Stadsnieuws n Ktnïder^) Electriciteit MUZIEK EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 30 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 Berin ga Wathrich, Haarlem Agenda 31 October Vereeniging „Eerbied in Gods Huis" Levering door een raadslid van Bever wijk aan de Gemeente? Het contract in het visscherijbedrijf Ledenvergadering St. Christoffel afd. Haarlem Jeugd-Concert op hef Kennemer Lyceum De Wethouderspensioenen De aanstaande Tweede Kamerverkiezingen bij de S. D. A. P. Winkelweek in de Zijlstraat De wedstrijd van Haarlem's Tooneel De zooveelste keer p n i"" "et slot in de deur en Barteliorisstr. !6 Tel. No. 10750 Verkoop frankeerzegel Sloizuigerhuis MAERTENS Apex Stotzuicjers f 90- Droeve plechtigheid Sparen Ouderavond School 36 en 37 Jubileum bij „Kindervoeding" Schuttevaar in Haarlem Het redden van drenkelingen Winkelweek Haarlems Muziekinstituut Inbraak Serenade Gemeentelijke Dienst Lichamelijke Opvoeding VAN ONZEN POLITIERECHTER Het gevolg van een huurschuld Stakersprincipes „Zang en Vriendschap" Begin van brand BURGERLIJKE STAND Serenade Gevonden dieren en voorwerpen MARKTNIEUWS (Adv. lag, Méd) Geachte Redactie, Bovengenoemde vereeniging, welke zich ten doel stelt, zorg te dragen voor de noodige stichting onder de H.H. Missen op Zon dagen in de verschillende kerken te Haarlem, verkeert, wat het ledental betreft, in minder gunstige conditie. Het ledental bedraagt 15, zegge vijftien! Is dat voor een vereeniging, welke zoo nuttig werkt, niet bedroevend? Er zijn leden, welke Zondgs meermalen dienst doen. Is een lid door ziekte of anders zins verhinderd, alsdan is het niét buitenge- Soeifcteit „St. Bavo" 8 uur „Kunst na Arbeid". half 9 uur Haarl. Inkoop- Combinatie. 8 uur Bevolkingsbureau. 8 uur Bestuur Trampersoneel. 8 uur Leerlingencommissie stucadoors 8 uur Eerbied in Gods Huis. 8 uur Bestuurs raad R. K. Volksbond. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 Zaal voor de gezellen gesloten. Kunstzaal op de Waag Bpaame van 10 tot 4 uur tentoonstelling. Stadsschouwburg Wilsonspleln 8 uur De Co-opera-tie „De Tooverflult" Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (Alleen voor vol wassenen). Rembrandt-Theater, Groote Houtstraat 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoor stellingen (Alleen voor volwassenen). sloten, dat er geen toezicht Is onder een I H. Mis. Katholieke mannen, sluit u bij boven- j genoemde vereeniging aan, opdat zij haar taak, welke zij zich ten doel stelt, naar be- hooren kan vervullen. Hoevelen onder u zouden zulks met een weinig opoffering kun nen doen. i Woensdag, 31 Oct. a.s., 's avonds 8 uur, houdt meergenoemde vereeniging hare leden- vergadering in gebouw „St. Bavo", Smede- j straat, alwaar gelegenheid is, zich als lid op te geven. Met dank voor de plaatsing dezer regelen in uw veel gelezen blad. Een lid van Eerbied in Gods Huis. Haarlem, 29 Oct. 1928. In de gemeenteraadsvergadering van Be verwijk werd gisterenavond besproken een voorstel van eenige raadsleden, om den heer C A. Zwager als raadslid te schorsen in verband met leveringen aan de gemeente door den heer E. J. N. Zwager, adju dantdirecteur van de N. V. C. A. Zwager's Ijzerhandel te Beverwijk, waarvan de heer C. A. Zwager directeur is. Langdurig werd over dit voorstel gedis cussieerd en bij de stemming bleken de stemmen met 6—6 te staken (de heer Zwa ger stemde niet mee). Daar men meende, dat dit een tweede maal ook wel het gevolg zou zijn, beschouwde men het voorstel als verworpen. Aan Ged. Staten zal nu verzocht worden, In deze een beslissing te nemen. 31 December a.s. loopt het contract in het visscherijbedrijf te IJmuiden af. In verband hiermede werd hedenmorgen om II uur in het gebouw aan de Zuidzijde van de Vis- scherhaven te IJmuiden een vergadering gehouden voor de georganiseerden in de IJmuider Federatie van Transportarbeiders, in welke vergadering de al of niet opzegging van het contract besproken zou worden. Als gevolg hiervan bleven vele booten, welke naar zee moesten vertrekken, aan den kar.' liggen totdat de vergadering geëindigd was. Over het resultaat van de besprekingen V" 3, bij het afzenden van dit bericht, nog niets bekend. Genoemde vereeniging hield wederom haar maandeliiksche bijeenkomst op Vrijdag 26 Oct. in Hotel „Royal" alhier. De voorzitter opende de vergadering met den christelij ken groet, heette alle aanwezigen van harte welkom. Notulen werden voorgelezen en na een kleine aanvulling op verzoek van een der aanwezige leden, gearresteerd. Punt 3 der agenda zorgde voor een be spreking over het al of niet houden van een feestavond en werd na eenige duscissie in principe besloten zulks te doen. Punt 4 gaf een verkiezing van een gedele geerde voor vakgroep I (manufacturen), v/elke vlot verliep. De heer Meyer verklaar de zich bereid deze functie te aanvaarden. Punt 5 bespreking convocaties, werd spoedig afgehandeld. Punt 6. De climax van dezen avond, een lezing van den geestelijkèn adviseur, die als onderwerp had genomen „Geestesverkeer en Spiritisme". Dit hoogst interessant onderwerp werd door ZijnEerw. op buitengewoon aangename wijze voorgedragen. Hij behandelde in zijn lezing de volgende punten iste Wat is Spiritisme en wat is zijn oor sprong 2de. Welke zijn de verschijnselen 3de. Koe moet het niet en hoe moet het wel worden verklaard 4de. Wat is het standpunt van de R. K. Kerk tegenover het moderne Spiritisme Dat deze lezing alle aanwezigen buiten gewoon boeide, was te danken aan 't onder werp zelve, maar toch zeker op de eerste plaats aan de prettige en duidelijke wijze van voordracht van onzen Eerw. spreker. De voorzitter dankte den spreker hartelijk voor zijn lezing en wenschte dat nog dikwijls een dergelijke lezing zal plaats vinden, wat onze bijeenkomsten zeer ten goede zal komen. Hierna volgde de rondvraag, waarvan ook veer een dankbaar gebruik werd gemaakt. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze aangename vergadering met den gebruikelijken groet. De Rector van het Kennemer Lyceum hcaft in 't laatste nummer van de „Mededce- lingen," dat zijn de maandelijksche berichtge vingen aan de ouders der leerlingen, gemeld, dat hij met aile erkentelijkheid en waardee rt g voor de algemeene Jeugdconcerten te Haarlem, een proef wilde wagen met een eigen muziekmiddag in de aula der school. Donderdagmiddag j.l. heeft Dr. Peter van Ar.rooy. Dirigent van het Residentieorkest te Den Kaag, een les gegeven over Franz Schubert en het wezen van zijn kunst. Van te voren was voor alle leerlingen, die deze les volgden een kort opstel van Dr. Van Anrooy over Schubert gedrukt en aan hen uitgegeven. Na de inleiding van Dr. Van Anroóy heeft Mia Pel'enburg een zes'al kinderen van Schu bert gezongen, begeleid en toegelicht door Dr. v. A. Een groot aantal ouders woonden, met verscheidene curatoren en Leeraren en huti dames dit intieme Jeugdconcert bij. In een volgende bijeenkomst zal Dr. Van Anrooy, niet medewerking van het trio J. de Clercq, Drs. H. B. S. Nolrhenus en F. de Nobel nogmaals over Schubert spreken en daarna met eenige lessen over Beethoven aan vangen. In de „O. H. Crt." vangt een inzender zijn ingezonden stuk als volgt aan „Eenigen tijd geleden las ik in de Stads- Editie een rekensommetje, dat de „N.H.C." omtrent bovenstaand onderwerp, in ver band met het aftreden van den heer Reinalda, I haren lezers ten beste gaf. Daaruit zou moe ten blijken op 'hoeveel een, aan dien afge treden wethouder te verleenen pensioen de gemeente zou komen te staan, als een daarbij genoemde leeftijd zou zijn bereikt. Dat was van die „N. Haarl. Crt." niet onverdienstelijk, maar.... het is werkelijk j jammer, dat zij met dat rekensommetje een aantal jaren te laat kwam. Waarom heeft zij j dat rekensommetje niet aan hare lezers voor gelegd, toen Mr. Bomans als wethouder het bijltje er bij neerlegde? De uitkomst van dat rekensommetje zou zeer veel hooger geweest zijn en ik vermoed, dat in beide rekensommetjes, het niet en het wel publiceeren, bij de „N. Haarl. Crt." het persoonlijk element sterk in aanmerking is gekomen." Dit laatste insinuatie is een zeer onwaardige, die niet ons, maar alleen den schrijver er van ontsiert. Wij hebben uitdrukkelijk vermeld, dat wij de kwestie uit zuiver zakelijk oogpunt beschouwden en wij in geen enkel opzicht aan de verdiensten van den heer Reinalda wenschten te kort te doen, maar ook zonder die verklaring had inzender kunnen weten, dat de „N. Haarl. Crt." nimmer door Zulke motieven gedreven wordt. Tevens zij den inzender er op gewezen, dat wij ons van den beginne af tegen de pen sioenregeling, zooals die door den Haarletn- schen Raad was vastgesteld, hebben verzet. Reeds eenmaal werd zij gewijzigd bij het aftreden van Mr. Bomans, maar daar ook deze wijziging ons niet voldeed, was er alle aanleiding voor, om er nu weer eens op te wijzen. Het spijt ons dat de redactie van de „Opr. Haarl. Crt.", die dat alles weten kon, dit niet aan inzender heeft medegedeeld. Zondag werd te Amsterdam onder voor zitterschap van den heer Peerlkamp uit Zaandam een vergadering gehouden van de gewestelijke federaties Noord en Zuid van Noord-Holland van de S.DA..P. In deze vergadering, in welke aanwezig waren de sociaal-democratische Tweede Ka merleden Mr. Duys en Kramer werd de vol gende voorloopige groeplijst voor de distric ten Haarlem en den Helder voor de aan staande Tweede Kamerverkiezingen opge steld. Mr. J. E. W. Duys; 2. Oh G. Kramer; 3. C. Thomassen; 4. J. E. Stokvis; 5. S: van der Walle; 6. W. van de Vall; 7. A. de Vries; 8. P. Zeeman; 9. F. van Meurs. Het ligt In het voornemen van de Zyl- straatvereenigtng van 10 tot 17 November een winkelweek te organiseeren. In den loop van het volgend Jaar zal te Haarlem een wedstrijd worden gehouden, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Tooneelvereeniging Haarlem's Tooneel. Het zal een wedstrijd worden, waaraan slechts 3 vereenigingen van buiten Haarlem mogen deelnemen. De prijzen bestaan uit: le Prijs vergul zilveren medaille en 50. 2e Prijs zilveren medaille en ƒ25. 3e Prijs bronzen medaille en 10. Prijs voor beste tooneelspelerverguld zil- j veren medaille. Prijs voor beste tooneelspeelster verguld 1 zilveren medaille. Prijs voor beste regie. Publieksprijs beste tooneelspeler kunst voorwerp. Publieksprijs beste tooneelspeeler kunst voorwerp. De jury bestaat uit: Joh. Kaart Jr., regis seur Haarlem's Tooneel; J. B. Schuil, too- neelcriticus en -schrijver; C. van Hees, di recteur Stadsschouwburg, Haarlem. De een-acters moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a. een blijspel zijn; b. niet minder dan een half uur en niet meer dan drie kwartier duren. c. 2 3 dames- en 2 A 3 sprekende hee- renrollen bevatten. De uitspraak van de Jury is bindend en wordt nog op den speelavond bekend ge maakt. De wedstrijd wordt gehouden op Vrijdag 29 Maart 1929, in den Schouwburg Jansweg te Haarlem. Uit de vereenigingen, die voor dezen wed strijd inschrijven, wordt door de feestcom missie een keuze gemaakt. Ir. de kiosk aan de Spanjaardslaan ls weer eer.s Ingebroken. Twee flesschen citroen- i een lot 'A-.u„u 's morgens open ge- Met Ingang van 1 November a.s. zal een RDksdepot voor den verkoop van frankeer zegels enz. worden gevestigd ten huize van den heer W. C. G. Kosters, sigarenmaga zijn „de Industrie", Spaamwouderstraat 110. Vonden. Men schrijft ons: Maandagmiddag werd op de Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van mejuffr. A. Gerbehy, in leven klerk bij de administratie van het Openbaar Slachthuis alhier. De belangstelling was zeer groot. Zoo goed als het geheele personeel van het slachthuis was opgekomen om de overledene de laatste eer te bewijzen, terwijl een groot aantal kransen en bloemstukken de lijkbaar dekte. In gevoelvolle woorden her dacht de Directeur van het Openbaar slacht huis, dr. Keyser, bij de geopende groeve de overledene, er op wijzende hoe zij steeds onder alle omstandigheden haar opgewektheid en goed humeur behield, ook toen zij lichamelijk reeds veel moest Hjden. Om haar heen wist zij steeds eene sfeer van blijheid te scheppen. Haar optimisme was spreekwoordelijk. Spre ker bracht haar dank voor het vele, dat zij gedurende een tiental jaren voor het bedrijf had gedaan en richtte woorden van troost tot haar diepbedroefde moeder en zuster. Het Nationaal Verbond van Gemeenteambte naren, waarvan de overledene lid was, was vertegenwoordigd door den voorzitter van de afdeeling Haarlem, den heer van de Haar. Een zwager dankte namens de familie voor de eer aan de overledene bewezen. Diep onder den indruk van deze eenvoudige, doch treffende plechtigheid, verlieten de aanwe zigen den döodenakker. Het nut van sparen zal wel door niemand ontkend worden, al wordt de kunst er van nog lang niet door iedereen verstaan. En toch wordt het iedereen, ook den kleinen man, vooral in dezen tijd, gemakkelijk ge maakt, geregeld eenig geld weg te leggen, om aldus eenig kapitaal te verkrijgen. Morgen nu wordt een wereld-spaardag gehouden, om de aandacht van alle be schaafde natiën te vestigen op de zegenin gen van den arbeid en spaarzaamheid. Ook Nederland doet aan die propaganda mede. Zoo zullen door het geheele land boekjes worden verspreid „Spaart allen" waarin de beteekenis van het sparen en de voor- deelen welke men er van heeft, breedvoerig worden geschetst. Vanuit Hilversum zal door den A. V. R. O. de aandacht op den wereld-spaardag gevestigd worden. Het is nu eenmaal waar, dat er In het spa ren een zekere aantrekkelijkheid zit. Dat bewijst wel het feit, dat er In ons land meer dan 200 spaarbanken zijn, dat er zelfs een Nederlandsche Spaarbankbond bestaat, welke opgericht werd door 15 spaarbanken, doch nu reeds 124 leden telt. Het sparen bevordert dan Ook in hooge mate de ^el- vaart van een volk en de persoonlijke^el- vaart. Bij de Nederlandsche spaarbanken ls thans door 750.000 inleggers meer dan 300 millioen gulden belegd, maar het aantal inleggers is voor uitbreiding zeer zeker vat. baar. En daarenboven wordt het sparen zoo gemakkeiyk gemaakt. Kinderen op school worden door het zgn. schoolsparen reeds in staat gesteld, kleine bedragen bU- een te brengen. En de grooteren kunnen dit doen, door hun geld bij solide spaarbanken te beleggen. Men dient natuuriyk wel de. gelijk te bezien, bij 'welke bank men zyn geld zal brengen, en allereerst moet men zekerheid hebben omtrent de soliditeit eener bank. Het is tegenwoordig niet zoo moeilijk om daarin te slagen en dan kan men er rijn geld brengen, wetende, dat men een be hoorlijke rente vergoed krygt, welke het kapitaal vergroot. Zoodoende plukt men er op den duur ryke vruchten van en al ver- eischt het sparen groote wilskracht en vrij willige zelfbeperking, het kweekt als goede deugden zelfstandigheid en onafhankeiyk- heid. In de gymnastiekzaal der school Soenda- straat werd Vrydag een drukbezochte ouder avond gehouden. Het hoofd der school 36, de heer Jan Over Azn. voorzitter der verga dering opende den ouderavond met een woord van welkom aan de (ruim 130) aan wezige ouders en prees de activiteit der Oudercommissies. Hij wees op de electrifica- tie der school, bracht hulde aan het com missielid, den heer Logmans, die wegens ernstige ziekte na vele jaren yverigen ar beid als commissielid moest bedanken, waar na de uitgebreide notulen van den heer v. d. Schaaf werden goedgekeurd. Hierna volg den eenige mededeellngen, waarna het woord werd verleend aan den heer J. C. van Leeu wen, hoofd der school 37. Deze wees er op, dat als gevolg van over leg tusschen de hoofden der scholen en de oudercommissies besloten was, een reeks le zingen te houden, welke er op gericht zyn, de ouders in te lichten over de school. Het lag daarom voor de hand de serie te openen met een lezing over de wetteiyke verplich tingen der ouders inzake het onderwys. Tot goed begrip van het ontstaan der Wet op het L. O., behandelde spreker de geschiedenis van het Lager Onderwys, vanaf de stichting der eerste school door den Romein Germa- nicus, totdat Karei de Groote in het jaar 789 verordent, dat ook ten plattelande scho len moeten worden gesticht. De keizer zelf inspecteert., beloont, straft en vaardigt in 813 een wet uit, om het schoolverzuim tegen te gaan. Uitvoerig memoreert spreker de school in 1000130014001500. Aan Karei den Vllfde komt de eer toe het onderwys goed te hebben geregeld. Achtereenvolgens be handelt spreker de school omstreeks 1563 1798 tot in 1843 de grondwetsherziening het bekende artikel 192 (Onderwyszaken) het ontstaan der schoolwet van 1857 veroorzaakt. In 1917 komt de grondwetswyziging waarby Openbaar en Bilzonder onderwys gehjkge- steld worden. Hierna behandelt spreker in grove trekken de L. O. wet 1920, waarby de aan de ouders uitgereikte korte overzichten waarop de lezing ls gebaseerd uitmun tende diensten bewezen. Spreker oogstte een dankbaar applaus en werd door den voorzit ter bedankt. Eenige vragen werden door spreker beantwoord. Na de pauze werd een motie gericht aan den raad met algemeene stemmen aange nomen, waarin de wensch wordt uitgedrukt, een schoolbr.waarder aan alle scholen té be zitten. Evenals vorige jaren denkt de vereeniging K. V. begin Nov. haar wintertaak weder te beginnen. Dit zal dit jaar Maandag 5 Nov. zyn. 3 Nov. echter hoopt de vereeniging eerst nog een jubilé te herdenken. Het ls dan namelijk 40 jaar geleden, dat mej. v. d. Berg, Rijpstraat 7 alhier, by deze vereeniging in dienst trad. Gedurende al deze jaren heeft zy haar werk met lust en ijver gedaan. Dat zij nog steeds een goede gezondheid bezit en ook altyd bezeten heeft, wordt wel bewezen door het feit, dat zy gedurende al die winters nooit één dag heeft verzuimd. ZU ls dan ook de eenig overgeblevene van het personeel, dat vanaf de oprichting van Kindervoeding daaraan werkzaam is geweest. /W> .msterdam Nieuwendijk 225229 Utrecht Oude Gracht 151 In het Rembrandt-Theater alhier vertelde gisteravond de reddingsbootcommandant Schuttevaer een en ander over zyn tocht met zijn onzlnkbare reddingsboot. Hy zeide om. dat In zijn boot nu overdui- deiyk bewezen had, niet te kunnen zinken, daar hy eenige zware stormen met haar had doorgemaakt. Met een geheel nieuwe equi page, die zonder gsgé den tocht medemaakt zal hy zoo gauw het mogelijk is, weer aan vangen met een nieuwe poging om den Oce aan over te steken. Voorloopig is het wach ten nog op de noodige contanten, om de reis te kunnen bekostigen. Men meldt ons: Een dezer dagen had in het Rembrandt- Theater te Arnhem een filmvoorstelling plaats voor leden en genoodigden der Am- hemsche vrijwilligers brigade. Nadat de voor zitter met een kort woord geopend had en het Rembrandt-Nieuws vertoond was, kreeg de heer A. J. Meyerink het woord als voor zitter der Pers- en Propaganda-Commissie van den Nederl. Bond tot het Redden van Drenkelingen. In zijn Interessante causerie, geïllustreerd met talrijke lichtbeelden, bracht spr. allereerst hulde aan hen, die de oprich ting der A.R.B. hebben bijgedragen. Aan de hand van de statistieken van dr. Mijnlief be treffende het aantal verdrinkingsongevallen in ons land, constateerde spr., dat In de jaren 1903 tot 1910 in 1100 gemeenten in ons land verdronken 6578 menschen, of een gemiddeld per jaar van 939. Van de jaren 1920 tot 1926 was dit gemiddelde 722 ondanks de toename van de bevolking. Dank zy de Maatschappy tot Redden van Drenkelingen, den Ned. Zwembond en den Ned. Bond tot Redden van Drenkelingen en de uitbreiding van de zwemkunst, ls dit aan tal ongelukken, dat, rekening houdende met de toename van de bevolking op het oogen- blik 1100 per jaar moest wezen, sterk vermin derd. Hierna werden door den heer J. van Riet uit Rotterdam eenige goed geslaagde demon straties gegeven en een film vertoond, wel willend afgestaan door de Mij. tot Redden van Drenkelingen te Amsterdam. Botermarkt-Barrevoetestraat-Kelzerstraat- Vereeniging De prijzen voor den etalage-wedstrijd, welke gehouden wordt van 2—9 Nov. zullen gedurende deze week geëxposeerd worden bij den heer J. Graaff Jr. Botermarkt hoek Bar- revoe testraat. Aan dezen wedstrijd wordt door 35 aldaar wonende winkeliers deelgenomen. Na ver gunning van den burgemeester zal Maandag avond 5 Nov. een muziekcorps van 79 uur de met vlaggen versierde straten met muziek doortrekken. Men schryft ons: Aan Haarlems Muziek-Instituut, direc teuren de heeren Nico Hoogerwerf en Jac. Bos, zyn, ingaande 1 November a.s., be noemd als leeraar voor Harmonium en kerkorgel de heer W. H. Biele en voor het hoogere piano-onderwys de heer Jan Couvée. Als leeraar en organist is de heer Biele te Haarlem een goede bekende. Het ls zeer zeker een aanwinst voor Haarlems Muziek-Instituut, den heer Biele te kunnen benoemen. Hierdoor is het mogehjk ook onderricht in het bespelen van kerkorgel te ontvangen. Van niet minder beteekenis is de benoe ming van den heer Couvée. Deze ls oud leerling van het Conservatorium te Amster dam en heeft daar ook de Prise dTExcellence behaald. Na een toumée te hebben gemaakt door Italië met den fluitist Feitkamp ves tigde hy zich het laatst te Alkmaar. Ook als solist heeft de heer Couvée zich meermalen doen hooren en hy zal begin November in het gebouw Caecllia een piano avond geven, waaraan de heer Grin, eerste concertmeester der H. O. V. en leeraar aan Haarlems Muziek-Instituut zyn medewerking zal verleenen. Voor dezen avond zal het beperkte aantal toegangsbewyzen gratis aan belangstellenden worden toegezonden. Vermoedeiyk door openschuiving van een raam heeft men zich in den afgeloopen nacht toegang verschaft tot perceel Korte Poellaan 11, bewoond door den groenten- handelaar W. Uit een ongesloten buffetlade worden vermist een bedrag van 16.50, een koperen horloge en een zilveren sierspeld. Het Haariemsch Politlemuziekkorps bracht gisterenavond van 9 tot 10 uur, onder leiding van den heer R. v. 't Hoff een serenade aan den heer Bruins, ter gelegenheid van diens zilveren dienstjubileum by de politie. Zeer veel belangstellenden woonden de uitvoering der muzieknummers by. In het tijdvak 15 Mei1 October 1928 zyn in de gemeenteiyke zweminrichtingen ge. nomen 257.314 baden, verdeeld als «olgt: Houtvaart mannen vrouwen Abonnementen 10253 7937 35 cents baden 921 740 10 cents baden 3590 2728 Schoolbaden 6601 3507 Kostelooze baden ,78656 68681 T. van E. had aan een woningbouwver- eeniging een huurschuld van 93. De voor zitter dier vereeniging, tevens gemeente raadslid teekende het bevel, tot uitzetting uit zyn woning. Op een avond tegen half 8 stond. v. E. het raadslid op te wachten naby den Voorweg. Hy hield hem aan en v. E. was vreeselijk gaan razen en vloeken: „jy bent de ondergang van m'n gezin, leeiykeEn de daad by het woord voegend, gaf hy zijn tegenstander een slag op zyn gezicht. Zeer zenuwachtig snelde het raadslid binnen bij het hoofd der openbare school te Heemstede. Deze heeft toen de politie gewaarschuwd en den verslagene tot bedaren gebracht. Het O. M. kent verd. aol goed, het is niet de eerste keer, dat hij recht staat. Eisch 25 subs. 15 dagen. Uitspraak conform den eisch. In Augustus, toen de loodgietersstaking nog welig tierde, was er een relletje ont staan in de Veerpolderstraat. Verd. J. A. O. had eenige werkwillige loodgieters lastig ge vallen, zelfs had hy M. pynlijk getroffen met zyn stevige loodgietersvuist. Voor den politie rechter beweerde hy, dat hy nergens van wist, dat het niet waar was en soortgeiyke uitvluchten. Even later vertelde hy, dat hy opdracht van den stakersleider had gekregen, om naar Zandvoort te gaan. Zijn alibi zou dus bewezen zijn, als de stakersleider niet verteld had, dat mynheer het loog en dat ze verd. liever niet dan wel zagen. Het O.M. achtte het beter den oproerling een paar maanden op te laten sluiten en eischte 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 2 maanden. Daar de heer Lieven Duvosel door ziek— nog niet in staat is de repetities der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te lelden, heeft de heer Fred. J. Roeske, directeur van Apollo" te Amsterdam, aan het bestuur der liedertafel aangeboden, gedurende de ziekte periode van zyn collega Duvosel de directie der liedertafel op zich te nemen. Het bestuur van Z. en V. heeft dit aanbod dankbaar aanvaard. In perc<—1 Amsterdamstraat 30, heeft gis terenmiddag half vier een begin van brand plaats gehad, doordat een 5-jarig jongetje lucifers had aangestoken om in een kast speelgoed te zoeken. Buren bluschten het vuur met emmers water. Eenige kleeding- stukken zyn verbrand. Geboren: 26 October: d. van A. Wever Talen; z. van A. A. HoenderdosOerlemans; z. van F. A. Meulenbroekv. Tongeren; z. van A. O. Dirksv. Bruggen. 27 October: d. van J. C. VredenduinOerlemans; d. van M. M. Bos—de Vries; d. van C. J. Wagemaker—Oudt; d. van L. C. de Nys— de Pater; d. van W. de VriesBouwmeester; d. van M. A. ValkenierKeesman; z. van E. Ravenhorst—Gabel; d. van A. M. 'F. Knotterde Graaff. 28 October: d. van W. C. M. Sandbergv. Looy. 29 October: d. van M. E. E. Vermeulenter Hoeve. Ondertrouwd 29 October: A. C. Beste broer en G. J. C. Kok; J. J. M. Eldering en M. P. L. Peltenburg. Overleden: 27 Oct.: J. H. v. Oudennlel, 66 jaar, Leidschevaartweg; 26 Oct.: M. N. Keu velaar, 51 jaar, Hazepaterslaan; 28 Oct.: A. Vreenegoor—Bronsgeest, 65 jaar, Frans Halsstraat; 27 Oct.: G. v. Graas—Spekman, 55 jaar, Krelagestraat; 27 Oct.: B. G., 6 jaar, z. van B. G. v. Roon, Korte Poellaan. ALLIANCE FRANCAIS E Harpkwartet Casadesus Mme. Joy Mae Arden, sopraan Een harp is geen ailedaassch instrument, en zeker als solistisch element hoort men het maar zelden. Mej. Rosa Spier, die onze groote kunstenares is op dit gebied, treedt nog zoo zelden als soliste op, dat wy deze gelegenheid, waarop het harpkwartet, geleid door een lid der zoo kunstzinnige familie Casadesus zou optreden, met beide handen aangrepen. En we hebben er geen spyt van gehad. Want, al is de klank van het vreemde in strument vaak schriel en yi, en al warden we dikwerf herinnerd aan het geluid van een goed bespeelden citer, we hebben toch weer eens opnieuw de mogeiykheden bewon derd welke dit instrument ln klankkleur en In verrassende effecten inhoudt. Eigenaardig is dat de vier dames, die on der leiding spelen van Marie Louise Casa desus, allen een chromatische harp bespe len. En het pielt zeer zeker voor aller vaar digheid en kunde, om dit moeilijk te bespe len instrument zoo te gebruiken als deze vier dames dat gisterenavond deden. Voor al voor de moderne muziek ïykt ons deze harp zonder een enkele pedaal, en waarvan de snaren beurtelings elkaar in 't midden kruisen, zoodat we geneigd zouden zyn, ze een kruissnarige harp te noemen, een uiterst geschikt speeltuig. Van het eerste nummer ..Divertissement" van Mozart vonden we Menuetto en Presto gedeelte het fraaist van toon en samenspel. Trouwens, het samenspel van dit kwartet, het byna feilloos geiykmatig op- en af gaan der tempi en der notenreeksen, ls het juist, wat dit kwartet zoo bewonderenswaar dig maakt: met groote verfy'ning zyn kleur en klank afgewogen tegen elkaar, dit bleek ons in alle uitgevoerde nummers telkens op nieuw. Vooral een paar moderne composi ties van Honegger en Auric trokken daarbij onze aandacht, door het gewild-gewone ef fect, byna zou men geneigd ziln het trivi aal te noemen, van „Prélude en Blues" van Honegger, maar voomameliik van <je com positie „Les Oiseaux" van George Auric. Het leek ons de Grieksche biyspeldichter Aristophanes verplaatst in de wereld der tonen, met al zyn grollen en grappen. Het werd een succes, waarby de dames, die zoo geheel en familie musiceerden, tot viermaal toe werden teruggeroepen: ze lie ten zich echter tot een toegift niet verlei den. Tusschen de verschillende harpkwartetten door zong Mme. Joy Mac Arden ons eenige Fransche liederen uit de groote tydperken der Fransche muziek: middeleeuwscn, acht tiende en negentiende-eeuwsch en modem. Hoe gecultiveerd haar stem echter ook moge schynen haar ademhalingstechniek en vaak ook de zuiverheid van toonvorming laten te wenschen over de sopraan kon ons dezen avond slechts matig bekoren. Haar zang ontroert niet, laat u koel, koud zelfs, en uit den diepen zin der woorden haalt zy niet de ontroerende muzikale ver tolking van den componist naar boven. Ze zong liederen uit den rococo-tyd, waarvan alleen Aminte, 18e eeuw, ons wat beter be viel dan d'e andere, omdat het geestiger werd voorgedragen, maar toch ook weer te snel, om niet door den indruk van virtuosi teit te worden geschaad. In Nocturne van César Franck misten we alle sterk gevoel en allen climax. Slechts het p. p. gezongen slot bracht ons even onder de bekoring. Van de belde liederen van Poulen en Honegger vonden wy Le Dromadaire van den eerste het beste, omdat de tragl-comische betee kenis hiervan door de zangeres het beste werd benaderd. De begeleiding, welke ln handen was van mej. Caroline de Bruyn '-as verdiensteiyk, maar het was toch wel o, over beide kun stenaressen een zeker waas lag van onver schilligheid. Of hebben wy ons vergist? Bloemen waren de tolk van den dank der aanwezigen, die naar het applaus te oor- deelen en cïe bewonderende uitroepen wel ke wy opvingen, meer dan tevreden waren. En dan vragen we ons wel eens sceptisch af, of we inderdaad niet te streng zyn. Maar neen! Immers neen, nietwaar? Delft Abonnementen 35 cents baden 10 centsbaden Schoolbaden 100021 83593 mannen vrouwen 21072 22155 2330 2172 8758 805S 4930 4224 37090 366IC Aantal uitgereikte diploma's als geoefend zwemmer 430, verdeeld als volgt: Houtvaart 114 mannen en 116 vrouwen; Delft 134 mannen en 66 vrouwen. Gemiddeld aantal baden per dag 1851. Hoogste aantal baden op een dag is ge nomen op 14 Juli, n.l. 6701. Gisterenavond van 9 tot 10 uur bracht het Haarl. Politlemuziekkorps onder lei ding van den heer R. van 't Hoff een se renade aan den heer E. Bruins, Maarten van Heemskerkstraat 38, naar aanleiding van diens 25-jarlg jubileum als politie agent. Van den Schotersingel ging het on der een vroolyken marsch naar de woning van den jubilaris, waar een zeer mooi programma werd uitgevoerd; natuuriyk ontbrak het „Lang zal hy leven" niet. Onder de pauze werden de muzikanten op sigaren en ververschingen onthaald en eenige toespraken gehouden. Er was zeer veel belangstelling niettegenstaande het on gunstige weder. Terug te bekomen by: Visser, Eindenhout- straat 4, broche: Rooy, Ged. Oudegracht 9. Fransch boek; Roose, Papentoren vest 8br. broche met portretten, Bierre, Allanstraat 84, dameshandschoen, Kennel Fauna, Park laan: zwarte hond, gebracht door Mutsaers, Tlmorstraat 184, zwarte kat, gebracht door Reusik, Schotersingel 145, wyts, G. v. Bouil lonstraat, portemonnaie met sleutel; van Waard, Dahllastraat 34, portemonnaie; Bur. van Politie Smedestraat, looden pyp, Mulder, pynboomstraat 72, pakje, ing. mes en sleu tels, Mathot, Anjelierstraat 21, regenjas, De Geus, Middtenweg 14, rijwielbelastingmerk; v. d. Meulen, Kleverparkweg 236, rijwielbe lastingmerk ln kokertje. Bur. van Politie, Smedestraat, kindertaschje inh. zakdoek, A. Reynders, Casteleynstraat 7, gouden arm band, Grit, Lekstraat 25, doos met dadels, P. J. Bos, Tempeliersstraat 28, donkerbruine hond, Steenkist, Hoogerwoerdstraat 46, bruinwitte hond, J. Hesselman, Klooster straat 49, grijze kinderhandschoen, Kennel „Fauna", Parklaan: zwartbruine hond, ge bracht door Hartsinck, Oostvest 35, grijs witte kat gebracht door Hartengius, Spaan- schevaartstr. 6, grijswitte kat, gebracht door Janszen, Kenaupark 2, zwarte kat, gebracht door Scholier, Kennemerplein 5. Nieveen, Slachthuisstraat 104, bruine portemonnaie met inhoud. D. J. Crul, Dr. Leijdsstraat 56, portemonnaie met Inhoud, J. v. d. vygh, Patriarchstraat, 5 rywlelbelastingmerk ln etui, J. v. d. Veen, Drossestraat 10, rijwiel belastingmerk in etui, A. v. d. Steur, Einden- houtstraat 36, lederen riem, W. Maasdorp, Kastanjelaan 1, Heemstede, Lipssleutel, J. Lagemeg, Oost-Indiëstraat 79, paar jongens- schoenen, H. Haan, Beukenstraat 35, bruine kinderschoen, A. v. d. Steur, Eindenhout- straat 36, zakmes, F. Lammers, Begynhof 9z, bruin taschje, inh. kaarten. Terug te bekomen by: G. N. v. d. Lin den, Omvalspoort 10, kinderarmband. Bur. v. Politie, Smedestraat, 2 broches (een Zeeuwsch). J. Koster, Emostraat 39, beenbe- schermer. P. v. Driel, Aelbertsbergstraat 10, zilveren broche. L. Hofmans, Pladellastraat 22, twee boorden. Splinter, Haarlemmer- liedestraat 40 zw., bruine duif. J. Steven hagen, Nyistraat 23, lederen handschoen. W. v. Heerden, Zoetestraat 23 E, motorhand schoen. A. v. d. Wal, Rustenburgerlaan 18, dameshorloge. Pennarts, Zomerstraat 27, paar handschoenen. L. Buys, Wt. Heeren straat 7 rood, handwarmer. W. Wennlk Ruysdaelstraat 26 zw. zeemlederen hand schoen. J. Dirx, Kampervest 39, hond (Ier- sche Setter). Kennel „Fauna," Parklaan: zwartbruine hond, gebracht door Bos, Tem peliersstraat 28. Grijswitte kat, gebracht door Slngeling, Jansstraat 33. Zwartwitte kat, gebracht door Vroom Dreesmann, Ver- wuift 0. J. Koster, Emostraat 39, grijswitte kat. G. Brand, Schalkburgergracht 99, da- mesportemonnaie met inh. Verzandvoort, Lysterstr&at 16, zwarte portemonnaie met In houd. Kamperman, Oudeweg 2A, portefeuille Inh. portretten. H. Byster, Wt. Heerenstraat 32, rijwielbelastingmerk ln etui, P. v. Loe- venzyn, Cheribonstraat 22, rozenkrans. Koopman, Vrouwehekstraat 38, rywlelbelas tingmerk. J. Dekker, Madoerastraat 28, Lips sleutel. v. Oldemark, Eikenstraat 24, speld (Luth. Zangvereen.). J. P. Balder, Ampzing- straat 6, paarse wollen shawl. Bur. van po litie, Smedestraat, zwarte gymnastiek- schoentjes. T. Vallenduuk, Wagenmakerslaan 21, zwart schoentje. L. Hazenberg, P. Kies- straat 23, zwarte tasch met inhoud. L. F. Verboom, K. Raamstraat 16, zilverbon. J. J. Janszen, Voorzorgstraat 33, overhemd. BEVERWIJK, 29 Oct. R.-JK. Coöpera tieve Tuindersvereeniging „Kennemerland". Snyboonen 52—65 ct.; spruiten 14—20 ct.; tomaten 822 ct. per Kg.; spinazie 60110 ct.; sla 2565 et.; boerenkool 3550 ct.; andyvie 4575 ct. per kist; raapstelen 5 ct.; prei 815 ct.; selderie 2—5 ct.; pieterselie 3—5 ct.; wortelen 813 ct. per bos; bloem kool 1ste soort 15—18, idem 2de soort 810; roodekool 510; groene kool 35; knolselderie 37 per 100. PURMEREND, 29 Oct. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aard appelen 0.801.34, Idem kleine 0.60—0.80 per 25 Kg.; slaboonen 67.95; snyboonen 79.60 per 15 Kg.; tomaten: A 710, B 814, C 3.508, bonken 58 per 100 Kg.; bloemkool 219; roodekool 5.1012.30; witte kool 57.00; savoye kool 49.80 per 100 Kg.; spruitkool 0.60 —3.40 per 15 Kg.; boerenkool 0.802.20 per 100 struiken; spinazie 0.24—0.98 per 6 Kg.; andijvie 0.703.70 per 100 krop; rapen f 4.707.10 per 100; bleten 5—12.50 per 1000; wortelen 2—7 per 100 bos; uien 11.65, idem drielingen/ 1.401.85, Idem nep 8.40—10.80 per 25 Kg. Appels: Westlandsche Bellefleur 1220; Brabantsche Bellefleur 1523; Zoete Bel lefleur 14—21; Present van Engeland 1934; Goudreinette 2049; Zoeteveen 17—21 per 100 Kg. Peren: Besy von Schonauwen 10IA; Beurré Clairgeau 12—30; Beurré Super fin 1021; Boerengroen 0.8014.90; Doyenne du Cornice 2148; Gieser Wilde man 11.2017.80; Kamperveen 811.70;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2