f125.- Werkplan voor een modern leeken- apostolaat De Graf Zeppelin op den terugweg Duitschland naar Telegraphisch Weerbericht 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DINSDAG 30 OCTOBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16999 i: l jüUU.' AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RFCÏ1TFN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. b de kinderen en jeugdige personen, welke in gevaar verkeeren. Het luchtschip heeft met storm te kampen De overtocht zal waarschijnlijk binnen 60 uren gemaakt kunnen worden Voornaamste Nieuws De torens der Kathedrale Kerk de laatste steen Benoemingen Vergadering van het Partijbestuur der R.K. Staatspartij J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Verkeersongevallen Kapelaan G. v.d. Wielen Na de gasthuiskwestie te Aardenburg Een wonderbiet [BUREAUX: NASSAU LA AN 49; Telefoon No. 13866 (drie"lijnen) Postrekening No, 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem én Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. 1DVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zjyn ingevolge de verzeKermgsvoorwaarcien 4'Qnftfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen: 3r 4*7r?il ou een ongeval met fO^fl bÜ verlies van een nand, f|OC bi) verlies van een fcn bij 'n breuk vanf ht\ bt) verlies r. een verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen; I/OU.""doodelüken afloop; li5wU.*een voet of een oog; 1 IA cl." duim of wijsvinger; 1 OU, been of arm, 1 '*w. anderen vinger. Levenslange geneeie ongescblktneid tot werken door Van de hand van een priester uit het aarts bisdom Preiburg verscheen kort geleden een brochure, bevattende een practisch werkplan voor het modern leeken-apostolaat. Nu op den uitdrukkeiyken wensch van Z. H. den Paus en op aansporing onzer bisschoppen het leeken-apostolaat ook hier te lande, onder eene of andere benaming, van steeds grootere beteekenis gaat worden, meenen wij goed te doen, hier een en ander aan dit nuttige boekje te ontleenen. Wanneer een veldheer ten oorlog trekt, of wanneer iemand een nieuwe taak van beteekenis te vervullen krijgt, dan ontwerpt hü eerst een degelijk werkplan vólgens het welk hij zal handelen. Hetzelfde moeten ook zij doen, die met de inrichting van het leeken-apostolaat worden belast, of die zich voor het eerst een taak in dit apostolaat zien aangewezen. Natuurlijk zijn de verhoudingen in de ver schillende steden niet overal dezelfde, zoodat met plaatselijke omstandigheden moet worden rekening gehouden. De schrijver richt zich voornamelijk tot de groote steden en legt er den nadruk op, dat er vooral drie personen zijn van wie het wel slagen van het leeken-apostolaat in een stad voornamelijk afhangt. Deze drie personen zijn: a. de leider van het apostolaat, die het werk regelt en zelf de moeilijkste geval len behandelt. b. de al of niet betaalde parochiezuster, welke die gevallen behandelt, waarin individueele zielzorg van belang Is en c. het lid van het apostolaat, dat met den leider en met de parochiezuster in nauw verband werkt. Deze leden van het apostolaat bereiden het werk van de parochiezuster voor en vullen hare taak aan. Maandelijks bezoeken zij de geheele paro chie, alle gezinnen en alleenstaande personen en brengen dus in hun kring een voortdurend verband tot stand tusschen parochianen en kerk. Zij bezorgen kosteloos het maandelijks verschijnende plaatselijke kerkblad. Zij dra gen zorg voortdurend op de hoogte te zijn van de toestanden in hun kring en brengen deze op de eerstvolgende vergadering zooveel mogelijk ter kennis van den pastoor en de parochiezuster. Het leeken-apostolaat spoort de gevallen op, die parochiezuster behandelt deze. Het leeken-apostolaat noodigt de gezinnen uit tot missie, triduum, veertig-uren-gebed en andere uitingen van katholiek leven. Het is het levende net, dat zich over de gansche stad uitstrekt. Het houdt zich ook bezig met die werken van zielzorg, welke voor de geheele parochie van belang zijn of een min of meer algemeen karakter hebben. De individueele zielzorg behoort echter bij de parochiezuster, van wie de verantwoorde lijke priester-zielzorger de moeilijke gevallen overneemt. De wortel van al het tegenwoordige kwaad in de wereld schuilt in het zieke gezin; het gezin dat eertijds de burcht was van het godsdienstig leven en van de goede zeden, Is tegenwoordig doodziek en voor de kerk groo- tendeels verloren. Alle aandacht moet dus worden geconcentreerd op het gezin. De gezinnen moeten regelmatig in eiken kring van huis tot huis worden bezocht, maar deze bezoeken moeten worden onder schelden in week-, maand- en jaarbezoeken en verder In bezoeken, welke van tijd tot tijd vorden afgelegd. 1. WEKELIJKSCHE BEZOEKEN. Deze bezoeken betreffen: a de nieuw gevestigde n. Doel hiervan Is om een contact tot stand te brengen tusschen deze personen en de kerk, het katholiek leven en vooral het godshuis. Ook wordt daarbij de aansluiting bij katho lieke vereeniglngen zooveel mogelijk bevor derd. De adressen der nieuw-gevestigden krijgt men van het R.-K. Bevolkingsregister. Wanneer de parochiezuster bü nieuw-geves tigden op bezoek komt, heet zij hen in naam van den pastoor welkom in de parochie en overhandigt zij een gedrukt boekje, „Katho lieke Wegwijzer" geheeten, waarin alle we tenswaardigheden omtrent het kerkelijke leven in de parochie zijn opgenomen. Nu spreekt het vanzelf, dat het voor de parochiezuster niet genoeg is om telkens nieuwe contacten teweeg te brengen, maar dat ook moet worden getracht deze te behou den. Dit is echter buitengewoon moeilijk, want telkens en telkens worden er nieuwe contacten gelegd en onwillekeurig veranderen de bestaande a! spoedig. Daarom moeten de leden van het apostolaat maandelijks die gezinnen bezoeken. Indien het mogelijk ware, zou er alles voor te zeggen zijn, wanneer het betrokken lid van het apostolaat bij het eerste bezoek reeds door de zuster aan het gezin kon worden voorgesteld. b de nieuw geborenen. Het doel van deze bezoeken is te zorgen, dat de kinderen katholiek gedoopt worden en dus niet ongedoöpt blijven, of ln gemengde huwelijken niet protestantsch gedoopt worden De adressen van de nleuw-gedoopten krijgt men ook weer van het R.-K. Bevolkings register. In sommige gevallen zal ln het gezin ook materieele hulp worden verleend, b.v. ter vervanging van de moeder in den nuiselijken arbeid. In Duitschland kent men zoogenaamde „moederbrieven", welke ln dergelijke gevallen worden overhandigd. Wanneer de zuster er niet in slaagt een kind katholiek gedoopt te krijgen, dan wordt de kaart van dit kind van een teeken voorzien, ten einde er ten allen tijde op terug te kunnen komen. Is de katholieke doop gelukt, dan zullen de leden van het apostolaat het kind verder op zijn eerste levenspad beschermen. c de bruidsparen. Het spreekt vanzelf, dat zij die op het punt staan nieuwe gezinnen te stichten, de volle belangstelling van het apostolaat verdienen. Vooral zijn hier van belang de gemengde huwelijken. Deze worden echter ln Duitsch land anders behandeld dan hier te lande, omdat de voorschriften van het episcopaat verschillend zijn. Daarop behoeven wij dus niet verder in te gaan. Genoeg zij het te zeggen, dat de gemengde paren van den pastoor een schrijven volgens bepaald model ontvangen. Dit is als het ware de inleiding tot de verdere zielzorg, welke op deze gezin nen zal worden toegepast. d de kinderen, welke de ka- techlsmus verzuimen. Wanneer het apostolaat zich met deze ver zuimen zoozeer bezig houdt, dan is dat niet alleen om de kinderen, maar ook om de ouders, die dan dikwijls evenzeer als de kin deren bezoek noodig hebben. Teneinde tijd te winnen, worden de ouders niet alleen mon deling, doch ook schriftelijk per circulaire aangespoord hun kinderen trouw ter kate- chismus te zenden. 2. MAANDELIJKSCHE BEZOEKEN. a de weeskinderen. Dikwijls vragen wij ons af, wat er van ons zou geworden zijn, wanneer wfj geen brave vader en moeder hadden gehad. Het spreekt dan ook vanzelf, dat die kinderen, die hun vader of moeder of beiden missen, aan spe ciale gevaren blootstaan. Daarom brengen de leden van het apostolaat aan deze bedreigden ln de eerste plaats hunne maandelijksche bezoeken. Dit zijn zij, die door hun gedrag reden tot ernstige bezorgdheid geven. Wu denken hier aan de kinderen, welke nu en dan of meermalen de H. Mis op Zondag verzuimen. De zuster bezoekt de ouders, bij wie echter niet altyd de schuld ligt. Ook worden bezocht de kinderen, welke aan de bioscoop zijn verslaafd, of kleine dief stallen hebben gepleegd. Hier kan uitstekend preventief werk worden geleverd voor het latere leven. Byzondere aandacht verdienen ook de kin deren van die gezinnen, waar de moeder den ganschen dag als fabrieksarbeidster buitens huis verkeert. Meermalen zal het noodig zijn in deze gevallen in te grijpen en de kinderen naar een bewaarplaats te zenden, teneinde hen voor verderen ondergang te behoeden. De kinderen, welke in gevaar verkeeren, wor den op een lyst geplaatst. Op deze ïyst wor den nu eens nieuwe namen bygevoegd en dan weer andere doorgehaald. Ook deze kinderen en hunne ouders wor den niet alleen mondeling, doch ook schrif- telyk behandeld. Voor dat alles bestaan vaste modellen. 3. JAARBEZOEKEN. a in Januari. De pastoor sluit zyn huwelijksregister en de zuster bezoekt alle personen, welke in het vorige jaar getrouwd zyn, in hun nieuwe woning, zy schenkt hun by die gelegenheid een herinnering, welke byv. kan bestaan in een plaat van de H. Familie. Daar wordt nog bygevoegd een godsdienstig boek. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt, om de interesse van het jonge gezin voor verschillende uitingen van het godsdien stig leven te winnen. Verder worden in deze maand de kinderen bezocht, welke in den loop van het jaar voor het eerst naar de school zullen gaan, teneinde te bevorderen dat zy katholieke scholen bezoeken. b in Maart. In deze maand bezoekt de zuster hen, wier Paaschcommunie bijzondere zorg vereischt. Daarnaast zendt het apostolaat aan alle ge- loovigen een algemeene uitnoodiging voor de Paaschcommunie. Zij die een vorig jaar hun Paschen niet hielden, ontvangen eerst een brief en worden daarna door de zuster bezocht. Een vruchtbaar middel, om hen, die onver schillig zijn, weer tot de Paaschcommunie te brengen, is de zoogenaamde jubileums-Com munie, voor hen die 25, 30, 35, 40 jaar geleden hun eerste H. Communie deden. Bij die gele genheid wordt mondeling en schrifteiyk weer eens een beroep gedaan op het verleden; oude, teedere herinneringen worden wakker geroe pen en een beroep voor de toekomst wordt op hen gedaan. c in September. In deze maand worden alle ouders bezocht, die een kind hebben, dat voor de eerste H. Communie moet worden voorbereid. Door een vlugschrift en door bespreking worden hun de groote voordeelen van de vroegtijdige kindercommunie onder het oog gebracht, d in November. Een van de voornaamste misstanden van de groote steden is het verzuim der H. Mis op Zondag. De leden van het apostolaat schryven nu de namen van hen, die by hen bekend staan als personen, die niet of niet geregeld de H. Mis op Zondag bezoeken, op een ïyst. Alle parochianen ontvangen nu een schrijven, waarin het belangrijke vraagstuk van de verplichte Zondagsmis uitvoerig wordt behandeld. Na het verzenden van deze circu laire. gaan de leden van het apostolaat weer op huisbezoek en behandelen daarbü uitdruk kelijk hetzelfde thema, e in December. De Kersttijd is het meest geschikt om aan dacht te wyden aan hen, die de kerk verlaten hebben. Deze bezoeken worden niet terstond na het uittreden gebracht, maar wat later, wanneer de vlam van den haat wat uitge- bluscht is, en zyn dan wat vruchtdragender. Vóór het persoonlijk bezoek ontvangen zy ook weer een circulaire. Ook het volgende jaar worden deze afge- dwaalden weer bezocht; zy biyven op de lust staan en ontvangen regelmatig het kerkblad, f te gelegenertyd. Dan worden bezocht de personen, die met elkander buiten echt leven. Wanneer men wil voorkomen, dat zy in hun zondigen toestand inslapen en den juisten kyk op hun zedelijken toestand verliezen, dan moeten zy ten minste elk jaar bezocht worden. (Slot volgt) De reis vaij de „Graf Zeppelin" gaat, blij kens de binnengekomen berichten, gunstig. Vele telegrammen omtrent de vaart van 't luchtschip worden verspreid. Hieronder volgen ze: De positie Nadat het radiostation Chatham de „Graf Zeppelin" te 13 15 uur (M.E.T.) gesignaleerd had, vloog het luchtschip tamelijk laag Oc^- aanwaarts. Het passeerde het visschersvaar- tuig „Widgeon" te 13.55 uur (M.E.T.)terwijl dit schip een positie van 41 gr. 29 min. N.B. en 68 gr. 47 min. W.L. rapporteerde. Te 14 uur (M.E.T.) rapporteerde de Zeppe lin, dat de vaart snel was en niets te wen- schen overliet Het punt, waar de Zeppelin gesignaleerd werd, ligt op ongeveer 90 myl afstand Ooste lijk van Kaan Cod. Verder meldt een H.N.-telegram nog; Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gister avond om kwart over vijf Greenwichtyd op 41 graden 14 minuten Noorderbreedte en 61 graden en 14 minuten Westerlengte gesigna leerd door een Amerikaansch stoomschip. Volgens een bericht van dit stoomschip wafe de koers meer in Noordoostelijke richting Zuid-Oost, terwijl volgens vroegere berichten de koers meer in Noord-Oostelijke richting ging. De richting van den wind is voor de reis van het luchtschip gunstig hoewel af en toe hevige regenvlagen worden gemeld. Daar volgens het rapport van het boven bedoelde Amerikaansche schip de Zeppelin zich 500 K.M. ten Zuiden van 't meest Zuï- deiyke punt van Nieuw-Schotland bevond, schijnt het, dat het luchtschip zijn oorspron- kelijken Noordoostelijken koers heeft gewij zigd en thans in Zuidoosteiyke richting vaart. Het weer Een Wolff-telegram uit Hamburg meldt: Over het weer op den Noordelijken Atlan- tischen Oceaan deelde de Duitsche Seewarte alhier gisteren tegen den middag mede: Op den Noordelijken Atlantischen Oceaan ligt een depressiegebied ver ten noorden van het Noordoostelijk deel van Labrador en de Davidstraat, verloopende naar de Far oer- eilanden. Er zijn twee depressiekernen waarvan zich een bevindt aan de Noordoostkust van Labrador en de tweede op 56 graden N B. en 28 graden W.L. Ten zuiden van dit depressiegebied ligt een hoogdrukgebied van het binnenland van het vasteland van Noord-Amerika tot het Iberi~ sche schiereiland. Hoogdrukkernen bevinden zich ten zuid westen van het Amerikaansche merengebied, tusschen de Bermudaeilanden en New Found- land en in het gebied tusschen de Azoren en Madeira. Uitloopers van het noordelijk depressiege bied loopen tot ten zuiden van het hoog drukgebied. Een uitlooper van de depressie bij Labrador ligt langs de Amerikaansche oostkust en grenst aan het hoogdrukgebied van de Ber muda-eilanden, terwijl de uitlooper van de andere depressiekern reikt tot 38 graden N.B. en 45 graden W.L. Het luchtschip „Graf Zeppelin" zou by het verlaten van de Amerikaansche kust onder den invloed komen van den eersten uitloo per van het depressiegebied met tusschen het noordwesten en zuidwesten liggenden wind, wisselende bewolking en plaatselijke regen buien. Koerst het luchtschip zuideiyker tot den 43sten graad dan wordt het warmer met weinig wind. Oosteiyk van 50 graden W.L. zal er een noordwestelijke wind zijn en nu en dan zal de wind een snelheid tot 60 K.M. per uur krijgen Daarbij zullen aan het einde van den uitlooper van het depressiegebied regen en hagelbuien voorkomen, hier en daar verge zeld door windstooten. Op de oosteluke helft van den Noordeiyken Atlantischen Oceaan zal het luchtschip ver schillend weer ontmoeten. Nabij de Azoren weinig wind. Wordt een noordeiyker koers genomen, zoodat het luchtschip onder den invloed van het tweede depressiegebied komt, dan ont moet het regenbuien en ongunstig vlieg- weer Over het algemeen doen de noordelijk van 43 graden N.B. waaiende westeluke winden een betrekkeiyk snelle vaart ver wachten. Binnen 60 uur? FRIEDRICHSHAFEN, 29 October (V-D.) In luchtscheepvaartkringen alhier, is men, op grond van de jongste weerberichten, van meening, dat de terugreis van de „Graf Zeppelin" aanzienlük sneller zal verloopen dan de heenreis. Indien de vrij gunstige luchtverplaatsin gen boven den Atlantischen Oceaan aan houden, rekent men er zelfs op, dat het vliegtraject. reeds Woensdag as. zal zyn afgelegd, d.w.z. binnen 60 uur. De directie van de Luftschiffbau A. G. heeft het ministerie van rijksposteryen ver zocht, maatrege.en te nemen, opdat over belasting van de radio-installatie van de Zeppelin tydens den terugtocht zal kunnen worden vermeden. Alle radio-stations heb ben daaiop van de posteryen het verzoek ontvangen, af te zien van het doorzenden van particuliere berichten en zich slechts tot bet uitzenden van weerberichten te be perken. Een verstekeling W. B. meldt uit Berlijn: De „Lokalanzeiger" meldt: Volgens een mededeeling van boord van de „Graf Zep pelin" is hedenmorgen om 6 uur een „blinde" passagier aan boord van het luchtschip ont dekt. Het is een I7-jarige blonde Amerikaan sche jongen, die, naar hij vertelde, by een advocaat werkzaam is. Dr. Eckcnrs toekomstplannen In een onderhoud met den correspondent te New-York van het ,.8-Uhr Abendblatt", sprak dr. Eckener als zijn meening uit, dat de eerste Zeppelinvlucht reeds bewezen had, dat het luchtschip in geen enkel opzicht verbetering behoeft. Met de motoren, waar over men tot op heden beschikt, kan geen grootere snelheid bereikt worden en dit is ook niet noodig, omdat de „Graf Zeppelin" in de toekomst zal worden gebruikt als schoolschip voor de opleiding van lucht- schipvaarders. Het heeft niet in dr. Eckeners bedoeling gelegen, om bij zyn onderhandelingen in financieele kringen van de Vereenigde Sta ten tot definitieve resultaten te komen. Dit is een kwestie van tijd. die zal afhangen van de toekomstige ontwikkeling. Na deze ge slaagde demonstratie van een vlucht naar Amerika zullen de Duitsche autoriteiten waarschijnlijk wel met voorstellen komen en hij hoopte zelf te Berlijn spoedig gelegenheid te hebben om te vernemen, van welken aard deze voorstellen zyn. Gunstige wind voor het luchtschip Volgens mededeeling van dr. Dürr te Frie- drichshafen, den chef-constructeur by den bouw van de Zeppelin heeft het luchtschip voor de komende 24 uur een zeer gunstigen wind mee te verwachten, zoodat het lucht schip in de komende uren misschien wel een snelheid van ongeveer 150 K.M. per uur zal kunnen halen. Om 8 uur M E.T. meldt Wolff, bevond de „Graf Zeppelin" zich op ongeveer 200 K.M. Z.O. van Kaap Sable en 1800 K.M. van Lake- hurst. Het luchtschip vloog toen op 300 M. met 'n snelheid van 120 K.M. per uur. Het weer boven den Oceaan V.D. seint hedenmorgen uit Hamburg: De „Hamburger Seewarte" maakte Dins dagmorgen te 7 uur het volgende weerbe richt omtrent de weergesteldheid over den Atlantischen Oceaan bekend: Het weer bo ven den noordeiyken Atlantischen Oceaan verandert slechts langzaam, doch wordt door twee depressie-gebieden beheerscht, waardoor het eene gebied iets gewüzigd boven het N.O. deel van Labrador ligt. Ten zuiden van het depressie-gebied, heeft zich het hoogdrukgebied op het midden van den Atlantischen Oceaan een weinig naar 't noorden uitgebreid. De kern van het hoog drukgebied met barometerstand 772 lag heden morgen in de omgeving van de Azoren. Van Labrador loopt een uitlooper van het depres sie-gebied ver naar het zuiden in de richting van de Bermuda-eilanden. Tusschen 45 en De radioverbinding LONDEN, 30 October. Over de voortzetting van de vlucht van de „Graf Zeppelin" wordt uit Halifax gemeld, dat het luchtschip Maan dagavond 7 uur (Amer. tijd) met het Cana- deesche radio-station van Canso in verbin ding stond. Het luchtschip gaf evenwel geen positie op. Harteiyke groeten uit de wolken New-YORK, 30 October. De zich aan boord van het luchtschip bevindende passagier Paul Marco seint aan de IJmca te Brooklyn Maandag te 13 uur 11 (Americ. tyd)Harte lijke groeten uit de wolken boven den Noor- deiyken Atlantischen Oceaan. DOOR DEN STORM AFGEDREVEN? FRIEDRICHSHAFEN, 30 Oct. Hedenmor gen te half 10 werd te Friedrichshafen be richt ontvangen, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" zich te 24 uur "(Amer. tyd) (5 uur 20 hedenmorgen Amsterd. tyd) zich op 250 myien ten N.O. van Cape Race bevond. Aan boord is alles wel. Er woedt een sterke storm uit het Zuid-Oosten. Het luchtschip schynt door den hevigen Z O. wind weer naar het noorden te zun afgedreven. 55 graden westerlengte heerschen Z. tot Z.W. winden. Westeiyk van 55 graden is de wind N.W. Over de oosteiyke helft van den Al- lantischen Oceaan waaien ten N. van 45 gr. N.B. zwakke, westeluke tot N.O. winden, welke op de scheepvaartroute tusschen het Kanaal en New-York tot storm aangroeien. Uit laag hangende wolken valt regen met plaatsehjke hagelbuien. De torens der Kathedrale Kerk zijn nu ongeveer op hoogte gekomen. In de maand November zal de laatste steen gelegd kunnen worden en het moet het voornemen van Z. D. H. Mgr. Aenge- nent zyn, om zelf deze plechtigheid te verrichten. Mgr. zal zich daarvoor dan natuuriyk de moeite getroosten den toren te beklim men. Het was Mgr. C. M. J. Bottemanne z.g., die, zooals onzen lezers bekend is, den eersten steen legde. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van het St. Josephs- buis te Poelduk den Weleerw. Heer F. Han sen en tot Rector van het St. Petrus Canisiushuis te Bergen den Weleerw. heer P. Verwer alsmede belast met de oprichting van een nieuwe parochie te 's.Gravenhage (Rustenburg) den Weleerw. heer P. Kern- per en benoemd tot Kapelaan te Dor. drecht (H. Bonifatius) den Weleerw. heer Th. Nijman, die kapelaan was te Leid- schendam. Een propagandafilm voor 1929 De samenvoeging der lijsten Zaterdag 27 October }J. vergaderde wederom het Partijbestuur te Utrecht, in Kasteel van Antwerpen, onder voor zitterschap van jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. De onder-voorzitter M. van Hout, was wegens lichte ongesteldheid, afwezig. Overigens waren alle leden (20) aan wezig. Voor Dordrecht en Middelburg waren de plaatsvervangers aanwezig. Na opening der vergadering en goed keuring der notulen, werden de ingezonden stukken behandeld. Daarbij was een verzoek van de R. K. Nationale Federatie Het Wit- Gele Kruis, om een afgevaardigde te mogen aanwyzen als adviseerend lid in den Party- raad. Besloten werd in dien geest een voor stel aan den Partyraad voor te leggen. Voorts was daarbij ook een motie van den Rykskieskring Den Helder, aandringende op herziening der Zuiderzeesteunwet, welke motie aan bestuur en Kamerfractie werd ter kennis gebracht. Medegedeeld kon wor den, dat bü de as. behandeling der be grooting voor het Zuiderzeefonds, namens de Katholieke Kamerfractie krachtig in den geest door Den Helder gewenscht, zal wor den aangedrongen. Besloten werd over te gaan tot aanmaak van een Katholieke propagandafilm met het oog op de propaganda voor de verkie- zingsactie in 1929. Aan het Dagelyksch Be stuur werd de noodige machtiging gegeven ter uitvoering van dit besluit. Na kennisname van de ter zaïce uitge brachte adviezen der verschillende Kring- besturen, werd na uitvoerig beraad, ter uitvoering van art. 6, lid 2 van het Kies reglement, besloten tot de samenvoeging van Rykskieskringen voor de in te dienen candidatenlysten als volgt: Groep Den BoschZeeland met 5 te ver wachten zetels. Groep AmsterdamRotterdamDen Haag met 4 te verwachten zetels. Groep LeidenDordrechtFriesland Groningen met 3 te verwachten zetels. Groep Arnhem—Nymegen met 3 te ver wachten zetels. Groep Overysel—Drenthe met 2 te ver wachten zetels. Lust Tilburg afzonderiyk met 4 te ver wachten zetels. Lyst Maastricht afzonderiyk met 5 te verwachten zetels. Lyst Utrecht afzonderiyk met 2 te ver wachten zetels. Met deze openbaarmaking in de Katho lieke Pers wordt tevens voldaan aan art. 6 lid 4 in fine van het Kiesreglement. Vastgesteld werd de agenda der Party- raadsvergadering van 23 en 24 November 1928, welke agenda einde dezer week wordt rondgezonden en openbaar gemaakt. Besproken werden de door de Rykskies- kringorganisaties Ingediende voorstellen, en de amendementen op het ontwerp-program 1929. Aan de hand van het door het Dagelyksch bestuur uitgebracht mondeling prae-advies, werden de prae-adviezen vastgesteld, welke door het Partijbestuur aan den Partyraad zullen worden uitgebracht. Zoowel amendementen als prae-adviezen zullen mèt de agenda van den Partyraad worden rondgezonden en openbaar ge maakt. Hierna werd een korte rondvraag gehou den en de vergadering gesloten. Vergadering van het Partijbestnnr der R.K. Staatsparty. De terugtocht van de „Graf Zeppelin" naar Duitschland gaat voorspoedig. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat de reis binnen 60 uur volbracht wordt. De laatste berichten spreken echter van een storm, waarin het luchtschip is geraakt en waar door het naar het Noorden afdrijft. Het getuigenverhoor in de strafzaak der Veendammer Hypotheekbank is gisteren ge ëindigd. Generaal-majoor T. C. de Bordes t Het onderwijs per radio op de lagere school. Eenige mededeelingen van den mi nister van Onderwijs. De procureur-generaal bij den Hoogea Raad heeft conclusie genomen inzake de bekende sigaretten-automaatkwestie. De ontvangst van het 5e postvliegtuig, de H—N A E N, in Ned.-Indië. De stappen der Duitsche regeering in zake de schadevergoedingskwestie. Bü Amiens loopt een rangeerende trein op een reeks wagons; de machinist werd gedood. De uitslagen der verkiezingen in Zwit serland. Overstroomingen in Noord-Itallëdé eilandenstad Venetië onder water. Na de Australische staking; aanvallen op werkwilligen en ongeregeldheden. In de Chineesche provincie Sjansi is een epidemie uitgebroken, welke reeds meer dan 2000 slachtoffers heeft geëscht. Barometerstand 9 uur vm.: 7.57. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen opgestoken om: 5.02. Hoogste bar.stand 766 7 m.M. te München. Laagste bar.stand 739.3 m.M., Stomoway. Verwachting: Matige tot krachtigen Z. tot W. wind betrokken of zwaar bewolkt, met tydelijke opklaring, regenbuien, later iets kouder. Te water Zaterdag was T. H. met de fiets bood schappen gaan halen. Naby haar ouderiyke woning trok de 7-jarige J- B. het meisje van haar fiets, wat ten gevolge had, dat zy hals over kop te water geraakte. De daar juist passeerende Johan Kemp, wist met moeite het meisje uit de moa'dersloot te halen. Been gebroken Zondag kwam mej. Lippus fietsende den Vijfhuizerdijk langs. Ongeveer by den land bouwer R. v. Bruggen, reed zij tegen een kleinen jongen aan. zy kwam hierdoor zoo danig te vallen, dat het haar onmogeiyk was, op te staan. Met een auto is ze toen naar huis gebracht. De ontboden genees heer constateerde, dat zy door den val een been gebroken had. ARM GEBROKEN De 16-jarige wielryder H. kwam Zondag-, avond op den Kruisweg in de Haarlemmermeer, ter plaatse waar de slechte toestand van den weg ge vaar voor ongelukken oplevert, zoodanig te vallen dat hy een arm brak. Per auto werd hü naar een dokter gebracht. Gisterenavond is de Weleerw. Heer G. v. d. W Xlen, kapelaan van de H. Bavo-paro- chie te HaarlemNoord, Oud Schoten, op medisch advies opgenomen in de Maria- stichting alhier. Voorloopig zal Z. Eerw. daar ongeveer twee weken in observatie worden genomen. Een aanklacht De secretaris der gemeente Aardenburg, de heer P. E. de Milliano heeft bü den of ficier van justitie te Middelburg een aan klacht ingediend wegens beleediging tegen een der wethouders van Aardenburg, den heer J. J. van der Hooft. Deze laatste zou tydens de publieke terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage, waar de be kende gasthuiskwestie van Aardenburg in hooger beroep werd behandeld hebben ge zegd, dat de gemeente-secretaris notulen had vervalscht. Op het land van den landbouwer C„ aan den Hoofdweg te Haarlemmermeer, is een suikerbiet gerooid, die de respectabele lengte had van 1.69 M. Voorwaar een zeldzaamheid, als men in aanmerking neemt dat de ge middelde lengte van een biet ongeveer 50 c.M. bedraagt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1