Binnenlandsch Nieuws Cadum Zt®P PUROL er op! HEEREN-BAAI hij Verkoudheden en Rheumatiek ELCK WAT WILS Ct DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 27 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 STATEN-GENERAAL Tweede Kamer De Internationale Roode Kruis conferentie De algemeene raad voor Psychopathenzorg De Staatsbegrooting 1929 Het ontwerp-program 1929 der R.K. Staatspartij De Rijnscheepvaart Personeele belasting De postbode te Marken en de Zuiderzee-steunwet De motie Drop door de Tweede Kamer verworpen Het Dorus Rijkersfonds De schorsing der heffing van mijnrecht opgeheven Een blijde dag voor Eindhoven 4eeft ecu overvloediê roomachtiè schuim. Het éebruïk hiervan voor uw toilet en in het had is een weelderié éenot. De wethöudersvacature te Amsterdam en de houding der S. D. A. P. Het Oranje Kruis UIT ONZE OOST De toelating tot Ned, Indië Heling van kinabast Een vlucht van Java naar China Negen huizen door brand verwoest geweigerd Verduistering door een advocaat Nederlandsche arbeiders in Duitschland Het stranden van de „Tjikandi" en de „Tasman" LEGER EN VLOOT De Marineraad Hei verzacM e» geneest Trekjes No. 573 De Tweede Kamer heeft in haar zitting van gisteren goedgekeurd het onteigenings- ontwerp van eigendommen en erfdienstbaar heden in verband met het aanleggen van een verbindingsweg van de Meeuwenlaan te Am sterdam naar het Tuindorp Nieuwendam al daar, het maken van drie uitgangen, van ge noemd Tuindorp naar den Waterlandschen Zeedijk, benevens het normaliseeren van den overlijn aan de Oostzijde van de voor. ge noemd Tuindorp bestemde terreinen langs de Schellingwcuderbeek en het daar ter plaatse aanbrengen van een oevervoorzie ning. De voorzitter deelde verder mede, dat zes November een aantal Wetsontwerpen in. de afdeelingen zullen worden onderzocht o.a. het ontwerp Winkelsluiting en dat op 7 Novem ber een aanvang zal worden gemaakt met de behandeling van de Rijksbegrooting. Het wetsontwerp inzake de heffing van Mijnreeht is heden zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Het ontwerp betreffende de Raden van Beroep inzake belastingen is zonder hoofdelijke stemming aangenomen, de giste ren voorgestelde motie Drop voor de instel ling van een Commissie van Onderzoek naar den toestand in de Mijnen werd verworpen met 57 en 21 stemmen. Voortgezet werd de behandeling van de motie-Vliegen betreffende regeling van de huren der woningwetwoningen. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, antwoordde de minister van Financiën, de heer de Geer. Ook spreker gelooft, dat nu ook het oogen- blik is aangebroken, aan de saneering te gaan werken. Echter moet men niet meenen, dat een voorafgaand onderzoek niet noodig is. Daarom kan de minister zich geheel vereeni- gen met den wensch van mej. Katz om voor deze aangelegenheid een commissie in ie stel len, die met volledige voorstellen moet ko men. De regeering is voornemens een derge lijke commissie in te stellen. De heer VLIEGEN (SD.AP.) repliceert. Hfj neemt genoegen met de toezegging van den minister en trekt zijn motie in Hij hoopt dat het rapport niet lang zal uitblijven. De vergadering word verdaagd tot 7 No vember 1 uur. Gistermorgen is de 13e Internationale Roode Kruis-conferentle in de Ridderzaal ts Den Haag voortgezet, onder voorzitterschap van luitenant-generaal jhr. Roell. De Prins woonde ook nu eenigen tijd de vergadering bij. Judge B. Payne verklaarde, dat de Raad van gouverneurs in zijn vergadering van Donderdag de statuten der nieuwe inter nationale oranisatie, welke des morgens ,-aren vastgesteld, heeft besproken en zijn eigen statuten daarmede in overeenstem ming heeft gebracht. Dr. Max Huber deelde namens het Int. Comité mede,, dat dit comité op 12 Octo- "eT zijn statuten heeft gewijzigd, tengevol- ge^waarvan thans geen wijziging meer noo dig is. De statuten zijn met die van de nieuwe organisatie in overeenstemming. De voorzitter verklaarde, dat na deze me&edeelingen de statuten der nieuwe orga nisatie van kracht zijn geworden en van dit oogenblik af in werking treden (ap plaus). Een aantal resoluties werd daarna zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter stelde ten slotte voor onder dankzegging voor zijn werkzaamheid en het verslag van prof. Bouvier, het Internatio naal comité te dechargeeren en zijn man daat tot de volgende conferentie te ver lengen, waartoe onder applaus werd be sloten. De voorzitter verdaagde de vergadering tot heden. Benoemd zijn met ingang van den da tum der inwerkingtreding van het Psycho- pathen-reglement: Tot lid en voorzitter van Algemeenen Raad voor Psychopathenzorg mr. J. R. H. van Schaik, lid Tweede Kamer te 's-Graven- hage; tot leden van dien Raad: prof. mr. W. A. Bonger, hoogleeraar In Strafrecht aan gemeentelijke Universiteit Amsterdam; prof. dr. L. Bouman. hoogleeraar in Psychiatrie en Neurologie aan Rijksuniversiteit Utrecht; prof. mr. J. J. van Dijck, raadsheer Hoogen Raad te 's-Gravenhage; mej. mr. C. 1. Katz, lid Tweede Kamer te Amsterdam; dr. C. Kortenhorst, geneesheer van R.K. Krank zinnigengesticht „Voorburg" te Vucht; mr. W. L. Luyken Glashorst, officier Justitie bj) rechtbank ts 's-Gravenhage; tot secre taris mr. L. Lindeboom Czn., advocaat en procureur te 's-Gravenhage. BIJ VERSTOPPING, spijsverteringsstorin- gen, maagbranden, congesties, algemeen gevoel van onwel zijn, neme men 's ochtends op de nuchtere maag een glas natuurlijk „Frans-Josef"-bitterwater. Volgens de in klinieken voor inwendige ziekten opgedane ervaringen is het „FRANZ-JOSEF"-water een uiterst weldoend afvoermiddel. (Adv.) Voorloopsg verslag omtrent het hoofdstuk Binneiriandsche Zaken en. Landbouw Verschenen is het Voorloopig Verslag om trent" het hoofdstuk Birmënlandsche Zaken en Landbouw der Staatsbegrooting 1929. Verscheidene leden gaven te kennen, dat het laatste jaar van de Jjuidige parlemen taire période de minister mat niets gekomen is van wat men op grond van vroeger in de Kamer gehouden besprekingen redelijker wijze had kunnen verwachten. Vele andere leden daarentegen verklaarden zich met 's ministers beleid over het algemeen zeer wel te kunnen vereenigen. Verscheidene leden vroegen of de minister bereid is het initiatief te nemen tot een wij-, ziging van de provinciale wet waarbij aan Ged Staten de verplichting wordt opgelegd, schriftelijke vragen van de zijde der Prov. Staten schriftelijk van bescheid te dienen. Groote waardeering werd getuigd voor de belangstelling, ook in het afgeloopen jaar door den minister voor de werkverschaffing getoond. Met voldoening werd in het bij zonder gewag gemaakt van hetgeen deze bewindsman voor Drente heeft gedaan. Som mige leden hadden bezwaar tegen tewerk stelling van stedelijke arbeiders in lande lijke streken, waar de objecten van werk verschaffing schaarsch zijn, zoodat die eigenlijk voor de inheemsche arbeiders moe ten worden gereserveerd. Verscheiden leden verklaarden, met inge nomenheid te hebben ontwaard, dat dit jaar wederom het bedrag, uitgetrokken voor den landbcuw, is verhoogd. Eenige leden vestigden de aandacht op de toenemende vermindering der werkgelegen heid in het landbouwbedrijf. Gevraagd werd om een onderzoek naar de vraag, hoeveel van de oppervlakte grasland in Nederland voor omzetting in bouwland beschikt is. Verscheiden leden, die erop wezen dat de bescherming van den vischstand op de Noordzee van groote urgentie is, stelden de vraag in welk stadium thans het internatio naal overleg inzake de over-bevissching ver keert. Gevraagd werd of het juist is, dat de Zuiderzeè visscherij eerlang aan beperkende bepalingen zal worden onderworpen. Wengchen van den R.K. Ned. Boeren- en Tuïnüersbond. Het bestuur van den R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond heeft aan den Partijraad der R.K. Staaatspartij in overweging ge geven het ontwerp-program 1929, met de volgende punten aan te vullen: I. Afschaffing der Grondbelasting c.q. af schaffing. van de bevoegdheid van Rijk, Provincies en Gemeenten om opcenten op de Grondbelasting te heffen. Toelichting. De Grondbelasting treft de inkomsten uit onroerend goed, die echter ook reeds getroffen worden door de Inkom stenbelasting en de Vermogensbelasting, Doze- belastmg -beteek-ent-—dus- o.-mr voor -de boeren en tuinders een extra-heffing we gens het bezit van onroerend goed. Indien men hier zon wijzen op het feit, dat ook kapitalen, gestoken in Naamlooze Vennoot schappen door een extra-heffing worden ge troffen (Dividend- en Tantièmèbelasting), moge ook worden vastgesteld, dat kapitalen in andere ondernemingen belegd alsmede effecten, niet door een zakelijke belasting, niet door een extra-heffing worden getrof fen. Het bestuur dringt daarom aan op af schaffing dezer extra-belasting op onroe rend goed. Het vaak aangevoerde argument dat de Grondbelasting algemeen geamortiseerd zou zijn, wijst ons Bestuur als onjuist af, al thans voor zoover dit betreft den grond voor land- en tuinbouwbedrijf. De bodem prijzen zfjn, ten gevolge van den geweldi gen l&ndnood, ver beven hun werkelijke waarde opgedreven. Van een normale op brengst van den grond is daarom geen sprake en bij aankoop van grand worden prijzen besteed, die met een normale op brengst in geen verhouding staan. Er is derhalve ook geen sprake van vermindering der waarde van grond met het gekapitali seerde bedrag der Grondbelasting. En toch zou dit het 'geval moeten zijn, indien het amortisatie-argument opging. Werkt de Grondbelasting zelf reeds als een extra-heffing op inkomsten uit onroerena goed, in nog hooger mate is dit het geval, wanneer de Grondbelasting wordt herzien d.w.z. in de practijk: verhoogd. Neem', men aan, dat geen amortisatie der Grond belasting noodig is, dan verkrijgt men een eenzijdige heffing van inkom sten uit roerend goed. Neemt men wel amortisatie aan, dan staat verhooging dei Grondbelasting gelijk met een eenzijdige kapitaalheffing van de grondbezitters. In ieder geval is dus verhooging der Grondbelasting, hetzij door herziening der belastbare opbrengst, hetzij door de heffing van opcenten door Rijk, Provincie en Ge meente niet te verdedigen, omdat zij een ex tra-last legt op een bepaald gedeelte van het volk: de grondbezitters. II. De Landarbeiderswet worde uitgebreid in dien zin, dat naast de loon-arbeiders ook de kieine boeren en tuinders in de gelegen heid worden gesteld om land met woning in eigendom of los land in pacht te verkrijgen overeenkomstig de regelen dezer wet. verschaft U Uw pijp indien gij haar valt met de zachte, geurige, goedbran- dende D. E. Heerenbaai. Ontzeg U dit genot niet langer, maar koop nog van- daag een pakje. ECHTE FRIESCHE Melange van rijpe tabakken. Hcfijs vanaf 50 ct. per pond 20 ct. per ons 10 ct. per a ons Toelichting. De Landarbeiderswet is een wet, die werkelijk in een hoogst belangrijke sociale bghoefte voorziet. Hierdoor wordt den economisch zwakken landarbeider de gelegenheid geboden, zijn toestand te verbe teren en zich op te werken en de zorg voor zijn ouden dag te verlichten. Nu zijn er echter tal van kleine boeren en tuinders, welke economisch min of meer gelijk staan met de landarbeiders en evenzeer behoefte hebben aan steun, om hun economischen toestand te verbeteren, zich op te werken en de zorg voor hun ouden dag te verlichten. Wel is waar zou er, om deze kleine boeren en tuinders te helpen, een afzonderlijke wet telijke regeling kunnen worden in het leven geroepen, maar eenvoudiger lijkt het ons Bestuur om de Landarbeiderswet uit te brei den en toepasselijk te verklaren ook op klei ne boeren en tuinders, voor welk begrip dan een omschrijving en een begrenzing moet worden aangegeven. Onder de nevenvoor waarden, die een dergelijke uit breiding zou medebrengen, moge vooral ook genoemd worden de oplos sing van het woningvraagstuk ten platte- lande. Zo zien wij in de steden ontzag lijke kapitalen als voorschotten uit 's Rijks schatkist zijn besteed in het belang der wo ningvoorziening, dan treft het pijnlijk, dat hetzelfde Rijk zoo weinig daadwerkelijk be lang schijnt te stellen in de oplossing van het woningvraagstuk ten plattelande. De uit breiding der Landarbeidersbond in den hier boven aangegeven zin zou hiertoe zeer veel kunnen bijdragen, vooral indien tegelijker tijd het maximum-voorschot, dat volgens de thans geldende bepalingen kan worden ver strekt, werd verhoogd met aan de Kroon toege kende bevoegdheid om verlof te geven van dit maximum af tewijken. Door een derge lijke verruiming van de werkingssfeer der wet zouden tal van kleine boeren en tuin ders in staat worden gesteld een klein tuin- dersbedrijf te beginnen, waardoor in plaats van één boerderij, waardoor één ge zin kan bestaan, een 20-tal tuindersbedrij- ven zouden kunnen worden gesticht, die een bestaan geven aan een 20-tal gezinnen. Naar 'het W-B. Uit Berlijn meldt, heeft' de Duitsche Rijksraad in zijn gisteren'ge houden zitting de overeenkomst met Neder land goedgekeurd betreffende het samen voegen der visitatie aan de grens in het Rijnscheepvaartverkeer. De heer Kampscheö, lid der Tweede Ka mer, heeft den minister van Financiën de vraag gesteld: Kan de minister medcdeelen of een ont werp tot herziening der classificatie der ge meenten voor de personeele belasting, vol gens de verwachting door den minister uit gesproken in de Tweede Kamer op 2 Dec 1927, zoo tijdig zal worden ingediend, dat deze herclassificatie op 1 Jan. 1929 in wer king kan treden? Het Tweede Kamerlid de heer Duymaer van Twist heeft aan den minister van wa terstaat gevraagd: lo. Is het den minister bekend, dat voor de vervulling van de vacature van postbode te Marken verschillende sollicitanten wa ren, die belanghebbenden zijn in den zin van art. 1 van de Zuiderzeesteunwet en naar de: vacante betrekking solliciteerden op grond van art. 6 van deze wet? 20. Kan de minister mededeelen, welke overwegingen er toe hebben geleid, dat niet een dezer belanghebbenden in aanmerking is gekomen, maar iemand is benoemd, die geen belanghebbende is? 3o. Is door de generale commissie, be doeld in art. 3 van de Zuiderzeesteunwet, een verzoek gedaan, om met de sollicitatie van een der belanghebbenden rekening te houden; zoo ja, waarom is dan aan dit ver zoek niet voldaan geworden? Nederland wonen, verplicht zijn bijdragen te. storten volgens de Duitsche wet op de werk loosheid, welke bijdragen van hun loon wor den afgetrokken? 2. Is het den minister bekend, dat deze ca tegorie van arbeiders, welke verplicht zijn bijdragen te storten volgens de Duitsche wet, in geval van werkloosheid verstoken zijn van uitkeering in Duitschland, omdat zij in Ne derland wonen? 3. Meent de minister niet, dat waar deze arbeiders toch niet tweemaal bijdrage kun nen betalen, wijl hier te lande aan het lid maatschap dei werkloozenkas ook vastzit het lidmaatschap der vakorganisatie, waardoor de dubbele bijdrage te hoog wordt in de zen toestand verandering dient te worden gebracht? 4. Is het juist, dat hieromtrent de Neder- landsche regeering onderhandelt met de Duitsche regeering en kan de minister mee- deeien, in welk stadium deze onderhande lingen verkeeren? De Tweede Kamer heeft de motie-Drop, waarin de Kamer als haar oordeel uit spreekt, dat een onderzoek naar de arbeids toestanden in het mijnbedrijf gewenscht is en waarin zij de regeering uitnoodigt een commissie voor een zoodanig onderzoek in te stellen, verworpen met 57 tegen 21 stem men. Mr. Tak treedt uit de arbitrale geschillen commissie Mr. A. Tak, procureur-generaal bij den Hoogen Raad, die door de arbitrale ge schillen-commissie, bestaande uit de heeren mr. Katz, mr. Duys, Hoejenbos en Wesse- ling, was uitgenoodigd als haar voorzitter op te treden, heeft gemeend zijn mandaat te moeten neerleggen, aangezien met het bestuur van het Dorus Rijkersfonds geen overeenstemming kon bereikt worden over die maatregelen, welke de commissie ter richtige vervulling harer taak noodig oor deelde. De Tweede Kamer heeft Juet wetsontwerp tot wijziging van de wet van 26 Maart 1920 tot heffing van een recht op de mijnen, be helzende de opheffing van de schorsing van dit recht en toekenning van schadeloos, stellingen aan provinciën en gemeenten zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Te Eindhoven is gisteren de 75.000ste in woner ingeschreven: Wilhelmina Antonia Guntlisberger, dochter van eén gemeente arbeider. •Na de geboorte-aangifte werd de geluk kig vader in de vergadering van liet college van 3. en W. ontvangen, waar de burge meester, de heer A. Verdijk, hem op een. vqudige hartelijke wijze heeft toegesproken en voor het kind een spaarbankboekje over. handigde met 75, Een hard stuk zeep.da! tot het laatste vliesje éebruikt kan worden SS Omtrent de vergadering van de federatie Amsterdam van de S. D. A. P., welke is gehóuden in verband met de wethouders- kwestie, valt nog te melden, dat dr. F. M. Wibaut, namens de meerderheid van de S; D. A. P., welke is gehouden in verband met de wethouderskwestie, valt nog te mélden, dat dr. F. M. Wibaut, namens de meerderheid van de S„ D. A. P.-raadsfrac. tie het standpunt heeft verdedigd, twee wethouderszetels te aanvaarden, mits on der bepaalde waarborgen. Hierin werd hij krachtig gesteund door den heer J. Oude geest, voorzitter van de S. D. A. P. wiens rede echter herhaaldelijk onderbroken werd door protestuitingen. De heer E. Boekman heeft daarop namens de minderheid der fractie het standpunt vande meerderheid bestreden, zich hierbij stellende op de basis van het vroegere be sluit „3 wethouders, of geen". Nadat eenige sprekers het voorstel van de meerderheid der fractie krachtig had. den bestreden, werd dit, gelijk gemeld, ver worpen met 1023 tegen 196 stemmen. Va,n dit besluit is aan de heeren Romme c.s. kennis gegeven. De houding van het Roode Kruis In de gisteren te Deventer gehouden algemeene Bondsvergadering van den Kon. Nationalen Bond „Het Oranje Kruis", werd naar aanleiding van het jaarverslag van den seeretris, Dr. Mijnlieff te Amsterdam, waarin o.m. het zelfstandig optreden van het Roode Kruis besproken werd, door den heer J. Pastoor, secretaris van het Ned. R. K. Huisvestings-Comité, het woord ge voerd. Spr. stelde de volgende motie voor: „De Algemeene Bondsvergadering van den Kon. Nat. Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis", gehouden te Deventer op 26 Octo ber 1928; gehoord het jaarverslag van den secre taris; betreurende het uittreden van het Roode Kruis als lid van den Bond en het zelf standig optreden van dië vereeniging naast den Bond; van meening, dat dit ernstige gevaren schept voor de eenheid van actie bij het verleenen van hulp by rampen in ons vaderland; overtuigd, dat de doelmatigheid der vrij willige hulpverieening daarvan afhankelijk is, dat de leiding berust in handen van ééne groote organisatie, waarbij alls lichamen, die zich het verleenen van hulp in eenigerlei vorm ten doel stellen, behooren te zijn aangesloten; en mede, dat ten behoeve van die hulpverleening noodzakelijk is één algemeen nationaal hulpfonds; van oordeel, dat de Kon. Nationale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij On gelukken, krachtens zijn statuten, zijn ar beid in het verleden en het feit, dat bijna j alle groote hulpverleenirigslichamen bij dezen bond zijn aangesloten, de hiervoor be- i doelde algemeene organisatie en het door dezen Bond gestichte Prins Hendrikfonds aan te vullen met andere middelen, het hier voor bedoelde algemeene nationale hulp fonds behooren te zijn; spreekt den wensch uit, dat door den irvloed der Regeering, pogingen zullen worden gedaan om, in het werkelijk belang: van het land, tot de noodzakelijke een heid te komen; keurt de daartoe door het bestuur reeds gedane stappen goed en schaart zich in deze geheel achter dit bestuur; en, besjuit deze motie te brengen ter kennis van, Zijne Excellentie den Minister Van Binnenlandsche Zëkfen." Na eenige besprekingen werd de motie met algemeene stemmen der elf aanwezige organisatiesaangenomen. Tot bestuursleden werden benoemd In de vacature dr. C. Tilanus,- de heer A. ter Cock, voorzitter van het Prov. Utrechtsch Groene Kruis te Amersfoort; in de vaca ture mr. G. Vissering (die adviseerend be stuurslid blijft) de lieer V. Gravestein, consulent bestuurder van de Maatschappij tot redding van drenkelingen te Amster dam; in de vacature C. Vattier Craane de heer J. Pastoor, secretaris van het R. K. Huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch. I iablelten Let vooral op den naom Sanaplrin daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak en vervaischmg Prf» 25. «s 75 ct. ren, om assistentie. Tevens werd hulp ge vraagd aan de „Van O verstraten" die op t oogenblik in de Töoinibocht ligt. Inmiddels riep de „Tjikandi" eenige .booten van de Ja- va-Ohina-Japan-Iijn te hulp. Deze schepen ?ijn waarschijnlijk thans pp weg naar Nain Besar. - De agent van deStoomvaart-Maatschappij Nederland, de heer. Harten, en de haven meester zijn in een motorsloep naar de plaats des onheils vertrokken, maar nog niet terug gekeerd. De agent van de Kon. Paketvaart Mij is eveneens met een motorsloep naar de plaats van het gebeurde vertrokken. De „Van Doorn" van de Kon. Marine, die hier ter reede ligt, is naar Nain Besar ver trokken om hulp te verleenen. Tijdens zijn vijf laadprauwen gezonden .om de lading van de „Tjikandi" en de „Tasman" over te ne men. De „Van der Wijck" van de Kon. Paket vaart Mij. is uit Soerabaja vertrokken om assistentie te verleenen aan de gestrande schepen. Aneta seint uit Semarang: De Raad van Justitie hééft vonnis ge wezen in de zaak tegen den kina-employé, wegens het voortgezet misdrijf van heling van kinabaét. Het vonnis luidde zes maan den voorwaardelijke gevangenisstraf meteen proeftijd van drie jaren, conform den eisch. Aneta seint uit Batavia: De Kon. Nea. Luchtvaart Iviy. ontving aanvrage voor een vlucht van Java naar China. De maatschappij antwoordde, dat zulks momenteel onmogelijk is en dat eerst het volgend jaar, wanneer een extra-vlieg tuig beschikbaar zal ziin, gedacht kan wor-- den over extra-vluchten. Aneta seint uit Bandoeng: Nabij hét ra diostation Ratja Ekek is een zware brand uitgebroken, die anderhalf uur geduurd heeft en negen huizen verwoestte. Aneta seint uit Bandoeng: Het „A. I. D. de Preangerbode" meldt, c'r.t op advies van het kantoor voor Ch.1- neesche Zaken den semi-officieeïen verte genwoordiger van de Nationale Chineesche regeering Chu You Kuang de toelating tot Ned.-Indïë geweigerd zal worden. Kuang werd te Pontianak aangetroffen en opge zonden naar Batavia alwaar hij thans op bootgelegenheid wacht. Aneta seint uit Semarang: :In de zaak tégen den Soloschen advocaat heeft de officier van justiue requisitoir ge- uom»n: Snr.' a'etlUe het voor de hand lig-, g-end dalbeklaagde twee. mille verduisterd had, hetgeen in 1927 ruim een half jaar inkomen heteékeiiüe." Alles tezamen nemen de, constateerde de officier een aaneen schakeling van onwaarheden, onmogelijkhe den en onaannemelijkheden. Beklaagde had, als procureur optredend, de belangen van rijn cliënt schandelijk ver waarloosd en zich geld toegeëigend. Hij eisehte anderhalf jaar gevangenisstraf. Beklaagde las vervolgens rijn pleitrede voor, mëenend, dat, wanneer men de zaak van juridische en feitelijke wijze beschouw de, moeilijk sprake kon ziin van een delict. Spr. is van meening dat de affaire mede veroorzaakt is door het toedoen vaa een collega te Solo, dien hij zijn persoonlijken vijand noemt. Hij concludeerde tot vrij spraak subs, ontslag yam rechtsvervolging. Op 1 November as. zal de Raad van Justitie uitspraak doen. Het Tweede Kamerlid, de heer van de Bilt, heeft aan den minister van arbeid, handel én nijverheid gevraagd; 1. Is het den minister bekend, dat de ar beiders, die in Duitschland werken, doch in Aneta seint uit Menado: Omtrent het aan den grond loopen van de „Tjikandi" van de Java-China-Japan-lijn bij het eiland Nain, en het aan den grond loopen van de „Tasman" der Kon. Paketvaart Mij., die ter assistentie naar Nain vertrokken was, nabij het eiland Nain Besar, wordt nog nader ge meld, dat het laatste eiland, dat ten Noord westen vari Menado ligt, door riffen om ringd is. De gezagvoerder van de „Tasman" verzocht langs draadloos telegrafischen" weg de „Barentz", die te Kwandang zou arrivee- Thans is de Marineraad samengesteld. Tot voorzitter is benoemd mr. G. Kirber ger, lid van den Hoogen Raad; tot plaatsvervangend voorzitter prof. mr. B. M. Taverne, lid van den Hoogen Raad; tot leden de gepens kapt. ter zee, A. v. d. Sluis en de kapitein ter zee J. C. F. Hooy- kaas, N. J. van Laer en H. J. Hartkamp; tot plaatsvervangende leden de gep. kapt. ter zee J. Voogd, de kaptiteins ter zee L. M. J. Gregory en B. Kruys en de kapt. luit. er zee C. Rühl Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondlngen De propagandist ('n Pendant) «n Vervelende frons in z'n voorhoofd, vlak boven de neuswortel...... afgezakte mond hoekengrijze, stekende oogen, die altijd loerenen 'n stem, die nooit aangenaam klinkt'n hard, bijtend, hakkend geluid... Dè,t is meneer Stekkers, de aannemer van grond- en heiwerken. 'n Saggerijnige kop. 'n saggerijnige stem en 'n saggerijnige manier van optreden. Als polderwerker is ie begonnen. En zoo langzamerhand eigen baas. menéér geworden. 'n Meneer, met z'n hoed in z'n nek, 'n sigaar met 'n bandje, 'n gouwe klokkie en 'n das van drie-vijftig. Maar nooit heb 'k 'm echt als heer gezien. Z'n heele houding zegt: „Geef me de ruim tega op zij voor mezie je niet wie ik ben? Genaak me niet, of doe 't héél vriendelijk en onderdanig, anders besta je niet voor me!" Willem Stekkers is gewoon 'n kwal voor z'n menschen. 'n Milder woord kan 'k heusch zoo gauw niet vinden. Als ie op 't werk is, om te controleeren, staat z'n mond niet stil. Hij kan er 'n uur zijn, twee uur, vijf uur, of '11 heele dag, z'n stem gé,at. En altijd en eeuwig gaat die stem, om op te; spelen en standjes te schoppen, reden of géén reden.als er geen reden is zoekt ie er een. want vitten, schelden en donder jagen moet iedat is z'n bestaandaar lééft ie op, zooals 'n dronkaard op de jene ver leeft. We hebben Willem Stekkers eigenlijk pas goed leeren kennen toen ie vlak tegenover ons 'n grondwerk uitvoerde. Elke minuut drong z'n hoog, snerpend geluid tot de hui zen door, en de voorbijgangers bleven staan en mompelden wegloopend: „Wat 'n naar ling" of ?t Lijkt wel 'n slavenjager." De werklui beefden voor 'men die niet voor 'm beefden, en dus 'n groote mond durfden teruggeven, konden er op rekenen, dat ze 's Zaterdags voor 't laatst hun geld zonden beuren. 'k Heb daar toen 'n gesprekje gehad met de man, die daar 's nachts de wacht had bij 't werk. „Ik zeg werkelijk niet te veel, meneer" zei deze „als 'k beweer, dat ie me 't koppie koffie, wat u me nou geeft, nog misgunt, 'k Heb nog nooit zoo'n man meegemaakt, m'n heele leven niet. Hij is in staat, om. iemand dood te treiteren, da's wezenlijk waar. Ik zit eigenlijk zoo half aan 'm vast om iets, dat vroeger is gepasseerd, maar anders was 'k al lang bij 'm vandaan geloo- pentrouwens geen mensch houdt 't bij 'm uitelk oogenblik heb ie ander werk volken als ie niet oppast wordt ie van daag of morgen nog es half dood geslagen... ze hebben 'm al es 'npak slaag gegeven, 't ls niet na te vertellen, wat 'k allemaal van die man heb motte verdragen en opvreten 'k ben menigmaal thuisgekomme, da 'k met een én 't huilen sloegSn 't huilen als 'n kindvan de opgekropte zenuwendat me vrouw van alles most doen, om me weer 'n beetje op streek te krijgen..., we zijn christelijke menschen, meneer, die weten en begrijpen, dat we niet voor ons plezier op de wereld zijndie geleerd hebben on recht te verdragen, maar als dat niet zoo wasen als m'n vrouw me niet telkens moed insprak en 't me alles zoo prachtig bielp dragendan geloof 'ki dat 't met mij al lang de verkeerde kant zou zijn uit gegaanen dan zou 'k de eerste niet zijn, die door Willem Stekkers van 't goeie pad Was afgestooten." En dat is waar. En nu ga ik u even voorstellen: Piet Gor ding. Als jongeling was Piet 'n prettige, goeie knul. Maar bij had 'n fout. Hij stond niet erg vast in z'n schoenen en was licht 'over te halen. Het was er zoo eentje van: zoo de wind waait, zoo waait m'n hoedje. Hij was te vinden voor 'n woord van ver leiding en voor 'n woord naar 't goede, naar gëlang 't te pas kwameerlijkheids halve móet dit er bij vermeld worden. De eerste patroon van Piét Gording was 'n degelijk, rechtschapen mensch, 'n man, die 'n goed woord voor z'n volk over had. Zeker, als er aanmerkingen te maken wa ren, dan hield ie ze niet vóór zich, maar de manier waarópdat kan toch zoo'n groot verschil zijn. 't Giiig nooit op 'n wyze, die 'n knecht vernederdeèn op z'n tijd wist deze man ook te prijzen. Hij hield z'n werkvolk lang en was gezien bij z'n menschen...... ze deden hun plicht met genoegen en accepteerden z'n aanmer kingen zonder te morren, omdat ié nooit iets ongeihotiveerds zei. Zoo lang Piet Gording bij deze patroon was, ging 't best met' 'mHij was 'n trouw lid van z'n eigen vak-organisatie en i leed zonder mankeeren z'n plichten. Wel ging Piet 'n enkel keertje buiten de streep, door 'n kameraad, die voor hem minder geschikt was, maar steeds wist z'n baas hem met '11 gemoedeiyk woord te doen inzien, dat hetzoo toch niet de manier wasen dan bleef Piet weer veel langer de oude, prettige, goeie Piet Gording. Hoe ie bij die eerste patroon is vandaan geraakt weet 'k niet meer, maar in géén ge val was 't door oneenigheïd. En hij kwam to enbij Willem Stekkers te recht. De eerste dag kon ie z'n haren al uit z'n hoofd trekken van spyten na twee we ken zocht ie al weer hard naar wat anders. Maar dat trof beroerdwant 't viel toen juist, dat er 'n slappe tijd aanbrak voor dat soort werk en de patroons liever iemand kwijt waren, dan er. een bij te nemen. En Piet Gording is om 't maar ineens te zeggen by Willem Stekkers voor drie kwart communist geworden. Dat is natuurlijk niet in vier of vijf we ken gegaan. Maar langzamerhand heeft deze tweede patroon hem, misschien voor altijd, vergif tigd met z'n getreiter, z'n gescheld, gevloek en hnndsch optreden. Piet Gording ging hem haten...... uit 't diepst van z'n hart ging ie hem haten, Ja... en zoo van lieverlede ging ie alles haten wat naar patroon en kapitaal rook. Soms dacht ie nog wel es aan z'n eerste patroonen moest dan bekennen, dat ze toch niet allemaal zoo waren als Willem Stekkersmaar dan dreef weer heel gauw 'n nieuwe vloek- en scheldpartij de gift-an gel nog wat dieper d'r in. Piet Gording vloekt en scheldt nu bok hij bezoekt de vergaderingen en leest het lijfbladen z'n kerkeiyke plichten behoo ren tot 't verleden. Laten we hopen, dat 't met Piet nog weer es de goeie kant op zal gaan. Maar als dit niet gebeurt en de voor beelden z«n by honderdtallen aan te «rijzen dan durf ik beweren, dat 't voor minstens tachtig procent op de rekening komt van Willem Stekkers. Bij de bekende revolutie-poging van 1918 heeft Willem Stekkers honderd pop gegeven aan een der ccmité's, die het gevaar hebben bezworen. Voelde hy nattigheid? Of begreep ie niet eens, dat ie zelf een der beste propagandisten was voor z'n „tè- genparifj"? Willem Stekkers staat, jammer genoeg, niet alleen. En Piet Gording óók niet, G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10