Gemengd Nieuws ZULSTRAAT-VEREENIGING TOTEN MET 17NOVEMBER f 50.f25—, f 15.—f ÏO. f 5. m W. C. BERGISCH - BANDAGIST m m m m DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 12 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 4 Angs tige oogenblikken in Circus Straszburg Opgepast Een inval bij Van Burink Per ongeluk zich zelf doodgeschoten Een brutaal stukjè Ernstig motorongeluk te Rijswijk Toch de vlag uit! Arme kleine Opiumschuivers Brutale roofoverval te Eygelshoven Brand gesticht Hij wilde de politie halen Aan de gevolgen overleden Speelschheid met den dood bekocht VERKEER EN POSTERIJEN „Geluktelegrammen" Brieven met aan douane rechten onderworpen goederen Uitbreiding van den transatlantische telefoon en telegraafdienst Belasting betalen op alle postkantoren LUCHTVERKEER Luchtpost Mooie successen voor de Fokkerfabrieken Internationaal luchtvaart verdrag FINANCIËN Levensverzekering„Holland" LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een coöperatieve export slachterij KERKNIEUWS Missie-broeders BOEK EN BLAD Inhoud van tijdschriften VRAGENBUS RADIO-NIEUWS Radio-omwenteling in Zwitserland 84 MARKTNIEUWS BELANGRIJKE PRIJSVERLAGING HOEING'S STOOMERIJ CORSETTEN NAAR MAAT NASSAUSTRAAT 12, bovenhuis, Tel. 11288 HOE WILT GE CONCURREEREN ZONDER ADVERTEEREN SINDS EEN EEUW RBAKhUI5{,ZONEN 0L5T ï&z ✓/.vs: Om misverstand te voorkomen, maken wij het publiek nogmaals bekend, dat de uitgeloofde prijzen van niet voor de deelnemende winkeliers, doch uitsluitend voor het publiek bestemd zijn. Zij die deelnemen aan de beoordeeling van hetgeen daarvoor in aanmerking komt en in de étalage met een kaart wordt aangeduid, kunnen bovenstaande bedragen HET BESTUUR, W- verdienen. 4 De dresseur Petersen door leeuwen aangevallen en gewond Sinds eenige dagen vertoeft het bekende circus Straszburger thans te 's-Gravenhag" Dat alle interessante nummers, we'k° met de kostbare collectie dieren gedurende de voor stelling gegeven worden, niet altüd even ongevaariijk zijn. bewijst wel het feit dat zich gedurende de avondvoorstelling Zater dag voor de oogen van de duizenden bezoe kers een opwindend voorval heeft afge speeld. De leeuwen ,/erden -in de middelste ijzeren kooi door den looogang binnengelaten, om door den dresseur Petersen als in elke voor stelling voorgeleid te werden Voordat Peter sen zich noe in de kooi b"<mf. waren d° leeu wen met elkaar begonnen te vechten. Peter- se trad daarop de kooi binnen en probeerde de zich den vorigen avond bijzonder wild ge dragende dieren uit elkaar te krijgen. Dit mislukte echter. Men reikte den heer Petersen daarpn door de tralies een iizeren vork om zich te be schermen. terwijl verder door mevrouw Petersen, die zich als altüd bü deur dar kooi bevond, twee revolverschoten met los kruit in de lucht werden afgeschoten. De deur naar den loopgang werd eeonend en het gelukte den heer Petersen, alle leeu wen in den leeuwenwagen terug te dringen Nadat de le°uw Pascha van de andere dieren afgezonderd werd. aangezien hij de voor naamste aanvaller op Petersen was, ver schenen alle leeuwen, behalve Pascha, nog maals in de kooi. doch opnieuw begonnen de dieren te vechten. Petersen zag z;ch genood zaakt. de leeuwen voor den tweed-en keer door den loopgang naar den wagen terug te dringen, om een anderen woedenden leeuw ..Lux" afgezonderd te krijgen. Het gelukte den leeuw T.ux pehter. met d" ande-e leeuwen weder in de kooi te komen, waar Lux direct en Petersen toevloog en dezen ernstig be-* dreigde. Lux snrong rege'recbt op Petersen aan en verwondde hem niet onbeduidend aan de rechterhand, zooda*- het bloed van de hand van onder den handschoen te voorschijn kwam. Niettegenstaande deze opwindende oogen- bhkken dreef Petersen Lux in den loopgang terug en wilde hij met de in de kooi gebleven leeuwen zijn nummer ten einde brengen. Eerst na aandringen van den directeur Kari Straszburger. gaf Petersen dit voornemen op en verliet hij de kooi. nadat hij de leeuwen eerst nog in den loopgang had teruggedre ven. Het geheele voorval speelde zich binnen eenige minuten af en door het dappere op treden van Petersen, bemerkte het publiek niet dadelijk, in welke buitengewoon gevaar lijke positie Petersen zich in die oogenblik ken heeft bevonden. De opwinding van een deel der mannelijke leeuwen gisterenavond moet aan jaloersch- heid worden toegeschreven. Ofschoon de rechterhand van den heer Petersen tot op het been opengereten werd verzekerde de heer Petersen, zün nummer weder te kunnen opvoeren. Alleen wordt de leeuw Lux eenige dagen uit de groep ver wijderd. Naar nader wordt gemeld, heeft de direc tie van circus Straszburger besloten het nummer met de leeuwen eenige dagen van het programma te schrappen, opdat de tem mer geheel van zijn verwonding kan her stellen en opdat ook de dieren tot rust kun nen komen, daar men vreesde, dat anders eenzelfde tooneel zich zou kunnen herhalen. Deze rustperiode zal echter slechts van korten duur zijn. De hoofdcommissaris - van politie te Rot- erdam geeft belanghebbenden in overwe- ■ing, alvorens relaties aan te knoopen met Dirk Huibert Vrolijk, geboren te Rotterdam 6 Mei 1891, directeur van bet bureau voor ïecherche. Informatie en Rechtzaken ge vestigd aan den Stationsweg 71 te Rotter- lam, inlichtingen in te winnen aan het ïoofdbureau Haagsche Veer te Rotterdam, afdeeling Centrale Recherche). Deze Vro- ijk kwam reeds verschillende malen, ver lacht van oneerlijke praktiiken met politie ;n justitie in aanraking. Thans wordt hij ;r van verdacht, iemand die niet toereken jaar is, voor een bedrag van 500 gulden te lebben benadeeld. daan. Drie Chineezen zullen vervolgd wor den. een hunner werd gearresteerd. In totaal werd ongeveer 5 K.G. ruwe opium in beslag genomen, alsmede bereide opium, busies, pakjes, pijpen en lampjes benevens eenige revolvers en een aantal patronen. Dezer dagen hebben te Rotterdam zes 'eden van het W. A. C. een inval gedaan bij den vroegeren leider Van Burink, schrijft 'aet ..Volk Twee vrienden van laatstgenoemde waren aan het werk in de woning van Van Burink hi de Tuinderstraat. Het communistisch raadslid gaat n.l. verhuizen en een groot ge deelte van het meubilair was reeds naar rijn nieuwe woning overgebracht. Plotseling drongen een aantal W. A. ri.-ers de oude woning binnen en begonnen -laar herrie te schoppen. De beide Van Ru- rink-mannen sommeerden den herrie-schop- pers het huis te verlaten en toen hieraan niet werd voldaan, ontstond een hevige vechtpartij, waarbij wederzijds rake klappen vielen Ten slotte slaagde het tweetal er in de W. A. C -mannen naar buiten te werken. Oe laatste werd zelfs door een ruit geslagen. Op de komst van de politie namen zij de vlucht. Een groot aantal beelden en beeld ies. dat in het voorgedeelte van het woonhuis stond m dat daar door eenige werklpo-en. die er hinde! mse dre*en, tijdelijk was neergezet, •verd door de W. A. C.-ers vernield. Vriiw-1 reen stuk bleef er heel. Overal werden de kon of de pooten afgeslagen, terwijl som- beelden als nroiectiel werden gebruikt. De heer Van Burink heeft b'i d° r-u een klacht ioged:end wegens huisvrede breuk. mishandeling en vernieling. Te Vessem was de 38-jarige timmerman J. O. op jacht. Hij heeft blijkbaar met de kolf van zijn geweer het ijs willen stukhalen om zijn hond te laten drinken. Daarbij is het geweer afgegaan en werd O. in het hoofd getroffen, zoodat hij op slag dood was. Te Nuland is ingebroken bij den burge meester dier gemeente. De brandkast werd weggehaald en is op 10 minuten van de woning geopend en ledig teruggevonden. Inbrekerswerktuigen lagen erbij. De officier van justitie te 's-Hertogenbosch heeft zich er heen begeven. Een doode Op den Haagweg te Rijswijk is de heer A. v. O. te Overschie, met zijn motorrijwiel in aanrijding gekomen met een auto. die van den tegenovergestelden kant kwam. De heer v. O. en de 20-jarige mejuffrouw J. v. D, uit Rotterdam, die op de duo zat, werden over den weg geslingerd. De heer v. O. had een schedelfractuur en een dubbele been breuk bekomen. Mej. v. D was zoo ernstig gewond, dat zij op weg naar het ziekenhuis te Den Haag is overleden. De technische dienst van de Delftsche politie verleende de eerste hulp, later voeg den zich eenige Rijswijksche doctoren daarbij. De heer v. O. is door de Delftsche politie naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag vervoerd. De motor is in beslag genomen. Een nader onderzoek zal door de Rijswijk sche politie worden ingesteld. De gemeenteraad van Opsterland verwierp net 10 tegen 6 stemmen het voorstel om op iationale feestdagen van openbare gebeu ren niet meer de vlag uit te steken. Het kindje van M. H., te Hoeven, had het ingeluk een vischgraatje in te slikken. Ge- ïeeskundige hulp moest worden ingeroepen. Deze mocht echter niet meer baten. Het Eindje is, naar het „D. v. N.-B." meldt, aan le gevolgen overleden. Inspecteurs en rechercheurs van de Cen- ;rale Recherche alsmede personeel van den 'reenidelingendienst hebben wederom een razzia gehouden op Kat.endrecht om over redingen van de opiumwet te constateeren. in tien boardinghouses werden invallen ge- Te Eygelshoven vervoegde zich ten huize van den heer G. een persoon en vroeg aan mevr. G., die de deur opende, of haar man thuis was. Op het ontkennend antwoord zocht de onbekende naar een stuk papier, om er zijn boodschap op te schrijven, doch gaf al spoedig voor geen papier bij zie' te hebben. Mevr. G. wilde den man aan papier helpen en noodigde hem binnen om even te wachten. Nauwelijks was de man binnen en de deur dicht, of hij greep mevr. G. bij de keel en er ontstond een felle worsteling, waarbij het individu zijn slacht offer op de trap wierp, waar zij bleef liggen. Fluks trok toen de man een paar gummi schoenen over zijn andere schoenen aan en de woesteling begon opnieuw. Hierbij kwamen beiden in de keuken terecht, waai de aanvaller mevr. G. een fleschje onder den neus hield en met een revolver dreigde. Toen hij vroeg waar het geld was, bleek, dat mevr. G. reeds zoo bedwelmd was, dat zij alleen nog met den vinger een aanduiding kon geven. De man heeft daarna het huis van onder tot boven doorzocht en zich mees ter gemaakt-van een zwarte lederen dames- tasch. waarin zich een 20-tal bankbiljetten van 100 bevonden. Even over 12 kwam een der zoontjes van den heer G. van school thuis en vond tot zijn ontsteltenis zijn moe der in de keuken op den grond liggen. Hij slaagde er in haar spoedig bij te bren gen. Mevr. G. was in staat de politie een signalement van den indringer op te geven. Het onderzoek is in vollen gang. Door een knaapje van 4 jaar Te Ameide heeft het vierjarige zoontje van den heer D. de J., eigenaar van een boerderij, een hooiberg in brand gestoken. Het jongetje was zoo naïef om de lucifers aan zijn moeder terug te geven, nadat hij zijn, overigens niet met kwade bedoelingen gepleegde daad had verricht. Toen de moeder naar buiten snelde, zag zij tot haar ontsteltenis den hooiberg in lichte laaie staan. De motorspuit van Ameide en 'n motorspuit van Groot-Ammers wisten de beids boerderijen, zij het dan min of meer door het vuur beschadigd, te behouden. De hooiberg brandde tot aan den grond toe af. Het kleine brandstichtertje kwam er voor dezen keer met een pak slaag af. Te Rotterdam wilde de 54-jarige Ameri- kaansche zeeman C. P. C. gaan passagieren en stapte in een taxi met het verzoek hem naar de Zwijnensteeg te willen brengen. Toen hij daar aankwam en een trap opging pakte de chauffeur hem in het donker beet en wist hem een bedrag van 120 Dollar te ontstelen. De Amerikaan liet dat echter niet zco maar toe en begon te tieren, waarop de chauffeur een man die beneden stond riep en hem zeide de politie te gaan halen. Van dit oogenbük moet hij gebruik ge maakt hebben om hem het geld over te geven. De ander liep weg en kwam pas na geruimen tijd terug, echter zonder politie. Het slot was, dat de beide mannen, later op den avond, op aanwijzing van den Ame rikaan zijn aangehouden. Het zijn de 24- jarige chauffeur P. P. T. en de 18-jarige schippersknecht G. B. Het geld werd niet op hen gevonden. Beiden werden in verzekerde bewaring gesteld. De zooA van den heer Camps te Horst, die bij het blusschingswerk van den brand van een ladder viel, is, naar de „L. K." meldt, aan de bekomen verwonding over leden. Te Leeuwarden was de 16-jarige Geert ten Hoeve bezig turf op den zolder te brengén. Toen, naar het oordeel van den patroon die de korven vulde, de jongen lang wegbleef, ging hij eens kijken en bemerkte dat Geert met zijn hoofd door een lus hing van een touw, dat de bewoner gebruikte bij het stappen van de trap op den zolder. Ver moedelijk heeft de knaap uit speelschheid het hoofd door de lus gestoken en daarbij den steun onder de voeten verloren. De dood was onmiddellijk ingetreden. In de maand September werden 12237 Gelukstelegrammen verzonden, bestemd voor het binnenland en 415 voor het buiten land. Vanuit het buitenland en de binnen- landsche scheepsstations werden respectie velijk 355 en 73 Gelukstelegrammen alhier ontvangen. Amsterdam verzond 2610 Gelukstelegram men en ontving van het buitenland en de binnenlandsche scheepsstations 77; Rotter dam 1226 en 62; 's-Gravenhage 1224 en 64; Alkmaar 80 en geen; Arnhem 265 en 4; Bre da 106 en 4; Deventer 85 en 2; Dordrecht 85 en 1; Eindhoven 141 en 1; Groningen 286 en 6; Haarlem 322 en 27; 's-Hertogen- bzosch 92 en 5; Hilversum 215 en 5; Leeuw arden 131 en 1; Leiden 117 en 4; Maastricht 96 en 27; Nijmegen 159 en 17; Tilburg 142 en 3; Utrecht 324 en 12; Zutphen 43 en geen; Zwolle 89 en 1; de overige kantoren in één totaal 4815 en 111. In deze maand werden 2288 Gelukstele grammen minder verzonden dan in de maand Augustus, maar door steeds meerdere propaganda hopen wij de volgende maand weer op een verhooging van het bedrag. Van de opbrengst der Gelukstelegrammen over deze maand wordt door het Neder- landsch Jeugdleiders Instituut een bedrag van ƒ37.87 beschikbaar gesteld voor het Kinderfonds van het Post- en Telegraaf personeel. Voortaan zijn in het verkeer met de Salo- mons-eilanden als brief gefrankeerde zen dingen, welke aan douanerechten onderwor pen goederen bevatten tóegelaten, mits voorzien van het voorgeschreven etiket „Douane." Brieven met aangegeven waarde, welke zoodanige goederen bevatten, zijn niet meer toegelaten in het verkeer met Sierra Leone. Volgens een bericht van de American Telephone en Telegraph Company zal een stuk van 800 Cards, zeven mijlen ten noorden van Trenton N. Y. gelegen, worden bestemd voor de uitbreiding van den transatlantisch en telefoon- en telegraafdienst. Met de ver vaardiging van het nieuwe materiaal zal een aanvang gemaakt worden, zoodra de plannen voor het nieuwe station voltooid zijn. Vast staat reeds, dat men een antenne- systeem van 4500 voet lengte in gebruik zal nemen. Behalve een installatie voor het langegolfverkeer, zullen er te Treton drie kortegolfstations worden gebouwd. Deze zullen gebruikt worden, als de verbinding onbetrouwbaar is op de lange golf. De zender en de krachtinstallatie zullen in twee groote gebouwen ondergebracht worden. Tegelijk is bekend gemaakt, dat na de voltooiing van het zendstation te Trenton, een nieuwe ontvanginstallatie zal worden opgericht op Schooley's Mountain bij Net- cong N. Jersey. Het terrein, waarop het station voor ontvangst komt, is het hoogste in het noordelijk middengedeelte van New- Jersey en volgens gedane proefnemingen moet het ideaal zijn voor het opvangen van teekens uit Europa. Op het oogenbük wordt de transatlan-. tische telefoondienst, voorzoover het den zendkant betreft, door het station te Rocky Point onderhouden, doch, daar gebleken is, dat gedurende de eerste tien maanden van dit jaar een toename viel te constateeren van niet minder dan 300 pet. in het aantal oproepingen, en men er op voorbereid wil zijn, wanneer Rocky-Point overbelast wordt, worden de reserve-zend- en ontvangstin stallaties thans reeds ontworpen. De post- en telegraaf-, bij-, wijk- en hulp kantoren, poststations en agentschappen, voor zooveel deze thans nog niet voor den belastingdienst zijn geopend, zullen met in gang van 1 Januari 1929 voor betaling van belasting opengesteld worden. Met ingang heden, 12 November, wordt de vliegdienst RotterdamKasseiMariënbad Praag opgeheven, zoodat de gelegenheid om met dezen dienst luchtpostcorrespondentie en postpakketten te verzenden, vervalt. Opdrachten uit Japan en Zwitserland De Nederlandsche Vliegtuigenfabriek heeft, naar het Hbld. verneemt, uit Japan een be stelling ontvangen op 12 verkeersvliegtuigen, waarvan zes Pokkers type P VII met drie, motoren en 6 Fokkers "van het type „Super Universal". De drie-motorige toestellen, welke uitgerust worden met Amerikaansche Wright „Whirlwind"-motoren, worden gebouwd door de fabriek in Amsterdam, terwijl de zes „Super Universal"-verkeersvliegtuigen ver vaardigd worden door de Amerikaansche Fokker-fabriek te Hasbrouck Heights, N. J.; de „Super Universals" worden uitgerust met den in Japan in licence gebouwden Bristol Jupiter-motor. Deze opdracht is een mooi succes voor de Fokker-fabrieken, omdat ze tot stand kwam onder zeer krachtige Engelsche, Duitsche en Amerikaansche mededinging. Eveneens verneemt het blad, dat de Neder landsche Vliegtuigenfabriek voor rekening van de thans samengesmolten Zwitsersche luchtvaart-maatschappijen Balair en Ad Astra, in bouw heeft genomen één drie-mo- torig Fokker F VII verkeersvliegtuig, en twee enkelmotorige verkeersvliegtuigen type Fok ker F VII; de beide laatstgenoemde toestel len worden uitgerust elk met een luchtge- koelden Jupiter-motor, in licence gebouwd door de Saurer-fabriek te Arbon, in Zwit serland. Bij Kon. Besl., zijn bekend gemaakt de bepalingen van de toetreding van Neder land, Nederlandsch-Indië, Suriname en Cu rasao tot het internationaal luchtvaartver drag van Parijs van 13 October 1919, als mede tot de protocollen van Londen van 27 Octdber 1922 en 30 Juni 1923, houdende wij ziging onderscheidenlijk van art. 5 en van art. 34 van dat verdrag. Men deelt ons mede: Met toestemming van de Verzekeringskamer zijn alle spaar kascontracten, loopende bij de Nederland sche Crediet- Assurantie Maatschappij te Roterdam, overgenomen door de Levens verzekeringsmaatschappij „Holland". Te Zutphen zal, naar het Hbld. verneemt, een Coöperatieve Exportslachterij gevestigd worden. De vorm, waarin deze zaak haar beslag zal krijgen, zal die eener Naamlooze Ven nootschap zijn. Het kapitaal der N.V. zal bedragen 750.000. De helft van dit bedrag zal men onder de boeren en andere be langhebbenden trachten te plaatsen, ln aandeeltjes van 12.50. Het overige kapi taal zal worden bijeengebracht door coön. aankoopvereenigingen, boerenleenbanken en zuivelfabrieken. De Geld.-Ov. Mij. v. Landbouw, de Bond van Aankoopver., (B.A.G.) en de Overijsel- sche Landbouwmaatschappij behooren tot de oprichters. Het aantal leden dezer bonden is ongeveer 25.000. In totaal wordt het aantal voor aansluiting in aanmerking komende a.s. eden geschat op 60.000. Men schrijft ons: St. Willibrordusdag brengt jaarlijks voor het missiehuis te Uden de mooie en blijde plechtigheid van inkleeding en professie der Eerw. Broeder-missionarissen. Op den voor avond van het feest heeft gewoonlijk de vernieuwing der geloften plaats, terwijl het eigenlijke „feest" z'n aanvang neemt op den dag zelf, met 't plechtig afhalen der geluk kigen, van de refter naar de kapel. De solemneele ritus (gehouden door Pa ter Provinciaal P. Bordes, onder assistentie van de paters J. Koemeester en v. Vree), volgt in alles 't ceremoniale der Congregatie van Steil en duurde van 9 tot omstreeks half twaalf uur. Achtereenvolgens hebben daarbij plaats; de feestpredikatie (uitge sproken door pater G. Gengeler v. Soester- berg), de oproeping en ondervraging der postulanten en broeders en de overgave van toog met cingel, regelboekje en medalje der Congregatie. Daarna doen allen, de bran, dende kaars in de hand, hun processie of op dracht en overhandigen direct daarna aan den Provinciaal of Generaal de kaars met 't door hen zelf geschreven stuk, dat de volledige formule der professie bevat en in de archieven der congregatie bewaard wordt. Na een stemmig polyphoon Veni Creator wordt de drievoudige zegen gegeven en daarna de H. Mis voortgezet, waaronder alle feestelingen de H. Communie ontvan gen. In processie worden zij, na afloop der plechtigheden, door priesters en misdienaars weer naar hun zaal teruggebracht. Het professiefeest onderscheidde zich dit jaar weer door 'n bizonder blijde en fami liaire stemming, onder de paters en studen ten niet minder dan onder de broeders en hun familieleden, die ten getale van '20 verschenen waren om getuige te zijn van dit indrukwekkende feest. MANNENADEL EN VROUWENEER Novemberaflevering Pater van Grinsven opent deze aflevering met een artikel HET ERNSTIG GEVAAR VAN DOODZONDE. Zijn bedoeling is te wijzen op „de zware verplichting ieder ern stig gevaar voor doodzonde te vermijden." Een volgend artikel geeft ons onder den titel WIE WAS JOSEPHINE BUTLER? een levensbeschrijving van deze edele pio nierster op ons terrein. Onder den titel DE ZEDELOOSHEID DER MODERNE DANSEN geeft deze aflevering den tekst van den brief, die door de Utrechtsche Pastoors aan de parochianen is gericht. In het artikel DE „GROENE" OVER HET HUWELIJK wordt protest aangeteekend tegen een artikel in dat blad. Zeer leerzaam is het artikel ECHTSCHEI- DINGSSTATISTIEKEN. Daarin wordt "be wezen de juistheid van de sociologische wet, dat het getal echtscheidingen toeneemt, naarmate de steden grooter zijn. Verder biedt deze aflevering weer een zeer interessante rubriek VAN HEER EN GINDS. Reeds meermalen noemden wij deze rubriek zeer interessant. Dat dit werkelijk het geval is, ondervonden wij dezer dageh, toen wij, op zoek naar een vroeger verschenen be richt, in een heelen jaargang deze rubriek doorlazen. Men krijgt daardoor een beteren kijk op de zedslükheidstoestanden in bin nen- en - buitenland dan door menig lang artikel. Vr. Ik woon in gem. Velsen en ben aan geslagen naar een inkomen van 1800. Rijksinkomstenbelasting 22.68; Verdedi gingsbelasting 5Gemeentelijke Inkomsten belasting 48.68. Totaal 76.28. Ik woon aan den Driehuizerkerkweg en verwoon 9.50 per week en moet 85.33 Personeele belasting betalen. Ik heb geen kinderen en voor nood zakelijk levensonderhoud wordt 700 afge trokken. Is deze aanslag juist? Antw. Ja, de aanslagen zijn juist. Vr. Mijn dochtertje wordt in December 14 jaar, zij zit in de vijfde klas. Mag zij nu van school? Antw. Neen. Vr. Is het volgende lot al uitgeloot? De obligatie van de N. V. „Voormalig Waarborg fonds van de Premie-leening der vereeniging Rotterdamsche Schouwburg", leening 1 De cember 1894 Serie 2559 no. 1. Antw.: Nog niet uitgeloot. Zwitserland is nu juist geen land bij uit nemendheid voor de radio, ten eerste daar 'i de ontvangst door de- bergen zeer bemoei- lijkt wordt en ten tweede daar er verschil- lende talen worden gesproken, die een uni formen radio-omroep niet bevorderen. De omroepmaatschappijen moeten zich financieel behelpen met vrijwillige particu liere bijdragen en de luistergelden van het geringe aantal leden 3300. In den laatsten tijd is er eenter een ernstig streven merkbaar om den omroep technisch en organisatorsch op hooger peil te brengen. Er is b. v. op gewezen, dat de reikwijdte van Zürich, Bern en Bazel veel te gering is (resp. 6 en 2 k Volgens een mededeeling in „Der Deutsche Rundfunk" van den directeur van het om- roepstation te Bazel, zijn er zelfs reeds twee 1 plannen ter 'reorganisatie gevormd. Het eerste vraagt om een 45 KW-zender voor het Duitsch-sprekende gebied en een I 16 KW-zender voor het Fransch sprekende. I Daarnaast zou dan voor de steden Bazel, j Bern, Genève en St. Gallen elk een V2 KW- zender worden gebouwd. Het tweede plan stelt voor drie zenders elk van 12 KW te bouwen, n. 1. in Zürich, Bern en Echallens. De 70.000 luisteraars zitten nu in gespan nen verwachting, welke van beide plannen ten uitvoer zal worden gebracht. Beste Father Liefhebber, luister naar mijn woord. Ik heb van avond stiekem in onze beurs 'boord. Mijn vrouw mag het niet weten, Want dan heb ik het gevr.... Eerst nam ik een briefje van tien. Zou zij het merken misschien Dan zei ik tot mezelf: Ben je bed..,. Ik stuur 'm een bankie van honderd. Een ruwe klant. Zoo'n ontboezeming montert 'n mensch eens echt op. Wie zou zeggen dat wij nog zulke dichters op het platteland bezaten En dat ik het onderwerp van een gedicht kon zijn Ik druip van de proza. Maar een echte dichter staat nergens voor. Hoe zou het afgeloopen zijn met zijn vrouw? Als ik hem was, maakte ik maar gauw een gedicht op mijn wederhelft. Zoo van Eeuwige trouw aan jou, mijn vrouw. Vat geen kou. Ik word benauwd, als ik denk aan jou. Of ik veel van je hou Nou Ik kan me niet indenken dat er nog een gemalin te vinden is die tegen zoo'n uiting bestand is, al gaaft ge een briefje van duizend weg. Wie probeert het eens Zoo g<& wilt, kom ik zelf er bij, als ge uw gedicht opzegt. Maar eerst het briefje in mijn zak, hoor Je kunt nooit weten. Stel eens dat het gediëht een averechtsche uitwerking had. Missiehuis, Hoorn FATHER LEFEBER Postrek. 120937 Directeur. U steunt ons ook bijzonder door geld te geven tegen rente zoolang u leeft. U houdt uw zelfde inkomen cn na uw dood wordt het geld gebruikt voor de opleiding van priesters. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken" Prijsncteering van Vrij dag 9 Nov. Aardappelen 0.701.23 per zak van 25 K. G.; Slaboonen 6.39—12.45 per zak van 15 K.G.; Snijboonen 7.2012.75 per zak van 15 K.G.; Aardbeziën 43 cent per doosje; Tomaten A 812; idem B 9—14; idem C 47; Tomaten Bonken 610, per 100 k. G. Witlof 38 per 100 KG.: Bloemkool 1.10 -16.50 per 100; Roode Kool 2.20—10.60 per 100; Witte Kool 2.50—670 per 100; •Savoye Kool 38.20 per 100; Spruitkool ƒ0.90—3.75 per 15 K.G.; Boerekool 0.35— 0.65 per 10 K.G.; Spinazie 0.150.34 per K.G.; Sla 110—2.30 per 100 krop; Andij vie 0.703.40 per 100 krop; Radijs 1.20 1.80 per 100 bos; Rapen 2.45.30 per 100^ Bieten 6—11.80 per 1000; Wortelen 3— 10.30 per 100 bos; Uien Drielingen 7.10 8.70 per 25 K.G.; Uien Nep 8.20—11.50 per 25 K.G. Prei 7—12 per 100 bos Appels: Brabantsche Bellefleur 1926 per K.G.; Zoete Bellefleur 16—23 per K.G. Bromley Seedling 2026 per K.G.; Gronin ger Kroon 18—31 per K.G.; Present van Engeland 16—48 per K.G.; Reinette, goud 1850 per K.G.; Reinette, ornaje 1727 per K.G. Peren: Besy van Schonauwen 1218; Beurré Clairgeau 1628 per K.G.; Boeren - groen 8.60—16.90 per 100 K.G.; Comtesse de Paris 1216 per K.G.; Giesel Wildeman 10.40—18.70 per 100 Kilo; Kamperveen 9.20—13.20 per 100 kilo; Nouveau Poiteau 1429 per K.G.; Soldat Laboureur 18—31 per K.G.; St. Nicolaaspeer 820—17.10 per 100 Kilo; Winterlouwtj-3 10.20—15.20 per GED. OUDE GRACHT 11 - SCHOTERWEG 54 - TELEFOON 10873-10382 zijn nooit laaggeprijsde corsetten. Ze zijn hooger in prijs dan de beste con- fectie-corsetten, doch in het gebruik niet duurder Of U dus de voorkeur zult geven aan een corset naar maat is grootendeels afhankelijk van Uwe waardeering van eigen lichamelijk welzijn en eigen uiterlijk KEURIGE CORSETTEN NAAR MAAT maakt SPECIALITEIT IN CORSET-BUIKBAND-COMBINATIES FABRIKAAT LET OP HET LOODJE nrr oen naam Md />.C\ Vy /in\ SMS8 VA'-? S*M\ s3!s V'W s0S aVa />«v\

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12