LEEKEPREEKEN RADIO N. S. F. 4 Audiëntie V/H van hulst Garde Meubles, Buitenlandsche Transporten- NA UW DAGTAAK BUREAUX:NASSAULAAN49 DTT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 3 NOVEMBER 1928 TWEE EN 32ste JAARGANG No. 18902 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Sluit assuranties op beurspoüs tegen laagste premies. Een nieuw Broeder huis te Bennebroek Kunstcommissie van het R.K. Werkliedenverbond Foto-telegrafie voor maat schappelijke doeleinden Energie in.... paardekracht Byrd's radio-installatie Radio hier en daar Radio in Rusland Kring-comité Helder van het Dr. Schaepman-fonds Circus Carl Hagenbeek komt weer in ons land Voornaamste Nieuws „Voor Neel' Een voordeelig zaakje Auto-ongeval Uit de derde verdieping gevallen Het zilveren jubileum van het R.K. Zieken fonds J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem N.V. MEUBELTRANSPORT MIJ. Alexanderpi. 1-25 Maerten v. Heemskerkstr. 25a Tragisch ongeval P. H. LEYENAAR Verbetering van den Rijksweg AlkmaarNieuwediep De nieuwe burgemeester van Den Helder Teleioon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per ikwartaal i 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEIM 35 ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflflfl tegen ongevallen verzekerd voor een der vole-ende uitkeeringen: 1 OUUU. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij verlies van een f Cll bÜ 'n breuk vanf L11 biJ verlies v- een ;1 4U> anderen vinger. been of arm; 3r f7Cfl DU een ongeval met (O'O bij verlies van een hand, f|OC bij verlies van een fCO ongevallen verzekerd voor een der volgende" uitkeerjngen: 1 «IUUU."* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I UU."* doodelijken afloop; lZ3U."ee» voet of een oog; liZo.'duim of wijsvinger; luU. 259 DE KUNSTENAAR Bij de oude volkeren bestond het geloof, dat kunstenaars een soort Godenkinderen waren. De rijke verbeelding der Grieken had de verschillende kunsten verpersoonlijkt in negen Muzen, dochters van goden. En geen menschenkind werd geacht een kunste- zinnige daad te kunnen verrichten, of een der Muzen moest hem op het voorhoofd heb ben gekust. Wanneer in onzen tijd iemand het waagt over den Muzenberg te spreken, dan wordt hij met een meewarigen glimlach als een overblijfsel uit den pruikentijd afgewezen. Terecht, wanneer het er om gaat, kunst in eigen vormen te eischen, uitdrukkend den geest van eigen tijd. Maar de diepe zin der ouden, dat niemand kunstenaar kan zijn, tenzij door de Goden daartoe bestemd, mag ons toch niet ontgaan. In christelijken zin omgezet wil dit zeggen, dat kunstenaar zijn een roeping beteekent; dat de kunstenaar geboren en niet gemaakt wordt; dat hij in de Wereld als weinig anderen een verheven taak heeft te vervullen! Wat heerseht hieromtrent een groot aan tal misverstanden! Wat zou het getal zich hoemende kunstenaars slinken, wanneer alleen zij, die hun adelbrieven, hun geboorte recht konden toonen, den titel mochten dragen. Er Wordt geklaagd over onzen aan kunst 200 armen tijd. Anderzijds kan men den nieuwen tijd hooren roemen als den drager van nieuwe kunstideeën, als den apostel van een nieuwe, wordende kunst, welke allo voorgaande tijdperken zal overschaduwen. Eeuwenoude kunstproducten worden naar Voren gebracht om den honger naar schoon heid te stillen; de allergrilligste bedenksels' en probeersels van onrijpe hersens worden j daarnaast als kunstgebeurtenissen van den modernen tijd aangepreekt. En het publiek j Wordt tusschen beide heen en weer geslin- i gerd en deint op de reclame mee. Nooit meer dan thans heerseht de meening, dat kunst toch wel een heel ingewikkeld begrip is. Er worden in de salons zwaarwichtige discus- j sies over de „moderne" kunst gehouden; er worden in dagbladen en periodieken geleerde betoogen over opgezet. De meeningen loopen hemelsbreed uiteen. In niets toont onze tijd eczeer zijn verwardheid en onevenwichtig- hei o de kunstcritiek en in den publie- ken .k omtrent het wezen der ware schoonheid. Hoe hebben wij ons daartegenover te stel len? Wanneer wij aan den kunstenaar den- fcelfden maatstaf aanleggen als aan de kunst, flan zullen wij in de meeste gevallen veilig gaan. Wij hebben een vorige maal gezien, dat iedere ware kunst direct of indirect tot God moet zijn terug te leiden. Immers, de roeping 'der kunst is het dienen, het openbaren van waarachtige schoonheid. En er is geen waar heid noch schoonheid denkbaar buiten God. E>at is altijd zóó begrepen, heel de geschie denis door. In den ouden heidenschen tijd ■Wijdden de grootste kunstenaars hun talen ten aan het in marmer of in dichtkunst verheerlijken der goden; in de middeleeuwen Werden schilders, schrijvers en beeldhouwers door den bijbel of door de Katholieke leer geïnspireerd. En dat is heel natuurlijk. De kunstenaar is een uitgelezene onder de men schen; hem zijn bijzondere gaven geschon ken. op het diepste van iedere menschen- «iel nu sluimert een heimwee naar het eens verloren Paradijs, in zyn beste oogenblikken voelt iedere mensch zich getrokken naar het hoogere. De kunstenaar dus, van wien Wij weten, dat hij slechts scheppen kan. wanneci rijn innerlijk in hevige beroering is gebracht, hij zal zich meer dan anderen ge durende zijn verheven arbeid voelen gesteld voor de groote levensproblemen. Vandaar, «at de eeuwen door de grootste kunstenaars zoo vaak godsdienstige onderwerpen aan grepen om hun innerlyken drang m uit "te leven. De iaatste eeuwen echter hebben wy by het afnemen van den godsdienstzin en het toenemende ongeloof ook de kunst een andere richting zien pitgaan en waariyk i niet tot haar voordeel. Het aantal zooge- naamde kunstwerken is tot een ontstellende massa aangegroeid, maar de waarde was I daarmee niet in evenredigheid. I Het vermogen, om zich te uiten, bleef even eroot. Het getal menschen met kunstzinni- aanleg en ambitie om zich de vaardig- j heid, voor iedere kunst verschillend, eigen te ma!«m, zal naar evenredigheid wel nooit Veel verschillen. Maar - z°°als ^zegd - de Ware' de geboren kunstenaar moet, om sch<Tpenden en waardevollen, blijvenden arbeid te gevcn> werken onder een diepe ontroering. Zijn verbeelding moet gegrepen worden ófwel door een machtig natuur- tafereel, ófwel door een invallende gedachte,1 door een voorval om hem heen, door een overpeinzing of wat ook in vlam worden gezet. Dan ontstaat er voor den artist een probleem; de wijze, waarop by dit oplost, beslist over de kunstwaarde van zyn arbeid. Een kunstenaar dus met weinig diepte in de ziel, maar met veel aangeleerde vaardig- beid, kan nooit inneriyk heftig bewogen Worden; daarvoor is in zyn binnenste geen Plaats. Zoo een zal dus altyd op zyn hoogst fraaie, uiterlijke vormen zonder leven, ziel- looze kunst geven. Een ander, die wel groote ^elediepte heeft, maar met zichzelf omtrent 4e groote levensvragen niet in het reine is gekomen, ófwel zün verstand door valsche theorieën op dwaalwegen heeft laten bren gen, zoo een zal ófwel verwarrende kunst producten leveren, die naar het uiterlyk wel de aandacht kunnen trekken om hun ver bluffende vormen, maar die toch enkel ge zocht en geprezen zullen worden door men schen, die eveneens onvaste en onklare begrippen hebben omtrent de hoogste levens beginselen; ófwel genoten worden door menschen, die met den dwalenden kunste naar eveneens gevangen zitten in dezelfde valsche begrippen. Want om kunstgenot aan anderen te doen smaken is het noodig, dat de kunstenaar eerst zelf iets geheel en al doorleeft en dan het vermogen heeft zijn eigen, diepe ontroering in anderen te wek ken. Dit verklaart, waarom er zooveel ver schil van meening over de waarde van een kunstwerk kan zijn, waarom de kunstcritici in waardeering zoo zeer uit elkaar kunnen loopen. Een artist met een valsch gevoel of een onjuiste opvatting omtrent het een of ander probleem zal by iemand, die aan gelyke misvattingen of valsche inzichten lijdt een zelfde ontroering te weeg kunnen brengen, als hy zelf ondervindt. En zoo iemand zal bij het voelen trillen van die valsche snaar in zyn binnenste vol bewon dering uitroepen: dat is hooge kunst! Zoo is het verklaarbaar, waarom helaas zoo velen met perverse kunstproducten kun nen wegloopen. Kan iets slechts dan ook kunst zyn, wanneer kunst afstraling van waarheid en schoonheid moet wezen? Zeker, in zooverre ook de duivel bewonderenswaar dige dingen kan doen. Iemand kan als waar achtig kunstenaar geboren worden, met groote gaven en stralende, rijke talenten. Hij kan bij machte zyn geweldige proble men met zijn levendige verbeelding te om vatten, daarvoor een verbluffende oplossing in zeer by zonder e vormen te geven. Dat alles te zamen kunnen wy ook kunst noe men; maar, wanneer zulk een geniale en van God bijzonder begenadigde mensch zijn verstand en gemoed niet laat vormen door christeiyke beginselen, integendeel zich voedt met allerlei Godverzakende theorieën en bovendien aan zijn slechte hartstochten en lage driften den vrijen teugel geeft, dan zal hy, wanneer de inspiratie over hem komt en hij in de koorts van de kunstdrift werken voortbrengt, producten scheppen, die als door satan bezield zyn. Zoo ontstaat de slechte kunst, welke verderft en anderen tot val brengt, te meer en te dieper, al naar mate de kunstenaar zelf verdorvener is en over groote talenten beschikt. Uit een en ander volgt, welk een zware verantwoording de kunstenaar met zyn roe ping meekrügt. Verstaat hy de roepstem zuiver, welke hem dryft naar het scheppen van kunst, dan zal hij zich voelen als een apostel en, zoo noodig, behalve apostel ook martelaar worden. De kunst toch vergt den geheelen persoon; zij volstaat niet met half heid op straffe van mislukking. Zy belooft slechts aan hen, die zich geheel aan haar toewijden, zonder terughouding van wat ook, de kroon der onsterfelijkheid. Vandaar, dat de levensgeschiedenis van de meeste waar lijk groote artisten een historie is van lijden of armoede. Hun geest wordt voortdurend van de kleine, dagelijksche dingen afgetrok ken; zij zyn in zekeren zin priesters in dienst van de schoonheid, maar er is geen gemeente, die zorgt voor hun levensonder houd en zoodoende dwalen zij maar al te vaak als „onmaatsehappeiyken" in onze op allerlei kleine conventies gebouwde maat schappij. Een waarachtig kunstenaar heeft zich echter door die tegenheden nooit laten afschrikken. Vandaar, dat de kunsthistorie zooveel martelaars telt. De kunstenaars, die geleden en gestreden hebben in dienst van de waarheid en de schoonheid, kunnen er echter staat op maken een leven van groote verdiensten te hebben geleid. Niets toch zal den Schepper zoo aangenaam zyn, dan wan neer Zijn schepsel volkomen zyn roeping vervult en daarvoor alles, zelfs den smaad der menschen, zelfs lijden en armoede over heeft. Niet gemakkelijk ook kunnen wy de beteekeriis en de waarde van een groot kunstenaar overschatten. Zyn werk, waaruit zuivere schoonheid en waarheid straalt, zal niet enkel het met hem levend geslacht stichten en verrukken; het blyft leven en zal ontelbare duizenden ook na zyn dood tot een verheugenis zyn. Ziedaar de beteekenis van den kunstenaar en zyn roeping in de maatschappy: hy zal als een apostel tot ons spreken in zyn wer ken, wanneer hij de waarheid en schoonheid oprecht dient; maar hy zal een dwaallicht, een verderfengel zyn, wanneer hy zyn groote gaven misbruikt in dienst van den leugen en de grove zinnelijkheid; wanneer hij, in plaats van Gods eer, zichzelf zoekt en de gevaariyke bewondering van anderen wakker roept voor de kunstproducten, waar in hij zyn eigen booze ziel uitzingt. Dat is het lot van den kunstenaar: ande ren tot betere of tot slechtere menschen te maken; een gevaarvolle roeping! HOMO SAPIENS SPAARNE BANK Dezer dagen werd te Utrecht geïnstalleerd de commissie, welke het R. K. Werklieden verbond zal adviseeren by zijn taak het kunst gevoel van het volk te vergrooten en het op verschillend gebied kunstgenot te verschaffen. De heer Willem Nieuwenhuis was bereid het voorzitterschap te aanvaarden, terwyi het secretariaat zal worden waargenomen door den heer J. A. Kolkman, Drift 812, Utrecht. Naast genoemde heeren hebben in de Com- .nissie zitting Mevrouw Ellen Russe en de heeren J. Andriessen, A. C. de Bruijn, Frits Bouwmeester, Hubert Cuypers, Jan Engel man, Willem Maas en A. J. Rozemeijer. In de eerste bijeenkomst worden algemeene beschouwingen gevoerd over de vraag: op welke gebieden en op welke wijze de commis sie nuttig werkzaam zal kunnen zijn. Op de binnenkort te houden conferentie van Scotland Yard zal een voorstel ter tafel worden gebracht, betreffende het instellen van een aantal stations langs de Engelsche kust, alsmede het aanschaffen van beeld- telegrafie-apparaten, teneinde het over brengen van vingerafdrukken en foto's van misdadigers te bespoedigen. Mr. Caldwell van de United States Federa. Radio Commission gaf onlangs in een inter view te kennen, dat vele menschen door d. groote populariteit der radio, over alle mo gelijke termen praten, zonder zich eigenlijk rekenschap te geven wat er mee bedoeld wordt. Zoo spreekt men dikwyls van „super power" stations, waar de „power" goed be schouwd nog niet eens zoo „super" is. Deze verwarring ontstaat, doordat men de werke- lyke grootte der energie niet aanvoelt bij het noemen der getallen „Want, indien men haar eens in paardekrachten uitdrukte, zou men tot de ontdekking komen, dat zelfs een sta tion met een behoorlijk groote energie, zoo als KDKA van 50 K.W-, niet krachtiger is dan die van een flinken automobielmotor. Op zijn expeditie naar de Zuidpool, heeft de Amerikaansehe ontdekker Byrd niet min der dan 450 glazen isolatoren meegenomen voor gebruik tydens zjjn tweejarig verbiyf op het poolys Deze zijn voldoende, om de twintig zenders en zeventig-en-twintig ontvanginstallaties. wélke expeditie meegenomen heeft, van isola toren te voorzien. Alle afdeelingen van de expeditie zullen met elkander in voortdurend contact blijven De isolatoren, welke Byrd meenam, zyn alle van glas gemaakt, omdat deze de gunstigste eigenschappen bezitten. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem is as. Woensdag verhinderd audiëntie te ver. leenen. De nieuwe zender te Turijn is in werking getreden op een golflengte van 422 6 M. Het Fransche Omroepstation „Radio Nor mandie", dat zijn werkzaamheden eenigen tijd gestaakt had, zendt thans weer uit op 212 M. In Barcelona heeft- men ter gelegenheid van de Internationale Radiotentoonstelling een toren gebouwd van 400 M. hoogte, waar behalve hotels, een theater en een museum met bibliotheek, ook een radio telegrafie- en telefonie-zender zal worden geïnstalleerd. De Harvard University in Amerika heeft 'n eigen kortegolf-zender in gebruik genomen, om de studenten in de gelegenheid te stellen zich in de radio-techniek te bekwamen en vooral practische ervaringen op te doen. Ook in Rusland breidt de radio zich meer en meer uit. Men tracht het mogeiyk te maken, dat iedereen naar de radio kan luis teren. De bydragen, die de radio-luisteraars moeten betalen zyn uiterst laag en varieeren naar gelang men een kristal- of een lampen toestel bezit. Ook tracht men vele luisteraars te bereiken door groote luidsprekers op de pleinen op te stellen Er is een streven om ieder dorp van een dergeiyken luidspreker te voorzien. De dorpen in kwestie hoeven hier niets voor te betalen, alleen wordt de luid spreker-fabriek verzocht de apparaten tegen een zoo laag mogelijken prijs te leveren. Ook het aantal zenders breidt zich voort durend uit, terwyi de energie der bestaande stations steeds verhoogd wordt. Iedere repu bliek heeft zijn eigen station. Als krachtige zenders moeten Moskou, Charkow en Le ningrad genoemd worden. Binnenkort zal te Charkow een nieuwen zender met een energie van 20 K.W. in dienst worden gesteld, ter- wyi men de energie van den zender te Le ningrad ook tot 20 K.W. hoopt op te voeren. Alle onderdeden van de zenders zyn, op enkele uitzonderingen na, Russisch fabricaat. (Ingezonden). Aan d'e Dr. Schaepman-Comité's. Ik moge even van de welwillende gastvrij heid van dit Blad gebruik maken, om een en ander aan de Dr. Schaepman-comité's in den Kring-Helder mee te d'eelen en te ver zoeken. Eerstens dan de mededeeling, dat tot op heden bij mij ingekomen zijn de bijdragen van 53 comité's tot een gezamenlijk bedrag van f 19994.06. By die 53 comité's zijn er 4, die pas hun le gedeelte hebben gestort: dit zijn Alkmaar. Langendyk, Egmond aan Zee en Schoorl. Van cieze comité's verwacht ik nog een dik 2e gedeelte. Er zyn derhalve nog 13 comité's, waarvan bij mij nog geen cent binnen is. Ik richt mij met een vriendelijk dringend verzoek tot die comité's om toch spoedig hun bijdragen te storten op mijn gironummer 135839, dan kan ik nog voor 15 November a.s. aan het Hoofdcomité van Actie te 'sGravenhage melden het totaal der op brengst in den Kring-Helder. Mag ik er op rekenen dat alle gelden voor 15 November a.s. binnen zyn? Tweedens een ernstig verzoek aan de se cretarissen om toezending van het eindrap port. Van de 66 rapporten, die ik moet ontvan gen, zyn er nog slechts 26 binnengekomen dat wijst toch wel op een beetje laksheid. Denkt er aan, heeren Secretarissen, uw eindrapporten moeten dienst doen bij mijn eindafrekening met het Hoofdcomité. Kan ik er op aan, dat ze spoedig inge zonden worden? Goed. afgesproken dus! Bij voorbaat mijn dank voor de te nemen moeite. Mocht bij een of ander een eindrapport in het ongereede zijn geraakt, schryft het my even, ik stuur per omgaande een nieuw exemplaar. Derdens deel ik mede, dat ik dezer dagen verblijd werd met een gift voor het Fonds ad f 40 van de Spierdyker Boerenleenbank Als we weten, dat van de Parochie Spier - dyk reeds f 1010 was binnengekomen, dan springt toch duidelijk in 't oog, dat de R.K Spierdijkers wel diep overtuigd zyn van de groote noodzakelijkheid, dat de R.K. Staats party in het bezit komt van „Het R.K. Par- tybureau." En wat meer is, zij hebben die innige overtuiging krachtig en prachtig omgezet in een milde financieele daad. In den Kring-Helder zijn een groot aantal Boerenleenbanken. Wie van deze volgt het mooie voorbeeld van haar Spierdijker zuster instelling? Ten slotte nog dit. Men vraagt mij: „Zal de Kring-Helder voldoen aan de financieele verwachtingen?" Het antwoord daarop kan kort zijn. Was het resultaat van alle comité's zoo goed geweest als in Spierdijk en nog eenige andere plaatsen deze zullen later nog wel met lof vermeld worden dan zou de Kring-Helder een goed, ja zelfs schitterend figuur gemaakt hebben. Dan zou de taxe van één gulden per R.K. kiesgerechtigde ruim zijn overschreden; nu echter halen we he laas ternauwernood den halven gulden. En dan te hooren en te lezen en dus te weten, dat door de S. D. A. P. en het N. V. V. maar eventjes een millioen is bijeen gebracht tot steun der roode pers en der roode propaganda voor de verkiezingen in 1929. Van den tegenstander kan men leeren. Als het voor ons maar niet is „met scha" en met „schand!" Assendelft, 1 Nov. 1929. G. BARNHOORN, secr.-penn. Door den architect Nic. J. Njjman te Heemstede is aanbesteed het bouwen van een Broederhuis te Bennebroek. Ingeschreven werd als volgt: Venhoven Evers, Heemstede 23474. Gebr. v. d. Putten, Heemstede 23670. D. v. Buren, Bloemendaal 23950.C. A. M. Jonckbloedt, Heemstede 24580.J. Vooges, Heemstede 24700.—; W. Thunnis- sen, Heemstede 24875; A. J. W. Sambeek, Heemstede 24890.—; Schiphorst Philips, Haarlem 28000. Te Rio de Janeiro bevindt zich op het oogenblik het circus Carl Hagenbeek. Van daar schijft men ons, dat het voornemen be staat, het circus in het voorjaar van 1929 wederom naar Nederland te doen komen, om hier in verschillende plaatsen voorstellingen te geven. Het zou dan de achtste Nederland- tournée van het cursus zyn, dat reeds in den loop der jaren 1918, 1919, 1920, 1921, 1923, 1925 en 1927 ons land bereisd heeft. Einde dezer maand zal Carl Hagenbeek gastvoorstellingen geven in de hoofdstad van den koffie-staat Sao Paulo. De terugreis naar Europa zal begin 1929 van Santos uit plaats hebben. Een schildersknecht heeft in een onbe woond huis aan de Laat te Alkmaar in een kast achter een plank een kistje gevonden, waarin zich niet minder dan 7270 bevond en een papier, waarop geschreven stond „voor Neel". Daar het huis vroeger bewoond werd door den thans overleden gemeentebode Corino, wordt vermoed dat deze de gelden heeft willen besteden voor zyn wouw, die echter thans ook overleden is. Te Amsterdam had een jongeman, in dienst by een grossier in electrische artikelen, zich zeven kisten, elk met 100 electrische gloei lampen, welke stonden opgeslagen in het Oude Entrepötdok en behoorende aan den grossier, onrechtmatig toegeëigend. Hp ver kocht de lampen beneden de waarde aan winkeliers. De politie heeft den bediende ge arresteerd. De lampen zyn in eenige win kels opgespoord. Een der winkeliers, die een vrp groote partij had opgekocht, is aan gehouden onder verdenking van heling. Gisteren reed op den Ryksstraatweg tus schen Amersfoort en Apeldoorn, gem. Hoe velaken, een vrachtauto, welke bestuurd werd ö'oor den chauffeur L. Bresch uit Apel doorn. De vrachtauto moest op een gegeven oogenblik uitwyken voor 'n particulieren au to en den bakker Stolp, die op de fiets ge zeten was. Door deze manoeuvre kwam de vrachtauto op den berm van den weg te recht, maakte een slag om en sloeg onder - ste boven dwars op den weg. Persooniyke on gelukken hadden wonder boven wonder niet plaats. De weg was meer dan een uur ver sperd. Te Rotterdam is het tweejarig zoontje van M. in een onbewaakt oogenblik uit een raam op de 3de verdieping van de ouder- lpke woning aan de Maashaven gevallen. Het kind viel op een plat van de eerste verdie ping. Buren brachten den stumper, die een dijbeen gebroken had en een hoofdwond had bekomen naar den hulppost van den Ge neeskundigen Dienst, waar vandaan het kind naar het ziekenhuis werd overgebracht. Men schrijft ons uit Beverwijk: Gisterenavond werd in het K. S. A.-gebouw een buitengewone ledenvergadering gehou den van het R. K. ziekenfonds, onder voor zitterschap van den heer B. Jansen. De vergadering was slecht bezocht. Door den voorzitter werd een openings woord gesproken, waarbij hij het betreurde, dat zoo weinig leden aan den oproep van het bestuur hadden gehoor gegeven. De be doeling dezer vergadering was de vorming van een commissie, welke de huldiging zal voorbereiden van Dr. H. F. S. Lijnkamp, die zooals wy reeds gemeld hebben in het volgend voorjaar 25 jaar dokter van het R. K. ziekenfonds zal zyn. Voorts zal, tegeiyk met het fonds, het bestuurslid, de heer J. P. Burger, zyn zilveren jubileum vieren, terwyi ten slotte de heer A. A. Donker 25 jaar apotheker van het fonds zal zijn. Door den voorzitter en ook vanuit de vergadering werd het betreurd, dat men bij de vorming van het algemeen huldigings-comité het bestuur van het R. K. Ziekenfonds gepasseerd had. Overi gens was men van oordeel, dat vanwege het R. K. ziekenfonds een speciale hulde diende uit te gaan jegens den dokter, die op zoo bij zondere wyze 25 jaar aan het fonds is ver bonden geweest. De voorzitter deelde te dien aanzien mede, dat reeds door vele leden medewerking is toe gezegd, terwyl velen hun sympathie met deze hulde reeds bij voorbaat betuigden. Den Hoogeerw. heer Deken zal verzocht worden als geestelijk adviseur zitting in de huldigingscommissie te willen nemen. Na eenige bespreking werd besloten een commissie te vormen, welke de viering van het zilveren jubileum van dr. Lynkamp, van De „Graf Zeppelin" zal bij gunstig weer in den nacht van Zondag op Maandag op stijgen voor een tocht naar Berlijn, waar het luchtschip Maandag wordt verwacht. Eenige bijzonderheden omtrent de voor- naaste wijzigingen van het Bezoldigingsbe sluit voor burgerlijke rijksambtenaren. Verschenen is het rapport van den Nijver heids raad aan den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie over de voorstellen tot herziening van de Rijkstelefoontarieven. Z. D. H. Mgr. Jos Sweens, apostolisch vi- varis van Nyanza, tit. bisschop van Gafsa, heeft wegens vergevorderden leeftijd zjjn functie neergelegd. Te Gadang (Ned.-Indië) heeft een ernstige ontploffing in een vuurwerkfabriek plaats gehad. Tien arbeiders werden gedood, een ingenieur overleed door den schrik. In Parijs is een in aanbouw zjjnd huis ingestort. Mijnongeval bij Saarbriicken; drie mijn werkers gedood. De gemeenteraadsverkiezingen in Enge land; de Labourpartij wint meer dan 200 zetels. De rust in Australië nog niet hersteld. Conflicten tusschen vakvereenigingsleden en werkwilligen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.55. Voorui OPTICIENS FABRIKANTE» Licht op. De lantaarns yioeten morgen wor den opgestoken om: 4.54, overmorgen om 4.52. Den Haag Haarlem Tel. 13025 Tel. 15166 het fonds en van den heer Burger zal voor bereiden. In deze commissie namen zitting de hee ren M. Mulder, W. v. Hedel, Th .Groene- veld, J. Böhm, J. Westenburger, M. Bruins Pz., A. Groen, G. v. Baar, Th. de Leeuw en J. Nyman. De commissie zal nog met een twee tal bestuursleden worden aangevuld. Te Gendrlngen is de rangeerder C. Wen- nekers, terwyl hy op het emplacement stond te praten, van een hoopje sintels gegleden. Hy kwam daarbij op de tramrails terecht en werd door de juist passeerende tram over- reden en gedood. De ongelukkige is 38 jaar 'oud, gehuwd en vader van zeven kinderen. ZORGT RADIO VOOR AANGENAME AFLEIDING EN DE VOOR AANGENAME RADIO. GAARNE VERSTREKT INLICHTINGEN Jan van Goyenstr. 16 Tel. 28517 AOENT DER NEDERL. SEINTOESTELLEN FABRIEK HILVERSUM De aanbesteding Gistermorgen werd in het bureel van den Rykswaterstaat zyiweg alhier, aanbesteed: het verbreeden en ophoogen van de aarden baan op den Rijksweg Alkmaar—Nieuweéfiep, onder de gemeente Alkmaar en Bergen, en het uitvoeren van bijkomende werken. Raming 31.000. Ingekomen waren 19 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: P. C. Langeveld te Hardingsveld (Z.) 30880. Firma Hoonhout en Brouwer te Haarlem 32140. H. Bakx en Steenkist te Haarlem 31450. Firma de Moei en Hermes te Heiloo 31000. J. Beemster te Oostwoud 33200. J. C. Jansen te Middelburg 34500. J. Ooms te Avenhorn 34435. P. Doorn te St. Maartensbrug 38800. Houtgraaf en Bolsum te Bloemen daal 31465. N.V. Beton en Woning My. te Gouda 33860. C. Klinkert te Oudkarspel 36800. J. Bolte te Nyehaske 30990. C. de Vries te Purmerend 34400. H. A. Bloemers te Winterswijk 35990. P. Dubbelt te Alkmaar 38443. W, Aafjes en N. Boon te Assendelft 38900. Firma A. de Groote te Woude 34973. C. Albers te Westzagn f 30995. J. Twisk te Castricum 28840. Bu Kon. Besluit is benoemd tot burgemees ter van Den Helder, de heer W. F. G. Dries- sen. De heer Driessen begon zyn ambteiyke loopbaan te Bussum, waar hij het laatst als adjunct-commies ter secretarie werkzaam was. Gedurende de oorlogsjaren was de heer Driessen burgemeester der gemeente West- zaan. Tegen het einde van 1927 volgde zyn benoeming tot regeeringscommissaris voor de graaninzameling voor Noord-Holland. Op 5 Juli 1919 werd de heer Driessen als burgemeester van Koog aan de Zaan geïnstal leerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1