Verzoek aan onze Adverteerders De economische toestand der Sovjet-Unie schijn en wezen HUISWERK BIJ HET MIDDELBAAR ONDERWIJS De toren van de Ned. Hervormde Kerk te Wijk aan Zee Telegraphisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VRIJDAG 2 NOVEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17001 aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal IlZD.-t VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. in Inbraken te Halfweg Over den kop geslagen Ernstig ongeval op den Stationsweg te Velsen Drie paarden op hol en te water Met dezen verzoeken wij onzen Heeren Adverteerders hun speciaal voor de Vrijdag- en Zaterdagnummers bestemde advertentiën EEN DAG TE VOREN te willen toezenden. Bij tijdige inzending heeft U de zekerheid dat aan de uitvoering en samenstelling van Uw advertentiën de grootst mogelijke zorg wordt besteed, hetgeen bij late bezorging niet altijd kan worden gegarandeerd. Vrijdag en Zaterdag kunnen na 9 uur slechts bij uitzondering advertertiën worden aangenomen. DE DIRECTIE. Een aanrijding op de brug te Halfweg Velen verstaan niet de kunst den tijd te verdeelen Een juiste doseering van huiswerk noodzakelijk IWüi&il Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een tekort Te water Joh. Buzïau De Twuyverweg Een Aanvaring {BUREAUXNASSAULAAN 49; Telefoon No. 13866 (drie'lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi> vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTEJVTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekermgsvoorwaarden f Ofint) Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door fJZf] Dij een ongeval met f'Difl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uuUU.~ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I 3U.~ doodelijken afloop; 1 ZÜU.' bij verlies van een hand. ffOC bÜ verlies van een fCfl by 'n breuk vanf I, n bij verlies v. een een voet of een oog; 11 LO." duim of wijsvinger; 1 OU." been of arm; 1 TtU."anderen vinger. d, f IOC l I in Aase: „Peer, du Iügst ja!" Peer Gynt: „Nie und nimmer!" De ware oorzaken van den achteruitgang der Russische industrie liggen in het socialis tische systeem zelf, met zijn bureaucratische genationaliseerde nijverheid, die vrije concur rentie uitschakelt en het geheele economische leven doet verstarren in reglementen, orders, oekasen enz. Deze oorzaken nader te beschou wen is niet ons plan. De bedoeling dezer artikelen is slechts, onderscheid te maken tusschen schijn en wezen van den zooge- naamden opbloei der volkswelvaart en met cijfers en documenten aan te toonen, dat de bolsjewiki bewust liegen in hun propaganda, als zij bijv. op de Pressa een grootsch over zicht geven van de electrificatie van geheel Rusland, terwijl de boeren hun huizen niet eens met petroleum kunnen verlichten, zooals vroeger, maar zich moeten tevreden stellen met een brandend stuk dennenhout (M. Fé- doroff, „La Russie sous le Régime Commu niste") Den 7en Juli 1926 had in Moscou een zitting plaats van den plechtigen, officieelen Opper sten Economischen Raad der Sovjet-Unie. President Dzerdjinsky voert het woord: „Wij hebben het kapitaal, geërfd van de bour geoisie, uitgeput, opgeteerd en wij staan voor de taak nieuw te vormen. De uiterste grenzen der oude bronnen zijn bereikt en wij lijden totaal gebrek aan alles. De rijen der techni sche specialiteiten zijn opgebruikt en wij moeten een nieuwe elite van technische ge schoolde arbeiders vormen." In 1927, ernstig gezelschap van staatslieden, ter Economische Conferentie van Génève. De Rus Sokolnikoff Brilliant op overtuigenden toon; „De industrieele productie der Sovjet- Unie heeft in 1926 die van voor den oorlog overschreden. De waarde dier productie was in dat jaar 7.360 millioen roebel en in 1913 maar 7000 millioen roebel". Sokolnikoff, het orakel, kuchte belangrijk, de heeren knikten gewichtig en instemmend. Op 1 Oct. 1926, een nieuw nummer van Eko- nomisjeskaia Zjizn, „Het Economische Le ven": „De industrieele productie bedroeg in het afgeloopen jaar 7.236 millioen roebel tsjernowetz, d.i. 3.603 millioen vóór-oorlogs roebel." Zeiden we niet, dat de bolsjewistische be richtgeving niet twee monden spreekt en heeft Sokolnikoff geen groote vaardigheid in het vergeten van diiigen, die hij niet onthou den wil? „Een roebel is nu eenmaal een roe bel" meende het Geneefsche orakel, „en dat verschil van 60 in waarde maakt het maar noodeloos ingewikkeld". Peer Gynt: „König will ich werden. Kaiser!" Aase; „Ach Gott, helf' mir, nun verschwand „Ihm der letzte Rest Verstand" Toch niet geheel, Moeder Aase, Peer Sokol nikoff heeft iets van Chesterton's gek, die alles mist, behalve zijn verstand, een ver stand, In verbijsterende eenzijdigheid gericht op de idee: reclame tot eiken prijs! Waar is de industrieele onderneming te vinden, die haar arbeiders lagere loonen be taalt dan voor den oorlog? Alleen in het land, dat zich opwerpt als het vaderland aller arbeiders. Is dit misleidend? Weineen, een kwestie van handelsmoraal, die gewoon is zich te dekken met een: „Zij kunnen het beter weten". Welnu, de Hollandsche arbei ders kunnen het ook beter weten; er wordt den laatsten tijd van onzen kant voldoende over geschreven. Maar genoeg over dit eer lijke bedrog. Een industrie in zoo'n gunstige uitzonde ringspositie moet dan wel heel goedkoop kun nen leveren en groote winsten maken. Die Ekonomitsjeskaia Zjizn is een aardig blad, dat ook hier weer licht ontsteekt. 31 Maart 1927, Kouibycheff: „De prijzen zijn 100 hooger dan voor den'oorlog en 1y2 k 3 maal hooger dan die van de tegenwoordige Engelsche en Duitsche industrie". En wat de verwachte winst betreft, licht Het Blad voor Handel en Nijverheid te Moscou ons bij„Wel compareeren op de balansen van sommige staatsondernemingen winsten, maar deze zijn gefingeerd, daar zij eigenlijk voor afschrijving moesten worden gebruikt." Nu begrijpen we er niets meer van; een gunstige uitzonderingspositie en toch duur en nog geen winst. Gelukkig vinden we weer een officieelen Sovjet-gids in Dzerdjins ky; „Wij zijn gevangen in de netten der bureaucratie". En werkelijk schijnt die bu reaucratie zich met veel succes toe te leggen op dit soort vischvangst, want Dzerdjinsky gaat voort met te zeggen, dat een eenvoudige prijsaanvrage bij de Staats-caoutchouctrust, alvorens beantwoord te worden, 32 instanties moet doorloopen en hij voegt er aan toe, dat dit geen op zichzelf staand geval is, te wijten aan een kleine en gemakkelijk te herstellen fout in de organisatie, maar een ingeworteld systeem, dat een der voornaamste hinderpa len vormt voor de opvoering der productie. Er zullen onder onze bezoekers van de Keulsche Pressa zijn, die zich daar in bonte mengeling de glorie der Sovjet-Republieken voor oogen hebben zien tooveren, door tal rijke diagrammen en statistieken. Het is mij opgevallen, dat aan den ingang van het Sovjet-paviljoen Iets ontbreekt. Ik had name lijk verwacht, dat daar ter introductie een groot plakkaat zou zijn aangebracht, met Dzerdjinsky's belangwekkende uitspraak: „ik bezweer, dat de cijfers, die men ons voorlegt, overdreven en fantastisch zijn. De rapporten, die wij ontvingen, zijn pure fantasie en klink klare leugens. In onze omstandigheden kan iedereen, onverschillig wie, liegen, zooveel hij wil." Een dergelijk opschrift zou zeker de aantrekkelijkheid der Sovjet-stand nog ver hoogd hebben. „Peer, du lügst ja!" „Nie und nimmer!" Wij gaan verder met ons filmapparaat, om nog een paar opnamen te doen in het rijk der Russische nijverheid. Toen de vooruitgang-kraaiende bolsjewiki den achteruitgang niet meer konden looche nen, was een hunner excuses de slechte toe stand van de industrie, op het oogenblik, dat zij haar overnamen. „Ekonomitsjeskaia Zjizn" van 27 November 1926: „Volgens de berekeningen van den Oppersten Economischen Raad bedroeg de waarde der industrieele .uitrusting, die tegen woordig aan den staat behoort, 5.480 millioen roebel in 1913, terwijl aan het eind van 1926 niet alleen niets nieuws is opgebouwd, maar de waarde van het bestaande met 40 is verminderd, tengevolge van slijtage en ondes kundige behandeling, dit wil zeggen, dat het van de bourgeoisie geërfd kapitaal, alleen wat de industrie betreft, met 2 milliard goudroe bel is Ingeteerd De volgende opname laat zien, dat de in dustrie zelfs geen kans ziet, de toch al veel te lage productie te handhaven. Het Blad voor Handel en Nijverheid te Moscou geeft bij wijze van opwekkend voorbeeld, op 16 Januari 1927, het volgende rapport over de staats- staaltrust: „Wij kunnen In de huidige om standigheden de productie niet opvoeren, integendeel, wij worden bedreigd met een totalen ondergang en wij durven nauwelijks hopen, haar op het tegenwoordige peil te hand haven. Dit jaar zijn twee hoogovens buiten gebruik gesteld, het volgend jaar zullen het er zeven zijn. Om deze verliezen te herstellen, zouden twee nieuwe hoogovens gebouwd moe ten worden, terwijl de oude zouden moeten worden gerepareerd. Maar wij kunnen er slechts drie herstellen. Wij hebben absoluut tien Bessemerperen noodig en wij hebben er maar één." Een voorbeeld uit vele, die het begrijpelijk maken, dat de Sovjet-pers zich beklaagt over de zeer slechte kwaliteit der industrieele producten; deze Is vooral het gevolg van den deerniswaardigen toestand, waarin de fabrieken en machinerieën verkee- ren. Om kort te gaan, er Is geld noodig, veel geld. Om een catastrophale verlaging der pro ductie te voorkomen, heeft de Sovjet-regee ring kapitalen noodig, die In de milllarden goudroebels loopen, of, zooals de Ekonomit sjeskaia Zjizn in een oogenblik van klassieke beschouwing, bepeinsde: „De kapitaalnood is de Achilleshiel van onze industrie". Maar hoe aan 't geld te komen? De binnenlandsche bevolking, zoo gelukkig als ze is met haar Sovjet-regeering, toont te veel gezond ver stand, om haar geld te wagen aan het bewijs voor de deugdelijkheid der Marxistische leer en de buitenlandsche leeningén mislukken de een na de ander (alleen Duitschland waagde een crediet van 300 millioen mark In natura). Belastingverhooging Is ook al onmogelijk, want de Rus kan onder den druk van den fiscus niet krommer liggen, dah dubbel ge vouwen en zoo ligt hij. Mogen wij in het vol gende bedrijf Thetis ten tooneele voeren, in haar ijdel pogen, om de kwetsbare hiel van den snelvoetige in de wateren van de Styx voor doodelijke verwondingen te vrijwaren? In den nacnt van Woensdag op Donderdag is te Halfweg op 2 plaatsen ingebroken. Zoowel bij den caféhouder J. Hutting als bij den winkelchef van de coöp. „Holland" heeft men door het verbreken van een ruit aan de achterzijde zich toegang tot de wo ningen verschaft. Bij den heer Hutting wordt een bedrag van pl.m. 500 aan contanten vermist; een gou den horloge met dito ketting, dat voor het grijpen lag, heeft men onaangeroerd gelaten. In den winkel van de coöp. „Holland" heeft men de kassa geopend; daar werd voor een waarde van pl.m. 30 aan geld en andere artikelen medegenomen. Gisteren in den laten avond kwam op den Haarlemmerweg, een motorrijder, ko mende uit de richting Haarlem, in aanra king met den berm van den weg. Hij sloeg over den kop en is, evenals de dame, die op de duo zat, in bewusteloozen toestand naar een der gasthuizen vervoerd. Knaap aangereden en gedoe». Gistermorgen half negen reden eenige leer lingen van de H. B. S. te Velsen naast elkan der op den Stationsweg te Velsen. Achter hen aan kwam een auto voor vleeschvervoer, bestuurd door P. P. uit Haarlem; de auto reed hen voorbij. De 15-jarige Jacob Hart, wonende te Beverwijk, keek toen juist om en kwam, vermoedelijk doordat hij het stuur kwijt raakte, in aanraking met het zeil van den auto. Door den schok viel hij en bleef bewusteloos liggen. Door dokter D. J. B. Oostman werd de eerste hulp verleend. Deze geneesheer ver voerde het slachtoffer in zijn auto terstond naar het Antonius-ziekenhuis, waar de jon gen kort na aankomst overleed. Uit het voor- loopig Ingesteld politie-onderzoek bleek, cjat de auto zeer langzaam heeft gereden, na het ongeval onmiddellijk stilstond en volgens ooggetuigen den bestuurder geen schuld treft. De landbouwer kwam er goed af. Bij den bedrijfsleider J. de Jonge, van het landgoed van S. W. de Clerq te Bloe- mendaal, aan den Lisserweg, alhier, ge raakten drie paarden, gespannen voor een bietenwagen, op hol, doordat zij schrokken van een tractor. Het span botste tegen de brug nabij den Veldweg, de leuning brak af «en de paarden stortten van een hoogte van ongeveer 3 Meter in den Lissertocht. Ook de bietenwagen en de bestuurder vielen mee in het water. Een der paarden moest in het water worden afgemaakt, zoo deerlijk was het verminkt. De wagen was totaal vernield. De bestuurder, J. Guldemeester, kwam er wonder boven wonder goed af, hij werd alleen vrij ernstig aan een der beenen ge kwetst. Hij mag van een groot geluk spre ken, dat hij niet onder den wagen of de paarden is gevallen. niwiiiiiiiMiriiuriiiiiiii t i m n n nm i imiiniiim 31 December 1927 stond op de brug te Halfweg een tram van Haarlem naar Am sterdam stil, die niet verder kon, omdat er geen stroom genoeg was. Dat wisten echter de bestuurder en de conducteur niet, en dus gingen ze zoeken waar de fout lag. Toen ze daarmee bezig waren, zag de conducteur, die naast de tram stond, plotseling een tram aankomen uit de richting Haarlem, die even eens uit Haarlem kwam. De conducteur van de stilstaande tram had deze op 200 M. van achter moeten dekken maar had dit nage laten, omdat het zeer mooi weer was dien dag en men dus aannam dat de bestuur der van een eventueel komende tram de stilstaande wel zou zien. Het mooie weer was echter oorzaak dat de wagenvoerder van de volgende tram de voorafgaande niet kon zien, door de zon en (of) door het bevroren zijn van de voorruit. Het ongeval had geen groote gevolgen; er is slechts één koppeling gebroken en nie mand van bemanning en passagiers werd gewond. De wagenvoerder van de tweede tram had zich voor de rechtbank voor deze botsing te verantwoorden. Hij beriep zich op het te helle licht. Proeven hebben echter later uit gewezen dat men onder deze omstandighe den wel op de baan kan zien, de zon had daarop geen invloed. De officier van jusitie meende dat de be stuurder toch niet voldoende had opgelet, omdat hij anders te voren had moeten con- stateeren dat hij niet kon zien, maar dat heeft hij niet gedaan. Spr. eisehte daarom een geldboete van 50 subs. 50 d. h. De verdediger mr. G. ter Laan vestigde de aandacht op den op 1 Januari ingevallen dooi, die een geheel anderen toestand schiep bij de proef dan op 31 December. De proef achtte pl. dus van geen beteekenis. De waar heid van verdachtes verklaring staat voor pl. vast. Hij vroeg daarom terugverwijzing naar den rechter-commissaris, voor onder zoek van de verdediging van verdachte, door deskundigen desnoods van het Meteorolo gisch Instituut. Pl. achtte voorts met alleen niet bewezen, dat gevaar is ontstaan maar zelfs wel, dat geen gevaar is ontstaan. De schuld van verdachte wordt vermin derd door de nalatigheid van den conduc teur, die de tram niet dekte. Het O. M. repliceerde, waarop de verde diger dupliceerde. Hij wees er op dat in de dagvaarding ontbreekt een motiveering van het gevaar-element. Uitspraak 15 November. Volgens de meening van. Dr. Spoelder zijn de benoodigde kennis en vaardigheid niet zonder huiswerk te bereiken, evenmin het einddiploma. Overlading acht Dr. Spoelder geenszins denkbeeldig bij het bestaande programma van eischen, vooral met 't oog op 't groote aantal vakken in de middenklassen. Waar op één dag zeven lesuren gegeven worden, vraagt het verwerken en vastleggen der leerstof nog wel eenigen tijd, dit te meer, wijl vele leerlingen niet de kunst verstaan, hun tijd te verdeelen. „Daarom," zegt Dr. Spoelder, „acht ik beperking überhaupt ge- wenscht. In de 1ste klasse wordt voor ll/i HfRWjl Dr. C. Spoelder, Rector Gymnasium uur, in de 2e en 3e klasse voor ongeveer 2 uur, in de 4e klasse voor ±2lA uur huls- werk opgegeven. Huiswerk acht ik, behalve voor de hoofdvakken, ook voor de meeste bijvakken noodzakelijk. Bij een goede do seering bestaat er m. i. geen gevaar, dat de leerlingen te veel huiswerk krijgen. Nood zakelijk acht ik een interne huiswerkrege ling. Bestaat die niet, dan Is de kans, dat er te veel wordt opgegeven, zeer groot." Dr. Spoelder toont hier aan de hand van den rooster, hoe voor elk vak nauwkeurig het. aantal eenheden is vastgesteld, waar naar dan het huiswerk wordt berekend. Een eenheid is ongeveer 40 minuten. Meer dan vier eenheden zijn niet toegestaan. Behalve de huiswerkregeling bestaat ook nog het hulswerkboek, waarin de getaxeerde tijd voor 't opgegeven huiswerk door de leeraren wordt, genoteerd van dag tot dag. Zijn er leerlingen, die zich over het opge. geven huiswerk bezwaard gevoelen, dan kunnen zjj hierover hun beklag Indienen. Op die wijze wordt ongezocht; contact gelegd tusschen leeraar en leerling. De leeraar vindt hierin een aanwijzing, dat hij in te grooten ijver voor het eigen vak of door overschatting van des leerlings draag kracht, goed zal doen een rem aan te leggen. „Zonder regeling," zegt Dr. Spoelder, „is het gevaar van zondigen veel grooter. Er moet voortdurend contact worden gehouden, niet alleen tusschen leeraar en leerling, maar ook tusschen de leeraren onderling om de meest volmaakte regeling - te ver krijgen. De huiswerk-motor staat onder voortdurende controle. In de manier van huiswerk maken ligt voor den leerling een nuttig werk. Daarin zie ik een voorberei ding voor het latere leven. Ik vind het heelemaal niet erg, dat er thuis wat ge werkt wordt. Maar daarnaast moet er ook nog tijd overblijven voor andere dingen. De ouders kunnen hierbij persoonlijk lei ding geven, verstandige leiding. Het lijkt mij niet goed het huisgezin alles uit handen te nemen. Bij een goede, oordeelkundige verdeeling van den tijd is de vrees voor overlading door het huis-programma, mits verstandig opgegeven, vrijwel denkbeeldig. Na een proeftijd van drie jaar hebben we de ervaring opgedaan, dat het systeem goed werkt." By het heengaan vragen we Dr. Spoel der, hoe hü denkt over het Brunswijksche systeem. En met z'n gullen lach verklaart Dr. Spoelder hij is een wonderlijk mengsel van autoriteit en goedhartigheid dat hy daar vierkant tegen is. Op de sappige wyze, zooals hij dat kan, geeft hy daarop een schets van een Zondag, waarop de jon. gens tot eigen heil van allen arbeid ontsla gen behooren te zijn en die uitloopt op ver veling voor hen zelf en voor de familie. Het Brunswijksche systeem kan in de oogen van Dr. Spoelder geen genade vin den. Over den bouwvalligen toestand, waarin de toren van de Ned. Hervormde Kerk te wyk aan Zee zich bevindt, zijn reeds enkele jaren geleden klachten geuit. Toen reeds leverden neervallende steenen zoowel voor de kerk als voor omwonenden en voorbijgangers gevaar op en werd op spoedige restauratie van rijks- of gemeentewege aangedrongen. Nu ruim twee jaar later is de toe stand nog precies dezelfde. De restauratie, die toenmaals een spoedeischend geval werd geacht, behoort nog altijd tot de vrome vvenschen. Door de gemeente wyk aan Zee en Duin werd deze week een adres gezonden aan het Rijk, waarin gevraagd wordt de dringende reparatie van den toren met subsidie te steunen. De toren n.l. is eigendom van de gemeente; de kerk behoort aan de Ned. Her-' vormde kerkvoogdij te wyk aan Zee. Ruw geraamd zullen deze herstellingen een be drag van 14 a 15.000 gulden vragen. En waar de gemeente niet geneigd schynt ben derge lijk groot bedrag beschikbaar te stellen, is werd gebruikt voor verharding der wegen en gedeelteiyk voor herbouw. De baksteenen toren is 33 meter hoog. De spits doet denken aan sommige Fransche kerkjes. In den loop der tyden werden versieringen en verbeteringen aangebracht, o.a. een raam met gekleurd glas, waarop het familiewapen van baron d'Ablaing van Giessenburg met de spreuk „Cassis tutissima virtus" (de vei ligste helm is de deugd). In den toren hangt een klok van den be roemden klokkengieter Hemony, waarop te lezen staat: „Cantabo Domino qois bona tribvit mihl et psaliam nomine Altissime. F. Hemony me fee A° 1658", waarvan de vertaling luidt: „Ik zal den Heer zingen, die mij goede eigenschappen toedeelt en loven den naam des Allerhoogsten. Vervaardigd door F. Hemony in het jaar 1658". In het portaal van den toren is een merk waardige steen ingemetseld. Deskundigen, die de onleesbare teekens hebben bestu deerd, meenen daarin het volgende te lezen: De „Graf Zeppelin" is gistermorgen te 7.08 uur, na een vlucht van 71 uur, behouden te Friedrichshafen geland. Gisteren zijn de luchtlijnen der Indische luchtvaartmaatschappij officieel geopend. Een commissie is benoemd tot voorberei ding en het ontwerpen van een algemeenen maatregel van bestuur inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Inzake de kwestie der Veendammer Hypo theekbank heeft het Amsterdamsch Gerechtshof een nader onderzoek gelast naar de waarden der aandeelen enz. van de Bank op 25 Juni 1927. Het Rykspsychopathen-asyl te Leiden is geopend. Verschenen is de memorie van antwoord op het Voorloopig verslag betreffende hoofd stuk I der Staatsbegrooting 1929. Het collectief contract in de bouwvakken is opgezegd. Ingediend is een wetsontwerp betreffende de electriciteitsvoorziening. De varkensstapel op 29 October 1928. Verschenen is het voorloopig verslag be treffende de Staatsbegrooting 1929, hoofd stuk: Justitie. Inzake de artikelen betreffende de con gregaties is door den Franschen ministerraad overeenstemming bereikt. In het gebouw eener luchtvaartonderne ming werden door het instorten van een vloer drie arbeiders gedood. Gevreesd wordt voor meer slachtoffers. Stremming van het spoorwegverkeer op de St. Gotthard- en de Löschbergbaan. In een mün te Scetensk (Rusland) zijn door instorting 45 arbeiders om het leven gekomen. In China is de Centrale Bank als natio nale instelling in gebruik gesteld. Barometerstand 9 uur v.m. 7.55, achteruit. OPTICIENS FABREK.ANTE» Licht op; De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.56 uur. Hoogste bar .stand 769.5 te Stensele. Laagste bar. stand 752 7 Hamburg. Verwachting: Zwakke tot matigen, ooste- lijken tot noordelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, nog enkele regenbuien, iets koeler. Aneta seint uit Bandoeng: Het hoofd van de Hollandsch-Inlandsche school, dei heer W. P. Minderman is ge schorst wegens een tekort in het bedrag, dat aan schoolgeld ontvangen is. De justi tie stelt een onderzoek in. CT.d.. Wy JC OP Z JSJS. i7+o. JCSf rijkssubsidie noodig. Bereids werden over deze subsidie-kwestie besprekingen gevoerd in Den Haag, die een gewillig oor vonden by de Commissie voor de Rijksmonumenten zorg. Met zekerheid is niet te zeggen, wan neer de toren met bijbehoorende kerk is ge bouwd. Heel vroeger was de kerk toege^Üd aan St. Odulphus, die in de 9de eeuw het Evangelie onder de Friezen predikte. Wij geven hierby een reproductie van een teekening der kerk, dateerend uit het jaar 1740. Omstreeks 100 jaar later werd over gegaan tot algeheele restauratie en op 23 September 1855 kwam de gemeente voor 't eerst samen in het geheel gerestaureerde kerkgebouw. De afbraak der verbouwing Jhr. Walraven van Duenen gestorven in 1840 Bid voor de ziel. Als historisch monument verdient de toren bewaard te biyven. Naar wy ter plaatse ver namen, is er reden om aan te nemen, dat de gevraagde subsidie zal worden toegekend. Te Zuid-Schalkwük schrok het paard van den landbouwer Smit voor een auto en deed een zijsprong, waardoor het met wagen en al in de wegsloot terecht kwam. Na veel moeite gelukte het den voerman met behulp van omwonenden, paard en wagen weer op het droge te bréngen. Met 1 Januari a.s. zal Joh Buziau, die vele jaren aan het revue-gezelschap-Henri ter Hall verbonden ls geweest, optreden in Louis Bouwmeesters Revue. Ged. Staten weigeren openstelling voor motorrijtuigen. Ged.. Staten van Noord-Holland, beschik kende op een adres van den Bond van Be- drijfsautohouders in Nederland met het ver zoek het door dit College uitgevaardigde ver bod tot het beryden van den bekenden Twuyverweg tusschen Alkmaar en Noorde lijk Noord-Holland op te heffen, hebben dit verzoek afgewezen. Zy overwogen daarbydat de wederopenstelling van den weg wegens zijn geringe breedte, in verband met zijn ligging tusschen diepe vaarslooten gevaar oplevert voor de veiligheid en vryheid van het verkeer en dat dit gevaar eerst kan wor den weggenomen door de voltooiing van de aan den weg uit te voeren werken, en dat omtrent de verbetering en het onderhoud tusschen belanghebbende gemeenten geen overeenstemming is bereikt. nog Men meldt ons uit Wemeldinge. Het visschersvaartulg „Grouw 15", ls door het motorschip „Maria Cornelia" in de Dorsman, aangevaren. De „Grouw 15" ver loor door de aanvaring het roer en werd door een der bergingsvaartuigen van Smi» binnengebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1