Buitenlandsch Nieuws Wh FEUILLETON Zeep RADIO-OMROEP J Ct DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 7 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 De opening van het Engelsche Parlement Was het zijn misdrijf? KUNST EN KENNIS De wetenschappelijke reis van prof. Vening Meinesz Bij Boodschappen doen, geen PU BOL vergeten. In memoriam „Malmgren" RADIO-NIEUWS Radio-wedstrijd MARKTNIEUWS Geeft aan de huid die frissche.mooie kleur.die zachte, schitterende jeuédiée teint.door zooveel vrouwen beöeerd. STOOMVAARTLIJNEN De troonrede Gistermorgen opende de koning de nieuwe zitting van het parlement. De koninklijke stoet trok door de straaten temidden van geestdriftige menschenmenigten. Na de verklaring aat de betrekkingen met de vreemde mogendheden bij voortduring vriendschappelijk zijn, geeft de Troonrede uiting aan voldoening over de teekening van het verdrag tegen den oorlog en zegt dat de regeering er naar heeft gestreefd zich te kwijten van h°ar verplichtingen tegenover den Volkenbond, door het verminderen van de landlegers tot het minimum, daT; veree- nigbaar is met de nationale veiligheid Voortgaande zegt zij, dat een overeenkomst werd getroffen tot het openen van onder handelingen in verband met de mogelijkheid van een volledige en definitieve regeling van het vraagstuk der schadevergoedingen. Ook werd erkend, dat onderhandelingen geopend dienen te worden met betrekking tot het verzoek ven Duitschland tot ontruiming van het Rijnland. i Koning George van Engeland De Troonrede stelt wetgevende maatrege len in het vooruitzicht, die de spoorweg maatschappijen in staat zullen stellen hun tarieven voor het vervoer van landbouw producten. steenkool en metaalwaren te ver lagen, tot hervorming van het stelsel der plaatselijke belastingen, tot reorganisatie van het plaatselijk bestuur en uitbreiding van den waarborg met betrekking tot de uit- voercredieten. Met betrekking tot den nood in de mijn streken zegt de Troonrede dat de ministers energieke maatregelen nemen tot het ver zekeren van het succes van het plan tot overbrenging van werkiooze arbeiders naar andere industrieele centra en immigratie. Debatten over de troonrede LONDEN, 6 November. (V. D.) Na de opening van het Parlement door den ko ning, vingen hedenmiddag in het Lager huis de debatten aan over het adres van antwoord op de Troonrede. r Mac Donald Ramsay MacDonald, de leider van de Labour Partij, oefende critiek uit op de al- gemeene politiek van de regeering, en spre kende over buitenlandsche zaken keurde hij het voorbehoud, dat men ten opzichte van het Kellogg pact had gemaakt en de En. gelsch Fransche vlootovereenkomsl ten sterkste af. In zijn antwoord zei Baldwin ,dat hij nog 'niet kon antwoorden op den aanval op de buitenlandsche politiek der regeering, aan gezien hij nog niet de geheele oppositie had gehoord. Zoolang hij nog slechts Mac Donald had gehoord en niet ook Lloyd George zou het een onbeleefdheid tegen over de Liberale Partij zijn, onder deze om standigheden de crtitiek reeds te beantwoor den. Op MacDonald's vraag, of de regeering geen enkele verklaring had te doen inzake de buitenlandsche politiek, antwoordde Baldwin, dat de regeering een volledig wit boek had gepubliceerd over de Fransch- Engelsche vloot-overeenkomst. Als dit Wit boek aan de orde zou zijn, zou de regeering vanzelf gelegenheid hebben, daaromtrent verklaringen af te leggen. Snowden steunde de eisch van MacDo nald en merkte op, dat het geen nut had, de debatten voort te zetten ais de regee ring geen verklaringen wilde afleggen, en daarom stelde hij voor, de zitting te ver dagen. Baldwin wees erop, dat het antwoord op de Troonrede altijd een algemeen karakter had gedragen. Hij zeide te begrijpen, dat er heel wat critiek op de regeering zou los komen. Men had harde dingen gezegd aan het adres van de regeering, en heel het land zou toezien, om men in het parlement hetzelfde zou zeggen als wat men in het iand had gezegd. De regeering had dan ook het volste recht om haar antwoord voor deze gelegenheid te bewaren. Daarom verheugde het Baldwin ten zeerste, dat Snowden was teruggekeerd tot de oude con- stitutioneele gewoonte, om vroegtijdig ver daging van de zitting voor te stellen, en hij zou dit voorstel met genoegen aceptee- ren. Een motie om de zitting te verdagen werd daarop aangenomen. DE MOORD OP TRUPHÈME Een eisch tot schadevergoeding tegen het personeel van Mestorino De familie van den Parijschen diamant- makelaar Truphème, die in den loop van dit jaar door den diamanthandelaar Mestorino op lafhartige wijze werd vermoord, wil niet berusten in de gerechtelijke behandeling der zaak. Mestorino werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, zijn schoonzuster, die v/.eliswaar niet medeplichtig was, doch na de misdaad haar zwager hielp de sporen er van te doen verdwijnen, kreeg een lichte gevangenisstraf. Het personeel van Mesto- rino's kantoor, dat uit angst den patroon te verraden, het stilzwijgen bewaarde ofschoon het wist wat er was geschied, ging echter vrijuit. De familie heeft nu by de civiele recht bank een eisch tot schadevergoeding ten bedrage van 100.000 francs Ingediend tegen drie bedienden van Mestorino; Pierre Le- fèvre, Marcel Lorignon en Henri Moncert. Zij is van oordeel dat al hebben deze per sonen, dis in den loop der rechtszittingen hebben bekend in een naburig vertrek ge tuigen te zijn geweest van den moord, geen straf opgeloopen, zij nochtans niet bespaard behoeven te blijven voor civiele sancties, daar zij den dood van haar zoon hadden kunnen verhinderen, door te hulp te snellen of om hulp te roepen. EEN NOODKREET UIT HET INDUSTRIE GEBIED ESSEN, 7 Nov. V.D. Aan den rijkskan selier, den minister van handel en nijver heid en den minister van arbeid werd heden het volgende telegram gezonden; „De heden te Essen bijeengekomen be- stuurleiders der steden en landkringen in het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied, richten aan de rijksregeering het verzoek een zoo spoedig mogelijke bijiegging van den heerschenden strijd in de ijzerindustrie te willen bevorderen. Voor de door de na werking van den oorlog en het Roergebied bijzonder zwaar getroffen West-Duitsche ijzerindustrie, is een voortduren van de zware economische verbittering ten opzichte van zijn tot het uiterste gespannen finan- cieelen toestand noodlottig." DE DÏNAMIET-AANSLAG TE BARMEN. De dader onder de puinhoopen gevonden BARMEN, 6 Nov. V. D. Onder de puinhoopen van het door den dynamiet- aanslag van hedenmorgen totaal vernielde huis, heeft men het lijk van den eigenaar Meisloch gevonden. Waarschijnlijk heeft de dader van den aanslag zich zelf mede in de lucht laten vliegen. 6 PERSONEN DOOR EEN TREIN GEDOOD WARSCHAU, 6 Nov. V. D. Bij Lodz vond Maandagavond een ontzettend onge luk plaats, dat 6 personen het leven kostte. Een boer wilde met zijn wagen, waarin zijn uit 6 personen bestaand gezin was ge zeten, de spoorbaan oversteken, toen een trein naderde en den wagen volkomen verpletterde. De inzittenden en het paard waren ter stond dood. OOSTENRIJK ONDERTEEKENT HET KELLOGGPACT WEENEN, 6 Nov. V. D. De Nationale Raad besloot heden met algemeene stem men, dat Oostenrijk zal toetreden tot het Briand-Kellogg anti-oorlogsverdrag. DE UITBARSTING VAN DEN ETNA ROME, 6 Nov. De uitbarstingen van den Etna duren voort. Dinsdagmorgen sleurde de lavastroom een deel der bruggen van den Etnaspoorweg over een lengte van 60 meter met de massieve pijlers mee. Een deel der spoorwegbrug smolt in de gloeiende lava, terwijl de baan krakend in cte diepte stort te. Het verkeer op dit gedeelte van den spoor weg is onderbroken. Ook een kleinere, nog in aanbouw verkeerende brug werd door de lava verwoest, waardoor het verkeer in het Etnagebied onmogelijk gemaakt werd. Het is te verwachten, dat de reeds ont ruimde plaats Marcali binnen enkele uren onder de lava zal worden bedorven. Nader wordt het volgende gemeld; De la vastroom uit den krater Montenaca een bekende opening die in 1865 ontstond werd met zulk een kracht voortgestuwd dat de gesmolten rivier Annunziata bereik te, er om heen stroomde en doordrong tot Mascali, waar hij hedenavond arriveer de. Beide steden zijn zonder verlies aan levens ontruimd. De verwoestihgen zijn groot. Alle autori teiten zijn ter plaatse aanwezig en leider, de ontruiming die uitgevoerd wordt doo: de troepen. Ook de minister van publieke werken Gi- urati is ter plaatse. Gedurende den nacht wordt het geheele landschap verlicht d'oor vuur en rook, terwijl een ontzaglijke rook pluim opstijgt uit den Etna. Talrijke tuinen en boomgaarden staan in brand. De wegen zijn overvol van wagens, karren en voer tuigen van alle mogelijke en onmogelijke soorten, beladen met huisraad, vrouwen en kinderen. De lava overweldigt Mascali mei een stroom van een breedte van 2 K.M. De belaigrijlrste lavastroom volgt den loop van de rivier Pietro Fucille Vallonazzo, en vormt een brandenden gesmilten band, die uit den krater Montenaca loopt naar Mas cali, juist langs de dorpen Puntalazzo en N'jncia. Deze avond Is practisch de geheele land streek, ontruimd, naar wordt medegedeeld. De voornaamste lavastroom is hedenavond nog vergroot, doordat dozijnen kleinere la vastroompjes zich bij dezen hoofdstroom gevoegd hebben. GEWELDIGE REGENVAL Twintig huizen ingestort Een geweldige regenval heeft in de stad Athene een schade aangericht van twee millioen; er zijn 20 huizen ingestort. DE AMERIKAANSCHE VERKIEZINGEN NEW-YORK, 7 Nov. Men verwacht al hier, dat 21 staten met 231 electoraatsstem- men voor Hoover zullen zijn en 15 staten met 150 stemmen voor Smith. Twijfelachtig zijn 12 staten met 153 stemmen. Daar echter met vrij groote zekerheid aangenomen kan worden, dat een vrij groot gedeelte van deze toch nog voor rekening van Hoover zullen zijn is de verkiezing van Hoover zoo goed als zeker. Tot nog toe zijn slechts kleine gedeeltelijke uitslagen bekend. Uit de be kende uitslagen uit het Zuiden blijkt echter dat Hoover er beter voor staat dan Smith Zelfs in het democratische Hochburg Hou ston (Texas) is bij de 4000 getelde stemmen een kleine meerderheid voor Hoover. Nader verluidt; De nog zeer gebrekkige gedeeltelijke uitslagen uit de districten van Boston, Robde Island en Connecticut geven een grooter aantal stemmen voor Smith dan oorspronkelijk werd verwacht. Al geven deze gedeeltelijke uitslagen ook nog geen blik op den totaaluitslag, zij zijn opmerkelijk. Volgens de om 7.15 uur bekende uitslagen had Smith 200.000 tegen Hoover 100.000. Smith heeft ook het platteland van New- York een vrij groot succes, zoodat zijn ver kiezing in New-York mogelijk is. NEW-YORK, 7 Nov. Volgens de om 7.30 (Amerikaansche tijd) bekende gedeeltelijke uitslagen kregen tot nog toe in den staat Connecticut Smith 32000 en Hoover 23000 stemmen, terwijl Coolidge in 1924 daar 40.000 stemmen had. In de stad New-York werden tot 7 u. 30 voor Smith 600 000 en voor Hoo ver 280.000 stemmen geteld. 1 Meer vrouwelijke dan mannelijke kiezers LONDEN, 6 Nov. Naar uit New-York gemeld wordt, hebben tot hedenmiddag meer dan 5 pet. der kiesgerechtigden ge stemd. In verschillende districten van New- York overtreft het aantal vrouwelijke kiezers dat der mannelijke met 500 pet. President Coolidge en de meeste leden van het kabi net zijn naar hun geboorteplaatsen terugge keerd. Staatssecretaris Kellogg neett ge stemd te St. Paul in Minnesota, terwijl de minister van marine Wilbour in San Fran cisco stemde. Vrij rustig verloop Enkele incidenten NEW-YORK, 6 Nov. Het verloop der verkiezingen is zeer levendig. Nog nooit is bij vroegere verkiezingen de deelneming zoo groot geweest. Reeds voor de opening der stembureaux waren de menschen op de been om hun stemmen uit te bren gen. Voor de lokalen staan overal groote files. Het weer is schitterend en draagt veel bij tot de levendigheid. Wanneer men eenige incidenten buiten beschouwing laat, is het verloop tot nog toe vrij rustig. In Worcester (Massachussets) werd een demonstratie- optocht van 10.000 republikeinen door demo craten aangevallen. Het kwam tot vrij hef tige vechtpartijen, waarbij een politieagent zonder pardon werd neergeslagen. Er werden vele personen gearresteerd. Een deel der- arrestanten werd echter door het publiek weer bevrijd. Hoover en Smith brachten hun stem uit in hun geboorteplaatsen. DE JAPANSCHE KRONINGSFEESTEN Do keizer op weg naar Kioto Keizer Hirohito vertrok gisteren naar de oude hoofdstad Kioto, gereed voor de kro ningsplechtigheden. Menschenmenigten stel den zich langs de straten op om in eerbie dige stilte den keizerlijken stoet te zien voorbijtrekken. Alle straten zijn voor de gelegenheid met vlaggen versierd. Wat in den stoet groote aandacht trok was de schrijn met den Heiligen Schat, waarvoor de menschenmenigten een eerbiedige buiging maakten toen hij voorbij-kwam. De keizer is gisteren reeds vóór het aan- (Naar het Engelsch) 43 Deze knoop verleidde my, den heer Mitchel, dien ik toen nog niet ais een gentleman had leeren kennen, voor den schuldige aan te zien en met het zoeken naar bev/ijzen van zijn schuld gingen kostbare maanden voorbij. Ge heel vruchteloos was dat onderzoek evenwel niet, want het bracht mij in New-Orleans, waar ik tot groot voordeel van mijn nader on derzoek, den waren naam der vermoorde vrouw ontdekte. Rose Montalbon." Thauret maakte bij het uitspreken van de zen naam weer een beweging alsof hij wilde opstaan, maar een blik van Barnes gepaard met een handgebaar bracht hem weer tot zitten. <- „Zil had." hernam Barnes, „waarschijnlijk den naam Mitchel aangenomen, onl als de steenen werden gevonden, haar eigendoms recht te kunnen bewijzen, daar immers een lint om het etui dien naam droeg. Nadat ill het denkbeeld van Mitchel's schuld had opgegeven, wendde ik mij tot hemzelf om hulp en hij was terstond be reid mij op 't rechte spoor te brengen. Hij gaf mij 't adres van den juwelier, die de cameeën had geleverd, en onmiddellijk daar op reisde ik zelf naar Europa, om met dien handelaar te Parijs persoonlijk de zaak te bespreken. Deze vertelde mij, dat hij in zijn dienst had gehad een zekeren Molitaire, die uitste kend de kunst van cameeën snijden verstond en daarom een vaste positie in zijn zaak had. Was ér geen werk van dien aard, dan hielp hij ook veel bij den verkoop en de expeditie van juweeien. Zoo had hij ook zorg gedragen voor de verpakking en verzending der twee stellen Indische juweeien, waarvan onze gastheer verhaalde, en de beide beschrijvingen gele verd, die in de étui's waren gelegd. Hier heb ik er een" hij haalde het pa pier te voorschijn „kent u daarvan de hand soms, mijnheer Thauret?" Deze verroerde zich niet. „Kent u haar, mijnheer Mitchel?" Deze keek een oogenblik, zag Barnes aan en zeide: „Dat is dom van mij, dat ik dat niet eerder heb gezien, maar gaat u door." „Nu dan," zei Barnes, „die mijnheer Moli- teire was plotseling verdwenen, den dag nadat de tweede bezending voor mynheer Mitchel was verzonden, en met hem een andere, vrouwelijke beambte der zaak, die met het opsporen van diefstallen dooi de mes-bezoeksters was belast. Deze vrou welijke beambte was een Amerikaansche en heette Rose Montalbon. Men begreep vol strekt niet, waarom zij zoo plotseling breken van den dag opgestaan, tot het ver richten te 4 ure van het ritueel. De Heilige Ark. de Kasjikodokoro, waarin zich de drie Heilige Schatten, het Zwaard, het Juweel en de Spiegel van de Godin der Zon bevinden, vergezelt den keizer naar Kioto. De Heilige Ark heeft den vorm van een hooge vierkante kist; zy wordt op een palankyn op de schouders van jonge mannen vervoerd. Deze jongemannen zyn daarvoor speciaal uitge kozen en voor dezen dienst opgeleid, zy zyn allen in ouden stijl gekleed. De Heilige Ark heeft, zooals vanzelf spreekt, een speciale koets in dien keizerlyken stoet. De koning zal te Nagoja overnachten. Eerst in den avond van 7 Novegiber zal hij met zyn gevolg te Kioto aankomen, waar de Heilige Ark in zyn specialen schrijn, Sjoen- koden genaamd, op het terrein van het pa leis zal worden geplaatst, een gebouw, dat voor de gebeurtenis volkomen is gerestau reerd en waar, zooals wij reeds mededeelden, 10 November de voornaamste plechtigheden zullen aanvangen. Vóór de Sjoenkoden bevinden zich ver scheidene nieuwe gebouwen, die alle nieuw zijn 'opgetrokken uit voortreffelijk hout en alle, zooals in J&pan gebruikelijk, zonder spat verf en lak. Ter rechter- en linkerzyde van den schrijn staan gebouwtjes, waarvan er één de palankyn van den Heiligen Ark be vat, een ander onderdak verleent aan mu- ziekmakende Sjinto-priesters, die vreemde geluiden ontlokken aan Panfluiten en kleine trommels. Parallel aan deze gebouwtjes strekken zich twee lange, open gebouwen uit, waar de waardigheidsbekleeders een onder komen vinden, en daartusschenin, vóór de Sjoenkoden, is een podium aangebracht voor het uitvoeren van ritueeie muziek en dan sen, die Zondag 11 November om twee uur beginnen en voortduren tot Maandag. Omtrent de reis van prof. Vening Meinesz naar Amerika voor de uitvoering van slin gerwaarnemingen op zee, ingevolge een uitnoodiging van de Carnegie Institution, vernemen wy het volgende: Na 21 September te New-York te zijn aangekomen, is prof. Vening Meinesz dade lijk doorgegaan naar Washington, waar hij het slingertoestel opstelde in het hoofdsta tion der zwaaxtekrachtbepalingen der U. S. Coast and Geodetic Survey. De waarnemingen, die hij daar heeft uitge voerd, met die vóór en na de reis te De Bildt, brengen verband tusschen de zwaar- tekrachtbepalingen in Nederland en die in de Vereenigde Staten. Verder wed hy te Washington geheel .'n beslag genomen door allerlei besprekingen met autoriteiten: den Secretary of Marine Wilbur, den- Admiral Hughes, het Carnegie Instituut, de Coast and Geodetic Survey; verder met de heeren dr. F. E. Wright van het Carnegie Instituut en den Principal Scientist E. B. Collins van het hydfophy- sisch bureau, die ter opleiding in de uitvoe. ring der waarnemingen aan hem waren toer evoegd. OGk maakte de pers. die fabelachtige din gen over de reis wist te vertellen, het hem zeer lastig. De U. S. Submarine S 21, commandant heut. J. L. Fisher, was tot zijn beschikking gesteld; in de centrale der boot, die boven water 980 ton meet, dus iets grooter is dan de K XIII en inwendig hooger en ruimer is, is het slingertoestel opgesteld, dat l Oc tober door secretary Wilbur, admiral Hughes en rear-admiral Leigh, die de boot inspecteerden, werd bezichtigd. Den volgenden dag vertrok de S 21 van de Naval Yard te Washington naar Hamp ton Roads aan den mond der Chesapeake- baai. Daar voegden zich twee Eagle boats der marine, kleine vaartuigen van ongeveer 500 ton, by de S 21, om deze te begeleiden. Den vierden October werd de zeereis aan gevangen; langs de kust, op den Atlanti- schtn Oceaan zelf werden de eerste waar nemingen uitgevoerd. Den 8en October kwam men te key Wast, waar men tot 11 October bleef. Vandaar ging de reis over het Sigsbee-diep in de Golf van Mexico naar Galveston dat men 15 October bereik te. Den 20sten werd de terugreis naar Key V/est eanvaard en de route genomen langs de Mississippidelta. waar waarnemingen werden uitgevoerd in profielen loodrecht op de kust, om te kunnen nagaan in hoever hier het isostatisch evenwicht was gestoord door de geweldige slibafzettingen voor de mondingen der rivier. Te Key West werd weer eenige dagen rust genomen, voordat men vertrok naar Guantanemo (Zuid-Oost Cuba). De S 21 is daar 2 NovëSnber aange komen. Tot Galverston, vanwaar de laatste schrifteiyke berichten zijn ontvangen, was de reis zeer aangenaam geweest; alleen was de temperatuur In de Golf van Mexico nogal hoog: 31 a 32 graden C. De verhou ding aan boord was zeaï prettig. Officieren en bemanning waren uiterst voorkomend en hulpvaardig. In dit opzicht was de er varing van prof. Vening Meinesz dezelfde als aan boord van "de Nederlandsche onder- zeebooten. De reis gaat nu verder van Guantanamo naar St. Thomas, noord langs Porto Rlco, vla het Porto Rico- of Naresdieo. Daar wordt de route gekruist, die in 1926 door de K XIII is gevolgd; ook toen zijn waarne mingen boven dat diep uitgevoerd. waren vertrokken, te meer, daar zy zich volstrekt niet van eenig geld hadden mees ter gemaakt. Ik begon echter te begry- pen, dat er tusschen de afzending der steenen van mijnheer Mitchel en hun reis wel eenig verband zou bestaan, zy waren ze natuurlijk nagereisd, om ze onderweg te kunnen stelen. Het is echter. zooals we straks hebben gehoord, eerst gelukt, nadat de heer Mitchel zijn eigendorp in ontvangst had genomen. Zy' nam den naam Mitchel aan en hij Barnes hield plotseling op, hij wilde den naam nog niet noemen, hoewel de meeste aanwezigen dien reeds meenden te kun nen raden. f „Zy nam haar intrek in het huis, waar de familie Remsen woont; zy had de fa milie, die daar haar vertrekken had, te Parijs ontmoet, en Wist zoodoende, dat deze vooreerst nog niet terugkwam. En hy nam een kamer in het hotel, hoe heet het ook weer, hetzelfde hotel waar u lo geert, mijnheer Thauret?" „Hotel Hoffman," antwoordde deze kalm. „Nu, verder is het wel gegaan, zooals mijnheer Mitchel heeft uiteengezet." „Dat wil zeggen," antwoordde Thauret nu, „waarschijnlijk is het zoo gegaan, maar u hebt toch geen enkel positief bewijs daarvoor. Op uw veronderstellingen zou de moordenaar, zeker niet kunnen worden ver oordeeld." „Meent u dat?" „Ja zeker meen ik dat," antwoordde U kunt het bekomen bij Apoth.en Drog. in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben v. 80 ct. Thauret, „er is heelemaa! geen bewijs dat niet een derde persoon om een of andere reden die vrouw heeft vermoord." „Maar, 't moet dezelfde persoon zyn, die de camee heeft vervaardigd," antwoordde Bames en zag Thauret aan. Deze word nog bleeker dan hy reeds was en zag een oogenblik strak voor zich heen. „Maar, mijnheer Barnes," hernam hij, „kan het dan niet zyn, dat hy dien knoop aar. een ander heeft overgedaan?" „Maar hoe verklaart u dan," vroeg Bar- nos, „dat de moordenaar de merkletters uit het goed der vermoorde heeft weggesneden? Als het een vreemde was, kon toch uit haar identiteit zyn spoor niet worden gevonden?'' „Wie zegt u," vroeg Thauret glimlachend, „dat de moordenaar er die letters uitgesne den heeft, het is toch ook wel mogeiyk, dat zy het vroeger zelf heeft gedaan?" „Neen, mijnheer, hij had het gedaan, de stukjes l*g;en, half verbrand, nog in den haard." Thauret beet zich op de lippen. „En bovendien," antwoordde Bames, „ben ik nog niet aan het eind mijner uit eenzetting. Ik heb niet meer of minder dan een pbrtret van Molitaire, den Parijschen cameesnijder." Hij hield even op. „En?" vroeg Mitchel. „En ik heb den persoon, op wien dat portret Tykt, hier weergevonden." „En?" „En ik. heb op dien persoon gevonden Van St. Thomas vertrekt men 15 Novem ber langs de Zuidkust van Porto Rico naar het Bartletdiep ten zuiden van Cuba en terug naar Buantanamo, waar men 21 No vember moet aankomen. Den 24en Novem ber vertrekt de S 21 naar Hampton Roads, waar 30 November de reis zal zyn afge- loopen. De belangstelling in de werkzaamheden van prof. Vening Meinesz is in de Ameri kaansche wetenschappelyke kringen zeer groot; men verwacht daarvan belangryke wetenschappelyke resultaten en hoopt, dat na aanschaffing van een toestel voer 6e uitvoering van zwaartekrachtbepalingen op zee de waarnemingen door Amerikaansche onderzoekers met medewerking der marine zullen v/orden voortgezet. Naar „Comoedia" uit Londen verneemt, heeft de Sovjetregeering besloten den naam „Malmgren" te geven aan den bergtop in den Oeral. Zooals we onlangs meldden, bezit de Engel sche Omroep twee ontvangstations te Chelmsford en te Kestcn waarmee men op Verschillende wijzen de Amerikaansche korte- golfstations ontvangt, om ze vervolgens door te geven. Nu eens geeft men de voorkeur aan de ontvangst van Chelmsford, dan weer aan die van Keston. Het uitzenden van de aankomst van de Graf Zeppelin te Lakehurst geschiedde via Chelmsford. Thans bestaan er plannen om op io Nov. a. s. Sydney te relayeeren, dat de toespraken van verschillende leden van de „English Test Team" zal uitzenden. Deze uitzen ding van Sydney zal plaats hebben tusschen 8.05 en 8.20 Amsterdamsche tijd, op een golf lengte van 32 meter. Zoowel Keston als Chelmsford zullen deze uitzendingen opvangen en in de controle kamer van de B. B. C. zal men er over beslis sen, welke station de beste ontvangst heeft. DONDERDAG 8 NOVEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Boris Lensky Trio 2.052.45 Uitzend, voor scholen Spr.: A, B. Wigmari De Veluwe 4.004.30 Causerie- v. d. Ver. v. Huisvrouwen, door Mevr. M. J. Brauns Schagen 5.306.45 Concert door het Omroeporkest 6-45715 Pianoconcert door Th. v. d. Pas 7.157.45 Engelsche conoersatieles 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam.Het Concertgebouw-orkest o. i. v. Pierre Monteux. Bela Bartok-piano 10.15 Pexs- ber. 10.3011.30 Dansmu ziek. HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend N.C.R.V. uitz. 12.301.45 Concert. Mevr. G. de Knegtter Haar- sopraan, Mej. P. Beu e piano2.002.30 Schooluitz. zending. Aardrijkskundeles door Dr. G. P. Marang 7 007.30 Boekhoudles, beginners 9.3010.30 Con cert. Chr. Geref. Zangver. „Harpe Davids." Chr. Geref. Mondharmonicaclub „Eupltonie." Opening en slui ting door Ds. H. Bicsma. .DAVENTRY, 1600 M. to.35 Kerkdienst xi.20 Gramo- foosimuziek 12.20 Concert (FordTrio sopraan en mezzo sopraan) 12.20 Muziek 1.352.20 Orkestcon eert 2.50 Voor de scholen 3.10 Muziek 3.20 Ves per i.d. Westminster Abbey —4-05 Lezing 4.20 Studio concert (cellopianoduetten) 5.35 Kinrieruurtje— 6.30 Dansmuziek 6.35 Nieuwsber. 6.50 Voor den landbouwer 6.55 Muziek 7.05 Schubert's liederen voor tenor 7.35 Muziek 7.45 Lezing Modern Bri tain 8 05 Lichte muziek van J. Ansell door het om- roep-orkest 8.35 Sir Harry Lauder in z'n repertoire 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing The way of the world 9.5e Nieuwsber. 9.55 „The wonder Hat." harlequinade 10.55—-12.20 Dansmuzief. PARIJS „RADIO PARIS," 1750 M. 12.50—2.10 Orkest- concert 4*055-^5 Symphchniemuziek. Zang en dans 8.20ir.26 Vocaal en instrumententaai concert, gevolgd door een causerie. LANGENBERG, 469 M. 11.30 Mechanische muziek 12.251.50 Orkestcencert 5.055.50 Concert (so praan met pianobegel.) KONIGSWUSTERHAUSEN (ZEESEN), 1250 en/of 1700 M. c. a. 10.20 Opening Intern. Autotentoonstelling Berlijn 11.203.50 Lezingen 3.504.50 Concert 4.507'C5 Lezingen Tot n.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 4.20 Orkestccncert 5.20 Orkest concert 7.20 Concert „Musikallschc Schwlrmereien," Populaire muziek. Orkest en solisten 9.50 Dansmuziek en dansles 11.10 Sluiten. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Cello en pianomuziek 7.20 Gramcfoonmuziek 8.35 Lichte muziek Omroeporkest 10.35 Sluiten. BODEGRAVEN, 6 Nov. Kaas. Ter markt wafen 282 wagens. Prijzen 5356, rijksmerk ie soort 5860, 2e s. 555» zware /J6i. Handel matig. PURMEREND, 6 Nov. Kaas. Aanvoer 43.;ooo kg. als 26 stapels boerenkaas met merk 50,32 st. fabriekskaas 51, x stapel commissie kaas 55. Boter. Aanvoer 910 kg. 2152.40. Vee. Aanvoer 494 runderen, waaronder 325 vette koeien 0.751 per kg. 155 melk- en gelde koeien 120325, 9 vette kalveren 1.451.60 per kg. fokkalvercn 142 220 nuc' tere kalveren 1042; 14 stieren 2* en paarden 100200; ?20 schapen en overtv uders 25-^-40,400 lamme meren 3035, slachtlammeren 2836, r 00 vette varkens slachtvarkens 0.680.73, zouters o.éoo.6*. per khg; 63 magere varkens 2038, 16a biggen 14.20 4' b kken S—20. Handel in runderen maitigr tr.et vrijwel zelf Ie prijzen, in vette kalveren en vette varkens vlug en prijshoudend, in schapen vlug e* honger. Eieren. Kippen -/ 11.2512.50, eenden ƒ6.75 P stuks. Pluimvee. Aangevoerd 110 gan. en 4.7 5.90. 's-HEPRTOGENBOSCH, 6 Nov. Botermun. Aan/oe, 19.225 kg. Hocgste prijs/2.35, laagste 2.15, midden/2.30. PURMEi'END, 6 Nov. Eierveiling Aanvoer 10 500 kip pen-ƒ7.6012.63, T7I.000 eenden '6.907-10. TEXEL, 5 Oct. Eieren. (Coöp.. Eierenveiling.) Aanvoer 12.898 kippen - bruine 10.7011.co, witte 1010.70 middenprijzen resp. 11.20 en 10.70. VENLO, 5 Nov. Eieren. (Coöp. Veilingvereenfging.) Aangevoerd 250.000 st. Kippen- 11.3012.10, kleine idem 20o, eenden ƒ8.40—8>o, ganzen 23.30. PURMEREND, 1 Nov. („Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken.") Aardapoelen ƒ0.661.27 per zak (25 kg.) snijboonen 6.3010.20 per zak (15 kj;.) aard- Een hard stuk reep.dat tot het laatste vliesje éebruikt kan worden 25 beziën 0.25 per doosje, tomaten A 610. id B 713, id* C. 4id bonken 37 per 50 kg. Brabantsche belle fleur 1824. zoete bel efleur 16—21, Bramley Seedling 19—28, Present van Engeland/18—36, reinette, -oud/20- 52, id -ranje 1 26, Besy von Schonauwen 716, bloemkool q.2018. roode kool 2.109.60, witte koote 5.20,savoyekool/2.306.-.opcr 10c kg., spruitkooJ f 1.20 3.65, per 15 kg. boerenkool 1.202.50 per 100 sruiken, sla s ..202.70 per xoc krop, andijvie 0.303.20 per 100 Struik, raoen ƒ2.305.20 per 100 kg. bieten ƒ413.20 per 1000, wortelen 3—9 per 100 bos, uien 5.307.20, id drie lingen 67»5-2» id. nep 71 yc pe: roo Tkg. druiven 0.620.74 per ls,\ Beurré Clairgeau 1821, boerengr.-en ƒ7.501-4.90, Gieser Wiiiiams 11.2018*70, Kamperveen 10.20— .3 20, Nouveau Pciteau f 1627, St. Nicolaaspccr 4«4o15.20 winterno'iwtje ƒ12.1015.50 per 100 Ikg. AMSTERDAM, 6. Nov. Aardappelen. (Bericht v/d.mak. Jac. Knoop. Zeewsche bonten 3.253.50, id blauwen s 3-253-5o, id. bl. eigenheimers f 33.10 per hl. id. juin ƒ3.30 3.50 per 50 kg.; id. eigenheimers ƒ2.502.-5, id* blauwe ooters f 2.402.50. id bonte poters 2.302.40, Gromnver bravo's ƒ2.40—2.50. IJp Ider eigenheimers ƒ2.50—2.60, id. blauwe eigenheimers 3— 3.10, :d. beve- 3r*-^rS 2.60—2. o, Drentsche eigenheimers 2.403.50, Flakkeescke eigenhei eer- 2.75—2.bo, id. eigenh. poters 72.402.50, Spuische eigenheimers ƒ2.753 id. eigenh. poters 2.502.60, Friesche borgers 2.502.60 p. hl! ROTTERDAM, 6 November. Vee. Ter markt waren aangevoerd 180 paarden, 19 veulens, 1596 magere runderen, 832 vette runderen, 791 vette f gras kalveren, 691 nuchtere kalveren, 259 schapen er. lammeren, 23 varkens, 277 biggen. De prijzen waren als volgt koeien ie qual roo107 '/2 c., ae qual go80 ct., 3e qual 7060 ct., ossen ie qua! 92% 97Vt c., 2e qual 85—75 ct., 3e quai 65—55 c., siiererf ie qual 8085 c., 2e qual 7060 c., 3e qual 50 c., per kg. vette kalveren ie qual 145160 v., 2e qual 125110 c., 3e qual 95—80 c., melkkoeien 195395, stieren x8o380, pin ken 150160, gras kal veren 50120, vaarzen 160175, werkpaarden 100275, siachtpaarden 95155, hitten 95—165, nuchtere kalveren 9—16, fok 18—26, biggen 816, overloopers r32. Vet vee en vette kalveren met mat. handel, prijzen eenigs- zins afwijkend. Melkkoeien en lulfkoeien'matig verhan deld. Nuchtere kalveren mét redelijken handel. Graskalveren redelijk verhandeld, goede soorten prijshou dend. Paarden matig verhandeld. Handel in biggen en overloopers iets williger. VISSCHERIJ ENKHUIZEN, 5 Nov. Hedenavond hebben 24 vaar tuigen hier aangevoerd 1330 pond garnalen, 1482 pond hoekschar, 283 pond hcekbot, 90 manden nest en 41 man den krabben. De garnalen waren hoog in prijs en golden f 6.30 per 55 pond. Hoekschar gold f 9.7512.70, hoekbot f 20.0521.50 per 50 kg. Nest gold 52 ct., krabben 27 ct. per mabd. AMSTERDAM, 6 Nov. Aangevoerd en afgeslagen aan de Gemeente Vischhal. De Ruy ter kade Schelvisch f 0.80 —1.80 per 5 stuks. Uit de hapd verkocht op het terrein Bot f 0.20—0.30, spiering f 0.06—0.09 per pond versche bokkmg f 3 per ico st.garnalen f 4—5.50 p4r m.** D. R. 6/11 STOOMVAART MIJ NEDERLAND CHRISTIAAN HUIJGEN3 (t uisr.l - van C nz PRINSES JUL'ANA (uitr.) 6/u te Sabans. KON. HOLL. LLOYD DELFLAND (uitr.) 6/n van Antwerpen. FLANDRIA (uitr.) 5/11 van Lissabon. ORANIA (uitr.) 5/u van Rio Janeiro. _T k°n. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ CLIO 5/11 van Vol" naar Limni. ERATÓ 5/11 van Am«ter am te Danzig. HEBE 5/11 van Salonica naar Tarragona. :LOS 5/11 van Lissabon naar Amsterdam. IRTS 5/11 van Amsterdam te Oder.se. JAN VAN NASSAU 6/11 van Aarhus te Amsterdam. MINERVA 5/11 van Lissabcn naar Tanger. ODYSSEUS 5/11 van Amsterdam te Kopenhagen. ORPHEUS 6/11 van Kopenhagen te Amsterdam. SIMON (thuisr.) 8/11 te Plymouth verwa'ht. TELLUS 5/11 van Venetië naar Triest. VESTA (uitr.) 3/11 van S. Domingo City naar P. Barrios. HOLLAND—AFRIKA LIJN GIEKERK 6/11 van Amsterdam naar Rotterdam 6/11 te Rotterdam. HEEMSKERK (uitr.) 4/11 van p. Natal naar Delagoa baai (verb.) KLIPFONTEIN (thuisr.) pass. 5/11 Finisterre. MEJ ISKERK (thuisr.) 6/11 te Antwerpen. NIEUWKERK (uitr.) 5/11 te P. Said. HOLLAND—AMERIKA LIJN BILDERDIJK 5/1 i van Rotterdam te Boston. DRECHTDIJK, Pacifickust naar Rotterdam 5/11 te San Francisco. KINDERD JK, Pacifickust naar R'dam 5/11 van Sim Thomas. VOLEND4M 6/11 van New York te Rotterdam. HOLLAND—BRirSCH-INDIE LIJN ALKAID (thuisr.) pass. 6/11 Vlissingen naar Antwerpen ANDIJK (thuisr.) 4/11 van Calcutta. MEERKERK (uitr.) 5/11 van Suez. LSELKERK (uitr.) pass. 5/11 Gibraltar. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ABBEKERK 5/11 van Rotterdam naar Australië via Ant werpen, pass. 6/11 Vlissingen. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN OLDEKERK (thuisr.) 6/11 van Shanghai. SALABANKA (thuisr.) 5/11 van Marseille. JAVA— BENGALENLIJN BONDOWOSO 6/11 van Calcutta naar Java. JAVA—NEW YORK LIJN BOSCHDIJK, Java naar New York, pass. 5/11 Perim. den roby'n, die uw vrouw is ontstolen." „Hebt u dien?" vroeg Mitchel, hoogst verheugd. „Hier is hy," zei Barnes, den steen, dien hij blijkbaar in de hand had gehouden, overreikend. Thauret beet zich weer op de lippen. „Ik ben u zeer dankbaar, mynheer Bar nes," zei Mitchel, „maar hét is toch niet de kostbare robijn, dien u dacht, dat het was. Zooals ik reeds zeide, dacht ik wel, dat hij zou worden gestolen en daarom nam ik een valschen steen van dezelfde grootte. Want het was wel mogely k geweest, dat hij weg geraakt ware." „Nu vergist u zich, mijnheer Mitchel," zei Barnes. „Ik me vergissen?" „Ja, u vergist zich, deze steen is echt en maakt deel uit van uw collectie, van de tweede, die in handen van de politie be rust." „Maar, hoe komt de dief daar dan aan?" „Dat zal ik u zeggen. Ik ben al eenige dagen terug van het vasteland en te New-York, maar heb dat zelfs voor mijn eigen agenten verborgen igehouden, om Molitaire zelf te kunnen nagaan. Nu zag ik gisteren, dat hy naar het hoofdbureau van politie ging. Ik informeerde terstond, wat hy daar kwam doen en vernam, dat hij toestemming vroeg om de gestolen juweeien te mogen zien, wyi hy misschien eenige inlichtingen zou kunnen geven. Aan zyn verzoek werd voldaan, waarna ook ik ter stond de steenen ging bezien, van' een deskundige vergezeld." „En wat bleek?" „Dat de man zoo brutaal was geweest, een dor steenen, den robijn, te verwisselen met een valschen." „Dan ben ik u tiendubbel dankbaar, mynheer Barnes(" zeide Mitchel, „maar nu zou ik u nog wel eens willen vragen, hoe u dezen steen hebt teruggevonden Bij deze vraag was er een oogenblik stilte, waarin Thauret blauwachtig bleek werd. „Den robijn heb ik," zei Bames, „gevon den in een wyngias." „In een wijnglas?" „Ja, in het glas, dat ik zoo juist heb leeggedronken, voordat een ander gelegen heid had het te doen." „En wie is die ander?" „Mijnheer Mitchel," zei Bames opstaand, „ik zie me in de treurige noodzakeiykheid, een der gasten aan uwe tafel in hechtenis te nemen!" Hij wilde zyn hand op den schouder van Thauret leggen, maar deze gleed op het zelfde oogenblik op den grond. Zijn gelaat was vaalblauw, als met doods angst geteekend. „O, God, vergeving," kreunde hij. Daarop viel zyn hoofd achterover, hU was dood. EINDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10