Naar Sydney Het 2-9ste Eucharistisch Congres te Sydney - _.ikBSSS Kloosterbalsem UIT ZANDVOORTS GESCHIEDENIS m m II H m DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 30 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 Mf*4üajr I De venijnige steken van spit n den rug ,,Geen goud zoo goed" kostbaren. iasï i^voor;;r^ houWvan ,;y -*-^5- Het toppunt van roekeloos heid ONDERWIJS Het nijverheidsonderwijs LUCHTVERKEER Een tragisch ongeluk MARKTNIEUWS INGEZONDEN XV '..v i V <:V'" U;'5>U De processie te water SYDNEY, 10 Sept. 1928 „De politie heeft maatregelen genomen, Dm Zondag", aldus stond er Zaterdag hier ln de kranten, „to handle 500.000 people". Ze verwachtte dus nogal wat van de pro cessie met het Allerheiligste, die Zondag tot besluit van het Eucharistisch Congres zou worden gehouden. Maar die verwachting is nog overtroffen ze kregen met 750.000 menschen te doen! Dat is hier echter niet zoo erg, want nooit heb ik ergens zulke ordelijke, gewillige me nigten gezien. En dan de maatregelen, die hier bij dergelijke gelegenheden genomen worden zijn afdoende: alle tramverkeer wordt eenvoudig voor eenige uren totaal stopgezet en de heele weg, door de pro cessie gevolgd, was afgezet met op schragen gelegde dunne balken, die de politie voor zulke gevallen gereed heeft liggen. Daags te voren waren die naar verschillende punten der stad gebracht, om ze Zondag bij de hand te hebben. De weg was lang, de processie deed er een uur en drie kwartier over, maar er waren schragen en balken, alle netjes rood ge verfd, genoeg en geen gaatje was er in de afzetting gelaten. Dwars den weg oversteken was onmoge lijk iedereen moest maar wachten. En dat alles voor een Roomsche processie, ln een stad, waarvan nog geen 25 pCt. der Inwoners katholieken zijn! In een land, waar de beschaving pas een eeuw geleden begon! Wat maakt het oude Holland daar toch pen poover figuur bij, dat, toen in 1924 ln Amsterdam het 27ste Eucharistisch Con gres werd gehouden, de Katholieken nood zaakte hun processie binnen de muren van een Stadion te houden! Maar laat Ik u over de processie zelf vertellen. 's Morgens werd er door Z. E. den Kardi naal Legaat een pontificale H. Mis opgedra gen in het St. Patricks College Manly, 'n watervoorstad van Sydney, die van de eigen lijke stad in een dik half uur per boot is te bereiken. Bij die H. Mis waren alle hoogwaardig- heidsbekleeders tegenwoordig. De Mis werd ln de open lucht gehouden, waarvoor op de trappen van het gebouw een altaar was op gericht. De gevel van het gebouw was prach tig versierd met het Pauselijk wapen, de wa pens van den Legaat en die der aanwezige bisschoppen, vlaggen en planten en bloe men. Hoog van den toren woei, boven de Australische vlag, de wit-gele Pausvlag. Een indrukwekkend moment van de Mis was dat, waari» de vredeskus wordt gegeven. De eene prelaat omhelsde den anderen en van het altaar uitgaande, verspreidde de vredes boodschap zich naar de overige dignitaris sen, die lager gezeten waren. Een bisschop uit Indië omarmde den vertegenwoordiger van den Koning van Spanje; de gemijterde Mgr. Lamy uit België opende zijn armen voor prins Ghika, vertegenwoordiger der Oostersche kerken in Parijs; een Chineesche prelaat fluisterde de vredesboodschap in het oor van een bisschop der Philippijnen. Alle landen verbroederden zich in dezen kus, die ln een paar minuten, uitgaande van den troon van den Kardiaal Legaat, om zoo te zeggen, heel de wereld doorging. Aan het slot van de Mis werd voorlezing gedaan van de boodschap van Z. H. den Paus, waarin deze aad de deelnemers aan het Congres een aflaat van 200 dagen ver leent. Kort na de Mis werd de processie opge steld en om één uur verliet deze schitte rende stoet, waarin honderden geestelijken en duizenden leeken, led'en der verschillen de congregaties meeliepen, St. Patrick's college ook twee Papoea's van Nieuw Gui nea, eenige Maori's van Nieuw Zeeland, en eenige inboorlingen der Philipijnen. Plechtig en statig, de Kardinaal met den Ons Heer bevattenden monstrans onder een, door soldaten uit den wereldoorlog gedra gen, wit zijden, met goud omboord bald'a- kijn, schreed de processie door de straten van Manly naar de Burra-Bra, de stoom boot, d'ie voor deze gelegenheid geheel wit en goud geschilderd was, terwijl ter weers zijden van den schoorsteen een reusachtig wit kruis was opgericht. Op de boot plaatste de Kardinaal het Allerheiligste op een daarvoor ingericht al taar en toen begon de waterprocessie. Iets zoo schitterends is niet met woor- overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbal sem, welke tot diep in de weelsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht. "-M-y—■Tmi-i.r.nH>I zag het zwart en in de boomen hingen ze bij tientallen. Zelfs zag ik achter een der ramen van de synagoge een rabbijn, met belangstelling den bonten, kleur:,gen stoet gadeslaan. Voor de St. Mary-kathedraal aangekomen, waar op den zuid-westelijken hoek buiten een een altaar was opgericht, werd door den Legaat een Lof gecelebreerd. Allen, die aan de processie hadden deel genomen. aartsbisschoppen en bisschoppen, geestelijken en leeken en ook duizenden van die daar stonden achter de roode politie- barrières, vielen op de knieën en terwijl een luidspreker de liederen van het Lof deed hooren, zongen allen mee. Een geestvervoering, een devotie, een eer bied, een aanbidding, een tot-tranen-toe- bewogen zijn van een zoo reusachtige menig te, heb ik nog nooit gezien en zal ik mis schien ook wel nooit meer zien, want al zou ik nog tien Eucharistische congressen meemaken, geen enkel zal dit kunnen over- Ik weet niet, of ook u misschien herfstva- cantie hebt, ik hoop van niet, want dan komt dit stukje niet in de courant, doch Nu de nieuwe R. K. kerk haar voltooiing waren 10 pinken en 2 haringschepen, doch het zal ook wel niet. Die herfstvacantie i i, is het wel eens interessant uit oude j de reeders van de laatste 2 groote vaartuigen Haarlem, 29-10-*28. Geachte Redactie, papieren wat op te snuffelen over de ge-woonden in Haarlem. Aan land bezaten zij schiedenis van de parochie. slechts 2 krochten samen 6 Morgen groot en De protestantsche kerk hoorde eerst aan een krocht van de kerk groot 1 Morgen. De den weer te geven. Statig gleed de blanke boot met haar heiligen last, volgeladen met met bisschoppen en andere hooge en lagere geestelijken, en gevolgd door twee even volle booten met de wereldlijke deelnemers aan de processie over het water. Ik bevond mij op de witte boot, maar ben er, vlak voor het vertrek, afgegaan, om op de eerste volgboot den tocht mee te ma ken; ik wilde hem zien, dien tocht van de het publiek. Dat waren geen nieuwsgierigen, die hier waren, dat waren vroom biddenden, die niets om zich heen zagen dan de heilige handeling, die daar vóór hen plaats vond. En de niet-Roomschen onder de menigte, zij eerbiedigden die gevoelens hunner Katho lieke medeburgers, door zwijgend toe te zien. Geen onvertogen woord, geen spottende op merking werd gehoord; iedereen, ook het eenvoudige volk, voelde, dat hier iets ge beurde, dat anderen heilig was. En zij respecteerden het. door Sydney's nooit volprezen haven, en dat kon ik beter van de volgboot. En ik heb hem gezien! Voortdurend was de Burra-Bra omstuwd door honderden kleinere, met vlaggen hoog boven alle cfe Pauselijke kleuren versierde jachten en motorbootjes, kleine stoombootjes en roeibootjes, die de haven politie heel wat te stellen gaven. Over het in de zon glinsterende water van de baai klonk het reeds op den oever begonnen gezang van het Sterre-der-Zee- liecï. Voor North Head, kort bij het rotsige strand, bleef de Burra-Bra even stil lig gen, om den Kardinaal gelegenheid te geven de zeeën te zegenen, waarop de tocht weer werd voortgezet. Overal waar er maar gelegenheid toe was, zaten en stonden op den rotsigen oever dui zenden, die, als de witte boot voorbij voer, biddend neerknielden. Meer dan een uur duurde de tocht, waar na omstreeks half vier geland werd en de processie door de stad werd voortgezet. Was de waterprocessie indrukwekkend, die te land was het niet minder. Van Manly af hadden voortdurend vijf vliegtuigen, die in den vorm van een kruis vlogen, boven de witte boot gezweefd en ook nu, boven het land, bleven zij de pro cessie tot aan de Kathedraal begeleiden steeds maar heen en weer vliegend. huur van 1 Morgen bedroeg 30 stuivers en de waarde 50 gulden. Een huis in de Kerkstraat werd eenige jaren later voor 50. verkocht. dorp in 1508 door hevige stormen geteisterd werd, terwijl in 1509 weder de pestziekte woedde. Veertig gulden bedroeg in dat jaar de aan slag van Zandvoort. De weinige landbouw die hier uitgeoefend werd, werd zeer belemmerd door het voort durende verstuiven der duinen, benevens door de aanwezigheid van verschillende soor ten wild. Men hoorde daarover telkens klachten. „Dat zij groote schade lijden van de winde beesten, herten en de hinden, want zij moe- De Kardinaal-legaat draagt 't Allerheiligste in de sluitingsprocessie En in de straten, die, zooals ik reeds ver- teld'e, op schitterende en afdoende wijze waren afgezet, stond langs heel den langen weg een dicht opeengepakte, eerbiedige menigte, die nu en dan hoeveel niet- Katholieken waren er niet onder spon taan in de handen klapte, wat dan door de in de processie meeloopenden, door hand opsteken werd onderd'rukt. En heel den weg over stonden, van af stand tot afstand, op hooge palen opge stelde luidsprekers, die let wel, ds. Ling- beek, in 'n Protestantsch land voortdurend Roosche liederen de lucht inzonden, die dan door de Roomschen onder het publiek in het Latijn of in het Engelsch werden meegezongen. Voor alle vensters van alle gebouwen stonden tientallen menschen, op d'e daken Het rustaltaar bij de sluitingsprocessie vóór de kathedraal Als slot de zegen met het Allerheiligste en het 29ste Eucharistisch congres was voorbij. Maar de Kardinaal wilde het volk van Australië zeggen, hoe diep zjjn godsvrucht hem getroffen had en het meedeelen, dat hij het uit den grond van zijn hart dankte, voor zijn grootsche demonstratie van liefde en trouw aan den Heer Jezus Christus, Wiens zegen hij over alle aanwezigen en hunne families afsmeekte. En hij eindigde met over de menigte den Pauselijken zegen uit te spreken. Wat ben ik blij, dat ik dit Eucharistisch Congres heb mogen bijwonen! Ik heb dat in Amsterdam meegemaakt en dat was grootsch, dat was overweldigend, dat was schitterend. Maar dit hier in Sydney was tienmaal mooier, was honderdmaal indrukwekkender, omdat het veel meer in het openbaar werd gehouden; omdat het, ook bij niet-Room schen, zooveel belangstelling wekte om dat het openbaar kon zijn. Het zal lang duren, eer Australië weer iets dergelijks ziet, maar het zal ook lang duren, eer het dit congres vergeet. ARTHUR TERVOOREN 11 uur 's avonds- Zooeven teruggekeerd van het stadhuis, waar ik heb aangezeten aan een banket, door Z.D.H. den aartsbisschop van Sydney aan Z.E. den Pauselijken Legaat aangeboden. De groote feestzaal van het stadhuis was een voudig, maar smaakvol in de Pauselijke kleu ren en met planten versierd. Ruim 360 per sonen waren genoodigd. waaronder natuurlijk alle bisschoppen, tal van andere geestelijken en vele autoriteiten. Zoo zaten o a. mee aan de Gouverneur-Generaal, Lord Stonehaven, de eerste minister Mr. Bruce en de premier van New-South Wales, Mr. Bavin. Aan speeches natuurlijk geen gebrek, en al len die het woord voerden, o.a. de drie boven genoemde personen, waren vol lof over het congres en verheugd over 't succes. Zij ver trouwden, dat de vruchten die het zou dra gen, niet alleen Katholiek, maar heel Austra lië ten goede zouden komen. Toen Kardinaal Ceretti opstond om den op hem door Aartsbisschop Clune van Perth uit- gebrachten toast te beantwoorden, hield het applaus minuten lang aan. De Kardinaal, die met een eigenaardig ac cent Engelsch spreekt, zei, dat de merkwaar dige bewijzen van goeden wil en broederschap van heel' het Australische volk hem diep hadden getroffen Voorts huldigde hij aarts bisschop Kelly van Sydney, als den man, door wien het het Euch. Congres hier te Sydney is tot stand gekomen en door wiens ijver deze stad kan bogen op de schitterende St. Mary Cathedral. A. T. In den ochtend van den sluitingsdag werd dóór kardinaal Ceretti een pontificale H. Mis in St. Patrickscollege opgedragen Het Engelsche weekblad „Plight" verklaart i te weten, dat de vlieger MacDonald die met een klein De Havilland „Hoth"-sportvlieg- tuig een noodlottig mislukte poging onder nam, om van New Poundland naar Ierland i te vliegen, niet, zooals in de dagbladen alge- j meen beweerd werd, voor 35 uur benzine aan boord had, doch slechts voor 25—26 uur I Alleen in geval van een zeer gunstigen wind zou MacDonald met dit quantum Ierland hebben kunnen bereiken, terwijl reeds inge val van een betrekkelijk geringe koersafwij king, de bedrijfsstof ontoereikend moet zijn geweest. Het blad noemt de Vlucht het top punt van roekeloosheid. de katholieken en was aan de heilige Agatha en Adrianus gewijd. Zij is reeds zeer oud. Wanneer zij gesticht is weten wij echter niet. De torenklok bevat deze inscriptie: Jhesus es mi den naem ghegeven int jaer ons Heeren MCCCCXC IIII (1494). Veel vroeger echter vinden wij onze plaats reeds genoemd. Onder de goederen van Sint Maarten te Utrecht vinden we in het jaar 960 grond in Bentveld vermeld. Zandvoort zelf komt het eerst voor in een „blafferd" van het klooster te Egmond. Tot de goederen, die dat kloos- ter reeds voor 1120 bezat, behoorde ook een stuk land in deze gemeente. Men leest daar n.l.: Prater Godefridius dedit, pro anima matris suae terram juxta Santfort. hetgeen vertaald luidt: Broeder Godfried gaf, voor de ziel van zijn moeder, zijn land nabij Zandvoort. Reeds toen, gelijk later nog zoo dikwijls, hadden de parochianen te lijden van plun deringen, waarbij ook de kerkelijke goederen niet gespaard werden. Waren het eerst de ruwe Noormannen, later kwamen de West-Priezen, waarvan Melis Stoke dichtte: „Als men elfhondert las En vijf en vijftich ons Heeren jaer, Quamen met orloghen swaer, Die Friezen van Drechterlant En hebben gheroeft en verbrant Die van Kenemare (1) harde sture. Dit versaghen die gebure, Van Okesdorp en de poorters mede Uit Haarlem van der s'/rde. En de streden tegen hen en deed se keeren, Swarlike te haren oneeren." 't Was toen wel een woelige tijd, want eenige jaren later kwamen de Vlamingen en overvielen het gansche land. Toen was het, dat Witte van Haemstede, zoon van Floris V, uit Zeeland, waar hij een kasteel op het eiland Schouwen bezat, naar Holland kwam en de invallers verdreef. (1304). Een oude kroniek verhaalt daarover het volgende: „Heer Witte van Haemstede quam uit Zierikzee met eener hoecboot ende seylde buten omme ende quam an tot Santvoerd ende quam binnen Haerlem. Daer vielen' hem bij de Carmelaers (Kennemers) alle, ende hij ontwant sijnen standaert met een blauwen bastoene." Bij die herhaalde plagen van oorlog en opstand kwam in 1348 ook nog een vreese- lijke besmettelijke ziekte het dorp teisteren. Daarover lezen we o.a.: i „Omtrent 1348 heeft Godt van hemelrijck de gantsche werelt ghekastijdt met eene schrikkelijke peste, waervan de helft der menschen nauwelijks te lijve ghebleven is, alsoo datter veel steden, dorpen ende castee- len ledich end onbewoont bleven staen. Deze plaghe is ghevolcht door bloedlopo; ontal- j liche menschen met een nooit ghehoorde manier van smerten verteerende, mitsgaeders van een heymlyck vier, het vlees tot de beenen toe afknaegende en vernielende." Ook later lezen we nog dikwijls van de pest o.a. in 1509, 1529, 1558, 1578. I De ziekte verspreidde zich snel en door de weinig afdoende bestrijding dier dagen, i eischte ze zware offers. In 1494 heeft het voor ons drop: „dat zij in den voorleden zomer groote pestilencie gehadt hebben ende verloren wel die helft van haren volcke.1 Uit de antwoorden, door den pastoor Claesz den 23sten Mei 1494 gegeven aan een commissie, die Zandvoorts aandeel in de belastingen kwam bepalen, 'leeren we voor het eerst iets meer omtrent ons dorpje. Er waren in dat jaar 50 „haerdsteden" (woningen), maar, zegt de pastoor, vóór 30 jaren hadden wij er wel 100. De bewoners leefden van de vischvangst. Op de vraag waaraan die achteruitgang is toe te schrij ven, antwoordt Claesz: „Dat het zoo gekomen is, overmits dat uit armoede haar visscherij vergaan is; dat zij groote pestilencie gehad hebben, en mede om den duren tijd wille, die geweest is ende zonderlinge om de laatste oorlogen van het 1 .aas- en Broodvolk, toen zij geplunderd, gevangen en grootelijks gerantsoeneerd zijn." Over die duurte lezen we bij Velius: „dat de zomer van 1490 wederom zeer nat geweest was en daardoor de veldvruchten niet tot haren wasdom konden komen De invoer van levensmiddelen door het Marsdiep bij Den Helder werd door de Hoek- sche vaartuigen gestopt, zoodat men in deze streken zich met beestenvoer moest tevreden stellen". Eindelijk sloeg het volk van Kenne- merland tot opstand over en vermoordde den rentmeestr Claes van Ruyven. Hertog Albrecht van Saksen heeft toen de boeren weder onderworpen. Op Zandvoort werden gedurende 9 weken 100 ruiters ingekwar tierd en veel hadden de arme bewoners van de ruwe gasten te lijden. Hoogst waarschijn lijk lijkt het mij, dat toen ook de kerk door brand vernield werd, daar de klok het jaar tal 1494 draagt. Het aandeel van Zandvoort in de belasting werd op 38 klinkerts en 21 groot bepaald. (1 klinkert 30 groot.) Ter vergelijking volgen hier de bedragen van eenige andere plaatsen. Haarlem 5263 klinkerts. Amsterdam 4544 Heemstede 70 Katwijk 40 In 1514 verschijnen weder 5 ingezetenen dezer gemeente met hetzelfde doel voor de heeren in Haarlem. Nu was het kapelaan Claesz die het woord voerde. Het aantal wonifigen wordt nu opgegeven: „76 haerdsteden waaronder 21 die leegstaan. Dit komt door groote sterfte en overmits er veel verdronken zijn. Er zijn ongeveer 200 communicanten. De rijksten van het dorp waren bereid al hun hebben en houden af te staan voor 500 Rijnsche guldens. Dit waren slechts 3 per sonen. De rest van de bevolking was zoo arm. dat zij dikwijls om brood moest bedelen. Er CorueKus (ais) 288 K.G. schijnt alleen maar noodig te zijn voor de schoolgaande jeugd met hun opvoeders. Daar heb je vroeger toch maar nooit van gehoord. Men kreeg in den zomer drie of vier weken vrij, tot groote ergernis van moeder en dan was de kous op. Ik vraag me dan ook af, wat hebben de kinderen er aan? Deze tijd van het jaar is meestal Uit andere bronnen weten we, dat hetslecht; de kinderen zijn dus gedoemd tot thuisblijven. Ze raken uit hun gewone doen, de groote vacantie is juist afgeloopen en de vrouwen, moeders van gezinnen, zitten met hun kroost te kijken. Dat moest men van overheidswege toch eens bedenken. Laten die menschen het komende geslacht toch s.v.pl. niet bederven door ze lente-, zomer., herfst, en wintervacantie te geven. Dat dient nergens toe. Als je eenmaal van school bent, komt zoo iets nooit meer terug, behalve voor een enkele categorie. Bovendien, dat vrijgeven moeten de ouders maar slikken, doch als het kind ten hun land bewaken, alle nachts van 'tzelf een uur of zoo iets verzuimt, dan staat begin van den Meimaand tot den oogst toe."men al heel spoedig voor de Commissie tot Aardappelen werden niet geteeld vóór om- wering van schoolverzuim. Dat lijkt zooiets streeks 1845; eerst toen werd de teelt loo-1 van met twee maten meten. Ik hoop dan nend, doordat in ons land op de zwaardere 1 ook, dat dit stukje er iets toe zal bijdragen gronden de aardappelziekte uitbrak. om in de toekomst dit vrijaf zijn, als de Zandvoort behoorde tot de heerlijkheid blaadjes gevallen zijn te laten vervallen. Brederode. Reeds in 1473 is er sprake van: „de gronden enz. gelegen ten westen en zui den van de Zijlweg tot Santvoort toe." De macht van den ambachtsheer was zeer groot. Wilde iemand op Zandvoort een win kel houden of een ambacht uitoefenen, dan moest toestemming gevraagd worden. Ook over het geestelijk welzijn van zijn volk waakte hij in overleg met de priesters. Zoo vaardigde hij o.a. een keur uit, waarbij het vloeken en het werken op Zondag strafbaar gesteld werden. Ten tijde van de beeldenstormers zond van Brederode het volgende schrijven aan zijn gemeenten „Wij Hendrick heer tot Brederoede enz. doen te weten; dat wU expresse last, commissie en de be vel gegeven hebben aan onzen baljuw en de rentmeester Willem van Zonnenberch omme in bescherming te nemen, die kereken in onze heerlijkheden gelegen als Velzen, Sandvoort. I enz. ende overmits de tumulte tusschen die i religie, alle gewaden, zilveren, gouden ende1 andere reliquien bij inventaris in zijne han den te nemen, dezelve te bewaren, of in onze handen te leveren, opdat dezelve door nie mand geroofd worden en in toekomende tij den teruggegeven mogen worden." Toch schijnen de Zandvoorters voor een groot gedeelte van de kerk afvallig gewor den te zijn en werd de kerk omstreeks 1573 door de Spanjaarden vernield. Later is de toren, die tevens als zeebaken dienst deed, weer opgebouwd (1618). De Katholieken werden toen door paters uit Haarlem bezocht. In een oud boekje leest men; „M. C. Hus van de paters Jesuiten, be diende zijn offitie seer ghetrou, met een groote liefde: was bovenmate troostich ende behulpsaem tot den armen, sijn selver nacht noch dach spaerende. Geen vuile noch vie- righe siekten ontsiende, niet alleen in de stadt, maer ook daer buy ten onder die arme zeelieden te Zandvoort. Als 't regende ende tempeest waer, dat sy niet en costen ter zee vaeren, dan trok hij daer nae toe, daer comende druipende van 't water ende beven de van coude, om aldaer die menschen mede te deelen 't Goddelicke woort." Behalve bovengenoemde Hus (1643 t) vom den wij nog vermeld de volgende paters, welke alle Zandvoort bediend hebben; D. Heinsius 1647 t St v. d. Werve 1700 t L. Ahuis 1697, C. P. Kruys, G. Lap, J. Bran dijn. In 1697 sluit het doopboek van Zand voort. De eerste pastoor te Overveen, waartoe nu ook Zandvoort behoorde was A. Hodenpijl 16971710, verder W. Christiaans 17101751, J. B. Wijnouts 1751—1781, H. Schellings 1781 —1801, C. Bakker 1801—1805. Kapelaan H. J. Gerstenscheidt 1805—1806, L. V. G. Quesnel 18061813, H. J. Gerstenscheidt 18061848, nu als pastoor, A. J. Keil 18481851. In 1851 werd Zandvoort een parochie. Tc voren moest men dus naar Oven/een of Ber kenrode om zijn godsdienstplichten te ver vullen. Evenwel kwam ééns in de 3 weken een kapelaan hier dienst doen in een ge bouw op den hoek van de Pakveldstraat. Drie jaar heeft dit gebouwtje onder pastoor l'Ami nog als kerk dienst gedaan. In 1851 telde men hier 152 communicanten. In 1854 werd de kerk aan de Groote Krocht gebouwd, De bouwsom bedroeg 20.000. Ook zij was aan de Heilige Agatha gewijd. Zij bezat een welluidend orgel en als altaarstuk een schilderij van den Haarlem- schen schilder Kruseman. Het is afkomstig uit de kerk te Leijmuiden. De pastoor aldaar kocht het in 1825. De preekstoel is een merkwaardig voortbrengsel van 18de eeuw- sche Vlaamsche beeldhouwkunst en in 1760 vervaardigd door J. Cressant. Ook de com muniebank is een mooi werk uit het laatst der 16de eeuw. Pastoor l'Ami heeft deze meubelen doen reinigen van alle oude verf lagen. Achtereenvolgens waren hier pastoor; J. J. l'Ami 1851—1889, S. Witte 1889—1895, P. L. Dessens 1895—1911, M. Bohl 1911—1927 t, C. Wijnker 1927. In den toren hing een eenvoudige klok, waarop stond; Agatha est nomen ejus. 5 Febr. 1891. Petit et Fritsen me funderunt. De nieuwe kerk werd in 1928 gebouwd door Venhoven en Evers uit Heemstede, naar ontwerp van Pia Cuypers. De bouw kostte 110.000 gulden. De Calvariënberg in het priesterkoor is naar een ontwerp van Lourijsen uit Haarlem In den toren, die 34 M. hoog is, hangen 3 klokken, gegoten in Trier en geleverd door de firma Hogen uit Amsterdam. De klokken zijn afgestemd ln g, ais en C, naar de eer ste noten van het Te Deum. U, geachte Redactie, mijn dank betui gende, verblijf ik, Hoogachtend, Uw abonné J. D. v. S. Te Utrecht heeft de vereeniging van directies van Nijverheidsscholen vergaderd. De voorzitter, de heer H. Ellens wees erop, dat deze bijeenkomst belegd was om de ge volgen te bespreken voor het avond-nijver- heids-onderwijs, zooals het nu geregeld is bij de wet, wanneer het ontwerp van wet in het rapport van Wijnbergen opgenomen, wet zou worden. Vele bezwaren tegen het rapport zijn nu gepubliceerd, op weinig goeds is nog maar gewezen kunnen worden, het zal het reeds bestaande avondonderwijs niet bevorderen; het eenige nieuwe, dat er in voorkomt, is het subsidieeren van het „richtingsvak". Het be stuur van de Ver. van Dir. v. Nijverheids scholen stelt er prijs op, er aan te herinne ren, dat de vereeniging steeds voor subsi- dieering heeft gewerkt. In het rapport ontbreekt, jammer genoeg, het schema, waarover de minister sprak in zijn installatie-rede, voor de werkwijze der commissie, en dat misschien oorzaak is, dat vrijwel alle besluiten en conclusies der com- misie genomen zijn met een kleinst mogelijke meerderheid, de helft plus één. Zou deze oneenigheid in den boezem der commissie de oorzaak zijn met een voorloopig rapport te hooren wat de bij het onderwijs zelf be trokkenen er van zullen zeggen? De commissie was toch voor de helft uit leden van den Jeugdraad samengesteld, geen enkel lid der commissie is verder heden nog bij -het onderwijs werkzaam. Hierna werd het woord gegeven aan den heer G. C. Michell, directeur der Middel baar Technische School, de Ambachtschool en Avondschool te Leeuwarden, die een in leiding zou houden over het Rapport. Unaniem werd door de vergadering beslo ten een commissie in te stellen uit de leden der verschillende vereenigingen enz., om kamerfractie en pers in te lichten en actie te voeren deze enorme afbraak van het nijverheidsonderwijs af te wenden. Bij het vliegongeluk, dat de vorige week te Atlantic City plaats had met een Junkers- vliegtuig, heeft de bankier Octave Chanute uit Denver, die naast den bestuurder zat, het leven verloren. Deze passagier was een kleinzoon van den grooten pionier der lucht vaart ir. Octave Chanute (18321910), die in navolging van Lilienthal proeven nam met glijvliegtuigen en wiens arbeid van grooten invloed is geweest op het werk van Wilbur en Orville Wright, die in December 1903 het vliegvraagstuk tot een practische oplossing brachten. Het tragische is, zoo meldt het „Hbld.", dat de bankier Chanute de oorzaak van het vliegongeluk blijkt te zijn geweest. Toen het toestel een scherpe bocht maakte, pakte hij in zijn angst het stuur beet (de Junkers was uitgérust met dubbele bestu ring), waardoor het toestel omlaag schoot. AMSTERDAM, 29 October. Granen. (Noteering Amst Korenbeurs). La Plata gele disponibel silo f225, verwacht 1 Nov. per s.s. „Eemland", 7 Nov. per s.s. „Glenardle", 17 Nov. per s.s. „Montferland" en 21 Nov. per s.s. „Gaaster- land" f 224, 21 Nov. per s.s. „Parley Oaks" f 225, Ameri- kaansche mixed No. 2 Jan. April levering f 209. Lijnkoeken. N.-Amerikaansche loco f 14.50, Nov./Maart f 14.60, Jan./April f i4«35# S.K. loco f 16.65 per s.s. Wytheville" f 14.65 inlandsche voorslag loco f 14. Binnenl. granen. (Boerennoteering.) Roode tarwe f n— 11.35, witte tarwe t 1111.50, rogge f 10.5010.75# chevaliergerst f 1111.75, haver f 1010.50, duiveboonen f 1415, paardeboonen f 1212.50, groene erwten f 19— 21, vale erwten f 18a2, alles per 100 kg. karwijzaad f 1921 per 50 kg. AMSTERDAM, 29 Oct. Aardappelen. (Bericht v.d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonten f 3.403.60, id* Blauwen f 3.503.60, id. BI. Eigenheimers f3.203.30# id. Eigenheimers f 2.753, id. Blauwe poters f 2.502.60, id. Bonte poters f 2.302.50, id. Roodstar poters f 2.40 2.50; IJpolder Eigenheimers f2.502.90, id. Blauwe eigenheimers f 3.303.40, id. Roodstar f 2.502.75, «L Bevelanders f 2.752.90, id. Bonten f 3.303.40 Noord- Holl. Blauwe Eigenheimers f 3.203.30 Anna Pauwlona i zand f 33.50 Hillegommer zandaardappelenf 33.50, Drentsche Eigenheimers f 2.803.50; Flakkeesche Eigen- 1 heimers f2.803 per Hl. Flakkeesche juin f3.303.50 1 per 50 Kg.; Flakkeesche Eigenh. poters f 2.402.50 per i Hl. Flakk. wortelen f 1.802 per Kg. Spuische Eigenh. poters f 2.802.90 per Hl. Zij heeten: Sanctas Agatha (g) 702 K.G.; j ROTTERDAM, 29 October. Buitenl. granen Stemming Sanctus Adrianus (c) 412 K.G.; Sanctus Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk ALLERZIELEN Mijnheer de Redacteur, Ik weet niet of UEd. voor onderstaand een plaatsje over hebt. Ik wil het als abonné toch probeeren. Ik was tien jaren zoeker, laat staan iets van die heerlijke Roomsche gewoonte, die men daar ziet. Men behoeft toch vooral hier ter stede onze mooie begraafplaats niet te schuwen, want wat orde en netheid betreft op deze be graafplaats, alle lof. Ik begrijp niet waarom Ho'uTgS'f n men toch zoo koud en schuw is hier te njo. Hai^ei_kahn. lande. Men zet overal kruisen op de gra ven, maar dat men iemand aantreft, die bidt, behoort tot de zeldzaamheden. Of beschouwt men eèn kruis alleen maar als vast. Rogge. Western II disp. f 12.35# stmd. f 12.10 Wes tern II v/d Gulf f 12.90, Pacific Oct./Nov. afl. f 12.50 74/75 Kg. Bulgaarsche stmd. f 12.30. Gerst. Amer. II disp. f 190, stmd. f 189, Canada III aangek, f218, stmd. f217. Donau naar qualiteit, disp. f 220230, lager. Haver. Canada III disp. f 11.75, stmd. f 11.55, 38 pd. Amerik. clipped II stmd f 10.30, 36 pd. Amerik. clipned III stmd. f 10.10» Mais. Amer. mixed Nov. afl. f 220, id. eerste vertrekdag f 223 Jan/April levering f 211, La Plata disp. f 227, aangek, f 228 stmd. f 226228, naar aankomst witte platte Zuid-Afr. stmd. f 222224, id. Ill disp. f 225226, stmd. f 223. Fijne zaden. Blauw maanzaad f 35—37# karwijzaad f 37 39# lijnzaad voer f 1618, id. zaai f 1920.50, geel mos terdzaad f 2627, Amerik. No. 2 Nov./Dec. afl. f 13.50. Vlas. Aangevoerd 4825 Kg. blauw, f 1.05—1.40, 200 Kg. lang in Duitschland werkzaam en her- i S^denkteeken? Ik geloof toch, wanneer er haalde malen in de gelegenheid, daar ik vlak bij de R. K. begraafplaats werkzaam was, de verschillende plechtige gewoonten gade te slaan. Vooral op Frohleichnams- en op Allerzielen, dan is het kerk hof een ware zee van licht van de kaarsen, die op de graven branden, vooral bij avond. Bij ieder graf zag ik menschen, die voor hun dierbaren daar vurig baden. Wat een innig mooie godsvrucht is dat. Komt men hier in Haarlem of op andere plaatsen in Nederland, dan ziet men nauwelijks een be. aan die schoone gewoonte, die ik zoo dik werf in het buitenland aanschouwde, hier AMSTERDAM, 29 October. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 434 vette koeien, waarvan de prijzen waren ie kw. 100103 ct., 2e kw. 90100 ct., 3e kw. 70 90 ct., mindere soorten 6270 ct. per Kg. slachtgew. 170 melk- en kalfkoeien f 225—325 per stuk 50 vette kal veren ie kw. 95105 ct., 2e kw. 8595 ct., 3e kw. 75 85 ct. per Kg. levend gewicht 48 nuchtere kalveren f xa 18 133 schapen f 3239 i 520 varkens Hollandsche, Overz. en Geldersche ie kw. 8687 ct., 2e kw. 8586 ct., vette varkens 8485 ct. per Kg. slachtgewicht 37 paap eens wat meer gedaan werd, dat ook onze 1 de"f™°T7l3£' t, ■Or^ryyaïinmjninn ALKMAAR, 29 Oct. Varkens. Aangevoerd 705 stuks, Roomsche menschen op Allerzielen gaarne vette 6876 ct., zouters 68 per Kg. een kaarsje en een gebed zouden offeren.) hoorn, 27 Oct. (Beurs Parkzaal). Rogge f 10—ix offeren, j Er kan toch nimmer genoeg voor een dier- j bare overledene gedaan worden. Kom, laten alle Roomsche menschen die buitenlandsche gewoonte eens getrouw na volgen op Allerzielen. Dankzeggend voor de plaatsruimte, F. CL L. tarwe f 10.5011.50, gerst f 1212.25, haver f 10.50—ix per 100 Kg. Grauwe erwten f 2124, vale erwten (groote f2025, Wijker vale f 1620, bruine boonen f3438, witte boonen f40 per Hl. Mosterdzaad f4346 per 70 Kg. Karwijzaad f 1818 V2, maanzaad f 1718 per 50 Kilogram. ROERMOND, 29 Oct. (Coöp. Roerm. Eiermijn). Aaa- fvoer 800.000 «tuks. Groote eieren f9.50«-xa. 6.708.30, eendeneieren f8—9.4a.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7