Op reis door Groot-Brittannië RIN Mavrides' 1 ceni Rinnenlandsch Nieuws tweede blad ^eerlijk aroma D e Italianen vond Omar wel heel rare gasten: PEPERMUNT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 31 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 Studiën en Indrukken Het genot, dat het gebruik U verschaft, is vooral ge legen in het heerlijk aro ma, hetwelk een gevolg is van de origineels bereiding uit echte pepermuntolie. 10 EGYPTIAN CIGARETTES Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten. Douaniers trachtten hem van z'n PRINCE te ontlasten! J Z.K.H. Prins Hendrik Prinses Juliana gaat colleges volgen in de Russische letterkunde Diplomatieke dienst In preventieve hechtenis De Intern. Roode Kruis conferentie Een commissie voor wegenverbetering Arm Zoeterwoude UIT ONZE OOST Burgemeesters-benoemingen Het erfpachtsvraagstuk OCIAAL LEVEN Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden Een Koninkl. onderscheiding De wethoudersvacature te Amsterdam Onderscheiding in audiëntie. Het geschil bijgelegd Een dreigend conflict bij Hillen's Sigarenfabriek VERKEER EN POSTERIJEN Het transatlantisch telefoon verkeer Ned. Spoorwegen Onbevoegde tandtechnici De kwestie der autobus lijnen ZeistUtrecht De bond van R.K. Jongens patronaten in het Aartsbisdom Brieftelegrammen voor Zuid-Afrika LEGER EN VLOOT De wet tot wijziging der dienstplichtwet Het georganiseerd overleg voor de zeemacht OXFORD. Als men vee. reist in Europa Ran men beu worden van 't steden kijken. In groote lijnen verschillen alle groote heden weinig. Lange drukke winkelstraten, kasteelen van waren huizen, paleizen van hotels fiere min of meer mooie openbare gebouwen, wat musea en dan een nooit rustend gesnor van ayto's, voorbijglijden van trams en 't wonderbare haasten van alle voetgangers. Ais een boer van de hei of uit de vette kleilanden voor t eerst plots midden in zoo'n drukte zou sraan, dan moet hij zeker denken, dat er aan het eene eind van de straat brand en aan t andere een kloppartij met de politie is. En toch, mijn goeie boertje, stel je gerust, ai die menschen denken aan niets van dien aard. De beweeglijkheid van de benzine en de haast van den electrischen stroom is hun alleen maar in de beenen geslagen. Niets is Zoo teleurstellend als 't bezichtigen van de verb ijrplaats van den mensch, als hij den hartader der natuur heeft afgesneden en zich mer andere duizenden onbekenden samenhoopt m een meeningloos steenen labyrint. Ze zeggen, dat dit in de middel eeuwen niet zoo was. En er is wel kans, dat ze gelijk hebben. Niet dat ik denk dat er geen onprettige kant was aan modder- straten or hobbelkeien, of totale afwezigheid van nachtelijke straatverlichting. Neen. Maar toen had ten minste elke stad een sterk sprekend eigen karakter zooais ook elk mensch een sterk uitgesproken individu was en zich, ais hij 't doen kon, een huisje bouwde naar^ eigen, sterk persoonlijke inzichten Hij liet 't zich niet dicteeren door de schoon heidscommissie of door een krankzinnige zucht naar verbijsterende eentonigheid. Stedenkijk n als zoodanig heb ik da nook al lang opgegeven, 'k Zou opk niet den wan- hopigen moed gehad hebben, een kaartje naar Oxford te nemen, als ik verwacht had, er een ander Manchester of een ander Ber lijn te vinden. Ik ging er heen, zoekend de schaduwen der geschiedenis, de onzichtbare gestalten van de groote mannen, die hier werden gevormd en die hier gevormd heb ben. Ik ging er heen, om te lezen in de over levering van acht of negen eeuwen, verstard in massaie brokken opgestapelde natuur steen. Ik ging er heen om te dwalen in die musea van 'r menschelijk verstand, de biblio theken, waar men de schoonste, de rijpste, de diepste gedachten van de grootsten onder de ouden in hun werken ziet aaneengerijd. Oxford Het is voor den Engelschman een woord, dat hij met een soort religieuzen eer bied uitspreekt. De Engelschman is een aan bidder van traditie en Oxford is er de incar natie van. Daarom ging ik naar Oxford. Daar zie: men in het hart van het meer gegoede deel van het Engelsche volk en a} net goede dat de negentiende en de twin tigste eeuw overliet aan natuurlijke eigen schappen en alles wat we terecht in John Buil bewonderen, vinden we in Oxford opge hoopt als in een accumulator. En Oxford heert me niet teleurgesteld. Ik ben rijker, gelukkiger teruggekeerd, dan ik heenging. Goede vrienden raadden aan, niet buiten „term" ye gaan d.w.z. niet onder de vacantie, omda, dan Oxford eigenlijk maar half Ox ford is. Toch heb ik hun raad niet opgevolgd. Er is ook een ontzaglijk voordeel in, alles rustig zonder stoornis te kunnen bekijken. Met een flinke vaart sporende van Londen, zag ik tegen zonsondergang de eerste spit sen, koepels en torens in ongewoon getal afsteken tegen de blauwe avondlucht. Er lag een sprookjessfeer over. Met het voort rijden van den trein veranderen de zich tegen den hemel afteekenende contouren zeer snel. Als ik 't station verlaat, is 't me of ik meer dan bedrogen ben. Ik beloofde me zelf een sprookjesland en mijn ontnuchterde oogen kijken ;n een plat burgerlijke stadsstraat. laar gelukkig, dat duurt niet lang. Ik stap de Pacycy bridge over en daar liggen voor me County Hall, Prison en Castle Mound. In een omgeving van antieke ge bouwen geven deze een eerste teugje van echt genoegen, i, aar dan volgt Queen Street, een even drukke, een even onbedui dende i oofastraat als de meeste van haar soort in alle grootere steden. Queen Street is echter kort en heel spoedig sta ik midden op het kleine plein Carfax en kijk mijn oogen uit. Daar ligt het glorieuze Oxford. Vóór me de High Street, die in studententaal natuurlijk de „High" heet. Men noemt haar de schoonste straat op de wereld. Ik heb nog geen enkele straat op de wereld de mo derne wereld althans mooi gevonden. En ik sluit hier natuurlijk boulevards en Amsterdamsche grachten uit. High Street vond ik, had ten minste karakter, maar toen ik den volgenden morgen rustig, van den anderen kant uit, er nog eens doorwandelde, ja, toen heeft ze me gepakt, 't Was werkelijk geweldig, die deftige, statige schoonheid, als van de bejaarde, schoone vrouw, die door de jaren alleen haar jeugd, niet haar schoon heid, verloor en de wijding der smart en de gratie der rijpe ondervinding verwierf. Links van hier uit zie ik Brasenose-College, daar achter Ali-Souls-College, dan nog iets van Queen-College- Rechts een gedeelte van Oriel-College, dat me trekt als vol van her inneringen aan den grcoten Newman en daarachter, als ik doorloop, het massale front van University-College. Grijs en zwart staan daar die gebouwen, waar een geschiedenis /f/AfG Voor H.H. Winkeliers bij: Fa. C. H. S. HEILKER Haarlem van zes tot zeven eeuwen overheen is gegaan. Ze staan daar als de trouwe citadellen, om een traditie te verdedigen tegen den aan val van een moderne luchthartigheid en oppervlakkigheid. Ze hebben 't gepresteerd, maar jammer genoeg slechts tot een zekere hoogte. Ze hebben de traditie van degelijke studie, van fijne manieren, van hooge gees tescultuur, van duizenden eerbiedwaardige gebruiken vrij ongeschonden voor ons be waard. Maar ze hebben den vijand niet bemerkt, die zonder krijgstrompet is binnen getrokken, den vijand dien de zienersblik van Newman zoo duidelijk onderkend een dien zijn fijne hand zoo beslist en definitief aan duidde. Ze hebben den vijand van de positi vistische filosifie, met zijn bleelte dochter het scepticisme, niet opgemerkt. Hij kwam en ging door hun open poorten en werd als vriend begroet. Niet alleen werd hij als gelijk gerechtigde behandeld, maar al heel spoedig heerschte er zijn dochter, de bleeke vrouw, die vergiftiging der ziel en zelfmoord voor het verstand uit haar schatten ronddeelde aan hare vereerders. Men kan nu in Oxford de lijnrechte, z.g. wettige opvolger zijn van St. Thomas van Aquine, Scotus en zoovele andere heilige en groote mannen, die er doceerden, en toch de Godheid, ja het bestaan van Christus loochenen en de onsterfelijkheid van een persoonlijke ziel als een kinder fabeltje verwerpen. Dat zijn droeve gedach ten. Maar waarom ons door uiterlijke schit tering laten verblinden Het begon te donkeren. Ik stelde daarom verdere bezichtiging maar uit tot den vol genden morgen. Ik sloeg bij Magdalen Col lege af en wandelde in de rust van den stillen avond langs de groote sportvelden en toen langzaam door het onvergetelijke park. Alles is hier voornaam, niets is arrogant, alles heeft de proef van den tijd doorstaan, mets is van het onzekere gisteren. Dit park kan er, naar den indruk dien 't maakt, eeuwen geleden juist zóó uitgezien hebben. De col lege-spitsen en -koepels, hier en daar over de lagere boomsn heen, geven het een karak ter, dat geheel eigen is. Den volgenden dag ben ik gaan dwalen. Ik zal u niet vermoeien met het tot in bijzon derheden beschrijven van alle colleges, ia zelfs niet van een enkel. De boeken staan er vo! van. Ook mag ik wel als bekend ver onderstellen, dat de oude Engelsche univer siteiten nog tamelijk getrouw de echte uni versiteitsopvoeding doorvoeren. Dit is op de eerste plaats algemeene ontwikkeling en dan pas professioneele bekwaamheid. Iedereen weet natuurlijk, dat de studenten niet „op kamers" wonen, maar dat elk van de talrijke colleges een groep studenten met professoren herbergt, die daar leven als één groote familie. En die vele groote families vormen samen de universiteit. Ook zal ik niet de geschiedenis der prachtige huizingen gaan verhalen. Ze is interessant, alleen voor wie meer speciaal studie maakte van Engel sche historie. Het mooiste college, zegt men algemeen, is Christ-Church-Coilege. Ik echter vond Magdalen-College veel mooter. Christ Church-College is geweldig, overdonderend; het heeft juist een tikje hoogmoed over zich en dat maakt het voor mij minder aan trekkelijk. Het staat daar met strak gezicht te kijken, bewust van zijn rijkdom en statigheid en dat is iets dat ik moeilijk vereenigen kan met hoogste schoonheid. Kardinaal Wolsey heeft het gebouwd. Hij onteigende daarvoor taliooze kloosters van hun goederen. Met die goederen bouwde hij en verrijkte hij dit gebouw, om zoo een monument voor zijn naam op te richten als een schouwspel voor de eeuwen. Dit was niet lang, voordat de gruwelen der „hervorming" over Engeland losbraken. Zijn naam is ver eeuwigd. Voor de verstandigen is dit college een gedenkteeken van zijn eerzucht, niet van Zijn grootheid. Achter het college liggen stil en mooi de Christ-Church-meadows, 't Is een verkwik king hier re wandelen en neer te zitten en dan te zien naar de lange rij van grijze paleizen, die de colleges zijn, en die hier in groot getal zoo dicht tegen het groen grenzen. Hier en in de portieken van de gebouwen komt de geschiedenis van Enge land over je. Oxford is Engelands historie- boek. Torens, gangen, kerken, lanen, srratstr vijvers, zij alle roepen het verleden op. Daar rijzen ze overeind en komen je tege moet de staatslieden en soldatenfiguren, die „Empire" hebben opgebouwd. Een Raleigh, een Cecil Rodes, een Admiraal Blaker Hampden William Penn (die Penn sylvania stichtte), Lord Salisburg, Gladstone, William Pitt, de Earl of Chattam, die Amerika veroverde, en Lord North, die het verloren liet gaan. Daar ontmoeten we de groote voor mannen van dwaling en rechtschapenheid op 't gebied van godsdienst een Tyndale, Wyeleff, Wesley, Wolsey, Laud. Fox, Eras mus, Thomas van Aquine, Keble, Newman en vele anderen. Daar doorleven we kostbare uren met schrijvers uit vroegere «aren, wier werken we nog lezen. Sir Philip Sidney Ruskin Addison. Gibbon, Matthew Arnold Swinburne, Roger Bacon, Duns Scotus. Engelands historie is om ons en ook het beste van Engelands heden. De Londen- Universiteit mag ook al groot gaan op kost baarder laboratoria, beroemdere professoren, Cambridge mag zich ook al beroemen op zijn wiskundige en natuurkundige succes sen, Oxford levert nog steeds de mannen die het best algemeen gevormd zijn, die het meest de volheid der menschelijke beschaving in zich opnamen. Een Oxford-man kan men direct kennen. Een Oxford-man te zijn, is een aanbeveling overal. Jammer, dat Oxford verloor zijn geloof in Christus' Bruid, de Kerk. Jammt-r ook. dat Oxford in zijn sterke beweging naar Rome terugschrok voor den beslissenden stap: Het geloof in de eenige Kerk, die Christus, stichtte. In St. Mary's stond ik lang stil te mijmeren. Daar klonk eens de betooverende mooie stem van den grooten Newman. Daar boeide hij, daar begeesterde hij, daar werkte hij voor duizenden een ziele-revolutie uit. Zijn ziel zocht de waarheid en de waa heid alleen en stap voor stap naderde hij het volle licht. Zijn woorden, sober en diepzinnig, gaven in de volmaakste taal uiting aan het zich in hem ontwikkelend zieleproces. En daar op die banken zaten zijn volgelingen, die hij .nauwelijks als zoodanig zich bewust was. Hun ooren waren gretig, hun harten dronken den zuiveren drank der waarheid, hun oogen konden niet genoeg krijgen van die magne tische persoonlijkheid met het bleeke gelaat, de groote peinzende oogen, de muziekvolle stem. Hun jonge enthousiasme bracht velen van hen tot de Kerk, lang voordat de be minde en vereerde meester den stap dorst zetten. Newman is de grootste zoon van Oxford in de negentiende eeuw, misschien is hij de grootste van al zijn kinderen. Maar zijn moeder, zijn Alma Mater, heeft hem ver- stooten en ofschoon zij hem later weer als haar kind erkende en nog groot gaat op zijn grootheid en nog dweept met zijn taal en zijn gedachte, hij is een weggegaan, den weg van Christus' Kruis, waar zijn moeder, de Universiteit met haar beschaving die schrikt van boete en haar verfijning, die gruwt van heigedachte en haar intellectueele onafhankelijkheid, die niet buigen kan in (Wordt vervolgd) kinderlijk gelooven, hem niet volgen wil. Als Newman uit den hemel nu neer- blikt over Oxford, dan zullen misschien de gedachten van Christus de zijne zijn: „Jeru zalem, Jeruzalem, o, mocht gij toch nog op dezen uwen dag erkennen, wat U tot vrede strekt." EPIPHANIUS. Z. K. H. Prins Hendrik is gisteravond, vergezeld van zijn adjudant, den heer Ter- mijtelen, luit. ter zee lste klas, om 8.53 uur van Het Loo naar Mecklenburg vertrok ken, waar de Prins ongeveer drie weken zal vertoeven. H. K. H. Prinses Juliana zal na de herfst- vacantie aan de Leidsche Universiteit de colleges in de Russische letterkunde volgen van prof. N. van Wijk, zulks in plaats van die in de Chineesche geschiedenis van den lector Duijvendak, die begin Januari naar Amerika vertrekt. Aan jhr, H. Loudon is op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie, belast met het onderzoek naar de bekwaamheid en geschiktheid voor den diplomatieken dienst, onder dunkbetui ging voor de goede diensten, in deze functie den lande bewezen. De heer H. O. Crommelin, lid der firma Ruys en Co. te Rotterdam, is benoemd tot lid van bovengenoemde commissie. king deze afgevaardigde iets anders bleek te denken. Dat in de vorenbedoelde wijziging Naar Aneta verneemt, is de heer Roe- der situatie reden gelegen kon zijn voor de loffs Valk, notaris te Batavia, in preven- houding der katholieken en der A. R., werd tieve hechtenis gesteld, dcor de vertegenwoordigers der andere drie groepen ontkend. In verband met de vorenstaande afwijzing van het voorstel der katholieke fractie, ver klaarde de afgevaardigde der A. R.-fractie, dat zijn groep in dezen, haar deelneming waarschijnlijk in overweging zou hebben ge nomen, wanneer op deze deelneming alge meen was aangedrongen, doch thans niet tot overweging van deelneming harerzijds bereid is en in deze omstandigheden met V. B„ V. D. en C. H. haar stem zal uitbrengen op den candidaat van den V. B„ Mr. Rutgers, i althans indien inderdaad gebleken zal "zijn, dat vervulling van den plicht van de sociaal democraten, tot deelneming aan het dage- lijksch bestuur, niet te verkrijgen is. Vervolgens werd door den vertegenwoordi ger der katholieke fractie verklaard, dat. nu de A. R. op grond van de weinige instemming met het voorstel der katholieken, zich niet tot overweging van de deelneming aan het dagejfjksch bestuur, bereid hebben kunnen verklaren, ook zijn fractie, omdat in de vacature voorzien moet worden, thans gelijke houding zal aannemen als de A. R., zulks Onder voorzitterschap van mevr. Steen onder volledige handhaving van haar voor- I berghe—Engeringh vergaderde het bestuur meld standpunt, dat zij rechtens ten deze 1 van bovenstaande Unie te Luxemburg op volkomen vrij is. 22, 23 en 24 Oct. j.l, In antwoord op het telegram van hulde, dat in de slotzitting van de dertiende Inter nationale conferentie van het Roode Kruis aan de koningin is gezonden, heeft de voor zitter van de conferentie het volgende ant woord ontvangen: „U mijn oprechten dank aanbiedende voor het vriendelijk telegram, dat ik van u ontving, stel ik er prijs op mijn groote voldoening er over uit te spreken, dat in mijn residentie de internationale conferen tie van het Roede Kruis haar werkzaam heden voer haar zoo sympathieke en meqschlievende doel heeft kunnen voortzet ten." Reeds vóór half November? In verband met reeds versohenen be richten wordt thans van bevoegde zijde medegedeeld, dat de minister van Water, staat voornemens is een commissie van overleg in zaks wegenverbetering in te stellen, ten einde tegémoct te komen aan den in de Tweede Kariler der Staten-Ge. neraal meermalen geuiten wensch om be langhebbenden te moeien in het vraagstuk der wegenverbetering, In deze commissie zuilen zitting hebben vertegenwoordigers van vereenigingen en bonden op het gebied van verkeer, auto mobielbedrijf, landbouw, nijverheid, natuur schoon, gewestelijke plannen enz. De in stelling van de commissie zal vermoedelijk vóór half November zijn te verwachten. De petitie zal door een commissie uit de Staten worden samengesteld. Nadat de gemeenteraad van Zoeterwoude zich in twee zittingen door de begrooting voor 1929 had heengewerkt, werd de be grooting bij de eindstemming met 6 tegen 5 stemmenverworpen. Aneta seint uit Batavia: Benoemd zijn tot burgemeester te Pro- bolinggo het waarnemend hoofd van d'e Zoutbewerking de heer F. E. Meijer; ts Modjokerto de landrechter mr. L. van Dijk; te Pasoeroean de oud-voorzitter van den Landraad mr. H. E. Boissevain; te Madicen de heer J. Schotman, oud-burgemeester van Cheribon; te Blitar de gezaghebber J. H. Boerstra; te Pekalongan de adj.-inspecteur van financiën P. K. W. Lakeman; te Che ribon de referendaris bij het departement van B.B. J. M. van Oostrom Soede; te Pa- dang de heer Ouwerkerk; te Salatiga de secretaris van den plaatselijken raad ter Oostkust dr. A. L. A. van Unen; te Menado de hulpprediker F. H. van de Wetering; te Tegal de gemeente-secretaris van Kediri D. J. Spanjaard; te Magelang de wethou der van Cheribon ir. E. A. Voomeman en te Kediri de advocaat mr. L. H. Wenne- kendonk. Het „Bat. Nwsbl." weet mede te deelen, dat de regeering heeft besloten het erf pachtsvraagstuk tot 1935 te laten rusten. Zij zal ook geen gevolg geven aan de uitnoodlging in de motie-Stokvis, aangeno men in de voorjaarszitting van den Volks raad, om over te gaan tot de benoeming van een commissie voor de studie van dit vraagstuk. Met. de katholieken en de A. R., bleek de C H.-afgevaardigde van oordeel, dat ook bij gelegenheid van de stemming ter voor-. Het 8ste internationaal congres, te houden in Oct. 1929 te Rome, vormde het voornaam ste punt van bespreking. Het algemeen on- ziening in de vacature, allereerst tot uiting derwerp, dat het congres van Den Haag dient te worden gebracht het gevoelen, dat I voorbereidde: de sociaal-democraten met hun groote groep i »De verheffing van het zedelijk peil van tot deelneming aan het dagelijksch bestuur 1 het gezin" zal daar nader worden uitgewerkt, verplicht zijn en zulks te meer, waar de I De huidige toestand in de verschillende lan- groote meerderheid dier fractie, waaronder den zal behandeld worden in een brochure Dr. Wibaut, zelf dien plicht schijnt te ge voelen. Daarentegen werd door de vertegenwoordi gers van de V. D en V. B. fracties ongemerkt,, dat ook zij gaarne aan den heer Wibaut een plaats in het college zouden willen geven, hetgeen trouwens van algemeene bekendheid is: zii zijn echter van oordeel, dat, na de duidelijke uitspraak der ledenvergadering van de S. n A. P.. waaraan ook de sociaal- democratische_ raadsfractie zich heeft onder worpen, Pet uitbrengen van stemmen op den heer Wibaut, misplaatst zou zijn. Mr. J. Rutgers candidaat Gisteren zijn ten stadhuize te Amsterdam de besprekingen voortgezet inzake de voor ziening in de wethoudesvacature-Vos te Amsterdam. Aanwezig waren afgevaardigden van de R. KV. B„ C. H., V. D, en A. R. Omtrent het verloop dezer vergadering werden de volgende mededeelingen verstrekt: Allereerst werd besproken het voorstel der katholieke fractie, in de vacature te voorzien door de verkiezing van een A. R. Op grond van de ten vorigen iave gemaakte afspraak, waaruit thans het college geboren is, werd het voorstel der katholieke fractie, ais met deze afspraak in strijd, door de ver tegenwoordigers van den V. B. en V. D., af gewezen. Waar ook, naar de meening van den afge vaardigde van d« C. K., het voorstel der katholieken met de ten vorigen jaren ge maakte afspraak niet strookt en V. D. en de V, B. naar ter vergadering bleek, aan die af spraak wenschen vast te houden, kon, ook naar het oordeel van den C. H.-afgevaar digde, het voorstel der katholieken niet in nadere overweging worden genomen, al wordt dit dan ook door de C. H, betreurd. De afgevaardigde der A. R. bleek met dien der katholieken op het standpunt te staan, dat tengevolge van de wijziging der situatie, ontstaan door het aftreden ven Dr. Vos weike wijziging een jaar geleden redelijker wijs niet te voorzien is geweest, geenerlei beroep toelaatbaar is op eenige ten vorigen jare gemaakte afspraak, over welker strek die vóór het congres aan de bonden zal wor den toegezonden. Op het congres zal een beginselverklaring worden afgelegd. Aan de hand hiervan, zal het congres de maatregelen vaststellen, die genomen zullen worden, om het zedelijk peil te verhoogen. De jeugdsectie besloot „De vorming der jeugd" tot algemeen onderwerp harer besprekingen te maken. Opnieuw werd een eventueele medewerking van de Unie aan de Volkenbondscommissie voor de „Bescherming van het Kind" bespro ken, nu de beslissing hieromtrent tot December werd uitgesteld. Mevrouw Steen- berghe aanvaardde met nog twee bestuurs leden uitnoodiging en zitting te nemen in het eere-comité van den Cercle Catjiolique te Oenéve, het centrum voor alle Katholieken. H. M. de Koningin heeft het grootkruis die v00r Volkenbondszaken naar Genève der orde van den Nederlandschen Leeuw komen. verleend aan dr. T. G Masaryk president Telegrammen werden verzenden aan Z. H der Tsjecho-Slowaaksche republiek welke den Paus en den Kardinaal-Protector. Kard dezer dagen haar tien-jarig bestaan vierde i ^erry del Val, waarop antworden btnnen- 1 kwamen. In MMei 1929 zal het bestuur weder bijeen komen. De Groothertogin van Luxemburg en i»-i. Z. D. H. den Bisschop ontvingen het bestuur Naar wij vernemen, is de heer A. J. Crucq, waarnemend directeur van het Ko. loniaal Etablissement te Amsterdam doop H. M. de Koningin benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. De directeur van het Koloniaal Etablisse- mens, de heer J. Kuyper, heeft den heer Crucq in tegenwoordigheid van het geheele personeel der instelling, in kennis gesteld van deze, door hem wel verdiende onderschei ding. De heer Crucq is reeds langer dan twintig jaar werkzaam aan het Koloniaal Etablissement. Amsterdam Utrecht Nieuwendijk 225229 Oude Gracht 151 diocees, en later dankte het hem zijn le vensvatbaarheid. Mgr. Roes, dr. Schrader en pastoor de Grijs hebben dat Centraal Comité voorbe reid. Met vreugde waardeerde spr. de groote medewerking van den Bond van Utrecht en van Haarlem. Spr. hoopte, dat de Bond zou groeien en bloeien en dat het Centraal Comité op zijn steun zou mogen blijven kun nen rekenen. De voorzitter zegde dezen steun toe. De Hoogeerw. deken J. Lucassen uit Be verwijk, feliciteerde namens den Haarlem- schen Bond. Spr. herinnerde aan de nauwe samenwerking tusschen Utrecht en Haar lem en hoopte op voortduring daarvan. Daarna hield pastoor W. H. de Grijs een herdenkingsrede. De Weleerw. rector de Groot bracht hulde aan pastoor de Grijs voor zijn intensen ar beid in dienst van het patronaatswerk. Spr. roemde diens initiatief, vooral zijn groote nooit rustende werkkracht. Onder luid ap plaus getuigde spr. van aller waardeering voor het werk van pastoor de Grijs. Nadat ten slotte de Hoogeerw. heer F. L. Stockmann, deken van Arnhem het woord gevoerd had, werd de vergadering gesloten. Door tusschenkomst van de plaatselijke geestelijkheid zijn de werkgevers in het ver voerbedrijf te Helmond tot overeenstemming gekomen met het hoofdbestuur van den R.K. Transportarbeidersbond. De werkgevers ver klaarden het door hen met hun arbeiders overeengekomen individueel contract te zul len vervangen door een collectieve arbeids overeenkomst. Zij zijn bereid gezamenlijk met den R.K. Bond van Transportarbeiders een collectieve overeenkomst aan te gaan, gelden de voor de verschillende firma's. Ook ten op zichte van het loon, den arbeidstijd en het be talen van overwerk werd overeenstemming bereikt. Te Delft werd gisteravond een vergadering gehouden van de sigarenmakers, werkzaam bij de firma Killen aldaar. Besloten werd geen Joonsverlaging te aanvaarden. Hedenochtend zullen de hoofdbesturen met de fabrieks directeuren een conferentie houden en haar met het besluit der werklieden in kennis stellen. Mocht de directie haar standpunt niet wijzigen, dan zal het werk worden ge staakt. Ongeveer 120 personen zijn op de fabriek werkzaam. Met ingang van 1 November wordt het te lefoonverkeer met Mexico uitgebreid tot de stad Puebla in den geliiknamigen Staat. Het tarief voor een gesprek met Puebla is hetzelfde als voor de overige steden in Me xico, n.l. 154.90 voor een gesprek van drie minuten of minder, elke volgende minuut of gedeelte daarvan boven de drie minuten 51-65. De Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde, heeft zich tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid gewend met een adres, betrekking hebbende op de door de Maatschappij voort durend ontvangen klachten inzake de wijze, waarop geheel of gedeeltelijk onbevoegde tandtechnikers of tandheelkundigen, in ver schillende deelen van ons land, de tand heelkunde in vrijwel haar geheelen omvang uitoefenen. Een en ander heeft mede tot ge volg, dat de tandartsen en hunne professie in het algemeen gedupeerd worden. Door dat de V/et van 30 December 1926 tot her ziening van de Wet van 29 Juni 1925 nog steeds niet in werking is getreden, is ook de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid machteloos in verschillende gevallen in te grijpen. Adr. verzoekt zoo spoedig mogelijk maat regelen te nemen, opdat aan dezen toestand een einde kome. Een conferentie tusschen directie en personeelraad Te Utrecht is een bespreking gehouden tus schen de directie van de Nederlandsche Spoorwegen en den Personeelraad over het verzoek van dien raad om aan het personeel een uitkeering te geven van een halve maand salaris met een minimum van 70. De directie, hoewel blijkbaar geneigd wat ten bate van het personeel te doen, beschikte, naar het V. D.-bureau meldt, thans nog niet over voldoende vaststaande gegevens om te kunnen beaordeelen de uitkomst van de ex ploitatie over 1928. Dit zal over ongevesr zes v/eken het geval zijn en dan zal een vervolg conferentie tusschen de directie en den Per soneelraad wpriien gehouden. Een petitie van Prov. Staten van Utrecht In de gisteren gehouden vergadering van de Prov. Staten van Utrecht, diende een der leden, de heer Hiemstra, een voorstel in, luidende: de Staten richten een petitie tot de Staten-Generaal in verband met een be slissing van de Kroon met betrekking tot het verleenen van een vergunning voer het in werking houden van autobusdiensten tus schen DoornZeistDen Dolder en Utrecht. Na bespreking, werd dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Te Arnhem is Maandag het zilveren jubi leum van den bond van R.-K. Jongênspa- tronaten in het Aartsbisdom gevierd. Des morgens werd in de St. Eusebiuskerk een plechtige Hoogmis opgedragen door den Zeereerw. heer pastoor W. H. de Grijs, ge assisteerd door den Weleerw. rector de Groot en rector I. H. v. d. Berg. Te twaalf uur had in de. tentoonstellings zaal in Musis Sacrum de officieele ontvangst plaats. Onder voorzitterschap van pastoqr W. H. de Grijs werd des middags de bondsverga dering gehouden. Bij de mededeelingen lichtte rector de Groot de plannen voor een nationale jeugd- demonstratie in 1929 toe. Het is de bedoeling het geheele R.-K. Jeugdwerk te laten de- monstreeren. Spr. hoopte, dat de patronaten dapper zouden steunen wanneer hun hulp gevraagd wordt. De Weleerw. heer G. J. Suetens, kapelaan te 's-Hertogenhesch hield een feestrede. De Weleerw. rector de Groot, voorzitter van het Centraal comité, feliciteerde de zilveren jubilaresse. Het Centraal Comité heeft zijn ontstaan te danken aan den bond van het Aarts- De directeur-generaal der P. en T. maak bekend, dat, met ingang van 1 November, brief-telegrammen in 't verkeer met de Unie van Zuid-Afrika en met West-Zuid-Afrika zullen zijn toegelaten tegen den prijs van 028Ji per woord; evenwel wordt per te legram als minimum de prijs voor 20 woor den in rekening gebracht. 1 November in werking Bij K. B. is bepaald, dat de wet van 21 Juli 1928 tot wijziging van de Dienstplicht wet, met uitzondering van de in art. I van eerstgenoemde wet vermelde wijzigingen van art. 3 en van art. 43, vierde lid, der Dienst plichtwet, in werking treedt met ingang van 1 November. Op 29 October 1928 vergaderde de commis sie Georganiseerd overleg zeemacht en be handelde verschillende door de organisaties ingediende voorstellen. Tegen het verzoek om het verblijf in Oost en West-Indië na aankomst met een oorlogs schip te doen ingaan met den 31sten dag na vertrek uit Nederland, instede van met den 43en dag, bestaat bij den minister geen be zwaar, het noodige zal hiervoor worden ver richt. De voorzitter deed enkele mededeelingen omtrent de bezoldigingswijziging: besloten werd een subcommissie samen te stellen, die met de departementale salariscommissie in overleg ter zake een eenstemmig advies voor den Minister zal gereedmaken ter verdere ber handeling in de Commissie G. O. Nadat de vertegenwoordigers der organisa ties ruimschoots gelegenheid hadden gehad zich hiervoor te beraden, werd na eeriïge dis cussie een subcommissie benoemd, bestaande uit één lid voo- iedere organisatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6