Gemengd Nieuws VA cent Landbouw en Visscherij Mavrides' Weuwe ïïaarlemsclie Coaraul tweede blad AAN ONZE LEZERS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 5 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 3 Zigeuners f2 EGYPTIAN CIGARETTES Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten. An Spanje was Omar om z'n PRINCE reeds bekend, Hier krijgt hij een stier ('n gerepareerde!) present. De uitvoer van verdoovende middelen Een visite met gevolgen In het Merwede-kanaal gereden Een tragisch gevolg RADIO-NIEUWS Keulsche radio-tentoon stelling Een fantast De moordaanslag te Eindhoven Mislukt Een trambotsing te Rotterdam Radio en kanker Uit de rails geloopen Aan de gevolgen overleden Een matroos door een staaldraad getroffen Jan Buijs op weg naar de Zuidpool Kortegolf-omroepzender in Mexico Beeldzendingen door Daventry Radio-verzekering De Duitsche wereld omroepzender HAARLEMMERMEER Wat elke maand te doen geeft Een voorontwerp van een Landbouw-arbeidswet Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen In onze eigen Men meldt van de grens aan de Prov. S H. Crt. De groote troep zigeuners welke de laatste Bagen de grensstreek onveilig maakte, is thans afgezakt naar den Maaskant om ver volgens naar we vernemen, te trachten bij Visé Duitschland te bereiken. Dank zij den maatregel door naar hier marechaussée te detacheeren, het dag en nacht streng be waken der grens en het uitzenden naar België van in burger gekleede politiemannen om op de hoogte te blijven van de richting, welke het nomadenvolkje koos, was er voor de Belgische gendarmen hoegenaamd geen kans hun ongewenschte gasten over de grens alhier te loozen. Nadat het volkje op een plaats een nieuw pak, op andere plaatsen waschgoed, hout, hooi, enz. had weggekaapt, zaten alle bewoners van over de grens bij dag en nacht met gesloten deuren. We hebben zelfs gezien dat door een afgerichten hond op een teeken twee zich op den weg bevindende kippen werden doodgebeten. Een zigeunertje was er vlug bij om de hennetjes in een zak te stop pen en voort ging het weer. Dank zij het kordaat optreden der Belgische gendarmen, waarbij enkele zigeuners met messen zouden gedreigd hebben, bleef het bij deze kleine plunderingen De bedoeling der zigeuners moet zijn geweest om te Budel langs de heerbaan de Nederl. grens over te steken om vervolgens door Limburg naar Duitsch land te gaan; daar'de Belgische marechaus sée evenwel wist, dat de grens te Budel door een 25-tal marechaussées, veldwachters en kommiezen werd bewaakt, werd 't volkje via St. Huibrechts-Lille naar Bred gedreven, vanwaar 't weer oprukte naar de hierboven genoemde richting. Later zijn de naar Budel ter versterking gezonden marechaussées dan ook wederom vertrokken. Gemeld wordt thans, dat zich te Moll (B.) wederom een troep zigeuners ophoudt, welke zal trachten over de Nederl. grens te komen. We verne men dat den laatsten tijd groote troepen van dat volkje over de Fransch-Belgische grens werden gezet, zoodat België, er thans mee opgescheept zijnde, op zijn beurt pro beert ze kwijt te geraken aan Nederland. spercieboontjes, welke in de conterijen van Vrijenban in een veel betere kwaliteit te krijgen zouden zijn Het gesprek liep daarna over de groententeelt in het algemeen en die van spercieboontjes in het bijzonder. De mu sicus liet zich daarbij ontvallen, dat hij altijd wel agrarische neigingen had gehad, temeer omdat hem de landbouw op den duur voor- deeliger leek, dan de muziek. De bezoeker zei, dat het een met het an der best te combineeren zou zrjn en dat hij in Vrijenban het beroep van musicus won derwel zou kunnen uitoefenen naast dat van druivenplukker. De gastheeer kwam hierte gen op Zijn aspiraties reikten hooger, can wat het ambt van druivenplukker hem in uitzicht zou kunnen stellen, hoe hoog hij ook voor de druiven zou moeten klimmen en hoe zeer een hangende druiventros ook als zinnebeeld van het geluk beschouwd zou kunnen worden. De bezoeker zei, dat hij hem wel zou kun nen helpen aan de betrekking van veiling meester. Musicus en veilingmeester zouden heel goed gecombineerd kunnen worden: overdag kon hij dan de koopers en 's avonds de muzikanten dirigeeren. Nadat in de woning van den musicus nog heel wat toekomstmuziek had geklonken, is de gast verdwenen. Bij het afscheid bleek, dat hij geen geld bij zich had en de musi cus gaf hem 1.50 mee, welke later zou worden afgerekend. De dag van het fantastische feest brak aan en verstreek, maar de beloofde auto, waarmee het strijkje naar Vrijenban zou worden gebracht, is niet verschenen. Den volgenden dag is de musicus op eigen ge legenheid naar Vrijenban gereisd en daar bleek, dat de caféhouder M. de G. volsla gen onbekend was, dat het feest alleen in zijn fantasie bestaan moet hebben en dat er geen betrekking van veilingmeester va cant was. Diep teleurgesteld is de musicus van zijn ervaringen mededeeling gaan doen op het politie-bureau. Daar zoekt men nu naar den caféhouder. *Pri Wordt vervolgaf Een postpakket of doosje met aangege ven waarde, dat verdoovende middelen in houdt, moet, om naar het buitenland ver zonden te kunnen worden, vergezéld zijn van twee uitvoer-certificaten. Teneinde opening aan de grens te voor komen, behooren de beide certificaten bij de ter post bezorging afgeteekend te zijn door ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen, Dezer dagen kreeg een inwoner der ge meente Nieuwer-Amstel bezoek van zijn schoonmoeder, op zichzelf niets buitenge- woons, doch een bijzondere, attractie bij dë- ,:;zè visite vorrnde. het feit, dat schoonmama -door een ingetrapte voordeur haar glorieuze iQtrede deed terwijl schoonzoon dientenge volge zich, vermoedelijk uit strategische over wegingen genoopt zag het hazenpad door de keukendeur te kiezen. Ztin snelheid was echter nog van een dusdanig tempo, dat tot groot vermaak vaneen talrijk auditorium een sluitstuk van een stofzuiger in zijn nek terecht kwam. dat hem via de keukendeur Werd nageworpen, tengevolge waarvan de vluchteling even knikkebolde. Ten einde niet de geheele Electro Lux te moeten „aan voelen" sprong hij over eem sloot en bereik te via een weiland den openbaren weg, waar hü een anti-schoonmoederactie op touw be gon te zetten. Deze genoot zooveel belang stelling dat een dienaar van politie ook door Persoonlijke aanwezigheid van mijn mede gevoel blijk gaf. Tenslotte begaf het ont troonde hoofd des gezins zich met dezen ambtdrager naar het bedreigde perceel, waar laatstgenoemde zich in intieme conversatie begaf met de geweldige schoonmoeder. Ge disputeerd werd over voordeur- en huis- Vredebreuk. Om een en ander voor de prac- tijk blijkbaar niet te vergeten, werden door den politieman uitvoerige notities gemaakt, Welke werden aangevuld met de voluit ge schreven namen van schoonmoeder c.q. Uit voerig werd door het goede mensch naar voren gebracht dat het een schandaal was, dut een sterke jonge man, een zwakke vrouw durfde te beleedigen, door de deur op de knip te doen na eerst door het voorruitje te hebben gekeken en haar dochter in de keu ken te hebben toegeroepen zich schuil te houden daar zich een deurwaarder van de belastingen op de stoep bevond (T«d). Tussschen Nieuewrsluis en den Ter Aarsche- weg zijn twee auto's tengevolge van slippen in h£t Merwedekanaal gereden. De grint weg langs het kanaal is vooral op natte dagen zeer slecht berijdbaar. Naar wij in de „Tel." lezen, moeten auto's, van Amster dam komende bestemd naar Utrecht, tijde lijk dezen weg volgen wegens de vernieu wing van de brug te Breukelen. De inzit tenden van den eersten auto werden gered. In den namiddag reed een tweede auto par does het kanaal in. De wagen verdween ge heel onder water. De eigenaar, die zelf reed, trapte het portier open en wist zichzelf en zijn passagier te redden, hoewel deze laatste het reddingswerk zeer bemoeilijkte door zich in zijn doodsangst aan de keel van zijn red der vast te klemmen. Een der slachtoffers van het bekende vliegongeluk te Heerlen, mevrouw v. d. B. uit Maastricht, die tot nu toe werd ver pleegd in het St. Josephzlekenhyis te Heer len, is thans overgebracht naar het gesticht voor zwakzinnigen te Vught. De 2e Westduitsche radiotentoonstelllng te Keulen opent 24 November a.s. en duurt tot 2 December Bij een musicus in het noordelijke stads gedeelte van 'Rotterdam is eenigen tijd ge iden een man gekomen, die meedeelde, M. de G. te heeten en caféhouder in Vrijenban zijn. Hij vertelde, dat hij bestuurslid was Van een vereeniging, welke binnenkort een fantastisch feest zou geven, welk feest op- Beluisterd moest worden met muziek. Hij was er op uitgetrokken, orn 4 musici te engageeren en daartoe was hij naar de mu tant G. in Den Haag gegaan. Die had hem evenwel geen strijkje kunnen leveren, hjaar hij had hem den Rotterdammer .aan bevolen. Deze zei, dat hij voor 65 een strykje zou kunnen leveren. De bezoeker zei, dat de vereeniging 80 had uitgetrokken °P de begtooting en dat men ook 80 zou betalen. De musicus was hiermee natuurlijk bijzonder ingenomen en vroeg, of zijn bezoe ker een kopje thee lustte. Van het eent kopje werden het er vier of Vijf en toen werd het etenstijd. De vrouw van den musicus, die zich misschien al een nieu wen hoed had gedroomd, dank zij het „snab- betje" van haar man, vroeg den caféhouder, °f hij lust had „een aardappeltje mee te Prikken." De bezoeker stelde dit aanbod zeer op prijs men ging aan tafel. De bezoeker bracht bolde aan de 'kookkunst van de ga'stvrouw ®Uar knoopte er een beschouwing aan vast over de hoedanigheid van de opgediende Door de marechaussee te Heerlerheide is thans aangehouden B, van H., de voort vluchtige dader van den te Eindhoven ge- pleegden moordaanslag. Hij zal ter beschik king worden gesteld van den commissaris van politie te EincThoven. Te Amsterdam poogden Zaterdagnacht drie jonge mannen van onderscheidenlijk 29, 24 en 23 jaar in te breken in een pakhuis aan de Kerkstraat. De politie betrapte de aspi rantinbrekers evenwel en nam hen mee naar het bureau Leidscheplein. De drie mannen, die geen onbekenden waren van de politie, bleken in het bezit te zijn van 'n groot aan tal inbrekerswerktuigen van allerlei aard. Te Rotterdam zijn door verkeerden wis selstand twee tramwagens van Lijn 2 op het Slagveld bij de Diergaardelaan tegen elkaar gebotst. Beide trams kregen aanmerkelijke schade. De bestuurders hadden te laat be merkt, dat de wagens elkaar op dezelfde lijn tegemoet reden. Een bijwagen werd uit de rails geduwd. Verschillende ruiten braken. Het verkeer had ruim 20 minuten vertraging. Geen persoon lijke ongelukken. Onderzoekingen naar de geneeskun dige werking van Radiogolven De Algemeene Gezondheidsdienst der Ver- eenigde Staten heeft ontdekt, dat de radio golven bepaalde geneeskundige eigenschap pen moeten bezitten, welke van groot belang zijn voor de bestrijding van kanker. Experimenten, welke gedurende meer dan vijf jaren in de laboratoria van dezen dienst werden uitgevoerd en waarbij duizenden witte muizen aan de wetenschap geofferd werden, hebben uitgewezen, dat de radio een bijzon dere geneeskrachtige werking uitoefent op de tumors van ratten en waarschijnlijk ook op menschelijke kankergezwellen. De uiterste korte golven van twee tot zes en dertig meter, welke in gebruik zfjn by de radio-amateurs voor hun berichten-uitwisse- ling zijn de frequenties, welke de genezende eigenschappen moeten bezitten. Doctor J. W. Schereschewsky, een dokter van den Algemeenen Gezondheidsdienst in de Vereenigde Staten is de geleerde, aan wïen de wereld deze ontdekking te danken heeft. Geboren in China uit Poolsche ouders, werd Dr. Schereschewsky opgeleid aan het Dorth- mout-Coilege en aan de Harvard University, waarna ht) als chef van het laboratorium in dienst trad van den Algemeenen Gezond heidsdienst. Van verschillende zijden mocht Dr. Schereschewsky steun ontvangen bij zijn proefnemingen. De Harvard University gaf hem toestemming om van haar laboratoria gebruik te maken, terwijl de Regeering hem jaarlijks 5 000 ter beschikking stelt. De radio-installatie, welke bij de proefne mingen wordt gebruikt, bestaat uit een oscil lator-lamp voor het opwekken van hoogfre quente golven van twee tot zes-en-dertig meter, een afgestemd circuit, dat inductief gekoppeld is met een Hartley-circuit, een pa rallel-draden systeem, als in gebruik bij het meten van korte golven, de noodige stroom meters, een celluloid doosje om de muis in te plaatsen, een toestel voor constante tempe ratuur en een vochtigheidsapparaat, waarin de muis wordt gezet, teneinde de verschil lende verschijnselen bij wisselende tempera turen waar te nemen en tenslotte een golf- meter, om de golflengte te meten voor zoo ver deze niet door het parallel loopende dradensysteem kan worden vastgesteld. Dr\ Schereschewsky is de eerste in de ge schiedenis van de radio en het dierlijk leven, die de effecten van golven van hooge fre quenties op dieren bestudeerd heeft. De eeni- ge experimenten van dergelijken aard waren die, welke door Pransche geleerden werden gedaan en waarbij gebruik werd gemaakt van een radiolamp om golven op te wekken voor het genezen van tumors op geraniums. De aangestoken planten werden gedurende een periode van ongeveer zestien dagen met de golven van pl.m. 1 M. behandeld. Een plant gaf men dageiyks tweemaal per dag een bestraling van twee uur, een andere drie en nog een derde elf. Na zestien dagen be straling waren de tumors van de tweede plant geheel verdwenen. Dr. A. M. Stimson, Directeur van de We tenschappelijke afdeeling van den Algemee nen Gezondheidsdienst der Vereenigde Sta ten, bevestigde ons het bovenstaande en ver klaarde bovendien, dat Dr. Schereschewsky had gevonden, dat een' zeker percentage der muizen, dat door kanker was aangetast met behulp van de radiogolven genezen kon wor den. Een te sterk toegediende dosis doet de die ren echter sterven. Volgens hem is het een kwestie van ver der onderzoek, om te bepalen, wat de juiste sterkte is der radiobestraling. Dr. Stimson had zelf geconstateerd, dat by dertig witte muizen, welke zeer ernstige kan kergezwellen vertoonden, na de behandeling alle tumors verdwenen waren, terwijl de die ren zelf alle in leven bleven. Op het station te Heerlen is een bagage wagen van een personentrein uit de rails geloopen. De wagen werd licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De trein kon met eenige vertraging de reis voortzetten. De bagagewagen werd uit den trein genomen. De 30-jarige Weensche matroos J. W. die Donderdagnacht door de roekeloosheid van 'n chauffeur op den Schiedamschèn Dyk te Rotterdam werd aangereden, zoodat hy een schedelbreuk bekwam, is in het zieken huis overleden. Aan boord van het Rijnschip „Rokka" te Rotterdam is de 33-jarige matroos H. H. uit Nierstein door het breken van een haak door een staaldraad getroffen en overboord ge raakt. Hq kon worden gered, doch werd, daar (hij vermoedelijk inwendige kneuzingen had bekomen, naar het ziekenhuis overgebracht. De Philips Fabrieken te Eindhoven ont vingen onderstaanden brief van onzen land genoot Jan Buys, die met Byrd's Zuidpool expeditie naar het land van eeuwige sneeuw en ijs is vertrokken. „Als eenige Hollander in de Byrdexpe- ditie verheugde het mij zeer, gisteravond omstreeks 10 uur en haast 14000 mijl van Holland vandaan uw muziek te hooren. Wij waren gisteren 475 mijlen ten noord-oosten van, het Panama-kanaal. De marconist op onze boot vertelde mij, dat wij uw station misschien eiken avond konden krijgen, tot wij in Nieuw-Zeeland komen. Het zal voor mij wel een plezier zijn om eens Hollandsch door de radio te hooren. Want aan de Zuid pool is het geweldig eenzaam. En als ik weer eens naar Holland kom, hoop ik iederen avond naar uw fijne muziek te luisteren. Ontvang mijn dank. Ik blijf uw radio-vriend, JAN BUYS, s.s. Eleanor-Boling Commander Byrd, Ant-Artic Expedition. Op weg naar de Zuidpool, via New Zee land. P.S. Ik woon 34 Mariastraat, Schiedam, Holland. 1 Te San Lazaro in Mexico werkt thans een nieuwe kortegolfzender op 44 M„ die ook in Europa gehoord wordt. De roepletters zijn' XC51. De British Broadcasting Corporation zal heden een aanvang maken met de experi- menteele transmissie van foto's door Da ventry 5XX, De eerste foto zal een beelte nis van den koning zyn. De Duitsche radio-luisteraars, die het verschuldigde bedrag aan radio-belasting betaald hebben, zijn hierdoor tegeiykertyd tegen radio-ongevallen verzekerd. Zooals bekend, wordt te Könlgswusterhau- sen (Zeesen)- by Berlijn een kortegolf-om- roepzender gebouwd van zeer groote reik wijdte. Omtrent den datum van inbedrijf- stelling van dit station doen zeer ulteenloo- pende geruchten de ronde. Thans ontvingen wij officieel bericht, dat deze door Telefunken gebouwd wordende zen der in Februari of uiteriyk Maart 1929 in dienst zal worden gesteld. INSTELLING COMMISSIE VOOR GEORGANISEERD OVERLEG Herhaaldelijk is er bij de behandeling van de begrooting in den gemeenteraad op aangedrongen, dat B, en W. zouden komen mèt een voorstel tot het instellen van een commissie voor georganiseerd overleg inzake de arbeidsvoorwaarden en dienstvoorwaar- den van ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente. B. en W. hebben aan dit verzoek voldaan en een concept-verordening aangeboden. Volgens hun voorstel zal het gemeente bestuur in de commissie vertegenwoordigd zijn door twee leden van het college van burgemeester en wethouders, door dat col lege aan te wijzen, en vijf leden door den raad, uit zijn midden teb enoemen, zooveel mogelijk uit elke partijgroepeering één lid. De ambtenaren en werklieden zullen in de commissie vertegenwoordigd zijn door één vertegenwoordiger van elke vereeniging, wel ke krach: ens de verordening recht heeft op vertegenwoordiging. Dit is het geval wanneer zoo'n vereeniging is een landelijke vereeniging of een plaat selijke afdeeling van een landelijke ver eeniging, welke tot doel heeft de belangen van ambtenaren of werklieden der gemeente te behartigen, inzonderheid wat hun arbeids voorwaarden en dienstvoorwaarden betreft als zij tenminste drie ambtenaren of werklie den in dienst der gemeente onder haar leden telt. B. en W. wijzen één der door hen benoemde leden tot voorzitter der commissie aan en één tot zijn plaatsvervanger. Aan de commissie wordt een gemeente ambtenaar als secretaris toegevoegd; deze heeft het recht om met adviseerende stem aan de besprekingen deel te nemen. De vertegenwoordiger van een vereeniging kan zich in de vergaderingen der commissie doen bijstaan of vervangen door een lid van het hoofdbestuur of door een ander lid der vereeniging waartoe hij behoort. De aan deze commissie opgedragen arbeid heeft enkel een adviseerend karakter. Besluiten betreffende de arbeidsvoorwaar den den dienstvoorwaaarden worden door den raad, door burgemeester en wethouders niet genomen dan na behandeling van de voor stellen daaromtrent door de commissie. Het advies der commissie wordt bij de behandeling van de voorstellen aan den raad overlegd. De commissie is bevoegd voorstellen betref fende onderwerpen tot haar werkkring be- hoorende aan burgemeester en wethouders of den burgemeester te doen. Deze voorstellen worden door burgemees ter en wethouders, vergezeld van hun ad vies, ter kennis van den raad gebracht, wan neer het onderwerp staat ter beslissing van den raad. Wijkt het advies van burgemeester en wet houders af van dat der commissie, dan wordt eerstbedoeld advies tegelijk met de mededee ling aan den raad ter kennis van de commissie gebracht. De vergaderingen der commissie zijn niet openbaar. De commissie legt, indien zij dit noodig oordeelt, geheimhouding op aan allen die bij het verhandelde tegenwoordig zijn geweest. De vertegenwoordigers der vereenigingen hebben het recht de te behandelen en de behandelde Zaken te bespreken met de leden van hun organisatie. Personalia De opzichter bij de Ned. Spoorwegen A. van Randeraat is van Am sterdam overgeplaatst naar Hoofddorp Nadruk verboden (IN MOES- EN BLOEMTUIN, KEUKEN EN KELDER) (le helft November) De vroege, vrij strenge nachtvorsten in October hebben menigeen verrastvele bloempotten waren ineens ontsierd, de late boontjes in den moestuin waren bevroren en op den akker moesten „alle hens aan dek", om de bieten te rooien. Maar niet iedereen keek spijtig, dat de winter zoo op eenmaal, al was het dan nog maar voorloopig, kwam. De bloemist vond het niet onprettig, dat de groote voorraad bloemen buiten wat werd ingekrompen, want nu kon hij voor zijn snijbloemen uit de kasten wat hoogere prijzen bedingenaan den boomkweeker is het niet onwelgevallig, als de bladeren wat vroeg afvallen, hij kan dan met het afleveren der boomen eerder een aanvang maken, de onderhouder van tuinen kan ook eerder met de winterwerkzaamheden beginnen, zonder met den eigenaar in conflict te komenen ook de groentekweeker mopperde niet al te zeer op de nachtvorst, daar het mooie weer zijn kool te rijp deed worden en open deed springen, waardoor ze bij den overvloed van andere groenten hem niet den prijs op bracht, dien hij er anders voor kon ver wachten. Intusschen hebben we na 't vroege wintertje nog vele zachte dagen gehad, en was er buiten nog werk genoeg te vinden. Het late fruit is nu geoogstappels, waren er helaas zeer weinig. Om van 't fruit zoo lang mogelijk te ge nieten, dient men het goed te bewaren. Appels en peren bewaart men op koele donkere plaatsen op zolder. Daar zet men ze naast elkaar op. rekken of op papier, zoo, dat ze elkaar niet raken. Tegen de vorst moet men zebeschermendoorze met papier te bedekken. Wil men ze als wintervoorraad opdoen, dan moeten ze niet al te rijp worden ingekocht. Men legt ze dan eerst op hoopen, welke men met hooi of doeken bedekt, veegt ze dan na een dag of vijf af, en bewaart ze dan op een koele plaats in droog zand, bedekt met een luchtig laagjes neteldoek. Men kan er ook minder zorg aan besteden, maar men zal er dan ook minder genot van hebben. Druiven kan men een poosje goed houden door ze zoo koel mogelijk te hangen in neteldoek en de steeltjes dicht te lakken. Noten wascht men af met pekelwater, en bewaart ze dan op een koele plaats. Tomaten zijn er dezen zomer veel gegroeid ieder jaar komen er nieuwe gebruikers bij. 't Gaat met tomaten als met meloenen en bananen de meeste menschen lusten ze niet direct, zij moeten ze leeren eten, maar heeft men er den smaak van beet, dan vindt men ze een delicatesse. Men kan tomaten ook sterili- seeren, wecken, op de volgende wijze. Eerst wasschen, dan schikt men ze in de weck- flesschen en overgiet men ze met zooveel water, dat dit even onder den rand van de flesch staat. Het steriliseeren duurt slechts een kwar tier bij een temperatuur van 90 gr. Er is nog een andere manier men ontdoet de gewas- schen tomaten van de schil en snijdt ze in plakken, die men in weck-glazen legt zonder toevoeging van water. Dan steriliseeren, een half uur bij 90 gr. De aldus geweckte tomaten kan men ook voqr de bereiding van sla gebruiken. Een echt winterkostje is zuurkool met worst of spek. Een goeden naam heeft, ook ten onzent, de Duitsche zuurkool of Sauerkraut, waarvoor uitsluitend witte kool van uitstekende kwaliteit groot, fijn en vast, wordt gebruikt. De beroemde zuur- kool, welke komt uit Maagdenburg en Kre- feld, wordt daar in de fabrieken machinaal gesneden. De huismoeder, die ze zelf in maakt, doet het best de kool met een scherp mes zoo fijn mogelijk te snijden. Dan neemt zij een vat of steenen pot, reinigt dien zeer goed en vult dien laagsgewijze met fijn ge sneden kool en zout, en drukt dit met een houten lepel zoo vast mogelijk aan. De hoe veelheid zout, die men noodig heeft, berekent men naar den inhoud van den pot of van 't vat. Is die b.v. 100 L., dan gebruikt men 1 tot 3 L. zout. De juiste hoeveelheid moet men door ondervinding leeren kennen ge bruikt men te weinig zout, dan is de zuurkool spoedig te gebruiken, doch duurt niet lang bij te veel zoutgebruik daarentegen krijgt men licht een scherpen, bitteren smaak. Is de pot gevuld, dan strooit men op de bovenste laag kool nog wat zout, legt daarop goed afgewasschen groene koolbladeren, bedekt dit alles met een plankje (niet van naaldhout om den hars- of terpentijnsmaak) met daarop een zwaren steen, die natuurlijk ook weer eerst goed schoon gemaakt moet worden. In geen geval gebruike men kalk- steenen. Soms doet men nog tusschen de ge sneden kool wat uien, zure appels, onrijpe zure druiven, jeneverbessen, kruidnagelen, peperkorrels, dillekruid, karwijzaad, enz. Dit doet men echter alleen voor eigen ge bruik, nooit voor den handel. Deze kruiden worden ook vaak, met hetzelfde succes, eerst bij 't koken toegevoegd. Laat men dit alles nu eenigen tijd staan, dan heeft een gistings proces plaats, dat niet alleen bederfwerend werkt, maar ook aan de kool dien eigenaardi- gen, lekkeren smaak geeft. Om dit proces te bespoedigen, zet men de aanstaande zuurkool op een plaats, waar de temperatuur 12 a 15 gr. C. is. Na de gisting vormt z(ch wat schuim boven op de kooldit neemt men er af, ver wijdert ook de groene koolbladeren, rei nigt opnieuw de plank en steen, bedekt dan alles met een schoonen doek, zet het op een koele plaats en zorgt er voor, dat de zuur kool steeds onder de pekel staat. Zuurkool, gekookt in veel water zonder vet, is voor zwakke magen een verkwikking klaarge maakt met vet is zij zelfs voor een gezonde maag een zware kost. Om advies naar den Hoogen, Raad van Arbeid De Minister van Arbeid, Handel en Nyver- heid heeft een voorontwerp van een Land- bouwa»?jeidswet met verzoek om advies by den Hoogen Raad, van Arbeid aanhangig gemaakt. Aan de algemeene beschouwingen ontleenen we het volgende: In 1921 werd door den toenmaligen Minis ter van Arbeid een voorontwerp-landbouw- arbeidswet gepubliceerd, waarover de Hooge Raad van Arbeid, onder dagteekening van 4 December 1922, zyn zienswijze aan den Minister mededeelde. De in dat ontwerp voorkomende regelen hadden betrekking op: le. de gezondheid en de veiligheid by het verrichten van landbouwarbeid; 2e. den arbeid van kinderen, jeugdige per sonen en vrouwen; 3e. den arbeid van volwassen mannen. De ondergeteekende heeft in het aanhan gige voorstel tot herziening der Veiligheids wet reeds doen blijken, dat hy er de voorkeur aan geeft, het sub le. genoemde onderdeel een plaats in te ruimen in die wet, waarom ten opzichte van dit punt moge wordeh vol staan met een verwijzing naar bedoeld voor stel. Niettemin zal het, evenals zulks met arbeid ln den zin der Arbeidswet 1919 het geval is, noodig zijn, dat; voor jeugdige personen en vrouwen bijzondere bescher mende bepalingen tot het tegengaan van gevaar voor de gezondheid, de zedelijkheid of het leven worden gemaakt. Hiertoe strekt art. 4 van het onderhavige ontwerp. Wat de overige hierboven aangeduide onderwerpen betreft, is alleen het onder 2e. genoemde in het ontwerp geregeld, en wel in de eerste plaats, omdat de behoefte aan bescherming van nature grooter is ten op zichte van kinderen, jeugdige personen en vrouwen dan van volwassen mannen, en in de tweede plaats, omdat de weinige zeker heid, dat de landbouw in de naaste toe komst bevredigende uitkomsten te zien zal geven, het niet raadzaam maakt om thans een zóó diep ingrqpenden maatregel te treffen als het regelen van den arbeidsduur der volwassen mannelijke arbeiders. De vraag of wettelijke bescherming van landbouwarbeid verrichtende kinderen, jeug dige personen en vrouwen noodig is, be antwoordt de ondergeteekende zonder een voorbehoud bevestigend. Lang reeds zyn dezen naar zyn meening van die bescher ming verstoken gebleven. Immers voor de Industrie dateert de eerste wettehjke be moeiing betreffende den kinderarbeid van 1874 en heeft de wetgever, in 1889, behalve dezen, ook den arbeid van jeugdige perso nen vrouwen onder de hoede der Arbeidswet geplaatst. Nog mag worden opgemerkt, dat naast de voordeelen, die het werken in de open lucht medebrengt, aan den landbouwarbeidook nadeelen zijn verbonden als gevolg, van ons" niet altqd mild klimaat. De bevestigende beantwoording der eerder gestelde vraag geeft den ondergeteekende aanleiding dit ontwerp aanhangig te maken. Waar de landbouwarbeid nog nimmer een wetteiyke regeling heeft gevonden, meent de onderteekende groote waarde te moeten toe kennen aan eenvoudige voorschriften, waar op betrekkeiyk weinig uitzonderingen be hoeven te worden toegelaten en waarvan de naleving gemakkeiyk te controleeren is. Dit principe heeft er toe geleid om geen be- paalden dageiykschen arbeidsduur in de artikelen op te nemen, doch te volstaan met de vermelding der tijdstippen, tusschen welke de dagtaak der beschermde personen moet worden gesteld, en voorts om de leeftydsgrens, waarop de bescherming van jeugdige personen ophoudt, te stellen op 16 jaar. Lettende op de omstandigheid, dat in den landbouw meer dan ln de industrie de be drijf sarbeid is samengegroeid met het ge zinsleven en den huishoudelijken arbeid, heeft ondergeteekende gemeend zoo mm mogeiyk te moeten ingrypen in het gezins leven en daarom buiten alle bepalingen gelaten de werkzaamheden van de eqhtge- noote van het bedryfshoofd, van diens dochters van 16 jaar of ouder en van by hem inwonende vrouweiyke personen van 16 jaar of ouder (art. 1, onder b en c). Wat den arbeid van kinderen betreft, hecht de ondergeteekende er groote betee- kenis aan, dat de voorbereiding voor hun maatschappelijke positie niet door dien ar beid wordt geschaad en niet er doop ten ach ter blijft in vergeiyking met kinderen, die in de andere takken van volksbestaan hun plaats zullen vipden. Hy is van meening, dat ook de arbeid m het landbouwbedryf voor en na den schooltijd nadeelig werkt op de ont wikkeling der kinderen, zoowel geesteiyk als lichamelijk. In het ontwerp wordt daarom bepaald, dat leerplichtige kinderen geen landbouwarbeid mogen verrichten. Niets gunstiger kan het helpen door kinderen in het ouderiyk bedrijf worden beoordeeld. Het verrichten van allerlei lichte bezigheden, die voor de kinderen in hun onmiddeliyke omgeving te vindenzyn en weinig of geen inspanning van hen eischen, wordt daarom door het ontwerp in dien zin toegelaten, dat kinderen van 10 jaar of ouder buiten den schooltyd tusschen 8 uur voor middags en 7 uur namiddags lichte werk zaamheden in het bedryf hunner ouders mogen verrichten. Voor het welzijn der jeugdige personen komt het er in de eerste plaats op aan, hun in de jaren, volgende op den leerplichtigen leeftyd, waarin zy allengs meer krachts inspanning vorderend werk gaan verrichten, een behoorlijke nachtrust te verzekeren. Hiertoe wordt in het ontwerp de landbouw arbeid van jeugdige personen dit zyn volgens art. 2 personen beneden de 16 jaar zoowel voor het begin als voor het einde gebonden aan bepaalde uren (art. 9). Het tweede belang der jeugdige personen, waarmede in het ontwerp rekening wordt gehouden, is de mogeiykheid tot ontwikke ling, welke het onderwijs op verschillend ge bied voor die personen opent. Inzake de begrenzing van den arbeidstijd stelt het ontwerp de vrouwen op één iyn met de jeugdige personen. Als byzondere maatregel tot vermindering van den loon arbeid der gehuwde vrouw, en daardoor in het belang van het gezinsleven, staat hier naast de bepaling van art. 8, dat een ge huwde vrouw op Zaterdag na 1 uur des namiddags geen landbouwarbeid mag verrichten. Hetzelfde geldt ook voor de ongehuwde vrouweiyke arbeider, die een huishouding te verzorgen heeft. Voornamelijk voor de gehuwde vrouw be perkt het werken in loondienst zich in hofdzaak tot de tyden van drukte en tijde lijke schaarschte aan werkkrachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7