tano s 00t=$ti Instrumenten DE GRAF ZEPPELIN OP WEG NAAR DUITSCHLAND Groote sorteerincj Frankrijk DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 31 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 3 Heden nog aankomst in Friedrichshafen Ondanks enkele tegenslagen Hedenavond tegen lO oor te Friedrichshafen RECHTSZAKEN De Vasenol-kwestie De Culemborgsche moordzaak MARKTNIEUWS Zijluieg 57 Haarlem De strafzaak der V eendammer Hypotheekbank Behandeling in hooger beroep voor het Amsterdamsche gerechtshof De pleidooien SPORT EN WEDSTRIJDEN DAMMEN Om het wereld kampioenschap. België 338.2 Mill. Servië 74.4 Mill. Portugal 41.4 Mill. Italië 315,8 Mill. Rumenie 96,6 Mill. 35,5 Mill. H 8 k MÖEfa R M l/^jUcJJisUL beifujixj BILJARTEN Olympia verliest wederom Om den Kenaubeker VOETBAL T.Y.B. B.-H. B. C. Ta Friedrichshafen houdt men, ondanks tegenstrijdige berichten over tegenslagen welke zich op (ie reis voordoen, er rekening mede, dat de „Graf Zeppelin" nog heden aldaar aldaar kan terugkeeren. Verschillende telegrammen wijzen op die mogelijkheid. Omtrent den tocht van het luchtschip wordt het volgende gemeld: De snelheid verminderd. NEW-YORK, 30 October (V. D.) De „Graf Zeppelin" had tot Maandagmiddag een ge middelde snelheid van 80 tot 90 K.M. per uur ontwikkeld. Dit is belangrijk minder, dan verwacht was. Het luchtschip vloog Maandag het groot ste gedeelte van den dag in den regen, zoodat het begrijpelijk is, dat het, ondanks het feit, dat de scheepvaartroute gevolgd werd, slechts enkele malen gezien werd. De Graf Zeppelin stond evenwel voort durend met verscheidene kuststations van Canada en New-Foundland in verbinding, in de eerste plaats om de laatste weerbe richten te ontvangen. He luchtschip zal, wanneer het weer op klaart, rechtstreeks koers zetten naar Cape Clear, de Zuid-Westpunt van Ierland. Verwacht werd, dat er voorloopig weinig positieberichten van het luchtschip zouden worden ontvangen, daar het zich in een ge bied bevindt, dat in dezen tijd van het jaar door weinig schepen wordt bevaren en het luchtschip dus met weinig schepen in ver binding zal komen. De verbindingen met de Amerikaansche stations worden gehandhaafd, doch zijn tengevolge van de atmospherische storingen slecht. De positie. Het draadlooze station van Portishead ont ving vanmorgen om 19 minuten over 12 uur Greenwichtijd een radio-telegram van het stoomschip „Mauretania" waarin gemeld werd, dat dit stoomschip in draadlooze ver binding met de Graf Zeppelin heeft ge staan en dat aan boord van het luchtschip alles wel was. De „Mauretania" schatte dat de Zeppelin nog geen 50 mijl van haar verwijderd was. Het schip bevond zich ten Noorden van de Zeppelin. De „Mauretania" bevond zich om 12 uur op 53 minuten N.B. en 41 graden 40 min. Westerlengte. Er stond een krachtige Zuid- Oostenwind. FRIEDRICHSHAVEN, 30 October (V.D.) Op de Luchtschepenwerf alhier is het vol gende radiogram binnengekomen: „Positie 1.15 uur M. E. T. 45 Gr. N.B. en 41 gr. Wii. Aan boord alles wel. Graf Zep pelin". Uit dit bericht blijkt, dat de Graf Zep pelin thans gelukkig de uitloopers van 't van Noord naar Zuid trekkeneïe depressie- gebied doorvlogen heeft en nu wel 't storm achtige gedeelte van de reis achter den rug heeft. Thans is de stabiele hoogdruk be reikt. By goede windrichting zal het luchtschip zijn snelheid aanzienlijk kunnen opvoeren. Daar het hoogdrukgebled zich tot de Spaan- sche kust uitstrekt, rekent men op de werf op een goed verloop der reis. NEW-YORK, 30 October (V.D.) Te 16.40 uur M. E. T. werd de positie van het lucht schip als volgt opgegeven: 52.30 gr. N.B., 37.40 gr. W.L., vliegrichting Oost-Noord- Oost. Alle laatst-ontvangen positie-opgaven bevestigen de veronderstelling, dat het lucht schip direct op Ierland aankoerst. Friedrichshafen in afwachting Een IV. B. telegram uit Friedrichshafen meldt d.d. 30 October: Hier zyn alle toebereidselen voor de ont vangst van de Zeppelin in vollen gang. De hotels zijn reeds overvol. De directie van de luchthaven heeft de gelegenheid geschapen, dat zooveel mogelijk menschen de landing van het luchtschip van nabij kunnen zien. Er zijn plaatsen tegen entree gereserveerd. De politie treft alle mogelijke veiligheidsmaatregelen. FRIEDRICHSHAFEN, 30 October (V.D.) De directeur-generaal van de Zeppelin-Bau Colsmann heeft aan een specialen verslag gever van de Telegrafen Union verklaard, dat hij, in weerwil van den huldigen on- gunstlgen weerstoestand boven den Atlantl- schen Oceaan, er toch op rekent, dat het luchtschip in de 1ste middaguren van Woensdag te Friedrichshafen zal aankomen. Alles wel. H. N. seint 30 Oct. uit Berlijn: Het Duitsche proefstation voor de lucht vaart heeft sedert vanmiddag 3.40 uur op korte golf verbinding met de Graf Zeppe lin. De ontvangst was uitstekend. Het lucht schip berichtte, dat aan boord alles wel was. Men verwacht thans met vrij groote ze kerheid, dat het luchtschip In den loop van Woensdag te Friedrichshafen zal aankomen Bij de aankomst zullen zoowel vertegen woordigers van de rijks- als van de Beier- sche regeering aanwezig zijn. De Beier- sche automobilclub heeft een „Ster"-tocht naar Friedrichshafen georganiseerd. De definitieve vaststelling van het pro gramma voor de ontvangst hangt natuur lijk af van het- weer en van het tijdstip der aankomst. Op het postkantoor te Friedrichshafen zijn de noodige maatregelen getroffen om de post, die met de Zeppelin wordt ver wacht, zoo spoedig mogelijk te vervoeren Ook van de zijde der douane zijn de noo dige maatregelen voor de Inklaring der goe deren getroffen. Gezien door de „München" NEW YORK, 31 Oct. V. D. Het stoom schip „München" seint naar hier, dat het de Graf Zeppelin om 15 uur Ameri. tijd (21 uur m.-E. t.) gezien heeft op 50.20 graden N.B. en 31.29 W.L. Dr. Eckener seinde, dat alles wel aan boord was. In verbinding met Norddeich. FRXFDRICHSHAFEN, 31 Oct. V. D. Daar de weerstoestand aan de Iersche kust beter geworden is en er voor den tocht van de Zeppelin gunstige widnen waaien, ls de Graf Zeppelin in de avonduren van Dinsdag naar het Noordoosten gedraaid en voer bij een windsterkte van 20 M. per seconde met ongeveer 150 K.M. snelheid Oostwaarts. De laatste plaatsopgave van boord van het luchtschip, volgens welke het zich op 31 graden 29 minuten W.L. en 50 graden 20 minuten N.B. bevond, wordt bevestigd door eer radiobericht van het station Norddeich, dat bovendien gedurende het eerste morgen uur van Woensdag op herhaald aanroepen van de Zeppelin de Europeesche weer berichten doorgaf. In geval de weersomstandigheden eenigs- zins goed zijn, zal het radiostation van den luchtscheepsbouw in staat zijn in de vroege morgenuren het schip te hooren. Men zal dan, ingeval berichten van boord gegeven worden, het laatste stuk van de reis van de Zeppelin precies kunnen volgen en tel kens de standplaats vaststellen. Een landing op Woensdagavond in Friedrichshafen houdt men bij den lucht scheepsbouw nog steeds voor mogelijk. Verzoek om plaatsopgave FRIEDRICHSHAFEN, 31 Oct. V. D. Woensdag om 1 uur 30 's morgens heeft het Rijksverkeerministerie over het radio station Norddeich het volgende radio- gram uitgezonden: „Verzoeke omgaand positie-opgaven, ook door middel van stoombooten." Friedrichshafen krijft contact FRIEDRICHSHAFEN, 31 Oct. V. D. Te 1 uur 40 Woensdagmorgen werd de Graf Zeppelin reeds te Friedrichshafen door het radiostation van den luchtscheepsbouw ge hoord, doch door de sterke atmosferische storingen kon geen regelmatige verbinding verkregen worden. Door het Ned. s.s. Westerrlijk gesignaleerd LONDEN, 31 October Het radiostation Portieshead ontving van het Ned. s.s. „Wes- erdijk" een bericht, waarin wordt medege deeld. dat de Graf Zeppelin het stoomschip 10 minuten na middernacht (Greenwich-tijd) passeerde en in Zuid-Oostelijke richting ver der vloog. De positie was toen 48 graden 7 minuten Noorderbreedte en 22 graden 30 min. Wes terlengte. Een telegram op Friedrichshafen FRIEDRICHSHAFEN, 31 October (V. D.) Hedenmorgen te 2.25 uur werd op de werf te Fried-richtshafen het volgende telegram van de Graf Zeppelin ontvangen: „Radio L. S. Positie 23 uur (Midd. Eur. tijd) 51 graden 30 minuten Noorder Breedte en 26 graden 25 min. Wester Lengte. Graf Zeppelin.' FRIEDRICHSHAFEN, 31 Oct. (V.D.). Op de werf te Friedrichshafen is Woens dagmorgen te 10 uur het volgende radio bericht van de „Graf Zeppelin" ontvan gen: Positie 6 uur Midden-Eur. Tijd 48 graden 40 minuten Noorderbreedte en 15 graden 20 minuten Westerlengte. Deze positie is op ongeveer 400 K.M. van Ierland. Te Friedrichshafen verwacht men, dat het luchtschip hedenavond tegen 10 uur te Friedrichshafen zal aankomen. Of dr. Eckener, in verband met het slechte weer een landing in den nacht zal wagen, valt te betwijfelen. In leder geval worden te Friedrichshafen de schijnwerpers in gereedheid gebracht en alle maatregelen genomen, om een landing in den nacht mo. geliik te maken. Daar ten Westen van Ierland een sterk depressiegebied ligt, zal het luchtschip niet rechtstreeks naar het Oosten kunnen koer sen, doch zeer waarschijnlijk iets Zuid-Oos telljk vliegen. Het Amsterdamsch gerechtshof heeft een nader getuigenverhoor gelast, op 8 Novem ber ais. te houden, in de strafzaak tegen den- drogist uit Bussum en diens zoon, die zich in hooger beroep te verantwoorden hebben ter zake van oneerlijke mededin ging, den Vasenol Werken te Leipzig aange daan. De S. ontvlucht, doch weer gegrepen M. de Sm., die in de Rijkswerkinrichting te Veenhulzen verpleegd wordt en die 8 November, in verband met de Culemborg- sch moordzaak, voor de rechtbank te Tiel wegens meineed moet terecht staan, is Za terdagmiddag uit Veenhuizen ontvlucht. Het mocht den gestlchtsveldwachter Dijk stra gelukken hem te Smilde aan te hou den. S. was toen in het bezit van een rjj. wiel, dat hij ergens ontvreemd had. WOERDEN, 31 October Kaasmarkt Aanvoer 412 -p"tijen. Eerste kwaliteit 63— 58, tweede kwaliteit 55—57, met rljksmerk 5861, zware 62, Handel: matig. In de strafzaak der Veendammer Hypo theekbank heeft, zooals gisteren reeds ge meld, de procureur-generaal gistermorgen zijn eisch gesteld.. Daarna werd gepauzeerd. Na de hervatting der zitting ondervraagt president mr. Jolles twee der verdachten eenige oogenblikken over enkele punten van hun verklaringen. Zoo wijst hij er vader Woltman op, dat diens oorspronkelijke ge dachte is geweest, zijn rechten op de „Veen- dammer" te verkoopen als hij maar een stukje van de Bank kon krijgen. Verd. Woltman Sr.: „Maar als wij alles prijsgeven, hebben wij toch recht op een prestatie daartegenover". Pres.: „Maar u gaf te kermen, dat u daar voor betaald wenschte te worden met activa van de „Veendammer." Voorts brengt de president verd. Möhrlng onder het oog. dat hij zeer slordig en non chalant gehandeld heeft. De president kan zich desnoods begrijpen, dat verd. overdrach ten heeft bewerkstelligd krachtens het kas sierscontract, maar de aan Paardekcoper ge geven 90.000 geschiedde door verd. louter in opdracht van Liebermann. Hierna geeft de president het woord aan mr. Th Muller Massis, voor het houden van zijn pleidooi ten behoeve van verd. Woltman Sr. PI. brengt in de eerste plaats hulde aan den president, voor de wijze waarop hij de zaak heeft ge leid. Er is thans in deze zaak een andere sfeer geschapen, voor de Rechtbank ging het wel eens te bar, leek de behandeling wel eens op een operette! Het publiek heeft gegnuifd, de balie is toen door de modder gehaald. By het Hof ls hiervan gelukkig geen sprake ge weest! PI. wijst er op, dat er, ook al zal de ver dediging gaarne het hare doen, om tot een spoedige afhandeling te komen, toch nog wel aanleiding is om bepaalde voorstellingen onder een ander licht te bezien. Zoodra vader Woltman bemerkte, dat de zaken verkeerd gingen, heeft hij gefulmineerd tegen het nieuwe bestuur. Aan Möhrlng en anderen heeft hij toen dadelijk zijn groot misnoegen te kennen gegeven. En daartegen over staat, dat pl.'s cliënt alles keurig heeft bewaar tot het oogenbllk, dat hij alles over gaf aan de curatoren. Misschien is het alleen verkeerd van hem geweest, dat hij gedacht heeft, dat de koopprijs van de „Veendammer" betaald zou kunnen worden met aandeelen van de Bank, doch dit is dan ook het eenige, wat hem moreel kan worden ten laste gelegd. Er ligt tusschen verdachtes handelingen en wat later is gevolgd niet 't minste verband: er moet een scherpe scheidingslijn getrokken worden. Men mag niet het minste verband leggen, gelijk ook de Rechtbgnk gedaan beeft, tusschen hetgeen voor en na 25 Jun! is gebeurd. F!, neemt vervolgens het vonn's der Rechtbank onder de loupe en zet aan de hand daarvan de geheele voorgeschiedenis nog eens uiteen. PI. betoogt dat Wo'tman Sr. zich wel degelijk bekommerd heeft over de gegoedheid van de tegenprestatie ten behoeve van de „Veendammer" en dus van de pand- brtefhouders. De Rechtbank neemt aan dat b'i Walt man Sr. bii de presbenaling der aan deelen we! degelijk heeft voorgezeten de disagio-calculatie. PI. meent echter, dat wel degeliik door alle fehen is weerlegd, dat het disagio voor verdachte een motief zou zijn geweest voor de bepaling van den koopprijs der aandeelen. Verdachtes opmerking: „We konden het toch er zelf niet uithalen," die hij voor de Rechtbank gemaakt heeft, mag geenszins als kwade trouw worden uitgelegd, het Hof heeft er geen denkbeeld van, welke een geweldige spanning er heerschte tijdens de zittingen van de Rechtbank. Dat het nieuwe bestuur, waarin mannen van klinkenden naam zitting hadden, en niet Jan Rap en zijn maat, de hypotheken over droeg. mag verd. niet worden aangerekend, ook niet na zijn opmerking, gemaakt in de geladen atmosfeer van de Rechtbank. Wat de borgstelling betreft, wijst pl. er met nadruk op. dat voor hem niet vaststaat, dat er maar één borgstelling geweest is. De heer Van den Toorn heeft den indruk ge maakt, dat hij slecht is van geheugen; overi gens moeten zyn verklaringen met "de noodige reserve ontvangen worden, want hier voor het Hof begon hjj a) dadelijk te vertellen, dat zijn mededeelingen voor de Rechtbank onjuist zijn geweest. Van den Toom is een man, die dingen verteld heeft, die onmoge lijk waar kunnen zfin, voor zoo'n man telt een borgtochtie minder of meer niet Behalve Möhring hebben andere getuigen positief verklaard een afzonderlijken borgtocht te hebben gezien, anders dan die, welke Möhring gezien heeft onder het kassiers- cont.ra.ct. Waar bovendien Woltman Sr., zoo vraagt pl. geèn borgtocht gevorderd heeft voor zijn vordering, in z«n groot vertrouwen op mr. Schürmann. behoefde hij dit dan wel te doen voor de „Veendammer"? Aan Woltman kan niet verweten worden, dat de borgtocht van Van den Toorn riet kwam bij de „Veendam mer". Hij rekende geheel op mr. Schür mann. Hij had hoogstens wat meer nog kun nen hebben voor zijn vroegere hypotheek bank, maar strafrechtelijk mag hem dat niet worden aangerekend. Wat de „Atlas Hypo theekbank" betreft, zegt de Rechtbank in haar vonnis dat verd. alleen maar statuten heeft gezien en namen van groote mannen heeft gehoord. Dat de Rechtbank hiermede een geheel onvolledig beeld van de zaak geeft, is hier gelukkig voor het Hof wel dui delijk gebleken. Het vonnis draagt in zijn geheel het ken merk van op een richting te willen aanstu ren. n.l. Woltmen te straffen omdat hij als hypotheekbankdirecteur buiten zijn boekje is gegaan. Uit vele overwegingen valt dat op te merken. De publieke opinie heeft in de zaak Woltman een woordje meegesproken, Woltman is jarenlang geweest het zwarte schaap, dat geslacht moest worden. Pl. wil- allerminst de onpartijdigheid der Rechtbank aantasten, doch een en ander is wel van in vloed op de vraag: goede of kwade trouw. De rechtbank heeft ook verdachtes goede dingen in zijn nadeel uitgelegd, om tot zijn veroordee ling te kunnen komen. Pl. ontkent ten stel ligste dat uit de tenlastelegging In haar ge- ligste dat uit de ten lastelegging in haar ge heel kwade trouw of boos opzet aangetoond kan worden. Pl. brengt de figuur van Liebermann ter sprake om aan de hand van een memo randum van laatstgenoemde te betoogen, dat Woltman en Liebermann in geen geval te voren bij elkaar zijn gekomen om de „Veen- da>v>Tnf»r" te verdee!en. De hoofdzaak van alles vindt pl., dat Liebermann een fascineerenden invloed op ieder had; ook de Rechtbank heeft dat aangenomen, anders had zij Möhring en mr. Kortenoever niet kunnen vrijspreken. Maar waarom, wordt dan niet aangenomen, dat ook Woltman onder Liebermann's in vloed is gekomen. Woltman is een man, die niet' helder door alles heen ziet; er is geen reden om aan te nemen, dat hij niet de dupe van Liebermann is geworden. Mag men Liebermann beschouwen als goed of kwaad, Woltman haalt niet in genie en het ver wekken van goed vertrouwen bij Lieber mann. Ook heeft Woltman niet de hooge- school van het hypotheekwezen doorloopen; hij is als klein man begonnen, die bij kwes ties van gewicht naar zijn raadsman liep, om daar zijn licht op te steken. Als mr. Schürman hem krachtens de statuten op eenig gevaar had gewezen, zou Woltman zich dadelijk hebben teruggetrokken. Wan neer anderen het niet hebben doorzien, die knapper waren dan hij, waarom had hij het dan wel moeten voelen? roept pleiter met stemverheffing uit. Voorts v/ijst pl er met nadruk op, dat by de berekening van den kooppi-ys, bü verdachte niet heeft voorgezeten de disagio- calculatie. Als de heer Woltman zegt, dat hy geen oogenbllk de gedachte heeft gehad, de pandbriefhouders te benadeelen, is er geen reden, om hem niet te gelooven. De „Veendammer" was een goudmijn voor hem, en daarom heeft hij zijn aandeelen tegen hoogen prijs verkocht. Spr. komt dan tot het juridische gedeelte van zijn pleidooi. Pl. ving zyn j-uridlsch pleidooi aan met nietigheid van de dagvaarding te pleiten, op grond van onvoldoende omschrijving der ten laste gelegde feiten. De eerste zin van de dagvaarding beslaat byna twee folio vellen getypt! Doch aigezien daarvan pl. zal ook liever een andere beslissing van het Hof hebben is het vonnis van de Recht bank over alle kanten fout, hetgeen pl. in den breede tracht aan te toonen. Ten slotte vraagt pl. nietigverklaring van de dagvaarding, subs, vrijspraak van zyn cliënt, subs, ontslag van rechtsvervolging, nog meer subs, het opleggen van een lichtere straf. Te kwart "vóór zes schorst de president de zitting dan tot heden, wanneer mr. Gose- ling zyn pleidooi voor Woltman Jr. zal hou den. DE DUITSCHE SCHADEVE RGOEDÏNGSBETALINGEN -v: Ov eWtre lAnd<rn In den tijd van 1 September 1924 tot 31 Augustus 1928 heeft Duitschland ter waarde van ruim 2794 millioen R.M. aan goederen aan de herstcl-schuldeischers op grond van 't Dawes-plan geleverd. Frankrijk heeft daarvan het leeuwenaandeel gekregen. DE ZEVENTIENDE RONDE Amsterdam, 30 October 1928 Hollanders tegen Franschen Hedenmorgen te 10 uur ving in de Mi litiezaal de zeventiende ronde aan. -In deze ronde ontmoetten de Hollanders weder de Franschen. Voor deze ontmoetingen tusschen de Hollandsche en Fransche meesters bestaat vooral by het publiek buitengewone be langstelling, zoodat reeds lang voor den aanvang van deze ronde veie honderden toeschouwers zich van een plaatsje In de wedstrijdzaal verzekerd hadden. Weiss was de eerste die voor een Fransch succes zorgde. Deze oude rot had den niet gemakkeiyken taak het te moeten op nemen tegen „onzen" geduchten Springer. Van eenig voordeel voor Springer was in deze party geen sprake en de Hollander accepteerde dan ook ln het vergevorderde middenspel met een glunder gezicht een remise-brengende voortzetting. Na een tiental zetten reikten beide meesters el kander de hand en de partij was remise. Springer verspeelde hiermede echter een kestbaar punje, vooral omdat zijn beide concurrenten Bonnard en Bizot op dat mo ment reeds een schijf voor stonden en dus waarschijniyk wel zullen winnen. Het Fransche offensief De_ physieke inspanning begint den Hol landers parten te spelen. Zelfs Springer, die toch het zeldzame staaltje leverde var nog geen enkele party te verliezen, klaagde tegen ons over nerveusiteit en vermoeid heid. Zeker, er zou z°er veel mosten gebeu ren, wil onze Hollandsche candidaat voor den titel nog ln 't gezicht der veilige haven stranden, dochSpringer is ook een mensch en wij weten maar al te goed, dat op het dambord alles mogeiyk is. De geweldige eindspurt van Bizot De tweede beslissing viel in de partij BizotPolman. Bizot speelde deze party met een geweldig elan en drong Polman dan ook al spoedig naar de flanken. Na een onweer- staanbaren aanval moest Polman een schijf offeren om nog eenig houdbaar spel te hou den, doch de ex.-wereldkampicen gaf ook verder dén Hollander geen kans meer en won dan ook onbedreigd. Wat een pracht-tournooispeler ls Bizot toch! Uit de laatste zes partyen scoorde hy niet minder dan elf punten! Zijn achterstand op Springer bedraagt thans nog slechts vier punten en in het Hol landsche kamp maakt men zich omtrent Springer's kansen reeds een weinig ongerust. Polman heeft in deze partij wel bewezen dat 't met hem gedaan is. Hij is absoluut „op" en zal dan ook in de nog volgende par- tijon wel geen rol meer spelen. Bonnard verkleint den achterstand In een fraai gespeelde partij is het Bonnard gelukt van Kuijer te winnen. Door dit succes is Bonnard thans nog slechts drie punten op Springer achter. Reeds in de opening kwam de Franschman geweldig opzetten en won na fraai spel een schijf. Kuijer kreeg geen kans meer op herstel en Bonnard had dan ook geen moeite om zijn revanche voor de in de eerste ontmoeting tegen den Hollander geleden nederlaag tot een feit te maken. De uiterste physieke reserves worden thans aangewend om de laatsten ronden tot een goed einde te brengen en ook in deze partij bleek weder duidelijk dat de Franschen deze abnormale krachtsinspanning met glans kun nen doorstaan. Herm. de Jongh speelde tegen Dr. Moli- mard. Aangezien de Jongh tegen Dr. Moli- mard zyn eenigste verliespartij ln dit toumool boekte, was hij met ernstige revanche-be doelingen bezield, wat in deze party duideiyk tot uiting kwam. Er ontwikkelde zich al spoedig een zeer aantrekkelyk positiespel met den Hollander iets in 't voordeel. Doch vooral in de verdedi ging is de dokter een meester. Het mocht dan ook de Jongh niet gelukken dit kleine voor deeltje to handhaven en in een stand van 6 om 6 bood Dr. Moiimard remise aan, wat de Jongh accepteerde. Het enorme uithoudingsvermogen van Herm. de Jongh zal in de nog komende ronden het Fransche offensief wel krachtlgen tegen stand bieden en wy achten hem zeker ln staat een ernstigen gooi te doen naar den 2den prys. De „geïmporteerde" Hollanders Springer en de Jongh hebben dus wel een zeer belangrijk aandeel in de Hollandsche successen in dit tournooi en wij mogen den Nederlandschen Dambond wel dankbaar zyn dat deze beide meesters uit Frankryk ontboden zijn om onze kleuren te verdedigen, want zonder hen beidenhad het er voor Holland thans slecht uitgezien! Rustenbtrfg naar de derde plaats De strijd tusschen de beide „benjamins" Belard en Rustenburg leverde een zeer inte ressante partij op. De Franschman speelde keurig en maakte het den Hollander geducht lastig. Slechts ten koste van 2 schijven verlies kon Rusten burg nog juist remise forceeren. Door de overwinning van Eonnard komt Rustenburg thans op de derde plaats (zy het dan ook door de alphabetische volgorde). Onze Indruk is dat Rustenburg niet meer mede telt; hy heeft al zijn krult verschoten. Wij geven dan ook Bonnard een prachtkans op den 2den of 3den prys, tenzy Springer Laten wy echter hopen dat de gang van zaken zich zal blyven bestendigen en Sprin ger geen gekke dingen zal doen, anders De titelhouder Fabre maakte het Vos zeer lastig, Reeds in de opening ontstond een voor deel voor den Franschman en alleen de uiterst taaie verdediging van den Hollander voorkwam verder onheil. Na 5 uur spelen reikte Fabre dan ook zijn tegenstander de hand en was de partij remise. Deze hernieuwde kennismaking met de Franschen is dus voor de Hollanders slecht afgeloopen! Slechts vier punten van de twaalf was de oogst voor Holland! In de Hollandsche kringen ziet men dan ook den toestand niet eoo rooskleurig in, aangezien de verwachting gev ettigd is, dat de Fransche successen zullen aanhouden. Het mag een geluk heetea, -lit Springer zich van een goeden voorsp/CJ.g verzekerd heeft, want anders zouden wy de toekomst donker inzien. De spanning is wel ten top gestegen DE ACHTTIENDE RONDE. De ronde van hedenavond is voor d"e lei ders een zeer belangryke. Springer speelt tegen Dr. Moiimard en daar laatstgenoemde met Springer nog een appeltje te schillen heeft (hij verloor ln de eerste ontmoeting tegen Springer) zal het in deze party wel spannen. Hetzelfde kan gezegd worden van de party Bonnard-Rustenburg. Ook toen verloor de Franschman van den Hollander. Bovendien maakt t feit dat beiden geiyfc op de 2de plaats staan den stryd nog vin niger. Ten slotte speelt Bizot tegen Vos en naar Vos ons voor den aanvang verklaarde, heeft da Hollander ernstige plannen den zege tocht van Bizot (hy behaalde 11 punten uit de laatste zes partyen) te stuiten. Of het onze Vos gelukken zal? De eerste beslissing viel ln de party tus schen Weiss en Kuyer. In deze party speel de, Weiss keurig positiespel, waardoor de Ha genaar alle zeilen moest byzetten om niet in het nadeel te komen. In het middenspel kon Weiss wederom geen weerstand bieden aan de verleiding om op allerlei listige zet jes te spelen. De Hollander liet zich echter niet verschalken en omzeilde alle klippen, waardoor de Franschman in het eindspel zelfs in 't nadeel kwam. Doch ook in dit spelgedeelte bewees de Franschman een meester te zijn en remise werd dan ook het resultaat van deze zeer Interessante party. Lierman de Jongh biyft op den goeden weg. Thans speelde hy tegen den titelhou der Fabre weder een zeer mooie party, waarin hy langzamerhand ln het voordeel kwam. Door uitstekend verdedigen van den Franschman kon de Jongh dit voordeel niet in die mate uitbreiden dat dit in winst kon worden omgezet. Na een zeer langdurig eind spel werden tenslotte de punten gedeeld. SPRINGER DE ONGENAAKBARE In een schitterend gespeelde partij klopt Springer ten tweeden male Dr. Alfred Moiimard Het is Springer ook in de tweede ontmoe ting tegen Frankryks kampioen, Dr. Alfred Moiimard, gelukt te winnen. Voor deze party bestond enorme belangstelling en de wed strijdleiders hadden de handen vol het talrijk opgekomen publiek rustig te houden. Juist 'n deze ontmoetingen tusschen de Hollanders en Franschen biykt het publiek geheel mede te leven en staat natuuuiyk aan de zyde van Holland. Deze tweede party tegen Dr. Moiimard is een historische geworden die bij de aanwe zigen nog lang in herinnering zal blyven voortleven. Springer speelde ln „topvorm" Zooals ln deze partij, waarin hij geheel zijn machtig kunnen tegen zyn gevreesden te genstander uitspeelde, herkenden wij weder den grootmeester onder de meesters. Alles sloot als een bus; er kon geen speld meer tusschen! Reeds in de opening kwam de Hollander geducht opzetten, doch ook Moiimard speelde meesterlijk, zoodat voorloopig voordeel uit bleef. Eerst na 3 uur spelen kwam er teeke- ning ln den stryd Toen na een grooten uit ruil, die de stukken ver uiteen had gebracht, beide partijen weer „voeling" kregen, bleek eerst duidelijk hoe meesterlyk Springer zijne stukken had opgesteld Na eiken zet van den Hollander kwam de dokter slechter te staan. Bovendien kreeg de Franschman nog ruzie met zyn klok, zoodat hy in een vlug tempo dit zeer belangryke partygedeelte moest door worstelen. Dr. Moiimard werd zichtbaar ner veus door het foutlooze spel van Springer. Tenslotte ontstond er een stand waarin aan sehyfveilies niet meer te ontkomen was. Wel kreeg de dokter nog dam, doch Springer gaf niet de minste kans op herstel, zood A ten laatste de Franschman de vlag moest atry- ken. De geweldige ovatie, die Springer na af loop der partij van het zeker 600-man-sterke publiek in ontvangst moest nemen dreigde geen einde te nemen. Door deze overwinning is Springer's positie thans bijna ongenaakbaar geworden, vooral ook omdat Vos aan zijn snood plan, om aan den zegetocht van Bizot een einde te maken, gevolg heeft gegeven. Vos verslaat Bizot Weder 'n zeer belangryk Hollandseh succes. Vos heeft zich hedenavond weder den „oude getoond door Springers ernstige concurrent Bizot een nederlaag toe te brengen. In deze party speelde Vos in ongekenden vorm .Het leek wel of hy alle vermoeienis van zich had afgeschud en ais een terrier zat hij den Franschman op 't lijf. Deze kwam dan ook in een zeer onguns.igen stand en de Hollander gunde hem geen gelegenheid om op adem te komen. Na een krachtig eind spel won de Hollander dan ook welverdiend. Ook Vos had een flink applaus in ontvangst te nemen voor den door hem aan Springer bewezen dienst. De Fransche „baby" Belard speelde tegen Polman een centrumparty, waarin de Hol lander eerst voordeel had, doch door uitste kend tegenspel van den poiitie-inspecteur ging dit voordeel later weder te niet. Na een gelykopgaand eindspel eindigde deze partij in remise. Rustenburg remise met Bonnard De party tusschen twee der leiders, Rusten burg en Bonard trok, evenals de partij Sprmger-Dr. Moliard, enorme belangstelling. Door zijn schitterend debuut in dit toumooi ls Rustenburg de „favoriet" der Amsterdam mers. In deze party ontspon zich een zeer aantrekkelyke stryd met den Hollander iets in het voordeel. Bonnard gaf echter uitstekend partij en hoewel het er eerst naar uitzag, dat de Hol lander zou winnen, was Bonnard's verdedi ging zoo „af", dat ten slotte beide spelers met remise genoegen namen. Evenals Springer, had ook Rustenburg een ware ovatie in ontvangst te nemen. Door dit resultaat is dus thans Springer vier punten op zijn tegenstanders voor. De stand na de achttiende ronde luidt 1 B. Springer Jr. (Holland) i8 8 ro o 26 2 Marcel Bonnard (Frankrijk) 18 8 6 4 22 3 W. Rustenburg, (Holland) 18 7 8 3 22 4 Herm. de Jongh (Holland) 18 4 13 1 21 5 Stanislas Bizot (Frankrijk) 18 5 10 3 20 6 Marius Fabre (Frankrijk) 18 4 12 2 20 7 Dr. A. Moiimard, (Frankr.) 18 5 9 4 19 8 J. F. Kuijer (Holland) 18 3 10 5 16 9 J. H. Vos, (Holland) 183 9 6 15 10 Andre Belard (Frankrijk) 18 3 6 9 12 11 W. C. J. Polman (Holland) 18 1 10 7 12 12 Isidore Weiss (Frankrijk) 18 1 9 8 11 Ook in haar eerste thuiswedstrijd voor de Klasse A is het Olympia niet mogen ge lukken de overwinning te behalen en het schijnt ons toe, dat dit drietal niet sterk genoeg is voor de hoogste klasse. Door omstandigheden speelde No. 1 van Olympia tegen no. 3 van Vil '"ifcring. De Olympia-matador was er in deze party slecht in en behoudens een goede serie van 36 car. speelde hij ver beneden zyn kunnen, zyn partner, H. Boerwinkel, leverde een goede prestatie, maakte o.m. series van 21, 15, 14, 13, 12, 11, 11, 11 en 10 en beëindigde de match in 37 brt. De Olympiaan bracht het tot 148. No 2 van Vriendenkring was er goed in en scoorde in de 2de en 3de beurt resp. 27 en 17 car. zyn tegenstander repliceerde met 20 en 19 en nam daardoor den kop. Nadien was Verheyde regelmatig aan 't woord en zijn partner was er finaal uit. Toen eerstgenoemde met fraaie series van 20, 15, 16, 13. 17, 27 en 17 de partij in 24 beurten had gemaakt, was Boorma juist de 100 gepasseerd en stond op 109. Jammer, dat in de party van no. 1 Vriendenkring tegen no. 3 Olympia de sterkte der spelers zoozeer uiteenliep. Van meet af nam de Vriendenkring-matador de leiding en Timmer, wiens spel lang niet zoo sterk meer Is als eenige jaren geleden, had na 31 beurten slechts 84 car. Ondanks eenige series van 20, 21 en 15 car. speelde Koens niet voor wat hij waard was. De gedetailleerde uitslag is: Olympia Vriendenkring 1. v. DonselaarBoerwinkel 143200 2. J. BoormanVerheyde 109200 3. A. TimmerP. Kobus 84200 Totaal 341600 De jaorlijksche massakamp tusschen di B C. D E. S. en Haarlem-Noord om 00- vengenoemd kleinood heeft tot op heden een geanimeerde verloop gehad. Doordat de spelers van D. E. 8. over het algemeen iets sterker zyn, kregen de „noordeiyken" op verschillende partijen een voorgift. Door deze bepaling heeft de masakamp veel aan spanning gewonnen. De stand is op heden: DJE.S. 3655Haar lem Noord 3860. Woensdag as. warden wederom een ze vental partijen gespeeld in Hotel „Hof van Holland" gan de Groote Markt, terwyl Vrij dag 2 November a.s. de finale plaats vindt ln bovengenoemde inrichting. Dan worden de volgende partijen gespeeld: de Foeljager 300 car. J. van Trigt 150 car. Tabbers 175 cax. Vaders 150 car. Daarna prysuitrelking. De eerste derby I Zondag as. wordt voor den Overgang-O. der R K. Federatie de wedstrijd T.Y.B.B H.B.C. gespeeld. Voor het eerst in de geschiedenis komen hier twee Haarlemsche Federatie-elftallen tegenover elkaar hetgeen een belangrijk eve nement belooft te worden. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van The Yellow Black Boys aan den Ryks- straatweg tegenover de R.K. kerk voorma lig Oud-Schoten Het elftal der Boys is als volgt samenge steld: Mooren Bloem Paradys D. Slenders Kamer Boot G. Slenders v. Honschoten de Vries, Drayer Leuven De opstelling van II.B.C. is momenteel noe niet bekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11