeft een be langrijke bijdrage geschonken aan het Na tionaal Lorentz-Gomité, dat zich ten doel stelt een gedenkteeken op te richten ter na gedachtenis van Prof. Dr. Lorentz. In verband met de nieuwe Synode is. naar „St. Bavo" meldt, door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem Ingesteld eene Sub-Commissie van de reeds ingestelde Synode-Commissie met de opdracht advies uit te brengen over alle bepalingen betreffende het katholieke vereenigingsleven; tot voorzitter dezer Sub- Commissie is benoemd de Weleerw. heer J. B M. Timp en tot leden de Weleerw. rectoren J. P. J. Kok en J. F. A Bots. De Tweede Kamer heeft gisteren behan" deld de interpellatie-v. d. Heuvel over den toestand van de suikerindustrie en een in terpellatie Drop over de toestanden in het mijnbedrijf. De Internationale Roode Kruis-conferentle te 's-Gravenhage. Verschenen is het Voorloopig verslag over het hoofdstuk Arbeid, Handel en Nijverheid der Staatsbegrooting 1929. De gisteravond gehouden ledenvergadering der S. D. A. P. heeft besloten, dat in het Amsterdamsche college van B. en W. geen sociaal-democraat zal zitting nemen. H. K. H. Prinses Juliana heeft een belang rijke bijdrage geschonken voor het op te richten" Lorentz-gedenkteeken. De H-NAFD, het zwaar beschadigde vierde postvliegtuig, is naar Batavia opge zonden. De misdadiger Heidger, die gearresteerd is, is gisteravond aan hartverlamming overle den. Brand in de kathedraal te Doornik. Onweer in Italië; overstroomingen ln Zuid- Tlrol. Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTE» Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.10. Verwachting: Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtigen Zuid-Ooste lijken tot Zuid-Westelijken wind, betrokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. De beschadigde H.-N.A.F.D wordt naar Batavia verzon den. Een Keuter-telegram uit Rangoon ver zonden, meldt, dat de H.-N.A.F.D., het vierde van de vliegtuigen, dat op weg was naar Nederlandsch-Indië, en dat 15 October bij het opstijgen door het wegzakken in de mod der ernstig beschadigd werd., gisteren met gedemon teerden motor per schip naar Bata- een neer lij ken smaak en geeft een via is gezonden. By de aankomst van de „Graf Zeppelin" op Lakehurst. Dr. Eckener, de commandant Rosen da hl en andere officieren slaan de enthousiaste begroeting der menigte gade*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1