Binnenlandsch Nieuws over m Vvv v>V° VV v VOOR DE HUISKAMER L I m WW W V TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 5 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 De financieele verhouding van Rijk en Gemeenten J. A. M. Scheffers f De begrooting van Zuid-Holland Het verbruik van electriciteit De Zuiderzeewerken Het Kamerlid J. v. Rijzewijk De wijziging der Woningwet UIT ONZE OOST Failliet verklaard ln de Zaanstreek woont sinds menschenheugenis een nijvere en practische hevolking. De Zaansche huisvrouwen weten wat zij koopen. Als zij zeep noodig hebben, dan koopen zij Sunlight Zeep. 'fe. 4^ '*4,^ 4 V v. v '*n7' 0°VV>eV •,e c V De ontploffing in de vuur werkfabriek te Gadang RECHTSZAKEN De uitvoering der psycho- patenwet KERKNIEUWS Z. Em. Kardinaal Van Rossum De begrooting der Limburgsche Staatsmijnen LUCHTVERKEER De thuisreis van de Graf Zeppelin Wat een der opvarende vertelde AvanVALKEHBURG s LEEUWARDEN Een aanval op het wereld snelheidsrecord ONDERWIJS Zonderlinge wachtgelders VRAGEN BUS (VOORKOMT TANDBEDERF NI VA TANDPASTA De commissie van voorbereiding door den minister van financiën geïnstalleerd De Minister van Financiën heeft de dezer dagen ingestelde Commissie tot het voorbe reiden en ontwerpen van den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in art. 4 van het wetsontwerp tot herziening van de fi- naneieeie verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, in de vergaderzaal van zijn Departement geïnstalleerd. Na dank betuigd te hebben aan de leden voor het aanvaarden van hun functie, ging de minister voort: De strekking van uw ar beid is u bekend. Op zichzelf schijnt het praematuur een algemeenen maatregel van bestuur voor te bereiden, welke zal voort vloeien uit een wet, waarvan de aanneming in dezen vorm nog niet vaststaat en waarvan het ontwerp eerst betrekkelijk kort geleden is ingediend. In dit geval bestaat daartoe echter reden. Wanneer uw werkzaamheden reeds thans worden verricht, zal eerlang, nog nauwkeuriger dan dit dezer dagen op gewaardeerde wijze door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten wordt gedaan, kunnen worden vastgesteld, naar welk ver- houdingscijfer elk der gemeenten in de op brengst der gemeentefondsbelasting zal deel- gerechtigd zijn. Het is begrijpelijk, dat voor velen het oordeel over het ontwerp door dezen factor in sterke mate wordt beïnvloed. Soms misschien te sterk. Het samenstel van regelen in dit opzicht in het ontwerp ge steld de „verdeelingssieutel" zooals onze Oostelijke naburen dit noemen behoort natuurlijk óók en bovenal, op eigen juistheid en waarde te worden getoetst. Om die reden is het dan ook wellicht niet te betreuren, dat niet tegelijk met de indiening van het wetsontwerp de cijfers voor elke gemeente ter tafel konden worden gelegd. Een eerste indruk kan na een meer objectieve sfeer worden verkregen. Maar tenslotte geldt toch ook op dit terrein, dat „the proef of the pudding is the eating", dat wil in dit geval zeggen, dat bij de definitieve beoordeeling van de voorgestelde regeien het practisch resultaat een belangrijken factor moet vor men. Zoo ik wèl zie, zal overigens de plaats, welke de in den algemeenen bestuursmaat regel vast te stellen uitgaven in het aan hangig wetsontwerp innemen, vanzelf uw taak binnen zekere grenzen houden. Het zal meer aankomen op het verkrijgen van een gelijken maatstaf dan op het vinden van een wetenschappelijk onaanvechtbare defi nitie van de betrokken uitgaven. De eischen der praktijk, waarmee gij allen zoo volko men vertrouwd zijt, zullen daarbij ongetwij feld zwaar wegen. Het woord, waarmee op '22 November 1913 de toenmalige minister van Binnen- landsche Zaken de Staatscommissie voor het evenredig kiesrecht installeerde: „Practi- sche uitvoerbaarheid is van meer waarde, dan theoretische volkomendheid," zal ook in deze aangelegenheid tot richtsnoer kun nen strekken. De voorzitter, prof. de Vries, antwoordde: Excellentie. Wij, de leden der commissie zijn Uwe Excellentie erkentelijk voor het vertrouwen in ons gesteld. U kunt ook hierop vertrouwen dat wij den omweg niet te groot zullen nemen en binnen den genoemden tijd Uwe^ Excellentie zullen rapporteerenaan de gegeven opdracht is voldaan. Zou dit middel ook nu nog helpen? Heden gaan wij aan den arbeid, aan de schoonste taak, die ik mij kan denken Uwe Excellentie en in Haar den Staat te dienen. Te 's Hertogenbosch is in den ouderdom van 66 jaar overleden de heer J. A. M. Scheffers, sedert 1911 lid van den gemeente raad aldaar. Hij was wethouder van 1917 tot 1925. In laatstgenoemd jaar trad hij, om een conflict in den boezem van het college van B. en W„ als wethouder af. De heer Scheffers heeft meer dan 17 ja- rc a met groote toewijding de belangen der gemeenta gediend en was in den gemeente raad een figuur van beteekenis. 1 I Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Staten dier provincie ter vaststelling aangeboden een viertal ontwerpen, waarin de verschillende wijzigingen zijn samengevat, welke naar hun meening moeten worden aangebracht in de provinciale begrootingen voor 1927 en 1928. Voorts hebben Ged, Staten aangeboden een vergelijkend overzicht betreffende den gewonen dienst van de ontwerp-begrooting voor 1929 met de begrooting voor het loo- pende jaar. Zoowel in ontvangst als in uit gaaf is 158.000 minder geraamd. Zoo sluit de gewone dienst 1929 by raming der op brengst van de'opcenten op 's Rijks directe belastingen naar dezelfde aantallen als voor 1928 worden opgegeven, t.w. 20 opcenten voor de grondbelasting en de personeele be lasting en 2 opcenten voor de inkomsten belasting en de vermogensbelasting. Een statistiek over 1925 Verschenen is een statistiek omtrent het slectriciteitsverbruik over 1925. In het voorwoord wordt opgemerkt, dat !e indeeling van deze tweede Electriciteits- itatistiek slechts in zooverre van die der ierste afwijkt, dat van het eindtotaal, voor ilke provincie opgenomen, duidelijkheidshalve s afgetrokken, het aan de distributiebedrij- ren per provincie afgeleverde aantal K.W.U. dus zonder dat daarbij rekening is ge- aouden met het aantal K.W.U., dat bij de >verbrenging door de distributiebedrijven aaar de verbruikers is verloren gegaan, zoo- dat bij het eindtotaal in het algemeen het aantal in elke provincie werkelijk aan ver bruikers afgeleverde aantal K.W.U. is ver meld. Voorts zijn voor elke provincie nog af zonderlijk opgenomen de totaalcijfers van de „productie- en distributiebedryven" en, voor zoover aanwezig, van de „productiebedrij ven". Aan de statistiek zelf is ontleend: De 11 provinciën hadden 567 bedrijven. Het totaal kapitaal daarin gestoken bedroeg 410 mil- lioen 486.223.02; de totale afschrijving be droeg op 31 December 1928 107.393.982.13. Het aantal aansluitingen liedroeg 952.391 (vorig jaar 828.975), het aantal opgewekte K.W.U. bedroeg 793.777.915 (v.j. 708.798.024.70), terwijl het eigen gebruik in centrales 43.342.239 bedroeg. Aan gemeenten, die zelf distribueeren, werd door de bestaande pro vinciale bedrijven afgeleverd 102.833.366 K.W.U. voor een bedrag van 7.432.157.31, terwijl aan die gemeenten door de niet- provinciale bedrijven werd geleverd 108.680.345 K.W.U. voor een bedrag van 4.127.573.40. Het totaal van alle opbrengsten bedroeg 99.668.898.50 (v. j. 91.732.739.90J4). De exploitatiekosten en andere kosten der distri butiebedrijven bedroegen 42.855.106.43 (v. j. 42.677.118.50), de exploitatie- en andere kosten der productie- of gemengde bedreven 38.252.182.68 (v.j. 36.527.101.44). De totale winst bedroeg 25.433.499.64 (v. j. 19.332.320.53De gemiddelde winst in procenten van aanlegkapitaal bedroeg voor de provinciale bedryven 1.250 (aanschaffings waarde) en 1.439 (boekwaarde), de gemid delde winst van de stroomopbrengst 8.914 procent. Deze cyfers bedragen voor de niet-provin- ciale bedrijven resp. 9.275, 13.607 en 33.081. Het driemaandelyksch rapport Thans Is verschenen het driemaandeiyksch rapport betreffende de Zuiderzeewerken. Het volgende is er aan ontleend: Uitwateringssluizen en andere kunst werken beoosten Wieringen Van alle uitwateringssluizen werden de pijlers en landhoofden opgetrokken tot onge veer 1 M. N. A. P. Voor het oostelijk stel sluizen werd daarna de zware pantserwape ning der binnenste schuiftorens gesteld, ter wijl met het stellen van deze wapening voor het middelste stel is begonnen. Voorts werd voor het oostelijk stel met het hooger op trekken van de pijlers en landhoofden een a&>~*rng gemaakt en werden de fundeerings- platen van gewapend beton voor de twee oostelijke vleugelmuren van dit stel gereed gemaakt. Van de schutsluis is het binnenhoofd, met het aangrenzend dok voor de schipdeuren der uitwateringssluizen, tot ongeveer de halve hoogte opgetrokken, terwijl van de sehutkolkmuren de grondplaten van gewa pend beton zijn aangebracht en de onder bouw van dat zelfde materiaal voor den oos- telijken muur van de kleine schutkolk gestort en onfckist is. Uitwateringssluizen en andere kunst werken op het Kornwerderzand Het inheien der houten fundeeringspalen, waartoe zeven electrisch gedreven heikarren gebruikt worden, is krachtig voortgezet en kwam voor de beide stellen uitwateringsslui zen gereed. De fundeeringsplaat van gewapend beton voor het westelijk stel sluizen is voltooid; de daartoe benoodigde hoeveelheid van 5300 M3 gietbeton werd in onafgebroken bedrijf gestort gedurende vijf dagen en vier nachten. Gemaalput met aansluitend dijkvak bij Medcmblïk Dit werk werd met kracht en regelmatig voortgezet. Het storten van keileem en zand vorderde achtereenvolgens tot 4600 M. en 4100 M. uit het beginpunt, ziinde de aansluiting aan den bestaanden zeedyk bij Medemblik, terwyi het opwerken van den keileemdam ongeveer ge- ïyken tred hield met het storten van het zand, en het opspuiten van zand achter dien dam vorderde tot 3850 M. uit het beginpunt. Tot 3000 M. uit het beginpunt is de dijk thans geheel afgewerkt, terwijl verder noord waarts zinkstukken, steenglooiing, rysbeslag en bekleedingstukken op het dijklichaam werden aangebracht. Benoorden het punt ge legen op 1350 M. uit de kust is tot dusver 875.000 M3 keileem en 900.000 M3 zand, ge meten in de middelen van vervoer verwerkt. Gemaalput met aansluitend dijkvak bezuiden den Oever De omringdam van den gemaalput werd na de sluiting geheel afgewerkt. Met uitzondering van den loswal beoosten den gemaalput, welke nog in aanleg is, werd het aldaar gelegen dijkvak, met den daaraan aansiuitenden havendam, nagenoeg voltooid. De oostelijke leidam langs de invaart naar de in den afsluitdijk te bouwen schutsluis, aansluitende tegen den omringdijk van den siuisput kwam wat het grondwerk en de be- zinking aan de buitenzede betreft nagenoeg gereed, terwijl het grootste gedeelte der steenbekleeding werd aangebracht. De weste lijke leidam werd over 120 M. lengte tot aan de kruin afgewerkt. Sedert de vorige opgaaf werd verwerkt' 27.580 M3 zand, 35.740 M3 keileem en 4700 M3 klei, terwijl uit de toegangsgeul 32.520 M3 specie werd gebaggerd. Voorts werd aan gebracht 7030 M2 steenglooiing, 15.850 M2 kraagstuk en 3260 M2 rysbeslag. Naar de „Msb." verneemt, heeft het Tweede Kamerlid, de heer J. van Rijzewyk thans definitief besloten, zich voor de nieuwe Kamer niet herkiesbaar te stellen. Naar „Ons Eigendom" verneemt is het wetsontwerp tot wijziging der Woningwet thans om advies bij den Raad van State. Aneta seint uit Batavia: De heer J. W. Roeloffs Valk, notaris te Batavia, is failliet verklaard. -Hoordeelfcmptl Hierbij een getuige nis van twee Zaan sche huisvrouwen over Sunlight Zeep \o ,\v v»o c,\)A ,o° «v te1 ao ll0ox re/ 4v>. Cjl> <5- "Of (<*Uni2ix«Ktitii:i»Só Aneta seint uit Malang: Nader wordt gemeld omtrent de ontplof fing in d'e vuurwerkfabriek: Om negen uur ontplofte de vuurwerkfa briek te Gadang, toebehoqrende aan Siet Wan Hien, vermoedeiyk doordat in de af- pakloods gerookt werd. Door de ontploffing werden tien personen gedood, onder wie de broer van den eigenaar en negen Javaan- sche arbeiders en arbeidsters. De lijken wa ren totaal verkoold. Drie Javanen zijn ver wond. De plaats van het onheil was in een om trek met een diameter van 200 meter to taal met den grond geiyk gemaakt. Prof. dr. A. Leber en verpleegsters van zyn kliniek verleenden de eerste hulp. Ir. A. Grünberg, de, directeur van gemeen tewerken. is na het veriaten van de ont plofte fabriek, waar hij het apruimings- werk leidde, bij het zien van de verminkte üjken flauw gevallen en aan hartverlam ming overleden. De Dordtsche rechtbank heeft A. P. B. D„ die op 29 Mei j,l. in de Torenstraat te Dor drecht in beschonken toestand een moord pleegde op een zekeren W. de Haan, niet strafbaar verklaard wegens ziekelijke sto ring zijner geestvermogens. Daarbij is zijn plaatsing in een krankzin nigengesticht gelast, terwijl tevens is be volen, dat hij ter beschikking der Regeering zal worden gesteld, ten einde van harent wege te worden verpleegd. De laatste maatregel is een toepassing van de bepalingen der zoo juist in werking ge treden Psychopatenwet en heeft tot gevolg dat, mocht D. als niet meer krank zinnig uit het krankzinnigengesticht worden ontslagen, hij zal worden opgenomen in het Rijksasyl te Leiden, waardoor een langdurig verblijf buiten de maatschappü mogelük wordt. Naar de Msb. verneemt, heeft Z.Em Kar dinaal van Rossum, die het overigens vol komen goed maakt, sinds eenigen tyd een ongemak aan zijn been, dat het loopen zeer bemoeilijkt. Op raad van zijn geneesheer is Zijne Eminentie nu voor eenigen tijd naar het ziekenhuis Quisisana der Zwitsersche Kruiszusters in Rome gegaan om volkomen lichamelijke rust te hebben. Geestelijke rust behoeft Z. Em. niet te nemen, zoodat hy zyn omvaiigrük werk gerust kan doorzetten. Ingediend is de begrooting van de Staats mijnen in Limburg voor 1929. Daar deze de eerste begrooting is, welke is opgemaakt in overeenstemming met het ontwerp van wet tot aanwijzing van de Staatsmijnen in Limburg voor een beheer, als bedoeld in art. 88 der Comptabiliteitswet, wijkt Z'ö op eenige belangrijke punten af van de voorgaande. In de eerste plaats is thans de begrooting er niet meer een van uitgaven en ontvangsten, maar van lasten en baten, zoodat aansluiting kon worden verkregen aan de commercieele boekhouding en het jaar verslag, Als gevolg daarvan zyn echter de cijfers van de begrooting voor 1929 niet zon der meer te vergeiyken met die der voor afgaande jaren. Vervolgens is de begrooting thans over eenkomstig art. 3 van de bedryvenwet ge splitst in twee afdeelingen, afd. I lasten en baten, afd. II kapitaalsuitgaven en -ontvang sten. Het eindcijfer van afd. I is 97.270.000, dat van aid, II 80.000.000. Gehoopt wordt, dat de cokesfabriek op Staatsmyn Maurits althans ten deele in het begin van 1929 in bedrijf kan worden ge nomen. De verwachting bestaat, dat naast de af schrijvingen en de rente op de obligatielee- ning ook eenig dividend zal kunnen worden uitgekeerd. W. B seint uit Berlijn: De „Graf Zeppelin" zal op de terugreis van Beriyn naar Friedrichshafen hoogstens tien betalende passagiers meenemen. De passagiersprijs bedraagt 1000 mark. Gedurende de reis zullen in den salon van het luchtschip maaltijden geserveerd wor den, om den passagiers gelegenheid te ge ven, het leven aan boord te leeren kennen. Te Beriyn zullen de dienstgebouwen van rijk, staat en stad vlaggen. De burgemeester heeft de burgers van de hoofdstad uitge- noodigd eveneens de vlaggen uit te steken. In het „Berl. Tagebl." geeft een deelne mer aan den 71-uren.tocht van de „Graf Zeppelin" via een correspondent van dat blad zijn Indrukken over de bewogen terug reis van het luchtschip van Amerika naar Friedrichshafen weer. Het begin der reis verliep goed. Toen het namiddag geworden was, streken plotseling grauwe wolken langs het luchtschip heen. Het werd snel donker. Het was nog geen 6 uur en toch scheen het bijna duistere nacht te zijn. De wind werd steeds .sterker en het begon hevig te regenen, Tegen 10 uur 's avonds groeide de wind tot een orkaan aan. Een onbehaaglijke stemming maakte zich van ons meester. De wind huilde. Windstooten beukten op de cabinevensters en met geweldige kracht raasde de storm tegen het hevig slin gerende luchtschip. De regen veranderde in een hagelbui. Het werd zeer koud. Spoedig werd de orkaan zoo sterk, dat hü een snelheid van 40 meter per seconde bereikte, zoodat het luchtschip, dat slechts een snelheid van 32 meter per se conde bezat, niet meer tegen den storm op kon en langzaam naar het noordwesten af dreef, ofschoon alle vijf de motoren krach tig werkten. Twee uren duurde deze vreeseiyke storm, zooals zelfs de meest ervaren leden der be manning nog nooit beleefd hadden. Toch hield het luchtschip stand en toen de storm tegen den morgen luwde, besloot de leiding den oostelijken koers te nemen. De wind draaide langzaam en kwam nu uit het noorden, zoodat dr. Eckener Dins dagmorgen bevel gaf, naar het zuid-osten te koersen om over de golf van Biscaye Europa te bereiken. Langzaam werd het weer warm, maar den heelen Dinsdag duurde de storm toch nog voort. Het luchtschip slingerde krach, tig. Het radio-toestel was voortdurend druk in gebruik. Steeds moesten er weerberichten opgenomen worden, daar het luchtschip van de eene depressie in de andere kwam. Wij, passagiers, hadden ons tenslotte aan dit slechte weer gewend. De houding der bemanning werkte kalmeerend op ons. De nacht van Dinsdag op Woensdag verliep betrekkeiyk rustig en voor' de eerste maal konden wy allen vast slapen. Ook dr. Eckener, die nog geen oog geloken had, leg de zich eenige uren ter ruste. Den anderen morgen waren wij reeds zeer vroeg op. De storm was iets bedaard. Tegen den middag kwamen wij in het gebied van Biscaye, hetgeen spoedig door den steeds sterker wordenden storm werd aangekon digd. Men zag de schepen hevig met de golven worstelen. Toen men tegen den avond de eerste lichten der kust bereikte, werd het weder langzaam beter. Men was blij, dat de Fransche kust in het zicht kwam. De vaart boven Frankrijk verliep vlot. De meest critieke oogenblikken beleefden wij, gelijk gezegd, bij Newfoundland, waar het luchtschip soms niet te besture# was. N. T. A seint uit Londen: Luitenant Darcy Greig, die een aanval wil doen op het wereldsnelheidsrecord, be reikte bij een proefvlucht een snelheid van 345 mijlen per uur! De recordpoging zal zoo spoedig mogelijk plaats vinden. Ter voorziening in eenige vacatures van ohderwijzer(es) aan verschillende open bare scholen te Deventer was een 13'-tal wachtgelders uitgenoodigd om daar proefles te komen geven. De wethoudster van onder wijs, de inspecteur en een vyftal hoofden van scholen wachtten echter tevergeefs daar geen- der opgeroepenen verscheen. De meesten van hen hadden zelfs nagelaten, de reden Vr. Mijn woonplaats is Zaandam. Van 1 Mei 1927 tot 1 Mei 1928 heb ik een zuiver inkomen gehad van f 1061.23. Hier is niets van afgetrokken. Hoeveel belasting moet ik mi betalen? Op mijn belastingbiljet staat: Zuiv.er inkomen f 1235, Rijksinkomstenbelas ting f 7.56, Verdedigingsbelasling f 2, Gem. Inkomstenbelasting f 24,28. Totaal f 33.94. Is deze aanslag juist? Antw. Ja. en poetst 's-morgeni en Vavoncb ,net en poecsi 5-morgeni en vavonds ,ne 75 ets. per 'A tube, Z5ch.p.tube. i ii A DE PIANOSTEMMER „Wat is onze piano toch weer vreeselijk ontstemd zei moeder „Schrijf toch eens naar den pianostemmer 1" Ik schreef een briefkaart naar onzen pianostemmer, Michiel Nowy, Nieuwbouw- straat 35, Onze piano was weer erg ontstemd, en hij moest dus zoo gauw mogelijk komen, om ze weer in orde te brengen. Over twee, uiterlijk drie dagen zou mijn heer Nowy dan zeker komen, tenminste dat veronderstelden wij. Hij zou aan de deur kloppen, heel bescheiden en verlegen.... dan zou hij zijn kaal hoofd door de opening steken.... met zijn bijziende oogjes ons i van achter zijn brillenglazen één voor één aankijken.en met een, piepend stemmetje vragen of hij binnen mocht komen. Welzeker, hij moest binnenkomen.dan Zou hij jas en hoed voorzichtig aan den kapstok hangen en met een sierlijke buiging onze eetkamer betreden waar de ontstemde piano staat. Met een paar accoorden zou hij ze onderzoekenongeveer op dezelfde manier als de ervaren geneesheer slechts vluchtig den pols van zijn patiënt hoeft te voelen, om te weten, hoe het met hem gesteld is. Maar geen trek op zijn gezicht zal verraden, dat het zoo hoog tijd was om hem te laten roepen. Al was de piano nog zoo valsch, hij had er nog nooit iets van laten merken.... en dan begon hij uit zijne lederen tasch allerlei instrumenten te halen.stemvorken een kleine blaasbalg.... een zachte stofdoek. En dan zou hij de piano onderhan den gaan nemen, van boven naar onder, snaar voor snaar, toets voor toets. Zijn knokige vingers zullen op de ivoren toetsen hameren en terwijl zijn fijn oor luistert of de klank reeds zuiver isHij zal zoolang tertsen en sexten en octaven en drieklanken aanslaan, en tegelijkertijd aan den stemsleutel draaien en drukken tot alle toonreeksen rein en zuiver klinken als een hemelsch klokkenspel Dan zal hij met zijn blaasbalg het stof uit de binnenste hoeken van de piano uitbla zen en met zijn doek de toetsen en het hout glimmend poetsen. En wij kinderen, wij zullen rondom hem staan en ons niet genoeg kunnen verwonderen waar toch al dat stof vandaan kwam, dat zich binnen in de piano heaft vastgezet. Het geldstuk, dat een tijdje geleden rinkelend tusschen de snaren viel en spoorloos verdwenen was, zal zeker ook weer voor den dag komen... altijd komen er de gekste dingen uit te voorschijn, allerlei voorwerpenhaarspelden, knoopen, kersepitten en nog vele andere dingen. Als dat alles gebeurd is, heeft mijnheer Nowy ongeveer twee uur gewerkt en een gulden vijftig cent verdiend. Hij zal bedanken, een beleefde buiging maken, zich aanbevelen en dan zal er onder ons kinderen een strijd ontstaan, wie van ons nu het eerst op de pasgestemde piano mag spelen. Ja, zoo zou het ook nu weer gaan, daar waren wij vast van overtuigd. Ook de piano wist het, want ze scheen plotseling niet zoo erg ontstemd meer te zijn, evenals gewoonlijk de tandpijn verdwenen is, wanneer de tang van den tandarts er dichtbij komt 1 Maar het zou dezen keer heel anders gaan Na drie dagen kwam onze kaart terug met de opmerking „Geadresseerde overleden Wij keken elkaar eens aan.De snaren in onze piano klaagden.Mijnheer Nowy, die reeds twintig jaar onze piano gestemd had.zou gestorven zijn, hij zou onze piano niet meernooit meer stemmen Onmogelijk Maar hoe dwaas was het toch eigenlijk, daar nog aan te twijfelen 1 Want waarom zou een pianostemmer niet sterven Het is immers tot heden nog nooit gebeurd, dat er één gespaard is. Maar toch scheen het ons zeer zonderling toe, we konden het ons Zeer moeilijk indenken. Eenige dagen warenwe er geheel van onder den indruk en bedroefd. Niemand speelde nog op de piano, ja, het scheen wel. dat er niemand nog ooit lust voor Zou gevoelen. Want zij was vreeselijk ont stemd.... en onze stemmer was immers dood. Eindelijk begonnen we weer te spelen. Na een half jaar was het niet meer om aan te hooren, zóó valsch klonk zeen toen besloten we, een anderen pianostemmer te laten komen. Het was een jonge man met een dichten haardos, dus geen echte pianostemmer, want onze mijnheer Nowy had een kaal hoofd gehad. Hij maakte ook niet zoo'n beleefde buiging als mijnheer Nowy. Hij praatte voortdurend onder zijn werk. Onze mijnheer Nowy zei bijna nooit iets. Hij had maar de helft van den tijd noodig, die mijnheér Nowy er altijd voor gebruikte, maar hij vroeg twee maal zooveel geld. Hij had geen blaasbalg maar een stofzuigerapparaat en legde aan ons uit, dat men tegenwoordig niet zoo dom meer was, om het stof in de lucht op te jagen, want dan valt 't immers toch weer in de piano terug. Wij luisterden spottend en ijskoud toe. Toen de man weggegaan was, vochten wij er niet om, wie het eerst op de pasgestemde piano mocht spelen. Heelemaal niet. Want nu wisten we al, dat ze slecht gestemd was, dat ze niet zuiver klonk. Zoo hielden we onzen ouden pianostemmer in eere en zoo doen wij het nu nog. En wie weet, in hoeveel huishoudens ze er precies zoo over denken als wij „Onze piano is weer valsch," zei moeder. „Je moet nog maar eens naar den pianostem mer schrijven." Niemand antwoordt.... wij zwijgen.... Wij hebben geen pianostemmer meer. „Mijnheer Nowy is toch gestorven," zegt eindelijk een van ons. ^Mijnheer Nowy heeft geen tijd meer voor ons, babbelt ons kleinste zusje. „Hij moet nu de instrumenten voor de engeltjes stemmen, die in den hemel muziek moeten maken."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6