Een reis door Australië IN DEN OVERGANGSTIJD Telegraphisch Weerbericht .BUREAUX: NASSAULAAN4% DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 12 NOVEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17009 i: 1 uUUU.' AANGIFTE MO FT, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN AU F PFCÏITFN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRÏEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Dr. J. Th. de Visser De Japansche keizerskroning Voornaamste Nieuws Botsing tusschen twee trams te Amsterdam Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck ongesteld De H.-N.A.E.N. op den terugweg naar Nederland 25 Jaar Regent van het R.K. Weeshuis Het Joegoslavische s.s. „Tschema Mora" in de Zwarte zee vergaan J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Encephalitis na inenting Telefoon No. 13866 (drie lijnen} Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regeL Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekermgsvoorwaaraen f 06(10 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken d00rf7C(| dij een ongeval met f verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 oil." doodelijken afloop; InOU. bij verlies van een hand, fiqC bU verlies van een fCf| b*J 'n breuk vanf /|fl -blJ verUes T- eea 'een voet of een oog; lied."duim of wijsvinger; 1 «JU." been of arm; 1 itU. anderen vinger. ffnC bU verlies van een fCfl llCo." duim of wijsvinger; I dU.* I Gisteren Is de tiende verjaardag van den rapenstilstand herdacht, welke een einde maakte aan den grootsten oorlog, ooit sinds menschenheugenis gevoerd. Bij die gelegenheid is in tal van beschou wingen, ln redevoeringen en in de pers nog eens opgehaald het leed en de benauwenis door het menschdom in de jaren 1914—1918 geleden; is herinnerd aan de ontspanning, welke op 11 November 1918 ontstond, toen op het elfde uur van dien dag de boodschapper van generaal Foch het; „wapens neer!" ver kondigde; zijn de oorlogskansen nog eenmaal bekeken en de invloeden gepeild, welke aan de Geallieerden de overwinning, aan de Cen- tralen de nederlaag brachten. Bij al die historische herinneringen, hoe nuttig ook, mogen wij het voornaamste niet vergeten, n.m. het stellen van de vraag: hoe staat het geestelijk leven van onze maat schappij er voor, nu er na de geweldige cata strophe van den wereldoorlog tien jaren ver- loopen zijn? Zien wij oppervlakkig om ons heen, dan zijn wü geneigd, enkel maar jammer- en klaagliederen te zingen over den niet alleen materieele maar vooral geestelijke verwoes tingen, door den oorlog aangericht. En inder daad is daar reden te over voor. De zeden zijn verwilderd; moord en doodslag zijn aan de orde van den dag; het schaamtegevoel is zichtbaar afgenomen; de eerbied voor een anders eigendom schijnt verdwenen; het ge zag wordt bespot; het huwelijk ondergraven; ln èèn woord, het barre heidendom met een vernis van uiterlijke beschaving is bezig de cultuur in de eens gekerstende landen te ver dringen. Dat alles zien wij als vrucht van den oor log. Maar wij zouden ons aan kortzichtigheid bezondigen en ons in onvruchtbaar pessimisme verhezen, wanneer wü niet verder zagen. Wij vergeten te veel, dat wij vóór den oorlog ln een tijdperk van koud rationalisme leefden; dat de. godloochening ln de vorige eeuw dagelijks van de meeste wetenschappe lijke katheders, in dagbladen en tijdschrif ten werd uitgesproken; dat het mode werd en tot den „bon ton" behoorde, met kerk en eeuwigheid te spotten. Daarin is een om keer gekomen. Boven alle zedenbederf uit zien wij een zoeken van den mensch naar een oplossing voor de eeuwigheidsvraagstuk ken Het zuivere, brute rationalisme, het en kel erkennen van de menschelijke rede als hoogste en eenige bron van waarheid en wijsheid heeft afgedaan. Religieuze stroo mingen kruisen elkander; er is een zoeken en vragen om levensverdieping. Het uiterlijk leven der kerken wijst al op die veranderde gezindheid. Sinds eeuwen heeft de katholieke kerk niet zooveel eerbied afgedwongen, niet zóó in het teeken der alge- meene belangstelling gestaan, als sinds den oorlog. Staatshoofden verdringen zich in den persoon van hun vertegenwoordigers in het Vaticaan en houden rekening met het opper hoofd der Roomsche kerk. Nooit was de toe loop van duizenden naar de eeuwige stad zoo groot als thans. Het Roomsche Mekka werkt als een magneet, niet op katholieken alleen. En intusschen houdt Pius XX een 4waakzaam oog op de groote geestelijke stroo mingen der wereld. In de missielanden laat hij de inlanders zelf tot priester wijden -en kiest er zelfs bisschoppen uit om voorgangers te hebben, die het zieleleven der heidenen en bekeerlingen begrijpen. Hfj ziet in het oosten een sterken drang naar hereeniging van de Grieksche met de Roomsche kerk en neemt in het westen de groeiende belangstelling van de Anglicanen voor de oude Moederkerk waar. De internationaal-Eucharistische con gressen zijn sinds den wereldoorlog tot over weldigende manifestaties van diep, innerlijk geloofsleven geworden, welke de aandacht van de afgedwaalde, maar ernstig willende toeschouwers trekken; en, wanneer dan de kerken openstaan voor „conferenties voor niet-katboiieken," dan stroomen honderden toe en zoeken naar de waarheid. Neen, bij alle verwording en verwarring om ons heen, mogen wij niet moedeloos worden! Dat verbiedt ons zelfs het geloofsleven buiten onze eigen kerk. Wij moeten niet blijven h8ngen bij wat wij enkel binnen eigen gren zen aan versplinterd kerkelijk leven onder de ontelbare protestantsche secten waarnemen Het buitenland spreekt veel sterker dan hier van een omwenteling sinds het einde van den grootén oorlog. Daar is een drang naar ver- teniging van christelijke kerkgenootschappen die zoeken naar wat vereenigt, om door grooter eenheid den haat, den onvrede, de zedenver wildering uit de na-oorlogsche wereld weg te nemen. En al kan de katholieke kerk, welke de waarheid bezit en die niets te zoeken heeft, niet met de vertegenwoordigers van a die kerkgenootschappen aan één tafel gaan zitten, het verschijnsel mag ons niet onver schillig laten Die drang van alle christenen naar meer eenheid is op zichzelf iets goeds; uiteindelijk moet ook die weg naar Rome, naar het middelpunt der waarheid, leiden. Zoo beschouwd heeft de groote omwente ling ook winst bij veel verlies gebracht. Mis schien komt er later nog wel eens een histo rieschrijver, die, van een hooger toppunt in den tijd het verleden overschouwend, dan wij nu kunnen doen, aantoont, hoe 't rationa lisme de 18de en 19de eeuw, de algemeene Godsverzaking, de ontkenning van hoogere leiding in 't openbaar leven, vanzelf moesten leiden tot de gruwelijke botsing der volkeren, waarvan wij in 1914 tot 1918 getuigen waren; hoe daarop een tijd van verwarring, een chaos, waarin allerlei geestelijke krachten om den voorrang vochten, ontstond, en hoe uit die worsteling een nieuwe toestand naar voren kwam. Zeker is het, dat wij thans zulk een over gang meemaken. Het tegenwoordig geslacht maakt de historie van den dag, het is aan sprakelijk voor den nieuwen toestand, die komen moet. Deze waarheid wijst een ieder zijn plicht en zware verantwoordelijkheid aan. Dr. de Visser, herinnerde verleden week bij de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting aan een treffend juist woord van den tegenwoordigen minister-pre sident, een woord, dat in dit verband uit nemend van pas komt: „Het zijn juist in die overgangstijdperken, dat de plooien in het leven eener natie worden gelegd, m.a.w. dat in allerlei opzicht de ontwikkeling voor een lange toekomst wordt vastgelegd. Juist in zulke tijdperken is het zoo gemakkelijk kaf onder het koren binnen te smokkelen, verkeerde zaken in het nationaal leven te brengen, evenals het ook dan, meer dan anders, gemakkelijk is, de ontwikkeling van een volk ten goede te buigen. Daarom moet juist in zulke over gangstijdperken, wanneer de akker van het volksleven meer dan gewoonlijk wordt om gewoeld, iedere wereldbeschouwing, boven al de Christelijke, het als een dure roeping beschouwen, te zaaien met rijke hand van het zaaisel, dat zij meedraagt." Wanneer wij, christenen, ons een oogenblik tot deze hoogte verheffen, dan valt er voor ons op „wapenstilstandsdag" heel wat meer te peinzen, dan enkel over kanongebulder, dat verstomde, over bloed, dat vloeide, en oorlogs winsten, die verloren gingen, zooals zij ge wonnen werden. Wij zien en weten, dat ons, in dezen onstuimigen overgangstijd wacht, een hooge taak en heilige roeping! Hij stelt zich in 1929 niet meer verkiesbaar voor de Tweede Kamer Naar het „Vad." verneemt, zal Dr. J. Th. de Visser zich in 1929 niet meer verkiesbaar stellen voor de Tweede Kamer. Tevens heeft dr. de Visser het voornemen te Ken nen gegeven ook te zullen aftreden als hoofdredacteur van „de Nederlander Aan een medewerker van het Vad. heeft dr. de Visser omtrent deze voornemens o. het volgende verklaard!: Mijn besluit ie onherroepelijk. Ik n» afscheid van het politieke leven. Ik ga h als Kamerlid en Ik ga heen als hoofdred - teur van De Nederlander. Ik heb er twee I redenen voor. In de eerste plaats: mijn boe- ken. Ik ga weer lezen. Ik ga mijn lieveling, vakken studeeden, theologie en historie, ie genwoordig moet ik vrijwel alles laten 1 g- gen ter wille van de parlementaire stuk ken. Daarom ga ik weg. Zoo juist heeft e uitgever mij gevraagd om een biografie ui Da Costa te schrijven bij een nieuwe gaaf van zijn gedichten! En zoo is er me Ik heb nog een reden. Mijn leeftijd. Het is niet goed. als de ouderen te lang blijven. Ik wil den jongeren elementen me in den weg loopen. Strak worden vermoe delijk De Geer en Slotemaker toch ook weer candidaat. Neen, ik maak plaats. Om mijn studie en om mijn leeftijd en anders nergens om, want moeilijkheden in mijn partij zijn er gelukkig niet. Vijf millioen trouwe onderdanen uit ge heel Japan hieven den indrukwekkenden kreet Banzai, Banzai" aan, nadat keizer Hirohito den troon zijner voorvaderen be stegen had. De keizer las een edict voor waarin hij zijn troonsbestijging bekend maakt. De volledige tekst van dit edict werd ook overhandigd aan den premier en aan de buitenlandsche ambas;?deurs en consuls-generaal. Nadat keizer Hirohito den troon had be stegen, ging er een oorverdoovend gejuich op. Het keizerlijk edict, dat draadloos werd verspreid, werd duidelijk te Tokio, de hoofdstad, gehoord. Geweldige menschen- menigten, die zich voor het keizerlijk pa leis en in de openbare parken en elders verzameld hadden, gaven krachtig uiting aan hun medeleven, terwijl sirenes loeiden en de tempelklokken beierden als vreugde uiting over de troonsbestijging van den nieuwen heerscher in het land der Rijzen- XXI Met ingang van 1 Januari a.s. worden alle post- en telegraafkantoren voor betaling van belasting opengesteld. Gisteren had, naar gemeld wordt, te Utrecht -een buitengewoon congres plaats van de R.K. Volkspartij. De heer W. C. Setteur uit Utrecht, her innerde in zijn openingswoord aan den drag, dat voor 10 jaar terug de wapenstilstand werd gesloten en stelde twee minuten stilte voor om de slachtoffers van eten oorlog te herdenken. Het door het partijbestuur voor gestelde verkiezingsprogramma werd hierna aan de orde gesteld, dat goedgekeurd werd. Er werd Dij besloten als inleiding aan het verkiezingsprogramma te laten voorafgaan den wensch van herstel van het parlemen tair stelsel door samenwerking van die par lementaire groepen, welke een democrati sche meerderheid kunnen vormen, met in achtneming van de op het programma ge noemde principieel katholieke desiderata. Het Tweede Kamerlid P. M. Artz, hield vervolgens een politieke rede, waarin hij wees dat over de geheele linie een matheid op politiek gebied heerscht en opmerkt dat verzwakking van het parlementaire stelsel beteekent, verzwakking van de democratie. Tot lid van het Partijbestuur werd geko zen de heer J. Houtman te Zwolle. De heer J. W. Goeden, procure ''ehouder der Haarl. Bankvereeniging te Haarlem, werd Zaterdagmiddag ter gelegenheid van zijn gouden dien&ffeüleum bij deze bank, door directie en personeel in restaurant Brinkman n gehuldigd Een circulaire van minister Donner over de invoering der nieuwe -wet op de Naam- looze Vennootschappen. Een' wetsontwerp is ingediend, waarbij voorgesteld wordt den accijns op gedistil leerd te verlagen met 40 pet. Te Rijswijk is Zaterdagavond een ernstig motorongeluk gebeurd, waarbij een persoon gedood en een zwaar gewond werd. Jhr. mr, Ch. Ruys de Beerenbronck is wegens een acute ingesteldheid in het R. K. Ziekenhuis te 's-Gravenhage opgenomen. Te 's-Gravenhage heeft de. Tucht-Unie haar 17e algemeene vergadering gehouden. de Zon. De menigte, die zich al 's ochtends verzamelde, was in een vroolijke stemming, doch gedroeg zich prachtig, in weerwil van de volstrekte afwezigheid van politie. Reusachtige optochten met lampions trok ken door de schitterend verlichte hoofd straten der stad, waarin zich een dichte menigte bewoog. De vroolijk versierde en geïllumineerde trams verhoogden den schil- derachtigen aanblik der straten, die kwistig met papieren guirlandes en lampions ver sierd waren. Alle optochten kwamen samen v-ior den ingang van het keizerlijk paleis, waar de duizenden neergezette lampions het aangrijpende schouwspel van een vuur zee boden. Gisteravond had te circa 11 uur te Am sterdam een ernstige aanrijding plaats in de nabijheid van het station Willemspark- Een wagen van lijn 23 komende uit de richting Koninginneweg, wilde lijn 15 passee- ren. welke zich juist van het eindpunt in be weging had gesteld De kop van den wagen van lijn 15 verbrijzelde een groote ruit van lijn 23, die. uit de rails liep door de koppe ling met den bijwagen. In lijn 23 zaten geen passagiers. Ernstige stagnatie in het tram- Te Karachi aangekomen. De Esplanade te Coogee, waar honderden auto's der badenden langs den weg gepar keerd staan. SYDNEY, 22 Sept. 1928 Daar zit ik nou! In Australië. En ik kan er niet uit! Eergisteren moest de „Nieuw Zeeland", een der beide prachtige nieuwe booten van de Kon. Paketvaart Mij., waarop ik reeds dade lijk na mijn aankomst in Sydney passage had besproken, van hier naar Java vertrek ken, maar het zal niet gaan, de Australische bootwerkers hier noemen ze ze watersiders hebben het anders beslist. In verschillende havens staken ze, zoodat de schepen niet kunnen lossen en laden en dus ook niet ver- trpkkftn Toch is er in Sydney zelf geen oogenblik staking geweest. Maar wel in Brisbane, New castle, Melbourne, Adelaide en Fremantle, waardoor van die havens geen schip kon ver trekken de „Nieuw Zeeland" begint haar reis in Melbourne en er dus ook geen in Sydney aankwam. De reden van de staking? Er zijn nieuwe wettelijke bepalingen ingevoerd, voor de rege ling van den arbeid der watersiders en daar mee meenden dezen zich niet te kunnen ver eenigen, waarop besloten werd te staken. De voornaamste grief tegen de nieuwe regeling schijnt te zijn, dat deze een tweede „piek up" per dag toestaat. Dat wil zeggen: Tot nog toe werd 's morgens vroeg door de verschillende stoom vaart-maatschappijen bepaald, hoeveel man nen ze dien dag noodig hadden voor laden of lossen en uit de zich aanbiedende werkkrach ten leden van Labour unions werd dan dat aantal gekozen. Die voor dien dag geen werk kreeg, ging naar huis. Nu schijnt het in de jrakt-k moeilijkheden te hebben opge leverd, dat alleen 's morgens vroeg werkvolk kon worden aangenomen, zoodat nu een be paling is gemaakt, dat 's middags om I uur een tweede „piek up" kon plaats hebben, voor de tweede maal mannen konden worden „opgepikt" om te werken. En dat willen die mannen niet. Ze willen 's morgens vroeg weten waar ze aan toe zijn voor den dag en, als ze 's morgens niet zijn aangenomen, naar huis kunnen gaan, en niet hun morgen op de kaden verlanterfanten om op den tweeden oproep der scheepvaart maatschappijen te wachten. Ik zit natuurlijk niet genoeg in de toestan den hier te lande, om me een juist oordeel over het geval te vormen en zal dat dan ook wel laten; ik constateer alleen, dat de staking er is en dat die heel wat schade teweeg brengt en dreigt miljoenen verloren te doen gaan. Het eigenaardige van het geval is,'dat iedere haven voor zichzelf beslist, hoe de hou ding der watersiders zal zijn. De algemeene leiding heeft al lang verklaard, dat de staking moest eindigen, maar de plaatselijke Unions weigeren eenvoudig iets ongehoords in dit land aan de algemeene leiding te gehoor zamen en blijven staken. Toen zijn de scheepseigenaars uit een ander vaatje gaan tappen en dreigden om, als de georganiseerde bootwerkers weigerden te werken, ongeorganiseerden te zullen oproepen. Dat gaf even een schrik onder de Union- mannen, maar toch, ze volhardden. Totdat de scheepseigenaars hun bedreiging ten uitvoer brachten en werkelijk vrije arbei ders opriepen, die zich bij honderden en honderden aanboden in alle havens. En toen bekend werd, dat de eigenaars met deze „vrije" arbeiders beter af waren dan met de „skilled", to enbegonnen deze laatsten wel een beetje bakzeil te trekken. In Newcastle bijvoorbeeld, waar veel wol geladen wordt, brachten de Union-mannen het gemiddeld tot 70 balen per uur de ongeoefende krachten, die er het werk nu doen, laden gemiddeld 150 balen per uur. Dat hooren de Unlon-mannen natuurlijk niet graag en ze beginnen bang te worden voor de toekomst. In Brisbane moet suikerriet geladen wor den. Het riet was al gesneden en ligt in loodsen opgestapeld, maar kan daar niet te lang in blijven, wil het niet gaan rotten. Maar de watersiders weigeren ook daar te werken. Van alle kanten zijn nu de met ondergang bedreigde suikerplanters naar Brisbane gekomen om zelf hun suiker te laden, waarmee ze op het oogenblik bezig zijn. Bovendien werken daar in Brisbane sedert gisteren 400 vrije mannen en de scheepseigenaars zijn over de hoeveelheid werk, door deze ongeoefenden verricht, ook daar zeer tevreden. In verschillende havens komen dan ook de Union-mannen zich weer voor werk aan bieden. Intusschen hebben alle schepen een volle week stil gelegen en is er heel wat onaange naams door de staking teweeggebracht voor passagiers, die er juist door het Eucharistisch Congres extra veel zijn, en die nu hun aan sluitingen met andere booten missen. De „Nieuw Zeeland" zal vermoedelijk den 26sten September naar Java vertrekken in plaats van den 20sten. Kardinaal Cerretti, de Pauselijke Legaat tijdens het Eucharistisch Congres, heeft het ook nadat dit is afgeloopen nog druk. Hij reist en trekt maar, van de eene plaats naar de andere. Zoo heeft hij bijvoorbeeld in Bris bane een gedenksteen gelegd voor de nieuwe kathedraal die daar gebouwd wordt. Dat klinkt voor den Hollander, alsof de bisschop van Haarlem even een steenlegging gaat ver richten in Amsterdam bijvoorbeeld, maar het is toch wel een beetje anders. Van de afstan den hier heeft men in Holland geen begrip een reis van Sydney naar Brisbane duurt per sneltrein 18 uren. Maar de reis van den Kardinaal heeft vrucht gedragen. Er was bij de plechtigheid een menschenmassa op de been, zooals Bris bane nog nooit gezien had en de collecte die ten behoeve van het bouwfonds werd ge houden, bracht niet minder dan 50.000 pond sterling of zes ton op. De plechtigheid zelf was zeer eenvoudig. De kardinaal zegende den gedenksteen en plaatste daaronder aarde en steenen uit de katakomben te Rome, door hem meegebracht als een gift van Z. H. den Paus. die daarmee wilde te kennen geven, dat ook de kerk ln het zoo ver verwijderde jonge Australië was gegrondvest op en één met de eeuwenoude kerk van Rome. In het stadhuis had een officieele ontvangst pldiSits ARTHUR TERVOOREN Tijdens de avondvoorstelling van ch-cns Straszburger te den Haag is Zaterdag de leeuwentemmer Petersen door een zijner dieren aangevallen en licht gewond. verkeer is hierdoor ontstaan. De passagiers van lijn 15 en 16 werden naar de Cornells Krusemanstraat gevoerd, waar de binnen komende trams moesten wisselen. Het 5e postvliegtuig, de H.-NAEJJ. is op den terugweg naar Nederland gisteren te Karachi aangekomen. De herdenking van den wapenstilstand te Londen. De uitbarsting van den Etna. De lava stroom zet z(jn verwoestenden loop voort. Het ministerie-Poincaré tot stand geko men. Het nieuwe Roemeensche kabinet-Maniu. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Het 5e postvliegtuig, de H-NAEN, dat zich mo menteel op de thuisreis bevindt, is gisteren d.d. 11 November om 6 uur van Allahabad vertrokken en om 10.55 te Nasirabad aan gekomen. Om 12.10 vertrok het vliegtuig weer en kwam om 17.20 te Karachi aan. De bemanning had met tegenwind te kampen. Barometerstand 9 uur vjm.: 760, achteruit Zondag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. J. Beccari benoemd werd tot Regent van het R. K. Weeshuis. Het was de uitdrukkelijke wensch van den jubilaris, dat deze dag wel een feestdag zou zijn voor de bewoners van het huis, doch dat er overigens zoo weinig mogelijk bekendheid aan werd gegeven. Des morgens werd een plechtige H. Mis opgedragen in de kapel, waarna de Eerw. Overste en Zusters en een deputatie van de bewoners den heer Beccari kwamen geluk- wenschen. Later kwam ook de Hoogeerw. heer Deken den jubilaris met enkele hartelijke woorden danken voor alles wat hij in de afgeloopen jaren voor het weeshuis had ge daan. De uit 50 leden bestaande bemanning verdronken BERLIJN, 12 November Naar de Mon- tag uit Boekarest meldt, is het Joegoslavi sche stoomschip Tscherna Mora in de Zwarte zee vergaan. De uit 50 leden be staande bemanning is verdronken. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.39. Hoogste bar. stand 770.3 m.m. te Clermont. Laagste bar. stand 726.6 m.m. te Reikjavik. Verwachting: Matige tot krachtigen, Z. tot W. wind. betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, later iets kouder. Behandeling met uit Denemarken geïmpor teerde koepokstof Onder goedkeuring van den minister van arbeid, handel en nijverheid wordt op 't oogenblik in verband met het in Nederland nog steeds geregeld voorkomen van enci- phalitis na inenting door de Amsterdamsche pokstof-inrichting een proef genomen met de distributie van niet door de inrichting zelf bereide, maar gereed voor 't gebruik uit 't buitenland geïmporteerde koepokstof. Voorloopig wordt Deensche koepokstof ge distribueerd, hoewel in Denemarken ook encephalitis-gevallen na inenting zijn voorge" komen en eenige maanden geleden een staatscommissie naar aanleiding daarvan benoemd is. Mej. Mary Fleischman, de bekende Haarlem- sche soldaten-moeder, vierde Zaterdag onder groote belangstelling haar 75sten verjaardag. Dr. J. Th. de Visser heeft verklaard zich bö de aanstaande Tweede Kamer-verkie zingen niet meer herkiesbaar te zniien stel len; tevens koestert dr. de Visser t voorne men af te treden als hoofdredacteur van De Nederlander. Opgenomen in het R. K. Ziekenhuis te 's Gravenhage Naar wij vernemen, is Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter der Tweede Ka mer, wegens een acute ongesteldheid in 't R. K. Ziekenhuis te 's Gravenhage opge nomen. Jhr. Ruijsch de Beerenbrouck zal dus voor loopig de Kamer-vergaderingen niet voor zitten. De feestelijke Japansche keizerskroning. Het Chineesche schip „Pen-Ku" met 42 man aan boord vergaan. In de Zwarte Zee is het Joegoslavische stoomschip „Tschema Mora" vergaan; de 50 leden der bemanning verdronken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1