Stadsnieuws Electriciteit ÏHERm€ifÜE De nieuwe wethouder Siofzulgerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10758 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 6 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Heringa Wnthrich, Haarlem Wijziging der wethouders- •pensioenen BURGERLIJKE STAND Kegelwedstrijden van den Haarl. Kegelbond Rijwieldiefstal Ned. Roomsche Reis- vereeniging Auto-ongeluk te Velsen Hoe staaf het met de nieuwe H.B.S. in het Kleverpark? Algemeene Vereenlglng van Gemeenteambtenaren Personalia Voor „Brederode-Duin" Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest De Haarlemsche Gemeentebegrooting voor 19)28 Nog eenige cijfers Voor de „Stille Armen" WoningbouwvereenJging St. Bavo Haarlemsche Bachvereeniging Een beste dag TANDHEELKUNDIGE KLINIEK De perasïonneering der wethouders Belangrijke wijzigingen voorgesteld Voor den Politierechter Filmavond „Nederlandsche Natuur historische vereeniging Personalia Herstellingsoorden Verkeersongevallen Een stevige botsing Apèx Stoteul^ers f 90- De dubbele moord te Spaamdam verjaard Gemeenteraad Verbetering der fietspaden, langs den Zeeweg Winkelweek Botermarkt- Barrevoetestraat Schatting van den aardappelvoorraad (Adv. lag. AlcdJ Werd In de vorige raadszitting een com missie benoemd om de verordening op de wethouderspensioenen te herzien, thans, nau welijks 10 dagen na haar benoeming, ligt het rapport der commissie voor ons. Dat is werken met meer dan den beken den „bekwamen" spoed zelfs. Dies hulde! De commissie stelt voor de verordening op de wethouderspensioenen te wijzigen. Het eenige argument, dat immers wordt aangevoerd voor het levenslang geven van wethouderspensioen en dat nog wel ingaande onmiddellijk na het aftreden als wethouder, is de commissie onhoudbaar voorgekomen. Dat is een verheugend feit en de commis sie heeft dan ook onmiddellijk de conclusies uit haar overwegingen getrokken en stelt voor het wethouderspensioen op 60-jarigen leeftijd te doen ingaan. Rekening houdend met de mogelijkheid, dat er wel eens wethouders kinnen aftreden, die niet zoo spoedig een ander baantje zouden kunnen vinden en die in verlegenheid zouden geraken, stelt de commissie voor het pensioen wèl uit te betalen gedurende 3 jaren na het aftreden als wethouder. De basis van deze redeneering lijkt ons wel juist, doch eenerzijds gaat het voorstel der commissie o.i. niet ver genoeg en anderzijds te ver. Een aftredend wethouder, die in verlegen heid komt, heeft aan een pensioen van in zijn geval misschien 1000 of 1500 of minder per Jaar ook niet veel. Ook is het mogelijk, dat hij langer dan 3 jaar in moeilijkheden is. Deze wethouder zou veel meer hebben aan een uitkeering, die hem per jaar door de ge meente werd gedaan. Anderzijds zal iedereen inzien, dat het nergens voor noodig is om iemand, die minister wordt of bedankt, wijl hij een veel beter bezoldigde betrekking aan neemt, nog drie jaar wethouderspensioen uit de Haarlemsche gemeentekas toe te ken nen. Tenslotte meent de commissie, dat de even- tueele wijzigingen niet behooren te gelden voor de thans gepensionneerde en de thans deel van het college uitmakende wethouders. De logica van dezen overgangsmaatregel ontgaat ons. De commissie erkent, dat de tegenwoordige bepaling onjuist is, zij erkent zelfs, dat de feiten juist in Haarlem de ongerijmdheid er van aangetoond hebben. Toch stelt zij voor de reeds gepensionneerde en nu in functie zijnde wethouders van den ouden regel te la ten profiteeren. Dat is onlogisch. De bepaling is verkeerd in de toekomst, maar was het ook in het verleden. Misschien werpt iemand het bezwaar op, dat de gepensionneerde wethouders met verordening in de har d naleving daarvan in rechten zouden kunnen vorderen. Gesteld al, dat dit juist ware, dan gelooven wij toch niet, dat hoogstaande menschen zich tegen een zoo duidelijk uitgesproken wensch, als in dit geval het Haarlemsche raadsbesluit zou zijn, zouden verzetten. Tenslotte de opmerking, dat het voorstel der commissie een goede kans maakt door den raad te worden aangenomen, nu juist een dezer dagen de Gemeentebegrooting is ver schenen. In den korten tijd van haar bestaan blijkt de verordening nu reeds ruim 8000. aan de gemeentekas te kosten, n.l.: V. Loosjes 1.094.33 Mr. J. B. Bomans 1.438. Wed. Joh. de Breuk 1,680. M A. Reinalda 1.313.— Mr. A. Bruch 2.750.— Totaal dus 8.275 33 Dat is gekapitaliseerd minstens een bedrag van 165.500.— De heer M. L. A. Klein, lid van den ge meenteraad, heeft het volgende amendement ingediend op det wethouderspensionverorde- ning: Art. 5. Aan een wethouder, die na een verkiezing voor den gemeenteraad periodiek aftreedt, kan het pensioen eveneens worden verleend gedurende 3 jaren na zijn aftreding. Zooals wij elders in dit blad melden, zal de heer W. Roodenburg waarschijnlijk tot wethouder worden gekozen in de vacature- mr. A. Bruch. De heer Roodenburg werd 10 Maart 1888 geboren te Maassluis, bezocht daar de lagere school en volgde daarna het onderwijs aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus te Rot terdam. Na een 5-jarige practijk op een «cheepvaai-tkantoor te Rotterdam behaalde de heer Roodenburg in 1909 de acte boek houden M. O. In 1910 werd' hij aangesteld op een handelskantoor te Amsterdam en deed In 1915 met gunstigen uitslag examen voor het Nederlandsch Instituut van accoun tants. In 1917 volgde zijn benoeming tot hoofd van den accountantsdienst der Direc te Belastingen te Amsterdam. In 1919 ves tigde hij een zelfstandig kantoor te Haar lem, waar hij sinds 1913 woonde. De heer Roodenburg is een bekende fi guur in vereenigingskrlngen fBoaz, Midden- standsraad) en in de politieke organisatie. In 1923 werd hij tot lid van den gemeente raad gekozen. No. 7. Geboren: 2 November; d. van H. Hal der - man-Kiers; 3 November: d. van A. Ruijgh. Stelten; 4 November: d. van M. J. Devies, v. d. Wees; z. van A. E. Perrü-de Bruijn; z. van J. C M. Koompan.Weller; z. van C. Snoeks-Bertholee; d. van C. van Leeuwen Beugeling; 5 Nov.: z. van A. Wesseling-Mlca. Overleden: 3 Nov.: A. Bierman-Traksel, 52 J., Colensostraat, P. Meijers, 73 j,. Wal. deck Pyrmontstraat; 5 Nov. J. M. Enschedé, de Wit, 67 Wagenweg. Zaterdagen 10 en 17 November a.s. van 3 tot 7 uur en Zondagen 11 en 18 November aj». van 2 tot half 7 uur, zuilen in het club gebouw van den Haarl. Kegelbond, aan de Tempener «straat 35, wederom kegel wedstrij den pi ra!» vinden. De kampioensprijs zal een zilvej en wisselbeker zijn. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat stond voor een perceel op den Kleinen Houtweg. De afd. Haarlem van de Ned". Roomsche Reisvereeniging herdenkt a.s. Zondag haar le lustrum. Dit feit zal dien dag feestelijk herdacht worden. In de kapel van het ziekenhuis St. Joan nes de Deo zal des morgens half 8 door den Zeereerw. Zeergel. Pater dr, Th. N. Vlaar een H. Mis worden opgedragen vooi de levende en overleden leden der vereeni- ging. Om 9 uur vindt een gemeenschappelijk ontbijt plaats in hotel „Royal" aan het Sta tionsplein. Bij Brinkmann wordt des middags 5 uur een gemeenschappelijk diner gehouden. In den schouwburg aan den Jansweg ten slotte wordt des avonds 8 uur een buiten gewone feestavond gegeven als besluit van den herdenkingsdag. Daaarbij zal Haarlem's R.K. Mannenkoor onder leiding van den heer J. Nibbering, welwillende medewerking verleenen. In hotel „Central" zal Woensdag 21 No vember de heer Van den Volkere voor de leden der afdeeling een lezing met proeven over vloeibare lucht geven, terwijl Donder dag 29 November, eveneens ln hotel „Cen traal" de heer Vingerhoed, directeur van het Zweedsche Reisbureau der Zweedsche Staats spoorwegen aan de hand van films en licht beelden over Zweden zal komen vertellen. Tegen een hek gereden Zondagmiddag, omstreeks kwart over 5, reed de heer P. J. S„ wonende te Amsterdam, vanuit de richting Beverwijk naar de Velser- pont in zijn luxe-auto en bemerkte te laat dat de kleine pont afgevaren was. Hij trachtte het stuur om te gooien om zich naar de andere pont te begeven, maar dit mis lukte, met het gevolg, dat hij met zijn auto in het verlengde van het daar staande hekje reed. Eèfi der planken drong tot achter ln den auto, waarbij zijn naast hem zittende echtgenoote ernstig aan het linkerbeen werd gekwetst. Nadat zij in hotel De Prins was binnengedragen, werd door dr. Barendse de eerste hulp verleend. De auto kon niet met een anderen auto van het hek worden afgetrokken en moest worden afgezaagd, waarna hij naar de ga rage „Centraal" aan den Wijkerstraatweg werd overgebracht. De heer en mevr. S. werden later per auto naar Amsterdam vervoerd. Van den zomer meenden we, dat de 2e Hoogere Burgerschool met 5 Jarigen cursus I December klaar zou zijn. Blijkens een circulaire toegezonden aan oud-leerlingen, kan het ook wel Januari worden vóór het nieuwe schoolgebouw op het Santpoorter plein betrokken wordt. De commissie van oud-leerlingen meent, dat deze gebeurtenis een aanleiding moet zijn om van de onverflauwde belangstelling der oud-leerlingen blijk te geven. Dientengevolge meenen zij, dat er door de oud-leerlingen ook aan de feestelijkheden, die uiteraard plaats zullen vinden, actief deel moet worden genomen. Tevens ligt het in hun bedoeling bij voldoende belangstelling der mede-oud-leerlingen (we meende plm. 150 gediplomeerden) de school een stoffelijk blijk van waardeering aan te bieden. Elke inzending hoe klein ook, zal zeer welkom zijn, omdat bij een sympathiebetuiging als deze het aantal deelnemers van het groot ste belang is. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging van Gemeente-ambtenaren hield Donderdag een goed bezochte ledenver gadering. De voorzitter deed uitvoerige mededeelin- gen omtrent gevoerde acties, waarbij bleek, dat met succes was gewerkt. Achtereenvolgens werden daarna benoemd de vertegenwoordigers in de verschillende instanties van het Overleg. Tot vertegen woordigers in de commissie van overleg wer den benoemd de heeren E. W. Goedhart en K. Tijxterman, in de dienstcommissie voor het G. E, B. de heer A. Duitemeijer; voor de Duinwaterleiding de heer J. Bosma; voor de secretarie de heer G, de Rooij, voor den Incassodienst de heer A. Stoffer en voor Openbare Werken de heer T. van Barneveld. Verder kwam aan de orde het voorstel van het bestuur inzake het ln samenwerking met andere organisaties tot 't organiseeren van 'n lezing over het ontwerp-Ambtenaren-wet 1928. De voorzitters en secretarissen der ver schillende organisaties zullen in den loop van de volgende week vergaderen om de plannen nader uit te werken. In die bespre king zal tevens behandeld worden de kwestie van de herziening van het ambtenarenregle ment en de instelling van een scheidsgerecht. Ook in die zaak werd het bestuur gemachtigd naar bevind van zaken te handelen. Het bestuur werd gemachtigd om bij den voorzitter van de commissie van overleg een voorstel in te dienen nopens de aanstelling van tijdelijke ambtenaren. Vroeger was ge bruikelijk, dat na twee jaren dienst een vaste aanstelling volgde, thans was deze ter mijn op 5 jaar gesteld, zonder dat daarover de commissie van overleg was gehoord. Ook zal een voorstel worden gedaan om het in stituut van jongste bediende nader te regelen o.a. door afschaffing van het persoonlijk dienstverband. Het wordt onjuist geacht dat ambtenaren in persoonlijken dienst van de hoofden van takken van dienst staan. Aan de Universiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal-exarnen rechtsgeleerd heid, de heer C. Dyserinck, alhier. Tijdens de winkelweek van de Spaam- wouderstraatvereeniglng gehouden van 26 October tot en met 1 November j.l. wer den door den heer Jac. de Vries, Spaarn- wouderstraat 71, drie prijzen beschikbaar gesteld, n.l.: Ie prijs, Bato Weer- en Windrijwiel; 2e prijs: Jongensrijwiel; 3e prijs, V.T. Handdynamolamp. Voor 0.10 kon men formulieren koopen om het aantal kogels ln een vaas te raden. De helft van de opbrengst zou ten goede komen aan „Brederode-duin". Volgens verzegelde opgave bevatte de vaas 2337 kogels. De opbrengst bedroeg 112,70, waarvan 56,35 voor de nieuwe lighallen van „Brederode-duin" is geschonken. Eerste prijswinnaar werd de heer J. C. de Mey, met een opgave van 2336 kogels. Twee de en derde prljswinners werden na loting: mej. de wed. P. G. Fabel en me}. De Vries, belde met een opgave van 2335 kogels. bestrijdt met succes Bij Apotheken en Drogisten heele doos f0.75. haloe doos O 45 In aansluiting op hetgeen wij Zaterdag reeds meldden, laten wij hieronder nog eenige cijfers volgen. De raming van de opbrengst der belas tingen is als volgt: 80 opcenten gebouwde eigendommen 330.000 Cf 295.000). 20 opcenten ongebouwd 3000 Cf 2.300). 50 opcenten personeele belasting 335.000 Cf 250.000). 125 opcenten op de Rijksinkomstenbe lasting 2.300.000 (2.350.000). 48 opcenten dividend- en tantième-belas ting 82.500 Cf 80.000). 100 opcenten vermogensbelasting 250.000 Cf 250.000). Belasting op het inkomeh 914.000 Cf 910.000). Hondenbelasting 30.000 33.000). Publieke vermakelijkheden 185.000 Cf 185.000). Zakelijke belasting op het bedrijf 110.000 Cf 110.000). Vergunningsrecht 15.000 Cf 15.000). De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de raming voor den dienst 1928 aan. Wat de bedrijven aangaat voor het elec- triciteitsbedrijf is een winst geraamd van 814,910,83 en voor het gasbedrijf een winst van 479.255,79, Voor het grondbe drijf is een batig saldo geraamd van 97.627,85, voor het duinwaterbedrijf een batig saldo van 30.773,91. Voor het open baar slachthuis is een winst geraamd van 60.000, De gemeentereiniging geeft een geraamd nadeelig saldo van 442.365,91. Het woningbedrijf geeft een geraamd verlies van 212.274,99. Het verlies voor den Stadsschouwburg wordt geschat op 11.174 95 en dat voor den incassodienst op 4.600. Voor kiezerslijsten en het uitoefenen der kiesverrichtingen is, in verband met de Tweede Kamerverkiezingen in 1929 een be drag van 7000 uitgetrokken en voor pre sentiegeld aan leden van stembureaux 4000. Een memoriepost is uitgetrokken in zake de kosten van een vrouwelijke inspecteur van politie. Ingekomen: M1— N. N5.—. N. N25.—. De wereld is een tranendal. Wie, om zich heen ziende, zal dit niet beamen? Tegenspoed, z'ekte, dood, maken Immer en overal slachtoffers en zielsbedroefden. Dat weet en ziet men, daarover leest en hoort men iederen dag, haast elk uur. Ook dat er veel gedaan wordt tot verzachting van al dat leed. Maarer Is nog zooveel ellende waarover niet gesproken kan worden, waar over men nooit hoort of leest. Wat een schoon werk ligt er open, dien stillen bedroefden in stilte de behulpzame hand te reiken, ze in stilte te troosten. Hoe ze te bereiken? Door ons met uwe bijdragen te steunen. Giften worden gaarne aangenomen aan het bureau dezer courant en bij onzen penningmeester, Gasthulssingel 64, Post Giro No. 13543. Vrijdag 9 November a.s. 's avonds half acht, vergadert deze vereeniging in het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Kerklaan te oud-Schoten. De agenda vermeldt het oasseeren van een acte voor notaris v. Nie- kerk (37 woningen) en bestuursverkiezing. \ftredend is de heer Loerakker, die niet her kiesbaar is. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der vereeniging zal in de parochiekerk van St. Liduina aan den Rijksstraatweg op Zon dag 11 November a s. om half tien een plech tige gezongen H. Mis worden opgedragen voor de overleden en levende leden. Door de Haarlemsche Bachvereeniging is voor dit seizoen het volgende programma op gemaakt: 6 November 1928: Concert van het Resi dentie-Orkest, dirigent Dr. P. van Anrooy; soliste mevr. J. van IJzerVincent, zang. 17 November 1928: Concert van het Con certgebouw-Orkest, dirigent Pierre Monteux; solist Leopold Godowsky, piano. 18 December 1928: Concert van het Resi dentie-Orkest, dirigent Dr. P. van Anrooy; solist Jacques Thibaud, viool. 15 Januari 1929: Concert van het Resi dentie-Orkest, dirigent Dr. P. van Anrooy; alleen orkestwerken. 29 Januari 1929: Concert van het Concert gebouw-Orkest, dirigent en solist Prof. v. Dohnanyi, plano. 26 Februari 1929: Concert van het Con certgebouw-Orkest, dirigent Dr.. Willem Mengelberg; soliste mevr. A. Noordewier- Reddingius, zang. 19 Maart 1929: Concert van het Con-j certgebouw-Orkest, dirigent Dr. Willem Mengelberg; solist Casper Cassado, violon cel. 9 April 1929: Concert van het Concert gebouw-Orkest, dirigent Dr. Willem Mengel berg; alleen orkestwerken. Maandag waren er te IJmuiden 33 stoom trawlers aan de markt, waarvan er 31 hun vangst hebben verkocht. Voorts waren aan de markt 1 stoom- en 3 motorharingloggers en 18 stoomharingdrifters De totaal-opbrengst bedroeg 127.000. CENTRALE .«.enaupark 26A Telefoon 12644 iKKUREN van 9-U en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuur. De commissie uit den raad ter onderzoek van de regeling der pensionneering van de wethouders, bestaande uit de heeren Mie- zerus, Joosten, Van Liemt, De Braai, Heid- stra en Adrian, schrijft het volgende aan den raad: De door uwen 'raad, bij besluit van 24 Oc tober 1928, benoemde commissie, belast met het onderzoek naar de vraag, of de veror dening regelende de wethouderspensioenen wijziging behoefde, heeft de eer u hierbij haar rapport aan te bieden en de voorstel len te doen tot wijziging van bedoelde ver ordening welke de commissie noodig achtte De belangrijke vraag, waai'voor de com. missie, mede naar aanleiding van het voor- stel-Miezerus c.s., werd gesteld, was deze: Moet het wethouderspensioen, terstond ingaande na het aftreden als wethouder, worden gehandhaafd, dan wel, moet dit, gelijk voor ambtenaren in overheidsdienst het geval is, worden vervangen door een ouderdoms. en invaliditeitspensioen? Bij oppervlakkige beschouwing staan ve len direct gereed, om die vraag bevestigend te beantwoorden. Men stelt de positie van wethouder gelijk met die van ambtenaar, en waar de laatste alleen het genot van ouderdoms- en invaliditeitspensioen kennen, acht men geen redenen aanwezig om voor wethouders een andere regeling te hebben en wordt het direct na het aftreden als wet houder ingaand pensioen beschouwd als een bevoorrechting van den wethouder. Deze beschouwing is zeer onvoldoende. Wie zoo redeneert, kent niet meer, of heeft nooit gekend de motieven welke voor het dadelijk na, het aftreden als wethouder in gaand pensioen hebben gegolden. Die motieven waren van voldoende betee- kenis, en meer beloofd in het belang van 'n richtig bestuur, dan als een bevoorrechting van de leden van dat bestuur. De uitbreiding van het kiesrecht tot alge meen kiesrecht, de invoering dei; evenredige vertegenwoordiging en als gevolg daarvan de snelle verplaatsing van politieken invloed onder de verschillende maatschappelijke klassen, konden doen verwachten, dat,'meer dan tot dusver, personen tot regeeringsposi- ties worden geroepen die in het maatschap pelijk leven economisch meer afhankelijk zouden zijn. Wilde men, bij de keuze van de besten, niet stuiten op die economische af hankelijkheid, dan was het noodig om de positie van den bestuurder zoo te maken, dat met minder bezwaar de bezette positie in het economisch leven kon worden opge geven, voor het aanvaarden van een be stuurstaak in de overheidslichamen. De pen sionneering, zooals ze thans voor wethou ders geldt, had de bedoeling: de keuze uit de besten mogelijk te maken, en werd dus ge zien als een belang van de overheid. De vraag, die thans dan ook onder de oogen moet worden gezien, is niet: Moet bevoorrechte positie, voor wat betreft het pensioen, voor den afgetreden we'houder worden gehandhaafd boven de positie van een ambtenaar. De vraag is: Heeft de practijk geleerd, dat de motie ven, die hebben gegolden voor de regeling van de wethouderspensioenen, juist zijn ge bleken? De beantwoording van die vraag kan niet algemeen worden gesteld Er zullen gemeenten zjjn, waar die motie ven nog altijd volle waarde willen hebben. Er zullen ook gemeenten zijn, waar die mo tieven geen andere dan theoretische beteeke- nis hebben, en waar de practijk leert, dat de goed bedoelde maatregel niets anders dan minder goed te verdedigen gevolgen heeft gehad. Naar de meening van onze commissie, be hoort onze gemeente onder de laatstge noemden. Hoewel erkennende, dat het theo retisch argument, voor de dadelijk na het aftreden als wethouder ingaande pensioenen, nog altijd zijn beteekenis heeft, meent zij, dat de practijk ons hier in Haarlem heeft geleerd, dat een behoorlijke bezetting van het College van Burgemeester en Wethou ders niet behoeft af te stuiten op de on mogelijkheid om te bereiken, dat de besten zich beschikbaar stellen.. Toch meent de commissie, dat met moei lijkheden voor de toekomst rekening dient te worden gehouden. Zij meent, dat het billijk en noodig is, om gedurende eenige jaren na het aftreden als wethouder het pensioen wel uit te keeren. Benevens het oudersdoms- en invaliditeitspensioen wenscht zij dus het dadelijk na het aftreden ingaand pen sioen te beperken tot drie jaren na dat aftreden. De moeilijkheden, waarvoor iemand kan worden geplaatst, bij het aanvaarden van een wethoudersfunctie, acht zij daarmede voldoende ondervangen. Het ouderdomspensioen stelt de com missie u voor te doen ^ingaan op 60- jarigen leeftijd. Zij meent, dat er voor de zeer belangrijke positie als bestuurder van een gemeente als Haarlem de gevallen zich kunnen voordoen, dat men op dien leeftijd de noodige levenskracht en levenslust mist, om met opgewektheid voort te gaan. De commissie stelt u dus voor: de tegen woordige regeling zoodanig te wijzigen, dat pensioen aan wethouders wordt toegekend: a. gedurende 3-Jaren na het aftreden als wethouder; b. bi> Invaliditeit; c. op 60-jarigen leeftijd, na het aftreden. De commissie heeft zich verder de vraag ge steld, of, bij wijziging van de pensioenrege ling, als bovenbedoeld, het noodzakelijk of billijk is, om de uitsluiting van het pensioen te handhaven, als thans geregeld bü artikel 5, lid, 1, sub. b.: het blijven bekleeden of aanvaarden van een andere publiekrechtelijke functie, waar aan een gelijke of hooger bezoldiging is ver bonden. Zij acht het noodig, dat deze bepaling wel zal,, blijven gehandhaafd voor wat betreft het later aanvaarden van zoo'n betrekking, maar zij acht dit niet noodig, voor wat be treft: h?t blijven waarnemen van zoo'n be trekking. De beteekenis van deze bepaling wordt zeer belangrijk minder, indien het pensioen voornamelijk een uitgesteld pensioen wordt. Bovendien acht zij het van zeer veel beteekenis of men te doen heeft met een aangehouden betrekking, dan wel met een betrekking die later is aanvaard met het nieuwe inkomen daaraan verbonden. Het recht op weduwen- en weezenpensioen wenscht de commissie ten volle te handha ven, zooals het thans is geregeld. Ten einde dit verzekeren waren enkele wijzigingen noo dig in artikel I, 4 en 8 van de verordening. Indien het pensioen wordt tot uitgesteld- pgnsioen. dan is een redactiewijziging noodi" van artikel 2, ten einde vast te stellen, dat als grondslag voor de berekening zal gelden de voor den betrokken wethouder geldende jaarwedde. In artikel 8 zijn nader geregeld de tijden waarop het pensioen zal ingaan. Ten slotte meent de commissie, dat de eventueele wijzigingen niet behooren te gel den voor de thans reeds gepensionneerde en de thans deel van het college uitmakende wethouders. x I Dit laatste is bij overgangsmaatregel be paald. Op grond van het voorgaande bieden wij u het onderstaand raadsbesluit ter vaststel ling aan. get. J. MIEZERUS, voorzitter J. JOOSTEN, rapporteur W. V. LIEMT. M. DE BRAAL H. HEIDSTRA G. ADRIAN'. DE DEURWAARDER EN DE ONWILLIGE BELASTINGBETALER „Vooruit schorem, d'r uit" Zandvoort vergenoegde zich in een zomer stemming op den vroegen morgen van den 27 Augustus. Een enkele badgast spoedde zich reeds naar het strand, gewapend m" bad-benoodigdheden, te te genieten van c n heerlijk, frisch morgenbad. Doch elke me daille heeft zijn keerzijde en zoo zien wïi - n deurwaarder met twee getuigen op weg nr een onwilligen belastingbetaler. Het is na tuurlijk hoogst onaangenaam, des morgens vóór tien uur een deurwaarder te moeten ontvangen, terwijl de dag nog zooveel goeds belooft. Nog onaangenamer is het, wanneer even later de meubeltjes op straat worden gezet en er niets anders overblijft, dan een tafel, een stoel en een bed. Het mooie antieke buffet, nog een erfstuk van overgrootouders wordt zonder meer in de frissche morgenlucht geplaatst, de gramo- foon, gisteren nog de blijdschap »van het heele gezin, de stoel met den hoogen rug, waarin opoe geleefd had en ten slotte ge storven was. Nee dergelijke dingen kan men beter niet ondervinden. Het beroep deurwaarder wordt in het oog van een onwilligen belas tingbetaler op een lijn gesteld met dat van oen beul. Een deurwaarder is voor hem een menschdier met een ontzaglijken bek, waarin gevaarlijk scherpe tanden dreigend omhoog steken; een paar vuurschietende oogen vervolmaken den drakekop. Zeker man te Zandvoort achtte zich niet in staat belasting te betalen. De gebruikelijke aan maning was verzonden, ten slotte het dwang bevel „In naam der Koningin" en toen dit alles nog niet voldoende was, werd de amb tenaar der belastingen, tevens deurwaarder, naar het huis van den onmaatschappelijken man gezonden. Men begon al vlug het huls leeg te dragen en in deze drukte trachtte het slachtoffer zijn flets te redden, door er heel voorzichtig mee naar buiten te sluipen. Doch het oog van den deurwaarder was geen lod deroog en hij ontdekte de vuige ontduiking. De eigenaar van het vehikel kon zich nu niet meer goed houden en schreeuwde „Voor uit schorem, d'r uit." Dat was toch wel wat al te erg. Dat kwam niet overeen met de majesteit van een deur waarder. Een aanklacht volgde, het muisje zou nog een staartje hebben. Vandaag stond de onwillige belastingbetaler voor den poli- tie-rechter. Hij had zich voorgenomen, zich een flink advocaat te toonen en beweerde niet gescholden te hebben. Hij had gezegd ..Vooruit, hoor je, d'r uit" en dat was hec' wat anders dan „Vooruit schorem, d'r uit". Het groote strafregister van verd., waarop meer veroordeelingen wegens beleediging voorkwamen, maakte zijn bewering nu juist niet geloofwaardig. De officier eischté 20 of 10 dagen, wegens beleediging van een amb tenaar ln functie. Verd. is met de tuchtschool begonnen, en staat al voor den 8en of 9en keer terecht. De politie-rechter legt een boete op van 15 of 10 dagen De deurwaarder werd vanaf,de publieke tribune bedreigd, „dat hij, als hij buiten kwam; hardstikke dood geslagen zou worden." De oproerling werd door den veldwachter uit de zaal verwijderd, de deur waarder maakte zich niet erg bezorgd over de aangekondigde doodstijding. De weg naar de misdaad Voor den politierechter stonden heden twee broers terecht: Marinus en Jacobus v. cl. H. De oudste was 'n bekende voor den rechter, de jongste, 18 jaar, had zijn eersten diefstal gepleegd bij de firma Presburg. Op 31 Juli had hij zich de opbrengst van geleverde schoenen toegeëigend. Verschillende malen had hij kwitanties van kleinere bedragen mogen innen, nu was het totaalbedrag 97.05, inclusief 15 wisselgeld. Hij droeg het geld niet af, maar ging er fijn van uit met zijn broer, die werkloos was en wel zin in de helft van het gestolen geld had. Ver. Is nog bij zijn ourïkrs thuis. De reclasseering heeft nog voor verd. willen zorgen, maar hij heeft zich onverschillig aangesteld, geen be rouw getoond en niet meegewerkt om op het goede pal te komen. De officier eischte dan ook 1 maand gevangenisstraf en vond geen termen aanwezig voor een voorwaardelijke veroordeeling. De uitspraak was conform den sisch. Dan kwam zijn broer voor, er van verdacht, dat hij f 74 had aangenomen, terwijl hij wist dat het geld van misdrijf afkomstig was. Deze verd. is zeer zwijgzaam en geeft op her haalde vragen van den politierechter een kort antwoord. Hij was werkloos, kon dus geld gebruiken en maakte de 97 met zijn broer op. Het O. M, merkte op dat hij zijn broer heeft overgehaald het geld te verduis teren. Eisch 6 weken gevangenisstraf. De politierechter wil beide heeren met dezelfde maat meten en besluit tot 1 maand gevange nisstraf. De afdeelingHaarlem en Omstreken van de Ned. Natuurhistorische vereeniging zal op Vrijdag 9 November a.s. 's avonds om 8 uur in het hotel Lion d'Or, Kruisweg 36, een filmavond geven. Voor het machinisten-examen voorloopig diploma, slaagde te 's-Gravenhage d'e heer F. W. van Paradijs, alhier. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der afd. Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging tot het oprichten en instand houden van Herstellingsoorden voor Handels- en Kantoorbedienden, Handelsreizigers en Handelsagenten, zal Zaterdag 10 Nov. a.s. in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond Tempeliersstraat een cabaretavond ge houden worden. Gisterenavond kwam de heer P., wonende te Heemstede met zijn auto met een kal- men gang de Laan van Rozenburg te Heem stede uitrijden den Heerenweg op. Gelijk tijdig kwam uit de richting Haarlem op den Heerenweg een andere auto, bestuurd door den heer S. met groote snelheid aanrijden en kwam met het eerste motorrijtuig in botsing. De botsing was zoo hevig, dat beide auto's zoodanig in elkaar zaten, dat zij met een kraanwagen uit elkaar moesten worden getrokken. De heer S. was ter plaatse niet bekend. De inzittenden bekwamen geen ern stige kwetsuren. Het misdrijf vandaag 18 jaar geleden Welke echte Spaamdammer "al zich 6 November 1910 niet herinneren? Spaam dam, het rustige dorpje met zijn vreed. zame bevolking, werd plotseling op dien Zondagmorgen opgeschrikt door de ver schrikkelijke tijding: de oude gemeente ontvanger Willem Melchlor en zijn oude zuster Cornelia Melchior zijn dood in hun woning gevonden. De melkboer had op zijn bellen geen gehoor gekregen en was toen door een achterdeur naar binnen gekomen. Tot zijn grooten schrik zag hij Melchior met bijna afgesneden hals op den grond liggen. Hij snelde naar buiten, haalde den veld wachter en samen gingen zij verder het huis binnen. Wie schetst hun schrik, toen zij ook Cornelia Melchior dood in het huis vonden. Met een mes of hakbijl waren de oude menschen neergeslagen en Cornelia v/as zwaar mishandeld en gewond. Het parket uit Haarlem was spoedig ter plaatste, doch kon niet veel uitrichten, daar buren en bekenden alles „netjes" hadden opgeruimd om den officier zoo behoorlijk mogelijk te ontvangen. De sporen van de misdaad waren voor het meerendeel uitgewischt. Door de nieuwsgierigheid van de menschen waren de vingerafdrukken op het mes niet meer te herkennen. Verschillende personen had den het in handen genomen. De kopjes, waaruit de oudjes op dien Zaterdagavond waarschijnlijk met den misdadiger koffie hadden gedronken, waren netjes afgewas- schen, kortom het onderzoek van de jus titie werd zeer bemoeilijkt, daar alles niet gelaten was, zooals het was op het oogen- blik van het vinden van de lijken. De vermoedelijke dader werd door de dorpelingen genoemd, maar bewijzen waren niet voorhanden. Er werden verschillende personen in arrest gehouden of aan een pijnlijk verhoor onderworpen. Na 11 jaar werd het proces opnieuw aan hangig gemaakt tegen zekeren D. R. Er werden nu zooveel bewijzen tegen R. ver zameld, dat de justitie besloot hem in voor- loopige hechtenis te nemen. Beklaagde ontkende het ten laste gelegde. Niettemin werd hij tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld door de Haarlemsche Rechtbank. Het Openbaar Ministerie Had levenslang geëlscht. De veroordeelde kwam in hoogef beroep. In Amsterdam kwam de zaak in 1922 voor het Kof. Toen werd verdachte Vrijgesproken. Volgens artikel 70 van het Wetboek van Strafrecht ik een misdrijf, waarop' levens lange gevangenisstraf gesteld is zooals moorcï na 18 jaar verjaard. Vandaag, 8 November, is dus die termijn afgesloten en kunnen' de daders niet meer vervolgd worden. Er zal te Spaamdam in menig huisje nog wel eens gesproken zijn over dien dubbelen moord in het huis van den gemeente-ont vanger, dicht bij de groote sluis. Een aanvulUngsagenda voor de .varorade* ring van, den raad der gemeente Haarlem op Woensdag 1 November 1928 vermeldt: 2a. Rapport Commissie ad hoe inzake wij ziging regeling pensionneering Wethouders, enz. Reeds meermalen is er gewezen op den slechten toestand van de rijwielpaden langs den Zeeweg, ,,'t Daeghet echter in 't Oos ten"! Publieke Werken van (Blaemendaal zal de zaak tot een goed einde trachten te brengen. Met dat doel wordt thans op het middengedeelte tusschen de beide rijwegen gelegen, ter hoogte van Middenduin, een proefrijwielpad van eenige honderden me ters aangelegd. Als materiaal worden hier voor gebruikt gegranuleerde hoogovenslakken met bitumen als bindmiddel. Concert op de Botermarkt Gisteravond was er door de winkeliers, vereeniging van bovengenoemde straten een openlucht-concert belegd. Het orkest van den heer Scholten speelde van 7 tot 9 uur, onder enonne belangstelling van het pu bliek. Gelukkig dat het weer zijn booze iui. men pas na negenen deed gelden, hoewel de vele muziekliefhebbers uit de andere wjjkenwellicht niet droog zijn thuis geko men. Het was Zaterdagavond enorm druk, men zou zich in de Kalverstraat wanen, verzekerde ons een winkelier. Er zjjn goede zaken gedaan en de stem ming onder de klanten was in alle opzich ten feestelijk en gemakkelijk. "Vrijdagavond zal de jury de uitslag der prljswedstrijd aan het bestuur der vereeni ging bekend maken. Dezer dagen is op het departement van landbouw te 's-Gravenhage onder leiding van den inspecteur van den landbouw, hoofd van den buitenlandschen voorlichtingsdienst, ir. Th. Mansholt, een bespreking gehouden met vertegenwoordigers van den land- en tuinbouw en van den aardappelhandel over invoering van een inventarisatie van den aardappelvoorraad op gezette tijden, zooals zulks o.a. in Duitschland geschiedt. Het bleek dat de afgevaardigden van landbouw en handel een dergelijke schatting ook in ons land zeer op prijs zouderf stellen. Besloten werd dat de directie van den landbouw het centrale punt zal zijn, vanwaar de verzoeken om schatting uitgaan en waar opgaven binnen komen. Het plan isvom aan de burgemeesters in groote productiegebie den te verzoeken zich te willen verstaan met de plaatselijke organisaties van producenten en handelaren om de schattingscijfers te verzamelen en vast te stellen. Nog in den loop van deze campagne wil men, zoo moge lijk, met de schattingen een aanvang maken. De handelaren achten Januari en half April de meest geschikte tijdstippen voor schat ting en publicatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2