Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON 's Morgens en 's Avonds RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 5 NOVEMBER 1928 De tweede Dawes-conferentie De bevoegdheid der deskundigen Was het zijn misdrijf? VERKEER EN POSTERIJEN Invordering van gelden in het buitenland BLADZIJDE 4 KUNST EN KENNIS De monumentendag De eerste officiéele stap is gedaan, om de tweede Dawes-conferentie bijeen te roepen. In zijn laatste zitting heeft het Rijkskabinet het besluit genomen, om in den geest van de Geneefsche overeenkomsten van 16 September, te zamen met de overige deelhebbende regee ringen, het plan te verwezenlijken, om een commissie van financieeie deskundigen te benoemen voor de definitieve regeling der reparatie-kwestie. De Duitsche diplomatieke vertegenwoordigers in Parijs, Londen, Rome, Brussel en Tokio hebben van dit besluit van het Duitsche Rijkskabinet mondeling mede- deeling gedaan. Volgens de meening van de Duitsche regee ring gaat het hier om de benoeming van een commissie van onafhankelijke deskundigen, dus in geen geval een commissie van regee- rings-vertegenwoordigers. De officieuze „Deutsche diplomatische Korrespondenz" verklaart, dat dit in overeenstemming is met den tekst en den geest van de Geneefsche overeenkomsten van 16 September. Volgens den tekst is toen tot de benoeming van een commissie besloten; volgens den geest kan de medewerking van de Vereenigde Staten van Amerika bij de algeheele en definitieve rege ling praktisch niet worden gemist. Maar de Vereenigde Staten zouden om verschillende bekende redenen geen afgevaardigden zenden op een conferentie van regeerincs-vertegen woordigers. De kwestie van het initiatief, die eveneens is opgeworpen in verband met het besluit van het Rijkskabinet, wordt opgehel derd, doordat er wordt gewezen op de samenwerking van de regeeringen, die er bij betrokken zijn. Voor zoover het standpunt van het initiatief van beteekenis is, moet er volgens de officieuze verklaring op worden gewezen, dat het initiatief reeds in Genève is genomen en wel voornamelijk van Fransche zijde, terwijl in de jongste bespreking ChurchillPoincaré, waarvoor de Britsche schatkanselier zich naar Parijs had begeven, een uitbreiding van dit initiatief moet worden gezien. ^Duitschland had dus alleen op het gegeven tijdstip in de discussie in te grijpen, vóórdat uit de besprekingen van andere deel hebbers onder elkaar meeningen werden gevormd en besluiten genomen. Door het jongste besluit van het Rijks kabinet is nu Duitschland in genoemden geest bij de discussie toegetreden. Voorloopig moeten alleen de technische bijzonderheden worden besproken voor de aanstaande des kundigen-conferentie; plaats en tijd moeten worden bepaald en vooral omvang en inhoud van het mandaat, dat den deskundigen wordt toebedeeld. Wat de plaats der conferentie aangaat, is men in Berlijn van meening, dat er zal worden herhaald, wat er met de Dawes- conferentie in 1924 is gebeurd. Zooals men weet, kwam de conferentie toen in Parijs bijeen, maar werd spoedig naar Berlijn ver plaatst, waar ze zich zonder tijdverlies de noodige informatie-bronnen kon verschaffen. Een bepaald tijdstip voor de bijeenkomst van de tweede Dawes-conferentie heeft de Rijks- regeering van haar kant niet opgegeven, maar op de bevoegde plaatsen is men van meening, dat het voor allen, die er bij be trokken zijn, gewenscht is, zoo spoedig mo gelijk, met het oog op omvang en draagkracht der gestelde taak en de materieele belangen van de verschillende geïntereseerden. Belangrijk is een verklaring van de „Deutsche diplomatische Korrespondent" omtrent de opgaven der conferentie. Er wordt nadruk op gelegd, dat de resultaten der conferentie in geen geval tot een defini tief besluit kunnen leiden en de volle toe stemming van Duitschen kant een vereischte is. Dit vloeit reeds voort uit de beteekenis van de kwestie der transfer-bescherming, verder uit de bepalingen van artikel 233, punt 4 van het verdrag van Versailles, als deze aan een wijziging moeten worden onderworpen. Op deze plaats wordt de delging van de totale Duitsche schuld in een tijdruimte van 30 jaar, die met 1 Mei 1921 begint dus intusschen reeds is begonnen vastgesteld. Hoewel er van een overeenkomst in verband met een toekomstig plan van te voren natuurlijk geen sprake kon zijn, ligt het toch in den aard der zaak, dat hier wijzigingen in aanmerking komen, waarvcor dus de toestemming van Duitschland noodig zou zijn. Als hoofdpunt voor de aanstaande tweede Dawes-conferentie wordt in Duitsche regee- ringskringen vastgehouden: voor het vast stellen van een definitief plan voor de rege ling der Duitsche verplichtingen uit den oorlog en voor de toekomstige uitvoering van de hieruit voortvloeiende financieeie trans actie zou alleen zoo'n lichaam genoeg gezag kunnen hebben, dat is samengesteld uit eco nomische en financieeie vakmannen van den eersten rang en wereld-beteekenis. Van Duitschen kant wordt dus de samenstelling van een niet-politieke conferentie verlangd, en wel hoofdzakelijk, om de deelneming der Amerikaansche regeering door een officieelen gedelegeerde of door een opmerker mogelijk te maken. Van Duitschen kant zal waar schijnlijk als eerste gedelegeerde voor de tweede Dawes-conferentie de president van de Rijksbank, Dr. Schacht, in aanmerking komen. OPTIMISTISCHE STEMMING TEN OPZICHTE VAN HET HERSTEL- PROBLEEM PARIJS, 4 Nov. (V.D.) De besprekingen, die Poincaré gisteren met de vertegenwoor digers van verschillende, bij het herstel probleem betrokken mogendheden had, wer den heden voortgezet, doordat Poincaré in den loon van den de.g den -e<g:~chen en den j Japanschen gezant ontving. In politieke kringen is men van meering, dat het vraag- 1 stuk van de samenstelling der commissie van deskundigen nu weldra zal zijn opgelost. Als j het bericht in de „Excelsior" juist is. zal Poincaré dezer dagen ook den gezant van de Vereenigde Staten ontvangen, aangezien zooais ook de ..Petit Parisien" en de „Mattin" beweren tijdens de besprekingen tusschen Poincaré en Parker Gilbert her haaldelijk de mogelijkheid onder het oog is gezien, dat de Ver. Staten in een of anderen vorm ook zitting in de comrmssie van des kundigen zonden nemen. Alhoewel men in officieele Fransche kringen een diep stil- zwiigen bewaart, zou men daar het vraag stuk echter zeer optimistisch inzien. POTNCARé OVER DE BEGROOTING Gehoord door de Kamercommissie voor de financiën heeft Poncaré verklaard, dat hij zich voorbehield de amendementen te bestrijden, door de commissie op de begroo ting ingediend. Volgens hem zou de eenige gepaste methode geweest zijn de begrooting goed e keuren zonder er naar te streven dat zij ar anders zou uitzien en zonder andere wij zigingen aan te brengen dan die welke de regeering na langdurige studie had aange. bracht. Daar de commissie een anderen weg blijkt gevolgd te hebben, zal Poincaré het tot zijn leedwezen over verscheidene belangrijke pun ten in de Kamerzitting niet met haar eens zijn. Poincaré herhaalde met nadruk, dat in dien. wat hem onwaarschijnlijk voorkwam, er geen overeenstemming was bereikt op zulk een tijdstip, dat de begrooting vóór 31 December zou zijn goedgekeurd, hii aan anderen de zorg Zal overlaten om het fi. nancieel herstel te voltooien. Leden der Kamercommissie voor de finan ciën, na afloop der zitting geïnterviewd, heb ben verklaard dat Poincaré zich met beslist heid maar op aangename wijze uitliet. Men acht het algemeen waarschijnlijk dat het huidige meeningsverschil meer schijn dan werkelijkheid is en dat het zeer gemakkelijk bijgelegd zal worden in den loop der Kamer debatten. Het „Journal" doet opmerken, dat de Kamercommissie voor de financiën, die op grond van een compromis gekozen werd, geen juiste afspiegeling is van de meening der Kamer. DE HAVENSTAKING TE BORDEAUX Krachtige ordemaatregelen De staking der havenarbeiders neemt een dusdanige wending, dat de autoriteiten zich verplicht hebben gezien buitengewone maat regelen te nemen. Detachementen infanterie en artillerie, alsmede koloniale troepen wer ken met de gendarmerie en de politie samen tot handhaving der orde. Stakers zijn eenige schepen binnengedron gen en hebben de daar werkende arbeiders met knuppels weggejaagd. Verscheidenen werden gewond. Op de kaden hadden eenige lichte inciden ten plaats, waarop eenige arrestaties volg den. NOODLOTTIG HANDGEMEEN Duitscher door douane gedood Twee in Frankrijk wonende Duitschers, die een wandeling naar Luxemburg hadden on dernomen, raakten bij hun terugkeer aan de grens in woordenwisseling met twee Luxemburgsche douane-beambten. Dezen volgden de Duitschers op Fransch grondge bied, waar het tot een handgemeen kwam. Een der Duitschers is daarbij door een douanebeambte doodgeschoten. CONGRES BINNENSCHEEPVAART Zaterdagochtend had te Brussel de ope- ningsvergadering plaats van het congres voor de Binnenscheepvaart. Koning Albert was daarbij aanwezig, verder de minister van openbare werken Baels en de oud-ministers Seghers en Franck. Oud-minister Seghers hield de openings rede. Hij meende, dat het congres beant woordde aan een eisch des tijds, daar thans de waterwegen en kanalen een groeiende rol spelen in de algemeene transporteconomie. Antwerpen is het middelpunt, waarheen alle \yatewegen en kanalen leiden. Ook moet deze groote haven in de toekomst zeker zijn van de toegangen naar de zee. België moet vol strekte zekerheid hebben, nooit te zullen missen den sleutel van zijn huis, en de rivier, die Antwerpen met de zee verbindt, moet de groote schepen, die op den Oceaan varen, kunnen doorlaten. Die weg moet ook te allen tijde aan de groeiende behoefte van de scheepvaart en aan den vooruitgang op scheepsbouwgebied beantwoorden. De verkeerswegen, zoo ging de heer Se ghers voort, bestaan uit spoorlijnen, maar vooral uit waterwegen, die aansluiting geven met de havens en met de zee. Van de Bel gische rivieren en kanalen moet spoedig de hartader zijn het directe kanaal Antwer penLuik. Voor de autonomie van de Bel gische waterwegen is dit kanaal een eerste vereischte. Dit kanaal moet noodzakelijk worden aangevuld door een nog directer en practischer verbinding van Antwerpen met den Rijn. Het kanaal LuikAntwerpen zal van Luik een der eerste binnenhavens van Europa maken. Bovendien zal alleen door dit kanaal Antwerpen het onmisbare totaal kunnen krijgen van het natuurlijke verkeer met Zuid-Oost, dat aan Antwerpen toekomt. Dit kanaal zal het ook eens mogelijk maken, dat de Maas zich in de Schelde kan werpen. Na Seghers sprak nog even' minister Baets. Zonder in bijzonderheden te treden, kwam zijn betoog in algemeenen zin over. een met dat van den heer Seghers. Hij be sloot met te verzekeren, dat de regeering de meest omvangrijke medewerking tot ont wikkeling van België's binnenscheepvaart zal verleenen. De agenda bevat o.a. de volgende punten: de rapporten over de scheepvaart tusschen Antwerpen en Dordrecht en de Nederland- sche douaneformaliteiten, alsmede het Moerdijkkanaal. DE UITSLUITING Massabetoogingen van Christelijke metaalarbeiders ESSEN, 4 Nov. (V. D.) Het vakvereenigings- kart.el der Christelijke metaalarbeiders heeft heden (Zondag) in het geheele Rhurgebied demonstraties gehouden tegen de uitsluiting. De districtsleider Burghartz hield te Essen voor een reusachtige vergadering een rede over den toestand. Hij wees er op, dat het recht aan den kant van de arbeiders is en gaf een omvangrijk materiaal kosten enz. der producten, verkoopsprijs enz. om te bewijzen, dat de N.W.-groep de vastgestelde 'oonsverhoogingen kon dragen, verder ver maande hij de arbeiders tot onvoorwaarde lijke discipline. De vakvereenigingssecretaris Groene wees er op, dat de Christelijke metaalbewerkers zich aansloten bij den eisch, dat de Rijks- regeering onmiddellijk zou bijeenkomen om stelling te nemen tot de situatie. Demonstratie van vereenigfngen van Duitsche arbeiders-, bedienden- en be- ambtenbonden ESSEN, 4 Nov. (V.D.) De leden en mede werkers van de vereeniging van Duitsche arbeiders- bedienden- en beambtenbonden uit het Rijnsch Westfalen hebben Zondag een groote demonstratie gehouden, welke den arbeidersstrijd in de N.W.-groep der ijzer industrie betrof. De demonstratie werd be sloten met het unaniem aannemen van het volgende besluit: De van den kant van de werkgevers in de groep Noord-West na het bindend verklaren van de scheidsrechtelijke uitspraak van den staat doorgevoerde uit sluiting beteekent een bewust optreden tegen de rechten van den staat en de door dezen gevoerde scheidsrechtspraak. Daarmede is de loonstrijd tot een strijd van alle Duitsche arbeiders geworden, terwijl het gaat om de handhaving' van de autoriteit van den staat en de orde. De druk bezochte demonstratie van heden der vereeniging van Duitsche arbeiders- bedienden- en beambtenbonden voor Rijnsch-Westfaalsch industriegebied verklaart zich derhalve solidair met de hoofdleiding in Berlijn en besluit den uitge sloten arbeiders iedere mogelijke ondersteu ning te geven. De vergadering verwacht van de ryksregeering dat zij de autoriteit van den staat en de veiligheid der sociale staats inrichting met alle ten dienste staande mid delen zal beschermen. UITBRAAK BERLIJN, 5 Nov. Uit het Berlijnsche Huis van Bewaring Moabit zijn, naar de Montag meldt, Zondag om 6 uur 's middags twee gevangenen ontsnapt, die te zarhen .waren ondergebracht in een cel op de derde etage. Zij hebben de tralies met een zaag doorgezaagd en zich aan een uit beddela- kens gevormd touw naar bened;n lóten zakken. Een van hen ontkwam over den muur, terwijl de ander nog door de beamb ten kon worden achterhaald. De ontsnapte is een inbreker, die dezer dagen wegens ver schillende inbraken gearresteerd was. Hij had voor ongeveer een kwart millioen mark uit verschillende groote zaken te Berlijn ontvreemd. HEVIGE STORM AAN DE LIGURISCHE KUST ROME, 3 Nov. Aan de Ligurische kust woedt sedert enkele dagen een hevige storm, die groote schade aanricht. Gisteren werd het Kurhaus van Bordighera, aan de Ita- liaansche Rivièra, grootendeels weggeslagen door de hoog opgezweepte golven. WAPENSTILSTANDSHERDENKING ROME, 3 Nov. Een 72-tal extra-treinen arriveerde gisteren te Rome met 65.000 land arbeiders, die zouden deelnemen aan de plechtigheid ter herdenking van den Ita- liaanschen wapenstilstand. Zaterdag zouden zij in twee groepen van 30 en 35000 man naar het Nationale Monument trekken om de rede aan te hooren, door Mussolini uit te spreken van de trap van het gedenkteeken. Zondag zou zich een groot aantal oud-strij ders by hen voegen tot het brengen van een gemeenschappelijke hulde op het graf van den Onbekenden Soldaat. Een frappante verklaring van Mussolini. ROME, 5 Nov. De feestelijkheden van den Zondag zijn volkomen volgens program ver- loopen. Aan de inwijding van het overwin- ningsgedenkteeken heeft ook de koning deelgenomen. Bij de demonstratie voor net graf van den onbekenden soldaat heeft Mussolini een toespraak gehouden, waarin hij de volgende zeer frappante beweringen uitte: De wereldoorlog Is het Italiaansche volk niet door een aanval opgedrongen, doch het geheele Italiaansche volk heeft op zetteiyk den oorlog gewild. Het deelnemen BOTSING TUSSCHEN BOEREN EN COMMUNISTEN KOWNO, 4 Nov. V.D. Naar uit Mos kou wordt gemeld, zou het in het gouverne- men Minsk, in de nabijheid van de stad Orscha tot botsingen zijn gekomen tusschen ryke oberen en comunisten. Volgens deze mededeeling zouden de boeren de kerk verdedigd hebben en het plaatseiyk clubhuis der communisten in brand hebben gestoken. De politie zou hebben ingegrepen en de leiders hebben gearresteerd. KABINETSCRISIS IN ROEMENIE Een regeering-Maniu De regeering is afgetreden. Verklaard wordt, dat de regentschapsraad een concen tratie-regeering wil vormen; de kansen hier op zijn echter zeer gering. Alles wüst erop, dat Manlu belast zal worden met de vorming van de regeering. In deze regeering zal Titu- lescu ongetwijfeld een portefeuille krijgen. Tot diens terugkeer uit Londen zal Bui- tenlandsche Zaken waarschijnlijk bestuurd worden door den miniser van binnenland- sche zaken Waida-Voivoda In verband met het aftreden der regee ring zyn beide huizen van het parlement verdaagd. STORM AAN DE NOORDKUST VAN SPANJE Er woedt een zeer hevige storm aan de geheele Noordkust. Hulzenhooge golven slaan op de kust en veroorzaken groote schade, met name te San Sebastian en te Santander. DE PRESIDENTS-VERKIEZINGEN IN DE V. S. Vrijdagavond hebben Smith te Brooklyn en Hoover te St. Louis voor een reusachtige menigte het woord gevoerd. President Coo- lidge zond een telegram aan Hoover, waarin hy zyn partijvriend den geschikten man noemt om hem op te volgen. Volgens officieele mededeelingen zouden de kosten voor de verkiezingen in fotaal on geveer 10 millioen dollar bedragen. DE MOORD OP OBREGON Onder grooten toeloof) begon het proces tegen Torel, den moordenaar van Obregon, en diens beweerde medeplichtige, zuster Conception, met de benoeming der jury. In de zaal is een microfoon geplaatst, zoodat men het proces door geheel Mexico zal kunnen volgen. Daar de gerechtszaal slechts op 150 per sonen berekend is, zijn onder den vloer steunbalken aangebracht, om een Instorting te voorkomen. Gewapende politie onderzocht in de ge rechtszaal ieder op wapenen. Toen de verdediger Sodi voor het gebouw verscheen, werd hij door een talrijke me nigte toegejuicht en met bloemen bestrooid. In de zaal ontving een gedeelte der aanwe zigen hem met bijval, een ander met gesis. In den loop van het proces tegen José de Leon Torel, beschuldigd van moord op president Obregon, verklaarde Torel, dat hij na zijn arrestatie door de politie gemarteld werd, die hem wilde laten bekennen, dat hij medeplichtigen had gehad. Torel zeide: Men hing my aan mijn duimen, later werd De Persdienst der Posterijen en Telegrafie deelt het volgende mede Een vordering op een in het buitenland wonenden schuldenaar is niet altijd even eenvoudig te innen. Als regel wendt men zich tot een bank, die zich met dergelijke invorderingen belast, deze geeft de vorde ring over aan een buitenlandsch correspon dent, die de rekening int en de gelden weer aan de bank doet toekomen, die op haar beurt weder met haar cliënt afrekent. Ingewijden maken reeds geruimen tijd van de post gebruik. Door tusschenkomst van de postadministratiën der verschillen de landen kunnen namelijk quitantiën geïnd worden in Algiers, België, Curasao, de vrije stad Danzig, Denemarken. Duitschland, Faröer, Frankrijk, Hongarije, IJsland, Italië en de Italiaansche Koloniën, Luxemburg, Marokko (met uitzondering van de Spaan- sche zóne), Ned. Indië, Noorwegen, Oos tenrijk, het Saargebied, Suriname, Tsjecho- Slowakije, Tunis, Zweden en Zwitserland. Hoe moet de schuldeischer nu handelen om zijn kwitanties door de post te doen in nen Op de postkantoren zijn kosteloos bor derellen verkrijgbaar, waarop de in te vorde- ren kwitanties moeten worden ingeschre- ven. De wissels op één borderel moeten van denzelfden afzender afkomstig zijn en be stemd zijn voor één kantoor van invorde ring en voor ten hoogste 5 verschillende schuldenaren. Zij mogen niet op verschil lende vervaldagen invorderbaar zijn. Het borderel wordt in een eveneens kosteloos verkrijgbaren omslag rechtstreeks, aange- teekend (tegen betaling van het gewone port en recht) toegezonden aan het kantoor dat met de invordering belast is. Van het ingevorderde bedrag wordt een invorderingsrecht afgehouden, hetwelk vol gens de internationale bepalingen in maxi mum 30 centimes bedraagt en voor Neder land op 15 cent is bepaald (indien de quitan- tie niet voldaan wordt, is een aanbiedings- recht van 10 cent (20 centimes) verschul digd). Per postwissel wordt daarna het restee- rend bedrag, verminderd met het postwis- selrecht, overgemaakt. Indien meerdere qui- tanties zijn ingevorderd, wordt het geheele bedrag op één postwissel overgemaakt, zoo dat dan slechts éénmaal postwisselrecht wordt afgehouden. Het innen van een buitenlandsche vor dering kost dus in totaal ie port en recht voor een buitenlandsche aangeteekende brief (27% cent) 2e invorderingsrecht (15 cent) of aanbie- dingsrecht (10 cent) 3e postwisselrecht (verschilt naar gelang van bedrag en lartd van herkomst). Bij een inningstermijn van ten hoogste 8 dagen, zal de afzender als regel binnen 14 dagen na afgifte der quitantie in het bezit van het ingevorderde bedrag zijn. In het verkeer met België, Duitschland, Hongarije, het Saargebied, Tsjecho-Slowa- kije, Zweden en Zwitserland kunnen de in gevorderde bedragen op verlangen van de af zenders worden gestort op een postrekening, welke in het land van bestemming der zen dingen wordt gehouden, in welk geval alleen stortingsrecht verschuldigd is. Belanghebbenden, die nog nadere inlich tingen omtrent den buitenlandsche-quitan- tiedienst wenschen, kunnen deze aan het postkantoor in hunne woonplaats verkrijgen. (Naai het Engelsch) 41 Men zag elkander aan. Sommigen dachten alleen aan de gewon nen weddenschap, anderen, waaronder •Randolph, vreesden nog steeds, dat Mitchel zich werkelijk zou hebben verlaagd, een onteerende misdaad te begaan. Alleen Bar nes zei: „Maar mijnheer Mitchel, een der voorwaarden van de weddenschap was, dat 4, het een veelbesproken misdaad zou zijn." „Juist, mynneer", antwoordde Mitchel, „en ik zal u bewijzen, dat ook aan deze voorwaarde is voldaan!" Randolph werd bleek. Mitchel vervolgde: „Nu wilde het geval, dat in denzelfden nacht, in denzelfden trein een groote diefstal werd gepleegd. Daarop volgde een moord en later had nog een diefstal plaats van een prachtigcn r ibijn mijner vrouw. In al deze zaken nu, werd door sommigen mjjn hand gezien. Welnu, ik wil u thans verklaren, in hoeverre dat vermoeden juist is geweest. U moet weten, dat ik ai jarenlang heb ge- twijfeld aan de bekwaamheid der detectives, waarvan veelal zoo hoog wordt opgegeven. ■wii— 1 ■—iiiiim—inbi HM >-nrTTT— en het voornemen koesterde daarvan de proef te nemen. Maar er deed zich geen geschikte gelegenheid voor; immers ik stel er prijs op Christen te zijn en zou niet graag een groote schuld op my laden. Doch zie, daar kwam opeens 'n gunstig oogenblik. Voordat ik u uitvoerig ga verhalen, hoe dat in zijn werk ging, mogen wij allen ons glas nog wel eens vullen, want het is in twee woorden niet te zeggen." De glazen werden gevuld met Champagne, alleen Thauret vroeg een glas Bourgogne. Toen dit werd ingeschonken, hield ook Barnes zyn glas bij, zeggende, dat hy geen Champagne kon verdragen. Mitchel vervolgde: „Ik heb, zooals u weten zult, een bijzon dere voorliefde voor edelsteenen, waarvan ik een groote verzameling bezit. Nu hoorde ik enkele jaren geleden van een aantal prachtexemplaren, die te koop waren. Zü zouden afkomstig zijn van een Indisch vorst en daarom zoo merkwaardig, dat ze twee aan twee volkomen geiyk waren aan elkaar, wat soort, grootte en kleur betreft. De vorst had twee dochters, aan elke van wie hij een stel der juweelen gaf. Een dezer beiden had geld noodig en liet ze daarom te Parijs verkoopen, terwijl ze den juwelier, die den verkoop leidde, opdroeg, valsche steenen van dezelfde kleur en grootte in de plaats te leveren, opdat de sieraden, waarin zy gezet waren geweest, als vroeger zouden kunnen gedragen worden. Ik kocht de heele collectie voor minder dan ze waard was, omdat er toen geen kans bestond, ook de andere helft der verzameling in handen te krijgen. Maar zie, de zuster der prinses, ver nemende hoe haar zuster zonder aan haar waardigheid te kort te doen, een groote geldsom had verdiend, wendde zich tot den zelfden juwelier, en deze leverde ook haar 'n stel valsche steenen, my de echte aanbie dend. Ik kocht ze, daar ik zoodoende de waarde der andere tevens vermeerderde, en was dus eigenaar van de geheele oorspron kelijke verzameling." De aanwezigen begonnen biykbaar het grootste belang in de zaak te stellen, zij luisterden zeer aandachtig, en sommigen begonnen ook reeds te begry'pen, dat hier van de gestolen juweelen sprake was, die dus biykbaar Mitchel's eigendom waren. „Deze tweede bezending," hernam Mitchel n" een teug uit zyn glas, „liet ik mij per mail opzenden naar Boston, daar ik bij vroegere gelegenheden had opgemerkt, dat te Boston de inkomende rechten matiger worden berekend dan te New-York. Toen de boot aankwam, zorgde ik daar zelf te zyn, om de steenen in ontvangst te nemen. Ik deed ze in een tasch, die ik bij me had, van zeer bijzonder soort, die ik naar my'n aanwijzing had laten vervaardigen en ging er mee naar mijn kamer in hotel Vendöme, Denzelfden avond ontmoette ik Randolph, en ging met hem naar de come- die. Hij wilde met den middernacht-expres naar New-York en ik bracht hem naar 't aan den oorlog is een spontane daad van eigen wil geweest. Ongeveer twee millioen soldaten hebben hun bloed vergoten om het nieuwe Italië te scheppen. De oorlog is het eerste groote historische evenement geweest, waaraan het geheele' Italiaansche volk deel heeft gehad, waardoor het Italiaansche volk eindeiyk vereenigd is en vastbesloten voor de macht van het vaderland op te treden. Mussolini besloot met de vraag: Zal het Italiaansche volk morgen, wanneer het noodig mocht zijn, hetzelfde doen, wat het gisteren gedaan heeft? DE WERKING VAN DEN ETNA Dreigend gerommel De werking van den Etna begon Zaterdag ochtend met hevigheid. De lavastroom werd door lichte aardschokken en sterk gerom mel voorafgegaan. ROME, 5 Nov. V. D. Naar nader be richt wordt, omtrent de uitbarsting van den Etna, heeft de lavastroom het dorp Sant Alfio reeds bereikt. Het dorp is door de bevolking in alleryi ontruimd met medeneming van zooveel goederen, als zy slechts kenden dragen. Aardschokken worden telkens vernomen. De zon is verduisterd door een wolk van fyne asch. Ondanks den dreigenden toestand en de opwindende gebeurtenis trekt de bevolking ordelijk terug. PALERMO, 4 Nov. V. D. Uit de laatste uit Catania ontvangen berichten blijkt, dat de huidige uitbarsting van den Etna niet van zoo weinig beteekenis is, als het zich oor spronkelijk liet aanzien. Van de vele kraters, die de Etna heeft, zijn thans eenige oude in werking, die zich in 1865 bij Concazza en Monte Frumenio hebben gevormd en 2000 meter diep zyn. De lavastroom heeft een breedte van 2 K.M. en breidt zich uit over het woud van Cerrita en het woud Cubania, en beweegt zich met een snelheid van 150 meter per uur voort in vijt stroomen in de richting van de dorpen Sant Alfio, Milo en Fornazzo. Alhoewel er nog geen onmiddeliyk gevaar voor de bewoonde streken dreigt, zijn eenige woningen veiligheidshalve ontruimd. station. Terwyi ik op 't perron nog met hem stond te praten, zag ik opeens tot mijn groote ver bazing en schrik een dame die in den trein stapte, met mün tasch in de hand. Ik kon mij niet vergissen en het was onmogelijk, dat er nog precies zoo'n tasch in de wereld bestond. Ik zag in, dat het nutteloos tyd- verlies zou zijn, indien ik naar mijn hotel terugkeerde en besloot daarom, tot groote verwondering van mijn vriend Randolph, die van dit plotseling besluit niets begreep, met hem mee te gaan. In den trein dacht ik er over na, wat te doen. Vóór New-Haven stopte de trein niet, zoodat ik tot dat station gerust kon zyn, maar dan? Toen begon Randolph het gesprek, dat tot onze weddenschap leidde en daardoor kwam ik op een denkbeeld. Ik wilde de die vegge van haar tasch, mijn eigendom, be- rooven. Werd ik betrapt, dan was ik toch niet strafbaar, en werd ik niet betrapt, dan had ik goede kans de weddenschap te win nen. Er was echter een mogelijkheid, namelijk dat Barnes in den wagon had plaats ge nomen en onze weddenschap gehoord. Het was wel een zeer geringe mogelijkheid, maar zij bestond toch, en ik moest er rekening mede houden. De uitkomst heeft dan ook bewezen, dat men in zulke zaken niet te voorzichtig kan zyn." „Ik had inderdaad uw gesprek aange- ik op een pijnbank gelegd en onderging tal van martelingen. Nooit heb ik meer geleden dan op die pijnbank. Een mijner duimen gleed weg en ik bleef aan één duim hangen Later deed men mij een koord om de borst, zoodat ik nauwelijks kon ademhalen. De politie ontkent dat Torel gemarteld werd. DREIGENDE HONGERSNOOD IN CHINA De berichten over den oogst worden bijna uit alle deelen van China hoe langer hoe slechter en doen de mogelijkheid voorzien, dat de bestaansvoorwaarden in den aan staanden winter verschrikkelyk* zullen zijn. Vooral de rijst, het voornaamste voedings middel der Chineezen, heeft van de droogte te lyden gehad. De rijsthandelaars verkla ren, dat de oogst slechts ongeveer vijf tot zes percent van de normale productie zal opleveren. Men vreest, dat men groot ge brek aan voedingsmidelen zal hebben voor een gebied van 400.000 vierkante mijlen, met een bevolking van bijna tweehonderd mil lioen zielen. 2400 JAPANSCHE COMMUNISTEN GEARRESTEERD TOKIO, 4 Nov. (V.D.) In een officieel communiqué wordt thans meegedeeld, dat in geheel Japan meer dan 2400 communisten zijn gearresteerd, wyl zij getracht hebben, de feestelijkheden ter viering van de kroning van den Japanschen kefzer te verstoren. Bovendien werd op bevel van den Japan- j schen gouverneur-generaal van Korea de j organisatie van „Jonge Korearen" opge- heven. De officieele leider van deze organi satie werd. eveneens gearressteerd en ter be schikking van de Japansche justitie ge steld. hoord," zei Barnes lachend. „Ja, dat wist ik al spoedig, dat kon Ik aan uw ademhaling hooren. Wanneer iemand rustig slaapt, zal hij vrij luid ademhalen, terwijl u blijkbaar uw best deed, niet be merkt te worden. Dat bracht mij allereerst op het denkbeeld. Toen Randolph Insliep, bleef ik wakker; ik had mij te zeer verheugd op het bezit dier prachtige juweelen-collectie dan dat ik niet alle moeite zou inspannen, om ze te behouden. Terwijl ik nog lag te peinzen, remde de trein, wij waren te New- Haven. Nu moest ik opletten, dat de die vegge niet met haar bezit den trein ver liet. Ik keek uit het venster, maar het perron was aan de andere zijde. Daar zag ik langs de treeplank van den wagon iemand haas tig loopen. Ik lette goed op, toen hy voorbij ons compartiment kwam en zag, dat het een heer was metmijn tasch in de hand. Hy liep langs den trein tot aan den tender der locomotief en legde daar de tasch in de kolen. Ik begreep terstond hoe de vork in de steel zitten kon. De dievegge was op haar beurt reeds weer bestolen. De man stapte weer in zyn wagon en kon nu rustig de ontdekking van den diefstal afwachten. Hy kon zich ook laten fouilleeren en ten slotte aan het station van aankomst de tasch wegnemen. Ik begreep, dat ik nu moest optreden. Maar hoeï Uitstappen kon ik niet, zonder door myn DINSDAG 6 NOVEMBER HILVERSUM 1071 M. 12.302.00 Concert doof het Boris Lensky-Trio 3.004.00 Kniples 6.00— 7.15 Concert door het Boris Lensky-Trio 7.15— 7.45 Engêlsche les, gevorderden 8.058.35 Boekbe spreking door Ant. Thiry 8.35 „De arme student" (De Bettelstudent), operette in 3 acten van Millöcker»! HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend K.R.O.- uit12.301.30 Lunchmuziek door het K.R.O.- Trio 5.306.30 Gramofoonmuziek 6.307.00' Duitsche les, beginners 7.008.00 Cursus Kerklatijn 8.008.30 Spr. Mr. H.J.J. Scholtens De Karthuizers 8.30 Concert, K.R.O.-Kwartet, Mia Tibbe, piano Ji Louise Wijngaarden, viool (alt) H. Tibbe, viool J. Wagemaker, cello; Tula di Vesta en Joh. Schmidt, voordrachtskunstenaars 1. Kwartet op 16-Beethoven ~"Wie.is schuldige", transformatiespel in 1 bedrijf (Tula di Vista en Joh. Schmidt3. Concerto op 8- Torelli (2 violen) 4. Somte G-moll, Eccles (cello) 5. „Een onstuimig huwelijksaanzoek", dialoog Kwartet, Schumann. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst xx.20 Gramofoonmuziek 12.20 Studioconcert, (Trio eö sopraan) 1.202.20 Orkestconcert 2.50 Muziek les 3.50 Muziek 3.35 Fransche les 4.20 Orkest-; concert 4.35 Lezing Ibsen 4.50 Orkestconcert 5-35 Ktnderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 0.50 Muziek 7.05 Schubert's liederen voor tenor 7.20 Lezing 7.35 Muziek 7.45 Lezing: Science in the home 8.05 De Gresham Zangers (8.20—8.50 Lezing Biology) 8.50 De militaire kapel. Ph. Archi bald, alt T. Jones, tenor 9.20 Nieuwsber. 9.35 Muziekles 9.55 Nieuwsber. 10.00 „Air raids 5"» een vroolijke avond met Alb. de Courville 11.00 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" I750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert 4-°55-05 Órkestconcert 9.05—* 11.20 „Manon", opera van Massenet. Orkest, koor efl solisten o.l.v. hr. Moderic. LANGENBERG, 469 M. II.30 Mechanische muziek 12.25—1.50 Orkestconcert 5.05—5-5o Orkestconcert 7.30 Concert, klein-Werag-orkest 8.20 Het Duitsch* volkslied (2) 8.50 Concert door het Klein-WeragV orkest. KONINGWUSTERHAUSEN (ZEESEN), 1250 en// 1700 M. c.a. 11.203.50 Lezingen 3.50 Orkestconcert 4.508.20 Lezingen 8.20 Operr concert, Marcella Roeseler, Slesisch Philharmonie-of kest. HAMBURG, 395 M. 3.35 Oostersche muziek doof orkest 5.20 Populair concert 7.20 Kamermuziek/ Prinskwartet '.20 „Familie Eggers", volksstuk nart zang in 4 acten 10.3511.20 Orkestconcert. BRUSSEL 509 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Trio concert 8.35 Orkestconcert 9.2510.35 Frag menten uit de opera Faust. In de Ridderzaal te 's-Gravenhage is Zatei dag de tweede Monumentendag gehouden onder voorzitterschap van mr. dr. A. B. O- M. van Rijckevorsel, commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Brabant. De voorzitter heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom den vertegenwoordi ger van den Minister van Onderwijs, Kunsten; en Wetenschappen, den heer P. Visser, chef der afd. Kunsten en Wetenschappen en den burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J. A N. Patijn. Spr. constateerde met vreugde, dat het leger der monumentenbeschermers imposant wordt en wees er op, dat deze monumenten'! dagen tweeërlei doel beoogen; in de eersW plaats het tot elkaar brengen van de monu- mentenbeschermmers, in de tweede plaaM het invierken op de publieke opinie en of de gezagsorganen. Het werk heeft succes, momumentenschen- nis komt zelden meer voor en de geschieden# van het Oude Delft te Delft en van d« bosschen van Heiloo is gen verheugend teekeö van vooruitgang. Toch worden In den laatsten tyd monu menten ernstig bedreigd, de natuurmonU' menten door het steeds verder om zich heefl grijpen van de groote steden en door de uit' breiding van landbouw en industrie, d® monumenten in de steden door gebrek aa" geld om ze in stand te houden. In de allerlaatste jaren is nog een nieIJl' gevaar opgekomen in den vorm van de we- genplannen. Voor den wegenbouw moe' schoonheid worden opgeofferd, dat is onvef' mijdelijk, maar men is er niet zeker van da' de wegenbouwers doordrongen zijn van de noodzaak om zooveel mogelijk schoon te sparen. Met voldoening maakte spr. daarori gewag van de opneming van monumenten' beschermers in de wegencommissie. Dr. H. E. van Gelder, directeur van dëfl dienst van Kunsten en Wetenschappen def gemeente 's-Gravenhage sprak over de Haag' sche monumentenverordening en hare toe passing. Ir. E. Middelberg sprak hierna over d' nationale beteekenis van de molenbescher'i ming. De heer v. Beresteyn meende, dat het goed zou zyn dat de Monumentendag een uit- spraak deed ten gunste van het behoud def bedreigde Delftsche grachten en diende eeo motie in, waarin op het behoud van de grachten en op aanneming van het voorstel van B. en W. tot verlaging van de bruggen wordt aangedrongen. Spr. achtte de zaak van zooveel gewicht, dat de Monumentendag daaraan zyn aandacht zeer stellig mag wijden. Na wijziging van de motie, In dien zin, dat1 het slot, waarin op aanneming van het voor stel van B. en W. wordt aangedrongen ver-i viel en de motie overigens zoo werd gewy- zigd, dat er bij den Raad on wordt aange drongen in den geest van het voorstel van B. en W. niet over te gaan tot demping, werd de motie aangenomen met algemeene stem men. Vervolgens sprak Mr. P. C. van Tien hoven, voorzitter van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land en van de commissie voor Internatio nale Natuurbescherming, over internationale Natuurbescherming. De heer A. B. Kleerekooper, lid der Tweede Kamer sprak over „oude vormen en nieuwe gedachten." Ten slotte besprak de heer den Tex het plassenvraagstuk. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passendaarom behoor top iedere slaap- kamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn vriend Barnes te worden ontdekt. Daarom kroop ik eenvoudig door het raampje, liep ook iangs de loopplank, nam de tasch en verstopte ze onder het perron. Daarop kroop ik weer in den trein en ging rustig slapen." Mitchel hield op en zag de aanwezigen aan, die met luid handgeklap hunne bewon dering voor zijn handigheid te kennen gaven. „Ik zal u vertellen, hoe het verder is ge gaan; de vrouw, die my had bestolen had nog de ongehoorde brutalieit zich te be klagen, toen zij de juweelen miste. Ik vermoed, dat de tweede dief eigenlijk haar medeplichtige was, die gaarne den buit voor zich alleen wilde hebben. U kimt begrijpen hoe aardig ik 't vond, mynheer Barnes, d^t u bevel gaf, allen te fouilleeren. Ik wist, dat de tasch te New-Haven onder t perron lag» ik voelde me bijna zeker myn eigendom te behouden en mijn weddenschap te winnen, maar moest zwygen, omdat ik tegen den da der, dien ik toen reeds herkende, nog geefl enkel bewijs kon bijbrengen. Denzelfden dag kreeg ik, na door eenige reisjes per luchtspoorweg uw agent in de waf te hebben gebracht vliegend naar New' Haven terug, haalde de tasch onder het per' ron vandaan en bracht haar in 't hotel, waaf ik den eigenaar opdroeg er goed zorg voor te dragen. (Wordt vervolgd'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12