KENNEMERLAND Ït00t= piano's UIT DEN OMTREK Instrumenten SUPP051T0RIA EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 7 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 GEMEENTERAAD VAN VELSEN, 3ERWGA WITTHRtCH Kinderkoor-Repetitie in de K. S. A. LEO PIELAGE Huldiging van commissaris De Ridder Staat van Besommingen Marktbericht Rijksvischafslag Groote sorteering Stofziiigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tol. No. 10758 """'-APtoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 Een geheime vergadering van twee en een hal! uur De vergadering wordt hedenavond voortgezet. Philip s tidd.b - iogstgllco MÜZÏEKLEERAAR BREESTRAAT 29 BEVERWIJK IJMUIDEN BEVERWIJK R. K. V. V. „A. D. O." MARKTNIEUWS ZANDVOORT QOUO,ZIIVER JUR W ERKEN VOGELENZANG Zijlmeg 57 Haarlem BENNEBROEK HEEMSTEDE HALFWEG HILLEGOM HAARLEM Voor den Politierechter Dr. H.MANNING'S (Zetpillen teflen aambeien.) LANDBOUW EN VISSCHERIJ J. Jurrissen t Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Na een geheime vergadering van twee en eer. half uur wordt de openbare vergadering geopend. De gemeenterekening B. en W. bieden den gemeenteraad ter vaststelling aan de rekening der gemeen- j te over 1927. De inkomsten zuhen bedragen f 2.418.412.85 y, en de uitgaven het beorag van 2.330.373.97. Er is dus over 1927 een batig saldo van 88.038.88 De rekening wordt voorloopig vastge steld. Verhooging subsidie B. en W. stellen voor de subsidiën aan de algemeen Burgerlijke en Roomsch- Katholieke instelling van Maatschappelijk Hulpbetoon te verhoogen met respectieve lijk 7500 en 1250. Goedgekeurd. Verkoop van grond B. en W. stellen voor aan de directie van het P. E. N. te Bloemendaal te ver- koopen ten behoeve van een te stichten hoogspanningsgebouwtje, een gedeelte grond, ter grootte van ongeveer 88 M2., liggende aan de Westzijde van den Zeeweg te IJ muiden. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan H. Keuris, te IJmuiden te verkoopen, het gedeelte bouwterrein, ter grootte van ongeveer 1510 M2., met de daarop aanwezigen opstal, liggende op den hoek van den Zeeweg en de Eksterslaan, tegen den prijs van 5.50 per M2. Aangehouden. Tocbtramen voor het raadhuis B. en W. vragen een crediet van 1335 voor het aanbrengen van tochtramen aan het raadhuis. De commissie van O. W. kan zich hier mede niet vereenigen. Na eenige discussie goedgekeurd. Subsidie B. en W. stellen voor aan het Fonds voor Normalisatie voor het jaar 1929 een subsidie te verleenen, berekend naar 3 per 1000 inwoners. De heer TEN BROEKE kan thans moeilijk waardeeren, wat de gemeente voor deze subsidie zal ontvangen. Spr. heeft geen bezwaren tegen de subsidie, maar wil er aan verbinden, dat in den loop van het jaar de resultaten aan den raad zullen worden bekend gemaakt. De heer VERMEULEN verwacht er in de practijk niet veel van. Spr. meent, dat met de hal-re subsidie volstaan kan worden. De zaak wordt volgens spreker voor deze gemeente te hoog aangeslagen. De wethouder, de heer NIJSSEN, zegt, dat de gemeente er van profiteert en daarom moet zij er aan bijdragen. De wethouder, de heer TUSENIUS, onderstreept dit nog eens, waarna het voorstel wordt goedgekeurd. Verlenging termijn van beslissing B. en W. stellen den Raad voor goed te keuren, dat de termijn van beslissing op het verzoek van de N. V. Vereenigde Kon. Papierfabrieken der fa. Van Gelder Zonen, om vergunning tot het bouwen van een betonnen bronwaterfilter op het perceel fabrieksterrein, gelegen ten Noorden van de Corverslaan en ten Westen van de Een- drachtstraat te Velsen, met een jaar wordt verlengd. Bedoeld ontwerp is in strijd met het bij besluit van 15 Juli 1924 vastgestelde uitbreidingsplan. Door de aan vraagster is echter inmiddels een verzoek om wijziging van dat plan ingediend. Dit agendapunt wordt teruggenomen. Aanwijzing verloskundigen B. en W. stellen voor mej. J. Winter, thans verloskundige te Velsen (Noordelijk gedeelte) aan te wijzen als verloskundige voor de af» deeling IJmuiden, zulks In de plaats van mej. D. W. van den Hof, die de gemeente heeft verlaten en mej. W. van Raam aan te wijzen als verloskundige in de afdeeling Velsen (Noordelijk gedeelte). Goedgekeurd. Afsluiting terrein B. en W. vragen een crediet van 1000 voor het met een schutting afsluiten van het aan de gemeente toebehoorend terrein, lig gende achter school J. bij de Hadleystraat en de Corn. Drebbelstraat. De heer MAAS stelt voor om een muurtje met een ijzeren hek te plaatsen. Een houten schutting zal niet lang stand houden. Het terrein kan benut worden als speelterrein, want het ligt te midden van een arbeiders buurt. De wethouder, de heer TUSENIUS, acht het terrein niet geschikt voor speelterrein. Binnenkort kan men misschien in de buurt een ander beter terrein vinden. Intusschen kan men het terrein nu afschutten voor de kinderen, die er thans gebruik van maken. De heer TEN BROEKE vindt het voorstel- Maas onjuist. De wethouder, de heer DUNNEBIER, acht het voorstel van B. en W. de meest ge- wenschte oplossing. Het voorstel wordt hierna goergekeurd. De heer Maas stemde tegen. Verbetering afwatering B. en W. vragen een crediet van 200 voor verbetering van de afwatering van de Wüste- laan. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor eenige grondstroo- ken langs verkochte terreinen in de Ra'el' te verhuren aan de koopers ten gebruike ak voortuin. Goedgekeurd. Grond voor kampeerterrein B. en W. stellen voor, hen te machtiger, tot het sluiten van een overeenkomst met het rijk, waarbij de gemeente Velsen van het rijk, voor de jaren 1929 en 1930 (tegen den prjjs van f 100 per jaar) in huur krijgt eer gedeelte duingrond ter grootte van ongeveer 2.5 H.A. bestemd voor kampeerterrein. De heer VERMEULEN vindt de resulta ten welke de gemeente met het kampeerter rein heeft gehad, van dien aard zijn, da; zij dc verantwoordelijkheid ervan niet langer kan tin- gen. Spr. zal dan ook tegen dit voor stel stemmen. De heer BOSMAN is van tegenovergestel de meaning. Sur. verzoekt evenwel om hei terra'n een beter aanzien te geven. De VOORZITTER zegt van wanorde niets te hebben gemerkt. De menschen amuseeren zich er goed. Wat spr. wel heeft opgemerkt: is dat sommige kampeerders alles achterla ten, wanneer zij vertrekken. Spr. zal hier paal en perk aan stellen. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. De verontreiniging van het Noordzee kanaal. Aan de orde is hierna het prae-advies van B. en W. omtrent het adres van een comité uit de burgerij inzake verontreiniging van het NoordzeekanaaL B. en W. stellen voor hen te machtigen, den minister van den inhoud van het adres met de handteekeningen der omwonenend in kennis te stellen. De heer TEN BROFKE vraagt of dan den directeur van O. W. geen eigen plan kan opmaken voor de afvoering van het vuile water. De heer DE VRIES vraagt of de raad adhaesie aan het adres wil betuigen. De heer BAARDA zegt dat in deze zaak grootste deskundigen hun oordeel hebben gegeven, w.o. het Rijksinstituut voor de zui vering van afvalwater. Spr. verwacht dan 177 ook geen nu*- van andere plannen, zooals de heer Ten Broeke aangaf. Ook de wethouder, de heer Dunnebier ont raadt een eigen plan. Het advies van B. en W. wordt hierna goedgekeurd. Besloten v/erdt adhaesie te betuigen. De vergadering wordt hierna verdaagd tot Woensdagavond 7 uur. Dinsdag 4% nur 2e stem jongens uur le stem jongens Donderdag 4% u. Meisjes v. 5 tot II j. 5% u. Meisjes v. II tot 15 j. 6% u. Meisjes van af 16 j. In studie is genomen de Operette „ALS DE KTNDEREN SLAPEN" Muziek van BRANDTS—BUYS. Nieuwe leerlingen kunnen zich aan melden op de Repetitie-uren. Vergunningen Ingevolge de algemeene politieverordening B. en W. van Velsen en de burgemeester van Velsen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij die in het bezit zijn van vergunningen om: a. Op de openbare wegen of langs de hul zen te venten of te koop aan te bieden, pa pier, potloden, lucifers, zeep, garen, band of dergelijke koopwaar; b. langs of op den openbaren weg te ven ten te verkoopen of te koop aan te bieden snoepgoed, limonade, bier, sigaren of tabak: c. langs of op den openbaren weg te staan met een kar, wagen of ander voertuig ter verkoop van eenige waar; d. te doen plaats vinden in een voor het publiek toegankelijk lokaal of op een aan- hoorig terrein eenige vertooning of verma kelijkheid, muziek en dans daaronder be grepen; e. op of aan den openbaren weg of eenige voor het publiek toegankelijke plaats mu ziek te maken, liedjes te zingen of eenige andere voorstelling, vertooning of vermake lijkheid te doen plaats hebben; f. tapperijen na elf uur des avonds be perkt of onbeperkt open te houden; en die voor 1929 nieuwe vergunningen wenschen te ontvangen daartoe voor 1 De cember as. aanvrage moeten doen. Alhier vergaderde in het Stationskoffie huis te Velsen de onderafdeeling Velsen van den Algemeenen Nederlandschen Politie bond. De voorzitter, de heer H. Oostindie, deel de mede dat het hoofdbestuur naar aan leiding van het volbrengen van den dertig- jarigen politiedienst het verguld zilveren dienstkruis heeft toegekend aan den com missaris van Politie, den heer D. de Ridder. Alvorens de heer Oostindie tot de uitrei king overging, sprak hij den heer De Rid der toe. Spr. memoreerde dat het 1 November 30 jaar geleden was, dat de heer De Ridder zijn intrede deed bij de politie. Dit zeldzame jubileum heeft het bestuur van den A. N. P. B. en het bestuur der afd. Velsen niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan. De heer De Ridder dankte voor de vele blijken van sympathie. Na de huldiging bleef men gezellig bijeen. Huldiging Commissaris van Politie Ter gelegenheid van het feit, dat de commissa ris van Politie, de heer D. de Ridder, dezer dagen 30 jaren bij de politie was, had gis terenavond in het Stationskoffiehuis een bijeenkomst plaats, welke een intiem karak ter droeg. In deze bijeenkomst werd de heer de Rid der door den voorzitter van den kring Vel sen van den Algem. Ned. Politiebond toe gesproken, waarna den commissaris het kruis van verdienste werd uitgereikt. Onbewoonbaarverklaring B. en W. stellen voor de woningen Kerkwe? w'.ik K. nos. 4, 6 en 8 onbewoonbaar te verklaren. Te diep geladen Door de scheepvaart inspectie alhier, is gisternacht aangehou den het Grieksche stoomschip Cardamila. dat op reis was van Lysepil in Zweden naar Zuid-Amerika, La Plata. Het schip had' in Amsterdam kolen gebunkerd en was te diep geladen. Het moest te IJmuiden vastmaken en zal een gedeelte der bunker-kolen moe ien lossen. Pluimveetentoonstelling Voor de van 30 Nov. tot 2 December in het Patronaats gebouw te houden Nat. Pluimveetentoon- stelling zijn reeds verschillende inschrij vingen, ook van buiten, ingekomen. Tot d" Regelingscommissie is nog toegetreden de heer C. Broekhuizen, alhier. Burgemeester Rijkers, voorzitter van het eere-comité, heeft een verguld-zilveren me daille voor de tentoonstelling geschonken. Onbestelbaar Lijst van onbestelbare en door geadresseerden geweigerde brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Brieven binnenland: Aileyn D. N., Roosen daal; Groot, de J., Hilversum; Lange, G., Rotterdam; Niemeijer, Th., Groningen Briefkaarten binnenland: Koning, de. Am sterdam; Prins Hilda. IJmuiden; Sluis, v. d. M., Amsterdam; tweo zonder adres. Brieven buitenland: Vogel Import, Anvers; Export Handel. Kranslegging Maandag werd op de alge- meene begraafplaats alhier, door een acht tal marinesoldaten en een officier van het alhier liggende Dultsche Politlevaartuig „Zieten", een krans gelegd op het graf van de Duitsche Marinemanschappen, die tijdens den grooten oorlog gesneuveld waren aan boord van de Duitsche torpedoboot V 69 en hier begraven liggen. De kranslegging ge schiedde door een officier, daar de comman dant van de „Zieten" verhinderd was, aan wezig te zijn. In het ruim gevallen Zaterdagmiddag was men bezig met het lossen van een En- gelschen drifter, de United Boy, L.T. 53. Op een bepaald moment viel de arbeider H. L., wonende alhier, die den last stuurde, onver wacht in het ruim. Door den schrik scheen de man een oogenblik versuft. Gelukkig kwam hy echter weldra weer bij kennis. De ontbo den geneesheeren, dr. van Haselen en dr. Van Leeuwen, constateerden slechts lichte kneuzingen, zoodat L, zich loopend naar huis kon begeven. Verkooping Bij de in Hotel no. Een ten overstaan van notaris Hilleman, gehouden verkooping werden 4 woonhuizen aan de Pres. Steynstraat gekocht door den heer J. Bakker q.q. voor f 11400. Een woon- en win kelhuis in de Pres. Steynstraat werd ge kocht door den heer W. K. Nieborg te Sant poort voor f 3330. Haring uit Engeland De motorlogger Dirk Job bracht hier voor IJmuiden 876 tonnen haring aan voor de fa. Job. Gouda. Statuten. De Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. tot Exploitatie van Tennisbanen, alhier. St. Nicolaas-reclameweck Op eene JJ. Maandagavond gehouden vergadering der B-eestraat vereenlging werd besloten tot het houden van een reclame-campagne ty- dens de a s. St. Nicolaasweek. Er werd o.m. met algemeene stemmen besloten een win kelweek te houden. Als deelnemers aan die winkelweek worden behalve de leden der Breestraatvereeniging alle winkeliers buiten de Breestraat en Schans (Zuidzyde) toe gelaten. Een dezer dagen zal een gemeenschappe- lyke vergadering belegd worden om de plan nen te verklaren, enz. VAN 7 NOVEMBER Stoomtrawlers S. D. 118 6400,— John Brown 3300, Mien en Truus 4000, Jacq. Clasina 4100, Pan 2600,— Holland 4 2800,— Holland 5 3000,— Aneta f 5800, Magble 27100,— Bergen 3100. Beka 2600. Emerald 2400. Erica 5300.— Roode Zee 2700.— Oostzee 3400. Timmers 3600. Malvisch 2200— Versche haring IJ H. 392 1712— L. T. 323 1019.— L. T. 1158 1358— L.T. 1287 712— L. T. 324 645 L. T. 373 919— L. T. 238 649— L. T. 226 1160— IJmuiden, 7 Nov. 1928 Tarbot per K.G1.70 0.60 Griet per 50 K.G66.30. Tong per K.G3.10 2. Zet Schol per 50 K.G 54. Kleine Schol per 50 K.G23— 7. Bot per 50 K.G9.50 Schar per 50 K.G24.2.40 Rog per 20 stuks 34.22. Vleet per stuk 4.1. Pieterman en Poon per 50 K.G. 20.3.60 Groote Schelvisch per 50 K.G. 76.47— Middel Schelvisch per 50 K.G. 52.— 35— KI. midd. Schelvisch p. 50 K.G. 29— 19— Kleine Schelvisch per 50 K.G. 17.50 9. Kabeljauw per 125 K.G. 78.60. Gullen per 50 K.G. 29.9. Leng per stuk 1.50 1.20 Heilbot per IC.G. 1.90 1.70 Wyting per 50 K.G. 7.1.70 Koolvisch per stuk 2.0.70 Makreel per 50 K.G. 8.50 DEM. 2A DO. 2 uitgesteld KB. V.I.O.S.—A.D.O. 3 uitgesteld K.B. Donderdagavond 8 uur bestuursvergade ring in het vereenigingsgebouw. Verzoeken en klachten kunnen tot Donderdagavond 8 uur worden ingediend bü den secretaris. Le den welke contributie ten achter zijn en een kaart gehad hebben kunnen hun achter stallige contributie nog tot dien datum vol doen, daarna volgt publicatie van het roye ment. AMSTERDAM. Veemarkt 7 November Aangevoerd 150 vette koeien, le kwaliteit 1.081,20, 2e kwaliteit 0.94—1.06; 3e kwal. 0.800,92; 41 nuchtere kalveren 11— 18; 408 varkens, Hollandsche le kwaliteit 8586, 2e kwal. 8485; 1 prima varken iets hooger; Overzeesche en Geldersche le kwa liteit 8586, vette varkens 8485. MEDEMBLIK, 6 Nov. 1928, E. IC. Markt- vereeniging „St. Jozef". Aardappelen: Witte 155175 per naive H.L.; Kool: Bloem kool 10 60—16 40 per 100 stuks; Witte 1.80 2.40 per kilo; Roode 1.40430 per kilo; Savooie 2 403 40 per kiio; Uien: Groote gele 3.453 65 per halve baal; kleine gele 3.25—3.55 per halve baal; Bieten 1.903.70; Nep 5.455.65 per baal; Wortelen 2.402.90 per 100 K.Q. DE ZANDVOORTSCHE STRAAT. BELASTING Door het comité tegen de Straatbelasting was dinsdagavond een vergadering belegd in Monopole. Was het aantal bezoekers eerst ge ring, later was de opkomst beter. De heer L. ten Broeke, voorzitter van het comité, opende de vergadering, daarna het woord gevende aan den heer Molenaar als eersten spreker. Spr. gaf een uiteenzetting van den finan- eieelen toestand in 1927, tren de gemeente vrijwel voor een faillissement stond. Uit dien tijd dagteekenen verschillende ontwerpen van belasting, o.a. de straatbelasting. Door een gelukkig toeval, een meevallertje van de Rijksbelasting, kwam een keerpunt zoodat de begrooting door het extra-ontvan gen bedrag van 174 000 sluitend gemaakt kon worden. Toen was niet te denken, dat de Straat belasting later ingevoerd zou worden, zij het dan ook met één stem meerderheid in den raad. Spr. meent dat de Straatbelasting onnoo- dig was, want ook door deze belasting, naar* de toch al hooge heffing der inkomstenbe lasting, trekt weer een deel van de kapitaal krachtige bevolking uit Zandvoort. De kwestie, dezen avond besproken, is geen geldzaak, maar raakt de geheele bevolkina De druk van de Straatbelasting zal verhaald worden op de huurders en zeker zal Zand voort niet meer bewoonbaar worden. Spr. gelooft, dat, nu de raadsminderheid raadsmeerderheid is geworden, inzake de Straatbelasting er zeker resultaten ten goede te bereiken zijn en voorziet een betere toe komst binnen enkele jaren, als 't ontwerp-De Geer wet wordt. Na de pauze voert de heer Siegers het woord. Deze beoogt zeker geen uitvegen var den politieken mantel, maar een zoo objectief mogelijke beschouwing. De Straatbelasting brengt, verzwaring van druk. Spr. heeft berekend, dat twee derde of 60.000 voor de inwoners komt en 30.000 voor eigenaars, niet-Zar.dvoorters. Spr. gaat de heffing voor de kleine woningen na en meent, dat die bedragen te gering zijn. Dan wijst hij op de onbillijkheid van heffing voor d.en winkelstand en geeft voorbeelden van de onrechtvaardigheid in de Straatbelas ting aan de hand van geconstateerde gevallen. Hij gelooft dat veel te bereiken is, als men over éigen stokpaardjes heen stapt. Ook hii acht het plaatsen van de navordering van het RÜk tot een bedrag van 103.000 op de begrooting van 1927 een reden tot het doen biyven voorloopig althans van de door de bevolking niet gewilde Straatbelasting. Ook acht spr. een middel om aan finan ciën te komen het verhoogen van den gas- prijs in den zomer. Spr. wijst er op, dat het Zandvoortsche bedrijfsleven toch al genoeg getroffen is door de Olympische teleurstel lingen. dan dat er nu nog een aanslagbiljet van 300, 400 of 500 overheen moet. Spr. gelooft, dat als politieke of party-overwegin gen er buiten gelaten worden, er In zake de Straatbelasting nog wat te bereiken valt. Ook spr. hoopt, dat het ontwerp-De Geer spoedig wet zal worden en dat Zandvoort dat zooveel biedt, weer nieuwe bewoners zal trekken. Spr. weet uit eigen waarneming, dat een vertrekkende inwoner 60.000 belasting met zich nam. Vragen De heer De Vries vraagt, hoe het toch mo gelijk te, dat telkens kwade pasten zoo'n ont zettend bedrag vormen en raadt aan, dat de gemeente de belasting weer in eigen hand neornt. Vooral de hotel- en pensionhouders zyn nu de dupe. In het verhoogen van den prijs van gas en water gedurende de zomermaanden ziet spr. geen voordeel voor den winkelstand. De heer Elffers merkt op, dat iemand, die niet geheel in de gemeentefinanciën is in gewijd, de situatie betreffende de Straatbe lasting moeilijk begrypen zal. Maar de gemeente heeft haar taak, daar voor heeft ze geld noodig en dus moet dat er komen ook. De uitgaven zijn, op enkele uitzonderingen na, gevolgen van raadsbe sluiten. Wat de bezwaren, nu geuit, betreft, is het jammer, dat die critiek wat laat komt. Spr. merkt op dat de straatbelasting er maar zóó lang zal zijn, als de gemeente dat geld noodig heeft. Hy wyst er op. dat de beide heeren, die 't woord gevoerd hebben door hun tegenstand juist belastingverlaging hebben tegengewerkt. Ook verwijt hy den sprekers een onjuiste voorstelling van zaken. Zelf heeft spr. voorgesteld den post van 103.000 over 1928'29 te verdeelen. Dan betreurt spr. dat men op ziekenzorg, armwezen en onderwijs de aandacht vestigt als bezuinigingsobjecten. Houdt men het ge meentebelang in 't oog, dan komt de alge meene belastingverlaging; dat zal niet lang duren. De heer Goosen, over de hooge belasting heffing sprekend noemt een aantal punten op, die zijn aandacht hebben getrokken: de slechte straten van Zandvoort en de asphalt- weg Plan-Noord; de remise 't gebouw der bedrijven, de prise d'eau, en vraagt dan ot bezuiniging een spelletje is of werkeiyk ernst. Wat geeft de weg naar de golfbanen Zandvoort? Alleen een uitgaaf van 15000. 't Is allemaal geld, dat door belasting ge vonden moet worden. De heer Bolwidt is teleurgesteld door het gebrek aan steekhoudende bewijzen. Spr. zou liever zien een belasting, niet direct drukkende op de Zandvoorters, b.v. een logeergastenbelasting, zooals het buiten land die heft en becijfert een ontvangst van 93.000. De belastingschroef is nu zoo aangedraaid, dat er weinig meer te halen is. De heer Toner uit een protest, dat ook niet een voorstander van de straatbelasting door het Comité is uitgenoodigd om deze toe te lichten. Wat nu bereikt is, gelooft hü, is een negatief resultaat. Dit heeft hy wel gehoord, dat men de sociaal-zwakken wil treffen. Ook heeft men niet voorgerekend, hoe hoog het percentage zonder straatbelas ting zou zijn. Groote woorden heeft men ge bruikt, maar geen steekhoudende argumen ten. De heer Molenaar beantwoordt de spre kers. Daarna wordt een motie aangenomen, waarin gevraagd wordt om de straatbelasting op de begrooting 1929 niet meer te plaatsen, de belasting te verdeelen over tien maanden en bij den raad er op aangedrongen wordt de uiterste zuinigheid te betrachten om te ko men tot belastingverlaging. Met het opstaan van de tegenstanders wordt deze motie aangenomen. De heer Torren merkte op, dat gezegd was, dat er dezen avond geen politiek gevoerd zou worden, maar het droop van politiek. fcN vertrouwd adres EER VEEL GBZOCHi Is. KAN, Barteljorisstraat, h. Krocht Schietvereniging „Graaf Floris V" Met het houden van den eersten oefenavond opende „Graaf Floris V" Maandagavond het winterseizoen. Het aantal leden, dat de schietzaal in het R. K. Vereenigingsgebouw vulde, was groot. Het ledenaantal gaat ln stijgende lijn, zes nieuwe leden zijn toegetreden, wat weder eenige opkomst voor „Graaf Floris V" betee- kent. R. K. Volksbond Het aantal leden, dat Maandagavond de vergadering van den R.K. Volksbond, afd. Bennebroek, bijwoonde, was ondanks het slechte weer meer dan bevredi gend. Na de gebruikeiyke opening met gebed en welkomstwoord, deed de voorzitter eenige mededeelingen. Het contract, gesloten met het parochiaal kerkbestuur, was 1 October geëindigd en daar de financiën van den R. K. Volksbond er tameiyk rooskleurig voorstaan, is na we- derzijdsche bespreking de vastgestelde som in het contract verlaagd, terwijl van den anderen kant eenige inschikkelijkheid zal getoond worden. De voorzitter dankt in het bijzonder de tooneelclub, die hierdoor in plaats van twee avonden het thans met één repetitie-avond af zal moeten. Zondag a.s. zal een sociale Zondag worden gehouden in deze parochie, echter op kleine schaal, daar om verschillende redenen een- avondvergadering met een spreker naar de voorzitter meent zoo niet een fiasco zal worden, toch in deze niet al te groote ge meente te weinig succes zal oogsten. Besloten is Zondag onder de H. Mis van half negen uur een algemeene H. Communie te houden, terwijl de geesteiyke adviseur, kapelaan W. J. Warmenhoven, een predica te zal houden over den socialen Zondag, over het R. K. organisatieleven. Voorts doet de voorzitter, de heer J. van Bakel, mededeeling, dat de R. K. Tooneel club „Nut en Genoegen", onderafd. van den R. K. Volksbond, Donderdag a.s. een uitvoe ring zal geven voor de leden en donateurs. Hierna leest de secretaris, de heer L. Wijers, de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd onder dankzegging wor den goedgekeurd. De secretaris deelt vervolgens in een ont vangen schrijven mede, dat 3 November een cursusavond zai gehouden worden, waarin als spreker zal optreden de heer A. Ange- nent, secretaris van het centraal bestuur. Men is van plan daar een grooten propa- ganda-avond van te maken, toegankelijk zoowel voor leden als belangstellenden, om degenen, die nog niet georganiseerd mochten zijn in een R.K. vereenlging, het groote nut hiervan te doen inzien en katholiek te orga- niseeren. De voorzitter verwelkomt den geesteiyken adviseur, die ondanks een lichte ongesteld heid ter vergadering komt om eenige, zij 't ook korte, warme opwekkingswoorden te uiten in verband met het houden van den a.s. socialen Zondag. Hy wekt allen op zooveel mogelijk mede te werken tot het welslagen van deze sociale actie, uitgaande van den Ned. R. K. Volks bond. Op den socialen Zondag zal in alle H.H. Missen gepredikt worden over het ver- eenigingsieven en de noodzakeiykheid daar van, dat niet alleen de arbeiders maar ook de werkgevers zich in katholieke vereenigin- gen organiseere. 'Woensdag 7 November a.s. feestdag van den H. Willibrordus, is het het patroonsfeest van den bond en juist om die reden te meer heeft men gemeend aan het verlangen van het hoofdbestuur te voldoen Zondag a.s. den socialen Zondag te houden. Spr. vraagt den tegenwoordigen leden, ook hun afwezige collega's op te wekken, opdat de geheele bond gezamenlijk a.s. Z ndag aan den socia len dag zal deelnemen. Een warm applaus vielen deze kernachtige warme woorden ten deel. De voorzitter vestigde er nog even de aan dacht op, dat de leden 7 November en in het octaaf van het patroonsfeest een vollen aflaat om de gewone voorwaarden konden verdienen. Van het laatste punt der agenda, de rond vraag, werd dezen keer druk gebruik ge maakt. Een discussie over den zegelverkoop van „Herwonnen Levenskracht", die een tame lijk slappe periode doormaakt, gaf geen defi nitieve resultaten. Gesproken werd ook over de nieuw opge richte propagandaclub, die reeds goed werk heeft verricht en veel voor de toekomst be looft. Geld en steun is toegezegd, zoodat zij ongetwyfeld aan het begin van haar bloei- stadium staat. De voorzitter, er sympathiek tegenover staande, hoopt, dat nog vele jonge krachten aan den oproep, zich ais lid op te geven, mogen gevolg geven. De eertijds wegens te drukke werkzaam heden bedankte secretaris-penningmeester, de heer Wijers, zegt boeken, bescheiden en... financiën toe, wat een dankwoord van den voorzitter voor diens vele werken, besteed aan de propagandaclub ontlokt. Spr. hoopt, dat de R. K. Propagandaclub o.m. de financiën zal overnemen, wat wy geenszins behoeven te betwijfelen. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat de R.x».. Propagandaclub dezer dagen aan de huizen kaarten zullen verkoopen voor de tooneeluitvoering van a.s. Zondag, welke op brengst voor stijving der kas van den R. K. Volksbond ten doel heeft, die, zooals wy reeds boven schreven, nog wel iets verdragen kan. Een sympathiek doel, dat, hopen wy, de beurzen zal openen! Onder een dankwoord en den christeiyken groet sluit de voorzitter te ruim half negen deze geanimeerde vergadering, waarna de R. K. Tooneelvereeniging de gelegenheid te baat neemt haar tooneeluitvoenngen een ernstige studie vooraf te laten gaan. R. K. L. en T. B. „St. Deus Dedit" Voor het schenken van een nieuw kostbaar vaan del aan „St. Deus Dedit" ter gelegenheid van haar vyf en twintig-jarig bestaan heb ben de leden van de plaatseiyke afdeeling de mooie som van 20.40 of ongeveer 23 cent per lid byeengebracht, terwijl men op minstens 10 cent per lid rekende. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij J. van Pel, Binnenweg 51, een glacé heerenhandschoen. C. Jutte, Postlaan 28, een taschje met inhoud. D. Pronk, Kerklaan 50, een jongensjas. Bureau van politie, Raad huisstraat, een handwarmer van een rijwiel. Rijwieldiefstal Maandagavond is een rijwiel, staande voor het café Kassing, ont vreemd. Dinsdagochtend is het rijwiel echter op dezelfde plaats teruggevonden. De lan taarn en het rijwielplaatje waren er van gestolen. Apex Electrische Waschmachines f 275»« Nieuw Notariskantoor Notaris Boddeüs heeft zyn kantoor verplaatst naar de van den Endelaan. Het nieuwe kantoor ziet er eenvoudig en keurig uit, biedt meer ruimte voor werkgelegenheid, ligt rustig en toch in het centrum. Bij het in gebruik nemen mocht notaris Boddeüs vele bloemstukken in ontvangst nemen, welke attentie zeker getuigt van sympathie voor dezen notaris, die zich dan ook binnen een jaar na zyn komst uit Schiedam, door zijn minzaamheid, zakelijk heid en prettigen omgang, t-ot een populair man in den gunstigen zin van het woord heeft gemaakt. Moge Notaris Boddeüs hier tal van jarer het notariaat bekleeden! DE DEURWAARDER EN DE ONWILLIGE BELASTINGBETALER „Vooruit schorem, d'r uit" Zandvoort vergenoegde zich In een zomer stemming op den vroegen morgen van den 27 Augustus. Een enkele badgast spoedde zich reeds naar het strand, gewapend met bad-benocdigdheden, te te genieten van een heeriyk, frisch morgenbad. Doch elke me daille heeft zijn keerzijde en zoo zien wy een deurwaarder met twee getuigen op weg naar een onwilligen belastingbetaler. Het is na- tuurlyk hoogst onaangenaam, des morgens vóór tien uur een deurwaarder te moeten ontvangen, terwyl de dag nog zooveel goeds belooft. Nog onaangenamer is het, wanneer even later de meubeltjes op straat worden gezet en er niets anders overbiyft, dan een tafel, een stoel en een bed. Het mooie antieke buffet, nog een erfstuk van overgrootouders wordt zonder meer in de frissche morgenlucht geplaatst, de gramo- foon, gisteren nog de blijdschap van het heele gezin, de stoel met den hoogen rug, waarin opoe geleefd had en ten slotte ge storven was. Nee dergelijke dingen kan men beter niet ondervinden. Het beroep deurwaarder wordt in het oog van een onwilligen belas tingbetaler op een iyn gesteld met dat van een beul. Een deurwaarder is voor hem een menschdier met een ontzagly'ken bek, waarin gevaariyk scherpe tanden dreigend omhoog steken: een paar vuurschietende oogen vervolmaken den drakekop. Zeker man te Zandvoort achtte zich niet in staat belasting te betalen. De gebruikelijke aan maning was verzonden, ten slotte het dwang bevel „In naam der Koningin" en toen dit alles nog niet voldoende was, werd de amb tenaar der belastingen, tevens deurwaarder, naar het huis van den onmaatschappelijken man gezonden. Men begon al vlug het huis leeg te dragen en in deze drukte trachtte het slachtoffer zijn fiets te redden, door er heel voorzichtig mee naar buiten te sluipen Doch het oog van den deurwaarder was geen lod deroog en hij ontdekte de vuige ontduiking. De eigenaar van het vehikel kon zich nu niet meer goed houden en schreeuwde „Voor uit schorem, d'r uit." Dat was toch wel wat al te erg. Dat kwam niet overeen met de majesteit van een deur waarder. Een aanklacht volgde, het muisje zou nog een staartje hebben. Vandaag stond de onwillige belastingbetaler voor den pou- tie-rechter. Hy had zich voorgenomen, zich een flink advocaat te toonen en beweerde niet gescholden te hebben. Hij had gezegd „Vooruit, hoor Je, d'r uit" en dat was heel wat anders dan „Vooruit schorem, d'r uit". Het groote strafregister van verd., waarop meer veroordeeling-m wegens beleediging voorkwamen, maakte zijn bewering nu juist niet geloofwaardig. De officier eischte 20 of 10 dagen, wegens beleediging van een amb tenaar in functie. Verd. is met do tuchtschool begonnen, en staat al voor den 8en of 9en keer terecht. De politie-rechter legt een boete op van 15 of 10 dagen De deurwaarder werd vanaf de publieke tribune bedreigd, „dat hy, als hij buiten kwam, hardstikke dood geslagen zou worden." De oproerling werd door den veldwachter uit de zaal verwijderd, de deur waarder maakte zich niet erg bezorgd over de aangekondigde doodstijding. De weg naar de misdaad Voor den politierechter stonden heden twee broers terecht; Marinus en Jacobus v. d. H. De oudste was 'n bekende voor den rechter, de jongste, 18 jaar, had zyn eersten diefstal gepleegd bij de firma Presburg. Op 31 Juli had hij zich de opbrengst van geleverde schoenen toegeëigend. Verschillende malen had hij kwitanties van kleinere bedragen mogen innen, nu was het totaalbedrag 97.05, inclusief 15 wisselgeld. Hy droeg het geld niet af, maar ging er fijn van uit met zyn broer, die werkloos was en wel zin in de helft van het gestolen geld had. Ver. is nog bij zijn ouders thuis. De reclasseering heeft nog voor verd. willen zorgen, maar hy heeft zich onve i* lillig aangesteld, geen be rouw getoond en niet meegewerkt om op het goede pal te komen. De officier eischte dan ook 1 maand gevangenisstraf en vond geen termen aanwezig voor een voorwaardeiyke veroordeeling. De uitspraak was conform den eiseh. Dan kwam zijn broer voor, er van verdacht, dat hij 74 had aangenomen, terwyl hy wist dat het geld van misdrijf afkomstig was. Deze verd. is zeer zwijgzaam en geeft op her haalde vragen van den politierechter een kort antwoord. Hy was werkloos, kon dus geld gebruiken en maakte de 97 met zijn broer op. Het O. M. merkte op dat hy zijn broer heeft overgehaald het geld te verduis teren. Eisch 6 weken gevangenisstraf. De politierechter wil beide heeren met dezelfde maat meten en besluit tot 1 maand gevange nisstraf. De nestor van de Nederlandsche kwee kers, de heer J. Jurrissen, is, naar de N. R. Ct. meldt, in den ouderdom van 89 jaar te Naarden overleden. Evenals zyn voorvade ren, die reedb in de 18de eeuw kweekertjen in Dultschland en later te Naarden hebben bezeten, werd hy in het kweekersvak opge leid, te Haarlem en te Naarden. Meer dan 200 medailles heeft de heer Jurrissen voor zijn firma verworven. Op 29-jarigen leeftyct werd hij tot jurylid benoemd van de In ternationale tuinbouwtentoonstelling te St. Petersburg. Zijn kweekeryen zijn ongeveer 50 H.A. groot. De Fransche regeering be noemde hem tot officier in de orde Merite Agricole, en de Nederlandsche tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Gedurende 30 jaar is de heer Jurrissen lid van den ge meenteraad van Naarden geweest en 55 jaar regent van het burgerweeshuis. Twee jaar geleden heeft de geheele bevolking van Naarden deelgenomen, aan de viering va» zyn diamanten huweiyksfeest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2