Stadsnieuws 3§ pk, Wwr tsi GELOOF EN WETENSCHAP m I 'I w- DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 27 OCTOBER 1928 BLADZIJDE i Installatie commissie voor de havenplannen Het waschhuis en de wasch-industrie Tentoonstelling in Teyler's Museum Jaarfeesten R.K. Volksbond St. Francisca Romana De tocht van Schuttevaer Audiëntie De stankverspreiding aan ZuidzijdederVisschershaven te IJmuiden Gevaarlijk jongensspel ■w m *-*2 '"«i De nieuwe R.K. kerk te Halfweg Suikerbieten BEVERWIJK Jubileum H. F. G. Lijnkamp Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlet) VAN ONZE RECHTBANK Grootsche plannen voor Zandvoort Gistermorgen hieldten Raadhuize de Com missie voor de Havefaplannen hare eerste vergadering Voorzitter der Com.missie is de heer M. Gerritsz, terwijl als lei.len zijn benoemd de heeren Mr. M. Slingenbterg, M. A. Reinalda, H. J. L. Klein-Schiphor'st, W. Roodenburg, E. H. Krelage en J. F. Hulswit. De Burgemeester installeerde de Commis sie met de volgende toespraak. Mijne Heeren, Het is mij aangenaam U allen te mogen begroeten als leden der Commissie voor de havenplannen. Het onderwerp, dat u zult gaan behande len is zeker niets nieuws voor Haarlem. Reeds verscheidene jaren heeft het een punt van onderzoek en overweging uitgemaakt. Dat het havenplan desondanks niet tot uitvoe ring is gekomen maakt de taak Uwer Com missie waarlijk niet gemakkelijker. Ik waar deer het daarom te meer dat gij u allen be reid hebt getoond in de Commissie zitting te nemen. Het ligt niet op mijn weg tegenover u be schouwingen te houden over de vraag hoe de plannen dienen te zijn! Dat te onderzoeken is thans allereerst de taak uwer commissie. Doch wel eigent zich dit oogenblik om eens in korte trekken na te gaan hoe zich de ge dachte der Haarlemsche havenplannen heeft ontwikkeld. Het denkbeeld om aan het Noorder Buiten- Spaarne een open spoorweghaven te maken werd reeds meer dan 25 jaren gelden geop perd. De door de H.IJ.S.M. uitgevoerde spoor- wegwerken, waartoe de aanleg van het goe derenstation met Spoorweghaven ten westen van de Leidschevaart behoorde, was oorzaak dat genoemd denkbeeld toen niet tot ver dere ontwikkeling kwam. De bij de Westergracht gegraven Spoor weghaven bleek echter al spoedig niet te voldoen aan de eischen welke men aan eene goede spoor- en overlaadhaven mag stellen. De ligging was voor een goede ontwikkeling een beletsel. Voor groote vaartuigen was de spoorweghaven niet te bereiken en de vaste bruggen die op verschillende plaatsen ook toen reeds aanwezig waren, bemoeilijkten zelfs voor kleinere schepen de verbinding met de haven. Is het wonder, dat bij dezen toestand het oorspronkelijk opgeworpen denkbeeld om aan het Noorder Buien- Spaarne een spoorweghaven te maken spoe dig herleafde? In 1911 werd een plan ontworpen. In zijne vergadering van 1 Mei 1912 besloot de raad dat Plan om advies in handen te stellen eener te benoemen raadscommissie. Op 23 Augustus 1913 bracht de Commissie haar rap port uit. Hoewel toegevende, dat door het ont breken van een goed bereikbare spoor- en overlaadhaven aan enkele der bestaande in dustrieën bezwaar in den weg gelegd en zelfs schade berokkend werd, kwam de Commissie toch tot de conclusie dat de noodzakelijkheid van eene beter bereikbare spoor- en over laadhaven niet voldoende gebleken was, doch dat vrij algemeen de wenschelijkheid vdn het tot stand komen wel kon worden aangeno men. Het bij het rapport overgelegde plan moest ln verband met de uitbreiding der licht fabrieken wijziging ondergaan, 19 April 1915 brengt daarop de Commissie een aanvullings rapport uit en 1 September 1915 besluit de Raad in beginsel tot het maken van eene open spoor- en overlaadhaven aan het Noor der Buiten-Spaarne. Burgemeester en Wet houders zouden volgens datzelfde besluit uit gewerkte plannen met begrootingen van kos ten indienen en stappen doen om gelijktijdig grenswijziging op ruime schaal aanhangig te maken. Hierna wordt de in 1912 benoemde commissie ontbonden en bij raadsbesluit van 9 Februari tot instelling eener nieuwe com missie besloten. Een nieuw plan wordt ontworpen en aan den Raad ter goedkeuring aangeboden, doch deze besluit in zijne vergadering van 15 De cember 1917 tot aanhouding, Als gevolg van den oorlog kwamen toen andere zeer belang rijke vraagstukken om oplossing vragen. Deze maakte op haar beurt de wijziging der gren zen meer en meer noodzakelijk. De stappen daartoe gedaan werden eindelijk in 1927 met succes bekroond. Door een en ander geraakte de haven plannen een tijd op den achtergrond- Nu echter door de grenswijziging een geschikt gebied voor haven en industrie-terrein tot't grondgebied van Haarlem is komen te behoo- ren dient opnieuw de vraag onder de oogen te worden gezien op welke wijze handel en industrie in deze gemeente kunnen worden bevorderd. Voor Haarlem als woonstad werd en wordt ongetwijfeld alles gedaan om de noodige aantrekkelijkheid te geven. En terecht! Haar lem heeft als zoodanig steeds een goeden naam gehad en het is ons een plicht të zorgen, dat die goede reputatie ook in de toekomst blijft gehandhaafd. Maar wij mogen, vooral na de verkregen gebiedsuitbreiding, daarop alléén onze aan dacht niet bepalen. Wat toch is een stad zonder handel en industrie? Zeker 1 Noch handel, noch industrie laten zich kunstmatig blijvend verplaatsen. Maar zoo staat het hier niet. Ook zonder kunstmiddelen kan en zal Haarlem zijn handel en industrie zien uit breiden, mits men zorge, dat voor wat komen wil geschikte terreinen en de noodige ver- keersmogelijkheden aanwezig zijn. Wie niet ontkent, dat goede verbindingen te water en te land, de spoorwegverbindingen daaronder begrepen, nodzakelijk zijn de noodige ontwikkeling der bedrijven mede te helpen verzekeren, hü zal moeten toege ven, dat de landingsterreinen voor het zich nederzetten van industrieele ondernemingen helaas uitermate gering zijn. En dat bij eene toch zoo bijzonder gunstige ligging aan groot en klein vaarwater, aan uitgebreide en goede verkeerswegen te land, in het centrum van een groote welvarende streek. Wij kunnen en mogen op dit gebied dan ook niet stil zitten. Aan u de taak den juisten weg te wijzen. Het gemeentebestuur vertrouwt, dat de sa menstelling uwer commissie uit vertegen woordigers zoowel van 't algemeen gemeente belang als van handel en industrie er toe mede zal werken om tfét beste tot stand te brengen, dat voor Haarlem mogelijk is. Zoo als ik reeds gezegd heb zullen heel wat moei lijkheden uit den weg moeten worden ge ruimd, maar als wij dan zien wat elders bij vaak minder gunstige omstandigheden is gedaan, moeten en mogen ook hier moeilijk heden en bezwaren niet onoverwinbaar zijn Mijne heeren van heeler harte hoop ik, dat uwe arbeid tot bevredigende resultaten mag leiden en dat alsdan niet zal worden geaarzeld u den besten dank te brengen die mogelijk is: namelijk het geven van spoedige uitvoering aan het door u ontworpen plan. En hiermede mijne heeren verklaar ik uwe commissie voor geïnstalleerd. Namens de Commissie dankte de voorzit ter de heer Gerritsz, den Burgemeester voor de belangstelling die hij getoond had. In wiskundigen zin de noodzakelijkheid der ha venplannen aan te toonen zal ook van deze commissie niet mogen worden verwacht. Maar wel zal zij het noodige doen om het nut en de wenschelijkheid van de totstand koming eener haven en industriewijk aan te toonen.En ongetwijfeld mag van haar worden verwacht, dat al het mogelijke zal worden gedaan om de opgedragen taak tot een goed resultaat te brengen. Na een woord van waardeering voor wijlen de heeren Mr. J. Enschedé en H. J. Geijl Jcz., en de heeren A. de Clercq en Ir. F. C. Dufour, die in het ver leden reeds zooveel voor de totstandkoming der havenplannen hebben gedaan, opent hij de vergadering, waarna met de behandeling der agenda werd begonnen, zijnde de vast stelling van het eerste gedeelte van het werk program. Wij vernemen dat het bestuur van de afd. Haarlem van den R. K. Nat. Bond van Waschindustrieelen, zich tot het bestuur van de woningbouwvereniging „Onze Wo ning" heeft gewend, om met dit bestuur te confereeren, over de plannen en subsidie aanvrage aan den raad van Haarlem, voor de stichting van een waschhuis in het Slachthuiskwartier. Van bevoegde zijde hoorden wij, dat het bestuur der afd. Haarlem zich heeft ver staan over de ev. oplossing der kwestie op een voor de huisvrouwen practischer wijze en voor de gemeente in elk geval voordee- liger manier. Het bestuur van de afd. Haarlem heeft zich deze kwestie reeds eerder aangetrok ken en van die zijde verscheen toenmaals eene brochure, welke aan het college van B. en W. en alle raadsleden is verzonden. Het bestuur ontving echter tot op heden nog geen uitnoodiging van B. en W., om zich nader over zijn voornemens uit te spreken. Intusschen twijfelt het bestuur niet, of B. en W. zullen op het door hen te bepalen oogenblik, zich zeker niet onthou den van de voorlichting van het bestuur der waschindustrieelen hier ter plaatse. Het wil ons voorkomen, dat het vraagstuk van een waschhuis, zeker niet zonder meer kan wor den tot oplossing gebracht, zonder het be stuur van het betrokken vak te hebben ge hoord. Wanneer via de medewerking van het particulier initiatief, ten slotte betere en voordeeliger resultaten te verwachten val len, dan met de oprichting van een Wasch huis, dan stellen wij ons voor, dat de raad in meerderheid, er niet voor te vinden zal zijn uitgaven te voteeren, welker doeleinden als zeer riskant moeten worden aange merkt. Blijkens een verslag in het Volk d.d. 9 October 1928, was de bezetting van het Am- sterdamsche waschhuis eertijds 90 pet., ter wijl in den laatsten tijd nog slechts van 64 4 65 pet. kan worden gesproken. Een derge lijke achteruitgang geeft te denken. Doch wat nog meer te denken geeft, is het feit, dat de exploitatie veel te duur is en er elk jaar enorm veel geld bij moet, terwijl de prijs van een gemiddelde wasch van 8 K G. op fl. 1.25 per waschbeurt komt. De prijs is dus ongeveer 15 cent per K.G. En dan moeten de dames nog eenige uren van huis, eventueel nog een trammetje betalen, doch in elk geval de wasch nog thuis te drogen hangen. Wij hopen en vertrouwen dat het college van B. en W. dan ook niet zal na laten, voor de openbare behandeling der kwestie zich in contact te stellen met het bestuur van de afd. Haarlem van den R. K. Nat. Vakbond van Waschindustrieelen, om welk contact dit bestuur, reeds geruimen tijd geleden heeft verzocht, doch op welk verzoek als geschreven, nog geen antwoord van het college van B. en W. inkwam. In Teyler's Museum wordt een tijdelijke tentoonstelling gehouden van nagelaten landschapteekeningen en reisschetsen door de kunstschilderes Blanche Douglas Hamil ton, overleden 29 Juli 1927. De tentoonge stelde werken behooren tot de kunstverza meling van het museum. Ook Donderdagavond is de uitvoering bij ge legenheid van de jaarfeesten van den R.-K. Volksbond wederom een succes geworden. Vele woonden de uitvoering, welke wederom vlot verliep, bij. Het bestuur van het Liefdewerk „Sint Francisca Romana", Koudenhorn, schrijft ons: Zondag a.s. viert de H. Kerk het feest van Christus' Koningschap. Christus, de Koning, van heel het menschelijk geslacht ook van de kleinen dezer aarde. Dit feest zal dan ook bijzonder herdacht worden in de kapel van het Liefdewerk St. Francisca Romana, want voor het eerst zal er een dag van aanbidding worden gehou den. Heel den middag staat het huis ge opend voor aanbidders en aanbidsters. Mogen velen een oogenblik ook hier ko men aanbidden en in hun gebed gedenken degenen, die aan onze zorgen zijn toever trouwd en zooveel hulp van boven noodig hebben. Geruimen tijd geleden heeft de heer Schuttevaer uit Rotterdam getracht met een onzinkbare boot den Oceaan over te steken naar Amerika. Hij is door verschillende omstandigheden niet verder gekomen dan Plymouth, waar zijn boot executoriaal verkocht werd. Aan den Engelschen advocaat Carille Davis, in wiens handen de Schuttevaer bij den executorialen verkoop te Plymouth overging (waarschijnlijk voor 12 pd. st.) werd reeds 1300 betaald van de door dezen gevraagde koopsom, groot 120 p.st. Wat hieraan nog ontbreekt, en voorts noodig is voor het ten deele opnieuw uitrus ten van de boot, den overtocht der beman ning, kasgeld, enz. wordt geschat op drie- a vierhonderd gulden welke men, even als de vorige gelden, o.a. door verkoop van kaarten, binnenkort hoopt te bemachtigen. Men verwacht, dat dit binnen enkele weken het geval zal zijn, waarna men onverwijld zee denkt te kiezen, in de overtuiging, dat het open water minder moeilijkheden zal baren dan Kanaal- en kustwater. Het ligt in de bedoeling van den heer Schuttevaer, ook in Haarlem voor dit doel te komen collecteeren. Hij zou daarvoor toestemming vragen aan de directies der verschillende theaters in Haarlem. Daartoe zou hij waarschijnlijk de volgende week I Dinsdag of Woensdag in Haarlem komen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem ls Maandag, Woensdag en Donderdag a.s. ver- hinderd audiëntie te verleenen. Door de Gezondheidscommissie voor. Vel- sen is d.d. 25 October j.l. het volgende schrij ven verzonden aan den Raad der gemeente Velsen: „Blijkens het officieele verslag van de ver gadering van Uw college, gehouden op Dins dag 11 September j.l. heeft bij de rondvraag het lid van Uw college de heer P. Bosman ter sprake gebracht de stankverspreiding aan de Zuidzijde van de Visschershaven. De heer Bosman zeide volgens genoemd verslag o.a. het volgende: „De menschen hebben herhaaldelijk den Voorzitter der Gezondheidscommissie op gebeld, die een onderzoek toèzegde, doch daar bleef het bij. Hoe het komt dat door de Gezondheidscommissie niet wordt inge grepen, begrijp ik niet." Tot gcrid begrip van zaken deelen wij mede, dat zoodra medio September klachten bij onze commissie omtrent stankverspreiding binnenkwamen, onze Voorzitter zich van deze klachten op de hoogte heeft gesteld en zich, toen hij bemerkte, dat deze klachten ge grond .waren, tot de directie der bedoelde fabriek' wendde om verbetering in den toe stand te brengen. Op voorstel van onzen voorzitter is de directie er toe overgegaan het lokaal, waarin de lever wordt verwerkt aan te sluiten aan den exhauster, waarmede de gassen in de andere gedeelten der fabriek worden weggezogen." Donderdagavond vond mej. S. in de Trompstraat te IJmuiden-Oost een jongen bewusteloos op straat liggen. De jongen bleek uit mond en ooren te bloeden. Do brieven bestellers H. en J. kwamen ook ter plaatse. Zij riepen de hulp van dr. B. in, die den jongen naar het St.. Antoniusziekenhuis deed vervoeren. De knaap, wonende in de Piet Heinstraat, bleek achter op een autobus ge klommen en er weer afgevallen te zijn. Hij had volgens den arts een lichte hersenschud ding bekomen. Vrijdagmorgen half 6 kwam hij tot het bewustzijn en toen bleek zijn toe stand niet ongunstig te zijn. "&.y. Woensdag j.l. zijn de eerste hoeveelheden koper, voor de bedekking van den koepel boven het hoofdaltaar en van de spits, aan gevoerd. In het geheel zal aan de dakbe dekking 3000 kilo koper verwerkt worden. Het dak van de kerk is reeds geheel met pannen gedekt. De wijzerplaten, die aan de vier zijden van den toren zullen worden aangebracht, worden 's avonds electrisch verlicht, het geen voor de inwoners en de talrijke door trekkende automobilisten een groot gemak zal zijn. Het is te hopen, dat de nieuwe uurwer ken, zoowel in den toren van de R. K. als die van de Gereformeerde kerk, accuraat zullen loopen en allen tegelijk zullen slaan. Een dezer dagen is de derde klok voor den toren ook cadeau gegeven. De voorbereidende maatregelen tot de op hooging van het plein voor de kerk, pasto rie en kosterswoning, zijn dezer dagen be gonnen, ook is een aanvang gemaakt met het in orde brengen van een verder ge deelte van het kerkhof en den aanleg van de beplantingen. Naar wij vernemen, zijn er verschillende gegadigden, die op het terrein bij de kerk aan de reeds aangelegde straten grond wil len koopen voor den bouw van villa's. Naar wij vernemen, is het suikergehalte van de bieten, die voor de suikerfabriek te Halfweg aangevoerd zijn geworden, dit jaar zeer hoog. De bieten van enkele landbouwers nad- den een suikergehalte van 18 19 procent, terwijl het normale gehalte 16 procent be draagt. 28 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dokter H. F. G. Lijnkamp zich te Beverwijk kwam vestigen en de practijk al hier begon. Naar wij vernemen heeft zich reeds een comité gevormd om dezen zeer gezienen ge neesheer te huldigen. Te zijner tijd komen wij het spreekt vanzelf op dit jubileum nader terug. Hoewel nog geruime tijd van den datum scheidt, deelen wij nu alvast mede, dat dok ter Lijnkamp in begin 1929 nog een jubileum zal vieren. Op 6 Maart n.l. zal het 25 jaar geleden zijn, dat het R. K. Ziekenfonds werd opgericht en dr. Lijnkamp als geneesheer van het fonds optrad. De heer J. P. Burger zal dan 25 jaar be stuurslid van het fonds zijn. De firma C. G. van Tubergen Jr., bloemisterij „Zwanenburg", Koninginneweg 8G te Haarlem, herdenkt heden den dag dat zij voer 80 jaar haar bedrijf stichtte. De oud ste der firmanten, de heer C. G. v. Tubergen, had een theoretische en practische op leiding by den Hortus Botanicus te Amsterdam en de firma A. C. v. Eeden en Co. te Haarlem. In 1868 kocht hij de buitenplaats „Zwanenburg" tusschen de Leidsche Vaart en Wagenweg om er een bloemisten-bedrijf te beginnen. Thans is het bedrijf, dat in de 60 jaar sterk is uitgebreid, naar nog gevestigd. Ter gelgenheid van het jubileum is een herdenkingsboekje uitgegeven door de firma, waarop wij nader terugkomen. Hierboven „Zwanenburg" in de 18e eeuw, volgens een teekening in- den Stedelyken Atlas te Haarlem. Gisteravond schonk de vereeniging „Geloof en Wetenschap" katholiek Haarlem het genoegen kennis te maken met Dr. Ernest Claes, den bekenden en gevierden Vlaamschen schrijver. Na een kort woord van inleiding waarin de voor zitter, Mr. F. Vorstman, mededeelde dat het le dental sinds de laatste vergadering met 50 was toegenomen, een zeer ge lukkig feit, stelde hij den spreker voor aan het publiek, dat den geheelen schouwburg vulde. Dr. Ernest Claes, fijne figuur, joviaal-Vlaamsche kop, begint op rustigen praattoon in zijn zoet Vlaamsch - Nederlandsch te vertellen en als hü twee zinnen heeft ge zegd, is al 't publiek ge boeid en weten we, dat de avond een heel bij zondere zal zijn. Een inleiding eerst over de opgeruimdheid van den Vlaming, zijn hart voor feesten en plezie ren, optochten en fanfa ren; de Vlaming, zooals hij ls in zijn gemoede- lijken omgang met den priester en 't heilige, van 't ras, waar elk gezin 'n zoon of dochter onder de geestelijken telt; waar 't socialisme niet het doode, levenlooze socia lisme kan zijn, dat in andere streken de harten vergiftigt, maar zelfs deze foutieve levens beschouwing 'n gezondere nuance vertoont. 'n Paar fijne zetten aan 't adres van die Noord-Nederlanders met „als een gestreken hemdsboordeken" die nog al eens gauw weten te ontdooien, zijn ze eenmaal beneden den Moerdijk gekomen. De Vlaming is de opgeruimde, de gezonde van hart. Zijn literatuur is geplant midden in 't leven der boeren, der kleine lieden. De Vlaamsche steden brachten geen schrijvers voort, dan wat halfbakken franskiljons. En pornographie, perversiteit?! De Vlaming kent ze niet; hij zou ze niet kunnen schrij ven; dat g&ét niet, evenmin by den niet- katholiek als by den katholiek! Hoe leerden die schrijvers schrijven? Hoe leerde pr. zelf schryven? En dan kregen we te.hooren, hoe diep Sl 't hart van 't Dem r- volk de kunst zit van 't vertellen, kregen we te hooien van vertel-wedstryden, van de stroopers, die 's avonds ln de ouderiyke woonst oude, diepe, schoone vertelsels de den, om 't haardvuur, al pypkens smoo rend, met een klein gebaar, 'n oogenblik stilte, een toon en zegwijze van bijna tra gische kracht. Winteravonden by 't vuur, spoken- en griezelverhalen, avonden van denken en „peisteren" by den gloed der laaiende vlammen. Die vertellers waren de professoren van den jongen Nest. Kostelijk! Die verhalen van eerste school jaren met den sergeant-schoolmeester en de lat en de boekenkast; het genot der eer- hun gezichten Dr. Ernest Claes ste lectuur in de boeken van Conscience. Die laatste! Hy verslond ze en leefde er in. Zóó, dat er nachtmerries van kwamen en hy naar St. Cornelius ter beevaart moest, om betering der „kwaal". Zóó dat hy beurt voor beurt op alle schoone freule's uit 't roemryk verleden smoorlyk verliefde; dat zijn jongensspelen in 't teeken stonden van den Vlaamschen Leeuw en al dat oud gebeu ren! Het zou niet aangaan voor 'n kranten verslag en toch ware het noodig voor juiste waardeering in den breede Ernest Claes te volgen door alle humor en leut en ernst van dezen schoonen praat-avond; die rustige buigzame stem, die ons, luisteraars allen vasthield, heeft ons een stuk leven laten beleven en meeleven, Vlaamsch le ven, gezien met den fynen blik van een bij- zonderen en mooien geest. En dét heel apart in de na de pauzfe voorgelezen schets „Wan nes Raps", vol ontroerende momenten en echten humor. Met recht kon de voorzitter aan 't einde der vergadering de zeer bijzondere dank baarheid der aanwezigen vertolken. wy kunnen ten slotte niet beter eindigen, dan men een aanbeveling, om de werken van Dr. Claes te lezen. Ze zyn reeds zeer populaire in den besten zin en gelief de lectuur. De Roomsehe leeszaal en de boekhandel der firma Coebergh weten in deze in de behoeften van het Roomsch publiek te voorzien. De Tweede Kamer heeft zonder hoofde lijke stemming aangenomen de wetsontwer pen inzake het Mijnrecht en de Raden van Beroep voor de directe belastingen. De motie-Drop betreffende de veiligheid in het mynbedrijf is met 57 tegen 21 stem men door de Tweede Kamer verworpen. De 75.000ste inwoner van Eindhoven b gisteren ingeschreven. De R.K. Ned. Boeren- en Tnlndersbond heeft eenige aanvullingen kenbaar gemaakt ten opzichte van het ontwerp-program I92S der R.K. Staatspartij. De Raad' voor psychopathenzorg is mengesteld. Behandeling der strafzaak van de Vee» dammer Hypotheekbank voor het gerecht» hof te Amsterdam. De Internationale Roede Kmls-confere» tie. Tot voorzitter van den Marineraad is b» noemd mr. G. Kirberger. Bondsvergadering van het Oranje-Krab De botsing van den Sim pion-Oriënt-ex pres. Nadere byzonderheden. ru*1Ht*MggS Barometerstand 9 uur v.m.: 743. Stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgei worden opgestoken om: 5.08, overmorgei om 5.06. rel Eentjes? Ik zeg: mijnheer, 't benne geel Karei Eentjes, het is eigen handwerk, verpak in een Kareltjes-kistje. Ziet u wel Edelacht bare, besluit hy, hoe eerlyk we zyn. Zoo ii m'n baas net eender. De verdediger Mr. M. A. van Eek, wil d< fa. Stuiver als getuige dagvaarden en teveru get. M. G. M, die niet is opgekomen. He1 O. M. sluit zich daarby aan en zoo ls dii Justus van Maurik-heibeltje uitgesteld toi 15 November De oudste firmant der jubileerende tinna do heer C. G. v. Tubergen, 1 Uitspraken van Donderdag 25 October J. D., koopman, wonende te Haarlem, dief stal, zes maanden gev. straf o.v. A. v. S„ koopman, wonende te Haarlem- merliede en Spaarnwoude, heling, drie mnd. gev. straf o.v. FAILLISSEMENT In staat van faillissement werd verklaard A. Th. van Staveren, schilder te Aalsmeer, Oosteinderwcg 342. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama, alhier. Als Justus van Maurik dat hoorde Legenden verhalen, dat sommige dooden zich van nyd in hun graf omdraaiden. Het is lang niet onwaarschynlyk, dat die goeie, beste, brave Justus van Maurik van zijn lin ker- op zyn rechterzy is gesprongen en met gebalde vuisten heeft gezwaaid in de richting van de Haarlemsche rechtbank, alwaar gis termiddag zwaar over hem gesproken is. Op de weekmarkt te Zaandam stond 11 Augustus een sigarenkoopman. In allerhande aftandsche kisten verkocht hy eigen hand- werk-sigaren met banderollen waarop met sierlyke letters prykte: Justus van Maurik, opgericht 1794. Het noodlot wil, dat er een sigarenfabriek in Zaandam is, die een merk van denzelfden naam produceert en daarop alleen recht heeft. Een chef der fabriek kreeg opdracht op de markt te gaan kyken, of er met het merk niet geknoeid werd. Hij nam zijn zoon mee en liet deze tien sigaren voor 40 cent koopen. Zijn oog had goed ge zien en de hersens van zyn patroon waren zeer helder geweest, er zat een banderolle om „Justus van Maurik". Fluks een rechercheur gehaald, die het zaakje in beslag zou nemen. Heel de vracht sigaren was in de rechtszaal aanwezig, plus verd. Salomon N. met zijn knecht Mozes R. als getuige a décharge en vader en zoon B., namens de firma met het handelsmerk. Het model van de onbeleefd gebanderol- leerde sigaar kwam niet overeen met de echte JuStus van Maurik", get. B. durfde echter niet te beweren dat het er geen was, daar hy zyn zuiver ingesteld rookzintuig niet aan het marktproduct bekwadigd had. De verd. erkent echter, dat het eigen werk is, hetgeen hy ook op de markt vertelde. Get. B. erkende dit ook. Als versiering maakte Salomon er gouden banderolles om en dat er nu toevallig „Jus tus van Maurik" op stond en er een geiykna- mig merk reeds ln den handel was, was zyn schuld niet. Hij had de bandjes gekocht van de fa. Stuiver en daar had men nooit gezegd dat hy ze niet gebruiken mocht. De president merkt op dat Justus van Maurik in 1846 pas geboren werd en de fabriek, genoemd naar zyn naam, is, volgens het bandje opgericht ln 1794. Get. B. antwoord lachend, dat zijn grootvader er dan mee bedoeld zal zyn. Dan komt Mozes R. nog even de onschuld van zyn baas bepleiten. In rasechte markt- taal en met veel gebaren vertelt hy, dat er een mynheer by hem kwam en wees op een kistje Karei 1 Hij vroeg: Wat kosten die Ka- Concessie aangevraagd voor aanleg van eel baadbassin In „het Volk" lezen wy het volgende be richt: Naar het zich laat aanzien komt Zand voort als badplaats meer en meer in trek Ook by de groote maatschappyen, wier doe het is,tijdens het seizoen hotels en moder ne ontspanningsgelegenheden te exploitee- ren. Dezer dagen is by de gemeente het ver zoek ingekomen om een strook van he strand, ter lengte van ongeveer 500 meter er gelegen ten noorden van het Grand-Hotel aan een internationale maatschappy af t» staan. Dit gedeelte ls gekozen, omdat het in d« nabyheid van het station is gelegen. Naar wy vernemen, moet het in de be doeling liggen een pier, in den vorm val een halven cirkel in zee aan te leggen Langs dezen boulevard zouden dan hotels dancings, en gelegenheid voor zonnebadei en zeebaden worden gebouwd. Door de binnenzyde van den halven cir kei, welke naar het strand zou zyn toege keerd, zou een binnenwater worden gevormd dat uitnemend geschikt ls voor beoefenlnj van de zwemsport. Hier zou een zweminrich ting verrijzen, waar ook gelegenheid is voa waterpolo. Indien tusschen de aanvragers en de ga meente overeenstemming zou worden b» reikt, zou het grootsch opgezette plan bin nen enkele jaren worden uitgevoerd. Reeds is in een besloten raadsvergaderin| een en ander ter sprake gebracht. Er mo» ten, zijn wy wel ingelicht, nogal bezward zyn, ten aanzien van de veiligheid voor hel strandleven. Men vreest nameiyk, dat dl aanleg van een pier wijziging zal brengel in de stroomingen langs de kust, hetgeej gevaren zou opleveren voor de baders. Een principieele beslissing is nog niet go- nomen. Tot zoover het bericht in „Het Volk". Het bericht, dat ook ons bereikte is wd juist, doch wij herinneren er aan dat reedi vele jaren geleden gesproken is over dei aanleg van een pier. Laatsteiyk een jaar of zes geleden nog. Er worden echter door Wa terstaat zeer bezwarende bepalingen ge maakt voor de toestemming. Op de eersti plaats moet er een groote som aan cautM worden gestort, die op zichzelf al een be- zwaar vormt voor ieder, die het initiatief voor het bouwen van een pier vormt. Dt grootste bezwaren komen echter van „Oor log". Dit departement stelt o.m. de voor waarde, dat by eerste aanmaning in ooi- logsgevaar de pier moet worden opge blazen. Men begrypt, dat dit alles veel ri sico voor een onderneming medebrengt. Hel plan, dat nu ter sprake wordt gebracht, U nog maar in een eerste stadium van onder handelingen. Men zal beginnen met eens t* zien hoe men er over denkt by Waterstaai en by Oorlog. Het verschil met vroeger is, dat men nu geen pier vraagt, doch slechts een zwem bassin in den vorm van een halven cirkel, die in zee loopt. Daardoor zou het baden veel ongevaarlijker worden en zou men niel meer zoo afhankelyk zyn van eb en vloed als tot nu toe. In bevoegde kringen meent men intus schen, dat er van de plannen niet vee) terecht zal komen. Wy kunnen hieraan nog toevoegen, dat tot oordeelen bevoegde personen meenen, dat het een geluk is geweest, dat Zandvoort gedurende fien oorlog geen pier beaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9