Voet oHSTm van vlrl.es van alle rechten, uesch.edïn uiterluk driemaal vier en twint.g uren na het ongeval. P De Presidentsverkiezing in de Vereenigde Staten Telegraphisch Weerbericht DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 7 NOVEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17005 KERK EN POLXTIEK De oorzaak van encephalytis Een achtervolging nabij Sophiastraat de Vijf jaar gevangenisstraf wegens moord De zilverbons van f 1. hebben nog waarde De Rijksweg naar de Haagsche Schouw Scheveningen contra B.B.C.? Voornaamste Nieuws Door den mist te water gereden Zware mist Kapelaan J. Hoi ede De H.-NAEN op den terug weg naar Nederland J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De Graf Zeppelin weder te Friedrichshafen terug De Batavier V bij Maassluis op een dam gevaren Groote brand te Horst BUREAUX: NASSAULAAN49, Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE ADVERTEIMTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, (z o rtnnn Levenslange geneeie ongescniktheid tot werKen door fycft ot) een ongeval met Alle abonné's op dit blad zijn mgevoige de verzekermgsvoorwaard J 3000." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I /OU.-doodehjken afloop; tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeermgen. venu» Dy vernes van een nana, OC DU verlies van een y- 11Ca." duim of wijsvinger aju 1U6CUX6V. "V. "-""'""""-ötpf. rineen- 1 ÖUUU verlies van b eid e armen, beide be enen of Deiae oogen; i1 utl.'aooaeiunen simiv, J.'een voet of een oog; 1 i£d. duim of wijsvinger, l CU. been of n flZfi ötj 'n oreuk van in bi) verlies v. eer 1 3U." been of arm; 1 anderen vinger. (Ingezonden) In de Maasbode van 23 October j.l. (avond blad) schreef P. K. een artikel, waarvan de hoofdgedachten waren terug te brengen tot üe navolgende twee punten: le het waren verstandige en ver-vooruit- Öende katholieke staatslieden, die indertijd In ons land de Katholieke Staatspartij in het leven riepen, en 2e in andere landen doemt een zelfde strijd op en in verschillende landen ziet men reeds de belangwekkende voorboden van de gebeurtenissen, welke ook daar tot een zelfde groepeering zullen leiden. Speciaal werd hier met voorbeelden verwezen naar Engeland en de Vereenigde Staten van Amerika. Wij hebben toen in de N. H. Crt. van 26 October d.a.v. hierop geantwoord, dat wij het volkomen eens waren met het vermelde sub 1; wij herhalen zulks bij deze met den rneesten nadruk, maar meenen nu verder om trent dit punt te mogen zwijgen, omdat er hier volkomen overeenstemming tusschen ons bestaat. Hieromtrent bestaat dus geen kwestie en heeft nimmer een kwestie bestaan. Maar wel hebben wij in ons aangehaald artikel in de N. H. Crt. betoogd, dat wij niets z&gen van de gebeurtenissen, welke volgens K. K. in andere landen op til zouden zijn en welke daar eveneens zouden Kloeten leiden naar de vorming van een Katholieke Staatspartij. Wy hebben in dat artikel gevraagd: Is Partij-groepeering naar godsdienstige begin selen voor de Katholieken overal aangewezen? En Wij beantwoordden die vraag ontkennend, °hldat wij van oordeel waren, dat de toestand hl Nederland een uitzonderingstoestand was. hiaar tevens voegden wij er aan toe, dat Rome, deze situatie goedkeurende, nochtans biet blijkt te wenschen, dat dit voorbeeld ook elders zou worden gevolgd en dat de hoogste Vertegenwoordigers van het kerkelijk gezag in de betrokken landen ook by herhaling van dezelfde gezindheid als Rome hebben blijk gegeven. WU geloofden dus niet in datgene, wat er volgens P. K. in die andere landen op het punt stond te gebeuren Dit is het geschil dat ons verdeeld nield enno" verdeeld houdt, want in de Maasbode van 4 dezer komt P. K. zyn stand punt nog nader verdedigen. Wij mogen wellicht onze lezers herinneren aan da uitnemende verslagen, welke Arthur Tervooren ons gaf van het Internationaal Eucharistisch Congres te Sydney, in een na betrachting trok hij een parallel tusschen het congres van Amsterdam en dat van Sidney hetwelk onvoorwaardeiyk ten gunste van laatstgenoemde stad uitviel en waarbij als hoofdfactor mede gold de houding van de publieke overheid in beide tan den. Het gemis van een Katholieke Staats party in deze Engelsche dominions was dus geen beletsel om aan Sydney den ecrepalm uit te reiken. Dat het Engelsche Episcopaat geen partijorganisatie volgens godsdienstige begin selen wenscht, is thans ook bij P. K. in confesso. Wat Amerika betreft, liet de bisschop van Springfield, mgr. Griffin, kortgeleden, in verband met de presidentsverkiezingen, een herderlijk schrijven afkondigen, waarin hij verklaart, dat de Katholieke Kerk, getrouw aan haar steeds ingenomen standpunt, aan deze campagne niet deelneemt en als onjuist veroordeelt de meening van hen, die den godsdienst in de partij-politiek willen mengen. Hy beveelt daarbij den priesters van zijn diocees, om de politiek over te laten aan de mannen, die In het openbaar leven staan en die beter voor deze taak zijn voorbereid. Geen Amerikaansch burger mag daarom zijn plicht verzuimen aan de verkiezing deel te nemen en zyn stem aan dien candidaat te geven, vden hij het geschiktste acht voor de repu bliek. De priesters moeten daarom de geloo- vigen op dezen plicht wüzen en hun voor houden bü het uitbrengen van hun stem haar eigen geweten te handelen. Dit kortgeleden door den bisschop van Springfield ingenomen standpunt was vol strekt niet nieuw, want reeds in 1913, toen *&én in de Vereenigde Staten een Katholieke Staatsparty wilde oprichten, zei aartsbisschop Keane van Dubuque, dat onder de leidende katholieken en vooral ook onder de bisschop- Pen niemand voor dit plan was. Wat Duitschland betreft, schreef Walter Dirks onlangs in de Rhein-Malnsche Volkszeitung dat het Centrum thans een gemeh§d karakter heeft, maar dat het een aCtleVe politieke party moet worden, «««ien van godsdienstige belangen en kerkelyke uitsluitend staatspoli- m0et beoefenen (weike natuuriyk ook mt de br0nnen van het geloof moet worden gevoed. P- K. zegt in zijn artikel verder, dat Bene- dictus XV in ItaUë toch de vorming van een katholieke partij toestond. Opgemerkt dient echter, dat de Curie aan deze partij Uitdrukkeiyk verbood zich als katholiek aan Je dienen. Deze gereserveerdheid van de Kerk Meek dubbel noodzakeiyk sinds het ontstaan Van het fascisme. Terwyi vroeger de volks- Party daar te lande wel de overwegende Meerderheid der practiseerende Katholieken °hder hare politieke vanen vereenigde, heeft 2ich nu een deel van deze katholieken als ^aliaansch-nationaal centrum van deze ^arty losgemaakt om met het fascisme samen M Werken. Koe bezorgd men overigens in Italië wel is, godsdienst en politiek niet met elkaar te mengen, blijkt wel uit het feit, dat op de sociale week te Napels, in 1925 gehouden, werd bepaald, dat alle centrale en locale leiders der katholieke actie en allen, die op eenigerlei wijze de belangen van den gods dienst vertegenwoordigen, zich moeten hou den aan den regel, dat zü zelfs den schün van deelneming aan of begunstiging van de partijpolitiek moeten vermijden. De geachte schruver voert verder aan, dat tal van katholieke priesters in verschillende landen ministers zün of waren. Hy noemt daarbij o.a. Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk. Wil men weten, hoe door gezaghebbende katholieke personen hierover wordt geoor deeld, dan leze men b.v. wat dr. Jos. Eberle daaromtrent zegt in „Schonere Zukunft" van 29 November 1925: Vieles Antikirchentum in der Tschecho- slowakei und auch anderswo ist doch nur durch einen in zweifelhafte Tagespolitik sich verflechtenden Klerus verschuldet; umge- kehrt würden manche Zweifler heute zur Kirche sich zurückfinden, wenn sie im Pfar- rer nur den Pfarrer, nicht aber zugleich den Vorsitzenden der Gegenpartei vorfan- den." Klaarbiykelijk op dezelfde gronden werd ook door den H. Stoel voor dit land voorge schreven, dat Ordesgeesteiyken volstrekt niet meer en wereldgeesteiyken slechts in beperkte mate en om dringende redenen verlof zouden krijgen een kamerzetel te aan vaarden. Wat Oostenryk aangaat, diene het volgende: In 1927 zyn. alleen in Weenen 31709 personen uit de Kerk getreden, daar onder Zijn. 28837 katholieken, 1410 protestan ten, 484 oud-katholieken, 909 Joden en 69 uit kleinere secten. 28252 personen zijn gods dienstloos geworden, slechts 522 zün er tot de Katholieke Kerk toegetreden. De beweging tot het verlaten der Kerk wordt door de sociaal-democratische vrijden kers bijna uitsluitend in gang gehouden met politieke motieven. Dr. Michaël Pfliegler, de bekende godsdienstleeraar en zielzorger in Weenen, schryft hierover in het September nummer van „Neuland": Deze getallen prediken in tweevoudig op zicht. Ten eerste leeren zü, dat de „heèr- schende" Kerk in Oostenrijk voor alle poli tieke daden van de „heerschende" Christe- lijk-sociale party verantwoordeiyk wordt ge steld en het gelag betaalt. Met onsterfelyke zielen. Wij vragen nu dood-nuchter: Zijn de voordeelen van het verband tusschen Kerk en Party niet schrikkelijk duur gekocht? Is de waarde van de ziel zoo gering geworden? Wij hebben meermalen gehoord, dat Chris tus voor elke ziel afzonderiyk nog eenmaal zou willen lüden en sterven: dat het niets waard is de geheele wereld te winnen, wan neer men schade lydt aan zyne ziel. Is dat niet meer zoo? Zou het godsdienstig ge sproken niet een billijke prijs zyn, in poli- tieken zin alles te lüden, wanneer daardoor maar slechts ééne ziel zou worden gered? 28837 zielen zyn in één enkel jaar in één enkele stad verloren gegaan, maar hoera! wu hebben politiek de leiding behouden." Voor België verwijzen wij naar een zeer lezenswaardig boekske van den bekenden Antwerpschen Priester-Stadsarchivaris Dr. Floris Prins, uitgegeven by de My. Geloofs- verdediging aldaar en getiteld: „Sociologische verhoudingen tusschen politiek en gods dienst". In het voorwoord zegt Dr. Prins, dat hij hoopt te hebben duidelijk gemaakt, „dat de Kerkeiyke Overheid als zoodanig niet ver bonden is aan een der twee hoofdstrekkin gen in de politiek." Men kan hier voor Kerkeiyke Overheid natuurlijk gerust lezen: de Kerk. Tot ons leedwezen heeft ook het laatste artikel van P K. 'geen verandering in onze zienswüze kunnen brengen. Wy nemen gaarne van hem aan, dat hij p e r s o o n 1 y k in tal van landen de stichting van 'n party, volgens godsdienstige beginselen, voor de katholieken aangewezen acht en dat hu in zyn verbeel ding die stichting reeds in een naderend verschiet ziet, wü van onzen kant blüven echter de meening toegedaan, dat van eene beweging in de door hem gedachte richting voorshands bü de leidende figuren in de Katholieke Kerk niets valt te bespeuren. Aangezien wü ten slotte van oordeel zijn, dat polemieken als de onderhavige, waarbü men de wederzydsche beschouwingen niet J 'aan de wederzijdsche lezers in extenso kan voorleggen, in den regel toch tot mislukken gedoemd zün, hebben wü niet het voornemen voorloopig nog nader op dit onderwerp terug te komen. Een verklaring van dr. H. K. de Haas. V. D. meldt uit Amsterdam: Wij vernemen, dat Dr. H. K. de Haas, directeur van het Rotterdamsch Genoot schap voor koepokinenting, Maandagavond onder groote belangstelling zijn aangekon digde voordracht over voeding, inenting en encephalytis heeft gehouden te Rotterdam. Het betoog van d'en spreker kwam hierop neer, dat het gebruik van kunstboter (mar garine) dusdanige veranderingen heeft te weeggebracht in de samenstelling van de vetachtige bestanddeelen van hersenweef sels (lipoïden), d'at onder invloed van vetten van verschillende dierensoorten (virus) ver- weekingsverschunselen (demye-linisatie) op treden. Terwijl de meeste leden van de en- cephalitis-commissie uit den gezondheids raad verhinderd waren, vereerde de direc teur-generaal van de volksgezondheid deze voordracht met zijn tegenwoordigheid. Een veronderstelling getoetst aan onvolledige staiistiscne gegevens Men verzoekt ons in aansluiting op het bericht over de voordracht van dr. De Haas, betreffende voeding, inenting en encephalytis, nader te willen mededeelen, dat diens bewering als zou het gebruik van kunstboter dusdanige veranderingen in de samenstelling van de vetachtige bestand deelen van het hersenweefsel teweeg brengen, dat onder invloed van verschil lende dierensoorten (virus) verweekings- verschünselen optreden, in het geheel geen büval vond in de door de vele deskundigen bezochte vergadering. Overigens gold 't hier een veronderstelling van dr. De Haas, die getoetst was aan ten deze onvolledige ge gevens. Een veldwachter lost 2 schoten in de lucht Gisterenmiddag omstreeks half vier liep 3en man rustig te wandelen in de Korte Doel- ".traat te Haarlem. Even verder kwam een Rijksveldwachter aan, die opdracht had van den Officier van Justitie, genoemden persoon te arresteeren. De man zag den veldwachter aankomen, voelde zijn geweten plotseling in opstand ko men en zette het op een loopen. De veld wachter liet het er echter niet bij, achter volgde hem en loste 2 schoten in de lucht. rntussehen waren 2 agenten van de Haar- ■lemsche politie te hulp gekomen, welken hei mocht gelukken den achtervolgde nabü de 3ed. Raamgracht aan te houden en naar den Officier te geleiden. Een en ander baarde nogal opzien, onder de menschen, die de achtervolging aan schouwden. De noodige fantasie bleef bü de nabetrachting niet achterwege. De rechtbank te Maastricht veroordeelde listeren een woonwagenbewoner te Sittard, gedetineerd ter zake van zware mishandeling den dood tengevolge gehad hebbend van M. C. Geussen, huisvrouw Salden, op 14 Juli op den Lembrechterweg in het café van Salden, tot vijf jaar gevangenisstraf.. De sisch was 15 jaar. De agent van het Ministerie v. Financiën te Amsterdam deelt ons mede: Ten einde misvattingen te voorkomen wordt er op ge wezen, dat de zilverbons van 1, welke zijn gedateerd 1 Februari 1920 niet zün inge- Tokken en dientengevolge nog gangbaar en vettig betaalmiddel zün. De hier bedoelde zilverbons zijn aan beide zijden bedrukt. Een verzoek om wielrüders van den straatweg te weren Het bestuur van de Vereeniging Wasse naar Vooruit te Wassenaar heeft zich tot den minister van waterstaat gewend met een adres naar aanleiding van de mededeeling in het tijdschrift „De Auto" van 26 September j.l dat de Rijksweg AmsterdamHaarlem, voor het verkeer met rijwielen in beide rich tingen is gesloten verklaard. Er wordt op gewezen, dat ook op den Rüks- weg Den HaagHaagsche Schouw nerhaal- delijk ernstige ongelukken gebeuren, doordat wielrijders zich op den straatweg bevinden terwijl een goed rüwielpad zich langs den weg bevindt. In het belang van de vrijheid en de veilig heid van het verkeer wordt geacht, dat ook het wegvak Den HaagHaagsche Schouw voor het verkeer met rijwielen in beide rich- Tngen gesloten wordt. Het bestuur verzoekt daarom den minister den Rijksweg Den Haag—Haarlem, voor zoo ver betreft Eet wegvak Den Haag—Haagsche Schouw voor het verkeer met rüwielen in beide richtingen gesloten te verklaren. Eenige dagen geleden is melding gemaakt van het bericht uit de „Evening Standard", waarin gezegd werd, dat de Baird Televisie maatschappij een overeenkomst had aange gaan, waarbij zü in staat zou worden gesteld televisie van Scheveningen uit te zenden. Dit bericht werd, zoo meent de „Telegraaf", ten onrechte door het hoofdbestuur der P.T.T. tegengesproken. Scheveningen toch zal, naar het blad thans uit de beste bron zegt te vernemen, niet alleen in de naaste toekomst een groote rol spelen bij de ont wikkeling der televisie, maar hetzelfde sta tion zal onder Engelsch beheer het monopo lie van de British Broadcasting Comp. gaan aantasten. Het is een bekend feit, dat onder de tien millioen luisteraars in Engeland, Schotland, Ierland en Wales heel wat zün, die zich ontevreden toonen over de programma's, die door de B.B.C. worden geboden. Velen zün daarbü van meening, dat het verkeerd is het radio-genoegen in Engeland gemonopoliseerd te houden in de handen van de B.B.C. De luisteraar kan onmogelijk een keuze doen, maar hü moet genoegen nemen met wat de B.B.C. hem voorzet, daar de B.B.C. het be heer van de geheele radio-uitzending in En geland Wales, Ierland en Schotland in handen heeft. Concurrentie zal, zoo meent men in dezen geen kwaad doen en daarom ztin naar wij nader vernemen, zoo juist de onderhandelingen tot een goed einde ge bracht waarbü een geheel Brltsch program eiken kvond gedurende een uur van Sche veningen uit zal worden uitgezonden Het orogram zal zoowel muziek, tooneel als voordi achten en lezingen omvatten. Dezelfde organisatie die deze regeling heeft getrof fen, onderhandelt op het oogenblik ook nog met andere stations. Men wil namelyk trachten, op verschil lende uren de beschikking te krügen over stations op het Continent, zoodat deze een geheel avondprogramma naar Engeland zul len kunnen uitzenden. Dezelfde organisatie zal ook de televisie-uitzending volgens het systeem-Baird ter hand nemen. Therese Neumann, de gestigmatiseerde van Könnersreuth, waaromtrent elders in dit blad verschillende bijzonderheden worden medegedeeld. De „Graf Zeppelin" is van de vlucht naar Berlijn weder te Friedrichshafen geland. Door den minister van Onderwu's, Kunsten en Wetenschappen is een commissie van ad vies ingesteld inzake toelating in bijzondere gevallen tot de Hoogere Onderwijs-examens. De gemeente-ontvanger van Alblasserdam, die op 't punt stond naar het buitenland te vertrekken, is te Dordrecht gearresteerd. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder, Prinses Juliana en Prins Hendrik hebben een gift geschonken aan het Natio naal Lorentz-comité. Voor het Amsterdamsch gerechtshof is behandeld de strafzaak betreffende de ver wisselde Albert Cuyp. Het s.s. Batavier V is wegens den dikken mist bij Maassluis op een dam geloopen. Er bestaat geen gevaar voor passagiers en be manning. Nog een andere, tot nog toe onbe kende boot, is bij Maassluis vastgeloopen. Het Engelsche parlement door den koning geopend. De troonrede en de debatten. Bij Eodz is een boerenwagen, waarin zes personen waren gezeten, door een trein ge grepen. Allen kwamen om. Oostenrijk onderteekent het anti-oorlogs verdrag. De Etna in werking. De uitbarstingen du ren voort. De verwoestingen zijn groot. De uitslagen der Amerikaansche verkie zingen. Hoover gekozen. HOOVER GEKOZEN NEW-YORK, 7 November. Uit de uitsla gen, welke hedenmorgen te 7 uur (Green- wichtijd) waren binnengekomen, kan wor den opgemaakt, dat Hoover tot president van de republiek der Vereenigde Staten ge kozen is. De meerderheid van Hoover is voor al in het oosten en mldden-westen der on derscheidene staten overweldigend. Deze be draagt in New-York ongeveer 100.000, tn Ohio ongeveer 600.000, in Hlinois ongeveer 400.000, in Massachusetts 100.000, in Wis consin 30.000, Missouri 38.000, Indiana 210.000, Kentucky 150.000 en Pennsyvania 600.000. Een overweldigend succes voor Hoover Uit New York wordt nader geseind: De laatste verkiezingsuitslagen toonen aan, dat het succes voor Hoover overweldigend is. Van de 531 stemmen heeft Hoover op het oogenblik reeds 444, zoodat hü met een nog grootere meerderheid dan Coolidge in 1924 gekozen wordt. Ingevolge ,de groote overwinning van de republikeinen, zal senator Curds tot vice- president gekozen worden. Naar verluidt zal Roosefeit gouverneur van den Staat New-York worden. Het succes der republikeinen NEW-YORK, 7 November. In verband met de successen der republikeinen bü de verkie zingen voor het presidentschap der Ver eenigde Staten, zyn thans de navolgende resultaten voor den Senaat en het Huis van Afgevaardigden te vermelden. Voor zoover de toestand zich thans laat aanzien, zijn 220 republikeinen, 164 demo craten en 1 farmer en waarschijnlijk l so cialist voor het representantenhuis gekozen. Er zün nog 49 mandaten onbezet. Over de verdeeling der Senaatszetels zün voor het oogenblik nog geen nadere gege vens bekend. Ook bij de verkiezingen van liet represen tantenhuis behaalden de republikeinen, naar reeds definitief vaststaat, een beslissende en overweldigende overwinning. Om 10 uur (Greenwichtyd) waren voor Hoover 412 en voor Smith 94 stemmen ge teld. Deze 94 stemmen komen uit de staten Alabama, Arkansas, Georgia, Louisiana, Massachusets, Mississippi, alsmede de beide Carolina's. De resultaten van Rhode Island en Texas zyn nog uitgebleven. Smith heeft zyn overwinningen in de groote steden behaald, doch op het platteland leed hij nederlagen. Hoover dankt zijn succes ln de eerste plaats aan de vrouwelijke kiezers, daarna aan de zakenlieden en boeren en ten slotte aan Wailstreet, welke nimmer achter Is gebleven. Voor Smith heeft in de steden de groote massa gestemd, doch tegen hem waren zijn religieuze overtuigingen en zyn houding ten opzichte van het prohibitie-vraagstukin dit opzicht waren het vooral de farmers, die hem in den steek lieten. Anderzijds gold Hoover voor een staatsman en econoom van den eersten rang, van wien men gelooft, dat hü de tot dusverre door de republikeinen gevoerde welvaartspolitiek zal kunnen voortzetten. Het is kenteekenend, dat Smith in de Zuidelijke Staten een nederlaag leed. Met be trekking tot de buitenlandsche politieke oriën teering van den toekomstigen president der republiek zij er nog op gewezen, dat deze er zich gelijk tevoren van onthouden zal, zich in Europeesche aangelegenheden te mengen. Wild West-manieren CHARLESTON, 7 Nov. (V. D.) In een stembureau in een afgelegen streek is Clyde Moore doodgeschoten tüdens een politieke redetwist. De belangstelling van het publiek NEW-YORK, 7 Nov. (V. D.) Biykens de tot dusverre ingekomen berichten is de deel neming aan de stemming in de Staten bui tengewoon groot geweest, inzonderheid van de zijde der vrouwelüke kiezers. Men rekent op een stemmentotaal van 40 millioen. Na af loop van den officieelen kiestijd werd het buitengewoon druk in de straten van New- York en de eerste uitslagen, die door middel van loudspeakers, staande in de vensters of op de daken, verspreid werden, veroorzaak ten telkenmale agitatie. In de groote New- Yorksche hotels en balzalen, die tot de laatste plaats bezet waren, werden de uitslagen eveneens met behulp van luidsprekers be kend gemaakt. Onderwul projecteerden gro schünwerpers van de daken der wolkenkrab bers af de stemmingsresultaten op de wolken. NEW-YORK, 7 Nov. (V. D.) Smith heeft aan Hoover een felicitatietelegram gezonden van den volgenden inhoud: „Ik wensch u hartelijk geluk met uw succes en zend u hierbij mijn beste wenschen voor uw gezondheid en uw succes in den strüd." Een autobus van den dienst DelftZoeter- meer is Dinsdagavond, circa half acht, ten gevolge van den mist, in de Pünackersche vaart gereden. De passagiers, zeven in getal, en de chauffeur konden zich uit hun benar de positie redden. Enkele personen liepen verwondingen op. De overigen kwamen er met een nat pak af. Dr. Bos uit pynacker verleende medische hulp. De bus is later door den heer J. de Graaf uit Delft uit de vaart gelicht. Aanvaring te Rotterdam Het heeft Dinsdagavond vry zwaar ge mist, zoodat de scheepvaart te Rotterdam op de rivier den geheelen avond heeft stil gelegen. Op den Rotterdamschen rüweg zyn 2 auto's in het water gereden. Persooniyke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Omstreeks 11 uur echter ls op de Maas de vrachtboot Verschure LI van de firma v d. Schuyt in aanvaring gekomen met een op stroom liggenden Runaak, waardoor de dekknecht van de vrachtboot, door het weg rollen van eenige zuurstofcylinders ernstig aan het been verwond werd, terwijl de kapi tein van den vrachtboot een schedelbreuk kreeg. Geen van beide schepen is echter ge zonken. Het heeft geruimen tyd geduurd voordat de rivierpolitie hulp heeft kunnen bieden daar men door den mist niet kon varen. De dekknecht is in het ziekenhuis opgenomen. Naar wü vernemen, is de Weleerw. heer kapelaan J. H. D. Hofstede te Halfweg Maan dagavond van de H. Sacramenten der Ster venden voorzien. De toestand van Zün Eerwaarde is thans zeer ernstig. Bü de directie der K.L.M. is d.d. 6 dezer 't volgende telegram ingekomen va n de beman ning van het 5de vliegtuig, de .T.-N.A.E.N.. Heden te 15 uur in Bandoeng gestart en 1631 uur te Batavia aangekomen. Morgen wordt retourvlucht aangevangen. Alles in orde. Barometerstand 9 uur v.m.: 750. Stilstanu OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.47. Hoogste barometerstand 768.7 m.M. te Akuryri. Laagste barometerstand 744.4 m-M. te Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid oostelijke tot Oosteiyken wind; nevelig tot half bewolkt; weinig of geen neerslag; wei nig verandering in temperatuur. V. D. meldt uit Friedrichshafen: Na een tocht boven de Bodensee gemaakt te hebben is de „Graf Zeppelin" gisteren middag te 15.28 onder groot enthousiasme ge daald. Twee minuten later had de landing plaats. s Men meldt ons uit Rotterdam: Het gisterenavond naar Londen vertrok ken stoomschip Batavier V is tijdens den mist bij Maassluis op een dam gevaren. Geen gevaar Een nader te', ram meldt: Verwacht wordt, dat het s.s. Batavier V, dat gisteravond bü Maassluis binnengaats op een dam is gevaren, heden bü hoog water weer vlo! z:-l komen. Voor ór passagiers en de bemanning, die wel den geheelen nacht op het schip hebben moeten doorbrengen, zonder nader op de plaatsen van bestemming te komen, bestaat gelukkig geen gevaar. Nog een andere boot vastgeloopen Met de Batavier V zit nog een andere boot vast, zonder dat bekend is, welke. De mist is nog zóó dik, dat de sleepbooten de haven niet kunnen verlaten, om assistentie aan de gestrande booten te verleenen. Het zicht is maar ongeveer 3 Meter uit den kant. Een der blusschers ernstig gewond Gisterenavond is midden in de kom der gemeente Horst (L.) een zeer ernstige brand uitgebroken in de gebouwen van den bakker Kamps. Het blusschingswerk werd evenwel zeer bemoeilükt, zoodat de autobrandspuit van Venlo moest worden gerequireerd. Vooi de omliggende gebouwen, waaronder ook het gemeentehuis ontstond groot gevaar, dat ten slotte echter kon worden bezworen. Bij het blusschingswerk is de zoon van den bakker van een ladder gevallen, waarbij hü een schedelbreuk heeft opgeloopen. Zijn toe stand is zeer ernstig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1