Brieven uit Canada I die Jahreszeiten" n wÊÊÊÊÊ fü splf DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 7 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Hollandsch Gereformeerd leven LANDBOUW EN VISSCHERIJ De fazant Een voordeelig zaakje ONDERWIJS De toelating in bijzondere gevallen tot de Hoogere Onderwij s-examens mtr SOCIAAL LEVEN Mgr. Dr. Ariëns-Comité Uit het Boekdrukkersbedrijf RECHTSZAKEN De verwisselde Albert Cuyp I - UIT ONZE OOST De schade aan het ss. Tjikandi LEGER EN VLOOT G. J. W. Koolemans Beynen f De op wachtgeld-stelling Passagierslijst VRAGENBUS Mishandeling door de politie Donderdag 8 uur C/l "*7" Hedenavond ril2 uur en van HAYDN V. In een dier zijlanen waarin zich de hoofd verkeersweg van Edmonton, Jasper Avenue, vertakt, zoo ongeveer bij het punt waar de Avenue het mooiste uitzicht geeft over het rivierdal met de stad er aan beide oever 3 hoog omheengegroepeerd, trof mij op een mijner handelingen een schilderachtige welonder- houden kerk en nog meer het bord, dat er haast opgericht stond. „Hollandsche kerk" luidde het opschrift en ging dan in het En- gelseh verder als „Dutch Reformed Church" Het een aangeving van de uren der diensten en Zondagsschool. Dit bord is in zekeren zin symbolisch. Want terwijl gespecialiseerd deze kerk ortho dox Gereformeerd is, is het terzelfdertijd. als de eenigste Hollandsche kerk in de stad en omgeving, een geestelijk verzamelpunt ook voor niet-Gereformeerde Hollanders, naar 't verre vreemde Westen uitgekomen. Dit vertelde mij de jonge, sympathieke Do- minee, Rev. Albert Selles, wiens pastorie in den aangrenzenden tuin staat, in de schaduw van het kerkgebouw. Is de kerk reeds een algemeen Hollandsch centrum, nog sterker is dit de pastorie, want tal van Hollanders, tot Katholieken toe, komen bij den dominee dien raad en voorlichting vragen, die de on baatzuchtigheid van zijn geestelijk ambt hun waarborgt een goede en belangelooze te zijn. De naar Amerika uitgetrokken vaderJand- sche gereformeerden hebben het oude geloof der vaderen met Hollandsch uithoudingsver mogen bewaard en het Christian Reformed Church van Canada en de Ver. Staten (met als centrum Grand Rapids in den staat Mi chigan) ofschoon administratief geheel zelf standig, volgt precies dezelfde leer als de Ge reformeerde kerk van Holland. Dominee Selles' gemeente telt ongeveer een dertigtal huisgezinnen, de meeste in Ed monton, sommige in de omstreken dezer groote stad, provinciehoofdplaats van Alberta. De positie van den dominee is bij verre geen gemakkelijke, want niet alleen moet zi)n Edmontonsche gemeente besturen, tal van verspreide Hollandsche bisten en kolonies tot een 95 mijl toe uit e buurt. Daarbij komt dat dominee Selles een der drijfkrachten is der „Holland Refor med Emigrant Aid and Colonization Asso ciation for Western Canada" en als zoodanig een werkzaam aandeel heeft in de uitbren- Bing, plaatsing en verzorging van gerefor meerde immigranten. Dit op zichzelf is reeds een groot en druk werk en ben ik wel ingelicht -- dan be staat er een goede kans dat Ds. Selles zich in de nabije toekomst uitsluitend aan dit mooie apostolaat zal mogen gaan wijden, een indiscretie, welke ik mij daarom haast te doen, wijl de nieuwkomer daarin een veilige garantie te meer zal vinden. De gereformeerde plannen beginnen zich reeds rond Edmonton in ruimer vormen te ontwikkelen. Men zoekt momenteel raar een nieuwe streek, welke geschikt is voor den foPimeLIail fn ni6UWe Ho"andsche gere- lanTfn kolonie: een streek, waar goed mate aanwezig is om er ns e een veertigtal nieuwe gezinnen te kunnen plaatsen. Nu Tofield, ook een goed settlement als gereformeerde kolonie begon nen is. onderhandelt de kolonisatie-afdee- ling der Canadeesche Staatsspoorwegen over een nieuwe streek en verschillende geschik te gronden heeft men reeds op'het oog. Is het land gekocht, dan komt de geeste lijke verzorging direct met de eerste nieuwe kolonisten, zij 't ook van een andere plaats uit doch zoo spoedig er een voldoende aan tal families aanwezig is om zulks te onder houden, volgt de kerk en de pastorie met den eigen dominee. De Canadeesche Staatsspoorwegen, met haar uitgebreide relaties, beoogen steeds meer de koloniseering van geloofsgezinden in goede districten. Ik vroeg Ds. Selles welke gereformeerde menschen hij gebruiken kon. Voor industri- name ten plattelande de collectieve arbeids overeenkomst in stand te houden. Er zal een streven komen, om de arbeidsloonen, die ongeveer een derde van den kostenden prijs beteekenen, te gaan verlagen. Hieruit zul len vanzelf ernstige botsingen met de ar beiders voortkomen. Na afhandeling van dit punt zou het con flict met den Handelarenbond worden be sproken. De heer C. de Bruin, een bekende figuur in de parochie Haarlemmerlïede en Spaarn- woude, waar hij vele jaren lid van het Armbestuur was, is naar N.-Brabant ver trokken eelen arbeid is hier vooralsnog geen gele genheid, terwijl de fruitboeren zich hier en vcoral ook in de drie zee-provincies op hun gemak zullen voelen. Wie geschikt is voor Westelijk Canada voor deze drie groote prairie-provincies, is op zichzelf al een heel moeilijke vraag. Men moet vooral niet lui zijn, wilskracht hebben om zich door de moeilijkheden heen te bij ten en verstand genoeg hebben om in een gansch nieuw land niet te verwachten dat het eerste jaar de gebraden kalkoenen hem reeds in den mond zullen vliegen. Het ge wennen aan de omgeving, het aanleeren der Engelsche taal (wat met eenigen goeden wil verwonderlijk goed gaat bij onze geëmigreer de boeren en vooral bij hun kinderen, zooals ik overal heb kunnen constateeren)kortom het aanpassingsvermogen om in het Cana deesche land te trachten Canadees te worden, doet aan een uiteindelijk succes maar al te veel af. „Als zij zich kunnen geven voor het welzijn van dit land, voor Canada, dan ge ven zij zich ook voor hun huisgezin", aldus definieerde Ds. Selles het zeer juist. Vooral de jonge arbeiders, de „Farm hands", volgen nogal eens een roofpolitiek, wat betreft hun verdiensten: zooveel moge lijk geld in zoo kort mogelijken tijd en zulk een politiek bouwt natuurlijk geen toekomst. Want die toekomst is er, voor boeren, zoo wel als voor stedelingen, die zich den land bouw aanleeren willen en vele stedelingen slagen hierin dikwijls boven alle verwach ting. Kapitaal is volstrekt nog geen nood zakelijkheid. Dit ligt aan de familieomstan digheden, welke overal weer verschillen en welke de Canadeesche Staaisspon.wegen be- oordeelen naar de inlichtingen welke men haar verstrekt. Een familie, met kleine kin deren, heeft het te moeilijk als er In het ge heel geen geld is. Een familie met groote tt x a cademiscll Ziekenhuis kinderen daarentegen, heeft in die groote kinderen een kapitaal op zichzelf. Ilc ont- -j-g (JrOningCn moette in Edmonton dit voorjaar een, zon- der geld uitgekomen familie, die van den op- b. en W. van Groningen stellen den raad brengst van den oogst dit jaar reeds vijf- hunner gemeente voor bij te dragen in de tienhonderd gulden schuld heeft kunnen af- uitbreiding van het academisch ziekenhuis het college van rector-ipagnificus en asses soren dei" Technische Hoogeschool of aan de faculteit (en), bij welke de adressant tot de examens toegelaten wenscht te worden, met uitnoodiging na te gaan, of ae adres sant voldoende algemeens ontwikkeling en geschiktheid bezit voor de studie van het door hem gekozen vak; h. het college van rector-magnificus en as sessoren, 4e betrokken af deeling (en), gehoord of de betrokken faculteit (en), geeft (geven) door tysschenkomst van curatoren aan den Minister kennis van zijn of haar oordeel; i. voldoet de adressant aan de gestelde vtr- eischten, dan verleent de Minister de ge vraagde toelating en geeft hiervan kennis aan den adressat. en aan curatoren; j. voidoet de adressant niet aan de getelde veieischten, dan wijst de Minister het ver zoek af en geeft hiervan kennis aan den adressant en aan curatoren; Dezer dagen heeft de kantonrechter te Deventer uitspraak gedaan in de zaak tegen emand uit Voorst en een ander uit Diepen veen. Het gold hier de bekende vraag of de fazant een beschermde vogel is. De uitspraak luidt, dat de beklaagden zijn ontslagen van rechtsvervolging; zij worden schadeloos ge steld tot een bedrag van 1.50. Deze uitspraak- heeft tot gevolg, dat de jacht op fazanten geoorloofd zal zijn. Te Heerenveen werd veemarkt gehouden. Daar werd o.m. een pink gekocht voor 110 gulden. Even later verkocht de kooper het dier met 10 gulden winst. Dra kwam er weer een nieuwe kooper opdagen, die de pink weer met 10 gulden winst kocht. En deze verkocht al spoedig het dier weer met 10 gulden winst aan kooper nummer vier. betalen, terwijl men voor den winter plaats in de stad gevonden heeft, waar een vier- of vijftal meisjes onmiddellijk als dienst boden goede plaatsen bij goede families heeft kunnen vinden Met dit al is er verre van een tendenz om de nieuwe kolonisten naar de stad te trek ken, doch de winter moet ook doorgekomen worden, vooral voor de minder met aard- sche goederen bedeelden aan wie Canada bijzonder eischen stelt, maar dan ook bij zondere mogelijkheden biedt Van de armen tot de rijken heb ik de Hollandsche kolonisten gezien; want ook de in Holland reeds welgestelde boer denkt dikwijls aan emigratie naar Canada, niet voor hemzelf, doch voor de toekomst zijner kinderen. In de onmiddellijke omgeving van Edmonton bezocht ik twee pracht boerde rijen, magnifieke behuizing en mooi zwaar land. Onder een land ligt zelfs een volmaak te en nog niet geëxploiteerde steenkolen- laag. Deze boerderijen hebben natuurlijk 'n aardig kapitaal gekost, doch de boeren wa ren uiterst tevreden; hier opende zich voor hun kinderen (elk der beide families had er een achttal) mogelijkheden, welke in Hol land uitgesloten zijn. Vooral ook voor hem, die over eenig geld beschikt, is er in Canada een schitterende kans. Dit was wat Ds. Selles mij vertelde, of lie ver wat hij. nadat ik met eigen oogen ge zien en onderzocht had, aanvulde en ver klaarde uit zijn rijke ervaring. Men tracht meer en meer door dit werk de verspreiding der gereformeerde geloofs- genooten te voorkomen En blijft het ook in de veel wijdere verhoudingen van het groote Canada niet waar, dat waar twee of drie te zamen zijn in Zijn naam, Hij in hun midden zal zijn? K. VAN HOEK aldaar, door stichting van een oogheelkun dige kliniek en een zusterhuis en den aanleg van een ringweg tusschen beide inrichtingen voor een vierde gedeelte van de kosten, welke 1.204.862 bedragen. Rijk en provin cie dragen resp. de helft en een vierde bij. Een commissie van advies ingesteld De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, overwegende, dat de artike len 122, derde lid, en 133, zesde lid, der Hoogeronderwijswet hem de bevoegdheid ge ven personen, die den leeftijd van 30 jaar hebben bereikt en niet in het bezit zijn van een getuigschrift, toelatende tot de exa- l> ,ft- kerk te Vogelenzang, welke dringend restauratie behoeft mens aan de Technische Hoogeschool of tot de universitaire examens, in bijzondere ge vallen tot deze examens toe te laten op grond van een verklaring van het college van rector-magnificus en assessoren der Technische Hoogeschool, de betrokken afdee- ling of afdeelingen gehoord, of van de fa culteit of faculteiten, voor welke zij examen wenschen af te leggen, dat zij voldoende al- gemeene ontwikkeling en geschiktheid bezit ten voor de studie van het door hen gekozen vak; overwegende, dat het wenscheHJk is met betrekking tot de vraag, of iemand ge acht moet worden te verkeeren in een bij zonder geval, als bedoeld in bovengenoemde wetsartikelen, zooveel mogelijk eenheid van toepassing te waarborgen, heeft met intrek king van de beschikking van zijn toenma- ligen ambtsvoorganger van 28 Februari 1924 no. 767, afdeehng Hooger Onderwijs: ingesteld een commissie van advies voor de toepassing van de artikelen 122, derde lid, en 133, zesde lid, der Hooger On derwijswet; en voor deze commissie het volgend reglement vastgesteld; a. de aanvragen om voor de toepassing van deze wetsbepaling in aanmerking te komen, moeten vóór 1 Maart en vóór 7 September van ieder jaar bij gezegeld request, waarin tevens de grondenvermeld worden, waarop men meent voor toepassing van deze wets bepalingen in aanmerking te komen, worden gericht tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en vergezeld zijn van een uittreksel uit het register der ge boorten, waaruit blijkt, dat adressant den leeftijd van 30 jaar heeft bereikt; b. de ingekomen verzoeken worden in han den gesteld van de commissie van advies; c. de commissie vergadert in de maand Maart en in de maand September ter be handeling van de in hare handen gestelde aanvragen en stelt de adressanten, na oproe ping, in de gelegenheid hunne adressen mondeling toe te lichten; d. de commissie stelt vervolgens een on derzoek in naar de aanspraken van de adressanten en wint, desgewenscht, over za ken van wetenschappelijken aard advies in van het college van rector-manificus en as sessoren dei Technische Hoogeschool of van de daarbij betrokken faculteit(en); e de commissie vergadert uiterlijk 15 Mei en uiterlijk 15 November opnieuw ter vast stelling van haar advies omtrent alle aan vragen aan den Minister; deze adviezen zijn met redenen omkleed; eventueel ingewonnen adviezen van het college van rector-magnifi cus en assessoren der Technische Hooge school of van de betrokken faculteit (en) worden daarbij overgelegd; f de Min4ster beslist daarop omtrent elke der ingezonden aanvragen of zich daarbij era bijzonder geval voordoet en geeft daaivan aan de commissie en aan adressant kennis; g indien de Minister een gunstige beslis sing neemt, doet hij daavan tevens door tus- schenkomst van curatoren mededeeling aan Maandag 5 November des namiddags te 2 uur vergaderde in het Jaarbeursrestau rant te Utrecht het Nationaal Comité, ge vormd met het doel, om de nagedachtenis van Mgr. Dr. Ariëns z.g. door het oprichten van een gedenkteeken blijvend te eeren. Er was een veertigtal aanwezigen uit alle kringen en uit alle deelen des lande. Na een kort inleidend woord van Z. E,\c. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, besloot de vergadering achtereenvolgens: le. Het uitvoerend comité te doen bestaan uit vijf personen; Z. Exc. Jhr. Mr. Ch. Ruüs de Beerenbrouck, voorzitter: H. C. Ny- kamp, Enschede, secretaris; Pastoor Dr. W. G. J. van Koeverden, penningmeester; A. C. de Bruijn en J. G. Suring. 2e. als adjunct-secretaris aan dit Uitvoe rend Comité toe te voegen: Jhr. P. Graaf land, candidaat-notaris te Leiden; 3e. van de geestelijke na'etenschap van Mgr. Dr. Ariëns: a. zijn correspondentie aan diverse per sonen te verzamelen en te ordenen; b. een keuze uit zijn brochures, tijdschrift- en an dere artikelen in ééne uitgave te publicee- ren; 4e. na breede discussie, een standbeeld van den overledene op te richten in Enschede, de plaats, waar hij zijn levenswerk vóór ongeveer veertig jaren onder zoo moeilijke omstandigheden is begonnen; 5e. in de actie van het Comité zoo moge lijk de groote organisaties R. K. Werklie denverbond, „Sobriëtas" R. K. Vrouwen bond, „Voor Eer en Deugd" e. d. te betrek ken. Na een opwekkend woord van den voor zitter ging de vergadering, die een vlot ver loop had, uiteen. Nader vernemen we, dat het Uitvoerend Comité Woensdag 21 November a.s. ter uit werking der genomen besluiten bijeenkomt. De begrafenis van notaris A. J. C. Daamen. De kist wordt in het graf neergelaten. Vergadering van de federatie der werkgeversorganisaties xn het Jaarbeursgebouw te Utrecht is eRn bitengewone gemeenschappelijke alge- meene vergadering gehouden van de Fede ratie der werkgeversorganisatiën in bet boekdrukkersbedrijf. Voor deze vergadering bestond, naar de Standaard meldt, een zeer groote belang stelling. De strafzaak voor het Amsterdamsche Gerechtshof Gisteren heeft het Gerechtshof te Amster dam behandeld d'e bekende strafzaak be treffende de verwisselde Albert Cuyp. Wat de voorgeschiedenis van dit gerucht makende geval betreft herinneren wij er aan, dat de Rotterdamsche koopman J. B. een lommerdbriefje voor een schilderij had gekocht, waarvan hij een foto had gezien. Toen de heer B. deze schilderij utt de Bans van Leening te 's-Gravenhage wilde lossen, is hem op zijn lommerdbriefje een andere schilderij verstrekt. De heer B. ontdekte la ter dat er een verwisseling van schilderijen had plaats gehad; hij liet daarvan mede deeling doen aan de Bank van Leening doch deze weigerde de schilderij terug te nemen. Later kwam de directeur der Bank van Leening echter tot de ontdekking, dat de heer B. gelijk had en dat er een vergis sing had plaats gevonden; er was n.l. een verkeerd schilderij in casu een doek van Al- bert Cuyp, aan den koopman gezonden. De heer B. weigerde daarop, de schilderij terug te geven, hij kon dat trouwens niet doen, aangezien hij het doek reeds naar Engeland verkocht had. Tegen den heer B. is toen een vervolging ingesteld wegens verduistering. De .Recht bank te Rotterdam veroordeelde hem op 8 November 1927 tot f 250 boete subs. 25 de gen hechtenis. Dit vonnis werd 8 Febr. 1.1. in hooger beroep door het Gerechtshof te Den Haag bevestigd. Verd. stelde tegen deze veroordeeling beroep in cassatie tri en op 29 Mei IJ. wees de Hooge Raad arrest, waai- by het arrest van het Haagsche Hof wegens een vormgebrek vernietigd en de zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam verwezen werd. Tot het aantal getuigen, dat gisteren door het Hoi werd gehoord, behoorde ook de heer D. Schild directeur van de Bank van Lee ning te Den Haag. Get. deelde o.m. mede, dat in de Bank van Leening het „dubbel" der beleenbewüzen niet dadelijk aan de be leende schilderijen was gehecht; deze „dub belen" zijn later teruggevonden in de lesse naar van den toenmaligen inspecteur. Het getuigenverhoor, waarmede eenigc uren gemoeid waren, leverde geen nieuwe gezichtspunten op. De procureur-generaal mr. Bauduin zei- de, dat hij zich afvroeg wat by den Hoogen Raad heeft voorgezeten met het verwyzen van deze zaak naar het Amsterdamsche Hof Na lezing van het arrest van het Haagsche Hof heeft spr. daaromtrent geen aanwy- zingen gevonden. Spr. heeft in dit arrest geen fouten kunnen ontdekken. De feiten nagaande, wees spr. er op, dat deze hier in overeenstemming zijn gebleken met die van de behandeling voor het Gerechtshof te Den Haag. Vast staat dat het aan verd. op het lommerdbriefje verstrekte schildery niet hei goede was en dat verd. dat heeft geweten. En al heeft de directeur der Bank van Lee ning ook met nog zooveel nadruk beweerd dat de Bank geen vergissingen maakt en dat verd. de schildery heeft gekregen, die hem toekwam, dit alles neemt niet weg dat dit aan verd.'s positie van bezitter te kwa der trouw van de schildery niets afdoet. Bo vendien had hy op 2 Augustus 1927 van den oorspronkelyken eigenaar van de „Albert Cuyp" vernomen, dat de directeur zich wei degeiyk vergist had; niettegenstaande deze meedeeling bracht verd. de schildery een dag later buiten de rechtssfeer der Neder- landsche autoriteiten, door het doek naar oordeeld waren resp. tot één maand en tot drie maanden gevangenisstraf. Op 9 October verklaarde het Hof het onderzoek niet volledig en gelastte daarom een nader getuigenverhoor. In eersten aanleg had het O.M. voor Van den Hazel vryspraak gevorderd en tegen Van der Ploeg twee maanden gevangenis straf. De procureur-generaal, mr. dr. Van Geuns, eischte bevestiging van het vonnis der Rechtbank, ook wat de motiveering be treft. Gisteren werden nu nog acht getuigen gehoord. De advocaat-generaal, mr. Bauduin, eischte bevestiging van het vonnis. Mr. J. de Vrieze, de verdediger, pleitte vrij spraak voor Van den Hazel en ten op zichte van Van der Ploeg concludeerde hy tot oplegging eener voorwaardelyke ver oordeeling. Uitspraak 13 November a_s. De heer J. W. Goeden, procuratiehouder der Haarl. Bankvereeniging te Haarlem, viert 11 Nov. a.s. zijn 50-jarig dienstjubileum bü deze bank Aneta seint uit Soerabaja: Het s.s. „Tji kandi", dat aan den grond geloopen was naby het eiland Nain en vervolgens vlot- gesleept, vertrok van hier tot het lossen van de lading in de overige havens van Java. Het schip keert vervolgens terug naar Tand jong Perak voor'vrij belangryke reparaties. De platen zyn gedeukt van af het voor schip langs bakboordzyde tot het achter schip. Het voorschip is zeer ernstig bescha digd. De reparatie zal vermoedeiyk vier weken duren. Te 's-Gravenhage is, na een kortstondige ziekte overleden de heer G. J. W. Koole mans Beynen, gepensionneerd luitenant-ge neraal der infanterie, in den ouderdom van 80 jaar. Naar Algiers: 13 passagiers. Naar Genua: 19 passagiers. Naar Port-Said: D. van der Meulen. Naar Indië: Mevr. M. H. van Aalderen, W. J. Alsbach. fam. A. J. Amsen, fam. L. M. C. Ancion, dr. P, Arni en echtg., mevr. J. Baayen, E. Bakker en echtg., fam. H. Th. van Bemmel, mevr. G. van Beukering, mej. J. Th. BI ank waard t, G. E. Bloem en echtg. fam. J. Boeschoten, P. L. Bogaardt, A. Bor en echtg., A. Bergamin, A. v. d. Bosch, fam. W. Bouman, mevr. J. H. te Braak. A. Brou wer, mej. H. H. Th. de Bruine, W, F. van Buuren en echtg., H. Byl, fam. ir. A. S. Carpentier Alting, fam. C. H. ten Cate, S. Content en echtg., fam. F M. Cowan, W. J. G. Dannert en echtg., mevr. F. F. O. Doore mans, mevr. A. H. Dorrestyn, A. J. Doveren, mej. C. Eindhoven, mevr. C. Eisenmann, F. Eyberts en echtg., mevr. V. von Famintzin, R. von Famintzin, fam. J. F. Feubel, A. H- Feberwee, fam. J. H. Fikkert, ir. H. G. Fok ker en echtg., G B. Fortuyn, mevr. wed. A. Fournier, C. H. J. van der Geld, mej. G. M. Gimberg, P. C. Gitz, fam. A. M. Goedhart, C. Ph. van Goethem en echtg., fam. D. J. de Graaff, J. G. Groesz en echtg., G J. A. Groot, J, Grundmann en echtg., L. Guiot, fam. P. Haan. fam. E. C. Hagenzieker, eerw. frater L. Hasselbach, A. T. A. M. van Heerde en echtg., mevr. de wed. J. S. Helder, J. P. Hellinx en echtg., mevr. M. D. Heslinga, G. Hesseling. mevr. W. Homan, ir. A. G. Horst, mej. M. Hörz, R. van Houten, mevr. M. G. van Hunen, Ch. Ihle en echtg., fam. S. H. Jacobs. G. Job, D. de Josselin de Jong, fam. W. F. Kasten, fam. K. Keyzer, F. A. Koffie- berg, fam. W. van Koppenhagen, H. Lam- meree, jonkvrouwe C. Gravin Van Limburg Stirum, P J. Mann, H. O. Mauerhofer, J. Melgers. A. Meurs en echtg., H. Meyer en echtg., fam P. Meylink, A. Miletta, J. Monjé en echtg., N J. Nammensma, fam. G. Ne- derlof, A. de Nieuwe, fam. J. H. Oderkerk, fam. dr. Offringa, W. J. Oosterbaan, J. R. van Osselen, mevr. C. Patist en k., fam. M. C. F. Petit Dit De la Roche, zeereerw. frater a' Philippe, K, Pickenpack, M. Pickenpack, mevr G. J Pluygers en k„ H. W. Poelman en echtg., fam. J. Ponssen. C. H. Prins, fam. K Th Rademaker, fam. N. A. C. van Reuth, I Reyerse, dr, F. S Riebl, id. D. van Riems dijk en echtg., P. J Roel, fam. dr. P. J- v. d. Schaar, F. Schippers, H. Schmidt, W. Schoen fam. P. Scholte, J Schrieke, mej. H. Severyn W F. H. M. Simons, G. Smit, jhr. A. J. Snouck Hourgonje, fam A. Sprangier, H. Stals, R. Starkenburg, fam. H. B. Steen, J- J F. Steenbergen en echtg., A. J. Tempel man. J. E. van Tyen, J. G. van Thull, fam- dr. W. A. Timmermans, J. Timmers, mej. J. Baronesse van Tuyll van Serooskerken, fam. A A. Verbon mej. A. Verhoef, W. van Vliet en echtg., P. Wagener, fam. F. A Wamelink, j c van Weelden en echtg. E. J. H. Wey- marshausen, M. Wieringa en echtg., fam. I. Williams, J N. de Witt, fam. M. Wyngaards. Na de formeele zaken kwam aan de orde de bespreking van de vraag: handhaving of Engeland te zenden. Voorts gaat het niet op afschaffing van de bindend.verklaring van dat verd'. een vergeiyk heeft willen tieffen de tarieven, alsmede van de periodiekenbe scherming. Ingekomen waren voorstellen van het dis trict Amsterdam en het district Gouda, om de bindendverklaring van het tarief te doen vervallen. Het algemeen hoofdbestuur wees in zijn toelichting op dit voorstel er op, dat af schaffing van het tarief eveneens zal doen vervallen de periodiekenbescherming, de re geling met het rijks-inkoopbureau en 4e distributieregeling met het ryksinkoop- bureau en de distributieregelingen met de gemeentebesturen. Voorts zal afschaffing van het tarief een belangrijke vermindering van het gezamen- lyke inkomen der drukkers beteekenen. Tien procent prijsverlaging zal een jaar- lyksch verlies aan winst beteekenen van vier millioen gulden, terwyi ook de inkom sten uit de ruim 2000 beschermde periodie ken, die een oda' van tien millioen gulden beteekenen, met eenige millioen zullen ver minderen. Voorts zal by afschaffing van het tarief en de daaruit voortgevloeide prijsdaling het zeer moeilijk zijn om met op een basis tusschen 17.000 en 24.000 gulden Spr. eischte ten slotte vernietiging van het vonnis der Rotterdamsche Rechtbank en opnieuw veroordeeling van verd. tot f 250 boete subs. 25 d'agen hechtenis. De verdediger, mr. G. C. A. Oskam uit Rottedam, trachtte op juridische gronden aan te toonen, dat de ten laste gelegde ver duistering niet houdbaar is en concludeerde tot vryspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 20 November a.s. Een binnenkort te verwachten legerorder zal een ministerieele beschikking bevatten, volgens welke de gelegenheid om den dienst onder toekenning van wachtg Zd te verla ten voor de onderofficieren van het regi ment genietroepen gesloten wordt. Pasagiers van het s.s. „Koningin der Ne derlanden" 6 November van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Naar Southampton 15 passagiers. Vr.: Mijn zoon bezoekt in naburige stad Lyceum. Kan hy aanspraak maken op ge- deelteiyke kostenvergoeding door het bestuur zyner woonplaats? Antw.: wy kennen niet de eventueele betrekkelyke verordening uwer gemeente. Informeer ten raadhuize. Vr.: Weet u een middel tegen lintworm by een hond? Tot verschillende veeartsen heb ik my reeds gewend, doch zonder re sultaat. Antw.: Laat de hond 36 uur vasten. Is hij 50 c.M. hoog, geef hem dan na dit vasten 30 grein Camalapoeder (vraag uw drogist). Is hy kleiner, dan moet u hem 15 of 20 grein geven. Geef hem 2 uur later een lepel wonderolie in en 4 uur later voedsel. Vr.: Kunt u my ook zeggen, of de verlo ting voor de Kleine Theresia Stichting al heeft plaats gehad? Antw.: De trekking is uitgesteld tot Ja nuari. Vr.: Wat is het juiste adres waarvoor ik mi) moet wenden tot den Voogdijraad? Antw.: U moet zich wenden tot den Voogdijraad te Haarlem, Ged. Oude Gracht 60. Vr.: Het is mijn plan, om naar Amerika te emigreeren. By welken Amerikaanschen consul moet Ik my vervoegen? Antw.: Wend u tot het consulaat van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Kei zersgracht 473, Amsterdam. Het Gerechtshof te Amsterdam behan delde op 25 September 1.1. in hooger beroep de strafzaak tegen de politie-agenten B. van den Hazel en F. van der Ploeg, die m hooger beroep waren gekomen van een von nis van de vierde kamer der Amsterdam sche rechtbank, waarbij zy wegens voortge. zette mishandeling van een student ver. I Te Halfweg heeft de R.K. Begrafenisver. „St, Barbara** haar 10-jarig bestaan herdacht I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7