Stadsnieuws Films van de week HUISWERK BIJ HET MIDDELBAAR ONDERWIJS MUZIEK Heringa Wuthrich, Haarlem Eiide batterijen - Ook reparaties EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 27 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 Agenda 28 October Agenda 29 October De autodiensten Verkeersongevallen Onder een auto Wijziging van het Haarlemsche tramnet Belangrijke verlaging van de tarieven De Amerikaansche Humbug" te Zandvoort Feestavond der Bloeraendaalsche Vereeniging voor Jeugdwerk Hoe men van een muis een olifant maakt Personalia HILLEGOM HAARLEMMERMEER SAFELOKETTEN VANAF F 5.- PER JAAR. Luxor-Theater Cinema-Palace R.K. Jeugdcentrale SMzuigerlmis MA ER TENS iSarteljorisstr. 16 Tel. Nc. 10756 ipex Mop-Veeg Stofzuigers f 175 Rembrandt-theater. Gevonden Dieren en Voorwerpen J. S. Hij is <Je bouwheer van de Kathedraal St. Bavo en van het nieuwe „Hageveld" te Heem stede. Tenslotte herhalen wij hier het verzoek van Mgr. M. P. J. Möllmann bij het over lijden van Z. D. H. Mgi A. J. Callier: Toen Mgr. Bottemanne z.g. zjjn einde voelde naderen, herinnerde hij mij vol heilige vree aan he* schriftuurwoord: „Judicium durissimum iis qui praesunt", een zeer streng oordeel over nen, die overheid zün, en als wi; die zware verantwoordelijkheid van eenen Bisschop, die oijr.a 25 jaar bestuurd heeft een ZCK- uitgebreid en bewer elijk diocees, over wegen. dan zullen wij vanzelf gedrongen werden uit kinderlijke dankbaarheid, onzen zoo pas voor Gods oordeel verschenen Bis schop met onze vurige, gebeden te ondersteu- n al overtreft dan. ook volgens uezelfde schriftuurwoor .er- Gods barmhartigheid zijn gestreng oordeel. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur, Jaarfeest R.K. Volksbond. St. Jozephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 van 122 uur en van half 610 uur geopend van 8-half 10 uur verplichte opkomst. 8 uur Spaarkas. Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijne straat half 3, Middagconcert H. O. V. Stadsschouwburg, Wüsonsplein. 8 uur, N. V. Het Schouwtooneel „Samen Uit". Cinema-Palace, Groote Houtstraat. 8 uur Bioscoopvoorstelling. (Alleen voor volwas senen). Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. (Alleen voor volwassenen). Sociëteit „St. Bavo". 8 uur Ledenverga dering Pluimveevereeniging. 8 uur Es peranto. half 9 Bestuur R.K. Kan toorbedienden. 8 uur Bevolkingsbureau. St. Jozephsgezcllenvereeniging, Jansstraat 59 van 810 uur Clubavond Damclub ,JP. en T." 8 uur Repetitie Rederij kerskamer „St. Genesius". Cinema-Palace, Groote Houtstraat. 8 uur Bioscoopvoorstelling. (Alleen voor volwas senen). Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. (Alleen voor volwassenen). APOTHEEKDIENSTEN. De Zondag- en nachtdienst der apothe ken wordt deze week waargenomen door de firma Grijseels en v. Hees, Lange Veer- straat 14, Tel. 11008; L. Schoorl, Frans Halsplein 1, Tel. 11180 en de Bosch en Vaart-Apotheek, Boekenrodestraat 13, Tel. 13290. St. VINCENTIU S -BIBLIOTHEEK Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrij dagavond van half 8 tot 8 uur. Kiarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 8 tot 8 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur en Woensdagmiddag van half 3 tot 4 uur alleen voor jongens en meisjes beneden 15 jaar. Gen. de la Reystraat 17: Dinsdag- en Vrij dagavond van half 9 tot half 10 uur. Zoo iets, dan beeft de instelling van auto busdiensten in Haarlem een langdurige lijdensgeschiedenis doorgemaakt. De voorbe reiding van deze toch eenvoudige kwestie heeft jaren tijds gevorderd en de ten slotte gevonden oplossing heeft bi) lange na (Je a-gemeene sympathie niet. Nadat gemeentelijke exploitatie afgewezen was en ook de samenwerking met de N. Z. H. T. M. verworpen, is de concessie eindelijk Verleend aan een particuliere maatschappij. Ook dit geschiedde niet zonder tegenstand en zelfs onder de warme pleitbezorgers van de maatschappij, die ten slotte de concessie heeft verworven, is men het niet meer eens, dat zij* wel de waardigste is om in Haarlem een deel van het openbaar verkeer te regelen.* Wij zullen ons in het twistgeding niet mengen, maar vreezen toch wel, dat het voor- loopig in Haarlem met het verkeer nog geen rozengeur en maneschijn zal zijn. Indien het echter de bedoeling mocht zijn om later uit de gevolgen van dezen gang van zaken te besluiten, dat het particulier ini tiatief onmachtig in Haarlem is om net ver keer te regelen en dat de gemeentelijke ex- p'oitatie de eenige redding is, dan erzetten wij ons bij voorbaat tegen zulk een conclusie. Wij wenschen den tegenwoordigen conces sional .ssen van harte toe, dat het haar moge gelukken een in alle opzichten bevredigenden autobusdienst te onderhouden en wij achten haar daartoe ook wel in staat, maar mocht het te eeniger tijd misloopen, dan behouden wij ons het recht voor de mislukking te wijten aan de onvoldoende voorbereiding, die hoofdzakelijk en dat mag nog wel eens gememoreerd worden in handen is ge weest van voorstanders van gemeentelijke auiobusexploitatie, die zich dus moeilijk con amore van een andere oplossing konden wijden. Uit een polemiek in „Het Volk" blijkt, dat men zelfs in kringen van socialistische vak- org. nisaties aan een andere oplossing de voorkeur zou gegevèn hebben, dan aan die, welke door de heeren Gerritsz en Reinalda is verdedigd. Het 4-jarig zoontje van den heer G. J. Alkemade, Hoofd der St. Jozefschool te Nieuw-Vennep, geraakte bij het uitgaan der St. Antoniusbewaarschool al spelende onder een paseerenden luxe-auto. Het knaapje werd ernstig aan het hoofd gewond, klaagde over inwendige pijn en kreeg een armfrac- tuur. Dr. van Haeringen verleende de eerste hulp. Yieer aanbevelenswaardig zal het zijn, dat vanwege het gemeentebestuur borden wer den geplaatst ter waarschuwing aan Auto mobiliste:: dat daar scholen zijn. Evenzoo is het g:snld bij de Ned. Herv. School, als automob ills en van de kom van het dorp komen. Voor 10 cent van den Hout naar Bloemendaal of Overveen Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling van de directie der N. Z. H. T. M., bin nenkort de oostelijke helft van den Cein tuurbaan te laten vervallen. Daarmede ver valt dan de Ceintuurbaan langs Jansweg, J<-nsstraat, Riviervischmarkt, Klokhuisplein, Damstraat, Spaarne, Turfmarkt, Kamper vest, Kleine Houtweg, Paviljoenslaan, Haze- paterslaan, Wagenweg, Wilhelminapark en Koninginneweg tot aan de kruising met de tram HaarlemZandvoort. Een nieuwe lijn zal dan ingesteld worden en wel van het Stationsplein af door de Rozenstraat, het Kenaupark, Kinderhuis- vest en Wilhelminastraat naar de kruising met de lijn HaarlemZandvoort en verder naar de Kwakel, voorbij de remise aan de Leidschevaart. Dan zullen er dus zijn de lijnen Soenda- pleinden HoutHeemstede; StationBloe mendaal; StationOverveen; Verwulft Overveen, en Station Leidschevaart (de Kwakel) Tegelijk met deze verandering zal dan een tariefsverlaging plaats vinden. Er zullen dan vooor alle lijnen overstapjes verkrijgbaar worden gesteld tegen 10 cent. Voor een dub beltje zal men dan kunnen rijden van den Hout naar Bloemendaal, van Schoten naar Bloemendaal, van Den Hout naar Over veen, van Bloemendaal of van Heemstede naar de Kwakel aan de Leidschevaart. AARIME BAIMK »5J Gisteravond werd in den Schouwburg aan den Jansweg de beloofde feestavond aan de jeugdige leden dezer vereeniging aangeboden. Deze feestavond werd gegeven naar aan leiding van het 10-jarig bestaan der ver eeniging. Wij schreven gisteren een en ander over grootsche plannen, welke te Zandvoort op het spel zouden staan. „Het Volk" had het balletje aan het rollen gemaakt en wij kon den ons maar niet zonder meer vereehigen met de massale ingrijpende veranderingen in het thans zoo rustige Zandvoort. Het mocht ons gisteren niet gelukken den burgemeester te spreken te krijgen, wij deel den echter mede, dat men in bevoegde krin gen meende, dat er van de plannen niet veel terecht zal komen. Hedenmorgen wendden wij ons tot den burgemeester, die ons het volgende vertelde: „Er is feitelijk nog niets aan de hand. Er is een mijnheer bij mij gekomen, die toe vallig Engelsch sprak en die een teekening had ontworpen van een fantasie, welke hem op zekeren dag in het hoofd speelde. De fantasie zou wel eens werkelijkheid kunnen worden, doch vooreerst is daar nog geen kans voor. Maar omdat bedoelde persoon per ongeluk Engelsch sprak, wreef „men" zich in de handen met de gedachte, dat is natuurlijk een Amerikaan, dat zal wel een groot kapitalist zijn met de noodige tonnen. En zonder twijfel zal hij wel meer ondernomen hebben en namens een internationale maat schappij komen; kortom de toekomst van Zandvoort is van heden af verzekerd. Het mooie van de zaak is, aldus de bur gemeester, dat hij niet anders dan een tee kening heeft gegeven. Deze is in een gehei me raadsvergadering aan de raadsleden ter inzage gegeven. Geld is er nog niet. De Engelsch-sprekende heer zal trachten het benoodigde kapitaal bij elkaar te krijgen. Let wel „zal trachten", zoodat de plannen vooreerst nog wel bij plannen zullen blij ven en wij vreezen, dat de mooie teekening wel eens kon verdwijnen, hij de andere tal rijke plannen, op den zolder van het Zand- voortsche raadhuis. We mogen echter niet al te zwartgallig zijn. Heeft de betrokken mijnheer zijn geld bij elkaar, dan wordt er verder onderhan deld. De gemeente zal een eventueele uit voering op goeden basis niet tegenhouden, doch u weet, dat er nog een ministerie be staat met tamelijk zware eischen. Is het eenmaal zoo ver, dan hunnen we verder praten over draaimolens, paffeftleskrsmen hypodrome en soortgelijke kermisartikelen." Als het dan maar niet te hard stormt, yoecden we er aan toe Het is begrijpelijk, dat de plannen voor fantasten een zeldzame gelegenheid vo. -i, om het uitbarstende idealisme den vrijen teugel te geven. Laten we dan liever wach ten tot het 1 April is, want voor een „April, mop" is het geval kostelijk. Summa summarum kunnen wij onzen le zers het volgende officieel medec. Een Engelsch sprekend heer heeft aan B, en W- te Zandvoort teekeningen overlegd van plannen tot het stichten van een ai ten zwembad. Betrokken heer zal trachten de benoodigde gelden bij elkaar te krijgen, om dan in onderhandeling te treden met het gemeentebestuur. Men kan van een muis nu eenmaal geen olifant maken! De heer G. Rhee Jr. te Almelo is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot di recteur van de Ned. Middenstandsbank te Haarlem en tevens tot districts-directeur voor Noord-Holland. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: W. van Opzeeland en M. M. van Houten H. C. Mink ep S. J. van der Putten G. van Riemsdijk en J. C. W. de Koning. Getrouwd: G. M. Noordermeer en E. van Tol. Geboren: dochter van L. der Nederlanden van der Niet. zoon van A. M. Schrama Eichmann dochter van F. van Braam— Prikkel. Overleden: P. W. v. d. Hulst, m„ 71 jaar. De bietencampagne en de wegen in Haar lemmermeer Op sommige plaatsen in den Haarlemmermeerpolder zijn ten gevolge van den gevallen regen de wegen, waarover de bieten met paard en wagen vervoerd worden, zoc modderig en glibberig, dat bestuurders van auto's, motorrijwielen enz. ter voorko ming van onge.ukken de noodige voorzichtig heid in achü moeten nemen en zich met het oog op riet slippen der wielen genood zaakt zier om langzaam te rijden. Met het rooien en vervoeren der bieten heerscht thans in dezen polder groote bedrij vigheid. ~7anneer het weder blijft meewerken, zal de ca ipagne vermoedelijk half November ba grootendeels geëindigd zija Een antwoord aan den Z.Eerw. Rector van het R.-K. Lyceum Men heeft u genoemd „de providentieele drager van het gezag." Dat is een monumentale titel, op breede basis. Als zoodanig nu, als drager van dat gezag reikt uw invloed naar alle kanten. Grijpt u naar het middel om uw ideeën te propageeren, de courant, dan zullen honder den ze lezen en er naar leven. Ik waag dan ook maar heel schuchter mijn stem te verheffen tegen de door u gesproken woorden in het interview in de „N. H. Crt." van Vrijdagavond. Maar, Rector Vlaar, wat gaat er toch om op de Middelbare scholen tegenwoordig en waar moet het heen als mannen als u, met één slag omhalen wat door anderen met zoo veel moeite en zorg wordt voorbereid en op gebouwd? U zegt: „Sceptisch sta ik tegenover piano studie, waar het den doorsnee-leerling be treft. Die studie eischt veel inspanning, wordt bovendien vaak nog met tegenzin ge daan, terwijl het resultaat in de meeste ge vallen mager is te noemen. Er zijn hier ontspanning- en ontwikke lingsclubs, die bijdragen tot een goede ont wikkeling van het sociaal leerlingleven." En daarop laat u volgen: „Een goed ge zinsleven acht ik van groot belang." Nu, wat heeft bij onze voorouders in zoo sterke mate het intiem gezinsleven op zoo hoog peil gehouden? Wat meer dan het gezamenlijk muciseeren? Waarvoor schreven van af Johan Sebastiaan Bach tot de allermodernste componisten in onzen tijd hun heerlijke kamermuziekwerken anders dan voor de huiskamer? Al vele jaren zitten wij muzikantèn, speciaal wij, R. K. muzikanten en muziekpaedagogen te wachten op het gebaar van hooger hand. We verwachtten van u en anderen dat het zou komen tot het leiden van de jeugd naar hooger idealen, niet in de laatste plaats door de muziek. De Hoilandsche jeugd met z'n zin voor humor, maar met z'n gebrek aan fantasie, neeft 'n muzikale ontwikkeling zoo hoog noo- dig. Wij steken zoo ongunstig bij anderen af in dat opzicht. We zeggen wel gemakkelijk „Fransehen, Hongaren, Italianen zijn nu eenmaal veel mu zikaler en Duitschers en Oostenrijkers willen nu eenmaal altijd zingen." Maar waarom willen ze zingen? Denkt u dat oen Hoilandsche jongen nie: muzikaal is en niet zoo zou willen zingen?: Hfj krijgt geen gelegenheid het te leeren, is van nature bang zich belachelijk te maken en houdt daarom, wat heel verstandig is, zijn mond. Ik verzeker u, en dat niet alleen op eigen gezag, dat van de 100 Holandsche kinderen er 98, neen, misschien wel 100 muzikaal zijn van aanleg. Het is een feit dat bij geregelde oefening, zich ook in Holland bij 80 pCt. zelfs een abso luut gehoor ontwikkelt. Wat dat beteekent 'n fijn muzikaal oor te bezitten? Niet alleen dat een ontwikkeld gehoor van groote waarde is voor de muziekbeoefening of voor het muziekbegrip, maar een fijn, muzikaal - oor maakt de kinderen voor veel andere dingen meer toegespitst en meer toe gankelijk. Neen, Rector Vlaar, niet minder muziek, maar veel, veel meer muziek voor onze jeugd. Waar moet het heen als we de ideëele vakken uit het leven van onze kinderen gaan bannen? Wat heb ik in mijn jeugd niet veel gezon gen. We kenden heele bundels van buiten. Inheemsche en' uitheemsche. Deze jeugd zingt niet. Ze kent geen volksliederen, geen clubliederen, ondanks '1 bloeiend clubleven, geen kerkliederen. Ze kent het begrip zingen niet eens. En wij loopen met onze koorzangdiplo ma's in den zak, en vinden geen leerlingen, die tijd zouden hebben om te leeren zingen. Na de fröbelschool zingt over het alge meen het kind in Holland niet meer. We bewonderen de Franschen om hun taal en hun spraak. Maar weet u wel dat de Franschen wei tijd kunnen vinden voor hun solfège-lessen en dat ze al solfèggieerend zich die prachtige lenige uitspraak eigen maken. Hun rapheid van tong en vlugheid van geest hebben ze voor een groot deel te danken aan die sol- fèges, die hup leeren alles „de la masque" te zingen en te zeggen. Een beetje meer vivacité d'esprit kunnen we heusch wel gebruiken, vooral omdat het ook de ledematen losmaakt en ons zeer ge schikt maakt voor het beoefenen Van de tech niek van alle dingen. Hoeveel volwassenen trachten later door eenige spreeklessen goed te maken wat in hun jeugd verzuimd werd? Hoeveel sprekers kunnen daarvan getuigen? zal schaden De jongens van uw Lyceum, Reetor Vlaar, zijn op een leeftijd waarin het beter is niet te zingen. Daarvoor vragen we dus geen tijd. Kijk een kind dat muziekles gaat nemen, moet daarmee beginnen liefst zoo vroeg mogelijk, want vóór zijn 12e jaar, den tijd, waarop hij gewoonlijk naar een Middelbare school gaat, moet zijn techniek zitten. De lagere school moet het onderwijs zoo inrichten, dat de kinderen hun liefde voor de muziek niet enkel danken aan hun ouders en hun muziekleeraar, maar ze moeten op de school den weerklank vinden van de belang rijkheid van de muziek. En ze vinden dat ge lukkig ook wel op veel lagere scholen, waar goede paedagogen door belangstelling, ook voor dat wat het kind buiten de school leert en doet, en door interessante verhalen, vragen of opmerkingen over muziek soms 'n stevigen steun kunnen zijn voor den muziekleeraar. Op de Middelbare school krijgen de leer lingen natuurlijk meer vakken, meer huis werk enmeer vrijen tijd. Nu hebben de kinderen van onzen tijd meer de eigen beschikking over hun vrijen tijd dan vroeger wij. En daarin schuilt voor een groot deel het gevaar. Een kind is een klein mensch en een mensch is een groot kind. Vrijen tijd goed in- deelen is voor iedereen moeilijk, voor oud en jong, maar voor jong veel moeilijker. Sport en spel Is prachtig, maar laat het niet altijd zijn een spel van handen en voeten alleen. Het spel van den geest is zooveel be langrijker. Het Hoilandsche volk met z'n frissche ongedegenereerde hersens zou tot zulke heerlijke prestaties kunnen komen op kunstgebied, veel veelvuldiger dan tot nu. We spreken altijd met zoo'n grooten trots van ons Concertgebouw-orkest en van Delf zijl tot Vlissingen en van Maastricht tot den Helder meenen de Nederlanders deel te heb- aan zijn roem. Maar hoeveel ras-echte Nederlanders spe len er in dat orkest? En naast Mengelberg, die toch ook geen volbloed Nederlander genoemd kan worden, heeft het den Franschen dirigent Monteux. Holland wordt met z'n radio en gramo- foon-manie van een passieve muzikaliteit, die niet veel goeds voorspelt voor komende tij den. Rector Vlaar, maak gij uw R. K. Lyceum tot een brandend fornuis van centrale muzi kaliteit. sik kan me geen vruchtbare literatuurlessen nken zonder muzikale tendenzen, noch geschiedenis, noch wiskunde, nóch gymnas tiek, noch teekenlessen. „Dass ist die Gewalt des Rhythmus, dass unwillkürlich Alles mit muss." „Der musikalische Rhythmus 1st primar." Is de mystiek niet doorhuiverd van mu ziek? Vinden we onder onze groote componisten geen mystici, geen filosofen, geen aarts- contemplatieven? En nu zullen onze Lyceumleerlingen geen muziek meer studeeren? Weten de leeraars van de Middelbare scholen niet wat een stille helper een mu- ziekieeraar kan zijn? En nu gaat de Rector ons uitschakelen? Daar moet een wisselwerking zijn tusschen u en ons. Uw zeer anti-muzikale uitlating Rector Vlaar heeft ons diep geschokt. Voor eenige weken heeft Dr. A. H. de Hartog zich in een interview o.a. aldus uitgelaten: De jeugd is nu als vroeger vol actie, vol drijving, maar daarom ook dikwijls te veel nog in het gevóel bevangen. Ook hier is noo- dig: ideëele inhoud, opdat de passie ook dra ger worde van het ideaal. En in een antwoord op de vraag: Vindt gij, dat het onderwijs in z'n tegenwoordigen vorm tegemoet komt aan dat ideaal? zegt hij o.a.: „Ik vindt het tegenwoordige onder- wiis een marteling voor de jeugd." Het is wel jammer, dat hij aan het eind van z'n betoog zegt: Ik wensch in geen geval over dit onder werp in debat te treden. Daar valt uit op te maken dat hij ook wel weet dat er over dat onderwerp binnen- en buitendeurs al heel veel gepraat en geschre ven is. Maar ik heb tot nog toe nog nooit iemand zoo onomwonden stelling hooren ne men tegen het muziek maken als u het doet. Rector Vlaar. Och, geeft uw martelaren wat muziek mee op hun levensweg. We hebben dus wel tevergeefs op het verlangde ge baar gewacht. En ik die nog al hoopte dat mettertijd de Lycea de kuituur-historische afdeeling zou den verrijken met het vak algemeene mu zikale ontwikkeling en muziekgeschiedenis. En ik die tegen dien anderen rector heb ge zegd dat op ons Roomsch Lyceum..,,,.... Daar sta ik nu. ELISABETH AGHINA Mede door hun kunstig spel hebben zij overweldigend succes en kwamen zij er niet i zonder toegift af. i Vcoraf nog het gebruikelijke wereldnieuws w.o. prachtige opnamen van New-York uit de lucht en een geestige teekenfilm-klucht. Het programma in Luxor kan ditmaal niet een absolute goedkeuring wegdragen voor alles wat er gegeven wordt. En laten we er direct bijvoegen, de reclame, die er voor de film „Het gele pacpoort" gemaakt wordt, doet een zeer gevaarlijk filmwerk vermoeden, het programma-boekje geeft een beschrijving, die niet klopt met den inhoud der film. Het gele Paspoort is een sterk realistisch levens beeld, een Russisch filmwerk. Hoewel wij alle respect hebben voor de natuuropnamen en de techniek der Russische filmen, ademen dergelijke scenario's altijd naar onderwerpen, welke voor Katholieken onaanvaardbaar zijn. Wü vermoeden, dat de film sterk ge coupeerd is, zoodat er niets positiefs onsma kelijks in voorkomt. Zonder de onnoodige commentaar in het programma-boekje zo den we er wellicht niet zoo absoluut tegen l st zijn. De rest van het programma is aardig en spi nnend, het Luxornieuws als altijd actueel. In het Cinema Palace is de groote indruk wekkende film „Vlammende Vleugels", weike zulk een schitterend beeld van den luchtoor- loog geelt deze week opniew op riet pro gramma gekomen. De film blijft, gelijk gisterenavond bleek, nog veel publiek trek ken. Van het wereldnieuws was vooral de weer gave van de feesten oer K. M. A. te Breda k .zonder aantrekkelijk, terwyi een geweldige klucht in twee actei. „de taartenoorlog" een groot lachsucces had. Jaarverslag 19271928 Wij ontvingen het jaarverslag van de RK. Jeugdcentrale over een tijdsbestek van 1 Sept. 1927—31 Aug. '28. Het bestuur den centrale bestond uit Pater J. J. C. Hentzen O. F. M., voorzitter; Ver. Janssen, penningmeesterresse; H. W. M. van Os, secretaris. In een voorwoord schrijft men: „De door onze Centrale in 1927/28 door leefde gebeurtenissen mogen dan aan uw gehoor voorbygaan als een statige processie van thans bejaarde dames achter wier bui gende verschijningen haar blozende dochters van 1928/29 reeds minzaam te glimlachen staan." Dan volt een opsomming van deelnemen de vereenigingen in de Jeugdcentrale. Sinds de jaar vergadering in 1927 werden zes commissie- en drie algemeene vergade ringen gehouden. Ook dit jaar bestendigde onze jeugdcen trale haar lidmaatschap in de Federatie van Jeugdwerlcbesturen te Haarlem Met genoegen verhaalt men het succes van de jev dleiderscursussen en de roman tische dancing-cursussen, welke destijds ieders belangstelling opvorderde. In de „Speeltuinkwestie" mocht de R. K. Jeugd centrale profiteeen van de groote activiteit van de R. K. Ver. voor Groote Gezinnen. Op 4 Aug werd de speeltuin geopend; de R K. jeugd kon daardoor dagelijks profi- teeren van den Gem. Speeltuin aan de Zomervaart. Dan volgen eenige rapporten, worden eenige regels gewyd aan behuizing leeftijds grens, vacantie beroepskeuze, drankbestrij ding ouderavonden enz. Er wordt verslag gegeven over de jon gens- en meisjespatronaten, St. Josefgezel- len, St. Martha vereeniging en Haarl. Com missie voor Lichamelijke Opvoeding Een aanmoedigend slotwoord besluit dit jaarverslag waaar de heer H. W. M. van Os alle eer van heeft. v. d. Berg, Pijnboomstraat 86, paar gr ijz schoenen Stalling Zomerluststraat xo, wan delstok. Hoewel „Madame Sans Gêne" niet tot de latest novelty behoort, blijft zij toch steeds tot een aangenaam kijkspel aanleiding geven. Het is zonder twijfel een rare dame geweest dit madameke, dót van waschvrouw tot hertogin promoveert, al is zij, zooals de film haar voorstelt, wel min of meer een psycholo gisch raadsel. Herhaaldelijk geeft zij blijk met van intel- 'egentie gespeend te zijn «en desondanks ge draagt zij zich als een polderjongen en heeft manieren, die nog iets minder zijn dan nul komma nul. Zeifs haar gemaal de doorluchtige hertog blijkt niet in staat haar hoffelijke mores te leeren. Dat zij even oud blijkt, vóór de revolutie, in de revolutie en toen de kleine Bonaparte allang regeerde is een vergeeflijk abuis, dat bij vrouwen wel meer voorkomt. Of haar doen en laten zooals hef wordt voor gesteld historisch juist is, weten we niet, maar: Se non vero bene trovato, zullen we maar denken. Gloria Swanson, die de madame is, speelt niet zooals we dat van haar verwachtten. Behoudens enkele goede momentjes, doet haar spel irriteerend gemaakt en overdreven aan, zonder ook maar een oogenblik „echt heid" te suggereeren. De Napoleon-figuur van den Franschen tooneelspeler is tienmaal beter en hij geeft ons een goed idee van den strakken kleinen korporaal die over honderd duizenden zijn scepter zwaaide. Ook als costuum-film beschouwd, is Madame Sans Gêne wel de moeite waard om te zien. Op het tooneel zijn deze week een paar Hawaiian players, genaamd Luvaun and Partner die de bezoekers op origineele Hawaiianmuziek en zang vergasten. Na tuurlijk ontbreekt hierbij niet de Hawaii- guitaar en de geliefkoosde Ukelele, welk laatste muziekinstrument vooral in Amerika Zoo uitermate populair is. Eigenaardig is de stem van Luvaun, welke hij naar believe, als tenor of bariton kan laten klinken. Terug te bekomen bij H. Schotman, Rémbangstraat 4, slinger van auto A. Schoen, Lombardsteeg 8, kinderbril in étui; Mevr. Lenterman, Ged. Voldersgracht 57, zilveren beursje A. Zut, Oranjeboomstraat 151, étui schrijfgereedschap D. Barmentlo, Archipelstraat 33, glacé heerenhandschoen Mei. Timmermans, Sillem'straat 57, fox hondje Kennel „Fauna", Parklaan zwart hondje, gebracht door Beijer, Korte Hout straat 5b Kat, Van Oldemark, Korte Wijn gaardstraat 13 C, Zwart, Julianapark 8, leesboek H. Hoek, Gen. de la Reijstraat 38, lorgnet G, Booms, Leidschestraat 55, jon gensmuts Van Buuren, Bankastraat 28, zil veren manchetknoop Dusseldorp, Smede straat 4, zilveren potlood J. Mars, Oude Groenmarkt 20, kinderportemonnnaie S. Klaassen, Kerkhofstraat 14 rd.; rijwielbelas- tingmerk in étui G. v. d. Deijl, Barteljoris- straat 19, rijwielbejastingmerk J. Bakker, Gen. Cronjéstraat 28, zwarte rijwielpomp H. Loode, Papentorenvesf 29, rozenkrans J. Westenvoorde, Zocherstraat 53, ring met sleutels B. Schuif, Gierstraat 38. schoen en pantoffel Vergers, 2e Vooruitgangstraat 32, Ford-onderdeel Bros, Eikenlaan 1, bal Wempe, Schouwtjeslaan 13, leesboek Ver- loo, Hulsstraat 8, paar beenpijpen voor mo torrijder Knossen, Julianapark 34 rd., cein tuur damesmantel J. Smits, De Clercq- straat 137, étui schrijfbehoeften G. de Lugt Soendastraat 7, rijwiel-handbeschermer Bureau v. Politie, Smedestraat, hondenpen ning 0315 Dijkstra, Harmeniansstraat 47, herdershond J. Gigengack, Nieuwe Groen markt 7, paar grijze handschoenen Smink, Lange Veerstraat 14 rd., bruine heerenhand schoen Hovenier, Heerensingel 129 c, beige dameshoed Van Andel, Kolkstraat 20 zw., dameshandschoen Kuijk, Kruistochtstraat 11, kruiwagen Kennel „Fauna", Parklaan grijswitte kat gebracht door Hetem, Nieuwe Spaarnwoüderstraat 6 zwartwitte kat ge bracht door Steen kist, Olivierstraat 9 Snij ders, Iordenstraat 54, damesportemonnaie m. inh. Bur. van Politie Smedestraat, brui ne heerenportemonnaie met inh., en een por- temonnaie met 4 ct. Pollée, Gr. Houtstraat 167, parapluie A. Zwam, Heerenweg 55, rijbewijs t.n. van Nast Verhoef, Harmen- jansweg 57 M, rijwielbelastingmerk IJk- hout, Coltermanstraat 6, paar gymnastiek schoenen Schoonebeek, Jansstraat 28, dou blé speld met steentje Hooglugt, Papento- renvest 16, bruin kinderschoentje Nijssen, Leliestraat 7, zwarte gymnastiekschoen Verloop, Tulpenstraat 23rood, boorijzer Van Zijl, Nieuwe Geldeloozepad 26, gouden broche Koops, Rollandstraat 89, geldstuk Van Zanen, Linschotenstraat 65, zilveren horloge Kennel „Fauna", Parklaan grijze kat, gebracht door Koedijk, Nachtegaalstraat 66, grijze kat gebracht-door Hartogh, Park laan 47 Geldorp, Soendaplein 28. oorbel- etje met steentjes v. d. Putten, Gen. Cron jéstraat ui, damesportemonnaie m. inh.j CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREENIGING. Donderdag, 8 November a. s. geeft de C. O. V. een concert in de Gemeente Concertzaal. Uitgevoerd zal worden „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn. Het is meer dan 6 jaar geleden, dat dit werk voor het laatst op het programma der C. O. V. voorkwam en daarom zal het zeker zeer velen verheugen, dat de keuze weer eens op dit oratorium is gevallen. „Die Jahreszeiten" immers is een werk dat nog niets van zijn fleur en frischheid heeft verloren en dat, ondanks het feit, dat het meer dan 125 jaar oud is eö wellicht vaker is uitgevoerd dan eenig ander oratorium den toehoorder boeit van het begin tot het einde. Ongetwijfeld zullen ook nu weer velen van de gelegenheid gebruik maken om door bijwoning van dit concert hun geest te ver- frisschen De generale repetitie zal Woensdag, 7 No vember, worden gehouden en als gewoonlijk lijk tegen een matigen prijs toegankelijk zijn. GEMEENTELIJK ORGELCONCERT Mevr. G. StotijnMolenaar, sopraan. Jaap Stotijn, hobo. George Robert, orgel. Het Gemeentelijk Orgelconcert op a.s. Vrijdagavond belooft in meer dan één opzicht belangrijk te worden. Zoo schreven wij 'n paar dagen geleden in ons blad. En vol verwachting van de prestaties der solisten en der nieuwe muziek in den vorm van hier nog niet uitgevoerde composities van v. d, Sigten- horst-Meijer, een „Nijl-liederen-cyclus. Nu is dit het eigenaardigede onge generatie heeft het den voorgangers van een vorige eeuw wel eens kwalijk genomen, dat gegrepen werd naar het domijn der exotische muziek en hierin een gebrek gezien aan inspiratie. Maar zelf blijken ze er geen van allen afkeerig van om in het rijk der exotische muziek nu en dan een stevig uitstapje te maken, en dan met niet veel voller handen terug te keeren dan hun voorgangers het deden, die althans met genialiteit de oer bronnen exploiteerden. Niet dat we dit de jongere muziekgeneratie als een vergrijp aanrekenen, maar de gisterenavond ten gehoore gebrachte liederen uit het land der Pharao's en de hobo-solo's van denzelfden componist, deden in ons deze gec'achten rijzen. Aan het spel van George Robert zullen wij geen bijzondere bespreking wijden met zijn gewone vaardigheid en fijnen kunstsmaak voor registratie speelde hij ons het Adagio voor en het Andante uit het Concert in G, gr. t. van Handel. Een sonate van Loeuillet, met hobo-solo van den heer Stotijn, gaf te genieten van prachtig samenspel der beide kunstenaars, ofschoon de compositie zelf ons wat al te zeer op Bach geïnspireerd leek. De Ilde Chorale van Cesar Franck gaf ons meer te genieten, vooral in het meer geanimeerde slotdeel, waarin het Zuidelijk temperament meer naar boven welt. Bij de hymne van Marcel Dupré bleef gedurende de laatste maten een register doorspreken op een hinderlijke hooge b of c, zoodat voor de twee laatste liederen van Bach een piano moest worden aangesleept. Over de piano kunnen we natuurlijk niets zeggen, noch dus over de begeleiding, ook niet over den heer Stotijn als hoboïst, want wat deze ons den ganschen avond op zijn prachtig klinkend instrument heeft doen genieten, is boven onzen lof verheven. En het spijt ons, dat we niet hetzelfde kunnen zeggen van de sopraan- soliste, mevr. Stotijn-Molenaar, die den heelen avond wel zeer haar best heeft gedaan, maar ons toch niet wist te boeien. De liederen van Wolf met hun diep dramatisch accent, liggen deze lichte sopraan volstrekt niet ze zijn haar te zwaar en de innerlijke emotie ontbreekt de zangeres volkomen. We meen den dan ook uit het matig acclaus in den beginne te kunnen hooren, dat ook het publiek, dat de heele zaal bezette, er niet bijzonder diep door was getroffen. De toon- reinheid liet hier en daar zelfs nog al eens te wenschen over. En zooals het met de liederen van Wolf ging, zoo ging het ook met de beide aria's van Bach. Het ontbreekt deze overigens vrij goed geschoolde sopraan aan kracht, zoowel wezenlijk als figuurlijk, aan stem en aan uitbeeldingsvermogen. Beter zou ze dan ook, althans vooreerst nog, kunnen grijpen naar wat minder hoog en meer binnen" haar bereik ligt. Waarmee we voor dit Concert meenen te mogen volstaan. EEST IN DE SPAARN WOÜDERSTRAAT Winkelweek en Etalagewedstrijd De Spaarnwoüderstraat is nutenminste een straat geworden, een winkelstraat waar je niet meer voor je verdriet, maar voor je plezier doorloopt. Wie zou het nog niet weten, dat er een nieuw asfaltdek is gekomen, spie gelglad en wat nog meer zegt higiënisch. De trottoirs zijn in een nieuw mode) gebracht, de waterafvoer wordt geregeld door flinke, stevige putten. Er is dus reden tot vreugde voor de bewoners van de Spaarnwoüder straat. Dat ziet men direct al aan de ^ere poorten, die je uitnoodigen om eens een kijk je te komen nemen, en aan de in de lucht zwevende doeken met het opschrift „Winkel week". De winkeliers hebben hun beste beentje voorgezet en de etalages zoo smaak vol en sierlijk mogelijk opgemaakt. Wij kon den menig origineel kunstenaar-winkelier ontdekken maar zwijgen erover, want er is een wedstrijd en we willen geen pressie op de mry uitoefenen. Het rood-wit-blauw wappert ook lustig door de feeststraat, hoe kon 't ook andersAls de winkeliers nu maar flinke zaken doen zal er binnenshuis ook nog wei menige vlag worden ungesto- ken. Daar gaat het toch naar om, nietwaar 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2