WERELD- SPAARDAG Werkplan voor een modern leeken- apostolaat Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49j ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DIT WJMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 31 OCTOBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17000 i: 1 dUUU. AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. ENKELE PRACTISCHE GEDACHTEN OCTOBER De Nuts-Spaarbank te Haarlem heelt heden een propagandageschriftfe verspreid, waarin de huidige stand van het Nederlandsche bijzondere spaarwezen in uiteengezet. Meerdere exemplaren zijn ten kantore der Spaar bank verkrijgbaar. Hoofdkantoor s Bijkantoren Janssfraat 19 Plein 7 Gen. Joubertstraat 2 Tramstraat 5, Zand voort Telefoonverkeer met T s jecho-Slowakije Werklust is er nog voldoende ï-v* ÊÉÊÈÈÊm IËÈ8»; Ernstige brand te Haarlemmermeer Een woning geheel uitgebrand Ir. L. A. Fruytier De arbeidsconflicten in Duitschland Z.D.H. de Bisschop bij den R.K. Volksbond Op Vrijdag 9 November De collectieve Arbeids overeenkomst in het Stoomtrawlerbedrijf De Federatie wenscht geen samenwerking Wegens den feestdag van Aller heiligen zal deze courant morgen NIET verschijnen Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De a.s. Tweede Kamer verkiezingen In Rusland breidt de hongersnood zich uit De Oekraïne geteisterd Kennemerland in het donker Verkee rso nge vallen Ernstige aanrijding te Beverwijk Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ADVERTENTIÉN35 ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. AUe abcmie s op dit blad zyn ingevolge de ver-teiteringsvoorwaaraen A'Qftftfi tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geneeie ongescniictneid tot werken door SnCft Dij een ongeval niet verlies van belde armen, beide beenen of beide oogen; 1 dU."doodelyken afloop; iZ2U.' bij verlies van een band een voet of 1, ffOC bij verlies van een fCft bij 'n breuk van*1 r.n bij verlies v. een een oog; I iZd." duim of wijsvinger; I UU." been of arm; 1 4 J."anderen vinger. Als laatste rubriek van bezoeken volgen dan nog, die „van tijd tot tijd" gebracht worden en wel bij: a de gemengde huwelijken. Het leekenapostolaat werkt hier vooral pre ventief en tracht zooveel mogelijk het ge mengde huwelijk te voorkomen. Hiervoor worden geschikte leden van het apostolaat uitgekozen, want deze taak is bij zonder zwaar. Hiermee gaat weer gepaard het verzenden van doelmatige geschriften tegen het gemengde huwelijk. b de verzoening van echt genoot e n. Hiertoe behoort het voorkomen van de uit voering der' plannen van hen, die willen scheiden, of zelfs hun zaak reeds bij de recht bank hebben aanhangig gemaakt. Hiermee belast zich in den regel de pries ter, omdat deze taak zoo moeilijk is. Toch zijn er verschillende gevallen, waarin de leek nog meer bereikt dan de priester en waarin de eerste beter de schuldvraag tot oplossing kan brengen dan de laatste. c de zil.veren bruiloft. Deze is een uitstekende gelegenheid om contact te maken bij die gezinnen, waar men anders geen toegang verkrijgt. Men schenkt hun een godsdienstig of familieboek en wan neer het zilverfeest kerkelijk wordt gevierd met 's morgens de H. Communie en 's middags een klein feest met toespraak, dan mag men het beste hopen voor het godsdienstig leven in de toekomst. d zij die wankelen in het geloof. Wanneer de leden van het apostolaat per sonen ontmoeten, die in godsdienstig opzicht zwak staan of die geheel zijn afgedwaald, dan moeten zij als leiders van deze personen optreden. Zij onderzoeken de oorzaken van hun ongeloof of twijfel en geven in verband daarmee de noodige voorlichting, e de emigranten. Parochianen, die om eenigerlei reden naar den vreemde gaan, brengen dit in den regel niet ter kennis van de zielzorgers. Wanneer het leekenapostolaat hunne adressen ontdekt, dan brengen zij die ter kennis van den pastoor, of van de vereeniging tot bescher ming van meisjes in de nieuwe woonplaats. Zelfs ln Amerika worden de Katholieke emi granten aan de Katholieke organisaties van hun nationaliteit daar te lande bekend ge maakt. f de zieken en stervenden. Hier heeft het leekenapostolaat een belang rijke taak. Al kan het ook niet de H.H. Sa cramenten toedienen, toch kan het belang rijke hulp verleenen. Bij de maandelijksche huisbezoeken vernemen zij, wie ziek zijn, hetzij thuis, hetzij in de ziekenhuizen. Hun adres en hun toestand wordt aan den priester bekend gemaakt en een priesterlijk bezoek wordt voorbereid, g de trouwe parochianen. Natuurlijk Is het leekenapostolaat in de eerste plaats bestemd om hen, die van het godsdienstig leven vervreemd zijn, weer tot ijverige geloovigen te maken, maar toch is dit instituut ook voor de trouwe parochianen van groote waarde. Wanneer er een generale H. Communie in de parochie wordt gehouden, of een missie, tiiduum of andere godsdienstige oefening wordt gegeven, dan zal het leekenapostolaat niet verzuimen de belangstelling der trouwe parochianen daarvoor te trekken. Verder moeten deze gezinnen voor de Katholieke vakorganisaties en de goede pers warm wor den gemaakt. Volgen thans nog een paar practische ge dachten over het leekenapostolaat. Nadat de Eerw. schrijver, aan wien wij dit en ons vorig artikel ontleenden, zijn werkplan had uiteengezet, gaf hij ook nog enkele practische gedachten ten beste over het leekenapostolaat, welke wij mede van genoegzaam belang achten, om ze hier weer te geven. 1. ORGANISATIE OP ORGANISCH GROEIEN? Er schijnen enkele parochies te zijn, waar het leekenapostolaat na den eersten ijver stagnatie ondervond. Een der oorzaken hier van ligt in de wijze, waarop men het insti tuut heeft in het leven geroepen. Op een goelen dag heeft men een aantal parochianen uitgenoodigd en een vergadering tot stichting van het leekenaposto laat gehouden. Op deze wijze kwamen na tuurlijk personen naar voren, die voor het werk geheel ongeschikt waren, die vóór alles bovennatuurlijke scholing misten. De gevol gen waren, dat na een jaar ten minste de helft der leden haar heil zocht ln de vlucht. Dit heeft vele zielzorgers ontmoedigd. Het Ideale middel tot stichting van het lee- penapostolaat is niet een stichtingsvergade- ring, maar het organisch laten groeien van het leekenapostolaat met zijnleden en met den noodzakelijken geest. Wij hebben het leekenapostolaat al te zeer opgevat als een vereeniging, die er eenmaal zijn moet en daarom gesticht wordt als een Volksbond, of iets dergelijks. Dat is verkeerd! Men moet het organisch laten groeien! Er zijn soms wel jaren noodig, voor de geest geplant is en de geschoolde krachten daarna vanzelf zonder bevel aan het werk gaan. Omdat wij echter in den regel niet zoolang kunnen wachten, moeten wij, al zou ook het organisch laten groeien het ideaal zijn, toch lin de practijk eenmaal beginnen en een soort stichtingsvergadering houden. Maar al is dit ook in de meeste gevallen noodig, toch mogen wij de gedachten van den organischen groei niet verwaarloozen. Het zaad in den grond groeit niet op bevel, maar langs den weg van geleidelijke ontwikkeling. Organisch laten groeien wil zeggen: allen laten vertrekken, die na eenigen tijd geen zin meer hebben. Die deugen niet voor het werk. Voorts moet men zich niet laten ontmoedigen, doordat sommigen heengaan, maar wel bij zichzelf zeggen: Ik zal in den biechtstoel, aan de communiebank, in de H. Mis door de week en in de vereenigingen goed de oogen geopend houden, of ik niet den een of ande ren leekenapostel kan ontdekken. Deze moet dan niet overgehaald worden om terstond als lid toe te treden, maar hij moet geschoold worden en vooral ln den biechtstoel moet hem de noodzakelijke gezindheid worden bijge bracht en moet hij worden rijp gemaakt, niet om op bevel lid te worden, maar om uit zijn bovennatuurlijke gezindheid toe te treden*). Zoo kunnen wij beide methoden (organisa tie en organisch groeien) met elkaar verbin den; het leekenapostolaat zal dan niet meer een duiventil zijn, maar een stabiele instel ling, omdat ze uit de gezindheid wordt gebo ren en door de gezindheid gedragen. 2. MASSABEKEERING. Van den ontslapen bisschop von Keppler wordt verteld, dat hij op zijn hoogen leeftijd de beweging van het nieuwe leekenapostolaat eens, vol blijdschap in het gemoed, heeft ge- teekend met de volgende woorden; „Dat is een avondster, waarnaar ik vol vertrouwen op zie". Ook anderen zijn het werk begonnen in de overtuiging, dat nu een massa-bekeering ging volgen. Hebben wij dat bereikt? Neen! Hebben wij daarom tevergeefs gewerkt? Volstrekt niet! Wij lazen eens de volgende woorden, tot de priesters gericht; „Wanneer gij in uw pries terleven slechts één enkele doodzonde zoudt hebben voorkomen, dan hebt ge niet tever geefs geleefd". Wanneer wij dit woord, het welk volkomen Juist is, op het werk van het leekenapostolaat toepassen, dan mogen we, de genade van God dankend, zeggen: Wij hebben niet tevergeefs gewerkt. De schrijver vertelt, dat hij in het laatste jaar 10 wilde huwelijken in orde heeft ge bracht en 15 ongedoopte kinderen de genade van het heilig Doopsel heeft bezorgd. Ook het aantal Paaschcommuniën Is met ten minste 200 gestegen. Maar, zoo zal men zeggen, is dat nu zoo veel? Al wordt dan ook een massabekeering niet bereikt, toch wordt bij de massa door de aanhoudende zorg ten minste dit ééne bereikt, dat zy in een kleine godsdienstige onrust wordt gebracht, wy hebben het katholieke geweten, dat zoo goed als ingeslapen was, weer trachten wakker te maken. Wy hebben ten minste aan velen het bewustzyn hergeven, dat wy tegenover onzen God en onze H. Kerk in een wanverhouding staan, wy hebben er ons werk van gemaakt, by hen die van den godsdienst vervreemd warert, het verlangen naar God en naar zielevrede weer wakker te maken. Immers, niet de zonde is het ergste, maar de toestand, die op de zondevolgt. Wan neer de massa in de grootstad de zonde niet meer als zonde aanvoelt en de stem van het geweten niet meer hoort. De schryver vertelt hier iets uit zyne ervaring. Op myn kamer, zoo zegt hy, bevindt zich een vrouw, moeder van acht kinderen, zy komt my vragen om een aalmoes voor hare kinderen. Ik vraag aan de vrouw, of zy ge huwd is, en zy antwoordt: Ik ben met een protestant getrouwd. Ik vraag naar de opvoe ding der kinderen en kryg ten antwoord Myn acht kinderen zyn protestant. Ik dacht zeker, dat het schaamrood de vrouw nu op de wangen zou zyn gekomen, by dé gedachte aan de acht kinderzielen, aan welke het geluk van den katholieken godsdienst was onthou den. Ik zag echter niets van verlegenheid niets van schaamte. Met een wonderbaarlyke rust gaf de vrouw my ten antwoord; „Myne kinderen zyn protestant. Maar zy zijn zeer christeiyk; zy gaan allen naar de protestant- sche kerk". Zoo denken duizenden onder de massa, welke het leekenapostolaat wil redden. Zij leven sinds tientallen van jaren in een onge regeld huwelijk, zy hebben 30 jaren het „Ego te absolvo" niet meer gehoord, zy hebben even lang het Brood des Levens niet meer genut tigd en zy voelen de zonde ln haar verschrik kelijkheid niet meer aan. Zoolang de toestand zóó is, mogen wy voor de eerstvolgende tien jaren niet op een massabekeering rekenen. Den schryver staat als hoofddoel der bewe ging van het leekenapostolaat voor de vol gende tien jaren voor den geest: de redding van afzonderiyke personen, die van goeden wil zyn. Echter moet ln de massa worden gedragen de godsdienstige onrust tegenover God! Het katholiek geweten moet weder aan het kloppen worden gebracht! Wanneer dat bereikt is, dan ls de terugkeer tot God, die. indien God wil, onze opvolgers zullen beleven, ten minste voorbereid. Als derde wapen wordt dan nog gebruik gemaakt van een maandeiyks verschynend parochieblad, wat in ons land met zyn uit muntend verzorgde katholieke pers van min der beteekenis ls. wy hebben ons ln onze uiteenzetting zeer moeten beperken en konden vooral het werk program slechts zeer in 't kort weergeven. Die wat spaart in der tijd Vindt wat in den nood. Het meegedeelde zal echter voldoende zyn, om eenigen indruk te geven, hoe in het bui tenland het leekenapostolaat werkt en om de belangstelling in het algemeen te wekken. Men kan er zich van verzekerd houden, dat na de aanbevelingen van Z. H. den Paus, na het voorbeeld allerwegen in het buiten land, na het woord van onzen eigen Bisschop, wy allerwegen en binnen korten tyd zullen komen te staan voor een bloeiend leeken apostolaat, ook in onze eigen omgeving. Deze artikelen bedoelden niet anders dan daartoe mede op te wekken! Met ingang van 5 November a.s. wordt de gelegenheid geopend om telefoongesprekken te voeren tusschen alle kantoren en stations in Nederland en de stad Piestany, een bad plaats in westelijk Slowakye, gelegen in de tweede tariefzóne. Voor de betrekking van concierge in het nieuwe gebouw van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf hebben zich 685 sollicitan ten aangemeld. Werklust is er nog voldoende! vï -V; Gisteravond ontstond omstreeks half zes aan den Akerdyk naby de Lynden ln Haar lemmermeer brand in het huis bewoond door den schilder, den heer C. Schermer, zyn ecjitgenoote had pannekoeken gebakken en toen hij voor haar de pan van het fornuis wilde halen, schoot hem een der ooren uit de handen, met het gevolg dat de kokende olie ln de vlammen Sloeg en een groote vuur zee ontstond: hetgeen er omheen stond vatte ook vlam. De heer Schermer ging direct naar boven om dekens te halen, teneinde te trach ten daarmede het vuur te stuiten, doch toen hy terugkwam, kon hy het vertrek niet meer bereiken. De vrouw had zich intyds weten te redden door uit het raam te klimmen. De brandweer van Hoofddorp was spoedig ge alarmeerd en arriveerde in zeer korten tyd, hetgeen als een gelukkige omstandigheid was aan te merken, omdat het onheil anders veel grooter was geweest en zeker drie vier woningen in de asch waren gelegd. Door de vele brandbare stoffen in de werkplaats vond het vuur voedsel in overvloed en stond het huis weldra in lichtelaaie. Van een aangren zende woning, welke inmiddels vlam had ge vat, brandde de bovenverdieping uit. De an dere woningen m de nabyheid konden door 't krachtig en vlug optreden der brandweer worden gered. Van den inboedel van den heer Schermer kon niets worden gered; het huis brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Gouverneur van Curacao By Kon. Besluit is benoemd tot gouver. neur van Curasao de heer ir. L. A. Fruy tier, thans hoofdinspecteur van den Arbeid te Groningen. De heer Fruytier werd geboren te Hou- tenisse, in Zeeland op 6 Jan. 1882. Hy volg. de de H. B S. te Rolduc, waarna hy stu deerde aan de Technische Hoogeschool te Delft en slaagde in 1907 voor werktuigkun- T dig ingenieur. Daarna was hy werkzaam in Friesland, in de particuliere industrie. Van 1908—1910 had hy zitting in den gemeen teraad van Gaasterland. In 1910 volgde de benoeming van inspec teur van den Arbeid te Venio, in 1914 werd hij, in dezelfde positie, naar Breda ver plaatst. Als hoofdinspecteur van den Arbeid was de heer Fruytier werkzaam te Deventer van 19171919 en daarna tot 1922 te den Haag, waar hy als hoofdinspecteur toegevoegd was aan |den directeur-generaal van den Arbeid. In laatstgenoemd jaar, op 26 Juli, werd hy benoemd tot lid van de Tweede Kamer. De heer Fruytier was vervolgens lid van de bezuinigingscommissie-Rink en werd in April 1924, by het inwerkingtreden van de Ai'beidsgeschillenwet, Rijksbemlddelaar in «het vierde district. De nieuwbenoemde gouverneur van Cura- ?ao was tot nu toe hoofdinspecteur van den Arbeid te Groningen. Dit is geheel ln den geest der statuten, als door mgr. Aengenent voor het Leeken apostolaat ontworpen, waarby de vorming van leekenapostelen door den directeur (den pastoor) als eisch wordt gesteld. Na aankomst te Friedrichshafen zal de Graf Zeppelin wederom een bezoek brengen aan Beriyn en daar cenlge dagen biyven om den inwoners van Beriyn gelegenheid te geven, het luchtschip van naby te bewon deren Or het vliegveld Staaken is voor dat doel een speciale landingsmast gebouwd, waaraan de Zeppelin bevestigd zal worden. BERLIJN, 31 October. Nadat de onderhan delingen gisteren betreffende het conflict in de yzer- en staal-industrie niet tot overeen stemming hadden geleid, werden de bespre kingen hedennacht onder voorzitterschap van den ryksminister van arbeid, Wissell, voortgezet. De partyen zetten opnieuw uitvoerig hun standpunt omtrent den economischen toe stand en de tenuitvoerlegging van de arbitrale uitspraak uiteen. De bemiddelingspogingen van den rijks minister van arbeid bleven evenwel zonder resultaat en de onderhandelingen moesten hedenmorgen te half vyf zonder resultaat worden afgebroken. De ryksminister van arbeid deelde daarop mede, dat hy zyn be slissing nog heden zal mededeelen. Zooals bekend, zal Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent ook by den R. K. Volksbond plechtig ontvangen worden. Bestuur en leden hebben er prys op gesteld, Mgr. in him midden te zien, om hem hun eerbied en aanhankelijkheid te kunnen betuigen. Dit zal nu plaats vinden in een vergadering van de leden van den bond op Vrydag 9 November. De voorzitter, de heer J. P. H. Castricum, zal dien avond een kort woord spreken en daarby het doel en het streven van den R. K. Volksbond uiteenzetten. Om 8 uur wordt de zaal gesloten en in verband met het feit, dat de byeenkomst tijdig ge ëindigd moet zijn, zal uit den aard der zaak de rede van den voorzitter slechts kort zyn. De avond zal opgeluisterd worden door het mannenkoor „St. Caecilla", dat verschillende gezangen zal uitvoeren. Aan het begin van den avond zal de heer Castricum een welkomstwoord tot Mgr. spreken. Dien avond hebben alleen de leden van den R. K. Volksbond toegang. In verband met het per 31 December a.s. afloopen van de thans geldende collectieve arbeidsovereenkomst vergaderde gisteren morgen te IJmuiden de IJmuider Federatie. Deze vergadering vond plaats in de groote bovenzaal van het gebouw dier organisatie aan de Zuidzyde van de visschershaven, welke zaal door een 350 leden der IJmuider Federatie bezet was. De vergadering werd geopend door den heer Blaas, voorzitter van genoemde organisatie, welke In zyn openings woord memoreerde dat voor het eerst in het 22-jarig bestaan der IJmuider Federatie in eigen gebouw kon worden vergaderd. Vervolgens schetste de heer Brandsteder. secretaris der IJmuider Federatie, het werk der organisatie gedurende de laatste zes Jaar, als gevolg waarvan het ledental tot ruim 1300 man kon worden opgevoerd. Spr. crlti- seerde ln het byzonder de houding door den Centralen Bond tydens de verschillende acties aangenomen, welke iyn, zy het in an deren vorm, ook dit keer wederom bleek te worden gevolgd. Zonder een poging te heb ben gedaan om tot overleg te komen, heeft het bestuur van den Centralen Bond nu reeds een manifest onder de opvarenden verspreid waarin, in tegenstelling tot de ln vroegere jaren door die organisatie aange nomen houding, thans zeer radicale eischen worden gesteld. Het bestuur der IJmuider Federatie was van oordeel hier niet met een reëel program van eischen te doen te hebben, maar met een poging om verwarring en tegenstellingen onder de opvarenden tot ontwikkeling te brengen. Hierna sprak de heer Sneevliet, voorzitter van het Nationaal Arbeids-Secretariaat, welke eveneens de handelwyze van den Cen tralen Bond aan crltiek onderwierp. Spr. wekte het bestuur der IJmuider Federatie op evenals voorgaande jaren het volle vertrou wen en de noodzakeiyke vryheid van bewe ging tijdens de onderhandelingen te geven, onder één beperking, n.l. dat elk contact met de leiding van den Centralen Bond thans verbroken zou worden. Met algemeene stemmen nam de vergade ring een motie aan, waarin het bestuur op gedragen wordt de Reedersvereenlgingen te berichten dat de IJmuider Federatie geen deel zal nemen aan onderhandelingen over de afsluiting van een nieuw collectief contract zoo daarbij ook de Centrale Bond zou wor den toegelaten en dat de vertegenwoordigers der IJmuider Federatie niet gerechtigd zul len zyn een contract te onderteekenen dat mede door vertegenwoordigers van den Cen tralen Bond zou worden onderteekend. De motie spreekt overigens haar volle ver trouwen uit ln het bestuur en geeft dit vol macht rekening houdende met de grieven en wenschen van de bemanningen om met de besturen van de beide Reedersvereenigln gen, zulks met inachtneming van boven- aangegeven restrictie, besprekingen te ope nen over de afsluiting van een nieuwe ar beidsovereenkomst met de verplichting de or ganisatie onmiddeliyk in vergadering byeen te roepen zoo dikwyls de situatie dit noodig of wenscheiyk maakt. Tot zoover het communiqué over deze ver gadering. Ter verduideiyking deelen wy mede, dat in de bewuste circulaire van den Centralen Bond van Transportarbeiders o. a. de eisch ge steld wordt van vrye voeding op de schepen. Het ligt voor de hand dat dit een eisch is: welke allerminst in de kraam, van de IJmui der Federatie te pas komt. Gesteld eens het geval, dat deze eisch doorgevoerd werd: dan zou de pas opgerichte proviand-centrale der Federatie ln het gedrang komen. Naar wy vernemen zal volgende week door den Centralen Bond een vergadering belegd worden voor zyn leden. De „Graf Zeppelin" heeft tot nu toe een vrijwel voorspoedige reis. Men houdt te Friedrichshafen er rekening mede, dat het luchtschip er dus nog hedenavond zal arri- veeren. Gisterenmiddag zyn voor het Amster. damsche Gerechtshof de pleidooien aange vangen in de strafzaak der Veen-dammer Hypotheekbank. Het zilveren jubileum van den bond van R. K. Jongenspatronaten in het Aartsbis dom. Een belangrijke aanwinst voor het Aartsbisschoppelijk museum. H. K. H. Prinses Juliana gaat colleges volgen in de Russiche letterkunde. Ir. L. A. Fruytier, hoofdinspecteur van den Arbeid te Groningen, Is benoemd tot gouverneur van Curasao. De wet tot wijziging der Dienstplichtwet treedt 1 November in werking. In een voorstad van Bozen stortte een in aanbouw zijnde villa in; een vrouw met twee kinderen, de toekomstige bewoners, kwamen om het leven. De nieuwe Fransch-Italiaansche spoorweg NiceCony gisteren plechtig ingewyd. Hussmann vrijgesproken. Herriot in den gemeenteraad van Lyon be- leedigd; drie arrestaties. Barometerstand 9 uur v.m. 7.56, vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5 uur, overmorgen om 4.58, Hoogste bar.stand 762.8 m.m. te Vestmanör. Laagste bar. stand 745.3 m.m. te Holyhead. Verwachting: Matige tot zwakken wind, aanvankeiyk uit Zuideiyke richtingen, meest zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Wederom combinatie der kieskringen Haarlem en 'Helder. In verband met de aanstaande Tweede Kamer-verkiezingen zyn wederom ingevol ge een besluit van het partybestuur der R.K. Staatsparty de R. K. Rykskieskringen Haar lem en Helder gecombineerd. Het aantal zetels, hetwelk men van deze combinatie verwacht, is op 3 gesteld. Het leger is geconsigneerd De correspondent van de „Daily Mail" te Riga meldt, dat in Rusland een ernstige cri sis dreigt. Volgens den correspondent van genoemd blad breidt de hongersnood zich uit en zouden de 4 millioen menschen in de Oekraïne met den hongersnood bedreigd worden. Te Moskou, Leningrad en in de steden van de Oekraïne zou de politie te paard de menigte uiteendryven. Het leger is geconsigneerd. Geen licht tusschen Velsen en Bloemendaal Voor eenigen tyd is door het P. E. N. te Velsen 'n apparaat geplaatst om de spanning op het llchtnet te controleeren. In dit appa raat trad gisterenavond een storing op. Daar het apparaat in verbinding staat met het net van de streek tusschen IJmuiden, Velsen en Bloemendaal, geraakte dit geheele district ln het duister. Ook de straatverlichting was gedoofd. Na ongeveer een half uur was de storing, welke om acht uur optrad, opgeheven. Alleen het llchtnet was gestoord en niet het krachtnet, zoodat de electrische treinen kon den blijven ryden. Gisteravond om half 8 heeft op de Bree- straat te Beverwyk een ernstig verkeersonge val plaats gehad. Een luxe auto, bestuurd door S. T. uit Cas tricum, moest plotseling stoppen voor een wielrijder, die was komen te vallen. Door de gladheid van den weg en het hevige remmen maakte de auto plotseling een draai naar rechts waar op dat moment de wielryder J. A. J. L. uit Beverwijk reed. Deze kreeg een klap van den achterkant van den auto, tengevolge waarvan hy tegen den grond werd geslagen, waar hy bewusteloos bleef liggen. Op advies van dr. Lynkamp werd L. naar het Roode-Kruis-Ziekenhuis overgebracht, waar hersenschudding geconstateerd werd. L. is ter verpleging opgenomen. Den bestuurder treft geen schuld. Het on geluk ls te wijten aan de gladheid van den weg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1