a ■HGoeS Gemengd Nieuws f YAN AQTER DE BRONZEN DEUREN ?-V TIJDELIJKE TENTOONSTELLING TEYLER'S MUSEUM Tentoonstelling Waaggebouw *SSe mmiïiïkte wil kt Een beetje gereken De strafzaak der V eendammer Hypotheekbank Verdachte Woltman Jr. in vrijheid gesteld RECHTSZAKEN Vrijgesproken De gasthuiskwestie te Aardenburg Een woesteling Loodwit op het brood Het doodelijk ongeval bij de Hooge Sluis te Amsterdam Een doodelijke ü*ap Een noodlanding Blanche Douglas Hamilton Vrijgesproken van dood door schuld N. Bastert, Loenen a.d. Vecht A. L. Koster, Heemstede Voor een half millioen francs diamanten verduisterd Een nachtelijk drama te Voorburg Een autobotsin Scheepsdiefstallen ontdekt Een jeugdig moordenaar V» tube 60 cent, tube 35 cent Het gebeurde te Zundert FINANCIËN Koninklijke Petroleum Maatschappij Een vreemde historie en een sensationeele jacht Doodgevallen Het tragisch einde Tragisch Een geheime distilleerderij Een brandkast geopend Een paspoortenvervalscher uitgewezen In den grond gezakt OfSch«on een vo schoolgebruik nog al tijd trouw dienei handboekje voor de Kerkelijke Geschieiis zonder voorbehoud verkondigt dat PaiPius X r. n. de 267ste Stedehouder Chris op aarde was, komt men bij een nauwrrige telling toch niet verder dan het g< 261 voor den thans roemruchtig regeereen Hoogepriester Z. H. Pius XI. Dit beteekent dmat elke eeuw gemid deld dertien a veien pauskeuzen aan schouwde, maar eetorgvuldige telling be wijst, dat dit gemidde slechts zelden werd bereikt. Zoo telde eerste eeuw den H. Petrus en drie oppers; de tweede eeuw daarentegen elf pan; de derde vijftien en de vierde weer (pausen; elf ook teld'e er de vijfde eeuw;ie zesde eeuw bleef voor het eerst bij h gemiddelde met veer tien pausen; de zeLfe eeuw houdt bijna het record met tvug; de achtste eeuw had dertien pausen[e negende negentien; de tiende eeuw w%en niet meer geëve naard fenomeen i, drie-en-twintigmaal de plechtigheden v een conclaaf, paus keuze en kroning; (elfde eeuw had acht tien, de twaalfde «w zestien pausen; de dertiende achttien de veertiende eeuw daalden de hooge Wn weer en wel tot tien; de vijftiende tfien, de zestiende ze ventien; het cijfer fcalde voorgoed in de zeventiende eeuw, rn.elijk tot elf; in de achttiende eeuw zetlzjCh deze daling voort tot acht, in de negende slechts tot zes. Merkwaardig is h6e constateeren, hoe in de eerste tijden va pet Christendom de pausen van wie er een voor den mar teldood gespaard iSebleven, toch betrek kelijk lang regeerde vooral wanneer men een vergelijking trek^gt de tijden, waarin de marteldood niet jeen al lang een on bekende geworden y maar die zich op allerlei wijzen voc een lang pontificaat schenen te eigenen. Negenendertig Paen hebben minder dan een jaar gerege^ zij zijn: 1. Lucius II, t maanden, 14 dagen. 2. Sixtus n, i 99 3 3. Cononus, i I» 0 4. H. Agapitus, o 19 5. H. Leo II, o 18 6. H. Benedictus Ho 12 7. Gregorius XIV.q 99 10 8. Alexander V, o If 8 9. Bonifacius III, g 24 10. Johannes XIV, g 10 11. Benedictus X, fc 5 12. Johannes XIX, j 5 13. Leo IV, 5 14. Stephanus X, r 27 15. H. Stephanus V, 0 16. Landorius, 10 17. Chris tophorus, 0 18 .Johannes XVI, tl 25 19. Caelestinus II, II 13 20. Caelestinus V, M 8 21. Innocentius V, it 2 22. Victor HI, 99 26 23. Romanus, 99 21 24. Donus II, 99 0 25. Severinus, 99 4 26. Innocentius IX, 99 0 27. Gregorius XXII, 99 27 28. Leo V, 99 26 29. Valentinus, 99 10 30. Adrianus V, 99 9 31. Leo 27 32. Pius III, 26 33. Damasus n, 23 34. Marcellus n, 22 35. Theoqorus II, 20 36. Sisinius, 20 37. Celestinus IV, 17 38. Urbanus VII, 13 39. Stephanus H, 3 Het record van korteregeering staat dus op naam van paus Stjpanus H met een bestuur van slechts dri&jagen. De geschied schrijvers tellen hem i%un opsomming van de Romeinsche hoogepr^ters heelemaal niet mee, wat steeds grote uoeilijkheden heeft gegeven betreffende be ranggetal dat zijn opvolgers aan hun naai te verbinden had den. 21 dagen; H. Leo m, 20 jaren, 5 maanden, 16 dagen; Clemens XI, 20 jaren, 3 maanden, 25 dagen; Innocentius m, 18 jaren, 6 maan den, 9 dagen; Johannes XX, 18 jaren, 3 maanden, 28 dagen; H. Damasus I, 18 ja ren, 2 maanden, 10 dagen; Benedictus XIV, 17 jaren, 8 maanden, 16 dagen. Z. H. Pius XI (Achille tutti) regeerende sinds 6 FebfuaU 1922 Soms was de korte ttgeeringsduur der Pausen een waa-e crisis- <ioo bad bij voor beeld Leo II die in 682 <ten Heiligen Stoel besteeg, reeds in 688, das binnen vijf jaren, zijn vijfden opvolger, d®n tl. Sergius I. Nog erger was het in ds periode van 897 tot 904. In dien tijd werdht tot de hoogste waardigheid van Stedebou% Christi verhe ven: Romanus, Theodoras ji, Johannes IX, Benedictus IX, Leo V, Qfcristophorus en Sergius II; wat dus neerkomt op totaal ze ven pausen in minder d»n zeven jaar. Daartegenover echter sta% ook pontifica- ten van merkwaardig lariget duur. Opmerke lijk is dat de eerste paus, Ce H. Petrus, pas in 187i overtroffen werd, e\ wel door Paus pius IX r. n., die nadien noj ruim zes jaren op zijn hoogen post bleef, leze gebeurtenis maakte indertijd grooten in}ruk, omdat het „non videbis annos Petri", (gij zult de (25) jaren van Petrus niet aanschouwen), als een soort ongeschreven wet were aangenomen. Langer dan vijf en twintg jaren regeer den: Pius IX. 31 jaren, 7 maaiden, 22 dagen; H. Petrus, 25 jaren, 2 maaiden, 7 dagen; Leo XIII, 25 jaren, 5 maandea, 0 dagen. De twaalf langst regeerendc pausen waren vervolgens: H. Silvester 23 jaren, 10 maanden, 27 da gen; Adrianus I. 23 jaren, lo maanden, 17 dagen; Pius VI, 23 jaren, 5 hiaanden, 6 da gen; Alexander II, 21 jaren, 11 maanden, 22 dagen; H. Leo I, 21 jaren, 1 maand, 13 da gen; Urbanus VIII, 20 jaren, 11 maanden, fmmm Het beroemde beeld van den H. Petrus in St. Pieter, dat geen Italiaan en bijna geen Katholiek voorbijgaat zonder er den voet van te kussen. Z. H. Pius IXliet het schoonmaken en herstelde het tapijt er achter en het baldakijn er boven bij gele genheid dat hij het pontificaat van den Prins der Apostelen overschreed Wanneer wij de namenlijst der pausen nalezen, tellen wij 79 verschillende namen; 44 verschillende pausen brachten het nooit tot een naamgenoot; onder hen is de H. Petrus. De overige 35 geven wij hier bene den met tusschen haakjes het aantal de: pausen, die den aangegeven naam droegen. Johannes (22); Gregorius (16); Benedictus (15); Clemens (14); Leo en Innocentius (13); Pius (11); Stephanus (10); Bonifacius (9); Alexander en Urbanus (8); Paulus, Sixtus, Nicolaas, Martinus en Celestinus (5); Euge- nius, Honorius, Athanasius, Felix en Ser gius (4); Julius, C^lixtus, Lucius, Victor en Silvester (3); Marcellus, Gelasius, Pascalis, Damasus, Agapitus, Marinus, Theodorus, Adeptatus en Pelagius (2(. Onder de namen, wier dragers gemiddeld het langst regeerden, staan die van Leo en Pius bovenaan, met een kleinen voorsprong van Leo. Wanneer Z. H. Paus Pius XI ech ter nog eenigen tijd aan het bestuur blijft, zal die voorsprong spoedig in een achter stand veranderen. J. H. In de strafzaak der Veendammer Hypo theekbank zijn Woensdag voor het Amster- damsch gerechtshof de pleidooien voortgezet. In de morgenzitting voerden mr. Goseling en mr. Muller Massis het woord respect, voor de verdachten Woltman Jr. en Woltman Sr. Bij den aanvang der middagzitting deelde de president, mr. Jolles mede, dat het Hof aan het verzoek van mr. Goseling tot onmid dellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, den heer Woltman Jr., voldoet, zonder evenwel vooruit te loopen op de eindbeslissing. Ten aanzien van den heer Woltman Sr., wiens invrijheidstelling door mr. Muller Mas sis werd gevraagd, kon het Hof dit verzoek niet inwilligen. Daarna pleitte mr. Kokosky voor ver dachte A. C. Möhring en bestreed de meening welke heerscht, dat verdachte M. te kwader trouw zou hebben gehandeld. PI. vraagt voor zijn cliënt een rechtvaardig oordeel, en wanneer het gerechtshof inder daad zulk een oordeel uitspreekt, dan twij felt pl. niet of het zal gelijkluidend zijn met het vrijsprekend vonnis van de rechtbank. De procureur-generaal kreeg daarna ge legenheid tot het houden van zijn repliek. Deze verklaarde zijn requisitior te hand haven. Een nader onderzoek gelast In de Donderdag voortgezette behandeling der zaak deelde de president mede, dat het Gerechtshof besloten heeft, thans het onder zoek nog niet te sluiten, doch een nader on derzoek beveelt. Het Hof acht het n-1. nood zakelijk door curatoren een nader onderzoek te doen plaats hebben naar de waarde, die toegekend moet worden aan de aandeelen en de overige activiteiten der Veendammer op 25 Juni 1927. Het onderzoek ter terechtzit ting zal worden hei-vat op Vrijdag 16 Nov. a.s. 's voormiddags 10 uur. Nadat de verdedigers gedupliceerd hadden, werd de verdere behandeling der zaak tot Vrijdag 16 November a.s. geschorst. De rechtbank heeft den landbouwer J. V. te Andel van den hem ten laste gelegden doodslag op J. van Tilburg, aldaar vrijgespro ken. Verdachte vrijgesproken Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak tegen den rustend landbouwer W. J. van V., uit Aardenburg, die in eerste instantie door de rechtbank te Middelburg, terzake van huisvredebreuk, i.e. het opzettelijk wederrechtelijk vertoeven in de vergadering van het college van regenten over het burgergasthuis te Aardenburg, is veroordeeld tot 2o boete subs. 25 dagen hechtenis. Het Hof achtte niet wettig en overtuigend bewezen hetgeen aan verdachte ten laste was gelegd, met name niet, dat hij wederrechtelijk in het vergaderlokaal zou hebben vertoefd. Het Hof overwoog hierbij, dat verdachte toch in het bezit was van een door den reglementair daartoe bevoegden burgemeester afgegeven verklaring, vermel dende zijn benoeming tot regent. Het Hof sprak derhalve den verdachte vrij. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis a quo gevraagd- Voor de Arnhemsche Rechtbank stond te recht L. H. R., chauffeur te Velp, verdacht van mishandeling. Verdachte zag een zeke re SI. met zijn meisje in het park Rosen- daal wandelen en bleef achter het paartje slenteren. Dat verveelde SI., die daar een eind aan wilde maken en een mes trok. Verdachte liep toen direct op SI. aan, gaf hem een klap en stak hem met een mes in de knie. De wond werd geïfecteerd en getuige werd het been afgezet. Verd. ontkende het hem ten laste ge legde. Het O. M. eischte, in verband met een brief van verd.'s huisdokter, een onderzoek naar diens feestvermogens. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een 57-jarigen arbeider uit Hattem, die een vriend met wien hij samenwoonde loodwit had toegediend op brood en in koffie, volgens zijn bewering om hem van uitgaan terug te houden. Het Hof veroordeelde hem wegens mishandeling door toediening van voor de gezondheid schade lijke stoffen tot tien maanden gevangenis straf met aftrek van preventieve hechenis. De rechtbank te Zwolle had hem veroor deeld tot één jaar en zes maanden. Amsterdamsch advocaat tot een week hechtenis veroordeeld De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 33-jarigen advocaat en procureur te Amsterdam, mr. S., die zich terzake van schuldmisdrijf te verantwoorden heeft gehad. Op 22 Februari 1.1. had mr S. als bestuurder van een auto, van de richting Frederiksplein komend, op de Hooge Sluis met een bocht naar links den Amstel willen oprijden. Deze manoeuvre was mislukt doordat de auto in botsing kwam met een van den tegenovergestelden kant komende paard en wagen van een eierhandelaar, waarna de auto een lantaarnpaal omverreed, welke terecht kwam op het lichaam van een juist passeerende vrouw. Het slachtoffer werd zwaar gewond en is op 26 Februari 1.1. aan infectie overleden. Volgens de dagvaarding heeft mr. S. bij het nemen van de bocht van den auto hoogst roekeloos en onvoorzichtig bestuurd. De Rechtbank achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en veroor deelde mr. S. tot een hechtenisstraf voor den tijd van een week. de ondernemers maakten het product niet slechts voor eigen gebruik, doch zij verkoch ten het ook. De ketels en de drank zijn in beslag genomen. Tusschen Helmond en Aarle Rixtel ft het 12-jarig zoontje van den landbouwer J. Raaymakers, die bezig was een paard it te spannen, doordat het paard schichtig werd, eenige trappen van het dier gekregen. Vreeselijk verwond werd de jongen ziel togend op den weg gevonden. Hij overleed spoedig. Te Warmond heeft het schooivliegtuig 106 van de Militaire luchtvaartafdeeling der land macht, thuis behoorende op het vliegterrein Gilse-Rijen, doordat het kompas onklaar was geraakt op een weiland een noodlanding moeten maken. Het toestel werd bestuurd door den sergeant-vlieger van Baayen. De landing liep vlot van stapel. Nadat uit Soes- terberg hulp was gekomen, heeft het vlieg tuig zijn reis kunnen vervolgen. Blanche Douglas Hamilton Een teere, fijnvoelende, kunstzinnige na tuur. Een vrouw van groote begaafdheid. Blanche Douglas Hamilton is 29 Juli van het vorige jaar te Londen overleden. Zij spruit uit een Schotsche familie, hoewel ze nooit in Schotland gewoond heeft. Nog kind zijnde trok zij met haar vader geheel Europa door. Den trek naar reizen heeft ze haar heele leven behouden. Hóewei dus van een eigenlijke school opleiding bij haar geen sprake was, genoot ze in haar vaderland een artistieke opleiding en ging vandaar naar Italië. Voor Holland is deze schilderes geen vreemde. In 1895 vertoefde ze te Rijsoord en gedurende eenigen tijd in het bekende schildersdorp Heeze in Noord-Brabant. Na dien vestigde zij zich op de Veluwe te Elspeet, waar zij 30 jaar woonde bij de familie Mouw. Daar had ze met weinig mid delen een smaakvol milieu weten te scheppen. Bij de Elspeetsche bevolking was zij zeer gezien en bemind, door haar meeleven met haar omgeving, haar hulpvaardigheid in nood of ziekte. Ofschoon Blanche Douglas Hamilton niet bepaald een geleerde vrouw was, had zij door belangstelling voor dingen en menschen, deels ook door studie, veel kennis vergaard. Toen de oorlog langer aanhield dan ver wacht werd, besloot zij in 1915 zij was toen 63 jaar naar haar vaderland terug te keeren, om zich aan de verpleging van de soldaten te gaan wijden. Zij verkocht schilderwerk ten behoeve van het Roode Kruis en van blinde soldaten. Tijdens en ook na den oorlog verbleef zij dus niet geregeld in Holland. Haar laatste reis naar Corsica en den Oriënt ondernam zij op ongeveer 70-jarigen leeftijd en van die reis zijn verscheidene teekeningen in de collectie van Teyler's Museum aanwezig. Haar uitgesproken talent kwam bij deze begaafde en energieke vrouw in botsing met haar karakter. Door haar groote bescheiden heid heeft haar werk tijdens haar leven nooit die bekendheid gekregen, die het ver diende. Inderdaad vormt de collectie, behoorende tot de kunstverzameling van het museum, 'n kostbaar bezit. Het sterkst is Blanche Douglas Hamilton in haar wit-zwart teekeningen. Daaronder munt uit de Dordtsche collectie, Rivierge zicht o.a. En verder behoort de collectie heide en schapenstudies, op de Veluwe ontstaan, tót het beste van haar werk. Hoe fijn zijn ook van Elspeet bijv. de crayonteekeningen als aardrooien, het vrouwtje aan den put, de spinster. Mooie studies zijn in de verzameling aan wezig van Vlaanderen (Brugge) en Arras, van Corsica en Palestina. Uit al haar werk spreekt haar groote liefde haar groote belangstelling en fijne observatie en niet het minst haar groote en voorname geest. De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam, heeft uitspraak gedaan in een zaak van schuldmisdrijf waarbij aan den 26- jarigen garagehouder W. S. uit Hilversum was ten laste gelegd, dat aan zijn grove schuld te wijten is, dat in den avond van 22 Maart 1.1. de 17-jarige Maria S. op den Brediusweg te Bussum doodelijk verwond is. S. zou n.l. dooro als bestuurder van een personenauto hoogst roekeloos en onvoorzich tig te hebben gereden tegen het meisje opge botst zijn. De Rechtbank was van meening, dat de aanrijding eensdeels het gevolg is geweest van het voorschrift, vervat in artikel 19 van het Motor- en Rijwielreglement, dat het voeren van verblindende verlichting verbiedt in de bebouwden kom, ook als daar de straatverlichting niet aan redelijke eischer voldoet. Anderzijds overwoog de Rechtbank, dat het slachtoffer de aanrijding aan eigen onvoorzichtigheid heeft te wijten, daar zij hoewel er een voetpad was, op den rijweg liep en zij bovendien den auto, die op 75 meter afstand reeds hoorbaar was, niet heeft hooren aankomen. De Rechtbank achtte het ten laste gelegde dan ook niet bewezen en sprak verdachte vrij. Koster is bekend als schilder van bloem- bollenvelden. Dit genre is op deze expositie met een paar mooie doeken vertegenwoor digd: nr. 17, Hyacintenkweekerij bij Haar lem en nr. 19, Kweekerij te Heemstede. Vooral dit laatste bezit zeer goede kwa liteiten. Gorter heeft in Mei, meen ik ge sproken van daverende papavers. Dat dave rende, die gloed van kleuren, heeft Koster in dit doek gelegd, zóó dat men de eigen lijke bloem als een geval op zichzelf gaat zien, los van stengel en verband met de aarde. Koster laat zich hier ook als landschap schilder kennen: nr. 18, Herfst Grosnen- daal, heel mooi van kleur, met een fraaie accentueering van de donkere en lichte partijen. Van een heel simpel gegeven, no. 24, Buurtje in Bennebroek, heeft de schilder, mede door den bijzonderen lichtval, een le vendig, frisch geval gemaakt. Terwjjl Koster de schoonheid weet te puren uit onze directe omgeving, zien we hoe Basterd steeds weer uit 't Vecht-land- schap nieuwe stof weet op te diepen: de klare waterspiegeling in een vaart, met een omlijsting van boomen en 'n boerenhoeve, of de typische schoonheid van een veenplas of in een overgangs-landschap, veen me{ bosch en bouwland. Beide exposanten zijn te goede bekenden, om over hun werk lange besprekingen te houden. Trouwens, verscheidene stukken prijkten reeds met een „Verkocht", wat meer zegt dan de beschouwing van den cri ticus, al kan die dan, zooals in het onder havige geval, nog zoo waardeerend en wel willend zijn. Een Antwerpsche diamantfirma heeft, naar de „Msb." verneemt, bij de politie een klacht ingediend tegen den Hollander Michiel P„ diamantmakelaar, wonende in de Lange Leemstraat te Antwerpen, omdat deze voor een half millioen francs diamanten ten nadeele van bedoelde firma heeft verduis terd. Parallel hiermede werden nog andere klachten ingediend tegen P., die met de noorderzon is vertrokken en thans door de politie wordt opgezocht. Toen Dh. E., wonende in Wilhelminalaan te Voorburg, om half twee thuiskwa" vrouw. Ongerust over haa dwijning, ging hij op eindelijk in de van Heur schap van een manspers stak in woede en er on- mannen een hevige ve nenden, op het geru schuwden de Voorb tweetal Haagsche poli Schenkkade surveilleer naar huis gesneld e~ gewapend terug. In woning liep hij tegen op, die hem sommee waaraan hij na een' Niet zoóclra echt zijn hond snelde woedend op de a schot werd het De heer E. werd overgebracht en half 5 weer in Op den Haagweg te Leiden is een auto, stuurd door een student in de tandheelku de L. uit Utrecht, in botsing gekomen me een van de tegenovergestelde richting komen den auto, bestuurd door mej. W. uit Leiden. De heer de L. trachtte de aanrijding nog te voorkomen door het stuur om te gooieö, waardoor hij tegen een boom botste. De tandarts P. uit Utrecht, die ook in dezen auto zat, werd door glasscherven vrij ernstig aan het hoofd verwond en moest in het St. Elisabethsgasthuis worden opgeno men. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De Amsterdamsche politie heeft de hand weten te leggen op niet minder dan zes va rensgezellen, die zich schuldig schijnen te hebben gemaakt aan diefstallen uit de la ding van een stoomschip, waarop zij dienst deden. In het ruim was een kist geopend, waaruit de varensgezellen stukken trijp ont vreemdden. Een hunner poogde dezer dagen het gestolen goed te verkoopen. Dit werd verijdeld, doordat hij door de politie werd gesnapt. Na zijn arrestatie volgde die van de vijf anderen, die bij de diefstallen be trokken zijn. Voor de Maastrichtsche rechtbank is zes maanden tuchtschool geëischt tegen een schooljongen uit Vaals. F. L., die bij het ..Krieg" spelen een 12 jarigen makker met een stok zoodanig tegen het hoofd had ge slagen, dat deze aan de gevolgen is over leden. i WM| De Haagsche rechtbank zou gisteren vonnis wijzfen in de civiele procedure, waarbij de weduwe van Meer te Zundert een schadevergoeding had gevorderd van den Staat, op grond dat twee marechaussees haar man hebben doodgeschoten. Aangezien de officier vAn justitie ver zocht had zijn 4 weken geleden genomen conclusie nog te mogen aanvullen, bepaalde de president de nadere conclusie van het O. M. op 8 November a.s. Interim-dividend 10 pet. De directie der Koninklijke Nederland- sche Petroleummaatschappij deelt mede, dat besloten is, op 10 Januari 1929 uit te kee- i ren een interim-dividend, groot 10 pet. op rekening van het te verwachten dividend over het boekjaar 1928. Verder deelt de directie mede, dat de in schrijving op een nieuw aandeel, recht gevende op het volle dividend over het boekjaar 1929 en volgende dividenden, zal worden opengesteld op 12 November a.6„ en dat het recht van deelname in de nieuwe uit gifte zal worden uitgeoefend op dividend bewijs No. 64. Te 's-Gravenhage heeft een sensationeele jacht plaats gehad door een agent van po litie op een automobilist. De heer van T., vergezeld van een vriend en twee dames reed in een auto over het Spui. Ze geraakten in gesprek met een dame, die op het Spui stond te wachten, maar dit gesprek was vermoedelijk niet naar den zin de dame, die onverwacht op de treeplank van den auto sprong en den heer van T. door het geopend raampje in het gelaat sloeg. Hij bekwam enkele schaafwonden aan gelaat en handen. Op hetzelfde oogenblik kwam een man, vermoedelijk de vriend van de dame, op de fiets aanrijden en terwijl hij naast den langzaam voortgaanden auto reed, sloeg hij den heer van T. eveneens in het gelaat onder het uitroepen van: „Ik moest je eigenlijk een mes tusschen je ribben steken". De heer van T., die zich niet verdedigen kon, daar hij zijn stuur moest vasthouden, vond het maar geraden door te rijden en niet te wachten tot er nog meerdere .vrien den" naar den auto kwamen. Hij maakte dus, dat hij zoo snel mogelijk weg kwam. Maar toch zag hij nog hoe iemand in een taxi sprong en hem achtervolgde. Toer begon een wilde jacht. De heer van T„ die aanvankelijk in de meening verkeerde, dat de vrienden van de dame hem op de hielen zaten, reed wat hij kon om uit hun handen te blijven. Later bleek dat een politie-agent, die het relletje gezien had, den auto achtervolgde in de taxi. Met groote snelheid ging het de Javastraat door Benoordenhoutscheweg, tot aan het Roomhuis, Marlot door en langs den Bezui- denhoutscheweg weer naar de stad terug. De taxi had men reeds lang uit het oog verloren. Op den Kneuterdijk passeerde echter juist de agent in de taxi, die de achtervolging reeds opgegeven had. Hij herkende den wa gen en hield den heer T. aan. De auto werd naar het bureau aan de Prinsestraat gebracht, waar tegen van T. procesverbaal is opgemaakt ter zake van het in gevaar brengen der veiligheid. De fiets van den vriend der dame was vrij ernstig beschadigd. De 73-jarige landbouwer J. Groothuis te Gammelta gem. Weerselo is van een voer turf gevallen en aan de gevolgen overleden. In het ziekenhuis te Hulst is overleden eèn 7-jarig knaapje uit Clinge, dat, door een onbeduidend wondje aan de kin, bloed vergiftiging had bekomen. Door het schichtig worden van het paard is de landbouwer Th. de Poot te Kessel (N.-Bvan zijn kar gevallen en onder het paard terecht gekomen. Het steigerende dier trapte hem de borstkas in, tengevolge waar van de man binnen enkele oogenblikken overleed. Hij laat een vrouw met twee kin deren achter. De Amsterdamsche recherche heeft in de kelder van een woning aan de Relnier Claes- zenstraat te Amsterdam een geheime distil leerderij ontdekt. Er waren twee volledige distilleerketels met toebehooren opgesteld. Voorts is een hoeveelheid gedistilleerd, be stemd voor aflevering, aangetroffen, want De vermoedelijke daders van hnn bed gelicht Men meldt ons uit Amsterdam: Twee recidivisten zijn door rechercheurs van hun bqd gelicht. Vermoedelijk hebben zij een inbraak gepleegd in het gebouw Kei zersgracht 613, waar de gemeentelijke kanto ren van de afdeeling Rentegevende Eigen dommen, Precario en Kadaster zijn geves tigd. Een hunner is vermoedelijk ingeslopen, waarna hij des avonds, meenende, dat er geen onraad was, een kamerrad heeft bin nengelaten. Doordat zij echter gestoord wer den, moesten zij haastig de vlucht nemen. Wel was het hun gelukt de brandkast te openen en daaruit een bedrag van 200 mede te nemen. In hun woning werden handschoenen en inbrekerswerktuigen ge vonden, die in beslag werden genomen. De politie heeft goede reden om aan te nemen, dat de beide aangehoudenen werkelijk de daders zijn. De vreemdelingendienst te Rotterdam heeft een 57-jarigen Rus, A. N. genaamd, aangehouden, in verband met het vervaar digen van valsche Russische passen. Gebleken is, dat hij een tweetal passen van de vroegere Russische regeering, waar van hij nog formulieren bezat, heeft na gemaakt en ze heeft voorzien van zooge naamde stempels van het Russische consu laat in Barcelona, die hij op een handige manier in Rotterdam had laten vervaardigen. De man is waarschijnlijk niet betrokken bij een internationaal complot. De man zal over de grens worden gezet. Te Voorburg is gisteravond omstreeks za uur vlak onder het viaduct van den electri- schen spoorweg Den HaagRotterdam, een zware vrachtauto van de fa. Veldhoen utt Deventer in de trambaan terecht gekomen en met de wielen diep in den grond gezakt Met behulp van motorrijtuigen van de elec- trische tram is men na ongeveer een uur er in geslaagd den wagen weer op het begane pad te brengen. Gedurende al dien tijd was het doorgaand tramverkeer Den HaagLei denNoordwijk en omgekeerd gestremd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5