HOLLAND—BELGIE DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 5 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 De krachtsverhouding in cijfers uitgedrukt H.F.C.-comb—B.F.C. 8—4 Brussel Den Haag Bondselftal Rotterdam- De man met de fluit ZandvoortBaarn R. K. F. T.Y.B.B.—H.B.G. I 2—2 HOCKEY Bloemendaal—M. H. C. 00 H.B.S—T.O.G.O, III 3-0 Gooi II-Bloemendaal II 3-M De Hockey-uitslagen Victoria II—M.H.C. II 0—2 PAARDENSPORT Draverijen van de Sport- vereeniging „Het Oude Slot" te Heemstede Leiden-Bloemendaal III 4—0 egoïstische buit een goeden voorzet van Van Dolder onbegrijpelijk achterloopen. Het karakter van den wedstrijd is na den Hollandschen goal in de eerste helft, onge wijzigd gebleven. De Belgiscne voorhoede slaagt er niet meer in dat overrompelende te demonstree- ren van de eerste 20 minuten. Het vertoonde voetbal is nu ongeveer van dezelfde soort. Zelfs zijn de aanvallen der onzen nu talrij ker. Na een goed door Elfring genomen hoekschop schiet Van Heel onder daverend enthousiasme keihard tegerr de deklat. in het vuur van den strijd laten Van Dolder en Van Averbeke zich tot een freekick verleiden Van den uitslag, die in de eerste helft aller minst twijfelachtig scheen valt nu niets meer te zeggen. Het derde doelpunt zal hoogstwaarschijn lijk den strijd beslissen. Aan welken kant dit zal komen is echter zeer de vraag. Tweemaal krijgen de roode duivels de kans mooi in beide gevallen blijft het beslissende schot uit. Wel wordt hierop uit een scöerpen voorzet van Diddens den bal langs Van d. Meulen ge plaatst. maar Gama had reeds voor buiten spel gefloten. Wanneer de Belgische aanvoerder P. Braine geblesseerd raakt speelt hij eenigen tijd op halven kracht en een duidelijk over wicht der onzen is er het gevolg van. De tijd verstrijkt al meer en meer maar het beslissende doelpunt laat op zich wach ten. Nog vijf minuten. Holland is weer ster ker. Een hoekschop op het Belgische doel en een vrijen trap hebben geen resultaat. Nog drie minutenElfring stevend in een sneltreinvaartje op het Belgische doel af. Zijn schot faalt echter hopeloos. Een hoekschop aan denzelfden kant heeft even min resultaat. Ook tijdens de laatste minu ten blijven de onzen aanvallen. Een schitterend schot van Van Heel brengt nog beroering in de Hollandsche gelederen, maar Somers staat op de juiste plaats. Met een vrijen trap op de Hollandsche veste die naar behooren wordt verwerkt komt het einde. Beschouwing De uitslag valt ons en velen ongetwijfeld met ons zeer mee en geeft ook wel zoo onge veer de verhouding weer. Toch hadden de Belgen den buit reeds tijdens het eerste kwar tier binnen kunnen hebben, indien hun aanvallers in die periode wat fortuinlijker met schieten waren geweest. Ze wandelden toen met een gemak door onze verdediging héén dat het scheen of er geen Denis en Van Kol bestonden. Ook het feit dat onze kantshalfs zeer zwak begonnen was hieraan niet vreemd. Verder dient men niet te vergeten dat de Belgen op een zeer ongelukkige manier tegen zich zagen gescoord', y. Overbeke, die den bal met de hand bewerkte, deed dit allerminst met de bedoeling om een doelpunt te voor komen en zelfs nemen wij aan dat hij er absoluut geen idee van had dat hij het leder met de hand speelde. Zeer waarschijnlijk was ook geen doelpunt het gevolg geweest wanneer het niet was geschied, daar de bal achter was gegaan of onze schotlooze aanval er toch geen raad mee had geweten. Maar Van Overbeke raakt hem vlak voor het doel toch zoo duidelijk, dat de scheidsrechter wel een strafschop moest toekennen. Aan den anderen kant is Holland in de 2de helft sterker geweest en afgaande op de verhouding in het veld, kan men dus wel zeggen dat we een gelijk spel verdienden. Ook is het een verdienste van de onzen, al thans van onze verdediging dat zij den over- rompelenden aanval der tegenstanders in de 2de helft bijna geen schietkans meer heeft gegeven. Het beduidende verschil in speltype zat'm voornamelijk in de aanvalslinies.. De Hol landers demonstreerden het spel dat men hier tegenwoordig allerwege waarneemt. Zoo dra een speler het leder heeft bemachtigd, toog hij aan den arbeid, maar van positie kiezen wanneer de bal niet .in de buurt is of wanneer een partijgenoot hem opbrengt, is zelden of nimmer sprake. Zoo kwam het ook dat een Hollandsche voorspeler op het moment dat hij den bal kreeg bijna on middellijk daarop met een Belgischen verde diger in strijd was, terwijl de Belgische aan vallers vaak den tijd kregen om te denken en zelfs te denken. We hebben hier voornamelijk de eerste helft op- het oóg, daar in het tweede gedeelte onze tegenstanders heel wat minder waren. In de ochtenduren zagen wij van de jongere Hollanders een heel wat vlotter aanvalsspel, doch het is natuurlijk uiterst moeilijk, om een vergelijking te gaan ihaken en we wagen ons daaraan dan ook in geen geval. Zooals gezegd zijn we over het resultaat tevreden en over het meerendeel der spe Iers, die het bewerkstelligden, eveneens. Van der Meulen bevestigde wederom den goeden indruk, die wij uit de meeste voorgaande wedstrijden van hem hebben. Het- Belgische doelpunt was voor hem on houdbaar. Hieraan had onze aanvoerder schuld, die, geheel tegen zijn gewoonte in, een moment met aanvallen treuzelde. Na een minder goed begin hebben echter Denis zoowel als v. Kol, zioh volkomen Jiersteld. Een betere verdediging dan dit drietal vormt, hebben we in geen geval. v. Heel debuteerde op de midhalï plaats voldoende en na de rust zelfs zeer voldoen de. Zijn aangeven is zeer goed en het lag waarachtig ook niet aan hem, dat onze aanvallers zelden of nimmer een behoorlijk schot losten. v. Dolder had zeer geruimen tijd noodig, om er in te komen en heeft zich niet boven het middelmatige verheven. Kools was be ter, doch is toch ook geen halfback met bui tengewone capaciteiten.' Op onzen aanval drukte tijdens heel den wedstrijd het stempel van een volkomen schotloosheid. Zelfs bij ons overwicht in de tweede helft, behoefde Somers zelden of nooit een schot te stoppen. Elfring is er met zijn voorzetten niet op vooruit gegaan. Velen werden er, doordat ze te laag waren, tegen tegenstanders aange schoten of gemakkelijk onderschept. Weber was sterker in zijn voorzetten, doch onge lukkig werd er op hem juist het minst ge speeld. Het binnentrio Smeets, Tap en Gehring is te koop voor elk aannemelijk bod, maar wie weet er iets beters! Van de Belgische ploeg kreeg Somers te weinig gevaarlijk werk om hem te kunnen gaan vergelijken met óe Bie of Caudroij, Zoowel Hoydonckx als Nouwens kunnen op een uitstekenden wedstrijd terugzien. In de halflinie speelde Boesman op v. Halme's plaats heel goed, doch hij kon ons den stoeren Bruggenaar toch niet ge heel doen vergeten. Verder was v. Averbeke goed en P. Braine de beste. De voorhoede gaf haar beste spel voor rust. De kracht schuilt in het trio Diddens, Moeschal en R. Braine. Den laatste kennen we voldoende, een prachtspeler, maar soms wat nonchalant. De nieuwelingen Michiels en Voorhoof traden niet bijzonder op den voorgrond. De Italiaansche scheidsrechter heeft den wedstrijd, op enkele buitenspel fouten na, uitstekend geleid. Hij liet vrij forsch spel toe, doch zorgde er voor, dat dit binnen de perken bleef. Ja*1 B. De pers in de noordelijke landen komt de eer toe, deze nieuwe becijfering van het- spelverloop op de journalistieke markt te hebben ingevoerd. Als u dezen staat bekijkt, kunnen verschillende conclusies worden getrokken, vooral als men dit leest nü den wedstrijd en de betreffende kritiek. Ter nadere verklaring diene nog, dat het eerste cijfer de resultaten en overtredingen voor de rust weergeeft, het tweede daarna. BELGIE Belgische doelpunten 1+ 0 Schoten op het Holl. doel 16}- 9 Schoten naast het Holl. doel 12+ 8 Hoekschoppen op het Holl. doel 2+2 Vrije schoppen ten gunste van België 5+ 6 België gooide in 16+11 Buitenspel van België 3+ 4 Strafschoppen 0 Men vergelijke eens nauwkeurig de verschillende cijfers, waardoor in de eerste plaats te concludeeren valt, dat het schieten der Hollanders vóór de rust tamelijk treurig was. Slechts een viertal ballen kreeg de Belgische keeper, tegen vijftien nó, de rust. Zoo zouden wij verder kunnen gaan, doch laten den lezers de verdere oplossing. Jen van Baarn zit het steeds op 't doel, zon der zijn meerderheid in doelpunten uit te kunnen drukken. Uit een voorzet van Hout kamp, welken Keesman laat loonen voor Paap, vergeet Paap te scoren. Nogmaals wordt Paap in de gelegenheid gesteld Zandvoort de lei ding te bezorgen, maar door de gladheid van den bal vliegt zijn schot naast. Als de heer Murman het einde aankondigt, heeft Zand voort een tw^e nul acnterstand ingehaald en een gelijkspel bevochten. Een kleine overwin ning was wel verdiend geweest. De leiding was goed en elk begin van ruw spel werd onderdrukt. (Vriendschappelijk) Onder weinig belangstelling neemt deze wedstrijd onder leiding van scheidsrechter Kotte om 2 uur een aanvang. De partijen wegen goed tegen elkaar op. Na een kwartier spelens benut de H. F. C.-middenvoor een mooien voorzet van links en geeft H. F. C. de leiding. B. F. C. valt heftig aan, doch de H. F. C.- achterhoede weet van geen wijken. Eindelijk krijgt Wunder een mooie pass en schiet deze onhoudbaar in, 11. H. F. C. komt nu in de meerderheid en voor de rust weet het nog 2 x te scoren, terwijl de Hagenaars nog 1 x door denzelfden speler scoren. De stand met rust is 32 in 't voordeel van H. F. "C. Na de rust is B. F. C. schijnbaar uitge speeld, ze moeten zich dan ook uitsluitend op verdedigen toeleggen, zoodat geen enkele aanval meer volgt en zij ingesloten zijn. In deze periode weet de H. F. C.-voorhoede dan ook 2 x te scorc-n, waarvan een kopbal van Jongeneel vermelding verdient. De B. F. C.'ers doen 2 mooie aanvallen waaruit beide keeren een doelpunt volgt. Even hierna zijn ze niet gelukkig als bij een misverstand in de achterhoede een der rood-witten den bal in eigen doel werkt, 5—4. Hierna wordt nog 3 maal gedoelpunt door H. F. C. voor scheidsrechter Kotte einde fluit. Het elftal der H. F. C.-combir.atie zag er als volgt uit: doel: Smit; achter: v. Baasbank, Jongeneel: midden: Faber, Wagenaar, Denijs; voor: Dorsman, v. Wijk, v. d. Bogaert, Jonge neel (n), Pareeren. De wedstrijd Brusselden Haag is geëin digd in een 41 overwinning voor de Hage naars. Het bondselftal dat op 18 November a.s. den jaarlijkschen wedstrijd voor den Onaf- hankelijkheidsbeker zal spelen is als volgt samengesteld: De Boer (Ajax).Van d. Zalm (V. U. C.), Van Kol (Ajax)Kools (N. A. C.), Halle (Go Ahead), Van Heel (Feyenoora", Weber (Sparta), Van Loon (Willem II), W. Tap (A. D. O.), G. Tap (A. D. O.), Elfring (Alcmaria Victrix). Ook deze punten hebben, zooals wij hopen voldoende te hebben belicht, veel invloed op de leiding van den scheidsrechter. „ARBITER." NEDERLAND Hollandsche doelpunten 1+ 0 Schoten op het Belg. doel 4+15 Schoten naast het Belg. doel 16+7 Hoekschoppen op het Belg. doel 3+ 4 Vrije schoppen ten gunste van Holland 6+ 7 Holland gooide in 12+33 Buitenspel van Holland 3+ 5 Strafschoppen 1+ 0 DE UITSLAGEN AFDEELING III Enschedé: Enschedé—'Wageningen Deventer: Go AheadZ. A. C. AFDEELING IV 1—2 3—0 Tilburg: N. O. A. D.—Roermond 2—1 's-HertogenboschWilhelmina—B. V. V. 00 Eindhoven: P. S. V.—M. V. V. 32 AFDEELING V Groningen: VelocitasVeendam 33 Groningen: Be Quick—Friesland 1—0 Groningen: G. V. V.—Achilles 3—2 Meppel: AlcidesG. V. A. V. 42 Winschoten: W. V. V. —Leeuwarden 3—5 AFDEELING I Tweede klasse Wormerveer: W. F. C.Zeeburgia 02 Baarn: Baarn—Zandvoort 2—3 Vierde klasse Zaandijk: Zaandijk—Zilvermeeuwen 0—0 AFDEELING II Tweede klasse Den Haag: QuickO. D. S. 31 Rotterdam: V. O. C.—Overmaas 1—1 Den Haag: VlosA. S. C. 42 Rotterdam: R. F. C.Gouda 43 Derde klasse Vlaardingen: V. F. C.Coal 02 Gouda: O. N. A.—D. H. S. 3—1 GoudaOlympiaCulemborg 12 Leerdam: LeerdamSt. Volharden 42 Culemborg: Yriendensch.D. C. L. 42 Vierde klasse Vlaardingen: HollandiaanArchipel 93 Den Haag: H. D. V.—'s-Gravenzande 2—3 Dordrecht: FluksE. D. S. 26 Moordrecht: Moordrecht—Schiedam 31 Gorinchem: D. O. S. B.Siod 2—0 Reserve eerste klasse Delft: D. H. C. H—Unitas H 2—0 Dordrecht: D. F. C. H—C. V. V. II 1—5 Rotterdam: Feijenoord II—V. O. C. II 30 Rotterdam: Sparta H—U. V. V. II 3—1 Reserve tweede klasse Schiedam: S. V. V. n—H. V. V. III 3—3 Den Haag: A. D. O. II—R. F. C. II 54 Rotterdam: Feüen. Ill—St. Hooger II 40 Botterdam: Sparta IIIH. V. V. II I3 Reserve derde klasse Den Haag: A. D. O. Ill—U. V. S. II 2—3 Schiedam: D. H. S. IIH. V. H. II 11 Vlaardingen: Fortuna IIV. F. C. II 30 Delft: Concordia IIH. D. V. S. Ill 14 Rotterdam: Siod IIG. S. V. »t 52 Rotterdam: Overmaas n-Bodegraven II 60 Zandvoort stelt zich met de volgende op stelling op: V. v. d. Mije, W. v. d. Mije, E. Keer, A. Beekhuis, J. Paap, A. Molenaar, D. J. Keuning, Jb. Keesman, A. S. Houtkamp, P. J. Kerkman en G. Paap. Baarn trapt af onder leiding van scheidsrechter mr. Mur man. De eerste aanvallen zijn voor Zand voort en al spoedig suist een schot van Houtkamp naast. Daarna komt Baarn ge ducht opzetten en krijgt de Zandvoort- achterhoede het hard te veranwoorden, een drietal corners wordt ger> subliem door het achtertrio weggewerkt Ook Zandvoort krijgt een corner op het Baarn- doel te nemen, welke door Keun ng goed voorgezet wordt, doch de scheidarecnter geeft achter. Bil epn heft.ive icrlroT^™ voor het Zandvoortdoel maakt een der achterspelers hards. De penalty wordt ge nomen, v. d. Mije stopt, maar de toesnel lende Baarnspeler krijgt nogmaals gelegen heid tot schieten en bezorg- Ba°rn d» ai ding. 10. Er is dan een half uur gespeeld.1 Baarn blijft een zwaren druk on he„ z.and- I voort-doel uitoefenen en een drietal corners wordt nog genomen, echter zonder re^il- I taat. Wel doet Zandvoort enkele pogingen het doel van de gasten te doorboren, doch zonder succes. Enkele minuten voor rie rust j gelukt het Baam den voorsprong te ver- grooten. 2—0. In de tweede helft gelukt het Zandvoort1 al binnen drie minuten een tegenpunt te maken, uit goed samenspel van de voorhoede weet Houtkamp het net van Baarn te doen trUlen. 2—1. Zandvoort zit er thans beter op, vooral de haifspelers begrijpen hun taak, het steunen van de voorhoede is nu af, er gaat thans stuwkracht van uit. De druk op het Baarn- doel is groot en veel kansen gaan door de gladheid verloren. Bi) een der aanvallen wordt Houtkamp in den rug bewerkt. Den toegestanen vrijen schop plaats hij handig naar den vrijstaanden Keesman, welke zacht maar met een listig schot den gelijkmaker in het net deponeert. 22. Zandvoort is thans overwegend sterker, behoudens enkele uitval- „De scheidsrechter staat onwillekeurig bloot aan den invloed van bijkomstige omstandigheden." De man, aangesteld om bij een voetbal wedstrijd de fluit te hanteeren (ook te be spelen) heeft het toezicht over 22 jonge mannen doorgaans, waarbij de karakters zeer uiteenloopen. De een schikt zich gemak kelijker dan de ander en ook een scheids rechter dient psycholoog genoeg te zijn om met tact op te treden en tusschen de ver schillende karakters door te zeilen. Maar ook de referee zelf is geen bovennatuurlij k wezen. Eenige minuten voor de wedstrijd aan vangt, komt een jongmensch opvallend dicht bij den scheidsrechter staan. De weersom standigheden zijn niet gunstig en bij enkelen is het verlangen naar een partijtje biljart grooter dan een beetje baltrappen in koude en regen. Het jongmensch wil even laten hooren, dat hij zich in geen geval laat „kisten" door dien vent, en „as ik niet wil spele, dan speel ik niet. Ik laat me d'r toch zeker niet toe dwingen, 'k Zal zelf uitmaken of ik spelen wil." Iedere scheidsrechter zal in de gegeven omstandigheden doen, alsof hij totaal doof is. Hij treedt in overleg met de beide aanvoerders en dezen worden het met hem eens om den wedstrijd doorgang te doen vinden. Het jonge mensch met den grooten mond speelt natuurlijk ook. Maar nu volgt een zeer verklaarbare reactie bij den scheidsrechter, bewust, vaker nog onbewust, aal hij zijn speciale aandacht schenken aan het jonge- mensch met den omvangrijken mond. Hij zal vrije trappen tegen hem geven, die hij ongetwijfeld niet toegekend zou hebben wanneer hij door toevallige omstandig heden voor den wedstrijd met hem in een uiterst vriendschappelijk gesprek was ge weest. Bovendien zal het team van meerge noemd jongmensch ook nadeel van zijn op treden ondervinden. Want het blijft natuurlijk niet bij de opmerkingen vóór den wedstrijd gemaakt. Ook tijdens den wedstrijd laat hij zijn geluid hooren. En nu zal iedere goede arbiter hem wel dadelijk den mond snoeren door hem aan het verstand te bren gen, dat hij zijn mond heeft te houden en anders kan gaan, dat neemt niet weg, dat de scheidsrechter, dat ligt nu eenmaal in 's menschen natuur, hem juist eens eventjes zal laten zien, dat hij zich van zijn praatjes niets aantrekt en zooveel het hem mogelijk is tegen hem ingaan. Hij zal hierin soms te ver gaan, is dan een snertreferee enz. enz. Neen. hij is geen snertreferee, maar mensch met zijn menschelijke zwakheden. Deden de spelers en ook het publiek wat meer moeite dit te beseffen, dan zouden zij er zelf toe kunnen bijdragen, dat de man een absoluut onpartijdige leiding gaf. Men dient den scheidsrechter voorkomend te behandelen. Ook niet te voorkomend, want dat kan weer argwaan wekken en zal ook bij velen een negatieve uitwerking hebben. Als men b.v. scheidsrechters sympathie tracht te win nen door het aandragen van kopjes thee en peren, dan zal de man dit in dank aanvaarden, maar bij zichzelf overwegen, dat dit voor hem geen aanleiding mag zijn om den gever te bevoordeelen, en omdat vooral niet te doen, is het lang niet denkbeeldig, dat de vereeni- ging van die peren-geverij nadeel zal onder vinden. Zoo is het ook met opmerkingen uit het publiek, waar de scheidsrechter zoo hard mogelijk tegen in zal gaan, juist om te laten voelen, dat hij de baas is en al dat geschreeuw langs zijn koude kleeren laat glijden. Ook het vele appelleeren, dat vele spelers zich eigen hebben gemaakt, kan deze zelfde uit werking hebben, afgezien nog van het feit, dat het buitengewoon hinderlijk is en spoedig een minder prettigengeestbinnende krijtlijnen i kan verwekken. t Voor deze eerste plaatselijke ontmoeting bestond een ongekend groote belangstelling. Naar schatting passeerden ongeveer 300 toe schouwers de „loketten", waaraan het feit, dat er geen N. V. B.-wedstrijden gespeeld werden niet vreemd zal zijn. Degenen, die zich een reis naar den Schoterweg getroost hebben zullen ongetwijfeld geen spijt van hun gang gehad hebben, daar èn door H. B. C. èn door T. Y. B. B. getoond is, dat onze Roomsche voetbalsport thans op een behoor lijk peil staat. De wedstrijd toch was rijk aan spannende momenten en de geestdrift van het publiek scheen de spelers te inspi- reeren- om zich man voor man tot het uiterste in te spannen. Bij tusschenpcozen waande men zich zelfs bij een ouderwetsche Haarlem—H. F. C.- wedstrijd. Bijzonder aangenaam deed het aan dat het vurige spel nimmer ontaardde in een ruwe vertooning en de verhouding in het veld uitstekend was. Wij hebben het bij plaatselijke ontmoetingen wel eens anders gezien! Over het feit, dat de uitslag de verhouding goed weergeeft, zullen de meeningen wei uiteenloopen; o.i. is dit wèl het geval, hoef wel het ongetwijfeld hard was voor de geel zwarten, dat zij zich in de laatste vijf minu ten de overwinning nog zagen ontnomen Over den wedstrijd het volgende: Precies op tijd stellen H. B. C. en T.Y.B.B. zich onder leiding van den heer Agterberg uit Utrecht als volgt op: T. Y. B. B.: Mooren, Bloem, v. Paradijs, A. Slenders, Kamer, Boot, G. Slenders, J. v. Honschoten, de Vries, Draijer, v. Leuven. Pijpers, Warmerdam, H. Juffermans, Tim- mers, Toledo. Vester, v. d. Vlugt, W. Juffermans, v Deursen, v. Bakel, Nelis. H. B. C.: Onmiddellijk na den aftrap wordt er aan beide zijden een flink tempo ingezet, doch de zenuwen zijn blijkbaar oorzaak dat er in het begin nogal raar geschutterd wordt. Nadat beide voorhoeden eenige malen op „verken ning" zijn uit geweest blijkt het reeds spoe dig dat de stormlinie der thuisclub gevaar lijker is als de H. B. C.-dito. Nadat het spel slechts tien minuten oud is, rent v. Leuven langs de lijn, zet laag voor en v. Honschoten schiet den bal langs Nelis, 1—0. Door dit succes aangemoedigd blijven de Yellows domineeren en de halflinie stuwt de voorhoede steeds ten aanval op. Een vlie gend schot van de Vries kopt Juffermans weer het veld in terwijl hij even later weer een gloeienden kogel inzendt, doch thans staat de bovenlat hem in den weg. In deze periode hadden de geel-zwarten zeker nóg een doel punt verdiend. Het trio v. Deursen, v. Bakel en v. d. Vlugt tracht geregeld het spel te verplaatsen doch de geel-zwartverdediging met Bloem aan het hoofd is uitstekend in vorm. Met een I0 voorsprong der thuisclub breekt de rust aan. De thee schijnt de H. B. C.'ers goed ge daan te hebben, zij beginnen althans met een serie aanvallen op het geel-zwartdoel welke echter, groötendeels door slecht schie ten, geen succes opleveren. Aan den anderen kant mist Leuven een goede kans als hij na een snelle ren vlak voor doel naast schiet. Even later herstelt hij 'echter zijn fout. hij schiet hard in, Nelis stopt den bal wei, doch kan niet wegwerken en de toesnellende Slenders zorgt voor de rest, 20. Door dit doelpunt schijnen de II. B. C.'ers eenigszins ontmoedigd en Nelis krijgt druk werk. Kamer heeft blijkbaar schutterscapaciteiten in zich ontdekt en eenige kogels van zijn voet be zorgen den H. B. C.-doelman moeilijk werk. Een kwartier voor het einde verandert echter het beeld van den strijd geheel. De geel zwarte middenlinie begint teekenen van ver moeidheid te geven en thans blijkt wat een uitstekende kracht H. B. C. nog steeds in Leo v. d. Vlugt bezit. Onder zijn bezielende leiding naderen de zwart-witten steeds ge vaarlijk dicht het doel der thuisclub en zes minuten voor tijd verkleint Toledo met een flinken schuiver den achterstand, 21. De geel-zwarte voorhoede doet nog een laatste poging om Nelis te verschalken als v. Leu ven laag inschiet, doch v. Bakel redt. Als iedereen denkt dat de stand 2—1 zal blijven forceert H. B. c. in de laatste minuut nog een corner. Toledo plaatst den bal keurig voor doel waar Timmers den bal opvangt en tot groote vreugde van de H. B. C.-aanhang ineens inkogelt. Direct hierop komt het einde. Een beoordeeling der spelers zullen wij achterwege laten, iedereen heeft zijn best gedaan, doch een bijzonder woord van lof komt toe aan den leider van dezen wedstrijd den heer Agterberg, die door zijn rustig en zekeroptreden dezen vurigen strijd volkomen in zijn macht had. Wij zien hem graag nog eens in Haarlem terug. Een titanenstrijd! Grillig spel van zenuwen en kansen missen De Haarlemsche derby is spannender ge weest dan ooit 1 Geenszins wogen de partijen tegen elkaar op. M-H.C. was stukken sterker. Doch de spanning werd gebracht door het buitengewone spel van de Bloemendaalsche verdediging tegen den Musschen-aanva.. In dat opzicht heeft de Bloemendaalsche ver dediging een glorieuze zege behaald Laten wij beginnen bij het begin, dat was het opstellen der elftallen Beide clubs ver schijnen volledig en hebben dus deze op stelling Bloemendag; De Jong; Schade van Wes trum en Andre de la Porte; Müller von Czernicki, Mr. Geyl en v. Steenwijk; Kop, Houtkooper, Drijver, Gunning en Heym- roek. M.H.C.: Katte; Fraser en Nissle; Dinger, Modlich en Brand; v. Citters, v. Kempen, Hubrecht, Wentholt en Visser 't Hooft. Als de kleine witte bal begint te rollen heeft de Bloemendaalsche aanval dezen het eerst te pakken, doch de primitieve opzet der beweging geeft weinig moeite aan de M.H.C.-verdediging. Als qe bal eenmaal in „roode handen" is, komt deze daar niet ge makkelijk uit. De belegering op het Bloe mendaalsche doel neemt een aanvang,' om, slechts door korte tusschenpoozen onder broken. tweemaal 35 minuten te duren l Die eerste pogingen der Musschen zijn nog tam; het fanatieke kwam eerst veel later, pas in de tweede helft. Toch heeft de Bloe mendaalsche verdediging handen vol werk om den ba! maar buiten den slagcirkel te houden. Het duurt niet heel lang, of de kanthalfs moeten ter hulpe snellen om de zwaar belaste verdediging iets te verlichten. Deze beide kanthalfs vooral, Müller von Czernicki en v. Steenwijk, hebben een schitterenden wedstrijd gespeeld. Wel was het spel van den eerste technisch iuister, doch v. Steenwijk verstond evenzeer de kunst aanvallen te onderscheppen en den bal op goede wijze weer weg te werken. De beide backs zwoegden in het zweet huns aan- schijns keeper de Jong was op z'n „ijzigst kalm." Met Katte waren deze twee zeker wel de menschen die geen last van zenuwen ondervonden. Enkele malen gelukte het den Bloemen- daalschen aanval op te trekken. Het initiatief kwam dan natuurlijk van rechts, de wing van Kop. Zeker niet van links Wij zullen den linksuiterst in de critiek sparen! Maar Kop is voor alle tegenstanders „het zwarte schaap"; hem valt de eer te beurt, dat de geheele vijandelijke verdediging zich op hem concentreert. Hij had dezen middag geen gemakkelijke tegenstanders in den jeugdigen Brand en Nissle. Vooral voor de rust moest K00 het daartegen nog v/el eens afleggen. Dat de Bloemendaalsche voorhoede zoo Na de rust komt Bloemendaal meer aan vallen, doch telkens staat de off-side val geopend. Bovendien beschikken de Leide naars over een aardige stickvastheid, wat hen ook boven hun tegenstanders doet uit- uitsteken. Uit een tweemaal overgenomen strafbully ontstaat dan het derde Leidsche doelpunt ((30). Nog voor het einde weet Leiden deze score te verhoogen tot 40 H.B.S.—T.O.G.O. III (3—0). In dezelfde derde klasse-afdeeling behaalde ook H.B.S., met Leiden de beide kampioenscandidaten, een overwinning. T.O.G.O. III was het slachtoffer. H.B.S. is volledig; de gasten tellen eenige invallers. De .thuisclub gaat onmiddellijk hard van stapel, doch de voorhoede is niet weinig succes kon boeken, was te wijten aan zoo op dreef als anders. Het duurt vrij lang, tempo-verschii en pingelen. Het spel was niet vlug genoeg, ondanks de snelheid die de spelers zelve vaak wisten te ontwikkelen. De ba! werd veel te lang vastgehouden, niet nauwkeurig aangegeven, er werd veel te veel gedraald en getracht het alleen te doen. Ge volg: steeds weer een stick der Musschen, die den bal weghaalde. Zoo bleef het voor de rust; een overwegende Musschen-meerderheid tegen een sublieme Bloemendaalsche verdediging; een behoorlijk ke kunnende, maar door principieele fouten besmette Bloemendaalsche voorhoede. Als de rust ingaat met nog steeds blanken stand, is de algemeene verwachting, dat Bloemendaal het op deze wijze niet lang meer Zal kunnen uithouden. Na een vrij lange rust begin de tweede acte. Het is het oude liedje weer; een heftige belegering van het Bloemendaalsche doel. Hoe listig ook de halflinie der M.H.C. de bal aan de voorhoede geeft, hoe veei listiger nog daar met den ba! gegoocheld wordt, het helpt allemaal niets; de weg naar het Bloe mendaalsche doel is en blijft versperd. Bloe mendaal beseft al te goed, dat de beste ver dediging in aanvallend spe! gelegen is dies poogt ook de Bloemendaalsche voorhoede. Kop schijnt zijn beide tegenstanders nu „door" te hebben, althans het lukt hem nu meer met zijn lenige glij-, kruip-, kronkel bewegingen langs hen heen te glippen. De in volle vaart genomen voorzetten zijn schit terend; hadden daar eens schutters bij ge staan. 1 Als de wedstrijd ten einde gaat loopen en de gasten het voelen aankomen, dat het „zwakke" Bloemendaal hun een punt gaat ontfutselen, geeft hun dat een strijdkracht, zoo fel en zoo enthousiast, dat eenige malen het enthousiasme in forschheid omslaat. Het is ongelooflijk, hoe goed de Musschen- aanval den ba! weet te behandelen; het is wonderbaarlijk, hoe uitnemend de Bloemen daalsche verdediging den bai weet af te nemen! Een schoon voorbeeld der achterhoede, wordt door de voorhoede overgenomen; brutaalweg worden eenige Bloemendaalsche aanvallen ondernomen tot schrik en ont zetting der Musschen. Hun verdediging is nu overbluft; voorzetten van Kop zijn er vele, maar schutters zijn er geene De .aatste minuten! Beide partijen voelen een kans. Het Musschen-overwicht moet toch in een doelpunt uitgedr ukt kunnen wor den! Zoo'n Bloemendaalsche aanval is lang niet malsch! Wij, toeschouwers langs het lijntje, kijken ook op ons horloge! Zal M.H.C. toch nog scoren? En misschien Bloemendaal nog? Er wordt gevochten voor het Bloemen daalsche doe! met stick, bal en zenuwen. Maar ook voor het Musschendoel komen in de laatste minuten hachelijke momentjes. De Bloemendaalsche voorhoede weet van Zenuwachtigheid niets met den ba! te doen. Het einde! Bloemendaal heeft een gelijk spel geforceerd, inderdaad geforceerd. Zijn verdediging en kant-halfs plus Kop in de voorhoede waren buitengewoon. Ondanks het gelijke spel, heeit ook M.H.C. zeer goed gespeeld. In de voorhoede hebben de beide uitersten hun slechte spel der vorige week doen vergeten; speciaal Visser 't Hooft was nu beter op slag. Van de jongeren waren v. Kempen en Brand zeer goed; Nissle was in de verdediging de groote man; Katte woidt iederen wedstrijd weer beter. Deze iaatste Haarlemsche derby heeft de voorgangers met traditie opgevolgd met spanning en emotie! Een ta rijk publiek was getuige van dezen fairen hockey-strijd. Bloemendaal behoudt van dezen trip naar Bussum de meest onaangename herinne ringen.. De gastheeren speelden een forsche partij met talrijke overtredingen, welke de referee maar liet loopen (waarschijnlijk we gens het teveel 1) Talrijke ongelukjes waren er het gevolg van. Gedurende geruimetn lijd van den tweeden speelhelft moest Bloemen daal met 10 man doorspelen, daar een zijner spelers geblesseerd werd aan de kaak. Hoewel de partijen in het'veld'ongeveer gelijkwaardig waren, wist het Gooi beter de kansen te benutten dan Bloemendaal, waar door de rust dan ook met 2—0 voor de thuisclub inging. Na de rust wordt deze voorsprong nog vergroot (30), doch als Bloemendaal dan met 10 man verder moet spelen, komt ook bij hen het „feu sacre." De druk op het Gooische doel wordt door J. Gunning in een doelpunt omgezet (31). Hoewel de gasten het overwicht behouden, lukt het hun ni.t meer t scoren, zoodat het einde van deze onprettige partij komt met 31 in Bloemendaal's nadeel. eerdat Bolland na goed samenspel aan H.B.S. de leiding weet te bezorgen (1)0). H.B.S. blijft sterker; eenige schoten wor den door den T.O.G.O.-keeper uitstekend gestopt. Het wil echter nog steeds niet goed vlotten in de Haarlemsche voorhoede. Een kanonschot van Jetten houdt de keeper opnieuw op keurige wijze uit zijn doeL Rust 10. Ook na de rust behielden de gastheeren het beste van het spel. De Haagsche aan vallen bezorgen de safe Haarlemsche ver dediging weinig last. Na vele vergeefsche pogingen, gelukt het dan weer aan Bolland den keeper te passeeren (20). Kort voor het einde passeert Bolland ten derde male den Haagschen doelwachter. H.B.S. bezet nu nog steeds de eerste plaats, dank zij een beter doelgemiddelde dan Leiden, dat op de voet volgt. De belang rijke wedstrijd H.B.S.Leiden op 18 No vember zal de beslissing over het wel en wee der Haarlemmers moeten brengen. Westelijke afdeeling le klasse Den Haag: H.D.M.'t Gooi 30 Bloemendaal: BloemendaalM.H.C. 00 R'dam: VictoriaHaagsch Lyceum 01 2e klasse A A'dam: A'dam IIHilversum II 3—2 A'dam: Amsterdam IIIT.H.C. '25 80 B R'dam: Victoria II—M.H.C. II 0—2 Den Haag: H.O.C. II—H.O.C. III 2—1 Delft: D. St. H. C.—T.O.G.O. II 1—3 3e klasse A Hilversum: Hilversum III 't Gooi III41 Amersfoort: AmersfoortBe Fair 20 Utrecht: Utrecht IIDe Kraaien B Haarlem: H.B.S.—T.O.G.O. III Leiden! LeidenBloemendaal III Amsterdam: A.V. '23Te Werve C Den Haag: Te Werve IIHaagsch Lyceum III 13 Wassenaar: De Kievieten II-H.D.M. II 1-17 5—1 3—0 4—0 1—0 In een gemoedelijke partij hebben de jeugdige reserve-muschjes gewonnen van wat eens de bloem was van Victoria, nu de veteranen! Evenwel, die „ouwe lui" speelden - - met een verwoed enthousiasme, zoodat aankomende m e eshssende he?t. Buitengewoon mooi weer en een groote publieke belangstelling kenmerkten deze eerste van de 4 najaarsdraverijen die di* jaar nog op de baan van „Het Oude Slot" te Heemstede worden gehouden. Hoewel natuurlijk niet alle ingeschreven paarden aan den start verschenen, waren de banen roch goed bezet, vooral in den C-prijs, waar niet minder dan 9 van de 11 inge schreven paarden verschenen, terwijl in den D-prijs er 26 van de 38 startten. Het was dezen keer een groot program, doch dank zij de snelle afwerking liep alles vlot van stapel, zoodat de coursen, om 1 uur aangevangen, reeds om even 4 uur afgeloopen waren. Als starter handicapper fungeerde wederom de heer P. Olij, rechter de heer L. G. B. de Wijs en als baancommissaris de heer J. C. Bennink; Begonnen werd met den A-prijs, prijzen- draverij 4de ki. afstand 1900 M. be.asting. Voor iedere gewonnen f 250, 10 M. ont heffing: paarden die nog niets geronnen hebben 10 M. Prijzen f 250.en f 50. Van de 14 ingeschreven paarden verschenen aan den start Robbert, eig. J. de Vlieger, N.-Vennep, ber. J. de Vlieger, 1850 M.; Quanna See, eig. J. C. Braakman, Haarlem, ber. L. En- sing, 1900 M.; Petite Annie, eig. C. Verhorst, Beverwijk, ber. K. Bakker, 1900 M. Rosa G., eig. en ber., B. J. Brundel, Hilversum, 1910 jVJ.; Queen Anthonia, eig. Stal Heem stede, ber. A. P. Kaiser, 1920 M.; Prinses Dulpth, eig. A. P J. v. d. Kroon, ber. J. Vergaaij, 1930 M.; Oakland Baron B., eig. Th. Smit, Alkmaar, ber- B. P. ten Hagen, 1930 M. Queen Antonia gaat direct naar voren, maar Prinses Duluth loopt op het laatst goed in, zoodat Queen Antonia slechts met een halve lengte wint. x. Queen Antonia, tijd 3.17 1/5; 3. Prinses Duiutn. 3.17 15. B. prijs heatprijzendraverij 2e en 3e bi. Afstand 1610 M. Belasting: Voor iedere gewonnen f 700.15 M. Prijs f 500 benevens f 50 voor de 2e M.H.C, niet zoo tnaar kans zag zijn meer derheid in doelpunten uit te drukken. Einde lijk slaagt daar Mulder in na een vrijen lag (01). Maar voor rust gebeurde dat niet voor de tweede maal. Ook de tweede helft geeft een Haarlemsch overwicht, waartegen de Victorianen zich met hand en tand verdedigen. Zij kunnen het nu slechts tot enkele uitvallen brengen, die weinig gevaar opleveren. Ruys de Perez brengt M.H.C. dan in veilige haven (02). Met dezen stand komt het einde; de gasten behaalden een verdiende overwinning. Met vijf invallers ging het derde van Bloe mendaal naar Leiden om tegen het sterke elftal der sleutelstad-bewoners behoorlijk partij te geven. Het laatste is gelukt, al is de overwinning 'hun deel niet geworden. De gastheeren zijn van meet af aan veel sterker; Bloemendaal moet zich bijkans ge heel tot verdedigen beperken. Bovendien maakte de Leidsche verdediging met groote nuttig effect gebruik van de off-side val. De rust ging in met 20 voor Leiden. Van de 15 ingeschrevene paarden versche nen aan den startRemplacante, eig. en ber. W. v. Leeuwen, Wassenaar 1625 M. Lettra, eig. en ber. K. Davidson, Ooster blokker, 1640 M. Pretty Polly eig. Joh. Roggen, Groningen, ber. J. Wijman, 1640 M.; Quick G., eig. A. Honigvoort, Wassenaar, ber. W.H. Geerssen, 1640 M. Qusville Patrick D., eig. L.J. Bakker, Hilversum, ber. Th. Witteman, 1640 M. Quick Boy, eig. W. Droog, Rotterdam, ber. D. Pronk. 1640 M.; Peter Kerrigan, eig. Mevr. M. L. Leene, Haag, ber. P.J. de Boer, 1655 M. Queen G., eig. M.W. de Jong, Oranjewoud, ber. B. de Jong, 1655 M. Quintaine, eig. J. Kruithof Sr., ber. J. Kruithof Jr., 1655 M.; Quo Vadis B., eig. D.A. v. Stralen, Haag, ber. B. Schipper, 1685 M. Dir was een mooi veld met paarden. De si^rt was niet gemakkelijk, maar Olij weet altijd de meest moelij ke starts tot een goed einde te brengen. In de eerste heat plaatste Remplacante zich no. 1. Tijd 2.35 1/10 sec.. Lettha ge distingeerd. 2e heat1. Peter Kerrigan, tijd 2.35 i/ios. Quintaine ingehouden. In de 3e heat, die de beslissende werd liepen 10 paarden. Hier ontspon zich een felle strijd tusschen Peter Kerrigan en Queen G„ waarbij eerst genoemde met een halslengte wint.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10