De Gemeentebegroo- ting van Haarlem DE FILMINDUSTRIE IN INDIE Algemeens leden vergadering der R.-K. Artsenvereeniging TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 5 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Gehouden op Zaterdag 3 en Zondag 4 November 1928 te Amsterdam in hotel Parkzicht VERGADERING VAN ZATERDAGAVOND n. Van den dijk op een huis gereden Prof. mr. W. v. d. Vlugt t DAMMEN BILJARTEN De wedstrijden van deze week LAATSTE NIEUWS Twee vliegers verongelukt? De j-1- Zaterdag verschenen gemeentebe- grooting van Haarlem maakt geen prettigen eersten indruk. iP^i- we^ou^er van Financiën moet, toen hij zyn nandteekening zette onder die 'reek- clJ, e*3 en 'becijferingen, het gevoel heb- U gehad, dat den fabrikant of handelaar kruipt, die wekenlang met spanning het pmaken van de balans zijner onderneming t gevolgd en, hoewel vast overtuigd, dat e.r een verlies zou zijn geleden, tot de con clusie komt, dat het meeloopt en er, by een omzet van twaalf millioen, maar een verlies 15 van 14 mille. Het valt hem mede en niemand kan zeg gen, dat zoo'n bedrijf kapot is, maar floris- sant is toch anders: het kraakt in zoo'n ■winkel. In den Haarlemschen gemeentewinkel is 't niet anders. De omzet is 12 millioen en met eenige fantasie komt de wethouder tot de conclu sie, dat de opbrengst der gemeentelijke be lastingen wel f 900.000 (waar hij ze vandaan haalt zal wel niemand begrijpen) zal bedra gen en er dan maar een tekort van f 14.000 zal zijn, zoodat het niet noodig zal zijn de mededeeling is bedoeld als een juichkreet zoodat het niet noodig zal zijn de belas tingen te verhoogen. Wel volgt hieruit, zoo waarschuwt de wet- rJ°"der ^teend, dat de ontwerp-begrooting hoogere lasten kan worden be sten L' ook geen geraamde inkom- het^H boofde van eenige belasting, ven v, hoofde van de winsten uit bedrij en, hetzy uit anderen hoofde kunnen wor den verminderd, zonder dat verhooging van e Percentage der evenredige heffing hier van het gevolg zal zijn. van het heele mooie verlangenslijstje: verlaging van tarieven voor gas, electriciteit water; verlaging der recognitie van de bedrijven van de gemeente; afschaffing za kelijke bedrijfsbelasting; afschaffing preca riorechten; rechtvaardiger verdeeling van den cfpachtscanon, om van belastingverlaging maar niet te spreken, komt dus ook dit jaar niets. Tenzij de voorstellers van die verla- •^hgen tegelijk aangeven welke inkomsten verhoogd moeten worden. Ziedaar de toestand van Haarlem's fi nanciën. Verleden jaar hebben wij er voor ge- jhet belastingpercentage op hetzelfde nveau te laten, omdat er toen nog niet be- .pB(i was, wat de annexatie ons voor voor- 01 nadeel zou gebracht hebben. Dat veten wij nu wel en het resultaat is: geen belastingverhooging. Maar hebben wij, zoo vragen wij ons af, dan daarvoor zooveel moeite gedaan om de grenswijziging er door te krijgen? Moeten wij, als oogst van al die moeiten, nu al blij zijn, dat de annexatie ons geen belastingver hooging gebracht heeft? De Haarlemmers mochten méér verwachten. Wij hebben altijd gewaarschuwd tegen te hooge ver wachtingen van een grensregeling, zooals die door Min. Kan werd voorgesteld, maar ons gemeentebestuur, met aan 't hoofd den bur gemeester, heeft er ons, ondanks alles, op gewezen, dat de grenswijziging ons voordeel zou brengen. Wij constateeren nu, dat wij gelijk hebben gehad: de grensregeling bracht geen voordeel. Integendeel, nu is 't nog mo gelijk de eindjes aan elkaar te knoopen zon der belastingverhooging, maar dat kan zoo biet doorgaan; weldra zal er belastingver hooging moeten volgen. En dat, terwijl de grenswijziging aan Heemstede en Bloemen- daal geen kwaad heeft gedaan en hun zuig kracht op de belastingbetalers even groot blijft als voorheen. Nu dat zoo is. vragen wij ons af: waar om kreeg Haarlem dan zijn grenswijziging en waarom hadden onze stadsbestuurders den grootheidswaan daaraan mede te wer ken? Had Haarlem eenige verplichting om te zorgen voor Schoten, voor Spaamdam; had Haarlem eenige verplichting, onder zijn hoede te nemen d'en bouw van woningen, hie anders opSchoten's, op Bloemendaal's of Heemstede's gebied zouden hebben gestaan? Waarom heeft ons gemeentebestuur geen betere grenswijziging afgewacht? A1 herineren wij nu aan onze waarschuwin gen van destijds, gedane zaken nemen geen keer en dus hebben wij nu de dingen te accepteeren zooals zij zijn. Hc zijn echter ook nog wel eenige licht- rvfn in heze begrooting. De begrooting is krap opgemaakt en alle tt,nB zoelct men er tevergeefs, maar de wethouder heeft zich aan den voorzichtigen kant gehouden. Zoo heeft hij voor d'en post schadevergoeding aan andere gemeenten in zake de grensregeling het maximum-bedrag gereserveerd, waartoe Gedeputeerde Staten Haarlem kunnen veroordeelen. Die post nu kan nog meevallen. De omliggende gemeen ten vragen van Haarlem ruim 8 millioen; Haarlem biedt f 2.5 millioen aan. Het zal voor Haarlem nogal wat schelen of het tot f 8 millioen of tot f 2J4 millioen wordt ver oordeeld. Ieder millioen meer of min der scheelt Haarlem per jaar ongeveer f 70.000 aan rente en aflossing. Het verschil tusschen het hoogste en laagste bedrag zou voor Haarlem dus jaarlijks een voordeel van ongeveer f 350.000 4 f 400.000 zijn. Een tweede lichtpunt is het wetsontwerp tot regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Daardoor zul- meer Rijksgelden in de gemeentekas vloeien. Maar men stelle zich van dat ontwerp echter geen gouden eieren voor. Voraleer de gelijk stelling tusschen de gemeenten bereikt is, "lent het wetsontwerp nog heel wat te ver- beteren. Een voorloopige berekening bracht ons tot e conclusie, dat de Haarlemsche belasting- aler "iet een inkomen van f 2000 in het hstigst geval f 12 minder te betalen krijgt e 11 tot op heden, de man met f 5000 f 42 ^iemand met f 10.000 f 44 minder. öalpaar staat tegenover, dat de Bloemen- v00rr met f 2000 inkomen, na invoering der teg2?estelde wet, totaal f 40 moet betalen dan nu f 301 iemand met f 5000 betaalt f lo0ftn171 tegen nu f 120 en iemand met De betaalt dan f 450 tegen nu f 270. talen tJ^Mchdalers zullen dus meer te be- belastiniiBT en de verhouding tusschen een iem Wiil 'aler te Bloemendaal en Haar lemmers 8t zich m het voordeel der Haar- niet zoo ^dat de trek naar Bloemendaal Dat zifJ°ot meer zal zijn. kele jaren t lichtpunten, die binnen en- begrooting gunste van de Haarlemsche financieelen en schijnen en een beteren scheppen. °cstand voor Haarlem zullen Zoodat onz» sche begrootin» °.nclusie wer de Haarlem van den financl^eze ls; e€n somber befld kas de annexap toestand der gemeente hebben gebracht bl«kt een teleurstelling te find dat er bi* de verwachting is gewet- dat inkort een gunstige wen ding in den to*^ komt. De hoteljongen van de geliefde van de „Schoone van Java", wenscht voor zijn moeite van de koppelaarster ook een belooning. Het is nog niet zooveel jaren geleden, dat men in ons mooi en rijk Indië nog geen gewoon cliché vervaardigd kon krijgen. Nu te hooren, dat de filmindustrie op het oogen- blik reeds op een vrij hoog peil staat, zal velen verwonderen. Volgens den heer Krugers, directeur der Java-Film-Company te Bandoeng, zelf in Indië geboren en gewest en volk kennend als wellicht weinigen, is het begrip „East is east and west is west and never the tween wil meet" verouderd en niet meer waar. De eischen van het bioscoop-bezoekend publiek stijgen met den dag en ook de wensch om te weten: „Hoe zouden andere volkeren leven", komt hierbij meer naar voren. De Java-Film-Company te Bandoeng onder leiding van haar directeur, den heer Krugers, is erin geslaagd na jaren van voorbereiding en arbeid, een film te produ- ceeren, waaruit men kan zien, hoe de Inlan der leeft, niet, zooals gebruikelijk, door enkele tafereelen uit een warong, waarbij gewoonlijk te aanschouwen wordt gegeven, dat de Inlander handiger eet met vijf vingers dan met een vork, doch een rolprent, een completen inlandschen roman, die iedere actie weergeeft, die men in woord en klank zou moeten uiten. De onder de persoonlijke leiding van den heer Krugers vervaardigde speelfilm ge titeld: „De schoone van Java", biedt zeer veel schoons en doet zien dat men op Java naast suiker en koffie ook een goed geoutil leerde filmfabriek kan aantreffen. Naast deze speelfilm heeft de heer K mede onder zijn persoonlijke leiding een filmproduct geleverd dat nog zeker eenig is in zijn soort. Het is de Mekka-film. opge nomen in het hartje van A rabië. het brand punt van den Islam. Wat dit beteekent in een land, waar de Koran verbiedt beelte nissen te maken van levende wezens, in een land waar fototoestellen, laat staan film toestellen nimmer geduld worden, is hier niet in een naar regels neer te schrijven. Overweldigend moet een der pelgrims scènes zijn,- waarbij men honderd vijftig duizend menschen met het aangezicht naar den grond gekeerd ziet en allen gericht naar de Kaaba, de plaats, waar Abraham het eerst den tempel Gods bouwde. Het meest interessante in deze film moet wel zijn een blik te kunnen werpen in een omgeving, welke eeuwen en eeuwen voor den Westerling gesloten is geweest. MEKKA-FILM Een Sjeck (leider vart een bedevaart) Te 9 uur opent de voorzitter de vergade ring met den christelijken groet, waarna hij het woord neemt tot het uitspreken van de volgende rede: Het is mij een voorrecht wederom de Al- gemeene Vergadering der R.K. Artsenver eeniging te mogen openen en ik doe dit met te meer genoegen, omdat de moreele kracht die van onze vereeniging uitgaat, zich ook in het afgeloopen jaar zoo sterk heeft doen gelden. Rustig en zonder ophef wordt er gewerkt door uw bestuur, door de redac tie van ons artsenblad, door allen die als gedelegeerden van onze organisatie in bestu ren van andere vereenigingen zitting hebben en met voldoening mag worden geconsta teerd, dat onze vereeniging meer is dan een vereeniging alleen voor ons zelf, maar vaak voor anderen de vraagbaak in moeilijke om standigheden, een vuurtoren waarnaar me nigeen zijn scheepje richt, die z'J" bfg ,|pp" koers dreigt kwijt te raken. Doch niet alleen ons optreden naar buiten en de waardeering die ons vaak van onze kerkelijke en lijke overheid ten deel valt, stemt to. vol doening, maar met nog meer vreu^?® ik gewagen van een krachtiger opb innerlijk leven, dat in onze vereeniging heerscht. Het schijnt dat langzamerhand de leden beginnen te ontwaken uit hun op sociaal terrein, alsof ook hun-in de ooien heeft geklonken het „wache auf, alter Schlafer, wach' auf, wie kannst du so lange heut' schlafen", en het opwekkend woord eens door onzen Benedictijnermonnik tot de katholieke artsen gericht, heeft na een negental jaren, zijn uitwerking niet gemist. Overal beginnen de katholieke medici te voelen dat meer van hen gevergd wordt dan alleen het lijden van de zieke menscn- heid te helpen verzachten, doch dat zij ook meer actief hebben deel te nemen aan de verbetering zoowel van de volksgezondheid als van de volksmoraliteit. En als een uiting in die richting hebben wij in onze vereeni ging reeds zien ontstaan onze afdeelingen van ziekenhuisdirecteuren en gestichtsartsen en beginnen er zich ook al plaatselijke on- derafdeelingen te vormen. Onderlinge steun en onderlinge samenwerking kan ons dan ook alleen verder brengen op den moeilijken weg die door onze katholieke beginselen is uitgestippeld. Veel valt er door eendrachtig samenwer ken te bereiken en onze nationale federatie van het Wit-Gele-Kruis, waarin de katho lieke medici zoo sterk de leiding hebben, is daarvan wel het schitterend bewijs. Zoo laten zich ook op het gebied der Mis sie-actie velen onzer leden zich niet onbe tuigd; ik hoop dat ook op dit terrein hun werken rijke vruchten moge afwerpen, en dat de katholieke artsen in het algemeen door een eendrachtig landelijk samengaan de Missie-actie in ons vaderland nog meer dan tot nu toe het geval was zullen steunen en versterken. Mijne Heeren, een edel streven heeft u we derom naar hier gebracht, gij zijt saamge- komen om als goede katholieke mannen ernstige vraagstukken aan te hooren en te b™ reken, gedachtig de schoone harmome die erTèstlat tusschen geloof en weten- schaD gij Zijt ook saamgekomen om m Roomsche blijdschap oude vrienden weer te zien en nieuwe vriendschapsbanden aan te knoopen, welnu het is dan ook op den feest dag van ons jaarlijksch samenzijn dat ik u van harte het welkom toeroep en hiermede open ik deze negende algemeene vergadering. Vervolgens brengt de secretaris het jaar verslag uit, waaraan wij het volgende ont- j leenen: I In het afgeloopen vereenigingsjaar nam het ledental der R. K. Artsenvereeniging I wederom toe en breidde de interne organisa- tie der vereeniging zich uit door de oprich- j ting eener onderafdeeling Breda en j omstreken, terwijl de afdeelingen der R- K- j Gestichtsartsen, en van R. K. Z ekenhuis- j directeuren zich verder ontwikkelden. I Het hoofdbestuur vergaderde in het afge- j loopen jaar viermaal in pleno. Daarnaast 1 vonden regelmatig besprekingen plaats van het dagelijksch bestuur tot afdoening van loopende of spoedeischende aangelegenheden. Op de buitengewone algemeene ledenver gadering, gehouden op 3 Juni 1928 te Tilburg, kwam een reglement van het R. K. Artsen blad tot stand, door welk reglement een oplossing werd gegeven aan tal van moeilijk heden, die in den loop der jaren door gemis eener behoorlijke regeling gerezen waren. De commissie uit de R. K. Artsenvereeniging die het reglement voorbereidde, verdient den dank der vereeniging voor den uitstekenden arbeid, welke zij geleverd heeft. Een gedelegeerde van het hoofdbestuur namdeel aan de besprekingen met de Nationale Federatie van het Wit Gele Kruis, de R. K. organisatie van Ziekenhuisdirec teuren, en Nederlandschen R. K. Bond van Ziekenverpleegsters en den bond St. Canisius van religieuze Ziekenverpleegsters, om te komen tot een R. K. Centraal Bureau van Volksgezondheid en Ziekenverpleging. Tal van kwesties werden in het afgeloopen jaar door het hoofdbestuur behandeld welke van vertrouwelijken aard zijn en daarom moeilijk in dit verslag kunnen worden weer gegeven. Vermeld zij, dat het hoofdbestuur zich ernstig bezighield met de op moreel gebied gerezen kwesties als gevolg van de bestaande en nieuw opgerichte R- K- Ziekenfondsen en in verband met de vrije artsenkeuze Het hoofdbestuur betreurt het. dat in het contract tusschen de Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunde en het R. K. Werkliedenverbond een moraal-clausule niet is opgenomen. Het hoofdbestuur deed stappen om re bevorderen, dat aan R. K. Ziekenhu - n bij voorkeur R. K. specialisten verbonden zullen worden. Ook beeft de vereenigingf. in verschillende eevV'en tot het miniserie gewend in zake benoeming van katholieke collega's in overheidsposities. Over een ontwerp van wet tot wij^gmg d°r krankzinnigenwet heeft het hooi "be stuur in overleg met de afdeehng Gesticnt- artsen op verzoek van den Minister ad uitgebracht. Ket hoofdbestuur heeft voorts zich tot de R. K. Staatspartij gewend me. verzoek in het program 1929 stelling te nemen tegen overheidsbemoeiing op het ge bied der volksgezondheid en ziekenverzor ging, voorzoover deze de vrije ontwikkeling van katholieke instellingen belemmert. De door het hoofdbestuur voorgestelde para eraaf met de daarbij behoorende toelichting, is in het laatste nummer van het R. K. Artsenblad opgenomen. Het hoofdbestuur heeft een enatiêto inge steld tene'nde een overzicht te krijgen van alle R. K. medici, die hier te lande gevestigd zijn. Deze enquête zal onder meer dienstbaar worden gemaakt aan de propaganda tot uit breiding van het ledental. Eenige malen werd van zeer vereerendo züde de medewerking der R. K. Artsen vereeniging verzocht tot het instellen van een onderzoek. Ook daaruit bleek aan het hoofdbestuur, hoezeer de R. K. Artsenver eeniging in aanzien en beteekenis toeneemt. Moge dit voor de leden, afdeelingen en besturen een opwekking zijn om zooals tot heden allen naar beste krachten ook in de toekomst te blijven voortarbeiden aan den groei en bloei onzer vereeniging. Nadat de financieele verslagen waren uit gebracht en goedgekeurd, brengt prof. Groenen verslag uit over de werkzaamheden van het Informatiebureau. Uit dit verslag blijkt, dat er nog steeds een tekort is aan |R. K. medici, in het bijzonder aan specia listen, zoodat lang niet aan alle aanvragen kon worden voldaan. De aftredende bestuursleden, drs. Nuyens. Wubbe en van der Heyden werden herkozen. In de commissie tot het nazien der reke ningen 1928/1929 werden aangewezen drs. Pierrot, Busch en ©omen. Nadat nog verschillende aangelegenheden van huishoudelijken aard waren behandeld, werd de vergadering te ruim half twaalf door den voorzitter gesloten. Zondag Des morgens te half 10 droeg Professor van der Loo, geestelijk adviseur der vereeni ging, in de kapel van de St. Vincentius- scholen de H. Mis op aan de levende en overleden leden der vereeniging, waarbij in het bijzonder herdacht werden de in het iaatste jaar overleden leden Drs. Kramer en Huismans. Nadat de leden een bezoek aan de St. Anna-kliniek van het O. L. Vr. Gasthuis hadden gebracht, heropende de voorzitter, dr. L. H. van Romeende te 11 uur de ver gadering en sprak hij de volgende rede uit over: „Opname van zieken in zieken- hnlzen, van Kaïtholiek stand- pnnt bezien." Er is in den laat,sten tijd. lezers van het R. K. Artsenblad, veel geschreven over op name van patiënten in ziekenhuizen. Het liep daarbij hoofdzakelijk over opname bij bevallingen en vele argumenten vóór en tegen werden op verschillende wijze aange haald, verdedigd en bestreden. Wij, R. K. Medici moeten dit vraagstuk van twee kanten beschouwen, namelijk van de medische zijde, maar ook van de mo reele zijde, welke aan het opnemen van pa tiënten in ziekenhuizen verbonden is. Vooraf wil ik echter opmerken, dat het heelemaal niet in mijn bedoeling ligt daar mede afbreuk te willen doen aan onze goed ingerichte en aan alle eischen des tijds be antwoordende groote ziekenhuizen. Iets an ders is het, of wij onverdeeld kunnen goed keuren het oprichten van die talrijke klei nere ziekenhuisjes, welke zoo vaak in hun lijdend bestaan en onmogelijk voldoende in- richting, met het zuurstofapparaat van halve patiënten, ouden van dagen, kost- j heeren en kostdames, in het leven moeten j gehouden worden. i Waar ik nu uit den aai;d van mijn spe- ciaal vak bij de opname van patiënten niet zoo direct belanghebbende ben, meen ik dit onderwerp in zijn geheel dan ook objectief te kunnen behandelen en heb mij dan ook de vraag gesteld: „Welk moet het standpunt van den R. K. medicus zijn ten opzichte van de opname van patiënten in zieken, huizen?" Als medici weten wij allen dat er geval len zijn, waarin opname noodzakelijk cn I noodig is, waarin geen onzer ook maar een oogenblik zou aarzelen om opname voor te schrijven. Daarnaast staan echter tal van gevallen, waarin de medische indicatie tot opname twijfelachtig is, soms geheel onnoodig en waarbij het dan voor het grootste deel overwegingen van geheel anderen aard zijn, die den medicus tot ziekenhuisopname doen besluiten. Welnu, juist voor die gevallen meen ik, dat het zijn nut heeft dit vraagstuk gron dig onder de oogen te zien, zoowel van de zijde van de patiënten als van de genees kundigen zelf. Wat de patiënten betreft, moeten wij, als r. K, medici zeker bi) alles rekening hou den met hun geestelijke gesteldheid en mogen wij hun moreelen toestand niet on- offeren aan, en evenmin doen lijden onder de zorg voor hun lichamelijk welzijn, waar zulks niet noodzakelijk opname vereischt, en ik zou dit willen samenvatten in de vol gende vraag: „Is het moreel wenschelijk. om patiënten voor langeren tijd in een ziekeninrichting op te nemen als zulks niet noodzakelijk is?" Het antwoord op deze vraag is volgens mij, dat het moreel zeker niet wenschelijk. vaak zelfs af te keuren is, om de moreel slechte gevolgen zoowel voor de patiënten zelf als voor de omgeving waaraan zij ont trokken worden. Waar w:j als katholieken de heiligheid en onverbreekbaarheid van het huiselijk ge zinsleven als vaststaand beschouwen, daar moeten en mogen wij ook alleen om zeer gewichtige redenen inbreuk maken op den huiseliiken omgang. En hetzij het gehuwde of ongehuwde patiënten betreft, zoowel de vader en de moeder als de kinderen moeten in de huiselijke omgeving datgene vinden, wat de grondvesting en instelling van het huiselijk leven hun brengen moet. De tijd van zorgeloosheid en gemakzucht welke wij beleven, tracht dé stem der liefde te smooren en de moraliteit van het tegen woordige huwelijksidee heeft maar al te ge makkelijk een klove geslagen waar juist God's Voorzienigheid de grondvesten van den onverwoestbaren burcht van echtelijke liefde en opofferende trouw gelegd heeft. Verpleging eischt zooveel zorg en belet zoo veel zorgelooze ontspanning. Verpleging is zoo moeilijk, zoo in strijd met gemakzucht. En hoeveel ontevredenheid wordt er niet ge zaaid bij patiënten die het in een zieken huis beter krijgen dan zij thuis gewend zijn, die door de betrekkelijke weelde in de mo derne ziekenhuizen tot een luxe-idee ge bracht worden, dat hun vroeger in hun eenvoudig slaapkamertje vreemd was. En nu geef ik gaarne toe, dat de patiënt in een ziekenhuis in een meer hygiënischer omge ving komt te liggen, maar zou juist een dergelijk geval, thuis behandeld, er niet veel eerder toe leiden, dat er in zulk een huis gezin hygiënischer toestanden onder invloed van den behandelenden geneesheer om staan; en daardoor vele misstanden wor den uit den weg geruimd. Daarenboven komt nog dat de wijkverpleging in de laat ste tientallen jaren zoo'n groote vlucht ge nomen heeft, dat men tegenwoordig welhaast in elk dorp, laat staan in elke stad, een afdeeling van het Wit-Gele-Kruis of van het Groene-Kruis kan aantreffen. Behalve dan ook op de medici, rust ook op de wijkverpleegsters een groote taak, daar ook zij mede moeten helpen om den toestand van de groote volksmassa in meer hygiëni sche banen te leiden. En wanneer ik dan terloops ook nog even memoreer de verbe terde woningtoestanden der laatste jaren, zal menig medicus lang niet zoo spoedig als vroeger er toe behoeven te besluiten, zijn patiënten naar ziekeninrichtingen te verwijzen. Ook het persoonlijk moreel gevaar vooral voor gehuwde patiënten moeten wij niet uit het oog verliezen en de soms maanden lange scheiding tusschen mannen en hun ne vrouwen in de jaren der mobilisatie is het beste bewijs, wat voor funeste gevolgen dit vaak voor vele huisgezinnen hebben kan. Kweekt ook niet een lang verblijf I» een ziekenhuis het in onze maatschappij toch al zoo funeste vrijheidsidee niet nog meer aan? Na de moreele zijde belicht te hebben, nog iets over de sociale zijde. Nu tegen woordig het vaak niet veel kasten voor vele patiënten met zich brengt, om een tijd in een ziekeninrichting door te brengen, aan gezien voor minvermogenden het Rijk zoo wel als de Gemeente veel van de opname kosten vergoedt en ook voor den kleinen burgerman overal verzekeringsmaatschap pijen tegen de geldelijke gevolgen van even- tueele ziekenhuisopname worden opgericht, raakt voor velen de financieele factor geheel op den achtergrond, vooral wanneer er dan nog bijkomt, dat de kostwinner, als hij wordt opgenomen, uit een of anderen hoofde aan spraak kan maken op uitkeering van loon. Niets is nu meer begrijpelijk, dan dat er velen zullen gevonden worden, die zulk een tijd van zalig nietsdoen, vooral als zij dan maar zoo half ziek zijn, allerbehaaglijkst vinden; dat er gevallen genoeg voorkomen, waarbij de patiënten zelf verzoeken, nog wat langer te mogen blijven, wanneer de medicus er op zinspeelt, dat zij het ziekenhuis lang zamerhand weer kunnen verlaten, is u allen waarschijnlijk wel bekend, en dat zulke per sonen vaak heel wat moeite hebben den ge wonen arbeid te hervatten, zal dan ook niemand behoeven te verwonderen. Thans vraag ik nog een oogenblik uw aandacht om de opname van patiënten te bezien in het licht van de belangen der me dici en wij moeten hier ook al weer een splitsing maken tusschen die der huis artsen en der specialisten. Medici zijn nu eenmaal als alle andere menschen niet vol maakt te noemen, en nu kan men zich in denken, dat beide groepen er wel eens toe overgaan om te spoedig patiënten op te ne men, vooral in de ziekenfondspraktijk, aan gezien de eersten daardoor van meer werk in den vorm van huisbezoeken ontheven worden, ,en de laatsten om meer studiema teriaal te krijgen. Laat ik direct opmerken, dat het lichamelijk heil der patiënten daar door niet in het minst wordt geschaad, doch men voelt toch, dat daarbij de patiënt te veel als object wordt beschouwd. Zeker, voor specialisten is studiemateriaal nuttig en noodzakelijk, maar men mag daaraan de moreele belangen van de patiënten niet on geschikt maken. Misschien zou men mij tegenwerpen „hoe staat het dan met de Uni versiteitsklinieken?" Doch daarop zou ik willen antwoorden, dat deze de wetenschap dienen hetgeen alleen en noodzakelijk strekt, tot algemeen welzijn, waarvoor geftnge par ticuliere belangen moeten wijken. De verhouding van huisartsen tot specia listen in verband met het huisbezoek werkt wel eenigszins ongemotiveerde opname van catiënten in de hand. In vele gevallen ziet men, dat de specialisten tot opname van pa tiënten moeten overgaan, omdat van de zijde van de huisartsen groote tegenkanting bestaat wanneer patiënten zonder hun goed keuring zich door specialisten aan huis laten behandelen. Het gevolg daarvan is, dat de specialisten daardoor des te eerder tot op name zu'len overgaan Toch meen ik, dat ook op dit punt door huisartsen en specia listen een modus moet gevonden worden, waardoor dit motief voor niet noodzakel'.ike opname van patiënten komt te vervallen. Collegiale samenwerking komt ook op dit punt slechts den patiënt ten goede. Niets is natuurlijker dan dat wil R. K medici onze R. K. patiënten het liefst zul len onderbrengen in een Roomsch millieu. 't Is niet omdat daar altijd de verpleging beter is dan in de andersdenkende zieken huizen maar omdat zij in de laatsten zooveel moeten missen. Een goede katholiek ver langt ook geestelijke spijs, hij wenscht on gestoord zijn dagelijksche gebeden te kun nen verrichten, verlangt bij tijden naar een godsdienstige opwekking of godsdienstigen :roost, om over het H. Sacrament niet te spreken. Maar daartegenover mogen wij ook eischen dat onze R. K. Ziekenhuizen er voor zorgen dat wij daar steeds kunnen vinden die hulp welke wij als medici in onze ziekenhuis- oractiik zoo noodig hebben. Laten wij als medici onze ziekenhuizen toch niet 'maken tot pensions voor ouden van dagen of toevluchtsoorden voor men schen die gaarne gemist worden of zelf het huiselijk leven ontvluchten. Laten wij als katholieke medici onze volle zorg wijden aan het lichamelijke welzijn onzer patiënten maar daarnaast en niet min der hunne moreele en sociale belangen in het oog houden opdat wij zijn en blijven, trouw aan onze roeping: „Een zegen der Menschheid". CONCLUSIES Met de behartiging der lichamelijke belan gen hunner patiënten dient door de medici meer dan tot nu toe het geval was, aan de veiligstelling van hun moreele belangen ge dacht te worden. Uit moreel zoowel als uit sociaal oogpunt onttrekke de medicus zijn patiënten zoo kort mogelijk aan het gezinsleven. III. In het belang der patiënten is meer samen werking tusschen huisartsen en specialisten, zoowel in als buiten de ziekenhuizen, ge- wenscht. Deze rede werd met luiden bijval begroet en gaf aanleiding tot een levendige gedach- tenwisseling, waaraan o.a. Dr. Crobach, Dr. ten Berge, Dr. Oidtmann en Prof. van de Loo deelnamen. Daarna werd de vergadering geschorst tot 2 uur 's namiddags. In de namiddagvergadering, welke van 't begin tot het einde door den bisschop van Haarlem werd bijgewoond, spraken prof. dr Alois Mager, professor lp de Psychologie aan de Universiteit te Salzburg, Dr. Seidl, Sani- tatsrat te Waldsassen en Dr. Crobach over Therese Neumann. (De verslagen dezer referaten zullen in de eerstvolgende dagen in ons blad worden op genomen. De belangrijkheid van 't onder werp maakt een zorgvuldige bewerking dezer omvangrijke lezingen noodzakelijk. Red.) Nabij Bolnes, gemeente Ridderkerk is Zaterdagavond een autobus van den hoogen dijk gereden en op een langs dien dijk staand huisje terechtgekomen, dat gedeeltelijk ver nield werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het ongeval moet waarschijnlijk ge weten worden aan een defect van de stuur inrichting. Op het landgoed Tongeren bij Epe, Is overleden in den ouderdom van 75 jaar, prof. mr. W. v. d. Vlugt, in leven oud- hoogleeraar in de wijsbegeerte van het recht en de encyclopedie der rechtswetenschap aan de universiteit te Leiden. Prof. v. d. Viugt was te Haarlem geboren en promo veerde in 1879 aan de universiteit te Lelden tot doctor in de rechtsweenschappen op proefschrift: „De rechtspraak volgens de leer van Rudolf Gneiss". In hetzelfde Jaar werd hij reeds tot hoogleeraar aan deze universiteit benoemd. SEMINARIE „HAGEVELD". Men verzoekt ons opname van het vol gende Donderdag had te Hageveld de jaarlij ksche officieele vergadering plaats der 4e en 3e klas. Men had een feestelijke versiering aan gebracht en velen toonden belangstelling. Het woord werd gevoerd door den student der 4e klas, P. Z., waarin deze de aanwezigen verwelkomde en zich daarna vooral tot de 3e klas wendde, aan welke hij eenige belang rijke mededeelingen deed. Eenige studenten der 3e klas beantwoordden die rede door eenige opmerkingen te maken en dankten tenslotte de spreker voor de vriendelijke ontvangst. Na het zingen van een „Io Vivat" voor de 4e klas werd de vergadering gesloten. DAMCLUB „DE SPAARNESTAD" De onderlinge clubcompetitie van deze vereeniging is thans ten einde, en heeft tol resultaat gehad, dat het le tiental vrijwel zeker als volgt zal worden samengesteld: 1. H. Meure; 2. J. Smit; 3. C. Stijnman*; 4. A. Schiering"; 5. J. Klein; 6. R. Kok; 7- J. Victor; 8. J. v. Dijk; 9. Th. Kok; 10. C. Pot; lste reserve L. A. v. Opzeeland. De met een gemerkte spelers, moeten nog om de derde en vierde plaats kampen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat deze ver- eenigfng, waarvan het ledenaantal nog steeds toeneemt, nog met een tweede tiental aan de clubcompetitie van bovengenoemd dis trict zal deelnemen. Woensdagavond a s. zal de huidige kam pioen, H. Meure, een simultaanseance geven voor de leden van „De Spaarnestad". Boven dien kan ieder damliefhebber aan deze seance deelnemen, en zijn belangstellenden welkom. Deze propagandaavond zal aanvan gen om 8 uur, in het gebouw van de R.-K. Militairenvereeniging aan de Zoetestraat. Voor de hoogste klasse staat de aardig» match H. B. C. II—H. B. C. I op 't pro gramma. Hedenavond te 8 uur vindt deze wedstrijd plaats in café „Metz" a. d. Barteljorisstraat. Gezien de prestaties van be'de 3-tallen, geven wij H. B. C. II de meeste kans. Morgen, Dinsdag 6 Nov. komt de B. C. „Olympia" in de „Doelen" a. d. Doelstraat op bezoek om het B-viertal van „Vrien denkring" te bekampen. Een overwinning voor de gastheeren ligt hier 't meest voor de hand In de klase C worden 2 matches gespeeld, n.m. Vriendenkring IIH. B. C. op Woens dag 7 dezer in laatst genoemd clublokaal en Excelsior IExcelsior II in café Lamers te Wilkeroog. De thuisclubs zullen hier wel met de eer gaan strijken. Naar Reuter uit Trescott (Arizona) meldt is een vliegmachine, naar men gelooft de bekende Yankee Doodle, die onlangs in record-tijd een vlucht van New-York naar Los Angelos maakte, neergestort in een geïsoleerde streek. Twee inzittenden zijn gedood, maar een definitieve identificatie kon nog niet plaats hebben. De Yankee Doodle werd bestuurd door kapitein Collyez; deze werd vergezeld door Harry Tucker, den eigenaar van het vlieg tuig. Zij waren van Los Angleos opgestegen met bestemming naar New-York met het doel het bestaande non-stop-record ts verbeteren. Door het bouwen van 54 woningen dreigt het gezicht op dit mooie Hollandsche land schap met den molen „De Eenhoorn" langs het Spaame te Zuid Schalkwijk, verloren te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5