Gemengd Nieuws Kiem Haarlemschs Coaraal derde blad AAN O'tl ZE LEZERS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 27 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 3 Een woeste rijder Met zijn auto in een sloot Een geheimzinnig geval Verduistering Tegen een boom gereden f 54.000 aan waardepapier gestolen Van den trein gevallen Te water geraakt en verdronken Een samenloop van omstandigheden Over den kop geslagen Een schot hagel in het hoofd LUCHTVERKEER Door de lucht naar Indië Het vijfde postvliegtuig De Graf Zeppelin Van Australië naar Engeland en terug.... in 12 dagen? Luchtvaartconventie Een ontaarde moeder Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen SOCIAAL LEVEN Een demonstratie van jong Katholiek Nederland in Augustus 1929 De Hanze in het Bisdom Haarlem LEGER EN VLOOT De Nationale Landstormdag KUNST EN KENNIS Terborch's „briefschrijfstertje" naar Londen ONDERWIJS Het zevende leerjaar BOEK EN BLAD LANDBOUW EN VISSCHERIJ In Amerika vreest men meer en meer voor een tekort aan bollen Financieele Bescfrcuwirgen DE SPAARNEBANIi Haarlem - Amsterdam RECHTSZAKEN Onze bloembollen De strafzaak der Veendam- mer Hypotheekbank Nederlandsche Handel-Mij. 7°.c 80.000 80.000 80.000 80.000 80.000 80.000 80.000 80.000 80.000 Te Heerlen heeft de politie aangehouden een auto, waarvan slechts één der voorlich ten brandde. De auto bleek aan de linker- riide beschadigd te zijn; behalve een ver buiging van de lamp aan de linkerzijde was bet kleine voorlicht aan dien kant wegge- rukt en de voorruit op verschillende plaat sen gebarsten. De politie kon van den be stuurder, een inwoner van Heerlen, evenwel geen inlichtingen bekomen, daar de man sterk onder invloed van sterken drank ver keerde. Hij werd daarom voorloopig in ar rest gesteld. Eenige minuten later kwam van het poli- tie-bureau Heerlerbaan telefonisch het be richt, dat aldaar de 56-jarige Jagers uit Heerlen door een auto was aangereden en gedood. Spoedig werd nu de oorzaak van de beschadiging van den auto vastgesteld. Da verdachte kon eerst in den nacht gehoord worden en bekende toen onder drankin vloed te hebben verkeerd. Van het ongeluk, dat hij op Heerlerbaan had aangericht en waarvan een vader van acht kinderen het slachtoffer werd, wist hij niets. Gisterennacht reed de heer Roosenboom van Bergen-op-Zoom ter hoogte van het Biesboséh onder Princenhage in de sloot langs den Rijksstraatweg. De auto geraakte in brand en werd geheel verwoest. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Aan een Rotterdamsche firma werd op 1 October uit Antwerpen een aangeteekende expresse-brief verzonden, waarin twee che ques zaten, .resp. voor 6.000 en 10.000 en een begeleidend schrijven. Deze brief werd door de geadresseerde echter nimmer ontvangen. Donderdag heeft een loopjongen van een kantoor in de Wes terstraat te Rotterdam dezen brief echter bij de Leuvebrug aldaar gevonden. Het bleek dat hij geopend was, zonder dat de zegels waren verbroken, n.l. aan een zijde open gesneden. De cheques en het schrijven za.- ten er nog in, zoodat twee veronderstellin gen mogelijk zijn: of de geen, die den brief wederrechtelijk geopend heeft, achtte den inhoud voor hemzelf te gevaarlijk of meen de, de cheques toch niet te kunnen innen, ofwel hij heeft de cheques nagemaakt. Dit laatste is echter minder waarschijnlijk. De geadresseerde heeft de cheques thans ont vangen om ze te innen. De politie stelt een onderzoek in. Een 19-jarig meisje en een 22-jarige man, beiden woonachtig in Duitschland zijn te Amsterdam aangehouden, verdacht resp. van verduistering c.q. diefstal en medeplich tigheid aan verduistering c.q. diefstal van 4000 R. M. fit Op den Apeldoornschen straatweg is door een defect aan de stuurinrichting van m luxe auto in volle vaart tegen een boom gereden. De bestuurder M. uit Voorst werd door de voorruit geslingerd en vrij ernstig gewond, naar zijn woning vervoerd. Door een 31-jarigen kantoorbediende van een groote financieele instelling te Am sterdam, is de vorige week een bedrag van 54.040 aan waardepapieren weggenomen. Hij zat in financieele moeilijkheden. De papleren heeft hij verzilverd. Het grootste deel bracht hij naar Bussum, waar hij het Verstopte en slechts een zeer klein gedeelte gebruikte hij. Daarna heeft by berouw ge kregen over zyn daad. Hij is naar een ad vocaat gegaan om te vertellen wat hy had gedaan. De bankinstelling werd door dezen rechtsgeleerde op de hoogte gebracht van de zaak. Deze stelde de politie in kennis, die proces verbaal opmaakte. De jongeman werd op vrije voeten gelaten. Een remmer is té Kesteren uit een rij denden trein gevallen. De man liep ern stige kneuzingen op. Men heeft hem in een bagagewagen gelegd en meegenomen naar de Rietlanden te Amsterdam. Vandaar is hy door den Geneesk. Dienst naar het O. Ij. Vrouwegasthuis vervoerd en daar opge nomen. Onder Bellingwolde is de 51-jarige G., af komstig uit Stadskanaal bij het water ha len in het kanaal gevallen en verdronken. Te Zwaagwesteinde is de woning met ate lier van G. Balk uitgebrand. Er kon zeer weinig worden gered. Pand en inboedel wa ren verzekerd. Dit was niet het geval met het meubilair van een bruidspaar, dat he den denkt te rouwen en een deel van 't pand zou bewonen. Er bleef zoo goed als iets van over. De heer W. uit de Bildt reed per motor van Utrecht naar Houten en reed by laatst genoemd dorp een boerenwagen achterop. Hoewel hy herhaaldelijk signalen gaf haal de de wagen niet rechts uit, zoodat de heer W. tenslotte poogde den wagen rechts te passeeren. Juist toen hy daarmede bezig was haalde de voerman plotseling rechts uit, zoodat een botsing niet kon uitbiy- ven. De heer W. vloog over den kop en moest aan verschillende wonden verbonden worden, waarna hij per auto naar de Bilt werd vervoerd. De motor was zwaar be schadigd. Te Valthermond was een vrouw van den arbeider B .op het land bezig met het rooi en van suikerbieten. Ze kreeg een schot ha gel dat door den jager M. op een koppel patryzen gelost werd, in de handen en hoofd, waardoor z,y ernstig verwond werd. Op advies van den dokter werd zy naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Een by de K. L. M. ingekomen bericht van het vijfde postvliegtuig, de H.-NAEN op zijn vlucht naar Ned-Indië meldt, dat gister, morgen 8.55 uur plaatselüken tyd van Ran goon werd vertrokken, met bestemming naar Sengora. Geen tocht boven het Amerikaansche vasteland Reuter seint uit Lakehurst: Tengevolge van de zeer slechte weersom standigheden, zoowel te Lakehurst, als langs den geheelen af te leggen landweg, heeft dr. Eckener besloten, den tocht naar het Wes ten niet te ondernemen, maar regelrecht naar Duitschland terug te keeren. Maandag of Dinsdag naar Duitschland terug Dr. Eckener heeft te Lakehurst bekend gemaakt, dat de tocht van de „Graf Zep pelin" naar ae centrale gedeelten van het Westen der Vereenigde Staten tengevolge van het slechte weer niet kan plaats hebben. Hy gelooft, dat de terugtocht naar Duitsch land tot na den aanvang van de volgende week kan worden uitgesteld, daar hy van plan is nog over Berlijn te vliegen, wat by een verder uitstel wellicht niet meer mo gelijk zou z«n. De start naar Duitschland zal nu Maan dag of Dinsdagochtend plaats hebben, in dien de weersomstandigheden gunstig zyn. De toebereidselen voor den terugtocht zijn reeds begonnen. Dr. Eckener heeft den burgemeester van Chicago een telegram doen toekomen, waar in hij zijn leedwezen betuigt over het op geven van de vlucht en tevens de hoop uit spreekt het Westen by een volgende vlucht naar de Vereenigde Staten te bezoeken. N. T. A. meldt uit New-York: Naar de Goodyear Zeppelin Cy. mededeelt zyn een dame en vijf heeren uit vyftig sollicitanten gekozen als betalende passagiers voor de thuisvlucht van de „Graf Zeppelin." De reis kost 3000 dollar. W. B. meldt uit Beriyn: Het montage werk voor den ankermast op de Zeppelin haven te Staaken waaraan de „Graf Zep pelin" gedurende zyn verbluf te Beriyn zal worden gemeerd, is zoover gevorderd, dat de mast met zijn koptoestel Zaterdag, uiteriyk Maandag, gereed zal zijn. Ook in andere op zichten heeft men op Staaken alle voorbe reidingen getroffen voor de ontvangst van het luchtschip. Reuter seint uit Sydney: De aviateurs kapitein Prank Hurley en de officieren Moir en Owen zyn voornemens aanstaan den Zondagmorgen te starten voor een po ging, om van Australië naar Engeland en terug te vliegen in een eendekker, genaamd de Spirit of Australia. zy hopen de reis in 12 dagen te doen, vliegende in étappes van 1600 myl (d.i. on geveer 2575 K.M.) Hun machine is in staat zonder tusschen- landig 40 uur te vliegen. De vliegers zyn voornemens dezelfde route te volgen van Sir Alan Cobham en de voornaamste Europeesche hoofdsteden te bezoeken. De kosten dezer onderneming bedragen meer dan 10.000 pond sterling, welke ver kregen zyn door publieke inschryving. De commissie voor de luchtvaartconven tie van Parijs van 1919, waartoe ons land onlangs is toegetreden, zal haar eerstvol gende zitting houden in Maart a.s .te Brus sel. Als voorbereiding van die zitting hebben dezer dagen te Parus vergaderingen plaats van sub-commissies o.a. de subcommissie voor exploitatie en materiaal, de subcom missie voor radio-telegrafie en de subcom missie voor medische zaken. Aan deze by eenkomsten zullen voor ons land deelnemen de daarvoor aangewezen deskundigen, t.w. voor de eerstgenoemde de heeren E. Th. de Veer, referendaris by het departement van Waterstaat, en dr. E. B. Wolff, directeur van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart; voor de in de tweede plaats genoemde subcommissie de commies bu de P. T. T„ gedetacheerd by het bureau Luchtvaart S. L. Hof, en voor.de laatge- noemde dr. J. E. Brouwer, officier van ge zondheid te Soesterberg. Door de rechtbank te Breda werd behan deld de zaak contra vrouw A. B. te Roosen daal, beschuldigd van het moedwillig ver laten van hare drie kinderen,, oud 10, 9 en 6 jaar. Het Openbaar Ministerie, waargenomen door mr. Speijart van Woerden, eischte een gevangenisstraf van 3 maanden. Vergadering van R. K. Jonge Middenstanda- vereenigingen te Utrecht Gisteren kwamen, op uitnoodiging van den Ned. R.K. Middenstandsbond, te Utrecht samen, afgevaardigden van den R. K. Jon gen Middenstand uit alle deelen van 't land. De vergadering werd gepresideerd door den heer Struicken, mede waren aanwezig Dr. van Beurden en Mr. van Hellenberg Hubar. Het doel van deze büeenkomst was twee ledig. Ten eerste werd besproken het deel nemen aan de demonstratie van Jong Ka tholiek Nederland, in Augustus 1929. Deze demonstratie, die op initiatief van de Inter diocesane jeugdcomissie zal worden georga- niseert, belooft een schitterende massa-be tooging te worden. Middenstanders en Stu denten. Het zal worden een wapenschouwing van indrukwekkende grootte en Nederland zal toonen tot welk een ontplooiing Neer- lands rypere jeugd in staat is. Voor de groep Nederlandsche Katholieke Jonge Middenstanders, werd een Nationaal Comité van voorbereiding benoemd, met uit ieder Bisdom, uitgezonderd Roermond, een vertegenwoordiger. Daarna besprak men, of langzamerhand de vraag niet onder de oogen moest worden gezien van de al of niet wenscheiykheid van een min of meer diocesaan en landelük contact tusschen die jonge-Middenstands- vereenigingen." Dr. van Beurden leidde deze vraag in, kwam na informatie naar werkwyze en le dental van verschillende vereenigingen, tot de conclusie, dat, hoewel in de naaste toe komst sprake zal kunnen zyn van een Fe deratief en Diocesaan Bondsverband, het toch goed en noodig was, dat de verschil lende vereeniging in hetzelfde Bisdom door eenig contact, elkaar op de hoogte hiel- <fen van werkwijze, successen en tegenspoe den, opdat zy van elkaar zouden kunnen lee- ren en hun voordeel zouden doen met indi- vidueele ondervindingen. Ook diende dit con tact om die doeleinden te bereiken, die zelf standig niet, of niet ten volle bereikt konden worden, b.v. het houd'en van een retraite. Verschillende afgevaardigden namen aan de discussies deel, waarna besloten werd, dat wat het Bisd'om Haarlem betreft, op initia tief van den R. K. Kring te Haarlem, als grootste vereeniging In dit Bisdom, 'n bijeen komst zou gehouden worden met afgevaar digden van de andere plaatselijke vereeni gingen, waar deze vrAag zou besproken wor den. In de andere bisdommen bestond reeds een diocesaan contact of was dit in voor bereiding. Na deze bespreking, die een stap in de goede richting was om in den chaotischeii toestand van de organisaties van den Jongen Middenstand, eenige klaarheid te brengen, sloot de voorzitter de vergadering. Hoofdbes tuursvergader ing Deze week vergaderde het Hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem. Het bestuur van den Ned. R. K. Midden standsbond heeft momenteel in studie de vraag, wat gedaan kan worden ter bevordering van de contante betaling. Het Hoofdbestuur is van meening, dat het moeilijk is in het algemeen aan te geven, welke middélen dienstig zijn tot bevordering van contante betaling. Men kan alleen de plaatselijke afdeelingen, en vooral de vakgroepen animeeren om, ieder op eigen terrein, het bereikbare na te streven. In verband met de a.s. behandeling van onderwerp in den Middenstandsraad w: een uitvoerige bespreking gew.ijd aan de nieuwe ontwerp-tarieven voor den localen en interlocalen Rijkstelefoondienst. Het Hoofdbestuur is van meening, dat het voorgestelde tarief voor den localen telefoondienst neerkomt op een aanzienlijke verzwaring van lasten voor die takken van handel en bedrijf, die veel telefoongesprekken hebben aan te vragen. Voor de bevordering van de toepassing der telefonie onder de weinig sprekers heeft het tarief bovendien slechts geringe beteekenis. Wel zullen onder de voorgestelde regeling velen er eerder toe overgaan, een telefoontoestel aan te schaffen om opgebeld te kunnen worden. Maar de kosten van het aanvragen van gesprekken zijn, zoowel voor weinig- als voor veel-spre- kers veel te hoog gesteld. Besloten werd, van deze bezwaren kennis te geven aan de vertegenwoordiging van den Kath. middenstand in den Middenstandsraad. Besproken werd de agenda voor de binnen kort te houden vergadering van Dagelijksche Besturen der afdeelingen (Voorzittersver gadering). Inzake het op den Centralen Raad ter sprake gebrachte euvel van het z.g. „winke liertje spelen" door personeel van banken en andere instellingen werd besloten, te trachten deze kwestie aan de orde te stellen in de Commissie van Overleg uit de drie Nationale Middenstandsbonden en het daarheen te leiden, dat door de nationale organisaties tegen het euvel wordt opgetreden bij de organisaties van grootwerkgevers. Intusschen kan ook plaatselijk tegen de misbruiken, die het „winkeliertje spelen" aankleven, worden geageerd. De verdeeling van de functies in het Hoofdbestuur vond plaats op dezelfde wijze als vorige iaren. Ook in de samenstelling der Comm. van Toezicht voor het Centraal Bureau en van de verdere afvaardigingen en delegaties werd voorzien als in 1927. openbaar onderwijs het 7de leerjaar in afzonderlijke kopscholen is georgani seerd en de gewone lagere scholen slechts zes klassen tellen, kindren, di ook overi gens aan d ien art. 3 genoemde voorwaar den voldoen, vrij van leerplicht zijn, in dien zy slechts de zesklassige school door- loopen hebben? 2. Zoo ja, is de minister bereid daarby een voorstel te doen, bepalende, dat tot de klassen aan een lagere school ook ge rekend worden de eventueel tot afzonder lijke scholen gegroepeerde zevende leerja ren, welke met vergunning van de Kroon in de plaats zijn gekomen van het zevende leerjaar aan elke school? Vragen van den heer Kleerekoper aan den voorzitter van den Raad van Ministers. De heer Kleerekoper heeft aan den mi nister van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers de volgende vragen ge steld: Wil de minister mededeelen, of het juist is, dat door het dag. bestuur van de Gen. Commissie voor den Nat. Landstormdag 1928 aan de regeering is verzocht, om o.m. aan de ryksambtenaren en rijkswerklieden, die by den Bijz. Vrijw. Landstorm zyn aange sloten, de gelegenheid to schenken, deel te kunnen nemen aan den op 27 Sept. ge houden Nat. Landstormdag? Heeft de regeering, of hebben althans en kele van haar leden, naar aanleiding van dat verzoek een rondschrijven gericht tot de autoriteiten, ressorteerende onder de on derscheidene deparementen. waarin werd medegedeeld, dat de regeering er geen be zwaar tegen had, dat aan de riiksambt. eri i-ykswerkl., voor zoover by den vrijw. land storm aangesloten, verlof tot deelneming aan den Landstormdag werd verleend, voor zoover dit met de eischen van den dienst vereenigbaar was te achten? Was daaraan oegevoegd, dat dit verlof dan uiteraard niet in mindering zou komen op de gewone jaariyksche vacantie, en wat beteekende in dit verband dat „uiteraard"? Zoo ja, is de regeering van zins, deze zelfde gedragslyn toe te passen op alle be toogingen van politieleen aard, welke door andere organisaties dan de bovengenoemde worden georganiseerd. Naar de „Ev. Stand." verneemt, zal op de tentoonstelling van Hollandsche kunst te Londen ook Terboi-ch's „Briefschrijfstertje" te zien zyn, het fraaie stukje, dat Sir Henri Deterding op de veiling Six kocht voor het Mauritshuis. Het Tweede-Kamerlid de heer Ketelaar heeft aan den Minister van Onderwys, Kun sten en Wetenschappen gevraagd: 1. Is de minister met ondergeteekende van oordeel, dat ten spoedigste een wetswy. ziging moet worden aanhangig gemaakt, nu biykens zyn brief aan het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwyzers-genoot, schap, voorkomende in Het Schoolblad van 18 October jj. de voorwaarden voor beëin diging van den leerplicht, in het derde lid van art. 3 der Leerplichtwet aangeduid met de woorden „en het (kind) alle klassen doorloopen heeft", aldus moet worden op gevat, dat daarmede bedoeld wordt alle klassen, welke de door het kind bezochte school telt, zoodat in gemeenten, waar bij het H. CAUVAIN DE WAGEN MET GOUD Uitgave G. Mosman's Zoon. 's-Bosch In den eenigszms opgeschroefden stijl met vele groote woorden en pathetische uitroepen, welke twintig jaar geleden de gangbare boekentaal was, en nu niet meer in trek is, verhaalt dit boek avonturen, die nu nog wel in trek zijn. De jeugd heeft den smaak voor ridders, avontuurlijke tochten en strijd tegen verraders nog niet verloren, lier de Malforest is de held van het beek. nge ridder brengt den wagen met Mikken na veel strijd en tegenspoed t> de goede plaats en toont zich in daad en karakter een vurig en dapper edelman. Het verhaal behandelt een episode uit den honderdjarigen oorlog tusschen Frankrijk en Engeland. D. MASDORP GERBRAND DOUMA'S EERSTE ZEE REIS NAAR AUSTRALIË Uitgave G. B. v. Goor Zonen, Gouda Via een zeiltochtje met ongelukken en een Duitsch stoomschip belandt Gerbrand in Londen, vanwaar hij scheep gaat naar Australië. Daar trekt hij met zijn vriend, die van het schip is gedeserteerd, naar de goudvelden. Met veel geluk, niet als goud zoekers, worden zij rijk, erven een boerderij, en keeren met een groot kapitaal en meer levenswijsheid naar Groningen terug. De schrijver heeft gelegenheid gevonden veel leerzaams te vertellen over de Maori's, de Australische dieren- en plantenwereld, enz. P. SERVATTUS DE BERGSTROOM Missie-procure Capucijnen- klooster Tilburg De idee van dit historisch drama is den schrijver gegeven door een verhaaltje van den H. Leonardus a Portu Mauritio over het Mishooren op Zondag. Van dit verhaaltje heeft pater Servatius, die bij dilettanten be kend is als tooneelschrijver, een drama in drie bedrijven geschreven, dat om de goede strekking voor jongensclubs, patronaats- tooneel e. d. kan worden aanbevolen. Als aansporing moge dienen dat de uit gave geschiedt ten voordeele der Capucijnen- missies van Padang en Borneo. H. WENNING HET BILJARTSPEL Uitgave G. B. v. Goor Zonen, Gouda Een serie artikelen uit het maandblad „Club Kroniek", die door den schrijver zijn aangevuld en tot een geheel verwerkt. Af beeldingen verduidelijken het boekje, dat lichaamshouding en alle stooten behandelt. lande is door bemiddeling van onzen gezant in Tckio een collectie bloembollen aangebo den voor de beplanting van de keizerlijke tuinen te Tokio, die naar toegezegd is, ty- dens den bloeitijd voor het publiek toeganke- lyk zullen worden gesteld. Daarmede ge paard gaat een aanbieding van bloembollen aan het Japansehe Roode Kruis ter uitplan- ting in de tuinen van verschillende zieken huizen. De koelcellen-installatie Het Centraal Bloembollen-comité hield een dezer dagen een vergadering, waarin naar het „Weekbl. v. Bl.cultuur" meldt mede- deelingen werden gedaan over het weten schappelijk onderzoek. Indertijd is voor het voltooien van de koelcellen-installatie van het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, waarvan na het gereedkomen van het ge bouw om bezuinigingsredenen door den Staat moest worden afgezien door het C. B. C. uit de fondsen beschikbaar voor steun aan het wetenschappelijk onderzoek, een aan zienlijk bedrag beschikbaar gesteld, waarvan de mededeeling voor de regeering aanleiding is geweest om voor hetzelfde doel een bedrag van 10.000 beschikbaar te stellen op de staatsbegróotingen van 1928 en 1929 telkens 5000. De mededeeling van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat de eerste 5000 binnenkort kan worden tege moet gezien, is voor het Comité aanleiding geweest om den minister mede te deelen, dat voor de voltooiing van bedoelde werken een hooger bedrag noodig is geweest dan aan vankelijk werd vermoed, waarom aan den minister is verzocht, het reeds toegezegde bedrag te verhoogen tot 15000, waarvan de laatste 5000 in 1930 waren uit te keeren. Het „Kweekersblad" schrijft: Uit de berichten, welke uit Amerika tot ons komen, blijkt meer en meer, dat ook daar de bollenhandel een voor ons gunstig verloop zal hebben. Niet alleen is er een tekort aan Fransche bollen, maar einde Sep tember raakte de voorraad van sommige Hollandsche bollen ook reeds uitgeput. Het meest merkwaardige is, dat hieronder in dr eerste plaats de Darwintulpen moeten ge rekend worden, zoo zelfs, dat Amerikaan sche zaadhuizen genoodzaakt zyn den prijs te verhoogen. We hebben in het seizoen hooren beweren „er zijn milliarden Darwin tulpen tekort!" Dit blykt thans waar te zijn en aïs de Amerikaansche zaadhuizen ook daar den prijs opvoeren, zoodat ook daar een oploopende markt het einde is, houdt dit voor de bloembollenkweekers hier een goede belofte voor het komende jaar in. Vooral zal dit het geval zijn als bewaarheid wordt, wat in ons berichtje, elders in ons blad opgenomen, gezegd wordt over het mis lukken van een gedeelte der anjercultuur. De heer Edward Boylan, bedrijfsleider van Vaughan's Seed Store te New York, deelde 20 September mede, dat, hoewel er nog groote zendingen Hollandsche bollen te wachten waren, de voorraad Darwintulpen reeds be langrijk inslonk en daardoor de pryzen hoo ger werden. Nader bericht dezelfde heer, dat de voorraad Darwintulpen hard mindert en dat 1 October al dezelfde hoeveelheid ver kocht was als verleden jaar in het geheele seizoen. Zoo berieht men uit meerdere plaat sen. Over de kwaliteit van de Hollandsche bollen wordt zeer geroemd. De handel in in Amerika gekweekte Nar cissen ondervond groote vertraging, door onvoldoende hulp by de inspectie door de regeering. Zoo werden het vorig jaar reeds den 2en September zendingen van Long Island ver zonden, terwyl dit jaar den 22ep September dus drie weken later," pas de eerste zending ging. Hierdoor ondervinden de Amerikaan sche zaadhuizen veel last, omdat vele orders, waarbij Narcissen betrokken zyn, moeten wachten totdat deze arriveeren. Ook Hyacinten ondervinden veel belang stelling. Uit Philadelphia berichtte men in de eerste week van October, dat, ofschoon de prijs 5 per 100 hooger is dan in het vorig seizoen, de vraag toch heel groot is. .Van de dubbele verscheidenheden is reeds een tekort en de blauwe, witte en gele ver scheidenheden zyn. er ook hiet voldoende om het geheele seizoen aan de vraag te kun nen blyven voldoen. In Philadelphia is byzonder veel vraag naar alle soorten van bolgewassen, Darwin tulpen niet uitgezonderd, en dat, terwyl de „running" pas begint als de nachtvorst de zomerbloemen vernietigd heeft. Het Centraal Bloembollen-Comité zal in het stadspark van Pittsburg (V. S.) een tul- penbepianting doen aanbrengen, evenals in het stadspark van Stuttgart. Door medewer king van den Japanschen gezant hi'er te Behandeling voor het gerechtshof te Amsterdam Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren de behandeling van de strafzaak dér Veendammer Hypotheekbank voortgezet. Nadat ook verdachte Woltsman Sr. en als getuigen mr. M. I. N. Spaargaren en mr. M. P. G. Kappeijne van de Coppello waren gehoord, werd gepauzeerd. Na de pauze werd eerst gehoord de heer W. Hagen, die o.m. commissaris is geweest van de Discontobank voor Credietinstellin- gen. Om commissaris te worden had hij een aandeel genomen. Hy had toen ook gehoord, dat Liebermann en v. d. Toorn aandeelen hadden. Voor de „Veendammer" affaire had hij nooit slechte dingen van Liebermann gehoord. Sinds het oogenblik, dat de com missaris van politie te Den Haag in de kranten tegen. Liebermann had laten waar schuwen, had get. besloten als commissaris af te treden. De volgende getuige is de vroegere Belgi sche advocaat van Liebermann, prof. mr. Coppens uit Brussel. Deze getuige verstaat wel Nederlandsch, maar spreekt liever Fransch, weshalve hy met hulp van een tolk wordt gehoord. Mr. Muller Massis vraagt get. dan, wat hy kan mededeelen omtrent den vermogenstoe stand van Liebermann omstreeks het einde van 1926. Get. antwoordt, dat Liebermann den indruk gaf van zeèr rijk te zyn. Hy had zich tot get. gewend om hem te raadplegen over belegging van zijn fortuin. Op zyn raad ls-hU er mee naar een bankier gegaan, waar hjj 'i'A millioen francs ter belegging heeft overhan digd. De effecten waren in-een gróót pakket verpakt; van den bankier heeft get. echter vernomen, dat zy een zeer groot bedrag ver tegenwoordigden. In het pak effecten bevon den zich ook 2000.—aan Engelsche staats papieren. Een- belangryk depot had Lieber mann ook by het Credit anversois. Ook naar buiten maakte Liebermann den indruk, een vermogend man te zyn. Ten huize van Klop penburg had get, de vergadering bygewoond, waar, zooals uit de later opgemaakte notulen te lezen viel, Liebermann 300.000 had ge geven tot betaling van de vervallen coupon van de „Veendammer" en Woltman Sr. 100.000 had gegeven voor saneering. Voorts deelt get. mede, dat op het einde van 1926, toen Liebermann naar Brussel was gekomen, door dezen reeds was gesproken over de op richting van een groote hypotheekbank. Dan wordt gehoord de accountant A. Smit. Get. is accountant geweest van de „Veendammer hypotheekbank". Get. heeft HAAR AANDEELEN VORMEN ZEER AANTREKKELIJK BELEGGINGS MATERIAAL De Nederlandsche Handel-Mij heeft sedert haar oprichting in 1824 nog nimmer het divi dend gepasseerd, niet één enkele maal dus gedurende een tijdsverloop van 104 jaar. Dit is een record, dat geen andere onzer natio nale instellingen kan aanwijzen. Het schit terend verleden der Nederlandsche Handel- Mij. en haar dividendrecord zijn factoren, welke reeds te kennen geven, dat de aandee- I len behalve voor speculatieve belegging, ook I voor zuivere belegging zonder eenige spe culatieve bijbedoeling in aanmerking kunnen komen. Het laatste dividend was 10%, welk i percentage ook tevens het gemiddelde is van de laatste 14 jaar, dus inclusief de na-oor- logsche crisisjaren. Gaat men uit van dit ge middelde, dan laten de aandeelen bij een koers van ca. 172 een rendement van 5.8%, j hetgeen voor een bankaandeel van deze stan- ding en zekerheid ongetwijfeld zeer bevre digend kan geacht worden. De financieele uitkomsten der laatste 13 jaar vindt men hieronder: Kapitaal Netto winst Di- Hoogste in duizend vi- en laagste guldens dend koersen 5.941 11.350 8.824 12.651 17.814 I2.I30 6.330 5.620 5-379 6.459 6.902 7.494 8.655 1915 1916 1917 1918 1919 1920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 in duizend guldens 50.000 60.000 60.000 .000 10% 142165 15/0 153—207 12% 174200 14% 149—195 16% 173—234 12% 171282 7% 121202 6% 113—144 6% 114—147 7% 113—143 7 V2% 122—150 8 145168 10% 155186 thans ca. 173 De balansen en de specificatie der finan cieele uitkomsten van de laatste twee jaar luiden als volgt Activa (in duizend guldens) uit. 1926 uit. 1927 Kas en waardepapieren 96.768 115.965 Te innen wissels 137.233 173.855 Beleeningen, voorschot ten, prolongatie etc. 253.630 225.188 Diverse debiteuren 166.716 168.858 Aand. in cultuuronder- nemingen Agentschap Suriname 10.548 2.044 Vaste goederen 10.000 676.939 Passiva: (in duizend Kapitaal 80.000 Reserves en fondsen 54.477 Deposito's langen ter mijn 165.838 R. C.-houders 250.617 Diverse crediteuren 91.247 Te betalen wissels 34.760 10.430 1.766 9.000 705.062 guldens) 80.000 50.500 167.535 255.214 98.009 53.804 676.939 705.062 Financieele uitkomsten: Baten: 1926 1927 Provisie, interest etc. na afschrijving op dubi euze debiteuren en reserveering voor be lasting 19.562 17.425 Van Cultuuronderne mingen 1.363 3.960 Agentschap Suriname... 227 Lasten: Kantooronkosten. Afschrijvingen Ondersteuningsfondsen 20.925 21.612 10.099 10.940 3.332 1.517 500 13.431 12.957 Netto winst 7-494 8.655 De zeer mooie financieele verhoudingen en de buitengewoon krachtige positie der Ne derlandsche Handel-Mij. komen in de groe peering der balanscijfers, zooals wij die hier gaven, voldoende tot uiting, zoodat zij in een kort overzicht als dit geen nadere bespreking behoeven. In de resultatenrekeningen geven de posten „Baten van cultuurondernemingen" aanlei ding tot enkele opmerkingen en wel, omdat verschillende interessenten, nu de verhou dingen der rubber- en suikermarkt zoo teleurstellend zijn, een neiging hebben om t.a.v. de toekomstige resultaten der Handel- Mij. minder optimistisch te oordeelen. Men houde er echter rekening mede, dat de in komsten uit cultuurondernemingen in 1926 slechts 6% en in 1927 slechts 17% van het totaal uitmaakten. Daarbij komt, dat de cul- tuurbelangen der Handel-Mij. niet alleen door suiker en rubber vertegenwoordigd worden, doch ook in belangrijke mate door tabak, koffie, thee, kina, copra, vezels, coca, hars, terpentijn, citronella en palmolie. by de controle van de boeken gewezen op de belangrijke onderwaarde van de hypotheken. Pres.: Is met de onderhandelingen met Sedeyn sprake geweest, dat een millioen zou betaald worden In activa van de „Veen dammer"? Had u daar bezwaar tegen?" Get.: Ik heb gezegd, dat de heeren ver- antwoordelyk bleken voor het tweede mil lioen. Ik heb toen, ik meen aan beide heeren Woltman, mijn bezwaren meegedeeld. Toen 11c hoorde, dat het heele bedrag in grossen getaald zou worden, heb ik gezegd; „dat zou 'ik niet doen!" Pres.; „Toen is de zaak met mr. Schür- mann besproken? Get.: „Ja." Pres.: „En hebt U het als accountant goed gekeurd, dat de „Veendammer" een vorde ring kreeg op de Discontobank?" Get.: „Als er toch een behoorlijke tegen waarde is." Pres.: „Neem me niet kwaiyk, U vat uw taak als accountant al heel slap op. Is er ooit sprake geweest, dat er twee millioen in contanten op tafel zou komen?" Get.: „Daar weet ik niet van." Pres.: „U bent afgegaan op praatjes, U weet niets van uw vak af, het eenige, wat u had moeten zeggen is: „het is een vuil zaakje, -daar bemoei ik me niet mee!" Mr. Kokosky: „Het contract van 15 Jvni, dat u meegeparafeerd hebt, hoe is dat eig n- lijk gekomen? Werd er over gesproken, lag het er?" Get.: „Dat weet ik niet." Mr. Kokosky: „Maar u bent toch niet zoo maar binnengekomen om uw paraaf te zet ten? En waarom parafeerde u het aanvull: nd contract niet mee? 't Is van het gro. tst mogeiyke, gewicht te weten hoe dat aanvul lende cóntract tot stand is gekomen." Pres.: „Probeert u het er eens uit te krij gen!" (groote vrooiykheid). Get.: „Ik heb er als toeschouwer bygeze- ten; ik teekende op wensch van Liebermann bet contract als getuige." Nadat nog eenige getuigen gehoond zyn, schorst, de president te zes uur de zitting tot Maandag a.s. 10 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11