Een reis door Australië j Een zeer belangrijke strijd "ST.IÏÏÏ .trW, dl, TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 6 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Seydney en de voorsteden RECHTSZAKEN Na het vliegongeluk te Heerlen De Kinder-criminaliteit Een civiele procedure Roekeloos De ex-secretaris der Rott. Bankvereeniging Het tumult in de raadszaal van Hoogkerk FINANCIËN Koninklijke Petroleum In hooger beroep SOCIAAL LEVEN Ned. R.K. Slagersgezellen- bond „St. Joris" Het autobus-ongeluk te Nijmegen XIX Aan den rand van de werelstad. Sydney, 16 September 1928 «js je een Sydneyer vraagt waar hij i^oont, dan noemt hij je geen straatnaam, waar hij zegt: „In Bondi", of „in Coogee", ..In Bronte", „in Balmoral", „in Marouba", ..in Northbridge", „in Clifton Gardens", al lemaal plaatsjes rondom Sydney, waar hij, ha zijn werk in de city, heengaat. Natuurlek uitzonderingen daargelaten hotelhouders, kleinere winkeliers, enz. ^oont geen een Sydneyer in het eigenlijke Sydney, maar in een der dertig veertig voorsteden, die wel ieder haar eigen bestuur hebben, wel op zichzelf staan, maar die toch algemeen als tot Sydney behoorende worden gerekend, omdat vrijwel allen die er wonen, hl Sydney hun werk hebben, omdat ze eenvoudig niet zouden bestaan als er geen Sydney bestond, om ze met menschen vol te stoppen. Niet al die voorsteden zijn even voor naam; zooals je in Amsterdam en ook in Haarlem „deftige" straten hebt en andere, ■waar kleine burgermenschen en arbeiders wonen, zoo heb je ook hier deftige en een voudige voorsteden ik woon in een der „middelsoort" zou ik haast zeggen, Randwick, dat echter daarom weer groote aantrek kingskracht op velen uitoefent, omdat tot deze gemeente ook behoort het met Rand wick één geheel vormende badplaatsje Coogee. Badplaatsje. Ja, want onder de voorste den zijn er, die verder het land in liggen, w/n61" Z1Jn er een aantal, die aan zee S;jaan,e.en der vele inhammen in de rotsige kust. Bijna altijd zijn het naxironde baaien, omzoomd door steil uit net water oprijzende steenkolossen. Door de voortdurende werking der zee, is in die inhammen echter zand aangevoerd, dat zich natuurlijk heeft opgehoopt aan het verre einde, in de het meest naar het land ge richte bocht van de halfronde baai, en daar dus een strand heeft gevormd een strandje zou beter uitgedrukt zijn. Waar maar zoo'n plekje te vinden was, hebben ze gauw een „voorstad" gebouwd, omdat het er werkelijk heel aardig wonen is en je er echt kan genieten van het „surf-bathing", het baden in de branding, wat een der grootste liefhebberijen van den Sydneyer is. De golven der zee, in den inham gedreven, loopen aan het einde daar van op het strandje, maar bereiken dit niet, alvorens ze, na een plotselinge omkrulling, tot schuim uiteengeslagen zijn. In dat schuim nu, op de plek waar dit ontstond, houden de baders zich in den regel op, zij baden dus in het schuim, in de „surf", van daar de naam „surf-bathing". En liefhebbers dat er daarvoor zijn de kleine strandjes zijn vaak overvol, vooral op Zaterdagmiddag en Zondag, maar ook op andere dagen, na afloop van de dagtaak. Dames en heeren zie je dan, alleen in een zwempakje gekleed en daar losjes een bad mantel overheen gehangen, hun huizen uit komen en te voet, per fiets, per motor of per auto naar het strand gaan, om daar een half uurtje te „surfen". Sommige van die zee-voorsteden liggen aan den overkant van Port Jackson en zijn alleen per boot te bereiken, zooals bijvoor beeld Manly, maar dat is geen bezwaar, de dienst der havenbooten is even goed gere geld als die van de tram en elk° oogenblik van den dag is elke voorstad gemakkelijk te bereiken. De meeste voorsteden liggen niet aan zee, maar een goede tramverbinding let wel, goede slaat op verbinding, niet op tram zorgt ook voor deze voor geregeld contact met de stad. Die voorsteden zijn mooi en vriendelijk; ieder heeft er en in dat opzicht herin neren ze mij vaak aan Haarlem zijn eigen huisje, dat hij niet met buren hoeft te dee- len, zooals in groote steden in Nederland. Al zijn de nieuwe wijken in Amsterdam bij voorbeeld, uit een oogpunt van architectuur ook nog zoo mooi, de werkman en de kleine burgerman woont er in reuzengevaarten van steen, met velen opeengepakt, vaak „hoog bi de lucht", zooals het volksliedje van de Zwaluw zegt. Neen, dan heeft de werkman het hier in Sydney heel wat beter, wat woning betreft; die woont, als de Haarlem - sche, in zijn „vrij" huisje het eenige ver schil is, dat de Sydneyer wat meer moet klimmen dan de Haarlemmer, om bij zijn woning te komen. Want is Sydney zelf, al heeft het ook hier en daar wel steil oploo- pende straten, wat het eigenlijke centrum betreft, met eenigen goeden wil „vrij vlak" te noemen, de voorsteden liggen allemaal tegen, soms zeer steile berghellingen, waar door de straten er vaak zóó steil oploopen, dat je je afvraagt, hoe ze daar met een voertuig tegenop moeten. En terwijl je nog bezig bent met dat je-zelf-afvragen, snorren je plotseling een paar auto's voorbij, die met groot lawaai de helling nemen en, met wat gesnor en gepruttel, boven zijn, voor je het weet. Er af gaat voorzichtiger, alles hangt dan natuurlijk van de remmen af als die niet in orde zijn, doe je maar beter, je auto thuis te laten en met de tram naar kantoor te gaan. Maar juist omdat ze zoo hoog liggen, heb je er vaak heel mooie vergezichten en als iemand hier je kan zeggen, dat zijn huis is „overlooking the bay", dan zal hij niet na laten dat te doen, trotsch als hij, evenals al z'n stadgenooten, is op de baaien, die samen de schitterende natuurlijke haven van Syd ney vormen. Ook 's avonds is het uitzicht uit de voor stad-woningen op de stad met haar duizen den lichten verrukkelijk en als er dan nog maneschijn bijkomt, dan is er geen Neder, landsch v/oord, dat kan weergeven, hoe heerlijk het uitzicht is ook geen Engelsch. En al moeten ze dan ook eiken morgen en eiken avond minstens een half uur of drie kwartier trammen onder of boven den grond of varen, en al kost ze dat dan iederen dag een shilling, dat hebben de Sydneyers er graag voor over, als ze daar voor in een zoo mooie streek kunnen wonen. Sydney, met zijn gordel van voorsteden, is werkelijk een der mooiste steden der wereld, ook al, omdat bij de mooie en ge zonde ligging nog komt een verrukkelijk klimaat: het voorjaar, dat nu begonnen is en najaar zijn zooals zomers 'n mooie Hollandschen zomer wel te verstaan en 's winters nooit sneeuw of ijs. ARTHUR TERVOOREN. Tn de Noordwestelijke groep der Duit- sche ijzer en staalnijverheid, met als cen trum de stad Essen, de stad van Krupp, hebben de groot-industrieelen in de metaal nijverheid de uitsluiting geproclameerd van in meer dan één opzicht onze aandacht ^Allereerst om den grooten omvang. Be- de meer dan tweehonderd duizend S l". onmogelijk. d,t het trekkenen In het millloen eens uit hoeveel gezinsleden hierbij nei slachtoffer worden. u„io„,CTrük omdat Ten tweede is 't conflict belangrijk, het een krachtmeeting betreft in het uiterst belangrijke metaalbedrij Duitschland met een enormen aanhang industrieën, die er om gegroepeerd Z1J"' als het kolenmijnbedrijf, het scheepv bedrijf, enz. Het Ruhrgebied is een der belangrijkste, zoo niet het belangrijkste industriecentrum ter wereld. Ten derde kan het conflict belangrijk wor den, omdat de communisten niet zullen na laten agitatie te verwekken en het een schoone gelegenheid is eens te zien, wat er nu waar is van wat Moskou over zijn macht en invloed vertelt. Zoo ooit, dan heeft hier de Sovjet-Republiek een kans Duitsch land in een Sovjet-staat om te zetten: het is nu een moment, zooals voor dergelijke pogingen maar ééns in de tien jaar voor komt. Wij zfjn er echter verzekerd van, dat de voorbeeldig gedisciplineerde Duitsche arbeiders de vuurproef glansrijk zullen door staan. Wat dat betreft zijn de arbeiders in het Ruhrgebied prachtkerels. En op de vierde plaats is de aanleiding tot het conflict belangrijk. De arbeiders, die 78 pfennig per uur verdienen, hebben een verhooging tot 90 pfennig gevraagd; de industrieelen willen slechts een geringe loonsverhooging voor de laagst-betaalde categorieën toestaan, omdat volgens hen het bedrijf meer concessies niet gedoogt; de bemiddelingscommissie stelde bedoeld uur loon op 84 pf„ en stond 2 pf. toeslag toe aan de accoord- en premie-arbeiders. De werkgevers weigeren nu zich aan deze arbitrale uitspraak te onderwerpen, ook de bindendverklaring van de arbitrale uit spraak door minister Wissell aanvaarden zij niet. Nu is één van tweeën waar: óf de indus trieelen hebben gelijk, wanneer zij beweren, dat de arbitrage-uitspraak ruïneerend is voor de bedrijven en d-an is zulks fnuikend voor het gezag, dat de arbitrale uitspraak moet hebben en het vertrouwen, dat beide partijen in de juistheid der beslissingen moeten kunnen stellen; óf de werkgevers wenschen duidelijk te kennen te geven, dat zij van arbitrale uitspraken niets meer willen weten. Mocht de strijd in dien zin beslist worden, dat de arbitrale uitspraak als pacificatie middel in den economischen strijd in Duitschland heeft afgedaan en een der gelijk voorbeeld zou allicht door het bul- tx nland gevolgd worden dan zouden wij dat zeer betreuren, want in deze arbitrale uitspraken zien wij een machtig middel om de rust in onze maatschappelijke samen leving te verzekeren en een voor werkgevers en werknemers aannemelijken toestand te scheppen. De strijd in de bedrijven, die tegenwoor dig veel van zijn vroegere scherpte heeft verloren, zou dan weer in zijn oude vinnig heid ontbranden. Men ziet hieruit, dat het conflict van grooter dan plaatselijk of uitsluitend Duitsch belang is. Wij dienen af te wachten, wat deze ge schiedenis ons te leeren zal hebben. Naast den effectieven strijd zal er ook wel een papieren strijd losbranden en de wederzijd- sche uitingen van partijen zullen zeer leer zaam kunnen zijn en wellicht aanleiding tot verbetering geven van het instituut arbitrage, iets waartegen geen der partijen bezwaar behoeft te hebben. Misschien is deze strijd beslissend voor de strijdwijze, die wij in de eerstvolgende jaren in de economische wereld te zien zullen krijgen. Een actie van schadeloosstelling. Mevr. Van de Bergh, een der getroffenen bij het vliegongeluk op den Schelsberg, dat aan vier personen het leven gekost heeft, is dezer dagen uit het ziekenhuis ontslagen. Zij is echter, zooals wij reeds meldden, voor haar leven verminkt, terwijl zij in het krank zinnigengesticht te Vught is opgenomen. De andere gekwetsten zijn hersteld. Het resultaat van het onderzoek van de Justitie over de schuldvraag zal eerstdaags openbaar gemaakt worden. Naar de Qrt. verneemt, hebben de nagela ten betrekkingen van de slachtoffers en de bij het ongeluk verwonden besloten, een ci viele actie tegen de „Limburgsche Lucht- vaartvereeniging", althans tegen het vlieg- comité in te stellen. Mr. Van Gelder en nar. Onland zullen hen als raadsleden dienen. De vlieger Tillman die buiten het onge- betalmg van zijn gage verzocht heeft, wil daarom eveneens de organisatoren in rech- yal stol»d en tevergeefs het comité om uit ten aanspreken. De verbittering der bevolking tegen de personen, die den vliegdag georganiseerd hebben, is nog grooter geworden dan eerst reeds het geval was door de houding, die zij na het vliegongeluk hebben aangenomen, meldt het blad. Hoe de kost bij Sydney er over het algemeen uitziet. Een statistiek over 1926. Uit de eenige maanden geleden bij het Centraal Bureau voor de Statistiek versche nen Crimineele Statistiek over 1926 bleek, dat de gerechtelijk geconstateerde criminali teit zich in dat- jaar in dalende richting be woog. Het crimineel-statistisch gedeelte van de thans bij genoemd Bureau verschenen Statistiek van de Toepassing der Kinderwet ten doet zien, dat in 1926 eveneens de kin- dercriminaliteit omlaag gegaan Is. Het aan tal wegens rechtbankzaken schuldig ver klaarde strafrechtelijk minderjarigen bedroeg in dat jaar 1757 (1598 jongens en 1S9 meis jes) tegen 2217 in 1925. Naar groepen van misdrijven onderscheiden, blijken de jeug dige personen zich verreweg het meest aan economische delicten schuldig te maken: van het totaal aantal schuldig verklaarden pleeg den er in 1926 36 pet. eenvoudigen diefstal en 10.8 pet. gequalificeerden diefstal. Wat den leeftijd betreft, was de gerechtelijk ge constateerde criminaliteit het hoogste bij kinderen van 16 jaar. Per 100 schuldigver- klaarden hadden er 59,1 een beroep; de meeste delinquenten met een beroep vielen wederom in de catagorie „handel, nijver heid en verkeer." Ook het aantal niet-vervolgden wegens rechtbankzaken geeft in 1926 een teruggang te zien: het kwam van 1536 in 1925 op 1393 in 1926. Strafrechtelijke ondertoezichtstelling werd in de jaren 1924 tot en met 1926 resp. 183. 287 en 226 maal uitgesproken. Het aantal civielrechtelijk onder toezicht gestelde kinde ren is blijkens het 2de gedeelte van de sta tistiek ouderlijke macht en voogdij", ln de iaren 1923 tot en met 1926 voortdurend toe genomen n.l. van 522 tot 815.Voral de kin derrechters in Amsterdam Rotterdam en Den Haag hebben dezen maatregel toegepast. Het aantal toegewezen verzoeken tot ont zetting uit de ouderlijke macht (182) is, ver geleken bij 1925, met 15 vermeerderd. Het aantal toewijzingen betreffende ontzetting uit de ouder-voogdü en derde voogdij (te zamen 196) verminderde resp. met 11 en 1 Het aantal toegewezen ontheffingen ging omlaag van 296 in 1925 tot 269 in 1926. Het 3e gedeelte van de statistiek is gewijd aan het Rijkstucht- en opvoedingswezen. De totale bevolking in den loop vanl926 ln de tuchtscholen aanwezig geweest bedroeg 511. tegen 550 in 1925. De gemiddelde bevolking per dag bleef voor alle tuchtscholen bene den de capaciteit. Ook in de Rijksopvoe dingsgestichten is de bevolking in 1926 afge nomen; per dag bedroeg de bevolking ge middeld 515 tegen 591 in 1925; de capaciteit der gestichten was ruim voldoende. Het aan tal plaatsingen in de tuchtscholen ingevolge art. 373 m. B. W. (ter observatie) was on geveer gelijk aan het vorige jaar (1926, 44). Bij wijze van bijzonderen tuchtmaatregel werden in 1926 50 kinderen in de tuchtscho len opgenomen tegen 33 in 1925. In de laatste afdeeling zijn enkele gege vens opgenomen betreffende de verpleegden in particuliere zorg. Door 326 door het Rijk gesubsidieerde instellingen werden 10.729 voogdijkinderen verzorgd en door 34 instel lingen 773 Regeeringskinderen. In totaal werd een bedrag van resp. f 2.293.368 en f 176.572 aan Rijkssubsidie aan deze instellingen uit gekeerd. Bovendien werd nog f 490.734 in totaal als „algemeene" subsidie aan 81 in stellingen uitbetaald. Gisteren heeft het Haagsche Gerechtshof in de bekende civiele pro cedure tusschen den gewezen kanselier bij het Nederlandsche gezantschap te Tokio, W. H. Wenniger en den Staat. De kanselier was wegens wangedrag en strafbare handelingen op 21 December 1925 door den gezant uit zijn functie ontheven en uit Japan gezet. Naar aanleiding daar van heeft Wenniger eenige vorderingen tegen den Staat ingediend, waarvan hem door de Haagsche rechtbank alleen die tot het door den Staat afleggen van re kening en verantwoording over het door den Staat en den gezant gevoerde beheer van' aan Wenniger toebehoord hebbende goederen werd toegewezen. Bij K B. van 23 Jan. 1926 was Wenniger met ingang van 1 Januari 1926 niet-eervol ontslagen, maar aangezien hem deze ont zetting uit zijn functie eerst op 21 Maart 1926 ter kennis was gebracht, vorderde Wenniger alsnog uitbetaling van salaris tot 21 Maart 1926. Deze vordering werd door de rechtbank ontzegd en in hooger beroep heeft het Hof thans daaromtrent overwogen, dat het K. B. niet anders deed dan sanctionneeren het opgehouden zijn van de betrekking, zoodat van eenig recht op betaling na 1 Januari 1926 dan ook geen sprake kan zijn. Verder overwoog het Hof, dat de gezant tegenover Wenniger geenszins onrechtmatig is opgetreden, zoodat de vordering, geba seerd op beweerd onrechtvaardig optreden, dan ook terecht is ontzegd. Het Hof heeft daarna het vonnis der rechtbank bevestigd, behoudens een kleine I aanvulling van het bedrag, waarover het afleggen van rekening en verantwoording aan den Staat is opgelegd. Het gerechtshof te den Bosch heeft be handeld een zaak tegen zekeren B„ onder wijzer in België, die eenigen tijd geleden te Zundert- wegens smokkelen was aangehou den. Het bleek bovendien, dat de man zich had vergist, 't Was zwaar vergif, dat hij per abuis gesmokkeld had. De ontzettende gevolgen waren niet te overzien geweest zoo de smokkeltocht een gewoon verloop had gehad. De eisch luidde 8130 boete, te vervangen door 3 maanden hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Door gebr. Vermeys, aannemers te Haarlem, worden de blokhuizen aan de Houtvaarl te Haarlem vergroot, waarvoor men het dak 1.30 M. heeft opgevijzeld. Voor den Krijgsraad te 's Hecrtogenbosch stond terecht de dienstplichtige soldaat R. K. van het regiment Jagers, die op 27 Augustus te 's-Gravenhage hoogst roeke loos en onvoorzichtig, teneinde P. v. Wie- ringen, die in werkkleeding gekleed boven op zijn krib op de soldatenkamer lag te slapen, te doen schrikken, een met een los se patroon geladen geweer heeft afgescho ten, tengevolge waarvan v. W. beneden het linkerzitvlak werd getroffen en geruimen tijd verhinderd is geweest in de uitoefening van zijn ambtsbezigheden als militair en zijn beroepsbezigheden als bloemist. Tegen verdachte werd 3 maanden gevangenisstraf geëischt. De heer v. d. E. Br., vroeger secretaris van de directie der Rotterdamsche Bank vereeniging is bij het Haagsche Gerechts hof in hooger beroep gekomen van het ver- oordeelend vonnis der Rotterdamsche recht bank, waarbij hem wegens het vervalschen van een wissel en het gebruik maken daar. van een gevangenisstraf is opgelegd. Gisteren heeft dï Hooge Raad behandeld een cassatieberoep van Hendrik H„ lid van den raad der gemeente Hoogkerk. Voor de rechtbank te Groningen had hfj terecht gestaan terzake van opruiing. Hij zou n.l. in December 1927 in een gebouw, voor open baren dienst bestemd, i.e. de raadszaal der gemeente Hoogkerk nadat de burgemees ter de vergadering had geschorst en ont ruiming der publieke tribune bevolen had, het publiek hebben toegeroepen: „En ik verzoek het publiek te blijven en zich niet te laten verdrijven, ook niet door een paar onnoozele veldwachters of smerissen." „Mede met het oog op de persoonlijkheid van den verdachte en het ernstig karakter van het misdrijf", werd H. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Het Ge rechtshof te Leeuwarden had dit vonnis bevestigd. Mr. Muller Massie uit Amsterdam lichtte voor den Hoogen Raad twee cassatiemid delen toe. De conclusie van het OM werd op 19 November bepaald. Uitgifte van 82.420.000 aandeelen De Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Exploitatie van Petroleum- bronnen in Nederlandsch-Indië, stelt de inschrijving open op 82.420.600.Aandee len der Maatschappij, recht gevende op het volle dividend over het boekjaar 1929 en vol gende dividenden, verdeeld in Aandeelen k f 1000.— en Onder-Aandeelen a 100.— tot den koers van 100 pet., en wel van Maandag 7 December e.k. In het prospectus wordt de wlnstverdee- ling als volgt aangegeven: Van de door de algemeene vergadering vastgestelde winst wordt in de eerste plaats gelijkelijk aan de houders van prioriteits- aandeelen i'A pet., en aan de houders van preferente aandeelen 4 pet. over het bedrag hunner stukken voldaan. Mocht in eenig jaar de winst daarvoor niet toereikend zijn, dan wordt het ontbre kende voldaan in de volgende jaren, zoodra daartoe voldoende winst is gemaakt. Daarna ontvangen de houders 6 pet. over het bedrag hunner stukken. Van hetgeen daarna overblijft ontvangen de aandeelhouders 93 pet., de directeuren 3 pet. onder hen te verdeelen, zooals com missarissen na overleg met directeuren zul len bepalen; de commissarissen 4 pet. met dien ver stande, dat aan geen der commissarissen over eenig jaar meer wordt uitgekeerd dan 30.000 of naar evenredigheid over een deel van een jaar. Hetgeen dientengevolge minder dan 4 pet. aan de commissarissen wordt uitgekeerd, komt aan de aandeelhou ders ten goede. in het bijzonder door den Bond naar voren gebracht. Willen we deze punten, aldus spr„ tot verwezenlijking brengen, dan moet een krachtige actie ingezet worden. Na een dankwoord van den voorzitter werd den verschillende ingediende voorstellen be handeld. Een voorstel van het bestuur, dat een wijziging van de werkloosheidsuitkeering in hield, werd bij stemming aangenomen. Het voorstel van de afdeeling Utrecht, om de uit- keering bü staking, indien deze langer dan drie maanden heeft» geduurd, te verhoogen met 50 cent per dag en den kindertoeslag te verhoogen met 50 cent per week, werd bü herstemming verworpen. De afdeeling Den Haag verlangde van het hoofdbestuur krachtiger maatregelen, om de Arbeidswet te doen naleven, terwijl de af deeling Oss een soortgelijk verzoek deed, n.l. om een betere controle te houden op de na leving van de arbeidswet. De voorzitter meen de, dat niet beter gedaan kon worden, dan zich op deze vergadering nog eens krach tig uit te spreken, dat de politie tegen over tredingen nauwlettend zal waken. De afdeeling Oss stelde voor, dat bij het afsluiten van een nieuw collectief contract door beide partijen meer zorg wordt gedra gen voor het nakomen van hunne bepa lingen. Waar het bondsbestuur steeds op de bres heeft gestaan, de juiste naleving van de bepalingen der Collect. Arbeidsovereenkomst te bevorderen, was het ook thans voor het voorstel. Met dit prae-advies van het be stuur" nam de vergadering genoegen. Op voorstel van de afdeeling Oss werd besloten de volgende jaarvergadering in Utrecht te houden. Het voorstel van de afdeeling Boxmeer, om een derden gesalarieerde aan te stellen, werd met 43 tegen 4 stemmen verworpen. Na verdere bespreking werd de vergadering Naar gemeld wordt, is de Officier van Justitie bij de rechtbank te Rotterdam bij het Haagsche Gerechtshof in Hooger beroep gekomen, van het vonnis dier rechtbank, waarbij het Rotterdamsche raadslid G. van Burink is vrijgesproken van het hem te laste gelegde opzettelijk veroorzaken van wanorde en het maken van gedruisch, waardoor de goede gang van de openbare raadszitting werd gestoord en bij welk vonnis genoemde] officier van justitie niet-ontvankeliik is ver- klaard in zijn vordering tegen v. Burink terl zake van het zich niet op bevel van denl burgemeester verwijderen uit de raadszaal,! Door Ged. Staten van Noord-Holland Is ver gunning verleend de buiten werking geslnkk molens van de Uitgeester- en Heemskerkerbroek te sloopen. Jaarvergadering te Amsterdam De 13-jarige Frans Karmelk te Monniken dam heeft van het Carnegie Heldenfonds een zilveren horloge met inscriptie ont vangen voor zijn moedige redding van een 10-jarig meisje uit het water. Hierboven de jeugdige redder met zijn vader. nadat hij daar opschudding had veroor zaakt. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van F. A. v. K., hulpwachter bij de spoorwegen te Wijchen, die in eerste instantie door de rechtbank te Arnhem is veroordeeld tot 1 maand hechtenis omdat het aan zijn schuld te wijten was, dat op 19 November 1927 een ongeluk plaats had op den overweg onder Nijmegen toen een snel trein passeerde terwijl de overweg niet was afgesloten, waardoor een autobus werd ver nield en verschillende personen gewond werden. Hét Arnhemsche Hof had de straf tot 3 weken hechtenis teruggebracht. Te Amsterdam heeft de Ned. R.-K. Sla- gersgezellenbond „St. Joris" zijn jaarverga dering gehouden, onder voorzitterschap van den heer J. H. Scharff uit Amsterdam, die in zijn openingswoord constateerde, dat in de afdeelingen een ernstig medeleven viel te constateeren en dat „St. Joris" schitterende dagen doormaakt, daar het aantal leden thans tegen de 2000 loopt. Na bespreking van het beleid van het hoofdbestuur werd het jaarverslag goedge keurd. Ook het financieele verslag werd na en kele aanmerkingen goedgekeurd. Besloten werd de verkiezing van een be stuurslid ter voorziening in de vacature- Dekkers per referendum te doen plaats hebben. De voorzitter verzocht zooveel mogelijk can- didaten te willen kiezen uit de vleeschwaren- branche. De begrooting, waarop een post onvoor zien van 1091.30 voorkwam, en welke sloot met twee eindbedragen van 52.306.80, werd daarna onveranderd goedgekeurd. De heer J. A. Schutte, secretaris van het R.-K. Werkliedenverbond, sprak» de aan wezigen toe, wees op de goede verstandhou ding tusschen „St. Joris" en het R.-K.Werk- liedenverbond en constateerde een grooten vooruitgang bij eerstgenoemden bond. Spr. bracht verder naar voren, dat het R.-K. Werkliedenverbond alles in het werk stelt om gedaan te krijgen, dat bi) de Regeering de bedrijfsorganisatie tot verwezenlijking komt. Dit moet verkregen worden, wil er iets voor den arbeider bereikt worden. Als tweede kwestie heeft men de ouderdomsver- zekering. De uitkeering, die de invaliditeits verzekering biedt, is ongetwijfeld niet vol doende. Dank zij het initiatief van het R.-K. Werkliedenverbond, zal hoogstwaarschijnlijk dit punt op het program gezet worden van de R.-K. Staatspartij. Ten slotte moet nog een Rijks kindertoe slag verkregen worden. Deze drie punten zijn Se

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5