In en om Haarlem Telegraphisch Weerbericht mm BUREAUX: NASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 8 NOVEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17006 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN AL! F RFCHTFN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Uit den Gemeenteraad. De Wethouders-vaca- ture te Haarlem J Na de annexatie Het wachtgeld van wethouder Klein De Graf Zeppelin De Culemhorgsche moordzaak Opnieuw voor de rechtbank te Tiel Voornaamste Nieuws Een kraan gezonken Bloembollenveilïng Beverwijk De omzet van hedenmorgen f 500.000 J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlea Het doorgaand verkeer tusschen het Noorden en Zuiden des lands Broodpri j s verlaging De H.-NAEN op den terug weg naar Nederland A1V1STERDAMSCHE ANTHRACI ET-MIJ. Groote Houfstr- 187 Tel. 12504 Tentoonstelling Jan Visser Ongeval in een stroocarton- fabriek te Veendam Tragisch ongeval Een luchtballon gedaald De aanvaring van het stoomschip „Elsa" Ernstige mishandeling Telcloon No. 13S66 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN? voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AQVERTEIVTlÉlV 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- T.!ES' '~,4 regC,s 60 cl P P'aafsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, r Alle abonné's op dit blad zün ingevolge de verzefceringsvoorwaarden f lIAAfl Levenslange geneeie ongcschutflieid tot werken floor i'ygo oy een ongeval met y 4,. A t>« vernes van een Hand. f|4C Ml verlies van een fCft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen: 1 uUuU." verlies van belde armen, belde beenen of beide oogen; 1 3U.-doodslaken afloop; tlII."een voet of een oog; I lutj.' duim of wijsvinger; I OU.'been of bU 'n breuk van f r n bij verlies v. eer n; 1 'itU.'e anderen vinger. door. Als bewijs, hoe hoog deze redeneering was, mag De agenda van de raadszitting van gis- zei de heer Klein, omdat hij zich een betere positie in de maatschappij zou kunnen ver werven, dan moest hij geen pensioen krij gen. De heer Bijvoet voerde hier tegen aan, dat dit een zeer gevaarlijk experiment zou zijn. Het is toch denkbaar, dat een wethou der van een bepaalde partij principieel van meening met de meerderheid van den Raad verschilt en meent hierom te moe ten aftreden. Door aanneming van het amendement van den heer Klein zou men zulk een man voor een al te scherp con flict tusschen zijn eigen belang en zijn be ginsel stellen. De meerderheid van den Raad scheen er aldus ook over te denken. De heet Klein kon althans voor zijn amendement geen meerderheid krijgen. Dat de heer Peper van de geheele zaak zoo goed als niets zou willen weten, was heel begrijpelijk. Tot de taak van een com munist behoort het nu eenmaal, alles, wat op een geregelde parlementaire func- tionneering wijst, te sabotteeren. Het eenige waarvoor de heer Peper zou te vinden zijn. was een pensionneering op 65-jarigen leeftijd j zonder meer. Als motief voerde hij aan, dat het wethouderschap zulk een gemakke lijk baantje is, dat niemand kon beweren hierdoor te slijten of ook maar iets van zijn levensvreugde of energie te verliezen. De heer Peper wenschte behalve pension- neering eerst op 65-jarigen leeftijd, aan de nieuwe verordening terugwerkende kracht te geven, zoodat de afgetreden wethouders en zij, die momenteel in functie zijn, hun tot nog toe genoten rechten zouden komen te verliezen. Hij kreeg echter hiervoor zelfs geen voldoenden steun van den Raad om zijn voorstel in behandeling te laten bren gen. Niettemin achtten verschillende raads leden zich genoopt er toch nog iets over te zeggen. Speciaal mr. Bijvoet wees op het immoreele van een poging om eenmaal ver kregen rechten te niet te doen. Mr. Bijvoet had tegen het voorstel der commissie nog een ander bezwaar en wel dit: hoewel hij het met den feitelijken in houd van het voorstel volkomen eens was, kon hij met de motiveering niet op alle punten meegaan. Beteekent, vroeg hij, de uitdrukking; „tot de motieven, welke voor heen voor pensionneering golden en nu niet meer gelden", dat, wanneer een Haar- lemsch wethouder na aftreden In slechter positie komt, de verordening dan weer ge wijzigd zal worden? De heer Joosten gaf hierop later antwoord en zeide, dat de commissie daarover In het geheel niet had gedacht. De bedoeling is slechts geweest, iemand, die als wethou der aftreedt drie jaar gelegenheid te geven weer op zijn verhaal te komen, oude, gebroken relaties weer op te nemen etc., in één woord, zich opnieuw een positie te scheppen. Er ontspon zich ten slotte naar aanleiding van allerlei redactie-wijzigingen, welke men zou noodig achten in de nieuwe verordening, een vrij scherp debat over de vraag of de nieuwe verordening niet zou kunnen worden aangehouden. De voorzitter verklaarde zich daar pertinent tegen. De heeren Wolzak Bijvoet en Loerakker verdedigden uitstel, doch zij konden het niet winnen. Men ging tot artikelsgewijze behandeling over en de nieu we. verordening werd in beginsel volgens bo venstaande uiteenzetting aangenomen. Over eenigen tijd krijgen wij dan weer een nieuw stuk met een nieuwe redactie Wij weten, dat de overige agenda-punten onze lezers niet bijzonder zullen interessec- ren. Zoo ontspon zich een lang debat over de suppletoire begrooting 1927. Het vas natuur lijk weer de finantieele specialiteit van de roode raadsfractie, de heer Joosten. die liter in het krijt trad. Zijn bezwaren gingen dit maal voornamelijk tegen post 69 a aandeel ten laste van den kapitaaldienst komende, in de kosten van den dienst van openbare werken 54.565.28). Deze post was voor het eerst op de begroo ting opgenomen. Het bleek uit het debat, dat de bedoeling hiervan de volgende is: de amb tenaren van den dienst Openbare werken ver richten veel arbeid voor het maken van plan nen van nieuwe werken, nieuwe gebouwen, bruggen etc. Nu had de accountant der ge meente, de heer Lucas, in zijn rapport mede gedeeld, dat deze kosten, evenals de kosten van de nieuwe werken zelf, als buitengewone uitgaven konden worden beschouwd. De heer Joosten leverde hiertegen een zwaar betoog, hetwelk voornamelijk hierop neerkwam, dat het tegenwoordig geslacht de toekomst met dergelijke dingen niet mocht belasten, vooral niet omdat de betaling van rente en aflossing der leeningen van de gemeente langzamer hand ondraaglijk worden. De heer Joosten kreeg van zijn medelid der commissie van financiën, den heer Castricum, geen bijval op dit punt; deze wilde alleen met hem mee gaan in de bewering, dat er zoo weinig moge lijk geleend moet worden. Maar op dit punt zijn allen het eens. Het onderhavige voorstel zelf achtte de heer Castricum redelijk. i Mr. Slingenberg, die van den dienst 1927 een uitvoerig overzicht gaf, hetwelk ons op timistisch moest stemmen, zette helder uit een, waarom hij tot dit voorstel gekomen was. Hij kon trouwens aan de hand van allerlei correspondentie met andere gemeenten, teren bevatte geen enkel punt, dat het pu bliek kon interesseeren. Toch was de pu blieke tribune vol. De reden van deze belangstelling moet Bezocht worden in de benoemingen en wel in de benoeming van een wethouder. Daar omtrent hddden in de laatste dagen zooveel berichten in de couranten gestaan, dat het publiek meende iets bijzonders te zullen beleven. Het geduld werd wel op zware proef gesteld. Het werd n.l. half 6 eer de ■wethoudersbenoeming aan de orde kwam Toen het stembureau gevormd was, vroeg de heer Peper het woord, om op zijn be kende sarcastische wijze zijn meening over de gebeurtenissen van de laatste dagen te heggen. Speciaal richtte hij zich tot de so ciaal-democraten, die z.i. weer de demo cratie verloochend hadden, door aan den eer v. Liemt, die eenmaal aan het hoofd Van de bist der Cranenburgers stond, een ^ethouderszetel aan te bieden! In dezen trant ging het het Peil van t gelden, dat de heer Peper aan de burgerlijke 'j'art':en verweet, dat zij den eenigen man, die aanmerking zou komen om mr. Bruch op volgen, totaal buiten rekening haddén gelaten. Die eenige man was de heer Vis ser. heeren Reinalda en Van Liemt repli ceerden met een enkel woord. De eerste zei bij de begrooting op de zaak te zullen terugkomen en de heer v. Liemt Vvees er den communist op, dat hij het to taal bü het verkeerde einde had, omdat DJ. de S. D. A. P. haar brief niet tot den heer v. Liemt maar tot de rechtsche raads fractie had gericht, waarvan hij, de heer v. Liemt, toevalligerwijze voorzitter is. Hiermee was dit incident afgeloopen, waarna tot de benoeming kon worden over. gegaan. De uitslag was, zooals wij verwacht had den. De heer Roodenburg werd bij eerste Stemming gekozen en wel met 17 stemmen, precies Net aantal, dat hij noodig had. Er Werden nJ. 33 geldige stemmen uitgebracht en vier in blanco; de heer Joosten kreeg -T twaalf en de "heer Loosjes vier. Ver- moedelijK hebben dj heeren Peper en Over steegen benevens twee leden van de recht sche raadsfractie hun stem in blanco uit gebracht. Heelemaal schijnt het in de nieuwe coalitie dus nog niet te boteren. Maar dat is niet zoo erg; het voordeel is in ieder geval, dat de Christ.-Hist., de Katholieken en de Ant.-Rev. weer bij elkaar zijn ge bracht. Dit mag veel moeite hebben gekost; velen mogen meenen, dat hier een zwaar offer moest worden gebracht, het is zeker, dat van alle mogelijke oplossingen deze de beste was. Als zoodanig moeten wü ze nemen en aan de toekomst overlaten er met vereende krachten het beste van te maken. Het lijkt ons in dit verband dan ook geraden niet verder m beschouwingen te treden. He heer Roodenburg moge nu als Christ.- Hist. wethouder en zijn mede-partijgenooten te den Raad mogen toonen het nieuwe verbond op prijs te stellen door een loyale samenwerking met de andere Chr. partijen; dit kan slechts aan het algemeen belang van Haarlem en aan de politieke doorwerking van de Christelijke beginselen in de ge meentepolitiek ten goede komen. Het voornaamste punt van de agenda was Verder de behandeling van een nieuwe pen sioenregeling voor de wethouders. Men weet, dat hiervoor een commissie was ingesteld, die op korten termijn een rapport had uit gebracht met een voorstel, dat vrijwel bevre diging zal wekken. De heer Joosten leidde het voorstel der commissie bij den Raad in en legde er voornamelijk den nadruk op, dat de commissie in zeer korten tijd haar ^erk had moeten doen en dat daardoor een tedactie was verkregen, die lang niet op a'le punten bevredigen kon. Hij stelde daar- 0ïb voor de zaak in principe te beslissen en ®-an B. en W. over te laten voor een betere redactie te zorgen. He heer Klein was het met de strekking het nieuwe voorstel nog lang niet eens. Pensionneering eter wethouders, zooals tet nog toe in Haarlem geregeld Is ge- Er i heeft al heel weinig zijn sympathie. H S' zeide hij terecht, aan de Nieuwe ai eDische Crt. in de schoenen gescho- oft C'at ziJ deze zaak eerst aan het rollen 8eblacht, toen de heer Reinald'a als wethouder Was afgetreden Neen, zei de heer tüdC°Urant is er al mee begonnen j en. het Wethouderschap van den heer omans, die daarover toen niet erg ge sticht was. Inderdaad, de heer Klein heeft in zooverre Jk, dat in ons blad herhaaldelijk over de ^aarlemsche verordening op de wethou- ^rsPensioenen geschreven is. Er waren daar- th V6le onbilIijkheden, die de heer Klein Ve ?S n°^ 66115 scherp naar voren bracht. hiervan zal nu veranderen. et hetgeen de commissie nu voorstelde, eh allen het echter nog niet eens. De i,eF*r Klein wenschte verder te gaan en al ter (waaronder ook Zaandam!) verklaren, dat men elders denzelfden weg bewandelt. Een voorstel-Joosten om den bedoelden pest van de begrooting af te voeren, kon dan ook geen meerderheid verwerven. Er kwamen nog verder eenige onbelang rijke zaken aan de orde, waarna de benoe mingen volgden. Hierna ging de raad in comité-generaal. De heer Roodenburg krijgt de portefeuille van Onderwijs In de gisteren na afloop van de raadsver gadering gehouden vergadering van Burge meester en Wethouders is besloten dat de heer ROODEN BURG zich zal be lasten met alle aan gelegenheden, welke voorheen behoorden tot het ressort van den heer Mr. BRUCH. De heer ROO DENBURG zal spreekuur houden ten Stadhuize op eiken Maandag en Donderdag van 12 tot zal het spreekuur van Donderdag vervallen,! wanneer die dag volgt op den dag, waarop eene raadsvergadering is gehouden. In dat geval zal de heer ROODENBURG te spre ken zijn 'Woensdagmorgen vóór de raadsver gadering van half 10 tot half 11. le. Jantina Smidt, wed. Haveman te Assen; 2e. Melis de Sma'e. thans verpleegde in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen; 3e. Arnoldus Collé Jr. te Baarn, en 4e. Johannes Antonius Collé te Culemborg. Wolff seint uit Berlijn; De centrumfractie in den Raad heeft een voorstel ingediend waarbij de „Magistrat" (het Dagelijksch Bestuur der gemeente) wordt uitgenoodigd te bevorderen, dat de hangar voor Zeppelin-luchtschepen te Eer lijn zal worden gebouwd. Naar Wolff verneemt, heeft dr. Eckener gisterochtend een lang onderhoud gehad met den minister voor het Verkeerswezen, dr. Von Guerard. Luchtpost Ten einde Nederlandsche belanghebbenden in de gelegenheid te stellen van een eventu- eelen tweeden tocht van het luchtschip „Grai Zeppelin" naar Amerika gebruik te maken voor het vervoer van luchtpostcorresponden lie, zijn door de Nederlandsche postadmini stratie aan den Duitschen dienst inlichtin gen verzocht, omtrent de voorwaarden waar op Nederlandsche correspondentie zou kun nen worden medegegeven. v Pensioen te geven aan hem, die na de rkiezingen door zijn niet-herkiezing, wet- ^Uder-ai raakt. Wanneer echter iemand vr-towiiiir*. B ontslag nam als wethouder, bijv., Buna 5 jaren zijn verstreken, sedert in den nacht van 23 op 24 December 1923 de be- jaai de Thomas van Wiggen met een spade O- eenig ander zwaar voorwerp vermoord in zijn woning aan den Achterweg te Culem- org werd gevonden. Zijn eveneens bejaarde zuster Gerritje van Wiggen leefde nog, maar was zwaar gewond. Zij overieed eenige uren later ln het ziekenhuis aldaar, zonder iets aan eenige onsamenhangende hebben kunnen uiten. Na den moord bleek een aanzienlijk be- arag aan geld, men noemde 20.000 verdwe nen te zijn. Bij het aanvankelijk onderzoek speelde een met-eervol ontslagen rechercheur der Culem- borgsche polit'e, Haveman, een min of meer eidende rol. Toen dit onderzoek niets anders opleverde dan negatieve resultaten, de voor en na aangehoudenen werden na langer of korter tijd losgelaten, keerde de publieke opinie zich tegen Haveman en den commis saris van politie, den heer A. Blok. Een pers- -amnagne volgde, waarin Haveman recht streeks als den dader van, althans medeplich tige aan den moord werd genoemd. T°en Haveman de tweede maal door de uistitie te Tiel zou gehoord worden, maakte hij door ophanging een einde aan zijn leven. De agitatie tegen den commissaris van politie kwam daardoor niet tot een eind; deze luwde eerst na veroordeeling van den leider der perscampagne, O. de Beus, wegens smaad schrift. In Maart 1926 werden te Tricht, een dorpje bij Tiel, Claas Sweeris en Van Vroege als verdacht van dezen moord aangehouden. In het begin van April d.a.v. volgde de gijzeling van commissaris Blok, gegrond op de mee ning van den rechtercommissaris mr. W. J. Hordijk, dat hij als getuige gehoord belang rijke mededeelingen achterwege hield Een week later werd hij uit de gijzeling ontslagen, terwijl later ln hoogste Instantie de Hooge Raad de beslissingen van rechtbank en Hof in deze aangelegenheid vernietigde en den heer Blok rehabiliteerde. Eerst 16 Mei 1927 na een voorloopige hech tenis van 14 maanden stonden Sweeris en Vroege voor de arrondissementsrechtbank te Tiel terecht. De wed .Haveman en de Smale legden uiterst bezwarende verklaringen voor verdachten af, tegen wie levenslange gevange nisstraf werd geëischt. Vijf dagen later ver- oofdeelde de Rechtbank hen tot 15 jaar. Bei den gingen in hooger beroep bü het Hof te Arnhem, dat de zaak 29 September d.a.v. behandelde. In deze dagen schreef Melis de Smale aan Claas Sweeris een brief, waarin hij zeide uit wraak tegen Sweeris dezen en Vroege valsche- lijk voor rechtbank en hof beschuldigd te hebben, terwijl dit ook vermoed werd van verklaringen door Arnoldus Collé en Johannes Antonius Collé afgelegd. Sweeris en Vroege werden vrijgesproken en het hof gelastte dat de rechtbank te Tiel een onderzoek naar de vermoedelijke valsche ver klaringen zou instellen. staan In openbare zitting van Ged. Staten van Noord-Holland werd gisterenmiddag de zaak behandeld van den heer H. J. Klein, wethou der van voormalig Schoten, die Ged. Staten gevraagd heeft te beslissen dat hem wacht geld moet worden uitgekeerd, omdat zijn functie van wethouder door de annexatie is opgeheven. Een desbetreffend verzoek aan den gemeenteraad van Haarlem werd indertijd ge weigerd. De hëer Klein vroeg 1200 wachtgeld als wethouder, 150 als lid van het Burg. Arm bestuur, verminderd met 650 bezoldiging als lid van het Burg. Armbestuur van Haarlem, waartoe hij na de annexatie is benoemd. Na uiteenzetting der zaak en voorlezing der stukken door den voorzitter was het woord aan den heer Klein. Deze zeide nu eerst in beroep te zijn gegaan omdat Ged. Staten beslist hebben dat wachtgeld moet worden uitgekeerd aan de leden van het Burg. Arm bestuur, spr. meent er dan ook recht op te hebben. ucruiiü v»u rz SPr' meent dat de zaak d00r B- en W- van 1 uur Evenwel i Haarlem verkeerd is gesteld. Er moet hier ge- sproken worden van dienstverband van amb tenaren tegenover de gemeente. Spr. bestrijdt de meening van B. en W. van Haarlem als zou iemand, die tot het Dag. Bestuur van een gemeente heeft behoord, geen recht op wacht geld hebben, en beroept zich daarbij op de gemeentewet en de annexatiewet. De geneeie annexatiewet ademt den geest dat vergoeding moet worden gegegeven aan ieder die schade lijdt dóór een annexatie. Zelfs wilde men eerst tijdelijke ambtenaren gelijk stellen met ambtenaren in vasten dienst, dit is later uitgelicht. In ieder geval kan men zich hier echter niet op tijdelijkheid van een functie beroepen, omdat spr. over tuigd is dat hij groote kans had om weder ais wethouder te worden gekozen indien de gemeente niet was opgeheven. Spr. betoogde verder dat hem als wet houder-voorzitter van het Burg. Armbestuur wachtgeld moet worden toegekend, omdat dit ook is verleend aan raadsleden-leden van het Burg. Armbestuur. De heer H. A. v. Abs trad op nament het gemeentebestuur van Haarlem. Deze zeide dat B. en W. onderscheid maken tusschen de functie van wethouder tegen een bezoldi ging van 1200 en die van voorzitter van het B. A., waarvoor 150 wordt genoten. B. en W. meenen dat een wethouder geen ambtenaar is, omdat een ambtenaar onderge schikt is aan het gemeentebestuur, terwijl een wethouder deel uitmaakt van een gemeente bestuur. De raadsleden-leden van het B. A. hebben wachtgeld ontvangen, omdat B. en W. van Haarlem hen als ambtenaren beschouwt. Bij repliek zegt de heer Klein dat wethou ders, evenals ambtenaren, door den raad worden aangesteld. Spr. bestrijdt het beroep van den heer v. Abs op de Pensioenwet, als zou de heer Klein geen ambtenaar zijn. Ged. Staten zullen later een beslissing ne men. geboren uit moeite en smart. De zin van 't leven wordt duidelijk, als wü die smart aanvaarden tot bevrijding. Aan den vorm, vooral aan den inhoud herkennen wü het ware kunstwerk. Wü vra gen: raakt het werk de ziel van den kun stenaar? Heeft het hart er aan deel? Onze tijd kenmerkt zich door intellectueele ver starring. Het is een tüd van bedenksels en probeersels. In onzen haastigen tijd zün er toch nog kunstenaars, die de macht bezit ten iets te realiseeren van 't groote onbe kende en nochtans bestaande, van 't myste rie, dat, op den achtergrond van 't leven, 't leven eeuwige waarde toekent. Visser heeft ons overtuigd, overtuigd met zijn stille, verdiepte, verteederde begonia's en fuchsia's. Hierin toont hij, dat net schijnbaar kleine, van binnenuit gezien, be langTük voor ons kan worden. Het essentieele van Visser's kunst is in de openingswoorden van den heer Dobbenburg zeer juist aangegeven. In het veelzijdig oeuvre, dat de schilder ons toont, zün we geneigd telkens en telkens weer terug te gaan naar den wand, rechts van den in gang. In de daar opgehangen bloemstukken brengt Visser zijn diepste uitingen, die tot den bezoeker het sterkst spreken. In dit werk heeft hij een verdieping bereikt, die tot aandacht dwingt. Ook in andere stuk ken en andere procedé's spreekt zijn groote liefde voor ditzelfde onderwerp, zijn zoeken naar den meest zuiveren uitingsvorm (o. a. in no. 27). De veelzijdigheid dezer expositie vormt haar grootste aantrekkelükheid. Een krach- tigsn toon weet de schilder te treffen in nr. 22 Dennenboom (litho), in nr. 17, Win ter in den polder, realiseert hij een mach tig effect van stilte, verlatenheid en ruim te, terwijl in het pastel Woning aan 't water, de wazige herfst-atmosfeer een fijne stemming weergeeft, die tot mümeren voert (no. 40). Het meisjesportret (nr. 29), kopergravure, ls door compositie en gevoel volle weergave wel een zeer apart staaltje vaa Visser's kunnen. De Tweede Kamer heeft gisteren een be gin gemaakt met de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting 1929. De H.-N A E N op den terugweg naar Ne derland. Het wetsontwerp inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten zal op 15 November a.s. in de afdeeiingen der Tweede Kamer worden onderzocht. De retourcommissies in het gasbedrijf. Een kwestie voor den Raad van State. Verschenen is het Voorioopig Verslag over het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van opschorting der ver plichte vaccinatie. Het Voorioopig Verslag is verschenen over hoofdstuk: Financiën, der Staatsbe grooting 1929. In verband met de Culemborgsche moord zaak, verdacht van meineed, staan heden voor de rechtbank te TIcl terecht de wed. Haveman, Melis de Smale, A. Collé Jr. en J. Collé. De Fransche kabinetscrisis. Poincarê ka- binets-formatcur? Lord Cushendon verdedigt in het Hoo- gerhuis het vlotC-compromis. Bijzonderheden van de Etna- over de uitbarstingen Heden nu in dit verband voor de Men meldt ons uit Vlissingen: Een nieuwe kraan van 35 ton, die op een zolderschuit werd aangevoerd voor de fabriek De Schelde" is hedennacht bij de schiobrug. doordat de zolderschuit lek geworden was, gaan overhellen, van het dek gegleden en gezonken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Met kranen zal getracht worden het gezonken hefwerktuig op den wal te brengen. PLANNEN VOOR BETERE HUISVESTING Hedenmorgen bereikte de omzet van de bloembollenveiling Beverwyk, welke gehouden wordt door de veilingvereenigingen „Kenne- merland" en „Vrije Veiling", voor het eerst het bedrag van 500.000. In verband hier mede werd de veiling even onderbroken en hield de voorzitter der R. K. Tuindersver- eeniging „Kennemerland", de heer J. P. Nijssen, een rede, waarin hü constateerde, dat het vertrouwen in de veiling thans blijkbaar is gevestigd. Spr. deelde mede, dat binnen kort voor betere huisvesting der veiling zal worden gezorgd. In beginsel is besloten tot stichting van een nieuwe hal en een nieuwe veilingzaal. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.58. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om; 4.46. Een pleidooi voor een brug bij Zaltboinmel De Kamers van Koophandel en fabrieken voor Utrecht, de Neder-Betuwe, Tiel, Den Bosch en omgeving van Oostelijk Noord- Brabant te Eindhoven hebben zich op initia tief der K. v. K. voor Den Bosch en omge ving met een gezamenlijk adres tot den minis ter van Waterstaat gewend, ten einde te be vorderen, dat de in het Rükswegenplan opge nomen brug bü Zaltbommel, de schakel in het doorgaand verkeer tusschen het Noorden en Zuiden des lands, onder de eerste zal behoo- hen, welke in de naaste toekomst in uitvoe ring zullen worden genomen. Een commissie, samengesteld uit de voorzitters dier Kamers, en den secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Den Bosch heeft zich belast met de leiding der te voeren actie voor de spoedige totstandkoming dezer brug. Maan dag 5 Nov. j.l. had deze commissie gelegen heid bij den minister van Waterstaat de, in de Kamers welke haar afgevaardigde, ter zake bestaande opvattingen nader toe te lichten. Met ingang van Maandag a.s. Met ingang van a.s. Maandag zal dooi de Haarlemsche Broodbakkers-patroons- vereeniging en d'e Brood- en Banketbakkerü „Eigen Hulp" de broodprüs met 1 cent per 8 ons verlaagd worden. BU de directie van de K.I.L. MU. is gister middag bericht ingekomen, dat de vüfde vliegmachine, de H.-N.A.E.N., gisteren te 8 u. 29 (pi. t.)te Palembang is aangekomen en té 9 u. 14 (pi. t.) Is doorgegaan. Het kwam te 14 uur 50 (pl. t.) te Medan aan, waar het tot heden blüft om dan door te gaan naar Bangkok. Van Medan vertrokken Hoogste barometerstand 766,2 m.M. te Akureyri. Laagste barometerstand 745,8 m.M. te Rochefort. Verwachting: Matige tot zwakken, N.-O. tot O. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Prima brandstof Verzege; de zakken Amsterdam Hilversum—Bussum—Leiden Ook anthraciet en brechcokes v. centr. verw.) Kunsthandel F. H. Smit -VT gr00t aantal belangstellenden had Zaterdagmiddag de opening van de tentoonstelling van werken van Jan Visser plaats met een inleidend woord van den heer Aart van Dobbenburg. De geschiedenis van den kunstenaar, al dus de heer Dobbenburg, is de geschiedenis van het leven in zijn werken geopenbaard. Een openbaring en bevestiging van het leven, dat hü ondergaat. Zijn werk zal ge accentueerd zyn naar zün eigen geaardheid, maar tevens toonen, dat alle smart is om te smeden tot een groot en positief geluk. Kathe Kollwitz met haar verscheurende tragiek vindt ten slotte voor zichzelf in haar groote kunst berusting en vrede. Een Aneta seint uit Medan: Het 5e postvliegtuig is heden voor retourvlucht naar Holland van hier trokken. zijn ver- Het bedrjjf stop gezet Te Veendam is door tot nog toe onbèkende oorzaak de zuigerstang gebroken van de groote stoommachine van de coöp. stroocar- tonfabriek de Vrüheid te Veendam. De ge broken stang is met kracht tegen het deksel van den stoomcylinder gedreven, dat geheel is weggeslagen. De fabriek is direct stop gezet en zal ongeveer 3 weken stil blijven staan, daar de herstelling van zeer grooten omvang is. Het werkvolk is voorioopig in dienst ge bleven. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De 26-jarige J. K. is gisteren, toen hü op de Prins Hendrikkade te Rotterdam fietsend achter een tram om de straat wilde over steken door een uit de andere richting komende tram aangereden. HU viel en werd vrüwel gescalpeerd, doordat de hoofdhuid van het eene oor tot het andere werd open gescheurd. Bovendien kwetste hü zijn linker enkel zeer ernstig. In zorgelijken toestand werd hü in het ziekenhuis opgenomen. rechtbank te Tiel terecht, verdacht van het j berusting na een fiere, heldhaftige en men- plegen van meineed; schelüke opstandigheid. Schoonheid wordt Uit Eibergen wordt gemeld: Gisterenmiddag kwam er uit het oosten 'n luchtballon aandrüven, welke op het terrein nabü den Maallemschen watermolen landde. De .ballon kreeg averü van de puntdraad-af- rasterlng der weiden. Om 10 uur 's morgens was de ballon in Miinster opgestegen en in goede conditie verlieten de vijf luchtvaarders, onder wie zich een meisje van circa 8 jaar bevond, het schuitje. De landing verliep zeer vlot, en om 4 uur was de ballon met toebe- hooren voor terugzending aan de Münstersche luchtvaartvereeniging reeds aan het station alhier bezorgd. Op 13 September j.l. is het Buitsche „Elsa Koppen" op het Noordzeekanaal in aanvaring geweest met een sleep zandbak ken. De Raad voor de Scheepvaart stelde gisteren naar de oorzaak van dit ongeval een onderzoek in. Uit de verklaring, die de loods van het stoomschip aflegde, bleek o.a. dat de „Elsa Koppen" in de richting Amsterdam stoom de. Ongeveer half drie 's ochtends toen men het West-Zaner gat voorbü was, werd aan s.b. züde vooruit een meegaande sleep waargenomen van twaalf zandbakken. Men stoomde midden in het vaarwater op hal ve kracht. Op 600700 M. afstand zette de loods de machine op „langzaam voor uit" om de sleep langs te kunnen varen. Plotseling, voorbij de houthaven, liep het schip echter s.b. uit ondanks b.b. roer ge ven en het enkele slagen volle kracht voor uit draaien van de machine. Get. liet de machine volle kracht achteruit slaan, "doch een aanvaring volgde. De loods had voor het voorbijvaren geen sein gegeven. Ook de roerganger werd gehoerd Uit spraak later. De rechtbank te Roermond veroordeeldi den gedetineerden woonwagenbewoner H. F. te Roermond, wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, ge pleegd op zün echtgenoote, tot een jaar ge vangenisstraf. De eisch was l'A jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1