DE ONGEZIENE WERELD OF HET LEVEN NA DEN DOOD Buitenlandsch Nieuws feuilleton RADIO-OMROEP VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE C0URAN1 ZATERDAG 27 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 MIJNHARDT'S RADIO - MOORS Was het zijn misdrijf? Hoofdpijn-Tabletten 60 cl Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten. .75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten HET ONGELUK MET DEN LONDEN— ABERDEEN TREIN een granaat tusschen de koeien OVERVAL OP POOLSCH LANDGOED trambotsingen te weenen yjfózar/ê/rr. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN STOOMVAARTLIJNEN ouïstr.&O XXVIII God, de onzichtbare In het ontoegankelijk Licht „Vader, dat Ti Uw wezen kennen mocht als het gelaat mijner moeder met die groote, oot moedige oogen elk trekje, elk fijn rimpeltje, iedere teedere goedheid; dat ik in U staren mocht als in 't hart eener bloem! Maar nog zijn mijn oogen gesluierd voor Uwe onuitspre kelijke teederhede.v en duizelen mijn gedach ten boven de peillooze diepten van Uw wezen. Vader, langs de vensters mijner gedachten zag ik U schielijk heen- en wedergaan en door de kier mijner droomen aanschouwde ik vaak Uwe schiterende haden, schikkend hare schoone geschenken! Alles wat ik ben, Vader, is het Uwe en al vat ik heb is de gave van Uwe hand. Alles vat ik U wedergeef, legdet Gij weg in de schatkamer mijiis harten; alom ontwaar ik de verrassingen Uwer goedgunstigheid. Ja Vader, mijn schaduw is mij lief, want hij verraadt mij het altoos mij omgevende licht van Uw heilig Aanschijn! Wandelend in Uw Licht zal ik het mij inwendig licht gedenken en U in alle gebeurtenissen speurende, vergeet lk Uwe inwoning in mij niet. Uwe bedoeling, Vader, is rein als de ver- sche sneeuw op het plein, klaar en doorzich tig als de beek achter het huis mijns va ders" (Jac. Schreurs. Reflexen). Sint Paulus zegt van God, dat Hij is „de eenig onsterfelijke, Die woont in een ontoe gankelijk licht, Dien geen mensch gezien heeft of zien kan, (I Tim. VI-16) Dien wij hier slechts zien als in een spiegel en in een raadsel" (I Cor. XIII-12). Zeker wij kunnen het bestaan van dien god- delijken Onzichtbare met dwingende nood zakelijkheid uit de zichtbare schepping, die Hij trek voor trek uit den peilloozen af grond van het niet te voorschijn riep en tegenhoudt r op haar duizelingwekkende vaart naar 't grondeloos niet, afleiden. In 't licht der Openbaring hebben wij 'n enkelen flauwen lichtstraal mogen opvan gen van Hem, die woont in het ontoegan kelijk Licht der eindelooze eeuwigheid, doch kennen, zooals Hij is in de volle wer kelijkheid van Zijn oneindige Persoonlijk heid zullen wij Hem slechts, als wij zijn op genomen in dat geheimzinnig Rijk der eeuwige aanschouwing. „Ik houd het voor waar", zegt Kardinaal Newman, „omdat het verstand het mij zegt ofschoon de verbeelding er huiverend voor stil staat." „Ik houd het voor waar, en ben er van overtuigd ofschoon het 't moeilijkste is van alle geheimen „Ik houd het voor waar uit nederige lief de tot U, God, mijn God, uit verrukking over uwe verhevenheid en heerlijkheid, uit het innigste verlangen, dat Gij groot moogt zijn oneindig groot, Gij alleen!" (Med. en Devot. III-126). En omdat wij niet „zien", „gelooven" wij ln een persoonlijken God, die het wonder is van alle persoonlijkheid, de rijke bron van vlietend leven, dat uit zichzelf ont springt, in zichzelf stroomt en in zichzelf uitmondt en toch een ontspringen, dat geen begin is, een stroomen, dat geen voor bijgaan is, een uitmonden, dat geen einde is Omdat wij niet „zien", daarom „geloo ven" wij in een menschgeworden God, een God-mensch, in wien de meest onbegrij pelijke tegenstellingen samengaan: de ge- heele wording van een schepsel zijner hand van de eerste zucht aan 't moederhart, tot het laatste reutelen van den stervende; kindergebabbel, jongelingsvuur, mannen kracht; alle vreugde die het leven van den mensch verguldt, elke lijdensstorm, die het in stukken slaat en al dat rustelooze, voortdurend op en neergolven gaat samen in één persoonlijkheid met de eeuwige ma jesteit der goddelijke onveranderlijkheid! Omdat wij niet „zien" „gelooven" wij, dat deze oneindige Persoonlijkheid, die Schep per en Schepsel omvat, de geheele mensch- heid in verleden, heden en toekomst in haar leven opnam, opneemt en zal opne men de schuimende bruisende zee van tegenstellingen der geheele menschheid in de bedding heeft gebracht van de huive rende diepten der oneindigheid: worden en eeuwig zijn en lijden en zaligheid, zonde en heiligheid, dood en leven! God! Het ge heim van wereld en ziel, de oplossing van alle raadsels en toch zelf het grootste eeuwig onoplosbare Raadsel, de eeuwig on begrijpelijke en ondoorgrondelijke! God woont in een ontoegankelijk Licht, Dien geen mensch heeft gezien of zien kan, Dien wij hier beneden slechts zien als in een spiegel en in een raadsel! Wij staan voor Hem, oog in oog, met het oog der geloofs wel is waar, nog niet zien de en stamelen deemoedig in ons credo. De wereld is schijnbaar nog dezelfde als te vo ren! Nergens een plaats waar de hand van dien Ontastbare tastbaar doorsteekt! Ner gens, ook al ware het slechts, zooals wij het licht of het leven voelen in den zwel lenden bloemknop, in een warme men- schen-hand, in den glans van een blik die een schoone ziel verraadt, in het stamelen van een „God is het licht", maar het on toegankelijke, onzichtbare, dat zich in 't zichtbare verbergt. God is het leven. Maar het stille eeuwige, dat zich in de klanken van dit tijdelijke luister-stil houdt. Hij is er, maar zelfs daar, waar Hij het dichtste en op de onbegrijpelijkste wijze ons nabijkomt, scheidt de wand van het geschapene ons van Hem. Geen kier, die den glans van Zijn stralend Wezen recht streeks doorlaat. Niet de kier, die zich opent in de gena de; want ook al is het „kindschap Gods" in ons, het is geen „in ons" dat wij met weten of gevoelen grijpen kunnen; het ge loof slechts, dat geen zien is, spreekt er van. Ook niet de kier die voor de Apostelen en de leerlingen openstond in Jezus' licha melijke gedaante, want alles wat zij zagen en hoorden en voelden, was mensch, niet God; alleen het geloof, dat geen zien is, sprak van Zijn Godheid. Ook niet de kier die bij geestverrukkin gen den hemel schijnt te openen; want hier op aarde zegt de Apostel (en hij was in het paradijs tot in den derden hemel op genomen) „wandelen wij in het geloof en niet in de aanschouwing" (II Cor. V-7). En ten laatste ook niet de kier der Eucharistie, waar wij als merkbaar, voel baar en tastbaar „Gods vleesch en bloed" nuttigen; want wat wij zien, voelen en tas ten is niet God, maar slechts „de gedaan ten" van brood en wijn, die nooit, nooit haar geheim zichtbaar openleggen. Onbegrijpelijk is de nabijheid van den priester tot God, wanneer hij Hem draagt in Zijn handen of met Hem in onuitspre kelijk, stil samenzijn verkeert, maar ten slotte is er toch een wand, een ondoor dringbare wand, die er zich pijnlijk tus- schen schuift. En de vrome bidder voor het taberna kel, in stille ingetogenheid, hij weet dat God dicht, heel dicht bij hem is; in die stille ingetogenheid meent hij soms Gods stem te hooren, hij voelt bijna de zachte be weging van Zijn zegenende handen en toch komt er geen antwoord, geen hoor baar antwoord uit den rooden gloed van de flikkerende godslamp, alles blijft onverbid delijk stom, slechts het fluisteren der vraag, geen ruischen van het antwoord En de gelukkige communicant, die be vend het gelaat in zijn handen sluit en nauwelijks durft ademhalen, daar hij meent het kloppen van Gods hart aan het zijne te bespeuren, daar hij de armen van Zijn oneindige liefde om zich geslagen voelt, daar een zee van liefde zich over hem uitstort, die in zachten golfslag 's avonds nog na- ruischt en toch het is slechts het zali ge kloppen van eigen hart, het natrillen van eigen liefde God, de onzichtbare, treedt hier beneden nooit uit den kring der gedaanten; alles wat men van Hem be speurt en voelt zijn gedaanten, niet Hij zelf, hulsels slechts, die geen Engelen-hand vermag los te maken! Hij woont in het ontoegankelijke licht, de onzichtbaren, altijd-zwijgende onna speurbare God en geen geschapen oog zal tot Hem doordringen, omdat Hij zich al tijd in Zijn schepselen voor ieder schepsel verbergt! (Erich Przywara: Liefde). Goes. C. VIS, Rector DE HERSTELBETALINGEN De „Excelsior", welk blad goede betrek kingen met de Fransche regeering onder houdt, meent te kunnen bevestigen, dat de commissie van deskundigen, die over de definitieve regeling van het schadevergoe- dingsvraagstuk zal beslissen, te Parijs, den zetel van de Commissie van Herstel, zal bijeenkomen. Daarnaast zullen te Berlijn technische sub-commissies worden ingesteld, die in voortdurende verbinding met de Duitsche regeering zullen staan. Het blad meldt verder, uit goede bron te hebben vernomen, dat de berichten, dat de presidenten van de circulatiebanken van Duitschland, België, Frankrijk, Engeland en Italië deel uit zullen maken van de commis sie fan deskundigen, op zijn minst voor barig, zoo niet onjuist zijn. Minister-presi dent Poincaré heeft over de samenstelling van de commissie nog geen beslissing ge nomen. Waarschijnlijk zullen de samenstel ling en de bevoegdheden van de commissie Dinsdag in aansluiting aan de dan te hou den ministerraad, worden vastgesteld, nadat Poincaré zijn collega's op de hoogte zal hebben gesteld van het resultaat van zijn onderhandelingen met Churchill en Parker Gilbert. De Fransche leden In welingelichte ringen te Parijs gelooft men, dat Frankrijk in de commissie van deskundigen door de volgende politici en ambtenaren vertegenwoordigd zal worden: De president van de Commissie van Her stel, Senator Chapsal; de directeur van de Bank van Frankrijk, Moreau; de directeur van het ministerie van financiën Moret en de onder-directeur van de handels-afdeeling in het ministerie van buitenlandsche zaken, Coulondre. Ook zouden Serruys en de bekende Fran sche deskundige Sergent er aan worden toe gevoegd. Omtrent het spoorwegongeluk, Donder dagmorgen vroeg, bij Lockerbie in Schot land, waarbij twee machinisten en twee stokers van den expresstrein LondenAber deen gedood werden, meldt het „Hbld." na der, dat de express met een snelheid van 96 K.M. op een goederentrein geloopen is, die stilstond, vermoedelijk tengevolge van een gebrek aan de locomotief. De conducteur liep met een roode lamp langs de lijn in de richting, vanwaar de goederentrein geko men was, toen hij den express hoorde na deren. Hij snelde dezen tegemoet, doch het was te laat; de express liep op den goede rentrein en baande zich een weg door der tien goederenwagens, voor 'n deel ervan uit de rails liep; de twee locomotieven vielen van den dijk in een veld en namen den eer sten goederenwagen van den express mee. De beide machinisten en stokers der loco motieven werden gedood. Drie passagiers kregen lichte kneuzingen. Dat het ongeluk voor de passagiers zoo goed is afgeloopen wordt, zooals wij reeds meldden, toegeschre ven aan de samenstelling van den trein. Vlak achter de beide locomotieven kwamen twee bagage- en fruitwagens die de volle kracht van de botsing hebben opgevangen. De tweede dezer wagens en de twee perso nenrijtuigen er achter ontspoorden, doch werden slechts licht beschadigd. Dit is deze maand al het vijfde spoor wegongeluk in Groot-Brittannië, waarbij dooden te betreuren zijn. DE BOTSING VAN DEN SIMPLON- ORIëNT-EXPRES BOEKAREST, 26 Oct. V. D. Eerst Vrijdagmiddag werden hier nadere berich ten bekend over het ^ernstige spoorwegonge luk. De uit Hermannstadt komende snel trein en de Simplon-expres zouden elkaar in het station van Recea hebben moeten kruisen. Het vermoeden, dat verkeerde wis selstand de oorzaak van de ramp was, is bevestigd. Dat de gevolgen nog niet ontzet tender waren, is te danken aan het feit, dat de sneltrein, die uit Hermannstadt kwam nog niet zijn volle snelheid had ont wikkeld. Volgens alhier ontvangen berichten zijn 27 reizigers gedood en 45 gewond. Een der gewonden is spoedig na het ongeluk gestor ven. 5 zwaargewonden verkeeren nog in levensgevaar. De meeste dooden vielen in den sneltrein uit Hermannstadt, in welken trein veel ingerukte vrijwillige soldaten. De bergingswerken, die door 2 compag nieën spoorwegtroepen uitgevoerd worden, zijn nog niet beëindigd. „Adeverul" meldt, dat in het station Recea merkwaardigerwijze geen personeel aanwezig was, toen het ongeluk geschiedde. Gelukkig kende een reiziger van den expres het morse-alphabeth en kon zoodoende telegrafisch om hulp gevraagd worden. Twee uur later zijn de eerste reddingsmanschap pen gearriveerd. DE OVERSTROOMING IN INDIë LONDEN, 26 Oct. V. D. Volgens be richten uit Bombay stijgt het water in het overstroomde gebied van Madras, ten gevolge van nieuwe regenstroomen, voortdurend. Het Zuidelijke katoengebied st&at onder water, benevens vele huizen. De spoorweglijn tusschen Madras en Cal cutta, is vooral ten Noorden van Samal- kot zwaar beschadigd. Twaalf bruggen zijn of geheel overstroomd, of zoo zwaar bescha digd, dat zij niet meer te herstellen zijn. Tot nog toe zijn nog steeds geen berichten binnengekomen over verliezen aan men- schenlevens. DE DUITSCHE KABINETSZITTING BERLIJN, 26 Oct. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld: In de heden gehouden Kabi netszitting heeft de Rijksminister van Finan ciën verslag uitgebracht over de phase welke de herstelkwestie, als gevolg van de bekende overeenkomst van Genève en de uitvloeisels daarvan, ingetreden is. Het kabinet heeft besloten te zamen met de overige betrokken regeeringen de noodige stappen te ondernemen en het frlan tot in stelling van een onafhankelijke commissie van deskundigen, ter definitieve en volledige regeling der herstelkwestie, te verwezenlijken. HET HUSSMANN-PROCES TE ESSEN ESSEN, 26 Oct. (V.D.). Vandaag is het de tiende dag van de behandeling van het Hussmann-proces. Er bestaat geen enkel ver moeden, hoe tenslotte de uitspraak van de Rechtbank zal luiden. Het proces vormt nog steeds het gesprek van den dag en algemeen valt op, dat de Berlijnsche commissarissen Werneburg en Lissigkeit nog niet verhoord zijn en men vraagt zich af, of de laatste dagen van het verhoor nog verrassingen zul len brengen. Men wil de getuigenverhooren tot een spoe dig einde brengen en daarom zal de zitting ook Zaterdagmiddag worden voortgezet. De getuigen waren weer voor het grootste deel voormalige medescholieren van Hussmann, thans voor een groot deel studenten. Tijdens het getuigenverhoor deelde de Officier van Justitie Schneider mede, dat getuige M. Donderdag tegen een tramconducteur zou hebben gezegd, dat de scholieren hebben af gesproken, niet openlijk te spreken zoolang de pers aanwezig is. De deskundige prof. Müller-Hess gaf als zijn meening te kennen, dat de jeugdige getuigen waarschijnlijk bij de bespreking van zedelijke aangelegenheden door een soort schaamtegevoel weerhouden werden, de volle waarheid te' zeggen. Daarop moest tegen 10 uur de pers zich verwijderen. AARDBEVING IN NICARAGUA LONDEN, 26 Oct. Volgens berichten uit Nicaragua is aldaar een hevige aardbeving waargenomen, die echter, blijkens de tot dusver uit Nicaragua ontvangen berichten, slechts geringe materieele schade heeft aan gericht. GESPRONGEN WARSCHAU, 26 October. Bij Wilna is in een weiland, te midden van een troep koeien een granaat ontploft, die onder een dun laagje aarde verborgen had gelegen. Twee koejongens hadden op die plek een vuurtje aangestoken, met het gevolg, dat de gra naat tot explosie kwam en beiden door de in het rond vliegende scherven zwaar ge wond werdén. Eenige andere personen be kwamen lichtere kwetsuren. Enkele koeien werden gedood. KETEL-EXPLOSIE KATTOWITZ, 27 Oct. Vrijdag had in de walswerkafdeeling van de Bailsonmijn te Kattowitz door tot nog toe onbekende oor zaak een ketelexplosie plaats. Een arbeider kreeg zware verwondingen en was onmid dellijk dood. Negen in de nabijheid werkende arbeiders werden licht gewond. WARSCHAU, 27 Oct. (V.D.). In de nabij heid van de Poolsch-Russische grens hebben in den loop van den vorigen nacht 4 gewa pende bandieten een klein Poolsch landgoed overvallen. Zij schoten den heer des huizes en zijn schoonzoon neer, roofden de woning leeg en vluchten over de grens naar Sovjet- Rusland. Nasporingen waren tevergaefsch! NEGENTIEN ZWAARGEWONDEN BIJ EEN AUTOBUSONGELUK BOEKAREST 27 Oct. (V.D.). In de nabij heid van Klausenburg stortte een autobus met 22 inzittenden van een helling af. 19 der inzittenden werden zwaar gewond. DOLLE HOND BIJT 60 PERSONEN ROME 27 Oct. (V.D.)In de streek van Cosenza werden ongeveer 60 personen door een dollen hond gebeten, die verscheidene dorpen doorraasde en ieder aanviel, die hem in den weg kwam. De jacht op den hond was vruchteloos. Hij ontkwam in de velden. Een deel der slachtoffers is naar het ziekenhuis te Cosenza gebracht, de overigen worden door plaatselijke doktoren behandeld. DAGBLADEN IN BESLAG GENOMEN B. T. A. seint uit Belgrado: Op last van den minister" van Binnenlandsche Zaken heeft de politie de dagbladen „Politika" en ,Vreme" in beslag genomen, welke verkla ringen bevatten van Pribitsjewitsj, die ge vaarlijk worden geacht voor de orde en den vrede. „Prawda" meent, dat de regeering krach tiger maatregelen wenscht te nemen tegen de „defaitisten" en zekere tot de oppositie behoorenae politici. BRAND IN EEN JAPANSCHE HAVENSTAD 700 huizen in de asch Naar uit Tokio gemeld wordt, zijn in de havenstad Wakkanai op het noordpunt van Hokkaido 700 huizen door brand verwoest. Vier menschen zijn daarbij om het leven gekomen. Men denkt aan brandstichting. Te Weenen hebben twee tramongelukken plaats gevonden, waarbij 23 personen gewond werden. In beide gevallen botsten de trams op kruispunten tegen andere tramwagens aan. Volgens de conducteurs weigerden de remmen. offers der ramp te Vincennes in totaal 1530 personen werden gearresteerd, waaronder 452 buitenlanders. Zes en negentig personen Polen, Spanjaarden, Russen en Italianen werden naar de politieprefectuur ge bracht. Het telegram voorMars Dinsdag heeft dr. Mansfield Robinson zijn radiogram voor de planeet ^lars aan het postkantoor aangeboden, dat het Woensdag morgen vroeg verzonden heeft via het sta tion Rugby tegen het gewone tarief van 1 shilling 6 pence per woord voor radiogram men aan schepen op langen afstand. Het radiogram werd op een golflengte van 18.740 M. afgezonden en bovendien heeft dr. Robinson nog extra betaald voor het feit, dat ingenieurs van de post een halfuur geluisterd hebben naar een ant woord op 30.000 M. Hij kreeg een officieelen brief, dat er geen seinen waren ontvangen, die als een antwoord konden worden uitge legd. Aan de Daily Telegraph heeft dr. Robin son verteld, dat hjj gevraagd had, het radio gram op 30.000 M. uit te zenden, maar hem werd medegedeeld, dat de eenige golflengte van de post 18.700 M. was. Die golflengte was z. i. onvoldoende geweest en daaraan schreef hij het toe, dat het radiogram zijn bestemming niet had bereikt. De tekst luidde: „Love to Mars from Earth" en die van Mars hadden moeten antwoorden: „Love tot Earth from Mars". Dr. Robinson zal nu gedaan zien te krij gen, dat iemand in Frankrijk of Amerika zijn radiogram op de gewenschte golflengte uitzendt. Een goede vangst Aan de samenwerking van de Parijsche en Berlijnsche recherche is het te danken, dat een internationale oplichter, de 54-jarige Russische emigrant Bernard Glück te Dant- zig is gearresteerd. Glück heeft te Parijs, als employé van de steunvereeniging van Russische emigranten geleidelijk zich ruim twee mülioen francs toegeëigend door vervalsching van chèques. Eerst toen hij in Augustus 1.1. plotseling uit de Fransche hoofdstad verdween, werd zijn bedrog ontdekt. De man is daarna eerst naar Berlijn gegaan. Toen hem daar de grond te warm onder de voeten werd, trok hii naar Riga en Dantzig. Glück is geen onbekende van de Ber liinsche recherche. In Dantzig is een Fransche rechercheur hem 'op het spoor gekomen en heeft hem nu gearresteerd. Spiritussmokkelaars W. B. seint uit Berlijn: Hermann en Heinrich Weber, bekend ge worden door him spiritussmokkelary, zijn heden in hechtenis genomen, daar men hen verdacht een poging tot vluchten te zul len doen. Zij hadden zich n.l. al buiten landsche passen aangeschaft en geld in veiligheid gebracht. De hechtenis zal worden opgeheven, indien Hermann Weber 300.000 mark en zijn broeder 50.000 mark cautie stelt. De arrestatie van Heidger Nog een slachtoffer. W. B. seint uit Keulen: De bij het beleg van de woning, waar Heidger de vlucht had genomen, zwaarge wonde politiebeambte Maibohm is aan zijn wonden overleden. Het aantal slachtoffers der gebroeders Heidger bedraagt daarmede vier, nl. drie politieagenten en een bank- lotoper. ZONDAG 28 OCTOBER. HILVERSUM, 1071 M. i.oo2.30 Lunchmuriek doof het Trio Rentmeester. 2.304.30 Concert door 't Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep, afgewisseld door Ha- waiianmuziek 4.30—5.00 Een wonderlijke Nacht I Klavier-vertelling, vrij naar Andersen door C. v. Rennes, op 1.718.00 Pers- en sportber. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te A'dam Het Concertgebouw-orkest o. 1. v. Pierre Monteux 10.1511.00 Gramofoonmu- Ziek. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur en tijdens Mis-uitz. 1870 RL 8.30—9.30 N'C.R.V. 10.3012.00 K.R.O. Hoogmis u d. Kerk v. d. H. Gcrardus Majella te A'dam. Het Paroch» zangkoor o. 1. v. J. Duyves. Predikatie door Kapelaan v. Houten, naar aanl. van het feest van Christus' Koning schap „Mijn Rijk zal geen einde hebben." G. Nieland— orgel 12.301.30 Lunchmuziek door het K. R. O.- trio. K.R.O. 1.302.15 K.R.O. Spr. B. J. Koldcwey; Een bezoek a. d. Kathedraal van Chartres 2.30—4-3® K.R.O. Concert in Oisterwijk (N. B.). Harmonie, dir, A. A. Groot en Symphonie, Dir. A. J. Biemans v. d. Kath. Kunstkring. Mevr. J. Mallen-Vollaers-sopraan 4.305.00 K.R.O. Ziekenhalfuurtje o. 1. v. Pastoor P* Willenborg 5.00 N.C.R.V;7.308.00 K.R.O. Apolo gie door Pater W. Arts, v. h. Missiehuis te Arnhem 8.00 K.R.O. Concert. De Amsterdamsche Orkestrer. o. v. F. v. Diepenbeek. Hcnri 't Sasdeclamaties 10.45 Epiloog. Koor o. 1. v. Jos H. Pickers. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Concert. D. Bennettsopraan* L. Gowings—tenor. L. Engelandpiano. J. H. Squire Celeste Octet. 5-5° Voorlezing uit „The Pilgrim's Progress" (4) 6.056.35 Bach's kerkcantate no. 98, in de St. Anna-kerk in Manchester. G. Sweeney-sopraan. C. Felpts-alt. A. Wilkes-tenon R. Vhite-head-bas. Ann's kerkkoor. G. Pritchard-organistHet Northern radio- orkest 8.20 Dienst in de Manchester Cathedral 9.05 Liefdadigheids-omroep 9.10 Nieuwsber.9.25 Con cert Met London kamer-orkest en C. Croiza-sopraan 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.20 Morgenwijding Religeuze muziek, zang en causerie 1.052.10 Orkest concert 4.505.50 Dansmuziek 8.05 De Poppenkast van Radio-Paris 8.5011.20 Dansen van Dvorak en. Smetana. ,,Die verkaufte Braut," van Smetana. LANGENBERG, 469 M. 8.25-9-20 Kath. Morgenwijding - 12.201.50 Orkestconcert 3.505.20 Orkestconcert— 4.20 Vocaal concert. „Wiener Sangerknaben." 4.20— 5.20 (vervolg) Orkestconcert 7.20 „Der Zarewitsch," operette in 3 acten van F. Lehar Daarna tot 11.2» Dansmuziek. KONIGS WUSTERHAUSEN,i25o M. (ZEESEN). 8.2a Morgenwijding 11.20 Jeugd-morgenwijding 3.50 Orkestconcert. 7.20 Concert. Orkest, Frida Weber* Flessburg, E. Transky Daarna tot 11.50 Dansmuziek* HAMBURG, 395 ML 8.35 Morgenwijding 10.55 Mor genconcert12.25 Orkestconcert2.20 Orkestconcert 3.20 Citherconcert 4.20 De Wiener Sangerknaben 4.55 Orkestconcert 7.20 Volksconcert in Weener stijl 9.50 Cabaret BRUSSEL, 509 M. 5.20 Concert 6.50 Trioconcert 8.20 „Cupido dictator," Vlaamsche opera in 3 acten ram* Martens en Huilebroeck 10.35 Sluiten. De begrafenis der slachtoffers van de ramp te Vincennes, Nader meldt een N. T. A.-bericht uit Parijs, dat bij de begrafenis van de slacht- STOOMVAART MIJ. NEDERLAND JAN PIETERSZ. COEN (thuisr.) 26/10 v.m. 7 u. te Genua. P. C. HOOFT (uitr.) 25/10 v. Southampton. RIOUW (thuisr.) 26/10 te Suez. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ ADONIS 26/10 v. Amst,. tc Rotterdam. ARIADNE 26/10 v. Hamburg te Amst. BAARN 26/10 v. Antwerpen te Amst. COTTICA 25/10 v. Paramaribo. DOROS 25/10 v. Rott. te Cadix. ILOS 25/10 v. Tarragona n. Cette. JAN VAN NASSAU 25/10 v. Esbjerg n. Frederikshaven. NEPTUNUS 25/10 v. Triest n. Fiume. PETWORTH 25/10 v. Tarragona te Genua. THESEUS 25/10 v. Malaga te Lissabon. KON. HOLL. LLOYD ZEELANDIA (thuisr.) 25/10 v. Buenos Ay res. HOLLAND—AFRIKA LIJN BILLITON (uitr.) 25/10 v. P. Natal n. Delagoabaai. NIEUWKERK (uitr.) 26/10 v. Dover n. Pt. Said. SUMATRA 26/10 v. Amst. te Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN LOCHKATRINE Rott. n. de Pacifickust 25/10 te Colon. RIJNDAM v. Rott. n. New. York, pass. 25/10 Lizard. VEENDAM Rott. n. New York, pass. 25/10 Cape Race. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN DJEMBER (uitr.) 26/10 v. Smyrna. HOLLAND—BRITSCH-INriE LIJN HOOGKERK 26/10 v. Rott. n. Hamburg. KIELDRECHT (thuisr.) 26/10 v. Port Said. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN CERES 26/10 v. Hamburg te Amst. KILSTROOM 26/10 v. Hamburg te Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD INSULINDE (thuisr.) 26/10 v.m. 6 u. 10 v. Cowes. KEDOE 26/10 v. Batavia 1. v. Lond. te Rott. MEDAN 26/10 v. Hamburg te Rotterdam. MENADO (uitr.) pass. 25/10 Dover. TAMBORA (uitr.) 25/10 nam. 1 u. te Marseille. TOBA (thuisr.) pass. 25/10 Finisterre. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALGENIB (uitr.) 25/10 te Lissabon. STOOMVAART MIJ. OCEAAN TEIRESIAS v. Batavia n. Lond./Amst., pas». 25/10 Dungeness. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS 25/10 v. Marseille te Savona. JONGE MARIA Carthagena n. Londen/Rott., pass. 25/10 Gibraltar. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMSTEL 26/10 Holtenau gep., Rott. n. Sunderland. ANNA ELISABETH m.s. 25/10 v. Gravesend n. Antw. ANTJE m.s. 25/10 v. Gravesend n. Duinkerken. Steeds /tet Nieuwste isi /iacUo. Vti/c/cicrn/jQ-e /ferstei/irtgast j MAANDAG a9 OCTOBER. HILVERSUM, 1071 M. 17.30—2.00 Lunchmua'ek door het Trio Sjouwerman 5.00—6.00 Kinderuur. De farn. Blijdeman 6.007.15 Dinermuziek door het kwartet Rentmeester 7.5—7-45 Engelsche les, beginners 8.05—9.30 Kamermuziek. A. Orobio de Castro-viooL M. Orobio de Castro-cello. P. Frenkei-piano. Werken ran Nederlandsche componisten*9.3011.00 Concert door het Omroep-orkest o. I. v. Nico Treep 10.05 Persber. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend N.C.R.V uitz. 12.30r.45 Concert door H. G. v. d. Berg-organist 2.00—2.30 Zangles voor de scholen 4.00—5-00 Zieken— uurtje o. 1. v. Ds. K. den Hollander 7.007.30 Steno- grafieles 7.308.00 Zangles door Jac. Ph. Care 8.00 Concert. Het Chr. Radio-orkest o. 1. v. H. Pouwels. Spr. Ds. Ph. B. W. G. Gramberg Persoonlijke indrukken uit Amerika. DAVENTRY, 1600 M. 10.3S Kerkdienst 11.20 Gramo- foonmuziek 12.20 Balladenconcert (sopraan-tenor) 12.50 Dansmuziek 1.20 Orkestconcert 2.20 Voor de scholen 2.40 Muziek 2.50 Lezing 3.20 Muziek 3.25 Lezing 3.35 Muziek3-40 Concert (bariton-pian® viool) 4.35 Orkest concert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Causerie 6.35 Nieuwsber. 6.50 Muziek 7.05 Schubert's impromptu's (piano) 7.20 Dram. cri* tiek 7.35 Muziek 7-45 Italiaansche voorlezing 8.05 Vaudeville. Dans-orkest en variété 9.20 Nieuwsberr 9.35 Lezing The Turkish lightning changer 9.5® Nieuwsber. 9.55 „X", radio-tooueel van G. Crayton 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.50—2.10 Orkest-* concert 4.055.05 Symphonieconcert 8.35 Cau^e* rie 8.50 Aanroepingen en gebeden in opera's, Orkest^ Mil. Tirard, Mme. Martinelli. Mr. Reginald. LANGENBERG, 469 M. 11.30 Mechanische muziek 12.251.50 Orkestconcert 5-°5~-5-50 Vocaal concert— 7.20 „Collegium Musicum. Mozart als Erzieher." K» Esche-sopraan E. Kreiten-Barido-mezzo sopraan Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, i25oM.(ZEESEN). 11.20- 4.20 Lezingen 4.20—5.20 Orkestconcert 5.207.05 Lezingen 7.20 Het ie Duitsche Omroepprogramma (5 jaar geleden). O. Urack-cello. A. Wilde-tenor. Prof*' Deman-viool. U. Windt-soprazn. A. Richter-klarinet Daarna feestconcert. Orkest koor, Alfr. Braun en C. Bronsgeest. HAMBURG, 395 M. 10.35 Liederen van Schubert 4 20 Sprookjes en liederen—5.20 Orkestconcert 6.20 Cause rie door Dr. Bredow 7.20 Programma van Königswus- terhausen ((zie hierboven). BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek 7.20 Gmmofoon- muziek 8.3510.35 Concert gewijd aan oF werken van Tschecho-Slowaaksche componisten en schrijvers* ANTWERPEN 25/10 Bevezier gep., Southampton 1» Nieuwpoort. BEURSPLEIN 26/10 v. Lulea n. Rott. BEYERLAND 24,10 v. Immingham n. Bremen. CITO m.s. 25/10 te Lond. uitgekl. n. Duinkerken. COSMOPOLIET m.s. 24/10 v. Altona n. Lemvig. DE MARNE m.s. 23/10 v. Nakskov te Hamburg. DIRKSLAND 24/10 v. Newcastle te Antw. DRIE GEBROEDERS Vos, 23/10 v. Nakskov te Hamburg DRIE GEBROEDERS m.s. 23/10 v. Nakskov te Hamburg.- DUBHE 25/10 v. Zaandam te Swansea. EEM 25/10 Brunsbüttel gep., Kalix n. Rott. GAASTERLAND 24/10 v. Goole n. Harlingea. ÖIDEONE 23/10 v. Hamburg n. Bremen. GOUWE 26 10 v. Hernösand n. Rott. HARDENBÉRG 25/10 v. Montreal te Antwerpen. HENDRIKA JOHANNA m.s. 25/10 te Lond. uitgekl. m j Gent. HENNIE 25/10 te Lond. uitgekl. n. Esbjerg. HOOGLAND 24/10 v. Delfzijl te Immingham. JOHANNA m.s. 23/10 v. Hamburg n. KATENDRECHT 25/10 v. Batoum n. Londen. KELBERGEN 2510 v. Montreal n. Rott. LINGESTROOM 25/10 v. Amst. te Lond. LUTGERDINA m.s. 25/10 te Lond. uitgekl. n. Calais. MAAS 25/10 v. Rott. te Pitea. MARIA m.s. 24/10 te New haven, als bijlegger. MARIA m.s. Stienstra, 25/10 te Lond. uitgekl. n. MIJDRECHT 25/10 v. Pensacola te Houston. NEPTUNUS Oosterhuis 25 10 v. Skutskar te Sikea. NOORD 26/10 v. Gefle n. Rott. NOORDWIJK 25/10 v. Bordeaux te Vivero. OISE m.s. 22/10 v. Rott. te Rouaan. PARKHAVEN 25/10 v. Hamburg te Wilmington. POOLSTER m.s. 25/10 v. Gravesend n. Brugge. PROF. BUIJS 25/10 v. Harlingen te Huil. ROTTUM m.s. 25/10 v. Plymouth n. Antw. en pass* Prawlepoint. SCHIELAND 24/10 v. Newcastle n. Rouaan. ST. JANSLAND 24/10 v. IJmuiden te Newcastle. TEXELSTROOM 25/10 v. Amst. te Manchester. TRENT 24/10 Brunsbuttel gep., Danzig n. Havre. WAALHAVEN 2510 v. Dordrecht te Narvik. WESTLAND 24/10 v. Rott. te Leith. WESTPLEIN 26/10 Holtenau gep., Rott. n. Lulea. IJSELHAVEN 23/10 v. Tampa n. Charleston. ZAAN 25/10 v. Holmsund n. Rott. ZAANSTROOM 25/10 v. Bristol n. Swansea. ZUID HOLLAND 24/10 v. Londen te Kopenhagen. SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEMT PHILIPS, Telefunfcen en „Errem"-ToesteHea (Naar het Engelsch) 35 Hfj hield een oogenblik op, toen zag hij haar flink aan en vervolgde: „Ik heb het wel nooit uitgesproken, maar u zult bet wel reeds lang in mijn hart hebben gelezen, ik versta de kunst niet,- ik weet niet welke uwe gevoelens jegens mij zijn. Maar ik kan u verklaren, dat ik géén groo- ter geluk op aarde zou kunnen denken, dan dat u eenmaal mijnmijnvrouw tje Hij nam haar hand in de zijne en druk te die. Zij zag hem dan vriendelijk ernstig aan en zei kalm: „Wilt u graag een antwoord op die vraag?" „O, ik verlang er naar, zoozeer, dat lk het niet kan uitspreken." „Hecht u aan geld?" „Aan geld, maar wat meent u nu, dat lk „Neen, neen, u begrijpt mij niet. Ik wil niet spreken van mijn geld, maar iets an ders zeggen. Veronderstel dat lk eens iets deed, dat u buitengewoon veel geld zou kasten „O, u wilt zeggen, dat u groote uitgaven zult moeten doen: bekommer u daarover niet. U kunt zooveel uitgeven als u wilt, ik zal me daarover niet beklagen." Hoofdschuddend zag zij hem aan en zat daarop glimlachend een poosje te peinzen. Findelijk sprak ze: „Ik hoop, dat u niet boos op me zult zijn, maar er is iets, dat ik u niet kan uitleggen, en dat mij verhin dert, u terstond te antwoorden. Wilt u een poosje op mijn antwoord wachten?" Er was iets in den toon harer woorden, dat aanmoedigend, tenminste vriendelijk klonk. „Hoelang dan?" vroeg Randolph, vol vrees, dat Thauret misschien de hmderpaal was voor een spoedig besluit. „Wilt u 't precies weten? Nu ik wensch met een antwoord nog zes maanden te wachten." „Dat is wel lang, maar als u het zoo wilt?" „Ja, ik wil." Weer zag ze hem vriendelijk aan en gaf hem de hand. Randolph zag nauwelijks, dat zij naar 't gezelschap terugkeerde, schijnbaar niet meer denkend aan de ernstige levensvraag, haar zooeven gesteld, pratend en lachend als de anderen. Hij ging spoedig weg, naar huis, pein zend over het besluit, dat hij uit haar ant woord trekken moest. Was het ja? Of was het neen? Of wist zij 't zelf niet? Zoo dacht hij tot den laten avond, zoo dacht hij den volgenden morgen, zoo dacht hij weken lang, zich maar niet kunnende begrijpen, waarom hij zoolang op een antwoord moest wachten. Hij leed er onder. Gelukkig dat hij niet wist, hoe weinig tijds daarna zijn mededinger Thauret ook een aanzoek om Dora's hand ondernam. Deze had op zekeren middag een bezoek gebracht. Hij sprak met het meisje over allerlei onderwerpen, die haar, zooals hij bij ondervinding wist, belang inboezemden. Hij vond daarin aanleiding om te spreken over zijn vroeger leven, dat zeer ongestadig en niet gelukkig was geweest. Hij verhaalde, dat hij geen bloedverwanten bezat, niemand ook, wien hij zijn vertrouwen dorst te schenken. Hij liet doorschemeren, dat hij van hooge familie was en vroeg vervolgens voorzichtig, of zij zelf er wel eens .aan ge dacht had, hoe eentonig toch het leven was, wanneer het niet door een wederhelft wordt gedeeld. Het antwoord, dat hij op deze vraag kreeg, was niet precies zooals hij gehoopt had. „Ja, ja," zei ze. „Ik heb daarover wel eens gedacht, ik hoopte altijd, als mijn lieve moeder eens kwam te overlijden, dat lk te zamen met mijn goede zuster zou bliiven leven, maar ik weet volstrekt niet, hoe mij de eenzaamheid zal bevallen, en kan u mijn gevoelen daarover niet zeggen, voordat ik daarvan ondervinding heb opgedaan. Als v. dus zoolang wilt wachten Thauret scheen over dit weinig zeggend antwoord toch nogal tevreden. Hij begreep echter, dat het beter was, thans op dit on derwerp niet verder in te gaan; bovendien kwam Emilie, die een oogenblik uit de ka mer was geweest, juist weer binnen en mengde zich in het gesprek. Enkele dagen later, toen Thauret met Mit- chel uit de sociëteit kwam, bracht hij het gesprek op Mitchels aanstaande familie. „Het zijn werkelijk alleraardigste meisjes en ik wensch u van harte geluk. Men moet zeer rijk zijn, om dames van zulken stand ten huwelijk te kunnen vragen. Want na den dood van haar moeder zullen ze zeker wel niets meer bezitten?" Mitchel begreep terstond wat deze vraag beteekende. Dora had hem haar onderhoud met Thauret verteld. Kalm antwoordde hij: „O, neen, daarin vergist u zich. Haar va der heeft heel wat nagelaten. Ik geloof aan ieder vijftig duizend dollar, bij het huwe lijk te ontvangen. Bovendien geniet de moe der nog vruchtgebruik van een groot kapi taal, dat later ook onder de dochters wordt verdeeld, en dat bijna een half millioen dol lar bedraagt." Thauret's oogen glinsterden. „U is wel gelukkig, ik zou wel in uw plaats willen zijn." „Mijn waarde Thauret," antwoordde Mitchel, „waarom probeert gij niet even gelukkig te worden. Dora is even ontwik keld als haar zuster en nog rijker." „Nog rijker, hoe kan dat?" „Wel haar zuster heeft haar tien duizend dollar beloofd op den dag dat zij trouwt, maar op één voorwaarde." „Welke voorwaarde dan?" „Dat de echtgenoot ook in haar smaak valt." Er was eenige oogenblikken stilte; daarop hernam Thauret: „Ik wil u een verzoek doen. Wegens uw ophanden zijnd huwelijk met mejuffrouw Emilie hebt gij grooten invloed in de fami lie. Als ik nu Dora's hand wou vragen, zou ik dan op uw hulp mogen rekenen?" „Ik ben om de waarheid te zeggen, over uw voorstel niet zeer verbaasd, ik heb al lang aan de mogelijkheid daarvan ge dacht." „En?" „Ik zeg u alleen dit: kunt u Dora's toe stemming verwerven, dan hebt u mijn hulp." „Dank u," zei Thauret, zichzelf afvra gend, wat het spotlachje beteekende, dat zich even om Mitchel's lippen vertoonde. Zwijgend gingen beide mannen verder voort, tot zij voor de deur van Mitchel's hotel van elkander afscheid namen. Thauret ging naar zijn kamer, stak een sigaar aan, nam in een leeunstoel plaats en begon, alle bezwaren vergetend, lucht. kasteelen op te bouwen, die naar de uit drukking van zijn gelaat wel paleizen kon den heeten. Zoo stonden de zaken, toen de dag van Mitchel's huwelijk aanbrak. Alles was bij de familie Remsen in de weer. De bruidsmeisjes sloofden zich uit om het toilet van Emilie onberispelijk te doen zijn. Dora dééd niets dan haar zuster be wonderen en Mitchel was doodkalm als altijd. Er waren twee prachtige manden met bloemen gekomen van Mitchel's beste vrien den; van Randolph zachtgekleurde rozen, van Thauret witte leliën en irissen en voor beide toonde Dora groote belangstelling. Wie haar echter nauwkeurig had bespied, zou hebben bemerkt, dat zij van de rozen er een nam en bij zich stak. Later, toen zij mede naar het stadhuis ging, genoot evenwel een iris dezelfde eer, tot grooten schrik van Randolph, die als getuige de plechtigheid medemaakte en wist, wie de irissen gezonden had. De burgerlijke huwelijksvoltrekking verliep zonder eenige feestelijkheid, daar den vol genden dag, na de kerkelijke inzegening, eerst de bruiloft zou worden gevierd. Den volgenden morgen waren alle genoo- digden in bewondering voor het prachtige eenvoudige en toch koninklijk rijke costuui» van de bruid. (Wordt vervolgd}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13