SP Handhaving van het Parlementaire stelsel Telegraphisch Weerbsris jt f; 6- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 6 NOVEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No, 17004 AANGIFTE MOET, OP .STRAFFE VAN VERLIES VAN AU F PFCHTEN.' 2t D ifl rScmFREN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Een college voor studeerende jonge Nederlandsche priesters te Rome Door de lucht naar Indië Ook het derde postvliegtuig thans weer onderweg R.K. Kamer-Centrale Leiden De Graf Zeppelin te Eerlijn De Graf Zeppelin op den terugweg naar Friedrichshafen De Wethouderszetel te Haarlem Het Binnenscheepvaart- Gongres te Brussel „De stem van Rome's oudste kerken" Voornaamste Nieuws Van een wagen gevallen Kardinaal Cerretti Bil j artballen-goochelaar s J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Foto van de te bouwen R. K. Jongensschool, Gymnastieklokaal met Broederhuis, dezer dagen door den architect N. J. Nijman, voor rekening van het R. K. Kerk- en Schoolbestuur te Bennebroek aanbesteed. Geloof en Wetenschap grxfHömmrtOöL meen BUREAUX: NASSAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie'lijnen) Poslrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVERTEIMTlÉlM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, rr da» '-.oor' m. w pekt* ad ent' ocktf- r.o R.CV 7j0fl ïklatijö g-.ers |Man© f] viool I St midt» oven» jedrijf •op 8* ello) i II .30 io eü uzick' f rkest' |ert er. 'tor |denct -8.5? 'ir 9-lJ :ls 5 n.oo —2.10 St-oj— ;:<or efl pek onceft it sc he /erag en/of 1-4.5° )pera- de-of- doof Jsuziek, i met Trio- Frag- Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekenngsvoorwaarden fnnnn Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door f7 CO D1J een ongeval met ton bij verlies van een band, f JOK vell,:es.va° ee" fK(] *>1) 'n breuk. van f Af) verlies v- ee*> tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 üUUU." verlies van beide armen, belde beenen of beide oogen; I 3U." doodelijken afloop; initio."een voet of een oog; 1 ICO. duim of wijsvinger; 1UU. been of arm; f *£15. anderen vinger. p; 1 ZuO. e itei 4den S. O. min- oord prdi- Isten chef den J. A- het •sant iten- erste onu- taats 1 op hen- lenis n de eken het H. Jet behoeft wel geen nader betoog, dat i het parlementair stelsel de ministers een heel wat minder onafhankelijke en zelf standige positie innemen, dan in vroeger da gen, toen ze als uitsluitend dienaren en ad viseurs van de Kroon meermalen tegenover en in scherpe oppositie met het parlement stonden, zonder dat ze zich ernstig het hoofd er over behoefden te breken of him handelingen en gedragingen wel door de meerderheid in het parlement werden ge dekt. Het parlementaire systeem heeft onmis kenbaar het groote voordeel gehad, dat het antagonisme, dat vroeger zoo menigmaal tusschen regeering en parlement tot uiting twam, grootendeels is verdwenen; het dua lisme, dat tusschen regeering en parlement lestond, maakte plaats voor een min of neer harmonische eenheid; het vroeger ir wee deelen uiteenvallend, staatkundig ge- pouw, Regeering en volk, werd tot één ge- peel vereenigd. Het volk koos zich zijn ver- egenwoordigersuit hen, althans uit met len gelijk gezinden werden ministers ge kozen, die handelden naar den geest en de verlangens van de meerderheid of anders aeengingen; deze harmonische constructie verd voltooid dor de Kroon, wier hooge ;aak het werd het raderwerk der moderne itaatsmachine zoo regelmatig mogelijk te doen Icopen. Anderzijds verdween, gelijk gezegd, de jroote zelfstandigheid der ministers, en perden dezen van onafhankelijke, zelfstandig handelende organen meer uitvoerders van Petgeen in de meerderheid van het parie nent en daardoor in die van het volk aan- rcenschen en verlangens leefde. Het zwaartepunt van wetgeving en be stuur werd derhalve verlegd naar het par ement; de opvatting, dat dit zoo behoorde ie zijn, werd gevestigd en verkreeg haar Plaats in de volksovertuiging; het werd een vaste stelregel. Doch gelijk dit bij zoovele instituten het teval is, borg. de volledige doorvoering er van tevens de kiemen tot ontbinding, ver andering ervan, in zich. In den aanvang van de funetionneering van het parlementaire stelsel, toen het parlement nog meer eerst sedert kort zijn overwicht op de Regeering had weten te vestigen, symboliseerde het heengaan van het jjVEinisterie bij een conflict, het ter be schikking stellen door een minister van zijn portefeuille bij verwerping van een wetsont werp, als het ware de overmacht van het parlement; het was a'.s een telkens terug- keerende waarschuwing tot de uitvoerende macht: bedenk wel, dat .gij per saldo slechts Trichting en leiding hebt te geven aan het- êeen in de meerderheid van het parlement en daardoor in die des volks leeft; dat gij niet meer als weleer vrij en 'zelfstandig naar eigen goeddunken kunt handelen. Zoodra echter was deze opva t.ng over ir.- vloed en beteekenis van een mi-isterie niet geconsolideerd, in de rechtsovertuiging van het vc:k gemeen goed geworden en mede door de tot de Regeering geroepenen aan vaard, of het parlementaire stelsel verloor zijn leteekenis ais strijdmiddel voor het parlement om zijn overwicht op de Regee ring te doen gevoelen; zoowel Regeering. parlement als volk waren van dit over wicht overtuigd geworden en een telkens herhaalde manifestatie ter synrboiiseering hiervan bleek niet meer noodig. Slechts deze werkingssfeer bleef het par lementaire stelsel eigen, dat het met de wisseling van de meerderheid in het parle ment tevens een nieuw ministerie, op de nieuwe meerderheid gegrondvest, bracht. Zoolang in het parlement slechts twee partijen tegenover elkander stonden, ieder met welomschreven, scherp omlijnd pro gram en politieke overtuiging, althans zoo lang diverse partijen, hoezeer wellicht ook onderling verschillend, toch zooveel ge meenschappelijks hadden, dat ze een vrij sterke en hechte meerderheid naar buiten konden vormen tegenover andere partijen, op dezelfde wijze als zij verbonden, bleef het parlementaire stelsel zijn volle beteeke- kenis behouden als middel, om bij eer. plaats gehad hebbende verwisseling var meerderheid in het parlement deze ook in het ministerie tot uitdrukking te brengen. Bovenstaande functie kan het stelsel échter niet of nauwelijks meer vervullen, om de afdoende reden, dat geen parlementaire ^eerderheid meer bestaat en gelet op de ty pische partij-formatie ten onzent, ook moei- lfjk meer te forceeren zal zijn. De hoofd oorzaak hiervan is wel gelegen in het feit, dat niet zoozeer zuiver politieke en staat kundige beginselen in ons pailement de Par tijen scheiden, dan wel religieuze, ik kan mij voorstellen, dat, zoo alls honderd afgevaar digden in het parlement de Christelijke be ginselen waren toegedaan en diep de over tuiging in zich mededroegen, dat de staat kunde in eerste instantie op deze beginse len behoort, te zijn gebaseerd, er onder deze Parlementsleden een scheiding zou ontstaan, een scheiding tusschen hen, die de maat schappelijke hervormingen sneller en radi calen zouden willen doorvoeren, en hen, die deze langzamer, bedachtzamer en meer met behoud van en lettend op het oude tot stand zouden wenschen te zien gebracht. Waren op ons aldus de toestanden, het parlementaire stelsel zou volkomen zuiver kunnen function- Keeren en al naar gelang de meerderheid in het parlement een meer of minder vooruit strevend ministerie aan het bewind brengen Helaas we zijn van het ideaal van een zuiver Christelijk parlement nog zeer ver verwij derd en derhalve blijft de plicht bestaan het systeem te handhaven, dat de partijen op religieuzen basis zijn gegrondvest. Kans op een andere partijformatie, waar door de zuivere funetionneering van het par lementaire stelsel bij ons mogelijk wordt Moet derhalve als niet bestaande, worden aangenomenin de toekomst zal het dus "lijven, gelijk thans, dat van een krachtige Meerderheid in het parlement geen sprake is. "Wordt nu toch met het parlementaire stel- dat in onze verhoudingen, gelijk die zich n de laatste jaren hebben ontwikkeld, niet Past, voortgesukkeld, dan zal ook de toe stand bestendigd blijven, waarvan prof. Kra- cnburg Cp de vergadering der Nederland- tui Juristenvereeniging in 1921 reeds ge bigde i>cjat wij wat betreft het functionnee stelsel, hetwelk wij als andere EuropeesGhe landen uit het Engelsch staatsrecht hebben overgenomen, het parlementaire systeem, kunnen constateeren een hortende, een stoo- tende, een gebrekkige, een volkomen onvol doende funcitonneering." Een kabinet steunend op een met moeite bijeengebrachte parlementaire meerderheid, zal, gelijk ook thans het geval ls, worden afgewisseld met een extra-parlementair ka binet, steunend op alles en steunend op niets. Dat dit een gezonde toestand kan worden genoemd, kan echter moeilijk worden be toogd; schitterend zijn de vooruitzichten niet bepaald te noemen. Daar komt bij, 'dat de huidige situatie, in welke, bij handhaving van het parlementaire systeem, we naar alle waarschijnlijkheid nog meermalen zullen komen te verkeeren, 'n teruggang beteekent op den af gelegden,weg; de positie van 't par lement is verzwakt; meermalen vielen weder om symptomen van 't vroegre dualisme tus schen regeering en parlement waar te nemen; anderzijds is ook de positie van 't ministerie dat op zich heeft genomen geen wetsont werpen in te dienen, welke geacht kunnen worden te liggen op net gebied van den partijstrijd, nier uitermate sterk en' krachtig te noemen. De toestand is eigenlijk aldus, dat én regeering én parlement zich van een groot gedeelte van het wetgevend gebied hebben teruggetrokken en zich hebben be perkt tot min of meer neutraal terrein en dat op dit beperkt terrein de positie van de regeering tegenover het parlement zich heeft versterkt. Houden we nu echter eenerzijds in het oog, dat hec hoofddoel van het parlementaire stelsel is bereikt; n 1. dat het overwicht van het parlement op de regeering is gevestigd, dat ministers zelfs meer ambtenaren en uitvoerders van den wil van het parlement geworden zijn dan dienaren der Kroon, die -elfstandig het regeeringsbeleid' bepalen, an derzijds, dat een zuivere regelmatige function neering van het parlementair stelsel onder onze huidige omstandigheden vrijwel tot de onmogelijkheden behoort, dan dringt de vraag zich op of niet definitief .met ciit stel sel behoort te worden gebroken, en of niet de consequentie behoort te worden getrok ken uit het ten onzent algemeen aanvaarde beginsel, dat de ministers afhankelijk zijn van het parlement en uitvoerders van diens wil. Deze consequentie zou dan wezen, dat de ministers niet meer uitsluitend behoeven voort te komen uit de meerderheid van het parlement, evenmin, zoo het uit buiten de partijen staande personen (of hen, die zich voor de gelegenheid uit het partijverband hebben los gemaakt) is samengesteld, zich van de behandeling van principieele vraag stukken hebben te onthouden, doch dat het ministerie wordt benoemd uit vertegenwoor digers van de verschillende, daartoe in aan merking kemende partijen in het parlement, op basis van evenredigheid; m.a.w. dat we geen parlementaire 'evenmin extra-parle mentaire, doch uitsluitend slechts werkmi- nisters krijgen, die, rekening houdend met de verlangens en streveningen in het parle ment deze omzetten in wetsontwerpen. Aldus is het beginsel, dat de ministers zijn geworden tot de uitvoerders van den wil van 'net parlement, tot in de uiterste, consequen tie doorgevoerd. Het allereerste gevolg van een dusdanige samenstelling van een ministerie zou al aan stonds zijn, dat bij verwerping van een wets ontwerp noch het ministerie in zijn geheel, noch de speciaal er bij betrokken minister behoeft af te treden; immers, een dusdanige verwerping heeft dan niet meer, gelijk in het parlementaire systeem de beteekenis, dat de kamermeerderheid haar vertrouwen in het ministerie of den betrokken minister heeft verloren, doch uitsluitend, dat ze het wetsont werp minder geslaagd acht en dit door een ander wenscht te zien vervangen of geheel achterwege te zien gelaten. Het valt niet te ontkennen, dat een dus danig werkministerie groote voordeelen zou opleveren. Om in deze voordeelen eenig inzicht te verkrijgen is het niet onaardig eens na te gaan, hoe het stelsel, dat sedert het ont staan van den bondstaat Zwitserland in 1848 aldaar bestaat, heeft gewerkt. De uit zeven personen bestaande bonds raad wordt gekozen door de bondsvergade ring, in vereenigde vergadering van haar beide afdeelingen, den nationalen raad (verte genwoordigend het geheele volk) en den standenraad (vertegenwoordigend de Kan tens). Angstvallig is er steeds zorg voor ge dragen. dat de diverse partijen in den bonds raad vertegenwoordigd waren en zeer kwa lijk is het dan ook in Zwitserland aan de Sociaal-Democraten genomen, dat deze tot nog toe uit partij-demagogische redenen ge weigerd hebben een zetel in den Bondsraad te aanvaarden. Hoogst zelden slechts is het voorgekomen, dat tengevolge van de verwer- ping van een wetsontwerp een lid van den j bondsraad aftrad; noch door de bondsverga dering, noch door de publieke opinie wordt dit geëischt. Goede gewoonte is het tevens dat iemand, die eenmaal tot lid van den bondsraad is gekozen en als zoodanig vol doet, dit blijft, zoolang hij zich er voor be schikbaar stelt. Bondsraad Schenk bleef 30 jaren in functie, Naff 27, Welti 25, Kniisel 20; een tien a twaalfjarige ambtsvervulling behoort in geenen deele tot de uitzonderin gen. Deze zeldzame personenwisseling heeft tot resultaat gehad een overwicht van den bondsraad op de bondsvergadering, zóó, dat een der beste Zwitsersche staatsrechtken ners, Fritz Fleiner, hem noemt een „omni potente Behörde." De leden van den bonds rad hebben speciaal gelegenheid zich van la kennis der toestanden en verhoudingen te doordringen; zij beheerschen deze beter, kunnen ze meer overzien dan de niet steeds vergaderende en veel talrijker in aantal zijnde bondsvergadering dit vermag, waar door laatstgenoemde veelal op de berichten cn mededeelingen van den bondsraad en de door hem verkondigde opinie is aangewezen Kabinetscrisissen zijn in Zwitserland ten eenenmale onbekend. Zeker ben ik niet blind voor het feit. de op de funetionneering van den bondsraad in Zwitserland het volkskarakter, de historische en staatsrechterlijke ontwikkeling grootén invloed hebben gehad, mede dat niets ge vaarlijker is clan het overplanten op eigen bodem van vreemde instituten en dat het trekken van c.e conclusie, dat, wat ginds ;oed en vruchtbaar gewerkt heeft, ook hier een goede rol zal vervullen, slechts met de uiterste voorzichtigheid mag geschieden; dit neemt echter niet weg, dat het stelsel volle aandacht verdient en zich als het ware van paese te geraken, waarin we bij ons zijn ge raakt. Het bezwaar, oorspronkelijk door mij er tegen gevoeld, dat het in ons historisch ge groeid staatsrecht niet zou passen, wijl de publieke opinie, gewend aan en vertrouwd met het parlemeritaire systeem, het even vreemd zou vinden, dat bij verwerping van een belangrijk wetsontwerp de betrokken mi nister aanbleef als in Zwitserland het zijn heengaan zou gevonden worden, blijkt niet houdhaar. De laatste jaren hebben anders geleerd. Het Zwitsersche stelsel, dat kabinetscrisis sen tot het verleden doet behooren, eener zijds de positie der uitvoerende macht ver sterkt, anderzijds toch geen gevaar oplevert voor een dualisme tusschen regeering en parlement, verdient m i. in alle gevallen, hoezeer de staatsrechtelijke bouw van Ne derland en Zwitserland in wezen dan ook mag verschillen, niettemin alle aandacht. In 1923 schreef ik mijn „Directe Volks wetgeving" over den Zwitsersclren bondsraad onder meer' De terugslag van de in Zwitserland be staande zuivere democratie heeft gevoerd tot een versterkte positie van het uitvoerend lichaam. Ontevredenheid met het gevoerde beleid moge zich uiten in het verwerpen van voorstellen, de persoon blijft onaangetast. Uit een dergelijke verwerping ?al de bonds raad zijn consequenties trekken en óf schijnbaar, óf in werkelijkheid van koers ver anderen; doch aan de regeering blijft hij. De afwezigheid van een partijregeering eenerzijds; anderzijds het in het volk levend bewustzijn ten allen tijde te kunnen ingrij pen, dat de bondsraad van hem afhanke lijk is, hebben gevoerd tot 'n grooten eerbied en ontzag bij het volk voor de personen, tot het lidmaatschap van den bondsraad beroe pen. De bondsraad staat boven de partijen en zijn individueeie leden zijn door ieder ge- eerd. Niet te onderschatten is de invloed, door zijn leden uitgeoefend, als ze bij te ver wachten volksstemmingen het land door kruisen, om hier of daar redevoeringen af te steken. Door hun woord zal menig bui ger zijn meening veranderd hebben. De bonds raad staat in hoog aanzien; hij geniet groot ver Lr uwen en voor zijn individueeie leden heeft men ontzag; slechts hebben dézen er voer te waken, zich niet al te zeer op hun positie te laten voorstaan en eenvoudig in optreden te blijven. Deden ze anders, met hun invloed was het gedaan. Aldus is het ge komen, dat, schoon naar buiten democra tisch, in den grond bij den bondsraad een oligarchische tendenz zich vertoont en zijn machtspositie vrijwel onaantastbaar is ge worden. Moch ook oij ons een dusdanige toestand ingang vinden, dan zou uit veel kwaads toch nog veel goeds geboren zijn. Mr. dr. F. A. BIJVOET. Naar de „Msb." uit betrouwbare bron zegt te vernemen, zou het ernstige plan bestaan om binnenkort te beginnen met het oprich ten van een college te Rome voor studeeren de jonge Nederlandsche priesters. Reeds zou door het hoogwaardig Neder- landsch episcopaat opdracht gegeven zijn om de oprichting van het college voor te berei den. Volgens bij de K.N.I.L.M. ingekomen be richt, is het derde vliegtuig, de H.-N.A.F.C.. (bemanning Prillwitz, Wegner en Lischer) gisterenmorgen om 8 uur pl. tijd uit Cawn- pore vertrokken en om 13.55 u. pl. tijd in Calcutta aangekomen. De „Graf Zeppelin" was op het vliegveld Staaken nabij Berlijn bij de aankomst reeds het middelpunt van aller belangstelling. Toch is, zoo meldt een H.N.-telegram de ontscheping der passagiers van het lucht schip niet zoo voorspoedig verloopen als aan vankelijk werd gedacht. Het vastmaken van het luchtschip gelukte eerst na langdurige pogingen, zoodat de passagiers eerst tegen 11 uur konden worden ontscheept. Het was de eerste maal, cjat een luchtschip in Duitschland aan een ankermast werd ge meerd. De groote menigte vormde een eere-escorte voor het luchtschip, toen dit zijn bewegingen boven het terrein maakte en holde telkens mee. Toen dr. Eckener uitstapte, ging er een ge weldig hoera uit de menigte op. Rijksminister von Guerard was de eerste, die dr. Eckener begroette, ook uit naam van de rijksregee- ring. De minister herinnerde in zijn toespraak aan het werk, door dr. Dürr en prof. Maibach verricht en verklaarde, dat het Duitsche volk er nooit aan getwijfeld heeft, Jat het aan de energie van de bemanning - an de „Graf Zeppelin" zou gelukken, om ondanks alle moeilijkheden den tocht over den Oceaan tot een gelukkig einde te bren- a-QXl, De reis van de „Graf Zeppelin" is een mijlpaal in de geschiedenis van het Transat lantische verkeer. De eerste burgemeester van Berlijn, Boess, sprak de hoop uit, dat de Zeppelin meer naar Berlijn zal komen en Berlijn spoedig een belangrijke haven in het wereldluchtverkeer zal worden. Dr. Eckener zal in alles op Berlijn kunnen rekenen. De burgemeester besloot zijn rede met een drievoudig hoera voor dr. Eckener, waarin de menigte drievoudig instemde. Dr. Eckener dankte in hartelijke bewoor dingen en sprak zijn vertrouwen in de toe komst van bet Zeppelinverkeer uit, wdarbij de stad Berlijn ongetwijfeld een belangrijke rol zal spelen. Daarop namen dr. Eckener en de leden der bemanning plaats in gereedstaande auto's, om zich naar Berlijn te begeven. Om kwart over 12 kwamen zij bij het paleis van den rijkspresident aan, onderweg door de bevol king voortdurend geestdriftig toegejuicht. Rijkspresident von Hindenburg begroette zijn gasten in hartelijke bewoordingen en wees daarbij op de beteekenis van het trans atlantische luchtvaartverkeer voor de toe nadering tusschen het Duitsche en het Ame- rikaansche volk. Dr. Eckener dankte den rijkspresident voor de ontvangst en verklaarde bezield te zijn van den vasten wil, om het begonnen werk voort te zetten. Na deze toespraken werden de afzonderlijke leden der bemanning aan den rijkspresident voorgesteld. Cp het vliegterrein Staaken, heerschte gisterenmiddag groote drukte. Men raamde het aantal bezoekers op 100.C00. Tegen den avond werd het terrein door schijnwerpers verlicht. Dr. Eckener en de bemanning van het luchtschip woonden gisterenavond een gala voorstelling in het theater Charlottenburg bij en waren vervolgens de gasten van de stad Berlijn. V. D. seint uit Berlijn: De „Graf Zeppelin" is hedenmorgen te 7 uur 8 van het vliegveld Staaken gestart en in Zuidelijke richting verdwenen. V. D. seint nader uit Staaken: Dr. Hugo Eckener maakt den terugtocht van het hedenochtend hier gestarte lucht schip „Grqf Zeppelin" niet mede. Het lucht schip staat thans onder leiding van de ka piteins Flemming en Lehmann. De' Zeppelin werd om 9 uur 38 hedenmorgen boven Weissenfelt gesignaleerd. Naar de heer Mr. Slingenberg ons mede deelde zal de Vrijz.-Dem. fractie, die zooais bekend, drie leden telt, de candidatuur van den heer Roodenburg steunen, zoodat de verkiezing van den heer Roodenburg (Christ- Hist.) tot wethouder thans vrijwel vaststaat. De R. K„ de A.-R., de V. D. en de Christ.- Hist. brengen te zamen immers 20 stemmen uit in den raad. Roodenburg nu candidaat In de vergadering van de rechtsche raads fractie van j.l. Maandagavond, waarin tevens aanwezig waren afgevaardigden van de Chr. Hist, raadsfractie, is besloten de candidatuur van den heer Roodenburg te steunen. De heer Wolzak heeft zich ter wille van de rechtsche samenwerking teruggetrokken, zoo dat de heer Roodenburg dus thans is de can didaat van de rechterzijde. Door het Nationaal Congres voor Binnen scheepvaart te Brussel is een motie aange nomen, waarin wordt aangedrongen op be perking der formaliteiten voor de scheep vaart door de Nederlandsche douane. Wat de kwestie van het kanaal naar den Moerdijk betreft, sprak het congres uit, dat de economische noodzakelijkheid voor de Belgische havens en de veiligheid voor de scheepvaart den aanleg van een directen weg tusschen Antwerpen en het Hollandsch Diep noodzakelijk doen zijn. In afwachting van de voltooiing van deze directe verbinding meent het congres, dat niet uit het oog mag verloren worden de noodzakelijkheid van het verkrijgen van Nederland van de onmisbare verbetering in de bestaande verbindingen, alsook het ver- leenen van faciliteiten voor het doorvoer- verkeer van België met den Rijn. Men seint ons uit 's.Gravenhage: Voor een prachtig bezette zaal van het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's.Gravenhage gaf de Zeereerw. pater F. Hendrichs S.J. gisteravond zijn lezing met honderd lichtbeelden over „De stem van Rome's oudste Kerken", van welke lezing wij eenigen tijd geleden reeds uitvoerde bijzonderheden hebben medegedeeld. De lezing is een groot succes geworden, vooral door de duidelijke en verrassende verklaring van dit geheel nieuw onderwerp dat een stuk appologie eerste klas is. De heldere bewijsvoering, welke pater Hendrichs aan de hand van fraaie licht beelden gaf, maakt diepen indruk op het auditorium. Het geheel is In zeer bevatte- lijken vorm gegoten en nieuw. Onder ademlooze stilte aanschouwde men de lichtbeelden en kon zoodoende de be wijskracht ervan volledig doorgronden. Binnenkort gaat deze mooie lezing nog op andere plaatsen in ons land. Het derde postvliegtuig voor Nrd.-Indië, de H.-N.A F C„ is van Cawnpore vertrokken en te Calcutta aangekomen. Een adres van het Verbond van Ned. Werkgevers aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging der Arbeids wet. Het Nederlandsch Episcopaat heeft op dracht gegeven, om de stichting voor te be reiden van een college voor Nederlandsche priesters, die te Rome stndeeren. De Kindcr-eriminEliteit in 1926. Uitgifte van 82.429.000 aandeelen der Kon. Ned. Mij. tot Exploitatie van Petro- lcumbronnen in Nederlandsch-Indië. De „Graf Zeppelin" te Beriijn. Aanvaring in het Kaiser Wilhelm Kanal tusschen het Nederlandsche s.s. Nereus van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij en het Noorsche s.s. Kong Alf. Een mondain drama te Weenen; een ge pensioneerd Ritmeester doodt een Egyptische' prinses. Eeden presidentsverkiezing in de Veree nigde Staten. Cholera-epidemic in Britsch-Indië; 2000 personen zouden reeds aan de ziekte zijn overleden. Chineesche roovers loopen een Britsch schip af. J. WIJ wao aaimdülll VCIUICIIU Cli zai.ii ia.- - - van ons tegenwoordig staatsrechtelijk zelf aandient als de oplossing om uit de im- Aan de besturen der bij de R. K. Kamer- Centrale Leiden aangesloten locale R. K. Kiesvereenigingen, is onderstaand schrijven gezonden: Zooals reeds is medegedeeld in de op 20 October 1.1. gehouden aigemeene vergade ring, worden er van de zijde der S. D. A. P. met' den zoogenaamden „rooden auto" propaganda-ritten gemaakt, gedurende welke propaganda-materiaal vooral ten plattelande wordt uitgestrooid. In het bijzonder wordt gebruik gemaakt van de bekende brochure: „Katholicisme en Sociaal-Democratie een woord aan Katho lieke Arbeiders" door J. W. Matthijsen. Mocht te eeniger tijd in uw gemeente een dergelijke propaganda plaats vinden, dan bevelen wij als tegenmaatregel aan, de ver spreiding van de brochure: „Een Katholiek kan geen Socialist zijn", door Pastoor J. H. M. Tolboom. Deze brochure, welke verkrijgbaar is bij de Oldenzaalsche Courant- en Handels drukkerij te Oidenzaal, bevat een eenigszins uitvoerige weerlegging van genoemde socia listische brochure en bovendien tal van offi- cieele pauselijke uitspraken, waarin het socialisme veroordeeld wordt. Dank zij een groote mate van welwil lendheid van de uitgeefster, die wij hiervoor openlijk onzen dank betuigen, zijn wij in de gelegenheid aan de secretarissen van de aangesloten kiesvereenigingen hierbij een exemplaar van genoemde brochure aan te bieden, alsmede een prijsopgaaf. In verband met de op 23 en 24 November a. s. te houden Partij-vergadering, houdt de j R. K. Kamer-Centrale Leiden een aige meene vergadering op Woensdag 21 Novem ber a.s„ des namiddags 1 uur, in café „De Harmonie", Breestraat 19, Leiden. Agenda: Opening Notulen Ingeko men stukken en mededeelingen Behande ling agenda partij-vergadering Rondvraag Sluiting. Maandagmiddag reed de arbeidear v. d. W. met een met een paard bespannen aVie- wielige kar op den Hoofdweg te Hoofddorp. Het dier, dat schichtig geworden was door een op den wagen liggend rammelend voor werp, sloeg plotseling op hol in de richting van de geniesluis. De geweldig heen en we der slingerende wagen botste ten slotte tegen een paal van het electrische net, met het gevolg dat door den hevigen schok de dra den afknapten en de bestuurder van den wagen viel. Van d. W. werd met een vrij ern stig gekneusd been opgenomen en bij den heer V. binnengebracht. Dr. B. verleende de eerste hulp en bracht den man met zijn auto naar diens woning te Vijfhuizen. Z. Em. Bonaventura kardinaal Cerretti, ge wezen pauselijk legaat op het Eucharistisch congres te Sydney, zal met den bekenden Columbus-ridder en pauselijken graaf Edward Hearn, via de Ver. Staten naar Rome terug- keeren. De kardinaal wordt half Januari in de Eeuwige Stad verwacht; zijn gezelschap daar entegen nog in deze maand. Een caféhouder aan de Prinsengracht te Amsterdam heeft aangifte gedaan dat 3 per sonen in zijn café hebben gebiljart. Na hun vertrek bleek aangever, dat zijn 3 nieuwe biljartballen waren verdwenen en daarvoor 3 oude in de plaats waren gelegd. Barometerstand 9 uur v.m. 7.58, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTE» LICHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.42 uur. Hoogste Barometerstand 768.6 m.M. te Isafjord. Laagste Barometerstand 751.4 m.M. te Andanes. Verwachting: Zwakke, tot matigen, Z. tot Z. O. wind, netelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter over dag. ke* jee«4HM«Lq4<e mlAAet neu4ve^koudkeld. v&HOsitend.1 VEKEENIGING VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN Bij de vele aanvragen, die nog blij ven binnenkomen, ziet het Bestuur van bovengenoemde Vereeniging zich ver plicht, mede te deelen, dat voorloopig GEEN NIEUWE LEDEN MEER KUNNEN WORDEN AANGENOMEN, noch nieuwe bijkaarten uitgegeven. Ook zuilen geene introducties per avond meer worden verstrekt en zullen de leerlingen van Middelbaar Onderwijs inrichtingen hun voorrecht van bij zondere toegangscondities voortaan moeten missen en niet meer toegelaten kunnen worden. Aanvragen voor lidmaatschap zullen op eene wachtlijst worden geplaatst en zullen voorgaan, wanneer aan het be gin van het volgend seizoen weer eenige plaatsen openvallen. HET BESTUUR VAN G. en W. Dit gebouw komt aan de Kerklaan, nabij de R. K. Kerk te Bennebroek. De voorgevel heeft een frontbreedte van 25 M. Voorloopig komen er 5 leslokalen, maar de bouw is er op berekend, dat dit tot 7 leslokalen kan worden uitgebreid. Op den achtergrond der teekening ziet men het gymnastieklokaal, niet enkel voor deze school, maar ook de leerlingen der andere scholen zullen daarvan gebruik kunnen maken. Dit lokaal heeft een aparten toegang en is afzonderlijk te bereiken. Het heeft de normale afmetingen van 9 bij 18 M. en is eveneens voorzien van garderobe, closets, enz. Tusschen school en gymnastieklokaal komt een betegelde speelplaats van 26 bij 23 M. van de broeders St. Joh. Baptiste de La Salie, een der orden, welke zich over de geheele wereld heeft verspreid, en ook hier te lande een zeer goeden naam heeft, waarmede Roomsch Bennebroek zich zeer gelukkig mag achten. Naast de school wordt gelijktijdig een broederhuis gebouwd, rechts op de foto aangegeven, zoodat de Eerw. Broeders er zich direct bij de opening der school kunnen vestigen. Reeds is met het grondwerk een aanvang gemaakt. Dit is geen gemakkelijke taak, daar door den zeer veranderlijken waterstand op die plaats, betonnen heipalen noodig zijn van 7 M. lengte. Maar zal de vorst niet te veel stagnatie in den bouw brengen, dan hoopt men in het voorjaar met den bouw gereed te komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1